Loading

Boğazda bir şey engel olursa - bu ne anlama geliyor?

Genellikle hastalar boğazda bir koma hissinden şikayet ederler ve bu durum çeşitli solunum problemleri ile desteklenir. Böyle bir patolojik durumun gelişmesinin nedenleri, ağızda ve farenkseki kalan gıda parçalarından farklı olarak ve solunum sisteminde malign neoplazmlar ile son bulabilir.

Etkili tedavi amacıyla, boğaz bölgesinde rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan nedeni bulmak önemlidir. Sadece bir uzman, hastaya boğazda bir şey engellendiğinde ne yapılacağını ve hangi durumlarda kişinin kendi başlarına başa çıkabileceğini söyleyecektir.

Patoloji gelişiminin nedenleri

Boğazda bir şeyin rahatsız edici olduğu hissi çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Boyun, her biri boğazda rahatsızlığa neden olabilen çok sayıda farklı anatomik yapının bulunduğu bölge. Gerçek sebebi tanımlamak için, bir hastanın aynı anda birkaç doktora gitmesi nadir değildir.

Uzmanlar, çocukluk döneminde boğazda hoş olmayan bir his uyandıran bazı faktörleri tanımlarlar:

 • Angina ve enfeksiyöz veya kataral doğanın diğer hastalıkları, genellikle boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir duyguya neden olur. Ek olarak, bu semptom sesin yutulması ve ses kısıklığı sırasında acı görülmesiyle tamamlanmaktadır.
 • Güçlü deneyimler, çok hassas çocukların boğazında rahatsızlığa neden olabilir. Sinir aşırılığının sebebi olmak, kan damarlarının ve kasların spazmlarına neden olan bir baskı ve korku durumunda sürekli bir bulgu olabilir.
 • Sıklıkla, dağın acılı nedeni tiroid bezini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Progresif guatr, kaslarda ve larinkste ciddi bir rahatsızlığa neden olan mekanik basınçlara neden olur.
 • Özofagus etkilendiğinde nadiren boğazda bir yumru ortaya çıkar ve bu patolojik duruma sık sık erimeler ve rahatsızlık hissi eşlik eder. Baharatlı yiyeceklerin alımı mukoza üzerinde güçlü bir tahriş edici etkiye sahiptir ve çocuğa acı verici duyumlara neden olur.

Boğaz ağrısı uzun süre devam ederse, çocuğu kapsamlı bir muayene yapacak ve gerekirse etkili bir tedavi seçecek bir uzmana göstermek gerekir.

Faydalı video - boğazda neden bir "yumru" var:

Yetişkinlerde boğazda bir koma oluşumunu kışkırtan sebepler nelerdir?

 • Travma, bademcik iltihabı ve SARS gibi inflamatuar ve akıntılı hastalıkların ilerlemesi. Bu hastalıkların her birine, bademciklerin, gökyüzünün ve boğazın şişkinliği eşlik eder ve bu da yabancı bir nesne hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Hasta her iki taraftaki topakların görünümünü ve hemen her ikisinden de şikayet edebilir. Hoş olmayan duyumlar sadece yutkunma sırasında ortaya çıkabilir, ancak bazen hastada sürekli olarak devam eder ve nefes almada sorunlara neden olur.
 • Farenjit ve larenjit, ses tellerini veya gırtlağı etkileyen kronik inflamatuar bir süreçtir. Yetişkin sadece katı bir koma değil, aynı zamanda konuşmaya başlarken keskin bir acıdan endişe duyuyor. Bu hoş olmayan duyumlar, gece ve gündüz devam eder ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • Genellikle boğazdaki koma nedeni osteokondroz olur ve bu da kıkırdak ve sinir liflerinin kan damarları ile kademeli deformasyonu ile birlikte olur. Omurgadaki değişiklikleri telafi etmeye çalışırken boyun kaslarının tedrici olarak saptanması, kas spazmlarının gelişmesine neden olur. Tüm bunlar, kalıcı baş dönmesi, baş ağrısı, nefes alma sorunu ve boğazda bir yumru hissi gibi semptomların ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Boğazda bir şeyin aşağıdaki faktörler tarafından engellendiğini hissetmek için:

 • zor yemek yeme
 • artmış fiziksel aktivite
 • herhangi bir sebeple baskı artışı
 • gastrointestinal sistem patolojisi
 • mide suyunun artan asitliği
 • tiroid bezinin iltihabı
 • sabit stres ve huzursuzluk
 • ruhsal bozukluklar

Aslında, boğazda bir yumru hissinden kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu durum bağımsız bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak sadece çeşitli patolojilerin ve komplikasyonların bir belirtisidir. Bu sebeple, boğazda bir şeyin engellendiği duygusu olduğu zaman, bir uzmanı ziyaret etmesi ve kapsamlı bir muayeneye gitmesi önerilir.

Patolojinin semptomatolojisi

Bazen boğazda bir yumru hissi ciddi bir hastalığa işaret edebilir.

Bir uzmanın hastanın durumunu yeterince değerlendirebilmesi ve boğazda hoş olmayan duygulanımlara neden olan nedeni tespit etmesi için, şikayeti doğru bir şekilde formüle etmek gerekir. Hasta, doktora onu neyin rahatsız ettiğini ve hangi belirtilere uyulduğunu söylemelidir.

Boğazda bir yumru göründüğünde, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Boğazda hem gündüz hem de gece sürekli rahatsızlık
 • yanma hissi
 • kafa dönerken ciddi rahatsızlık ve hatta ağrı
 • sıvı gıda yutulurken zorluklar ve ağrı görünümü
 • boğulma ve nefes almada zorluk
 • herhangi bir yutmada acı hissi
 • kas spazmları

Semptomun ne kadar doğru olduğunu, uzmanın daha hızlı bir şekilde patolojinin nedenini oluşturabileceğini anlamak önemlidir.

Hastalığın tedavisi özellikleri

Tedavi teşhise bağlı

Boğazda ek belirtilerle birlikte bir yumru ortaya çıkarsa, doktora başvurmalısınız. Muayene ve teşhisten sonra doktor etkili bir tedavi seçecektir.

Böyle bir durumda, sadece istenen sonucu getiremediği için hastanın durumunu daha da kötüleştirdiği için, kişinin kendi kendine ilaç tedavisi ile uğraşmaması gerekir.

Bir doktora gitme fırsatının yokluğunda, yakın gelecekte aşağıdaki önlemler önerilmektedir:

 • ilaç almayı reddeder, ancak sadece hastanın hayatına bir tehdit oluşturmazsa
 • odayı havalandırmak için mümkün olduğunca sık, çünkü kuru, kirli hava boğazda terlemeye neden olabilir
 • Büyük miktarda bilgi ile çalışırken, mümkün olduğunca sık molalar almalısınız.
 • Hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırmak için lolipop veya sprey satın almasına izin verilir, ancak kötüye kullanılmaz.

Tedavi için larenjit tanısı konduğunda, yaklaşık bir ay sürebilir ve osteokondrozun ortadan kaldırılması 2 yıla kadar sürebilir.

Özel tedaviye ek olarak, hastalığa neden olan etkene bağlı olarak, aşağıdaki önlemler alınır:

 • Asitli, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri yemeyi reddetmekle belirli bir diyete uyum. Mukoza üzerinde tahriş edici bir etkiye sahiptir ve yemek borusunun sıkışmasına neden olurlar.
 • Enflamatuar bir doğaya ait patolojileri teşhis ederken, bademciklerin sürekli yıkanması, boğazın durulanması gerekir. Bu işlemlerin yardımı ile yutmayı önleyen mekanik oluşumdan kurtulmak mümkündür.
 • Odada kuru havada onun nemlendirici için özel makineler kullanılması önerilir. en uygun yolu ısı kaynaklarının yakınında soda ile gemilerin konumu olarak kabul edilir.

Boğazda koma nedenleri zihinsel travma ve bozukluklar olan hastaların tedavisini organize etmek çok daha zordur.

Hastalığa karşı geleneksel tıp

Durulama, çeşitli boğaz rahatsızlıkları için en iyi tedavilerden biridir.

Boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmak için, geleneksel tıbbın tariflerini kullanabilirsiniz.

Rahatsızlıktan kurtulmak için aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz:

 • Eşsiz bitkilerden biri, boğazın çeşitli patolojilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan adaçayıdır. Boğazda koma nedeninin soğuk algınlığı olması durumunda, bitki çay şeklinde demlenip biraz ısrar ederek boğazını durdurabilir.
 • Anti-enflamatuar özellikleri papatya gibi bir bitkiye sahiptir, bu sayede boğazda terleme ve rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu, 20 ml bal ekleyerek, papatya çayı yardımı ile yapılabilir. Böyle bir içecek, irrigasyonun etkisini azaltan farinksin mukozası üzerinde bir zarflama etkisine sahiptir. Papatya hem çay hazırlama hem de bir boğaz durulama için kullanılabilir.
 • Porsuk yağ, boğazda koma ve rahatsızlık hissetmek için iyi bir ilaç olarak kabul edilir. Tedavi için 1: 1 oranında limon suyu ile karıştırılır, ardından günde birkaç kez 5 ml alınır.
 • Boğazda bir koma rahatsızlığı ve hissi ortadan kaldırmak için basit ve etkili bir araç, tuzlu çözeltiler olarak kabul edilir. Tuzu 5 gram zerdeçalla karıştırarak bu karışıma ılık su dökün. Elde edilen kütle homojen bir kıvama getirilir ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Ahududu ile çiçek salkımını veya yapraklarını, çay ya da gargara için bir kaynatma şeklinde biratarak kullanabilirsiniz.
 • Kiraz suyunun 1-2 çay kaşığı bal ile karıştırılması ve 40-45 dereceye kadar ısıtılması tavsiye edilir. Hazırlanan tıbbi ürün, gün içinde herhangi bir miktarda sarhoş olabilir.

Boğazda rahatsızlık ve koma hissi bağımsız bir hastalık değildir, ancak herhangi bir patolojinin insan vücudunda bir ilerlemeyi işaret edebilir. Zamanında bir uzmana hitap etmek, gelişimin erken bir aşamasında hastalığı tanımlamaya ve etkili tedaviyi gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır.

Boğazda kimler: neden olur ve endişelenmeye değer mi?

Çoğu kişi bazen boğazında bir yumru hissetti. Böyle bir fenomen sıklıkla görülür ve korkunç bir rahatsızlık vermeye başlarsa, nedenlerini bulmak gerekir. Bazı hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Tek başına, larinkste bir yumru sağlık tehlikesi değildir ve kolayca geçebilir. Bununla birlikte, görünüşü bir çok rahatsızlık ve rahatsızlık verir.

Ve ortaya çıkmasının nedenlerinin bilgisizliği çoğu zaman, neden ortaya çıktığıyla ilgili çok büyük varsayımlara yol açmaktadır. Bu nedenle, bir uzmanın ortaya çıkış nedenlerini bulmak ve nüksetmeleri önlemek için incelenmelidir.

Belirtileri ve boğazda koma nedenleri

İlk önce kendini boş yere sarmamak için Sahip olup olmadığını belirlemek için gereklidir. problemin semptomatolojisi ya da değil.

 • Yedikten veya stresli durumlardan sonra boğazda koma hissi. Ancak fiziksel olarak dallamak imkansızdır. Sadece hisseder.
 • Bir semptom oluşursa, solunum problemi ortaya çıkabilir. Topak oksijene erişimi engelliyor gibi görünüyor ve nefes almak sorunlu hale geliyor.
 • Persh'in boğazı.
 • Bazen boğazda yanma hissi vardır.
 • Boğazda veya göğsünde hoş olmayan bir kalıntı olduğunu hissetmek.

Belirtilerinizin bir veya daha fazlasını tespit ederseniz, görünümlerinin olası nedenlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu problem iki nedenden ötürü ortaya çıkar: Sinir eforunun bir sonucu olarak veya somatik problemlerin varlığında.

Sinir gerginliği, bu semptomun en yaygın nedenidir. Stres, yoğun korku, heyecan, aşırı uyarılma sonucu ortaya çıkar.

Ancak, bunlar bu sorunun tek nedeni değildir.

bedensel boğazda bir şişlik oluşturan bozukluklar:

 • boğazda iltihaplanma (bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, larenjit, vb), yanı sıra adenoidler. Larinksin iltihabı şiştiğinde ve sıkıldığında;
 • tiroid bezinin patolojisi. Tiroid bezi genişlemiş düğümleri boğaz sıkmak ve nefes ve yutma önlemek;
 • boyundaki omurgada patoloji;
 • Gastrointestinal hastalıklar. Çoğu zaman yemek borusu ile ilgili patolojilerde, boğazdaki ağırlık yemekten sonra ortaya çıkar. Ülser veya gastrit genellikle larinkste hoş olmayan hislerin ortaya çıkışını provoke eder;
 • özofagus fıtığı varlığı;
 • obezite;
 • larinkste neoplazm: benign ve malign;
 • alerji;
 • bazı ilaçlara negatif reaksiyon;
 • larinks veya özofagusun çeşitli lezyonları;
 • Parazitler. Nadiren, ancak bazen parazitler yabancı bir nesne olarak algılanan boğazın etrafında yumurta bırakabilir;
 • Boğazda yabancı bir nesnenin varlığı;
 • Kalp veya kan damarlarıyla ilgili problemler nadirdir, ancak boğazda koma oluşumuna da katkıda bulunabilir.

Trakeada yerçekimi varsa ne yapmalı?

Her şeyden önce, bir terapiste danışmanız gerekir. Tam bir anket yürütecek ve rahatsızlığın nedenini belirlemeye yardımcı olacak sorun hakkında birkaç soru soracaktır.

Senin yanında sunulacak:

 • analiz için kan ve idrarı uzat;
 • tiroid incelemeleri yapmak;
 • özofagusu incelemek;
 • boyun bölgesinde omurganın bir roenteni yapmak;
 • KBB doktoru ile tam bir incelemeye girmek.

Sinir krizi ile boğazda bir yumru nasıl tedavi edilir?

Bu durumda, hastaya bir psikologun ilaç kullanımı ve danışmanlığı verilir.

Hasta reçete kabul edilebilir aşağıdaki ilaçlar:

 • Motherwort;
 • paleriana;
 • rahatlatıcı bir etki ile otlar topluluğu;
 • John's Wort;
 • Nervo-Vit. Bu ilaç, vücudu rahatlatan ve rahatlatan çimen mavisi siyanozunu içerir;
 • Apitonus-P. Bu, stres direncini arttırmak için bir vitamin kompleksi.

Boğazın sıkılması sırasında nefes almak zor ise, o zaman gevşemeye yol açan solunum teknikleri yapılması önerilir.

Boğazdaki bir yumru bedensel patolojilerle nasıl tedavi edilir?

Tanımlanan nedenlere bağlı olarak, rahatsızlığı gidermek için önlemler atayın. Trakeada ağırlığın görülme nedeninin tiroid ile ilgili bir sorun olması halinde, hastaya iyot içeren ilaçlar reçete edilir.

Boyun ile ilgili problemler varsa, boyunu geliştirecek özel bir spor salonu belirleyin. Ayrıca manuel, lazer tedavisi ve refleksoterapi yaparlar.

Özofagusu tedavi etmek için hastaya özel diyet beslenme ve uygun ilaçlar reçete edilir. Ancak yemek borusu fıtığı ile ameliyat mümkündür.

Solunum yollarının iltihaplanmasıyla, iltihabın nedenine bağlı olarak antibiyotikler veya diğer ilaçlar reçete edilir. Ayrıca soda, bitkisel infüzyonlar, iyot içeren müstahzarlar ile gargara yapmak tavsiye edilir. Nadir durumlarda, ısınma kompresleri reçete edilir.

Boğazın malign veya iyi huylu tümörlerinde radyasyon veya kemoterapi yapılır ve ameliyat da mümkündür. Duruma bağlı olarak, olaylar karmaşık bir şekilde gerçekleştirilebilir veya sadece biri seçilebilir.

Hoş olmayan bir semptomun ortaya çıkış nedenlerini bulamadınız ve korkunç bir rahatsızlığa neden oluyor. semptomları hafifletmeye yardımcı olacak konseyler:

 • sakinleştirici çay kullanın;
 • uykunuza çok dikkat edin. Iyi uyumaya çalışın;
 • rahatlatıcı aktiviteler geçirin. Rahatlamak için rahatlatıcı bir banyo, masaj, solunum ekipmanı olabilir;
 • İyotta yüksek diyet yiyeceklerinize ekleyin.

Boğazda koma görünümünü nasıl önleyebiliriz?

Önleyici tedbirleri uygulamak, hastalığı daha sonra tedavi etmekten daha iyidir. Larinkste bir sıkıştırma hissinin ortaya çıkmasını önlemek için belirli faaliyetler.

 • Herhangi bir KBB hastalığının görünümünü tedavi etmek için zamanında.
 • Tiroid bezi ile patolojiler varsa, onları ortadan kaldırmak için zamanında.
 • Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisi.
 • Nazofarenksin bir tuz çözeltisi ile durulayın.
 • Zehirli maddeleri solumayın.
 • Ses tellerini fazla yormayın.
 • Yiyecekleri dengeleyin. Daha fazla sebze ve meyve ekleyin.
 • Dairedeki havayı düzenli olarak nemlendirin.
 • Temiz havaya çıkın.
 • Zaman zaman, bitkisel preparatları rahatlatıcı bir etki ile kullanın.
 • Spor için içeri girin.
 • Tam bir rahatlama ve rahatlama için 8 saat uykunuzu ayırmaya çalışın.
 • İş yerinize dikkat edin. Genellikle rahatsız edici bir iş yeri, üst vücutta kas gerginliğine yol açabilir. Ve bu sinir gerginliğine ve boğazda koma görünümünde ortaya çıkabilir. Bu nedenle, iş yerinizi mümkün olduğunca konforlu hale getirmeniz gerekir.

Esas olan, hastalığın gerçek nedenini bilene kadar, boğazdaki ağırlığın vücuttaki ciddi patolojik değişikliklerin bir belirtisi olduğu gerçeğinden korkma. Laringeal tümörler gibi hastalıklar nadir durumlarda boğazın sıkılmasına neden olur. Bu nedenle, rahatsızlığa neden olan başka herhangi bir sebep ortadan kaldırılabilir ve bununla birlikte boğazda bir koma hissi ortadan kalkacaktır.

Boğazda bir şeyin engellendiği duygusu: Bu ne anlama geliyor?

Kafadaki bir şişlik hissi veya farengeal globule, kulak burun boğazına hitap eden oldukça yaygın bir şikayettir. Ve rahatsızlık derecesi "yutmayı önleyen bir şey" ten "nefes almak için hiçbir şey" e kadar değişir. tıbbi istatistik yaklaşık 45 en az bir kez hayatında eşit hem kadın ve erkekler için insanların% tatsız bir belirti ile yakalar ve boğazıma bir şey bütün hayat faaliyetleri oldukça etkisi müdahale duygu göre. Bazen boğazın acımadığı, sadece bir tarafa, sağa veya sola müdahale ettiği ve boğazınızı temizlemek istediğinizde olur.

nedenleri

Boyun bölgesinde birçok anatomik yapı vardır: omurga, ana damarlar, sinir pleksusu, solunum yolu, kaslar, tiroid ve paratiroid bezleri. Bu yapılardan herhangi biri rahatsızlık görünümünü kışkırtabilir. Hastalığın gerçek nedenini belirlemek için, bazen hasta 5 doktor tarafından muayene edilmelidir.

Şikayet formüle etmeye değer:

 • sürekli duyum - gün boyunca ve bazen geceleri gözlemlenir;
 • yanan;
 • başını döndürürken rahatsızlık veya ağrı;
 • herhangi bir yutmada ağrı;
 • katı gıdaları yuturken rahatsızlık;
 • sıvı gıda yutulurken zorluk ve acı - eğer bu fark varsa, doktora dan bahsetmek gerekir;
 • boğulma;
 • nefes alma zorluğu;
 • ekshalasyonda rahatsızlık;
 • kas spazmları - boğazınızda elinizin ağırlık hissi genellikle rahatlama getirir;

Boğaz kanalı dilatasyonu

Bir semptomun ne kadar doğru bir şekilde tarif edildiği doğruysa, gerçeği ortaya çıkarmak o kadar kolay olur. Ne yazık ki, bu tür bilgileri küçük hastalardan alma imkanı yoktur, bu nedenle burada ebeveynlerin gözlem ve dikkati önemlidir.

Ek olarak, semptomların başlangıcının zamanlaması da hastalığın en olası nedenini gösterebilir. Hoş olmayan bir duyumu göz ardı etmek gerekli değildir: semptomun kendisi herhangi bir özel rahatsızlığa yol açmasa bile, çoğu zaman sadece boğazda bir yumru hissi ile ifade edilen diğer bazı daha ciddi rahatsızlıkların bir belirtisidir.

çocuklar

Çocuklarda boğazdaki topakların ortaya çıkmasının nedenleri yetişkinlerden biraz daha azdır. Neyse ki, midenin patoloji ve çocuklarda yemek borusu ile ilişkili hastalık çok daha seyrek meydana gelir ve böyle bir genç yaşta bel ağrısı, mümkün değildir boğazında boğaz ağrısı sonra müdahale ediyormuş şekildedir.

 • Anjina ve diğer inflamatuar hastalıklar hem soğuk hem de bulaşıcı olanlara sıklıkla boğazda bir şişlik hissi, ağrılı yutma ve ses kısıklığı eşlik eder. Angina semptomların stabilitesinde diğerlerinden farklıdır: sıcak içecek ve durulama hemen hemen hiç sonuç vermez. Bu durumda, antibiyotiksiz tedavi boştur. Sıcak veya en az soğuk içecek zorunludur. Çocuğun vücudunun kurumasına izin vermemesi çok önemlidir. Eğer çocuk “doğru” - tereyağı, ballı çay ile - içmeyi reddederse, sevdiği şeyi pişirmek ve bir samanla içmeyi teklif etmek gerekir. Bu içme yöntemiyle, boynun kasları hafifçe gevşer ve bebeği yutmak daha kolay olacaktır.

Angina ile boğazda vajinal kompres nasıl yapılır, makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafta - Angina

Boğaz tedavisi için hangi antibiyotikler, yutulduğunda ağrılı olduğunda, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Her halükarda, en azından bir çocuk doktoruna danışmak gereklidir. Çocuk hastalıklarının kendi başlarına geçmesine izin veremezsiniz.

Yetişkinlerde

 • En bariz nedenleri enflamatuar veya kataral hastalıklardır - SARS, boğaz ağrısı, tracheitis. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri boğazın şişmesine, bademciklere, gökyüzünün üst kısmına ve hepsinin de yabancı cisim hissine neden olur. Ve bir yumru hem bir taraftan hem de her ikisinden de hissedilebilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, rahatsızlık sadece yutulduğunda kendini gösterebilir ve sürekli olarak hissedilebilir ve normal nefes almayı zorlaştırır. Kural olarak, altta yatan hastalığın tedavisi ile birlikte, faringeal globun semptomları kaybolur.

Bu yazıda, anginada klorheksidin ile boğaz nasıl durulacağı belirtilir.

 • Larenjit ve farenjit - vokal kordların veya larinksin kronik iltihaplanması daha az sıklıkta meydana gelmez. Buradaki yumru sadece katı değil, genellikle keskin hissedilir, konuşmaya çalışırken boğazda gerçekten acıyor. Bu tür rahatsızlık gece ve gündüz devam eder, yutma ile artmaz ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • osteochondrosis - İlk bakışta boğazda bir yumru ile bağlanmak zor bir hastalıktır. Bununla birlikte, semptomun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni budur. 18-25 yıldan başlayarak, intervertebral disklerin elastikiyeti ve kalınlığı azalır ve osteokondroz oluşmaya başlar. Yavaş yavaş, kıkırdağın deformasyonu sinir liflerinin ve kan damarlarının sıkışmasına yol açar. Kas spazmları vardır, çünkü omurgadaki değişiklikleri telafi etmek için boyun kasları sürekli gerginlik gösterir. Tüm bunlar baş ağrılarına, baş dönmesine, hareket zorluğuna ve elbette boğazda bir yumru görünmesine yol açar.
 • Boğazda bir şeyin hissi sürekli olarak ortaya çıkmaz, ancak damarlar ve kaslar üzerinde ek bir yük ile ilişkili bazı süreçler sırasında katı yiyecekleri yutmak, fiziksel aktivite, herhangi bir nedenden dolayı artan baskı. Faringeal beze kas spazmı eşlik ediyorsa, özellikle inspirasyonda nefes almada zorluk hissedilir.
 • Boyundaki sürekli hoş olmayan duyumların ikinci en yaygın nedeni mide ve yemek borusu hastalıkları ve patolojileridir. Tıbbi istatistiklere göre, 25 yaşından büyük insanlarda yüzeyel gastrit normalden daha yaygındır.
 • Mide suyunun asitliğini artırarak hastalığa eşlik etmek. Özofagusa salındığında, meyve suyu organın duvarlarını yakar. Bu inflamasyona ve buna bağlı olarak kas ve kan damarlarının spazmına neden olur. Sonuç olarak, boğazda, özellikle yemek yedikten sonra güçlü bir yanma hissi vardır. Genellikle boğazdaki rahatsızlık, sternum ve mide ekşimesinin ardındaki ağırlık hissi ile birlikte olur.Enofageal tutulum diğer rahatsızlıklardan kaynaklanır - kas spazmları, yara izleri. Bu gibi durumlarda, geğirme sık görülür, çünkü yiyecekler mide engelleri nedeniyle giremez.
 • Tiroid bezinin iltihabı ayrıca bu tür bir duyumla eşlik eder. Nodüler veya dağınık guatr çevreleyen dokuları sıkıştırır ve rahatsızlık yaratabilir, ancak zorunlu olmayabilir. Kural olarak, bir yumru hissi ve nefes almada güçlük, yetişkinin norm ile kıyaslandığında 5-10 katı büyüdüğü zaman bir yetişkinde kendini gösterir. Bununla birlikte, bezin pozisyonu yanlış ise, belirtiler daha erken ortaya çıkar.
 • Stres, şiddetli heyecan herhangi bir nedenden dolayı sık sık dahil olmak üzere, kas spazmı, ve boyunda. Böyle bir semptom uygun olarak adlandırıldı - histerik com. Ancak, yabancı bir cismin boğazda ya da boğulma hissi, heyecandan daha uzun sürer - birkaç saate kadar. Rahatlatıcılar tarafından rahatsızlık hissedin. Bununla birlikte, mevcut tedavi çok daha kapsamlı olmalıdır.
 • Ruhsal bozukluklar, Özellikle depresyon, vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olur. Kural olarak, bu alanlar zaten zayıflamış olan bir "zayıf bağlantı" dır.

Bir yandan kulak ve boğaz ağrırsa ne yapmalı, makaleden öğrenebilirsiniz.

Yani, dalgalarla veya derin bir depresyon durumunda, şiddetli bronşit veya astım, insanlar kesinlikle boyun kaslarının bronşların disfonksiyon ve spazm ile, ancak, ilişkili boğulma, hissedecektir. Hastanın - inhalerlerin kullandığı alışılmış ilaçlar zayıftır, bu da sadece depresif durumu şiddetlendirir.

Boğazdaki yumrudan kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu bir hastalığın kendisi değil, sadece birkaç rahatsızlık belirtisidir, bu yüzden bir uzmana bakmadan ve danışmanlık yapmadan iyileşmek zordur.

Ne yapmalı? Yutulduğunda boğaz ağrıyorsa, bu makalede belirtilmektedir.

Ne yapmalı

Boğaz ağrısı nasıl giderilir? Eğer boğazda bir yumru, belirgin semptomlarla ortaya çıkarsa, örneğin, anjina, bademcik ve lenf düğümlerinin genişlemesi Tanıda şüphesiz bırakır, sonra tedavi uygundur. Semptom diğerleriyle birlikte ortadan kaybolur ve bir kural olarak artık rahatsız olmaz.

Hangi tedavi en iyisidir, ne zaman inatçı boğaz ve kuru öksürük, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalığın doğası hakkında açık bir belirti yoksa, hastalığın gerçek nedenini belirlemek çok daha zordur. Bu durumda, kapsamlı bir ön inceleme gerekli olacaktır. Hem yetişkinleri hem de çocukları ilgilendirir.

 • Terapist veya çocuk doktoru hastanın şikayetlerini analiz eder, boğazın birincil muayenesini yapar, ayrıca submandibular ve servikal lenf nodları olan tiroid bezidir.
 • Bademcik iltihabı veya tiroid bezinde artış varsa, bir KBB doktoru veya bir endokrin uzmanı olan bir uzmanla konsültasyon önerilmektedir. Ankette bir endoskop, bir laringoskop, bir nazofarenksin roentgenogramı gerekli olabilir.
 • Eğer boğaz iltihabı, vokal kordlar, tiroid bezi dışlanırsa, bir gastroenterolog ve nörolog incelenmelidir.

Özellikle çocukların söz konusu olduğu durumlarda hastanın duygusal durumuna dikkat edin. Bir yetişkin veya bir çocuk, stres veya depresyonun belirgin belirtilerini gösterirse, o zaman tedavi, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyen ve ortadan kaldıran psikoterapi gerektirir.

Bu yazıda, halk ilaçları anjina ile boğulmaktan daha endikedir.

Tanı doğrulandığında, uzman uygun tedaviyi reçete edecektir. Tıbbi tavsiyelere uyun, titiz davranmalı ve sabrınız olmalıdır. Larenjit tedavisi için bir ay sürecekse, o zaman hala kıkırdak doku geri yüklemek mümkün ise, osteokondrozu ortadan kaldırmak için en az 2 yıl.

Tedaviden başka hastanın durumunu rahatlatmak için başka önlemler alınmakta:

 • diyet - Keskin, asitli yiyecekleri, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun. Mukozayı tahriş eder ve yemek borusunun sıkışmasını provoke eder;
 • inflamatuar hastalıklar ile bademcikler zorunlu periyodik yıkama, gargara, çünkü bu prosedürler yutmaya gerçekten müdahale eden mekanik oluşumları kaldırabilir;
 • hava nemlendirme - kuru hava mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş eder. Nemlendirme için, özel aparatların kullanılması tavsiye edilir, ancak çok daha fazla erişilebilirlik, geniş kapların, su kaynağına yakın bir yerde yerleştirilmesidir;
 • havalandırma - Düşük bir oksijen seviyesi sinir sistemi ve kan damarları üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve bu, tüm acı verici semptomları hemen şiddetlendirir.

Bu yazıda farenjit ile boğaz nasıl tedavi edeceğini öğrenebilirsiniz.

En zor şey, zihinsel travma ve bozukluklarla hastaların iyileşmesini sağlamaktır. Sonuçta, en önemli şey, bir güvenlik duygusu yaratmaktır. Çocuğunu ciddi şekilde kısıtlamaya alışmış olan ve hastalığa neden olan yasaklar olduğunu öğrenen bir ebeveyn, olağan senaryoyu terk etmek zordur. Ancak, bu gereklidir.

Bir histerik com tanısı da düşüncesizce ihmal edilmemelidir. Spazmodik boğaz sadece sinir bozukluğunun bir belirtisidir, nedeni daha derin ve daha ciddi ve ciddi sinir ve zihinsel hastalıklara yol açabilir.

Bu makalede, kavundan sonra neden bir boğaz ağrısının olduğu gösterilmektedir.

Boğazda yabancı bir cisim hissi sadece kendi başına hoş olmayan bir fenomen değildir. Semptom stabil ise ve sıcak bir içecek veya bitki özü bu durumu rahatlatmazsa, bazı gizli rahatsızlıkların göstergesidir. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi kurulumu tüm ciddiyetle birlikte alınmalıdır.

Hoş olmayan hislerin nedenleri, boğazda bir şey varmış gibi

Trakeada koma hissi, boğaz hastalığının en sık görülen semptomlarından biridir. Topak ile birlikte boğulma ve nefes darlığı da hissedebilirsiniz. Bu semptomlar birkaç dereceye kadar şiddetlidir: hafif - bir kişi sadece küçük bir rahatsızlık hisseder, şiddetli - yutmak zorlaşır. Boğazda bir şey olduğunda, sadece KBB hastalıkları ile ilişkili değildir. Bazen tiroid bezi, omurga veya sindirim sistemi hastalığının bir belirtisidir. Bu duygular uzun süre gitmezse, doğru teşhis için bir uzmana danışmalısınız.

Boğazda rahatsızlık nedenleri

Boğazda hoş olmayan hislere neden olan birçok faktör vardır. Hem iç kaynaklı hem de dış etkilerin sonucu olabilirler. Çoğu zaman, trakeadaki rahatsızlık kadınlarda görülür.

stres

Sık stresli durumlar, bedeni en iyi şekilde etkilemez. Sinir krizi arka planda bozuklukların belirtilerinden biri boğazda bir yumru olabilir. Bu belirtinin eğitim şekli basittir:

 • Bir kişinin daha fazla havaya ihtiyaç duyduğu sinirsel bir rahatsızlıkla, ses telleri larinksin kenarına doğru hareket eder;
 • stresli duruma ağlama ve çığlık eşlik ediyorsa, demetler üzerinde ek bir yük oluşur;
 • Gırtlak üzerindeki aşırı basınç nedeniyle, epiglot tlottis üzerinde hafifçe yükselir ve çevre dokular üzerinde baskı yapar.

Bir kişi sakinleştiğinde, tüm hoş olmayan duygular gider. Bu durumda herhangi bir fon almak gerekli değildir - bu vücudun stres faktörüne doğal bir reaksiyonudur. Rahatsızlık geçmezse, bu farenksin sinirsel spazmının açık bir göstergesidir. Daha sonra spazmı rahatlatacak ve tedaviyi önerecek bir doktor-psikoterapistden yardım almanız gerekecektir.

Sindirim sistemi bozuklukları

Eğer trakea bölgesindeki rahatsızlık hissi sakin ve sakin anlarda bile ortaya çıkarsa, bunun nedeni sindirim sistemi bozukluğu olabilir. Mide ekşimesi ve yüksek asit içeriği ile içeriğinin bir kısmı özofagusa salınır. Bu, boğazda rahatsızlığa neden olan bir mukoza ve iltihap yanmasına yol açar.

Bu durumda, bağımsız önlemler alın ve kendi kendine ilaçlama gerekli değildir. Bir anket için bir gastroenterolog danışılması tavsiye edilir. Hastanın durumunu değerlendirecek ve yeterli tedaviyi önerecektir.

Tiroid büyümesi

Bu, Adem'in elması içindeki yutma ve tatsız hislerin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu organ trakeayı hem sağ hem de solda kapsar. Yayılma, bir taraftan veya sağdan veya soldan da yerelleştirilebilir. Ve tiroid bezi artarsa, boğazdaki tüm organları sıkmaya başlar. Topaklanma, terleme ve öksürük gibi belirtiler ortaya çıkar. Boğazda bir yumruğun tiroid hastalığının bir sonucu olduğundan şüphelenirseniz, hemen endokrinolog ile iletişime geçmelisiniz.

Tiroid bezinin genişlemesi boğazdaki tüm organları etkiler.

Inflamatuar boğaz hastalıkları

Ağrı ve zulüm ile birlikte boğazda bir koma hissi, çoğunlukla viral veya bakteriyel bir enfeksiyon ile ilişkilidir. Trakeadaki rahatsızlık iki ana faktörden kaynaklanabilir:

 • Akut farenjitlerde epitelin villusunda hasar (güçlü bir enfeksiyonla yok edilir ve boğaz korunmasız hale gelir);
 • mukusun buruntan farenkse doğru akışı (böylece bir yumru hissi vardır, sürekli bir boğazın temizlenmesi arzu edilir).

Hoş olmayan hislerden kurtulmak için, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun tedavisine yönelik ilaç tedavisine girmek gerekir.

osteochondrosis

Adam'ın bölgesinde nefes alma ve rahatsızlık duyma zorluğu sıklıkla servikal omurgadaki problemlerle hissedilir. Farinksin, özofagusun ve solunum kaslarının çalışmasından sorumlu olan sinirlerin sıkışması, bir sıkışma hissine yol açar, yutulduğunda yabancı bir cismin hayali bir hissi olan nefes alma ihlali oluşturur. Çok fazla içmeye yardım etmeyen kuru ağız var.

Tedaviye zamanında başlamazsanız, sağlığınız için sonuçlar olumsuz olabilir. Dispne, nefes darlığı içinde gelişir. Genellikle osteokondrozis için reçete edilen tıbbi önlemler - bir masajdır, yeniden egzersiz yapar ve bazı ilaçları alır.

Yabancı nesneler

Bazen boğazdaki koma hissi, bir nesneyi veya bir yiyecek parçasının varlığından kaynaklanır. Özofagusta, küçük bir tablet veya meyveden küçük bir tohum sıkışabilir. Belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • nazofarenkste ağrı;
 • Boğazınızı temizlemek için sürekli bir arzu;
 • kusma noktasına ulaşan mide bulantısı.

Eğer sıkışmış bir nesne küçük ve tehlikeli değilse, çok fazla içme ya da kaba gıda ile itmeyi deneyebilirsiniz. Tehlikeli veya toksik nesneler boğaza (tablet, iğne, saat pili) girerse derhal tıbbi yardım alın.

Hamilelikte, boğazda bir yumru hissi genellikle toksikliğe neden olur.

Kimin boğazında

Çocukluk çağında nazofarenkseki yumru hissi çok nadir görülür. Bununla birlikte, bu duygunun ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır, ancak şu var:

 1. Bulaşıcı hastalıklar. İltihaplanma ile mukoza büyüklüğünde artar. Çocuğun boğazının lümeni küçük olduğu için, koma veya yabancı bir nesne hissi vardır. Çocuğun da sık sık nefes alması ve boğazının ağrıması zor olduğu konusunda şikayetçi olur. Enfeksiyöz bir hastalığın tedavisi mutlaka antibiyotik almak zorundadır.
 2. Yemek borusu hasarı. Özellikle 1-2 yaşlarındaki çocuklar, gördükleri her şeyi ağızlarına çekmeye eğilimlidirler. Vücut için her zaman güvenli olmayabilir. Akut bir cismin veya kimyasalın yutulması mukozada şişmeye neden olur. Bu durumda, nesneyi (tek başına ya da tıbbi yardımla) derhal çıkarmak ya da yıkamak gerekir. Sonra şişlik kendi kendine düşer.
 3. Tiroid bezinin genişlemesi. Sadece yetişkinler gibi, çocuklar tiroid bezinin çoğalmasından muzdarip olabilirler. Bu, çoğu zaman vücuttaki iyot eksikliğinden kaynaklanır. Hastalığın belirtileri yetişkinlerde görülenlere benzerdir.
 4. Psikosomatik sendrom. Şiddetli travma geçiren çocuklarda sıklıkla boğazda koma görülür. Çocuk sürekli olarak boğaz belirtisi olmaksızın boğazını temizlemek istiyor. Bu gibi durumlarda, bir terapistden yardım almalısınız.

Ebeveynlerin hatırlanması gerekir: Bir çocuk (özellikle genç okul öncesi yaş) genellikle duygularını doğru bir şekilde tanımlayabilecek bir konumda değildir. Bu nedenle, herhangi bir şüpheli hastalık için, çocuğun doktoruna danışılması gerekmektedir.

Boğazda hoş olmayan hislerin tedavisi

Boğazdaki topak bir hastalık değil, sadece bunun bir sonucudur. Bu nedenle, gitme rahatsızlığı için, nedenini ortadan kaldırmak önemlidir. Bunun için hem ilaç hem de halk yöntemleri kullanılır. İlaçların tedavisi birkaç kategoriye ayrılır:

 • Antibiyotikler - viral ve bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.
 • Antidepresanlar - Stresten kurtulmaya yardımcı olur.
 • Antihistamin - mukozanın şişmesini kaldırın.
 • Boğazın yumuşatılması anlamına gelen, terleme ve ağrıyı gidermek için kullanılır.

Halk ilaçları temel tedaviye yardımcı olarak kullanılır. Amaçları mukozayı yumuşatmaktır. En basit ve en erişilebilir olanlar:

 • tereyağı ile süt;
 • ballı çay (aperatif);
 • durulama (genellikle papatya veya diğer bitkisel şifreleme kullanılarak);
 • porsuk yağ.

Bu semptomların gelişmesine karşı önleyici tedbirler almak gerekir: bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı bir diyete uymak, odadaki havayı nemlendirmek ve stresli durumlardan kaçınmaya çalışmak.

Yabancı bir nesne boğazda sıkışmışsa ne yapmalı?

Makalenin içeriği

Yaygın nedenleri

Boğazda yabancı bir cisim hissi doğrudan sindirim sürecinde görünebilir. Bu durumda, en olası neden boğazda sıkışmış bir yiyecek parçasıdır. Boğazda boğulmak kuru veya yetersiz çiğnenmiş yiyecekler olabilir. Ayrıca, meyve ve sebzelerin kabuklu, tohumlu, çok küçük tohumlu balıkların kullanımı, yabancı bir cismin boğazda sıkışmış olma hissini artırır. Bu durumda, sıklıkla eşlik eden semptomlar vardır:

 • öksürük;
 • Boğazda Zulüm;
 • nazofarenkste ağrı;
 • mide bulantısı ve kusma.

İlk yardım olarak, çok miktarda sıvı içmeniz veya sıkışmış nesneyi daha kaba yiyecekler ile itmeniz önerilir. Bu gibi durumlarda yoğurt veya kefir gibi viskoz ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Boğazda dikiş yapmak ve rahatsızlığa neden olmak da sıkışmış bir kemik olabilir, bu durumda cımbızları çıkarmak için kullanılır. Yukarıdaki öneriler olumlu sonuç vermezse, yardım için bir uzmana başvurmalısınız.

Çoğunlukla çocukluk döneminde çeşitli nesnelerin yutulması vakaları vardır. Çocuklar herşeyi tadabilir, bu nedenle küçük oyuncaklar, ev eşyaları, ilaçlar ve benzerleri çocuğun boğazına yapışabilir. Bununla birlikte, yetişkinlerde de, boğazda bir şeyin sıkışmış olduğu hissi, örneğin, terzi genellikle dudaklarını tutan iğneler veya iğneler tarafından alınabilir. Eğer benzer bir şey boğaza ulaşırsa, yabancı bir nesneyi kendiniz çıkarmaya çalışabilirsiniz, eğer ortaya çıkmazsa - bir doktora başvurun. Tıbbi yardım ile geciktiremezseniz:

 • boğazda yakalanan nesne nefes almayı engeller;
 • Boğazda bir iğne veya keskin bir iğne sıkışmış;
 • Toksik bir nesne örneğin bir pil veya tablet gibi boğaza girdi;
 • Yabancı bir nesne olarak bir çift veya daha fazla mıknatıs.

Duygu başlangıcının en sık nedenleri arasında, bir şey sıkışmış gibi, kusmuk yayılır. Midenin içerdiği asidik ortamla birlikte irritasyonun yanı sıra küçük gıda parçaları, sıklıkla boğazda sıkışmış bir şeyin hissine neden olur. Bu durumda, biraz gazlı bir sıvı, bir soda çözeltisi ile gargara yanı sıra, hızla hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırır.

Birçok insan için tabletleri yutmak çoğu zaman bir sorun haline gelir. Bu durumda, boğazda bir şeyin sıkışmış olduğu hissi şunlardan kaynaklanır:

 • tableti yutmak için yetersiz miktarda sıvı;
 • çok büyük bir ilaç;
 • Çok sindirim sürecinin sinirlilik ve korku.

Bazen bir hap veya kapsül o kadar büyüktür ki bir kişi yutma korkusu yaşar, bu da nazofarenksin kaslarında spazm oluşturmasına ve durumu daha da kötüleştirmesine neden olur.

Önemli! Farinks yeterince nemlendirilmemiş veya tablet su olmadan yutulduğunda ilaç larinkste sıkışabilir.

Bu nedenle, birçok ilaca yönelik talimatlarda bile, kullanımları için önerileri karşılayabilirsiniz. Bu nedenle, bazı tabletler önceden yutulurken, diğerleri önceden parçalara ayrılabilir, çiğnenebilir veya toz haline getirilebilir. Bu durumda hoş olmayan bir semptomdan kurtulmak için, özofagus boyunca hapı çok fazla sıvı ile yıkayarak, hapı daha fazla itmeye çalışmak gerekir.

Yabancı madde hissi nedenleri

Çoğu zaman yabancı bir nesnenin varlığı yanıltıcıdır. Kişi, boğazda bir şeyin sıkıştığını hissederken, gerçekte boğazda yabancı nesneler yoktur. Yabancı bir cisme neden olan ana sebepler arasında:

 • nazofarenksin viral ve bakteriyel enfeksiyonları;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • Sindirim sistemi problemleri;
 • omurga patolojisi, özellikle servikal omurga;
 • tiroid ile ilgili sorunlar;
 • nörolojik bozukluklar;
 • obezite;
 • vetovasküler distoni;
 • ilaç aldıktan sonra komplikasyonlar.

Yaygın bir bulaşıcı hastalık yabancı madde hissine neden olabilir. Sıklıkla nazofarenks hastalıklarında, mukoza hissi ile birlikte iltihaplı bir süreç vardır, pürülan kaplama, depresyon hissine neden olur.

Patates bademcikleri sık görülen hastalıkların bir sonucu olarak ya da bir yabancı madde hissine ve aynı zamanda yiyecek ve tükürüğün yutulmasında zorlukların ortaya çıkmasına neden olan kronik hastalıkların bir zemini ile artabilir.

Alerjik reaksiyonlar boğazda yanma ve boğulmaya neden olabilir ve bu da sıklıkla yabancı bir cismin varlığına dair izlenim yaratır.

sıkışmış ve boğaz transfer stres, sinir duyguları, depresyon, anksiyete ve yüksek kaygı sonucunda psiko-duygusal aşırı bir sonucu olarak oluşabilir hissetmek. Bu nahoş duygu kendiliğinden ortaya çıkıyor ve kayboluyor. Bu durumda, sıkıştırma ve ağrı hissi boğazın tamamını etkilemeyebilir, ancak örneğin sadece sağa veya sola lokalize olabilir. Tam bir sakinliğin ardından semptomlar kaybolur, bu arada sarhoş sudan sonra ve boğazda durulama hissi bile geçmez.

Eğer güçlü bir sinir şoku geçirdikten sonra, bir kişi boğazda yabancı bir nesne hissi yaşarsa, bir nörologdan yardım almak gerekir.

Sindirim sistemi ile çalışma konusundaki sorunlar da boğaz ağrısına neden olabilir. Bu durumda, patolojiye eşlik edebilir:

 • özofagusta yanma hissi;
 • püskürtme;
 • midede ağrı;
 • sindirim bozukluğu.

Eğer boğazda yabancı bir cisim hissi bu semptomlara eşlik ederse, çoğu zaman hastaya bir fıtık, gastroözofageal reflü, özofageal patoloji teşhisi konur. Aksine, bazen, endoskopik inceleme gibi teşhis prosedürleri, boğaz ağrısının hissedildiği mikrotravmalara neden olabilir. Bu durumda tedaviye gerek yoktur, iyileşme dışarıdan yardım olmadan gerçekleşir.

Larinks, farinks veya özofagusu etkileyen kanserli tümörler, farinkste rahatsızlığa neden olarak ağrıya, terlemeye, yabancı madde hissine neden olurlar. Hasta yutma güçlüğü çekiyor. Bu durumda yardım için bir onkologa danışmanız gerekir.

Önemli! Basınç, antialerjik ilaçların yanı sıra diğer ilaçların azaltılması için bazı araçlar boğazda yabancı bir nesne hissini uyarabilir.

Tanı ve tedavi

Boğazda bir sıkıştırma hissine neden olan gerçek sebebi belirlemek için bir terapiste danışmanız gerekir. Muayeneden sonra, doktor teşhis edebilir, ancak, örneğin, bir nörolog, onkolog, cerrah, gastroenterolog, endokrinolog ve diğerleri gibi diğer uzmanlara danışmak gerekir. Genel bir muayeneye ek olarak, genellikle bir dizi ek tanılama prosedürünün uygulanması gereklidir:

 • Kan ve idrarın klinik analizini, hormon analizini geçmek;
 • tiroid ve özofagusun ultrason muayenesi;
 • servikal vertebranın röntgenografisi, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografisi.

Sadece kapsamlı bir incelemeden sonra, doktor doğru tanı koyabilecek ve etkili bir tedavi önerecektir.

Bir kişinin boğazda yabancı bir nesnenin varlığının hissiyatından kurtulmasına yardım etmek için ne yapabilirim? Doğru çözüm, hoş olmayan bir semptoma neden olan sebebi ortadan kaldırmaktır.

Hoş olmayan bir duygunun nedeni bulaşıcı hastalıklar ise, o zaman hastalığa neden olan virüsle savaşmayı amaçlayan tıbbi tedavi hemen başlatılmalıdır. Bakteri enfeksiyonları durumunda, aşağıdakileri kullanarak karmaşık bir tedavi reçete edilir:

 • antibiyotikler;
 • genellikle ibuprofen veya parasetamole dayanan sıcaklığı düşürmek için ilaçlar;
 • antiseptik araçlarla durulama: furakilin, soda-tuz çözeltisi, papatya ile kaynatma çözeltisi.

Nörolojik bozuklukların tedavisi şu şekildedir:

 • uyku ve uyanıklığın normalleşmesi;
 • Strese neden olan durumların ortadan kaldırılması;
 • antidepresan kullanımı ile ilaç tedavisi.

Tiroid bezindeki problemleri tanımlarsanız, boğazda sdavlennosti hissi, vücuttaki iyot eksikliğinin bir sonucu olabilir. Bu durumda, bezin normalleşmesi için, hormon tedavisinin yanı sıra iyot preparatları, eksikliğini gidermek için kullanılır.

Servikal omurganın osteokondrozisi de tıbbi tedavi gerektirir, ancak genellikle sadece bu terapi sınırlı değildir. Bu, hastanın akupunktur, masaj gibi bir dizi ek prosedür gerçekleştirmesi gerektiğinde geçerlidir.

Hasta boğazda yabancı bir cisim varlığının yanıltıcı bir algısını deneyimliyorsa, semptomun ortadan kaldırılması sadece neden olan sonucu ortadan kaldırabilir. Eğer tahammül edemiyoruz Ancak, bu tür antiseptik boğaz spreyleri ile durulayın otlar kaynatma (papatya, nergis), sıcak içecekler (nane çayı, suyu Motherwort), sulama olarak dikkat dağıtıcı prosedürleri kullanabilirsiniz.

Boğazda bir şey yutma ile karışır: larinkste bir yumru hissinin nedenleri, tanı ve tedavi

Herkes "boğazda bir yumru" ifadesini bilir. Genellikle, bize aşırı dolgular veren duyguları ve duyguları ifade etmek isteriz. Ama ya aslında, boğazda bir şey yutma ile karışırsa? Bu duygulara neden olabilecek ana sebeplere ve hastalıklara bakalım.

Neden boğazda bir yumru var?

Boğazda bir şeyin engellendiği hissi, ciddi bir semptom olabilir ve aniden herhangi bir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Doğru tedavi için öncelikle bu durumun temel nedenini belirlemelisiniz. Boğazdaki komaların temel önkoşullarını düşünelim.

Tıbbi olmayan doğa nedenleri

Eğer yemek sırasında larinkste yabancı bir cisim hissi ortaya çıkmışsa, bu sebep yemek borusu içinde sıkışmış olan bir yemek parçasında yatmaktadır. Benzer bir olay, kuru ve kaba yiyecekler, balık tohumları, tohumlar ve kabukların kullanımı nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumda, problemle başa çıkabilirsiniz. Bunu yapmak için, küçük bir parça ekmek kabuğu, yoğurt, içecek suyu veya çay ile boğazdaki yumruları itmeye çalışmalısınız. Yabancı cisim iyi görülebiliyorsa, cımbızla hafifçe çekebilirsiniz.

Yetişkinlerde sık sık değil, boğazda koma nedeni iğneler veya iğneler gibi küçük ev eşyalarının yutulmasıdır. Bu durum son derece tehlikelidir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Gırtlaktaki bir yumru sebebi de yutma ilaçlarıyla ilgili bir problem olabilir. Hapları almanın ya da yeterince su içmemenin korkusu, ilacın yemek borusunun yarısına kadar sıkışmasına neden olabilir. Bu durumda, aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

 • sıvı yoğurt, bir bardak su, kefir veya çay içmek;
 • az miktarda yiyecek yiyin. Bu durumda, ilaca ilişkin talimatlara baktığınızdan emin olun: Bu eylem izin verilebilir.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için, tablet veya kapsül daha küçük parçalara ayrılabilir veya toz haline getirilebilir.

Boğazda hangi hastalıklar yumruklanabilir?

Yabancı bir cisim alma olasılığı hariç ise, o zaman belirtileri boğazda bir yumru olabilir, hastalıklara dikkat değer. Bunlar şunları içerir:

 • larinkste anjina, larenjit ve diğer inflamatuar süreçler;
 • vücudun endokrin sisteminin bozulması;
 • sindirim sistemi patolojisi;
 • omurga hastalıkları;
 • malign ve benign neoplazmlar;
 • aşırı kilolu;
 • sinir sistemi hastalıkları.

Boğazdaki bir yumru hissi genellikle bu tür belirtilerle birlikte görülür:

 • Tükürük veya yiyecek yuturken ağrılı spazmlar;
 • öksürüğün ortaya çıkması;
 • mide ekşimesi ve erüpsiyonları;
 • karın ağrısı;
 • "boğazımda sıkışmış bir şey gibi" hissi;
 • Boğazda çizilme hissi;
 • boğulma hissi.

Bu veya bu tip olası hastalıkları bağımsız olarak belirlemek imkansızdır. Burada sadece deneyimli uzmanlar ve laboratuvar çalışmaları yardımcı olacaktır. Bazı ilaçların alınması da, olumsuz bir olay olarak boğazda koma hissine neden olabilir.

Boğazda komaların psikosomatik nedenleri

Psikosomatik nedenlerden ötürü, özel ilgi göstermeye değer. Eğer bir kişi fiziksel olarak sağlıklıysa ve boğazdaki yumru yutma hissini yitirmezse, bu psikolojik bir sorundur. Başka hastalıklardan sonra başka nedenler bulunmazsa, doktorun tanı koyduğu bu hastalıktır.

Boğazdaki komaların psikosomatik nedenleri:

UYARI! Kendinizi yalnız hissediyor musunuz? Aşkı bulma umudu kaybediyor musunuz? Kişisel hayatınızı geliştirmek ister misiniz? Sevginizi bulacaksınız, eğer bir şey kullanırsanız, Marilyn Carro, Psişik Muharebesi'nin üç mevsiminin finalisti olur.
Daha fazla oku.

 • stresli durum;
 • depresif bozukluklar;
 • alıştırma;
 • nevrozlar;
 • psiko-duygusal yük;
 • uyku eksikliği;
 • aşırı yorgunluk.

Psiko-duygusal problemler fiziksel olanlardan daha az önemli değildir. Onları çözmek için zamanında teşhis ve tedaviye yardımcı olacaktır. Doktor-psikoterapist antidepresanlar, sedatif ve vegetotrofik ilaçların kullanımıyla kompleks tedaviyi atacaktır.

Hastanın yardımı olmadan uygun şekilde seçilmiş tedavi ile bile, bu kaçınılmaz olduğunu hatırlamak önemlidir. Uykuya dalmak, dinlenmek ve dışarıda yürümek için daha fazla zaman ayırmaya çalışın. Ciddi endişelerden ve sinir bozukluklarından kaçının, kendinizi sadece olumlu duygular ile kuşatın. Solunum jimnastiği derslerine kaydolmak gereksizdir. Ayrıca bu gibi durumlarda, sakinleştirici infüzyonları papatya ve adaçayı bitkilerinden de kullanabilir.

Boğazınızdaki bir yumru yutmayı önlerse ne yapmalı?

Eğer boğazda yumru hissi muzdarip, o zaman, her şeyden önce, nedenleri bir terapist ile randevu yapmak gerekir netleştirmek için. önemli tartışmalar ve genel incelemeden sonra doktor gerekli uzmana yön verecek - bu bir kulak burun boğaz uzmanı, gastroenteroloğu, endokrinolog, onkolog veya nörolog olabilir. bu doktorlar herhangi bir anormallik saptanmadı, sonra terapist yardımcı olacaktır sorunla başa çıkmak.

Doktorun doğru bir sonuç verebilmesi için, neden boğazda bir yumru vardır, bu tür teşhis yöntemlerine ihtiyacınız olabilir:

 • "hedef =" _ blank "> idrar analizi;
 • tiroid hormonları için analiz;
 • ağız muayenesi, dilin kökeni ve palatine bademcikler;
 • biyokimyasal ve genel kan muayenesi;
 • tiroid ultrasonu taraması;
 • Bilgisayar, manyetik rezonans görüntüleme, omurganın X-ışınları ve bölümleri.

Yukarıdaki testler vücut için herhangi bir tehlike oluşturmaz, ancak sadece uzmanların hastalığın kesin nedenlerini oluşturmasına yardımcı olur. Boğazda koma tedavisi yöntemleri doğrudan araştırmanın sonuçlarına bağlıdır.

Ayrıca okuyun:

Eğer boğazınızda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir hisiniz varsa, o zaman kendi kendini tedavi etme girişimleri gibi ciddi hatalar yapmamalısınız. Zamanında doktora itiraz sağlık sorunları ile ortaya çıkan sorunları hızla ortadan kaldırmak ve ciddi hastalıkların gelişimini önlemek yardımcı olacaktır. Kendine iyi bak ve iyi ol!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir.

Çocuğumun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?

Çocuk neden sıklıkla angina ile hastalanır, bu yaygın problemle ne yapmalı? Bu sorular birçok ebeveyn için endişeleniyor. Bu rahatsızlık hiçbir yerde ortaya çıkmaz ve en az ilk 3 gün boyunca endişe ve uykusuz geceler için sebep verir.