Loading

Anjin için ilaçlar: antibiyotikler, antiviral, lokal ilaçlar

Angina (bademcik iltihabı) yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. İstatistiklere göre çocukluk döneminde foliküler inflamasyon şekli en sık görülen enfeksiyondur, ikinci sırada - lacunar.

Anjin için antibiyotikler ana tedavi önlemidir. Hastalığın ana patojenleri bakteri olduğu için. Viral etiyolojinin iltihaplanması, bağışıklık düzenleyici, bağışıklık uyarıcı ilaçlar reçete edildiğinde. Topikal ürünlere doktorlar için önemli bir rol verilmiştir: durulama, aerosoller ve spreyler için çözücüler.

Anjina için antibakteriyel tedavi

Çoğu durumda, hastalığa antibiyotik reçete edilir. Ancak, bu ilaçların sadece bakterileri ve mantarları yok etmede etkili olduğunu, ancak virüslere karşı güçsüz olduklarını hatırlamakta fayda var. Patojen belirlemek için boğaz ağrısı veya PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) ile, sadece şiddetli seyrinde, atipik belirtiler, komplikasyonlar durumunda nadirdir. Hatta viral tonsillitli mikroflorası faringeal mukoza (stafilokoklar, streptokoklar) arasında mümkün autoinfektsirovanie temsilcileri yapar genel ve yerel bağışıklığın azalmasına çünkü önsel antibiyotikler atama, doktor genellikle "güvenli oyun".

Antibiyotik tedavisinin genel prensipleri şöyledir:

 • İlaçların kabul edilmesi, hastalığın ilk semptomlarının tezahürüyle başlar.
 • Anjin tedavisinin antibiyotik tedavisiyle seyri ortalama olarak bir hafta sürmektedir, ancak doktor tavsiyesi üzerine uzayabilir.

Önemli! Giriş süresi aşağıdaki gibi hesaplanır: ana semptomlar durduktan sonra (sıcaklığın azaltılması, boğaz ağrısının giderilmesi, bademciklerdeki plaklar), 2-3 gün daha antibiyotik içmek gerekir.

 • Etkilenen dokularda optimal konsantrasyon elde etmek için antibiyotikler düzenli aralıklarla (genellikle 5-8 saat) alınmalıdır.
 • Ek olarak atanabilir nistatin preparatı, antifungal aktiviteye sahip. Farklı mukus bireyler üzerinde yaşayan patojenik ve simbiyotik, "yararlı" bakteriler gibi antibiyotikler acı çekmesinden dolayı, ekolojik nişları cinsin mantarları tarafından işgal edilebilir. Candida. Kandidiyaz veya pamukçuk denen tehlikeli olmayan ama nahoş bir hastalığa neden olurlar.
 • Anjin için çocuk antibiyotikler en az toksik ve alerjen olmalıdır.
 • Bir ilacı seçerken, alanın patojen karakteristiğinin özelliklerinden başlamak gerekir. Örneğin, yerel bilim adamları tarafından bildirildiği üzere, Rusya'nın bazı bölgelerinde, bazı streptokok ve stafilokok suşları eritromisine direnç (duyarsızlık) geliştirmiştir.
 • 7-10 gün boyunca ilacın sağ seçimi ile boğaz ağrısı tedavi mümkündür. Tedavinin 3-4 günü iyileşmediğinde, başka bir daha etkili antibiyotik gereklidir.

Penisilin serisinin antibiyotik

İlk sırada anjinin tedavisi için önerilen bu ilaçlardır. Profesör yazdığı gibi TV Palchun: "Tercihi [bademcik iltihabı tedavisinde] penisilin ve onun yarı sentetik türevi, çünkü β-Hemolitik streptokoklar penisiline en çok duyarlıdır ". Bununla birlikte, Batılı meslektaşları bu antibiyotiğin atanmasını çok şüpheci bir temel önlem olarak görmektedir. böylece C. Zwatr penisilin ile ilgili bir makalede, "dikkat çekiyor:"Nedeniyle Batılı ülkelerde... akut tonzillofaringit büyüyen antibiyotik direnci sadece şiddetli vakalarda (yetersizlik peritonsiller apse tehdit yutmak için) 'de penisilin tedavisi reçete tavsiye olmasından. "

Not. Rus tıp pratiğinde, anjina ve farenjitleri ayırt etmek gelenekseldir, Batılı doktorlar bunları bir hastalık haline getirmektedir - tonsillofarenjit.

Yukarıda görüldüğü gibi, bademcik iltihabı için penisilin preparatları almanın öneri - tartışmalı bir soru. Aynı Zvatr inanarak vb romatizmal ateş, kızıl hastalığı, gibi nadir komplikasyonlar, bu hafif ise mümkündür antibiyotikler olmadan boğaz ağrısı tedavisi için ülkelerde onları terk önerir.

Penisilinlerin eylem ilkesi

Bu serinin antibiyotikleri, membrandaki kanallar yoluyla bakteriyel hücrenin içine nüfuz eder. Peptideoglycan Murein'in sentez sistemlerini etkiler, bireysel bağlantılarını bozar ve maddeyi kararsız hale getirir, dış etkilere duyarlıdır. Bu Gram-pozitif bakterilerin hücre duvarının ana bileşenidir. Gram-negatif bakterilerin, genellikle% 10'dan az olan çok az murein vardır. Bu antibiyotik seçiciliğine bağlıdır.

Dış duvardan hücre duvarı tarafından korunmayan bakteri, hızla ölüyor. Kompozisyonunda (proteinler, lipidler, özel polisakkaritler) ek maddelere sahip olan türler penisiline karşı dirençli olabilir. Bu antibiyotikler flegmonöz, catarrhal ve pürülan anjina için reçete edilir.

Kullanılan ilaçlar

Hastalığın ciddiyetine, hastanın durumuna ve yaşına bağlı olarak, aşağıdaki antibiyotiklerden biri seçilir:

 1. Amoksisilin. İlaç iyi emilir ve toksisitesi düşüktür. 8 saat arayla uygulanır. 2 yaşın altındaki çocuklar, dozaj vücut ağırlığına göre hesaplanır: Günde 20 mg / kg. 2 ila 5 yaşında, en fazla 125 mg, 5 ila 10 yıl, 250 mg. Yetişkinler ve 10 yaşından büyük çocuklar için antibiyotik, alım başına 250-500 mg olarak belirlenmiştir.
 2. Flemoksin-Soljutab. Ayrıca, gıda alımından bağımsız olarak mükemmel emme oranlarına (% 95) sahiptir. çocuklukta başvurmak için önerilir. Hafif ila orta derecede anginada kullanıma uygundur. Bir yıla kadar olan çocuklara 30-60 mg / kg vücut ağırlığı reçete edilir. Büyük yaşta, 125 ila 500 mg arasında reçete edilir. Yetişkin dozu 750 mg'a ulaşabilir.
 3. Dişçiler. Streptococcus'un neden olduğu bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Alerjiye eğilimli kişilere ve bronşiyal astımı olan hastalara dikkatle alınmalıdır.. İlaç en iyi yemeklerden önce bir saat alındığında emilir ve 2 saatten az olmamalıdır. Yetişkinler için ortalama günlük doz - (- 100 000 IU / kg ila 50 000), 2-3 g küçük çocuklar için antibiyotiğin 1-2 gram tatbik her 10 yaş, vücut ağırlığının bazında hesaplanmasını gerektirir 4g Çocuklar artabilir.
 4. Ampisilin. Ağır, karmaşık enfeksiyonlar için kullanılır. Bu pürülan (lacunar, foliküler) anjina için reçete edilir. Sindirim sisteminde iyi emilim nedeniyle tablet şeklinde kullanılması önerilir. Yetişkinler için, ilacın günde 4 kez, günde 2 gr'a kadar reçete edilir. 10 yaşın altındaki çocuklar - her 6 saatte bir çocuğun kilosunun 15-25 mg / kg'ı için. Ampisilin alerjiye, kusmaya, mide bulantısına neden olabilir.
 5. Oxacillin. Staphylococcal angina tedavisinde kullanılır. Enjeksiyonlar için kullanılması önerilir, oral uygulama ile maruz kalmanın etkinliği çok daha düşüktür. Enjeksiyonlar her 4-6 saatte bir yapılmalıdır. İlaç uzun süreli tedavi için uygundur - 3 haftadan fazla. 3 ay ile 2 yıl, 2 g -, - 1, 60-80 mg / kg 2 yaşın altındaki çocuklar için antibiyotiğin günlük doz çocuk 2-6 yaş için günde 4 g - yetişkin dozu ulaşabilir.
 6. Amoxiclav. Bileşiminde amoksisilin ve klavulanik asit içerir, bu da ilacın spektrumunu genişletir, vücutta daha stabil hale getirir. Amoksiklav tablet şeklinde alınır ve sindirim sistemine iyi emilir. Güçlü bir antibiyotik olarak sınıflandırılır, 12 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, daha büyük yaşta her 8 saatte bir veya her 12 saatte bir tablet reçete edilir.

sefalosporinler

Önceki serilerin antibiyotiklerine, bazı akut anjinlere (örneğin, kan dolaşımına) karşı toleranssızlık için reçete edilirler. Penisilinlere benzer bakteriyel ve mikotik hücreler üzerinde etkilidirler. Bu sınıfın bazı uyuşturucuları, değerli doktorları sayesinde, uygulayıcı doktorlardan olumlu eleştiriler aldı:

 • Cocci için en aktif olan seftriakson. Ilacın büyük bir artı vücuttan kaldırılması uzun bir süre, bu sadece günde bir kez almanızı sağlar. Enjeksiyon çözeltisinin hazırlanması için sadece toz formunda kullanılabilir. Ağırlığı 50 kg'dan fazla olan yetişkinler ve çocuklar günde 4 grama kadar reçete edilir. Genç yaşlarda, doz 20-80 mg / kg'dır. Yenidoğanlar için 50 mg / kg'ı geçmemelidir. Anjina tedavisi için sefalosporid sınıfından en iyi antibiyotik olarak kabul edilir.
 • Ilaç sefazolin stafilokoklara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Kas içi ve intravenöz uygulama için kullanılır. Yetişkin dozu - günde 6 g'a kadar (muhtemelen endikasyonlarda artış), çocuklar - 25-50 mg / kg. Yenidoğan (1 aya kadar) ilaç kontrendikedir.
 • Sefuroksim aksetil Ampisilin dirençli koklara karşı uygulanır. Dahili yönetim veya enjeksiyonlar, damlalıklar için kullanılabilir. İlk durumda, maksimum tek yetişkin dozu 500 mg, bebek - 250 mg'dır. Düzenli aralıklarla günde iki kez tanıtıldı.

makrolidler

Makrolidler düşük toksisite ve alerjenite ile karakterizedir. Eylemleri esas olarak bakteriyostatiktir, yani. Protein sentezini engelleyen, ancak bakterilerin çoğalmasını ve çoğalmasını bastırırlar, fakat ölümlerine sebep olmazlar.

İlaçlar, uygun anjina ile kullanımlarını mümkün kılan koklara karşı aktiftir. Bazı uzmanlar, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde makrolidlerin rolünü fazlasıyla takdir etmektedir. Yani tıp bilimleri doktoru JL GI notlar: "Makrolidlerin önemli bir avantajı antibiyotik olmayan etkileridir - anti-enflamatuar ve immünmodülatör."

Aşağıdaki preparatlar anginada kullanılmak üzere endikedir:

 1. Klaritromisin. İç uygulamada, gıda emilimini yavaşlatabilir, bu nedenle optimal alım süresi yemeklerden kısa bir süre önce yapılır. Yetişkinler için maksimum günlük alım miktarı 1 gr, çocuklar için - 500 mg'dır.
 2. Klatsid. İlaç karmaşıktır. Kompozisyonunda, klaritromisine ek olarak, bir dizi yardımcı madde vardır. Onlar belirler etkilenen dokuya antibiyotiğin yüksek derecede nüfuz etmesi. Vücudun iç ortamında, kendisine bir hidroksil grubu ekleyebilir. Elde edilen metabolit ve klaritromisin, birbirlerinin eylemlerini karşılıklı olarak tamamlayan dirençli koko florasını bile etkili bir şekilde inhibe eder. Akciğer boğaz ağrısı için yetişkin dozu günde iki kez 250 mg'dır. Ağır inflamasyon formlarında, 500 mg'a çıkarmak mümkündür.

Angin viral etiyolojisinin tedavisi için hazırlıklar

Virüsler, bakterilerden farklı olarak, kendi sentezleme sistemlerine sahip değildirler, bu da onların bastırılmaları için ilaç seçimini zorlaştırır. Antibiyotikler, bu mekanizmaları kesin olarak bakterilerde bloke ederek hareket ederler. Virüsler ayrıca bir konakçı hücre sistemini sentezlemek için kullanılır. Bu nedenle, çoğu antiviral ilaçlar doğrudan parazit üzerinde hareket etmez, ancak insan bağışıklığının bağlantılarından birini aktive eder. Bu durumda, genellikle antiviral aktivitesi olan immünomodülatörler olarak adlandırılır.

Antiviral ilaçlar

Anjina ile, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 1. Amantidin. Kapsüller, tabletler şeklinde üretilmiştir. Virüsün kafese girmesini önler. Amantidin içeren müstahzarların farklı isimleri olabilir: midantan, neomidantan, simetri, viregit. Bununla birlikte, hepsi aynı hap içinde aktif maddenin özdeş bir konsantrasyonunu içerir - 100 mg. İlaç merkezi sinir sistemi, kardiyovasküler sistem, cilt geniş bir yan etki yelpazesine sahiptir, bu nedenle kesinlikle doz ile uymak için gereklidir. Bir günde 600 mg'dan fazla maddeyi, bir kez - 200 mg'dan fazla olmamak kaydıyla izin verilir.
 2. rimantadin. Bir önceki maddeye kimyasal olarak ve etki mekanizmasına göre. 50 mg'lık bir dozajda tabletler halinde üretilir. Tedavi rejimi ayrı ayrı yapılır. İlaç boğaz ağrısının erken aşamalarında yüksek aktivite gösterir.

immünomodülatörler

Solunum hastalıkları ve özellikle anjin ile birlikte, aşağıdaki grupların etkili ilaçları olduklarını kanıtladılar:

 • Amiksin. İnsan bağışıklığı hücrelerinde, virüsü vücuttan uzaklaştırmayı amaçlayan bir reaksiyon dizisini tetikleyen interferonların oluşumuna neden olur. Ek olarak, amiksin, virüs alt birimlerinin sentezine ve patojenin reprodüksiyonuna (çoğalmasına) müdahale eder. İlaç 7 yaşından itibaren çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. Yetişkinler için resepsiyon şeması, hastalığın ilk 2 gününde günde 1 tabletin bir girişidir ve sonraki 48 saatlik bir aralıkta bir başka 4'ün eklenmesidir. Çocuklar için, ilaca 1, 2, 4 gün tedavi başına 1 tablet reçete edilir.
 • Kagatsel. Özellikle virüslere karşı aktif "geç" interferon sentezini uyarır. Tedavi süresi 4 gün sürer, ilaç günde üç kez alınır. Yetişkinlerin ilk iki günü, bir seferde 3 tablet içmelidir, 6 yaşından büyük çocuklar. Takip eden günlerde, resepsiyon başına 1 tablet alınır. 3 ila 6 yaş arası çocuklar ilacı ilk 2 gün iki kez, diğeri ise 1 kez içmelidir.
 • Viferon. İnsan interferonunu içeren karmaşık bir ilaçtır. Ek olarak (forma bağlı olarak) C, E vitamini mevcut olabilir. Ilacın yaş sınırlaması yoktur. Doz ve tedavi rejimi, vücut ağırlığına, hastanın durumuna, patojen tipine ve enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak ayrı ayrı hesaplanır. İlacın yan etkileri nadirdir ve alerjik reaksiyonlarda ifade edilir.
 • Izoprinozin. Ilaç kullanımı için tavsiye edilir 3 yaş üstü çocuklar için terapi. Lenfositlerin aktivitesini arttırır (bağışıklık hücreleri) ve antikorların sentezini uyarır. İzoprinosin, sindirim sisteminde iyi bir emiciliğe sahiptir, oral uygulama için tablet formunda mevcuttur. Dozaj günde 50 mg / kg'dır, ilaç 3-4 alımında alınır.

Sıklıkla, immünomodülatörler, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde viral anjin ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için önleyici bir önlem olarak reçete edilir. Ancak, bazı modern doktorlar bu uygulama hakkında olumsuzdur. Bu ilaçları aldıktan sonra bağışıklık sisteminin, alerjilerin gelişimini provoke edebilen, daha da kötüleştiren, otoimmün hastalıkların seyrini zorlaştırabilecek bir aktivite artışı durumuna girmesi gerçeği.

Topikal preparatlar

Yerel terapi bazen genel olarak tercih edilir ve her durumda iyi bir şekilde tamamlar. Etkilenen bademcikler üzerinde bir nokta etkisi olduğunda, tüm organizma için komplikasyon riski yoktur, yan etkiler, alerjik reaksiyonların daha düşük bir olasılığı.

Önemli! Lokal terapinin önemli bir dezavantajı, anjina durumunda ikincil bir ölçüm olarak değerlendirilmesine izin veren düşük etkinliğidir.

Bir tedavi aracı olarak, kimyasal olarak sentezlenmiş ve doğal preparatları ayırmak gelenekseldir.

Anjina lokal tedavisi için sentetik ilaçlar

En etkili ve zararsız aşağıdaki antiseptik ilaçları içerir:

 1. Furatsilin. Çözeltinin kendi kendine üretimi için tabletler şeklinde veya hazır, sıvı halde üretilir. Bakteriyel proteinlerin denatürasyonuna neden olur. Boğazınızı durulamak için anjin kullanıldığında.
 2. Strepsils. Bu resorpsiyon için bir tablettir. Antimikrobiyal (bakteri ve mantar parazitlerinin zarlarını tahrip eder) ve zarflama etkisi vardır. Semptomların şiddetini azaltır (rahatsızlık ve boğaz ağrısı). 5 yaş üstü çocuklar için uygundur. Doz - 2-3 saat içinde 1 tablet, ancak günde 8'den fazla değil.
 3. Miramistin. İlaç iltihaplanmayı giderir ve bakteri ve mantarların zarlarına bağlanarak ölümüne yol açar. Bu hamilelik sırasında çocuklukta kullanılmak üzere yerel olarak hareket eden en iyi ilaçlardan biridir. Solüsyon halinde mevcut olan sprey nozul dahildir. Bademcik iltihabı ile günde üç kez durulama veya su boğaz için kullanılır. İlaç dermal ve mukoza zarlarından nüfuz etmez, bu nedenle, dıştan uygulandığında, simbiont mikroflorayı olumsuz etkilemez.
 4. Geksoral. İki formda mevcuttur: bir alkollü durulama çözeltisi, soluma için bir aerosol. İlk durumda, ilave dilüsyon gerekli değildir. İlaç günde iki kez kullanılır. Heksoral bakteri metabolizmasının belirli aşamalarını bastırır, böylece hayati işlevlerini engeller. Önemli miktarda çözelti yutulursa, sindirim sistemine emildiğinde toksik etkisini önleyen kusma meydana gelir.
 5. Anti-anjina. Resorpsiyon için bir sprey ve tablet şeklinde üretilmiştir. İki ana bileşenden oluşur: antibakteriyel özelliklere ve tetrakain anesteziklerine sahip klorheksidin. Sprey çocuklarda günde 6 defaya kadar yetişkinlerde kullanılır - 3'e kadar - günde 3 tablet - 3-6, düzenli aralıklarla alınması gerekir.

Doğal ilaçlar

Angina tedavisi için doğal hammaddelerden (sürgünler ve bitki kökleri, arıcılık ürünleri, vb.) Hazırlanan preparatlar seçilebilir:

 • Chlorophyllipt. Durulama için tabletler ve çözeltiler şeklinde üretilmiştir, inhalasyonlar. Preparat, anti-enflamatuar, yara iyileştirici ve antiseptik etkiye sahip olan okaliptüs yapraklarının aktif bileşenlerini içerir. Klorofilit, çoğalmasını, özellikle stafilokokları etkileyerek büyümelerini durdurur. İlacın alınma süresi 1-2 haftadır, ilaçların sıklığı günde 3-4 kezdir.
 • Hemşirelik ücretleri 1 ila 4 arasındaki sıra sayıları olan ilaçları kullanabilirsiniz. Bunlar çeşitli şifalı otlar içerir. Onları uygulayarak, durulama için bir kaynatma yaparak, günde 3-4 kez 1-2 hafta. Bitkilerin toplanmasında kullanılan fitoesterler - doğal antibakteriyel bileşikler, ek olarak balgam ayrışmasına katkıda bulunur ve bunun vücuttan uzaklaştırılması, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Hemşirelik ücretleri pürülan tonsillit için iyidir, onların seyrini kolaylaştırır.
 • Proposol-H. Bir nebulizer ile balonlarda aerosol şeklinde üretilmiştir. Ilacın ana bileşeni propolistir. Propolisin antiseptik ve antiinflamatuar özelliklerini belirler. Boğazın sulanması, yemeklerden en az 30 dakika önce günde 6 kez yapılır. Kursun süresi 7-10 gündür.

Anjinada H1-histamin blokerlerinin kullanımı

Antihistaminikler hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Enflamasyonun klinik belirtilerinin şiddetini azaltırlar - şişlik, balgam oluşumu, boğazda kaşıntı ve yanma. Anjina reçete ile:

 1. Difenhidramin. Tabletler şeklinde üretilen, hipo-duyarlaştırıcı, analjezik bir etkiye sahiptir. Uyuşukluğa, uyuşukluğa neden olabilir. Bebekleri tedavi etmek için bile kullanılır. Doz, hastanın yaşına, alma amacına ve ilacın nasıl uygulandığına bağlıdır.
 2. Suprastin. Yüksek hızlı ilaç, etki yönetiminden sonra 15-30 dakika içinde gelir. Maksimum doz günde 20 mg / kg'ı geçmemelidir. Girişte, ilgilenen hekimin tavsiyeleri tarafından yönlendirilmelidir, tk. talimatlar genellikle alerjilerin tedavisi için şemaları göstermektedir.
 3. Tavegil®. İlaç uzun bir etkiye sahiptir: etkisi 12 saate kadar korunur. Resepsiyon, yemeklerden önce günde iki kez yapılır. 12 yaşın altındaki çocuklara bir seferde, daha büyük yaşta - bir bütün olarak 0,5 tablet reçete edilir.

Kompleks terapi, vücuttaki temel sistemlerin kontrolü ile birleşince, anjina ile hızlı bir şekilde ve gereksiz komplikasyonlara neden olur. Hastalığı ciddi şekilde tedavi etmek ve tüm reçete yazan doktorun talimatlarına uymak önemlidir.

Anginada antiviral ilaçlar: avantajları ve dezavantajları

Anjina tedavisine başlamadan önce, öncelikle hastalığın gerçek nedenini belirlemelisiniz.

Hastalığın viral kökenli anjinada antiviral ilaçlar ile tedavi edilir.

bir viral boğaz ağrısı bademcikler üzerinde bir plak eşliğinde olmadığını viral boğaz ağrısı belirtileri zamanki farklıdır, bunlar şişmiş hale gelir ve bir kızıl renk tonu iltihabı alır.

Anjiyaya ARVI eşlik ediyorsa, anjina durumunda aşağıdaki antiviral ilaçlar önerilir:

Herpetik angina kabarcıklar nedeniyle denir, ağzın bademcikler ve mukus boşluğunu kapsayan dudaklarındaki uçuk, çok benzer. Zamanla bu kabarcıklar patlar, berrak bir sıvı dışarı akar ve otopsi bölgesinde ülserler oluşur.

Herpes boğaz ağrısı ile yukarıdaki ilaçlar etkili değildir, çünkü bu boğaz ağrısına neden olan Coxsackie virüsü herpes ailesine ait değildir.

Çocuklar anjin için herhangi bir antiviral ilaç reçete edilir:

Bir yıla kadar bebekler antiviral tedavi rektal fitiller - Viferon, Genferon-light olarak önerilmektedir. Çocuklarda angina asiklovir sadece bir çocuk üç yaşına ulaştığında kullanılır.

Anjina için en etkili antibakteriyel ilaçlar

Bakteriyel angina veya akut tonsillit anjinada antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir.

Streptococci'nin neden olduğu angina, boğaz ağrısından antibiyotiklerle tedavi edilir. penisilin grubu ve sefalosporinler.

 • penisilinler kasıtlı olarak hareket ettikleri ve bağırsak mikroflorası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadıkları için iyidir. klavulanik asit ile amoksisilin anjin ve hazırlıkları - amoxiclav ve Augmentin: Birçok mikroorganizma penisiline karşı direnç geliştirmiş olduğundan, giderek yarı sentetik penisilinler reçete edilir.
 • Hoşgörüsüzlük durumunda penisilin reçete edilir sefalosporinler I ve II kuşak (sefaleksin, Sefuroksim, Sefpodoksim) ve Amoksisilin. boğaz ağrısı için bu antibiyotikler gibi son derece penisilinler olarak uzman değildir ve bağırsak florası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, ancak nadiren alerjik reaksiyonlara neden çünkü onlar iyi.

Bir başka antibiyotik grubu - makrolidler. Pürülan anjina için bu antibiyotikler çok popülerdir çünkü en güvenli olanlarından biri olarak kabul edilirler. Günümüzde birçok makrolid kaynağı vardır, en popülerleri Eritromisin, anjinadan Azitromisin, Josamycin, Spiramycin'dir.

Makrolidler penisilinlere göre daha iyi tolere edilir, ancak mikroorganizmaların onlara karşı direnci daha hızlı gelişir. Bu, tekrarlanan bir anjina ile, beklenen terapötik etkiyi artık getiremeyeceği anlamına gelir.

Antibiyotikler olmadan anjina tedavi edilemez. Ve tehlikelidir çünkü fazla bir boğaz ile ilgili bu yol açabilir için komplikasyonları ve sistemik komplikasyonlar - kardiyovasküler sistem (örneğin, miyokardit gibi komplikasyonları), etkilenmiş eklemlerin (bağ dokusu hastalıkları ve romatizma geliştirmek), böbrek (komplikasyonlar meydana gelebilir piyelonefrit formu).

komplikasyonların anjin ve kendini reçete antibiyotikler kendileri ile kendi kendine ilaç tavsiye edilmez, çünkü herkes antibiyotik tür anjin veya yararsız etkilidir bilir çünkü olduğunu.

Örneğin, yaygın antibiyotikler tetrasiklin veya sülfonamidler, streptokoklar onlara çok dirençli olduğundan, anjina tedavisinde yararsızdır. Bu nedenle, antibiyotik tipi ve dozu sadece bir doktor tarafından reçete edilmeli, bireysel hoşgörüsüzlüğe ve antibiyotiğe alerjik reaksiyonların olmamasına dikkat edecektir.

Anjina için antibakteriyel ilaçlar genellikle 7-10 gün boyunca reçete edilir. Antibiyotik kullanmanın etkisi ilk günlerde zaten hissedilebilir, ancak streptokok zayıflamış bir organizmaya saldırabileceğinden ve anjina ile tekrarlayabileceğiniz için tedaviyi kesmek mümkün değildir.

Boğaz ağrısı için hazırlıklar - karmaşık tedavi

Anjinadan bu ilaçlara ek olarak, karmaşık tedavi aşağıdaki tıbbi gruplarla ilgili ilaçları da içermelidir:

 • antihistaminikler şişkinlik giderilmesi için - Diazoline, Loratadine, Simetidin, Erius, Suprastin.
 • Antifungal ilaçlar (Kandidiyaz gelişimini önlemek için, antibiyotik alırken artış olasılığı) - Nistatin, ketokonazol.
 • ateş düşürücü Parasetamol, Ibuprofen.
 • İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar - IRS-19, Ribomunil, Bronhomunal.

Şırıngaların rezorpsiyon için sadece spreyler veya tabletlerle tedavi edemediklerini bilmek önemlidir. Ve sadece anjina semptomlarının antibiyotikleri kaldırılamaz. Bir uzman tarafından atanan karmaşık terapi burada gereklidir.

Boğaz ağrısı için en iyi ilaç: uyuşturucu listesi

Angina veya bilimsel olarak akut bademcik iltihabı üst solunum yollarını etkileyen yaygın bir rahatsızlıktır. Bu patoloji kısmen tedaviye kolay ve oldukça yatkın hale gelir, bununla birlikte, ortaya çıkan komplikasyonların ortaya çıkması da göz ardı edilmemelidir.

Kural olarak, zamansız ya da okuma yazma bilmeyen bir terapi nedeniyle angina karmaşıktır. Koşulların böyle bir birleşimini önlemek için, hoş olmayan patolojinin doğasını ve tedavisinin yöntemlerini bilmek son derece önemlidir. Bu ve diğer birçok yararlı bilgi hakkında, aşağıdaki makalede konuşalım.

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Anjina palatine bademcikler iltihabı ile karakterize bir enfeksiyöz hastalıktır

Modern tıpta, anjin, üst solunum yolunu etkileyen ve akut ve kronik formlarda akabilen bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Tercihen bademcik, etken maddeleri, nazofarenks ve bademcik muzdarip bazen enfeksiyonun solunum sisteminin diğer düğümlere yayılır ve ilgili hastalıklar (soluk borusu, faranjit) geliştirilmesine yenilgilerini yol açar. Çoğu zaman, anjin, bakteriyel ve viral bir mikroflora neden olur, ancak hastalığın fungal patogenezi göz ardı edilmemelidir.

Doğal olarak, vücuttaki herhangi bir olumsuz mikrofloranın gelişimi, belirli bir "itme" altında gerçekleşir. Tonsillit durumunda, aşağıdaki faktörler benzer kabul edilebilir:

 1. tüm organizmanın veya bireysel bölgelerinin bağışıklık kaybı
 2. aşırı soğuma
 3. KBB patolojisi dersi
 4. Vücudun kronik lezyonlarının varlığı
 5. alerjik reaksiyon
 6. Olumsuz bir ortamda (kimyasal olarak kirlenmiş, tozlu, vb.) bir kişinin uzun süreli varlığı

Sözü edilen faktörlerden birinin etkisi altında, akut anjin gelişmesi başlıyor, bu da nazofaringeal mukozanın ve farklı formasyonların bademciklerinin yenilgisinde kendini gösteriyor. Uzun süren tedavi yokluğu ya da yanlış organizasyonu ile birlikte, hastalığın akut formu, kronik bir patolojiye dönüşebilir ya da tatsız bir takım komplikasyonlara neden olabilir, ki bu da istenmeyen bir durumdur.

Akut veya kronik oluşumun bademcik iltihabı belirtileri haklı olarak kabul edilir:

 • sıcaklıkta 39 derece artış
 • boğaz ağrısı
 • halsizlik ve artmış uyuşukluk, yorgunluk
 • vücut ağrıları
 • genişlemiş lenf düğümleri
 • nazofarenks ve bademciklerin kızarması, iltihapları ve şişmesi
 • Bazen - ciltte kızarıklık, nazofarenks ve bademcikler üzerindeki püstüllerin görünümü

Anjina akışının akut fazı yaklaşık bir hafta kadar sürer, bundan sonra hastalık ya düzelir ya da komplikasyon gelişir. Doğal olarak, ikincisinin riskli ve zamanında organize edilmiş tedaviye yardımcı olma riskini önemli ölçüde azaltın.

Tehlikeli patoloji nedir?

Boğaz ağrısı çalışan kronik formda gidebilir!

Angina, bu tedavinin karmaşıklığına göre, akımın doğası gereği özel bir tehlike oluşturmaz. Bununla birlikte, olası komplikasyon riski bu hastalığın bir tür "Pandora'nın kutusunu" oluşturur.

Gerçek şu ki, virüs, bakteri veya mantardan etkilenen hava yolları, lokal bağışıklık açısından büyük ölçüde zayıflamaktadır. Ayrıca vücudun genel tonu da acı çekiyor. Bunun sonucu anjinin oldukça doğal komplikasyondur.

Kural olarak, yetkin ve zamanında terapi olmadan her türden bademcik iltihabı gelişmeyi tetikler:

 1. ciddi KBB hastalıkları (larenjitden pnömoniye)
 2. tüm organizmanın bulaşıcı hastalığı
 3. kronik patolojilerin alevlenmesi
 4. Solunum sistemi yapısında geri dönüşümsüz kusurlar

Yani, anjina'nın ana tehlikesi, hastalığın kendisinde değil, ama - bu, ne provoke edebilir. Tabii ki, bademcik iltihabı komplikasyonları tehlikesi her zaman çok ciddi değildir, fakat bunların sadece varlığı oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Bunu kabul etmemek için, anjinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, kendi kendine ilaçları kötüye kullanmama ve kalifiye uzmanların yardımına başvurmamanız tavsiye edilir. Sadece poliklinikte bademcik iltihabının en etkili ve etkili tedavisi için gerekli bilgi ve gerekli ekipmana sahip insanlar olduğunu unutmayın.

Hastalığın tedavisi için tabletler, spreyler ve şekerler

Tedavi nedenine ve ek semptomlara bağlıdır

Yukarıda belirtildiği gibi, profesyonel bir doktorun gözetiminde angina tedavisi daha iyidir. Bununla birlikte, hastalığın gelişmesinin ilk 2-4 gününde, kendi kendine ilaçlama hala izin verilebilir, bu yüzden teoride bile tolere edilebilir.

Tonsillit tedavisinin temel seyri şöyledir:

 1. Hastaya yatak istirahatı uygulaması.
 2. Tıbbi preparatlar ve halk ilaçları ile temsil edilebilen ilaçların kendi tarafındaki kabulü.

Belki de, herkesin yatak istirahatinin temel prensiplerini açıklamak gerekli değildir, ancak ilaç seçiminde iyice durmak daha iyidir. Belki de, hastalığın tedavisi için en etkili tabletler, spreyler ve şekerler dikkate alınarak başlayalım.

Derhal vakaların büyük çoğunluğunda belirtilen ilaç grubunun hoş olmayan semptomları durdurma aracı olarak kullanıldığına katılıyoruz. Yani, anjina hapları nedeni ile yöneltilen mücadele, spreyler ve şekerlerden bahsetmeden geçemez. İstisnalar, antiviral, antibiyotik ve antifungal ajanların tablolandırılmasıdır.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Onlar hakkında daha sonra daha detaylı konuşacağız, şimdi boğaz ağrısının semptomlarının en iyi nötrleştiricilerinde duracağız. Bunlar şunları içerir:

 • tabletler arasında - Grammidin (boğaz, kendi ödem ve iltihap ağrısının hafifletilmesi için), aspirin veya parasetamol (vücut ısısı ve giderici ağrı eklemlerde, baş ve diğer vücut siteleri azaltmak için).
 • Pastilleri arasında - Falimint ve Strepsils, boğaz rahatsızlığı gidermek için mükemmeldir.
 • spreyleri arasında - Geksoral, söndürme enfeksiyonunda karmaşık bir etkiye sahiptir ve ödem ortadan kaldırılması, burun iltihabı ve ile boğazdaki ağrıyı dindirmek.

Kural olarak, bu ilaçlar tek bir komplekste kullanılır. Tipik resepsiyon şeması, haftada 2-3 kez tablet almakta, 10-12 kez lolipop almakta ve bir hafta boyunca her gün bir sprey için 2 kez sprey kullanmaktadır. Doğal olarak, bu veya diğer ilaçları kullanmadan önce, talimatlarını derinlemesine incelemek önemlidir.

Antibiyotikler, antiviral ve antifungal ilaçlar

Çoğu zaman, anjin antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir

Herhangi bir tonsillitin tedavisindeki temel, bu hastalığın provokerini doğrudan etkileyen ilaçlar olmalıdır. Angina ya virüslerden dolayı ya da mantarlar yüzünden bakteriler yüzünden geliştiğinden, belirli bir patojen sınıfı ile savaşmak için ilaçlar kullanılmalıdır.

Semptomlar için bademcik iltihabının nedeninin belirlenmesinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, tedavinin başlamasından önce, hastalığın nedensel etkisinin belirlenmesine yardımcı olacak kan ve idrar testlerinin yapılması arzu edilir. Gerekli bilgileri aldıktan sonra, hemen uygun ilaçları almaya başlamalısınız.

En iyi "savaşçılar", nedensel faktör olan bademcik iltihabıdır:

 • Antibiyotikler arasında - Amoksiklav, Sefuroksim ve Sumamed, çok çeşitli bakteriyel mikroorganizmalarla savaşabilirler.
 • Antiviral ajanlar arasında - Anaferon ve Kagocel, aynı zamanda birçok viral patojen anjinini de etkilemektedir.
 • Antifungal ilaçlar arasında - Diflucan ve Orungal, nazofarenks ve bademcikler mantar enfeksiyonu mücadele için en iyi araçları temsil eder.

Antibiyotik ilaçların kullanımı bağırsak mikroflorası restore ilaçların seyrini tamamlamak için önemli olduğunu unutmayın. Bunların en kalifiyeli - Bifiform ve Lineks. Yine, tüm ilaçları kendilerine verilen talimatlara göre alın.

Gargara için en iyi çözümler

Gargara ilaçlanmış veya halk ilaçları olabilir

Angina'nın hoş olmayan “boğaz” semptomlarını ortadan kaldırmada mükemmel bir yardım, gargara için tıbbi çözümlerin tedavisindeki süreçtir. Bu ilaç sınıfında ortak bir yönelime sahip olanların ve belirli bir patojenler bademcik iltihabını etkileyebilenlerin belirlenmesi gerektiğini unutmayın.

Son ilaç grubunun bir doktorun katılımı olmadan kullanılması önerilmemektedir, ancak genel amaçlı çözümler sadece her durumda kullanılması güvenli değildir, aynı zamanda gerçekten faydalıdır.

En iyi tıbbi çözümler şunlardır:

 • Klorheksidin, nazofarenksin etkilenen bölgesi üzerinde kompleks bir antimikrobiyal etkiye sahip bir ilaçtır, aynı zamanda dokularında iltihap, şişme ve ağrıyı azaltır.
 • Furacilin, ilacın 1 tabletini bir bardak ılık su içinde seyrelterek hazırlanan bir çözeltidir. Güçlü antimikrobiyal etki Furacilinin etkisi yoktur, ancak etkilenen dokuların şişmesini ve iltihaplanmasını mükemmel bir şekilde giderir.
 • Miramistin, Klorheksidin'e oldukça benzer bir etki ilkesine sahip bir ilaçtır. Bir kalitatif prosedür için, çocuklar için su için 5-7 mililitre ilaç alınması ve yetişkinler için yaklaşık 10-15 alınması istenir.

Herhangi bir çözelti ile boğaz yıkayın, her yemekten sonra zorunlu bir prosedür ile günde en az 3-5 kez tekrar edilmelidir. Bu veya bu ilacı kullanmadan önce, ona ekli olan ek açıklamaları ayrıntılı olarak incelemeyi unutmayın.

Soluma için araçlar

Nebulizatör - inhalasyonlar için etkili bir cihaz

Soluma, gargara ile birlikte boğaz ağrısının nahoş belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Ek olarak, sıcak buhar patolojinin tedavi oranını olumlu yönde etkiler ve komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır.

Ancak, soluma her zaman kullanılamaz. Onlara ana kontrendikasyonlar şunlardır:

 1. yüksek vücut ısısı
 2. kardiyovasküler sistemle ilgili problemler
 3. burun zayıf kan damarları
 4. inhalasyon çözeltisinin bileşenlerine alerjik reaksiyon varlığı
 5. solunum yollarında püstül gelişimi

Bu gibi fenomenlerin yokluğunda, inhalasyonlar sadece yararlı değil, aynı zamanda anjina için de gereklidir. En iyi inhalasyon yöntemleri, aşağıdaki yöntemlerden biri ile gerçekleştirilir:

 • Sıcak ve özel olarak hazırlanmış sıvı üzerinde buharların solunması. Örneğin, patates ve uçucu yağın kaynatmasını kullanabilirsiniz. Prosedür genellikle yatmadan önce tekrarlanır ve yaklaşık 10-15 dakika sürer. Etkisini arttırmak için, büyük bir peçe solunumu olan bir hastayı çiftler halinde kapatabilir ve bir sıvı ile bir kap üzerine oturabilirsiniz.
 • İnhalasyon cihazlarının kullanımı - nebülizerler. Bu durumda, buharların solunması özel bir maske ve özel inhalasyon solüsyonları kullanılarak gerçekleştirilir. İkincisi olarak en etkili - Berodual ve Lazolvan. İstenirse, narzan veya tıbbi su ile değiştirilebilir.

İnhalasyonları kötüye kullanmak gerekli değildir. Uygulamalarının optimal varyantı, anjina tedavisinin tüm seyri boyunca (yaklaşık 7-10 gün) yatmadan önce bir kerelik prosedürün tekrarlanmasıyla temsil edilir.

Halk terapi yöntemleri

Bal ile ılık süt, boğaz ağrısı için etkili bir ilaçtır

Bugünkü makalenin sonunda, yukarıda tarif edilen ilaçların etkisini mükemmel bir şekilde tamamlayabilen bademcik iltihabı tedavisi yöntemlerini ele alacağız.

Doğal olarak, geleneksel tıbbı kullanırken, asıl şey zarar vermek değildir, bu nedenle, kendi kendine yapılan ilaçlar, gerekli sorumluluk ile alınmalıdır. Kullanılan aracın bileşenlerine alerjisi olan hastanın riskini dışlamak özellikle önemlidir.

Angina halk tedavisinde en etkili yöntemler aşağıdaki gibi kabul edilir:

 • Limon, meyve, reçel veya çilek, tonik ve bağışıklık kazandırıcı organizma ile Vitamin çay.
 • Hardal ayak banyoları, 2-4 kaşık hardal tozu ile bir sıcak su havzasının karıştırılmasıyla ve bademcik iltihabı işleminin hızlandırılmasına yardımcı olarak yapılır.
 • Benzer bir etkiye sahip olan tavuk suyu, vitamin çayları gibi.
 • Hastanın vücudunda mükemmel bir immün sistemi uyarıcı etkisi olan herhangi bir oluşumda bal.
 • Sarımsak ve soğan, nazofarenksin olumsuz mikroflorası ile mücadele antibiyotikler, antiviral ve antifungal ilaçlar ile iyi yardımcı olabilir.

Doğal olarak, yukarıda belirtilen halk ilaçları, anjinin tedavisinde ana yoldan mümkün değildir, ancak ilaç yardımı ile işaretlenmiş ilaç kursu oldukça olasıdır. Bunun üzerine bugünün makalesinin konusuyla ilgili. Sunulan materyalin sizin için yararlı olduğunu ve ilginç sorulara cevap vereceğini umuyoruz.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Anjina tedavisi için ilaçların gözden geçirilmesi

Ne yazık ki, birçok kişi hastalığın belirtilerini hafifletmeye ilaçları dağıtmak için tercih yeterince ciddiye akut tonsillit, halk sık sık denilen anjin, gibi hastalıklara karşılık gelir. Aslında, boğaz ağrısı - İyi tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara (kalp hastalığı, eklemler) daha sonra yol açtığına bir hastalık, bu nedenle herhangi bir genel semptomlar (ateş, halsizlik eşlik olmasa bile boğazında belirgin ağrı görünümü, baş ağrısı vb.), bir doktora gitmek daha iyidir.

Angina tedavisi için ilaçların sınıflandırılması ve gözden geçirilmesine dikkatinizi sunuyoruz.

Anjina için antibiyotikler

Antibiyotikler, bakteri kaynaklı ise antibiyotikler etkili olacaktır, çünkü antibiyotikler virüsler üzerinde herhangi bir etki göstermemektedir. Viral bir boğaz ağrısını bakterilerden görsel olarak ayırt etmek zor olabilir, bu nedenle doktor, klinik tabloya dayanarak, test sonuçlarını beklemeden, geniş bir etki spektrumu antibiyotikleri reçete edebilir.

Doktor akut tonsillit ve reçete edilen antibiyotikler teşhis ederse, o zaman alınmalıdır. Ayrıca, durumdaki düzelmeye rağmen, ağrı sendromunun azalması ve vücut ısısının normale döndürülmesine rağmen, tedavinin seyrini kesmek imkansızdır. Bu, bademcik iltihabının sebebi olan bakteri florasının, sadece yok edilmekle kalmayacak, aynı zamanda bu tip antibiyotiğe de direnç gösterecek olmasına yol açacaktır. Bu durumda, boğazdaki akut formdan enflamatuar süreç kronikleşebilir. Daha sonra, zaten kronik hale gelen bademcik iltihabı ile, hasta daha "güçlü" antibiyotik almak zorunda kalacak. Ayrıca, antibiyotik tedavisinin reddi, enfeksiyonun yayılmasına ve komplikasyonların gelişmesine (miyokardit, glomerülonefrit, artrit ve hatta menenjit) yol açabilir.

Çoğu durumda, antibiyotik penisilin grubundan atanır, sıklıkla tercih edilen ilaç, antibiyotik ve klavulanik asit birleştirerek, amoksisilin ve bunun analogları veya anjin ile kombine hazırlanmasıdır. aşırı duyarlı penisilinler veya makrolidler (azitromisin, eritromisin, vs.) grubundan ilaç yazabilir kullanımları doktor için diğer kontrendikasyonlar zaman.

Yerel olarak kullanılan antibakteriyel ilaçlar da vardır. Bunlardan biri, inhalasyonlar için bir aerosol formunda üretilen, iyi bilinen bir preparasyon Bioparox'dur. Rusya'da nispeten yakın zamanda kullanılmaktadır, bu yüzden akut tonsillitli hastalarda kullanımının tavsiye edilebilirliği konusunda hala tartışmalar vardır. Bioparox etkili değildir pürülan sürecinin gelişimi ile, sadece hastalığın ilk (catarrhal) aşamasında kullanım için tavsiye edilir. Ancak, bir doktor ve sistemik antibiyotikler ile birlikte pürülan anjina ile atanabilir. Bu ilacın, başka bir antibakteriyel ilaç kadar ciddiye alınması gerektiği, yani tedaviye başladıktan sonra, bir sona getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ayrıca bir antibiyotik gramicidin içeren lokal aksiyon Grammidin neo bir antibakteriyel madde vardır. Rezorpsiyon için tablet formunda mevcuttur. Ayrıca bir antibiyotik ek olarak, aynı zamanda bir çocuk formu (Gramdin çocuk) yanı sıra analjezik bir etkiye sahip bir anestezi ile Grammidin neo vardır.

Anjina ile antiviral ilaçlar

bir viral hastalık doktorun zemin üzerine boğaz ağrısı gelişmesiyle birlikte antiviral ilaçlar alımını reçete edebilir. Antiviral tedavi semptomların başlamasından sonraki ilk 24-48 saat içinde, tedavinin başlangıcında etkili olduğu hatırlanmalıdır. yeterince geniş Bugün spektrum antiviraller: Ingavirin, Arbidol, Kagocel, Tamiflu, Relenza, vb bu ilaçlarla tedavi bile Anaferon zamanında başlatma antibiyotik gerekebilir bakteriyel florası orada meydana gelecektir garanti etmez..

Anjinada lokal antiseptikler

Antibiyotik tedavisine ek olarak, eğer reçete edilirse, herhangi bir etiyolojinin anjina ile, hastalığın semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan lokal tedaviye ihtiyaç vardır.

Anjin tedavisi için kullanılan ilaçlar, antimikrobiyal etkiye sahiptir ve ayrıca anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Bunlar tabletler, pastiller, rezorpsiyon için pastiller, spreyler, yağlama ve boğazın durulanması için yağlayıcılar şeklinde temin edilebilir. Yerel ilaçların kullanımı için minimum kontrendikasyonları vardır, bu nedenle bir doktorla görüştükten sonra, hamile ve emziren kadınların yanı sıra çocukları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Boğazın durulanması ve yağlanması için araçlar

Angina ile gargara yapmak için kullanılabilecek en zararsız yol, elbette, bitkisel infüzyonlar ve soda-tuz solüsyonları, kontrendikasyonların yokluğunda, iyot ilavesiyle olur. En sık kullanılan otlar, bireysel hoşgörüsüzlük haricinde, kullanım kısıtlaması olmayan papatya, adaçayı ve kadife çiçeği suyudır.

Eski, kanıtlanmış, düşük maliyetli, ama yine de tablet veya nihai çözüm şeklinde bir eczanede satın alınabilir oldukça etkili furatsilin olduğunu. Ayrıca antiseptik etkisi sahip olan, örneğin klorheksidin, Miramistin, Givalex, Furasol, Geksoral, Chlorophillipt ve diğ., Olarak gargara maddeler için kullanılabilir.

Bazen boğazın durulanması için kullanılabilen çözeltiler de bademciklerin yağlanması için kullanılır. Çoğu zaman, Lugol çözeltisi ve Chlorophyllipt yağ çözeltisi bu amaçla kullanılır.

spreyler

Boğazı durulama yeteneği her zaman değildir, bu nedenle boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğu çeşitli şekillerde mevcuttur. Spreyler, nasıl gargara yapılacağını bilmeyen küçük çocukları tedavi etmek için uygundur. Boğaz ağrısını tıbbi çözümlerle günde 3-4 kez sulayın. Bugüne kadar, sprey şeklinde çok sayıda ilaç bulunmaktadır: Hexoral, Miramistin, Strepsils plus, Tantum Verde, Jox ve diğerleri.

Rezorpsiyon için tabletler, pastiller ve pastiller

Bu, anjinin tedavisinde kullanılan belki de en popüler ilaç türüdür. Anti-anjina, Strepsils, Faringosept, Septolete, Geksoral Sekmeler, Tantum Verde, Lizobakt - bu akut tonsillit tedavisinde rezorbe tabletlerin tam listesi değildir.

Doğrudan anjina ile iltihaplı bademcik iltihabı uygulanan ilaçların çoğu kullanım için kontraendikasyonları yoktur. Çoğu zaman, kullanımları ilacın bir parçası olan herhangi bir bileşene bireysel hoşgörüsüzlükle sınırlıdır. Özellikle anjin tedavisine yönelik ilaçların kompozisyonunun dikkatli bir şekilde incelenmesi, anestetik ve esansiyel yağlara karşı alerjisi olan kişileri takip eder. Ayrıca dikkatli bir şekilde iyot preparatları almanız gerekir. Gebe ve emziren kadınların yanı sıra tiroid bezi hastalığından muzdarip insanlar, sadece doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanabilirler.

Boğaz ağrısı semptomatik tedavi

ateş düşürücü

boğazda şiddetli ağrı ek olarak, bademcik iltihabı, genellikle zehirlenme sendromu eşlik (ateş, baş ağrısı, titreme, güçsüzlük, ve diğerleri.). Gerekirse angina sıcaklık steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçları kapsayan gruptan antipiretikler uygulanan azaltmak için (Parasetamol, ibuprofen, Nurofen, Panadol, aspirin, Koldreks, Fervex ve diğ.). Antipiretik ek olarak, bu ilaçlar da analjezik ve anti-inflamatuar etkileri vardır. Bu ilaçlar anjina ile durumu rahatlatır, ancak hastalığın nedenini etkilemez.

Angina ile diğer ilaçlar

Homeopatik ilaçlar

Diğer tedavilerle birlikte karmaşık terapinin bir parçası olarak önerilmektedir. Böyle bir ilaca bir örnek: 2 yaşından itibaren hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılan Anginitis-GF. Analjezik, anti-inflamatuar ve anti-ödematöz etkisi vardır.

vitaminler

anjin önerilen emme multivitamin kompleksleri (Multitabs, Pikovit, alfabe, Biomax, Vitrum, Complivit ve diğ.) maruz kaldıktan sonra vücudun bağışıklık ve kurtarma korumak için, doğal bağışıklık sistemi uyarıcıları (Sibirya ginsengi, ginseng, Echinacea purpurea göre belirli diyet takviyeleri alımı olarak yararlı mi ve diğerleri).

probiyotikler

bağırsak bozukluğu önlemek amacıyla anti bakteriyel terapi, Bifidobacteria ve Lactobacilli'nin içeren ilaçların uygulanmasını tavsiye ise (Lineks, Atsipol, atsilakt, Bifiform, Bifidumbacterin, Probifor, Normoflorin ve diğ.) anjin tedavisi için tahsis edildi. bakteri öldürücü terapinin arka da vajinal mikroflora normal bileşimi ve pamukçuk gelişme bozulması ortaya çıkabilir olduğu gibi probiyotik alan kadınlar için, özellikle uygundur.

İlgilenilen tıbbi ürünlerin listesinin aşina olduğu için dikkatinizi çekiyoruz. Kendinize veya sevdiklerinize ilaç tedavisi için kendiliğinden atama kabul edilemez, bir doktora görünmelisiniz.

Hangi doktora başvurulur?

Boğaz ağrısı belirtileri olduğunda, mümkün olan en kısa sürede çocuk doktoru veya terapistle görüşmeniz gerekir. Şiddetli vakalarda KBB doktorunun konsültasyonu gösterilir. Tekrarlayan tonsillit, bir enfeksiyöz hastalık uzmanı, bir immünolog tarafından yapılan muayenenin bir göstergesidir. Kardiyolog, romatolog, nefrolog ve diğer uzmanların dahil olduğu hastanın tedavisinde komplikasyon gelişmesi ile.

Alıcılar değerlendirmeden angina için en iyi çareler

Angina tedavisi için doğru ilaçtan, vücudun hastalık ile ne kadar çabuk başa çıktığına bağlıdır. Kalp, böbrekler, eklemler üzerindeki komplikasyonların görünümünü dışlamak için, kanıtlanmış imalatçılardan sadece yüksek kaliteli ve etkili ilaçlar elde etmek gereklidir. Bu yazıda, size uygun olan ilacı seçmenize yardımcı olacak boğaz ağrısı için en iyi ilaçların derecesini öğreneceksiniz.

Firmaların seçtiği boğaz ağrısı için çözüm

Bugüne kadar, anjin tedavisi için ilaç üreten çok sayıda ilaç şirketi bulunmaktadır. Bununla birlikte, hepsinin yüksek kaliteli üreticiler olduğu kanıtlanmamıştır.

Boğazların tedavisi için hangi firmaların pazara etkili, yüksek kaliteli ve güvenli ilaçlar sağladığını düşünün:

5. Materia Medica

7. Borschagovsky HFZ

8. Reckitt Benckise

En iyi antibiyotikler

Antibiyotikler, tehlikeli mikroorganizmaları yok eden veya büyümelerini engelleyen etkili ilaçlardır. Bakteriyel hastalıklar için yeri doldurulamaz. bademcik iltihabı tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler aşağıdaki gruplar: penisilinler, sefalosporinler, makrolidler, linkozamidler (bakteriyel angina vakalarında% 95) kullanılır.

Bademcik iltihabı için reçete her grup antibiyotik, en popüler ve etkili ilaç düşünün.

amoxiclav

Penisilinler antibiyotik grubu tıbbi uygulamada yaygın olarak uygulanabilir. amoksisilin ve klavulanik asit, bakteri öldüren edilir: Bu hücre nedeniyle, aktif kuvvet bileşenleri, yapılmış olduğu bir madde üretmek için izin vermez.

Avantajları:

 • preparat hızlı bir şekilde vücut ve dokunun sıvı ortamına nüfuz eder;
 • üç aylıktan itibaren başvuran çocuklar;
 • ilaç etkili bir şekilde bakterileri yok eder;
 • serbest bırakma formu: tabletler, süspansiyonlar ve enjeksiyonlar için toz, çok uygun olan;
 • Emilim oranı gıda alımına bağlı değildir;
 • bir koruyucu penisilin (yani, resistance-laktamazların etkisi ile yok edilmez - ilaç direnci için bakteriler tarafından üretilen maddeler);
 • gram (pnömokok, stafilokok, steptokokkovye, Bifidobacterium, Corynebacterium, vs.) ve gram negatif etkili (meningokok, gonokok, Vibrio, klamidya, Spirillum ve böyle devam eder.) bakteriler.

dezavantajları:

 • olumsuz bir reaksiyona neden olabilir;
 • Alerjik insanlar için kontrendikedir.

sefuroksim

Antibiyotik grubu sefalosporinler. İlacın prensibi, hücrenin parçalanmasına neden olan bölünebilir bakterinin hücre zarının tahrip edilmesidir.

Avantajları:

 • yaygın olarak uygulanabilir: KBB hastalıkları için reçete; solunum, ürogenital sistemler, yumuşak dokular ve deri hastalıkları, gastrointestinal sistem, vb.
 • kolayca tolere edilir ve hızlı bir şekilde enfeksiyonla başa çıkmaya yardımcı olur;
 • Penisilinleri antibakteriyel etkinlik ile aşıyor;
 • neredeyse hiç yan etki yok;
 • β-laktamazın etkisine dayanıklıdır;
 • Gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerde etkilidir;
 • Çok uygun olan yiyeceklerden bağımsız olarak kullanılabilir.

dezavantajları:

 • sefalosporinler penisilinler ile çapraz reaksiyona sahiptir, bu yüzden alerjisi olanlar için tavsiye edilmez;
 • yenidoğan ve bebeklerin tedavisi için uygun değildir. 2 yaşından büyük çocuklara atama;
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmak, sadece risk ve fayda arasındaki ilişkiyi analiz ettikten sonra, istenmeyen bir durumdur.

sumamed

Antibiyotik grubu makrolidleri. Eylem ilkesi, bakterisidal hücre proteininin sentezini bastırmayı amaçlamaktadır.

Avantajları:

 • ilaç anjinada kullanılan en az toksik antibiyotik grubuna aittir;
 • dokularda yüksek konsantrasyon;
 • altı ay yaşına gelmiş çocuklara atanır;
 • ilacın immünomodülatör ve anti-inflamatuar aktivitesi Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterileri yok eder;
 • boğaz, bronşit, pnömoni, peritonit ve diğer hastalıkların enfeksiyöz lezyonları için güçlü bir antibiyotik olarak kabul edilir;
 • bırakma şekli - tabletler, enjeksiyonlar, süspansiyonlar;
 • çalıyorken bir kez yeterince al;
 • Ortalama tedavi süresi 5 gündür.

dezavantajları:

 • Nadir durumlarda uygulamadan sonra alerjik döküntü şeklinde yan reaksiyonlar vardır;
 • ilacı almak yemeğe bağlıdır: yemeklerden bir saat önce ya da yedikten bir saat sonra;
 • birçok kontrendikasyon vardır.

klindamisin

Antibiyotik grubu linkozamidleri. Nadiren kullanılır - boğaz ağrısı tekrarlanması durumunda. Hareket ilkesi, ribozomlar tarafından protein sentezinin inhibisyonudur.

Avantajları:

 • Yukarıdaki antibiyotiklere hasta intoleransı durumunda atanan;
 • klindamisin alımı gıda alımına bağlı değildir;
 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • Diğer antibiyotiklere dirençli bakterilerin yok edilmesinde etkilidir;
 • tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde salınır, her iki form da ilaca hızlı bir şekilde nüfuz eder, bu da ilacın tartışmasız bir avantajıdır;
 • Boğazın şiddetli aşamalarında bile etkilidir;
 • Bu antibiyotik ile tedavi seyrini geçtikten sonra, hastalığın belirtileri tamamen kaybolur.

dezavantajları:

 • Sadece gram-pozitif bakterilerle etkilidir;
 • kontrendikasyonlar var;
 • olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

En iyi antiviral ilaçlar

Anaferon

İlaç antiviral ilaçları ifade eder. Kabul edilmesi, hastalıklı bir durumun başlangıcından itibaren tavsiye edilir, böylece vücudun virüslere karşı direnci artar, bu da iyileşme hızını artırır. Her yarım saatte iki tablet alın, ancak üst üste 5 saatten fazla, daha sonra tam iyileşene kadar günde iki tablet.

Avantajları:

 • koruyucu hücreler ve proteinlerin geliştirilmesine yardımcı olur;
 • virüslerin çoğalmasını bloke eder;
 • Bu tedavi sırasında ve grip, SARS, bulaşıcı herpes virüslerinin önlenmesi, bakteriyel enfeksiyonlar ve diğer hastalıklar gibi hem de kullanılabilir, böylece homeopatik ilaçları belirtmektedir.;
 • bağışıklığı destekler;
 • Çocuklar için ayrı bir Hat Anaferon Detskiy verilir, 1 aylıktan itibaren izin verilir;
  advers reaksiyon yoktur;
 • ilacı diğer ilaçlarla birleştirebilirsiniz;
 • ilaç reçete olmadan dağıtılmaktadır.

dezavantajları:

 • Hamilelik veya emzirme döneminde önerilmez.

Kagocel

Kagocel bir immünomodülatördür. Aktif madde, bir antiviral etkiye sahip olan geç interferonun oluşumunu uyaran kopolimerin sodyum tuzudur. Hastalığın ilk gününden tedaviye başlamak daha iyidir (ancak dördüncü günden geç olmamak kaydıyla), böylece anjina akışının süresini kısaltabilirsiniz.

Avantajları:

 • son derece etkili;
 • iyi tolere edilir;
 • toksik olmayan;
 • grip, SARS, boğaz ağrısı, uçuk ve diğer hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için uygundur;
 • Pratik olarak hiçbir yan etki yoktur.

dezavantajları:

 • kabul üç yaşından itibaren izin verilir;
 • Emziren ve hamile kadınlar dikkatle alınmalıdır.

Anjina belirtilerini ortadan kaldıran en iyi ilaçlar

Klorofilpil sprey

antibiyotiğe dirençli stafilokoklar varlığında endikedir Bu anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel ilaç: anjin, serviks, solunum yolu hastalıkları, yanıklar ve diğer aktif bileşiklerin aşınması - klorofil A, okaliptüs B.. Yerel olarak uygulanır. Bezleri, bakterileri yok eden anestezik koruyucu bir film oluşturur.

Avantajları:

 • güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir;
 • enflamatuar süreci hızlı bir şekilde giderir;
 • tedavi kursu küçüktür - sadece 3-4 gün;
 • ilaç farklı formlarda mevcuttur;
 • vücudun bakteri enfeksiyonuna direncini artırır;
 • Düşük fiyat

dezavantajları:

 • Hasta alerji angina eğilimli ise, o zaman, kullanımdan önce alerjik reaksiyon semptomları kullanma izni verilir üzerinde 6 saat sonra, yokluğunda, ilaca tepkisini test etmek için;
 • emzirme ve hamilelik sırasında önerilmez.

Strepsils Lozenges

Strepsils mükemmel bir antimikrobiyal ve anestezik ilaçtır. Aktif maddeler - 2,4-diklorobenziletanol, amil metakril, lidokain, hangi şekerler nazal ve antiseptik etki yerlerine sahiptir. Günde 8'den fazla parça almamaya izin verilir.

Avantajları:

 • boğaz ağrısının ağrılı semptomlarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması;
 • inflamatuar sürecin azaltılması;
 • olumsuz reaksiyonların yokluğu;
 • çocuklara alınabilir (önerilen yaş - 5 yıldan önce değil);
 • lolipoplar tadı güzeldir ve şeker içermezler, bu nedenle alımları diyabet hastalarına bırakılır.

dezavantajları:

 • ilacın bileşenlerine karşı artan bir duyarlılık varsa, ilacı kullanmak yasaktır;
 • bileşim, lezzet ve renk içerir;
 • Boğazda ağrılı semptomların geçici bir rahatlaması vardır, bu nedenle bazik tedavinin yokluğunda, bir süre sonra ağrı tekrar geri döner.

ibuprofen

İbuprofen, steroid olmayan ilaçlara işaret eden güvenli bir analjeziktir. Anti-inflamatuar, antipiretik, analjezik etkiye sahiptir. Tablet şeklinde üretilmiştir.

Avantajları:

 • ARI, angina, akut solunum yolu enfeksiyonları, kas-iskelet sistemi iltihabi hastalıklar, gut artrit, herhangi bir lokalizasyonun ağrı sendromları, vb etkili;
 • ateşi ortadan kaldırır;
 • angina ile yutulduğunda ağrıyı azaltır;
 • iltihabı azaltır;
 • Çocuklara kabul edilmeye izin verilir (sadece doktor tarafından reçete edildiği takdirde 0 ila 3 ay arasında).

dezavantajları:

 • kontrendikasyonlar var;
 • yedikten sonra kesinlikle alın;
 • tedavide, bir organizmada etanol olmamalıdır;
 • iltihabın nedenini etkilemez, sadece semptomatik bir etkiye sahiptir;
 • Nadir durumlarda, küçük advers reaksiyonlar mümkündür.

Boğaz ağrısı için ne çare?

Doğru ilacı doğru bir şekilde seçmek için aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır:

1. Angina nedeni. Bu, ilaç seçimini etkileyen ana faktördür. Anjina patojenlerinin bakteriler olması durumunda, ilaç antibiyotikler arasından seçilmelidir. Doktor, ilacın kilosunu, hastanın yaşını, alerjik reaksiyonların varlığını, ilacın aktivitesini ve ilacın ilaca olan duyarlılığını, hastanın toleransını, bademcik iltihabının şiddetini hesaba katmalıdır. Doz ve kabulün seyri her durumda bireyseldir.

Patojen bir virüs ise, o zaman tedavi için ana ilaç bir antiviral ajan olmalıdır.

2. Anjin akışının şiddeti. İnflamatuar süreç 3 aşamadan oluşur:

 • Lacunar bademcik iltihabı, tonsil arterlerin bazen bir ızgaraya birleşerek geniş pürülan oluşumlar geliştirdiği en ciddi aşamadır;
 • Foliküler bademcik iltihabı - bademcikler açıkça ifade edilen belirgin, belirgin beyaz veya sarımtırak püstüller, bir darı tohumunun büyüklüğüne;
 • Catarrhal tonsillitis - bademcik iltihaplıdır ve kırmızı bir renge sahiptir, ancak pus yoktur.

Bir ilacın seçimi, kursun ciddiyetine bağlı olarak, daha ağır iltihaplı süreç, daha güçlü ilaç olmalıdır.

Hoş olmayan belirtileri azaltmak için, ana ilaç alımını semptomatik tedaviyle (ağrı kesiciler ve antipiretik ilaçlar) birleştirmek gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir anjinada boğaz ve çocuk için soğuktan mı?

Enfeksiyonun ana odağı ve anjinada ağrı kaynağı boğazdır. Tedavi yöntemi ve seçilen ilaç, sadece etkinliğini değil, aynı zamanda hasarlı mukoza zarlarının iyileşme ve rejenerasyon hızını da belirleyecektir.

Yağlı streptococcus

Yağlı streptococcus - ağız ve yutak mikrofloranın 30 ila 60% temsil yanı sıra, burun boşluğu, sindirim yolunda yaşayan tüm normal insanlarda mevcut olan yeşil renk Blutwurst ortamında boyalı streptokok türleri, ortak adı.