Loading

Kronik tonsillit tehlikesi nedir?

Kronik tonsillit, kendi başına tedavi edilmemiş bademcik iltihabının bir sonucu olan ciddi bir hastalıktır. Kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında yetersiz veya yetersiz tedavi bademciklerin yanı sıra diğer organ ve vücut sistemlerinde bozulmaya yol açabilir. Özellikle, bunlar aşağıdakileri etkileyen hastalıklardır:

 1. kalp;
 2. lenfatik sistem;
 3. bağ dokular;
 4. Işık;
 5. gastrointestinal sistem;
 6. böbrek;
 7. karaciğer;
 8. cilt bütünlüğü;
 9. gözler;
 10. endokrin sistemi.

Kronik tonsillite ne yol açabilir?

Kronik bademcik iltihabı ve sonuçları Kalpteki komplikasyonlar şeklinde, Çoğu zaman, bu tür hastalıklar şeklinde tezahür eder:

 • aritmi (kalp ritmi normdan farklı olduğunda);
 • miyokardit (kas zarının enfeksiyöz iltihabı - miyokardiyum);
 • endokardit (kalbin içinde bulunan zarın iltihaplanması).

Lenf sistemi, En sık, lenfadenit muzdarip.

Lenfadenit lenf düğümlerinin inflamatuar bir prosesidir, pürülan formda gerçekleşebilir. Hem anjinin kendisine hem de komplikasyonlarına yol açan hastalığın etken maddesi streptokoktur.

Lenfadeniti, hastalığın temel nedeninin ortadan kaldırılmasıyla tedavi ederek, enfeksiyonun ana odağını ortadan kaldırır, bu durumda, bademcik iltihabıdır. Gerisi gerekli olacak:

 • ilaç tedavisi (anti-enflamatuar, antihistaminler, antibiyotikler veya antiviral ajanlar yardımıyla);
 • fizyoterapi;
 • aşırı bir durumda, cerrahi.

Komplikasyonları bağ dokular, bunlar:

 • romatizma;
 • skleroderma;
 • sistemik lupus eritematozus.

Komplikasyonlar etkilerse akciğer, o zaman tedavi etmek gereklidir:

Komplikasyonları gastrointestinal sistem normal bir bozukluğa son vermeyin, genellikle bademcik iltihabı olan bir hasta şunlardan muzdariptir:

 • gastrit;
 • kolit;
 • mide ve duodenumun ülseratif hastalıkları;
 • duodenitis.

Üriner sistemde, özellikle de yan etkilerden kaynaklanan nadir ve komplikasyon değildir. böbrek:

 • piyelonefrit (enfeksiyöz inflamasyon);
 • glomerülonefrit (böbreklerin veya glomerulusun "glomerulus" un yenilgisi ile karakterize edilen böbrek hastalığı).

Ayrıca, enfeksiyondan ve toksinlerinden, diğerlerinden daha az değil, karaciğer acı çekebilir.

Yan taraftan cilt, En sık görülen komplikasyonlar:

 • atopik dermatit, nörodermatit;
 • sedef.

gözleri bulaşıcı yayılmaya tepki:

 • konjonktivit (göz mukozasının iltihabı);
 • blefarit (tedavi etmek için yeterince zor olan göz kapaklarının kenarlarında iltihaplanma).

Başarısızlıklar endokrin sistemi yardımı ile ortaya çıkmaktadır:

 • kadınlarda adet döngüsü bozuklukları;
 • erkeklerde üreme fonksiyonunun azaltılması;
 • hormonal arka planda bozukluklar;
 • diabetes mellitus;
 • obezite;
 • Tiroid bezinde patolojik değişiklikler.

Komplikasyonları önlemek için bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kronik tonsillitin hüzünlü sonuçlarına izin vermemek için, tedavinin kapsamlı olması ve aşağıdaki noktalara karşılık gelmesi önemlidir:

 1. Kronik bademcik iltihabını tedavi etmek, tıbbi tavsiyelere tamamen uygun olmalıdır, yeterlilik ve sistematik, kronik bademcik iltihabını sonsuza dek tedavi etmeye yardımcı olacaktır. Nükslerin kendi kendine tedavisi, eşit ölçüde, önleme tedbiri olarak, gerileme dönemlerinde bile, yöntemlerin uygulanması ve halk uygulaması için gerekli olmadığından, tamamen dışlanmaktadır.
 2. Kronik bademcik iltihabının ilaç tedavisi sadece antibiyotiklerden değil, gerekirse antiviral, antifungal ajanlardan ve aynı zamanda lokal tedavinin preparasyonlarından oluşmalıdır.
 3. Kronik bademcik iltihabı için gerçekten etkili bir ilaç seçmek için, testleri geçmeniz gerekir: kan ve leke.
 4. Kronik bademcik iltihabının konservatif tedavisi, beklenen meyveleri getirmezse, ilaçların değiştirilmesi, fizyoterapötik bir yaklaşım veya cerrahi müdahale gerektirir.

Kronik bademcik iltihabı ve tedavisindeki semptomlara ihtiyaç duyulduğu sürece, doktorun randevusu tarafından hapları veya enjeksiyonları gerekli olacaktır. Örneğin, bazı antifungal ilaçların tedavisinin seyri birkaç gündür ve aylarca immün sistemi uyarıcıdır.

Bademcik iltihabının etkin tedavisi, prensip olarak, birçok ilacın yanı sıra, haftada bir veya 10 günlük antibiyotik alımı gerektirir.

Kronik tonsilliti tedavi etmek mümkün mü?

İyileşmek mümkündür, ancak fizyoterapi prosedürünün bireysel seçimi de dahil olmak üzere, doktor tarafından reçete edilen tüm önlemlerin karşılanması şartıyla. Bazen, amigdalayı kısmen uzaklaştırmak, lazerin enfekte olmuş kısmını veya ultraviyole ışınımı kısmak ve bazen tamamen çıkarmak gerekebilir.

Kronik bademcik iltihabı her zaman bademcik kaldırılarak tedavi edilir mi?

Tüm olgular bazen amigdalanın giderilmesini gerektirmez, bazen mükemmel bir sonuç aşağıdakilerden oluşan fizyoterapi prosedürleri ile sonuçlanabilir:

 • pürülan içeriklerin çıkarılması,
 • lacunae yıkamak
 • fonoforezinin,
 • bademciklerin ultraviyole ışığı ile ışınlanması.

yetkin dağıtmak, sürekli işlemlerini sürdürmek için, doktor Sanatoryumda kronik tonsillitin tedavi önerebilir. kaplıca tedavisinin avantajları, sadece yüksek kaliteli tedavi için önemli bir bileşenidir sabit tıbbi personelin dikkatine, aynı zamanda diyet, uyku bağlılık ve dinlenme, isnat edilebilir.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabı, yetersiz tedavi durumunda, insan vücudunun birçok organına çok ciddi komplikasyonlar veren üst solunum yollarının bir hastalığıdır.

Bu hastalık ile, palatine bademcikler iltihaplıdır, bu da vücudun koruyucuları gibi davranır.

Sonuç olarak, bu veya bu hastalığa karşı belirli bir bağışıklık oluşur. Ancak böyle eşsiz bir yetenek sadece sağlıklı palatine bademcikler tarafından ele geçirilmiştir.

Bununla birlikte, kendileri enfeksiyonlara eğilimli olabilirler ve kronik tonsillite neden olabilirler.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı çeşitli nedenlerle ortaya çıkar.

 1. hastalığın kronik doğası çoğu zaman bu tür streptococci, staphylococci, enterococci gibi bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabı akut formu bir sonucudur. ilaç yanlış atanmıştır veya hasta yanlış ilaç alıyorsa, sonunda kronik bademcik iltihabı gelişecektir.
 2. Ağız boşluğunun uzun süreli enfeksiyonları. Pürülan abseler ile karakterize bir periodontal hastalık olabilir; Dişeti iltihabı - dişeti kanaması ve ağrısının olduğu bir hastalık ve ülserler görülür; dil, yanaklar, diş etleri üzerinde beyaz peynirli kaplama ile karakterize mantar enfeksiyonları; stomatit - dilin içinde pürülan erozyonlar ve ülserler, yanakların ve diş etlerinin kabuğu oluşturur.
 3. Burun solunum fonksiyonlarının bozulması. Solunum nazofaringeal tonsiller (adenoidler), kalıcı soğuk algınlığı, deforme nazal septum, polipler nedeniyle komplike olabilir.
 4. Burun sinüslerinin hastalıkları. Bunlar pürülan sinüzit, sinüzit vb.
 5. Diş çürüğü. Çürük dişinin enfeksiyonu, kronik bademcik iltihabı başlangıcı için çok uygun bir mikroflora oluşturur.

Bu nedenlerin her biri kronik bademcik iltihabının gelişimine katkıda bulunur.

Hastalığın klinik belirtileri

Kronik tonsillitte, aşağıdaki belirtiler görülebilir.

Ağızdan koku

Etkilenen bademcikler artar, üniform olmayan, gevşek hale gelir, kanalları genişler. Kanallarda, yiyecek parçaları tıkanabilir ve hoş olmayan bir koku ile birlikte çürüyen süreçler meydana gelebilir.

İltihaplı amigdala gizli bir tıkanıklık salgılar - berrak kokulu gevşek topaklar.

Buna ek olarak, bu hastalık ile, bademcikler hasta tarafından yutulan yaklaşık 200 ml irin salgılayabilir ve bu da midenin normal işleyişini bozar. Bütün bu sebepler hoş olmayan bir kokuya neden olur.

Yutulduğunda dildeki ağrı

Bu semptomun nedeni genişletilmiş bademcikler. Ek olarak, kronik tonsillit bazen dildeki artmış ağrıya neden olan yakın lenf düğümlerini yakar.

Boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı hastaları, her şeyden önce, boğazda ağrı, terleme ve boğazda boğazda yabancı madde hissinden şikayet ederler.

Ağızda ülserler

Bazen kronik bademcik bademcikler atak sırasında ağız boşluğu içine hareket edebilir küçük püstüller ve ülserler (folikül), görünür.

Sonuç olarak, dil, yanaklar vb. Üzerinde ülserler bulunabilir. Bu semptom ayrı ayrı tedavi edilir. Dildeki ülserler, spreyler, antiseptikler ve merhemler yardımıyla tedavi edilir.

Baş ağrısı, baş dönmesi ve sıcaklık

Kronik bademcik iltihabında karakteristik bir özellik, 37-37,5 ° C sabit sıcaklığın varlığı olarak adlandırılır ve sıcaklık daha sonra akşam ilerledikçe artar.

Genel halsizlik ve aşırı yorgunluk

Hastanın normal çalışmalarını yapması zordur, güçsüzlük yaşanır.

Kronik bademcik iltihabının iki şekli vardır - karşılaştırıldı ve dekompanse edildi. Telafi formu ile bademciklerin koruyucu işlevi çalışır, enfeksiyonlar vücut boyunca daha fazla yayılmaz

Burada sadece hastalığın belirtileri ifade edilir.

Dekompanse edilmiş bir formda, kronik bademcik iltihabının belirtilerinin yanı sıra başka birçok hastalık da ortaya çıkar.

Bu durumda kronik bademcik iltihabı, bezlerin "doğrudan görevlerini" yerine getirme becerilerini ciddi şekilde etkiler.

Vücudun bağışıklığı zayıflar ve bir kural olarak, bu hastalığın çeşitli komplikasyonları ve sonuçları vardır.

Komplikasyon ve sonuçların oluşumu

Okuryazar tedavisi veya yokluğu ile birlikte, çeşitli komplikasyonlar ve sonuçlar olabilir.

Parathonsillar apse

Bu yakın modal selülozda akut bir enflamasyondur. Bu komplikasyonun nedeni bademciklerden enfeksiyonun yayılmasıdır.

peritonsiller abse, yüksek sıcaklıkta (40 ° C), lenf düğümleri, zayıflık, baş ağrısı, iltihap oluşumu boğazda ve dil artan ağrı olduğu zaman.

Kollajen hastalıkları

Sıklıkla, kronik bademcik iltihabı, hastalık dokularının ve damarlarının sistemik lezyonlarının ortaya çıktığı rahatsızlıkların ortaya çıkması için bir sıçrama tahtası rolünü oynar.

Hastalığın bir komplikasyonu, kalbin ve eklemlerin, poliartritin, lupus eritematozusun, sklerodermanın vb. Romatizması gibi görünebilir.

Cilt hastalıkları
Gözlemler, sedef hastalarında palatine bademciklerin sıklıkla iltihaplı olduğunu göstermektedir. Genellikle nörodermatit, kaba akne, atopik dermatit, eritema nodozum gelişir.

Göz hastalıkları
Bazen bademciklerin kronik iltihaplanmasının etkileri, zayıf bir görme kaybına yol açar.
Gözlerin konaklama düzenini, miyopi gelişimini, Behçet hastalığının görünümünü, sadece gözlerde değil, aynı zamanda dilin içinde, dudakların iç yüzeyinde de ortaya çıkarır.

Akciğerin komplikasyonları
bademcikler Patoloji spesifik olmayan akciğer hastalıklarına yol açar: akut, kronik (kendi akışı ile - yeterince ağır) zatürre, endojen peribronhit vs.

Karaciğerin komplikasyonları
Çalışmalar kronik tonsillitin karaciğer ve safra boşaltım sistemi için zararlı olduğunu göstermiştir.

Hastanın zaten herhangi bir karaciğer hastalığı varsa, ciddi komplikasyonları oluşur. Örneğin bazı hepatit formları kronikleşir.

Sinir sistemi
Bademcik iltihabının etkileri sinir sistemini etkileyebilir.

bozukluğu migren (şiddetli baş ağrısı), Meniere sendromu (kulak çınlaması, baş dönmesi, uzayda gövdenin yönü kaybı), Raynaud sendromu (soğukluk, uyuşma, ellerde ağrısı), genel bir halsizlik ile karakterize edilen bir durum, yorgunluk olabilir olarak yükleri ve dayanılmaz esneme çeşitli türleri.

Endokrin sistemi
Bezlerin hastalığı tiroid bezinden etkilendiğinde, özellikle hormon oluşturma işlevi artar. Yavaş yavaş, bu çeşitli hastalıkların gelişmesine yol açar.

Bazen hasta tam tersine, çok kilo almaya, ya da, kilo, iştah bozulur, orada, susuzluk, bol terleme olan erkek potens muzdarip kadınlarda aylık bir döngüyü iner, geliştirir ve diyabet daha da ağırlaşmaktadır.

Kadınların üreme sistemi
Kronik bademcik iltihabı kadınların üreme sistemi için çok zararlıdır. Birçok çalışma, bu hastalık ile hormon seviyesindeki değişiklik arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Sonuç olarak, bu endometriozis, adenomatozis ve uterus myomlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Kronik tonsillitin listelenen komplikasyonlarına ve sonuçlarına ek olarak, bu hastalıktan kaynaklanan büyük bir hastalık listesi hala mevcuttur.

Bu nedenle, bademcik iltihabının ilk belirtilerini hissediyorsanız, sıkmayın ve kronik formun gelişmesini önlemek için hemen doktora gitmeyin ve ek hastalıklardan bir buket almayın.

Kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanma süreci ile karakterize olan üst solunum yollarının bir hastalığıdır. Kronik bademcik iltihabının geliştirilmesinin nedeni çoğunlukla akut bademcik iltihabı için etkisiz veya eksik bir tedavidir. Lokal immünitenin uzun süreli azaltılması, patojenik organizmaların hastalığın alevlenmesinin başlangıcında daha aktif hale geldiği enflamatuar odakların oluşmasına yol açar.

Kronik tonsillit prevalansı oldukça fazladır: Bazı, Avrupa ülkeleri ve Rusya nüfusunun% 10'una duyarlı hastalığa göre. Yanı sıra, böylece romatizma, piyelonefrit, romatizmal kalp hastalığı, artrit, otoimmün hastalıklar ve komplikasyonlara karşı, bademcik iltihabı neden vücut kronik bademcik iltihabı, kalıcı fokal enfeksiyonun hastalık tehlikeli varlığı ve enflamasyon ile hastanın yaşadığı rahatsızlık.

Kronik tonsillit nedenleri

Lenfoid dokudan oluşan palatine bademcikler, vücudun genel bağışıklık sistemine dahil edilir. Temel amaçları, bir kişinin boğazına nüfuz eden enfeksiyöz ajanlarla savaşmaktır. Normal insan bitki, bağışıklık sisteminin tüm organların kombine çalışma doğal bir denge durumunda, bir patojenik olmayan ve fırsatçı patojen mikroorganizmaların oluşur. dengesi, patojenik organizmaların penetrasyon yerel gerilim zaman bağışıklık virüs, mantar ve bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır. Uzun süreli bağışıklık gerilimi için, toplam vücut direnci lenfoid dokulara düşürücü patojenlerin sayıda bulaşıcı maddeler karşı yeterli interferonlar, lenfositler, gama globülin üretmek mümkün değildir.

palatin bademcikler farenks sık ve / veya uzun süreli enflamasyon ile kendilerini kronik bademcik iltihabı yol açan enfeksiyon odağı haline mendilleri, ifade edilen patojen organizmaların direnç gösterme yeteneğini kaybeder. Bu palatin bademcik nedeniyle bu boşlukların varlığı kronik iltihap karşı çok duyarlı olan - tanklar Epitelyal hücre kümeleri ve çeşitli mikroorganizmalar. izole mikroflora analiz sonuçları hasta bademcik iltihabı bademciklerinden yüzeyinde yaklaşık 30 farklı patojenler, bakteriyel boşluklara içerik analizi genellikle streptokok ve stafilokok yüksek bir konsantrasyon ortaya koymaktadır.

Fotoğraf: Aleksandra Suzi / Shutterstock.com

Çoğunlukla, hastalığın kronik formu kesin bir akut enflamatuar süreç, bademcik iltihabı sonra gelişir. Bazen, 100'den fazla 3 vakada, doğrudan retrospektif olarak akut form olmaksızın kronik inflamasyonun odak noktası oluşturulmaktadır. Hastalığın kronik formunun gelişimi, aşağıdaki patolojiler ve bakteriyel ve viral etiyoloji hastalıkları tarafından kolaylaştırılır:

 • pürülan sinüzit, sinüzit, adenoidit, yanı sıra burun solunum tipini ihlal eden burun yolunun iltihaplı süreçleri ve patolojileri;
 • çürük, diş eti iltihabı ve ağız boşluğunda patojenik mikroflora konsantrasyonunun diğer odakları;
 • Kızamık en yakın anamnezde varlığı, kızıl ateş, mevcut tüberküloz süreci ve özellikle gizli, şiddetli formlarla veya hastalıkların yanlış tedavisi ile genel bağışıklığı azaltan diğer enfeksiyonlar.

Kronik tonsillite kalıtsal yatkınlığın ve nazofarinkste lokal bağışıklığın azaltılmasına katkıda bulunan bir dizi faktörün rolü de vardır:

 • Yetersiz, düzgün beslenmede tekdüze, vitamin eksikliği, mineraller;
 • yetersiz sıvı alımı, düşük su kalitesi;
 • Vücudun güçlü ve / veya uzamış süper soğutması, ortam sıcaklıklarında sık keskin değişiklikler;
 • ifade edilen ve / veya uzamış psiko-duygusal aşırılık, zihinsel tükenme, depresif durumlar;
 • olumsuz yaşam koşulları, işçilik, gaz kirliliği, izin verilen zararlı madde konsantrasyonları fazlası;
 • kötü alışkanlıklar: sigara içmek, alkol bağımlılığı.

kronik enflamatuar odak varlığında, durgun pürülan toplam organı iltihabı arttırıcı odak mantar laküner oluşumuna neden olan dış açma boşlukları, daralma, birleştirici, yara üzerine lenfoid doku değiştirilir. Laküner küme patojenler, gıda parçacıkları pürülan salgıları kronik zehirlenmeye neden olan, vücut içinde kan akışı ve bakteri ve toksinler ve imha ürünlerin emisyonu yayılmış içine nüfuz etmesine neden olur. tahriş edici ve yabancı proteinlere doku ve organların artan duyarlılığı, alerjik, oto bağışıklık süreçleri, bademcik iltihabı ve ciddi komplikasyonlar vardır.

Tipler, kronik tonsillit semptomları ve hastalığın komplikasyonları

Tanı farklılaşması, lokal ve sistemik semptomları, öyküsüne hastanın şikayetlerine analizi ve genel olarak klinik tablo tonsil sendromu dayanır. Tanı için önemli olan lokal semptomlara bademcik dokularındaki herhangi bir enflamatuar sürecin tezahürleri dahildir. Sistemik semptomlar, kan dolaşımında inflamasyon kaynağından yayılan sitokinler ve ince kağıt ürünler, çürüme etkisi altında oluşturulabilir ve bağlı mikrop istilasına karşı serbest toksik maddeler bademcik lemfoid dokusunda ifade edildi. alevlenme sıklığı ve organizmanın genel reaksiyon bağlı kronik tonsillitin çeşitli izole edilmiştir:

 • Sık akut anjina ile basit tekrarlayan kronik bademcik iltihabı.
 • Sürekli sukggish inflamatuar süreç belirtileri ile basit, kalıcı bademcik iltihabı.
 • Uzun süreli remisyon ve nadir relapslar ile basit bir şekilde kompanse edilir.
 • Toksik alerjik tonsillit.

Hastalığın toksik alerjik formu iki çeşit içerir:

 • İlk çeşitlilikle, artan allerjikleşme ve zehirlenme düzeylerinin semptomları, hipertermi, kalpte ağrı, artan yorgunluk, eklem ağrısı ile kendini gösterir. Belirtilere organ ve sistemlerin fonksiyonel bozuklukları eşlik etmez;
 • ikinci aşamada zehirlenme belirtileri muayene sırasında doğrulanır: kalp aktivitesi ihlalleri ortaya çıkar, testlerin sonuçları eklemlerde, genitoüriner sistem organları, böbrekler, karaciğerde inflamatuar süreçleri teyit eder.

Kronik formda bademcik iltihabı genel belirtileri şunlardır:

 • hipotermi, aşırı şişkinlik, açlık, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı anjina şeklinde (basit şekli - yılda 3-5 kez) bademcik iltihabı sık alevlenmeleri;
  mukoza farenks kuruluğu, ağrı, yutma sırasında yabancı cisim hissi;
 • periyodik (ikinci tip toksik-alerjik formu ile - sabit) subfebrile göstergelere sıcaklık artışı;
  kötü nefesin varlığı;
 • mandibular lenf düğümlerinin artışı, acılığı;
 • genel yorgunluk, baş ağrısı, vücut direncini azalttı;
 • farenks incelendiğinde, hiperemi, kalınlaşma, palatine kemiğin şişlikleri ve bademcikler tespit edilir ve laküner tıkaçlar mümkündür.

kronik lokal semptomlar (boğaz ağrısı, şiddetli ödem eritema bademcik ve damak kemerli) eşliğinde anjin bademcik iltihabı ilerledikçe, ani sıcaklık derecesi yükselişi, bir organizmanın zehirlenme (ateş, baş ağrısı belirtileri, kas ağrıları ve eklemler, mide bulantısı, zayıflık ve t alevlenme d.)..
Kronik tonsillitin alevlenmesi ile semptomlar ve tedavi, hastanın bireysel özelliklerine, hastalığın etiyolojisine, teşhisin farklılaşması ve bir tedavi sürecinin tayin edilmesi için doktora danışılmasını gerektiren hastalıklar nedeniyle değişebilir.

Bir hastalık olarak tonsillit, bir çocuğun yaşı için daha tipik olup, sıklıkla erişkinlerde gözlense de, hastalığın ortak belirtileri üzerinde lokal semptomların prevalansı farklıdır. Erişkinlik dönemindeki kronik tonsil semptomu, sıklıkla akut hastalık, anjina, adenovirüs enfeksiyonunun öz-yönetiminin sonucudur. Nedeni aynı zamanda ağız boşluğuna bulaşıcı bir odaklanma da olabilir: diş eti iltihabı, çürük, vb.

Yaşlı kişiler silinir semptomlarla ortaya lenf dokusunun miktarı ve bağışıklık hücrelerinin konsantrasyonunda bir azalmaya ve bu nedenle, akut ve kronik bademcik iltihabı azaltmak için bir doğal süreç, klinik nadiren düşük dereceli aralığında uzun süreli hipertermi yol verme, ateşli vücut sıcaklığı göstergeleri ve şiddetli ağrı görülmektedir ve vücudun genel zehirlenme belirtileri.

Kronik bademcik iltihabı, organ ve sistemlerin çalışmasında ciddi bozuklukların gelişimine katkıda bulunan, vücutta sürekli bir enfeksiyon odaklarının varlığı nedeniyle tehlikelidir. Romatizmal tipte en sık görülen etkiler, örneğin:

 • romatizmal kalp hastalığı;
 • romatizmal poliartrit (eklemin sinovyal zarının lezyonu ile);
 • Vücudun sinir sistemini etkileyen romatizma kolera;
 • romatizmal deride enflamatuar lezyonlar.

Romatizma, iki faktörün etkisi altında gelişir: patojenik mikroorganizmalar tarafından salınan toksinlerin kardiyak doku üzerindeki etkisi ve streptococcus'un belirli suşlarının antijenlerinin içsel insan vücudu ile benzerliği. İkinci faktör, immün hücrelerin kendi hücrelerini etkilemeye başladıkları, yabancı olarak algıladıkları bir patolojik sistemik otoimmün tepkiye neden olur. Sağlık üzerine genel etkisine ek olarak, inflamatuar süreç lokal olarak gelişebilir, bu da paratonzillite, retrofaringual ve parapharyngeal apselerin oluşumuna neden olabilir.

Kronik form bademcik iltihabı için ilaç

İlaçların doğru seçilmesi, yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabının etkili konservatif tedavisine yardımcı olur. Hastalıkta kullanılan ilaçlar, tarihe, inflamasyonun klinik tablosuna, komplikasyonların varlığına ve test sonuçlarına bağlı olarak sistemik ve lokal etkilere yönlendirilir.

Kronik formları alevlendiren ilk seçenek ilaçlardan oluşan bir grup antibakteriyel ajanlardır. Antibiyotiklerin kesin seçimi palatine bademciklerin lakunalarının içeriğindeki patojenik mikroorganizmaların konsantrasyonunun ve çeşitli antibiyotik gruplarına olan duyarlılıklarının değerlendirilmesinin sonuçlarına dayanılarak gerçekleştirilir. Bademcik iltihabının% 70'inde hemolitik streptokoklu bademcik dokusunun yenilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır, bunlarla bağlantılı olarak, penisilinler ve bunların yarı sentetik türevleri genellikle terapisi için reçete edilmektedir. Penisilin grubu ilaçların bireysel intoleransı ile geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri seçilir. Enflamatuar bir hastalığın başka bir ajanını belirlerken, hedeflenen etkinin antibakteriyel etkisini seçmek gerekir.

Antibakteriyel ilaçlarla kendi kendine tedavi sadece düşük verim açısından değil, aynı zamanda patojenik mikroorganizmalarda antibiyotiğin aktif maddesine toleransın ortaya çıkması için de tehlikelidir, bu da hastalığın sonraki tedavisini önemli ölçüde zorlaştırır.

Gizli hastalık ve remisyon sırasında antibiyotik tedavisi kullanılmaz. Antibiyotik tedavisinin süresi bir uzman tarafından belirlenir. gastrointestinal sistem hastalıkları mevcudiyetinde antibakteriyel maddeler, geniş spektrumlu ilaçların, ilaç yüksek doz, uzun süreli terapi, sindirim problemleri bağırsak mikroflora restorasyonu için probiyotik preparatları ile antibiyotik kullanımı tavsiye olduğunda.
Ayrıca hafif alevlenmelerde sperma şeklinde lokal aksiyon antibiyotiklerin kullanılması da mümkündür, ancak aktif maddenin seçimi bakteri kültürü analizinin sonuçlarına dayanmalıdır. Bu tip bir ilacın kullanımı temel bir tedavi yöntemi değildir, çünkü bademciklerin antibakteriyel bileşim ile yüzeyde sulanması geçici bir etkiye sahiptir ve lenf dokusundaki aktif maddenin birikmesine katkıda bulunmaz. Hastalığın kronik formu için antibakteriyel durulama solüsyonlarının kullanımı şu anda haksız bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir: lokal etkiler etkili değildir, fakat antibiyotiğe dirençli floranın oluşumuna katkıda bulunabilir.

Fotoğraf: Afrika Stüdyosu / Shutterstock.com

Bir boğazda ifade edilen acı verici duyularda, lokal ve genel eylemin anestezi hazırlıkları reçete edilir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçların tabletleri (nimesulid, ibuprofen, parasetamol, ibuklin), hastalığın kronik formunun alevlenmesinde kullanılır.

Etkili terapi antiseptik ilaçlar yardımıyla gerçekleştirilir: spreyler, boğazı yağlamak için çözümler, durulama. Palatine kemiğin ve bademciklerin şişmesinin azaltılması ve aynı zamanda vücudun genel alerjisinin azaltılması, antihistaminlerin sistemik olarak kullanılmasına yardımcı olur.

Farinks mukozasındaki rahatsızlığı azaltmak için lokal, yerel yumuşatıcılar kullanılır. Tonsillit için kullanılan hazır ilaçların çoğu formları antiseptik, yumuşatıcı, anti-inflamatuar etkileri birleştirir. Kendinden yapılmış tuz çözeltileri, durulama için antiseptik etki ile bitkisel soğuma, alternatif ilaç yöntemleri (fito-maya, bitkisel koleksiyonlar) uzman ve hiçbir kontrendikasyon önerisi ile kullanmak mümkündür.
Kronik inflamatuar hastalıkların tedavisinde önemli genel ve yerel dokunulmazlık kurtarma seviyesini, ajanlar, ile bağışıklık atanması olasılığı vardır ve uzun vadeli remisyonla, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için mutlaka beri - bir organizmanın iyileşme sertleştirme, egzersiz, yeterli beslenme, zamanında geri kalanı, dışlama yöntemleriyle zararlı faktörler.

Bademcik iltihabı ve operatif tedavi

Konservatif tedavi yöntemleri, hastalığın kronik formunun tedavisinin genel kompleksine dahil edilen geniş bir prosedür yelpazesi sunar. Çoğu durumda, konservatif tedavi yöntemleri, tedavi kurallarını gözlemlerken hastanın iyileşmesi için yeterlidir.

Palatine bademciklerin lakunalarının aseptik solüsyonlarla yıkanması, bademcik iltihabında en yaygın ve genel olarak kullanılan konservatif tedavi yöntemidir. Amaç, bademciklerin kendi kendine saflaşmasını önleyen dokulardaki sklerotik değişikliklerden dolayı lacunar tıkaçlarını, ölü epitelyumları, lökositleri ve diğer dokuları ve lakuna içinde akan partikülleri biriktirmektir. Prosedür çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleştirilir: sıklıkla kullanılan, daha az etkili olmasına rağmen, kavisli bir kanül ile tıbbi bir şırınga kullanılmasıdır. Daha modern özel nozullar, artan basınç altında aseptik bir çözelti sağlamanıza ve lakunanın tamamen temizlenmesine yardımcı olur. Yıkama ile birlikte, bir şırınga, bir enjektör, bir yıkama nozülü veya bir antiseptik solüsyon süspansiyonu oluşturan bir ultrasonik cihaz aracılığıyla bir çözelti formunda ilaçların birleştirilmesi mümkündür. Gerekli terapötik etkiyi elde etmek için, Lugol çözeltisi ile bademcik yüzeyinin muamelesi ile kombinasyon halinde ortalama 10-12 prosedürler üzerinde bir yıkama yöntemi önerilmektedir.

Bademcik iltihabının tedavisinde fizyoterapi, hastalığın karmaşık terapisinde iyi bilinen ve etkili yöntemlere işaret eder. Çoğu zaman bademciklerin ultraviyole ışınlanmasına, fiziksel yöntemlerle yüzey sanitasyonu için farenksin yanı sıra boğazı ısıtır. yöntem bademcik dokularda gelişmiş mikro dolaşımı ve kan akışını sağlayan, ödem ve mukoza iltihabı, ve titreşim-akustik etkilerin ciddiyetinin azaltılması için lazer terapisinin fiziksel etkilerden kullanımını içerir.

Daha önce kullanılan ekstrüzyon ve lakuna içeriklerinin emilme teknikleri, hem düşük hem de inflamasyonun yayılmasına ve skar dokusunun oluşumunun hızlanmasına neden olan travmatizasyon riskini artırmıştır. Şu anda, bu yöntemler sadece araştırma için içeriği ele geçirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Enflamatuar sürecin şiddetini, dokuların rejenerasyonunu ve bademciklerin mikroflorasının restorasyonunu azaltmaya yönelik kompleks tedavi kurslarla gerçekleştirilir. İlaç ve konservatif tedavinin kombinasyonu, alevlenme belirtileri olmadan, remisyon periyodu sırasında yapılmalıdır. Klinik iyileşmeyi sağlamak için, terapinin, hastanın bireysel reaksiyonuna bağlı olarak yılda 2 ila 4 kez gerçekleştirilir.

Kronik bademcik iltihabı da operasyonel yöntemlerle tedaviye tabidir. Radikal cerrahi tedavi palatine bademciklerin çıkarılması yöntemiyle gerçekleştirilir. Bu durumda vücut bağışıklık sisteminin organlarından birini kaybettiğinden, bademcik iltihabının ilerlediği ve koruyucu tekniklerin uygun etki göstermediği durumlarda kullanılır.

Cerrahi tedavi endikasyonları şunlardır:

 • uykuda solunum yolu tıkanıklığı, burun solunumu ile girişim, kalıcı ödemden dolayı yutma, tedaviye uygun olmayan veya bademcik iltihabı dokusunun proliferasyonu;
  organın lenfoid dokusunun daha büyük bir kısmının, bir bağlantı ile değiştirilmesi; bu, işlevselliğinde önemli bir azalmaya yol açar;
 • Bir yıl veya daha uzun süren düzenli konservatif tedaviye yönelik patolojinin ilerlemesi;
 • hastalığın şiddetli toksik-alerjik formları;
 • şiddetli komplikasyonların eşlik ettiği bademcik iltihabı: akut romatizmal ateş, romatizmal kardit, glomerülonefrit ve diğerleri;
 • Konservatif tedavinin arka planında hastalığın sık alevlenmeleri (yılda 5'ten fazla);
 • bademcik dokularında apseler.

Palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, enflamatuar süreçlerin odakları ile dokuları ortadan kaldırır, hastalığın substratını giderir ve kronik tonsilliti radikal bir şekilde iyileştirir. Ancak, yenilenme ve iyileşme yeteneğine lenfoid doku kaldırdığınızda, vücut solunum yolları girişinde enfeksiyona karşı "bariyer" cesetlerden birinin yoksun, dolayısıyla cerrahi müdahale için endikasyonların varlığı kesinlikle uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Mümkünse, kaydetmek ve bademcik konservatif tedavi araçlarını ihmal ve derhal akut formlarının ilk belirtilerinin de doktorunuza danışın yok iyileşir.

Kronik bademcik iltihabının teşhisinde kontraendikasyonlar bazı kronik hastalıklar ve yüksek dekompansasyon riski taşıyan organ ve sistem bozukluklarıdır.

 • hipertansif hastalık;
 • hemofili;
 • Böbrek fonksiyonunun fonksiyonel bozulması, vb.

Ameliyat için geçici kontrendikasyonlar tüm hastaların bazı hastalıkları ve kadınların fizyolojik koşulları olarak kabul edilir:

 • nazofarenks ve üst solunum yolları ve kronik hastalık alevlenme hastalıkların akut bir formları (sinüzit, sinüzit, faranjit, bronşit, vs...);
 • çürük;
 • diş eti iltihabı, stomatit, ağız boşluğunda bakteriyel etiyolojinin iltihaplı süreçleri;
 • adet dönemi;
 • gebelik.

Klinikte lokal anestezik etkisi altında operatif müdahale gerçekleştirilmektedir. Bademciklerin çıkarılmasına yönelik prosedürün toplam süresi, hastanın yaşına, hazırlık aşamasının süresine, doku çoğalmasının aşamasına bağlı olarak, birkaç dakikadan yarım saate kadar sürer. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi iyileşme süresi yeme ve sıcaklık aralığı 25-30 ° C içiyorlar enstrümantal müdahale ana öneriler için kullanılan 7. Modern yöntemlere 3-4 gün arasında sürer, ameliyat mukozal hububat sonraki ilk günlerde Diyetin bileşimi yumuşak, püre çorba, baharatlı, tuzlu, asitli gıdalar hariç patates püresi, ses telleri üzerinde boğazını yanı sıra artan stres, sigara, yara poverhnos üzerinde herhangi tahriş edici etkiye tahriş onun tam iyileşmeye kadar s yutak.

Kronik tonsillitin sonuçları

Farinksin iltihabı, acil tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. Bazı vakalarda, hastalar patoloji sürekli bir yol kazandığında tıbbi tedaviye çok geç başvururlar. Başlatılan anjina formu tehlikeli sağlık komplikasyonları ile doludur. Her hasta için kronik bademcik iltihabının sonuçlarının ne olduğunu bilmek yararlıdır.

Kronik tonsillit komplikasyonları nelerdir

Çoğu zaman insanlar bir doktora gitmeyi reddeder, ilaçları kendileri reçete etmeyi tercih ederler. Çoğu hasta, solunum organlarındaki enflamatuar süreci güvenli bir şekilde iyileştirmek için tıp alanında yeterli bilgiye sahip değildir.

Öz tedavi genellikle hastalığın ihmal edilmiş bir forma geçişi ile sona erer. Düzgün reçete edilen tedavi ile, hastalığı tamamen iyileştirmek için bir şans var.

Eğer bademcik iltihabı tedavi edilmezse, bir kişi ölümcül bir sonuca kadar tehlikeli komplikasyonlar geliştirir. Hastalığın kronik seyri hastanın sağlığı için tehlikelidir. Komplikasyonlar yerel ve genel olarak ayrılır.

Kronik bademcik iltihabı sonuçları:

• tekrarlayan sonuçları olan paratonzillit;
• lenfadenit;
• çoklu apseler;
• bademcikler üzerinde yara izi.

Genel bir doğanın sonuçlarına aşağıdaki patolojiler dahildir:

• Akut formun tonsil sepsisi;
• kroniosepsis;
• Toksik-alerjik organ hasarı.

Metatonlar etkisi tiroid hasarı içerir. Bu süreç özel ilgi ve zamanında tedavi gerektirir. Şiddetli etkiler nefrit, endokardit veya romatizmayı içerir. Herkes orofarinkste tehlikeli inflamatuar sürecin ne olduğunu bilmelidir. Rehabilite edici önlemler için öneriler dikkatlice takip edilirse komplikasyonlardan kaçınılabilir.

Hastalığın sık görülen komplikasyonları

Kollajen doğa hastalıkları genellikle ihmal edilmiş anjinadan kaynaklanır. Bu durumda hasta sistemik kılcal damar ve doku lezyonu geliştirir.

Tonsillit sonuçları bu formlarda ifade edilir.

 • Patolojinin kronik seyri sıklıkla akciğerlere komplikasyonlar verir. Endojen peribronşit gelişir, akciğerlerin iltihabı kötüleşir.
 • Karaciğer ve safra sistemi hastalıkları. Hastalıktan önceki hastanın bu organlarla sorunları varsa, daha da kötüleşir. Bazı hepatit akıntıları kronikleşebilir.
 • Anjina'nın etkileri genellikle merkezi sinir sistemini etkiler. Hastalar baş ağrısı çekmeye başlar, uzayda yönelim kaybolur, kulakta bir gürültü vardır.
 • Kalp kasının patolojisi.
 • Bazen bir kişi keskin bir şekilde büyür veya kilo alır.

Boğazın başlatılan seyri dişi üreme sisteminin durumu üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Fibroidler, endometriyoz riski vardır. Gebe kadınlarda kronik formda bademcik iltihabı fetüsü olumsuz etkiler, toksikoz artar. Yetişkinlerde, bademcik iltihabının etkilerini tedavi etmek zordur. Daha yaşlı olan hasta, iz bırakmadan patolojiyi ortadan kaldırmaktır.

Komplikasyonları nasıl önlerim?

Bir bademcik iltihabından sonra sonuçlardan kaçınmak için, yetkili önleyici tedbirleri gözlemlemek oldukça önemlidir. Vücudu korumanın en iyi yolu komplikasyonların gelişmesidir, bu hastalığı tedavi etme zamanıdır. Zaman atlanmışsa, zaten başlamış olan patolojik süreçleri zamanında ortadan kaldırmak gerekir.

Norm içinde yılda 1-2 kez anjina hastalığı olarak kabul edilir. Bir kişi bu inflamasyona daha sık maruz kalırsa, kronik seyrinde hastalığın nüksetmesini işaret eder. Tıbbi çözümleri kullanarak bademciklerin düzenli olarak yıkanması gereklidir. Terapötik önlemler sonuç vermemişse, bademciklerin çıkarılması için bir işlem gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale her zaman bademcik iltihabının tamamen ortadan kalkmasını garanti etmez.

Anjin sonrası komplikasyonların gelişmesini önlemek için bedeni sinirlendirmeniz gerekir. İyileştikten sonra, bu gibi prosedürler bir doktor gözetiminde kademeli olarak yapılmalıdır. Dışarıda daha sık yürümek, kontrast duşu yapmak tavsiye edilir.

Bu tür önlemler bademcik iltihabının gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Önleyici manipülasyonlara uymak, iyileşme anından itibaren 1 yıl boyunca düzenli olarak gereklidir.

Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

Bezlerin iltihaplanması olan hasta, onların çıkarılmasından kaçındı, onların sağlığını dikkatle izlemeli. Semptomlar azalmışsa - bu rahatlamanız anlamına gelmez. Kural olarak, zayıflamış bağışıklığı olan hastalarda hastalığın kronik seyri gelişir. Bir kez anjinayı unutmak imkansızdır ve patolojide vücudunuzdaki asgari rahatsızlıklardan hemen sonra kendinizi hatırlatacaktır.

İhmal edilen formda kendinizi nasıl bademcik iltihabından korursunuz?

 1. Vitamin açısından zengin yiyecekler içeren tam bir menü yapmak gereklidir. Okur-yazarlık yapmak için bir beslenme uzmanını ziyaret etmeniz önerilir. Yararlı özelliklerle dolu bir organizma, içine nüfuz eden patojen mikroorganizmaların üstesinden gelebilir.
 2. Kuşburnu, limon çayı, papatya içeceği kaynatma düzenli kullanımı bağışıklığı güçlendirmek için yardımcı olacaktır. Bu içecek özellikle kış aylarında önemlidir. Terapötik çayları birbiriyle birleştirebilir, gün boyunca farklı içecekler içebilirsiniz.
 3. Hipotermi tehlikesini unutma. Ayaklarını sıcak tut. Birdenbire bir kişi donarsa, onları ılık suya batırmanız gerekir.
 4. Vücut masajının güçlendirilmesi için faydalıdır. Masaj terapisti ile randevu almanız, haftada 1-2 kez bu tür prosedürleri yapması tavsiye edilir.

Bu önlemlerin yardımıyla bademcik iltihabı nükslerini önleme şansı vardır. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, kural olarak bu tür manipülasyonları almak için gereklidir.

Gebelikli kadınlarda kronik tonsillitin sonuçları

Durumdaki kadınlarda boğaz ağrısının kurulu şekli büyük tehlikedir. İltihaplı bezler kontamine su filtresine benzerdir - mukozadaki yabancı kirleri temizlemek yerine enfeksiyon kaynağı olurlar. Patojenik mikroorganizmalar kanın içine girdiğinde, hem fetus hem de anne için komplikasyonlar gelişebilir. Angina, bir çocuğun organlarının döşenmesi, hamileliğin ilk üç ayında en tehlikelidir. Şu anda, bir kadın sağlığı için çok dikkatli olmalı.

Gebelik döneminde, aşağıdaki faktörlerin gelişimi nedeniyle tonsillit tehlikelidir:

 • hamileliğin erken sonlandırılması tehdidi;
 • erken doğum;
 • fetüsün enfeksiyonu;
 • maternal romatizma gelişimi, miyokardit.

Bu sonuçlar, fetüse ve anneye karşı büyük zarar verir. Hamile bir kadın solunum sistemi patolojisini geliştirirse, sadece bir hastane ortamında tedaviye girmek gerekir.

Önleme ve tedavi tavsiyesi

Bademciklerdeki inflamatuar sürecin gelişmesini önlemek için, hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörleri ve nedenleri öngörmek gerekir. İhmal edilmiş halde Angina bir istisna değildir.

Hangi kurallar bademcik iltihabından korunmak için yardımcı olacaktır?

 1. Doktorlar, "zayıf" laryns'i bu şekilde sertleştirmeyi tavsiye eder: Bir erkeğin alışık olduğu sıcak bir fular giymesi, sonunda onu daha ince olana kadar değiştirmesi, kaşmir mükemmel bir şekilde uyum sağlar. Böylece boğaz, ısıya veya soğuğa maruz kalmayacaktır.
 2. Sabahları boğazını soğuk suyla sulamak, boynunu ıslak bir havluyla silmek yararlıdır.
 3. Akşamları, aralarında dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk ayak banyoları yapabilirsiniz.
 4. Ağız boşluğunun hijyenine özellikle dikkat edilmelidir. Dişlerin, diş etlerinin, dilin ve çürüğün zamanında tedavisinin durumunu izlemek gereklidir.
 5. Bir kişinin kavisli bir nazal septum varsa, bu durumu düzeltmek için bir işlem yapmaya değer. Polipler, burundaki adenoidlere de atıfta bulunursanız, mümkün olduğunca çabuk kurtulmanız gerekir.
 6. Nazal pasajların tuzlu su sıvıları ile sulandırılması, durumları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Sinüzit, sinüzit, hatta soğuk algınlığı anjina oluşumuna yol açabilir.

Yukarıdaki önlemler, bezlerde patolojik bir süreç geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bademcik iltihabı tedavisi evde yapılmalıdır, ihtiyaç olmadan dışarı çıkmaya gerek yoktur. Hastanın bulunduğu odada, günde 2-3 kez düzenli havalandırma yapmalısınız. Odada hava nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Bu tür önlemler iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

nedenleri

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde işaretler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

etkileri

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

önleme

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisi

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler çıkarılması: yorumlar

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı tedavi edilirken, bağışıklığı ilk alan kişi olmak önemlidir. Enfeksiyon için daha hızlı bir olasılık olmayacak, nerede geliştirilecek, sağlığınızı normale döndürecek daha hızlı olacaksınız.

Evde bir rahatsızlığı nasıl ve nasıl tedavi edersiniz? Ortak tarifleri düşünün:

 1. bademcik kronik enflamasyon ise, pirzola yıkanması için üç kez taze yapraklar anne ve üvey anne almak suyu sıkmak, su (1 çorba kaşığı 0.5-1 cam ile seyreltildi ve konyak) soğan suyu ve kırmızı şarap eşit miktarda ekleyin. Karışımı buzdolabına karıştırın, kullanmadan önce çalkalayın. 3 çorba kaşığı su ile seyreltilmiş 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alın.
 2. Henüz hiç filizlemeyen iki büyük diş sarımsak, ez, bir bardak süt kaynatın ve sarımsak karanfil ile dökün. İnfüzyon bir süre bekledikten sonra filtrelenmeli ve ortaya çıkan sıcak çözelti ile gargaralanmalıdır.
 3. Alkol propolisin tentürü. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 20 gram ürün öğütülür ve 100 ml saf tıbbi alkol dökülür. Bir ilacı ısrar etmek için karanlık bir yerde gereklidir. 20 damla için günde 3 damla alın. Tentür, ılık süt veya su ile karıştırılabilir.
 4. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 5. 250 g pancar kesin, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke, tarihleri ​​yaklaşık 1-2 gün demlendi. Tortu çıkarılabilir. Elde edilen tentür ile ağız ve boğazını durulayın. Bir veya iki yemek kaşığı. bir içki tavsiye ederim.
 6. Civanperçemi. 2 yemek kaşığı bitkisel hammaddeyi bir bardak kaynar suya batırmalısınız. Örtün ve bir saat bekletin. Filtreledikten sonra. Alevlenme döneminde kronik bademcik iltihabı tedavisi yaparken kullandığınız infüzyon. Günde 4-6 kez boğazınızı yıkayınız.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu bir çorba kaşığı şekerle karıştırılır ve günde üç kez alınır. Bu araç sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, tonsillitli gargara için kızılcık bal ile suyu, havuç sıcak suyu, çay mantar, sarı kantaron bir kaynatma 7-9 günde bir infüzyon kullanılması önerilir.

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? koşullar izin verirse bademcikleri kesmek için acele etmeyin, değil üstelik, antibiyotiklerle acele ve, boğaz durulayın ve yağlamak için bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru yemek. Senin için kullanışlı olabilirler.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için bir tedavi olarak kerosen kullanımı

Gaz yağı, yağlı bir yapıya sahip açık, renksiz veya açık sarı bir sıvı olan rafine bir üründür. Işleme ve kimya endüstrilerinde bir jet yakıtı veya solvent olarak kullanılır.

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir.