Loading

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için halk ilaçları

Anjin tedavisi için alternatif ilaç araçlarının ilaçlara göre birçok avantajı olduğu bilinmektedir: vücut üzerinde yumuşak bir etkiye sahiptir, mevcut bileşenlerin kullanımını ima eder, yan etki vermez ve aşırı doza yol açmaz.

Evde boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Anjina ile komplikasyonların gelişmesini önlemek için, hastalığın tedavisine zamanında başlanmalıdır. Odanın düzenli olarak havalandırılması, yatak istirahati, bol miktarda ılık içecek, odanın sıklıkla ıslak temizliği ve diyetle yapılan yemeklerle hastanın sağlığının bozulması engellenir. Ayrıca, diğer aile bireylerine enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hastayı ayrı bir odada ayırarak kişisel çatal-bıçak takımı ve hijyen ürünleri temin edebilirsiniz. Yukarıdaki önlemlere ek olarak, doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanımı ve halk ilaçları gereklidir.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

Boğaz ağrısı için zorunlu prosedür durulamadır. Bu tedbirin yardımıyla, boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek, iltihabı gidermek ve iyileşmeyi hızlandırmak mümkündür. Yetişkinlerde boğaz ağrısı için halkın ilaçlarının maksimum etkinliğe sahip olması, bunları eczane ilaçlarıyla birleştirmeniz önerilir. Tedavinin başlangıcından önce doktora gitmeniz gerekir. Evde durulama ile angina nasıl tedavi edilir:

 1. İyot, soda ve tuz. Boğaz ağrısından, bu tür bir çözeltiyi durulamada yardımcı olur veya yardımcı olur: ılık suda 1.L. tuz ve kabartma tozu yanı sıra 4 damla iyot. İlaçları günde en az dört kez kullanın. İyileşene kadar prosedürü uygulayın.
 2. Adaçayı infüzyonu. Enflamasyonu gidermek için, günde 3-4 kez boğaz, sıcak bir et suyu ile durulanır (sıcak işlem gerçekleştirilemez). Hazırlanması için, yarım saat boyunca 250 ml kaynar su içinde 2 çorba kaşığı ada ısrar etmelisiniz. Sıvı filtrelendikten sonra.
 3. Papatya çiçeği ve kadife çiçeği. Bu çare, günde en az 4-5 kez anjinin hoş olmayan semptomlarını gidermek için boğazı durulamakta ve et suyunu bir dakikalığına ağzınızda tutar. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su 2 yemek kaşığı kaynar. l. Bitkisel karışım, sıvının soğumasını bekleyin ve süzgeçten geçirin.
 4. Erişkinlerde boğaz ağrısına karşı muzun kaynatılması. Taze, ancak izin verilen ve bitkinin kurutulmuş yaprakları kullanmak daha iyidir. Bir bardak kaynar suya 4 yaprak koyunuz, 30 dakika bekleyiniz ve durulamaya başlayabilirsiniz. Beklenen etkiyi elde etmek için, prosedürü günde 3-5 kez tekrarlayın.

soluk alma

Evde boğaz ağrısının etkin tedavisi halk ilaçları ile inhalasyonların yapılmasını içerir. Bu prosedür çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir, ancak en erişilebilir olan, ilaç kabı üzerinde buharın solunmasıdır ve başını bir havlu ile kaplar. Bu tedavi yöntemi, yetişkinler için uygundur, çünkü çocuk ağız ve gırtlak mukozalarını yakabilir. Evde bir boğaz nasıl tedavi edilir:

 1. Soda ve iyot ile inhalasyon. Bu iki bileşenin bir çözeltisi, suyun bileşimine denizle yaklaşır. Geceleri günde bir kez nebülizer ile daha iyi boğaz ağrısı için bir halk ilaç kullanın.
 2. Yetişkinlerde boğaz ağrısı karşı otlar toplanması. Eşit miktarda, meşe, papatya, kekik, calendula, okaliptüs kabuğu karıştırın. Kaynatma suyu ile birlikte iki kaşık toplayın (kaynatmayın), 20 dakika demlenmeye bırakın. Kafayı yoğun bir bezle kapladıktan ve infüzyon ile kabın yakınına büküldükten sonra ağzınıza ve burnunuza derin bir nefes alın. Prosedür en az 7 dakika sürer, her gün veya her iki günde bir harcayabilirsiniz.

kompres

Bakteriyel boğaz ağrısı için yetişkinler bir kompres yapabilirler. Onun sayesinde, gırtlak için kan akışı aktive edilir ve iltihap daha hızlı gider. Yetişkinlerde boğaz ağrısı için bu halk çare infaz için birkaç seçenek vardır:

 1. Alkol / votka bezinde nemlendirilmiş boğazın etrafına sarın, üzerine sarın, gıda filmi ve yün atkı ile sarın.
 2. Boğaz ağrısı için lahana takın. Bir eşarp veya bandajla düzeltin. Lahana, anestetik bir özelliğe sahiptir ve sıcaklığı düşürür.
 3. Az miktarda bisküvi dökün, 2 adet ezilmiş frenk soğanı ekleyin, suyu boşaltın. Ortaya çıkan kütle bir çorap içinde sarın, sıcak bir şekilde boğaza takın - bu acıyı azaltmaya yardımcı olur.

Erişkinlerde kronik tonsilliti tedavi etmek için

Bu hastalık sıklıkla tekrar eden anjinin bir sonucu olarak gelişir. Kronik tonsillitte, bademciklerde yapısal değişiklikler meydana gelir ve enfeksiyon gizlice ilerler. İyileşmeyi hızlandırmak için, yetişkinlerde medikal tedavi ile boğaz ağrılarından halk ilaçlarını birleştirmek gerekir. Alternatif tıbbın etkili reçeteleri:

 1. İyot. Sıvı gliserinle (1: 2) karıştırılmalı ve amigdala bileşimi ile günde üç kez yağlanmalıdır. Bunu yapmak için pamuklu çubuk kullanın. Prosedürü kendiniz yapmak zor olduğu için sevilen birinden yardım istemek daha iyidir.
 2. Yetişkinlerde boğaz ağrısından propolis tentürü. Bu, ağrıyı ve boğazdaki şişliği azaltmak için etkili bir ilaçtır. 20 g propolis 100 ml votka veya alkol dökmek gerekir. Ön bileşen, bileşen, donma propolis tarafından yapılacak daha uygun olan zemin olmalıdır. Israr araçları bir haftadan az olmamalıdır.
 3. Acı biberli süt. Geceleri, bir tutam baharat ile bir bardak sıvı içmeniz gerekir: zerdeçal ve biber. İyileşene kadar her gün ilacı alınız.
 4. Boğaz ağrısı karşı sular. Pancar, havuç, salatalık rendeleyin, ezilmiş bileşenlerden suyu sıkın. Bir bademcik iltihabının semptomlarının giderilmesinden önce 1 kez alınan sıvının yarısı günde 1 kez içilir.
 5. Bitkisel koleksiyonu Boğazdan bir ilaç almak için, bir bardağın üçte biri günde iki kez gereklidir (yemekten sonra daha iyidir). Isırgan otu, St. John's wort, çam tomurcukları, ayr kök, dize, atkuyruğu, yabanmersini 20 g bağlayın. Bitkisel karışımın iki kaşığı bir termos şişesine konur ve 500 ml kaynar suyla demlenir. Ürün gece boyunca infüze edilmelidir ve sabahları almaya başlayabilirsiniz.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Bu hastalığın tedavisi sadece bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Aşırı veya uygun olmayan tedavi komplikasyonlara ve hatta ölüme neden olabilir. Erişkin bir anjina tedavi etmek için:

 1. Aloe. Bitkinin suyu, suyla (1: 1) karıştırılır ve boğazın günde 3-5 kez toplanması için kullanılır.
 2. Sıcak bira Günde birkaç kez durulama için kullanılır. Koyu biraları seçmek daha iyidir.
 3. Bal ve tereyağı ile süt. Bir kokteyl geceleri sarhoş olmalı. Boğaz ağrısı için ilaç sadece yetişkinler için hazırlanır: onlar bir bardak süt ısıtın, 1 çay kaşığı süt ekleyin. bal ve tsp. tereyağı. Battaniyenin altında, yatakta daha iyi bir içki iç. İyi bir ısınma etkisine sahiptir, anjinada ısı ve ağrıyı gidermek için etkilidir.
 4. Propolis. Ajan, suyla (1: 1) karıştırılır, bir ağız boşluğu ile doldurulur, yaklaşık bir dakika tutulur ve tükürülür. Prosedür gün boyunca en az 4 kez yapılmalıdır.

Yetişkinlerde boğazın halk ilaçları ile tedavisi

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için en etkili halk ilaçları bile geleneksel tedavi ile değiştirilemez, ancak onların yardımı ile iyileşme sürecini hastanın durumunu daha hızlı ve önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Aşağıdaki geleneksel olmayan tarifler en etkili olarak kabul edilir:

 1. Limon. Kaynar su ile 1 bütün narenciye haşlayın ve onu yiyin. Bir boğaz ağrısı ile limon tatsız görünecektir, ancak bunun etkisi mükemmel olacaktır: ağrı azalır, sıcaklık düşer.
 2. Boğaz ağrısı siyah turp. Meyvenin üst kısmını (üst kısımların büyüdüğü taraftan) kesin, turpta bir delik açın, balla kaplayın ve sol kapakla kapatın. Her gün 1 çay kaşığı almaya başladıktan sonra gün boyunca sebze infüzyonları olsun. turp suyu tahsis edilir.
 3. Chaga. Üzerine küçük bir parça mantar rendesi rendeleyin, sıcak suyunu dökün, miktarı 5 katın ağırlığını aşar. 2 gün demlenmeye bırakın, sonra süzün. Sıvıya birkaç yemek kaşığı su ekleyin, günde 3 kez 1 çorba kaşığı alın. l.
 4. Aloe. Yufkayı 350 g bitki yaprağı, 600 ml çiçek balı ve 350 ml Cahors veya herhangi bir güçlü şaraptan iyice karıştırın. Elde edilen ürün bir kavanoza aktarılır, 5-6 gün bırakarak bir bezle sarın. Sonra karışımı 1 çorba kaşığı üç kez alın. l. Yemeklerden 60 dakika önce, hastalığın belirtileri geçene kadar.

Halk ilaçları ile anjina hızlı bir şekilde tedavi nasıl

 • Boğaz ağrısı bal
 • Boğaz ağrısı pancar
 • Boğaz üzerinde sıkıştırır
 • Boğaz ağrısı propolis
 • Boğaz ağrısından iyot ve lugol
 • soda
 • soluk alma
 • Zencefil ve limon
 • sarımsak
 • Hidrojen Peroksit
 • aloe
 • Diğer tarifler

Bademcik iltihabı ile bulaşıcı hastalık anjina denir. Enfeksiyon genellikle olağan havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Angina'nın ilk belirtileri baş ağrısı, vücut ısısında 39 derece artış, zayıf bir vücut, larinkste gözle görülür bir kızarıklık, ağrı ve yutma güçlüğünün yanı sıra titremedir.

Özellikleri ile, anjin, çeşitli tiplere ayrılır: foliküler, lacunar, pürülan, mantar. Her tip ayrı bir tedavi yöntemi gerektirir. Zamanında tanı konması durumunda, anjinin evde tedavi edilmesi oldukça mümkündür.

Oldukça etkili olan çeşitli halk yöntemleri ve araçlarıdır, çünkü bunlar sadece angina semptomlarını doğrudan tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu mükemmel bir şekilde güçlendirir ve genel olarak dezenfekte eder.

Her şeyden önce, anjinayı evde tedavi ederken, sıkı bir yatak istirahatine ve tam bir dinlenme ve izolasyona ihtiyacınız vardır, çünkü evin etrafında yürürken, hasta enfeksiyonu sevdiklerine yayar.

Angina tedavisinde sonraki önemli nokta içme rejimi. Hasta günde maksimum miktarda sıvı içmelidir. Hastalık nedeniyle vücut ısısı önemli ölçüde artar, nem cildin yüzeyinden yoğun bir şekilde buharlaşır, bu da dehidrasyon için tehlikeli bir işarettir. Bu nedenle, vücudun kaynaklarını sıvı ile beslemek gerekir. Limon, su, her türlü meyve suyu, taze meyve içeceği ve kompostosu ile çok yararlı çaylar.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes kendileri için en uygun yöntemi belirleyebilecektir.

Hastalığın ilk belirtilerini bulursanız, aniina ile tedaviye hemen başlayın. Ancak, unutmayın: evde tedavi sırasında hastalığın belirtileri 3 gün içinde geçmezse, her zaman bir tıbbi kurumda bir uzmanla görüşmelisiniz.

Arı bal eşsiz bir doğal üründür. Mükemmel bir anti-inflamatuar, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle, balin, anjinin geleneksel tıbbi tedavisine vazgeçilmez ve önemli bir katkı olarak kabul edilir. Yararlı olanlar balın tüm çeşitleridir, ancak özellikle tatlı, tatlı, adaçayı, kireç, akasya ve yonca tatlısıdır.

o bileşenler metabolizmayı ve toksik ürünlerin geri çekilmesini hızlandırmak, kılcal damarlar yoluyla kan akışını aktive içerdiğinden boğaz ağrısı için bal kullanımı daha kolay hastalıkla başa çıkmak için yapar. Her gün bal biraz yerseniz, bu tahrişe kaldırarak, patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatan ve mukoza zarını yumuşatmak, boğaz ağrısı sarıyor. Bu ürünün farklı tıbbi içecekler ve gargara için çözümler hazırlanan sıcak çay bal birkaç kaşık ekleyebilir.

Bir su banyosu içinde PIALA olarak, kabartma tozu, bir tutam köpük görünene kadar durmadan karıştırın, tereyağı parça (yaklaşık 20 g) ve bal, yaklaşık olarak aynı miktarda eriyik. Ürünü buzdolabında saklayın. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez olmalıdır (sadece ılık bir formda!).

Aloe yaprağı suyunun 1 çorba kaşığı içinde 5 g koyu bal eritin. Yemeklerden önce günde 3 kez küçük bir kaşık alın.

Bir bardak kaynatılmış, 35-40 ° C'ye soğutulmuş, herhangi bir bal 1 kaşık çözülür ve% 6 elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin. Bu çözüm, boğazın sık sık durulanması için uygundur. Buna ek olarak, her yemekten sonra 2-3 yudum içilebilir.

Boğazın yıkanması için bal suyu hazırlanır. Çözünür bal sıcak olmamalıdır, ancak sıcak kaynamış suda (en fazla 45 C). Bir bardak su üzerinde 3 büyük kaşık bal al. Oluşan çözeltiyi günde 4-5 kez bir boğazla durulayın.

Ballı süt - bu çocukluktan herkese tanıdık olan anjin tedavisi için reçetedir. Bu çok etkili halk ilacı, anjin, soğuk algınlığı, kuru ve ıslak öksürük için vitamin ve yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılır. Balın ılık veya biraz sıcak sütte çözülmesi durumunda en iyi etki elde edilebilir. Bu içeceğin yumuşatıcı etkisini arttırmak için biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Alerjiye yatkın olan kişilere dikkatle bal uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Bal kullanımının kısıtlanması da bir çocuğun bir yıla kadar yaşıdır.

Konuya Göre: Anjina için en etkili antibiyotik

Boğaz ağrısı pancar

Pancar, hangi olmadan borsch pişiremezsiniz, ortaya çıkıyor, boğaz ağrısına karşı çok etkili. boğaz, bademcik iltihabı ve ağrı mukozal şişme yanı sıra bu hastalığın komplikasyonları önlemek için: 2-3 gün anjin nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için vitamin, mineral ve önemli organik asitin zengin içeriği sayesinde pancar suyu ya da et suyu ile durulayın ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde izin verir.

Pancar suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için, onu yıkamak, bir kök temizlemek blender veya rende ile öğütmek ve meyve suyu sıkmak gerekir. Mekanik veya elektrikli meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Taze sıkılmış pancar suyu 200 ml 1 kaşığı (sirke aynı miktarda çekmek için bir kısım su) soğutuldu kaynatıldı, su ile seyreltilmiş,% 6 sirke (yaklaşık 20-25 mi) ilave edin. Elde edilen çözelti, bir su banyosu içinde ya da bir mikrodalga fırın içinde biraz, ısı ile karıştırın ve boğaz en az 5-7 kez her gün yıkayın. Pancar suyu kendi içinde ve soğan, havuç veya kızılcık suyu ile birlikte etkilidir.

Sirke ile pancar çok etkili bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjeziktir. früktoz, sükroz, glükoz: durulama zaman bu bitkisel karbonhidratların bir çok ihtiva ettiği çözelti, boğaz mukoz membranı için tahriş edici değildir. Durulama sırasında pancar suyunu sirke ile yutunuz, hatta hiç de tehlikeli değil. Gerçekten de, taze pancar suyu (pancar ve ham) normal kullanımı sindirimi geliştirmek kanda hemoglobin düzeyini yatarken, sinir sistemini geri kazanılması uykusuzluk, geliştirilmiş hafıza uzanır.

Daha fazla bilgi: Pancar ve pancar suyu inanılmaz faydaları

Pancardan, durulama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. 2 orta boy pancar alın, yıkayın, temizleyin ve bitene kadar kaynatın. Ortaya çıkan soğutulmuş et suyuna propolis tentürünü (yaklaşık 5 ml) veya limon suyu ile bal ekleyin ve her 2-3 saatte mümkün olduğunca sık boğazını durulayın.

Göğüs ve boyunun ısınması için angina ıslak kompreslerin tedavisinde çok etkilidir. Enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurlar. Kompresyonların uygulanması için önemli bir koşul normal vücut ısısıdır (36.6?). Hastalığın ilerlemesinin geç safhasında bademcikler bademcikler üzerinde ortaya çıktığında, ısınan kompresler uygulanamaz.

Çocuklar günde 1-2 kez kompres uygulayabilir ve bunu yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayakların da sıcak olması da istenir. Yetişkinler, boğaz ağrısına 3-4 saat süre ile ısınma kompresleri uygulayabilir ve aralarında iki saat ara verir.

Tiroit bezi hariç, komprese boğaza uygulanabilir. Özel hazırlanmış bir çözelti ile emprenye edilen cilt cilde uygulanır. Daha sonra plastik bir örtü ile kaplıdır. Yalıtım için tüm bir flanel tabakasıyla örtün ve ardından sıcak bir fular takın. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek kompresleri iyileştirmek ve ısınmak için birçok reçete vardır.

Bir alkol paketi pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için,% 70 tıbbi alkol al ve 1: 1 oranında soğuk kaynamış su ile seyreltin. Daha büyük bir etki elde etmek için, basit bir alkol almayın, fakat otlar üzerinde bir alkol tentürü. Okaliptüs veya lavanta gibi bazı uçucu yağlar birkaç damla düşebilir. Böyle bir kompres yanık olmamak için hassas cilde sahip olanlara dikkatle uygulanmalıdır.

Bir paket haşlanmış patates aşağıdaki gibi hazırlanır: patatesler yıkanır ve bir kabuk ile kaynatılır, daha sonra püre haline getirilir, birkaç damla bir alkol çözeltisi iyot ve bir kaşık bitkisel yağ ilave edilir. Elde edilen kütle bir gazlı bez poşetine yerleştirilir. Patatesin sıcaklığı cilde toleranslı hale geldiğinde, boğaza uygulanır ve boynun etrafına sarar. Böyle bir kompres bütün gece için bile bırakılabilir.

olarak hazırlanan sirke ile ham patates Lapa aşağıdaki gibidir: Kalın kumaştan yapılmış ve boğazına takmak çantaya koyun 1 çorba kaşığı% 6 sirke, eklemek, 2-3 orta boy yumru rendelemek gerekir. Bu çare enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Ballı lahana yaprağı da iyi ısıtır ve inflamatuar süreci durdurur. Lahana yaprağını biraz daha yumuşak yapmak için kaynar su ile dökülmeli ve birkaç dakika bırakılmalıdır. Bundan sonra, sıcak tabaka sudan ıslanmalı, bal ile yağlanmalı ve bu tarafı boynuna tutturulmalıdır. Bir filmle üstüne gelin ve bir eşarp takın.

Boğaz ağrısı propolis

Propolis, boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Boğazın herhangi bir aşamasının tedavisi için, küçük parçaları, bir bezelye büyüklüğünü, propolisin çiğnemesi tavsiye edilir. Çok kaliteli olmalı. Bu propolisi ayırt etmek için ağızda uyuşukluk hissi ve yanma hissi kolayca sağlanır.

Boğazınızı yıkamak için, propolis tentürünün bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 100 ml tıbbi alkolün% 40'ına kadar seyreltilir ve biraz (10 g'dan fazla olmayan) propolis, bir hafta boyunca karanlık bir yerde opak bir kaba koyun. Her gün birkaç kez tentür propolisin daha iyi çözülmesini sağlamak için sarsılmalıdır. Bugün tentürü kendiniz hazırlamak gerekli değil, eczanede zaten hazır satın alabilirsiniz.

Daha sonra, elde edilen tentenin 10 ml'sini almanız ve 100 ml sıcak (35 ° C) kaynatılmış su veya herhangi bir bitkisel kaynatma eklemeniz gerekir. Böyle bir çözümün günde 3 ila 5 kez gargara yapılması önerilir (gerekirse daha sık). Propolis infüzyonu, ılık süt veya çay ile seyreltilmiş, anjina ile oral olarak alınabilir.

Alkol tentürüne bir alternatif, herhangi bir miktarda alkolle kontrendike olanlara propolisnoe yağıdır. Bir su banyosunda, 10 g tereyağı eritin ve aynı miktarda propolisle karıştırın. Bu karışımın yemeklerden 20-30 dakika önce 5 ml alınması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısından iyot ve lugol

Lugol çözeltisi ve iyot anjinin tedavisi için etkili ajanlardır, ancak sadece kullanımları için kontrendikasyonları olmayanlara uygulanabilirler. Gerçek şu ki iyot alerjik reaksiyona, Quincke'nin ödemine, kovanlarına ve diğer yan etkilere neden olabilir.

İyot ile durulama için bir çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır: 200 ml su içinde 1 çay kaşığı sofra tuzu çözülür ve 3-4 damla iyodin eklenir. Bu ilaç ile gargara, hastalığın ilk günlerinde her 2 saatte bir olmalıdır. Aynı şey tuz yerine potasyum permanganat ile hazırlanabilir. Potasyum permanganatı çözerken, konsantrasyonu geçmemeye çok dikkat etmelisiniz. Çözüm biraz pembeleşmiş olmalı.

İyot alkol tentür ek olarak, eczane içinde iyot veya "mavi iyot" satın alabilirsiniz. Boğaz ve iltihaplı bademcikleri yağlayabilirler. Hafif antiseptik, antimikrobiyal ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Lugol çözeltisi su bazında ve yumuşatıcı gliserol ilavesiyle hazırlanır. Bir sprey şeklinde ve mukus boğazını tedavi etmek için olağan bir çözüm olarak üretilir. Aktif maddesi moleküler iyodindir, bu nedenle kullanımın kontrendikasyonları alkol için iyodin ile aynıdır.

Bir soda çözeltisi, boğaz ağrısı için en basit ve en güvenli durulama yardımcısıdır. Herkes evde, hatta bir çocuk evinde bile hazırlayabilir. 1 bardak sıcak kaynamış suda 1 küçük kaşık kabartma tozu çözülmeli ve bu boğazı günde birkaç kez durulayın, her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bu araç, hastalığın başında ve sıklıkla uygularsanız boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Zayıf alkalin soda çözeltisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, boğazdaki ağrının bir kısmını hafifletir ve biriken mukus içeren patojenleri temizler.

Vücut ısısı anjina ile norm içinde kalırsa, ana tedavi ile kombinasyon halinde, inhalasyonlar kullanılabilir. Annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi basit bir şekilde evde ya da özel bir cihazla yapılabilir: bir inhaler veya bir nebulizatör.

İnhalasyonları nasıl yaparım? - Talimat burada!

Inhalasyonlar için, analjezik ve anti-inflamatuar etkileri olan ilaçlar (klorheksidin, klorofilit, soda), uçucu yağlar ve bitkisel çaylar (papatya, marigold, kekik, okaliptüs) seçin.

Soda ve iyotlu haşlanmış patateslerin de antimikrobiyal etkisi olacaktır. Ancak, sıcak ve uçucu bir tavada veya sıcak et suyu ile bir çaydanlık önünde bir havlu altında teneffüs ederken, dikkatli olmanız gerekir.

Inhalasyon için ilaçların listesi burada görmek

Soluma yolu bir doktor ile anlaşılabilir. Genellikle 5 gün ila bir hafta sürer, günde 1-2 inhalasyon yapar. Bu prosedürlere kontrendikasyonlar, solunum sisteminin onkolojik hastalıkları, yüksek tansiyon, sık sık mukoz boğaz kanama eğilimi, artan vücut ısısıdır.

Zencefil çayı ağrı semptomlarını ve boğaz ağrısının diğer tezahürlerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taze zencefil kökünden zencefilli bir içecek hazırlayın. Bir karıştırıcı ile bir parça zencefil kökü rendeleyin veya öğütün. 2 çay kaşığı yulaf ezmesi olmalı, 250 ml su ile dökülmeli ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Ortaya çıkan et suyu içilebilir veya inhalasyon için kullanılabilir. Çay soğuduğunda 1 kaşık bal ve biraz limon suyu eklemelisiniz.

Limon. Limon yardımıyla, sadece boğazınızdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısınızı da düşürürsünüz. Eğer hafif bir rahatsızlık hissederseniz ve boğaz ağrınız varsa, o zaman 1 orta boy limon (120 gram) alın, yıkayın ya da kaynayan suyla durulayın, dilimlerle kesin ve kabukla birlikte herşeyi yiyin. Limon dilimleri ve limon suyu, bitkisel çayın yanı sıra durulama ve inhalasyon solüsyonlarına eklenebilir.

Daha fazla bilgi: Zencefilin faydaları ve zararı, kullanımı için tarifler

Tarifler ve halk hekimliğinde sarımsaklı sarımsak kullanma yolları çok çeşitlidir.

Küçük bir sarımsak başını temizleyin ve dişetlerini homojen bir kütleye sürün. 2 yemek kaşığı elma veya şarap sirkesi ekleyin, karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve buzdolabında 10 saat bekletin. Daha sonra karışıma 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde birkaç kez küçük bir kaşık alın. Hazırlanan ilacı hemen yutmaya çalışmayın, ancak ağzınızda olabildiğince uzun tutun.

2 adet sarımsak ve pirzola temizleyin, 3 çorba kaşığı bal ve zhmenyu toplanmış kuru mürver çiçekleri ekleyin, toz haline getirin. Elde edilen karışımı sıcak kaynamış suyla (500-600 mi) dökün, bir havluyla sarın ve 2 saat bekletin. Bundan sonra, süzün ve her saatte 50 ml (1/4 fincan) bir kaynatma yapın.

Taze sıkılmış havuç suyunda, bir çift karanfil doğranmış sarımsak ekleyin. Günde iki defa yemeklerden yarım saat önce içmelisiniz.

Sarımsak suyu yapmak için küçük bir sarımsak başını soyun ve doğrayın. 200 ml ılık kaynatılmış su dökün, ve 30 dakika için karışımı biraz ısınmış bırakın. Birkaç gün boyunca her saat 1 büyük kaşığı sarımsak suyu alın. Angina hızla geri çekiliyor.

Kabaklardan üç diş sarımsak çıkarılır, öğütülür, sarımsak ezmesini bir kaba koyun ve 1 bardak sıcak, sadece kaynatılmış süt ile doldurun. Ayağa kalk ve soğumaya bırak ve sonra yavaşça küçük yudumlarda iç.

Günde birkaç kez sarımsak (küçük bir kaşık) taze meyve suyu alırsanız, o zaman herhangi bir bulaşıcı ve viral hastalık çok daha hızlı tedavi edilebilir.

Soyulmuş sarımsak karanfil ağzınızda saklanabilir, periyodik olarak ısırır.

Sodyum iltihabı, bademcik iltihabı, her tür anjin, farenjit: Hidrojen peroksit, daha doğrusu, onun çözüm, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı eczane hidrojen peroksitin% 3'ünü çözmeniz gerekir. Bu çözüm günde 3-4 kez gargara yapmalıdır. % 3'lük bir peroksit solüsyonunun bile ağız boşluğundaki mukozayı güçlü bir şekilde yakabileceğini, böylece dozu artırıp, önerilen peroksit ve su oranını bağımsız olarak değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca peroksit eczane solüsyonunu 1: 1 oranında suyla seyreltebilir ve bu çözeltiyi bademcikler ile tedavi edebilirsiniz. Hydroperite çok güçlü bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle mukozaya yerleşmiş patojenik mikroorganizmalarla hızla parçalanır.

Konu hakkında: Artroz tedavisinde hidrojen peroksit kullanımı

Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisi için halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı karşı bademcikler tedavisi için aloe yaprağı suyu kullanımını öneriyoruz. Solunum organlarının uzun süreli ve kronik enflamatuar hastalıklarının tedavisi için, yatmadan önce her gün küçük bir yaprak parçasını kesmek ve tüm gece boyunca yanağa koymanız yararlıdır. Ayrıca durulama ve yutma için aloe içeren karmaşık tentürler hazırlayabilirsiniz.

Bir kaç yaprak aloe alın, yıkayın ve öğütün, 0.5 litrelik bir kap içine koyun, yarım bardak şeker dökün ve peçete ile örtün, karanlık bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra, kabına 250 ml votka dökün. 3 gün sonra, elde edilen tenteyi gazlı bez ile sıkın ve yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

3 yaprak aloe koparın, kağıda sarın ve birkaç gün buzdolabına koyun. Daha sonra hazırlanan olgunlaşmış yaprakları bir kıyma makinesinden geçirin veya karıştırıcıyı doğrayın, 500 ml su ekleyin, karışımı yavaşça kaynamaya getirin. Et suyu soğuduğunda, tülbentten geçirin ve her 3 saatte bir boğazınızı yıkayın.

1: 2: 3 oranında aloe, bal ve sıradan votka karışımı, enflamasyonu sıkıştırmak ve rahatlatmak için çok uygundur.

Aloe suyu (1 yemek kaşığı) 20 ml su, 1 tatlı kaşığı soda ve 2 damla iyot ile karıştırın ve boğaz ağrısını yıkayın. Aloe suyunu suyla değil, bitki özüyle karıştırın. Bunun için, St. John's wort, papatya, calendula, adaçayı, muz yaprakları, vb.

Anjina ile yardımcı olan anti-enflamatuar ve vitamin ilacı, aloe suyu ile dogrose bir kaynatmadır. Her yemekten önce 50 ml içilebilir.

Angina için diğer halk ilaçları buraya bak

Boğaz ağrısı evde nasıl giderilir?

1 numaralı tarif. 1 kısım papatya eczane, 2 kısım ıhlamur çiçeği alıyoruz, elde edilen karışım 1 çorba kaşığı demlendi. kaynar su. 20 dakika bekletin, sonra dikkatlice süzün. Larenks bu infüzyon ile durulama günde 5-6 kez olmalıdır.

2 numaralı yemek tarifi. Atkuyruğu 5 masa kaşığı 15 dakika boyunca 400 ml kaynar su içinde ısrar edilmelidir. Bundan sonra, ortaya çıkan çareyi zorlamak ve daha sonra boğazınızı durulama tavsiye edilir.

Tarif numarası 3. Boğazdan hızla kurtulmak için 2 yemek kaşığı tavsiye edilir. yaprak ahududu yaklaşık 10 dakika kaynar su 1 bardak ısrar ediyor. Bu infüzyon anjina ile gargara yapmak için inanılmaz derecede etkilidir.

Tarif numarası 4. Bu şifalı infüzyon için, 1 bardak rendelenmiş kırmızı pancar, 1 çorba kaşığı sirke% 6 kullanılır. Bütün doğru karışımlar ısrar ediyor ve sıkıyor. Durulama için, mevcut 1-2 çorba kaşığı almak gereklidir.

Tarif numarası 5. Yarım litre suda, 3 çay kaşığı infüze edin. Soğan kabuğu, kaynatın, ısrar edin ve sonra boşaltın. Et suyu kızarıklık ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir.

6 numaralı yemek tarifi. 6 saat boyunca bir bardak ılık kaynamış su içinde ısrar etmek için 100 gram fırçalanmış ve doğranmış sarımsak. Bu araç, ılık bir biçimde gargara yapmak için günlük olarak kullanılması önerilir.

Tarif numarası 7. Suyu ya da bir muzanın bir kaynatma çok yararlıdır. Et suyu hazırlamak için, 4 taze veya kuru yaprakları alın, 200 ml sıcak su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir durulayın, tadı için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Tarif numarası 8. Soluma için özel bir karışım uygulayın. 3 çorba kaşığı almalı. l. adaçayı yaprağı, nane, kekik çimi, okaliptüs yaprağı, papatya, çam tomurcukları, elecampane köklerinin eşit parçalarından oluşan bir karışım. Tercihen doğrudan su ısıtıcısında 500 ml su içinde koyun. Bir çay poşeti üzerine konulan basit bir kağıt hunisiyle böyle bir buharı daha iyi nefes alınız.

9 numaralı yemek tarifi. Angina tedavisinde ana vazgeçilmez araç baldır. Gerçekten çok sayıda hastalık için her derde deva sayılır. Angina ile 3 çorba kaşığı balın 1 çorba kaşığı aloe suyu ile karıştırılması tavsiye edilir. Alınan kitle iltihaplı bademcikler (14 gün boyunca 1 kez / gün) ile bulaşır.

Tarif numarası 10. Propolis ayrıca anjina ile mücadelede çok etkilidir. Soluma için kullanılır. Bunu yapmak için, 1 litre suya 10-15 gram propolis çözün, su banyosunda ısıtıldı ve 15-20 dakika boyunca sabah ve akşamdan solunur.

İltihapla mücadele etmek için lahana yapraklarından yapılan bir kompres kullanın. Hastanın boğazını yapraklarla örtün, üstüne sıcak bir bez. Yapraklar iki saatte bir değiştirilmelidir. Sitrik asit ve limon esansiyel yağları, boğazın mukoza zarında iyi çalışır. Tavsiye yavaş yavaş bir kabuğu ile bir limon yarım çiğnemek. Üç saat sonra tekrarlayın. Boğaz ağrısının tedavisi için yaygın olan araç, aynı zamanda, redüklenmiş bademciklerin yağlandığı, ucuz bir Lugol veya klorofililtil çözeltisidir.

Angina hastasının tahammül etmediği ilaçları almaya zorlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece bir başkasına yardım ettikleri için tedavi için ilaç almayın. Her vakanın kendi yaklaşımına ihtiyacı vardır.

Yazının yazarı: Nina Vladimirovna Sokolova, naturopatik doktor, fitoterapötik

İyileştirme önlemleri

Evde bademcik iltihabı tedavisine başlamadan önce, hastanın bu rahatsızlığa sahip olduğundan emin olmalısınız. Klinik tablo şudur: Bir kişi baş ağrısını hisseder, zayıflıktan muzdariptir, gırtlak farkedilir şekilde kızarır, yutulduğunda bir ağrı ortaya çıkar, bu işlem zordur. Ayrıca hasta bir ürpertiye sahiptir, sıcaklık yükselir (39 ° C'ye kadar).

Hasta, yukarıda belirtilen tüm belirtileri gösterirse, doktor gelmeden önce, sadece zamanında değil, aynı zamanda doğru olması gereken evde de tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz.

Halk ilaçları yardımıyla olumlu bir sonuç elde edilebilir, çünkü hastalığın tüm semptomlarını ortadan kaldırabilir ve hastanın vücudunu güçlendirebilir, bir bütün olarak dezenfekte edebilir.

Başlangıç ​​olarak, anjin tedavisi evde yatak istirahatine kesinlikle uyulması gerektiği anlaşılmalıdır. Hasta, diğer aile üyelerinden izole edilmeli, çünkü sağlıklı hanehalkı üyelerini enfekte etmek mümkün ve buna tahammül edilemez.

Evde tedavinin etkili olması için, içme rejimini düzenlemek çok önemlidir. Anjinadan muzdarip bir kişi mümkün olduğunca fazla sıvı içmelidir. Hastalık sırasında hasta, yukarıda belirtildiği gibi, sıcaklığı nemlendirir, çünkü bu nem, vücudun yüzeyinden yoğun biçimde buharlaşır ve bu da dehidrasyona neden olabilir. Bu nedenle, içme hasta için çok önemlidir. Örneğin, limonlu çay, seyreltilmiş meyve suyu gibi suya mükemmel derecede uygun bir şekilde su içmek gerekli değildir. Taze mors veya ev yapımı bir komposto içebilirsiniz.

Eğer boğaz ağrısından hızlı bir şekilde kurtulacağından bahsedersek, farklı tipte kompresler, gargara ve inhalasyon için özel çaylar vardır. Ancak, ev terapisi son derece ihtiyatlı olmalıdır. Semptomlar 3 gün boyunca gitmezse, zaman kaybetmemek ve kalifiye bir doktordan yardım istememek önemlidir.

İlaçların her zaman antibiyotik içermediğini anlamak önemlidir. Evrensel olan ilaçlar var. Akut tonsillit için endikedirler. Ancak, bir uzman tarafından reçete edilmelidir. Bu fonlar, özellikle viral, fungal ve bakteriyel hastalıklarda, farklı kökenlerden kaynaklanan hastalıklara yöneliktir. Bu durumda, bir naturopatik ilaç Tonzilotrene uygundur. Kompleks, ağız boşluğunu ve boğazını etkiler. İlaveten, ilacın bir anti-enflamatuar etkisi vardır ve lokal bağışıklığı güçlendirebilir.

Geleneksel tıp tarifleri

Evde boğaz ağrısını tedavi etmek çok fazla olan halk ilaçları yardımıyla kabul edilebilir, bu yüzden doğru seçeneği kolayca bulabilirsiniz.

Yani, arı balı bu hastalıktan kurtarabilecek mükemmel bir bileşendir. Bu doğal ürün benzersizdir, bir anti-inflamatuar etkisi vardır, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücüdür. Bu nedenle bademcik iltihabı tedavisi sırasında balın vazgeçilmez bir ilacı olduğu düşünülmektedir. Üstelik, bu ürünün tüm çeşitleri istisnasız fayda sağlar. Ancak, bu doğanın bulaşıcı bir hastalığı ile adaçayı, ıhlamur, akasya, yonca bal kullanmak daha iyidir.

Bal boğaz ağrısı sırasında kullanılırsa, tedavi daha hızlı ilerler. Gerçek şu ki, bu üründe bulunan bileşenler kan akışını aktive edebilir, böylece metabolizma hızlanır, toksik ürünler açığa çıkar.

Her gün bu ürünün küçük bir miktarını tüketmek yeterlidir ve boğaz ağrısını saracak ve sakinleştirecektir. Aynı zamanda, patojenik olan mikroorganizmaların büyümesi yavaşlar. Bal tahrişi rahatlatır ve mukoza zarını yumuşatır.

Mutlaka bu yararlı bileşen saf formda değildir, çay veya diğer içeceklere eklenebilir. Boğazınızı durulamak için bal bazlı özel bir çözüm hazırlayabilirsiniz.

Yani, eğer bir soru varsa, boğaz ağrısını evde tedavi etmek yerine, aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz. Bir kase almak, su banyosuna yerleştirmek ve içine küçük bir parça tereyağı eritmek gerekir (20 gr yeterlidir). Burada aynı miktarda bal ve bir tutam soda koymanız gerekiyor. Karışımı daima karıştırın. Bunu köpüğün görünümünden önce yapın. Ürün hazır olduğunda, soğuyana kadar beklemeniz ve buzdolabına koymanız gerekir. Bu ilaç gün boyunca birkaç kez kullanılır. Sadece kullanmadan önce her zaman hafifçe ısıtılmalıdır.

Başka bir tarif için, 5 g bal alın (karanlık olmalı) ve aloe yapraklarından (1 yemek kaşığı) meyve suyunda çözün. 1 çay kaşığı günde üç kez alınır. yemeklerden önce.

Yetişkinler için, hazırlayabilirsiniz ve başka araçlar. 1 çorba kaşığı çözülür herhangi bir bal gerekecek. önceden kaynatılmış ve soğutulmuş su ve bundan sonra 1 çay kaşığı ekleyin. elma sirkesi 6%. Böyle bir çözümün boğaz ağrısını durulaması gerekir, fakat aynı zamanda yutulabilir. Bu yemekten sonra yapılmalıdır, yeterli 2-3 sips.

Başka bir çözüm gargara için mükemmeldir. 1 çorba kaşığı bal (3 yemek kaşığı.) Çözülür. ılık su. Gargara bu çözüm ile günde en az 5 kez olmalıdır.

Eski çağlardan beri en etkili yöntem ballı süt sayılıyordu. Sadece bir yetişkin için değil, aynı zamanda bir çocuk için de uygundur. Karışım hem boğaz ağrısı sırasında hem de soğuk algınlığı durumunda kuru ve ıslak öksürük ile kullanılır. Ve bu içecek vitaminlerle doludur, mükemmel şekilde yatıştırır. Bal sadece ılık sütte çözünür. İçeceği daha da kullanışlı hale getirmek için üzerine az miktarda tereyağı ekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, yukarıdaki tariflerin hepsinin sadece kişinin ana ürüne, yani balya karşı alerjik bir reaksiyonu olmadığı takdirde çalışacağını anlamak önemlidir, aksi takdirde başka yöntemlere geçmek gerekir. Ayrıca, yukarıdaki araçlardan herhangi biri henüz 1 yaşında olmayan bir çocuğa verilmemelidir.

Pancarların faydalı özellikleri

Peki, anjina evde nasıl tedavi edilir? Halk ilaçları hastalığı hızla ortadan kaldırabilir. Bunu yapmak için pancarlara ihtiyacınız var, çünkü anjinada çok etkili. Yararlı maddeler, çok önemli organik asitler içerir. Tedavi için bir pancardan suyu sıkın ve bir boğazla durulayın ya da özel bir durulama suyu hazırlayın. 1 gün içinde hasta pozitif değişiklikler hissedecek ve 3 gün sonra hastalık geçecek. Sadece böyle bir tedavinin her zaman ilaç tedavisi ile birlikte gitmesi gerektiğini unutmayın.

Pancar, mukus boğazının şişmesini giderebilir, bademcik ve ağrının iltihaplanmasını giderir, bu nedenle bu ek tedavi çok etkili sayılır. Suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için kök sebzeler temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Bir blender veya rende ile ezildikten sonra. Oluşan yulaf suyundan sıkılır. Bundan sonra, 200 ml iyileşme sıvısı alın,% 6 sirke (1 yemek kaşığı) ekleyin. Ön sirke, eşit oranlarda kaynamış su ile seyreltilmelidir. Çözelti daha sonra bir su banyosu veya mikrodalga ile ısıtılır. Sıvı çalkalanmalı ve sadece bu zorunlu işlemlerden sonra gargara olabilir. Bu günde en az 5 kez yapılmalıdır. Pancar suyu etkisini güçlendirerek, soğan, havuç veya kızılcık suyu ekleyerek olabilir.

Bir soru varsa, pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için ne kadar çabuk iyileşirse, o zaman bu durumda hastalığın herhangi bir aşamasında etkili olan propolis hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır. Yedikten sonra çiğnenmesi gerekir. Doz, bezelyeden daha fazla olmamalıdır. Yüksek kalitede propolis almak gerekiyor, bu çok önemli. Çiğneme sırasında, ağızda yanma hissi ve hissizlik hissedilirse, ürün doğru şekilde alınır.

Propolis tentürü

Evde, halk ilaçları propolis bazlı hazırlıklardır. Ondan, sadece yetişkinler için kullanılan bir durulama solüsyonu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için,% 40'a seyreltilmesi gereken bir tıbbi alkol (100 ml) gerekir. Propolis (10 g) da buraya yerleştirilmiştir. Bu sıvı bir hafta boyunca opak bir kapta infüze edilmelidir. Her birkaç seferde kabı sallamayı unutmayın, bu sayede propolis tümüyle çözünebilir. Tentür hazırlamak için zaman yoksa, eczaneden satın alınabilir.

Tentür hazır olduğunda, bu şifa sıvısının 10 ml alması ve buna 100 ml'lik bir hacimde sıcak, önceden kaynatılmış su eklemeniz gerekir. Su yerine, şifalı bitkilerin herhangi bir kaynağını alabilirsiniz. Bu çözüm günde en az 5 kez gargara yapmalıdır. İnfüzyon tüketilebilir ve içilebilir, sadece süt veya et suyu ile seyreltilmelidir.

Eğer hasta alkolle kontrendikedir ise, alternatif bir yol kullanabilirsiniz, yani propolis'ten yağ elde edebilirsiniz. Su banyosu kullanılarak hazırlanabilir. Bunun için aynı miktarda propolise 10 gr tereyağı ekleyin. Oluşan yulaf 5 ml yemeklerden önce alınmalıdır.

Sıkıştırmalar da boğaz ağrısı ile başa çıkmak için çok yararlıdır.

Bu durumda, göğsü ve boynu ısıtmak için gerekli olan ıslak kompresler uygundur. Onlar sayesinde, boğazda ortaya çıkan acıyı ortadan kaldırmak için inflamatuar süreci durdurmak mümkündür. Bu işlemin etkisiyle kan dolaşım artar, bu da hızlı bir iyileşmeye yol açar. Bununla birlikte, kompresin sadece hastanın normal vücut sıcaklığına sahip olduğunda kullanılabileceğini bilmek önemlidir, aksi takdirde sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz. Ek olarak, hastalığın ilerlemesi durumunda, hasta bademciklerde ülser varsa, yöntem kullanılamaz.

Evde anjini iyileştirmek için mükemmel şekilde uygun bir alkol kompresidir. Soğuk su ile seyreltilmiş tıbbi alkol% 70 alacak. Oranlar eşit olmalıdır. Basit bir alkol değil, alkol üzerinde bitkisel bir tentür kullanabilirsiniz.

Tıbbi konsültasyon gerekliliği

Böylece, eğer soru ortaya çıkarsa, anjinayı evde nasıl tedavi edebileceğiniz, insanların etkili ve kullanımı kolay ilaçlara dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, bazıları 1 gün için olumlu sonuçlar getirebilir. Ancak, halk tedavisi bağımsız bir terapi olarak hareket edemez, bu nedenle uygun ilaçları reçete edecek bir uzmandan yardım almak daha iyidir.

Angina aniden gelmiyor. İlk önce bir terleme ve boğazda hafif bir ağrı vardır, o zaman durum kötüleşir: ağrı yoğunlaşır, zayıflık, titreme, ateş yükselir... Bu hastalığın semptomları genellikle vücut tarafından aktarılır. Sonuçta, anjin, bildiğiniz gibi, çok canlı bir şekilde ortaya çıkan ve birçok komplikasyona sahip olan palatine bademcik iltihabı ile karakterize edilen ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle, hastalığın ilk dönemini gözden kaçırmamak ve hastalığın daha da gelişmesini her yönden engellemeye çalışmak çok önemlidir.

Angina tedavisi nasıl - genel öneriler:

Sovyetler çok basit ve herkes tarafından bilinir, ancak bu durumda bilmek yeterli değildir, yapmak ve saygı duymak önemlidir. Ve böylece,

1. Yatak istirahatine bağlı kalmak herkes için bir kuraldır.

2. Daha fazla sıvı içirin - bu, toksinleri vücuttan çıkarmaya ve sıcaklığı düşürmeye yardımcı olur. Burada "11 küratif soğuk içecek" bulacaksınız.

3. Aşırı ısınma yapmayın - ısı sargısının üzerine çıkmayın ve yüksek sıcaklıkta sıcak çay içmeyin (vücudun aşırı ısınmasına karşı dikkatli olun). 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklar antipiretik ilaçlar ve halk ilaçları (bal, ahududu meyveleri, ıhlamur çiçekleri, meyveler ve mürver çiçekleri) tarafından azaltılır.

4. Bir doktora danışın. Çoğu zaman, anjina tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir, bu yüzden doktordan gerekli ilaç için reçete çok yararlı olacaktır.

5. Boğaz ağrısı için yerel ilaçlar kullanın:

→ Boğazın yağlanması için çözümler - Lugol, Chlorophyllipt (oil), Vitaon;

inhalasyon → için aerosoller - Ingalipt, Kameton, Tantum Verde Geksoral, Geksasprey, Strepsils, Stopangin, Bioparox vd..

6. immün sistemi uyarıcı ilaçlar alın:

"Bağışıklık için halk tarifleri,

"Bağışıklığı geliştirmek için hazırlıklar."

AĞIRLIK İÇİN NASIL - 10 BASİT POPÜLER TARİFLER:

Anjin tedavisi için halk ilaçları, bakterisidal, antiseptik, anti-inflamatuar ve immün sistemi uyarıcı etkilere sahiptir. Doğru kullanıldığında, özellikle hastalığın ilk aşamasında yeterince güvenli ve etkilidirler. İhmal edilmiş vakalarda (örneğin, pürülan anjina ile), geleneksel tıbbı kullanmaya devam ederken, ilaç tedavisi araçlarına dönme anlamındadır. Özellikle karmaşık olan tüm önlemler, herhangi bir boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

ANGINA'DAN İNSAN RESİMLERİ:

1. Otlar (adaçayı, okaliptüs, calendula, papatya). Durulama ve inhalasyonlar için infüzyonları ve tentürleri kullanın:

♦ İnfüzyon: 1 çorba kaşığı. Bu bitkilerin herhangi biri veya onların koleksiyonu 1 su bardağı kaynar su dökün, 20 dakika su banyosunda ısrar edin, serin, süzün;

♦ tentür: 20-30 damla eczane tentürü (okaliptüs, calendula, propolis, rotokan) - bir bardak ılık kaynamış suda çözülür.

2. Limon. Bir limon dilimini bir saat boyunca çavdarla birlikte çözmek. 2 saat sonra tekrarlayın. Özellikle bir başlangıç ​​anjinası ile bu çare yardımcı olur. Mide yüksek asitliği için önerilmez.

3. Propolis. Propolis'i (küçük bir parça) yedikten sonra çiğneymek için - günlük norm 5 gr.Pololis tentürü durulama için kullanılır.

4. İyot-tuzlu çözelti - ılık kaynatılmış su ile bir bardakta 0,5 tsp ekleyin. pişmiş (veya deniz) tuz ve kabartma tozu, 4 damla iyot, her şeyi karıştırın; Günde 4-5 kez boğaz çözeltisi ile gargara.

5. Ballı Horseradish - Üzüm turpu rendeleyin rendeleyin, meyve suyu sıkın, sıcak kaynamış su ekleyin, birkaç saat boyunca demleyin. Günde 3 kez meyve suyu ile gargara.

6. Ballı turp - siyah bir turp al, üstünü kes (bir kapak olacak); turpun kendisi, bir delik açın, içine bal dökün, bir üst ile kapatın ve sıcak bir yerde bir gün için bırakın. Elde edilen tıbbi su bir cam kaba dökülmeli ve bir buzdolabında saklanmalıdır. 1 çay kaşığı için turp suyu alın. Günde 3 kez.

7. Ballı Havuç - Taze hazırlanmış havuç suyuna (0,5 su bardağı) 1 yemek kaşığı ekleyin. bal ve 0,5 bardak ılık su, günde 3-5 kez gargara.

8. Köknar yağı - Bir pipet veya pamuklu çubukla günde 3-5 kez iltihaplı bezlere uygulayın. Köknar yağı da kullanılabilir:

Thro boğazda bir kompres için (20-30 dakika);

Back sırt, göğüs ve bacakların sürtünmesini ısıtmak için;

Soluma, odanın aromatizasyonu için ♦.

9. Huş tomurcukları bal ile - med (200 g), (½ çorba kaşığı) konulan huş tomurcukları kaynatıldıktan sonra, bir su banyosu kondu, 5 dakika için kaynatılmış, bir elek içinde atın (böbrekler çıkarmak için). 1 çay kaşığı için gece iç. şifalı bal. Kullanmadan önce az miktarda sıcak su ile seyreltin.

10. Çam kozalakları - Parçalanmış çam kozalakları veya ladin dökülerek su (1: 5), 30 dakika kısık ateşte kaynatın, serin, drenaj yapın. Gargara günde 3-4 kez. Sıcak kaynatma ile inhalasyon yapabilirsiniz.

YUVARDA BOYUN EGZERSİZİ:

"Aslan" ın pozu boynun kaslarının gerginliğini ve boğazdaki kanın artan akışını artırır, bu da boğazda ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Kabartma çok çabuk gelir.

Rahatça oturun, sandalyeye yaslanın (ya da diz çökebilir ve topuklarınızda oturabilirsiniz). Nefes alırken nefesini tut. Mümkün olduğu kadar geniş bir ağız açın ve dilinizin ucunu alın, böylece boynunuzun tüm kasları gerilir. Gözler maksimum şişkinlik, parmaklar, dirseklerde bükülmüş, yayılmış. Birkaç saniye bekleyin (mümkün olduğu sürece). Bir saat için 4 kez ve sonra gün içinde birkaç kez daha tekrarlayın.

ANGINE POINT MASSAGE:

Masaj refleksojenik noktaları boğazdaki ağrıyı azaltır ve anjinin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Elb Dirsek eklemi büküldüğünde oluşan ulnar katın dış kenarındaki boşlukta bir nokta bulun. Hafif dairesel hareketlerle masaj yapın, basıncı kademeli olarak artırın, 30 saniye.

Meta I ve II metakarp kemikleri arasındaki elin arkasındaki he-gu noktasını, II metakarpal kemiğin radyal kenarına daha yakın olarak bulun. 20 saniye masaj yap.

Angina tedavisinde yukarıdaki tüm halk yöntemleri çok basit ve herkes için erişilebilir. Burada listelenen otlar, eczanelerde satılmaktadır ve sebzeler herhangi bir buzdolabında bulunabilir. Boğazı tedavi edin, bağışıklık sistemini güçlendirin ve ciddi hipotermiden kaçınmaya çalışın.

Anjin. Halk ilaçları ile hızlı tedavi.

Merhaba sevgili okuyucular. Bir soruda, anjinin ulusal yollarla tedavi edilip edilemeyeceği sorusu. Arkadaşım Nadya bunun mümkün olduğunu söyledi. Çünkü oğlunun sorgularını halk ilaçlarıyla tedavi etti. Çok acı veren bir çocuğu vardı ve birçok ilaç aldılar. Bir güne kadar pankreasla ilgili problemleri olmadıkça aldılar, bir kez daha tedavi edilmeye başladılar. Ve sonbaharda kederli hastalığa yakalandı, antibiyotik içemiyorlardı. Nadia oğlunu halk ilaçlarıyla tedavi etti. Her saat boğazlarını duruladıklarını söylüyor. Elbette korkunçtu, ama başa çıkmışlardı. Nadya zaten öksürük için kullandıkları halk tariflerinden bazılarını benimle paylaştı. Onları "Öksürük için halk ilaçları nelerdir" makalesinde okuyabilirsiniz.

Angina hastalığı oldukça tatsız. Halk ilaçları tarafından boğaz ağrılarının hızlı tedavisi, hoş olmayan belirtilerden kurtulmanıza ve komplikasyonları önlemenize yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjin nedenleri çoktur, anjinin nedenlerinden biri, vücutta ani bir hipotermidir, sıcaklık dalgalanmalarıdır. İlkbaharda veya sonbaharda genellikle ne olur.

Ve bazı insanlar ayaklarını ısırmaya, soğuk dondurma yemeye, soğuk bir içecek içmeye ya da soğuk suya dalmaya yetecek kadar boğaz ağrısına neden olurlar.

Hasta bir hastayla temas halindeyken boğaz ağrısı ile hasta olabilirsiniz, çünkü bu hastalık havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Çeşitli mikroplar anjinaya neden olur, çoğunlukla streptokoklardır.

Angina belirtileri

 • Latince Angina "sıkmak", "sıkmak" anlamına gelir. Angina ile boğazda sıkma veya sıkışma hissi vardır.
 • Anjin belirtileri yutulduğunda ağrı, boğaz ağrısı, boğazda kuruluk, başın aşırı olması, halsizlik, ateştir.
 • Bademcikler üzerinde boğazda plak olabilir.
 • Anjina ile eklemlerde ağrı olabilir.

Kural olarak, zamanında tedaviye başlarsanız, ani olarak hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. 7 gün boyunca iyileşebilirsiniz. Fakat boğaz ağrısı tedavi edilmezse, boğaz ağrısı daha ağır bir şekle dönüşür. Boynun lenf düğümlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak şişer, ağzın açılması zordur ve yutulduğunda ağrı daha da kötüleşir. Bütün bu komplikasyonlar nedeniyle çok tehlikelidir.

Angina, diğer hastalıklar gibi, zamanında tedavi edilmelidir. Bugün, kendimi anjinda kullandığım insanların çarelerini anlatacağım. Ama kendinize tanı koymayın ve kendi kendine ilaç kullanmayın, boğaz ağrısına işaret eden ilk belirtilerden emin olun, bir doktora danışın. Halk ilaçları karmaşık tedavide kullanılabilir.

Anjin. Halk ilaçları ile hızlı tedavi

Boğaz ağrısı ile boğaz yıkayın.

Boğazda ilk acı belirtisinde durulama bana yardımcı olur. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.

Geçen sene, tanıdık hemşirem bana çok minnettar olduğum anjina için etkili bir ilaç tavsiye etti. Bir tavuk yumurtasının proteinini almalısınız, hafifçe çatalla fırlatın. Bir bardak ılık su üzerine hafifçe dövülmüş bir yumurta akı, bir çay kaşığı tuz ekleyin ve aynı miktarda sodayı iyice karıştırın.

Su sıcak olmalı, ancak sıcak olmamalıdır, böylece protein pişmez. Böyle bir çözüm gargara gerekir. Günde 5-6 kez boğazımı yıkarım. Böyle bir durulama çok hoş değil, etkili ve etkili olsun. Çünkü bu durulamadan üç gün sonra boğaz ağrım vardı.

Annem bir anjinada hemen okaliptüs üretir. Yarım litre kaynar su için bir çorba kaşığı ot, yaklaşık 2 dakika kaynatın. Yirmi dakika ısrar ederse, filtreler ve ılık çözüm boğazını durulatır. Çim okaliptüs anne bir eczane satın alır.

Hala sıcak bir et suyu ile gargara yapabilirsiniz. Papatya, calendula, St. John's wort, tüm otlar karıştırılır. Kaşığı bu bitkilerin bir karışımını bir litre kaynar su ile yere dökün. Düşük ısıda yaklaşık 2 dakika kaynatın. Yirmi dakika ısrar et. Otlar sıcak kaynatma ile gargara.

Boğaz ağrısı ile pancar suyu durulanır. Bir bardak meyve suyuna bir çay kaşığı sirke% 9 ilave etmelisiniz. Bu ajanı kendimi anjinle kullanmadım. Ama boğaz ağrısı olan arkadaş her zaman pancar suyuyla boğazını durulayıp yardımcı olur.

Angina için mükemmel bir halk ilacı havuç suyu ile gargara.

Angina ile çaylar.

Bir sıcaklıkta, titreme ile, bal ile bir kireç çayı demlemek, mükemmel susuzluğu giderir. Lipa, anti-inflamatuar ve diyaforetik özelliklere sahiptir. Genellikle bir avuç limon alıp bir litre kaynar su, ısrarcı, filtre ile doldururum. Bu çayı tatmak için bal ekliyorum.

Kızılcık çayı. Soğuk algınlığı, titreme, boğaz ağrısı, anjina, grip, kendimi kızılcık çayı yaparım. Sonbaharda kızılcıkları şekerle ovuyorum ve gerekirse bu tür kızılcıklardan lezzetli, vitamin ve sağlıklı çay hazırlarım.

Bir bardak kaşığı bir bardak kaynayan su bardağı şeker ile çırpın, sıcak bir biçimde küçük yudumlarda bir içki içerim. Yabanmersinlerinin faydaları hakkında daha fazla bilgi için, kızılcık tedavisi hakkında, makalemde "Berry kızılcık yararlı özellikleri" okuyun.

Bal ve tereyağı ile süt. Bal ve tereyağlı ılık süt de yardımcı olur. Ama her zamanki yağ yerine, eczaneden tereyağ-kakao aldım. Bir arkadaşımdan piyasaya sürdüğüm süt, paketlerinde süt almıyorum. Bir bardak ılık süt için bir parça kakao yağı ve bir kaşık bal ekleyin. Böyle bir süt gece sarhoş olmalı.

Kekikli çay. Kekik çayı, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, ateş ve titreme ile iyi bir halk ilacıdır.

Ot kekik, antispazmodik, anti-inflamatuar, antiseptik özelliklere sahiptir. Bir çay kaşığı kekik döktüğümde bir bardak kaynar su dökün, yaklaşık 20 dakika boyunca kapalı bir kapta ısrar edin, tadı bal için tadın, sıcak bir biçimde çay içirin.

Anason tohumları. Annem soğuk algınlığı, ses kaybı ile anason tohumu demlemek, bu ilaç bir doktor tarafından tavsiye edildi. Bir çay kaşığı anason tohumu bir bardak kaynar su dökülmeli, birkaç dakika kaynatılmalı, mühürlü bir kapta 20 dakika ısıtılmalı, süzülmeli ve öğünlerden önce günde üç kez 1/4 fincan iki adet alınmalıdır.

Ahudududan çay, kartopu çayı, siyah frenk üzümü çayı içerim. Bu çaylar, anti-enflamatuar, diyaforetik özelliklere sahiptir, ayrıca birçok vitamin içerir.

Boğaz ağrısı için diğer halk ilaçları.

Boğaz ağrısı ile ballı limon ile karıştırılır. Bir bardak doğal bal için yarım bardak limon suyu eklemeniz gerekir. Her şeyi karıştırıyoruz. Her saatte bir çay kaşığı al. Limon suyu kızılcık suyu ile değiştirilebilir.

Angina ile propolis çok iyi çalışıyor. Bir tırnağın büyüklüğüne bir parça propolis almanız gerekiyor. Bu propolis parçası, tercihen yemeklerden sonra çiğnenmelidir.

Çam tomurcuklarının solunmasını sağlayabilirsiniz. Çam tomurcuklarını bir litre kaynar su üzerine kaşıkla, 5 dakika kaynatın, buharla yıkayın. Çam tomurcuklarında, son zamanlarda blogda yazdım, çam tomurcukları hakkında bilgi, makalemde okuyabilirsiniz "Çam böbrek şifa özellikleri."

Anjina ile yatak istirahatine ihtiyacın var. Süt ve sebze diyetini gözlemleyin. Diyetinizde daha fazla C vitamini olmalıdır. Ayrıca ahududu, kartopu, ıhlamur, kızılcık, kekik, kadife çiçeği, papatya, kuru elmanın kaynatılmasından çok fazla çay içmek gerekir.

İşte burada bir anjinin ulusal ajanlarla hızlı tedavisi. Ve anjina için hangi halk ilaçlarını kullanıyorsunuz? Yorumlarda lütfen aşağıdan paylaşın.

Boğaz ağrısı, yüksek ateş, hemen bir doktora danışın. Sadece bir doktor size doğru bir teşhis verebilir, boğaz ağrınız olsun ya da olmasın. Sağlıklı ol.

Ve hala sorularınız varsa, Angina'nın "Live Healthily" programının videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik farenjit halk ilaçları

Mukus zarının inflamatuvar süreci veya farinksin lenfoid dokusuna farenjit denir. Hastalık akut ve kronik akıma ayrılır. Strep farenks mukozasında yakın bulunan enfekte sitenin mukozası üzerinde düşmüş bir enfeksiyon, etkisi altında örneğin mukozası korozif ortama maruz kalma, çok sıcak yemek, toz yüklü hava, gazlar, buharlar veya boya inhalasyon yoluyla tetiklenebilir.

Anginada peroksit peroksit: doğru kullanıyoruz

Rahatsız edici acı verici hisleri ortadan kaldırmak için basit bir evdeki gargaralar yardımcı olacaktır. Düzenli durulama sayesinde bademciklerdeki gerginliği rahatlatabilir, iltihaptan kurtulabilir ve mukus boğazını nemlendirebilirsiniz.