Loading

Boğazda kuruluk

Boğazda kuruluk, belli bir enflamatuar veya enfeksiyöz sürecin bir semptomu veya vücudun dış uyaranlara bir cevabı olabilir. Boğazda kuruluk hissinin sadece lokal değil, aynı zamanda sistemik bir rahatsızlık da olabileceğine dikkat edilmelidir. Bu semptomun seyrek ve kısa bir tezahürü endişe vermemelidir, boğazda sürekli kuruluk bir doktor ve doğru tedavi ile konsültasyon gerektirir.

etiyoloji

Klinisyenler boğazda aşağıdaki kuruluk nedenlerini tanımlarlar:

 • ses telleri üzerinde artan stres;
 • kimyasal, toksik maddeler ile tahriş;
 • alerjik reaksiyonlar dahil olmak üzere belirli ilaçların uzun süreli kullanımının yan etkileri;
 • çok kuru hava;
 • kronik rinit.

Bu belirtinin gelişimini tetikleyebilecek patolojik süreçlere gelince, şu hususlara dikkat edilmelidir:

Biraz daha az sıklıkta, ancak yine de bu belirtinin etiyolojisi arasında bulunan dehidratasyondur.

Ayrıca, klinisyenler psikosomatik faktörü ayırt ederler - güçlü bir sinir aşırı ya da stresli bir durumla, kısa ömürlü bir boğazda kuruluk oluşabilir.

semptomataloji

Boğazda kuruluğa bu semptomlar eşlik edebilir:

 • boğazda kızarıklık;
 • bademcik iltihabı;
 • artmış submandibular lenf düğümleri;
 • yiyecek veya içecek yeme sürecinde yoğunlaşan boğazda terleme ve yanma;
 • ses kısıklığı, özellikle sabahları ses kısıklığı;
 • boğaz ağrısı;
 • belli bir sebepten öksürük;
 • subfebril ateşi;
 • halsizlik, uyuşukluk, iştah kaybı olarak ortaya çıkabilen sağlık durumundaki genel bozulma.

Bu tür belirtiler, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun ve gribinin klinik tablosuna benzerdir, bu nedenle hastalar sıklıkla tıbbi yardım için zaman kaybetmezler, bu da ciddi komplikasyonlarla doludur.

tanılama

Böyle bir semptom varsa, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız. Gerekirse, doktor bir endokrinolog, nöropatolog veya gastroenteroloğun tedavisini yönlendirebilir veya ona bağlanabilir.

Başlangıçta, hastalığın ve yaşamın öyküsü olan hastanın fizik muayenesi. İlk muayenede, doktor, hastalığın kronik hastalıkları olup olmadığını, semptomları ortadan kaldırmak da dahil olmak üzere, yakın zamanda herhangi bir ilaç alınıp alınmadığını öğrenmelidir. Kesin tanı koymak için aşağıdaki laboratuar-enstrümantal inceleme yöntemleri uygulanır:

 • kan ve idrarın genel klinik ve biyokimyasal analizi;
 • bir alerjenin varlığı için test;
 • nazofarenksden patolojik bir mikrofloraya yayma;
 • Tiroid bezinin ultrasonu;
 • Göğüs organlarının göğüs röntgeni;
 • Sindirim sistemi araştırması.

Tedavi doktoru sadece doğru bir teşhis yapıldıktan sonra atayabilir. Herhangi bir ilacın izinsiz olarak alınması kabul edilemez, çünkü bu ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

tedavi

Tedavi programı belirlenen tanıya bağlı olacaktır. Semptomun etiyolojisine bağlı olarak, ilaç tedavisi bu etki spektrumunun preparasyonlarını içerebilir:

 • antibiyotikler;
 • antiviral;
 • antifungal.

Ayrıca, kuruluktan kurtulmak için, doktor topikal preparatlar yazabilir - spreyler, sıvıları sarar. Bu tür ilaçlar hızla iltihap ve akut semptomları rahatlatır.

İlaç tedavisine ek olarak, tedavi fizyoterapi prosedürlerini içerebilir:

 • manyetik radyasyona dayalı tedavi;
 • mukozanın mineral tuzlarla muamele edilmesi;
 • ozonolechenie;
 • bademcikler üzerinde vakum etkisi.

Boğazda kuruluk ortadan kaldırılabilir ve geleneksel tıbbın yöntemleri ile. Ancak bu tür bir tedavi doktor ile anlaşılmalı ve sadece ana tedaviye ek olarak kullanılmalıdır.

Geleneksel tıp aşağıdakileri önerir:

 • ballı taze havuç suyu;
 • turpla ballı içecek;
 • beyaz lahana suyu;
 • nar kabuğu bir kaynatma;
 • kiraz kompostosu;
 • Siyah frenk üzümü, şeker veya bal ile siliniyor.

Boğazda kuruluk nedeni enfeksiyöz bir süreç veya sistemik bir hastalık ise, tedavi sadece zorunlu temel ilaçlarla karmaşık olmalıdır.

önleme

Boğazda kuruluğu önlemek için, vücudun belirli tahriş edicilere ayrı bir reaksiyonu varsa, aşağıdaki öneriler pratikte uygulanırsa mümkündür:

 • odanın havalandırılması, havanın nemlendirilmesi;
 • Üst solunum yollarının tüm enfeksiyöz, enflamatuar rahatsızlıklarının zamanında ve tam teşekküllü tedavisi;
 • Yeterli miktarda ılık sıvı tüketimi.

İlk belirtilerde, uzman tıbbi yardım almanız ve kendi kendine ilaç kullanmamanız gerekir.

"Boğazda kuruluk" hastalıklarda görülür:

Durum alerjenleri gibi bir ortamda çıkıntı, bazı elemanları ile temas cevap olarak meydana gelen reaksiyon belirli bir tür ifade edilen bir gövdeye sahiptir, bir alerji hassasiyeti, olduğu. Alerjiler biz alerji en yaygın türlerinden biri olarak dikkate semptomların bir şekilde daha düşük olan, toz, ve astım tanısı olan hastaların yaklaşık% 80, ve% 46 olarak işaretlenmiş - alerjik rinit ve konjunktivit tanısıyla.

Çiçeklenme alerjisi bugün çok yaygındır. Ne yazık ki, hiç kimse bundan tamamen kurtulmayı başaramadı, bu yüzden insanlar hoş olmayan semptomlarına katlanmak zorunda kalıyorlar. Burunda kuvvetli bir kaşıntı, burun pasajından salgılamalar, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi alerjik reaksiyonlar vardır.

Astımlı öksürük - mukoza altı ve yoğun mukusun bol akıntı şişme, iltihap ya da kas krampları nedeniyle bronkokonstriksiyon sonucudur ağız yoluyla hızlı bir nefes verme. Çoğu zaman bu tip öksürük alerjik olarak adlandırılır, çünkü patolojik süreç dışsal uyaranların arka planında ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda, bu tip öksürüğün tezahürü astım veya obstrüktif bronşitin varlığına bağlı olabilir.

Laryngitis - gırtlak iltihabı, özellikle soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıkları, dış etki atfedilebilir etkileyen faktörler, bir dizi tipik arka maruz bırakıldığı bir hastalığın, toplam gerilim larenks (alkol, sigara, hava kirliliği vb.). Larenjit, semptomları geçici veya kalıcı olarak ortaya çıkabilir, genellikle iki haftadan fazla sürmez. Semptomiyoloji bu süreden daha uzun ise, kronik şeklini göz önüne almanız önerilir.

Çocuklarda Larenjit - hemen hemen ödeminin meydana geldiği, larenksin enflamatuar süreci. En tehlikeli olanı yenidoğan bebekler ve üç yaşına kadar olan çocuklar için larenjittir, çünkü hastalığın seyri solunum sistemine yetersiz hava girişi ile eşlik eder. Ebeveynler hastaneye yatış istemezse boğulmaya neden olabilir.

Laringofarenjit, üst solunum yolu, bademcikler, farinks ve ses tellerini etkileyen karmaşık bir hastalıktır. Patolojik süreç, larenks ve vokal kordların ve farenjitin iltihaplı hale geldiği (üst solunum yolu ve bademcik iltihabının mukoza zarı) larenjit olmak üzere iki hastalıktan oluşur. Genellikle eşzamanlı olarak ortaya çıkarlar.

ARI (akut solunum yolu hastalığı), viral veya bakteriyel kökenli bir hastalık grubudur, bunun karakteristik özelliği, üst solunum yollarının yenilmesi, vücudun genel zehirlenmesi belirtileridir. Solunum yolu enfeksiyonları, her yaştan insanı etkiler - küçük çocuklardan yaşlılara. Bu hastalık grubu mevsimsel olarak kendini gösterir - daha sık mevsim değişimi sırasında meydana gelen patolojiler (sonbahar-kış döneminde). Bir salgının ortasında enfekte olmasın diye ARI'nın zamanında önlenmesi önemlidir.

Subatrofik farenjit, farenks ve lümenli lenf düğümlerinde bağ dokusunun çoğaldığı bir hastalıktır. hastalıkla vurdu İnsanlar bu belirtilerin arka planı, ciddi sağlık bozukluğu, huzursuzluk, rahatsızlık, ağrı, boğaz kuruluğu, uykusuzluk şikayetçi.

Farenjit, lenfoid doku ve faringeal mukozanın inflamatuar bir hastalığıdır. Semptomlar esas olarak enfeksiyonun başlangıçtaki enfeksiyöz doğasıyla karakterize olan farenjit, nadiren izolasyonda meydana gelir ve bu nedenle bu hastalığın ana belirtileri en sık üst solunum yollarının hastalıkları ile birleştirilir.

Çocuklarda farenjit, boğazın arka duvarındaki mukoza zarını ve lenfoid yapılarını etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Böyle bir halsizlik tezahürünün hem çocuklar hem de yetişkinler için karakteristik olduğu dikkate alınmalıdır, ancak çocuklarda zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle daha sık görülür.

Faringomikoz (tonsillomikoz), akut veya kronik bir doğanın faringeal mukozasının bir patolojisidir, bunun başlıca nedeni vücudun mantarlarla enfeksiyonu olmasıdır. Pharyngomycosis, insanları küçük çocuklar da dahil olmak üzere tüm yaş gruplarından etkilemektedir. Hastalık izole bir formda ortaya çıktığında nadirdir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Boğazda kuruluk

Boğazda kuruluk, üst solunum yollarının hastalıklarına eşlik eden bir semptomdur.

Boğazda ilk kuruluk belirtileriniz varsa ve doktordan tıbbi yardım almanız durumunda, patolojik sürecin ve onunla ilişkili komplikasyonların gelişmesini önleyebilirsiniz.

Boğazda kuruluk nedenleri

Boğazda kuruluk hissi birkaç nedenden kaynaklanabilir:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları viral, bakteriyel veya mantar yapısı. Bu durumda, boğaz semptom kuruluk cızırtılı ağrısı, öksürük, burun akıntısı, hapşırma, ses kısıklığı, ateş, genel durumun bozulması kabul edilir önemli bir klinik tezahürü olan soğuk algınlığı hastalıklarının, ilk işaretidir.
 • yutma, kuru öksürük tipik bir yerel kızarıklık ve mukoza zarının ödem, kuruyana boğazda ağrı ve boğazın mukoz membranın lokalize inflamasyon bir göstergesi olarak kabul edilmektedir farenjit,.
 • Dış uyaranlara karşı aşırı duyarlılık. Çoğu zaman, mukoza incelmesi ve, sonuç olarak, bir aşırı hassasiyet, sıcak ya da soğuk yiyecekler, sigara, alkaliler ve ağır metaller zararlı üretimi teneffüs kullanımında ortaya çıkar.
 • Fizyolojik özellikler (çocuklar ve yaşlılar). Yaşlılarda atrofi ve farengeal mukozanın çocuklarında az gelişmişlik, kuru havanın solunması durumunda boğazda kuruluğa yol açar. Ayrıca ağız solunumu da sıklıkla ağız kuruluğu hissi ile eşlik eder.

tedavi

Boğazda kuruluğun tedavisi, kulak burun boğaz doktoruna ziyaretle başlamalıdır. Faringeal mukozanın durumunu değerlendirecek, inflamasyon belirtilerini tanımlayacak ve organizmanın bireysel özelliklerini dikkate alarak yeterli tedaviyi reçete edecektir.

boğazda neden kuruluk mukozada bir enflamatuar süreç ise, antibakteriyel maddeler, antiseptikler de tedavi yöntemi olmak için yeterli olduğunu, hastalığın neden sıfırlanmasını mikroflora üzerinde herhangi bir zararlı etkisi.

Boğaz kuruluğu nedeni mukozada çevresel etkenlere karşı artmış duyarlılık ise, mukozaya kan akışını artıran ve dokuların yenilenmesini sağlayan ilaçlara ihtiyaç vardır. Ek olarak, bir yağ bazında (keten tohumu, havuç veya fındık yağı) yapılan yumuşatıcı preparasyonlara ihtiyaç vardır.

Mukozanın kuruluk sebebi, nazofarenks yapısının anatomik ve fizyolojik özelliklerinde kusurların bulunması durumunda, düzeltmeleri (bazen ameliyat yolu ile) gereklidir.

Yararlı video

Elena Malysheva boğazda kuruluk nedenleri hakkında.

Boğazda kuruluk, çeşitli patolojik süreçlere eşlik eden oldukça sık görülen bir semptomdur ve bu rahatsızlığın belirgin bir şekilde görülmesine rağmen, ortaya çıkması uzman tavsiyesi gerektirir. uygunsuz tedavi verilmişti zaman (kendi kendine tedavi) işlem vücudun bağışıklık güçlerinin en ufak azalma yaşam hastanın hoş olmayan ve bazen ağrı verici hisler getiren kronik hale gelebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ağızda ve boğazda sürekli kuruluktan ne olabilir?

Çoğunlukla, ağızdaki sürekli kuruluğa, farinksin mukoza zarında meydana gelen yıkıcı süreçler neden olur ve bir kulak burun boğaz uzmanından yardım istemek gerekir. Mukozayı bitkisel yağın birbirinden bağımsız olarak damlatılmasıyla yumuşatmak mümkündür, ancak bu sadece durumun geçici olarak rahatlamasını sağlayacaktır. Kulak burun boğaz uzmanı fonksiyonel farenksini düzeltmeye yönelik yeterli tedaviyi atayacaktır.

Geceleri boğazda kuruluk ne olabilir?

Çoğunlukla ağızdaki gece kuruluğu, bir kişinin ağızdan bir rüyada nefes almasından kaynaklanır, bu da burun tıkanıklığı için tipik bir durumdur ve burun içinden nefes alma ya da farenksin adenoidlerinin varlığıyla baş edememesidir. Kulak burun boğaz uzmanına yapılan bir ziyaret, tanıyı netleştirmeye yardımcı olacak ve bu semptomun nedeninin tedavisini özetleyecektir.

Bir boğazda kuruluğu tedavi etmek için mi?

Herhangi bir hastalığın tedavisi ilkeye dayanmalıdır: "Zarar vermeyin", ve bu nedenle, ilaçların reçetesi alanında uzman bir uzman tarafından yapılmalıdır - bir kulak burun boğaz uzmanı. Bu patolojide kullanılan çok çeşitli ilaçlardan, sizin için doğru olan bir ilacı seçecektir.

Boğazda kuruluk

Zaman zaman boğazda kuruluk, her insan tarafından hissedilir. Bu fizyolojisinde geçici aksamalar, VoiceBox üzerinde daha yoğun bir baskı, hava koşulları veya güç kaynağı sistemlerinin değişmesiyle ilişkili olabilir ve bakteriyel veya viral enfeksiyon, alerji erken işareti veya boğaz ve burun kronik hastalığın belirtisi olabilir.

Çoğu zaman boğazda kuruluğu, kaşıntı, terleme ve kuru öksürük hissi ile birleştirilir, daha az sıklıkla izole edilir ve diğer klinik semptomlara eşlik etmeden ilerler.

Boğazda kuruluk nedenleri

 1. Viral ve bakteriyel hastalıklar. Patojenik mikroflora, solunum yoluna nüfuz ederek mukuslarını tahrip etmeye başlar ve ciddi şişlik ve kızarmaya neden olur. Silier aparatın aktivitesinin bozulması da dahil olmak üzere, solunum organlarının temizlenme işlemleri, boğazda sürekli tahriş, hapşırma ve kuruluk oluşumuna yol açar. Hastalığın başlangıcından birkaç hafta sonra bile, benzer fenomenler ortaya çıkabilir, bunun nedeni, hava yolundaki epitel hücrelerinin çok uzun bir süre için restore edilmesidir.
 2. Konuşmada aşırı duygusallık, şarkı söyleme. Genellikle öğretmenler, anaokulu öğretmenleri, şarkıcılar, önde gelen olaylar, radyo ve televizyon yayıncıları arasında bulunur. Bu gibi durumlarda, açıkça oyların dökümü ile korelasyon, daha sonra hastalar boğaz, kalıcı kuruluk, ses kısıklığı, ağrılı konuşma çizilmemesi hissetmeye başlar. Dış uyaranlara artışlara sinir uçlarının aşırı gerilim hassasiyeti önemli ölçüde, farenks ve larenks uzun bir görüşme bir kişi boğazında bazen kasların gerginliği veya spazmı konuşurken yorgun hisseder, aşırı duyarlı hale gelir.
 3. Alerjik süreçler. Vücudun alerjenlere reaksiyonu, solunum sisteminin ödemi, orta derecede ağrı, öksürük, lakrimasyon ve burun akıntısının ortaya çıkmasıyla kendini gösterir.
 4. Sigara. Tütün kullanımı mukus boğazının incelmesine, kademeli atrofiye, koruyucu fonksiyonların kaybına yol açar. Kuruluk, füme sigaralarla orantılı olarak artan sabit bir fenomen olarak ortaya çıkar.
 5. Zararlı kimyasalların üretimi veya kullanımı ile ilgili profesyonel faaliyetler. Bu durumlarda, reaktif molekülleri, hastaların mukozasına yerleşerek, hücresel yapısının çeşitli lezyonlarına neden olur.
 6. Klima veya ısıtıcılar tesislerinde ısıtılması için başvuru. Bu, içindeki nem oranının düşmesine, havanın fazla havaya uçmasına neden olur, bu da insanların üst solunum yollarında (burun, boğaz, larinks) çok fazla hoş olmayan duyular yaşayabilir.
 7. Kronik solunum yolu hastalıkları, otoimmün hastalıklar:
  • Sjogren sendromları, Graves;
  • kabakulak;
  • hipotiroidizm veya tirotoksikoz;
  • diyabet, obezite;
  • böbrek hastalığı;
  • Tümör.
 8. Özofagus hastalıkları, reflü. Bu durumda, boğaz asit içeriğinin dökülmesini tahriş eder, bu da kuruluk sebebidir.
 9. İlaçların yan etkileri (diüretik, anti-alerjik ve basınç düşürücü ilaçlar), uzun süreli kullanımları solunum organlarındaki patolojik değişikliklerin oluşumuna katkıda bulunur.
 10. Dehidrasyon. Böyle bir süreç, vücudun güçlü zehirlenmeleri, enfeksiyonlar, enflamatuar hastalıklar, metabolik bozukluklar, hipovitaminoz, kronik alkolizm olduğunda ortaya çıkar.

tanılama

o devletler ve vücudun hastalıklara bir dizi eşlik edilebilir boğazında neden kuruluk belirlenmesi oldukça güçtür. Bu nedenle, ayrı farenks ve Anamnezde görsel incelemesi ile ilgili hekimler aracı kullanılarak kapsamlı bir araştırma reçete (kan şekeri, genel analizler, alerjik yatkınlığın belirlenmesi ve ark.) (Pharyngoscope, biyopsi, et al. Gastroskopinin) ve laboratuvar yöntemleri.

Kural olarak, eğer boğazda kuruluk hastalığın tezahürünün sonucuysa, buna bir dizi başka klinik işaret eşlik eder:

 • ARVI: sıcaklık, titreme, burun akıntısı, kas ağrısı, halsizlik;
 • metabolizma hastalıklarında: vücut ağırlığında değişiklik, duygusal bozukluklar, zayıf uyku ve bağışıklık;
 • gastrointestinal hastalıklar ile: sternumun arkasında yanma hissi, dispeptik fenomenler.

tedavi

Kuruluk, doğal nedenlerden kaynaklanıyorsa veya ses tellerinin aşırı derecede zorlanması durumunda, zararlı faktörleri dışlamak gerekir:

 • kuru havanın solunması, tahriş edici içecekler ve yeme (tuzlu, baharatlı, karbonatlı ürünler);
 • güçlü ses yükleri;
 • sağlıksız bir yaşam tarzı yürütmek: sigara içmek, alkol bağımlılığı, zararlı maddelerle çalışmak.

Boğazı yumuşatmak için, sıcak infüzyonları anti-inflamatuar bitki veya süt ile bal kullanabilirsiniz. Sistematik alkalin durulamaları boğazdaki hoş olmayan hisleri hafifletmeye, iltihap ve şişmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kuruyun azaltılması, salin ile inhalasyon nebulizer veya patatesler üzerinde buhar, bitkisel infüzyon yoluyla olabilir.

Hangi kuruluktan kaynaklandığına bağlı bir patoloji kurulurken, doktor karmaşık tedaviyi önerir.

 1. Viral enfeksiyonlar yaygın olarak fenomenin - antibiyotiklerin bakteriyel doğasında immünmodülatör, antiviral ilaçlar kullanılır.
 2. Alerjileri tedavi etmek için, tahriş edici maddelerle temastan kaçının ve antihistaminik tedaviye geçin.
 3. Eğer kuruluk özofagusun reflü hastalığından kaynaklanıyorsa, gastroenteroloğa dönmeli, mukozanın akut dönemde tahrişini azaltmalı ve diyet remisyonu için önerileri izlemelisiniz.

Şu anda, boğazda kuruluk ve terlemenin topikal tedavisi için kullanılan geniş bir farmakolojik ajan seçimi vardır:

 • durulama çözeltileri: Klorofilkil, Miramistin, Furacilin, Rotokan, Malawit;
 • Sulama için spreyler: Tatum Verde, Geksoral, Inhalipt, Kameton, Oracept;
 • Resorpsiyon için tabletler ve pastiller: Gramicidin, Septothete, Dr. Mom.

Kullanımları tıbbi tavsiyelere uygun olarak gerçekleştirilir.

önleme

Bu hoş olmayan belirtinin ortaya çıkmasını önlemek için, sistematik havalandırmanın yardımıyla veya bir iyonlaştırıcı kullanılarak odadaki gerekli nem seviyesinin korunmasına dikkat etmek mümkündür.

Mesleği ses yükleri ile ilişkilendiren insanlar, onları kesinlikle kullanmalı, sesinize iyi bakmalı, iyi dinlenmeli, soğukta uzun süre kalmaktan kaçınmalı ve soğuk içecekler kullanmalısınız.

Sigara içenler sağlıklı bir yaşam tarzı kurşun, (insan solunum sistemi üzerinde nikotinin zararlı etkilerini azaltmak için en azından biraz havada gitmek her zaman daha iyidir) tesislerde tütün kullanmamak, bağımlılık kurtulmak gerekir.

Doktora zamanında temas etmek ve virüs ve bakterilerle enfekte olduğunda tedaviyi tamamen geçmek, iyileşme ve rehabilitasyon sırasında tıbbi önerileri takip etmek önemlidir.

Romanovskaya Tatiana Vladimirovna

Sayfa yararlı mıydı? En sevdiğin sosyal ağda paylaş!

Boğazda kuruluk ve yumru, tedaviye neden olur

Boğazda kuruluk

Kuru boğaz - bir teşhis, doktorlar, bugün büyük şehirlerin neredeyse tüm sakinlerini, gelişmiş bir endüstri ile yerleşim yerleri koyabilirsiniz. Soruna neden olan faktörler çoktur - kötü alışkanlıklardan ve ciddi hastalıklarla sonuçlanmaktan. Boğazda kuruluğu tehdit eden nedir, neye sebep olur, nasıl kurtulur?


nedenleri

Boğazda kuruluk oluşumuna katkıda bulunan nedenler, gerçekten çok. Dış faktörlerin etkisine bağlı olarak, "hane" arasında, çevre, yaşam tarzı şunları içerir:

 • Sıcaklık, hava kalitesi. Bu tür rahatsızlık, kurak rüzgarlı havalarda ortaya çıkar; Isıtma mevsiminin başlangıcında, dairelerde optimum nemi korumak zor olduğunda.
 • Kirletici ve tahriş edici maddeler - endüstriyel toz, buharlar, gazlı sokak havası, tütün dumanı vb.
 • Bazı tür yiyecekler, içecek. Yani kahve, diüretik özelliklerine boğaz "teşekkürler" kurur. Aynı şey çay için de geçerli, ki bu da bu fenomeni kışkırtan çok miktarda kafein var. Belli sebeplerden dolayı, turşudan kaçınmalısınız.
 • Ağızla nefes alma (özellikle uyku sırasında). Gece döneminde mukozanın doğal nemlendirmesi daha az yoğunlaşmaktadır. Bu nefes yoluna da sıklıkla boğmaca eşlik eder, bu da boğazın travmasını arttırır ve bu da iltihap riskini artırır.
 • Bazı ilaçları almak. Benzer bir etki, örneğin, antibiyotiklerle verilir.

kanıt

Boğazda kuruluk hissi de ciddi bir rahatsızlığın belirtilerinden biri olabilir. Bunlar arasında:

 • Mukoza zarının tahribatı (inceltme). Hasta sadece boğazda, ağız boşluğunda ve aynı zamanda burunda kuruluğu hissetmez. Bu fizyolojik özellik, saygıdeğer yaştaki çocuklar için tipiktir.
 • Guatr gelişimi, tiroid bezinin diğer patolojileri. Gerçek şu ki, bu endokrin organ tarafından aşırı hormon üretimi, sindirim ihlaline, salivasyonda bir azalmaya yol açmaktadır.
 • Alerji. “Kuru boğaz” a bir terleme hissi eklenirse, kuru, verimsiz bir öksürük acı çeker, bu da tahriş edici (toz, hayvan kılı, bitki poleni) alerjik reaksiyona işaret edebilir.
 • Tümörler, pürülan inflamasyon, bademciklerin bulaşıcı süreçleri. Listelenen, mukoza zarının şişmesine neden olabilir, bu da tükürüğün normalde farenksini sulamasını engeller.
 • Boğaz kanseri. gırtlak. Boğazın zayıf nemlenmesine ek olarak, bir kişi ses kısıklığıyla karşılaşır. nefes darlığı, yutulduğunda rahatsızlık, sık sık - kulağa yayılan ağrı. Baş ve boynun bazı kısımlarında hassasiyet bozulur.

Ve bu, boğazda kuruluğun tipik semptomlardan biri olduğu hastalıkların tam bir listesinden çok uzaktır.

semptomlar

Neler oluyor?

Bu durumda, kuru boğaz bazen yanma hissi, terleme olur. Bu duygular konuşmalar, ses üzerindeki diğer yükler sırasında daha yoğun hale gelir ve ilk yudumdaki sabahları, keyfi bir yerde lokalize olan ağrı vardır.

Çoğu durumda boğazda kuruluk diğer yaraların bir arkadaşı olduğu için, buna eşlik edebilir:

 • coryza ve öksürük;
 • kas ağrısı;
 • genel zayıflık;
 • "Oturdu" sesi;
 • yüksek sıcaklık;
 • gözyaşı sıvısının aşırı deşarjı;
 • kırmızı, büyütülmüş bademcikler.

Nasıl teşhis edilir?

Boğazınızda kuruluk ile ilgili korkunç bir şey olmadığından neredeyse emin olsanız bile, gerçek durumları belirleyecek bir kulak burun boğaz uzmanına gitmeniz gerekir. Hastalığın teşhisi, etkilenen organın muayenesini, anamnezin toplanmasını (semptomun başlangıcı, şikayetlerin doğası, yakın zamanda travmatik faktörlerin varlığı, örneğin gastroskopik inceleme) içerir. Doktor ayrıca çalışma koşullarını, kötü alışkanlıkları da soracaktır.

Ayrıca şunları da gösterir:

 • farmakoskopi - yapay aydınlatma, spatula, özel ayna kullanarak farenks incelemesi;
 • bademciklerden smear seçimi. Nazofarenks, viral, bakteriyel, fungal enfeksiyonları dışlamak için.

Ayrıca, bir ENT, aşağıdakiler için istişare için bir hasta gönderebilir:

 • endokrinoloji;
 • gastroenterolog;
 • Nörolog.

Dar uzmanlar, gerekirse, “sorumluluk bölgesi” ile ilgili ek çalışmalar yaparlar.

Tedavi için halk ilaçları

Geleneksel tıp, problemden kurtulmak için birçok reçete sunar. Kuru boğaz doktorlarını nemlendirmenin ilk yollarından biri, herhangi bir sıcak içeceği çağırır. Özellikle yararlı olan bitkisel çaylar (eczane papatyası, adaçayı). Onları tatlandırmak, içmenin tadını çeşitlendirmek için bal eklenmesini tavsiye ederiz.

Boğaz hastalıklarında, doğal elma sirkesi de yaygın olarak kullanılmaktadır (kehribar renginde, aroma içermemelidir). Bu yararlı ürünün bir çorba kaşığı bir bardak ılık suda üretilir ve durulama için kullanılır. Çözelti sadece boğazı nemlendirmez, aynı zamanda bakteriyel flora üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, mukozanın tahrişini giderir.

Geleneksel araçlar

Ev tedavisi ve geleneksel tıp için bir şey var.

Burun üzerinde damla

Yatmadan önce doktorlar, bir pipo oranında fizyolojik bir çözelti ya da tuzlu su (1 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya) enjekte etmenizi önerir. Kısa bir süre (2-3 saat), boğazın mukoza zarı, bitkisel yağı (zeytin, sıradan ayçiçeği vb.) Kurumasını engeller. “Yanma” hissinin yokluğu, tahrişi temelinde seçilir. "İlaç", aynı şekilde, tuzlu su ile aynı dozda damlatın.

Lolipop kullanma

Lax damlaları da boğazda kuruluğu azaltmaya yardımcı olur. Reçetesiz pastiller, reçete olmadan serbest bırakılır (örneğin, Sepptethlet, Holls, Trachis, vb.). "Tabletochki" mukoza yumuşatır, mikroplarla savaşır, iltihabı hafifletir ve bazıları da bağışıklığı güçlendirmeye katkıda bulunur.

Hava nemlendirmek

“Kuru bir boğaz” ı çekmemek için, özellikle kış aylarında, konuttaki neme (optimum% 40-60) özel dikkat gösterilmelidir. Bu amaçlar için, mekanik nemlendiriciler, buhar aletleri (bir demlik anımsatan) veya ultrasonik cihazlar sıklıkla kullanılır. Ancak, odayı nemlendirmek için daha kolay bir yol vardır - radyatörlere küçük su tankları koyun veya orada ıslak tabaka ve havlular asın.

önleme

Boğazdaki ağrılı kurulukların ne kadar çabuk unutulabileceğine dair tahminler, hastalığın temel nedenine, hastanede tedavi zamanına, hastanın yaşına bağlıdır.

Boğazda kuruluktan kurtulmak ya da tamamen oluşmasını önlemek için, doktorların da alışkanlıklarını ciddi bir şekilde gözden geçirmeleri, birtakım eylemler yapmaları tavsiye edilir. Bu gereklidir:

 • normalden daha fazla saf su içmek;
 • iyice temizleyin ve durulayın;
 • Alkol almak için "duman" atmak;
 • Üst solunum yolunu etkileyen hastalıkları çalıştırmayın.

Boğazda kuruluk # 8212; nedenleri

Boğazda kuruluk, farenjit, kronik bademcik iltihabı ile ortaya çıkar. bademcik. nazal mukozada, orofarinkste atrofik değişiklikler. Bu semptom hastalık sonucu oluşur ve ayrıca yaşla birlikte gelişir.

Üst solunum yollarının mukozasının atrofisi, boğazın kuruluğu ile kendini gösterir, solunum sisteminin bariyer fonksiyonunu azaltır, yaşlılarda pnömoni riskini artırır.

Farenjit ile boğazda kuruluk

Ağır bir şekilde boğazda farenjit ile kurur, bunun nedeni ülser, viral, bakteriyel ajanların etkisi altında mukoza zarının incelmesidir.

Akut farenjit ile öksürük mevcut olmayabilir. Bu hastalığın kronik formuna sıklıkla bronşitte paroksismal öksürüğe benzeyen ısrarlı öksürük eşlik eder. zatürre.

Akut farenjit

Akribanitin akut formu, boğazda ve burunda şiddetli kuruluk hissi ile karakterizedir. Rahatsızlık, viral bir enfeksiyonun yıkıcı etkisinden kaynaklanır, artmış risk faktörü, karmaşık bir burun nefesidir.

Nazal septumun eğriliği, polipler. tıkalı bir burun hastanın nefes almasını sağlar, sadece fiziksel aktivite ile değil, aynı zamanda uyku sırasında rahat bir durumda.

Solunum yolunun iç yüzeyindeki mukozanın atrofisinde kabuklar oluşur. Boğazda sürekli bir kuruluk olmasının yaygın bir nedeni, mukozayı tahriş eden ve öksürüğe sebep olan kabukların tıkanıklığıdır.

Akut farenjit tedavi edilirken, hastalığın viral doğasını hesaba katmak gerekir, bulaşıcı olduğunu unutma. Hastalığın belirtileri göründüğünde, hastalığın doğasını teşhis etmek, randevu almak için bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir.

Kendinizi ilaca, kontrolsüz ilaç alımına sınırlarsanız, mukozanın atrofisini hızlandırabilir, hatta hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, mantar enfeksiyonuna katılma riski de artmaktadır.

Farenjit ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için makalemize bakın:

Faringomikoz

Boğazda kuruluk, Candida mantarının neden olduğu mantar enfeksiyonu olan farenjiyozise eşlik eder. Larinks, vokal kordlara yayılan mantar enfeksiyonu kandidal larenjite neden olur.

Bu hastalıkların belirtileri, terleme ile boğazda ağrı ve kuruluk ile kendini gösterir. En yakın lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış. Mantar hastalıklarının sıcaklığı olmayabilir, mukozanın tahrişi asidik, baharatlı yiyeceklerin kullanımıyla artar.

Faringomikoz ile birlikte kuru boğazın nedeni, normal tedavide çalışmayan, kandida enzimlerinin tahsis edilmesi, mukozada mantar kolonilerinin büyümesidir.

Mantar uzun süreli antibiyotik kullanımı, hormonal ilaçlar, bağışıklık zayıflaması ile solunum yolunda aktif olarak çoğalmaya başlar.

Faringomikoz ile boğazda kuruluğu tedavi etmek için antifungal ilaçlar (antimikotik) gerekir, mantar ve bakteriyel farenjit tedavisi arasındaki fark nedir.

Faringomikoz ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için yazımızda, ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu olan Pharyngomycosis makalemize bakınız.

Rinofarenjit ile kuruluk nedenleri

Larenkste kuruluk, burun ve faringeal mukozanın aynı anda iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık olan rinofarenjit ile ortaya çıkar. Solunum yolunun mukus astarı bir bütündür, ayrı segmentlere bölünmez.

tek tek siteleri seçin koşullu ve burun boşluğunda gelişir enflamasyon, hastalığa neden olan maddelere karşı daha hassas solunum yolunun iç yapım tüm mukozanın lokal bağışıklık azaltır.

Rinofarenjitin boğazda kuvvetli bir şekilde kurumasının başlıca nedeni, komada bir koma, burunda kuruluk hissi vardır. Nazofaringeal mukozada atrofik dejeneratif değişiklikler.

atrofik nazofarenjit, yürütülür ne tedavi, makale, Belirtileri ve Tedavisi rhinopharyngitis içinde sitemizde bulunabilir zaman boğazında kuruluk kurtulmak öğrenmek için.

Kuruluk nedeni olarak Xerostomia

Orofarenksin mukoza zarının kuruması, tükürük bezlerinin yetersiz tükürüklenmesi, hipofonksiyonu ile karakterize bir hastalık olan kserostomiye neden olur. Xerostomia genellikle diyabet, Parkinson hastalığı eşlik eder.

Ağız ve boğazı kuvvetli bir şekilde kurutur, yaşlılarda tükürük oluşumunu azaltır, böyle yaygın bir nedenden dolayı, her türlü ilacı almak gibi. Tükürük bezlerinin yaş atrofisi de orofarinkste rahatsızlığa katkıda bulunur.

Xerostomia, hipertansiyon, anemi, diüretik, diyare, yüksek ateş, önemli kan kaybı eyleminin neden olduğu, vücudun dehidrasyonu ile dikkat çeker.

Kızamıkta mukoza kuruluğu

son derece bulaşıcı enfeksiyon ile işaretlenmiş farenjit, bademcik iltihabı benzer semptomlar. Kuru ağrısı, öksürük böyle kızamık gibi bir nedene bağlı olabilir ve rahatsızlık ortadan kaldırmak için, bunun nedeni hastalığın yüksek iletilebilirliğine bir ev veya karantina bulaşıcı koğuşta yapılır özel muamele gerektirir.

Sadece çocuk değil, yetişkinler de kızamık çekebilir. Bu, hasta kızamık aşısı yapılmadığı veya çocukluk çağında hastalanmadığı takdirde ortaya çıkar.

Genellikle belirtiler, şiddetli döküntü ile kızamık. Bununla birlikte, hastalık aynı zamanda asemptomatik olabilir. Tam olarak kurmak için, neden boğazda bir kuruluk var, sadece özel analizler ile mümkündür.

Diş hastalıkları, diş etlerine bağlı kuruluk

Mukus orofarenksindeki değişikliklerin nedeni, metalden yapılmış protezlerin etkisinden kaynaklanan atrofik değişiklikler olabilir. Farklı metallerden yapılan protezler, alaşımlar büyüme boşluğuna kurulursa, bir galvanizm olgusu ortaya çıkar.

Protezin metal elemanları arasındaki elektrik akımının iletkeni zayıf bir asit reaksiyonuna sahip olan tükürüktür. Enflamasyon ile tükürüğün asitliği artar, galvanik akım kuvveti artar.

Galvanosis dilimi yakıyor, tat metalik ağızda tat, değişiklik varsa. üst solunum yollarının depresyon tükürük kurutma mukozasını geliştirme yönünde artan salgılanması ve bunun tam tersi yönünde, hem de, tükürük bezlerinde galvanik akımlar etkileyen ve aktivitesini değiştirerek.

İlgili Yazılar

Boğazda kuruluk: neden, halk ve ilaçlarla tedavi

Çeşitli rahatsızlıklar hastada rahatsızlığa neden olur. Sorunlardan biri boğazda kuruluk oluşmasıdır. Bu duyum özellikle kış aylarında oldukça sık görülür.

Hastalık belirtileri

Boğazda kuruluk, genellikle diğer hastalıkların bir sonucu olur.

Böylece böyle belirtiler olabilir:

 • öksürük;
 • Genel esenliğin kötüleşmesi;
 • Artan vücut ısısı;
 • Nazofaringeal mukozanın inflamasyonu, rinit gelişimi;
 • İltihaplı ses tellerine bağlı sesin yavaşlığı;
 • Artan bademcikler.

Kuruluk, genellikle ses telleri üzerindeki yükün artması sırasında yoğunlaşan bir boğaz ağrısı ile eşlik eder. Bazen hasta, yuttuktan sonra, özellikle de sabahtan sonra, uykudan sonra acı hisseder.

Bir semptomun nedenleri

Boğazda kuruluk, hastalığın bir belirtisi olabilir veya dış faktörlerin etkisi altında olabilir. Rahatsız edici durum, birbiriyle ilişkili olmayan çeşitli nedenlerle kışkırtır. En yaygın olanları viral ve bakteriyel enfeksiyonlardır. Bunlar, semptomları boğazda kuruluk olan nazofarenksin mukus yapılarının iltihaplanmasına yol açar.

Bu süreçlerin sonucu, akut kataral hastalıklar, larenjit ve enfeksiyonların vücuduna girerken gelişen diğer patolojiler olarak hizmet edebilir.

Boğazda kuruluk, çeşitli kronik hastalıkların alevlenmesine neden olabilir. Aynı zamanda genel bir rahatsızlık, burun akıntısı, ateş ve öksürük eşlik eder. Bu tür belirtilerle, kendi kendine ilaç kullanmak değil, bir doktora danışmak daha iyidir.

Kuruluk mekanik sebeplere neden olabilir. Boğazda rahatsızlık, tıkalı burun solunumu ile ortaya çıkar. Bu durum burun tıkanıklığıyla sonuçlanan nazofarenks veya hastalık yapısındaki kusurlarla ortaya çıkar. Hasta, ağız yoluyla nefes almaya zorlanır, çünkü nazofaringeal mukoza kuruduğu için. Horlama nedenleri genellikle burun tıkanıklığı ile ilişkilidir.

Aşırı veya soğuk havalarda nefes alırken boğazda kuruluk vardır. Bu gibi olaylar sıcak yaz günlerinde veya kışın gerçekleşir. Burundan normal nefes almak bile nazofaringeal mukozanın kurumasına neden olur. Boğazda terleme ve öksürük başlar.

Hava çok kirli olduğunda aynı durum oluşur. Enflamasyon yanma ürünlerinin, egzoz gazlarının veya kimyasal dumanların solunmasıyla gelişir. Vücut üzerindeki bu etkiler sadece nazofarenksin iltihaplanmasına yol açmaz, aynı zamanda akciğerlerin işleyişini de bozabilir.

Boğazda tahriş ve kuruluk, akut veya sıcak yiyecekleri kışkırtır. Bu dış faktörlerin etkisi mukoza iltihaplanmasına neden olur. Sonuç, bir boğuk ses, kuru öksürük ve terleme. Semptomlar, uyarıcının etkisinin sona ermesinden sonra bir süre sonra kaybolur.

tedavi

Kuru öksürük ve larinksin şişmesi hastalığın başlangıcını gösterebilir. Bazı durumlarda, mukoza zarının nemlendirildiği içme suyu yardımcı olur. Ancak bu yöntem sorunu çözmez ve bir süre sonra semptomlar devam eder.

Rahatsızlığı gidermek için, altta yatan hastalığın tedavisi gereklidir. Viral enfeksiyöz patolojilerde, antiviral ajanlar reçete edilir. Bu "Kagocel", "Amiksin", "Tamiflu", "Arbidol" ve diğer ilaçlar.

"Kagocel"

Tıbbi hazırlık "Kagocel" kopolimerin sodyum tuzunu içeren antiviral ajanları belirtir. Bu bileşenin etkisi, antiviral etkiler sağlayan interferon üretimini teşvik etmektir.

Etkili yardım sağlamak için, ilaç "Kagocel" Hastalığın ilk tespit tarihinden itibaren uygulanması önerilir. Ayrıca viral enfeksiyonlara karşı koruyucu amaçlar için kullanılır. İlaç yetişkinler ve üç yaşından itibaren çocuklar için reçete edilir. Hamilelik ve emzirme sırasında ilacın kullanılması tavsiye edilmez.

"Tamiflu"

"Tamiflu" iyi bilinen, ancak maliyetli antiviral ajanları ifade eder. Etkisi influenza enfeksiyonu durumunda virüs A ve B'nin tahrip edilmesine yöneliktir. Doğru dozajla, ilacı bir yıldan daha eski çocuklar için kullanmak mümkündür. Yan etkiler: ishal, mide bulantısı, baş ağrısı veya uykusuzluk olabilir.

Ilaç "Tamiflu" Viral bir hastalığın tedavisi gerçekleştirilir. Önleme için uzun zaman almanız önerilmez. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Olabilir Ampioks, Sefazolin, Tetrasiklin, Eritromisin ve diğerleri.

Antibiyotikler bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Uzman tedaviyi ve dozu belirler. Uzun süreli antibakteriyel ilaç kullanımı kabul edilemez. Her ilaç bireysel bakterileri etkilemez, ancak tüm vücuda yayılır. İlaçların yanlış reçete edilmesi, bozulmaya ve ciddi sonuçlara yol açabilir.

Halk ilaçları

Boğazda hoş olmayan duygular olduğunda, şifalı bitkilerin infüzyonlarını kullanabilirsiniz. Papatya çiçeği, okaliptüs, adaçayı, çam iğneleri kullanılması tavsiye edilir. Tıbbi bitkilerin infüzyonu günde birkaç kez boğaz yıkamak için kullanılır. Tıbbi bitkilerin antienflamatuar özellikleri durumu hafifletebilir.

Boğazda kuruluktan kurtulabilirsiniz. Pipetle yazılır ve başını geri fırlatır, burnuna gömülür. Bu amaçla, herhangi bir yağ kullanılır: deniz topalak, şeftali, kayısı.

Boğazın içine girerek mukoza zarını yağlar. Aynı zamanda durumu kolaylaştıran analjezik olarak da görev yapar.

önleme

Boğazda kuruluğu ortadan kaldırmak ya da sadece rahatsızlığı gidermek için, bu durumun nedenini belirlemeniz gerekir. İnsanların bulunduğu odada kuru hava, nemlendirmeniz gerekir. Bu amaçla çeşitli modifikasyonların hava nemlendiricileri üretilmektedir. Cihaz teknik verilere göre seçilir ve ortam havasının kuruluğuna bağlıdır. Hava neminin normatif endeksleri% 40 ila% 60 arasındadır.

Odayı radyatörle ısıtırken, gösterge bazen sağlığı olumsuz yönde etkileyerek% 20-23'e düşer. Özel nemlendirici yoksa, eski kanıtlanmış yöntemi kullanabilirsiniz. Isıtma cihazının yanında su ile küçük bir kap bulunur.

Ses telleri üzerindeki büyük yüklerle önleyici tedbirler alınmalıdır. Konuşurken, mikrofon sesi yükseltmek için kullanılır. Konuşmacının uzun konuşması bazen bu amaçlar için mevcut olan bir su kabı tarafından kesintiye uğrar. Ders verirken bazı öğretmenler için bir bardak su ayrılmıştır.

Nazofarenkste iltihaba yol açan zararlı maddelerin açık bir şekilde etkilenmesi ile, bunların alınmasını ortadan kaldırmak veya kısıtlamak gerekir. Yaşam tarzınızı değiştirerek rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Bazen iş yerinizi değiştirmeniz veya sigarayı bırakmanız gerekir.

Boğazda kuruluk hissi

Boğazda kuruluk dış etkenler tarafından provoke edilebilir, ancak bazen bu belirtiler ciddi hastalıkların gelişimini gösterir. Hoş olmayan duyumlar nadir görülürse, kısa ömürlü ise endişe sebebi yoktur. Fakat mukoza zarı sürekli kuruyorsa, bir uzmana danışmak gerekir - nedenini belirleyebilir, ne yapılacağını söyler ve yeterli tedaviyi reçete edebilir.

Boğazda kuruluk dış veya iç faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Boğazda kuruluk nedenleri

Kuruluk hissi (xerostomia) - vücudun belirli dış uyaranlara reaksiyonu, ancak enfeksiyon veya inflamasyon varlığını gösterebilir. Genellikle mukoza, çocuklarda ve ileri yaştaki insanlarda, mukus boğazının az gelişmesi veya atrofisi nedeniyle kurur.

Neden boğaz kuruması - hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasının güvenli nedenleri:

 • vokal akorları düzenli olarak yükler - şarkıcılar, aktörler, öğretim üyeleri sıklıkla gırtlaktaki rahatsızlıktan muzdariptir;
 • kimyasal ve toksik maddelerle ilgili çalışmalar;
 • Bazı ilaçları alarak arka plana karşı alerjik ve advers reaksiyonlar - genellikle antibiyotik, diüretikler, antidepresanlar;
 • aşırı kuru hava;
 • sıcak, baharatlı, soğuk yiyeceklere reaksiyon;
 • kronik rinit.

Keskin yiyecekler boğazda kuruluklara neden olabilir

Solunum sistemi patolojilerinde mukus boğazında sürekli bir kuruluk var

Eğer boğazın kurumasına başka tatsız semptomlar eşlik ediyorsa - öksürme, boğulma, kompresyon hissi, çok yönlü bir muayeneye acilen ihtiyaç duyulur.

Mukoza boğazının kurumasına neden olan patolojiler:

 1. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan öksürük, çoğunlukla kurulukta farenjit, larenjit ile ortaya çıkar. Bir ya da iki tarafı yuturken ağrı, spazmlar, tırmalamak, kaşıma, ses kısıklaşır. Çocuğun bu semptomların ortaya çıkmasından şikâyet etmesi halinde, derhal doktora başvurulması gerekir, özellikle de küçük çocuklarda larenjit boğulmaya neden olabilir.
 2. Astımlı öksürük. Bir adam kahkaha sonra, fiziksel aktivite artışı meydana net mukus ile ani öksürük endişe nedensiz burun, döşeme, derin derin nefes gece veya sabaha karşı hoş olmayan semptomlar daha kötü. Patolojiye cilt, terleme ve boğaz ağrısı solukluğu eşlik eder.
 3. Grip, soğuk. Artan lenf düğümleri, ateş, burun tıkanıklığı, bozulan iştah, bir zayıflık, kuru öksürük ve balgam vardır, eklem ve kas ağrısı, ateş ve arka planda ortaya çıkar.
 4. Subatrofik farenjit. boğazında bağ dokusunun arka plan çoğalma kuru görünür ve boğazdaki şişlik, gerginlik hissi, mukoz kuvvetle kurur, kuru öksürük karşı, bir kişinin sürekli öksürük istiyor. Hastalar kötü nefes, sinirlilik, uyku kalitesinde bozulma şikayet ediyorlar.
 5. Farengniyozis, faringeal mukozanın fungal bir enfeksiyondur. Hastalık kaşıntı, yanma, rahatsız edici semptomları yuttuktan sonra, kulakta, alt çenede ağrı olabilir.

Boğazda kuruluk ve yumru, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, cerrahi girişimlerden sonra gerçekleşir - hoş olmayan belirtiler tedaviden 7-10 gün sonra devam eder.

Boğazda kuruma mantarlara neden olabilir

Mukoza zarının kuru olduğu diğer hastalıklar

Boğazda kuruluk, terleme ve kaşınma her zaman solunum sistemi patolojisini göstermez, bazen bu belirtiler diğer daha ciddi problemleri gösterir. Eğer larinks uyku sırasında kurursa, apne, horlama, nazal septumda eğrilik, adenoidler sırasında ağız solunumu neden olabilir.

Neden mukoza kurur:

 1. Toz, polen, tütün dumanı alerjisi olduğunda. Boğazın kuruluğu, şiddetli burun akıntısı, lakrimasyon, astım atakları ve boğulma ile birlikte görülür.
 2. Gastrit, pankreatit - farinkste hoş olmayan duyular yemekten sonra ortaya çıkar. Ek belirtiler - iştah, karın ağrısı veya sol hipokondriyum bölgede dil, mide bulantısı, şişkinlik, geğirme, ishal plak azalmıştır.
 3. Diyabet. Ağızda kuruluğu, güçlü bir susuzluk, sık idrara çıkma ile birlikte hipergliseminin bir arka planında ortaya çıkar.
 4. Ağız boşluğunda malign ve benign bir karakter olan neoplazmalar - en sık parotis ve submaksiller tükürük bezlerinde görülür.
 5. A vitamini eksikliği - solukluk ve epidermisin soyulması şeklinde, saç durumu, konjunktivit, fotofobi bozulma şeklinde kendini gösterir.
 6. Climax - yumurtalıkların işleyişindeki düşüşün arka planında, seks hormonlarının sentezi tüm mukoza zarlarını kurutur.
 7. Susuzluğa neden olan patolojik süreçler - iç kanama, geniş bir hasar alanıyla yanıklar, ciddi zehirlenme.
 8. Tiroid bezinin işleyişindeki sorunlar. Başarısızlığın arka planında, mukoza zarlarını ve epidermisi etkileyen, hormonların sentezi bozulur ve bu da sürekli kuruluğa yol açar.
 9. Sistemik hastalıklar - skleroderma, kistik fibrozis, Sjogren sendromu.

Polen alerjisi boğazda kuruluğa neden olabilir

Psikosomatik açıdan bakıldığında, kuru boğaz güçlü bir sinir yükünü, uzun süreli stresi gösterir. Hoş olmayan belirtiler duygularını dizginlemek zorunda kalanlarda ortaya çıkar, görüşlerini ifade etme imkanı yoktur.

Hangi doktora başvurulur?

Boğazın uzun süreli kurutulmasıyla, kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek gerekir. Hastanın birincil muayenesini, anamnez toplanmasını, hastanın kronik hastalıkları olup olmadığını, ilaç alıp almadığını, hastalık belirtileriyle baş edip etmediğini öğrenir.

Gerekirse, bir gastroenterolog, bir endokrinolog, bir nörolog danışmak gerekebilir.

Boğazda sürekli kuruluk ile, bir otolaryngologist ziyaret etmek gerekir

Boğazda kuruluk tedavisi

Analiz sonuçları temelinde doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, kendi kendine ilaç tedavisi ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Halk ilaçları, ancak bir uzmanla ön istişareden sonra ek tedavi yöntemleri olarak kullanılabilir.

Etkili ilaçlar

Patolojinin etiyolojisine bağlı olarak ilaçlar reçete edilir, çoğu zaman reçete edilen spreyler, tabletler hastalığın ileri formları ile kullanılmalıdır. Solunum sistemi ile ilişkili olmayan hastalıklarda, boğazda altta yatan kuruluğun nedenini ortadan kaldırmak için karmaşık tedavi uygulanır.

Ana ilaç grupları:

 • güçlü antibakteriyel ilaçlar - Bioparox, Angina, Sumamed, Azitromisin, Dalacin;
 • üst solunum yollarının patolojilerinin tedavisi için bakterisidal ajanlar - Isofra, Polidex;
 • antihistaminikler - Cetrin, Suprastin;
 • antiviral ajanlar - Kagocel, Cycloferon, Tamiflu;
 • karmaşık eylem ilaçları - Teraflu Lar, hemen hemen her türlü patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırır;
 • antimikotik - Flukonazol, Klotrimazol;
 • öksürük için lolipop ve tabletler - Trachisan, Strepsils, Lizobakt.

Bioparox etkili bir antibakteriyel ilaçtır

Hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, ilaç tedavisine ek olarak, doktor fizyoterapi prosedürleri - manyetoterapi, mineral mukozal sulama, ozon tedavisi ve bademcikler üzerindeki vakum etkilerini reçete etmektedir.

Daha çok mukoza zarını yumuşatır mısın? Boğaz salinini ya da deniz suyuna göre damla nemlendirir - en azından yatmadan hemen önce burnunuzda günde üç kez kazmanız gerekir. İyi, boğaz keten tohumu veya bitkisel yağı yumuşatır - akşam 5 ml içmeniz gerekir.

Halk ilaçları ile tedavi

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri, mukoza zarını nemlendirmeye, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmaya, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur, bu tür ilaçlar çocuk ve hamileliğin tedavisi için vazgeçilmezdir, çünkü çoğu ilaç bu tür hastalar tarafından alınamaz.

Evde kuru boğaz kurtulmak için nasıl:

 1. Asetik su. 220 ml ılık suda 15 ml elma sirkesi ilave edin, boğazınızı her 2 saatte bir kez yıkayın, yedikten sonra prosedürü uyguladığınızdan emin olun. Eğer ses aşırı derecede kısıksa ya da gitmişse, su pancar suyu ile değiştirilmelidir.
 2. Vitamin, mukoza yumuşatmak, öksürük ortadan kaldırmak, bağışıklığı güçlendirmek - eşit taze havuç veya lahana suyu ve sıvı bal parçalarını karıştırın, günde 3-4 kez 120 ml içilir.
 3. 50 ml siyah turp suyu ile 100 ml ılık süt karıştırın, 10 ml bal ekleyin. Yemeklerden sonra günde üç kez 45 ml içer, daha önce içeceği ısınmanız gerekir.
 4. Termoda 20 gram ezilmiş nane yaprağı dökülür, bir saatten sonra 250 ml kaynar su dökülür. Boğazını yedikten sonra günde 3 kez bir çözelti ile durulayın.
 5. Akut solunum yolu enfeksiyonlarında ve soğuk algınlığında, 10 gram kireç ve kıvrım yaprak çiçek salkımının karıştırılması, 250 ml kaynar su demlenmesi, kapalı bir kapta bir saat bekletilmesi gerekir. Her yemekten sonra boğazını ilaçla yıkayın.

Su ve sirke çözeltisi boğazda kuruluktan kurtulmaya yardımcı olur

önleme

Boğazın kurumasını önlemek için, üst solunum yollarının hastalıklarını zamanında tedavi etmek için dış hoş olmayan uyaranları ortadan kaldırmak gerekir.

Mukus kurutma nasıl önlenir:

 • odayı düzenli olarak havalandırın, havayı nemlendirin;
 • bağışıklığı güçlendirmek, bağımlılıkları bırakmak;
 • Solunum hastalıklarının alevlenme sezonunda, nazofarenksin tuzlu su ile durulanması;
 • daha fazla sıvı içmek;
 • baharatlı, tuzlu yiyeceklerin miktarını azaltmak için, rahat sıcaklıkta yemek yemek için;
 • Zararlı üretimde güvenilir koruyucu ekipman kullanın.

Boğazda kuruluk, aktiviteleri vokal kord gerginliği ile ilişkili olan, kimyasal bitkilerde çalışan insanlar için yaygın bir durumdur. Fakat genellikle böyle bir semptom ciddi patolojilerin varlığına işaret eder, sadece tam bir tanı, mukus boğazının kurumasının nedenlerini tanımlamak ve zamanında ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır.

Bu makaleyi derecelendir
(3 tahminler, ortalama 5.00 5)

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğun boğazında bir balgam: neden ve ne yapmalı?

Bir çocuğun boğazındaki balgam, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu, üst solunum yollarının işleyişinde üretilen mukozal bir sekresyondur. Komplikasyonlara yol açmamak için ilk belirtiler için tedaviye başvurulmalıdır.

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir.