Loading

Purulent boğaz ağrısı sonuçları

Purulent anjin, sıradan angina ile aynı patojenik mikroorganizmalardan kaynaklanır. Tek fark bademcikler üzerinde küçük apselerin varlığıdır. Hastalığın hoş olmayan ve korkutucu semptomlarına rağmen, yüksek vücut ısısı ve boğazda keskin ağrılar eşlik ederken, pürülan anjinin kendisi doğrudan hastanın yaşamını tehdit etmemektedir. Bu durumda, sıklıkla ya da yanlış tedavide ortaya çıkan komplikasyonlar tehlikelidir.

Makalenin içeriği

Tehlikeli komplikasyonlar

Vücuttaki pürülan anjinaya bağlı olarak, vücudun çeşitli bölgelerinde bakteriyel enfeksiyonun yeniden dağılımına bağlı çeşitli komplikasyonlar gelişebilir.

Anginaya neden olan bakterilerin, çoğalmaya başladığı bademcikler üzerinde yer aldığı bilinmektedir, bu da sıklıkla apselerin ortaya çıkmasıyla birlikte iltihaplanma sürecinin başlangıcını provoke eder.

Bu olguya pürülan boğaz ağrısı adı verildi. Bu aşamada, vücutta enfeksiyon gelişmeye başlar.

Komplikasyonların başlıca nedenleri:

 • zamansız tedavi başlangıcı;
 • enfeksiyon patojenine karşı etkisiz olduğunu kanıtlanmış yanlış reçete tedavisi;
 • çeşitli bağışıklık bozuklukları.

Anjinadan kaynaklanan komplikasyonlar genellikle ölümcül bir risk taşır.

Hastalığın gelişiminin ilk aşamasında, mümkün olan en kısa sürede yeterli tedaviye başlamak gerekir, bu da komplikasyon olasılığını en aza indirmelidir, çünkü bunlar boğaz ağrılı ve tehlikelidir. Enfeksiyonun gelişimi mümkün olduğunca bastırılmalı, bu da bakterilerin vücutta daha fazla çoğalmasını ve yayılmasını önleyerek çeşitli ciddi hastalıklara neden olur. Enfeksiyonun nerede daha ileriye gidileceğini doktor bildiremez, kişi anjina ile iyileştikten sonra hangi organ veya dokudan etkilenecektir. Streptokok veya stafilokok enfeksiyonu, vücudun derecesini kademeli olarak etkileyerek çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olabilir. Bazı patolojiler halsiz ve çoğu kez kronik bir forma dönüşürken, diğerleri çok hızlı bir şekilde gelişebilir, hatta yüksek vasıflı uzmanlar bile bir kişiyi kurtaramazlar.

Bu nedenle, anjina tedavisi, tanıdan hemen sonra, yani mümkün olan en kısa zamanda başlamalıdır. Pek çoğu değerli günleri kaybeder, ancak antibiyotik tedavisinin yalnızca komplikasyonlar başladıktan sonra kullanılması gerektiğine inanır.

Ayrıca, sık sık boğaz ağrısı sonrası komplikasyonların tedavisinin antibiyotiklere kendini vermediği de unutulmamalıdır.

Anjina'nın yanlış ya da zamansız tedavisinden sonra en sık görülen komplikasyonlar aşağıdaki hastalıklardır:

 • romatizma;
 • bir apse;
 • glomerulonefrit;
 • kronik bademcik iltihabı;
 • orta kulak iltihabı;
 • sepsis.

romatizma

Romatizma ile ilgili olarak, bu durumda, tanı anjina sonrası komplikasyonların bir sonucu olarak ortaya çıkan kalp hastalığı, eklemler, deri oluşumunu tetikleyebilir. Böylece, hasta romatizmal kardit, korea (sinir sistemi bozukluğu), poliartrit (eklem dokusu hastalığı), cildin kızarıklığı gelişebilir.

Önemli! Çoğu romatizma vakasının nedeni, doktorların tedavi edilmemiş anjina sonrası komplikasyonları düşünmeleridir.

Romatizmal ateşin gelişmesinin nedeni, kalp kasını etkileyen bakteriler tarafından üretilen toksinlerdir. Patojenik mikroorganizmalar, bazı kalp proteinlerine benzer hale gelir, bu nedenle kendi bağışıklığı, bu türdeki tüm proteinleri bloke eder. Benzer hastalıklar pratik olarak tedavi edilmez ve genellikle ölümcül bir sonuca sahiptir.

Hastalar nadiren romatizmal ateşin nedenlerini anjinin etkileri ile ilişkilendirirler. Bununla birlikte, daha sık, sadece anjinin yanlış tedavisi bu tür olumsuz sonuçlara yol açar. Boğazın herhangi bir şekli ile, antibiyotik kullanımı ile ilaç tedavisinin kullanılması gerektiğini unutmayın.

Romatizmal ateşin zamanında tedavisi ile, doktorlar genellikle olumlu bir prognoz verirler. Bununla birlikte, ihmal edilmiş bir durumda, tedavi birkaç yıl sürebilir.

abseler

Anjinada sık görülen diğer bir komplikasyon ise apse oluşumudur. Tedavisi doğru yapılmadığı takdirde, boğaz ağrısından sonra ilk ortaya çıkan apselerdir.

Ayrıca, bu komplikasyon bademciklerde irin ve iltihap varlığında kendini gösterebilir. Enflamasyon doğrudan amigdalada ortaya çıkarsa, bu fenomene intratonsillar apse veya flegmonöz tonsillit denir.

Nazofarenkste apse oluşumu sonucu enflamatuar bir süreç ve pus birikimi meydana gelir.

Bu komplikasyonun ana semptomları boğazda kuvvetli ağrıdır, bu da başın döndürülmesinde ağrıya neden olur, yutkunma sürecini karmaşıklaştırır ve ağzı açar. Bu gibi durumlarda, vücut ısısı yüksek değerlere ulaşır - 40 dereceye kadar.

Enflamasyon, sıklıkla tromboflebit ve kanamaya neden olan mediastende lokalizedir. Abse için ana tedavi, pürülan apse açmak ve drene etmek olan cerrahi girişimdir.

glomerülonefrit

Romatizmal ateşin bir analogu glomerülonefrittir. Tek fark, bu durumda böbrek yetmezliğinin gelişmesini provoke eden böbrek glomerülleri üzerindeki bakterilerin patojenik etkisidir.

Çoğu zaman, bu hastalık, pürülan tonsillitten sonra komplikasyonlara bağlı olarak hastanın yaşı ne olursa olsun çocuklarda ortaya çıkar. Glomerülonefritin ana tehlikesi, hem doğrudan patojenik mikroorganizmalara hem de yapısal bileşenlere vücudun reaksiyonunun gelişimini provoke eden otoimmün orijinindedir. Sonuçta, bakterilere karşı etkili bir mücadele ile bile, böbrek hastalıkları önlenemez.

Hastalığın kronik formu

Eğer anjina kronik bir aşamaya geçerse, o zaman bu durumda, bademciklerin çıkarılması için sıklıkla ameliyat yapılmalıdır. Aslında, anjin, yılda bir veya iki defadan fazla meydana gelemezken, kronik formun alevlenmesi oldukça sık görülür. Bu hastalığın ana semptomları sık alevlenmelerdir, bademcikler üzerindeki fıtle tıkanıklıkların varlığı, bademciklerde kronik bir artıştır. Kronik bademcik iltihabının ana özelliği, bademciklerin lokalizasyonun yerini değiştirmediği bademcikler üzerinde olumsuz bir etkinin bulunmasıdır; bağışıklık sistemi ise bunlarla savaşamaz.

Bağışıklık zayıflatılmazsa, vücut bakteri üremesini kontrol edebilir, oysa bağışıklık sistemindeki bir arıza durumunda bakteriler bir alevlenmeye neden olarak harekete geçebilir.

Pürülan boğazdan kaynaklanan bir komplikasyon olarak başlıca bademcik iltihabı tehlikesi, hastanın vücudunu büyük ölçüde azaltan hastalığın sık tekrarlamasıdır.

tedavi ile ilgili olarak, kronik bademcik, bu durumda, anjin daha sert tedavi, bazı antibiyotikler yapamaz, bademcik ve bitsillinoprofilaktiku yıkamak için özel prosedürler kullanmak gereklidir.

Bu komplikasyon genellikle ebeveynleri zamanında antibiyotik tedavisine sahip olmayan çocuklarda gelişir, sadece akıl hastalıkları tedavisinde tercih edilir. Çoğunlukla erken yaşta olan çocuklar, yedi ila yedi yıl arasında bademcik iltihabına maruz kalmaktadırlar, bazen nazofarenkste pürülan iltihaptan muzdariptirler ve bu da sıklıkla bezlerin çıkarılmasına yol açar.

Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri olan bakteri, Östaki tüplerine ve iç kulağın kavitesine yayıldığı zaman, otitis şeklinde komplikasyon gelişebilir. Bu durumda, keskin ve şiddetli baş ağrıları ile birlikte enflamasyon provoke edilir. Otit tedavisi genellikle etkilenen dokuların erişilememesi ile karmaşıktır. Ayrıca, otitis hızlı bir şekilde kronik bir forma geçer, bu da işitme kaybına yol açar ve tam sağırlık olasılığını artırır.

Bu komplikasyon için en büyük tehlike küçük çocuklar içindir. Sonuçta, hem ebeveynler hem de doktor, bir çocuğun işitme kaybını teşhis etmeyi zor bulurken, hastalığın geç dönemlerinde tedavi etkisizdir.

kan zehirlenmesi

Pürülan boğaz ağrısının sonuçları sepsis şeklinde ortaya çıkabilir. Bu komplikasyon, transfer edilen anjinadan sonra ortaya çıkan en ciddi hastalıkları ifade eder. Sepsis, kan damarlarının duvarlarının hasar görmesi ve patojenik mikroorganizmaların kan dolaşımına girmesiyle oluşur. Kan dolaşımı ile yayılan bakteri, vücudun herhangi bir bölümüne girebilir ve bu sayede çok sayıda iltihap oluşmasına neden olabilir.

Akut formda pürülan anjina ile sepsis oluşursa, bu işlem septik şok olarak adlandırılır. Ve hastalık sadece birkaç gün içinde gelişebilir ve çoğu zaman tedavi edilemez. Kronik enfeksiyon vakaları vardır, ancak bu hastalığın her zaman tedavi edilmesi ve ilerlemesi de zordur. Sepsis gelişiminde hastanın vücudu apseden sürekli etkilenir, karakteristik bir semptom bulantı, kusma, dehidratasyon, çeşitli organ ve sistemlerin dengesiz çalışmasıdır.

Önemli! Sepsisin gelişmesi ile hasta acil tıbbi bakım için yoğun bakım ünitesine mümkün olduğunca çabuk yerleştirilmelidir.

Vücudun güçlü zehirlenmesi sonucu, hasta strep şoku gelişebilir. Bununla birlikte, anjina ile, bu komplikasyon olası değildir, çoğu zaman daha geniş apsellerle ortaya çıkar.

bulgular

Her şeyden önce, pürülan anjina olası komplikasyonlar için tehlikelidir. Bu nedenle, bu enfeksiyöz hastalığın tedavisi bu komplikasyonları önlemek olmalıdır.

Bu amaçla antibiyotikleri kullanmak gereklidir, ki bu eylem patojenle savaşmaya yöneliktir.

Önemli! Durulamalar, şekerlerin emilimi, lokal spreylerin ve antiseptiklerin kullanımı anjinada ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, ancak komplikasyon riskini azaltmaz.

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları: Bu hastalık ne kadar tehlikeli?

Pürülan anjina tam olarak komplikasyonlarından dolayı tehlikelidir. Tek başına, hasta bir kişiyi öldürme ya da onu engelleme yeteneği yoktur. Ancak bütün bunlar bunun bir sonucudur, çünkü hastalığın çok ciddi olduğu ve gelişme riski olan sistemik antibiyotik kullanımını gerektirdiği için.

Boğaz ağrısı ciddi midir?

Purulent boğaz ağrısı bazı komplikasyonları ölümcül! Boğaz ağrısı tedavi edilmezse veya bu tür sonuçların güvenilir şekilde önlenmesini sağlamayan yöntemlerle tedavi edilmezse, ölüm veya sakatlık olasılığı vardır.

Pürülan boğaz ağrısının tüm sonuçları, vücutta bir bakteriyel enfeksiyon gelişmesi ve çeşitli dokularda patojenin yayılması ile ilişkilidir. Anjin, en azından streptokokların neden olduğu bir - supurasyonlu - Staphylococcus, ve birinci aşamada, yutulduğunda sadece, bu bakteriler bademcikler üzerinde biriktirilir, genellikle, enflamasyon da lemfoid dokusunda çarpma ve neden olmaya başlar. Bu durumda, tam olarak pürülan anjinadır. Vücutta enfeksiyon gelişmesine eşlik eden tüm olayların zincirindeki ilk bağlantıdır.

Mikroskop altında Staphylococcus hücreleri

Enfeksiyon bu ilk aşamada bastırılırsa, hastalığın bir uzantısı olmaz. Bakteriler bademciklerde yok olmazsa, diğer dokulara ve organlara yayılarak daha ağır hastalıklara neden olurlar. Vücudun bu tür yenilgisinin hangi safhada olduğuna bağlı olarak, hasta tam teşekküllü tedaviye başlayacaktır, buna karşılık gelen komplikasyonları alacak.

Dünyada hiçbir uzmanın organizmanın streptokok veya stafilokokal enfeksiyona verdiği zararı tahmin edemeyeceğini anlamak önemlidir. Pürülan boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar yavaş yavaş gelişebilir ve kronikleşebilir ve resusitatörler bile hastayı kurtaramayacak kadar hızlı olabilirler. Bu nedenle, hiçbir durumda olduğunu düşünerek olamaz, iyi, bekleyebilir ve anjina şey ve o şey tarafından komplike ise - antibiyotikleri içmeye başlar ve karmaşık değilse - bunu yapmak için değil. Anjin daha kötü hale gelirse hastanın antibiyotik içmesi için zamanının olmayacağı ihtimali vardır.

Streptokokal şok bazen çok hızlıdır ki resusitatörler bile hastayı kurtaramaz.

Ayrıca, pürülan anjina, antibiyotik güçsüz olduğunda bile kendini gösteren tehlikeli komplikasyonlardır. Ya bazı sonuçları genellikle hiç kimse anjinle ilişkili olarak algılamaz. Bu patoloji nedir?

Akut romatizmal ateş

Bu hastalık doktorlar tarafından romatizma olarak adlandırılır, ancak günlük hayatta yanlış anlaşılma nedeniyle bu kelime hastalarla iletişimde kullanılmamayı tercih eder. Bunlar hastanın geliştiği kalp, eklem ve deri lezyonlarıdır:

 • Romatizmal kardit, zamanla artan ve yoğunlaşan kalpte ağrı hisseder. Sonuçta, hastalık kalp kusurlarının gelişmesine yol açabilir;
 • Kore - beyin ile enfeksiyon ile ilişkili sinir bozukluğu;
 • Poliartrit - eklemlerin iltihabı;
 • Cildin kızarıklığı.

Beyin yapılarının streptokokal lezyonları sinir bozukluklarına ve korenin gelişmesine yol açabilir.

Bazı doktorlar, hastaların neredeyse tüm romatizma vakalarının tedavi edilmemiş bademcik iltihabı ile ilişkili olduğuna inanmaktadır.

Romatizmal ateş gelişir ve bakteriyel toksinlerin kalp kasına doğrudan zarar vermesinden dolayı ve bakteriler kalbin bazı yapısal proteinleri gibi maskelenir. İkinci durumda, vücut bakterilere karşı bağışıklık üretir ve aynı bağışıklık, kalp proteinlerini bloke etmeye başlar, çünkü onları enfeksiyözden ayırt edemez. Bu otoimmün hastalık neredeyse tedavi edilemez.

Akut romatizmal ateş tehlikelidir, çünkü nadiren anjina ile ilişkilidir ve nedenleri sıklıkla kalıtım ve strese bağlanır. Aslında çoğu durumda, antibiyotik almak yerine, iyot ile boğaz ve bir papatya çözeltisi ile durulayın hastalıklar veya hasta veya ebeveynleri, suçlama rağmen.

Streptokok toksinleri ile ilişkili, eklem iltihabı genellikle şiddetli ağrıya yol açar.

Romatizmal ateşe karşı mücadele karmaşıktır. Eğer zamanında başlarsa, tedavi nispeten basit olabilir ve prognoz pozitiftir. İhmal edilen formda, birkaç yıl boyunca, bazen 15-25'e kadar düzenli olarak antibiyotik enjeksiyonu (bicillinotherapy ve bicillin profilaksisi) gerekebilir. Ateş kalp hastalığının gelişimine yol açarsa, tam iyileşme olasılığı düşüktür.

abseler

Kural olarak, apse, tedavi edilmezse pürülan boğaz ağrısının en erken sonuçlarıdır. Bademcikler üzerinde iltihap ve iltihap varlığında bile gelişebilirler, ancak genellikle bademciklerin kendileriyle palatine kemer arasında meydana gelirler. Bazen, amygdalada, aslında bir intrathonylar apse vardır; Ayrıca flegmonous anjin denir.

Boğazda apse gelişmesi

Bir apse ile, inflamatuar pürülan süreç farinksin geniş bölgelerini kaplar ve şiddetli ağrıya yol açar. Hasta başını çeviremez, apseye doğru eğilir, onu yutması ve ağzını açması çok zordur. Vücut ısısı 40 ° C'ye yükseltilebilir.

Apse ile mediasten bölgeye, muhtemelen juguler ven tromboflebitinin gelişmesine, kanamanın açılmasına yol açabilir.

Apse apsesinin çıkarılmasından sonra boyunda yara izi

Apse apse açmak ve boşaltmak için hızlı ve zorunlu cerrahi müdahale gerektirir. Bazı durumlarda operasyonun dışarıda yapılması gerekir, bunun ardından hastanın yaşamının geri kalanında boynunda bir yara izi vardır.

glomerülonefrit

Bu hastalık romatizmal ateşin bir tür analoğu, ancak böbrek glomerülleri ve muhtemelen akut veya kronik böbrek yetmezliğinin gelişimini etkiler. Glomerulonefrit, çocuklarda pürülan boğaz ağrısının sık bir sonucudur ve erken yaşlarda, ergenlerde olduğu gibi. Çocuk 1.5 yaşında olsa bile, anjina komplikasyonu olarak glomerülonefrit riski oldukça yüksektir.

Glomerülonefrit ile mikroskopta böbrek tipi

Bu hastalık tehlikelidir, çünkü otoimmün bir doğası vardır, yani bulaşıcı bir hastalık durumunda organizma, hem anjinin hem de böbreklerin yapısal bileşenlerini etkilemeye başlar. Ve enfeksiyon baskılanmış olsa bile, böbrekler hala hayrete düşecek. Bu durumda radikal ve hızlı tedavi imkansızdır.

Glomerülonefritin kendisi, böbrek fonksiyonu, böbrek yetmezliği ve üremik koma ihlallerinin gelişmesi için tehlikelidir.

Kronik bademcik iltihabı ve bademciklerin giderilmesi ihtiyacı

En sık kronik anjina denilen kronik bademcik iltihabıdır. (Foliküler tonsillitte gerçek ülseri ile karışabilen) bademcikler irinli tıkanıklık varlığını (o zamanlar ya da iki yılda bir daha oluşabilir anjin olursa, akut bademcik hastayı neredeyse her ay işkence olabilir) sık sık meydana gelen nüks ile karakterizedir ve sürekli edilir genişletilmiş bademcikler.

Kronik bademcik iltihabı vücut kontrollü boğaz ağrısıdır.

Kronik bademcik iltihabı, bakterilerin kendilerinin vücuda yayılmadığı bademciklerin bir enfeksiyon şeklidir, ancak bağışıklık sistemi onları yok edemez. Hastalığın etken maddeleri bademciklerde sürekli olarak bulunur ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi üremelerini başarıyla kontrol eder. Bağışıklık zayıfladığında, bakteriler başka bir iltihaplanmaya neden olur.

Kronik tonsillitin alevlenmesi ile tipik bademcikler tipi. Mantar ve taze apseler görülebilir.

Pürülan boğaz ağrısının bu komplikasyonu hastayı drene eden ve tam bir yaşam sürmesini engelleyen sürekli relapslarla tehlikelidir. Buna ek olarak, boğaz ağrısı daha kronik bademcik iltihabı anlamlı zor tedavi etmek ve bu özel prosedürler olmadan neredeyse imkansız - bademcik boşluklara, bitsillinoprofilaktiki yıkama. Birçok durumda, bademciklerin çıkarılması gereken kronik bademcik iltihabı vardır.

Tonsillit genellikle ebeveynleri geleneksel tedavi yöntemleriyle antibiyotik tedavisine zarar vermeyen çocuklarda gelişir. Çocuk ilk boğaz ağrısı yaşadı 1,5 veya 2 yıl eğer, o farinksin kalıcı irinli iltihabı uğrayabileceği okula kadardır ve bademcikler tüm genellikle eksizyonu onu biter.

Otitis, sağırlık ve sağırlık

İşitme pürülan anjina organlarının yenilgisine, patojenlerinin Östaki tüplerine ve iç kulağın boşluğuna yayılması eşlik eder. Kafada şiddetli ağrı eşlik eden benzer bir iltihap var. Etkilenen dokuların erişilememesinden dolayı otiti tedavi etmek zordur. Kronik bir forma geçilirken, bu süreç, işitme kaybının tamamen sağırlığa inmesine neden olur.

Birçok çocuğun sağırlığının suçlu olması, annesinin doktor tavsiyesine göre değil anneyi tedavi etmeye karar veren ebeveynleridir.

Özellikle tehlikeli olan, küçük çocuklarda - 1.5-2 yıl içinde sonuçtur. Ebeveynler ve zor hatta çocuk doktoru çocuk işitme zayıflamış olduğunu fark etmek ve işitme kaybı belirtileri olasılığı yüksek olan, belirsiz hale geldiğinde tamamen imkansız ortadan kaldırmak için.

Sepsis (kan zehirlenmesi)

En tehlikeli ve ciddi komplikasyon. Pürülan bir süreçte, kan damarlarının duvarlarının hasar gördüğü ve bakterilerin vücuda yayıldığı, kanın içine girdiği durumlarda oluşur. Bu durumda iç organlarda çoklu enflamasyon odaklarının ortaya çıkışı.

Pürülan anjinada akut sepsisin seyrinde septik şok denir. 1-2 gün boyunca gelişebilir ve yaklaşık her ikinci vakada ölümcül bir sonuçla sonuçlanır. Belki de kanın subakut ve kronik enfeksiyonu sürekli olarak ilerlemektedir. Farklı sepsis tipleri ile vücudun farklı bölgelerinde ülserler ve flegmonlar görülür, kusma, hızlı dehidratasyon ve çeşitli organların işlevlerinde bozulma görülür. Özellikle çocuklarda sepsis tehlikeli.

Yoğun bakım ünitesinde kan zehirlenmesi olan hasta

Sepsis, yoğun bakım ünitesinde hastanın mümkün olan en hızlı şekilde yerleştirilmesini ve şiddetine ve safhasına uygun aktivitelerin yapılmasını gerektirir.

Ayrıca bir organizmanın bakteriyel toksinlerle zehirlenmesinden kaynaklanan streptokokal şok ölümcül bir tehlikedir. Çok hızlı ilerleyebilir, bazen hastanın yoğun bakım ünitesine götürmesi için zaman bile kalmaz. Anjina ile nadiren görülür, büyük apselerde daha fazla görülür.

Tüm bu komplikasyonları güvenilir şekilde önlemenin tek yolu, sistemik bir antibiyotik kullanarak bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Durulama yok, antibiyotikli şekerlemeler, yerel antiseptikler ve daha fazla spreyler bu sonuçların riskini azaltmaya izin vermiyor. Bu nedenle, pürülan anjina ile bilmeniz gerekir:

Purulent boğaz ağrısı en tehlikeli komplikasyonları

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları ve sonuçları hakkında bir makale ve neden bir komplikasyon gelişiminin başlangıcını kaçırmamak için çok önemli.

Pürülan boğaz ağrısı genellikle beta-hemolitik streptokokların neden olduğu oldukça yaygın bir hastalıktır.

Bununla birlikte, bazen bir patojen viral veya mantar enfeksiyonu olabilir. Patolojiye neden olan patojenlerin kesin olarak tanınmasından, hastanın doğru ve etkili tedavisinin, komplikasyonların önlenmesinin ve daha sonra hızlı bir şekilde sağlığın restorasyonunun yapılmasına bağlıdır.

Böyle bir boğaz ağrısı süresi ve sıcaklık rejiminde, burada okuyun.

Purulent boğaz ağrısının sonuçlarını düşünün

Pürülan anjina tanısı ile sonuçların hastalığın kendisinden daha ağır olabileceğini bilmek önemlidir.

Aşağıda biz ana vermek pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları:

Peritonsiller apseler, larinkste apselerin oluştuğu, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Çoğu zaman, pürülan anjina, sonuçları bademcik kapsüllerinin eklenmesine yol açar, çocuklarda gelişir. Genellikle, apse bir tarafta oluşur, ancak bazen de iki taraflıdır.

Doktorların bu komplikasyonu pürülan boğaz ağrısı sonrasında uzun zamandır bilmelerine rağmen, bir kural olarak, bunu engellemek imkansızdır.

Peritonsillar apsenin patogenezi bilinmemektedir, ancak bunun, pürülan boğaz ağrısının zirvesi olduğu ve bundan sonra hastalığın azaldığı kanıtlanmıştır.

Mediastinit - Eğer pürülan anjinadan sonra hangi komplikasyonların en tehlikeli olduğu hakkında konuşursanız, o zaman mediastinit ilk önce konabilir. Dahası, bu hastalık komplikasyon komplikasyonu olarak adlandırılma hakkına sahiptir, yani, pürülan boğaz ağrısının bir komplikasyonundan başka bir şey olmayan peritonal apseye neden olur.

Gecikmiş tanı sırasında, mediastinit hastanın ölümüne yol açar ve bunun nedeni patolojinin gelişiminin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve doktorların sadece 100 tanesinin 100 tanesinin bunu fark edebilmeleridir.

Lemierre sendromu - irinli tonsillit nadir fakat ciddi bir komplikasyon bazen postanginalnym sepsis aradı. Yukarıda belirtildiği gibi, pürülan boğaz ağrısının arka planına karşı bir komplikasyon gelişir ve üç haftaya kadar sürer. nedeniyle boğazından patojenler gerçeğine hastalığın Böyle uzun ve şiddetli ki, kan yapıcı organı da dahil, şah damara ve oradan bütün olsun. Bu gerçek hastanın durumunun anında ağırlıklandırılmasına neden olur.

Post-anjinal sepsisin semptomları:

 • Uzamış ateş
 • Boyun ödemi
 • Boğaz ağrısı
 • Tüm eklemlerde ağrı (septik artrit)

Çocuklarda anjinin bu komplikasyonu osteomiyelit (periosteum ve kemik iliğinde pürülan bir süreç) ve zatürrelerin gelişmesine neden olabilir.

Yetişkin kişilerde, pürülan boğaz ağrısı sonrası, sıklıkla görülür:

 • hepatomegali,
 • miyelit,
 • ensefalopati,
 • mekanik sarılık.

Scarlet fever - bu hastalığa bademcik iltihabı ile aynı patojen neden olduğu için, çocuklarda anjinin sık görülen bir komplikasyonudur. Hastalık her yerde yaygındır, hem hasta kişi hem de etrafındaki insanlar için tehlikelidir (özellikle hastalığın ilk döneminde).

Akut glomerülonefrit

Akut glomerülonefrit anjinin bir başka sonucudur. Komplikasyon hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Patoloji böbrek glomerüllerinin yıkımı ile birlikte bilateral böbrek hasarı ile karakterizedir.

Miyokardit, boğaz ağrısı sonrası kalbin bir komplikasyonudur. Böyle durumlarda miyokardit, bir insanın bademcik iltihabından kurtulduğu ve her şeyin zaten iyi olduğu zaman, tehlikenin geride kaldığı zaman kendini hissettirdiği bir özelliktir.

Angina'nın kalpte bir komplikasyon oluşturduğuna dair ilk işaret, yeni enfekte olmuş kişiye bademcik iltihabına sürekli olarak eşlik eden yorgunluktur. Miyokarditin sonuçlarının öngörülemez olabileceği gerçeğine rağmen, bunun erken teşhisi başarılı bir tedavi için umut veriyor ve bir kişi kolayca yaşlanabiliyor.

Şimdi foliküler anjina hakkında konuşalım, bu rahatsızlığın belirtileri burada bulunabilir.

"Pürülan boğaz ağrısı en tehlikeli komplikasyonları"

Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Purulent boğaz ağrısı - (akut bademcik iltihabı), çoğunlukla palatine bademciklerde lenfoid doku hasarı ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Angina, herhangi bir yaş kategorisinde yaygın bir patolojidir ve sıklık açısından sadece solunumsal viral enfeksiyonlara ikinci sırada gelmektedir. Hastalık en çok keskin oluşur ve genellikle kronik ya da ya da insan vücudunun koruyucu kuvvetlerinde bir azalma ile zamansız veya yanlış bir tedaviye erken ve geç komplikasyonlara gelişimi ile karakterize olur.

Bu yazıda, bu hastalığın, onun çeşitleri, klinik belirtilerin etioloji ve ele alacağız, yetişkinlerde irinli tonsillit sonrası sonuçları, tanı, tedavi ve önlenmesi onun yöntemleri.

Hastalığın etiyolojisi

en yaygın nedeni, (% 90) bir beta-hemolitik streptokok Grup A, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae veya fırsatçı karışık mikroflora daha az derecesidir.

epidemioloji

Hastalığın belirgin bir mevsimselliği vardır. En duyarlı olanlar, hem cinsiyetten hem de çocuktan genç insanlardır. Hastalığın kaynakları, dış çevreye çok sayıda patojen salgılayan hasta insanlar ve bakteriyel taşıyıcılardır.

Enfeksiyonun bulaşma yolu hava kaynaklı, daha az sıklıkta temas eden hane veya besindir.

Daha az sıklıkla pürülan anjinin nedeni endojen kronik enfeksiyon odaklarıdır (çürük dişler, iltihaplı diş etleri).

Yetişkinlerde patojenez

Doğrudan hastalığın patogenezine geçmeden önce, predispozan faktörlerden bahsetmek gerekir. Bunlar şunları içerir:

 • vücudun savunmalarının azaltılması (birincil ve ikincil immün yetmezlikler);
 • vücutta kronik enfeksiyon odaklarının varlığı;
 • hipotermi;
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • Zararlı ve zehirli maddelerle kirlenmiş havanın solunması, iş yerinde olumsuz çalışma koşulları (tesislerin gaz kirlenmesi);
 • beriberi;

Giriş kapıları orofarenksin lenfoid halkasıdır (burada ana odak oluşur). Beta hemolitik streptokok (aktif protein kumaşın tam olarak bu tip bir afiniteye sahiptir), bunların zar yüzeyinde M-protein epitelyum boyunca lemfoid dokusuna tespit edilir. M-proteini, yerel iltihaplanma sürecinin gelişmesi için ön koşulları oluşturan fagositik (vücudun savunma ilk satırı) hücre aktivitesini azaltır. sistemik inflamasyon (SIRS) yol açan kan içine hasar verdiği bariyerin içinden lokal enflamasyon, patojen bozunma ürünleri (toksinler), ilave olarak. Orada hipertermi, merkezi sinir sistemi ve kardiyovasküler sistemler için toksik hasar ve aynı zamanda immünopatolojik işlemler hastalıklar (akut romatizmal ateş, glomerulonefrit) paratonsillar yol açar. Bu durumdaki en elverişsiz olay, birçok durumda ölümcül bir sonuca yol açan sepsisin gelişmesidir.

Pürülan anjin ve komplikasyon tipleri

Patolojik sürecin doğası gereği, aşağıdaki pürülan anjina türleri ayırt edilir:

Laküner - ödemli bademcik, bakıldığı zaman, hiperemik, eksiklikleri de bademcikler aşmadan gevşek bir film oluşturmak üzere bir araya beyazımsı noktalar sarımsı elyaflı pürülan içeriği lokalize boşluklardan bademcikler lezyonlarla karakterize edilir; Film bir spatula ile kolayca ayrılır.

Foliküler - bademcikler foliküler ünite lezyonlar ile karakterize edilir (epitel sözde "yıldızlı gökyüzü" bir resim oluşturan, beyazımsı-sarı bir irin birikimi görülmektedir yoluyla bunlar, ödemli, hipertrofik vardır).

Nekrotik - brüt lezyon özelliği, bademcik epitel kirli sarı veya yeşil-sarı renkli plak bademcikler yüzeyinde biriken bir kaba çukurlu bir film, doku içine derin nüfuz eden zor sökülebilir bir spatula (teşebbüs ayırma yüzeyi Çıplak ve kanama) olduğu; Çoğu zaman film bademciklerin ötesine geçer (damak, dil üzerinde); daha sonra bademcikler yüzeyinde yara izi deformiteleri vardır.

Klinik semptomlar

Hastalığın latent dönemi birkaç saatten 3 güne kadar sürer. Purulent anjina keskin bir başlangıç ​​ile karakterize edilir, yani:

 • artan vücut ısısı (genellikle 39 ila 40 0 ​​C);
 • titreme;
 • Ciddi durumlarda, halsizlik, uyuşukluk, baş ağrısı, kas ağrısı, (kan ekzotoksin patojen tüketilmesiyle zehirlenmesine) mide-bağırsak sisteminin ihlali, (nekrotik anjin, tekrar kusma bilinç kaybı olabilir);
 • bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları (iltihap odağının yanında);
 • yerel belirtiler (yutulduğunda boğazda ağrı, yutmada zorluk ve yemek yeme);
 • Çocuklarda, yukarıdaki tüm ek olarak klinik semptomlara dispepsi (bulantı, kusma, dışkı bozukluğu, bilinç kaybı) eşlik edebilir;

Pürülan boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Pürülan anjinin olumsuz sonuçları ve komplikasyonları vardır. Menşei zamana kadar, erken ve geç ayrılabilirler.

Erken (iltihaplanmanın komşu yapılara yayılması ile ilgili) şunları içerir:

Bu komplikasyon, enflamatuar sürecin, östaki tüplerine ve iç kulağın kavitesine yayılması ile ilişkilidir, bu da etkilenen taraftan temporal bölgede nabız ağrısı ile birlikte görülür. Bu komplikasyonun ardışık tedavisi daha sonra sağırlığa yol açabilir.

ilgili bölümlerinde şiddetli ağrı, burun yollarının bol akıntı, zehirlenme belirtiler ortaya paranazal sinüslerin enflamasyonun yayılması (frontal, üst çene, kafes) ile ilişkili komplikasyonlar geliştirme.

bir kuru öksürük eşlik lezyon mukoza larinks, ile ilişkili yabancı cisim boğazda hissi, (her ikisi de nükseden laringeal sinirlerin lezyonlarda) ses veya ses yitimi kısmi kaybı.

 • Bronşit, bakteriyel pnömoni

Enflamatuar süreç, bronko-pulmoner sistemin alt kısımlarına yayıldığı zaman ortaya çıkar ve hipertermi, kuru ya da üretken öksürük, viskoz balgam çıkması, göğüs bölgesinde ağrı ile birlikte görülür.

 • Septisemi (kandaki patojenin yayılması), septikopemi (uzak organlarda pürülan odakların oluşumu)

Hastanın ölümcül bir sonuca götüren en zorlu komplikasyonu, kan dolaşımındaki patojenin aktif olarak yayılması ve tüm sistemlerin ve organların septik şok gelişimi ile tamamen ortadan kaldırılması eşlik eder.

 • Yumuşak dokular, paratonsiller apseler, flegmon apsesi.

Apse, sınırlı bir irin birikmesi veya doku erimesi nedeniyle irin içi boşluk oluşmasıdır. Doğrudan enfeksiyonun giriş kapısında (paratonlar apsesi) veya bitişik hücre boşlukları ve dokularında oluşabilir.

Phlegmon - yumuşak dokuların diffüz pürülan enflamasyonu. Bir apseden farklı olarak, sınırları sınırsızdır ve komşu hücre alanlarına oldukça hızlı bir şekilde yayılır.

 • Lenfanjit, bölgesel lenf düğümlerinin pürülan lenfadeniti.

İnflamasyon odağının yanında bulunan lenfoid damarların ve lenf düğümlerinin duvarındaki inflamatuar bir süreç ile karakterizedir.

Daha sonraki komplikasyonlar, vücudun antijene (beta-hemolitik streptokok) çapraz-alerjik reaksiyonu ile ilişkilidir. Gerçek şu ki, insan vücudundaki bazı dokular, etken madde ile benzer bir antijenik yapıya sahiptir ve duyarlılaştırılmış (belirli maddeye duyarlı) organizmanın bağışıklık hücreleri, kendi dokularında yabancı maddeler olarak reaksiyona girerek, bunlara iltihaplı tepkiler verirler.

Purulent boğaz ağrısı geç komplikasyonları şunlardır:

 • Böbrek hasarı (glomerülonefrit);

Bu komplikasyon ile böbrek glomerülleri etkilenmiş, böbreklerin filtrasyon ve konsantrasyon fonksiyonunun ihlali ve kronik böbrek yetmezliğinin gelişmesi izlenmiştir. Bu durumda hastanın sürekli hormonal tedaviye ihtiyacı vardır ve daha şiddetli bir durumda hemodiyalize geçer.

 • Sistemik inflamatuar hastalıklar (akut romatizmal ateş)

Akut romatizmal ateşin birkaç çeşidi vardır:

 • Poliartrit (büyük eklemlerin lezyonu ile karakterizedir)
 • Kore (sinir liflerine zarar ve nörolojik semptomların gelişimi)
 • Romatizmal kardit (kalp kasına zarar, kalpteki ağrı, aritmilerin gelişimi ve daha sonra kalp defektlerinin oluşumu)
 • Cildin inflamatuar süreçleri (kızarıklık)

Teşhis Arama

Doğru teşhisi koyarken, doktor klinik semptomlara ve faringoskopik resme dayanır. Büyük önem taşıyan laboratuvar çalışmaları da şöyle:

 • genel kan testi (lökosit sayısı, lökosit formülü, ESR);
 • genel idrar analizi;
 • kanın biyokimyası (hepatik enzimler, alkalin fosfataz, C-reaktif protein);
 • orofarinksden bir swab (içindeki patojeni belirlemek için);
 • hastanın serumundaki patojene karşı antikor titresinin belirlenmesi (serolojik araştırma yöntemi);

Tıbbi önlemler.

Hafif ve orta şiddette, tedavi, hastalığın ağır seyrinde, enfeksiyonlu bir zehirli şokun resminin gelişmesiyle, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir, enfeksiyon hastalığında veya yoğun bakım ünitesinde hastaneye yatırılması önerilir.

Bölüm koşullarında, tavsiye edilir:

 • İlk 24 saat yatak istirahatini izleyin.
 • İçme rejimi (günde 1.5-2 litre sıvıya kadar).
 • Nazik diyet, vitamin yükü (C ve B vitaminleri açısından zengin besinler).
 • Etiyotropik (antibakteriyel) tedavi - korunan penisilinler (amoksiklav, augmentin), sefalosporinler 2-4 kuşak (sefotaksim, sefepim).
 • Lokal anti-inflamatuar tedavi (orofarenksin antiseptik solüsyonları ile sulanması ve durulanması - miramistin, furacilin, klorofililpt, papatya suyu).
 • Antiseptik ve antibakteriyel ilaçların nebülizörden (dioksin, miramistin) inhalasyon solüsyonları.
 • Semptomatik tedavi (antipiretik ilaçlar - parasetamol, nurofen, analjezikler, lokal inflamatuar reaksiyonu bastırmak için antihistaminikler - loratadin, suprastin).
 • Sıcaklığı düşürdükten sonra fizyoterapi önerilir: UHF tedavisi, elektroforez.

önleme

Pürülan boğaz ağrısını önlemek için özel önlemler yoktur. Bu hastalığın gelişmesini önlemek için bir takım kurallara uymalısınız:

 • Hastaları anjina ve bakteriyel taşıyıcılarla zamanında ayırın.
 • Vücudun direncini artırın (sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek - alkol ve tütün içmeyi reddetmek).
 • Zararlı ev ve üretim faktörlerini (toz, duman, gaz) ortadan kaldırın.
 • Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu (çürük dişler, diş etlerinin inflamatuar hastalıkları).

Bu nedenle, pürülan anjina hem çocuklar hem de yetişkinler için çok tehlikeli bir hastalıktır ve çoğu zaman hoş olmayan sonuçlara ve komplikasyonlara yol açar (özellikle zamansız veya yanlış tedavi). Komplikasyonları önlemek için, ilgilenen hekimin bu patolojiyi zamanında teşhis etmesi ve hastayı yönetmenin doğru taktiklerini geliştirmesi son derece önemlidir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı semptomları, komplikasyonları ve tedavisi

Purulent boğaz ağrısı oldukça yaygın ve hoş olmayan bir hastalıktır. Çocukluğun çoğu, bu ciddi hastalıktan kurtuldu. Birkaç çeşit anjin (bademcik iltihabı) vardır. Bunlardan biri, tipik bir pürülan plağın bademciklerinin görünümünde tipik olan pürülan anjinadır. Bu oldukça yaygın bir hastalıktır, ancak çoğu kez pürülan boğaz ağrısından dolayı hasta bir hastaya yeterince iyi davranmaz, bu da kronik bir formda taşma oluşturur.

Bu hastalık, çeşitli bakterilerin, özellikle de streptokokların girişine bağlı olarak bademciklerin güçlü bir iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar. Pürülan anjina hava yoluyla bulaşır (öksürme, hapşırma, hastayla konuşma), bu nedenle hasta hastalık dönemi için izole edilmelidir.

Diş eti veya çürüklüğünün herhangi bir hastalığının, pürülan boğaz ağrısının ortaya çıkmasında önemli bir faktör olabileceği vurgulanmalıdır; çünkü bu hastalıklar, belirli bir patojenik mikrop kaynağıdır. Ve bu arada, tedavi edilmeyen bir rinit de, pürülan boğaz ağrısının gelişimini tetikleyebilir.

Chills, vücudun her yerinde güçlü bir ağrı, vücut ısısında önemli bir artış, genişlemiş bademcikler, lenf düğümleri neredeyse her zaman hastalığın doğru belirtileridir. Pürülan bir boğaz ağrısı ile, dil üzerinde beyaz bir kaplama görülür ve ağızda oldukça hoş olmayan bir tat hissedilir.

Pürülan boğaz ağrısı nedeni Hemolitik seriden bademcikler ile streptococcus enfeksiyonu. Palatine bademciklere verilen birincil hasar, bu dokuların tropikliği (duyarlılığı) verilen mikroorganizmanın antijenleri ile açıklanmaktadır. Ayrıca, lenfoid doku birikimi olan bademcikler, vücudu zararlı mikroplardan korumada doğal bir faktördür. Eğer bu görevle baş edemiyorlarsa, iltihapları aniden ortaya çıkar.

İstatistikler. Uzmanlar daha doğru bölge ve kronik iltihabik süreçler sıklıkla ağır tabii anatomik yapısının karmaşıklığı ile ilişkilidir sayısını değil, hastalığın üst solunum yolları çok yaygın tip yenilmesi. Bu tür şikâyetleri olan insanlar genellikle onları normal koşullar olarak algılarlar ve sadece ağırlaştırıldıklarında onlara dikkat ederler. orofarenks yerel değişiklikler ve genel toksik tepkilere yol bademcik ve çevreleyen dokunun lezyonlar ile karakterize enfeksiyöz inflamatuar hastalık, - Bu gibi bir hastalık anjina pürülan olup.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Hastalık sırasında iki tür vardır: akut ve kronik. Bir akut varyantın gelişmesi durumunda, problem ilk kez ortaya çıkar. Bu, çocuklarda daha sık görülür, çünkü yetişkinler atrofi bademciklerin arka planına karşı streptokok mikroflorasına daha az maruz kalırlar. Kronik süreç hem çocuklar hem de yetişkinler için karakteristiktir ve her zaman bademciklerin kriptlerinde ve lakunlarında mikropların yoğun kolonizasyonu ile ilişkilidir. Çok sık kapanırlar ve pürülan deşarjlar yüzeye serbestçe akamazlar. Bu, birincil süreçle özdeş bir tabloya sahip olan sık alevlenmelerin temelidir.

Boğaz ağrısı. Bu, gökyüzünün herhangi bir hareketi ile güçlendirilmiş ve yutmaya çalışan belirgin bir yoğunluk ile karakterizedir.

Genel hipertermal reaksiyon, sıcaklıkta yüksek rakamlara (38.3 ° C ve daha yüksek) yükselir.

Azalmış iştah ve genel halsizlik. Besin alımının reddedilmesi ile ilişkili olarak artan ağrı sonucu oluşur.

Baş ağrısı, terleme, kemiklerde ağrı, kaslar ve eklemler. Streptococcus'un hayati aktivitesine ait ürünlerin kanında güçlü bir salgılama sonucunda zehirlenme belirtileridir.

Artan palatine bademcikler. Hipertrofik palatine bademcikler tamamen farenks girişini bloke ettiğinde, bu fenomenin derecesi aşırı boyutlara ulaşabilir. Bunlar her zaman yüzeyde ve lakazda pürülan tabakalar ile kaplıdır, bunlar zorlanmadan çıkarılabilir.

Bölgesel lenf nodu gruplarının artışı (submandibular, parotis, oksipital).

Bu semptomlar, normal boğaz ağrısının tipik belirtileri olup, bu komplikasyonlara eşlik etmez. Oluşumları durumunda, hem lokal hem de uzak dokular etkilenir. Bu durumda, bu tür hastalıklar oluşabilir:

Paratonziller apsesi - bademciklerin çevreleyen dokularda pürülan kavite oluşumu ile desteklenmesi.

Romatizma, romatizmal kardit (kalp kasının iltihaplanması) ve artrit (büyük eklemlerin eklem kıkırdağının iltihaplanması) formundadır.

Glomerülonefrit. Böbrek dokusunun enflamasyonlu bir lezyonu olup, bunların yıkımı ve işlev bozukluğu eşlik eder.

Pürülan kronik anjin, akış enflamasyon kendi odaklarda kan yoluyla enfeksiyon kan yoluyla yayılması sonucunda iltihaplı hastalıklar (karaciğer apseleri, beyin, karın boşluğuna, akciğerlere, vs.) herhangi bir kaynak olabilir.

Çocuklarda pürülan anjina

Çoğu zaman, angina çocukluktaki birincil gelişimini bulur, bu da zaten 3 yıllık bir süre ile mümkündür. Bu, belirtilen zamanda antimikrobiyal korumanın bağışıklık mekanizmalarının farklılaşmasından kaynaklanır. Ancak, sadece hastalığın başlangıcı için bu faktör yeterli değildir. Çeşitli mekanizmalar katmanlandığında anjina gelişimi mümkündür:

Çocuğun vücut ve dokularının streptokok antijenlerine duyarlılığı ve duyarlılığı. Hastalık gelişimini sadece hastalarla temas halinde olan bazı çocuklarda açıklayan kesinlikle bireylerdir.

Vücudun savunmalarının azalmasına neden olabilecek diğer hastalıklarla ilişkili immün işlev bozukluğu varlığı.

Ertelenmiş solunum yolu enfeksiyonları.

Diğer KBB organlarının (adenoidler, sinüzit, etmoidit) enfeksiyonlarının kronik odakları.

Boğazın lokal hipotermisi veya bebeğin vücudu üzerindeki düşük sıcaklıkların genel etkisi.

Hastalığın klinik tablosu daha önce tarif edilen semptomlarla karakterizedir. Fakat burada bile, çocuğun süreci sadece bademciklere sınırlayamama ile ilgili özel özellikler vardır. Bu nedenle, çocuklukta angina gelişirse, o zaman çok şiddetli bir seyir eşlik eder ve hemen hemen her zaman diğer süreçler tarafından karmaşıklaşır.

Bademcikler yerel değişiklikler gelince, onlar foliküler veya lacunar anjina olabilir. İlk durumda, yüzeydeki ve amigdalanın içindeki püyün punktat birikimleri şeklinde görülmektedir. Enflamatuar süreç bu aşamada çözülebilir. Bu gerçekleşmezse, o zaman laünjur boğaz boğazına dönüşür; buradaki pürülan tabakalar, genişlemiş bademciklerin neredeyse tüm yüzeylerini kaplayan filmler biçiminde yayılır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Tonsillit tedavisi ile ilgilenen Kulak Burun Boğaz ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin tavsiyelerine göre, bu tür önlemler tedavi sürecine dahil edilmelidir.

1. Purulent boğaz ağrısı için antibiyotikler. hazırlanması seçiminde avantajı, bir yarı-sentetik aminopenisilin (Augmentin, amoksiklav), 3. nesil sefalosporinler 2- (sefotaksim, seftriakson, sefuroksim) vermek üzere korunur. Penisilin maddesi maddelerine karşı alerjik reaksiyon durumunda alternatif olarak makrolidler (makrofaj, azitromisin) grubundan preparatlar reçete edilir.

2. bademcikler üzerinde yerel etkiler. Pürülan odaklar üzerinde herhangi bir şiddetli manipülasyon kararlaştırılmalıdır. Bu, hipertrofiye bademcikler üzerinde baskı uygulandığında, toksik ürünlerin sistemik kan dolaşımına emilmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).

3. Antihistaminikler ve anti-inflamatuar ilaçlar. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.

4. İnfüzyon-detoksifikasyon tedavisi. infüzyon detoksifikasyon terapisi, ve glukokortikoid hormon olması durumunda (metilprednisolon, deksametazon, hidrokortizon) zehirlenme veya komplikasyonların zorunlu tayin birleştirilmesi ifade edilmiştir.

5. Bicillin profilaksisi, sürecin rahatlatılmasından sonra atanır. Kullanılan bicillin-5 - uzun süreli eylem penisilinler grubundan bir ilaç. 6 ay boyunca 3-4 hafta boyunca 1 kez sıklıkta girin.

Boğaz ağrısı için en iyi ev ilaçları listesi

Pürülan boğaz ağrısı ile, hiçbir durumda tedaviyi geciktirmeli veya kendinizi evde yapmalısınız. Bu, ciddi komplikasyonlar veya sürecin kronizasyonu ile doludur.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı?

Genellikle, yaygın soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalıklar çoğu aynı şekilde başlar - terleme, boğazda kötü bir his, yutma acısını. Bu tür duyguların sebebi ne olursa olsun, olumsuz sonuçların ortadan kaldırılması için önlemler alınması gerekmektedir. Ve özellikle bu pürülan anjali ile birlikte önemlidir, çünkü biriken irin iç dokulara girebilir ve kanın en tehlikeli enfeksiyonunu provoke edebilir. Bu nedenle, ağız boşluğunun dezenfekte edilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekir (irin çıkarılması, ağız mukozasının durulanması).

Burada, ağızdan nemli boğaz ağrısı ile ağzı yıkamak için infüzyonlar ve et suları yapmak için birkaç tarif vardır.

1 numaralı tarif. Etkili anlamına gelir "Deniz suyu". Bir bardak sıcak suya: 1 çay kaşığı. soda tuzu, 5 damla iyot. Gargara bu çözüm ile günde en az 4-5 kez önerilir.

2 numaralı yemek tarifi. Pancar suyu mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahip sıradan bir ev ilaçtır. Etkilenen bademciklerdeki ağrıyı ve şişmeyi hızlı bir şekilde rahatlatır. Durulama için, 200 ml pancar suyu ve 20 ml sirke gerekir, her 3 saatte bir durulayın.

Tarif numarası 3. Limon suyu, acıyı rahatlatır ve yutmayı artırır. 1/3 fincan su ile 1/3 fincan limon suyu karıştırın.

Tarif numarası 4. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.

Tarif numarası 5. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

6 numaralı yemek tarifi. Pişirebilirsiniz ve aynı derecede etkili bir infüzyon yapabilirsiniz. Tahta yapraklarının, çim yapraklı ağaçlarının, kadife çiçeği çiçeklerinin eşit miktarlarda alın. Bir bardak kaynar su içinde, yaklaşık 2 yemek kaşığı demleyin, ardından su banyosunda ısrar edin. Hazır infüzyon, durulamadan önce iyice filtrelenmelidir.

Boğaz ağrısı için diğer halk ilaçları

Lugol, pürülan boğaz ağrısı ile. Boğazdaki acıdan kurtulmak basit bir Lugol çözümüne yardımcı olacaktır. Bu, iyot, gliserol, potasyum iyodür, damıtılmış su içeren eşsiz bir dezenfektandır. Lugol güçlü bir antibakteriyel ve dezenfektan etkiye sahiptir. Maya dahil olmak üzere gram-pozitif ve gram negatif flora, patojenik mantarlarla mücadelede etkili bir araç olarak kabul edilir. Staphylococcus, iyodine karşı daha dirençlidir, ancak yine de Lugol tarafından uzun süreli tedavi ile de çöker.

Modern hazırlıklar. Ağız boşluğunun dezenfekte edilmesine yönelik modern ilaçlar, daha az sonuç vermemektedir. Her yaştan hasta için en evrensel araç furacilindir. Anginanın tedavisinde mükemmel bir sonuç gösterebilen güçlü bir antiseptiktir. Durulama için bir çözelti hazırlamak için, 2 tableti ılık kaynatılmış suda (200 mi) çözdürmelisiniz.

Başka bir yol klorofililptür. Eczanelerde satışa hazır, her saat boğazınızı yıkayabilirsiniz. Gerçekten etkili analjezik, anti-enflamatuvar maddeler, borik asit (. 1 çay kaşığı ılık su kaşığı 1), üç oranında hidrojen peroksit çözeltisi ihtiva eden bir çözelti, potasyum permanganat zayıf bir çözeltisi (kristaller (sıcak su 1 çorba kaşığı 1 çay kaşığı). Potasyum permanganat tamamen su içinde çözülür).

Bakteriler oldukça hızlı bir şekilde uyum sağladıkça, durulama için önerilen tüm araçlar sırayla ele alındığında daha etkili olacaktır. Bu nedenle, farklı çözümler kullanarak, bağımlılığı önlemek ve tedavi sonuçlarını geliştirmek mümkündür.

Purulent boğaz ağrısının komplikasyonları ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı korkmayın - ana şey zaman içinde teşhis ve tedaviye başlamaktır. Ancak, bu hastalığın kendi kendine bıraktığı sonuçların altını çizmek zorunda değilsiniz. Gerçekten de, anjina'nın neden olduğu komplikasyonların ilki, bir kişinin kalp sistemi acı çeker, çünkü anjinin provoke ettiği mikroplar, kanla birlikte kalp kasına geçer.

İlk önce, hemen değil, fakat birkaç ay sonra romatizmal miyokardit tarafından alevlenebilecek bir inflamatuar merkez oluştururlar. Sonuç olarak romatizmal kalp hastalığı ile doludur. Ve tüm bunlar tedavi edilmemiş zaman anjina veya yanlış tedavisi nedeniyle. Ayrıca, komplikasyonların listesi otitis media, lenf düğümlerinde bir artış, bazı durumlarda, kan enfeksiyonu içerir.

Tehlikeli bir iltihaplı boğaz ağrısının yaygın bir komplikasyonu akut paratonsillittir (bademcik iltihabının büyük bir kısmı). Bu komplikasyon nedenleri izinsiz ilaçları durdurma erken hastalığı, rahatsızlık ve yatak istirahati hastanın önemli aşırı soğuma, kurtarıldı düşünce olabilir. Bu tür komplikasyonlar zorunlu cerrahi müdahale gerektirir.

Pürülan boğaz ağrısının bir başka oldukça tehlikeli bir komplikasyonu vardır - özellikle çocuklar arasında yaygın olan bir faringeal apse. Bir anjinaya sahip olan çocuk, farinksin yakınındaki lenf düğümlerinde irin birikmesine başlar. Bu durumda, yutmaya, bir öksürük ve vücut ısısında ani bir artışa neden olur. Bu boğulma ile doludur çünkü şişmiş lenf nodları, laringeal geçişi neredeyse tamamen bloke eder ve normal nefes almayı engeller. Bununla bağlantılı olarak, apse ile cerrahi müdahale hayati önem taşır.

Ayrıca, pürülan anjina komplikasyonları larenjit, boyun hastalığı, otit ve böbrek hastalığını içerir. Komplikasyonlar streptococcus'un neden olduğu pürülan anjina ile ortaya çıkar. Daha sonra, kırmızı ateş, romatizmal ateş, septik artrit, akut glomerülonefrit gelişebilir. Bademciklerin etrafındaki dokuda irin varsa paratonil apsesi, mediastinit mümkündür.

Bademciklerin çok güçlü bir ödemi, boğaz girişini engelleyebilir, bu da özellikle uyku sırasında bebeklerde nefes darlığına neden olur. Maksiller sinüste bir enfeksiyon oluşursa, sinüzit veya sinüzit gelişebilir. Antibiyotiklerin alınmasından 2-3 gün sonra anjina semptomlarının ortadan kalkması nedeniyle tamamlanır, paratonzillit veya flegmonöz bademcik iltihabı olabilir. Bu boğaz ağrısının bu semptomatolojisi, sadece boğazda sürekli acıyor. Hastanın durumu sürekli olarak şiddetlidir ve sadece güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir.

Makale yazarı: Oleg Vladimirovich Lazarev, KBB doktoru

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir.

Bir pürülan boğaz ağrısıyla hangi yiyecekleri yiyebilirim?

Pürülan boğaz ağrısı ile, iyi tat ve iştah açıcı olan, çok sayıda vitamin içeren yumuşak, kolayca sindirilebilen yiyecekler yiyebilirsiniz. Hasta için bir diyet oluşturulması, bu faktörleri dikkate almak gerekir: