Loading

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, günümüze kadar orofarenksin birçok patolojik değişmesi, ortak semptomları vardır, fakat etiyolojide ve seyrinde farklılaşır, onunla ilişkilidir. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Geleneksel sınıflandırmaya göre, hastalık üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve spesifik anjina. Belirgin mevsimlik bir karaktere sahiptirler: soğuk mevsimde sıklık tepe noktaları ve havanın neminin arttığı dönemler görülür.

Hastalık tehlikelidir, çünkü kalp, böbrek ve diğer organlarda ciddi patolojik süreçlere yol açabilir, bu yüzden zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Anjina için risk grubu, çocuk ve ağız boşluğu ve burun çürüğü, periodontitis, sinüzit, adenoidler çeşitli hastalıkları olan kişiler içerir.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), boğaz ağrısının nedeni altın stafilokok aureustur. Enfeksiyonun kaynağı bir hasta veya bir taşıyıcı olabilir. Enfeksiyon, genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Enfeksiyondan sonra, kişi kendini iyi hissetmez, zayıftır, vücut ısısı yükselir, boğazda karakteristik bir ağrı vardır, bu da yutma ile artar. Bademcikler kızardı, şişti. Bölgesel lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır.

Angina belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın başlangıcı ARI veya ARVI ile karıştırılabilir.

Erişkinlerde anjina aniden ortaya çıkar, karakteristik semptomlarla birlikte - üşüme, baş ağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrılar ve yutmadaki güçlükler. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri, hastalığın varlığından şüphe edilebilir:

 • 38-39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • boğazda keskin ve şiddetli ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 • genel halsizlik, halsizlik;
 • eklemlerde ağrı;
 • boyunda bulunan lenf düğümlerinde bir artış;
 • parlak kırmızı rengin ilk günlerinde palatine kemer, dil, bademcikler ve bazen yumuşak damak;
 • bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.

Paratonzillit ve paratonzil apsesi anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Uygunsuz tedavi ile veya genel olarak böyle bir rahatsızlığın yokluğunda kronik bir form kazanır. Evde anjina tedavisinde birçok insan hastalığın popüler tedavisini kullanmayı tercih eder, ancak bu doğru değildir, çünkü benzer belirtilerin çok daha ciddi hastalıkları vardır.

sınıflandırma

Ateş, zehirlenme ve faringoskopik resmin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

 1. Mavi dil. Tipik olarak, bademcikler genellikle yüzey hasarı. Sarhoş belirtileri orta derecede ifade edilir. Vücut ısısı subfebrildir. Kan değişiklikleri yoktur veya önemsizdir. Faringoskopi ile, yumuşak ve sert damak, farinksin arka duvarını içine alan bir parlak dağınık hiperemi görülür. Daha az sıklıkla, hiperemi bademcikler ve palatine kemer ile sınırlıdır. Bademcikler esas olarak infiltrasyon ve şişlik nedeniyle artmaktadır. Hastalık 1-2 gün sürer, bundan sonra farenksdeki iltihaplanma olayları ya da hastalığın başka bir formunu (lacunar ya da foliküler) geliştirir.
 2. Laküner. Hastalığın başlangıcı ve yaygın semptomları foliküler anjinadaki ile aynıdır. Daha sıklıkla lacunar anjin, folikülerden daha ağır ilerler. Bu tür Faringoskopicheskaya resim sıkışık büyütülmüş bademcik adalar sarımsı-beyaz çiçek, ilk boşluklar ağızlarında sınırlı ve daha sonra daha geniş bir amigdala kaplama yüzeyi üzerinde bulunması tarafından karakterize edilmektedir. Bazen, ayrı plak lekeleri birleşir ve onu terk etmeden amigdala'nın daha büyük veya daha az bir kısmını örter.
 3. Foliküler. Genel belirtiler yaklaşık olarak lacunardaki gibidir. Sarımsı-beyaz noktalar şeklinde hipersemik (kızarık) ve şişmiş bademcikler yüzeyinde çıkıntı yapan foliküllerin eklenmesiyle kendini gösterir. Submandibular lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır. Hastalığın süresi, lacunar anjinada olduğu gibi, 4-5 gün.

Belli bir boğaz ağrısının nasıl ve nasıl tedavi edileceği ilçe doktoruna teşhis ve hasta muayenesinden sonra bahsedecektir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Hızlı bir iyileşme için, anjinin karmaşık tedavisi önerilmekte, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, hastalığın semptomlarının hafifletilmesi, daha fazla gelişiminin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Anjina tedavisinde ana kurallardan biri - yatak istirahati. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. En az beş gün sürmeli ve ciddi durumlarda - on güne kadar. Standart diyet, iltihaplı bademciklere zarar vermeyen yiyecekleri içerir - et suyu, patates püresi, porselen. İçeceğin bol olması önemlidir. Süt, meyve suları (taze hazırlanmış), alkali maden suyu içebilirsiniz.

Yetişkinlerde tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Antibiyotikler, muayene ve ayrıntılı sorgulamadan sonra doktor tarafından reçete edilir. Etiyotropik tedavi olarak, hastaya, sülfonamid, antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçlar, lokal ve sistemik eylemler reçete edilir. Tedavinin süresi 5-7 gündür. Antibiyotiklerle tedaviden sonra, yetişkinlere bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar reçete edilir.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi. Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için hafifçe tedavi etmeyin - bir uzmanın önerilerine güvenin.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısının evde tedavi edilmesinin ana koşulu, ilk semptomların ortaya çıktığı andan ve vücut ısısı normale dönene kadar, hasta kişi yatak istirahatine uymak zorundadır. Bol miktarda sıcak içecek (ballı süt, limonlu çay), hafif et suyu, sıvı lapası, jöle öneririz.

Halk ilaçları ana tedaviye iyi bir katkı olabilir:

 1. Calendula'nın çiçeksi, muz yaprakları, pelin otu - hepsi eşit olarak. Karışımın 1 çorba kaşığı, 1 su bardağı kaynar su dökün, 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Her 2 saatte bir sıcak çözelti ile gargara.
 2. Soğanların başını temizleyin, bir kıyma makinesinden geçirin ve hemen meyve suyunu sıkın. Günde 3-4 kez 1 tatlı kaşığı taze meyve suyu alın.
 3. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.
 4. Bir bardak sade su üzerine, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi dökün (elma sirkesi miktarını azaltabilir veya azaltabilirsiniz). Ve bu bileşimin her 1-2 saatte olabildiğince sık gargara yapması gerekiyor.
 5. Patatesleri "tekdüze bir şekilde" kaynatın ve 5-10 dakika boyunca soluyun ve daha sonra patatesleri kaynadıktan sonra süzülen sudan boğazda sıcak bir kompres yapın.

Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir. Antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan, anjin iyileştirilemez.

Gargara mı?

Ağrıyı gidermek ve bademcik iltihabını hafifletmek çeşitli çözümlerle boğuşarak kolaylaştırılır. Bunu yapmak için eczane ürünlerini kullanabilirsiniz:

Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir.

Bir yetişkinde Angina

Angina, boğazda lenfoid dokudaki değişikliklerin eşlik ettiği en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Basit bir ifadeyle, bu, palatine bademciklerin akut bir iltihabıdır ve tıbbi terminolojide bu hastalığa bademcik iltihabı denir.

Bu KBB patolojisi çok yaygındır ve hem çocukları hem de yaşlıları etkiler. Tüm anjinaların% 70'inden fazlası, 30 yaşın altındaki, çoğu 15 yaşın altındaki çocuklardır. Bir yetişkinde anjin, patojeninin yapısına ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak farklı şekillerde değişebilir.

Birçoğu anjinaya viral orijin enfeksiyonunun bir komplikasyonu olduğunu düşünmektedir. Aslında, bu korkunç sonuçlara sahip bağımsız bir hastalıktır. Görmezden gelmek veya kendi kendine ilaç vermek ölüme yol açabilir. Gerçek anjin, sadece antibiyotik yardımı ile tedavi edilir. Hastalığın nedenleri farklı olduğu için ilaçlar ayrı ayrı seçilmektedir.

Hastalığa neden olan nedir?

İnflamatuar lezyonu anjinaya neden olan tonsiller lenfoid dokunun bir parçasıdır. Önemli bir işlevi yerine getirirler - lokal bağışıklık oluştururlar ve lenfositlerin oluşumunu sağlarlar.

Palatine bademcikler, insan vücudunu, çevreden gelen çeşitli bakteri ve virüsler gibi davranan patojenlerin etkilerinden korumak için tasarlanmıştır. İçlerinde bu patojenik ajanların oluşturduğu antikorlar oluşur. Angina, havadaki damlacıklar ile enfekte olabilir. Bu hastalık, yüksek derecede bulaşıcılık, yani çok bulaşıcılık ile karakterize edilir.

Bademciklerin iltihaplanması, patojenik mikroorganizmaların çevreden nüfuz etmesiyle meydana gelebilir ve kaynak, kronik enfeksiyonun iç odakları olabilir. Anjinin en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. Bu nedenle anjinin% 80'inden fazlasının ortaya çıkmasıdır.

Ek olarak, bu hastalığın nedensel ajanları olabileceği gibi:

 • chlamydia;
 • korinabakterii;
 • mikoplazma;
 • adeno ve rinovirüsler;
 • influenza ve herpes virüsleri.

İnsan bağışıklık sistemi düzenlenir, bu nedenle bu patojenik hastalık provokatörlerinin çoğuna karşı savaşabilir ve bu nedenle kesinlikle enfeksiyöz kişiler için bu enfeksiyöz ajanlar büyük bir tehlike oluşturmayacaktır.

Fakat vücudun savunmaları zayıflarsa ve işlevlerini tam olarak yerine getiremezse, o zaman organizma enfeksiyon riskine maruz kalır. Sık anjinanın ana sebebi olan bağışıklık durumundaki azalmadır.

Bağışıklığı azaltabilecek olumsuz faktörler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • şiddetli hipotermi;
 • vücutta vitamin ve besin eksikliği;
 • dengesiz beslenme ve proteinli gıdaların baskınlığı;
 • diğer kronik organların enflamatuar hastalıkları;
 • burun boşluğunun inflamatuar hastalıkları;
 • bademcik yapısının anatomik anormallikleri ve lenfoid dokunun azgelişimi.

semptomataloji

Anjina semptomlarının ortaya çıkışı, yaklaşık 1-2 gün süren kuluçka döneminin bitiminden sonra başlar. Yetişkinlerde aşağıdaki anjina semptomlarının ana belirtileri olarak:

 • normal sağlık durumunun arka planında akut;
 • vücut ısısında ve titremelerinde önemli bir artış;
 • baş ağrısı ve eklem ağrısı;
 • genel zayıflık;
 • şiddetli boğaz ağrısı, yutma yemi ile daha kötü;
 • iştahın bozulması;
 • uyku bozukluğu.

Değişiklikler submandibular lenf düğümleriyle ilgilidir, yani artar ve ağrılı hale gelir. Angina bademcik iltihabi bir hastalık olduğundan, bu hastalık ile artar ve şişer.

Yüzeyde, patolojinin türüne bağlı olarak sarı veya pürülan çökeller oluşur. Ağır vakalarda tonsil doku kısmen nekrotik olabilir. Bu bademciklerin etkilenen bölgelerinin gri-koyu rengi ile tespit edilebilir.

Anjina tehlikeli bir hastalıktır ve bir çok komplikasyona neden olabilir, yani paratonsillar apse. Bu, çevreleyen bademcik dokularının iltihaplanması ve bunların irin etkisi altında irin erimesiyle kanıtlanacaktır. Bu komplikasyon anjinin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra ortaya çıkabilir.

Başlangıç ​​paratonsillit aşağıdaki tezahürlerle tanınabilir:

 • şiddetli boğaz ağrısı tek taraflı;
 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • Enflamatuar komplikasyonun oluştuğu yerde bir başın eğiminde ağrılı duyuların zayıflaması;
 • bademciklerin asimetrisi;
 • artan tükürük.

Yukarıdaki yetişkinlerde boğaz ağrısı belirtileri dikkatsiz bırakılmamalıdır. Bazen bir yetişkinin anjinadaki semptomlarının başlangıçta soğuk algınlığı ile karıştığı görülür, ancak aslında ilk olanı çok daha zordur. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey boğazda sabit, geçmeyen ve artan ağrıdır ve 39 dereceye kadar ulaşan yüksek bir sıcaklıktır.

Bunlar yetişkinlerde boğaz ağrısının ilk belirtileridir. Bir kişinin sadece yemi değil, tükürüğü ve hatta konuşmasını da zorlaştırır. Daha sonra hasta şiddetli yorgunluk ve halsizlik belirtileri çekmeye başlar, eklem ağrısı görünmeye başlar. Bu durumda, bir doktora görünmeniz gerekir.

Yetişkinlerde tonsillit tipleri

Söz konusu hastalığa neden olan sebeplere bağlı olarak, birincil ve ikincil anjinaya bölünür. Birinci durumda, anjina birincil ve bağımsız bir hastalık olarak kabul edilir, ikinci durumda akut tonsillit diğer bazı hastalıkların bir belirtisi olarak kabul edilir. İkincil angina kızamık, sifiliz, grip, kızıl ateş, ARVI, monokulozis ile gelişebilir.

Primer anjinin çeşitli formlarını ayırt etmek kabul edilir:

Hastalığın catarrhal formu hafif bir seyir ile karakterizedir ve diğerlerine göre daha sık görülür. Enflamatuar süreç bademciklerin mukoza zarını etkiler ve yutulduğunda hafif ağrıya neden olur. Bu angina formu ile, sıcaklık subfebril kalıyor, hasta hafif rahatsızlıktan şikayet ediyor.

Ağız boşluğunu incelerseniz genişlemiş lenf düğümlerini ve palatine bademcikleri tespit edebilirsiniz. Catarrhal sinitin süresi yaklaşık 2-3 gündür. Hastanın bu tür bir hastalığı olan durumunun önemli ölçüde rahatsız edilmemesi nedeniyle, doktora başvurulmamaktadır. Bu olası geçiş ile bu hastalığın daha karmaşık bir formuna bağlanır.

Foliküler anjina ile bademciklerin dokularında büyük bir hasar vardır. Hastalığın keskin bir başlangıcı vardır ve hastanın durumunda belirgin bir bozulmaya yol açar. Sıcaklık 39-40 dereceye kadar çıkabilir.

Boğazda yalnızca yutkunma sırasında değil, belirgin bir zehirlenme ve sürekli bir ağrı vardır. Palatine bademciklerin yüzeyi pürülan foliküller ile kaplıdır. Submandibular düğümler ve bademcikler belirgin ödemi farklıdır. Bu anjin uzun, yaklaşık 8-10 gün sürer.

Lacunar anjin, şiddetli seyir ile karakterizedir. Aynı zamanda 39 derece sıcaklık artışı ve güçlü bir boğaz ağrısına sahip akut bir başlangıç ​​vardır. Mukoza zarı pürülan şeritler ile kaplıdır ve bademciklerin kendileri de boyut olarak artmaktadır.

Bademciklerin yüzeyinin çoğunu kaplayan ayrı pürülan odakları birleştirerek, lacunlar oluşturabilir. Böylece lacunar anjina ortaya çıktı. 8 gün boyunca olası komplikasyonları dikkate almadan hastalığın süresi.

Hastalığın seyri özellikleri

Hastalığın tüm şiddetini deneyimleyen bir kişi, yetişkinlerde veya çocuklarda angina'nın ne kadar sürdüğünü merak ediyor olabilir. Hastalık birkaç aşamada ilerler, bu toplam süresini belirler. Birincisi kuluçka dönemi. Bu tam olarak enfeksiyon anını içeren süredir ve hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkana kadar sürer.

Bu sürenin süresi, hastalığa neden olan patojene ve enfekte kişinin hangi durumda olduğuna bağlıdır. Eğer tonsillite adenovirüs neden olsaydı, kuluçka süresinin süresi 10 güne kadar olabilir.

Buna karşılık, herpes virüsleri uzun bir süre vücutta kalabilirler, ancak çoğu kez, çoğunlukla bağışıklık sistemini düşürme döneminde, kendileri için elverişli koşullar altında kendilerini gösterirler.

Bakteriyel tonsillit için inkübasyon süresi 1 ila 14 gün arasında sürebilir.

Enfeksiyondan sonra, ilk aşama vardır, genellikle 4 saate kadar kısa bir kursa sahiptir. Şu anda, bir yetişkinde boğaz ağrısı tüm belirtileri amplifiye edilir. Her şey boğazda rahatsızlık hissi ile başlar ve bu da hızla akut ağrıya dönüşür. Sadece birkaç saat, sıcaklık 39 dereceye kadar yükselebilir.

Bir sonraki dönem boğaz veya plato yüksekliği. Klinik resim telaffuz edilmesine rağmen kişi hala hasta, ancak hastalığın belirtileri ilerlemiyor. Semptomatik tedavi ile, hastalığa neden olan enfeksiyon henüz yok olmadığından ana belirtiler kısa bir süre için zayıflar.

Son aşama iyileşme. Semptomların yoğunluğunda bir azalma vardır ve normal yaşam geri yüklenir. Ancak iyileşmenin yanlış olabileceği, uyuşturucu eylemlerinden kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Dolayısıyla, hastanın durumunda önemli bir gelişme antibiyotiklerin başlamasından 2-3 gün sonra gerçekleşir. Ancak bu süre zarfında vücuttaki enfeksiyon kaynağı yenilemez. Bu yaklaşık 10 gün sürecek. Bundan sonra, gerçek ve tam iyileşme hakkında konuşabilirsiniz.

Bu nedenle, kaç yetişkinin anjinadan muzdarip olduğu sorusunu yanıtlamak için, yukarıdakilerden devam etmek, bunu yapmak mümkündür:

 • bulaşıcı süreç 5 ila 14 gün sürer;
 • semptomlar 3 ila 10 gün arasında sürer;
 • Viral angina 3-7 gün sürer;
 • 14 güne kadar bakteriyel angina.

Viral anjinin nispeten kısa süresi, antibakteriyel ilaçlar almanın gerekmemesi ile ilişkilidir. Genel olarak, herhangi bir tonsillitin seyrinin süresi, sadece bağışıklık durumu, biri ve tedavi yöntemleri, yani spesifik ilaçlar tarafından etkilenmez.

Tanı Yöntemleri

Bir yetişkinde angina nasıl belirlenir? Bu amaçla klinik muayene ve laboratuar teşhislerini içeren çeşitli teşhis etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Birincisi hastanın dış muayenesi ve faringoskopiyi içerir. Dış ankette doktor bir boyun, oksipital ve okolovno alanı palpasyonu yapar.

Faringoskopi, ağız ve boğazın tıbbi bir spatula ile muayene edileceği anlamına gelir. Bu durumda, yumuşak damağın ağız boşluğu ve mukus duvarlarının yanı sıra palatine bademcik ve diş etlerini dikkatle incelemek gerekir. Faringoskopi yardımıyla hastanın hangi anjina formunda ve aşamasında olduğu belirlenir.

Aşağıdaki değişiklikler tespit edilirse, doktor anjina teşhisi için gerekçeye sahiptir:

 • bademcik iltihabı;
 • miktarında artış;
 • belirli bir tonun bademcikler yüzeyinde pürülan kaplama;
 • bademciklerin kıvrımları bastırıldığında çıkan pus ile doldurulur.

Laboratuvarda muayene yöntemleri arasında genel bir kan testi, burun boşluğu ve boğaz mukozası olan bir tohum tankı sayılabilir. Bu tür teşhis tedbirleri, anjinin gelişimini tetikleyen patojeni belirleyecektir. Bu bilgilere dayanarak, doktor uygun ilaçları reçete edecektir.

Agresif agri seyri, hastaligin kronik bir forma ve komplikasyonlarin gelismesine katkida bulunur. Bu durumda, ek tanılamaya ihtiyaç vardır:

 • vücutta inflamatuar sürecin şiddetini belirlemek için serolojik çalışmalar;
 • kalbin ekokardiyogramı - kardiyak disfonksiyonu saptamak için yapılır;
 • Kemiklerin ve eklemlerin X ışınları - eklemlerin otoimmün lezyonlarının gelişimini dışlamak veya doğrulamak için.

Boğaz ağrısı nasıl yenilir?

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısının tedavisi için, bu hastalık komplikasyonların gelişmesiyle tehlikeye girdiğinden, tüm sorumluluğu tedavi etmek gerekir. Eklemlerde hasar ve kalbin bozulması olabilir. Anjinadan başarılı bir şekilde kurtulmak için, tedaviye ilişkin bir takım ilkelerin gözlenmesi gerekmektedir.

Her şeyden önce, bu, özel bir sıcaklık artışı periyodunun yatak istirahatı rejimi. Çevresindeki insanların kirlenmesini önlemek için hasta izole edilmelidir. Sistemik ve sürekli tedaviyi gözlemleyen hasta, terapötik önlemlerin başarısından emin olabilir.

Laboratuvar testleri ve semptomları temelinde, bir yetişkinde anjinanın bakteriyel orijinli olduğu, antibakteriyel ilaçlar kullanmadan yapamadığı tespit edildi. Fakat ilk yardımdan sonra bunları kullanamazsınız.

Antibakteriyel tedavinin eksiksiz bir yolunu tamamlamak gerekir, aksi takdirde patojenik mikroorganizmalar kullanılan ilaçlara karşı direnç geliştirir. Ayrıca, vücut enfeksiyonun odağını koruyacak ve çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilecektir.

Anjinda beslenmeye özellikle dikkat edilmeli, karbonhidrat ve yağların kısıtlanması ile nazik olmalıdır. Hastalığın süresi boyunca, kızartılmış, konserve, tütsülenmiş ve tuzlu yiyecekleri diyetten hariç tutmak gerekir, çünkü bunlar enflamatuar mukus boğazını olumsuz etkileyecektir.

Sebze ve süt ürünleri, sıvı gıda tercih edilmelidir. Yetişkin bir hastanın sıvı alımını arttırması gerekir, bu da vücudun sarhoşluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Anjina'nın konservatif tıbbi tedavisi, hastalık tipine ve semptomatolojiye bağlı olarak aşağıdaki ilaç gruplarının kullanımını içerir:

 • antibiyotikler;
 • ağrı kesiciler;
 • ateş;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • vitaminler.

Spesifik ilaçlar, tanı, sağlık durumu, yaş, hastalığın klinik belirtileri, kontraendikasyonlar ve eşlik eden patolojiler temelinde sadece ilgilenen hekim tarafından seçilmelidir.

Angina ile, boğazınızı durulaması şiddetle tavsiye edilir. Bunun için hem eczaneden satın alınan hazır müstahzarlar hem de kendi kendine hazırlanan çözümler kullanılabilir. Bir adaçayı, papatya, calendula ya da St. John's wort kaynağını, bir okaliptüs tentürü kullanabilirsiniz. Bu amaçlar için tuz çözeltilerinin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü boğazın mukoza zarını kurutabilirler.

Angina bir yetişkinde ve onunla ne yapmalı?

Angina faringeal halkanın lenfoid dokusunu, yani bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Bademcikler, lenfositler açısından zengin ve bağışıklık yanıtlarından sorumlu olan özel bir doku kümelerini temsil eder. Çoğunlukla mikroorganizmalar boğaza girer ve vücudun reaksiyonuna neden oldukları bu oluşumlara yerleşirler - iltihap.

Çoğu zaman bademcik iltihabı ile bademcikler etkilenir. Sağlıklı bir insanda, palatine kemerin arkasına gizlenirler ve anjina kabarıklığı ile birlikte görülürlerse artar ve görünür hale gelirler.

Angina tam sağlığın bir arka planında oluşur, diğer adı akut tonsillittir.

Erişkinlerde anjin genellikle genç yaşta görülür. Yaşlılarda bu hastalık nadirdir.

Hastalığın gelişim nedenleri ve mekanizmaları

boğaz ağrısı nedenleri, dışarıdan bir hastalığın patojeni penetrasyon ile ilişkili olan doğası, bulaşıcı bulunmaktadır. Bakteriler, virüsler, mantarlar boğaz ağrısına neden olabilir. ağrılı boğazların en yaygın bakteriyel nedenidir beta hemolitik grubu (her durumda% 50-80 farklı veri), bir streptokok bulunmaktadır. Ayrıca, bakteriyel tonsilit olası nedeni - stafilokoklar, gonokok, difteri, spiroketler, ve anaerobik mikroorganizmalar olduğunu. Mikoplazmalar ve klamidya çok nadiren bu hastalığa neden olurlar.

Viral anjinalı çocuklarda erişkinlerden daha yaygındır. Bu nedenleri - virüslerin, çeşitli - akut solunum yolu enfeksiyonları (adenovirüs, rinovirüs, grip virüsleri ve parainfluenza) ve coxsackie virüsleri, Epstein-Barr virüsü, yankı-virüslerin neden olan maddedir.

Fungal angina nadirdir, mukozal kandidiyazın bir belirtisidir.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon yolları havada ve temas vardır. hastalığın gelişmesinde Özel bir rol kıvrımlar (boşluklar) bademcikler bir kronik bademcik iltihabı veya patojenik streptokokların taşıyıcıyı oynar.

Anjina hipovitaminozu, gıdada protein eksikliği, hipotermi ve diğer olumsuz dış faktörlerin riskini artırın. Yetişkinlerde, bademcik veya yanıklara sık sık yaralanmalar, boğaz ağrısının gelişmesine katkıda bulunabilir. Erişkinlerde sıkça görülen anginaslarla birlikte paranazal sinüslerin, kulakların ve dişlerin kronik enfeksiyonları dışlanmalıdır.

Hastalığın mekanizması enfeksiyöz-alerjiktir. Bademciklerin bademcik dokusunda elde edilmesinin ilk reaksiyonu iltihaptır. Enflamasyonun lokal belirtileri - şişlik, ağrı, kızarıklık, disfonksiyon - iyi telaffuz edilir. Hızlı ve genel semptomlar ortaya çıkıyor - ateş, zehirlenme.

Mikrobiyal "tehdide" yanıt olarak, vücut yabancı proteinleri, yani antikorları bağlayan koruyucu kimyasallar geliştirmeye başlar. Bu antikorlar, sadece mikrobiyal antijenleri değil, aynı zamanda vücudun kendi dokularını da bağlayan ve yok eden bir yapıya sahiptir. Esas olarak kalbin ve böbreklerin dokularına yönlendirilen bir otoimmün reaksiyon vardır. Bu nedenle anjinin komplikasyonlarından dolayı en tehlikeli olduğuna inanılmaktadır.

Hastalığın klinik belirtileri

Bir yetişkinin anjina semptomları, enfeksiyondan 1-3 gün sonra, bazen bir rahatsızlığın arka planında görülür. Hızla vücut ısısı yükselir, baş ağrısı, halsizlik var. Hastalığın ilk saatlerinde boğazda gıdıklama, hafif bir kuru öksürük olabilir, sonra yutulduğunda ağrı olur. Hastalığın gelişimi, artan ağrı eşlik ediyor. Konuşurken, kafayı çevirirken endişelenirse, “tıkalı boğaz” hissi eşlik eder. Bazen bademcikler bu kadar şiştiler ve normal nefes almayı engelliyorlar.

Boyun tarafındaki lenf düğümleri büyütüldü. Palpasyonda (presleme), yumuşak, elastik, yer değiştirmişlerse ağrılıdırlar.

Bir yetişkinde boğaz ağrısı belirtileri eklemlerde, kalpte, kaslarda ağrı içerebilir. Bazen atılan idrar (oligüri), karın ağrısı, bulantı (dispepsi) miktarında belirgin bir azalma vardır.

Boğazı incelerken, bir yetişkinde anjin belirtileri oldukça belirgindir. Genişletilmiş, kırmızı tonlu bademcikler vardır. Genellikle palatine ark, posterior faringeal duvar, dil, yumuşak damak ile ilgiliydi. Yüzeyde küçük kabarcıklar (foliküller) veya film biçimindeki pürülan çökelti alanları görülebilir. Bu filmler kolayca çıkarılabilir, bunların altındaki mukoza zararı zarar görmez.

Faringeal halkanın diğer bademcikleri de bademcik iltihabına dahil olabilir (örneğin, lingual, pharyngeal). Bununla birlikte, yetişkinlerde bu nadir bir fenomendir.

Yetişkinlerde bademcik iltihabının en sık görülen komplikasyonları paratonzil apsesi ve periton iltihabıdır. Daha nadiren metatonsiller komplikasyonlar vardır - miyokardit, glomerülonefrit, romatizma.

tedavi

Tedavi, sıklıkla, ağır vakalarda, bir hastanede yapılır. ciddi genel durum (yüksek ateş, enfeksiyon, toksik şok) tavsiye edilen enfeksiyöz dalında yetişkin tedavisi, 3-5 gün dekompansasyon bağlantılı hastalıkların içinde antibiyotik tedavisi (örneğin, diyabet) verimsizliği.

Evde bademcik iltihabını etkin bir şekilde tedavi etmek için mutlaka doktor reçetesini takip etmelisiniz. Tüm ateş süresi boyunca bir yatak istirahati reçete edilir, daha sonra yavaş yavaş genişler. Bununla birlikte, tam iyileşmeden sonra en az iki hafta sonra yükün sınırlandırılması tavsiye edilir.

Zehirlenme semptomlarını hafifletmeye ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için bol miktarda içecek gerekir.

Ağız ve durulama için ilaç verildi. Hemen mikroflora ve antibiyotiklere duyarlılığı üzerinde bademcikler yüzeyine sürtülür sonra antibiyotik alarak başlamak gerekir. Çoğu zaman bu yarı-sentetik penisilinler (amoksisilin, flemoksin) inhibitörü korunan penisilinler (amoksiklav, flemoklav, Augmentin) ya da makrolidler (azitromisin, sumamed) 'dir. Üç gün içinde bu fonların tedavisi üzerinde hiçbir etkiye sahip bir antibiyotik atanması için bir doktora danışmak gereklidir. doksisiklin - Aynı zamanda fluorokinolonlara (siprofloksasin, aveloks), enjektabl sefalosporin (seftriakson, sefazolin), en az atanabilir.

Viral ve fungal anjinada antibakteriyel ilaçlar kullanılmaz.

Bademcik iltihabını karmaşık bir şekilde tedavi etmek için, ibuprofen gibi non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır. Sadece vücut sıcaklığını azaltmaz, aynı zamanda anti-inflamatuar ve analjezik etkilere sahiptirler. Bazı durumlarda antihistaminikler de önerilmektedir.

Durulama olmadan bir anjini etkili bir şekilde tedavi etmek imkansızdır. Bu nedenle mulistin, klorheksidin, dioksidin, furakilin ve diğer birçok antiseptik etkisi olan bademciklerin yıkanması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca bademciklerin bioparoks, sakız ve inhalipt gibi aerosol ve spreylerle sulanması tavsiye edilir. İyot içeriği olan aerosoller, mukoza zarına zarar vermemek için dikkatli bir şekilde kullanılabilir. Pürülan filmleri bademciklerden kendi başınıza çıkarmak tavsiye edilmez, kanın içine giren mikroplara yol açabilir.

Ayrıca, geleneksel tıp kullanılabilir - şifalı bitkiler, fitokosit etkisi ile meyve suları, bal, propolis ve diğer araçlar.

Bir yetişkin neden sıklıkla angina, hastalığın nedenleri ve semptomları geliştirir?

Sıklıkla görülen tonsillit, bir kural olarak, zayıf bağışıklıkla ortaya çıkar. Hastalık vücudu kolayca etkiler ve kalıcı nükslere neden olur. Bu tür durumları önlemek için antibiyotik ve immünmodülatör ilaçların kullanımı ile konservatif tedavi gerçekleştirilmektedir. Lezyon ajanının ortadan kaldırıldığı özel bir cerrahi tedavi yöntemi de vardır. Ancak çoğu doktor, vücudun bağışıklık güçlerini düzeltmeye ve işlevlerini normale döndürmeye öncelik verilmesi gerektiği görüşündedir.

Sık anjinanın özellikleri ve nedenleri

Solunduktan sonra hava nazofarenksine girer. Zayıf bağışıklık, mukoza üzerinde hava ile birlikte nüfuz eden bakteriler ve virüsler, bunların üremesi ve dağıtımı gerçekleşir. Boğaz ağrısı, bir kişiden diğerine havadaki damlacıklar ile kolayca bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır.

İlk veya tekrarlanan enfeksiyonun başlangıcı her zaman beklenmedik ve akuttur. Kişi sıcaklığı 39 dereceye çıkarır, boğazda bir karıncalanma hissi oluşur, bu nedenle yutma rahatsız olur. Bazen şişmiş lenf düğümleri.

Sık görülen nüksler kronik bademcik iltihabı ile karıştırılmaktadır. Ancak bu iki patolojinin tedavisi tamamen farklıdır. Bademcik iltihabı ile çok fazla içmeye ihtiyacınız var ve anjin ile birlikte bir bakteri streptococcus uyandırdığı için antibiyotik tedavisi zorunludur.

Bazen sadece hasta için değil, aynı zamanda doktorun da hastalığı hemen ayırt etmesi zordur, çünkü bazı ARVI aynı şekilde başlar.

Bir yetişkinde sık boğaz ağrısının ana nedenleri şunlardır:

 • zayıf bağışıklık;
 • enfekte kişilerle sürekli temas;
 • genetik yatkınlık;
 • kronik formda bademcik iltihabı;
 • ARVI için uygun olmayan tedavi;
 • sık hipotermi;
 • çok soğuk içecekler içmek;
 • burun septumunun eğriliği;
 • İklim koşullarında keskin bir değişim;
 • sinüzit veya rinite bağlı kalıcı burun tıkanıklığı;
 • kan patolojisi;
 • çürük;
 • mantarlar.

Risk Faktörleri

Tonsillit ve anjina birbiriyle ilişkili iki patolojidir. Sık görülen bademcik iltihabı kronik bademcik iltihabının gelişimini ve tersini tetikler. "Sık" terimi, lezyonlar yılda 2-3 kez ortaya çıktığında kullanılır. Tek bir hastalıktan sonra iyi bir bağışıklığa sahip olan vücut, yeniden enfeksiyon riskini azaltan koruyucu mekanizmalar geliştirir. Bu bağlamda, sık sık anjin, bağışıklık çalışmalarındaki problemler için tipiktir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüren sertleştirilmiş kişilerde sık sık görülen tonsillit nadiren görülür. Tüm bulaşıcı odaklar enfeksiyon için risk oluştururlar - bunlar stomatit, çürük, sinüzit, rinit, orta kulak iltihabıdır.

Ayrıca, hastalığın tekrarlanması için risk faktörleri şunlardır:

 • vitamin eksikliği;
 • diyet kısıtlamaları;
 • motor aktivite eksikliği.

Angina'nın çevredeki insanlardan enfekte edilmesi kolaydır, özellikle de aynı evde bir taşıyıcıyla veya aktif formları olan bir hastayla yaşamakta.

Hastalığın semptomatolojisi

Hastalığın tezahürü, çeşitli patojenik bakterilere ve genel sağlık durumuna karşılık gelir. Bademciklerin lacunar lümeninde iltihaplanma ile, içinde drenaj ihlalini kışkırtan yara izleri oluşur. Bu nedenle bir kısır döngü vardır: anjin, bademciklerin iltihaplanmasıyla ve daha sonra iltihaplanma süreciyle - tekrar anjinle yer değiştirir.

Sık görülen gelişimi ile hastalık belirtileri:

 • Boğazda rahatsızlık hissi - terleme ve kuruluk;
 • yutma sırasında boğaz ağrısı daha yoğun hale gelir;
 • disfaji;
 • ateşte 38-39 dereceye yükselir;
 • Vücutta genel zehirlenme ve halsizlik - kas, baş ağrısı ve titreme.

Muayene sırasında doktor tonsil mukozasının kızarıklığını ve şişmesini görür. Etkilenen bölgenin palpasyonu olduğunda, genişlemiş lenf düğümleri bulunur. Daha yoğun ve ağrılı hale gelirler.

tanılama

Kronik angina semptomları kapsamlı bir tanı ile belirlenir. Doktor sık ​​sık anjinin nedenini belirler ve bağışıklık fonksiyonlarını değerlendirir.

Bu amaç için:

 • bademcikler yüzeyinden alınan bir numunenin bakteriyolojik çalışması;
 • antikorların varlığı için analiz;
 • pharyngoscope;
 • kan ve idrarın genel analizi;
 • virolojik muayene;
 • polimer zincir reaksiyonu.

Komplikasyonları teşhis etmek için, X-ışınları, elektrokardiyografi ve böbreklerin ultrasonu gereklidir. Patoloji, kızıl ateş, stomatit, grip ile zorunlu olarak farklılaşır.

Tedavinin yapılması

Bir yetişkinde sık boğaz ağrısı, karmaşık tedavi gerektirir. Bunu yapmak için önce farklı profillerin uzmanlarına danışın:

 • allergist;
 • kulak burun boğaz;
 • terapist;
 • immunologist;
 • kardiyolog.

Doktorlar ek olarak patojen mikroflora, idrar ve kan testlerini saptamak için boğaz araştırması da yazabilirler. Bir kişi genellikle anginadan muzdaripse, o zaman kan kronik enfeksiyöz lezyonlara karşı antikorların varlığı için test edilir.

İki tedavi yöntemi yaygındır: konservatif ve operatif. Konservatif ilaç almakta:

 • ateş düşürücü;
 • anestetikler;
 • immünomodülatörler;
 • bir grup penisilin veya makrolidden oluşan antibiyotikler;
 • vitamin ve minerallerin kompleksleri.

Tedavi için antibakteriyel ajanların bağımsız olarak kullanılması, patojenik bakterilerin adaptasyonuna neden olur ve bu da dozajda veya ajan değişikliğinde daha fazla artış gerektirmektedir. Kabul süreci, penisilinler için 10 gün ve makrolidler için 5 gün sürmektedir. Bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotikleri durdurmak için ilk geliştirmelerde yasaklanmıştır.

Sık görülen anjinada bağışıklığın stabilizasyonu

Erişkinlerde bağışıklığın yetersiz etkinliği sık görülen lezyonların ana nedenidir. Bu bağlamda, tedavi mutlaka bağışıklık fonksiyonlarının normalleştirilmesi için gerekli araçları içermelidir - ilaçlar veya tıbbi olmayan yöntemler.

Tıbbi olmayan yöntemler şunlardır:

 • sertleştirme;
 • uygun sporlar;
 • günlük menüde, yiyeceklerin doğru organizasyonu yeterli vitamin ve diğer yaşamsal eser elementler olmalıdır.

Evde tedavi için öneriler

Evde tedavi sırasında hasta başarılı iyileşme için temel kurallara uymalıdır:

 • Doktorun tüm talimatlarına ve reçetelerine bağlılığı temizleyin.
 • Sıcaklık normale dönene kadar yatak istirahatına uygunluk. Hastalığın bacaklarda taşınması yasaktır, aksi takdirde kalp ve kan damarlarının çalışmasında ve diğer tehlikeli sonuçlarda rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Doğru beslenme ve içme rejiminin organizasyonu. Diyet, tercihen bir sıvı formda, boğazı tahriş etmeyecek hafif yiyecekler gerektirir. Ayrıca yiyecekler sıcak olmamalıdır. Çok fazla ılık sıvı içmeniz gerekiyor.

Yemekten sonra ve her saat sonra, garnitürden yiyecek kalıntılarını uzaklaştırmak ve sterilize etmek için gargara çalkalanmalıdır.

Cerrahi müdahale

Konservatif tedaviden gözle görülür etkilerin yokluğunda, doktor bir ameliyatı reçete edebilir. Bademciklerin hasar görmüş lakunlarının kısmi olarak çıkarılmasını içerir. Modern tıp bu amaç için sıvı azot kullanır. Prosedür 1 dakikadan uzun sürmez.

Donma sonrası, hasarlı alanlar bir hafta boyunca ezilir, daha sonra 5-10 gün sonra yavaş yavaş yenilenir ve tamamen restore edilir. Operasyonu 6 yaşından itibaren sık sık tekrarlayan anjina ile yapmak mümkündür, ek cerrahi gerekmeyecektir.

Doktorlar bademciklerin hastalıkların profilaksisi olarak kaldırılmasını önermezler. Bu organın yokluğu, patojenlerin vücuda daha hızlı girişine neden olabilir. Böylece, anjinal komplikasyonların ilerlemesi artmaktadır.

Önleyici tedbirler

Sıklıkla enfeksiyonu önlemek için, önleme gereklidir. Temel kuralları şunlardır:

 • günlük temiz havada yürür;
 • Odaların dikkatli bir şekilde havalandırılması ve nemlendirilmesi;
 • hijyen kurallarına bağlılık;
 • hastalarla olası temasların azaltılması;
 • Salgın sırasında kalabalık yerleri ziyaret etmek tavsiye edilmez;
 • vitamin komplekslerinin alınması.

Bu basit yöntemler bağışıklık performansını önemli ölçüde artıracak ve yeniden enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Angina, gelişimin en başında ARVI ile karıştırılan, değerli zamanı tedavi eden ve kaybeden tehlikeli bir patolojidir. Anjin belirtilerini ortadan kaldırmak için, antiseptiklerle takviye edilen antibiyotikler gereklidir. Durulama da önemlidir. Asıl önemli olan, zamanında doktoru ziyaret etmek ve uygun ve etkili tedavi önerilerini almaktır.

Angina - nedenleri

Angina (bademcik iltihabı), üst solunum yolundaki lenfoid dokunun inflamasyonu sonucu bulaşıcı alerjik bir patoloji olarak adlandırılır. Hastalığın gelişimini provoke eden etiyolojik bir faktör olarak, bakteriyel, viral ve fungal patojenleri etkileyebilir. Lokal immünobiyolojik bariyerlerin azaltılması, fırsatçı mikroorganizmaların yoğun çoğalmasına yol açarak inflamasyona neden olur.

Makalenin içeriği

Angina neden oluşur? Erişkinlerin ve çocukların enfeksiyonu genellikle enfeksiyon taşıyıcısıyla konuşurken havadaki damlacıklardan oluşur. Patojen floranın invazyonunun anahtar yeri palatin bademcik ve farinksidir. Bu bölgelerdeki lokal sıcaklık, orofarenksin lenfoid dokusunda sıklıkla akut inflamasyonun provokatörleri olarak işlev gören streptokokların gelişimi için en uygun koşullara karşılık gelir.

patogenez

Anjin nedenleri nelerdir? Solunum organlarındaki patolojik süreçler sıklıkla lenfoid doku kümeleri olan palatine bademciklerin iltihaplanmasından kaynaklanır. Doğrudan sindirim ve hava yollarının birleşme yerinde bulunurlar, bu nedenle patojenler tarafından enfeksiyona daha duyarlıdırlar.

Lenfoid formasyonlar, patojenlerin KBB organlarına girmesini kolaylaştıran gevşek bir yapıya sahiptir. Orofarenksin mukoza zarına çok sayıda virülan bakterinin sokulması, bağışıklık faktörlerinin baskılanmasına yol açar ve bu da hastalığın gelişimine katkıda bulunur. Lenfoid dokuya verilen hasar, damarların geçirgenliğinde bir artışa neden olur ve boğazda şişme ile sonuçlanır. Bademciklerin nötrofiller ve makrofajlarla infiltrasyonu, siliyatlı epitelyumun erimesini ve sonuçta pürülan inflamasyon odaklarının oluşmasını sağlar.

Tonsillit patojenleri

Akut tonsillit neden yetişkinlerde görülür? Patoloji gelişiminin temel nedeni, üst solunum yollarının mukoza zarlarında patojen floranın çoğalmasıdır. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, KBB organlarına eksojen (havadan) veya endojen (hematojen) yollarla penetre olurlar. Sık görülen patojenler arasında:

 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • Corynebacterium;
 • chlamydia;
 • herpes virüsü;
 • grip virüsü;
 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri.

Olguların% 60'ında akut tonsillit tons-hemolitik streptokok ile bademcik tutulumu sonucu oluşur.

Vücudun normal reaktivitesi ile orofarenksin mukoza zarındaki fırsatçı mikroorganizmaların sayısı sınırlıdır. Ancak lokal ve genel bağışıklığın keskin bir şekilde azalması durumunda, patojenler yoğun bir şekilde gelişmeye başlar, bunun sonucunda da zehirlenme görülür.

Kataral süreçlerin zamanla azalması, özellikle kronik bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, menenjit, piyelonefrit gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Etiyolojik faktörler

Koşullu patojenik mikropların az miktarda, mantarlar ve virüsler her zaman KBB organlarının mukozasındadır. Patojen sayısını artırmak için keskin bir şekilde vücudun direncini azaltabilir. Aşağıdaki etiyolojik faktörler, erişkinlerde bulaşıcı bir hastalığın gelişmesine neden olabilir:

 • hipotermi;
 • tütün içimi;
 • beriberi;
 • boğaza mekanik hasar;
 • kronik hastalıklar;
 • hormonal ilaçların kötüye kullanılması;
 • anayasal yatkınlık;
 • lenfoid dokuların hipoplazisi.

Kural olarak, anjin nedenleri, palatine bademciklerin (bezler) işlev bozukluğunun neden olduğu lokal immünitenin azalmasındadır. Patojenlerin gelişimini kontrol eden koruyucu hücrelerin sentezinde yer alırlar. Lenfoid oluşumların çalışmalarındaki başarısızlıklar kaçınılmaz olarak, patojenik floranın gelişmesiyle ortaya çıkan lokal bağışıklığın azalmasına yol açmaktadır.

Psikosomatik nedenler

Psikosomatik - psikolojik faktörlerin somatik patolojilerin ortaya çıkışı üzerindeki etkisini araştıran psikoloji ve resmi tıpta ümit verici bir yön. Çok uzun zaman önce, bilim adamları, herhangi bir bulaşıcı hastalığın gelişimine temelin psikolojik nedenler olduğu sonucuna varmışlardır. Şu anda, uzmanlar somatik patolojiler ve hastaların anayasal özellikleri arasındaki ilişkiyi inceliyorlar.

Yeni kurama göre, bilinçaltı ve insan bilincindeki zihinsel çatışmaların neden olduğu psikolojik bozukluklar nedeniyle hastalıklar ortaya çıkar. Patolojilerin gelişmesinin organik nedenleri ikincildir ve psikosomatik başarısızlıkların sonucudur. Hangi psikolojik faktörler bademcik iltihabının gelişimini tetikleyebilir?

Psikosomatik alanında psikolog ve uzmanların görüşüne göre, üst solunum yollarının enfeksiyöz yenilgisi aşağıdakilerle ilişkilidir:

 • öfke;
 • sinirlilik;
 • kısıtlayıcı duygular;
 • sabit stres;
 • dikkat eksikliği;
 • sosyal uyumsuzluk.

Akut bademcik iltihabı, aileleri çocuklara gerekli ilgiyi göstermeyen ailelerde 4 kez daha sık görülür.

Viral bademcik iltihabı

Erişkinlerde viral enfeksiyon en sık olarak vücudun genel zehirlenmesi ve gastrointestinal sistemin bir bozukluğunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, hastalığın gelişmesi ile hastalar karın krampları, gevşek dışkı, kalıcı mide bulantısı ve ateş şikayetleriyle karşı karşıya kalabilirler. Üst solunum yolunda lokalize olan viral flora en çok temsil edilen:

 • rhinovirüsleri;
 • sinsitiyal virüs;
 • koronavirüsler;
 • herpetik virüs;
 • adenovirüsler.

Viral bir enfeksiyonun zamansız olarak yok edilmesi, kanın biyokimyasal kompozisyonunda spesifik bir değişiklik ile doludur.

Gastrointestinal sistemin disfonksiyonu, vücudun genel zehirlenmesi ve ince bağırsakta yararlı bakterilerin sayısında bir azalmadan kaynaklanır. Rinovirüsler tarafından patoloji ortaya çıkarsa, konjunktivit, şiddetli burun akıntısı ve lakrizasyon enfeksiyonun standart bulgularına katılabilir. Yetişkinlerde akut tonsillit Yerel belirtiler mukoz orofarinksin kızarıklık, bademcikler üzerinde veziküler patlamalar, boğaz rahatsızlık vardır.

Bakteriyel bademcik iltihabı

Bakteriyel (pürülan) bademcik iltihabı - orofarenks lemfoid dokusunda coccal florasının bir sonucu olarak ortaya çıkar KBB hastalığının en yaygın biçimi. Bir boğaz mukoza hasarı, sigara içme, hipotermi, Beriberi'ye vs.: Tipik olarak, patojen zaman bir yeniden aktif elverişli şartlar başlayan bir streptokok enfeksiyonu, olduğu

İnsanların% 15'inden fazlası, bağışıklığın azaltılmış reaktivitesi olan bir kişiyi enfekte edebilen streptokok enfeksiyonunun latent taşıyıcılarıdır.

Vakaların% 30'unda bakteriyel anjina, hava yollarındaki patojen floranın hızla yayılmasından dolayı karmaşıktır. Antimikrobiyal tedavinin zaman geçtikçe otitis media ve kronik tonsillit gelişmesi ile doludur. Yavaş inflamasyonun görünümü, sepsise yol açabilen lenfoid dokunun tahribatını destekler.

Candida tonsilliti

Erişkinlerde kandidiyaz, farinksin lenfoid oluşumlarında kontrolsüz fungal flora gelişimi sonucu ortaya çıkar. Enfeksiyonun etken maddesi genellikle maya benzeri mantar Candida albicans'tır. Kural olarak, mantar enfeksiyonu, aşırı antibiyotik ve glukokortikoid kullanımıyla ilişkili olan lokal bağışıklıktaki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkar.

Erişkinlerde ve çocuklarda kandidiyaz, diğer patolojilerin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar ve bunların tedavisi antimikrobiyal ajanların alınmasıyla birlikte olmuştur. Hastalığın genel belirtileri yeterli değildir, bu da tanı ve antifungal tedaviyi zorlaştırır. Palatine bademcikler ve farinksin mukoza zarları üzerinde dikkatli bir faringoskopik inceleme ile küçük boyutlu pürülan odaklar bulunur. Patolojinin ilerlemesi ile yanakların ve dilin iç yüzeyinde pürülan bir çökelti oluşur.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tipleri, semptomları ve tedavisi

Bir yetişkin anjina belirtileri - palatine bademcikler akut enflamatuar fenomenler geliştirmek hangi vücutta akut ortak bulaşıcı hastalık - enfeksiyondan sonra 2-3 gün içinde ortaya çıkar.

Sadece akut bademcik iltihabı (başka bir patoloji adı) değil, aynı zamanda grip, kızıl ateş, difteri, vb. Belirtileri de olabilirler.

nedenleri

Yetişkin bir erkeğe veya kıza bir anjina tedavisi yapmaktan çok, çocuk (bu kategoriler genellikle bir hastalığa maruz kalır!) Tedavinin provüre ettiği nedensel ajana bağlı olarak tedaviyi bağımsız olarak çözmek gerekli değildir. Hastalığa havadaki damlacıklar ile bulaşan çeşitli piyojenik mikroplar (stafilokok, streptokok vb.) Neden olur.

Bir çocukta orofarenkseki değişikliğin, bir yetişkinte olduğu gibi ortaya çıkması için aynı önkoşullara sahip olduğunu bir kerede unutmayın. Vücuttaki patolojinin nedenleri şunlar olabilir:

 • İlk olarak, vücudun savunmalarında keskin bir düşüş nedeniyle enfeksiyon meydana gelebilir. Yeterli bağışıklık sadece biraz zayıflamış ve militan mikroplar hızla çoğalmaya başlıyor. Örneğin, çocukta boğaz ağrısı, sıcağında sarhoş bir bardak soğuk içecek veya soğuk bir havuzda banyo yaptıktan sonra olabilir.
 • İkincisi, nedensel ajan bir taşıyıcıdan veya hasta bir kişiden geçebilir. Patojenik mikroorganizmalar, ağız boşluğuna, burun sinüslerine, solukluğa, solunan hava akımına, tükürük parçacıklarına nüfuz eder. Ayrıca mikroplar, dikkatsizce yıkanmış bulaşıkları kullanarak sağlıklı bir kişiye sağlıklı bir kişiye "göç edebilir", bir stafilokok enfekte gıda ile.
 • Üçüncü olarak, kronik bademcik iltihabı genellikle uygunsuz tedavinin sonucudur, tamamen iyileşmemiş bir öksürüğe neden olabilir.

Annem genellikle patolojinin bulaşıcı olup olmadığını merak ediyordu, eğer çocuk ve hasta hem sağlıklı hem de oyuncak kullanıyorlarsa. Tabii ki evet. Nesnelerde kirlenmiş tükürük parçacıkları olabilir. Bulaşıcı mı, yoksa hastalık mı yoksa öpücüklerde mi hastalık? Ve bu sefer cevap evet. Tam iyileşme için "kalp" ilişkilerini bırakın!

Muhtemelen, boğaz ağrısının neye benzediğini bilmeyen az sayıda şanslı insan vardır. Bademcikler üzerindeki beyaz (sarımsı) plaklar, kızarık boğaz ağzı, yutmada ağrı, yumuşak damak mukozasında yaralar, halsizlik ve terleme, ateş, akut bulaşıcı hastalıkların genel özellikleridir.

Boğazın ve ana “suçlularının” nasıl iletildiğini bilmek, doğru önlemleri almak, kendinizi korumak ve insanları (özellikle çocuklar!) Kapatmak zor değildir. Hastalıktan, kronik bir aşamaya gitmesine izin vermemek.

Önemli: Bu rahatsızlık, bahar-sonbahar döneminde hava kararsızlığı ve yüksek nem oranıyla karakterize olan büyük bir karakter kazanır.

semptomataloji

Bir yetişkinde bademcik iltihabının semptomları, hastalığın başlangıcından sonraki 1-2 günde fark edilebilir ve hissedilir hale gelir. Çocuklarda, kuluçka dönemi yetişkinlerde olduğu gibi aynıdır, ancak iki güne kadar sürebilir.

Bir yetişkinde ilk işaretler not edilir:

 • hafif bir ürperti,
 • ateş ve gözyaşı,
 • baş ağrısı (bazen baş dönmesi),
 • uyuşukluk ve halsizlik,
 • artmış lenf düğümleri
 • yutmada zorluk.

Ayrıca, anjinin ilk belirtileri, eklemlerdeki ağrılar, püstüllerin salgı bezlerinin görünümü, terleme ile kendini gösterir. Pürülan boğaz ağrısının ilk belirtileri, yıpranan, şiddetli ölçüde yoğunlaşan ve kalıcı hale gelen küçük bir ağrı sendromu ile karakterizedir. Pürülan anjina ile propolis (tentür veya basit rezorpsiyon) ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir.

sınıflandırma

Hoş olmayan ve acı verici duyumlarda, yetişkinlerde anjina - işaretler ve tedavinin, buna bağlı olarak, birincil veya ikincil olduğuna dikkat etmek gerekir. Primer değişiklikler bağımsız bir hastalıktır, ikincil - başka bir patolojinin bir sonucu, örneğin, difteri, radyasyon hastalığı.

Ortaya çıkan morbid durumun özelliği, meydana gelen değişikliklerin türüne bağlıdır:

 • catarrtal tonsillit;
 • herpetik bademcik iltihabı;
 • lacunar bademcik iltihabı;
 • nekrotizan tonsillit;
 • foliküler tonsillit;
 • fibril bademcik iltihabı;
 • fungal bademcik iltihabı;
 • phlegmonous paratonsillitis.

Bu nedenle, lacunar anjin, küçük pürülan odakların oluşumu ile, farengeal, palatal, tubal ve lingual bademcikler ve foliküler yıkımı ile karakterizedir. Herpetik angina (vesiküler farenjit) palatine kemerler, bademcikler, gökyüzü üzerinde küçük erüpsiyonlar (kabarcıklar) ile kendini gösterir.

Katarrinal anjin genellikle genişlemiş palatine bademcikler, yutak mukozasının ödem ve hiperemi, yutulduğunda şiddetli acı verici duyular için doktorlar tarafından kabul edilir. En tehlikeli nekrotizan boğaz ağrısı. İlk dönemde yabancı bir cisim hissi yutulduğunda, aşırı salivasyon, ağızdan kötü koku ile kendini gösterir.

Hastalığın tipinin, sıcaklığın kaç gün tutulduğuna bağlı olduğunu unutmayın. Ortalama olarak, ateş 1 ila 3 gün arasında gözlemlenir.

İlaç preparatları

Boğazdaki acı verici hisleri durdurmak için, farmasötik preparasyonlar tabletler, spreyler ve sıvılar şeklinde kullanılır. Tanı ve hastalığın "suçluları" göz önüne alındığında, doktor bir yetişkinde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğini size söyleyecektir.

Mükemmel, aşağıdaki ilaçları kanıtladı:

 • Lugol (Lugol)

Bu antiseptik aktif (moleküler) iyot bazında üretilir. Lugol, bakterisit, yumuşatıcı, antiseptik bir etkiye sahiptir.

Tablet aktif maddeler içerir - potasyum klavulanat ve amoksisilin. Streptokok tarafından provoke edilen bakteriyel hasarın tedavisi için etkilidir. Ağırlığı 40 kg'dan az olan çocukların reçete edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Amoksisilin de dahil olmak üzere yetişkinlerde antibiyotik tedavisi, nedenleri stafilokok, streptokok ve diğer bakteriler olan tonsillitli doktorlar tarafından reçete edilir. Amoksisilin güçlü bir bakterisit etkisi ile karakterizedir.

 • Sumamed ve Bioparox

Sumamed ve Bioparoks - hangi tabletlerde içmek için antibiyotik - hastalıkların tipine, doktorların reçetelerine bağlıdır. Temel olarak ateş, genel durumun bozulması, güç kaybı için reçete edilir. Birbirleriyle etkileşime girmedikleri için iki ilaç aynı anda kullanılabilir.

Önemli: Antibiyotiklerin etkili olabilmesi için, hastalığın formunu belirlemek için doktorlara danışılmalıdır.

Biz inhalasyonlar yapıyoruz

Hekimler ağız boşluğundaki değişiklikler için inhalasyonları şiddetle tavsiye ederler. Patolojiyi antibiyotik olmadan tedavi edip edemeyeceğimizle ilgilenen pek çok hasta için her derde devadır. Antienflamatuar bileşenlerin en hızlı, en hassas ve etkili bir şekilde doğrudan lezyon bölgesine verilmesini sağlayan inhalasyonlardır. Prosedürler birçok hastaya yardımcı oldu, etkinliği etkinliği test edildi.

Soluma için geçerlidir:

 • Furacilin (nitrofural);
 • Chlorophyllipt;
 • klorheksidin;
 • Miramistin (Myramistin)

Furacilin, çeşitli mikropları tamamen yok edebilecek mükemmel bir antiseptiktir. Kırılgan bademcikler üzerinde, ağız boşluğunda stafilokokal enfeksiyon için bir Klorofililptür tentürü ile prosedürler reçete edilir.

Klorheksidin, bademcik iltihabının kompleks tedavisi için kullanılır. Boğaz döküntüleri ve Klorheksidin ile inhalasyonların kombinasyonu, rahatsızlığın hızlı bir şekilde üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

İlaç Myramistin antimikrobiyal özelliklere sahiptir, vücudun koruyucu fonksiyonlarını güçlendirir. Ultrasonik nebulizatör yardımıyla anjina Miramistin ile inhalasyon, bezler, lenf düğümleri üzerinde hızlı bir şekilde sterilize edici bir etkiye sahip olabilir.

Durulama kullanıyoruz: İyodinol, soda, hidrojen peroksit

Ağız çalkalamalarının ağız boşluğunun bulaşıcı patolojilerindeki önemini abartmak zordur. Diğer araçlara göre önemli bir avantajları vardır - hastalıklardan kurtulmak, komplikasyonları önlemek oldukça kolaydır.

İşlemi hızlı bir şekilde durdurmak için gargara ne kadar iyi olur? Etkili bir ilacı (ve oldukça ucuz!) Satın almanızı tavsiye ederiz. Çok sayıda insana yardım eden eczanede - mucizevi Iodinol. Sulu bir polivinil alkol, potasyum iyodür ve iyodin solüsyonundan oluşan bir solüsyonun, her türlü bakteri ve mantar mantarı üzerinde antiseptik ve bakterisit etkisi olduğu garanti edilmektedir.

Hem doktorlar hem de halk şifacıları, boğazınızda en ufak bir acı varsa, boğazınızı soda ve tuzu ile yıkamanızı tavsiye ederler. Tıbbi bir çözelti hazırlamak için, bir fincan (200 ml) sıcak kaynamış suda bir çay kaşığı kabartma tozu (sodyum bikarbonat) ve tuz (tercihen deniz tuzu) çözünmelidir. Günde en az 4 kez durulayın.

Mükemmel bir sonuç, bir hidrojen peroksit (hidrojen peroksit) ile bir boğaz durulama verecektir. İyileştirme çözeltisi hazırlayın ve ağır değil: 150 ml su (oda sıcaklığında), ilacın 2 çay kaşığı sulandırın. Günde en az 5-6 kez durulayın.

Sıkıştırma yapmak

Şişmiş bademciklerin normalleşmesine ve ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle, sıcaklıksız akan hastalıkların tedavisi için prosedürler gösterilmektedir.

Sıkıştır - çocuklarda dahil olmak üzere hastalıklarla mücadele etmek için güvenilir bir asistan. Tedavi kullanılarak yapılabilir:

 • Üniformalı paçalı patates (sıcak!). Sargıyı bir eşarp veya mendille düzeltin.
 • Tuzlu su çözeltisi (bir bardak suda 2 yemek kaşığı tuz sulandırın). Islak gazlı bez, sıkın, boyunu sarın.
 • Lahana yaprakları Prosedürden önce, yapraklar avuç içleri arasında hafifçe ovulur. 2 saat bekletin.
 • Squeezed süzme peynir. Ürün yoğun bir kumaşla sarılır ve geceleri boynunuza sarılır.

Alerjiler, bademcikler, frakülküloz, vasküler hastalıklarda ve ayrıca yüksek sıcaklıkta apseyi gerçekleştiremezsiniz.

İlk belirtilerle hastalığa karşı savaşmaya başlayın - komplikasyon olmadan hızlıca geçecektir. İyimser ve sağlıklı olun!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğumun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?

Çocuk neden sıklıkla angina ile hastalanır, bu yaygın problemle ne yapmalı? Bu sorular birçok ebeveyn için endişeleniyor. Bu rahatsızlık hiçbir yerde ortaya çıkmaz ve en az ilk 3 gün boyunca endişe ve uykusuz geceler için sebep verir.

Virusa.ru sitesinden

Grip, sinüzit, bademcik iltihabıFlemoxinum silyutab angina ile etkili tedaviAnjin - romatizmal ateş - bozuk veya mantık dışı muameleye, yaşamı tehdit eden ve sağlık komplikasyonlara yol açtığında orofarenks, lemfoid aparatı etkileyen bir bakteriyel hastalık.