Loading

Kronik tonsillit belirtileri ve sonuçları

Tonsillitin kronik sonuçları en olumsuzdur. Bağışıklık sisteminin genel durumu üzerinde çok olumsuz bir etkisi olan bu hastalık. Hastalığın böyle bir seyrinde etkilenen palatine bademcikler, orofarenks bölgesinde yer almakta olup, burada ayrıca solunum ve sindirim sistemlerine ait bir kesittir. Ters etkilerin çift boyutta olduğu ortaya çıkıyor.

Bu nedenle tonsillitin geciktirilememesi, muayeneye tabi tutulması ve uygun tedaviye başlanması gerekmektedir. Sigara, alkol kullanımı, soğuk havaya maruz kalma gibi tüm olumsuz etkileri derhal dışlamak önemlidir. Durumu kötüleştiren nedenler arasında pürülan maksiller sinüzit, çürük, nazal septumda eğrilik, polipler bulunur. Tedaviden önce ilk önce başlamak gerekir, böylece kronik bademcik iltihabı giderici önlemler etkili olur.

Kronik tonsillit belirtileri

Kronik tonsillit için tehlikeli olan nedir? Sorun, enfeksiyonların vücuda girdiği nazofarenksin olmasıdır. Hastalık tedavi edilmezse, o zaman sadece genel durumun bozulması değil, çeşitli tehlikeli hastalıkların gelişmesine neden olur.

Ne zaman tedaviye başlamalıyım? Tanı ve tedavi için bir doktora danışılması gereken durumlarda, bir dizi bademcik iltihabı vardır. Ana belirtilerden biri, ağızdan, kötü sağlıktan ortaya çıkan hoş olmayan bir koku.

Bu boşluklarda ayrışma sürecinden kaynaklanmaktadır. Daha fazla irin, kazıklı tapalar tahsis edilir, kuru bir öksürük, genel incelik vardır. Zihinsel ve fiziksel performans büyük ölçüde azalır, vücut ısısı yükselir.

Böyle belirtiler var:

 • akut anjina;
 • paratonlesil formlarının absesi;
 • inflamatuar süreçler, pürülan-casuslu tapalar;
 • iltihap bölgesi yakınında hiperemi;
 • düşük dereceli ateş 37.2 ° C'ye;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Bu belirtiler bulunursa, boğaz ağrıyor, kontrol için doktora gitmeniz gerekiyor. Cerrahi müdahalenin gerekli olup olmadığı veya fizyoterapi ve antibiyotiklerle genel tedavinin mümkün olup olmadığını tedavi etmek için hangi önlemlerin alınması gerektiğini gösterecektir.

Tedavi için herhangi bir önlem almazsanız, kronik form zamanla oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Sadece kalıcı bademcik iltihabı ve diğer iltihaplanma süreçleri değil, aynı zamanda göz, kalp, karaciğer, böbrek gibi diğer iç organların lezyonlarıdır. Zamanla, durum kötüleşir, bu da komplikasyonların kronikleşmesine, tehlikeli hale gelmesine neden olur.

Hastalığın kronik seyri tehlikesi

Kronik tonsillit komplikasyonları sadece bozulmaya değil, aynı zamanda iç organların çeşitli tehlikeli hastalıklarının ortaya çıkmasına da yol açabilir. Bu tür komplikasyonlar şunlardır:

 1. Romatizma, kırmızı sistemik lupus, dermatomiyozit, hemorajik vaskülit, skleroderma gibi bağ dokusu hastalıkları.
 2. Kazanılmış kalp kusurları, aritmi, endokardit, miyokardit ve diğerleri gibi kalp hastalıkları.
 3. Bronşiyal astım, kronik bronşit dahil olmak üzere akciğer hastalıkları.
 4. Duodenal hastalıklar, ülseratif mide, kolit, duodenit, gastrit dahil olmak üzere gastrointestinal sistemin çeşitli bozuklukları.
 5. Myotropia, blefarit, relapsing konjonktivit ve göz bölgesinin diğer lezyonları.
 6. Böbreklerdeki komplikasyonlar, örneğin glomerülonefrit, piyelonefrit.
 7. Deri altı yağ, yağ tabakası, deri komplikasyonları. Bu listeye, sedef hastalığı, atopik dermatit, nörodermatit, akne gibi bir durumu dahil edebiliriz.
 8. Endokrin sistem bozuklukları, cinsel istekte azalma (erkeklerde), siklusun bozulması (kadınlar için), hormonal yetersizlik, obezite, tiroid patolojilerinin görünümü, diabetes mellitus.
 9. Safra kanallarının patolojisi, karaciğer, bu organlarda enfeksiyöz toksik mekanizmaların gelişimi.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillitin etkilerini önlemek için zamanında tedaviye başlamalısınız. Farklı olabilir, çoğu zaman cerrahi, konservatif olarak atanabilir, özel kriyoprosedürler kullanabilir. Genel tedavi, immünostimülatör tedavi dahil olmak üzere antibakteriyel genel anti-alerjik önlemlerin bir kompleksini içerir.

Lokal tedavi, nazofarenks mikroflorasının bir çalışmasından sonra, bir dizi antibiyotik duyarlılığını belirleyerek gerçekleştirilir. Palatine bademciklerinin lazanyaları, bir şırınga ve özel bir kanülün kullanıldığı dezenfektanlarla yıkanır.. Etkilenen bademcikler etrafındaki kumaşlar antibiyotiklerle tedavi edilir, bazı durumlarda ultrason (lakunada herhangi bir irin yoksa), ultraviyole maruziyeti reçete edilir. Tüm prosedürler, sadece teşhis sonuçları temelinde bir doktor tarafından verilir. Prosedürler uzman, kendi kendine tedavi ile gerçekleştirilir, bu durumda kullanılamaz.

Cerrahi tedavi farklı yöntemlerle üretilen bademciklerin uzaklaştırılmasıdır:

 1. Klasik yöntem, bilateral tonsillektomi yapılmasıdır (etkilenen iki bademciğin çıkarılması).
 2. Cryodestruction, -196 ° C'lik bir sıcaklıkta sıvı halde azotun etkisidir.
 3. US-parçalanma, yani bir ultrason yönteminin kullanılması.
 4. Lazer cerrahi tedavisi.

Cerrahi yöntemler genel anestezi altında yapılır, rehabilitasyon ortalama 14 gündür. Yöntemin seçimi, sadece alınan göstergeler temelinde doktor tarafından gerçekleştirilir. Çoğu durumda, konservatif genel tedavi tamamen önlenebilir.

Bademcik iltihabı tedavisinde kriyo-üretme

Anjina ve kronik bademcik iltihabı tedavisi için, bir kriyodestrit yöntemi önerilebilir. Bu nedir? Tedavi -196 ° C sıcaklıkta sıvı azot kullanır. Yöntem, tedavi sırasında cerrahi, fizyoterapötik yaklaşımları birleştirir, bademciklerin etkilenen kısımları çıkarılır, kalan dokular geri yüklenir. Tüm bozulma ürünleri vücuttan atılır, genel durum gelişir. Cryotonzillotomy çeşitli avantajlara sahiptir:

 1. Antiseptik yöntem, tedaviden sonra antibiyotiklere hemen hemen hiç verilmez, sadece zor durumlarda.
 2. Bu yöntem, konservatif önlemler herhangi bir sonuç getirmediyse, kronik formu olan hastalar için önerilir. Cryomethod, dekompanse ve kompanse formlardan muzdarip hastalar için uygundur.
 3. Şiddetli astım varlığında, alerjik reaksiyonlar, ilaç kullanımı imkansız olabilir.
 4. Operasyon hızla gerçekleştirilir, bu özellikle artmış gag refleksine sahip olanlar için önemlidir.
 5. Operasyon poliklinikte yapılmakta, uzun süre hastanede kalmaya gerek yoktur.
 6. Hastanın iş yeteneği azalmaz.
 7. Postoperatif komplikasyon riski minimaldir, kaba skarlar, kanama ve benzeri yoktur.

Tek olumsuz - tedavinin etkisi sadece 2-3 seanstan sonra, her bir ihtiyaç arasındaki farkı bir buçuk ay içinde gözlemlemek arasında gerçekleşir.

Operasyonel müdahale sadece lokal anestezi altında gerçekleştirilir, bunun için% 10 lidokain sprey olarak kullanılır.

Hasta bademciklere oturur, cihaz sadece 30-60 saniye sürülür. Etkilenen alan büyükse, bir seansta birkaç prosedür gerekebilir.

Seans bittikten sonra hafif bir ağrı olabilir, ancak sadece birkaç dakika sürer, daha sonra hoş olmayan duyumlar olmaz. Birkaç saat sonra, bazı hastalar yutulduğunda acı çeker, ancak genellikle bir gün sonra, bazı durumlarda - 3-4 gün sonra geçer. İşlemden bir gün sonra bademcikler grimsi bir kaplama oluştururlar, ancak bir hafta içinde kaybolurlar.

Kronik bademcik iltihabı mutlaka tedavi edilmeli, çünkü bunların birçoğu oldukça tehlikelidir.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabı, yetersiz tedavi durumunda, insan vücudunun birçok organına çok ciddi komplikasyonlar veren üst solunum yollarının bir hastalığıdır.

Bu hastalık ile, palatine bademcikler iltihaplıdır, bu da vücudun koruyucuları gibi davranır.

Sonuç olarak, bu veya bu hastalığa karşı belirli bir bağışıklık oluşur. Ancak böyle eşsiz bir yetenek sadece sağlıklı palatine bademcikler tarafından ele geçirilmiştir.

Bununla birlikte, kendileri enfeksiyonlara eğilimli olabilirler ve kronik tonsillite neden olabilirler.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı çeşitli nedenlerle ortaya çıkar.

 1. hastalığın kronik doğası çoğu zaman bu tür streptococci, staphylococci, enterococci gibi bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabı akut formu bir sonucudur. ilaç yanlış atanmıştır veya hasta yanlış ilaç alıyorsa, sonunda kronik bademcik iltihabı gelişecektir.
 2. Ağız boşluğunun uzun süreli enfeksiyonları. Pürülan abseler ile karakterize bir periodontal hastalık olabilir; Dişeti iltihabı - dişeti kanaması ve ağrısının olduğu bir hastalık ve ülserler görülür; dil, yanaklar, diş etleri üzerinde beyaz peynirli kaplama ile karakterize mantar enfeksiyonları; stomatit - dilin içinde pürülan erozyonlar ve ülserler, yanakların ve diş etlerinin kabuğu oluşturur.
 3. Burun solunum fonksiyonlarının bozulması. Solunum nazofaringeal tonsiller (adenoidler), kalıcı soğuk algınlığı, deforme nazal septum, polipler nedeniyle komplike olabilir.
 4. Burun sinüslerinin hastalıkları. Bunlar pürülan sinüzit, sinüzit vb.
 5. Diş çürüğü. Çürük dişinin enfeksiyonu, kronik bademcik iltihabı başlangıcı için çok uygun bir mikroflora oluşturur.

Bu nedenlerin her biri kronik bademcik iltihabının gelişimine katkıda bulunur.

Hastalığın klinik belirtileri

Kronik tonsillitte, aşağıdaki belirtiler görülebilir.

Ağızdan koku

Etkilenen bademcikler artar, üniform olmayan, gevşek hale gelir, kanalları genişler. Kanallarda, yiyecek parçaları tıkanabilir ve hoş olmayan bir koku ile birlikte çürüyen süreçler meydana gelebilir.

İltihaplı amigdala gizli bir tıkanıklık salgılar - berrak kokulu gevşek topaklar.

Buna ek olarak, bu hastalık ile, bademcikler hasta tarafından yutulan yaklaşık 200 ml irin salgılayabilir ve bu da midenin normal işleyişini bozar. Bütün bu sebepler hoş olmayan bir kokuya neden olur.

Yutulduğunda dildeki ağrı

Bu semptomun nedeni genişletilmiş bademcikler. Ek olarak, kronik tonsillit bazen dildeki artmış ağrıya neden olan yakın lenf düğümlerini yakar.

Boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı hastaları, her şeyden önce, boğazda ağrı, terleme ve boğazda boğazda yabancı madde hissinden şikayet ederler.

Ağızda ülserler

Bazen kronik bademcik bademcikler atak sırasında ağız boşluğu içine hareket edebilir küçük püstüller ve ülserler (folikül), görünür.

Sonuç olarak, dil, yanaklar vb. Üzerinde ülserler bulunabilir. Bu semptom ayrı ayrı tedavi edilir. Dildeki ülserler, spreyler, antiseptikler ve merhemler yardımıyla tedavi edilir.

Baş ağrısı, baş dönmesi ve sıcaklık

Kronik bademcik iltihabında karakteristik bir özellik, 37-37,5 ° C sabit sıcaklığın varlığı olarak adlandırılır ve sıcaklık daha sonra akşam ilerledikçe artar.

Genel halsizlik ve aşırı yorgunluk

Hastanın normal çalışmalarını yapması zordur, güçsüzlük yaşanır.

Kronik bademcik iltihabının iki şekli vardır - karşılaştırıldı ve dekompanse edildi. Telafi formu ile bademciklerin koruyucu işlevi çalışır, enfeksiyonlar vücut boyunca daha fazla yayılmaz

Burada sadece hastalığın belirtileri ifade edilir.

Dekompanse edilmiş bir formda, kronik bademcik iltihabının belirtilerinin yanı sıra başka birçok hastalık da ortaya çıkar.

Bu durumda kronik bademcik iltihabı, bezlerin "doğrudan görevlerini" yerine getirme becerilerini ciddi şekilde etkiler.

Vücudun bağışıklığı zayıflar ve bir kural olarak, bu hastalığın çeşitli komplikasyonları ve sonuçları vardır.

Komplikasyon ve sonuçların oluşumu

Okuryazar tedavisi veya yokluğu ile birlikte, çeşitli komplikasyonlar ve sonuçlar olabilir.

Parathonsillar apse

Bu yakın modal selülozda akut bir enflamasyondur. Bu komplikasyonun nedeni bademciklerden enfeksiyonun yayılmasıdır.

peritonsiller abse, yüksek sıcaklıkta (40 ° C), lenf düğümleri, zayıflık, baş ağrısı, iltihap oluşumu boğazda ve dil artan ağrı olduğu zaman.

Kollajen hastalıkları

Sıklıkla, kronik bademcik iltihabı, hastalık dokularının ve damarlarının sistemik lezyonlarının ortaya çıktığı rahatsızlıkların ortaya çıkması için bir sıçrama tahtası rolünü oynar.

Hastalığın bir komplikasyonu, kalbin ve eklemlerin, poliartritin, lupus eritematozusun, sklerodermanın vb. Romatizması gibi görünebilir.

Cilt hastalıkları
Gözlemler, sedef hastalarında palatine bademciklerin sıklıkla iltihaplı olduğunu göstermektedir. Genellikle nörodermatit, kaba akne, atopik dermatit, eritema nodozum gelişir.

Göz hastalıkları
Bazen bademciklerin kronik iltihaplanmasının etkileri, zayıf bir görme kaybına yol açar.
Gözlerin konaklama düzenini, miyopi gelişimini, Behçet hastalığının görünümünü, sadece gözlerde değil, aynı zamanda dilin içinde, dudakların iç yüzeyinde de ortaya çıkarır.

Akciğerin komplikasyonları
bademcikler Patoloji spesifik olmayan akciğer hastalıklarına yol açar: akut, kronik (kendi akışı ile - yeterince ağır) zatürre, endojen peribronhit vs.

Karaciğerin komplikasyonları
Çalışmalar kronik tonsillitin karaciğer ve safra boşaltım sistemi için zararlı olduğunu göstermiştir.

Hastanın zaten herhangi bir karaciğer hastalığı varsa, ciddi komplikasyonları oluşur. Örneğin bazı hepatit formları kronikleşir.

Sinir sistemi
Bademcik iltihabının etkileri sinir sistemini etkileyebilir.

bozukluğu migren (şiddetli baş ağrısı), Meniere sendromu (kulak çınlaması, baş dönmesi, uzayda gövdenin yönü kaybı), Raynaud sendromu (soğukluk, uyuşma, ellerde ağrısı), genel bir halsizlik ile karakterize edilen bir durum, yorgunluk olabilir olarak yükleri ve dayanılmaz esneme çeşitli türleri.

Endokrin sistemi
Bezlerin hastalığı tiroid bezinden etkilendiğinde, özellikle hormon oluşturma işlevi artar. Yavaş yavaş, bu çeşitli hastalıkların gelişmesine yol açar.

Bazen hasta tam tersine, çok kilo almaya, ya da, kilo, iştah bozulur, orada, susuzluk, bol terleme olan erkek potens muzdarip kadınlarda aylık bir döngüyü iner, geliştirir ve diyabet daha da ağırlaşmaktadır.

Kadınların üreme sistemi
Kronik bademcik iltihabı kadınların üreme sistemi için çok zararlıdır. Birçok çalışma, bu hastalık ile hormon seviyesindeki değişiklik arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Sonuç olarak, bu endometriozis, adenomatozis ve uterus myomlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Kronik tonsillitin listelenen komplikasyonlarına ve sonuçlarına ek olarak, bu hastalıktan kaynaklanan büyük bir hastalık listesi hala mevcuttur.

Bu nedenle, bademcik iltihabının ilk belirtilerini hissediyorsanız, sıkmayın ve kronik formun gelişmesini önlemek için hemen doktora gitmeyin ve ek hastalıklardan bir buket almayın.

Kronik tonsillitin sonuçları

Farinksin iltihabı, acil tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. Bazı vakalarda, hastalar patoloji sürekli bir yol kazandığında tıbbi tedaviye çok geç başvururlar. Başlatılan anjina formu tehlikeli sağlık komplikasyonları ile doludur. Her hasta için kronik bademcik iltihabının sonuçlarının ne olduğunu bilmek yararlıdır.

Kronik tonsillit komplikasyonları nelerdir

Çoğu zaman insanlar bir doktora gitmeyi reddeder, ilaçları kendileri reçete etmeyi tercih ederler. Çoğu hasta, solunum organlarındaki enflamatuar süreci güvenli bir şekilde iyileştirmek için tıp alanında yeterli bilgiye sahip değildir.

Öz tedavi genellikle hastalığın ihmal edilmiş bir forma geçişi ile sona erer. Düzgün reçete edilen tedavi ile, hastalığı tamamen iyileştirmek için bir şans var.

Eğer bademcik iltihabı tedavi edilmezse, bir kişi ölümcül bir sonuca kadar tehlikeli komplikasyonlar geliştirir. Hastalığın kronik seyri hastanın sağlığı için tehlikelidir. Komplikasyonlar yerel ve genel olarak ayrılır.

Kronik bademcik iltihabı sonuçları:

• tekrarlayan sonuçları olan paratonzillit;
• lenfadenit;
• çoklu apseler;
• bademcikler üzerinde yara izi.

Genel bir doğanın sonuçlarına aşağıdaki patolojiler dahildir:

• Akut formun tonsil sepsisi;
• kroniosepsis;
• Toksik-alerjik organ hasarı.

Metatonlar etkisi tiroid hasarı içerir. Bu süreç özel ilgi ve zamanında tedavi gerektirir. Şiddetli etkiler nefrit, endokardit veya romatizmayı içerir. Herkes orofarinkste tehlikeli inflamatuar sürecin ne olduğunu bilmelidir. Rehabilite edici önlemler için öneriler dikkatlice takip edilirse komplikasyonlardan kaçınılabilir.

Hastalığın sık görülen komplikasyonları

Kollajen doğa hastalıkları genellikle ihmal edilmiş anjinadan kaynaklanır. Bu durumda hasta sistemik kılcal damar ve doku lezyonu geliştirir.

Tonsillit sonuçları bu formlarda ifade edilir.

 • Patolojinin kronik seyri sıklıkla akciğerlere komplikasyonlar verir. Endojen peribronşit gelişir, akciğerlerin iltihabı kötüleşir.
 • Karaciğer ve safra sistemi hastalıkları. Hastalıktan önceki hastanın bu organlarla sorunları varsa, daha da kötüleşir. Bazı hepatit akıntıları kronikleşebilir.
 • Anjina'nın etkileri genellikle merkezi sinir sistemini etkiler. Hastalar baş ağrısı çekmeye başlar, uzayda yönelim kaybolur, kulakta bir gürültü vardır.
 • Kalp kasının patolojisi.
 • Bazen bir kişi keskin bir şekilde büyür veya kilo alır.

Boğazın başlatılan seyri dişi üreme sisteminin durumu üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Fibroidler, endometriyoz riski vardır. Gebe kadınlarda kronik formda bademcik iltihabı fetüsü olumsuz etkiler, toksikoz artar. Yetişkinlerde, bademcik iltihabının etkilerini tedavi etmek zordur. Daha yaşlı olan hasta, iz bırakmadan patolojiyi ortadan kaldırmaktır.

Komplikasyonları nasıl önlerim?

Bir bademcik iltihabından sonra sonuçlardan kaçınmak için, yetkili önleyici tedbirleri gözlemlemek oldukça önemlidir. Vücudu korumanın en iyi yolu komplikasyonların gelişmesidir, bu hastalığı tedavi etme zamanıdır. Zaman atlanmışsa, zaten başlamış olan patolojik süreçleri zamanında ortadan kaldırmak gerekir.

Norm içinde yılda 1-2 kez anjina hastalığı olarak kabul edilir. Bir kişi bu inflamasyona daha sık maruz kalırsa, kronik seyrinde hastalığın nüksetmesini işaret eder. Tıbbi çözümleri kullanarak bademciklerin düzenli olarak yıkanması gereklidir. Terapötik önlemler sonuç vermemişse, bademciklerin çıkarılması için bir işlem gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale her zaman bademcik iltihabının tamamen ortadan kalkmasını garanti etmez.

Anjin sonrası komplikasyonların gelişmesini önlemek için bedeni sinirlendirmeniz gerekir. İyileştikten sonra, bu gibi prosedürler bir doktor gözetiminde kademeli olarak yapılmalıdır. Dışarıda daha sık yürümek, kontrast duşu yapmak tavsiye edilir.

Bu tür önlemler bademcik iltihabının gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Önleyici manipülasyonlara uymak, iyileşme anından itibaren 1 yıl boyunca düzenli olarak gereklidir.

Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

Bezlerin iltihaplanması olan hasta, onların çıkarılmasından kaçındı, onların sağlığını dikkatle izlemeli. Semptomlar azalmışsa - bu rahatlamanız anlamına gelmez. Kural olarak, zayıflamış bağışıklığı olan hastalarda hastalığın kronik seyri gelişir. Bir kez anjinayı unutmak imkansızdır ve patolojide vücudunuzdaki asgari rahatsızlıklardan hemen sonra kendinizi hatırlatacaktır.

İhmal edilen formda kendinizi nasıl bademcik iltihabından korursunuz?

 1. Vitamin açısından zengin yiyecekler içeren tam bir menü yapmak gereklidir. Okur-yazarlık yapmak için bir beslenme uzmanını ziyaret etmeniz önerilir. Yararlı özelliklerle dolu bir organizma, içine nüfuz eden patojen mikroorganizmaların üstesinden gelebilir.
 2. Kuşburnu, limon çayı, papatya içeceği kaynatma düzenli kullanımı bağışıklığı güçlendirmek için yardımcı olacaktır. Bu içecek özellikle kış aylarında önemlidir. Terapötik çayları birbiriyle birleştirebilir, gün boyunca farklı içecekler içebilirsiniz.
 3. Hipotermi tehlikesini unutma. Ayaklarını sıcak tut. Birdenbire bir kişi donarsa, onları ılık suya batırmanız gerekir.
 4. Vücut masajının güçlendirilmesi için faydalıdır. Masaj terapisti ile randevu almanız, haftada 1-2 kez bu tür prosedürleri yapması tavsiye edilir.

Bu önlemlerin yardımıyla bademcik iltihabı nükslerini önleme şansı vardır. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, kural olarak bu tür manipülasyonları almak için gereklidir.

Gebelikli kadınlarda kronik tonsillitin sonuçları

Durumdaki kadınlarda boğaz ağrısının kurulu şekli büyük tehlikedir. İltihaplı bezler kontamine su filtresine benzerdir - mukozadaki yabancı kirleri temizlemek yerine enfeksiyon kaynağı olurlar. Patojenik mikroorganizmalar kanın içine girdiğinde, hem fetus hem de anne için komplikasyonlar gelişebilir. Angina, bir çocuğun organlarının döşenmesi, hamileliğin ilk üç ayında en tehlikelidir. Şu anda, bir kadın sağlığı için çok dikkatli olmalı.

Gebelik döneminde, aşağıdaki faktörlerin gelişimi nedeniyle tonsillit tehlikelidir:

 • hamileliğin erken sonlandırılması tehdidi;
 • erken doğum;
 • fetüsün enfeksiyonu;
 • maternal romatizma gelişimi, miyokardit.

Bu sonuçlar, fetüse ve anneye karşı büyük zarar verir. Hamile bir kadın solunum sistemi patolojisini geliştirirse, sadece bir hastane ortamında tedaviye girmek gerekir.

Önleme ve tedavi tavsiyesi

Bademciklerdeki inflamatuar sürecin gelişmesini önlemek için, hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörleri ve nedenleri öngörmek gerekir. İhmal edilmiş halde Angina bir istisna değildir.

Hangi kurallar bademcik iltihabından korunmak için yardımcı olacaktır?

 1. Doktorlar, "zayıf" laryns'i bu şekilde sertleştirmeyi tavsiye eder: Bir erkeğin alışık olduğu sıcak bir fular giymesi, sonunda onu daha ince olana kadar değiştirmesi, kaşmir mükemmel bir şekilde uyum sağlar. Böylece boğaz, ısıya veya soğuğa maruz kalmayacaktır.
 2. Sabahları boğazını soğuk suyla sulamak, boynunu ıslak bir havluyla silmek yararlıdır.
 3. Akşamları, aralarında dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk ayak banyoları yapabilirsiniz.
 4. Ağız boşluğunun hijyenine özellikle dikkat edilmelidir. Dişlerin, diş etlerinin, dilin ve çürüğün zamanında tedavisinin durumunu izlemek gereklidir.
 5. Bir kişinin kavisli bir nazal septum varsa, bu durumu düzeltmek için bir işlem yapmaya değer. Polipler, burundaki adenoidlere de atıfta bulunursanız, mümkün olduğunca çabuk kurtulmanız gerekir.
 6. Nazal pasajların tuzlu su sıvıları ile sulandırılması, durumları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Sinüzit, sinüzit, hatta soğuk algınlığı anjina oluşumuna yol açabilir.

Yukarıdaki önlemler, bezlerde patolojik bir süreç geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bademcik iltihabı tedavisi evde yapılmalıdır, ihtiyaç olmadan dışarı çıkmaya gerek yoktur. Hastanın bulunduğu odada, günde 2-3 kez düzenli havalandırma yapmalısınız. Odada hava nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Bu tür önlemler iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Kronik tonsillit: Evde semptomlar ve tedavi

Kronik bademcik iltihabı, yavaş ve kalıcı bir form alan palatin bademciklerinde lokalizasyonla birlikte gelişen bir enflamatuar süreçtir. Hastalığın formu periyodik relapslarla karakterizedir (hastalığın akut ataklarının tek kullanımlık faktörlerinin varlığında düzenli aralıklarla rekürrens).

Bağışıklık ve fizyolojik vücut savunma türlerinin oluşumu zincirinde belirleyici bir rol oynayan önemli bir organ olduğunu düşünürsek, hekimlerin patolojilerinin tanı ve etkin mekanizmalarının önemi şüphesiz önemlidir. Bu, uzmanlarımız tarafından kulak burun boğaz uzmanlarının çalışma materyalleri üzerine hazırlanan bir makaledir.

Bu nedir?

Kronik bademcik iltihabı, farengeal ve palatine bademcikler (Latin tonsollitae - badem şekilli bezlerden) uzun süreli bir inflamasyonudur. Transfer edilen anjina ve diğer enfeksiyöz hastalıklardan sonra, mukoza mukozasının (kırmızı ateş, kızamık, difteri) iltihaplanması veya daha önce akut bir hastalık olmaksızın gelişir.

nedenleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler:

 • alerjik rinit;
 • burun septumunun eğriliği;
 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • sık rinit;
 • diğer KBB organlarında gelişen inflamatuar rahatsızlıklar;
 • çürük;
 • kronik enfeksiyon odaklarının insan vücudunda varlığı;
 • vücudun alerjik ruh hali.

Kronik bademcik iltihabı, mikroorganizmaların patojenik aktivitesine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyöz bağımlı enflamatuar süreçtir. Normalde, vücuttaki bademcikler, enfeksiyöz ajanları tutuklamak ve solunum yollarına daha derin girmelerini önlemek için vardır. Organizmanın lokal veya genel koruyucu kuvvetleri azalırsa, bademcikler üzerinde kalan patojenik mikroorganizmalar aktif olarak gelişmeye ve çoğalmaya başlar ve hastalığın ilerlemesini provoke eder.

semptomlar

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemleri ve alevlenme dönemleri ile ortaya çıkar. Bir anjina (bir akut tonsillit) alevlenme belirtileri gelişirse gelişir:

 • vücut ısısında ateşli rakamlara keskin bir artış (39-40 derece);
 • yoğun boğaz ağrısı;
 • bölgesel lenf düğümleri artar;
 • bademcikler üzerinde bir pürülan yatağı vardır;
 • tonsil mukozasında pürülan foliküller de olabilir.

Remisyon döneminde, hasta aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • boğazda rahatsızlık;
 • boğazda bir yumru hissi;
 • sabah hafif bir ağrı;
 • Kötü nefes;
 • bademcikler üzerinde mantar;
 • lakunada küçük irin birikmesi.

Ayrıca, bademcik iltihabı belirtilerine ek olarak, eşlik eden hastalıkların belirtileri de olabilir - kronik farenjit, rinit, sinüzit.

Dekompanse edilmiş bir formun geliştirilmesi ile aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • artan yorgunluk;
 • genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • uzun subfebril koşulu (sıcaklık yaklaşık 37 derece tutulur).

Ayrıca, komplikasyon belirtileri ortaya çıkabilir. Kronik tonsillitin dekompanse formunda en sık görülen komplikasyon paratonsillar apsedir.

Boğaz ağrısı olarak başlar, ancak daha sonra hasta ağzını yutup açamaz. Farinks dokularının belirgin şişmesi vardır. Hastanın acil tıbbi yardım ve hastaneye ihtiyacı var. Kronik bademcik iltihabının tetiklenmesi, vücut hipotermisi, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, soğuk içecek veya yiyecek kullanımı olabilir.

Kronik tonsillit nasıl görünür: photo

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

tanılama

Muayenede, doktor lenf düğümlerinin palpasyonunu yapar ve doğrudan bademcik inceler. Ancak uzmanlar, bu hastalıktan kaç komplikasyona yol açabileceğini düşünerek orada durmuyorlar. Ayrıca, analiz için gönderilen lacunae içeriği de alınır. Laboratuar muayenesi için malzeme alınması, irin serbest bırakıldığı bademciğe basılarak gerçekleştirilir. Eğer püy mukus yapısına ve hoş olmayan bir kokuya sahipse, büyük olasılıkla bademcik iltihabıdır. Ancak bu analiz bile tam bir klinik tablo gösterememekte ve tanıyı doğru bir şekilde belirleyebilmektedir.

Doğru bir teşhis için, doktorlar vücudun genel durumuna ve anormalliklerin varlığına dikkat ederler. Bu tür sapmalar, her şeyden önce, palatine kemer ve hiperterminin kalınlaşmış kenarlarıdır. Ayrıca uzmanlar palatine kemerler ve bademcikler arasındaki skatrisyel adezyonları tanımlarlar.

Kronik bademcik iltihabı olan bademcikler, gevşemiş bir görünüme sahiptir, skarla değişmiş bir yüzeye sahiptir. Bademciklerin lakunalarında, pürülan tıkaçlar veya pürülan akıntı vardır.

etkileri

Kronik formda bademcik iltihabı ile birlikte, vücudun bağışıklık tepkisi azalır, bu da iç organların çalışmasını etkileyebilir. Şiddetli vakalarda, zehirlenme belirtileri kendini gösterdiğinde, bazı komplikasyonlar gelişir.

Uzun süreli enfeksiyonlar, kardiyak disfonksiyon, böbrek hastalığı ile ilgili komplikasyonlara yol açar. İhmal edilen formda sıklıkla tonsillit romatizma, tonsillocardial sendrom eşlik eder. Sağlığa ciddi zararlar anjinada atılan toksinlerden kaynaklanır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kompanse bir formun tedavisinde ve komplikasyonların yokluğunda konservatif tedavi uygulanır. Bir hastada kronik tonsillitin dekompansasyon belirtileri varsa ve komplikasyonlar gelişirse, operatif müdahale gerekebilir.

Her şeyden önce, vücudun savunmasını güçlendirmek için önlemler alınır - doğru beslenme, kötü alışkanlıkların azaltılması. Kalıcı enfeksiyon kaynağı olan eşzamanlı hastalıkların varlığında, bunlar iyileştirilmelidir:

 • ağız boşluğunun zorunlu sanitasyonu - enflamatuar hastalıkların tedavisi (çürük, stomatit);
 • sinüzit, farenjit, rinit tedavisi.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Tonsillit için antibiyotikler. Bu ilaç grubu sadece kronik formdaki bademcik iltihabının varlığında reçete edilir, antibiyotik tedavisi verilere dayanan bir tank kullanılması önerilir. ekim. İlaçların körü körüne reçetelenmesi gerekli değildir, zira bu durum yan etkilerden ve durumun kötüleşmesinden söz etmemek üzere etki ve zaman kaybına yol açabilir. Anjina ile enflamatuar sürecin şiddet derecesine bağlı olarak, doktor, uzun süreli güçlü ilaçlarla birlikte tedaviyi bir probiyotikle tamamlamak için gerekli olduğu için en güvenli ve en kolay yoldan kısa bir yol tarif edebilir. Kronik tonsillitin gizli seyri ile, antimikrobiyal ilaçlarla tedavi endike değildir, çünkü ağız boşluğunun ve gastrointestinal kanalın mikroflorasını bozar ve aynı zamanda bağışıklığın bastırılmasını da tetikler.
 2. Ağrı kesici. ağrı sendromu ifade edildiğinde, en İbuprofen veya Nurofen olup, semptomatik tedavi olarak ve (geri makale çekimlerinde bkz. listesi ve non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar fiyatları ağrı) kullanımı uygun değildir az ağrı ile birlikte kullanılır.
 3. Probiyotikler. Geniş spektrumlu antibiyotikler ve antibiyotik birinci etkimesine dirençli olan probiyotik almak almadan önce gerekli olan mide-bağırsak sisteminin eşlik eden patolojilerin (geri akış, kolit, gastrit) varlığında, agresif formları atarken - "Normoflorin", "gastrofarm", "Primadofilus", "Narine" Relay Hayat, Acipol.
 4. Antihistaminikler. Mukoza, bademcikler, posterior farryngeal duvarın ödemini azaltmak için desensibilize preparatlar almak ve diğer ilaçların daha iyi emilimine katkıda bulunacaklardır. Bu ilaç grubundan, uzun süreli bir etkiye sahip olduklarından ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olmadıklarından, daha güvenli ve daha güçlü olduklarından, en son jenerasyon ürünlerini kullanmak daha iyidir. Antihistaminikler arasında en iyisi "Fexofast", "Fexadin", "Telfast", "Zodak", "Letizen", "Zirtek", "Parlazin", "Cetrin" dir.
 5. Antiseptik yerel tedavi. Etkili tedavi için önemli bir koşul boğazını durulama etmektir ve hazır spreyleri ve kendi özel ırk çözümleri gibi farklı çözümler kullanabilirsiniz. En uygun% 0.01, Octenisept su 1/5 ve Dioksidin (% 1 p-P, 200 ruble 10 şişeler), 1 ile seyreltilir (RUB 230-370), bir püskürtme çözeltisi olarak satılmaktadır Miramistin (250 RUB), uygulanan amp. 100 ml ılık suda seyreltilir (boğaz için tüm spreylerin listesine bakınız). Aromaterapi da olumlu bir etkisi olabilir, eğer üretim gargara ya da esansiyel yağların inhalasyon - lavanta, çay ağacı, okaliptüs, sedir.
 6. Antiseptik yerel tedavi. Etkili terapi için önemli bir durum boğazın durulanmasıdır. Bu amaçlar için, hazır spreyi ve kendi hazırladığınız çözümleri kullanabilirsiniz. Ilık su ile seyreltilmiş% 0.01'lik Miramistin çözeltisini "Octenisept", "Dioxylin" uygulamak en uygun yöntemdir. Aromaterapi, uçucu yağlar - sedir, okaliptüs, çay ağacı, lavanta ile gargara yapar ve yaparsanız, olumlu bir etkiye de sahiptir.
 7. Immün sistemi uyarıcı tedavi. Oral kavitede lokal immüniteyi uyarmak için kullanılabilen ilaçlar arasında belki de sadece Imudon kullanım için endikedir, tedavi süresi 10 gündür (rezorpsiyon tablosu 4 p / gün). Bağışıklığı artırmak için doğal ürünler arasında Propolis, Pantocrinum, ginseng, papatya kullanabilirsiniz.
 8. Azaltıcı ajanlar. boğaz ve bazı ilaçların enflamasyonu etkili bir şekilde tek tek intolerans yokluğunda, topalak, şeftali, kayısı yağı uygulamak için bu tür durumlarda cızırtılı ağız kuruluğu, boğaz ağrı, oluşabilir. İyi bir yumuşatmak nazofarenks almak için, sabah ve bir kaç damla prosedür sırasında başını eğme gerektiğini akşam burundaki yağından birini gömmek mümkündür. boğaz hafifletici diğer bir yöntem, daha sonra ılık su ile ağız durulanır, mümkün olduğu kadar uzun boğaz durulama% 3 hidrojen peroksit, bir.

Kronik tonsillitte pürülan tıkanıklık

Fizyoterapi yöntemleri

etkili bir şekilde iyileşme sırasında etkileyebilir kronik tonsillitin fizyoterapi - nedeniyle bademcikler üzerinde doğrudan etkisi nedeniyle, antibakteriyel ve anti-enflamatuar etki için çok etkili bir lazer olarak kabul edilmektedir. Boğaz ve ağız boşluğunun kısa dalga UV radyasyonu da kullanılır.

Hastalığın kaynağına etki eden bademcikleri etkileyen ultrason yöntemleri vardır, oluşan pıhtıların yapısını tahrip eder. Ultrason yardımıyla antiseptik solüsyonlarla bademciklerin sulanmasını da sağlayabilirsiniz.

Etkili araçlar ıslak buharla solunduğunda. Ancak bir kontrendikasyon var - yüksek bir sıcaklık, bu nedenle sıcaklık ilk önce devrilmeli ve ancak o zaman soluma olmalıdır. İnhalasyonlar çeşitli şifalı otlar ile kullanılabilir - papatya, calendula, vs., klorheksidin çözeltisi, ya da sadece patates üzerinde nefes alabilirsiniz. İnhalasyon ile derin nefes almayın, çünkü bademcik iltihabı durumunda, sadece iltihaplı bademcikler etkilenmelidir.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

Bal ve türevlerini içeren en ilginç tariflerden bazılarını düşünelim:

 • Oral uygulama için, soğan ve balın suyunun yarısına kadar hazırlayın. İyice karıştırın ve günde 3 kez 1 tatlı kaşığı içecek;
 • Papatya ve meşe kabuğu çiçeklerini 3: 2 oranlarında karıştırın. Karışımın dört çorba kaşığı 1 litre sıcak su dökülür ve küçük bir ateşte 10 dakika kaynatılır. Kapatmadan önce ıhlamur çiçekleri bir çorba kaşığı ekleyin. Serin soğumaya bırakın, çözeltiye bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın ve sıcak bir biçimde gargara yapın.
 • Bademcikleri yağlamak için, taze sıkılmış aloe yaprağı suyunun 1 / 3'ü ve doğal balın 2 / 3'ünden oluşan bir karışım hazırlanır. Karışım yavaşça karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Kullanmadan önce, tıbbi kompozisyon 38-40 santigrat dereceye kadar ısıtılmalıdır. Ahşap veya plastik bir spatula, öğünlerden en az 2 saat önce hasta bademciklerine günde 1-2 kez dikkatlice uygulanır. Tedavi iki hafta boyunca günlük olarak tekrarlanmalıdır. Daha sonra prosedür her gün yapılır.

Ameliyat tedavisi

Bu tedavi esas olarak dekompanse kronik bademcik iltihabının saptanmasında ve tekrar tekrar yapılan konservatif tedavinin pozitif etkisinin yokluğunda gerçekleştirilir.

Tonsillektomi tam veya kısmi olabilir. Tam tonsillektomi ile etkilenen bademciklerin total eksizyonu yapılır. Kısmi tonsillektomi genişlemiş bademciklerin büyüklüğünü azaltabilir, ancak şimdi bu operasyon nadiren hastalığın nüksetme riski nedeniyle gerçekleştirilmektedir. Nadir görülen cerrahi tedavi türleri arasında galvanik kostik ve diyatermo-pıhtılaşma yer alır.

Yeni bademcik iltihabı tedavisi için lazer lakotomotomi, bademciklerin çıkarılması için cerrahi cerrahi bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir. Cerrahi ultrason kullanımı ile bu tür bir tedavi gerçekleştirmek mümkündür.

Cryodestruction popülerlik kazanıyor - bademciklerin sıvı azotla dondurulması. Kullanımı, boyut olarak bademciklerde hafif bir artışla haklı çıkar.

Tonsillektomi (tonsillektomi)

önleme

Kronik bademcik iltihabının önlenmesi:

 1. Ev hijyeni kurallarına ve çalışma ortamlarına uyum.
 2. Tozluluğun ortadan kaldırılması, hava kirliliği.
 3. Genel hijyen önlemleri.
 4. Sertleşme.
 5. Rasyonel beslenme.
 6. Sanitasyon önlemleri: diş etleri ve diş, sinüzit, otit, burun solunum bozuklukları hastalıklarının saptanması ve tedavisi.

Yukarıda belirtilen tüm önlemlerin uygulanmasının bile, nükslerin ortadan kaldırılmasını garanti etmediği belirtilmelidir.

Kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanma süreci ile karakterize olan üst solunum yollarının bir hastalığıdır. Kronik bademcik iltihabının geliştirilmesinin nedeni çoğunlukla akut bademcik iltihabı için etkisiz veya eksik bir tedavidir. Lokal immünitenin uzun süreli azaltılması, patojenik organizmaların hastalığın alevlenmesinin başlangıcında daha aktif hale geldiği enflamatuar odakların oluşmasına yol açar.

Kronik tonsillit prevalansı oldukça fazladır: Bazı, Avrupa ülkeleri ve Rusya nüfusunun% 10'una duyarlı hastalığa göre. Yanı sıra, böylece romatizma, piyelonefrit, romatizmal kalp hastalığı, artrit, otoimmün hastalıklar ve komplikasyonlara karşı, bademcik iltihabı neden vücut kronik bademcik iltihabı, kalıcı fokal enfeksiyonun hastalık tehlikeli varlığı ve enflamasyon ile hastanın yaşadığı rahatsızlık.

Kronik tonsillit nedenleri

Lenfoid dokudan oluşan palatine bademcikler, vücudun genel bağışıklık sistemine dahil edilir. Temel amaçları, bir kişinin boğazına nüfuz eden enfeksiyöz ajanlarla savaşmaktır. Normal insan bitki, bağışıklık sisteminin tüm organların kombine çalışma doğal bir denge durumunda, bir patojenik olmayan ve fırsatçı patojen mikroorganizmaların oluşur. dengesi, patojenik organizmaların penetrasyon yerel gerilim zaman bağışıklık virüs, mantar ve bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır. Uzun süreli bağışıklık gerilimi için, toplam vücut direnci lenfoid dokulara düşürücü patojenlerin sayıda bulaşıcı maddeler karşı yeterli interferonlar, lenfositler, gama globülin üretmek mümkün değildir.

palatin bademcikler farenks sık ve / veya uzun süreli enflamasyon ile kendilerini kronik bademcik iltihabı yol açan enfeksiyon odağı haline mendilleri, ifade edilen patojen organizmaların direnç gösterme yeteneğini kaybeder. Bu palatin bademcik nedeniyle bu boşlukların varlığı kronik iltihap karşı çok duyarlı olan - tanklar Epitelyal hücre kümeleri ve çeşitli mikroorganizmalar. izole mikroflora analiz sonuçları hasta bademcik iltihabı bademciklerinden yüzeyinde yaklaşık 30 farklı patojenler, bakteriyel boşluklara içerik analizi genellikle streptokok ve stafilokok yüksek bir konsantrasyon ortaya koymaktadır.

Fotoğraf: Aleksandra Suzi / Shutterstock.com

Çoğunlukla, hastalığın kronik formu kesin bir akut enflamatuar süreç, bademcik iltihabı sonra gelişir. Bazen, 100'den fazla 3 vakada, doğrudan retrospektif olarak akut form olmaksızın kronik inflamasyonun odak noktası oluşturulmaktadır. Hastalığın kronik formunun gelişimi, aşağıdaki patolojiler ve bakteriyel ve viral etiyoloji hastalıkları tarafından kolaylaştırılır:

 • pürülan sinüzit, sinüzit, adenoidit, yanı sıra burun solunum tipini ihlal eden burun yolunun iltihaplı süreçleri ve patolojileri;
 • çürük, diş eti iltihabı ve ağız boşluğunda patojenik mikroflora konsantrasyonunun diğer odakları;
 • Kızamık en yakın anamnezde varlığı, kızıl ateş, mevcut tüberküloz süreci ve özellikle gizli, şiddetli formlarla veya hastalıkların yanlış tedavisi ile genel bağışıklığı azaltan diğer enfeksiyonlar.

Kronik tonsillite kalıtsal yatkınlığın ve nazofarinkste lokal bağışıklığın azaltılmasına katkıda bulunan bir dizi faktörün rolü de vardır:

 • Yetersiz, düzgün beslenmede tekdüze, vitamin eksikliği, mineraller;
 • yetersiz sıvı alımı, düşük su kalitesi;
 • Vücudun güçlü ve / veya uzamış süper soğutması, ortam sıcaklıklarında sık keskin değişiklikler;
 • ifade edilen ve / veya uzamış psiko-duygusal aşırılık, zihinsel tükenme, depresif durumlar;
 • olumsuz yaşam koşulları, işçilik, gaz kirliliği, izin verilen zararlı madde konsantrasyonları fazlası;
 • kötü alışkanlıklar: sigara içmek, alkol bağımlılığı.

kronik enflamatuar odak varlığında, durgun pürülan toplam organı iltihabı arttırıcı odak mantar laküner oluşumuna neden olan dış açma boşlukları, daralma, birleştirici, yara üzerine lenfoid doku değiştirilir. Laküner küme patojenler, gıda parçacıkları pürülan salgıları kronik zehirlenmeye neden olan, vücut içinde kan akışı ve bakteri ve toksinler ve imha ürünlerin emisyonu yayılmış içine nüfuz etmesine neden olur. tahriş edici ve yabancı proteinlere doku ve organların artan duyarlılığı, alerjik, oto bağışıklık süreçleri, bademcik iltihabı ve ciddi komplikasyonlar vardır.

Tipler, kronik tonsillit semptomları ve hastalığın komplikasyonları

Tanı farklılaşması, lokal ve sistemik semptomları, öyküsüne hastanın şikayetlerine analizi ve genel olarak klinik tablo tonsil sendromu dayanır. Tanı için önemli olan lokal semptomlara bademcik dokularındaki herhangi bir enflamatuar sürecin tezahürleri dahildir. Sistemik semptomlar, kan dolaşımında inflamasyon kaynağından yayılan sitokinler ve ince kağıt ürünler, çürüme etkisi altında oluşturulabilir ve bağlı mikrop istilasına karşı serbest toksik maddeler bademcik lemfoid dokusunda ifade edildi. alevlenme sıklığı ve organizmanın genel reaksiyon bağlı kronik tonsillitin çeşitli izole edilmiştir:

 • Sık akut anjina ile basit tekrarlayan kronik bademcik iltihabı.
 • Sürekli sukggish inflamatuar süreç belirtileri ile basit, kalıcı bademcik iltihabı.
 • Uzun süreli remisyon ve nadir relapslar ile basit bir şekilde kompanse edilir.
 • Toksik alerjik tonsillit.

Hastalığın toksik alerjik formu iki çeşit içerir:

 • İlk çeşitlilikle, artan allerjikleşme ve zehirlenme düzeylerinin semptomları, hipertermi, kalpte ağrı, artan yorgunluk, eklem ağrısı ile kendini gösterir. Belirtilere organ ve sistemlerin fonksiyonel bozuklukları eşlik etmez;
 • ikinci aşamada zehirlenme belirtileri muayene sırasında doğrulanır: kalp aktivitesi ihlalleri ortaya çıkar, testlerin sonuçları eklemlerde, genitoüriner sistem organları, böbrekler, karaciğerde inflamatuar süreçleri teyit eder.

Kronik formda bademcik iltihabı genel belirtileri şunlardır:

 • hipotermi, aşırı şişkinlik, açlık, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı anjina şeklinde (basit şekli - yılda 3-5 kez) bademcik iltihabı sık alevlenmeleri;
  mukoza farenks kuruluğu, ağrı, yutma sırasında yabancı cisim hissi;
 • periyodik (ikinci tip toksik-alerjik formu ile - sabit) subfebrile göstergelere sıcaklık artışı;
  kötü nefesin varlığı;
 • mandibular lenf düğümlerinin artışı, acılığı;
 • genel yorgunluk, baş ağrısı, vücut direncini azalttı;
 • farenks incelendiğinde, hiperemi, kalınlaşma, palatine kemiğin şişlikleri ve bademcikler tespit edilir ve laküner tıkaçlar mümkündür.

kronik lokal semptomlar (boğaz ağrısı, şiddetli ödem eritema bademcik ve damak kemerli) eşliğinde anjin bademcik iltihabı ilerledikçe, ani sıcaklık derecesi yükselişi, bir organizmanın zehirlenme (ateş, baş ağrısı belirtileri, kas ağrıları ve eklemler, mide bulantısı, zayıflık ve t alevlenme d.)..
Kronik tonsillitin alevlenmesi ile semptomlar ve tedavi, hastanın bireysel özelliklerine, hastalığın etiyolojisine, teşhisin farklılaşması ve bir tedavi sürecinin tayin edilmesi için doktora danışılmasını gerektiren hastalıklar nedeniyle değişebilir.

Bir hastalık olarak tonsillit, bir çocuğun yaşı için daha tipik olup, sıklıkla erişkinlerde gözlense de, hastalığın ortak belirtileri üzerinde lokal semptomların prevalansı farklıdır. Erişkinlik dönemindeki kronik tonsil semptomu, sıklıkla akut hastalık, anjina, adenovirüs enfeksiyonunun öz-yönetiminin sonucudur. Nedeni aynı zamanda ağız boşluğuna bulaşıcı bir odaklanma da olabilir: diş eti iltihabı, çürük, vb.

Yaşlı kişiler silinir semptomlarla ortaya lenf dokusunun miktarı ve bağışıklık hücrelerinin konsantrasyonunda bir azalmaya ve bu nedenle, akut ve kronik bademcik iltihabı azaltmak için bir doğal süreç, klinik nadiren düşük dereceli aralığında uzun süreli hipertermi yol verme, ateşli vücut sıcaklığı göstergeleri ve şiddetli ağrı görülmektedir ve vücudun genel zehirlenme belirtileri.

Kronik bademcik iltihabı, organ ve sistemlerin çalışmasında ciddi bozuklukların gelişimine katkıda bulunan, vücutta sürekli bir enfeksiyon odaklarının varlığı nedeniyle tehlikelidir. Romatizmal tipte en sık görülen etkiler, örneğin:

 • romatizmal kalp hastalığı;
 • romatizmal poliartrit (eklemin sinovyal zarının lezyonu ile);
 • Vücudun sinir sistemini etkileyen romatizma kolera;
 • romatizmal deride enflamatuar lezyonlar.

Romatizma, iki faktörün etkisi altında gelişir: patojenik mikroorganizmalar tarafından salınan toksinlerin kardiyak doku üzerindeki etkisi ve streptococcus'un belirli suşlarının antijenlerinin içsel insan vücudu ile benzerliği. İkinci faktör, immün hücrelerin kendi hücrelerini etkilemeye başladıkları, yabancı olarak algıladıkları bir patolojik sistemik otoimmün tepkiye neden olur. Sağlık üzerine genel etkisine ek olarak, inflamatuar süreç lokal olarak gelişebilir, bu da paratonzillite, retrofaringual ve parapharyngeal apselerin oluşumuna neden olabilir.

Kronik form bademcik iltihabı için ilaç

İlaçların doğru seçilmesi, yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabının etkili konservatif tedavisine yardımcı olur. Hastalıkta kullanılan ilaçlar, tarihe, inflamasyonun klinik tablosuna, komplikasyonların varlığına ve test sonuçlarına bağlı olarak sistemik ve lokal etkilere yönlendirilir.

Kronik formları alevlendiren ilk seçenek ilaçlardan oluşan bir grup antibakteriyel ajanlardır. Antibiyotiklerin kesin seçimi palatine bademciklerin lakunalarının içeriğindeki patojenik mikroorganizmaların konsantrasyonunun ve çeşitli antibiyotik gruplarına olan duyarlılıklarının değerlendirilmesinin sonuçlarına dayanılarak gerçekleştirilir. Bademcik iltihabının% 70'inde hemolitik streptokoklu bademcik dokusunun yenilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır, bunlarla bağlantılı olarak, penisilinler ve bunların yarı sentetik türevleri genellikle terapisi için reçete edilmektedir. Penisilin grubu ilaçların bireysel intoleransı ile geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri seçilir. Enflamatuar bir hastalığın başka bir ajanını belirlerken, hedeflenen etkinin antibakteriyel etkisini seçmek gerekir.

Antibakteriyel ilaçlarla kendi kendine tedavi sadece düşük verim açısından değil, aynı zamanda patojenik mikroorganizmalarda antibiyotiğin aktif maddesine toleransın ortaya çıkması için de tehlikelidir, bu da hastalığın sonraki tedavisini önemli ölçüde zorlaştırır.

Gizli hastalık ve remisyon sırasında antibiyotik tedavisi kullanılmaz. Antibiyotik tedavisinin süresi bir uzman tarafından belirlenir. gastrointestinal sistem hastalıkları mevcudiyetinde antibakteriyel maddeler, geniş spektrumlu ilaçların, ilaç yüksek doz, uzun süreli terapi, sindirim problemleri bağırsak mikroflora restorasyonu için probiyotik preparatları ile antibiyotik kullanımı tavsiye olduğunda.
Ayrıca hafif alevlenmelerde sperma şeklinde lokal aksiyon antibiyotiklerin kullanılması da mümkündür, ancak aktif maddenin seçimi bakteri kültürü analizinin sonuçlarına dayanmalıdır. Bu tip bir ilacın kullanımı temel bir tedavi yöntemi değildir, çünkü bademciklerin antibakteriyel bileşim ile yüzeyde sulanması geçici bir etkiye sahiptir ve lenf dokusundaki aktif maddenin birikmesine katkıda bulunmaz. Hastalığın kronik formu için antibakteriyel durulama solüsyonlarının kullanımı şu anda haksız bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir: lokal etkiler etkili değildir, fakat antibiyotiğe dirençli floranın oluşumuna katkıda bulunabilir.

Fotoğraf: Afrika Stüdyosu / Shutterstock.com

Bir boğazda ifade edilen acı verici duyularda, lokal ve genel eylemin anestezi hazırlıkları reçete edilir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçların tabletleri (nimesulid, ibuprofen, parasetamol, ibuklin), hastalığın kronik formunun alevlenmesinde kullanılır.

Etkili terapi antiseptik ilaçlar yardımıyla gerçekleştirilir: spreyler, boğazı yağlamak için çözümler, durulama. Palatine kemiğin ve bademciklerin şişmesinin azaltılması ve aynı zamanda vücudun genel alerjisinin azaltılması, antihistaminlerin sistemik olarak kullanılmasına yardımcı olur.

Farinks mukozasındaki rahatsızlığı azaltmak için lokal, yerel yumuşatıcılar kullanılır. Tonsillit için kullanılan hazır ilaçların çoğu formları antiseptik, yumuşatıcı, anti-inflamatuar etkileri birleştirir. Kendinden yapılmış tuz çözeltileri, durulama için antiseptik etki ile bitkisel soğuma, alternatif ilaç yöntemleri (fito-maya, bitkisel koleksiyonlar) uzman ve hiçbir kontrendikasyon önerisi ile kullanmak mümkündür.
Kronik inflamatuar hastalıkların tedavisinde önemli genel ve yerel dokunulmazlık kurtarma seviyesini, ajanlar, ile bağışıklık atanması olasılığı vardır ve uzun vadeli remisyonla, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için mutlaka beri - bir organizmanın iyileşme sertleştirme, egzersiz, yeterli beslenme, zamanında geri kalanı, dışlama yöntemleriyle zararlı faktörler.

Bademcik iltihabı ve operatif tedavi

Konservatif tedavi yöntemleri, hastalığın kronik formunun tedavisinin genel kompleksine dahil edilen geniş bir prosedür yelpazesi sunar. Çoğu durumda, konservatif tedavi yöntemleri, tedavi kurallarını gözlemlerken hastanın iyileşmesi için yeterlidir.

Palatine bademciklerin lakunalarının aseptik solüsyonlarla yıkanması, bademcik iltihabında en yaygın ve genel olarak kullanılan konservatif tedavi yöntemidir. Amaç, bademciklerin kendi kendine saflaşmasını önleyen dokulardaki sklerotik değişikliklerden dolayı lacunar tıkaçlarını, ölü epitelyumları, lökositleri ve diğer dokuları ve lakuna içinde akan partikülleri biriktirmektir. Prosedür çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleştirilir: sıklıkla kullanılan, daha az etkili olmasına rağmen, kavisli bir kanül ile tıbbi bir şırınga kullanılmasıdır. Daha modern özel nozullar, artan basınç altında aseptik bir çözelti sağlamanıza ve lakunanın tamamen temizlenmesine yardımcı olur. Yıkama ile birlikte, bir şırınga, bir enjektör, bir yıkama nozülü veya bir antiseptik solüsyon süspansiyonu oluşturan bir ultrasonik cihaz aracılığıyla bir çözelti formunda ilaçların birleştirilmesi mümkündür. Gerekli terapötik etkiyi elde etmek için, Lugol çözeltisi ile bademcik yüzeyinin muamelesi ile kombinasyon halinde ortalama 10-12 prosedürler üzerinde bir yıkama yöntemi önerilmektedir.

Bademcik iltihabının tedavisinde fizyoterapi, hastalığın karmaşık terapisinde iyi bilinen ve etkili yöntemlere işaret eder. Çoğu zaman bademciklerin ultraviyole ışınlanmasına, fiziksel yöntemlerle yüzey sanitasyonu için farenksin yanı sıra boğazı ısıtır. yöntem bademcik dokularda gelişmiş mikro dolaşımı ve kan akışını sağlayan, ödem ve mukoza iltihabı, ve titreşim-akustik etkilerin ciddiyetinin azaltılması için lazer terapisinin fiziksel etkilerden kullanımını içerir.

Daha önce kullanılan ekstrüzyon ve lakuna içeriklerinin emilme teknikleri, hem düşük hem de inflamasyonun yayılmasına ve skar dokusunun oluşumunun hızlanmasına neden olan travmatizasyon riskini artırmıştır. Şu anda, bu yöntemler sadece araştırma için içeriği ele geçirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Enflamatuar sürecin şiddetini, dokuların rejenerasyonunu ve bademciklerin mikroflorasının restorasyonunu azaltmaya yönelik kompleks tedavi kurslarla gerçekleştirilir. İlaç ve konservatif tedavinin kombinasyonu, alevlenme belirtileri olmadan, remisyon periyodu sırasında yapılmalıdır. Klinik iyileşmeyi sağlamak için, terapinin, hastanın bireysel reaksiyonuna bağlı olarak yılda 2 ila 4 kez gerçekleştirilir.

Kronik bademcik iltihabı da operasyonel yöntemlerle tedaviye tabidir. Radikal cerrahi tedavi palatine bademciklerin çıkarılması yöntemiyle gerçekleştirilir. Bu durumda vücut bağışıklık sisteminin organlarından birini kaybettiğinden, bademcik iltihabının ilerlediği ve koruyucu tekniklerin uygun etki göstermediği durumlarda kullanılır.

Cerrahi tedavi endikasyonları şunlardır:

 • uykuda solunum yolu tıkanıklığı, burun solunumu ile girişim, kalıcı ödemden dolayı yutma, tedaviye uygun olmayan veya bademcik iltihabı dokusunun proliferasyonu;
  organın lenfoid dokusunun daha büyük bir kısmının, bir bağlantı ile değiştirilmesi; bu, işlevselliğinde önemli bir azalmaya yol açar;
 • Bir yıl veya daha uzun süren düzenli konservatif tedaviye yönelik patolojinin ilerlemesi;
 • hastalığın şiddetli toksik-alerjik formları;
 • şiddetli komplikasyonların eşlik ettiği bademcik iltihabı: akut romatizmal ateş, romatizmal kardit, glomerülonefrit ve diğerleri;
 • Konservatif tedavinin arka planında hastalığın sık alevlenmeleri (yılda 5'ten fazla);
 • bademcik dokularında apseler.

Palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, enflamatuar süreçlerin odakları ile dokuları ortadan kaldırır, hastalığın substratını giderir ve kronik tonsilliti radikal bir şekilde iyileştirir. Ancak, yenilenme ve iyileşme yeteneğine lenfoid doku kaldırdığınızda, vücut solunum yolları girişinde enfeksiyona karşı "bariyer" cesetlerden birinin yoksun, dolayısıyla cerrahi müdahale için endikasyonların varlığı kesinlikle uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Mümkünse, kaydetmek ve bademcik konservatif tedavi araçlarını ihmal ve derhal akut formlarının ilk belirtilerinin de doktorunuza danışın yok iyileşir.

Kronik bademcik iltihabının teşhisinde kontraendikasyonlar bazı kronik hastalıklar ve yüksek dekompansasyon riski taşıyan organ ve sistem bozukluklarıdır.

 • hipertansif hastalık;
 • hemofili;
 • Böbrek fonksiyonunun fonksiyonel bozulması, vb.

Ameliyat için geçici kontrendikasyonlar tüm hastaların bazı hastalıkları ve kadınların fizyolojik koşulları olarak kabul edilir:

 • nazofarenks ve üst solunum yolları ve kronik hastalık alevlenme hastalıkların akut bir formları (sinüzit, sinüzit, faranjit, bronşit, vs...);
 • çürük;
 • diş eti iltihabı, stomatit, ağız boşluğunda bakteriyel etiyolojinin iltihaplı süreçleri;
 • adet dönemi;
 • gebelik.

Klinikte lokal anestezik etkisi altında operatif müdahale gerçekleştirilmektedir. Bademciklerin çıkarılmasına yönelik prosedürün toplam süresi, hastanın yaşına, hazırlık aşamasının süresine, doku çoğalmasının aşamasına bağlı olarak, birkaç dakikadan yarım saate kadar sürer. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi iyileşme süresi yeme ve sıcaklık aralığı 25-30 ° C içiyorlar enstrümantal müdahale ana öneriler için kullanılan 7. Modern yöntemlere 3-4 gün arasında sürer, ameliyat mukozal hububat sonraki ilk günlerde Diyetin bileşimi yumuşak, püre çorba, baharatlı, tuzlu, asitli gıdalar hariç patates püresi, ses telleri üzerinde boğazını yanı sıra artan stres, sigara, yara poverhnos üzerinde herhangi tahriş edici etkiye tahriş onun tam iyileşmeye kadar s yutak.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı kaç kişi

Bu hastalık bulaşıcı olarak kabul edilir. Bir virüs, mantar veya bakteriden etkilenen bademcikleri etkilediğinde. Herkes için iyileşme zamanı farklı. Tedavinin doğruluğuna ve zamanına, insan bağışıklığının durumuna ve hastalığın biçimine bağlıdır.

Boğazda bir staphilococcus öldürmek için

Boğazdaki Staphylococcus aureus (aureus) çoğu insanda kesinlikle normaldir.Bu bakteri hakkında konuştuğumuzda, standart bir Staphylococcus aureus normu olduğunu anlamalıyız.