Loading

Boğazda bir şey engelliyormuş gibi: rahatsızlıktan nasıl kurtulur?

Boğazdaki topak sadece kanatlı bir cümle değildir, oldukça rahatsız edici bir semptomdur. Çoğu durumda, belirli bir patolojiye işaret eder, bununla mücadelesi aktif ve acil olmalıdır. Bu sebepten dolayı onları ortadan kaldırmak için sebepler ve sebepler birkaç olabilir.

Çocuklarda boğazda en sık görülen rahatsızlık nedenleri

Özellikle çocuklar için bu durum tehlikelidir: ilk olarak, tüm bebekler zamanında hoş olmayan duygular hakkında şikayette bulunamazlar ve ikinci olarak, bir çocuğun bunları tanımlaması oldukça zordur. Burada durum büyük ölçüde, aşağıdaki belirtilere dikkat etmesi gereken uyanık ve şefkatli ebeveynlere bağlıdır:

 • Sıklıkla sürekli öksürme, sanki boğazda sürekli devam ederse ve çocuk onu temizlemeye çalışır.
 • Yiyecek ve suyun reddi, genel uyuşukluk ve hareketlilik eksikliği.
 • Çocuğun boğulmuş gibi bir erüstasyon ve kusma dürtüsü.
 • Bolca tükürük salgısı (bebeğin yutması ve bazen nefes alması zorlaşır).

En yaygın nedenleri hisler çocuklarda "boğazında yumru": ödem eşliğinde yabancı cisim veya katı gıda neprozhevannoy, anjin ve diğer hastalıklar veya enflamatuar kataral, tiroid veya timus, alerjik reaksiyonların adet, özofagus hasarı.

Sebep ne olursa olsun, bu küçük hastalar için tıbbi bakım gereklidir. Çocuk sağlığıyla ilgili bağımsız deneyler kabul edilemez ve çok tehlikelidir. Deneyimli bir doktor, mümkün olan en kısa zamanda patolojinin gerçek nedenini oluşturabilir ve ortadan kaldırmak için önlemler alabilir.

Erişkinlerde patolojinin gelişim mekanizması

Boğazda bir şey müdahale ederse, bir kişi acı yokluğunda bile büyük bir rahatsızlık hisseder. Yutma hareketleri zorlaşır, bunun sonucu olarak birçok insan paniğe başlar, yiyecek ve içecek almaktan korkar.

Yetişkinlerde, bu durum birkaç nedenden ötürü ortaya çıkabilir, ana olanlar şunlardır:

 • Boğaz ağrısı, tracheitis, larenjit, farenjit, vb: KBB organlarının inflamatuar veya catarrhal hastalıklar Bu hastalıkların arka planına karşı, genellikle bademciklerin ve gökyüzünün üst kısmının şişmesi, bunun sonucunda yutulması ve nefes alması zorlaşır. Bu hoş olmayan semptomlar altta yatan rahatsızlığı tedavi ettikleri için ortadan kayboluyor.
 • Osteochondrosis ayrıca bu durumun çok yaygın nedenlerine de işaret etmektedir. Deformasyon omurgalı kıkırdak sıkışmasından sinir liflerini ve kan damarı fonksiyonunun bozulması gerektirir, bu faktörlerin bir sonucu boğazında bir yumru kas spazmı ve histir.
 • Neoplazmlar veya tümörler özofagus veya larenks lümeninin daralmasına yol açabilir. İlk durumda yutma ile ilgili sorunlar vardır, ikincisinde nefes almak zorlaşır. Bu sebep hastanın hayatı ve sağlığı için en tehlikeli olanlardan biri olarak kabul edilir.
 • Tiroid bezinin patolojileri. Bu organın iltihaplanması, boyutunda beş ila on arasında bir artışa neden olur, bu da çevre doku üzerinde baskıya neden olur ve hoş olmayan bir semptom ortaya çıkar.
 • Mide ve özofagus hastalıkları aktivitelerini önemli ölçüde azaltır. Sonuç olarak, yemek borusuna ve üst tarafa, üst solunum yolunun organlarına mide suyunun salınması söz konusudur. Dokular çok hassastır ve mide suyunun üzerinde tahriş edici bir etkisi vardır, bu da boğazda bir koma hissine yol açar.

Genellikle, benzer bir his hamilelik veya alerjik reaksiyon sırasında ortaya çıkar. Bu larinks ve farinksin düz kaslarının spazmlarından kaynaklanır. Hamile kadınlarda, vücuttaki ani hormonal değişikliklerin, alerjilerin bir sonucudur - alerjene bir tepki.

Boğazda hoş olmayan rahatsızlık hissinden kurtulmak pek olası değildir. Kural olarak, bu bir hastalık değil, onun sonucu. Patolojinin güvenilir bir nedenini oluşturmak ve doğru bir şekilde kaldırmayı sadece deneyimli bir doktor olabilir ve genellikle aynı anda birkaç uzmanın tavsiyesini gerektirir.

semptomataloji

Doktorun çalışmasını önemli ölçüde kolaylaştırmak için, bu nedenle, semptomların doğru ve doğru bir şekilde tanımlanması, iyileşme anını daha da yaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Çoğu durumda boğazdaki veya faringeal toptaki yumru, aşağıdaki karakteristik belirtilerle eşlik eder:

 • Yabancı bir katı cismin boğazındaki varlığın hissi.
 • Özlemle, boğazını temizlemek için sürekli bir arzu.
 • Mide ekşimesi, erüstasyon, mide bulantısı.
 • Besin, sıvı ve tükürüğün problemli, hatta bazen ağrılı yutma.
 • Boğulma Saldırıları.
 • Boğazda, bir şey karışıyor, yanıyor ve üzüntülü gibi.
 • Sadece katı veya sıvı gıdaları yuturken rahatsızlık.

Doktor, ilk belirtilerin ne zaman ortaya çıktığını, ne kadar sürdüğünü ve hastalık sırasında değişip değişmediğini kesinlikle bilmek isteyecektir. Rahatsızlık kalıcı mı yoksa geçici mi? Herhangi bir sıcaklık yükselmiş olsa da, önemsiz mi? Bu soruların cevapları önceden hazırlanmalı ve önceden düşünülmeli, bu bilgilerin güvenilirliği hastanın sağlığını ve doğru tedaviyi seçecektir.

Stres her şeyden sorumlu olduğunda

“Boğazda topaklanma” hissi, tüm fiziksel göstergelerde kesinlikle sağlıklı olan insanları rahatsız edebilir. Bu devletin nedenleri psikosomatiktir, şunları içerir:

 • Stres koşulları
 • Depresyon ve psiko-duygusal bozukluklar
 • Psikozlar ve nevrozlar
 • iklime alıştırma
 • Uyku eksikliği, aşırı zihinsel veya fiziksel stres

Bu problemler fiziksel (fiziksel) problemlerden daha az tehlikeli değildir. Benzer durumlarda, patoloji kısır bir çemberi andırır: rahatsızlığın bir sonucu olarak, hasta giderek daha fazla panik ve sinirlenir. Bir rüyada uyumadan ve boğulmaktan korkar, yemek yemekten korkar, çünkü yutulması zor ve boğabilir. Artan sinirlilik sonucu, "boğazda bir yumru" büyür, nefes alır ve yutkunma daha zor hale gelir.

Psihosomatiya adam her zaman hastalık hakkında düşünüyor yükseltmek olabilir, hayatı boyunca korkular, bazen yeni semptomlar ve ret ile geliyor, hatta bazen ölümcül ve tedavi edilemez tanı kendisi koyar. Sonuç olarak, kararlı stres yeni kas spazmlarına neden olur ve hastanın durumu kötüleşir.

"Histerik koma" tıbbi yardımı olan hastalar son derece gereklidir. Bu patolojinin tedavisi antidepresanlar, bitkisel ve yatıştırıcı ilaçların kullanımı ve hastanın davranışının düzeltilmesinden oluşur. Bu insanların daha fazla dinlenmeleri, açık havada kalmaları, ciddi duygulardan kaçınmaları ve kendi duygularını kontrol etmeleri önerilir.

Tanı Yöntemleri

Larinkste bir yumru hissinden muzdarip insanlar önce terapiste dönmelidir. Nedeni belirlemek için doktor aşağıdaki teşhis yöntemlerine başvurabilir:

 • İdrar ve kanın genel analizi.
 • Biyokimyasal kan testi.
 • Bir tiroid bezinin ABD'si ve hormonlar üzerinde ilgili analiz.
 • Omurganın tomografisi veya röntgenografisi.
 • Özofagus ve mide röntgeni.
 • Palpasyon ve servikal lenf nodlarının görsel muayenesi.

Tüm bu prosedürler pratik olarak ağrısızdır ve sağlık için tehlikeli değildir. anketlerin sonuçlarını aldıktan sonra, terapist yalnız tedavi reçete edebilir veya başka bir uzman gastroenteroloji, kulak burun boğaz, endokrinoloji, nöroloji veya onkolog hastayı yönlendirir.

Akut patolojilerde, doktor, durumun nedeninin alerjisi ve Quincke'nin ödeminin ölümcül olabileceği ve acil önlemler gerektirdiğinden emin olacaktır.

Modern tanı yöntemleri, gelişimin en erken aşamalarında ciddi hastalıkları belirleyebilir. Onları ihmal etmenin yanı sıra, bir doktorun tavsiyesi çok tedbirlidir, çünkü doğru teşhis, iyileşme yolundaki ilk emin adımdır.

Videoyu izlerken farenksin kanseri hakkında bilgi edineceksiniz.

Kendinizi varsayım ve şüphe ile ezmeyin. Boğazda, bir şey durmuş gibi hissederek, hemen bir doktora danışmalısınız. Bu semptom, hem küçük bir bozukluğu hem de ciddi bir hastalığı gösterebilir, ancak hiçbir zaman kazara ve mantıksız olarak gerçekleşmez.

Boğazda bir şeyin engellendiği duygusu: Bu ne anlama geliyor?

Kafadaki bir şişlik hissi veya farengeal globule, kulak burun boğazına hitap eden oldukça yaygın bir şikayettir. Ve rahatsızlık derecesi "yutmayı önleyen bir şey" ten "nefes almak için hiçbir şey" e kadar değişir. tıbbi istatistik yaklaşık 45 en az bir kez hayatında eşit hem kadın ve erkekler için insanların% tatsız bir belirti ile yakalar ve boğazıma bir şey bütün hayat faaliyetleri oldukça etkisi müdahale duygu göre. Bazen boğazın acımadığı, sadece bir tarafa, sağa veya sola müdahale ettiği ve boğazınızı temizlemek istediğinizde olur.

nedenleri

Boyun bölgesinde birçok anatomik yapı vardır: omurga, ana damarlar, sinir pleksusu, solunum yolu, kaslar, tiroid ve paratiroid bezleri. Bu yapılardan herhangi biri rahatsızlık görünümünü kışkırtabilir. Hastalığın gerçek nedenini belirlemek için, bazen hasta 5 doktor tarafından muayene edilmelidir.

Şikayet formüle etmeye değer:

 • sürekli duyum - gün boyunca ve bazen geceleri gözlemlenir;
 • yanan;
 • başını döndürürken rahatsızlık veya ağrı;
 • herhangi bir yutmada ağrı;
 • katı gıdaları yuturken rahatsızlık;
 • sıvı gıda yutulurken zorluk ve acı - eğer bu fark varsa, doktora dan bahsetmek gerekir;
 • boğulma;
 • nefes alma zorluğu;
 • ekshalasyonda rahatsızlık;
 • kas spazmları - boğazınızda elinizin ağırlık hissi genellikle rahatlama getirir;

Boğaz kanalı dilatasyonu

Bir semptomun ne kadar doğru bir şekilde tarif edildiği doğruysa, gerçeği ortaya çıkarmak o kadar kolay olur. Ne yazık ki, bu tür bilgileri küçük hastalardan alma imkanı yoktur, bu nedenle burada ebeveynlerin gözlem ve dikkati önemlidir.

Ek olarak, semptomların başlangıcının zamanlaması da hastalığın en olası nedenini gösterebilir. Hoş olmayan bir duyumu göz ardı etmek gerekli değildir: semptomun kendisi herhangi bir özel rahatsızlığa yol açmasa bile, çoğu zaman sadece boğazda bir yumru hissi ile ifade edilen diğer bazı daha ciddi rahatsızlıkların bir belirtisidir.

çocuklar

Çocuklarda boğazdaki topakların ortaya çıkmasının nedenleri yetişkinlerden biraz daha azdır. Neyse ki, midenin patoloji ve çocuklarda yemek borusu ile ilişkili hastalık çok daha seyrek meydana gelir ve böyle bir genç yaşta bel ağrısı, mümkün değildir boğazında boğaz ağrısı sonra müdahale ediyormuş şekildedir.

 • Anjina ve diğer inflamatuar hastalıklar hem soğuk hem de bulaşıcı olanlara sıklıkla boğazda bir şişlik hissi, ağrılı yutma ve ses kısıklığı eşlik eder. Angina semptomların stabilitesinde diğerlerinden farklıdır: sıcak içecek ve durulama hemen hemen hiç sonuç vermez. Bu durumda, antibiyotiksiz tedavi boştur. Sıcak veya en az soğuk içecek zorunludur. Çocuğun vücudunun kurumasına izin vermemesi çok önemlidir. Eğer çocuk “doğru” - tereyağı, ballı çay ile - içmeyi reddederse, sevdiği şeyi pişirmek ve bir samanla içmeyi teklif etmek gerekir. Bu içme yöntemiyle, boynun kasları hafifçe gevşer ve bebeği yutmak daha kolay olacaktır.

Angina ile boğazda vajinal kompres nasıl yapılır, makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafta - Angina

Boğaz tedavisi için hangi antibiyotikler, yutulduğunda ağrılı olduğunda, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Her halükarda, en azından bir çocuk doktoruna danışmak gereklidir. Çocuk hastalıklarının kendi başlarına geçmesine izin veremezsiniz.

Yetişkinlerde

 • En bariz nedenleri enflamatuar veya kataral hastalıklardır - SARS, boğaz ağrısı, tracheitis. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri boğazın şişmesine, bademciklere, gökyüzünün üst kısmına ve hepsinin de yabancı cisim hissine neden olur. Ve bir yumru hem bir taraftan hem de her ikisinden de hissedilebilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, rahatsızlık sadece yutulduğunda kendini gösterebilir ve sürekli olarak hissedilebilir ve normal nefes almayı zorlaştırır. Kural olarak, altta yatan hastalığın tedavisi ile birlikte, faringeal globun semptomları kaybolur.

Bu yazıda, anginada klorheksidin ile boğaz nasıl durulacağı belirtilir.

 • Larenjit ve farenjit - vokal kordların veya larinksin kronik iltihaplanması daha az sıklıkta meydana gelmez. Buradaki yumru sadece katı değil, genellikle keskin hissedilir, konuşmaya çalışırken boğazda gerçekten acıyor. Bu tür rahatsızlık gece ve gündüz devam eder, yutma ile artmaz ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • osteochondrosis - İlk bakışta boğazda bir yumru ile bağlanmak zor bir hastalıktır. Bununla birlikte, semptomun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni budur. 18-25 yıldan başlayarak, intervertebral disklerin elastikiyeti ve kalınlığı azalır ve osteokondroz oluşmaya başlar. Yavaş yavaş, kıkırdağın deformasyonu sinir liflerinin ve kan damarlarının sıkışmasına yol açar. Kas spazmları vardır, çünkü omurgadaki değişiklikleri telafi etmek için boyun kasları sürekli gerginlik gösterir. Tüm bunlar baş ağrılarına, baş dönmesine, hareket zorluğuna ve elbette boğazda bir yumru görünmesine yol açar.
 • Boğazda bir şeyin hissi sürekli olarak ortaya çıkmaz, ancak damarlar ve kaslar üzerinde ek bir yük ile ilişkili bazı süreçler sırasında katı yiyecekleri yutmak, fiziksel aktivite, herhangi bir nedenden dolayı artan baskı. Faringeal beze kas spazmı eşlik ediyorsa, özellikle inspirasyonda nefes almada zorluk hissedilir.
 • Boyundaki sürekli hoş olmayan duyumların ikinci en yaygın nedeni mide ve yemek borusu hastalıkları ve patolojileridir. Tıbbi istatistiklere göre, 25 yaşından büyük insanlarda yüzeyel gastrit normalden daha yaygındır.
 • Mide suyunun asitliğini artırarak hastalığa eşlik etmek. Özofagusa salındığında, meyve suyu organın duvarlarını yakar. Bu inflamasyona ve buna bağlı olarak kas ve kan damarlarının spazmına neden olur. Sonuç olarak, boğazda, özellikle yemek yedikten sonra güçlü bir yanma hissi vardır. Genellikle boğazdaki rahatsızlık, sternum ve mide ekşimesinin ardındaki ağırlık hissi ile birlikte olur.Enofageal tutulum diğer rahatsızlıklardan kaynaklanır - kas spazmları, yara izleri. Bu gibi durumlarda, geğirme sık görülür, çünkü yiyecekler mide engelleri nedeniyle giremez.
 • Tiroid bezinin iltihabı ayrıca bu tür bir duyumla eşlik eder. Nodüler veya dağınık guatr çevreleyen dokuları sıkıştırır ve rahatsızlık yaratabilir, ancak zorunlu olmayabilir. Kural olarak, bir yumru hissi ve nefes almada güçlük, yetişkinin norm ile kıyaslandığında 5-10 katı büyüdüğü zaman bir yetişkinde kendini gösterir. Bununla birlikte, bezin pozisyonu yanlış ise, belirtiler daha erken ortaya çıkar.
 • Stres, şiddetli heyecan herhangi bir nedenden dolayı sık sık dahil olmak üzere, kas spazmı, ve boyunda. Böyle bir semptom uygun olarak adlandırıldı - histerik com. Ancak, yabancı bir cismin boğazda ya da boğulma hissi, heyecandan daha uzun sürer - birkaç saate kadar. Rahatlatıcılar tarafından rahatsızlık hissedin. Bununla birlikte, mevcut tedavi çok daha kapsamlı olmalıdır.
 • Ruhsal bozukluklar, Özellikle depresyon, vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olur. Kural olarak, bu alanlar zaten zayıflamış olan bir "zayıf bağlantı" dır.

Bir yandan kulak ve boğaz ağrırsa ne yapmalı, makaleden öğrenebilirsiniz.

Yani, dalgalarla veya derin bir depresyon durumunda, şiddetli bronşit veya astım, insanlar kesinlikle boyun kaslarının bronşların disfonksiyon ve spazm ile, ancak, ilişkili boğulma, hissedecektir. Hastanın - inhalerlerin kullandığı alışılmış ilaçlar zayıftır, bu da sadece depresif durumu şiddetlendirir.

Boğazdaki yumrudan kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu bir hastalığın kendisi değil, sadece birkaç rahatsızlık belirtisidir, bu yüzden bir uzmana bakmadan ve danışmanlık yapmadan iyileşmek zordur.

Ne yapmalı? Yutulduğunda boğaz ağrıyorsa, bu makalede belirtilmektedir.

Ne yapmalı

Boğaz ağrısı nasıl giderilir? Eğer boğazda bir yumru, belirgin semptomlarla ortaya çıkarsa, örneğin, anjina, bademcik ve lenf düğümlerinin genişlemesi Tanıda şüphesiz bırakır, sonra tedavi uygundur. Semptom diğerleriyle birlikte ortadan kaybolur ve bir kural olarak artık rahatsız olmaz.

Hangi tedavi en iyisidir, ne zaman inatçı boğaz ve kuru öksürük, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalığın doğası hakkında açık bir belirti yoksa, hastalığın gerçek nedenini belirlemek çok daha zordur. Bu durumda, kapsamlı bir ön inceleme gerekli olacaktır. Hem yetişkinleri hem de çocukları ilgilendirir.

 • Terapist veya çocuk doktoru hastanın şikayetlerini analiz eder, boğazın birincil muayenesini yapar, ayrıca submandibular ve servikal lenf nodları olan tiroid bezidir.
 • Bademcik iltihabı veya tiroid bezinde artış varsa, bir KBB doktoru veya bir endokrin uzmanı olan bir uzmanla konsültasyon önerilmektedir. Ankette bir endoskop, bir laringoskop, bir nazofarenksin roentgenogramı gerekli olabilir.
 • Eğer boğaz iltihabı, vokal kordlar, tiroid bezi dışlanırsa, bir gastroenterolog ve nörolog incelenmelidir.

Özellikle çocukların söz konusu olduğu durumlarda hastanın duygusal durumuna dikkat edin. Bir yetişkin veya bir çocuk, stres veya depresyonun belirgin belirtilerini gösterirse, o zaman tedavi, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyen ve ortadan kaldıran psikoterapi gerektirir.

Bu yazıda, halk ilaçları anjina ile boğulmaktan daha endikedir.

Tanı doğrulandığında, uzman uygun tedaviyi reçete edecektir. Tıbbi tavsiyelere uyun, titiz davranmalı ve sabrınız olmalıdır. Larenjit tedavisi için bir ay sürecekse, o zaman hala kıkırdak doku geri yüklemek mümkün ise, osteokondrozu ortadan kaldırmak için en az 2 yıl.

Tedaviden başka hastanın durumunu rahatlatmak için başka önlemler alınmakta:

 • diyet - Keskin, asitli yiyecekleri, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun. Mukozayı tahriş eder ve yemek borusunun sıkışmasını provoke eder;
 • inflamatuar hastalıklar ile bademcikler zorunlu periyodik yıkama, gargara, çünkü bu prosedürler yutmaya gerçekten müdahale eden mekanik oluşumları kaldırabilir;
 • hava nemlendirme - kuru hava mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş eder. Nemlendirme için, özel aparatların kullanılması tavsiye edilir, ancak çok daha fazla erişilebilirlik, geniş kapların, su kaynağına yakın bir yerde yerleştirilmesidir;
 • havalandırma - Düşük bir oksijen seviyesi sinir sistemi ve kan damarları üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve bu, tüm acı verici semptomları hemen şiddetlendirir.

Bu yazıda farenjit ile boğaz nasıl tedavi edeceğini öğrenebilirsiniz.

En zor şey, zihinsel travma ve bozukluklarla hastaların iyileşmesini sağlamaktır. Sonuçta, en önemli şey, bir güvenlik duygusu yaratmaktır. Çocuğunu ciddi şekilde kısıtlamaya alışmış olan ve hastalığa neden olan yasaklar olduğunu öğrenen bir ebeveyn, olağan senaryoyu terk etmek zordur. Ancak, bu gereklidir.

Bir histerik com tanısı da düşüncesizce ihmal edilmemelidir. Spazmodik boğaz sadece sinir bozukluğunun bir belirtisidir, nedeni daha derin ve daha ciddi ve ciddi sinir ve zihinsel hastalıklara yol açabilir.

Bu makalede, kavundan sonra neden bir boğaz ağrısının olduğu gösterilmektedir.

Boğazda yabancı bir cisim hissi sadece kendi başına hoş olmayan bir fenomen değildir. Semptom stabil ise ve sıcak bir içecek veya bitki özü bu durumu rahatlatmazsa, bazı gizli rahatsızlıkların göstergesidir. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi kurulumu tüm ciddiyetle birlikte alınmalıdır.

Boğazdaki Pers ve yoldaki bir şey var: nedenler, ne yapmalı?

Boğazda yabancı bir cismin varlığının hissi, teneffüsle birlikte, bir kulak burun boğazının alınmasında en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Bu semptomların seyrinde çeşitli şiddetleri vardır. Kolay bir hastalık derecesinde, kişi rahatsızlık hisseder, ancak daha ihmal edilmiş bir durumda, hastanın nefes alması ve yutulması zorlaşır.

Faringeal bez, vücudun sindirim, solunum, endokrinolojik ve kas-iskelet sistemini etkileyen çeşitli hastalıkların bir belirtisidir. Hastalığın temel nedenini tanımlamak için bir uzmanın kalifiye bir tanısını gerektirir.

Servikal bölgede bulunan bir kişi, patolojik değişikliklerden kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilecek birçok anatomik yapıya sahiptir. Bu tür yapılar şunlardır:

 • tiroid bezi;
 • paratiroid bezi;
 • solunum yolu;
 • yemek borusu;
 • ana gemiler;
 • omurga;
 • sinir gangliyası;
 • boyun kasları.

Bu yapıların herhangi birinde patolojik bir sürecin gelişmesiyle, bir kişi sanki bir şey boğazda engelleyici ve inatçı gibi hissedebilir.

Bu fenomenin nedenini bulmak için, hasta tanı için bir doktora danışmalıdır.

Bir hekimin problemin kaynağını güvenilir bir şekilde tanımlayabilmesi için, aşağıdaki eşlik eden semptomlar dışlanmalı veya onaylanmalıdır:

 • boğulma (nefes almak zor);
 • boğazda yanma;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • baş eğildiğinde boğazda ağrı;
 • nefes alma zorluğu;
 • exhaling zorluk;
 • boyun kaslarının spazmı.

Elde edilen verilere dayanarak uzman, bir kişinin hangi yapıya zarar verdiğini öğrenecek ve bu da doğru tanıya ve etkili bir tedavinin atanmasına katkıda bulunacaktır.

Bebeğin boğazında terleme olduğu ve bir şeylerin engellediği gibi, çocukluğun özgüllüğünden dolayı nadiren ortaya çıkar. Küçük yaştaki bir çocuğun ebeveynlere bu tür karmaşık semptomları açıklamak zordur. P Buna ek olarak, çocuğun bu anatomik özellikleri, bu duyguları kışkırtan birtakım hastalıkların dışında kalması açısından önemlidir..

Çocuklarda boğazda bir yumru hissi ve terleme nedeni:

 1. 1. Angina. Solunum yolu viral ve bakteriyel doğanın iltihaplanması genellikle boğazda bir hissi ve yumru hissi uyandırır. Bu semptomlara kaba yiyecekleri yuturken ve sesini değiştirirken ağrı eşlik eder. Angina, boğazın durulanması için olumlu bir reaksiyonun olmamasıyla diğer hastalıklardan kolayca ayrılır. Böyle bir hastalıkta, antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan tedavi sonuç vermez. Antibiyotikler ev tedavisi ile kombine edilmelidir: ılık süt ve çay bir kaşık bal ile. Sıvıların boyun kaslarındaki yükü azaltmak için bir pipetten içilmesi tavsiye edilir.
 2. 2. Özofagusun lezyonu. Denetim yokluğunda çocuk özofagus mukozasında güçlü bir tahriş edebilmektedir. Örneğin, aşırı baharatlı yiyecekler, kimyasallar ve diğer. Bu, genellikle gün boyunca geçmekte olan yemek borusunun şişmesine neden olur. Boğazda hoş olmayan bir his varsa, bir gastroenteroloğa başvurmak gerekir.
 3. 3. Tiroid bezinin iltihaplanması. İnflamasyonda, tiroid veya paratiroid bezi, boğazını sıkarak, boyut olarak artar. Bu onun pıhtı ve terlemenin varlığını hissetmesine neden olur. Ayrıca, tiroid bezi vücuttaki iyot eksikliğinden ya da içindeki neoplazmaların görünümünden dolayı büyüyebilir.
 4. 4. Psikosomatik. Boğazda ve duyularda terlemenin fiziksel nedenlerine ek olarak, bir şey müdahale ediyormuş gibi, psikolojik olanlar da vardır. Böyle bir hastalıkta boğaz çocuğa zarar vermez, ancak sürekli olarak boğazını temizlemek ister. Bir çocuk ciddi bir zihinsel travmaya maruz kaldıysa, doktorlar genellikle benzer semptomları gözlemlerler.

Çocuğun boğazdaki rahatsızlıktan nadiren güvenilir bir şekilde anlayabildiği unutulmamalıdır, bu nedenle çocuk doktoru ile görüşmek gereklidir.

Yetişkin bir kişi, sadece anatomik değil, aynı zamanda bir yaşam biçiminden de farklıdır. Tüm bunlar, Adem'in elması içinde bir şey sıkışmış gibi, daha geniş bir olası sebat ve his nedenlerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bir yetişkinte en yaygın nedenler şunlardır:

 1. 1. ARVI ve ARI. Viral veya bakteriyel hastalıkların bir arka planına karşı inflamatuar süreçler boğazda en sık görülen ödem nedenidir. İnsanlarda bademcikler genişler, boğaz ve yumuşak damak şişer. Bu süreçlerin bütünü, boğazda yabancı bir cisim hissi yaratır. Bu hissin yoğunluğu, inflamatuar sürecin şiddetine bağlıdır. Faringeal bezin semptomları sadece yutulduğunda veya sürekli olarak, kişinin normal solunumu bozarak ortaya çıkabilir.
 2. 2. Farenjit veya larenjit. Larinks veya vokal kordların kronik formda enflamasyonu yaygındır. Bu gibi durumlarda, insanlar boğazlarında sert bir yumru hissetmezler, ancak keskin bir his. Kişiye yapılan konuşmada, yabancı bir nesnenin boğazlanmış olması gibi. Buna ek olarak, hasta sürekli boğazda ikna ediyor. Semptomlar durulama ile zayıflatılmaz ve gün boyu devam eder.
 3. 3. Servikal osteokondroz. Bu hastalık sadece bir yetişkin için tipiktir. On sekiz ila yirmi beş yaşlarında, omurlararası diskler daha az elastik hale gelir ve bu da osteokondrozun gelişmesine yol açar. Kıkırdaklar deforme olur ve kan damarlarını ve sinir liflerini sıkıştırır. Kasların omurgadaki bozuklukları gidermeye çalıştığı gerçeği nedeniyle, boyun kaslarının spazmı vardır. Sonuç olarak, dilin kökünde rahatsızlık var.
 4. 4. Ağır fiziksel aktivite. Fiziksel aşırı yüklenmelerle, ana damarlar geniş bir miktarda kanla genişler ve doldurur. Kas-iskelet sistemi spazmodik kasları. Bütün bunlar nefes almayı zorlaştırır, bir terlemenin eşlik ettiği, boğazda sıkışmış bir şey olduğu hissi vardır.
 5. 5. Sindirim ile ilgili problemler. Uzmanlar, yüzeysel gastritin sürekli rahatsızlık, terleme ve boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğu hissine neden olabileceğini söylüyor.
 6. 6. Mide suyunun yüksek asitliği. mide suyu aşırı asidite varsa yemek borusuna suyu döküm zaman, bir enflamatuar yanıta neden olur mukus, bir kimyasal yanma neden olur. Enflamasyon boğazına yabancı cisim hissi yol açar kas spazmları ve şişlik, boğaz ve yanma eşlik eder. Yemek yerken belirtiler kötüleşir. Buna ek olarak, kişi mide ekşimesi ve dırdırcı ağrı mide içine yiyecek almanın imkansızlığı kaynaklanan hoş olmayan kokusu ile geğirme, göğüs arkasında, orada sık sık hasta.
 7. 7. Tiroid ve paratiroid bezlerinde inflamatuar süreçler. Enflamasyon, çevre dokulara baskı yapan guatrın gelişmesine yol açar. Boğazda rahatsızlık, tiroid bezinde on kat artışa neden olur.
 8. 8. Stres ve huzursuzluk. Psikolojik travma ya da sinirsel tükenme, boğazda ve yabancı bir cismin hissinde bir duyuma neden olabilir. Bu fenomen "histerik com" olarak adlandırıldı.

Bu tür rahatsızlıklardan bağımsız olarak kurtulmak nadiren mümkündür, çünkü ortaya çıkış nedenleri her zaman farklıdır. Uzmanlar, yüksek nitelikli tanı ve karmaşık tedavi için bir doktora danışmanızı tavsiye eder.

Bir kişinin boğazında bir gözü varsa ve bir şey müdahalede bulunuyorsa, acil tedavi tedbirleri alınmalıdır. Bu semptomlar balgam, ısı artışı, lenf bezlerinde ve bademciklerde bir artışla birlikte görülürse, bu anjinin varlığını gösterir. Bu durumda doktorlar antibiyotik tedavisi yapmayı tavsiye eder. Hastalığın nedenini ortadan kaldırdıktan sonra boğazda sümük ve rahatsızlık ortadan kalkacaktır.

Eşzamanlı semptomların yokluğunda kök nedenini tanımlamak çok daha zordur. Böyle bir durumda, hastalığın kaynağını belirlemek için doktorlara danışılmalıdır.

Tam bir inceleme için, hasta birkaç aşamadan geçmelidir:

 1. 1. İlk önce terapistle ilk görüşmeden geçmeniz gerekir. Doktor hastalığın anamnezini toplar ve hastanın dış muayenesini yapar.
 2. 2. Eğer bademcik veya tiroid bezinde inflamatuar bir süreç tespit edilirse, hasta bir endokrinolog veya bir KBB uzmanına yönlendirilir.
 3. 3. Boğazda bir enflamatuar sürecin belirgin belirtilerinin yokluğunda, hasta X-ışını ve ultrason tanısı için sevk edilir.

Özellikle çocuğun olması durumunda, hastanın zihinsel ve duygusal durumuna dikkat edin. Boğazda psikosomatik koma durumunda psikolojik yardım gereklidir.

Hastalığın nedenini belirledikten sonra uygun tedavi reçete edilir. Terapi süresi hastalığın şiddetine bağlıdır. Tabii bir aydan (larenjit) üç yıla kadar (osteokondroz) devam edebilir.

Hiçbir durumda, komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için doktor tavsiyelerini göz ardı etmemelisiniz.

Semptomları azaltmak için hastaya birçok tavsiyeyi takip etmesi önerilir:

 • Diyet. Özofagus mukozasını tahriş eden bütün ekşili, sıcak, keskin ve soğuk yiyecekleri yemek rasyonundan çıkarmak gerekir.
 • Boğazını çalkala. Hastalık doğada inflamatuar ise, düzenli olarak temizlenmeli bademcik ve hangi yiyeceği yutmak zor dolayı, mukus ve diğer mekanik faktörlerin kaldırmak için gargara yapılmalıdır.
 • Havanın nemlendirilmesi. Havanın nemi aşırı derecede düşükse, yemek borusu veya solunum yolu mukozası tahriş edici etkenlere kolayca maruz kalır. Özel nemlendiriciler satın almanız veya ısı kaynağında su içeren bir tabağı bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Odayı havalandırın. Odaya taze hava verilmemesi durumunda, patojenik mikroorganizmaların konsantrasyonu artar. Bu, tedavinin etkinliğini azaltır ve tekrarlanan enflamatuar süreçlerin gelişimini destekler.

Sinir koma için anlamsız olmayın. Uygun önlemlerin yokluğunda, ciddi akıl hastalığına yakalanma riski vardır.

Boğazda bir şey engel olursa - bu ne anlama geliyor?

Genellikle hastalar boğazda bir koma hissinden şikayet ederler ve bu durum çeşitli solunum problemleri ile desteklenir. Böyle bir patolojik durumun gelişmesinin nedenleri, ağızda ve farenkseki kalan gıda parçalarından farklı olarak ve solunum sisteminde malign neoplazmlar ile son bulabilir.

Etkili tedavi amacıyla, boğaz bölgesinde rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan nedeni bulmak önemlidir. Sadece bir uzman, hastaya boğazda bir şey engellendiğinde ne yapılacağını ve hangi durumlarda kişinin kendi başlarına başa çıkabileceğini söyleyecektir.

Patoloji gelişiminin nedenleri

Boğazda bir şeyin rahatsız edici olduğu hissi çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Boyun, her biri boğazda rahatsızlığa neden olabilen çok sayıda farklı anatomik yapının bulunduğu bölge. Gerçek sebebi tanımlamak için, bir hastanın aynı anda birkaç doktora gitmesi nadir değildir.

Uzmanlar, çocukluk döneminde boğazda hoş olmayan bir his uyandıran bazı faktörleri tanımlarlar:

 • Angina ve enfeksiyöz veya kataral doğanın diğer hastalıkları, genellikle boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir duyguya neden olur. Ek olarak, bu semptom sesin yutulması ve ses kısıklığı sırasında acı görülmesiyle tamamlanmaktadır.
 • Güçlü deneyimler, çok hassas çocukların boğazında rahatsızlığa neden olabilir. Sinir aşırılığının sebebi olmak, kan damarlarının ve kasların spazmlarına neden olan bir baskı ve korku durumunda sürekli bir bulgu olabilir.
 • Sıklıkla, dağın acılı nedeni tiroid bezini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Progresif guatr, kaslarda ve larinkste ciddi bir rahatsızlığa neden olan mekanik basınçlara neden olur.
 • Özofagus etkilendiğinde nadiren boğazda bir yumru ortaya çıkar ve bu patolojik duruma sık sık erimeler ve rahatsızlık hissi eşlik eder. Baharatlı yiyeceklerin alımı mukoza üzerinde güçlü bir tahriş edici etkiye sahiptir ve çocuğa acı verici duyumlara neden olur.

Boğaz ağrısı uzun süre devam ederse, çocuğu kapsamlı bir muayene yapacak ve gerekirse etkili bir tedavi seçecek bir uzmana göstermek gerekir.

Faydalı video - boğazda neden bir "yumru" var:

Yetişkinlerde boğazda bir koma oluşumunu kışkırtan sebepler nelerdir?

 • Travma, bademcik iltihabı ve SARS gibi inflamatuar ve akıntılı hastalıkların ilerlemesi. Bu hastalıkların her birine, bademciklerin, gökyüzünün ve boğazın şişkinliği eşlik eder ve bu da yabancı bir nesne hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Hasta her iki taraftaki topakların görünümünü ve hemen her ikisinden de şikayet edebilir. Hoş olmayan duyumlar sadece yutkunma sırasında ortaya çıkabilir, ancak bazen hastada sürekli olarak devam eder ve nefes almada sorunlara neden olur.
 • Farenjit ve larenjit, ses tellerini veya gırtlağı etkileyen kronik inflamatuar bir süreçtir. Yetişkin sadece katı bir koma değil, aynı zamanda konuşmaya başlarken keskin bir acıdan endişe duyuyor. Bu hoş olmayan duyumlar, gece ve gündüz devam eder ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • Genellikle boğazdaki koma nedeni osteokondroz olur ve bu da kıkırdak ve sinir liflerinin kan damarları ile kademeli deformasyonu ile birlikte olur. Omurgadaki değişiklikleri telafi etmeye çalışırken boyun kaslarının tedrici olarak saptanması, kas spazmlarının gelişmesine neden olur. Tüm bunlar, kalıcı baş dönmesi, baş ağrısı, nefes alma sorunu ve boğazda bir yumru hissi gibi semptomların ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Boğazda bir şeyin aşağıdaki faktörler tarafından engellendiğini hissetmek için:

 • zor yemek yeme
 • artmış fiziksel aktivite
 • herhangi bir sebeple baskı artışı
 • gastrointestinal sistem patolojisi
 • mide suyunun artan asitliği
 • tiroid bezinin iltihabı
 • sabit stres ve huzursuzluk
 • ruhsal bozukluklar

Aslında, boğazda bir yumru hissinden kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu durum bağımsız bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak sadece çeşitli patolojilerin ve komplikasyonların bir belirtisidir. Bu sebeple, boğazda bir şeyin engellendiği duygusu olduğu zaman, bir uzmanı ziyaret etmesi ve kapsamlı bir muayeneye gitmesi önerilir.

Patolojinin semptomatolojisi

Bazen boğazda bir yumru hissi ciddi bir hastalığa işaret edebilir.

Bir uzmanın hastanın durumunu yeterince değerlendirebilmesi ve boğazda hoş olmayan duygulanımlara neden olan nedeni tespit etmesi için, şikayeti doğru bir şekilde formüle etmek gerekir. Hasta, doktora onu neyin rahatsız ettiğini ve hangi belirtilere uyulduğunu söylemelidir.

Boğazda bir yumru göründüğünde, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Boğazda hem gündüz hem de gece sürekli rahatsızlık
 • yanma hissi
 • kafa dönerken ciddi rahatsızlık ve hatta ağrı
 • sıvı gıda yutulurken zorluklar ve ağrı görünümü
 • boğulma ve nefes almada zorluk
 • herhangi bir yutmada acı hissi
 • kas spazmları

Semptomun ne kadar doğru olduğunu, uzmanın daha hızlı bir şekilde patolojinin nedenini oluşturabileceğini anlamak önemlidir.

Hastalığın tedavisi özellikleri

Tedavi teşhise bağlı

Boğazda ek belirtilerle birlikte bir yumru ortaya çıkarsa, doktora başvurmalısınız. Muayene ve teşhisten sonra doktor etkili bir tedavi seçecektir.

Böyle bir durumda, sadece istenen sonucu getiremediği için hastanın durumunu daha da kötüleştirdiği için, kişinin kendi kendine ilaç tedavisi ile uğraşmaması gerekir.

Bir doktora gitme fırsatının yokluğunda, yakın gelecekte aşağıdaki önlemler önerilmektedir:

 • ilaç almayı reddeder, ancak sadece hastanın hayatına bir tehdit oluşturmazsa
 • odayı havalandırmak için mümkün olduğunca sık, çünkü kuru, kirli hava boğazda terlemeye neden olabilir
 • Büyük miktarda bilgi ile çalışırken, mümkün olduğunca sık molalar almalısınız.
 • Hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırmak için lolipop veya sprey satın almasına izin verilir, ancak kötüye kullanılmaz.

Tedavi için larenjit tanısı konduğunda, yaklaşık bir ay sürebilir ve osteokondrozun ortadan kaldırılması 2 yıla kadar sürebilir.

Özel tedaviye ek olarak, hastalığa neden olan etkene bağlı olarak, aşağıdaki önlemler alınır:

 • Asitli, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri yemeyi reddetmekle belirli bir diyete uyum. Mukoza üzerinde tahriş edici bir etkiye sahiptir ve yemek borusunun sıkışmasına neden olurlar.
 • Enflamatuar bir doğaya ait patolojileri teşhis ederken, bademciklerin sürekli yıkanması, boğazın durulanması gerekir. Bu işlemlerin yardımı ile yutmayı önleyen mekanik oluşumdan kurtulmak mümkündür.
 • Odada kuru havada onun nemlendirici için özel makineler kullanılması önerilir. en uygun yolu ısı kaynaklarının yakınında soda ile gemilerin konumu olarak kabul edilir.

Boğazda koma nedenleri zihinsel travma ve bozukluklar olan hastaların tedavisini organize etmek çok daha zordur.

Hastalığa karşı geleneksel tıp

Durulama, çeşitli boğaz rahatsızlıkları için en iyi tedavilerden biridir.

Boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmak için, geleneksel tıbbın tariflerini kullanabilirsiniz.

Rahatsızlıktan kurtulmak için aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz:

 • Eşsiz bitkilerden biri, boğazın çeşitli patolojilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan adaçayıdır. Boğazda koma nedeninin soğuk algınlığı olması durumunda, bitki çay şeklinde demlenip biraz ısrar ederek boğazını durdurabilir.
 • Anti-enflamatuar özellikleri papatya gibi bir bitkiye sahiptir, bu sayede boğazda terleme ve rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu, 20 ml bal ekleyerek, papatya çayı yardımı ile yapılabilir. Böyle bir içecek, irrigasyonun etkisini azaltan farinksin mukozası üzerinde bir zarflama etkisine sahiptir. Papatya hem çay hazırlama hem de bir boğaz durulama için kullanılabilir.
 • Porsuk yağ, boğazda koma ve rahatsızlık hissetmek için iyi bir ilaç olarak kabul edilir. Tedavi için 1: 1 oranında limon suyu ile karıştırılır, ardından günde birkaç kez 5 ml alınır.
 • Boğazda bir koma rahatsızlığı ve hissi ortadan kaldırmak için basit ve etkili bir araç, tuzlu çözeltiler olarak kabul edilir. Tuzu 5 gram zerdeçalla karıştırarak bu karışıma ılık su dökün. Elde edilen kütle homojen bir kıvama getirilir ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Ahududu ile çiçek salkımını veya yapraklarını, çay ya da gargara için bir kaynatma şeklinde biratarak kullanabilirsiniz.
 • Kiraz suyunun 1-2 çay kaşığı bal ile karıştırılması ve 40-45 dereceye kadar ısıtılması tavsiye edilir. Hazırlanan tıbbi ürün, gün içinde herhangi bir miktarda sarhoş olabilir.

Boğazda rahatsızlık ve koma hissi bağımsız bir hastalık değildir, ancak herhangi bir patolojinin insan vücudunda bir ilerlemeyi işaret edebilir. Zamanında bir uzmana hitap etmek, gelişimin erken bir aşamasında hastalığı tanımlamaya ve etkili tedaviyi gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır.

Yutulduğunda boğaza ne müdahale edebilir?

Boğazda bir şeyin sıkışmış olduğu hissinin gelişmesinin ana nedensel faktörlerinden biri, KBB organlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarıdır. Bununla birlikte, "boğazda rahatsızlık" kavramı, çok çeşitli patolojik koşulları ifade eder ve endokrin, otoimmün, kardiyovasküler hastalıklar, benign ve habis tümörlerin klinik resmini belirlemek için kullanılır.

Bu semptom, alıştırma, duygusal aşırı stres, stres, depresyon ile ilişkili ruhsal bozukluklar için tipik olacaktır. Boğazda yabancı cisim hissi, basınç ve yanma nedenlerinin heterojenliği, araştırmanın teşhisini zorlaştırır. Etiyolojiyi tanımlamak ve rasyonel bir tedavi seçmek için tıbbi yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Hangi hastalıklar yabancı bir nesnenin hissiyatını ve depresyon duygusunu tanımlar.

Faringeal tüpün zengin innervasyonu, diğer lokalizasyonun polietolojik hastalıklarının "maskelenmesini" sağlar. Ağrı sendromu, boğazda bir yumru varlığı, farklı bir şiddette olabilir: sabit veya paroksismal, azalmakta veya yoğunlaştırmak.

Patojenik temele bağlı olarak, patolojik duruma eşlik eder. Boğazda terleme ve kaşıntı, yiyeceklerin ağrılı yutulması, tükürük, stenotik solunum, disfoni.

Klinik resmin görselleştirilmesinin tamlığı için, hoş olmayan semptomun sıklığı ve yoğunluğu, tezahürün süresi, süre, eşzamanlı olmayan spesifik ve spesifik semptomlar değerlendirilir.

Çoğu durumda, bir şey yutma ile etkileşime girdiğinde nazo- ve orofarenks enfeksiyöz inflamatuar hastalıklardan kaynaklanır.

En sık görülenler solunumsal patolojinin aşağıdaki nosolojik formlarıdır:

Enflamatuar süreç, akıntılı, toksik-alerjik fenomenler, farenoskopik işaretlerle oluşur.

ARI'nin klinik tablosu tipiktir ve faringeal ağrı, yüksek vücut ısısı, kusma, migren ile ifade edilir.. Boğazda bir şeyin müdahalede bulunduğuna dair bir his var, tükürükleri yutmakta zorluk çekiyorlar.

Palatine bademcikler şişmiş ve lacunar ya da foliküler efüzyon, gevşek beyaz kaplama görünümü ile iltihaplanmıştır. Palpasyonda bölgesel lenf düğümleri büyür, ağrılıdır.

Referans için! İnflamatuvar reaksiyonlar kronik formlarda daha belirgin hale gelir.

Boğazdaki rahatsızlık, yabancı bir nesnenin hissi, tiroid bezinin disfonksiyonu, gastroenterolojik problemler, onkoloji, benign oluşumların büyümesi, kalp hastalıkları, reaktif bir durum ile ilişkilidir.

Tümör Eğitimi

Benign formlar (papillomlar, fibromlar, kistler, anjiyomlar) yavaş büyüme, metastaz eksikliği, asemptomatik başlangıç ​​ile karakterizedir.. Doku yapıları genişledikçe, hasta nefes darlığı, boğazda yabancı cisim hissi, yutma güçlüğü, boğazını temizleme isteği yaşar.

Tipik bir işaret sesin değişmesidir (ses kısıklığı, ses kısıklığı), vokal kordun projeksiyonunda neoplazmın lokalizasyonu ile birlikte, tam bir ses kaybı (aphonia) mümkündür. Benign tümörler maligniteye (malign dejenerasyon) duyarlıdır.

Onkolojinin ilerlemesi aşağıdaki klinik belirtiler eşlik eder:

 • gıdıklama, boğazda yanma;
 • yutak ağrısı, yutma ile daha kötü;
 • bir ses sesi;
 • stenotik solunum;
 • balgamda kan pıhtılaşması oluşumu ile paroksismal öksürük.

Kanserli kaşeksi yaygın belirtileri (zayıflık, uyuşukluk, ateş, defekasyon ihlali, soluk cilt). Daha sonraki dönemlerde ağrı sendromu artar, hastanın yaşam kalitesini değiştirir, uykuyu ve beslenmeyi bozar. Boyunda görsel olarak görünür şişme.

Endokrin hastalıklar

Boğaz, pershenie ve ağrı yabancı nesnenin aspirasyon hissi tiroid bezi hastalıkları ile ilişkili:

 1. Diffüz toksik guatr. Patolojik durum, hormonal aktivitede bir artış olan endokrin organda ağrılı bir artıştan kaynaklanır. Klinik olarak subfebril sıcaklığı, dispne, aritmi, mental instabilite, kavak gözleri ortaya çıkar. Hastaların ana şikayetleri, solunum ritmi, hipertermi, yutma hissi ve boğazda bir şeylerin engellenmesi ile ilişkilidir. Gastrointestinal sistem dengesiz dışkı, ishal, karın ağrısı, mide bulantısı rahatsız etti.
 2. Nodüler guatr. Hastalık tiroid bezinin projeksiyonunda volumetrik nodal formasyonlarının gelişmesi ile devam eder. Patolojik sürece boyun ön yüzünde asimetrik kalınlaşma görülür. Düğümler büyüdükçe, ses kısıklığı, astım, solunum güçlüğü çeken komşu organları (yemek borusu, damarlar, trakea) sınırlarlar. Hastalar boğazın ağrıyor olduğunu ve bir şeyin önlendiğini, yutulması zor olduğunu, paroksismal kuru öksürüğü rahatsız ettiğini bildiriyor.
 3. tiroidit. Otoimmün bir karakterin tiroid bezinin iltihaplanması, disfaji, ses kısıklığı, servikal bölgenin ağrılılığı ile kendini gösterir. Baş ağrısı, yutma, refleks eylemleri ile ağrı sendromu güçlendirilir. Sıcaklık subfebril veya ateşli seviyeye yükselir. Hastaların ek şikayetleri zayıflık, uzuvların titremesi, uyku bozukluğu, kas ağrısı, terleme, baş ağrısı, çarpıntı ile ilişkilidir.

Referans için! Belirtilen semptomatoloji ile fibröz tiroidit var. Bağ dokusunun çoğalması nedeniyle, boyun yapıları sıkılır, bu da alt çene, dil, kulaklara karıştırılarak boyun yüzeyinde şiddetli ağrıya neden olur.

Endokrin hastalıklar, erken ve yeterli tedaviyi sağlayarak destekleyici tedaviye yatkındır. Aksi halde, ölüm olasılığıyla birlikte hayati fonksiyonların ciddi rahatsızlıklarına neden olurlar.

Mide ve özofagus patolojileri

Bir şey boğulduğunda veya bir boğazda önlenmesi veya bir boğazın temizlenmesi için arzu edilir bir durum gastroenterolojik problemlerle karşılaştırmak: gastrit, gastroözofajit, fıtık. Hastalıklar için ortak olan mide ekşimesi, mide bulantısı, ağrı ve yutma güçlüğü, geğirme, hipersalivasyon.

Morfolojik ve distrofik değişikliklere dispeptik semptomlar eşlik eder: Sık sık sıvı dışkı, ağız boşluğunda acının hoş olmayan hissi, karın içinde düzensiz rumbling, bağırsaklarda ağrı, apati, depresyon.

Vejetatif fonksiyon bozukluğu

Daha sıklıkla zihinsel ve davranışsal bozukluklar, doku yapılarında kan dolaşımındaki değişiklikler, vejetatif sistemin vasküler tonunun düzenlenmesi ile ilişkilidir. Patoloji gelişiminde etiyopatogenetik mekanizmaların başlangıcı:

 • Strese karşı fizyolojik reaksiyon;
 • psiko-duygusal yükler;
 • nevrozlar;
 • panik atakları;
 • uyum bozuklukları;
 • anksiyete depresif bozukluklar;
 • travma sonrası sendromu.

Vejetatif vasküler distoni tezahürleri çeşitlidir, sürekli olarak mevcut olabilir veya ataklarla kendini gösterebilirler.. Fiziksel belirtilerin endikasyonu olan bir indekse terleme ve boğaz ağrısı, bir yiyecek şişmesi hissi, disfaji, retinada ağrı, özofagus spazmı olarak adlandırılır.

Referans için! Baskın davranışsal belirtiler, açık düşünme, saldırgan davranış, korku duyguları, üzüntü, zihinsel rahatsızlıklar, huzursuz uyku, halüsinasyonlar, hafızanın zayıflaması gibi zorluklar olacaktır.

Servikal osteokondroz

Omurganın hareketli segmentlerindeki dejeneratif-distrofik değişiklikler, kan damarlarının ve sinir liflerinin sıkışması, kas spazmı, motor aktivitesini inhibe eder.

Başın keskin dönüşleri ve eğimleri rahatsızlık ve ağrıya neden olur. Hastalar başını zorla pozisyonda tutmaya ihtiyaç duyduklarından uykuya dalma sorunları yaşarlar.

Klinik tablo, acı hissini, boğazda bir şeyleri yuttuğunda bir duygunun, baş dönmesi olduğunu tanımlar. Acı, farklı yoğunluk ve süre olabilir. Vakaların% 80'inde, bu kalıcı bir doğanın sıkıcı bir acısıdır..

nedenleri

Üst solunum yolunun geçişi ve durumu, laringeal anomaliler, yaş değişiklikleri, endojen ve eksojen faktörlerin saldırganlığı ile ilişkili çeşitli mekanizmaları bozabilir.

Yanma hissi, boğaz ağrısı, boğazda sıkışma, nefes darlığı, disfaji şartlı iki gruba ayrılabilir:

 1. bedensel: soğuk algınlığı, neoplazmlar, tiroid ve özofagusun fonksiyonel ve anatomik bozuklukları, soğuk algınlığı, nöroloji.
 2. psikojenik: Depresif ve ruhsal bozukluklar, nevrozlar, vejetatif-vasküler distoni, nevrozlar, psiko-duygusal stresler.

Solunum yolu bölümlerinin enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının gelişimine yatkınlık koruyucu adaptif reaksiyonların ihlali zeminine karşı çeşitli agresif faktörler (mikrobiyal topluluklar, kronik zehirlenme, duygusal stres), vücudun direncini azaltır. uyum mekanizmaları başarısız mikrobik, viral, parazitik saldırı için elverişli koşullar oluşturur: Enfeksiyon kolayca etkin bir bariyer sistemi organları üstesinden insan hücrelerinde çoğaltır.

Sindirim sisteminin patolojik koşullarının gelişmesinin tetikleyici faktörü, sindirim sistemi, enfeksiyon, malnütrisyon, sigara, obezite, ilaçların hareketliliğinin ihlalidir.

Akıl hastalıklarının dış etken faktörü kranyoserebral yaralanmalar, alkol, ilaçlar, toksik maddeler, mikroplar, akut duygusal ve psikolojik stresli etkiler denir. Endojen türlerin kaynakları arasında kromozomal anormallikler ve gen hastalıkları bulunur.

Referans için! Kötü çevre koşulları, yüklenen kalıtım, dengesiz beslenme, kötü alışkanlıklar, endokrin bezlerinin çalışmasında bozukluklara neden olur.

Sonuç

Boğazdaki yumru, sıkma hissi, solunum yolu enfeksiyonlarından onkolojiye kadar değişen, farklı etiyolojinin patolojilerinin ortak bir belirtisi olacaktır. Bir yetişkin veya bir çocuk boğazda engellendiğinde duyum, bir kulak burun boğaz doktorundan tıbbi yardım gerektirir. Doktor, kendi bölümünün ihlallerini belirlemezse, dar uzmanlık uzmanını dahil edin: onkolog, gastroenterolog, endokrinolog, nörolog.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuk larenjit hastası mı? Ona nasıl yardım edeceğinizi öğrenin

Çocuğun bağışıklığı oluşma safhasındadır, bu yüzden her gün bir kişiye saldıran çeşitli virüslere ve bakterilere karşı koyması zordur. Bu nedenle larenjit, bu makalede semptomları ve tedavisi tarif edilen çocuklarda çok yaygındır.

Akut ve kronik bademcik iltihabı için ilaç

Doktor tarafından atanan bademcik iltihabı ilacı, yüksek bir tedavi etkinliği sağlar. Hastalığın karmaşık tedavisi için, boğaz ağrısı üzerinde iyileştirici bir etkisi olması için mümkün olan en kısa sürede yetenekli, doğal bitkisel ilaçlar, inhalasyonlar kullanın.