Loading

Tehlikeli olan anginadır: Kalbinde bir komplikasyon

Oldukça rahatsız edici bir hastalık olan anjina, kalpteki komplikasyonlar, sonrasında bedeni etkileyen sonuçlardan sadece bir tanesidir. Hastalığın semptomlarını giderdikten sonra (sıcaklık azalır, boğazda ağrı kaybolur, vb.) Uzun zamandır beklenen bir rahatlama gelir. Bununla birlikte, pek çoğu, tehdidin hastalığın kendisinde değil, sonuçlarında gizlendiğinden şüphe etmemektedir. Bademcik iltihabının sonuçları, kişinin antibiyotiklerle tedavi edilmesinden birkaç gün sonra ortaya çıkabilir ve iyileşir. Bireysel sonuçlar tedaviden sonraki iki-üç haftalık aradan sonra ortaya çıkabilir.

Anjina komplikasyonları iki kategoriye ayrılır:

Onların gelişimi, yapılan tedavinin okuryazarlığı ve güncelliğinden, bağışıklık sisteminin hareketliliğinden, genel olarak sağlık düzeyinden, belirli organların hastalıklarının varlığından etkilenir. Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi, komplikasyonlar genellikle vücudun en zayıf ve hassas kısımlarının görünümünü belirler. Bir hastada anjina komplikasyonları şeklindeki etki beklenmedik şekilde ortaya çıkabilir.

Lokal komplikasyonlar lokalize olduğunda?

Bir yerel doğanın bademcik iltihabının sonuçları, yakın organların etkilendiği organizmanın tepkileri şeklinde kendini gösterebilir. Bu nedenle, değişiklik sırasında, boğazdaki ve yakındaki bölümlerdeki tüm değişiklikleri not etmek önemlidir.

Otitis, anjinin olası komplikasyonları listesinde 1 numaradır. Şiddetli öksürüğün bir parçası olarak, farinksin bulunduğu bölgeden gelen enfeksiyon östaki borusunun (farenks ve orta kulak arasındaki kanal) boşluğunu harekete geçirmek için kulağa yönlendirilir. Ortalama bir otitin başlangıcı, hastalığın herhangi bir aşaması olabilir: hem zirve hem de iyileşme periyodu. Bununla birlikte, bademcik iltihabının belirgin belirtileri ile kulakta yayılan ağrı, her zaman otitin başlangıcı anlamına gelmez.

Herhangi bir bademcik iltihabında, lenfadenit, submandibular lenf nodlarında bir artış vardır. Ancak lenfatik sistemin inflamasyonu hem boyun hem de köprücük kemiğine nüfuz edebilir. Lenfadenit konservatif tedavi ile kolayca elimine edilir, ancak lenf nodlarının eklenmesiyle, cerrahi bir prosedür belirtilir.

Bu komplikasyon, sıklıkla ortaya çıkmasa da, ciddi endişeleri beraberinde getirir. Bu nedenle, onu geciktirmemek daha iyidir. Catarrhal formu ile, genellikle bademcik iltihabı meydana gelmez. Bezlerin şiddetli şişmesi ses tellerini alarak laringeal giriş bölgesine gidebilir.

Önemli: Bu patolojide nefes almada hızla ilerleyen zorluklar, şişliklerin gırtlağa geçişini ve hastanın yaşamı için tehdit edici bir durumun ortaya çıktığını göstermektedir!

Bademcik iltihabı

Hastalığın sık atakları ya da şiddetli seyri, kalıcı bir bademcik iltihabı (bezlerin dokusunda bir artış) gelişiminin arka planıdır. Aşırı büyümüş bezlerin derecesine göre, doktor ilaç veya cerrahi tedaviyi reçete eder.

5-6 yaşın altındaki çocuklarda posterior faringeal yüzeye (retrofarangeal abse) pürülan odaklanma meydana gelebilir. Bu bölgedeki çocuklar lenf düğümlerine sahip olduklarından ve sonradan kendi kendine ayrılırlar. Çocuklarda bademcik iltihabının ardından ortaya çıkan komplikasyonların lokal belirtileri, paratonsillar apsede ifade edilebilir. Bu durumda, boynun dokularında bir takviye yayılımı vardır. Bir başka tehlikeli komplikasyon ise, bacağın derin bölümlerinin iltihaplanma süreci ve mediastene irin inmesi ile yakalanan mediastenittir.

Ortak komplikasyonlar nelerdir?

Boğaz ağrısının arka planında lokal olarak ortaya çıkan komplikasyonlar, bütünsel olarak bademcik iltihabının neden olabileceği ile kıyaslandığında daha az zararlıdır. Sonuçta, anjin hedef vital organlarını seçebilir:

 • böbrek;
 • kalp;
 • beyin yapıları;
 • eklem aparatı;
 • tamamen organizma (sepsis ile).

Anjin sonrası kalp, patolojinin belirtilerini göstermeye başlayabilir, somut bir iyileşme anından birkaç hafta sonra olabilir. Hastalık dönemi boyunca, vücut patojeni nötralize etmek için antikorlar üretir. Bazı durumlarda, bağ doku proteinlerini tahrip ederek kendi organları için düşman olabilirler. Bu otoimmün fenomen romatizma denir. Patoloji genellikle kronik tonsillitli hastalarda görülür. Fakat vakaların yaklaşık% 10'unda, romatizma ilk kez bu hastalıktan rahatsız olan kişidir.

Bademcik iltihabından gelen kalp üzerindeki romatizma etkileri, üç aydan bir yıla kadar bir sürede gelişen kazanılmış kalp kapak defektlerine neden olabilir.

semptomlar angina sonra, kalp ritim bozukluğu, siyanoz ekstremitelerle ödem, nefes darlığı gibi görünür, bunlar miyokard inflamatuar işlemine başlamadan bir sinyal, miyokardit vardır. Miyokarditin ciddi aşamasında, yüksek t, aritmi vardır. Sonuç olarak, hasta tromboemboliye sahip olabilir.

Romatizma, kalbin bağ dokusu hücrelerine sadece zarar vermek değildir. Çocuklarda ve erişkinlerde boğaz ağrılarından kaynaklanan eşit derecede önemli bir komplikasyon belirtisi, eklemlerin ihlalidir.

Romatoid eklemler aşağıdakilerle karakterizedir:

 • şişlik, kızarıklık, dolaşan ağrı;
 • büyük simetrik eklemlerin dalga benzeri hasarları (dirseklerde, dizlerde vb.);
 • ateşli durum.

Son derece nadir görülen bir komplikasyon septik artrittir. Hasarlı eklem bölgesinde bakterilerin varlığını ortaya çıkarır. Hasta, tonsillit için antibiyotik tedavisine girmeyi reddederse ortaya çıkabilir.

Böbreklerin, ikinci popülasyonda, yetişkin popülasyonda anjina sonrası komplikasyonlara en duyarlı olduğu düşünülmektedir. Bir hafta veya iki hafta sonra bademcik iltihabı, piyelonefrit (iltihaplı böbrek dokusu) veya glomerülonefrit (iltihaplı böbrek glomerülleri) olabilir. İkincisi komplikasyonlar şeklinde son derece nadirdir.

Böbreklerdeki iltihapların başlangıcında semptomları işaret edebilir: yüksek ateş (ateş düşürücüden düşmemek), arkada ağrı, şiddetli zehirlenme. Bir tehdit, inflamasyonun irin ve böbrek yetmezliğinin ortaya çıktığı bir aşamaya geçişidir.

Çocuklarda ve paratonazil apsesi gibi zayıf bağışıklık komplikasyonları olan hastalarda görülen çok nadir vakalar, beyindeki kan yoluyla enfeksiyonun yayılmasına neden olur. Menenjit (beyin zarlarının iltihabı) klinik olarak zayıflık, soluk ve şişmiş cilt, nefes darlığı, şiddetli baş ağrıları, ateş ile kendini gösterir. Menenjitin karakteristik özelliği, dudakların siyanotik kenarıdır. Menenjitle ilişkili korkular doktor çağırmak için ciddi bir neden olarak hizmet eder.

Anjin sonrası tüm sonuçların en tehlikeli. Akut formda sepsis, hastalığın catarrhal formu sabit olduğunda bile gelişebilir. Enfeksiyon vücut boyunca kan dolaşımına yayıldığında, bezler pus boyunca delerken hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir.

Komplikasyonların gelişimi nasıl önlenir?

Bazı kurallara uyulursa, anjin sonrası yukarıdaki etkilerden herhangi biri önlenebilir:

 1. Yatak istirahatini gözlemleyerek, sadece sağlığınızı daha hızlı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda komplikasyonları da önleyebilirsiniz.
 2. Gerekli antibiyotik tedavisi! Bu, doktorun reçete zamanından önce tamamlanmamalıdır, çünkü antibiyotikler doğrudan enfeksiyonun etken maddesi ile savaşmakta, bu da gargara ve halk tedavisi yöntemlerine yol açmayacaktır. Zehirlenmeyi ve vücuda zarar vermeyi azaltmak için bolca içmeye yardımcı olur.
 3. Anjina gelişimi öncesinde vitamin kursu ve fiziksel aktivite, hastalık ile daha kolay başa çıkmaya ve sonuçları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
 4. Önleyici bakım sağlanmalı ve hastalıktan sonra iyileşme sağlanmalıdır. Tekrarlayan boğaz ağrısı daha şiddetli ve öngörülemeyen bir karakter alabilir.

Başlangıçta, antibiyotik tedavisinin başlamasının, vücudun hastalığın üstesinden gelmesine yardımcı olacağına ve anjin sonrası ikincil enfeksiyonların gelişmesi için herhangi bir şans bırakmayacağını unutmayın.

Kendinize iyi bakın, sadece boğazın değil, diğer organların da en küçük değişikliklerine tepki verin.

Angina kalbi nasıl etkiler?

Pek çok insan tek başına angina (akut bademcik iltihabı) tedavisi görür ya da hiç tedavi edilmez, bu patolojinin ciddiyetini ya da olası sonuçlarını tahmin edemez. Eğer baştan sona kadar tam zamanında yapılan yetkin tedavi reçete edilirse, anjina sonrası ciddi komplikasyonlar gelişmez. Bademcik iltihabından sonra belirli faktörlerin etkisi altında, tedavisi çok daha karmaşık ve altta yatan hastalığa göre daha uzun olan birçok ciddi komplikasyon gelişebilir. Neden komplikasyonlar gelişir ve nasıl önlenebilir?

Makalenin içeriği

Anjin nedenleri ve sonuçları

Bademcik iltihabının nedeni, mikropların, nazofarenksin mukoza zarındaki patolojik etkisidir, ki bu da risk faktörlerinin etkisi altında meydana gelir:

 • taslakta adam kal, iklimlendirme altında;
 • vücudun hipotermisi;
 • soğuk yiyecek veya içecek içmek;
 • soğuk suda uzun süreli kalmak;
 • Bir boğaz yaralanmasından sonra iltihap gelişebilir;
 • bağışıklık sistemi hastalıkları;
 • endokrin ve kardiyovasküler sistemin kronik şiddetli patolojisi;
 • alerjik mikropartiküllerin mukoza üzerinde etkisi.

Anjina'nın nedensel ajanları virüs olabilir:

 • adenovirüs;
 • enterovirüs;
 • rinovirüs;
 • herpes virüsü;
 • influenza virüsü ve parainfluenza;
 • mononükleoz virüsü;
 • solunum sinsityal virüsü.
 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • spiroketler;
 • hemofili influenzae;
 • Corynebacterium;
 • Yersinia.

Candida cinsinin mantarları, esas olarak uzun süreli antibakteriyel ilaç kullanımından sonra hastalığın etken maddesidir. Hastalığın viral formu daha sık oluşur, esas olarak insan herpes virüsünün neden olur. Bakteriyel form beta-hemolitik streptokokların etkisi altında daha sık gelişir.

Mikroplar vücut üzerindeki patolojik etkilerine başladığında, yanıt olarak insan bağışıklığı, mikroplara saldıran antikorlar üretir. Sorun, diğer patojenlerin aksine, hemolitik streptokokların, bakterilerin insan vücuduna mükemmel uyum gösterdiği ve bağışıklık hücreleri tarafından tanınmadığı antijenlere sahip olmasıdır.

Antijenler vücudumuzun hücrelerine benzer yapıdadırlar, bu yüzden mikroplarla mücadelede, bağışıklık, bakterilere ek olarak kendi hücrelerini yok eder.

Belli koşullar altında, bu ciddi sonuçlara yol açar.

Anjin sonrası komplikasyonlar bir şekilde bağışıklık durumu ve üstlenilen tedavi ile ilgilidir:

 • tedaviye zamanında başlanmamış;
 • okuma yazma bilmeyen tıbbi kompleks;
 • uygunsuz seçilmiş antibakteriyel maddeler;
 • bitmemiş tedavi;
 • organizmanın direnci ve reaktivitesinde azalma;
 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması.

Akut tonsillitin sonuçları

Anjin sonrası komplikasyonlar iki kategoriye ayrılır: yerel ve genel.

 1. Lokal komplikasyonlar: apse, orta kulak iltihabı, flegmon, laringeal ödem, bezlerden kanama. Bu kategorinin sonuçları, gitmeyecekleri açık bir lokalizasyona sahiptir. Zamanında yardım ile sonuç olumludur.
 2. Sistemik komplikasyonlar, bakteriyel antijenleri ve immün antikorları içeren bir immünolojik reaksiyon zinciri ile karakterizedir. Bu süreçlerin bir sonucu olarak, hayati organlar etkilenir: kalp, eklemler, kan damarları, böbrekler, kan, beyin. En şiddetli organik lezyonlar: Kan zehirlenmesi, menenjit, beyin apsesi, glomerulonefrit, romatizmal ateş, apandisit, perikardit.

Anjina'nın en tehlikeli lokal komplikasyonu laringeal ödemdir.

Kalbe giden tehlike

Boğazdan sonra, kalp üzerindeki etkiler, altta yatan hastalığın semptomları ortadan kalktıktan 1-4 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Kalbin en sık görülen komplikasyonu kronik bademcik iltiğidir. Aşağıdaki kardiyak patolojiler ortaya çıkabilir:

 • Romatizmaya streptococci neden olur, birçok organda, sıklıkla kalp ve eklemlerde bir inflamatuar otoimmün reaksiyon ile karakterizedir. Romatizma ile hücreler ve dokular, bağışıklık hücreleri tarafından düşman mikroorganizmalar olarak algılanır. Böyle bir spesifik reaksiyon, hastalığın ciddi ve kronik bir seyrini verir;
 • miyokardit - kalp kasının iltihabı;
 • perikardit - perikardiyum yapraklarının iltihabı (viseral ve paryetal);
 • aritmi - kalbin ritmi ihlali, vücudun çalışmasında kesintiler;
 • kalp kapakçıkları çalışmalarındaki bozukluklara, kusurlara yol açan,
 • miyokarditin arka planda tromboembolizm.

Daha sıklıkla bu hastalıklar üç yaşından ve 40 yaşına kadar yetişkinlerden muzdariptir.

Angina'nın kalbe verdiği komplikasyonların ana belirtileri:

 • kalpte romatizmal sabit ağrı ve sesler;
 • nefes darlığı, fiziksel zorlama ile artan;
 • ekstremitelerin şişmesi. Bacaklardaki sürekli şişlik, kalp yetmezliğinin gelişimini gösterir;
 • cildin siyanozu;
 • hızlı yorgunluk, azaltılmış verimlilik, halsizlik, terleme;
 • subfebril'e periyodik sıcaklık artışı;
 • hızlı darbe;
 • cildin solgunluğu.

Tedavi ve önleme

Anjin sonrası komplikasyonlar bir hastanede tedavi edilir, bu durumda kendi kendine ilaç tedavisi ve evde tedavi tamamen dışlanır.

Anjina'nın kalbe verdiği etkilerin zamansal tedavisi, yaşamı tehdit eden koşulların gelişmesine yol açabilir.

Kompleks terapi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Hastaya iki aya kadar uzun katı yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tuzlu yiyeceklerin kısıtlanması, sıvıların, vitaminlerin, proteinlerin tüketilmesiyle dengeli bir diyet.
 3. Antibiyotik tedavisi, enfeksiyonun nedensel etkeni ile mücadele etmeyi amaçlamaktadır.
 4. Nonsteroid ilaçlar, antihistaminikler, glukokortikoidler, inflamasyonu ve ağrı sendromunu hafifletmek için reçete edilir, vücut ısısını normale getirir.
 5. Potasyum preparatları metabolik süreçleri iyileştirir, hasarlı miyokardda rejenerasyonu hızlandırır.
 6. Semptomatik tedavi kompleksi antiaritmik ilaçlar, antikoagülanlar, vitaminler, anestezikler içerir.

Yarım yıl veya daha önce anjina karşı kalp hastalıklarının tedavi süresi. Tedavinin amacı normal kardiyak aktivitenin restorasyonu. Her 3 ayda bir hastanın takip muayenesi yapılması gerekir.

Angina'nın kalbe olumsuz bir etkisi vardır. tonsillit sonrası kalp hastalığı gelişimini önlemek için, tedavinin her aşamasında geçmesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için prosedürü atlamak için değil, tüm doktor tavsiyesi yürütmek, altta yatan hastalığı tedavi için zaman gerek.

Anjin sonrası kalbin en tehlikeli komplikasyonları

Boğaz ağrısı sonrası kalbin komplikasyonları - nadir olmayan bir fenomen. Angina akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır ve bununla birlikte palatine bademcikler iltihaplanmıştır. Hastalık bulaşıcı bir doğaya sahiptir ve sıklıkla hastalığın kronik bir forma geçişi ile sona ermektedir.

Kalp krizi

Yanlış tedavi veya tam yokluğu ile Angina aşağıdaki komplikasyonlara yol açar:

 • bir apse;
 • abseleri
 • lenfadenit;
 • laringeal ödem;
 • orta kulak iltihabı;
 • romatizma;
 • miyokardit;
 • kalp ritim bozukluğu;
 • glomerülonefrit.

Genellikle kalp etkilenir. Vücudun otoimmün reaksiyonundan kaynaklanır. Miyokard ve perikardiyal kese etkilenir. Boğaz ağrısı karşı perikardit, miyokardit ve akut romatoid ateş gelişebilir. Daha az yaygın olan aritmi ve tromboembolizmdir. Bu komplikasyonlar hemen akut bademcik iltihabından 1-4 hafta sonra ortaya çıkmaz.

Romatizmanın etiyolojisi ve patogenezi

Anjina'nın arka planına karşı, romatizma sıklıkla gelişir. Aksi takdirde, bu patolojiye Sokolsky-Buyo hastalığı veya romatizmal ateş denir. Bu kardiyak patoloji kronik bir formda ilerler. Alevlenmeler ilkbahar ve sonbaharda ortaya çıkar. Patolojinin prevalansı% 0.3 ila% 3'tür. Çoğunlukla 7 ila 15 yaş arası çocuklar hasta.

Bu hastalığın ana nedeni streptokok anjinadır. Bu bir tür akut tonsillit şeklindedir. Nedensel ajanlar beta-hemolitik streptokoklardır. Bir anjinası olan her hastada romatizma gelişmez. Vakaların% 90'ından fazlası kalıcı immünite geliştirir.

Diğer insanların otoimmün reaksiyonu var. Antistreptokok antikorlar vücutta sentezlenir. Antijen mikropları ve kompleman sistemi ile birlikte, bağışıklık kompleksleri oluştururlar. Kan dolaşımında dolaşırlar ve kalbe yerleşirler, inflamatuar bir reaksiyona neden olurlar. Streptokok antijenlerin kardiyotoksik etkileri vardır.

Enflamatuar reaksiyon birkaç aşamada ilerler. İlk olarak, mukoza şişmesi oluşur. İkinci aşama fibrinoid değişikliklerle karakterizedir. Uygun tedavinin yokluğunda granülomatozis ve skleroz gelişir. Kalp kasındaki değişikliklerin sonucu, kapakların deformasyonu olabilir. Bu çeşitli edinilmiş kardiyak malformasyonların gelişmesine neden olur. Çoğu zaman, diğer organlar (böbrekler, eklemler) etkilenir.

Romatizmanın klinik belirtileri

Kalbin bu komplikasyonu, romatizma gibi, çeşitli klinik tablolarla karakterizedir. Çoğu zaman, ilk semptomlar anjinadan 1-2 hafta sonra ortaya çıkar. Prodromal dönemde, aşağıdaki belirtiler gözlenir:

 • zayıflığı;
 • ateş;
 • baş ağrısı;
 • terleme;
 • birkaç eklemde hemen ağrı.

Sonra kardit gelişir. Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • çarpıntı hissi;
 • nefes darlığı;
 • kalbin çalışmasında kesintiler;
 • göğüste ağrı;
 • uyuşukluk;
 • kırgınlık.

Sıklıkla romatizma endokardit ve miyokardit gelişir. Bu belirtilerle birlikte, hareket bozuklukları, böbrek bulguları ve eklem hasarı olabilir. Bu patolojinin sık bir sonucu atriyal fibrilasyondur.

İzole miyokardiyal hasar

Akut tonsillit, kalp kasının iltihaplanmasına yol açar. Bu patolojiye miyokardit denir. Odak ve yaygındır. Son durumda, tüm kalp kası sürece dahil olur. Anjinaya karşı miyokardit akut, subakut ve kroniktir. Miyokardiyal inflamasyonun aşağıdaki aşamaları vardır:

 • enfeksiyon ve toksik;
 • immünolojik;
 • distrofik;
 • sklerotik.

Bu patoloji ile, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • kalp bölgesinde ağrı veya paroksismal ağrı;
 • bedenin işindeki başarısızlık duyguları;
 • egzersiz yaparken nefes darlığı;
 • zayıflığı;
 • hızlı yorgunluk;
 • artan terleme;
 • kan basıncında düşüş;
 • cilt solgunluğu;
 • sık ve aritmik nabız;
 • boyundaki damarların şişmesi.

Miyokardit kalbin boyutunu arttırır. Tedavi yoksa kalp yetmezliği gelişir. Miyokardın yaygın bir lezyonu ile, genellikle bir öksürük ortaya çıkar. Fiziksel aktivite ile oluşur. Şiddetli vakalarda, bu insanlar kardiyak astım ve pulmoner ödem geliştirir. Miyokarditin sonucu, dokuların sklerozudur.

Endokardit gelişimi

Anginadaki kalp kası ile birlikte, valvleri tutan kalbin iç tabakası sıklıkla iltihaplı hale gelir. Endokardit gelişir. En sık görülen patojenler streptokok ve stafilokoklardır. Endokardit ile mitral kapaktan etkilenir. Sol ventrikül ile sol atriyum arasında yer alır. Aort ve triküspit kapakların işlevi daha az sıklıkta görülür. Bu yapılar, kanın kalpten tek yönlü hareketinden sorumludur.

Anjina'nın bu komplikasyonunun ana belirtileri şunlardır:

 • nefes darlığı;
 • kalpte ağrı;
 • taşikardi;
 • parmakların şeklini bir baget gibi değiştirmek;
 • tırnak değişimi;
 • zayıflığı;
 • azaltılmış verimlilik;
 • vücut sıcaklığında artış.

Mikroplar kalbe nüfuz ettiğinde, zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. İlk önce düşük dereceli ateş var. Sonra 39-40 ° C'ye yükselir. Ateşin nedeni bakteri pirojenik maddelerin salınmasıdır. Endokarditin akut fazında keskin bir soğutma mümkündür. Vücudun titremesi ve küçük kramplar ile karakterizedir.

Endokardit ile nefes darlığı görülür. Erken aşamalarda, ciddi fiziksel efor ile ortaya çıkar. Daha sonra nefes darlığı soluk görünür. Adam, normal nefes alma ritmini düzeltemez. Dinlendikten sonra nefes darlığı kaybolur. Bu semptomun nedenleri, kalp kapakçıklarının valflerinin füzyonu, hacimdeki odacıkların azaltılması ve kanın durgun olmasıdır.

Endokarditin nadir bir belirtisi kalpte ağrıdır. Sabit bir semptom taşikardidir. Kalp atışı dakikada 80 atımı aşıyor. Endokarditli taşikardi, fiziksel aktiviteye bakılmaksızın gerçekleşir. Daha sonraki aşamalarda çivi ve falanks değişir. Parmaklar bir drumsticks gibi görünüyor. Valf cihazının bozulması, kalp yetmezliğine neden olur.

Dokuların hipoksisine bağlı olarak cilt soluklaşır. Bazen mavi bir renk tonu vardır. Sıklıkla, boğaz ağrısı, nodüller ve deride bir peteşiyal döküntü arka planı endokardit ile. Bazen göz belirtileri vardır. Valvüler yetmezliğin arka planında, böbrek, beyin, eklem ve diğer organların çalışmaları bozulur.

Perikardiyal kese iltihabı

Anjina ile perikardiyal torbanın inflamasyonu mümkündür. Bu patolojiye perikardit denir. Hastalık, bakterilerin kan ve lenfatik damarlara yayıldığı zaman gelişir. Aşağıdaki perikardit formları bilinmektedir:

 • seröz;
 • hemorajik;
 • pürülan;
 • seroplastik.

Hastalığın akut formunda ölümcül bir sonuç mümkündür. Boğazın arka planına karşı, kuru veya eksüdatif perikardit sıklıkla gelişir. İkinci durumda, perikardiyal torbada bir efüzyon oluşur. Kuru perikardit aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • göğsünde matlaşan veya sıkıcı ağrı;
 • perikardiyal sürtünme gürültüsü;
 • kuru öksürük;
 • zayıflığı;
 • çarpıntı hissi;
 • nefes darlığı.

Acı ılımlı. Yavaş yavaş büyür. Nitrat alındığında, ağrı sendromu ortadan kalkar. Kuru perikardit, nefes darlığı ile karakterizedir. Öksürme ve vücudun pozisyon değişikliği sırasında derin nefes alma ile yoğunlaşır. Uygun tedavi olmadığında eksüdatif perikardit gelişir. Ağrı, göğüste sıkışma hissi, disfaji, şişlik, verimsiz öksürük ve vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Ağrı, dokuların sıvı ile sıkılması nedeniyle oluşur.

Diğer komplikasyonlar

Anjina'nın tehlikeli bir komplikasyonu kalp ritminin ihlalidir. Normalde, sağlıklı bir insanda, sinüzoiddir. Bu patoloji atriyal fibrilasyonu içerir. Çoğu zaman hasta yardımcı olmadığında romatizmaya karşı gelişir. Atriyal fibrilasyon ile, atriyum veya bazı lifleri hızla ve düzensiz olarak küçülür.

Frekans dakikada 350-600 atımdır. Bu komplikasyon esas olarak yetişkinlerde gelişir. Başlangıçta nöbetler (paroksismalar) vardır, aritmi kalıcı hale gelir ve kronik bir yol alır. Ana belirtiler şunlardır:

 • Morgagni-Adams-Stokes saldırıları;
 • baş dönmesi;
 • bayılma;
 • kalbin çalışmasında bir bozulma hissi;
 • titremesi;
 • zayıflık.

Ağır vakalarda anjinin bir arka planına karşı romatizma ile aort kapak fonksiyonu anormal olabilir. Sebebi broşürlerin eksik kapatılmasıdır. Bu arka plana karşı, aorttan gelen kan tekrar sol ventrikül içine atılır. Erken aşamada herhangi bir şikayet yoktur. Daha sonra, aşağıdaki belirtiler görünür:

 • kan damarlarının nabız hissi;
 • sık çarpışmalar;
 • baş ağrısı;
 • baş dönmesi;
 • görme keskinliği azaldı;
 • kısa süreli senkop;
 • nefes darlığı;
 • anjina pektoris tipinde ağrı;
 • kulaklarda gürültü.

Anjina'nın uzak sonuçları mitral kapak stenozu içerir. Bununla birlikte, sol atriyoventriküler diyafram daralmaktadır. Bu patoloji genellikle mitral kapak yetmezliği ile birleştirilir. Ana sebep romatizmadır. Daha az sıklıkta görülen stenoz, endokarditin arka planına karşı gelişir. Bu patolojide, pulmoner hipertansiyon sıklıkla oluşur.

Mitral darlık nedeniyle, sol atriyumdan ventrikül içine kan akışı dışarıdadır. Zamanla, sağ ventrikül üzerindeki yük artar. Gelişen hipertrofi. Büyük bir daire içinde kan dolaşım bozukluğu. Semptomlar stenoz derecesi ile belirlenir. Nefes darlığı, kanlı balgam, taşikardi, disfoni ve acrocyanosis ile öksürük vardır. Sağ ventrikül yetmezliğinin gelişmesi ile ödem gelişir, karaciğer büyür ve asit gelişir.

Komplikasyonları nasıl belirlenir

Boğaz arka planı üzerinde kardiyak patolojiyi saptamak için, enstrümantal çalışmalar ve fizik muayene (oskültasyon) sonuçları mümkündür. Akut tonsillit ile semptomların bağlantısını belirlemek için bir hasta ile görüşme yapılır. Tıbbi kayıt dikkatle incelenmiştir. Kalpteki komplikasyonları tanımlamak için:

 • ultrason;
 • X-ışını;
 • elektrokardiyografi;
 • yük ve fonksiyonel testler;
 • romatoid faktör analizi;
 • genel ve biyokimyasal kan testleri;
 • MRI veya CT;
 • radyoizotop taraması.

Miyokardit aşağıdaki değişikliklerle gösterilir:

 • artan kalp büyüklüğü;
 • kandaki C-reaktif protein, sialik asit ve gamma-globulinler seviyesinde artış;
 • kalbin boşluklarının genişlemesi;
 • lenfosit göç inhibisyonunun pozitif inhibisyonu;
 • kalp ritmi bozukluğu.

Kalbin mitral kapak darlığı tespit edildiğinde:

 • mitral deliğin çapının azaltılması,
 • sol atriyum ve sağ ventrikülde bir artış,
 • His'in sağ bacasının ablukaya alınması,
 • "Kedi mırıldandığını '
 • kalbin ilk tonunu alkışlar,
 • diyastolik gürültü,
 • Kalbin sınırlarının yukarı ve aşağı doğru yer değiştirmesi,
 • ritim bozukluğu ve kalp şeklinde değişiklikler.

Angina arka planına karşı romatizma varlığı için şunu belirtiniz:

 • Streptokokların antikor titresinde artış,
 • bakteriyolojik inokülasyonun olumlu sonuçları.

Bu patoloji ile kalp genişler ve P-Q aralığı elektrokardiyogramda uzar. ESR, C-reaktif protein ve lökositozda bir artış var.

Komplikasyonları nasıl tedavi edilir

Terapötik taktikler altta yatan patoloji tarafından belirlenir. Romatizma gibi bir kalp hastalığı varsa, ilaç tedavisi yapılır. Aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • kortikosteroidler;
 • NSAID'ler;
 • imünosupresanlar;
 • antibiyotikler.

Miyokardit ile fiziksel aktiviteyi azaltmanız gerekir. Daha az içmek ve tuzsuz bir diyete sadık kalmak gerekir. Etiyopatik tedavi uyguladığınızdan emin olun. Antibiyotikler (penisilinler, sefalosporinler, makrolidler) kullanılır. NSAID'ler, kortikosteroidler ve antihistaminikler sıklıkla reçete edilir. Kalbin dokularında metabolik süreçleri restore etmek için Kokarboksilaza ve potasyum preparatlarını uygulayın. Kan basıncını normalleştirmek önemlidir. Anjina endokardit arka plana karşı geliştirirken penisilinler aminoglikozidler ile kombinasyon halinde uygulanır.

Şiddetli vakalarda prostetik kalp kapakçıkları gereklidir. Atriyal fibrilasyon ile, Amiodaron ve Novokainamide gibi ilaçlar reçete edilir. Varfarin trombozu önlemek için kullanılır. Kronik atriyal fibrilasyon, adrenoblocker, kalsiyum antagonistleri (Verapamil), antikoagülanlar ve kardiyak glikozitler reçete edilir.

Böylece, anjin, gelecekte kalbin ihlaline yol açabilir. Bu hemodinamik bir bozukluk ve vasküler yetmezlik ile doludur.

Kalpteki anjina komplikasyonları, anjinin etkileri

Aslında, anjina hastalığında korkunç ve tehlikeli, zamanında teşhis edilir ve uygun şekilde tedavi edilirse, yoktur. Ancak, bu hastalığın kendi kendine bıraktığı sonuçları hafife almayın. Ve her şeyden önce, bir kişinin kalbi transfer edilen anjinadan kaynaklanan komplikasyonlardan muzdariptir.

Hastalığa hangi bakteriler yol açar?

O kadar insan vücudunun kan temini sistemin yapısının patolojik anatomi boğaz ağrısı hastalığa yol açan bakteriler, kan akışı, kalp kasının transfer olmasıdır olur. Birincisi, bunlar oluştururlar nerede karmaşık romatizmal miyokardit yeteneğine sahiptir ve sadece hastalığın başlangıcından sonra birkaç ay sonra kendini gösterebilir ve ayrıca bu tür lezyonlar romatizmal kalp hastalığında patlak bir tehlike var inflamatuar odak. Tipik olarak, tıbbi kayıtlarında bu tespit edilirse, hasta bunları geçiren anjin hakkında bilgi sunmak için gereklidir.

Birkaç hafta önce boğaz ağrısı geçirdiyseniz ve şimdi hızlı bir şekilde yorgun düştüğünüzü hissederseniz, kalp alanında gittikçe daha fazla rahatsızlık duyulur ve vücudun genel bir zayıflığı vardır - hemen bir doktora danışın! Romatizmal miyokarditin sonuçları korkunç olabilir, sağlık için geri dönüşümsüz olabilir, ancak bunu erken bir aşamada teşhis etmek başarıya giden büyük bir adımdır.

Tedavi edilmeyen bademcik iltihabının sonuçları

Bununla birlikte, miyokardit sıfırdan görünmez. Çoğu zaman, nedeni zaman tespit ve tedavi anjina, ya da yanlış tedavi değildir. Ve tıbbi uygulama bir kereden fazla kanıtladı: anjinin bir sonucu haline gelen romatizmal kalp hastalığı, cerrahi yapılmadan tedavi edilebilir! Bu nedenle, bu teşhisi konan hastanın anjina hastası ve aldığı tedavinin şemasını tam olarak bilmek çok önemlidir. Miyokardit yetersiz antibakteriyel prosedürlerle provoke edildiğinde, mümkün olan en kısa sürede tekrar başlatılmalı, bu da hastalığın gelişmesini durdurmaya yardımcı olacaktır.

Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi edilen romatizmal kalp defektlerinin, vakaların yaklaşık yüzde yetmişinde sakatlığa yol açtığını hatırlamak önemlidir. Hiçbir durumda boğaz ağrısı yapamazsınız! Yatak istirahati, bol miktarda içki, yetkili doktor tarafından seçilen antibiyotikler, lokal antibakteriyel tedavi ve en önemlisi, tüm bu önlemleri karmaşık ve zamanında yürütmek, kalbin çalışmasında ciddi rahatsızlıkları önleyebilecek belirleyici bir faktördür.

Ancak, kalp anjina vakalarında tek savunmasız yer değildir. İnsan vücudu, her şeyin içinde birbirine bağlı olacak şekilde düzenlenmiştir. Bir şeyde ihlaller varsa - mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılması gerekir, aksi takdirde kendilerini vücudumuzun diğer sistemlerinde tezahür ettirirler. Herkesin anjina ve herkes hakkında her şeyi bildiği anlaşılıyor, ama yine de bu hastalığı hastanede tedavi etmeyenlerin yüzdesi ve problemi çözme çabaları giderek daha fazla oluyor. Ve yine de, anjina'nın etkileri, kendi türüne ve hastalık seyrinin şiddetine ve süresine bağlı değildir. Ve görünümleri durumunda, bir insanın böbreklerini etkiler, karaciğeri, eklemleri etkiler ve otitis, lenf düğümlerinde artış ve hatta bazen bir kan enfeksiyonu tehlikesi vardır.

Hiç kimse, bunun ya da bu hasta anjina için sonuçların ne olacağını kesin olarak söyleyemez. Bu hastalığa adanan her zaman araştırma için, anjina tipi, seyrinin şiddeti ve gelecekteki komplikasyonları arasında paralellikler çizilememiştir. Her doktorun uygulamasında şiddetli lacunar bademcik iltihabı tamamen ve sonuç vermeden tedavi edilen vakalar olmuştur ve ilk derece catarrhal gelecekte ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Kesin olarak bilinen tek şey - angina sinsidir, hafifçe tedavi edemezsiniz! Bir doktorun zamanında yaptığı konsültasyon, onun tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı kalmanın ardından bir çeşit garanti verebilecek tek şeydir.

En sık görülen komplikasyonlar

Anjinin en sık görülen komplikasyonu akut paratonzillittir: bademcik iltihabından etkilenen bademcik iltihabı çevresinde büyük miktarda irin oluşumu. Onun sinsi olması, bu apsenin, hastanın anjinin tüm klinik bulgularını ortadan kaldırmasından birkaç gün sonra ortaya çıktığı ve kendisinin de sağlıklı olduğunu düşündüğü gerçeğinde yatmaktadır. Böyle bir komplikasyonun nedeni, hastalığın ilk günlerinde hastanın hipotermisi, yatak istirahatine uyulmaması ve anjina hastalarının ilaç tedavisine ara vermediği, sıklıkla tedavi edilmesine inanıldığı durumlarda sıklıkla görülmektedir.

Böyle bir komplikasyon durumunda, kişinin vücut ısısı keskin bir şekilde yükselir, boğazda hoş olmayan duyumlar olur, hızla kulağa veren şiddetli ağrılara dönüşür. Ayrıca artan tükürük vardır, bademcikler şişer ve parlak bir bordo rengi alır. Hastanın durumu bir hafta içinde düzelmezse, apselerin cerrahi açılmasına başvurmak gerekir.

Anjina'nın tatsız ve hatta tehlikeli komplikasyonlarından bir diğeri de retrophaengeal apsenin gelişmesidir. Özellikle, genellikle çocuklarda görülür. Boğaz ağrısı olan bir hastanın, farenksin yanında bulunan lenf düğümlerinde irin birikmesi süreci vardır. Bu komplikasyon boğazda şiddetli ağrı, öksürük ve vücut ısısında keskin bir artış ile karakterizedir. Bu hastalık tehlikelidir çünkü şişmiş lenf düğümleri, boğulma dahil olmak üzere nefes almada zorluklara neden olan laringeal geçişi daraltır. Bu nedenle apse ile hekim müdahalesi hayati önem taşır.

Tabii ki, herhangi bir komplikasyon hoş ve tehlikeli. Ve en önemlisi - sonuçların ortadan kaldırılmasının önlenmesi daha kolaydır. Bu, boğaz ağrısı ile, bir uzmana başvurmaksızın, kendi kendine tedaviye tercih edildiğinde, hastalıklar olduğu için ve risk kesinlikle haklı olmadığında anjina bunlardan biri olduğunda tercih edilmelidir.

Bir boğaz ağrısı sonrası kalpte hangi komplikasyonlar gelişebilir

Angina sinsi bir hastalıktır. Anında yüksek ateş, boğaz ağrısı ve esas semptomların çıkarılmasından sonra sıklıkla çeşitli komplikasyonlar görülür. Doktorlar uzun zamandır bilinmektedir: anjin kalbi etkiler.

Önemli! Bu hastalık için en savunmasız organlar kalp kası, eklemler ve diğer insan organları da acı çekiyor.

Formlar, boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın tıbbi tanımı tonsillittir. İki formu var:

 1. Akut - belirtiler yoğun bir şekilde gelişir: boğaz ağrısı, yüksek ateş, vücudun genel zehirlenmesi.
 2. Kronik - anjina kronik formu 2 yıl boyunca yılda üç kereden fazla ortaya çıkar, bademciklerin uzun süreli iltihabı ile karakterize 2-3 haftadan fazla sürer.

Hastalığa kim sebep olur?

Boğazın nedensel ajanları, kalbe ve diğer organlara komplikasyonlar verir. tanısı:

 1. Bakteriler: Hemofilik bir çubuk, bir grup streptokok, birçok stafilokok, spiroket, iersinia.
 2. Virüsler: adenovirüs, influenza, enterovirüs, herpes virüsü, mononükleoz, respiratuar sinsityal, rinovirüs.

Yanlış ve zamansız tedavi durumunda bu patojenler kalbe anjina sonrası komplikasyonlara neden olurlar.

Kalp kasının anlık komplikasyonu

Akut bademcik iltihabının bitiminden hemen sonra gelişen ve hemen sonra gelişen anlık bir komplikasyon olan patoloji enfektif endokardittir.

Enfeksiyöz endokardit - kalp kasının kapaklarının iltihaplanması. Valflerdeki aktif streptokokların çökelmesi nedeniyle gelişir. Çökme sonucu streptokok yayılması nedeniyle organizmanın "motor" yapısal elemanlarının imha edilmesidir. Aort kapakçıkları yok edildiğinde patoloji kazanılmış kalp hastalığı olarak adlandırılır.

Boğaz ağrısı geç komplikasyonları

Kalbin kronik bademcik iltihabının geç sonuçları, hastanın dikkatini zayıflattığı için tehlikelidir. Bir insan emin: Hastalığın arkasında, onun patojenleriyle başa çıkmış, aynı fiziksel eforla yaşamın alışılmış bir yolunu sürdürmeye devam ediyor. Ancak hastalığın sinsiliği, gizli ciddi patolojilerde, kardiyovasküler sistemin ihlalinde yatar.

Angina kalbi için tehlikeli. Bunlar:

 • miyokardit;
 • bağ dokularının enflamatuar süreci;
 • endokardit;
 • perikardiyal kesenin enflamasyonu;
 • diğer bazı komplikasyonlar.

Kalp kasının patolojik fenomenlerine, çalışmasının fonksiyonel, ritmik bozuklukları eşlik eder. Genellikle angina kalbe zarar vermeye başladığında. Ağrı semptomu birçok hastalığın başlangıcını, ek tanısı, eşzamanlı semptomların tanımını, spesifik tedaviyi gerektirir. Sıklıkla, bozulmuş kalp kası fonksiyonları belirtileri akut tonsillitten sonra 7-32 gün sonra ortaya çıkar.

romatizma

Bu patoloji, streptokok anjinin transferinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. İnsan vücudunda, bazı streptokoklar aktif olarak çoğalır, bu da hızlı kalp atımına, vücudumuzun ana "pompasının" malformasyonlarının gelişmesine yol açar.

semptomlar

Hastalık, çocuk ve ergenlerin doku ve organlarını etkiler. Romatizmanın halihazırda gelişmekte olduğunu öğrenmek için aşağıdaki işaretlere ulaşabilirsiniz:

 • Kalpteki ağrı anjina ile değil, ama bir süre sonra;
 • sürekli yorgunluk;
 • Bir insan gittiğinde, koşarken, yükseldiğinde bir zayıflık hisseder;
 • nefes darlığı;
 • taşikardi;
 • dinleme sırasında gürültü;
 • ultrason kalp kasının genişlemesini ortaya çıkarır.

Durumun tehlikesi, bazen romatizmal semptomların ortaya çıkmamasıdır, ancak hastalık asemptomatik olarak ilerler.

Sonuçlar, tedavi

Ergenlik, tonsillit komplikasyonları için kritiktir. Genellikle yetişkinlik döneminde, kökeni 12-15 yıl arasında değişen değişiklikler tanımlanır. Mitral kapak defektinin en sık tanısı. Tetiklenen hastalık, sakatlığa veya cerrahi tedaviye yol açar.

Romatoid doğanın kalp kası problemlerinin erken teşhisi, hastalığın zaman içinde iyileşmesine izin verir. Tedavi mutlaka antibiyotik tedavisinin yanı sıra tam dinlenme içerir. Hiçbir yük verilemez. Tüm doktor reçetelerini yerine getirdiğinizden emin olun.

kâlp kası iltihabı

İnflamasyon miyokarda gelişir - bir kişinin ana "pompasının" kaslı zarı. Bu, boğaz ağrısı sonrası kalbin sık görülen bir komplikasyonudur.

Semptomlar kendilerini gösterir:

 • alt ekstremitelerin şişmesi;
 • taşikardi;
 • nefes darlığı;
 • nazolabial üçgenin hafif mavileşmesi;
 • bazı hastalarda servikal damarlar şişer;
 • ritim bozuklukları;
 • kalp kasındaki ağrı.

Bazı durumlarda hastalık tekrar eder. Geç tanısı, bu nedenle tahminler nadiren olumludur. Patoloji, silinen, yumuşak bir biçimde gerçekleştiğinde tanı güçtür.

Hastalığın sonuçları

Miyokardit sonuçları hayal kırıklığı yaratıyor. Enflamasyon geç tespit edilirse, kalp yetmezliği, aritmi, miyokardit kardiyoskleroz, ölümcül vakaların ilerlemesi mümkündür. Zamanında tespit ile tedavi uygundur.

tedavi

Miyokardiyal hasarın saptanması hemen tedavi gerektirir. Enfeksiyon odakları, antibakteriyel, antiviral ilaçlar (bu hastalığın nedensel ajan tipine bağlıdır). Ağır vakalar hormonal ilaçlar ile tedavi edilir. Antihistaminikler genellikle inflamatuar mediatörleri bloke etmek için kullanılır.

Dikkat lütfen! Miyokardit tedavisi, hastanın sağlık durumu için son derece dikkatli olması gereken uzun ve ciddi bir süreçtir. Tedavi süresi bazen bir yıl veya daha fazla ulaşır.

endokardit

Angina ile kalp ağrısı, bağ dokusu oluşan kan pompalama organının iç kabuğunun iltihabı - endokardit eşlik edebilir. Bu, tedavi edilmesi tehlikeli ve zor bir hastalıktır.

Patolojinin tezahürleri

Semptomlar ve semptomlar hastalığa eşlik eder:

 • hipertermi;
 • kalp bölgesinde ağrı;
 • zayıflığı;
 • titreme, ateş;
 • nefes darlığı;
 • vücut ağırlığı kaybı;
 • yemek arzusu eksikliği;
 • Hastalığın karakteristik özelliği, çivilerin falanjlarının gelişmekte olan kalınlaşmasıdır, görünüşte davul sopalarına benzemektedir.

Angina genellikle kalbin bir endokardit şeklinde bir komplikasyonu verir. Eğer bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilmez ise, yüksek patojenik etkenler harekete geçmeye başlar. Bu hastalık birçok hastada ilerlemektedir.

Tonsillit sonrası tedavi, endokardit

Kalbin iç kabuğunun iltihabı, anjinin tehlikeli bir komplikasyonudur. Kardiyovasküler sistemin, diğer organların, sistemlerin birçok enflamatuvar sürecinin gelişmesi ile doludur. Genellikle beyin, akciğerler, karaciğer, dalak, sinir sistemi, kan damarları gibi organların çalışmasının ihlalleri vardır.

Patojenin tipi belirlendiğinde, tedavi reçete edilir. Bu mutlaka antibiyotik tedavisidir: aminoglikozidler, anti-enflamatuar ilaçlar, ilaç dışı yöntemler, cerrahi müdahale ile penisilinler.

Gelişimin erken bir aşamasında patoloji saptanırsa, zamanında ve etkili tedavi, endokarditin olumlu tahminleri vardır. Kalbin vanaları etkilenirse, uzun süreli tedavi, bazen cerrahi müdahale gereklidir.

Perikardiyal kese iltihabı

Perikardit, erişkinlerde boğaz ağrısı sonrası başka bir komplikasyondur ve kalpten çok etkilenir.

Bir rahatsızlığın en sık görülen belirtisi göğüsteki acıdır. Perikarditin tipine bağlı olarak, göğüslerini kısıtlayan, basma, aptaldırlar. Hastalık, nadiren tüberküloza eşlik eden bademcik iltihabından sonra nadiren teşhis edilir, romatizma, radyasyon tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Anjina ile komplikasyon var mı?

Tedavi için kurallara ve önerilere kesinlikle uymanız durumunda, hastanın günlük rejimini engelleyin.

 1. Angina ile yatak istirahati zorunludur. Hastalık durumunda kuvvetin restorasyonu önemlidir, böylece bağışıklık sistemi virüslerin veya bakterilerin saldırısına direnebilir.
 2. Antibiyotik kullanımı zorunludur! Antibakteriyel ilaçlar sadece insanlar için yararlı değildir, aynı zamanda yararlı mikroflora zarar verir. Ancak anjina ile birlikte kullanılmalıdır, onlar olmadan komplikasyon riski çok yüksektir.
 3. Bol içecek. Bu basit yöntem, tedaviye tamamlayıcıdır, çünkü vücuttan patojen mikropların daha yoğun bir şekilde alınmasına izin verir.
 4. Vitaminoterapi, spor - bademcik iltihabından sonra komplikasyonların önleyici bir ölçüsüdür.
 5. Hastalıktan sonra, nüksün önlenmesi hakkında tekrar düşünmek önemlidir. Bademciklerin tekrarlanan iltihabı daha zordur.

Kendisi, anjin tehlikeli bir hastalık değildir, vücudumuzun ana "motoru" için korkunç sonuçlar - kalp. Komplikasyonları önlemek için, hastalığın bağışıklık sistemini yükseltmek amacıyla aktif bir yaşam tarzı sürdürebilmesi için zamanında tedavi edilmesi gerekmektedir.

Angina neden kalbe komplikasyon verir?

Pek çok insan tek başına angina (akut bademcik iltihabı) tedavisi görür ya da hiç tedavi edilmez, bu patolojinin ciddiyetini ya da olası sonuçlarını tahmin edemez. Eğer baştan sona kadar tam zamanında yapılan yetkin tedavi reçete edilirse, anjina sonrası ciddi komplikasyonlar gelişmez. Bademcik iltihabından sonra belirli faktörlerin etkisi altında, tedavisi çok daha karmaşık ve altta yatan hastalığa göre daha uzun olan birçok ciddi komplikasyon gelişebilir. Neden komplikasyonlar gelişir ve nasıl önlenebilir?

Bademcik iltihabının nedeni, mikropların, nazofarenksin mukoza zarındaki patolojik etkisidir, ki bu da risk faktörlerinin etkisi altında meydana gelir:

 • taslakta adam kal, iklimlendirme altında;
 • vücudun hipotermisi;
 • soğuk yiyecek veya içecek içmek;
 • soğuk suda uzun süreli kalmak;
 • Bir boğaz yaralanmasından sonra iltihap gelişebilir;
 • bağışıklık sistemi hastalıkları;
 • endokrin ve kardiyovasküler sistemin kronik şiddetli patolojisi;
 • alerjik mikropartiküllerin mukoza üzerinde etkisi.

Anjina'nın nedensel ajanları virüs olabilir:

 • adenovirüs;
 • enterovirüs;
 • rinovirüs;
 • herpes virüsü;
 • influenza virüsü ve parainfluenza;
 • mononükleoz virüsü;
 • solunum sinsityal virüsü.
 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • spiroketler;
 • hemofili influenzae;
 • Corynebacterium;
 • Yersinia.

Candida cinsinin mantarları, esas olarak uzun süreli antibakteriyel ilaç kullanımından sonra hastalığın etken maddesidir. Hastalığın viral formu daha sık oluşur, esas olarak insan herpes virüsünün neden olur. Bakteriyel form beta-hemolitik streptokokların etkisi altında daha sık gelişir.

Mikroplar vücut üzerindeki patolojik etkilerine başladığında, yanıt olarak insan bağışıklığı, mikroplara saldıran antikorlar üretir. Sorun, diğer patojenlerin aksine, hemolitik streptokokların, bakterilerin insan vücuduna mükemmel uyum gösterdiği ve bağışıklık hücreleri tarafından tanınmadığı antijenlere sahip olmasıdır.

Antijenler vücudumuzun hücrelerine benzer yapıdadırlar, bu yüzden mikroplarla mücadelede, bağışıklık, bakterilere ek olarak kendi hücrelerini yok eder.

Belli koşullar altında, bu ciddi sonuçlara yol açar.

Anjin sonrası komplikasyonlar bir şekilde bağışıklık durumu ve üstlenilen tedavi ile ilgilidir:

 • tedaviye zamanında başlanmamış;
 • okuma yazma bilmeyen tıbbi kompleks;
 • uygunsuz seçilmiş antibakteriyel maddeler;
 • bitmemiş tedavi;
 • organizmanın direnci ve reaktivitesinde azalma;
 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması.

Anjin sonrası komplikasyonlar iki kategoriye ayrılır: yerel ve genel.

 1. Lokal komplikasyonlar: apse, orta kulak iltihabı, flegmon, laringeal ödem, bezlerden kanama. Bu kategorinin sonuçları, gitmeyecekleri açık bir lokalizasyona sahiptir. Zamanında yardım ile sonuç olumludur.
 2. Sistemik komplikasyonlar, bakteriyel antijenleri ve immün antikorları içeren bir immünolojik reaksiyon zinciri ile karakterizedir. Bu süreçlerin bir sonucu olarak, hayati organlar etkilenir: kalp, eklemler, kan damarları, böbrekler, kan, beyin. En şiddetli organik lezyonlar: Kan zehirlenmesi, menenjit, beyin apsesi, glomerulonefrit, romatizmal ateş, apandisit, perikardit.

Anjina'nın en tehlikeli lokal komplikasyonu laringeal ödemdir.

Boğazdan sonra, kalp üzerindeki etkiler, altta yatan hastalığın semptomları ortadan kalktıktan 1-4 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Kalbin en sık görülen komplikasyonu kronik bademcik iltiğidir. Aşağıdaki kardiyak patolojiler ortaya çıkabilir:

 • Romatizmaya streptococci neden olur, birçok organda, sıklıkla kalp ve eklemlerde bir inflamatuar otoimmün reaksiyon ile karakterizedir. Romatizma ile hücreler ve dokular, bağışıklık hücreleri tarafından düşman mikroorganizmalar olarak algılanır. Böyle bir spesifik reaksiyon, hastalığın ciddi ve kronik bir seyrini verir;
 • miyokardit - kalp kasının iltihabı;
 • perikardit - perikardiyum yapraklarının iltihabı (viseral ve paryetal);
 • aritmi - kalbin ritmi ihlali, vücudun çalışmasında kesintiler;
 • kalp kapakçıkları çalışmalarındaki bozukluklara, kusurlara yol açan,
 • miyokarditin arka planda tromboembolizm.

Daha sıklıkla bu hastalıklar üç yaşından ve 40 yaşına kadar yetişkinlerden muzdariptir.

Angina'nın kalbe verdiği komplikasyonların ana belirtileri:

 • kalpte romatizmal sabit ağrı ve sesler;
 • nefes darlığı, fiziksel zorlama ile artan;
 • ekstremitelerin şişmesi. Bacaklardaki sürekli şişlik, kalp yetmezliğinin gelişimini gösterir;
 • cildin siyanozu;
 • hızlı yorgunluk, azaltılmış verimlilik, halsizlik, terleme;
 • subfebril'e periyodik sıcaklık artışı;
 • hızlı darbe;
 • cildin solgunluğu.

Anjin sonrası komplikasyonlar bir hastanede tedavi edilir, bu durumda kendi kendine ilaç tedavisi ve evde tedavi tamamen dışlanır.

Anjina'nın kalbe verdiği etkilerin zamansal tedavisi, yaşamı tehdit eden koşulların gelişmesine yol açabilir.

Kompleks terapi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Hastaya iki aya kadar uzun katı yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tuzlu yiyeceklerin kısıtlanması, sıvıların, vitaminlerin, proteinlerin tüketilmesiyle dengeli bir diyet.
 3. Antibiyotik tedavisi, enfeksiyonun nedensel etkeni ile mücadele etmeyi amaçlamaktadır.
 4. Nonsteroid ilaçlar, antihistaminikler, glukokortikoidler, inflamasyonu ve ağrı sendromunu hafifletmek için reçete edilir, vücut ısısını normale getirir.
 5. Potasyum preparatları metabolik süreçleri iyileştirir, hasarlı miyokardda rejenerasyonu hızlandırır.
 6. Semptomatik tedavi kompleksi antiaritmik ilaçlar, antikoagülanlar, vitaminler, anestezikler içerir.

Yarım yıl veya daha önce anjina karşı kalp hastalıklarının tedavi süresi. Tedavinin amacı normal kardiyak aktivitenin restorasyonu. Her 3 ayda bir hastanın takip muayenesi yapılması gerekir.

Angina'nın kalbe olumsuz bir etkisi vardır. tonsillit sonrası kalp hastalığı gelişimini önlemek için, tedavinin her aşamasında geçmesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için prosedürü atlamak için değil, tüm doktor tavsiyesi yürütmek, altta yatan hastalığı tedavi için zaman gerek.

Aktarılan boğaz ağrısından sonra bir takım ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Özellikle kalpte tehlikeli komplikasyonlar: romatizma, miyokardit. patojenik bakterilere karşı gövdenin (Streptococcus) üretilen antikorlar, çeşitli organ ve ancak eklem (aşağıda bu konuyla ilgili daha fazla) bağ dokusu vurmak başladığı zaman anjin sonrası komplikasyonlar zaman işaretleri ve angina semptomlar gerekir, yanlış ya da okuma yazma tedavisi ve kendini bir sonucu olarak ortaya çıkabilir zorunlu tedaviyi atamak için zorunlu olarak doktor siparişi verin.

(- 10 gün 5) - Ayrıca her zaman antibiyotik tüm kursu almalı Ancak bu durumda, bütün patojenleri öldürmek halsiz şeklinde hastalık ve komplikasyonların gelişiminin taşan önleyecektir.

Bu hastalığın komplikasyonları arasında lokal ve genel belirlenebilir. Lokal komplikasyonlar (paratonzillit, flegmon, laringeal ödem) o kadar tehlikeli değildir, fakat aynı zamanda belirli bir tedavi gerektirir (bazı durumlarda cerrahi). En sık görülen ortak komplikasyonlar kalp, böbrek, eklemler.

Genellikle anjinadan 2 ila 3 hafta sonra ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmaya başlar ve hastalık sırasında lokal komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Romatizmal kalp hastalığı - anjin komplikasyonları arasında en yaygın, kalp kası, çoğu yaygın çeşitli hasar vardır. Bu komplikasyon bağlantı dokusu proteinlerindeki üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan, enfeksiyonla mücadele için vücut tarafından üretilen antikorlar, çalışmaya devam gerçeği ile ve hastalığın sonrasında neden olur (streptokoklar antijenler, bağ dokusu gibi antijenler, kalp kası ve gövde oluşur onları ayırt edecek bir konumda değil), aynı zamanda romatizma denilen bir süreç gelişir.

Kalbe yönelik komplikasyonlar, romatizmal sürecin kalbin valflerini tutmaya başladığı zaman gelişir ve çeşitli kalp kusurlarının hızlı gelişmesine yol açar. Romatizma genellikle sık görülen komplikasyonlara sahip kronik bademcik iltihabının bir sonucudur, ancak istisnai durumlarda tek bir hastalık anjina ile gelişebilir.

Ayrıca, kalp kasının (veya miyokarditin) iltihaplanması gibi, transfer edilen anjinadan sonra kalbe böyle bir komplikasyon gelişir. Kalpteki ağrı, nefes darlığı ve aritmi gibi belirtiler oluşabilir.

Bu komplikasyonlar genellikle hemen ortaya çıkmaz ve iyileşmeden 1 ila 4 hafta sonra ve bir kişinin hastalığı "bacaklarında" geçirdiği durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle, anjina tedavisinde son derece önemli bir an, yatak istirahati ile uyumluluktur.

Anjinadan sonra, genitoüriner sistemin organlarında nahoş komplikasyonlar meydana gelebilir. glamerulonefrit (glomerül iltihabı) ve piyelonefrit (böbrek bakteriyel kökenli iltihabı): Aşağıdaki, boğaz ağrısı takiben böbreğin en yaygın komplikasyonlardır. Bu durumda, karakteristik semptomlar ortaya çıkabilir: böbrek ağrısı, yüksek ateş, titreme. Böbreklerdeki bu enflamatuar süreçler ayrıca ciddi kronik hastalıklara yol açabilir. Belki de böbreklerin en tehlikeli komplikasyonunun gelişimi - böbrek yetmezliği. Böbrekler için komplikasyonlar genellikle anjinadan 1 ila 4 hafta sonra ortaya çıkar.

Bu komplikasyonları önlemek ve önlemek için geleneksel tıp için aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz. Boğaz boğazından 1 - 2 hafta sonra bearberry infüzyonu yapılmalıdır. Hazırlamak için 200 ml dik kaynayan suya bir çorba kaşığı dökün ve demelim. Yemeklerden sonra günde 3-4 kez böyle bir kaynatma yapın. Bearberry, boğaz ağrısı sonrası böbreklerde komplikasyonların ortaya çıkmaya başlaması durumunda da yardımcı olabilir.

Anjina sonrası eklemlerin komplikasyonlarından bahsetmek, aynı romatizmadan bahsetmek imkansızdır. Eklemlerin romatizma gelişmesi ile, vücut ısısı yükselir, baş ağrısı, bir ürperti ve genel sağlık önemsizdir. Doğada dolaşan, bir eklemden diğerine hareket eden eklemlerde ağrı vardır. Eklemler, bir kural olarak, şişirilir, etkilenen eklemdeki bölgelerdeki cilde dokunma ve kızarma sıcak olur, hareketler akut ağrı ile engellenir.

Bu durum genellikle birkaç haftaya kadar sürer, daha sonra şişme azalır, ağrılar gider ve hareketler geri yüklenir. Romatizma sonrası eklemlerin şekli aynı kalır, istisnai durumlarda, hava değiştiğinde yoğunlaşan ağrı kalabilir.

Durumu tedavi etmek ve hafifletmek için, gerekli ilaçları almalı ve gerekirse fizyoterapi kursuna girmeli ve gerekirse doktor tarafından atanmalıdır.

Risk grubunda boğaz ağrısı sonra eklemlerde komplikasyonlar ayak eklemleri içerdiğinde, t. belirleyin. Bunlar günlük yaşamda büyük bir yük oluşturmaktadır ve aynı zamanda anjin tedavisinde yatak istirahati sınırlar için ek bir gerekçedir.

apse oluşumu ile bademcik etrafında doku hasarı - akut anjin, aşağıdaki en sık ortaya çıkan lokal bir komplikasyon paratonzillit (apse veya bademcik iltihabı) 'dir. Bu komplikasyon genellikle boğaz ağrısı acı sonraki ilk günlerde başlar ve yatak istirahati, hem de antibiyotik tedavisi izinsiz kesinti ile hipotermi, uyumsuzluk bir arka plan karşı ortaya çıktığında hemen hemen tüm anjin tecellilerini ve kişi tamamen sağlıklı hissediyor kaybolan tedavinin birkaç gün sonra.

Akut paratonerit oluştuğunda, yüksek ateş yükselir, bademcikler şişer, boğazda kulağa "verebilecek" ağrıları vardır. Hastanın bir hafta boyunca iyileşmediği durumlarda, pürülan içeriği kaldırmak için cerrahi yöntemlere başvurulur.

Ayrıca komplikasyonlar yakın bölgelerde ve örneğin kulaklarda olabilir. Bu durumda, kulak iltihabı, ateş, iyilik halinin bozulması gibi belirtilerle birlikte orta kulakta pürülan içerik birikimi gibi otitis gibi bir hastalıktan söz edilmelidir. Bu belirtiler ortaya çıktığında, uygun tedavi reçete edilir.

Laringeal ödem lenf nodlarından çıkışının ihlaline bağlı olarak lenf durgunluğuna bağlı olarak gelişir. Ödem genellikle larenksin girişinde bulunur ve daha fazla birikim ile solunum problemlerine neden olabilir. Larinksin ödemi, anjinin çok ciddi bir komplikasyonudur, çünkü asfiksiye saldıran bir kişi sadece boğulur.

Erken yaşta (5 yıla kadar) çocuklarda anginadan sonra bu tür komplikasyonların gelişmesi, bir faringeal (retropharyngeal) apse olarak mümkündür. Bu komplikasyonla posterior faringeal duvarın lenf bezlerinin takviyesi gerçekleşir.

Bu lenf düğümleri sadece küçük çocuklarda bulunur ve kendiliğinden 5 ila 6 yılda kaybolur.

Faringeal apsesi tehlikelidir çünkü Solunumun zorluğuna, larinksin daralmasına ve ayrıca boğulma saldırısına neden olabilir. Bu nedenle, neredeyse her zaman böyle durumlarda, pürülan bir apse ameliyatla aç.

Tedavi edilmeyen anjin, palatine bademciklerin tüm organizmanın yavaş bir şekilde zehirlenmesi ve çeşitli komplikasyonların gelişmesiyle sonuçlanan "kalıcı bir ikamet" patojenik mikroflora haline geldiği kronik aşamaya (kronik bademcik iltihabı) gidebilir. Kronik bademcik iltihabının yumuşak formda tedavisi, durulama (furacilin, papatya, calendula) ile yapılır ve ayrıca bademciklerin çeşitli antiseptik ilaç solüsyonları ile yıkanmasına başvurur. Kronik bademcik iltihabında, fizyoterapötik tedavi yöntemleri de kullanılır ve dekompanse bir forma geçişi ve komplikasyon riski söz konusu olduğunda bademciklerin (tonsillektomi) kaldırılması için bir işlem öngörülür.

Semptomlar hakkında video, anjina tedavisi, komplikasyonlar dahil:

Boğaz ağrısı sonrası çeşitli nahoş ve genellikle tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmak için, doğru şekilde tedavi edilmelidir:

 • anjina tedavisinde yatak istirahatine uymak;
 • Antibiyotikleri sadece 5 ila 10 gün arasında değişen (antibiyotiğe bağlı olarak) tam bir seyir ile içirin ve 2-3. Günde durumdaki hayali iyileşme ile tedaviyi durdurmayın;
 • ilgilenen doktorun size vereceği tedavi önerilerine uymak;
 • bademciklerden pürülan çökeltilerin ve patojenik mikroorganizmaların temizlenmesi için gargara;
 • vücuttan toksinleri çıkarmak, yeterli sıvıyı içmek için içme rejimini gözlemleyin;
 • transfer edilen anjinadan sonra vücuda, süper soğutulmayacak büyük fiziksel efor vermemesi gerekir;
 • Bağışıklık güçlendirmek: temperli (ama hemen ve yavaş yavaş değil!), Sağlıklı bir yaşam tarzı kurşun, vücut fiziksel aktivite ılımlı vermek. Aynı zamanda, molife edici ajanların içilmesi de mümkündür: İmmün, Imudon, çay ve kaynatma: ekinezya purpurea, gül kalçaları ile (kalp için yararlıdır), vb.

Bu yüzden anjinadan sonra en tehlikeli ve sıklıkla ortaya çıkan komplikasyonları ortadan kaldırdık, gelişimini, uygun şekilde tedavi edildiğini ve her şeyin iyi olacağını düşündüğümüzde hastalığı bu tür aşamalara getirmemeye çalışın! Hasta olmayın!

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Aktarılan boğaz ağrısından sonra bir takım ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Özellikle kalpte tehlikeli komplikasyonlar: romatizma, miyokardit. patojenik bakterilere karşı gövdenin (Streptococcus) üretilen antikorlar, çeşitli organ ve ancak eklem (aşağıda bu konuyla ilgili daha fazla) bağ dokusu vurmak başladığı zaman anjin sonrası komplikasyonlar zaman işaretleri ve angina semptomlar gerekir, yanlış ya da okuma yazma tedavisi ve kendini bir sonucu olarak ortaya çıkabilir zorunlu tedaviyi atamak için zorunlu olarak doktor siparişi verin.

(- 10 gün 5) - Ayrıca her zaman antibiyotik tüm kursu almalı Ancak bu durumda, bütün patojenleri öldürmek halsiz şeklinde hastalık ve komplikasyonların gelişiminin taşan önleyecektir.

Bu hastalığın komplikasyonları arasında lokal ve genel belirlenebilir. Lokal komplikasyonlar (paratonzillit, flegmon, laringeal ödem) o kadar tehlikeli değildir, fakat aynı zamanda belirli bir tedavi gerektirir (bazı durumlarda cerrahi). En sık görülen ortak komplikasyonlar kalp, böbrek, eklemler.

Genellikle anjinadan 2 ila 3 hafta sonra ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmaya başlar ve hastalık sırasında lokal komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Romatizmal kalp hastalığı - anjin komplikasyonları arasında en yaygın, kalp kası, çoğu yaygın çeşitli hasar vardır. Bu komplikasyon bağlantı dokusu proteinlerindeki üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan, enfeksiyonla mücadele için vücut tarafından üretilen antikorlar, çalışmaya devam gerçeği ile ve hastalığın sonrasında neden olur (streptokoklar antijenler, bağ dokusu gibi antijenler, kalp kası ve gövde oluşur onları ayırt edecek bir konumda değil), aynı zamanda romatizma denilen bir süreç gelişir.

Kalbe yönelik komplikasyonlar, romatizmal sürecin kalbin valflerini tutmaya başladığı zaman gelişir ve çeşitli kalp kusurlarının hızlı gelişmesine yol açar. Romatizma genellikle sık görülen komplikasyonlara sahip kronik bademcik iltihabının bir sonucudur, ancak istisnai durumlarda tek bir hastalık anjina ile gelişebilir.

Ayrıca, kalp kasının (veya miyokarditin) iltihaplanması gibi, transfer edilen anjinadan sonra kalbe böyle bir komplikasyon gelişir. Kalpteki ağrı, nefes darlığı ve aritmi gibi belirtiler oluşabilir.

Bu komplikasyonlar genellikle hemen ortaya çıkmaz ve iyileşmeden 1 ila 4 hafta sonra ve bir kişinin hastalığı "bacaklarında" geçirdiği durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle, anjina tedavisinde son derece önemli bir an, yatak istirahati ile uyumluluktur.

Anjinadan sonra, genitoüriner sistemin organlarında nahoş komplikasyonlar meydana gelebilir. glamerulonefrit (glomerül iltihabı) ve piyelonefrit (böbrek bakteriyel kökenli iltihabı): Aşağıdaki, boğaz ağrısı takiben böbreğin en yaygın komplikasyonlardır. Bu durumda, karakteristik semptomlar ortaya çıkabilir: böbrek ağrısı, yüksek ateş, titreme. Böbreklerdeki bu enflamatuar süreçler ayrıca ciddi kronik hastalıklara yol açabilir. Belki de böbreklerin en tehlikeli komplikasyonunun gelişimi - böbrek yetmezliği. Böbrekler için komplikasyonlar genellikle anjinadan 1 ila 4 hafta sonra ortaya çıkar.

Bu komplikasyonları önlemek ve önlemek için geleneksel tıp için aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz. Boğaz boğazından 1 - 2 hafta sonra bearberry infüzyonu yapılmalıdır. Hazırlamak için 200 ml dik kaynayan suya bir çorba kaşığı dökün ve demelim. Yemeklerden sonra günde 3-4 kez böyle bir kaynatma yapın. Bearberry, boğaz ağrısı sonrası böbreklerde komplikasyonların ortaya çıkmaya başlaması durumunda da yardımcı olabilir.

Anjina sonrası eklemlerin komplikasyonlarından bahsetmek, aynı romatizmadan bahsetmek imkansızdır. Eklemlerin romatizma gelişmesi ile, vücut ısısı yükselir, baş ağrısı, bir ürperti ve genel sağlık önemsizdir. Doğada dolaşan, bir eklemden diğerine hareket eden eklemlerde ağrı vardır. Eklemler, bir kural olarak, şişirilir, etkilenen eklemdeki bölgelerdeki cilde dokunma ve kızarma sıcak olur, hareketler akut ağrı ile engellenir.

Bu durum genellikle birkaç haftaya kadar sürer, daha sonra şişme azalır, ağrılar gider ve hareketler geri yüklenir. Romatizma sonrası eklemlerin şekli aynı kalır, istisnai durumlarda, hava değiştiğinde yoğunlaşan ağrı kalabilir.

Durumu tedavi etmek ve hafifletmek için, gerekli ilaçları almalı ve gerekirse fizyoterapi kursuna girmeli ve gerekirse doktor tarafından atanmalıdır.

Risk grubunda boğaz ağrısı sonra eklemlerde komplikasyonlar ayak eklemleri içerdiğinde, t. belirleyin. Bunlar günlük yaşamda büyük bir yük oluşturmaktadır ve aynı zamanda anjin tedavisinde yatak istirahati sınırlar için ek bir gerekçedir.

apse oluşumu ile bademcik etrafında doku hasarı - akut anjin, aşağıdaki en sık ortaya çıkan lokal bir komplikasyon paratonzillit (apse veya bademcik iltihabı) 'dir. Bu komplikasyon genellikle boğaz ağrısı acı sonraki ilk günlerde başlar ve yatak istirahati, hem de antibiyotik tedavisi izinsiz kesinti ile hipotermi, uyumsuzluk bir arka plan karşı ortaya çıktığında hemen hemen tüm anjin tecellilerini ve kişi tamamen sağlıklı hissediyor kaybolan tedavinin birkaç gün sonra.

Akut paratonerit oluştuğunda, yüksek ateş yükselir, bademcikler şişer, boğazda kulağa "verebilecek" ağrıları vardır. Hastanın bir hafta boyunca iyileşmediği durumlarda, pürülan içeriği kaldırmak için cerrahi yöntemlere başvurulur.

Ayrıca komplikasyonlar yakın bölgelerde ve örneğin kulaklarda olabilir. Bu durumda, kulak iltihabı, ateş, iyilik halinin bozulması gibi belirtilerle birlikte orta kulakta pürülan içerik birikimi gibi otitis gibi bir hastalıktan söz edilmelidir. Bu belirtiler ortaya çıktığında, uygun tedavi reçete edilir.

Laringeal ödem lenf nodlarından çıkışının ihlaline bağlı olarak lenf durgunluğuna bağlı olarak gelişir. Ödem genellikle larenksin girişinde bulunur ve daha fazla birikim ile solunum problemlerine neden olabilir. Larinksin ödemi, anjinin çok ciddi bir komplikasyonudur, çünkü asfiksiye saldıran bir kişi sadece boğulur.

Erken yaşta (5 yıla kadar) çocuklarda anginadan sonra bu tür komplikasyonların gelişmesi, bir faringeal (retropharyngeal) apse olarak mümkündür. Bu komplikasyonla posterior faringeal duvarın lenf bezlerinin takviyesi gerçekleşir.

Bu lenf düğümleri sadece küçük çocuklarda bulunur ve kendiliğinden 5 ila 6 yılda kaybolur.

Faringeal apsesi tehlikelidir çünkü Solunumun zorluğuna, larinksin daralmasına ve ayrıca boğulma saldırısına neden olabilir. Bu nedenle, neredeyse her zaman böyle durumlarda, pürülan bir apse ameliyatla aç.

Tedavi edilmeyen anjin, palatine bademciklerin tüm organizmanın yavaş bir şekilde zehirlenmesi ve çeşitli komplikasyonların gelişmesiyle sonuçlanan "kalıcı bir ikamet" patojenik mikroflora haline geldiği kronik aşamaya (kronik bademcik iltihabı) gidebilir. Kronik bademcik iltihabının yumuşak formda tedavisi, durulama (furacilin, papatya, calendula) ile yapılır ve ayrıca bademciklerin çeşitli antiseptik ilaç solüsyonları ile yıkanmasına başvurur. Kronik bademcik iltihabında, fizyoterapötik tedavi yöntemleri de kullanılır ve dekompanse bir forma geçişi ve komplikasyon riski söz konusu olduğunda bademciklerin (tonsillektomi) kaldırılması için bir işlem öngörülür.

Semptomlar hakkında video, anjina tedavisi, komplikasyonlar dahil:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir tonsillitte hamileliğin planlanmasının mümkün olup olmadığı

İyi günler, 23 yaşındayım ve kocam ve ben bir hamilelik planlıyoruz. Sorun şu ki, kronik bademcik iltihabı çekiyorum ve hastalığımın genel olarak bebeği ve hamileliği nasıl etkileyebileceği konusunda çok endişeliyiz.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Çocukların boğaz ağrısından tedavisinde antibiyotik kullanımı sadece bir çok tartışmaya neden olmaz. Küçük hastalarda enfeksiyöz hastalıkların yetersiz tedavisinin birçok komplikasyona yol açabileceğini bilmek önemlidir, bu nedenle bu tıbbi formüllerin ciddi şekillerde kullanılmasını bırakmamalısınız.