Loading

boğaz ağrısı

Angina - bakteri, virüs veya mantarların neden olduğu oldukça yaygın bir enfeksiyöz hastalık olan ve karakteristik özelliği palatine bademciklerin yenilmesidir. Ayrıca, inflamatuar süreç nazofaringeal, laringeal ve lingual bademcikler içinde gelişebilir; Daha sonra sırasıyla angina, nazofaringeal, laringeal veya lingual olacaktır. Enfeksiyon hem kendi mikroplarıyla hem de dışarıdan oluşur ve iki şekilde oluşur: gıda ve hava yoluyla. Bununla birlikte, sıklıkla iç enfeksiyon farenks veya ağız boşluğundan (çürük dişler, bademciklerin kronik iltihaplanması vb.) Meydana gelir.

Anjin nedenleri

Çoğu durumda, daha önce sahip olduğu başlıca ev eşyaları ile boğaz içine düşmek streptokok, stafilokok, ve pnömokoka neden olduğu boğaz ağrısı hastalığı, (kirli tabaklar, vb), anjin ile Hasta bir insanı memnun. Aynı zamanda, hastalığın ortaya çıkması, sistematik boğaz (toz, duman vs.) ve hastalıklar nazofarinks varlığında içine giren çeşitli tahriş edici maddelere katkıda bulunabilir (vb lenf bezleri ve.) 'De, kırık burun nefes. burun boşluğunda meydana gelen pürülan enflamatuar süreçler, sinüs (sinüzit, vb) ve ağızdan (çürüme dişler) oldukça sık angina oluşumuna yol almaktadır.

Anjina oluşumunun belirleyici faktörleri genel veya lokal hipotermi, zihinsel aşırı yüklenme, aşırı çalışma, bulaşıcı bulaşıcı hastalıklar, vücudun duyarlılaşması, beriberi

Angina Belirtileri

- Yutulduğunda ve yutulduğunda akut boğaz ağrısı

- Zayıflık ve genel halsizlik

- Lenf düğümlerinin büyütülmesi

- Eklemlerde artrit

- Vücut ısısını 38 * - 39 * C'ye artırın

- Hastalık gelişiminin ilk günlerinde yumuşak damak, bademcikler, dil ve palatine kemerler parlak kırmızı renkte boyanır.

- Doğrudan bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi için küçük alanlar olabilir.

Kuluçka süresinin süresi on saat ila üç gündür. Hastalık her zaman keskin bir şekilde başlar: bir ürperti, genel vücut ısısı yükselir, yutulduğunda karakteristik ağrı görülür, ağrılı hale gelir ve bölgesel lenf düğümleri artar.

Ana angina semptomları genel soğuk algınlığına oldukça benzerdir, ancak boğazda boğazda ağrı daha keskin, akıntı daha uzundur ve daha ağırdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina birincil, ikincil ve spesifik olabilir.

Birincil. Sadece farenksin lenfadenoid halkasının etkilendiği akut inflamatuar hastalık.

İkincil. (. Benzerleri difteri mononükleoz, difteri, kızıl ve) Tonsiller akut enfeksiyöz hastalıklara etkilenen, yanı sıra kan sistemi (lösemi, sindirim - ilişkin toksik aleukia, agranülositoz, vs.) hastalıklardır.

Özgül. Provoke edici faktör spesifik bir enfeksiyondur (Simanovsky fungal angina veya angina - Plaut - Vincent)

Boğaz ağrısı çeşitleri

Bademcikler zarar derinliği ve doğasına bağlı olarak, anjin, lacunar, foliküler, catarrhal ve nekrotik ayrılır

Lacunar Angina

Bademcik bölgesinde, bademcikler yüzeyine pürülan plağın yayılmasıyla birlikte bademcikler etkilenir. Faringoskopi yapılırken bademciklerin infiltrasyonu ve ödemi, belirgin hiperemi ve lakün genişlemesi görülür. Bademciklerin yüzeyindeki lifli - pürülan sarımsı - beyaz içerikler, bir kanama kusuru bırakmadan kolayca çıkarılabilen bir film veya küçük odaklar şeklinde gevşek bir kaplama oluştururlar.

Foliküler boğaz ağrısı

Öncelikle bademciklerin foliküler aparatını etkiler. Bu durumda bademcikler ödemli ve hipertrofidir, epitel kapağında supin foliküller (çap olarak beş milimetreye kadar olan soluk sarımsı oluşumlar) görülür. Geliştirilmiş foliküller açılır, böylece bademciklerin ötesine uzanmayan pürülan bir kaplama oluşturulur.

Catarrhal anjina

Bademciklerin yüzeysel hasarları ile karakterizedir. Vücut ısısı 37 * -38 ° C'ye yükselir, kan değişiklikleri minör veya tamamen yoktur. Tonsiller, infiltrasyon ve şişme nedeniyle artar. Faringoskopi sırasında, sert ve yumuşak damağı ve farinksin arka duvarını tutan parlak bir dağınık hiperemi vardır. Hastalık bir ila iki gün sürer, bundan sonra farinks abatta enflamatuar tezahürler veya anjin başka bir forma akar (foliküler veya laküner).

Nekrotizan anjina

Bu form, diğer formlardan daha belirgin yerel ve genel tezahürlerle karakterizedir (sürekli belirgin ateş, konfüzyon, tekrarlayan kusma, vb.). Kan testlerinde ESR, nötrofil, lökositozda belirgin bir artış vardır. Bademciklerin etkilenen dokuları, müköz membranın derinliklerine inen, donuk, düzensiz bir yüzeye sahip gri veya yeşilimsi sarı bir kaplamayı kaplar. Fibrin ile emprenye olması nedeniyle, genellikle yeterli etkilenen alanlar yoğunlaşır ve çıkarıldıklarında yüzey kanar. Ayrıca, nekrotik alanların reddedilmesi nedeniyle yeterince derin, düzensiz şekilli doku defektleri (çapı iki santimetreye kadar) oluşur.
Nekroz bademciklerin ötesine yayılabilir: farinksin arka kısmı, dil ve kemerler

tanılama

Faringoskopi şüpheli anjina için ana tanı aracıdır. Ayrıca, genel semptomatik görüntü, hastanın şikayetleri ve hastalığın geçmişi de dikkate alınmaktadır.

Ayrıca angina ile difteri, kızamık, kırmızı ateş, üst solunum yolu akut nezle ve akut kan hastalıkları ayırt etmek de gereklidir. Bunu yapmak için, şüphe durumunda, ilave teşhis prosedürleri gerçekleştirilir: teşhis ponksiyonu, bademciklerdeki plağın bakteriyolojik analizi, ek kan testleri, vb.

Angina tedavisi

Çoğu durumda, ayaktan anjin tedavisi ise ancak şiddetli vakalarda - Hasta hastaneye bulaşıcı departmanı taşıdı. vitaminler B ve C açısından zengin bir ışık diyet, Atfedilen, bol sıvı içmek emin olun. anjin tedavisi için temel klavulanik asit, penisilin, sefalosporin (Zinat, sefaklor, vs.), makrolidler (azitromisin, eritromisin) ve sülfonamidler ile amoksisilin kullanımını içerir antibiyotik tedavisi (kotrimoksazol ve diğerleri.). Topikal tedavi kullanılan bioparoks (fuzafunzhin) Faringosept için, (vb nergis, papatya,) otlar decoctions durulama, Tonsiller sulama (ingalipt, kameton, sebidin vs.), bir antiseptik durulama çözeltileri (furatsilin, nitrofuralom C) gramisidin.

Angina - nedenleri

Angina (bademcik iltihabı), üst solunum yolundaki lenfoid dokunun inflamasyonu sonucu bulaşıcı alerjik bir patoloji olarak adlandırılır. Hastalığın gelişimini provoke eden etiyolojik bir faktör olarak, bakteriyel, viral ve fungal patojenleri etkileyebilir. Lokal immünobiyolojik bariyerlerin azaltılması, fırsatçı mikroorganizmaların yoğun çoğalmasına yol açarak inflamasyona neden olur.

Makalenin içeriği

Angina neden oluşur? Erişkinlerin ve çocukların enfeksiyonu genellikle enfeksiyon taşıyıcısıyla konuşurken havadaki damlacıklardan oluşur. Patojen floranın invazyonunun anahtar yeri palatin bademcik ve farinksidir. Bu bölgelerdeki lokal sıcaklık, orofarenksin lenfoid dokusunda sıklıkla akut inflamasyonun provokatörleri olarak işlev gören streptokokların gelişimi için en uygun koşullara karşılık gelir.

patogenez

Anjin nedenleri nelerdir? Solunum organlarındaki patolojik süreçler sıklıkla lenfoid doku kümeleri olan palatine bademciklerin iltihaplanmasından kaynaklanır. Doğrudan sindirim ve hava yollarının birleşme yerinde bulunurlar, bu nedenle patojenler tarafından enfeksiyona daha duyarlıdırlar.

Lenfoid formasyonlar, patojenlerin KBB organlarına girmesini kolaylaştıran gevşek bir yapıya sahiptir. Orofarenksin mukoza zarına çok sayıda virülan bakterinin sokulması, bağışıklık faktörlerinin baskılanmasına yol açar ve bu da hastalığın gelişimine katkıda bulunur. Lenfoid dokuya verilen hasar, damarların geçirgenliğinde bir artışa neden olur ve boğazda şişme ile sonuçlanır. Bademciklerin nötrofiller ve makrofajlarla infiltrasyonu, siliyatlı epitelyumun erimesini ve sonuçta pürülan inflamasyon odaklarının oluşmasını sağlar.

Tonsillit patojenleri

Akut tonsillit neden yetişkinlerde görülür? Patoloji gelişiminin temel nedeni, üst solunum yollarının mukoza zarlarında patojen floranın çoğalmasıdır. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, KBB organlarına eksojen (havadan) veya endojen (hematojen) yollarla penetre olurlar. Sık görülen patojenler arasında:

 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • Corynebacterium;
 • chlamydia;
 • herpes virüsü;
 • grip virüsü;
 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri.

Olguların% 60'ında akut tonsillit tons-hemolitik streptokok ile bademcik tutulumu sonucu oluşur.

Vücudun normal reaktivitesi ile orofarenksin mukoza zarındaki fırsatçı mikroorganizmaların sayısı sınırlıdır. Ancak lokal ve genel bağışıklığın keskin bir şekilde azalması durumunda, patojenler yoğun bir şekilde gelişmeye başlar, bunun sonucunda da zehirlenme görülür.

Kataral süreçlerin zamanla azalması, özellikle kronik bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, menenjit, piyelonefrit gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Etiyolojik faktörler

Koşullu patojenik mikropların az miktarda, mantarlar ve virüsler her zaman KBB organlarının mukozasındadır. Patojen sayısını artırmak için keskin bir şekilde vücudun direncini azaltabilir. Aşağıdaki etiyolojik faktörler, erişkinlerde bulaşıcı bir hastalığın gelişmesine neden olabilir:

 • hipotermi;
 • tütün içimi;
 • beriberi;
 • boğaza mekanik hasar;
 • kronik hastalıklar;
 • hormonal ilaçların kötüye kullanılması;
 • anayasal yatkınlık;
 • lenfoid dokuların hipoplazisi.

Kural olarak, anjin nedenleri, palatine bademciklerin (bezler) işlev bozukluğunun neden olduğu lokal immünitenin azalmasındadır. Patojenlerin gelişimini kontrol eden koruyucu hücrelerin sentezinde yer alırlar. Lenfoid oluşumların çalışmalarındaki başarısızlıklar kaçınılmaz olarak, patojenik floranın gelişmesiyle ortaya çıkan lokal bağışıklığın azalmasına yol açmaktadır.

Psikosomatik nedenler

Psikosomatik - psikolojik faktörlerin somatik patolojilerin ortaya çıkışı üzerindeki etkisini araştıran psikoloji ve resmi tıpta ümit verici bir yön. Çok uzun zaman önce, bilim adamları, herhangi bir bulaşıcı hastalığın gelişimine temelin psikolojik nedenler olduğu sonucuna varmışlardır. Şu anda, uzmanlar somatik patolojiler ve hastaların anayasal özellikleri arasındaki ilişkiyi inceliyorlar.

Yeni kurama göre, bilinçaltı ve insan bilincindeki zihinsel çatışmaların neden olduğu psikolojik bozukluklar nedeniyle hastalıklar ortaya çıkar. Patolojilerin gelişmesinin organik nedenleri ikincildir ve psikosomatik başarısızlıkların sonucudur. Hangi psikolojik faktörler bademcik iltihabının gelişimini tetikleyebilir?

Psikosomatik alanında psikolog ve uzmanların görüşüne göre, üst solunum yollarının enfeksiyöz yenilgisi aşağıdakilerle ilişkilidir:

 • öfke;
 • sinirlilik;
 • kısıtlayıcı duygular;
 • sabit stres;
 • dikkat eksikliği;
 • sosyal uyumsuzluk.

Akut bademcik iltihabı, aileleri çocuklara gerekli ilgiyi göstermeyen ailelerde 4 kez daha sık görülür.

Viral bademcik iltihabı

Erişkinlerde viral enfeksiyon en sık olarak vücudun genel zehirlenmesi ve gastrointestinal sistemin bir bozukluğunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, hastalığın gelişmesi ile hastalar karın krampları, gevşek dışkı, kalıcı mide bulantısı ve ateş şikayetleriyle karşı karşıya kalabilirler. Üst solunum yolunda lokalize olan viral flora en çok temsil edilen:

 • rhinovirüsleri;
 • sinsitiyal virüs;
 • koronavirüsler;
 • herpetik virüs;
 • adenovirüsler.

Viral bir enfeksiyonun zamansız olarak yok edilmesi, kanın biyokimyasal kompozisyonunda spesifik bir değişiklik ile doludur.

Gastrointestinal sistemin disfonksiyonu, vücudun genel zehirlenmesi ve ince bağırsakta yararlı bakterilerin sayısında bir azalmadan kaynaklanır. Rinovirüsler tarafından patoloji ortaya çıkarsa, konjunktivit, şiddetli burun akıntısı ve lakrizasyon enfeksiyonun standart bulgularına katılabilir. Yetişkinlerde akut tonsillit Yerel belirtiler mukoz orofarinksin kızarıklık, bademcikler üzerinde veziküler patlamalar, boğaz rahatsızlık vardır.

Bakteriyel bademcik iltihabı

Bakteriyel (pürülan) bademcik iltihabı - orofarenks lemfoid dokusunda coccal florasının bir sonucu olarak ortaya çıkar KBB hastalığının en yaygın biçimi. Bir boğaz mukoza hasarı, sigara içme, hipotermi, Beriberi'ye vs.: Tipik olarak, patojen zaman bir yeniden aktif elverişli şartlar başlayan bir streptokok enfeksiyonu, olduğu

İnsanların% 15'inden fazlası, bağışıklığın azaltılmış reaktivitesi olan bir kişiyi enfekte edebilen streptokok enfeksiyonunun latent taşıyıcılarıdır.

Vakaların% 30'unda bakteriyel anjina, hava yollarındaki patojen floranın hızla yayılmasından dolayı karmaşıktır. Antimikrobiyal tedavinin zaman geçtikçe otitis media ve kronik tonsillit gelişmesi ile doludur. Yavaş inflamasyonun görünümü, sepsise yol açabilen lenfoid dokunun tahribatını destekler.

Candida tonsilliti

Erişkinlerde kandidiyaz, farinksin lenfoid oluşumlarında kontrolsüz fungal flora gelişimi sonucu ortaya çıkar. Enfeksiyonun etken maddesi genellikle maya benzeri mantar Candida albicans'tır. Kural olarak, mantar enfeksiyonu, aşırı antibiyotik ve glukokortikoid kullanımıyla ilişkili olan lokal bağışıklıktaki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkar.

Erişkinlerde ve çocuklarda kandidiyaz, diğer patolojilerin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar ve bunların tedavisi antimikrobiyal ajanların alınmasıyla birlikte olmuştur. Hastalığın genel belirtileri yeterli değildir, bu da tanı ve antifungal tedaviyi zorlaştırır. Palatine bademcikler ve farinksin mukoza zarları üzerinde dikkatli bir faringoskopik inceleme ile küçük boyutlu pürülan odaklar bulunur. Patolojinin ilerlemesi ile yanakların ve dilin iç yüzeyinde pürülan bir çökelti oluşur.

Ilk doktor

Neden pürülan boğaz ağrısı görülür?

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, ana belirtilerin ortadan kaldırılması ve vücudun savunmasını güçlendirmek için alınacak önlemlerle başlamalıdır. İlaç tedavisi için en iyi yardım doğru beslenme, içme rejimi, yeterli dinlenme ve uyku olacaktır. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için yatak istirahati zorunludur.

Önemli olan aşağıdaki kurallardır:

 • Tedavi sırasında herhangi bir fiziksel aktiviteyi hariç tutunuz. Yatak istirahatini hatırlayın;
 • kişinin hasta olduğu odayı havalandırması, gece ve gündüz üç kez;
 • Vitaminler ve eser elementler bakımından zengin, keskin baharatlar ve ekşi soslar olmadan, en az miktarda tuz içeren yiyecekler;
 • iltihaplı lenf düğümleri, inhalasyon tedavisi alanına ısınma prosedürleri uygulayın.

Başarılı tedavide önemli bir bağlantı, doktorun tanıdan sonra ataması gereken ilaç tedavisidir. Bu terapi, bu tür ilaç gruplarının kabul edilmesini içerir:

 • sülfonamidler;
 • antibiyotikler (tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde olduğu gibi);
 • vitamin kompleksleri;
 • bademciklerin durulanması ve yağlanması için araçlar.

O. Hastaların büyük bölümünde böyle devam acil bir iş gerçekleştirmek için iş yerinde bütün eller içeren çalışmalarını önlemek için, hastalığı tedavi etmek mümkün olduğunca çabuk istiyorum ve o günü bir sır değil. Ama hiçbir koşulda irinli bademcik, gerçekleşmesi gerektiğini unutulmamalıdır "kendi ayakları üzerinde." Ancak zor olabilir, iş ve diğer endişeler tam iyileşme anına kadar ertelenmelidir. Unutmayın ki sağlık yüz kat daha önemli.

Gelişimin ilk aşamalarında Angina, boğazın ısıtılması yöntemi ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilir: kuru sıcak kullanılarak sıcak kompreslerin kademelendirilmesi. İşlem pürülan bir şekle dönüştüğünde ve vücut ısısında kalıcı bir artış olduğunda, boyunda ısınma prosedürlerinin uygulanması önemli ölçüde azaltılmalıdır.

Vücut ısısı normale döndüğünde geri verilebilirler.

Peki, hangi durumlarda pürülan boğaz ağrısı tedavi edilmemelidir?

Diğer tüm durumlarda, ısınma prosedürleri yararlı bir etkiye sahip olacak ve iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Artan servikal ve submandibuler lenf nodları ile ısınmaya başvurmak özellikle önemlidir: Bu, kan ve lenf akışını iyileştirecek ve hastalıkla daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Pürülan bademcik iltihabı ile bir kompres kurmak için, çoğu zaman alkol solüsyonları şeklinde her türlü sıvıyı kullanın. Sıkıştırma bu şekilde hazırlanır:

 • birkaç kez katlanmış gazlı bez veya pamuklu kumaş hazırlayın;
 • doku, vücut sıcaklığına ısıtılmış bir çözelti içine emprenye edilir;
 • Fazla sıvıyı sıkın ve cildin gerekli bölgesine doku uygulayın;
 • kumaşın üstünde polietilen veya gıda filmi uygulanır, böylece film 3-4 cm kadar doku sınırlarının ötesine uzanır;
 • Bir yün şal veya sıcak eşarp ile sarın.

Bir kompres kurmak için saf alkol kullanmayın: en uygun seyreltilmiş votka 25-30 ° 'ye kadar uygulanır. Alkol sıkıştırmak genellikle geceleri veya 5-6 saatten az olmayan bir süre için uygulanır.

Evde votka yoksa, basit ama daha az etkili bir tuz çözeltisi hazırlayabilirsiniz - 2 tam st. l. Bir bardak ılık su üzerine tuz. Çözeltide nemlendirilmiş bez, bir filmle kaplı ve sıcak bir şekilde sarılmış boyun bölgesine uygulanır. Kural olarak, sabahları boğazda ağrı çok daha kolay.

Pürülan boğaz ağrısı foliküler veya lacunar formunun tedavisi için, ilaçlar duru şeklinde, yağlama ve farengeal bölgenin irrigasyon şeklinde kullanılır. İç kullanım için bazı durumlarda (ciddi vakalarda) de enjeksiyon olarak reçete edilen salisilik maddelerin, sülfonamidlerin ve antibiyotiklerin kullanımı için.

Desensitize edici ilaçlar, vücudu güçlendirmek ve bağışıklığı artırmak için vitamin kompleksleri atayın.

Eğer adenoidlerin akut inflamasyonunun arka planında pürülan anjina ortaya çıkarsa, o zaman tesadüfen, burunda interferonda antibakteriyel damlalar reçete edilir.

Pürülan boğaz ağrısından alınan fonlar mutlaka karmaşık bir şekilde alınmalıdır: herhangi bir ilacın tedavisi kabul edilemez ve beklenen pozitif sonucu vermeyecektir. Ayrıca, tedavinin yokluğunda iyileşme de beklenmez. Pürülan boğaz ağrısının kendinde o kadar da korkunç olmadığını, hastalığın komplikasyonlarının ne kadar tehlikeli olabileceğini unutmayın.

Daha sonra, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında daha ayrıntılı konuşacağız.

pürülan tonsilit antibiyotiğin seçimi, belirli bir enfeksiyöz madde (nedensel) üzerine etki edecek bir ilaç yeteneğini, hastalığın ilerlemesinin bir özellik, hem de antibiyotiğe hastanın bireysel hassasiyet etkiler.

Streptococcus veya pneumococcus vurgularken, genellikle penisilin serilerini veya geniş bir etki yelpazesinin (örn., Ampisilin) ​​yarı sentetik penisilinlerini kullanır.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, patojenin olası tüm suşları arasında, penisilin serisinin penisilin dirençli ilaçlarının etkisine tepki vermeyen ayrı formlar olabilir. Bu gibi durumlarda, diğer ilaçların kullanımına başvurunuz: sefalosporinler, makrolitler, vb.

Pürülan anjina için en yaygın antibiyotikleri düşünün.

 1. Sumamed, geniş bir antibakteriyel aktiviteye sahip ve enfeksiyöz odakta hızlı bir şekilde yüksek konsantrasyonlarda aktif madde üreten bir makrolid antibiyotiğidir. Tıp çevrelerinde Azitromisin olarak daha iyi bilinir. Streptokok, stafilokok, gram (-) mikroorganizmalar, bazı anaeroblar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Eritromisin etkilerine dirençli bazı mikroplara aktivite göstermez. Sumamed uzun süre kanda kaldığından, patojenik flora üzerinde feci bir etkiye sahip olmaya devam ederek, ilaç nispeten kısa bir yolla alınır. İlacı günde 1 kez, tercihen boş bir midede veya yemekten 2 saat sonra, 3 ila 5 gün boyunca 0.5 g (2 tablet) atayın. İlaç reçete edildiğinde, hastanın antibiyotik duyarlılığı belirtilmelidir.
 2. Amoksisilin, gram (+) ve gram (-) coccal flora, çubuk benzeri florayı yok eden bir penisilin β-laktam antibiyotiktir. Sindirim sisteminde asit-hızlı, mükemmel sindirilebilir. Çoğu zaman, ilaç 0.5 g için günde 3 kez kullanılır, bazı durumlarda, dozaj 3 g / güne arttırılır. Amoksisilin, penisilinaz sentezleyen bakterileri etkilemez (penisilinlere karşı yıkıcı aktivitesi olan bir madde).
 3. Sefazolin, bakteri duvarının oluşumunu engelleyen sefalosporin β-laktam antibiyotiktir. Enjeksiyon ile, ilk saat için, mikrobik hücre üzerinde en aktif etkiye sahiptir. İlaç daha önce salin içinde çözülmüş IM enjeksiyonları şeklinde kullanılır. Ortalama olarak, günlük dozaj, tek bir miktar 0.25 ila 1 g arasında, 4 g kadar sefazolin olabilir.
 4. Eritromisin, doğasında penisilin preparatlarına benzer bir makrolid antibiyotiktir. İlaç, geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir, ancak kendi kendine hızlı bir şekilde direnç geliştirir. Bu nedenle eritromisin sıklıkla diğer ilaçlar, örneğin tetrasiklin veya sülfonamid serileri ile kombinasyon halinde reçete edilir. Eritromisin tabletli veya kapsüllenmiş formda, her 5 saatte bir defa 0.25-0.5 g'a kadar alınır. Günde maksimum ilaç dozu 2 g'dır.İlaç uzun süre alınamaz: Bakteriler hızla eritromisine direnç geliştirir.
 5. Augmentin, amoksisilin ve klavulanik asidin bir kombinasyonu olan bir penisilin β-laktam antibiyotiktir. Kompleks bileşime bağlı olarak, ilacın aktivite spektrumu artar ve bu da çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılmasını mümkün kılar. Yetişkin hastalar 1 sekme alır. günde üç kez. Komplikasyon durumunda, dozda 2 sekmeye bir artış. günde üç kez. Ilacın maksimum tek doz 1.2 g.İlacın yanı sıra hamilelik ve emzirme sırasında 2 haftadan fazla ilaç kullanılamaz.
 6. Suprax aktif bileşen sefixim içeren bir sefalosporin antibiyotiktir. Aerobik ve anaeroblar, gram (+) ve gram (-) bakteriler ile ilgili olanlar dahil olmak üzere çok çeşitli aktivitelere sahiptir. Yetişkin hastalar için, bir veya iki doz için günde 400 mg ilaç kullanılır. Terapi süresi tek tek belirlenir, ancak 10 günden az değildir. İlaç hamile ve emziren kadınlar yanı sıra yaşlı insanlar ve bozulmuş böbrek fonksiyonu olan kişiler için reçete değildir.
 7. Flemoksin, amoksisilin aktif bileşeni olan bir penisilin antibiyotiktir. Pürülan anjinli Flemoxin Soluteba, sindirim sistemindeki hızlı emilim ve tam sindirim nedeniyle çok aktiftir. Aktif maddenin tepe seviyesi, ilaç kullanıldıktan sonra 60 dakika kadar erken bir zamanda gözlenir. Tabletler hoş bir turunçgil aromasına sahiptir, onlardan bir şurup veya süspansiyon hazırlamak için bütün olarak yutulabilir, parçalara bölünebilir. Yetişkin bir hasta için ilacın günlük dozu günde 0.5 ila 2 g'dır. Terapi süresi 1 haftadır, ancak bu, hastanın durumunun karmaşıklığına ve ayrıca bakterinin aktif maddeye duyarlılığına bağlı olabilir. Flemoxin, iltihaplı boğaz ağrısının semptomlarının giderilmesinden sonra 2 gün daha gerekir. İlaç, penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjiler için bir tutku ile reçete edilmez. Gebelikte, Flemoxin bir doktor ile görüştükten sonra kullanım için onaylanmıştır.
 8. Amoksiklav, aktif bileşenleri amoksisilin ve klavulanik asit ile temsil edilen bir penisilin kombine antibiyotiktir. Augmentin ve Flemoxin ilaçlarının analoğu. Bir tablet çözeltisi, bir süspansiyon yapmak için toz veya bir IV çözeltisi yapmak için bir toz formunda üretilir. Yetişkin hastalar için amoksiklav günde iki kez 1 g miktarında, günlük 6 g amoksisilin dozu ve 0.6 g klavulanik asit ile birlikte kullanılır.
 9. Seftriakson üçüncü kuşak sefalosporin antimikrobiyal ajandır. Enjeksiyonlarda / m ve / için ilacı kullanın. / M enjeksiyonları gerçekleştirilmeden önce, seftriakson, 2 ml başına 0.5 g veya 3.5 ml başına 1 g oranında orantılı olarak steril su ile seyreltilir. Bir seferde, 1 g'den fazla seftriakson vermeyin. IV infüzyonları için seyreltme, 5 ml başına 0.5 g veya 10 ml su başına 1 g oranında gerçekleştirilir. Eğer ilaca bireysel aşırı duyarlılık yoksa ilaç genellikle iyi tolere edilir.

Ciddi pürülan boğaz ağrısı, karışık tipte bakteriyel lezyonun bağlılığı veya varlığı, ayrıca artmış maruziyet için, iki (daha nadiren, daha fazla) antibiyotik ilacı eşzamanlı olarak reçete edilebilir.

Antibiyotiklerin uzun süreli kullanımda mantar önleyici İlaçlar almak, hem de normale bağırsak mikroflorası demektir tavsiye edilir aynı anda ve antibiyotik tedavisinin ardından, bu nedenle, bağırsak bozukluğu ve mantar hastalıklarının gelişimine neden olabilir unutmayın.

pürülan angina ile durulayın genellikle furatsilina çözüm kullanmak etoniya% 0.1 çözeltisi,% 0.1 Rivanol, sodyum benzoat, et suyu adaçayı yaprak, kök Potentilla, papatya. İnterferon,% 0,05 levamizol, sodyum bikarbonat ile irrigasyon yapabilirsiniz. Durulama her saatte, ağrının tamamen kayboluncaya ve boğazda iltihap belirtileri ortaya çıkana kadar yapılması önerilir.

Pürülan boğaz ağrısını aşağıdaki vasıtalarla durulayın:

 • Tuz, soda ve iyot çözeltisi - 3-4 damla iyot, 1 çay kaşığı. 200 ml sıcak su için sofra tuzu ve soda;
 • 1 çay kaşığı ile güçlü papatya rengi infüzyonu. 200 ml başına tuz;
 • bir furakilin 1: 5000 çözeltisi;
 • sarımsak suyu - bir saat için 200 ml kaynayan suda 2 diş sarımsak ısrar etmek;
 • elma sirkesi çözeltisi - 1 çay kaşığı. 200 ml ılık su için bu sirkenin;
 • elma sirkesi ile pancar suyu (200 ml meyve suyu ve 20 ml sirke);
 • klorofilliptom, Lugol çözeltisi, İyodinol, Miramistin, Dioksidin vb.

En popüler durulama ürünlerinden bazılarını düşünün.

 1. Lugol, moleküler iyodine dayanan antiseptik ve antifungal bir çözeltidir. Bademciklerin tedavisi için sıvı veya aerosol şeklinde üretilmiştir. İlaç günde en fazla 6 kez, optimal olarak - günde 2-3 kez kullanılır. Tedavinin seyri 3 ila 5 gündür. Lugol, vücudun iyot preparatlarına aşırı duyarlılığı için kullanılmaz.
 2. Peroksit, organik kümelerin aktivitesini engelleyen bilinen bir antiseptiktir: protein, pürülan ve diğer salgılamalar. Kılcal damarların kanamasını durdurur. Boğaz ve palatine bademciklerin durulanması için% 0.25'lik hidrojen peroksit çözeltisi uygulanır. Durulama yaparken, göz bölgesindeki ilacı almamanız gerekir.
 3. Miramistin - (-) ve Gram (+) bakteriler, aeroblar ve anaeroblar, sporları biçimlendirilmiş ve oluşturmayan mikroorganizmalar ve aynı zamanda, belirli mantarlar ve virüsler gram etkili antiseptik etkisi. Miramistin% 0,01 çözeltisi, günde 6 defaya kadar, boğazı durulamak için kullanılır. Terapi süresi hastalığın dinamiğine bağlıdır. Bazen bir ilaç kullanırken boğazda yanma hissi olabilir. Bu geçici ve normal bir olgudur ve ilacın geri çekilmesini gerektirmez.
 4. Furacilin nitrofuran serisinin bir antimikrobiyal ajanı olup gram (+) ve gram (-) mikroorganizmaların çoğunu yok eder. Pürülan anjina ile furacilin 1: 5000 oranında sulu bir çözelti olarak kullanılır.
 5. Heksoral, heksaetidin bazlı bir antiseptik, deodorant ve analjezik ilaçtır. Mantar, gram (+) ve gram (-) bakterileri, psödomonadları ve protozoaları yok eder. % 0.1'lik bir çözelti, boğazın yıkanması ve tedavi edilmesi için kullanılır, yuttuktan sonra günde 15 ml. Durulamadan sonra, 1,5 saat boyunca içilmemeli veya yemek yememeniz tavsiye edilir Geksoral'in uzun süreli kullanımıyla, bir tat bozukluğu ve diş minesinin gölgesinde bir değişiklik mümkündür.
 6. Streptocid - sulfa bir ispat eder, streptokoklar, E. coli, pnömokok, Meningokoklan, gonokok ve diğer mikropların yok eder. İlaç, oral uygulama veya durulama için kullanılabilen tabletler formundadır. 200 ml ılık suda ezilmiş streptocid tablet dökülür, çözülür, karıştırılır. Boğazını, boğaz ağrısı ile yıkamak için kullanıyoruz. Durulama olasılığı yoksa, streptosit tabletin tamamen emilene kadar ağzında tutulmasına izin verilir (günde 1 tablet 3-4 kez). Ilacın bu kullanımı daha az etkili değil, ama onun dezavantajı vardır: tablet acı bir tadı vardır, bu yüzden acı çekmek zorunda kalacaksınız. Hapın emilmesinden sonra, içilmesi ve ele geçirilmesi ilaçlanamaz, aksi takdirde etkisi iptal edilir.
 7. Tantum Verde, indozole dayalı non-steroid anti-inflamatuar ve analjezik bir ilaçtır. Resorpsiyon için tabletler biçiminde ve boğazın durulanması için ve aynı zamanda sulama için bir aerosol formunda çözeltiler halinde üretilir. Durulama için 1 çorba kaşığı kullanın. l. Tantum Verde'nin her 2 saatte bir çözeltisi. Yutmayın! Aerosol, her 2 saatte bir 5-8 tıklamayla kullanılır. İlaç kullanırken, ağız boşluğunda hoş olmayan duyumların görünümü: bu normal kabul edilir ve ilacı kullanmayı reddetmek için bir bahane değildir.
 8. Stopangin - popüler bir antiseptik, bir aerosol veya gargara için bir çözüm olarak kullanılır. Heksetidin ve uçucu yağlar bir dizi ihtiva eder. Nane, anason, karanfil, okaliptüs, vb Stopangin yemek sonrası veya 1-1.5 saat önce direkt olarak kullanıldı. Durulama için 1 çorba kaşığı kullanın. l. Çözüm, prosedür günde yaklaşık 5 defa tekrarlanır. Tedavi süresi - 7 gün. İlacın aerosol formu, her amigdalayı tedavi etmeye çalışarak günde 3 kez farengeal bölgeyi sulamak için kullanılır. İlacını yutmaktan ve göz bölgesinden almaktan kaçının.

Eğer tabletlerin pürülan anjina ile alındığı hakkında konuşursak, ilaç hemen kullanılan ilaç gruplarına ayrılabilir:

 • antibiyotik tedavisi - başlangıçta geniş bir aktivite spektrumu antibiyotik reçete. Antibiyotik tedavisinin ana görevi, enfeksiyonun neden olan etkenini ortadan kaldırmak ve nötralize etmek ve ayrıca komplikasyonların gelişmesini önlemektir. penisilin serisi (benzilpenisilin, amoksisilin, Augmentin), dizi sefalosporin (seftriakson, sefazolin ve benzeri.), makrolid antibiyotikler (klaritromisin, eritromisin) en sık izole edilen ilaçlar arasında. Bazı durumlarda, patojenlerin antibiyotik tedavisine duyarlılığı için bir örnek hazırlanmalıdır: bu sayede iyileşme süreci hızlandırılabilir ve komplikasyon riski azaltılabilir;
 • antihistamin tedavisi - vücudun duyarlılığını azaltmak ve alerjik reaksiyon riskini azaltmak için antibiyotik tedavisinde kullanılır. Antihistamin tedavisi için tercih edilen ilaçlar suprastin, diazolin ve dimedrol'dür. Bu durumda, suprastin daha az yan etkilere sahiptir, bu yüzden daha sık reçete edilir (yetişkinler için günde 2-3 tablet);
 • antifungal tedavi - sindirim sisteminin yararlı mikroflorasının antibiyotik baskılanmasını önlemek için atandı. Bir antibiyotik tedavisi sonrasında ortaya çıkabilen dysbacteriosis'in sadece sindirim problemlerinin ortaya çıkmasını değil, bağışıklığı önemli ölçüde azaltabildiği bilinmektedir. Ve bağışıklık savunmasının düşüşü, sırayla, vücutta patojenik flora ve mantar enfeksiyonu gelişimini provoke edecektir. Antifungal ajanlardan en sık olarak ketokonazol, flukonazol, levorin veya nistatin reçete edilir. En popüler olanı ilk iki ilaçtır, çünkü kullanımı daha uygundur. Örneğin, önleme amaçlı flukonazol, antibiyotik tedavisi boyunca günde 50 mg için kullanılır. Netstatin veya levorin - 10-20 yıl önce bile çok popüler ilaçlar - daha sık kullanılmalıdır: 1 tablet için günde 4 kez;
 • immünoterapi - vücudun savunmasını güçlendirmek için hap ve fonları alır. Bu ilaçlar arasında ekinezya, imudon, immünal, levamizol, sikloferon bulunur. Vücudun savunmalarının zayıflama derecesi göz önüne alındığında, bağışıklığı arttırmaya yönelik araçlar ayrı ayrı reçete edilir. Genellikle vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş multivitaminleri ve karmaşık ürünleri atayın.

Soluma irinli bademcik büyük ölçüde inhalasyon tedavisi bağımsız değildir ve ilaç tedavisinin arka karşı düzenlenen ama sadece koşuluyla, hastanın durumunu kolaylaştırabilir. Genel olarak, inhalasyon prosedürleri için çeşitli antiseptik solüsyonları kullanılmaktadır. En basitinden, ancak daha az etkili olmayan çözümlerden, iyot, klorheksidin içeren bir soda çözeltisi kullanın. Genel olarak, inhalasyonlar için zamanla test edilmiş çözümlerin listesi oldukça kapsamlıdır. Bu infüzyonlar ve otlar (papatya, adaçayı, okaliptüs, nergis, vs.) decoctions, ve haşlanmış patates, şalgam çifti olabilir ve böyle devam eder. Bununla birlikte, eczanelerde satın alınabilir inhalasyon için özel araçlar vardır.

 1. Bioparox fusafungin - bir polipeptit antibiyotik dayanan bir inhalatördür. Bakteri, hem gram (+) hem de gram (-) ve mantar enfeksiyonunu yok eder. Enflamatuar reaksiyon belirtilerini etkili bir şekilde kaldırır. İnhalasyon tedavisi için Bioparox kullanılır. ağzına gereken oral soluma, aşınmaya özel memesinde sprey kullanmadan önce, kartuşun taban itmek dudakları ve nefes sabitlenmiş. Enjeksiyondan sonra, nefesi birkaç saniye boyunca tutun, böylece ürün solunum yolunun yüzeyine dağıtılır. Yetişkinler için günde 4 kez 4 kez Bioparox enjeksiyonları kullanılır. Terapi süresi 1 haftadır.
 2. Ingalipt - uçucu yağ içeren bir aerosol, bir anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. İnhalasyon Ingaliptom, 2 saniye boyunca günde 3 ila 4 kez kullanılır. İlaç ağızda mümkün olduğunca 8 dakika boyunca tutulmalıdır. İlacın etkisi sadece pürülan boğaz ağrısı tedavisinde değil, aynı zamanda stomatit, bronşit, laringofarenjit de palpable.

Eğer pürülan anjina, sıcaklıkta kuvvetli bir artış ile ortaya çıkarsa, bu durumda inhalasyon sırasında uygulanmamak daha iyidir. Sıcaklık göstergelerinin normalleştirilmesi ile, inhalasyon prosedürlerine devam edebilirsiniz.

Pürülan anjina ile iyileşmeyi hızlandıran birçok halk tarifleri vardır. Size en yaygın ve etkili tarifleri sunacağız, böylece herkes kendileri için en uygun olanı seçebilir.

 • Kömür ve okaliptüs yağının bir karışımını bademciklere (pipet veya pamuklu çubukla) günde 5 kez uygulayın. Eğer boğazda yanma hissi varsa - korkutucu değil, 15 dakika boyunca normalleşir.
 • Kurutulmuş çam iğneleri bir cam kavanozun üstüne kadar doldurulacak ve tuz eklenmesiyle (100 ml votka başına 10 gr tuz) tamamen kaliteli votka dökülecektir. Bazen karanlık bir dolaba 1 hafta ısrar ediyorlar. Bu tentür, inhalasyon için kullanılır: 100 g tentür, 1 litre suda seyreltilir ve bir kaynamaya getirilir. Ateşten alın ve yaklaşık 15 dakika havlu ile kaplı çiftler üzerinde nefes alın. Çare uzun süre saklanabilir ve gerektiğinde kullanılabilir.
 • Yeşil çam kozalakları balla dökülür ve 2-3 ay boyunca bırakılır (0.5 litre bal başına 1 kg koni). Ardından, bal 1 çorba kaşığı tüketir. her yemekten önce kaşık.
 • Taze sıkılmış havuç suyu ılık su 1: 1 ile seyreltilmiş, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. bal. Gargara yapmak için kullanın.
 • 200 ml taze sıkılmış havuç suyu 2 büyük veya 3 küçük diş sarımsak sıkın ve 3 gün boyunca günde iki kez yemeklerden önce yarım saat içilir.
 • Soğandan kaynar su ile kabuğu kaynatın (500 ml su başına 2 yemek kaşığı kabuk), boğazını durulamak için kullanın.
 • Büyük bir soğan pişirin, buharları soluyun.
 • Sıcak suyla (1: 1) birlikte kokain veya aloe suyu karışımı hazırlayın, boğazınızı yıkamak için kullanın.
 • Infüzyon hazırlayın: 2 yemek kaşığı. l. John's wort, 1 çorba kaşığı. l. Bir termos doldurmak için meşe kabuğu ve 700 ml kaynar su dökün. 2 saat boyunca infüze edin, sonra boğazınızı yıkamak için süzün ve kullanın (her 2 saatte bir).
 • 20 dakika önce yemek 100 mi günde üç kez eş zamanlı alımı ile, boğaz durulama için kullanılan bir infüzyon adaçayı (1 çorba kaşığı. L. Ham madde 200 ml kaynar su), hazırlayın.
 • Huş tomurcukları 1 saat kaynar suda infüze edilir. İnfüzyonu günde 400-600 ml'de kullanın.

İnsanların tedavi yöntemleri iyileşme süreci üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak, kişi sadece böyle bir tedaviye güvenmemelidir. İlaç tedavisi sadece olası ve tehlikeli komplikasyonları önlemek için halk tarifleri ile desteklenmelidir.

Pürülan boğaz ağzı ile bal, hastalığın süresini azaltmaya yardımcı olur. piyojenik enfeksiyon kaynağı irinli bademcik bal sadece yeri doldurulamaz bir üründür, bu nedenle zaman - o bal streptokok bitki örtüsü öldürmek maddeler içerir kanıt yoktur.

Zengin bileşimi nedeniyle, bal, kılcal damardan kan akışını hızlandırır, zehirli maddelerin atılımını hızlandırır ve iltihaplı odakları besin ve oksijen ile besler. Bal bileşenleri, bağışıklığı güçlendirir, vücudu seslendirir ve iyileşme için hazırlar.

Hastalığın akut döneminde, çok yararlı bir alışkanlık 1 çay kaşığı kullanımı olacaktır. Her yemekten sonra doğal bal: bal bademcikleri sarar, bakteriyel florayı nötralize eder ve inflamatuar reaksiyonu giderir. Ayrıca, balın sıcak çay veya sütün içine ilave edilmesi tavsiye edilir (daha yüksek bir sıcaklıkta 40 ° C'ye kadar, bal iyileşme özelliklerini kaybeder).

Bal ile arıtma, arıcılık ürünlerinin yanı sıra 1 yaşın altındaki çocuklar ve emziren kadınlara karşı alerjide kontrendikedir.

Bal kendi kendine yeterli bir tıbbi ürün olarak veya başka ürünlerle karışım halinde kullanılabilir:

 • Balın, karışımda, cevizdeki yeşil kabuktan elde edilen meyve suyu ile mükemmel bir etkisi vardır. Bu karışımı çay veya diğer sıcak içeceklere eklemek yararlıdır;
 • ılık suda (1: 3) bal çözeltisi ile günde birkaç kez gargara yaparken iyi bir etki gözlemlenir;
 • 1 çorba kaşığı. l. 1 yemek kaşığı ile yüksek kaliteli tereyağı karışımı. l. bal, köpük oluşturana kadar su banyosunda sıcak bir tutam kabartma tozu ekleyin. Karışımı ılık, yemeklerden sonra veya aralarında.

Propolis baldan daha az etkili değildir. Bu durumda, sadece propolis yararları sağlar, bu da kullanıldığında ağız boşluğunda karıncalanmaya neden olur. Böyle bir duyum yoksa, belki de, propolis gerçek değildir.

Pürülan anjina ile propolis yedikten sonra çiğnenir. Tek parça bir tırnağın büyüklüğündedir. Kalitatif propolis, sonuçların gelişimi için korkmadan birkaç gün boyunca pürülan boğaz ağrısı semptomlarını ortadan kaldırır.

Bir alkol çözeltisi hazırlamak için, 10 g propolis püre ve 100 gr alkol dökmek gerekir. 7 gün boyunca oda sıcaklığında karanlık bir yerde saklayın. Böyle bir çözelti, 10 ml tentürün su ile seyreltildiği durulama için kullanılabilir (1:10). Çay (5-10 damla) için tentür eklemek de yararlıdır.

mükemmel bir etki propolisovoe yağı Kesitler: 10 kısım, kakao yağı bir su banyosunda bastırmak, karıştırılır propolis (ezilmiş) 1 kısım ilave edildi ve soğutuldu. 1 çay kaşığı al. günde üç kez yemeklerden ve gece saatlerden bir saat sonra.

En iyi etki, propolis ve balın entegre kullanımıyla sağlanır.

Pürülan boğaz ağrısı olan limon boğaz ağrısının semptomlarını hafifletmeye ve sıcaklığı stabilize etmeye yardımcı olur. Ancak, sadece limonlu çay kullanmayın. Boğazdaki ilk ağrı semptomları orta büyüklükte bir limon almalı, kaynar suda durulayın ve bir süre şekersiz yemek yeyin. Bu sizin için zor ise, ½ limon, daha sonra 2 saat sonra - ikinci yarısı, daha sonra 1 saat hiçbir yiyecek ve içecek yemez, kendinizi sınırlayabilirsiniz.

Aşağıdakileri de yapabilirsiniz: Limonu kabuktan temizleriz ve dilimlere (mandalina) ayırırız. Bir limon diliminin ağzında yavaşça çözünen her saat için.

Bazı insanlar şekersiz limon yiyemezler. Bu durumda, doğal bal tavsiyesi verebilirsiniz: bir dilim limon döküp ağızda çözünüz.

Limonun pürülan boğazda yararlı etkisinin sırrı nedir? İlk olarak, limonun bağışıklığı arttırdığı bilinmektedir. İkincisi, C vitamini ve sitrik asit kombinasyonu patojenik floranın varlığını karmaşıklaştırır: böyle bir asidik ortamda bile streptokok enfeksiyonu ölür.

Pürülan boğaz ağrısının gelişmesi ile çocuğun bir doktor ve antibiyotik tedavisinden yeterli yardıma ihtiyacı vardır. 3 yaşın altındaki küçük çocuklar bir çocuk doktorunun gözetiminde bir hastanede tedavi edilmelidir. Çocuk yaşlanırsa ve evde tedavi edilirse, o zaman yatak istirahatine kesinlikle uymalıdır.

Bir çocuk üzerinde deney yapmak, halk yöntemlerini ve araçlarını kontrol etmek kabul edilemez: kural olarak, bu yöntemlerin çoğu yetişkin hastalar için tasarlanmıştır. Çocukluk döneminde pürülan boğaz ağrısının zamansız tedavisi aşırı derecede olumsuz sonuçlarla doludur.

Neden uzmanlar çocuklarda pürülan boğaz ağrısının bağımsız tedavisine başvurmayı tavsiye etmiyor? Gerçek şu ki, birçok antimikrobiyal ajan çocuklukta kontrendikedir ve çocuklar için dozajı hesaplamak daha da zordur, fakat çocuğu yanlış tedaviye zarar vermek çok daha kolaydır. Küçük çocuklarda inhalasyon için spreyler ve aerosoller kullanın, bu laringospazmaya neden olabileceğinden kontrendikedir.

Ayrıca, bebekler henüz boğazlarını durduramaz, ağızlarında bir hap veya solüsyon bulundururlar ve çocuklarda lokal tedavi genellikle bezlerin dışarıdan işlenmesine kadar azalır.

Pürülan anjina çocuk genellikle bal veya ahududu (frenk üzümü, kızılcık) reçeli ile sıcak çay sunmalıdır. Bebeğin yutulması zorlaştığından, püresi ve sıvı ılık besinler ile beslenmeniz önerilir: ilk yemekler, patates püresi, sufle, yulaf lapası. Diğer tüm konularda doktor tavsiyelerini takip edin ve reçete edilen tedavi rejimine uyun.

Pürülan boğaz ağrısı kolayca asimile, vitamin ile zenginleştirilmiş diyete uyulması tavsiye edilir. Hastalık boğaz ağrısı ve yiyecek yutulması ile ilgili bir sorun olduğu için, tabaklar sıcak bir durumda (soğuk değil, sıcak değil) sıvı, ovuşturulmuş ve yarı sıvı tüketilmelidir. İltihaplı mukozayı tahriş eden yiyecekleri hariç tutmak gerekir: baharatlar ve çeşniler, soğuk ve çok sıcak yemekler ve içecekler, alkol, kaba yiyecekler.

Pürülan boğaz ağrısı için öncelikli ürünler:

 • peynir, puding, yumurta, bitkisel püresi (patates, havuç, kabak, karnabahar, kereviz), püre haline getirilmiş kaynatıldı et, yoğurt, yulaf ezmesi, irmik ve pirinç lapası kutu;
 • et, tavuk ve balıktan et suyu;
 • sıcak taze sıkılmış meyve suları, kompostolar, jöle, jöle, meyve musları, muz;
 • limonlu çay, ballı bal, bitkisel çaylar (tercihen siyah frenk üzümü, ahududu veya kuşburnu çayı);
 • bal ve arı ürünleri.

Aşağıdaki ürünler tavsiye edilmez:

 • hamur;
 • koruma, salatalık turşusu, salatalık turşusu ve domates;
 • krema, çikolata, kek ve kekler;
 • alkollü içecekler;
 • gazlı içecekler;
 • kızarmış ve füme ürünler.

Yiyecekleri küçük porsiyonlarda alın ama sık sık. Yemek pişirmek için ürünler ezilir, silinir, sadece haşlanmış veya buhar olarak sunulur.

Daha ılık sıvı içmek tavsiye edilir.

boğaz ağrısı Palatine bademciklerin başlıca bakterilerden etkilendiği akut bademcik iltihabıdır. Ancak, bakterilerin neden olduğu vücuda zarar, sadece boğazın durumunu değil, aynı zamanda genel refahı da etkiler. Bu hastalık KBB alanının kapsamının çok ötesine geçen ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Angina çeşitli nedenlerden dolayı oluşur. Başlangıçta, suç bedene girme, çarpma, bakteri veya virüs haline gelir. Fakat her insanın anjinası olacaktır, eğer mikrop vücut içine girerse, bağışıklık sistemi hastalığın ilk aşamasında hastalığı baskılamak ve ciddi sonuçlara yol açmamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, anjin gelişiminin kolaylaştırıldığı sonucuna varabiliriz:

 • zayıf bağışıklık;
 • vücudun hipotermisi;
 • vitamin eksikliği;
 • yetersiz beslenme;
 • sabit stres;
 • bademciklerin mikrotravmaları;
 • ağız ile nefes almak.

Eğer bu faktörlerden birkaçı uyuşursa ve o zaman kişi hastayla temas ederse veya kirli havaya sahip bir odada ise, bu muhtemelen anjinaya yol açabilir.

Şimdi anjina oluşumuna yol açan bakterilerin listesini sıralıyoruz:

 • streptococcus anjinin en sık görülen patojendir;
 • staphylococcus aureus;
 • hemofili influenzae;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • Klebsiella;
 • meningokok;
 • tifo ateşi bir sopa;
 • anaeroblar;
 • şarbon değneği.

Teorik olarak, tüm bu bakteriler anjinaya neden olabilir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda streptokok ve stafilokoklar patojen olurlar.

Birçok insan anjin belirtilerinin boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik olduğunu bilir. Ancak bu belirtiler benzersiz değildir ve ayrıca, farklı güç ve zaman tezahürlerine sahip olabilirler. Bu farklılıklar anjina tipine bağlıdır.

Lacunar angina, 40 dereceye varan sıcaklıklarda keskin bir artış ve zayıflık, üşüme, baş ağrısı ve bazen de kalpte eşlik eden semptomlarla kendini gösterir. Bademciklerin sarımsı bir boyası var, lenf düğümleri büyütüldü. Boğazın kesilmesinden birkaç gün sonra hafif yükselen sıcaklıklar devam edebilir.

Purulent lacunar angina ne kadar sürer?

Süresi 5 ila 7 gündür.

Foliküler anjin ortaya çıkar ve lacunar kadar şiddetli bir şekilde ilerler. Vücut ısısı 40 dereceye yükselir ve hasta eklemlerde ve kaslarda kuvvetli zayıflık, ağrı hisseder. Lacunar'dan farkı bademciklere kadar uzanır - yaklaşık 3 mm çapında sarımsı yükselmeler oluştururlar. Bu daha şiddetli bir boğaz ağrısı şeklidir, ancak mevcut olanların en ağırı değildir.

Pürülan foliküler anjin son ne kadar sürer?

Süresi 10 güne ulaşabilir.

Phlegmonous tonsillitis parathonsillar dokusunun iltihaplandığı akut bir pürülan paratonzillittir. Kural olarak, bu lacunar veya anjina folinüler bir komplikasyonudur, ancak bazı durumlarda birincil bir hastalık olabilir. Hasta boğazda şiddetli ağrı hisseder, sıvı gıdaları bile reddeder, konuşma bozulur ve ağzı açmak zordur.

Bir pürülan flegmonöz boğaz ağrısı ne kadardır?

Kurtarma, anjina başlangıcından sonraki 12. günden daha önce gerçekleşmez ve genellikle bu zamana kadar 4 gün eklenir. Apse olgunlaşması ve açılmasından sonra iyileşme gelir.

4 tip anjinadan sadece kataral pürülan formasyonlar eşlik etmez. Onunla, bir kişi boğazda kuruluğu ve terlemeyi hisseder, bir süre sonra acı hissine dönüşür. Sadece boğaza değil - kaslara, kafaya ve bazı durumlarda da kulağa uzanır. Pürülan boğaz ağrısının bu formu, sıcaklık olmadan veya hafif bir artışla birlikte olabilir. Alt çene yakınındaki lenf düğümleri hafifçe büyümüştür, bademcikler kırmızı ve büyümüştür.

Bir cor angina ne kadar sürer?

Süresi 3 ila 5 gündür ve sonra durur veya komplikasyon aşamasına geçer.

Çoklu komplikasyonlar mümkündür:

 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • kolesistit;
 • refmatizm;
 • lenfadenit;
 • bulaşıcı poliartrit vb.

Kronik bademcik iltihabı ağızdan hoş olmayan bir koku, boğazda periyodik bir ağrı, palatine kemiğin kuruması ve şişmesi ile kendini hissettirir.

Pürülan boğaz ağrısı, pürülan odakların palatine bademcikler üzerinde lokalize olduğu çeşitli mikropların (çoğunlukla streptokoklar) neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Enfeksiyon genellikle hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından meydana gelir, ancak hasta tarafından kullanılan kirli bulaşıklar yoluyla bulaşmanın bulaşma yolu ve bir iletişim-ev yolu vardır. Zirve görülme sıklığı sonbahar ve ilkbaharda düşer.

Hastalığın en sık sebebi hemolitik streptokoktur, fakat diğer bakteriler, mantarlar ve virüsler pürülan boğaz ağrısına neden olabilir. hastalığın oluşumuna yol birçok faktör vardır: ağızda enfeksiyon odaklarında varlığı (diş çürüğü, stomatit, vs.), bağışıklık, hipotermi, kirli hava, sigara kullanımı, sabit alkol tüketimi, ve bademcik yaralanma sabit inhalasyon indirgenmesi.

Bu hastalığın iki şekli vardır:

 1. Pürülan lacunar anjina ile, bademciklerin yenilgisi lacunae bölgesinde meydana gelir, süreç bademciklerin ötesine uzanmaz. Incelendiğinde, belirgin hiperemi ve bademciklerin ödemi yanı sıra, lacunae genişlemesi. Bademcikler üzerinde sarı-beyaz renkte lifli pürülan bir kaplama vardır. Bu plak kolayca kaldırılır, "tıpalar" yeri kanama izleri bırakmaz.
 2. Pürülan foliküler anjin, bademciklerin foliküler aparatının (lenf nodları) derin bir lezyonu ile karakterizedir. Onlar mukoza zarının yüzeyinde kabarık, şişmiş kırmızı, pürülan baskınlar bir spatula ile kolayca çıkarılmaz. Birbiriyle kaynaşmak, pürülan odaklar apse oluşturabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri benzerdir. Genellikle hastalar şu şikayetleri sunar:

 • vücut ısısında 39 C ve üzeri artış;
 • baş ağrısı, titreme, şiddetli zayıflık;
 • yoğun boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • bademciklerin hiperemi ve şişliklerinin yanı sıra, üzerinde beyaz ve sarı "tıkaçlar" şeklinde pürülan akınların varlığı.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışmalısınız. Bu hastalık yeterli tedavi gerektirmektedir, çünkü yanlış tedavi ciddi komplikasyonların (boyunda, kalp hastalığında, böbreklerde ve eklemlerde apse ve flegmon) riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu makalede, pürülan boğaz ağrısı tedavisi anlatılmaktadır.

 1. Hastalara yatak istirahatine uymaları önerilir. Yutma sırasında ağrının azaltılması için hasta tarafından alınan yiyecekler ezilmelidir. Vücudu detoksifiye etmek için çok fazla içkiye ihtiyacınız vardır, sıvı sıcak olmalı, sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 2. Pürülan anjina olan tüm hastalar için antibiyotik tedavisi gereklidir. Çoğu zaman, hastalar reçete edilen antibiyotik penisilin serileri (Amoksisilin, Amoksiklav) ve makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).
 3. Lokal antibiyotik tedavisi, inflamasyonun odak noktasında yüksek konsantrasyonda antibiyotik oluşması nedeniyle tedavinin etkinliğini artırır. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde yüksek etkinliği olan en yaygın ilaç, Bioparox'dur. Ayrıca, emilim için tabletler (bir anestezi ile Grammidin Neo ve Grammidin Neo) halinde bir antibiyotik içeren bir ilaç da vardır.
 4. Antiseptik ve antienflamatuar solüsyonlarla sık sık durulama. Givalex'i, bir furatsilina çözeltisi, tuzlu su çözeltisi, papatya ve adaçayı içeren et suyunu kullanabilirsiniz. Gargara birkaç dakika boyunca günde en az 5-6 kez olmalıdır.
 5. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, aynı zamanda anti-enflamatuar ve analjezik bileşenleri içeren (Strepsils, Faringosept, Travisil, Sepptilet) lolipop ve tabletleri emilimi için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yararlı maddeler içeren bademcikler ve boğazların (Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde) sulanması da yararlıdır.
 6. Vücut ısısını azaltmak için antipiretik ajanlar (Parasetamol, Nurofen, Fervex, Coldrex) kullanmak mümkündür.
 7. Terapi, vücudun savunmasını (vitaminler, doğal immünomodülatörler) güçlendirmeyi amaçladı.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinde en sık yapılan hatalardan biri, bademciklerin Chlorophyllipt, Lugol çözeltisi, vb. Gibi ilaçların çözeltileriyle yağlanması ve ayrıca onlardan pürülan "tıkaçların" giderilmesidir. Bu tür manipülasyonlar enfeksiyonun yayılmasına yol açar.

Çocuk doktoru EO Komarovsky, anjina hakkında şunları söylüyor:

Angina - Dr. Komarovsky'nin Okulu

Survey TV, "Tıp" programı, "Angina ile ne yapmalı?"

Pürülan boğaz ağrısı, enfeksiyon odaklarının bademcikler içinde yer aldığı bir akut enfeksiyöz bakteri hastalığına işaret eder. Göze iyi görünen püs, bezlerin yüzeyindedir ve küçük bir bakteri birikimini temsil eder.

Genellikle pürülan tonsillit diğer hastalıklarla karıştırılır. Ama kesinlikle farklı bir tedaviye ihtiyaçları var. Oluşan irin sadece üretilen bakteriler olduğu ve bunun hastalığın altında yatan sebep için geçerli olmadığı anlaşılmalıdır.

Hastalığın teşhis edilmesinde anjina ile sonuçlanması çok önemlidir. Pürülan boğaz ağrısının ana nedenleri aşağıdaki gibidir.

 1. Hemolitik streptococcus, diğer virüsler veya mantarların vücuda girmesi.
 2. Bağışıklık fonksiyonunun zayıflamasında.
 3. Çürük veya stomatit şeklinde başka enfeksiyon odağı varlığında.
 4. Sigara şeklindeki kötü alışkanlıkların mülkünde.
 5. Kirlenmiş havanın solunması durumunda.
 6. Hipotermi veya aşırı ısınma.
 7. Alkollü içeceklerin kullanımında.
 8. Bademcik travmalarında.
 9. Vitamin ve mineral eksikliği.
 10. Yanlış beslenmede.

Ağız boşluğunda her zaman farklı bakteriler veya virüsler olduğuna inanılmaktadır. Uzun zamandır orada olabilirler. Ancak bağışıklık fonksiyonu zayıfladığı anda, mikroplar aktif olarak çoğalmaya başlar ve en yakın dokulara çarpar. Hastalığın gelişimini etkileyebilecek herhangi bir faktör, hatta sıcak bir yaz gününde dondurma veya ıslatılmış ayak yemiş olabilir.

Hastalığı ayırt etmek için, hasta hangi saf angina'nın neye benzediğini bilmelidir. Hastalık bademcikler üzerinde sarı veya kirli sarı noktaların oluşması ile karakterizedir. Bazı durumlarda ağız boşluğunu tamamen kaplayan bir bisküvi vardır. Önemli bir ayırt edici özellik boğazın arka duvarında ülser olmamasıdır. Tüm pürülan sıvı sadece farinkste bulunan bademciklerde bulunur. Boğazın yüzeyinde herhangi bir döküntü yoktur.

Ayrıca, anjinada abselerin gökyüzünde ve dilde oluşmadığını da belirtmek gerekir. Belki sadece küçük bir kızarıklık ve şişme. Bu özellikler hastalığın teşhisinde çok önemlidir, çünkü hastalığın viral veya fungal tipinde, enflamatuar süreç boğaz ve gökyüzünü aynı anda etkiler.

Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı ile, dil üzerinde grimsi bir kaplama görülür. Boğazın durulanması sırasında kolayca yıkanır ve hastalığın tam iyileşmesinden sonra geçer.
Pürülan tonsillit de aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile karakterizedir.

 • Onlara basarken lenf düğümlerini ve acı veren hisleri artırır.
 • Şiddetli boğaz ağrısı.
 • Servikal bölge şişmesi.
 • Eklem dokularında artrit.
 • Sıcaklıkta artış.
 • Bezlerde beyaz bir kaplamanın oluşması, şiddetli hiperemi ve boğazda ağrılı bir his.
 • Acı ve ağrılı yutma.
 • Genel durumun bozulması, halsizlik ve depresyon.
 • Ateşli bir devlet.
 • Derideki döküntülerin görünümü.

Pürülan tonsillitin üç ana formu vardır.

 1. Foliküler form. Bademcik tortuların bademciklerin foliküllerinde birikmesiyle karakterizedir. Sıcaklıkta 39 dereceye kadar bir artış var. Hastalık lenf düğümlerini derinden etkiler. Sonuç olarak, bademcikler parlak kırmızı bir renge sahiptir ve ayrıca pürülan bir çiçek ile kaplıdır. Çoğu zaman dokuların şişmesi olur. Bu tip pürülan anjinada, yutma sırasında arttığı ve kulağa verdiği güçlü acı verici duygular vardır. Çoğu zaman hastalar baş, kulaklar ve lomber bölgedeki ağrı nedeniyle doktora başvururlar. Bir ürperti ve artan yorgunluk var.

Çocukta pürülan anjinada kusma, ishal, meninksin tahrişi ve bilinç ihlali görülür.
Hastalığın ortalama süresi en az beş gündür.

 • Lacunar Angina. Foliküler anjina ile çok benzer semptomları vardır. Sadece işaretler çok daha parlak. Vücut sıcaklığında kırk derece üzerinde bir artış var. Yutma sırasında acı veren his çok güçlüdür, bunun sonucu olarak hasta yemek yemeyi ve içmeyi reddeder.

  Enflamatuar süreç lakuna bölgesinde meydana gelir ve bademciklerin ötesine gitmez. Lacunar tipinde pürülan anjina ile mukoza zarının hiperemi, bademciklerin şişmesi ve pürülan çökellerin oluşumu vardır. Elde edilen film, bir pamuk ped ile kolayca çıkarılabilir. Foliküler anjina ile başka bir tane var. Plak çıkarıldığında yaralar gelişir. Hastalığın süresi beş ila yedi gündür.

 • Phlegmonous formu. Bu hastalık türü oldukça nadirdir. Zamansız tedavi veya yanlış seçilmiş tedavi sonucu ortaya çıkar. Çoğu durumda, patolojik süreç bademciklerin sadece bir kısmında meydana gelir. Boyutta artmaya başlar ve ağrı dayanılmaz hale gelir. Boğazdaki apseler olgunlaştığında ve etkileyici bir boyuta ulaştığında epitel zayıflar. Birkaç gün sonra patlamaya başlarlar ve tüm irin dışarı çıkar. Ameliyat için başvurmanız gereken zamanlar var. Bademcik iyileştikten sonra bir yara izi kalır.
 • Sıcaklık olmayan pürülan anjinin meydana gelmediğine dikkat edilmelidir.


  Bir hasta pürülan anjina geliştirirse, sonuçlar genellikle olumsuzdur. Tüm hata tedavi sürecinin zamansız başlangıcı, antibiyotiklerin reddi veya yanlış teşhisi konulmuş bir tanıdır.

  Çocuklarda pürülan anjina aşağıdaki komplikasyonlara yol açar.

  • Paratonzillit. Tıpta hastalığa parathonsillar apse denir. Sıklıkla çocukluk döneminde, hastanede yatış sadece semptomların başlangıcından sonra altıncı ila beşinci günlerde ortaya çıkar. Ateş, ateşli durum, boğazda tek taraflı ağrılı duyular ve ağızda ağrının yanı sıra artan tükürük ile karakterizedir.
  • Ortakulak.
  • Pyelonefritler.
  • Glomerunefrit.
  • Kronik pürülan tonsillit. Bu tip bir komplikasyon en sık görülür. Sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de görülür. Düzenli relapslarla karakterizedir. Kronik pürülan anjinanın yılda en az beş defa göründüğü düşünülmektedir. 38 dereceyi geçmeyen bir sıcaklık artışı, ağrılı bir irin hissi ve boğazda yeni püstül oluşumu vardır.

  Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı aşağıdaki komplikasyonlara yol açar.

  • Mivokarditis.
  • Mediyastinit. Çok tehlikeli olmasına rağmen, en tehlikeli komplikasyonlardan biri. Bu hastalık meydana geldiğinde, servikal kısımlara püy penetre olur. Hastalığı ortadan kaldırmak için acil cerrahi müdahale gereklidir.
  • Poliartrit.
  • Septik bir karakterin artriti. Enflamatuar süreç eklemleri etkiler. Antibiyotikler tedavi edilirken bu tür problemlerden kaçınmak mümkündür.

  Ayrıca ülserlerin anjina ile enfeksiyöz hastalıklara işaret ettiğini hatırlamakta fayda var. Kuluçka süresi yedi ila on gündür.

  Birçok hasta, anjina ile birlikte pusun çıkarılmasıyla ilgilenir. Bademcik iltihabındaki apselerin, bakteri ve antikorların biriktiği rezervuarlar olarak hareket ettiğine dikkat edilmelidir. Onların oluşumu, en büyük kan akışının olduğu yerlerde meydana gelir. Antibiyotiklerin tedavisinde, patojen mikroflora bir ila iki gün içinde yok olmaya başlar. Bu durumda, irin durakları gelişir. Kan dolaşımının normalleşmesiyle, püstüller kendi başlarına kaybolur.

  Pürülan boğaz ağrısıyla en önemlisi dikkat çekmeye değerdir ve dokunma giderme kesinlikle yasaktır. Bu süreç, tekrar enfeksiyona ve durumun alevlenmesine neden olabilir.

  Eğer pürülan bir anjina varsa, irin nasıl çıkarılır, sadece doktor söyleyecektir. Bir doktorun tavsiyesi üzerine evde tedavi, çeşitli antiseptik ajanlarla boğazın düzenli olarak durulanmasını içerir. Prosedür için Furacilin, bir soda çözeltisi ve bitkilerin infüzyonları bir çözüm kullanın.
  Çocuklarda anjina varsa, pus, pamuk tomurcukları veya Miramistin veya Furacilin çözeltisinde nemlendirilmiş bir disk ile temizlenmelidir. Bu prosedürün günde beş defaya kadar yapılması tavsiye edilir.

  Hastalığı hızlı bir şekilde evde nasıl tedavi edeceğinizi bilmek için bir doktora gitmeniz ve test yaptırmanız gerekir. Doğru bir teşhisten sonra, hastaya aşağıdakileri içeren birkaç öneri verilir.

  1. Antibiyotiklerin alımı.
  2. Spreylerin kullanımı.
  3. Boğazını çalkala.
  4. Yatak istirahatına uygunluk.
  5. İçme rejimine uyum.
  6. Dengeli beslenme.

  Eğer pürülan anjina geçmezse, tedavi sonuç vermez ve daha da kötüye gider, daha sonra ameliyatla müdahale eder. Hasta flegmon veya apse geliştirirse, bu durumlarda uygulayın. Lokal anestezi altında herhangi bir cerrahi prosedür gerçekleştirilir. Büyük boyutlarda bir apse üzerinde bir kesi yapmak ve irin pompaladı. Aynı zamanda, hastanın başı öne doğru eğilir, böylece sıvı boğaza girmez.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Hamileliğin planlanması ve bir çocuğun taşınmasında farenjit tedavisinin özellikleri

  Hamilelik sırasında, herhangi bir hastalık vücut tarafından daha keskin algılanır. Durumdaki çoğu kadının kendilerini zararlı faktörlere maruz kalmaktan kurtarmaya çalışmasına rağmen, birçoğu yine de üşüttü.

  Çocuklar ve yetişkinler için anjin ile Lugol

  Lugol, kanıtlanmış eski araçları ifade eder. Genellikle enfeksiyöz bir doğanın inflamatuar süreçlerinde antiseptik olarak kullanılır. Hem yetişkinlere hem de çocuklara verilir.