Loading

Boğaz sonrası komplikasyonlar: Tedavi edilmeyen bir hastalığın olası sonuçları. Ne korkmak ve nasıl kaçınmak

Angina - herhangi bir çocuk-fidget ya da güçlü bir adam yatağa koymak oldukça hoş olmayan bir hastalık. Sıcaklık düştüğünde bir insanın yaşadığı rahatlama, şiddetli yatkınlık belirtileri ortadan kalkıyor, boğaz ağrıyor. Ancak, pek çok insan, tehlikenin hastalıkta değil, anjinadan sonraki komplikasyonlarda yattığını bilir. Bu, bademcik iltihabına yol açan komplikasyonlardır: bademcik iltihabının etkileri tüm tedaviden ve antibakteriyel kursun bitiminden 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir, bazıları hastalıktan iki, hatta üç hafta sonra kendini gösterir.

Anjin sonrası tüm komplikasyonlar 2 gruba ayrılabilir: genel ve lokal. Onların görünüşü, tedavinin doğruluğu ve güncelliğine, bağışıklık sisteminin reaktivitesine, genel sağlık durumuna ve organ ve sistemlerin belirli patolojilerinin varlığına bağlıdır. Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, komplikasyonlar genellikle en güçlü ve zayıf organları etkilemekte, enflamatuar süreçleri hastanın tıbbi tarihinde olması muhtemeldir. Ancak, çocuklarda ve yetişkinlerde anjina sonrası komplikasyonların etkisi tamamen beklenmedik olabilir.

Lokal komplikasyonlar: hedef - yakın organlar

Anjinadan sonra yerel sonuçlardan, daha ciddi genel reaksiyonlar başlayabilir. Bu nedenle, iyileşme döneminde, boğazı ve yakındaki organların durumunu yakından izlemeniz gerekir.

Kulak iltihabı

Otitis çocuklarda anjina sonrası komplikasyonların listesini açar. Östaki borusu boyunca farinksden enfeksiyon (farinks ve orta kulak bağlayan kanal) güçlü bir öksürük ile kulağa düşer. Ortalama otit, hastalığın ortasında ve iyileşme döneminde başlayabilir. Bununla birlikte, parlak bir klinik resim olan bademcik iltihabı ile kulakta acı çekmek her zaman başlangıçtaki otitin bir belirtisi değildir.

Lenf düğümleri iltihabı

Lenfadenit, submandibular lenf nodlarında bir artış, herhangi bir bademcik iltihabında görülür. Bununla birlikte lenfatik sistemdeki enflamatuar süreç servikal ve subklavyen bölgelere yayılabilir. Genellikle lenfadenit konservatif olarak tedavi edilir, ancak lenf düğümlerinin takviyesi ameliyat masasındaki cerrahın doğrudan bir yoludur.

Kronik bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı veya bu hastalığın sık görülen vakaları, kronik tonsillit oluşumuna yol açabilir (tonsil dokusunda artış). Bademciklerin büyüme derecesine bağlı olarak, doktor konservatif veya cerrahi tedavi seçer.

Laringeal ödem

Anjinadan sonra oldukça tehlikeli bir komplikasyondur, ancak çok tehlikeli, hemen harekete geçme gerektirir. Ne zaman bademcik iltihabı formu olası değildir. Bademciklerin güçlü şişlikleri, ses tellerinin daha sonra ele geçirilmesiyle larinksin girişine yayılabilir.

Dikkat: Bu hastalık ile birlikte hızla gelişen solunum zorluğu, ödemin gırtlağa ve yaşam tehdidine yayılmasından bahseder!

abseler

Farinksin (retrofaringeal apsenin) arka duvarında bir süpürasyon noktasının ortaya çıkması, 5-6 yaşın altındaki çocuklarda gözlenir. Bu bölgedeki sadece bebeklerin lenf düğümleri vardır ve sonra ortadan kaybolur. Erişkinlerde anjinin lokal etkileri, beslenmenin, bademciklerin sınırlarını terk ederek, boynun selüloza uzandığında, paratonsillar apse ile kendini gösterebilir. Daha da zor bir komplikasyon olan mediastenitis, enflamatuar süreçte boyundaki derin bölümlerin tutulumu, irin mediastene inebilir.

Ortak komplikasyonlar: boğaz ağrısı beklenmedik bir darbe yaratır

Anginadan sonra lokal etkiler, bademcik iltihabının bir bütün olarak vücuda neden olabileceği zarara göre çok kötü değildir. Bademcik iltihabı altında olabilir:

Tehlikede kalp

Bir anjinadan sonra kalbin komplikasyonları genellikle görünür bir tedaviden 2-3 hafta sonra kendini hissettirir. Hastalık sırasında organizma, patojeni nötralize edebilen antikorlar geliştirmeye başlar. Bazen, bağ doku proteinlerini tahrip etmeye başlayarak kendi organizmalarının hücrelerini hedef alabilirler. Bu otoimmün sürece romatizma denir. Hastalık genellikle kronik tonsilliti olan hastalara eşlik eder, ancak% 10'unda romatizma hastalığın tek bir vakasından sonra ortaya çıkar. Anjin sonrası kalbin romatizmal komplikasyonu, 3 ay - 1 yıl içinde gelişen edinsel kalp kapak defektleri ile sonuçlanabilir.

Bademcik iltihabı, kalpte ağrı, aritmi, siyanoz ve ekstremitelerin şişkinliği sonrası ortaya çıkan nefes darlığı, miyokardit belirtileri, kalp kasının iltihaplanması şeklinde görülür. Miyokarditin şiddetli formu, sıcaklıkta artış, kalpte sesler, aritmi ile karakterizedir. Bu arka plana karşı tromboembolizm gelişebilir.

SOS: boğaz ağrısı sonrası eklem ağrıları

Romatizma kalbin bağ dokusuna zarar vermez. İkincisi, yetişkinlerde ve çocuklarda anjina sonrası romatizmal komplikasyonun daha az önemli bir belirtisi eklem hasarıdır.

 • şişlik, kızarıklık, eklem ağrısı eklemi;
 • büyük simetrik eklemler (diz, dirsek vb.) dalgalı bir şekilde hasarlıdır;
 • ateş.

Septik artrit
Hasarlı eklemde bakterilerin tanımlanması ile karakterize çok nadir bir komplikasyondur. Sadece hasta antibiyotiklerden bademcik iltihabına sahip olmayı reddettiğinde ortaya çıkar.

Böbrek boğazında boğaz olması korkunç mu?

Böbrekler, kalpten sonra ikinci organ olup, yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası etkilere en duyarlı olanıdır. Bademcik iltihabından 1-2 hafta sonra piyelonefrit (böbrek dokusunun iltihaplanması) veya glomerülonefrit (böbreklerin glomerüllerinin iltihaplanması) başlayabilir. Bu hastalıktan sonra glomerulonefrit son derece nadirdir. Konvansiyonel antipiretik ajanlara cevap vermeyen yüksek ateş, sırt ağrısı, şiddetli zehirlenme böbreklerdeki inflamasyonun başladığını gösterebilir. En tehlikeli, hastalığın pürülan aşamaya geçişi ve böbrek yetmezliğinin gelişmesidir.

Boğaz ağrısı sonrası menenjit: nadiren, ama aptly

Çocuklarda ve zayıf bağışıklığı olan kişilerde, nadiren paratonzil apsesi gibi lokal komplikasyonlar, kanın beyine enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Menenjit, meninks iltihabı ile karakterize, klinik olarak şiddetli zayıflık, solukluk ve cildin şişmesi, nefes darlığı, şiddetli baş ağrıları, yüksek ateş ile kendini gösterir. Menenjitin ayırt edici özelliği, dudak çevresindeki siyanotik sınırdır. Menenjit şüphesi doktor çağırmak için ciddi bir nedendir.

Tonsyllogic sepsis

Belki anjina sonrası yaşam için en tehlikeli sonuç. Akut sepsis hastayı ilk gününden itibaren bademcik iltihabı ile bekler, bu komplikasyon hastalığın kataral formunda bile mümkündür. Kan akışı enfeksiyonu vücudun her tarafına yayıldığında, hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir ve bademcikler neredeyse tamamen irinle ıslatılır.

Çocuklarda hastalığın komplikasyonlarının özgüllüğü

Çocuğun organizması çeşitli hastalıklara kendi yolunda tepki gösterir, bu nedenle çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar, sadece şiddette değil, aynı zamanda spesifik tezahürlerle de yetişkinlerdeki klinik tablodan büyük ölçüde farklı olabilir. Yukarıda tarif edilen otitis ve retropharyngeal apse, küçük bir organizma için anjinin tek olası etkileri değildir.

Kızılhaç ateşi

Streptokokal bademcik iltihabı seyri kızıl ateşiyle komplike olabilir. Çocukluk döneminde bile çoğu erişkin bu enfeksiyonu yaşadığından, bu komplikasyon 4-8 yıl içinde daha sık görülür. Bunun nedeni, çocukların hemolitik streptokoklara karşı henüz antikor görmemiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Bademciklerin kanaması

Çocuklarda vasküler duvarların zayıflığı, bademcik iltihabı ile kombinasyon halinde, değişen yoğunlukta kanamaya neden olabilir. Yoğunlaştırılmış öksürük sadece resmi şiddetlendirir, bu nedenle kanama tespit edilirse acil tıbbi yardım gerekir. Erişkinlerde anjinin bir komplikasyonu olarak kanama, ya yaşlılarda, damar duvarları çok kırılgan veya zayıflamış hastalarda oldukça nadirdir.

endokardit

Çocuklarda anginadan sonra kalbin romatizmal komplikasyonu genellikle kalbin iç katmanlarını etkilerken endokardittir. Yavaş yavaş, bebek şişlik geliştirir, parmakların falanjlarını kalınlaştırır, sıcaklık yüksek değerlere çıkar.

Dikkat: Çocukta endokardit ile tüm kalp yetmezliği belirtileri, kanama mümkündür. Ancak, kalpte ağrı diğer semptomlardan daha geç ortaya çıkabilir.

Hamile bir kadından bademcik iltihabı mı?

Gelecekte anne, anjinin hamilelikte tehlikeli olup olmadığını merak eder, hastalığın sonuçları gelecekteki çocuğu etkiler mi? Bir hastalığa yakalanmış bir kadın, ne taşıdığını henüz bilmiyor olabilir. Gebeliğin ilk 4 haftasında bademcik iltihabı riski riski, normal risk düzeyini aşmamaktadır. Kadın bedeni yeniden yapılandırılmaya vakti olmadığından, antibiyotikler, fetusa zarar vermeden hastalıkla başa çıkacaktır.

Daha sonraki dönemlerde anjin hastalığı, hem kadın hem de gelecekteki bebeği için ciddi sonuçlar doğurur:

 • artan toksikoz;
 • miyokardit, glomerülonefrit riski arttı;
 • plasenta bariyeri boyunca fetüste enfeksiyon olasılığı;
 • yüksek sıcaklık nedeniyle, plasental abruption ve düşük yapma tehdidi olasıdır;
 • fetal gelişimde gecikme, organlarda malformasyon oluşumu;
 • doğumda emeğin zayıflığı.

Önemli: Gebelikte anjinin etkileri, ortaya çıkma olasılığı ve şiddeti doğrudan doğru tedaviye bağlıdır. Bir kadının zayıflamış gebeliği bademcik iltihabına en ciddi şekilde tepki verebilir: kardiyak veya böbrek yetmezliği. Ayrıca fetal malformasyon geliştirme riski vardır.

Hastalığın komplikasyonlarını nasıl önleyebiliriz?

Anjina'nın ciddi komplikasyonlarının listesi etkileyici ve paniğe neden olabilir. Ancak, tüm bu korkunç sonuçları birkaç basit kuralı izleyerek kolayca önlenebilir:

 • Güçlü vücudunuza güvenmeyin ve boğaz ağrısını taşıyın. Yatak istirahatı, komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır ve hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar.
 • Anjina için antibiyotikler zorunludur! Kurs, doktorun tayin zamanından önce kesilmemelidir. Durulama ve halk yöntemleri ile tedavi tek başına yeterli olmayabilir. Bu yöntemler, etkili olmasına rağmen, hastalığın nedensel ajanı ile mücadele etmek yerine semptomatik tedavinin rolünü oynarlar.

Bol miktarda içecek genel zehirlenme belirtilerini azaltır ve vücut üzerindeki zararlı etkileri azaltır.

 • Vücudu sertleştirerek, vitamin kursları ve fiziksel egzersizlerle güçlendirmek bademcik iltihabından sonra hastalığı transfer etmeyi ve sonuçları önlemeyi kolaylaştırır.
 • Vücudunuzun sinyallerine sadece boğaz hastalıklarında değil, iyileşme döneminde de dikkat çekmek, herhangi bir değişikliğe hızlı bir şekilde tepki verme şansı verir.
 • Kendinizi korumak için eşit olarak gerekli ve akut tonsillit ve sonrasında. Tekrarlanan soğuk algınlığı şiddetli seyretme ve yakın komplikasyonlar ile karakterize edilebilir.
 • Angina ile, yetkinliğinize güvenmemelisiniz ve antibiyotik almadan hastalıktan kurtulmaya çalışmalısınız. Sadece doğru ve en önemlisi, diğer yöntemlerle birlikte zamanında reçete edilen antibakteriyel bir kurs, anjina sonrası herhangi bir komplikasyon için şans bırakmayacaktır.

  Çocuklarda Angina: Hastalığın transferinden sonraki komplikasyonlar

  Angina sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu tehlikeli nedir? Hastalık sonrası komplikasyonlar oldukça ciddi olabilir. Hem hastalığın kendisi hem de komplikasyonları için özel bir risk grubu çocuklardır. 12-14 yaşlarında, büyüyen organizma son derece savunmasızdır. Komplikasyonların nedenleri - patojenin yayılması, otoimmün reaksiyon ve bireysel organ ve sistemlerin aktivitelerinin ihlali.

  Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

  Birkaç basit kural var. Onların sıkı uyumu, çocuğun değil, ebeveynlerin omuzlarına düşer. Çocukları yerine getirmeye zorlamak zor.

  Yatak istirahati

  Ebeveynlerin ana görevi hastalık sırasında izlemede ciddi bir yaklaşımdır. Çocuğun sağlığı için denetim çok önemlidir. Başarılı bir iyileşme için yatak istirahati gözlemi gereklidir. Ayrıca, yatak istirahati süresi sadece semptomlar olana kadar değil, en az bir haftadır. Ciddi gözetimsiz kalan çocuklar için yatak istirahati ciddi bir problemdir. Sonuçta, hala genç yaşta oturmak çok zordur.

  Yönetmeliklere uyum

  İlaç ve durulama dahil olmak üzere tedavi prosedürleri, eksiksiz ve belirli bir süre içinde yapılmalıdır. Eğer doktor 7 gün antibiyotik almayı öngörmüşse, o zaman tam olarak o kadar çok ve ilacı almalıdır. Aksi takdirde, hiçbir etkisi olmayacaktır. Hastalık tedavi edilmeyecek. Bu, bir çocukta sık anjinanın nedenlerinden biri ve komplikasyonların gelişmesidir.

  Minimum bağımsız aktivite

  Uyuşturucu seçimi doktoru ile kalır. Sadece onunla ikameleri belirtebilirsin. Bu veya diğer ilaçların kendi kendine yönetimi, sağlığı ciddi şekilde etkileyebilir. Anjina ve patojenlerin nedenleri farklıdır. Ne mücadele etmeli? Sadece testler temelinde doktor söyleyebilir. Aynı şey geleneksel tıp için de geçerlidir. Bazıları ilaçların etkisini zayıflatabilir.

  Bir doktor ile takip

  Anjina geçtikten ve ilaç almayı tamamladıktan sonra daha fazla gözlem için doktora gelmeniz gerekir. Bir ay boyunca haftada bir veya iki kez. Bu dönemde zayıf komplikasyon belirtilerini zaten görebiliyorsunuz. Gözlemin yanı sıra, analiz için kan, idrar ve kardiyogram almak gereklidir. Bu eylem, gelişimin erken bir aşamasında herhangi bir komplikasyon tespit edecektir.

  Tıbbi sistemin kusurlu olduğu burada açıkça ortaya konmaktadır. Şehir polikliniği doktorları bir gözlem yazmazlar ve bu çok önemlidir. Çocuklar için fiziksel aktivitenin sınırlandırılması en az bir ay için verilmeli ve 2 hafta için verilmemelidir. Bu nedenle, tedavinin tamamlanmasından sonra, özel bir klinikle iletişime geçmeniz veya şehir kliniğinde ek muayenelerde ısrar etmeniz gerekir. Çocuğun sağlığı tamamen ebeveynlerinin elindedir.

  Çocuğun öksürüğü, burun akıntısı, başka herhangi bir halsizlik veya zayıflama varsa, doktor bunları bilmelidir.

  Komplikasyon tipleri

  Erişkinlerde ve çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar lokal ve genel olarak ayrılabilir. Lokal komplikasyonlar anjina odağının yakınında lokalizedir. Genel olarak, aksine, her yerde görülebilir. Daha ciddiler. Bu durumlarda, hastalığın nedensel ajanı yayıldı, ki bu daha da kötüdür. Bunun sonuçları en öngörülemez.

  romatizma

  En yaygın ve en tehlikeli olanı romatizmadır. Nedeni patojenin kalbe ya da eklemlere girmesidir. Bazen vücudun bir otoimmün reaksiyonu vardır. uzun süreli tedavi ya da sık sık anjin sonra bu durumda, bağışıklık sistemi Bacillus gibi belirli bir protein bileşikleri algılamaya başlar.

  Kalp romatizması

  Her yaştan çocuklar için çok tehlikeli. Bunu önlemek için fiziksel aktiviteyi olabildiğince en aza indirmeniz gerekir. Semptomlar ortadan kalktığında bile tedavi sırasında stres yok. Bu komplikasyon uzun bir gelişim süreci ile karakterizedir. Net bir resim sadece 3 ay sonra ortaya çıkar. Doktorun görevi çocuğun kalp atışını doğru teşhis etmektir. Kısa bir sürede yapılması gerekiyor.

  Neden acele ediyorsun? Kalp romatizması kalp hastalığının sebebidir. Aktif yaşam biçimine göre, çocuklarda çok sık gelişir.

  Eklemlerin romatizması

  Çocuğun kemikleri ve eklemleri büyüme ve formasyon aşamasındadır. Yüke hazır değiller. Eklem romatizmasının ortaya çıkması en talihsiz sonuçlara neden olabilir. Bunlar arasında:

  Romatizma ile çocuğun omurganın patolojileri arasında bir bağlantı vardır.

  böbrekler

  İkinci organ, kalpten sonra anjina sonrası komplikasyonların sıklıkla görüldüğü böbreklerdir. Büyüme sırasında, böbrekler önemli bir işlev yaparlar - doğru metabolizmayı etkilerler. Enflamasyon başlangıcından sonra, takviye başlayabilir. Evde yüksek sıcaklıklarla baş etmek işe yaramıyor. Alt sırtında keskin bir ağrı var.

  Çocuklar için böbrek problemleri büyük önem taşımaktadır. Çocuğun gelişmekte olan organizması böbrek fonksiyon bozukluğundan ciddi şekilde etkilenir. Gözlemlenebilir:

  • yorgunluk ve uyuşukluk;
  • sinirlilik;
  • hızlı yorgunluk;
  • idrar zorluğu;
  • sağlıksız cilt.

  Aşırı durumlarda, böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

  menenjit

  Çocuklarda daha sık görülen anjinadan sonra bir tür spesifik komplikasyon. Neler oluyor? Etken madde, kaynağından beyine geçerek zarların iltihaplanmasına neden olur. Bu hastalığın tedavisi zordur ve sonuçları felaket olabilir. Aynı zamanda, tedaviyi reddederseniz, ölümcül bir sonucun olasılığı büyük ölçüde artar.

  Kızılhaç ateşi

  Başka bir özel komplikasyon. Ayrıca, kızıl ateş olabilir ve onlardan önce - kronik. Gerçek şu ki, çocukların bu hastalığa karşı bağışıklığı yoktur. Özellikle 8 yaşından küçük bir çocuk söz konusu olduğunda. Bir çocuk organizması için bu tür güçlü hastalıkların aktarılması çok zordur. Ve ilaçlardan yan etkiler eklerseniz? Angina ve scarlatina tarafından tüketilen zayıf bağışıklığa sahip büyüyen bir organizma, tüm çevredeki mikroorganizmaları püsküremez.

  apse

  Tahmin edilmesinin görünüşünün tahmin edilmesi imkansızdır. Sadece doktorun kalitatif muayenesi pus kümelerini tespit edebilir. Omurganın yakın boğazın arka kısmında bulunan lenf düğümlerinin iltihabı ve pürülansı tüm vakaların en tehlikeli. Akciğere hava akışını engelleyebilir - çocuk basitçe boğulur. Nefes almanın zorluğu arttıkça, hemen bir doktora başvurmalısınız.

  Apse ortadan kaldırılmalıdır. Duvarları her an patlayabilir, kan enfeksiyonu meydana gelir. Çocuğun öksürüğü, sürekli boğaz ağrısı ve nefes darlığı varsa, doktorun ziyareti hayati önem taşır.

  angiostaxis

  Çocukların ve yetişkinlerin bademcikleri arasındaki ana fark, duvarların inceliğidir. Bu kanamanın ana sebebidir. Hemen hemen her tür anjin ciddi şekilde onlara zarar verebilir. Daha fazla takviye görüldüğünde, bademcikler daha fazla kanabilir. Ayrıca, boğazda sürekli ağrılar, öksürük vardır. Tedavi için ilaçlara ek olarak, şifa ve yumuşatıcılar kullanılır. Kazanmaya ve öksürmeye yardım edecekler.

  Kronik boğaz ağrısı

  Sık catarrhal ve viral hastalıklar (anjina dahil) bir çocukta kronik patolojinin başlangıcını tetikleyebilir. Bunlar arasında - kronik bademcik iltihabı. Tedavi kurallarına uyulmamasından kaynaklanabilir. Sonuç nedir?

  1. Bademcikler boyut olarak büyütüldü.
  2. Kalıcı öksürük, boğazda gıdıklama gitmez.
  3. Geçici veya kalıcı bir destek var.
  4. Dil sütlü veya sarımsı bir kaplama gösterir.
  5. Hafif aşırı soğutma hastalığı şiddetlendirmek için tehdit ediyor.
  6. Vücudun koruyucu işlevini azaltır. Patojenler larinks, trakea, bronş ve akciğerlere nüfuz edebilir.
  7. Sık soğuk algınlığı.

  Vücut sabit bir stres durumundadır - patojen ile savaşmak zorundadır. Zayıflatma hemen alevlenmelere yol açar. Çocuklarda tedavi edilmeyen bir anjin çok tehlikelidir.

  Işitme üzerinde etkisi

  Orta kulak, hastalığın odak noktasına yakındır. Eğer bademcik iltihabı yayılmaya başlarsa, sıklıkla çeşitli biçimlerin otitleri ortaya çıkar. Geçici veya kalıcı işitme kaybı mümkündür. Hapşırma, öksürme, esneme acı verici hislere neden olabilir.

  Ses üzerinde etkisi

  Boğaz ağrısı sırasında vokal kordlar da iltihaplı hale gelir. Hastalık şiddetli ise, hasar görebilirler. Tedavi sonrası yara iyileşmesi yaralar. Bu sonuçlar seste bir değişikliğe neden olabilir. Nadir durumlarda, bir süre için sürebilir. Bunu önlemek için, angina durumunda boğazınızı mümkün olduğunca az germeniz gerekir. En az konuşmalar, daha az çığlık.

  Öksürüğe dikkat etmeye değer. Çocuğunuz genellikle hastalıkla öksürürse, düzeltmeniz gerekir. Öksürük bağları bağları bağırmadan daha kötü değildir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

  Burun akıntısı

  Enflamasyon yakın sinüslere yayılabilir. Bu soğuk görünmesine yol açar. Sıklıkla, çocuklarda angina çeşitli formlarda sinüzitin sebebi olur.

  Komplikasyon riskini ne azaltabilir?

  Doktorun talimatlarına uygun ve özel rejime ek olarak, hastalığın seyrini ve komplikasyon olasılığını etkileyebilir birkaç basit ipucu.

  1. Boğaz ağrısı, öksürük ve ateşiniz varsa, o zaman içmeniz ve mümkün olduğunca yiyebilmeniz gerekir. Sıcak infüzyonlar ve çay, ses tellerini ve boğazını komplikasyonlardan koruyacaktır.
  2. Tedavi sırasında boğaz için maksimum ısı. Hafif bir yün atkı, vücudun yerel reaksiyonunu ısıtır ve güçlendirir.
  3. Kronik bademcik iltihabı ile, sıcak mevsimde bile ayaklarınızı ıslatmaktan kaçınmalısınız. Sıcak havalarda soğuk su ve dondurma kabul edilemez.
  4. Boğazın durulanması ile birlikte, ağız boşluğunun düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Çocuk bunu günde 3-5 kez yapmalıdır.
  5. Burun için bir sprey, soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olacaktır. En basit deniz suyu olsa bile.
  6. Bal en iyi ilaçlardan biridir. Patojenlerin boğazını mükemmel bir şekilde yağlar ve temizler.
  7. Öksürüğü azaltmak için, çocuk küçük bir parça sıcak tereyağı yemesi gerekir.

  video

  Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

  Anjinadan sonra komplikasyonun son derece hoş olmayan bir başka tanı da artrittir. Bu hastalığın kendine özgü özellikleri vardır ve ihmal edilen artritin sonuçları son derece zordur ve tatsızdır.

  Genel olarak, anjin süresinin ilk önceliği, hastalığın ne kadar zor olduğuna bağlıdır.. Çocuklarda, aksine, hastalık tamamen 5-7 gün içinde geçer. Ancak, daha genel olarak konuşursak, o zaman akım.

  Angina neden komplikasyonlara neden olur. İnsan vücudunda boğaz ağrısı olan bir hastalık sırasında. Boğaz ağrısının aktarılmasından sonra, lokal değişiklikler meydana gelir. Ayrıca, çoğu zaman bademcik iltihabı olan çocuklarda komplikasyonlar ortaya çıkar.

  Daha çok anjina değil, nazofarenksin ciddi bakteriyel hastalıklarından sonra ciddi bir komplikasyondur. Uzmanlara göre nekrotik anjinaya benzer bir hastalık denir.

  Herhangi bir hastalık zamanında tedavi gerektirir. Bu kural ihmal edilirse, boğaz ağrısı sonrası kalbin bir komplikasyonu meydana gelebilir ve bu da yaşamın alışkanlık yolunu bozar.

  Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar: Çocuklarda çeşitleri ve profilaksi yöntemleri

  Angina (akut tonsillit) orofarenks bölgesinin enfeksiyöz enflamasyonudur. Bademcikler ve farinksin arka duvarında bulunur. Çocuk 3-10 yaşlarında bademcik iltihabına sahiptir. 1 sene kadar, çocuklar anne sütünün antimikrobiyal bağışıklığını aldıkları için nadiren boğaz ağrısı geçirirler. Avientaosis, hipotermi, bağışıklığın zayıflığı nedeniyle gelişen patoloji.

  Anjina'nın tüm komplikasyonları yaygın ve lokaldir. Spesifik bir çocukta gelişimleri, vücudun genel durumu, terapinin yeterliliği, eşlik eden patolojilerin varlığı / yokluğundan kaynaklanır.

  Anjinin lokal etkileri

  Çocuklarda anjinin en tehlikeli komplikasyonları daima lokal reaksiyonlardan gelişir. Bu nedenle, iyileşme döneminde, ebeveynler çocuk boyun ve komşu yapıların durumunu izlemelidir.

  1. Submandibular lenf nodları her zaman her tür bademcik iltihabına artış gösterir. Ancak lenfatik sistemin servikal ve subklavyan bölgeleri de inflamatuar sürece dahil olabilir. Bebeğin belirli bölgelerinin takviyesi durumunda ameliyat için bekliyor.
  2. Hastalıktan sonra laringeal ödem nadir görülen bir fenomen olarak kabul edilir, ancak tonsil ödemi laringeal yuva ve ses tellerine yayılır.
  3. Akut tonsillit sonrası otit gelişimi sık görülen bir komplikasyondur. Enfeksiyon östaki tüpü boyunca yutaktan hareket ederek şiddetli öksürük sırasında kulağa girer. Otitis media, anjinin farklı aşamalarında gelişir. Bununla birlikte, kulaklara verilen acı her zaman otitin başlangıcını göstermez.
  4. Bademciklerin dokularının büyümesi, sık görülen anjinadan veya tek bir vakanın şiddetli seyrinden ortaya çıkar. Kronik tonsillit tedavisi konservatif veya cerrahidir.
  5. Abseler. Orofarenksin arkasında pürülan tıkanıklık genellikle 6 yaşından küçük bir çocukta görülür. Mediastinit iltihabının gelişmesi durumunda boynun derin kısımlarını etkiler. Pürülan içerikler iç organlar ile interkostal alana iner.
  6. Bademciklerin kanaması. Çocuğun sık sık ve güçlü bir şekilde öksürmesi durumunda, larinks patlamasına ve kanlanmasına neden olur. Bademcik iltihabı ek olarak, değişen yoğunlukta kanama olasılığı vardır.

  Boğaz ağrısı ortak sonuçları

  Ciddi tedavi görmemiş akut tonsillit görüldüğünde, düşmek:

  Beyin hasarı

  Küçük bir çocukta görülen nadir bir bademcik iltihabı komplikasyonu beynin enfeksiyonudır. Zamanla, ebeveynler bebeğin cildinin şişmesi, kısa süreli nefes darlığı, yüksek ateş, şiddetli halsizlik ve baş ağrıları nedeniyle bebeğin şikayetleri nedeniyle menenjiti tanıyabilir. Menenjitin spesifik belirtileri dudakların siyanotik sınırını içerir. Semptom tıbbi müdahale gerektirir.

  Kalp patolojileri

  Bir çocuk için tonsillitin sonuçları, miyokarditin erken belirtileri veya kalp kasının iltihabı ile ifade edilebilir. Hastalık uzun bir dönüş alırsa, aritmi, normal sıcaklık endekslerinin fazlalığı, organda gürültü ile karakterizedir. Kalbin romatizmal komplikasyonu vasküler defektlerle doludur. Sapma 3 - 12 ayda gelişir.

  Endokardit durumunda, kalbin iç yapıları değişir. Çocuğun bedeni şişti. Üst ekstremitelerin parmaklarının falanjlarının kalınlaşması vardır. Vücudun sıcaklık koşullarının ölçülmesi, yüksek işaretler verir.

  Böbrek reaksiyonları

  Bademcik iltihabından 7-14 gün sonra, böbrekler çocuk hastalığa glomerül veya doku iltihabı ile cevap verebilir. 1. vakada nefrologlar 2. - piyelonefritte glomerülonefrit tanısı koyarlar. Boşaltım sistemini etkileyen bir enflamatuar süreç, yüksek sıcaklık işaretleri, sırt ağrıları, zehirlenme belirtilerine göre tanınır. En korkunç sonuçlar inflamasyonun pürülan türlere ve böbrek yetmezliğine dönüşmesidir.

  Eklemler anjinadan muzdarip midir?

  Anginadan sonra romatizma, kalp dokularına verilen hasarla sınırlı değildir. Eklemlerde hastalık da yansıtılır ve romatizmalarına neden olur. Eklem patolojisi belirtileri ağrılar, ateş, simetrik yerleşimli eklemlerde hasar, kızarıklık ve kemik eklemlerini örten deri dokusunun şişmesidir.

  kan zehirlenmesi

  Angina'nın etkileri göz önüne alındığında, tonsillit sepsisi özleyemezsiniz. Gelişim riski, catarrhal tipi de dahil olmak üzere, hastalığın ilk gününden itibaren vardır. Enfeksiyon çocuğun vücudunda kanla yayıldığında, genel sağlığı keskin bir şekilde bozulur ve bademcikler irinle doludur.

  Komplikasyonları nasıl önlerim?

  Gelişmesi bademcik iltihabından sonra meydana gelebilecek hastalık tehlikesine rağmen, birkaç öneri takip edilerek önlenebilir.

  1. Hastalık sırasında bebeğin aktif olmasına izin vermeyin. 7 günlük yatak istirahati tedaviyi kolaylaştıracak ve komplikasyon riskini azaltacaktır.
  2. Antibakteriyel tedaviyi göz ardı etmeyin. Hazırlıkların doktor tarafından reçete edildiği kadar günlerce kırılmasına izin verin. Durulama ve halk ilaçları sadece semptomatik tedavi olarak etkilidir. Angina'nın nedensel etkisiyle birlikte savaşmazlar.
  3. Komplikasyonların önlenmesi için, boğaz ağrısı sonrası genel kan ve idrar testleri yapın (iyileşme tarihinden 2 hafta sonra). ESR ve aşırı beyaz kan hücrelerinin hızlanması, bebeğin ultrason, EKG, biyokimyasal kan analizi vb. Aktiviteleri ile tam bir incelemesini gerektirir. İdrarda bulunan protein, böbrek problemlerinden bahseder.

  Çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar nelerdir?

  Çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar, tedaviden birkaç gün veya hafta sonra ortaya çıkabilir. Olguların% 70'inde sinsi hastalığın nedeni streptokoklardır. Vücuda nüfuz eden streptokok bakteri, dokulara yayılmasına yardımcı olan enzimleri salgılar. Enzimlerin etkisi nedeniyle, enfeksiyöz ajanlar kan, beyin, kalp ve idrar yollarına nüfuz ederek patolojik süreçlere neden olabilirler. Çoğu durumda, anjina kolayca oluşur. Bir hafta içinde çocuk sağlıklı hissedebilir. Ancak streptokok enfeksiyonunun sonuçları, tüm hayatını hissedebiliyor.

  Romatizmanın gelişimi

  Streptokokların çocuk vücudunda sitotoksik ve immünmodüle edici etkileri vardır. Bağ dokuya zarar verirler ve immünopatolojik süreçleri tetiklerler.

  Enfeksiyondan sonra, çocuğun bağışıklık sistemi antitoksik anti-streptokok antikorları üretmeye başlar. Hastalığın nedensel ajanlarına saldırır ve onları etkisiz hale getirirler. Bununla birlikte, bağ dokusunda ve kalp kasında streptokokal bakterinin hücre duvarının yüzeyinde bulunanlara benzer moleküller vardır. Anti-Streptokok antikorlar organları etkiler. Bu, onlar için çocuğun vücudunda patolojik değişikliklere neden olan çapraz antijen içeren hücrelerdir.

  Streptokok bakterilerin yüzey yapıları toksik madde streptolisin üretir. Eritrositleri yok eder, lökotoksik ve kardiyotoksik etkileri vardır. Hastalığın patojenleri tarafından üretilen enzim streptokinaz, kanın fibrinolizinini aktive eder ve streptococcus'un invaziv özelliklerini (dokulara nüfuz etme yeteneği) arttırır.

  Bağışıklık sisteminin antikorları için bazı streptokokal bakterilerin suşlarının dayanıklılığı, vücut dokularının bir parçası olan hiyaluronik asit içeren kapsüller oluşturma yeteneklerinden kaynaklanır. Bağışıklık sistemi ajanları, hyalüronik asidi yabancı bir nesne olarak düşünmez ve kapsülde saklı patojenleri tanımaz.

  Romatizma semptomları, streptokokal bakterilerin neden olduğu transfer edilmiş anjinadan birkaç gün ila 6 hafta sonra ortaya çıkabilir. Komplikasyonun doğası akut tonsillitten sonra çocukta gelişen romatizma biçimine bağlıdır.

  Romatizmal kardit

  Romatizmal kardit kalp kasındaki inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Patolojik sürece hangi kalp zarflarının dahil olduğuna bağlı olarak, hastalığın tipi (romatizyokardit, romatizmal perikardit veya romatiyokardit) tanısı konur. Tüm membranlar etkilenirse, romatizmal papillit ortaya çıkar.

  Romatizmal kardit gelişirken zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Çocuk çabucak yorulur, kötü yiyor, zayıflıktan şikayet ediyor ve solgun görünüyor. Ağrılı veya iğrenç bir doğanın göğsünde bir tutuklama ve acı hissi ile rahatsız olabilir. Hastalığın belirtileri aşırı terleme, kan basıncının düşürülmesi ve kalbin ritminin ihlalidir. Bebeğin, nefes darlığı, yüz ve boynun şişmesi olabilir.

  Bazen hastalık kolayca ilerler ve hafif semptomlar eşlik eder. Fark edilmeden gidebilirler. Bu durumda, çocuk bacaklarında romatizmal kardit taşır. Bununla birlikte, çoğu durumda, bebeklerde kalp krizi, yüksek aktivite ile karakterizedir.

  Şiddetli bir hastalık şekliyle, semptomlar kendilerini aniden ve parlak bir şekilde gösterir. Vücudun sıcaklığı keskin ateşli figürlere atlar (38 ° C'nin üstünde). Dispne, yatakta hareketler sırasında bile gelişir. Bazı olgularda bayılma, mavi deri ve hemoptizi gözlenir. Gençler anemi geliştirebilirler.

  Şiddetle ifade edilen belirtiler, romatizma sürecinin aktif yayılımını gösterir. Çocuklar, dirsek eklemi ve kafa derisinde ve karın ağrısında karakteristik patlamalar gelişebilir.

  Kardiyak atakların ortaya çıkması genellikle artiküler saldırıdan önce gelir. Çocuğun büyük eklemlerde (özellikle dizde) ağrı vardır.

  Romatizmal kalp hastalığının belirtileri, yavaş yavaş solma, 1.5-2 ay boyunca görülür. 3 ay sonra tamamen yok olurlar. Romatizma tekrarlayan ataklarla karakterizedir.

  İlk ataklar sırasında, romatizmal kardit kalp kasında geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olabilir. Her yeniden saldırı ile, patolojik süreçlerin olasılığı artar. Romatizmal inflamasyon, kalp kapak yetersizliğine, odacıklar arasındaki açıklıkların daralmasına, trombüs oluşumuna ve sklerotik süreçlerin gelişmesine neden olabilir.

  Romatizmal poliartrit

  Eklemlerde ağrı oluşursa, romatizmal poliartrit (eklemin romatizma şekli) teşhisi konur. Çoğu zaman, çocuklar diz ve ayak bileği eklemlerindeki ağrıdan şikayetçidir. Bazen, etkilenen eklem yakınında, şişme vardır. Bu durumda, eklem büyüklüğünde artar. Çocuk vücut ısısını 39 ° C'ye çıkarır. Hareket etmeyi zor bulur, çabuk yorulur, zayıf hisseder ve uzanmaya çalışır. Hastalığın belirtileri yüksek terleme ve burun kanaması içerir. Diğer eklemlerde de ağrı olabilir.

  Acı verici duygular, bir eklemden diğerine, vücudun bir tarafından diğerine göç eder. Hastalık lezyonun simetrisi ile karakterizedir. Bir diz iltihaplı ise, başka bir şişer. Bir eklemde ağrı bir haftadan uzun sürmez. Genellikle 2 veya 3 gün sonra ağrı kaybolur ve diğer eklemde ortaya çıkar. Hareket ile artar.

  Birkaç hafta sonra ağrı azalır ve eklemler hareketliliğini ve şeklini döndürür. Bazı durumlarda, uzun bir hastalıktan sonra, orta derecede ağrıyan eklem ağrısı uzun bir süre gözlenebilir. Hava değiştiğinde yoğunlaşıyorlar. İlerleyen romatizmal poliartrit romatizmal kalp hastalığının gelişimi için tehlikelidir.

  Revmohoreya

  Romatizmanın bu formu çoğunlukla kızlarda görülür. Anginanın komplikasyonu sonucu çocuğun sinir sistemi etkilenir. O, irritabl ve uncollected olur. Hafızası kötüleşir ve konuşma kusurları ortaya çıkar. Hasta çocuk yanlış ve belli belirsiz kelimeler söyler. Yürüyüşü değişir ve vücudun istemsiz sarsılması, bacaklarda ve yüzlerde meydana gelir. Ebeveynler bazen çocukluk için hastalığın belirtilerini yanlışlıkla alırlar. Koordinasyon eksikliğinden dolayı, elinde küçük eşya bulundurmakta ve mobilyalara karşı sürekli grev yapmaktadır. Okul çocuğu el yazısı okunamaz hale gelir. Yutma ve fizyolojik ihtiyaçlarla başa çıkmada zorluklar olabilir.

  Psişik istikrarsızlık kendini nedensiz ağlama veya sınırsız sevinç biçiminde gösterir. Hastalığın ilerlemesi felce neden olabilir.

  Revmochorea bazen relapslarla ortaya çıkar, ancak 16-17 yaşlarında tamamen azalır. Hastalık kalp kasında küçük hasara neden olabilir.

  Cilt Romatizması

  Patolojinin kutanöz formu çoğunlukla 5-15 yaş arası çocuklarda teşhis edilir. Akut bademcik iltihabına ve diğer hastalıklara neden olur, bunun nedeni streptokok bakterisidir. Enfeksiyon hastalığından iki hafta sonra, ilk deri altı düğümleri ortaya çıkar. Bacaklar, önkollar, dirsekler, başın arkası ve iltihaplanma sürecinin geliştiği eklemlerde lokalize olurlar. Deri altı düğümleri, bordo-lila renginin siğillerine benzeyen yarıküresel oluşumlardır. 6-8 parça gruplar halinde düzenlenmiştir. Deri altı düğümleri hoş olmayan duyumlara neden olmaz ve çocuğu rahatsız etmez. Kısa bir süre sonra cilt kusurları kaybolur ve sonra tekrar ortaya çıkar.

  Romatizmanın kutanöz formu, kendisini halka şeklindeki eritem şeklinde gösterebilir. Deri üzerinde yuvarlak veya oval lekeler vardır. Çapları birkaç mm ile birkaç cm arasında değişmekte olup, halkalar net bir dış çizgiye sahiptir ve bir iç sınır bulanıktır. Dış kenara yaklaştıkça daha yoğun hale gelen pembe bir rengi vardır. Noktalar, gittikçe genişleyen ve kesişen, tuhaf bir desen oluşturan küçük pembe noktalar şeklinde görünür. Çoğu zaman döküntü göğüs, sırt, omuz, karın ve bacaklarda görülür. Çok nadiren, cilt kusurları yüzünde belirir. Eritema hoş olmayan duyumlara neden olmaz ve bebeği rahatsız etmez.

  Romatizmal plörezi ve hepatit

  Romatizmal plörezi, boğaz ağrısı sonrası 2 hafta gelişir. Enflamatuar süreç plevral tabakalara girdiğinde hastalık oluşur. Pleurisy'e romatizmanın diğer belirtileri eşlik eder. Asla bir hastalığın ilk ve tek işareti değildir. Sıklıkla bilateral romatoid artrit.

  Steril seröz-fibrinöz eksüda plevral boşlukta birikmektedir. Çocuk göğüsteki nefes darlığı ve ağrılarından şikayet eder, ilham verirken yoğunlaşır. Vücut ısısı yükselir ve rahatlama vermeyen bir öksürük ortaya çıkar.

  Bazı vakalarda romatizma karaciğeri etkiler (romatizmal hepatit). 4 aydan 2 yıla kadar sürer ve karaciğerde yavaş bir artış eşlik eder.

  Akut poststreptokokal glomerülonefrit

  Akut poststreptokokal glomerülonefrit anjinadan 10-12 gün sonra, özellikle 2-6 yaş çocuklarda gelişir. Dahası, erkekler kızlardan daha fazladır.

  Bebeğin idrarda (hematüri) ve şişmesinde kan vardır. Hastalığa kan basıncında bir artış eşlik ediyor. Çocuk idrar miktarını azaltırken susuzluktan şikayetçidir. Bebek solgun, çabuk yorulur, zayıf hisseder. Patoloji ilerledikçe baş ağrıları ortaya çıkar. Nefes darlığı, çarpıntı ve mide bulantısı var. Bazı çocuklar böbrek bölgesinde sırt ağrısından muzdariptir. Acılar ağrıyor ve simetrik. Böbrek parankiminin ödemi sonucu böbreklerin kapsülünün gerdirilmesi sonucu oluşur.

  Hastalığın alevlenmesinden sonra aylarca idrarda az miktarda kan görülebilir. Hastalığın şiddetli formları renal eklampsiye neden olabilir. Patolojik durum, beyindeki arteriollerin ve ödeminin spazmından kaynaklanır. Akut poststreptokokal glomerülonefritin etkileri, akut kardiyak veya böbrek yetmezliğinde ifade edilebilir. Bazen hastalık pulmoner ödem ile komplike hale gelir.

  Laringeal ödem

  Larinksin inflamatuar ödemi, streptokokal bakteriler tarafından üretilen toksinlerin etkisi altında gelişir. Anjina'nın en tehlikeli komplikasyonlarından biridir. Patolojik süreç, anjina keşfinden birkaç gün sonra epiglottun lingual yüzeyi üzerinde gevşek bir submukozal bağ dokusu tabakasında meydana gelir.

  Enflamatuar süreç birkaç saat veya gün içinde larenksin giriş deliğinin tüm submukozal tabakasına uzanır. Çocuğun durumu hızla bozulur. Sıcaklığı 39ºº aşıyor. Hasta bir çocuk, boğazda yabancı bir cismin varlığından ve yutulduğunda ağrıdan şikayet eder. Paroksismal bir kuru öksürük rahatsızlığı şiddetlendirir ve enfeksiyonun larinksin sağlıklı bölgelerine yayılmasına neden olur. Boğazdaki ağrı kulağa verebilir.

  Güçlü bir ödem ile, sesin tını değişir veya tamamen kaybolur (aphonia). Larinksin kritik bir daralmasıyla ilgili işaretler vardır (nabız atışı, yüzdeki cildin rengi mavi, dispne ortaya çıkar). Çocuklarda boğulmaya neden olur. Bu gibi durumlarda, bir trakeotomi acilen yapılır (trakea diseksiyonu ve içine bir solunum tüpünün sokulması).

  Parathonsillar apse

  Anjina yetersiz tedavisi paratonsillar apse gelişimine yol açabilir. Apse, hasta bir çocuk boğaz ağrısı sonrası iyileşmeye başladığı zaman modal fiberde gelişir. Onun durumu tekrar bozulmaya başlıyor. Vücut ısısı keskin bir şekilde 39 ° C'ye yükselir, şiddetli baş ağrıları, boğazda sıkıntı, lenf düğümleri artar ve ağızdan gelen kokulu bir koku ortaya çıkar. Trism gelişebilir. Bu, çiğneme kaslarının tonik spazmının adıdır, bu da temporomandibular eklemde hareketlerin kısıtlanmasına yol açar. Kulakta ağrı olabilir. Apse en sık olarak bir taraftan gelişir. Zamanında tedavi ile, inflamatuar süreç kaybolur. Yeterli tedavi olmadığında, boğazda bir apse oluşur. Cerrahi yöntemle açılır. Genellikle bir apse tekrar tekrar oluşur.

  Hyopharyngeal apse

  Boğazdan 5 ila 7 yıl sonra küçük çocuklarda, bir faringeal (retropharyngeal) apse meydana gelebilir. Lenf bezlerinin ve fiberin faringeal boşluğun alanında takviye edilmesi sonucu ortaya çıkar. Yutulduğunda çocuk ağrılı bir acıdan yakınıyor, yiyecekler burun içerisine girebiliyor. Patolojik süreç nazofarenkse yayıldığında, nazal solunum bozulur. Eğer farenksin alt kısımları etkilenirse, bebekte hışıltının eşlik ettiği inspiratuar nefes darlığı (nefes alma zorluğu) vardır. Vücut ısısı 40 ° C'ye yükseldi. Durumunu hafifletmek için, hasta çocuk kafasını hafifçe sıkışmış halde tutar ve boğaz tarafına döndü.

  Apse istemeden açılırsa, larinkste irin, çocuğun boğulmasına neden olabilir. Pürülan kitleler göğüs boşluğuna inebilir ve trakea veya mediastinit (mediastinum iltihabı) iltihabına neden olabilir.

  Diğer komplikasyon türleri

  Anjina gelişmesine neden olan enfeksiyon, genellikle orta kulak boşluğundaki çocuklara sızar. Hastalığın sonucu çok tatsız. Püy boşluğun içinde biriktiğinde, çocuk kulak kanalında keskin dayanılmaz bir ağrıya sahiptir. Kafasına ya da tapınağa verebilir. Eşzamanlı olarak kulakta tıkanıklık ve gürültü var. Birikmiş irin kulak zarına basınç uygular. Çocuğun vücut ısısı 40 ° C'ye yükselir ve genel durum kötüleşir. Timpanik membranın perforasyonu varsa, irin akar ve çocuk keskin bir rahatlama hisseder. Bebeklerde timpanik membran yoğundur. Bu nedenle, bazen cerrahi olarak açılmalıdır, böylece irin iç kulağa girmez. Bu durumda, bir labirentit geliştirir.

  Büyük çocuklarda enfeksiyon bazen burun sinüslerine girer. Bu gibi durumlarda sinüzit veya sinüzit gelişir.

  Çocuklarda angina (akut tonsillit)

  Anjina hastalığı (akut tonsillit), doğru tanı ve yetkin tedavi gerektirir.

  • Çocukta angina nedir ve patolojinin sebebi nedir?
  • Boğazda inflamasyonun saptanması için hangi tıbbi önlemler algoritması gereklidir?
  • Komplikasyonlar ne zaman gelişebilir ve risk faktörleri varsa?
  • Antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

  Bunu anlamaya çalışalım. Önerilerimiz, yetişkinler, hamile kadınlar ve emziren anneler dahil herkes için uygundur.

  Anjin. Ilk belirtiler

  Siz veya çocuklarınız aniden boğazda şiddetli ağrı geçirdiyse, büyük ihtimalle akut viral enfeksiyonun başlangıcı hakkındadır. İstatistikler bu tanıyı seksen olgularda çocuk ve ergenlerde 100 üzerinden doğrulamaktadır. Yetişkinler için bu rakam daha da büyüktür.

  Boğazda mukoza zarının iltihaplanması genellikle akut viral farenjit terimiyle belirlenir. Angina'nın kendisi için, inflamatuar sürecin palatine bademciklere yayılması anlamına gelir. Hastalık ayrıca amigdalit veya akut tonsillit olarak tanımlanır. Etken maddeler mikrop veya virüsdür.

  Hem viral farenjit hem de amigdalit belirtileri şunlardır:

  • Boğazda acı hissi (com), yeme ve içme sırasında artış.
  • Boğaz ve bezlerin gözle görülür bir şekilde kızardığını gösteren, büyüklükte büyütülmüş inflamatuar süreç.
  • Bazen foliküler veya lacunar anjina (bezlerde sarı, beyaz irin) tezahürü.

  Akut tonsillitin sekonder (ek) semptomları:

  • nefes alma, hapşırma, öksürme zorluğu;
  • sıcaklık yaklaşık 39 ° C, bazen daha da yüksektir;
  • ateş;
  • vücut boyunca ağrı (kaslar, eklemler);
  • genel zayıflık;
  • iştah kaybı;
  • genişlemiş ve ağrılı servikal lenf düğümleri.

  Çoğu durumda hastalık ciddi komplikasyonlar olmadan gerçekleşir. Bir ya da iki hafta sonra, belirtiler yavaş yavaş “hayır” a gider.

  Çocuklarda anjin için etkili bir evrensel tedavi var mı?

  Farmakin, anjina ve diğer viral enfeksiyonların üst solunum yollarında yayılması ile tedavisi için bilimsel ve tıbbi olarak kanıtlanmış bir tabana sahip etkili bir spesifik tedavi algoritması henüz mevcut değildir. Doktorlar genellikle, hoş olmayan belirtilerin yoğunluğunu (semptomatik tedavi) geçici olarak azaltmaya izin veren bir dizi ilacın kullanımıyla bir tedavi yöntemi reçete ederler.

  Hastalığın doğası. Akut tonsillit komplikasyonları

  Anjina'nın nedensel ajanı. Beta-hemolitik grup A streptococcus (BGCA) veya diğer bazı mikroorganizmalar hakkındadır (vakaların büyük çoğunluğunda).

  Çocukların çoğunda, bakteriyel anjina olumlu gelişir ve özel tıbbi önlemlere gerek yoktur. Hastalığın kendisi ve komplikasyonları olmadan bir hafta veya biraz daha fazla geçer.

  Ancak istisnalar var.

  Akut tonsillitte olası komplikasyonlar:

  • Angina, beta-hemolitik streptokokların (grup A) üç yıla kadar bir çocuğun vücuduna girmesiyle ve ergenlik dönemine kadar bazen ciddi sorunların (romatizmal kalp hastalığı, böbrek veya sinir sistemi hastalıkları) gelişmesine neden olabilir. Bu tür komplikasyonların ortaya çıkmasını engellemenin başlıca yolu, sadece bir uzman tarafından reçete edilen belirli tipte antibiyotiklerdir. Sonuç - bu yaştaki çocuklarda boğaz ağrısı veya farenjit saptanması ile birlikte, patolojinin BGSA ile muhtemel birlikteliğini zamanla belirlemek ve komplikasyonları önlemek gereklidir.
  • Erişkinlerde, ergenlerde ve üç yaşın altındaki çocuklarda BHSA ile ilişkili enfeksiyonlar romatizma şeklinde (son derece nadir) komplikasyonlara neden olur. Genellikle bu yaş kategorilerinde, bu tür komplikasyonlar kalıtsal (genetik) bir faktör ile ilişkilidir. Örneğin, daha önce hastalanan kardeşler, kız kardeşler ya da ebeveynler, nedeni - anjina ya da kızıl ateşi geçiren romatolojik komplikasyonlara sahipti.
  • Çocuklarda ve yetişkinlerde nadir komplikasyonlar otitis media (orta kulak iltihabı) ve sinüzittir (paranazal sinüslerin iltihabı).

  Boğaz ağrısı komplikasyonları belirtileri

  Bu işaretlere dikkat edin:

  • Hastalığın başlamasından üç ila dört gün sonra, kulakta şiddetli ağrılar görülür (çekim, dikiş veya ağrıyan sabitler).
  • Genel durumun kötüleşmesiyle ilgili olarak boğazda ağrıdaki hızlı artış (vücut ısısı 40-41 dereceye yükselir).
  • Boğazda güçlü bir inflamatuar sürecin görsel tezahürü (soldan veya sağdan fark edilir çıkıntı).
  • Ağzı açarken başını çevirmek ve ağrıyı arttırmak zorluğu.
  • Şiddetli baş ağrısının görünümü, göğüste ağrı, yüzdeki herhangi bir bölgedeki ağrının lokalizasyonu.
  • Zorlu solunum ve tükürük yutma zorluğu.
  • Hastalığın diğer belirtilerini düzelttikten sonra rahatsız olmaya devam eden ağrının süresi ve yoğunluğu, tekrar yüksek sıcaklığın ortaya çıkmasıyla birlikte (38 derece veya daha fazla).

  Hastalığın bu şekilde akışı, doktorun muayeneden sonra belirleyeceği ve gerekirse ek tıbbi muayenelerin yapılacağı yetkili ek tıbbi önlemlerin kabul edilmesini gerektirir.

  Angina'dan şüpheleniyor musun? Dikkat edilecek başka ne var?

  Ek alarm işaretleri

  1. Vücut lenf düğümlerinin farklı bölgelerinde artış ve karakteristik bir döküntü görünümü. Bunlar mononükleoz, sitomegalovirüs enfeksiyonu veya toksoplazmozun doğru semptomlarıdır.
  2. Boğazda, bademciklerde, gökyüzünde, beyaz ülser veya kabarcık şeklinde yanak oluşumları içinde görünüm. Enterovirüsün neden olduğu herpesvine ile ilgili.
  3. Bazı durumlarda anjina semptomatikleri şunları hatırlatır:
  • Bazı parazitlerin neden olduğu hastalık belirtileri.
  • Malign neoplazmların sonuçları.
  • Difteri neden olduğu enfeksiyonlar.
  • Zührevi hastalıklar.
  • Cilt hastalıkları.
  • Boğazın yenilgisinin tütün dumanı ile (ve diğer tahriş edici faktörler) sonucu.
  • Ona eğilimli kişilerde alerjik reaksiyon.

  Bir çocuk ve anjina ile bir yetişkin nasıl yardımcı olur? Semptomları kaldırmak

  Çok çeşitli ilaçların varlığında, en sık reçete edilen ilaçlar Parasetamol ve Ibuprofen'dir. Sıcaklığı azaltır, ağrıyı azaltır, ateş belirtilerini azaltırlar.

  Yardım. Parasetamol ve ibuprofen, etkinlik ve yan etkilerle ilgili çok sayıda bilimsel çalışma ile ciddi şekilde test edilmiş ilaçlardır. Kullanılan dozlar aşıldığında bile ibuprofenin boğazdaki ağrıyı ve kullanımının nispi güvenliğini minimuma indirme kabiliyeti.

  Önemli! Asetilsalisilik asidin (aspirini ve içerdiği müstahzarları) 12 yaşın altındaki çocuklar için bir ilaç olarak kullanılması kesinlikle yasaktır. Self-medikasyona izin verilmez, hastaya tedavi ve bakım için doktora önermek gerekir.

  Çocuklarda antibiyotik ve anjina. Tedavi sağ olsun!

  Boğaz ağrısı üzerine antibakteriyel ilaçların etkisi ile ilgili bir dizi yabancı araştırma enstitüsü tarafından yürütülen araştırma önemli bir gerçektir -

  anjinalı antibiyotikler tedavi edilemez, sadece bazı durumlarda seyrini kısaltmak mümkündür.

  Antibiyotikler, boğazdaki apselerin oluşumunu, otitis ve sinüzit gelişimini etkilemez. Bir analjezik olarak, uygun değildir ve terapötik etki, parasetamol ve ibuprofen'den çok daha düşüktür.

  Antibiyotiklerin yan etkileri. Alıştırma problemi (direnç)

  Bademcik iltihabı ve farenjitli çocukların tedavisinde antibiyotiklerin irrasyonel kullanımından kaynaklanan olası olumsuz sonuçlar, vücudun bu tür ilaçlara direnç geliştiren enfeksiyonlara karşı direnç göstermemesi de dahil olmak üzere birçok olumsuz ve öngörülemeyen sonuçtur.

  Direniş problemi (ilaçlara bağımlılık), modern tıbbın en zor görevlerinden biridir. Belli bir antibiyotiğe cevap vermeyi kesen mikroplar, toplumda yeni enfeksiyon vakalarının tehlikeli provokatörleri haline gelir. Bu gibi durumlarda uzun bir deneme ve yanılma yoluyla hastalıkla mücadele için yeni etkili araçlar aramak gerekir.

  Ek olarak, antibiyotikler parasetamol veya ibuprofen'den çok daha pahalıdır.

  Çocuklarda ve adolesanlarda anjin için antibiyotiklere ihtiyacınız olduğunda?

  Üç ila onbeş yaş arası çocuklar için akılcı antibiyotik kullanımı:

  1. Katılan hekim tarafından kurulan hastalığın tehlikeli bir komplikasyonunun belirgin belirtilerinin tezahürüdür.
  2. Romatizma şeklinde komplikasyon riski.

  Amerikalı bilim adamları kurdu -

  Kendini iyi belirti- len bir semptomatoloji olarak gösteren BSCA'nın neden olduğu anjin, aşağıdaki belirtiler varsa antibiyotiklerle daha hızlı tedavi edilebilir:

  • Bademcikler üzerinde pürülan kaplama.
  • Genişlemiş ve ağrılı servikal lenf düğümleri.
  • Sıcaklığın 39 derece Celsius'a yükselmesi ve genel refahta belirgin bir bozulma.

  Antibiyotiklerin kullanımı için bir ön koşul, BGSA'yı tespit etmek için yapılan analizdir. Amerikan doktorlarına göre, enfeksiyonun doğrulanması olmadan tedaviyi reçete etmek kabul edilemez.

  Bazı durumlarda bazı hastalara (örneğin, bir immünolog immün yetmezlik virüsü tarafından onaylanan diabetes mellitus ile) hastayla temas halinde antibiyotikler önerilebilir. Streptokok enfeksiyonu, bu tür insanlar için, antibakteriyel ilaçların kullanılmasının olumsuz sonuçları ile kıyaslanamayacak kadar tehlikeli bir risk faktörü olabilir.

  Streptococcus'un neden olduğu çocuklarda ve adölesanlarda anjina. Neyi bilmeniz gerekiyor?

  Streptococcus (grup A) 'nın neden olduğu angina tanısı ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

  Çocukların ve ergenlerin yaklaşık% 30'u bu tür bir anjinadan rahatsız olur, ancak hastalık genellikle komplikasyon olmaksızın ilerler.

  Komplikasyonların küçük bir yüzdesi vardır:

  • romatizma;
  • kardiyovasküler hastalıklar;
  • genitoüriner sistem hastalıkları;
  • sinir sistemi hastalıkları

  düşünce. Dünyadaki birçok tıbbi klinikte yürütülen araştırmalar aşağıdaki sonuçları ortaya koymuştur -

  Antibiyotikler, boğaz ağrısının arka planına karşı geliştirilen genitoüriner sistem hastalıklarının önlenmesi için bir profilaktik olarak pratikte işe yaramamaktadır. Bununla birlikte, hastalığın ilk haftasında doktor tarafından belirlenen bazı belirti işaretleri ile antibiyotiklerin yetkili atanması, kardiyovasküler ve sinir sisteminin komplikasyonlarını hafifletebilir.

  BGSA'da anjina komplikasyonlarının gelişimi için iki koşul (grup A streptococcus)

  Komplikasyon riskinin büyük olduğu koşullar vardır.

  1. Çocuklarda hastalık komplikasyonlarının bölgesel prevalansı yüksek risk faktörüdür.
  2. Bazı romatizmal hastalıkların nedeni olarak genetik bileşen (kalıtım).

  Yardım. Bizim tarafımızdan bahsettiğimiz ilk faktör, yansıma için bir fırsattır. Farklı coğrafi bölgeler bu açıdan tamamen farklı göstergelere sahiptir. Gelişmiş ülkelerde ve bölgelerde komplikasyon insidansı düşüktür, ancak yoksul ve gelişmekte olan ülkelerde çok yüksektir.

  Anjin. Romatizma şeklinde komplikasyon olasılığını nasıl azaltabilirim?

  Doktorlar bu tür öğelere uymayı tavsiye etmektedir:

  • Çocuk yaş grubunda yüksek risk taşıyan bölgelerde, özellikle BGSA tanımında bir kısıtlama ile, antibiyotik kullanımı ile kurs tedavisi yürütmek. Bu, karakteristik bir semptomatolojiye sahip üç yaş ve ergenlik çağındaki tüm çocuklar için geçerlidir.
  • Bunun için uygun koşulların mevcut olduğu tüm bölgelerde listelenen yaş grubuna karşı önleyici tedbirler uygulayın. Önemli bir faktör de BGSA (streptococcus) belirlemek için hastaların toplam tanısıdır. Belirli bir enfeksiyonu doğrularken, bir ilaç olarak antibiyotik reçete.
  • Diğer güvenli bölgelerde, ülkeler, bu tür testler sadece romatolojik komplikasyonların ortaya çıkması için uygun koşullar bulunduğunda yapılmalıdır. Bunlar, kalıtsal faktör ve önceki patoloji tezahüründe komplikasyonların varlığını içerir.

  Semptomatik, beta-hemolitik streptococcus ile ilişkili farenjit karakteristiği (grup A)

  BGSA, spesifik spesifik semptomlarda kendini göstermediğinden, bir hastalığı görsel olarak tanımlamak neredeyse imkansızdır. Teşhisi doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Streptokok anjina olasılığını artıran belirtiler ve durumlar:

  • Çocuğun vücudunun sıcaklığındaki beklenmedik artış (yaklaşık 40 derece).
  • Şiddetli boğaz ağrısı şikayetleri.
  • İğrenç bademcikler üzerinde görünüş.
  • Çocuğun vücudunda kırmızı küçük döküntülerin saptanması.
  • Dil kırmızıdır.
  • Mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı atakları.
  • Hastalığın başlangıcında, boynun etrafındaki lenf düğümlerinin büyümesi.
  • Parmak ve avuç içi deri hastalıklarının başlangıcından itibaren ikinci haftada soyma.
  • Hasta, çocuk ve erişkinlerde pürülan boğaz ağrısı veya kızıl ateşi olan hastalarla temas kurdu.

  Çocuklarda angina'nın BSSA ile ilişkili olmadığını düşündüren faktörler:

  • Tipik anjina ile birlikte, burun nefes alma zorlukları, sık öksürme, ağızda ülserler gibi hoş olmayan belirtiler ortaya çıkar. Bu gibi vakalarda konuşma viral bir enfeksiyondur.
  • Bademcikler ve boğazda ağrı için normal sıcaklık veya hafif bir fazlalık.
  • Bezlerde herhangi bir irin yoksa boğazda ağrı.

  Beta-hemolitik streptokokların tespit edilmesi için gerekli analizler

  BGA, streptokok antijenleri için hızlı bir test kullanılarak belirlenebilir.

  Ancak bazen mikrobiyolojik tohum üretmek mantıklıdır.

  Şimdi, gerekli test koşulları göz önüne alındığında, sadece yirmi ila otuz dakika içinde patolojinin son derece hassas bir resmini veren, çoğunlukla hızlı antijenik testleri kullanmaktadırlar.

  Anjina testi için prosedür. Hızlı antijen testi

  Hızlı bir antijen testi, materyalin mukoza veya bezlerden steril bir bezle alınmasıdır. Toplanan mukus, doktor tarafından beta-hemolitik streptokoklara tepki gösteren özel kimyasallarla bir kapta (ekspresyon testi) yerleştirilir.

  Pozitif bir test sonucunun karakteristik semptomlarla birlikte doğrulanması, spesifik tıbbi önlemlerin alınmasına temel teşkil eder. Olumsuz analiz sonuçları güvenilir olmalıdır çünkü doğruluğu% 95 oranında değişmektedir.

  Bu tür bir testin yapılması her zaman ve her zaman mümkün olmamaktadır, bu nedenle gerekirse bir uzman bir balçık örneğini seçmeli ve bakteriyolojik ekimin gerçekleştirileceği en yakın laboratuara göndermelidir. Bu teknik daha doğru ve etkili, ancak daha fazla zaman alan (bir ila iki gün arası).

  BSSA ile ilişkili farenjit tedavisinde antibiyotik kullanımı

  BHSA ile birlikte anjinin tedavisi için en güvenli ve en etkili ilaçlar penisilin ve türevleridir.

  Kullanılan ilaçlar listesi:

  • Benzatin penisilin (kas içine enjeksiyon). Artı - birkaç gün boyunca maruz kalma etkinliği ve süresi. Daha az ağrılı enjeksiyonlar. Kabul edilebilir bir seçenek, başka bir formdaki (oral uygulama için) bir antibiyotik dozudur.
  • Tabletler (şurup) penisilin (ampisilin). Kurs - on gün.
  • Sefalosporinlerin kullanımı. Doz, katılan hekim tarafından belirlenir.
  • Penisilinler veya sefalosporinlere alerjisi olan hastalara bir grup makrolid önerilmektedir (tedavi süresi beş ila on gün arasındadır).

  Anjin. Tekrarlanan analizlerin fizibilitesi

  Patolojinin ortaya çıkışının başlamasından iki hafta sonra, bu gibi durumlarda bir yayma yapılması:

  • Bademciklerdeki inflamatuar sürecin devamı.
  • Boğazda ağrıyı giderememe.
  • Yüksek komplikasyon riski.

  Tekrarlanan test, boğazda BGA'nın huzursuz kolonizasyonunun varlığını belirlemeli ve bu da doktorun ek tedaviyi reçetelemesine zorlayacaktır.

  Belirli bir boğaz ağrısı tipi olarak kırmızı ateş

  Bu terim, ilacın eş zamanlı olarak beta-hemolitik streptokok (A grubu) enfeksiyonu ile birlikte anjinaya başvurması için kullanılır.

  Ne aramalıyım?

  Bazı spesifik semptomlar:

  • Birkaç gün sonra ortadan kaybolan bol beyaz akın dilindeki hastalıkların başlangıcından birkaç gün sonra ortaya çıkar. Bu yer parlak kırmızı renkle işaretlenmiştir.
  • Yaklaşık aynı dönemde, vücut ısısında ve boğazda bir artışla birlikte, vücutta kırmızı bir döküntü ortaya çıkar. Kırmızı ateş için, küçük ve kaba "sivilce" şeklinde oluşumu karakteristik olarak kabul edilmelidir. Bu tür oluşumlar genellikle karın ve toraks şeklinde lokalize olur. Bazen - sırt, yüz, üst ve alt ekstremitelerde. Dirseklerin iç kısmında, kasık ve kıvrımlarda döküntü özellikle parlak bir renk kazanır. Ağız bölgesinde sivilcelerin olmaması, yayılma kırmızı lekeleriyle karşılaştırıldığında solgunluğun karakteristik bir rengini oluşturur. Döküntüler hızlı ve iz bırakmadan üç ila yedi gün boyunca kaybolur (tedaviden bağımsız olarak).
  • Parmaklarda, avuç içlerinde, ayaklarda pul pul görünümü. Süreç yirmi güne kadar sürebilir (tedavi gerekli değildir).

  Dikkat lütfen! Tedavi yöntemleri genellikle tedaviye ihtiyaç duyulduğunda, her türlü anjina için etkilidir.

  Streptokok. Bu nedir? Terminolojinin açıklaması

  Bu, insan vücudunda yaşayan ve elverişli koşullar altında kışkırtan bir bakterinin uzun süredir bilinen bir bilim adamı olan beta-hemolitik streptokok grubu A (Streptococcus pyogenes) grubudur:

  • akut tonsillit;
  • boğaz ağrısı;
  • kızıl ateş;
  • çeşitli apseler;
  • Bazen kan zehirlenmesi.

  Şartları açıklıyoruz

  "Beta-hemolitik" ve BGSA

  Terimler, bir bakterinin önemli biyolojik özelliklerini tanımlamak için icat edilmiştir. Araştırmacılar, hayvanların kanındaki bir streptococcus koloni yetiştiriciliğiyle, kan hücresini tahrip eden kimyasal bileşikleri tanımlarlar.

  Bu spesifik sürece beta hemoliz denir.

  İnsan vücudunda çeşitli hastalıklara neden olan spesifik streptokokların doğru bir şekilde belirlenmesi için, gruplar (Latin alfabesinin harflerinden biri - A, B, vb.) Tarafından bir sınıflandırma yapılmıştır.

  piyojenik

  Terim, insan vücudunun dokusuna düşen bazı mikropların, iltihaplı iltihaplanmaya neden olabileceğini belirtmektedir.

  En tehlikeli mikroplar grubu sadece boğaz ağrısı ve boğaz ağrısına neden olma kabiliyeti değil, aynı zamanda pek çok istenmeyen komplikasyona neden olabilmesi açısından “A” grubudur. Diğer grupların mikropları bu yeteneğe sahip değildir. Onların ortadan kaldırılması için özel ve uzun süreli tedavi gerekmez.

  Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina. Streptococcus ile enfeksiyon yolları (BHSA)

  Beta-hemolitik streptococcus, insan vücuduna temas ettiği diğer insanlardan (hasta veya sağlıklı) girme kabiliyetine sahiptir. İstatistiğe göre, beta-hemolitik streptokok, çocukların% 20'sinde belirgin hastalık belirtisi (taşıyıcılık) bulunmayan bulunur.

  Mikrop, enfeksiyonun taşıyıcısının boğazından veya burnundan salgılanan mukus yoluyla bulaşır.

  Bu önemlidir. Yabancı öksürme ve hapşırma angina için sürekli bir risk faktörüdür.

  Enfeksiyon, çocuğun vücuduna nüfuz ederek, birkaç gün sonra tüm acı verici semptomlarla kendini gösterir. Hastanın kendisi de boğazda ateş ve ağrı belirtisi ile birlikte, tehlikeli bir enfeksiyon taşıyıcısı haline gelir. Hastalığın seyri sırasında ve hatta bazen tedaviden aylar sonra, çocuk, istenmeyen bir enfeksiyon kaynağı olabilir. Fakat zamanla, böyle bir risk sıfıra düşecektir.

  Etkili antibiyotiklerin aktif alımı durumunda, hasta bir çocuk, hastalığı 24 saat içinde başka kişilere iletme yeteneğini kaybeder.

  Anjina sonrası romatizma belirtileri

  Streptococci'nin neden olduğu eklemlerdeki iltihaplanma süreci genellikle insanlar için tehlikeli değilse, o zaman kalpte aynı işlem, valflerin fonksiyonel özelliklerinin belirgin bir şekilde bozulması için bir katalizör haline gelebilir.

  Dikkat lütfen! Komplikasyonlar hastalığın başlamasından birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

  • Artan sıcaklık.
  • Diz bardaklarında, dirseklerde ve bileklerde ağrı. Eklemlerde kızarıklık veya şişme.
  • Egzersiz sırasında şiddetli zayıflık ve nefes almada zorluk.
  • Kalpteki ağrı görünümü.
  • Cildin altındaki mühürler.
  • Böbreklerdeki inflamatuar süreç, işlerinde ciddi ihlallerin nedeni olarak.

  Son noktaya gelince, bu bir akut glomerülonefrittir.

  Önemli! Böbrek hastalığı, ana semptomatolojiden üç hafta sonra bile kendini aniden ortaya çıkarabilir.

  Anjinin bir komplikasyonu olarak akut glomerülonefrit

  Boğaz ağrısı sonrası böbrek patolojisi belirtileri:

  • Göz bölgesinde veya başka yerde şişlik.
  • Koyu renk idrar.
  • Artan sıcaklık.
  • Kafanın içinde ağrı var.
  • Güçlü zayıflık hissi.
  • Ateşi.

  Önemli! Eklemlerin veya kalp dokusunun iltihaplanması, beynin çeşitli merkezlerinin işlevselliği üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahiptir. Hareketin koordinasyonu, konuşma yeteneği ve duyguların ifadesi ile ilgilidir.

  Angina sonrası sinir sisteminin yenilgisi

  Komplikasyonların belirtisi:

  • Gıda ile ilgili olarak mantıksız davranış. Aşırı gıda emilimine ya da tersine keskin bir iştah kaybı eğilimi.
  • Kaygıdan korkan hiçbir şey yok.
  • Ağlamak.
  • Açıklanamayan saldırganlık.
  • Okulda beklenmeyen sorunlar.
  • Yatak ıslatma, daha önce bebeğin özelliği değil.
  • Ağız, dil ve uzuvların kaotik ve mantıksal hareketleri.

  Dikkat lütfen! Bu semptomatolojisi olan çocukların yaklaşık yarısı, birkaç ay sonra tamamen iyileşir. Çocukların bir başka kısmı, bir takım fizyolojik ve psikolojik problemler, yeterince uzun bir zaman diliminin üstesinden gelemez. Sorunlarını çözmek için acil tıbbi müdahale gereklidir.

  Akut tonsillit. Antikorlar için kan analizleri (ASLO)

  Klinik çalışmalar göstermiştir ki, streptococcus'a karşı antikorlar için yapılan bir kan testinin sonuçları (ASLO tekniği) uzun bir pozitif reaksiyon süresine (altta yatan hastalığın başlangıcından birkaç hafta sonra) sahiptir.

  Yardım. Kadınların emzirmesinde boğaz ağrısı tedavisi

  Bu gibi durumlarda antibiyotikler, yalnızca komplikasyonlar durumunda laboratuvar-tanı çalışmaları yapıldıktan sonra reçete edilir.

  Anjina, tedavi ve tanı. Genel sonuçlar

  Bademcik iltihabının başarılı tedavisi, semptomların şiddetini azaltmak, istenmeyen komplikasyonları önlemek için güvenilir testler ve karantinaya uyumun basit bir yolunu gerektirir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

  Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

  Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

  Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür.