Loading

Boğazda boyun ve boğazda boğulma nedenleri, onlarla nasıl başa çıkılacağı

Boğazda boğulma, hava eksikliği hissi ve ölüm korkusuyla karakterize patolojik bir durumdur. Paroksismal bir karaktere sahiptir. Asfiksi, dokuların ve vücut hücrelerinin oksijen açılımının gelişmesiyle karakterize edilen, en son, en ciddi nefes darlığı derecesi olarak kabul edilir. Durum acil müdahale ve yardım gerektiriyor. Boğazda spazm nasıl çıkarılır ve hangi sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

Genel bilgi

Hava boşluğu hissinin nedenleri, vokal boşluğun üstesinden gelen ödem gelişmesinde ya da üst solunum yollarının lümeninin daralmasına neden olan larenks ve yutak kaslarının keskin bir spazmıdır.

Boğulma atakları genellikle solunum sistemi hastalıkları ve kalp ve kan damarlarının patolojilerinden muzdarip kişilerde görülür. Pulmoner hastalıklarda, asfiksi gelişim mekanizması, solunum yollarının tıkanması ve bunun yanında oksijen dolaşım sistemine girme ihlalidir.

Boğazda spazmın durumsal gelişim durumları vardır. Bu dış faktörlerin (travma, yabancı cisim girişi, böcek ısırığı, stresli arka plan) etkisinin arka planında ortaya çıkar.

Boğulma durumunda yardım, aşağıdaki doktorlar tarafından sağlanabilir:

 • İlk yardım uzmanı;
 • göğüs hastalıkları;
 • kardiyoloji;
 • psikoterapisttir;
 • Allergist.

Ana hastalıklar

Hava girişinde yetersizlik hissi ve boğazda boğulma hissinin hastalığın farklılaşmasına izin veren semptomlar olduğu önemli bir patolojik durum listesi vardır.

Bronşiyal astım

Patolojik durum, solunum yollarının daralması ve bronş ağacının hiperaktivitesi ile birlikte. Vücudun duyarlılığının arka planına veya kalıtsal yatkınlığa karşı gelişir. Boğazdaki boğulma hissi, bir alerjenin etkisine yanıt olarak ortaya çıkan bir astım atağının ana tezahürüdür.

Saldırı genellikle geceleri meydana gelir. Hasta göğüs sıkışması, hava eksikliği şikayet ediyor. Kişi nefes alabilir, ancak hava nefes alması çok zor (ekspiratuar tip dispne). Nefes gürültülü, hırıltılı, sık sık. Durumunu hafifletmek için, hasta elleriyle bir şey üzerinde durarak oturma veya ayakta durma pozisyonunda oturur. Boğulma hissi, astımdan muzdarip olan kişide görülen korku görünümü ile birlikte görülür.

Saldırı, öksürük, az miktarda viskoz şeffaf balgam ile sonuçlanır.

Tıkanıklık sendromu

Obstrüktif akciğer hastalığının başlıca nedenleri tütün kullanımı ve mesleki tehlikelere maruz kalmasıdır. Faktör-provokatörler yaşamın asosyal koşulları, hipo ve avitaminoz, prematürite, kalıtsal yatkınlıktır.

Strangülasyon, nefes darlığı, güçlü bir öksürüğe karşı gelişir. Genellikle kronik patoloji seyrinde kendini gösterir. Öksürük, önemli miktarda mukus veya pürülan balgam çıkarılmasıyla birlikte görülür.

Anafilaktik şok

Bu, vücudun allerjenin etkisine spesifik bir reaksiyonudur ve yüksek ölüm riski riski nedeniyle acil tıbbi müdahale gerektirir. Patolojinin spesifik belirtileri şunlardır:

 • cildin hiperemi;
 • ürtiker tipi döküntüler;
 • mukoza boğazının şişmesi, lümen daralmasına ve solunum yetmezliğine yol açar;
 • nefes almak zor, gürültülü;
 • öksürük;
 • ses kısıklığı;
 • baş dönmesi;
 • bilinç baskısı;
 • kasılmalar.

Gırtlak ve boğazın şişmesi, havanın girişini engelleyerek boğulmanın gelişmesine yol açar. Bir kişinin nefes alması zordur. Böyle bir durumun ortaya çıkmasının nedeni kimyasallar, ilaçlar, böcek ısırıkları, yünün etkisi, toz, aşağı, bitkilerin çiçeklenme dönemi olabilir.

Yabancı nesneler

Temel olarak, bebekler burun buruna itmek veya çeşitli küçük oyuncaklar veya onların yedek parçalarını ağzına almak gibi, çocuklar için tipiktir. Keskin bir nefes, nesneyi solunum sistemine girmeye ve lümeni kapatmaya teşvik eder. Paralel olarak, belirgin bir şişmeye yol açan trakeal duvarın çizilmesi vardır.

Yutulduğunda, nesne, inflamatuar sürecin gelişmesine neden olduğu bronş içine kayabilir. Hava yolu lümeni kısmen tıkalıysa, aşağıdaki semptomatoloji tipiktir:

 • şiddetli öksürük;
 • solunum gürültülü olur;
 • kısık ses;
 • korku ve endişe hissi.

Boğazda provoke spazmları soluma girişimleri, yutma fonksiyonu bozulur. Solunum yetmezliği belirtileri vardır: burnun kanatları genişler, mukozalar ve deri maviye döner, interkostal boşluklar ve subklavyan fossa geri çekilir. Lümenin tamamen kapanması, zamanında yardımın olmaması ölüme yol açar.

Kardiyak astım

Dispnoea ve astım gelişimi ile karakterize bir kalp yetmezliği belirtisi. Boğazda spazmlar ve hava eksikliği hissi, paroksismal bir şekilde kendini gösterir. Gelişmeden birkaç gün önce, bir öksürük ve nefes darlığı, göğüs basıncı var. Hasta geceleri şiddetli bir öksürük saldırısından uyanarak boğazda boğulma hissine dönüşür. Semptomlar bronşiyal astım atağına benzer.

Bir adam ayağa kalkar, odaya girer, bir şeye yaslanmaya çalışır. Güçlü bir heyecan var, ölüm korkusu. Nazolabial üçgen maviye döner, burnun kanatları şişti, taşikardi gelişir, tansiyon yükselir. Saldırı az miktarda balgam çıkarılarak tükenir. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

difteri

Enfeksiyöz hastalık olan etken madde olan corynebacterium (Leffler'in bacillus). Boğaz ve lenfoid faringeal halkada işlemin baskın lokalizasyonu ile tüm organizmaya toksik hasar ile karakterizedir.

Strangülasyon, aşağıdaki tezahüratların eşlik ettiği ana işaretlerden biridir:

 • hipertermi;
 • ses kısıklığı;
 • havlayan öksürük;
 • gürültülü nefes, ağır, bir düdük eşliğinde;
 • anksiyete;
 • konvulsif nöbetler;
 • cilt ve mukoza zarları maviye döner;
 • Boğaz ve bademciklerdeki karakteristik beyaz bir film, bir spatula ile ovulmamalı, çıkarması zor.

laryngism

Durum çocukluk hastaları için tipiktir. Boğazda spazmlar bulaşıcı hastalıklar, alerjik ajanların etkileri, ilaçların uzun süreli kullanımı, hipovitaminozis D sonucunda ortaya çıkar. Ana belirtiler şunlardır:

 • Gürültü ve ıslık eşliğinde nefes darlığı (nefes darlığı);
 • havlayan öksürük;
 • korku, endişe;
 • soluk cilt;
 • nazolabial üçgenin siyanozu.

Saldırı birkaç dakika içinde devam edebilir ve tıbbi müdahale gerekebilir.

tanılama

Boğulmanın gerçek nedenini belirlemek zor değildir. Çoğu hasta hastalıklarını bilir ve kendilerine yardımcı olabilir. Diğer seçeneklerin koşulları altında, hasta öncelikle KBB doktoru tarafından muayene edilir ve gerekirse diğer dar uzmanları konsültasyona davet eder.

Tanı amaçlı olarak laboratuvar ve enstrümantal yöntemler kullanılır:

 • farinks ve burundan bapsose;
 • pharyngoscope;
 • endoskopi;
 • genel laboratuvar testleri;
 • ultrason;
 • EGD;
 • Bir tiroid bezinin hormon seviyesinin bir tahmini.

Tanı yöntemi tek tek seçilir.

İlk yardım

Boğulma gelişirken, hastanın tam dinlenme koşullarına sahip olması gereklidir (sadece nedeni yabancı cisim değilse). Bilinç kaybı durumunda, pamuk yünü amonyak çözeltisiyle nemlendirin ve burnunuza getirin. Bir kişi gelirse, temiz hava ve içme suyu sağlayın.

Rahat bir pozisyon almanıza yardımcı olun.

Bronkodilatörlü bir inhaler varsa, yardım alınız.

Ambulans çağır.

Bronkodilatörler varlığında - kullanımı.

Nabız, tansiyonu izleyin.

Kardiyak arrest veya solunum durduğunda, resüsitasyon yapılır.

Ambulans çağır.

Ayak sesleri ısıtıcı veya hardal sıvadır. Sıcak ayak banyoları.

Uzuvlara turnike uygulayın.

Kalp atış hızının kontrolü, kan basıncı.

Nitrogliserin, Validol dilin altında.

Ambulans çağır.

Omuz bıçakları arasında avuç içi kaburga.

Güneş pleksus hareketine, nesneyi ayakta pozisyona itiyormuş gibi bastırın.

Nesne çıkmadıysa, ancak nefes eşitse, X-ışını incelemesine götürün.

Sıcak alkali içecek.

İçme suyu ver.

Nefesini tutmayı isteyin.

Sıcak bir banyo ya da el, ayak banyosu yapın.

Can sıkıcı eylemler: sırtta pamuk, tutam, dilin kökündeki baskı.

Patolojik durumun ve ilk yardımın ilkelerinin ortaya konmasıyla ilgili farkındalık, sadece yabancılardan değil aynı zamanda yakın akrabalardan da birisini kurtarabilir.

Boğazda boğulma: Sebebi ne olabilir?

Boğazda boğulma aşırı derecede nefes darlığıdır. Basitçe buna akciğerlerdeki hava üzerinde görünüyor olduğu bir duygu olduğunu ve nefes almak imkansızdır, koydu. Kural olarak, boğulma saldırılarına ölüm korkusu eşlik ediyor. bronşiyal astım, bronşit, zatürre, akciğer kanseri, gırtlak tümörü: Bu belirti, çeşitli solunum hastalıklarına karşı gelişebilir. kalp hastalığı, perikardit ve miyokard infarktüsü uğramış olanların insanların karşılaştığı bu tür saldırılar: Ek olarak, astım, kalp problemleri bir işareti olarak kabul edilir.

nedenleri

Boğazda boğulma, birkaç nedenden dolayı olabilir. Özü, solunum yollarının tıkanmasında ve oksijenin kanın içine geçici olarak bırakılmasında yatmaktadır. Saldırılar genellikle aralıklı olarak meydana gelir, aralarındaki aralıklarda, dispne ortaya çıkmayabilir. Eğer boğulma fiziksel stres ile ilişkili ise, bu kişinin kan dolaşımında problemleri olduğunu gösterir.

astım

neden boğazına boğucu neden olmuştu bağlı olarak, doktorlar astım (bronşiyal iletim bozuklukları ile ilişkili bir hastalık), kalp astım (sırasıyla akciğer dolaşımda durgunluk) ve karışık astım ayırt (bu durumda bütün bronş ağacının bir ihlali söz konusuysa ).

Olası hastalıklar

Doktorlar, çoğu durumda, boğazda boğulma aşağıdaki neden olduğu ki: ses tellerinin şişmesi, astım, pulmoner ödem, (arı, sokma ya da yaban arısı bir sonucu olabilir) anafilaktik şok, solunum yollarında bir yabancı cisim ve durumu Psikiyatride adı panik atak.

Geceleri asfiksi

Çoğu zaman insanlar bir rüyada boğulmaktan şikayet ederler. Katılıyorum, duygu hoş değil: birkaç kişi oksijen eksikliği nedeniyle başka bir dünyaya gitmek üzere olduğunuzu hissetmekle uyanacak. Cilt, yapışkan, soğuk bir ter ile kaplıdır ve çıngıraklar akciğerlerde duyulur. Çoğu durumda neden vücudun yanlış pozisyonudur. Aslında, kendini havadan mahrum ediyorsun. Bu özellikle taşikardi ve artmış venöz basınç çekenler için geçerlidir.

Geceleri boğulmak: nasıl kurtulmak

Bu tür saldırılar kişinin hayatını önemli ölçüde bozabilir: uykusuz geceler, sürekli korku, çok sayıda hormonal ilaç ve her yerde bir inhalasyon cihazı bulundurma ihtiyacı. Bronşiyal astımla, hasta sürekli doktorla temas kurmaya ve bireysel tedavi planına bağlı kalmaya zorlanır. Doğal olarak, bu bazı rahatsızlık verir. Astım ataklarının tedavisinde, basamaklı bir yaklaşımı takip etmek çok önemlidir: belirtilerin ortaya çıkmaya başladığını fark ettiğiniz anda derhal doktora haber verin. Bu, tedaviyi ayarlama ihtiyacını gösterir. Unutmayın ki asıl amacınız remisyon dönemlerini arttırmaktır. Tamamen nöbetlerden kurtulmak imkânsızdır, fakat kendi gücünüzde sayılarını azaltmak için. İdeal olarak, bronkopulmoner sistemin açıklığı tamamen restore edilecektir.

Boğazda boğulma hissinin nedenleri ve solunum zorluğu

Boğazda boğulma hissi hakkında - klasik ARVI için atipik bir semptom, ama nevrozdan onkolojiye kadar diğer hastalıkların uzun bir listesinin bir tezahürü.

Bu durumun sadece enfeksiyöz inflamatuar bir etyolojiye sahip olduğunu söylemek yanlış olur. Öyle değil.

Çoğu durumda, hava eksikliği hissi, viral veya bakteriyel bir kökene sahip değildir (bu bazen meydana gelse de).

Semptom, hava yollarının muhtemelen artan tıkanıklığı (daralması) ve bunun sonucu olarak, hava normal olarak anatomik yapılar boyunca hareket edemediğinde boğulma oluşumu ile tehlikelidir.

Bu ölümcül bir sonuçla doludur. Bu nedenle, ilgili hastalığı zamanında tanımlamak ya da ana semptomları düzeltmek çok önemlidir.

Problem geliştirmenin nedenleri

Boğazda boğulma, çeşitli hastalıkların tipik bir semptomunun yanı sıra kendi içinde patolojik olmayan durumların belirtisidir.

Bu duyumun ayırt edici özelliği yanlış lokalizasyonudur: Hasta boyun ve boğazda boğulma hissi yaratır, sorunun kaynağının burada olduğuna inanır, ancak vakaların% 70'inde böyle değildir.

Önemli olan, KBB hastalıkları, hep karakteristik semptomlar eşlik eder: ateş, öksürük, ağrılı duyumlar ve genellikle görsel olarak görülme: vb arka duvarı kırmızı, şişmiş bademcikler, beyaz lekeler, noktalar, plak,

Solunum ile ilgili zorluklara ek semptomlar eşlik etmiyorsa, periyodik olarak ve paroksismal olarak ortaya çıkarsa, nevroz ya da alerjiler hakkında daha fazladır.

Solunumun düzenli olarak durdurulduğu durumlarda, pulmoner, endokrin, kardiyak ve tümör hastalıkları şüphelenir.

Tehlikeli bir tezahürün gelişmesinin tüm nedenleri aşağıdaki gibi sunulabilir:

 • Bronşiyal astım.
 • Hiperventilasyon (hiperventilasyon sendromu).
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (kısaltılmış KOAH).
 • Boğaz ve / veya larinksin travmatik lezyonu.
 • Pnömotoraks.
 • Farklı bir genesis enfarktüsü.
 • Panik Atak.
 • Pnömoni.
 • Anafilaktik şok dahil olmak üzere değişen derecelerde şiddetin alerjik reaksiyonu.
 • Akciğer kanseri.
 • Larinkste Neoplazmlar.
 • Boğazın şişmesi.
 • Difteri.
 • Anjin.
 • Farenjit.
 • İleri aşamada tiroid bezi hastalıkları.
 • Nevroz.

Her patoloji tedaviye özel bir yaklaşım gerektirir ve ek semptomlarla karakterize edilir.

Hepsini sırayla düşünün.

Bronşiyal astım

Hastalık, enfeksiyöz olmayan (vakaların büyük çoğunluğunda) karakterin bronşiyal yapılarının iltihaplanmasıdır.

Patolojik süreci başlatmak için bir süre alerjene başvurmak yeterlidir. Kural olarak, hastalık paroksismal olarak ilerler.

Bronşiyal astım gelişimi için ana nedenler ikidir: bir enfeksiyöz ajanın (çok nadir durumlarda) vücuda girmesi, hoşgörüsüz bir madde ile temas (çok daha sık).

Hastalığın Semptomatoloji şunlardır: nefes darlığı, boğulma, çünkü derinin siyanoz teneffüs veya nefes yeterince edilemez ne balgam az miktarda, nefes ağrı, bronşiyal düz kas spazmı ile birlikte öksürük (sorun daha derin olmasına rağmen, sadece boğaz seviyesinde keçe), nazolabiyal üçgen, patolojik olarak kısa teneffüs veya ekshalasyonu, boğaz ve göğüsteki kaşıntılı hissi, hırıltı nefes alırken ıslık kapsar.

Tedavi: kullanılan bronşodilatörler (ilaçlar bronş olarak da adlandırılan bronşodilatörler genişletmek için), prednizolon, steroidal olmayan anti-enflamatuar kökenli gibi kortikosteroidler (alerjik değilse).

Tüm farmasötik ajanların damlalık veya soluma şeklinde kullanılması tercih edilir. Böylece tedavinin etkisi maksimumdur. Özellikle şiddetli ve ihmal edilmiş vakalarda immünosupresan kullanmak mümkündür.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

KOAH boğazda boğulmanın yaygın bir nedenidir. Patolojik sürecin özü, alveol ve bronş ağacının yoğun tıkanıklığının gelişmesidir.

Hastalığın nedenleri:

 • Sigara. Akciğerleri ve bronşları olumsuz yönde etkiler.
 • Çimento fabrikalarında, kimyasal endüstri tesislerinde çalışır.
 • Genetik yatkınlık.

Problemin geliştirilmesinde önemli bir rol, çocukluk çağındaki prematüre, aktif ve pasif sigara içiciliğine, düşük vitamin içeriğine sahip bir beslenme düzeyine dayanmaktadır.

 • X-ışınları ve tomografide görüldüğü gibi, akciğer parankiminin yıkımı.
 • Öksürük refleksi sırasında büyük miktarlarda balgam ayrılması.
 • Artan kan basıncı (hipertansiyon).
 • Sözde pulmoner kalbin oluşumu (akciğer patolojisinin bir sonucu olarak sağ bölümlerinde bir artış).
 • Hiperventilasyon sendromu.
 • Yoğun öksürük.
 • Nefes darlığı ve boğulma.

Özel tedavi mevcut değildir. Kortikosteroidler ve bronkodilatörler ile tedavi yürütülmektedir.

Akciğerlerin hiperventilasyonu

Nöro-dolaşım bozukluğudur. Formlarından biri.

Patolojik sürecin özü, solunum ritminin karıştığı ve hastanın boğulmaya, boğulmaya ve nefes darlığına başladığı, solunumun yapay sinirsel kontrolünde yatmaktadır.

Aşırı miktarda oksijen kan ihlaline yol açar. Migrenlere, baş dönmesine, kalp ritminin doğasındaki değişikliklere başlayın.

Durum hafif yatıştırıcılar yanı sıra, psikoterapi ile düzeltilir.

Larinks veya boğaz travmatik lezyonu

Çoğu zaman bu tür bir problemle okul öncesi ve erken yaşta çocuklar vardır.

Olası yaralanma nedenleri:

 • boğazda bir darbe, morarma, morarma, kırık, anatomik yapıların yer değiştirmesi oluşumuna yol açabilir;
 • yabancı bir cismin yutulması. Örneğin, oyuncaklar, tasarımcının küçük parçaları, vb.

Yetişkinlerde, çoğu zaman boğazda meydana gelen yaralanmalar, sert yiyeceklerin tüketimi sırasında ortaya çıkar. Bir "klasik" yabancı cisim bir balık kemiğiydi ve kalıyor.

Tedavi minimal invazivdir. Farenkstan patojenik nesneyi çıkarmak gerekir. Travmanın kendisi, yaralanmanın niteliğine bağlı olarak konservatif veya operatif olarak düzeltilir.

pnömotoraks

Kural olarak, açık (delici) bir doğanın göğüs yaralanmalarıyla gelişir. Tüm bu vakalarda acil tıbbi müdahale gereklidir.

Atmosferik hava plevral boşluğa girer ve akciğerleri sıkıştırarak (sıkıştırarak) boğulma hissine neden olur. Yerel düzeyde ihlal kan dolaşımı.

Semptomatikler çok tipiktir: boğulma atakları, nefes darlığı, göğüste ağrı, nefes alıp verememe.

Tedavi ağrı kesici ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir. Göğsü mühürlemek önemlidir.

Akciğer fonksiyonunu geri yüklemek mümkün değilse, hasarlı bölgenin rezeksiyonu (kısmi çıkarma) gereklidir.

Kalp krizi

Bir iskemik doğanın kalp kasının yenilgisi olarak tanımlanır. Miyokardda lokal dolaşım bozukluğunun bir sonucu olarak, çevredeki dokuların imhası gerçekleşir, bu nedenle kalbin vücuda yeterli şekilde kan pompalaması durur.

Durum ölümcül bir sonucun oluşumu ile doludur. Ölüm özellikle yoğun kalp krizi sonucu sık görülür.

Devletin gelişim nedenleri çoktur. Neredeyse her zaman, kompanse olmamış doğanın hipertansiyonunu, kalp profilinin ciddi yandaş hastalıklarını ifade eder.

belirtiler tipik değildir: göğüs ağrısı küt presleme doğası, nefes darlığı, şiddetli nefes darlığı (pratik gösterdiği gibi, sadece boğazda lokalize) oluşur.

Bu nedenle, eğer bir solunum ihlali varsa, bu bir enfarktüs öncesi durum olabilir.

Hasta taşikardi gibi kalp ritminde bir değişiklik hisseder (nabız dakikada 90 vuruştan fazla). Konuşma bir bradikardi hakkında gidebilir (bir dakika içinde 60'tan az etki).

Tedavi kesinlikle bir hastanede gerçekleştirilir. Antikoagülanlar, anjiyoprotektörler ve diğerleri de dahil olmak üzere, durumu düzeltmek için özel ilaçlar kullanılır.

Panik atak

Vejetatif-vasküler distoninin bir seçeneğidir. Doğası gereği, bu bir kaygı-nevrotik bozukluktur.

Sinir sisteminin özelliklerinden dolayı zayıf cinsiyetin temsilcileri için en tipik olanıdır.

İstatistikler ve vaka çalışmaları açıkça görüldüğü gibi, her beşinci kişi yaşamında en az bir kez panik atak geçirdi.

Çoğu zaman, zayıf, kararsız bir sinir sistemi olan endişeli-hipokondriyal bireyler acı çeker ve semptom aşırı bir şekilde bunun sonucu olarak ortaya çıkar.

Tedavi hafif yatıştırıcılarla yapılır. Ağır vakalarda antidepresanlar önlenemez (Fluoksetin Prozac özellikle iyi çalışır).

Suffocation refleks olarak ortaya çıkıyor. Hasta hava sıkıntısı hisseder, bayılabilir, şiddetli bir korku hissi yaşar, panik. Bir saldırının arka planına karşı, özellikle de ilk olsa, intihar girişimleri mümkündür.

zatürree

Ayrıca zatürree denir. Adından da anlaşılacağı gibi, hastalık pulmoner parankim ve bronş ağacının iltihaplanması sonucu gelişir.

Anatomik yapıların enfeksiyöz bir lezyonu vardır.

Bu his yanlış olsa da, boğulma sadece boğaz seviyesinde hissedilir.

Sadece üç nedeni: bağışıklık sisteminin, vücut patojenik penetrasyon yapıları (virüsler, bakteriler, mantarlar) aktivitesinde önemli bir azalma, tetikleyici faktörlerin (hipotermi, resepsiyon sitostatik, diğer ilaçlar, vb) varlığı.

belirtileri oldukça tipiktir:, boğulma, sorun nefes alıp verme, göğüs nefes darlığı ağrı presleme, taşikardi (artan kalp hızı), bradikardi (ters işlemi) dahil olmak üzere kalp düzensizliği, solunum sırasında ıslık.

Tedavi aşırı durumlarda non-steroid anti-enflamatuar kökenli geniş spektrumlu antibiyotikler, antiviraller, (işlem etiyolojiye bağlı olarak) antifungaller, analjezikler, bronkodilatörler, kortikosteroidler, kullanımı ile gerçekleştirilir.

alerji

Allerjik reaksiyonlar, ciddi boğulma vakalarının sayısındaki liderler arasındadır. Bağışıklık yanıtı farklı bir yoğunluğa sahip olabilir. Küçük bir döküntüden bronş spazmı ve anafilaktik şoktan.

Her durumda, ayrı olarak anlamak gerekir.

Alerjilerin sebepleri çeşitlidir. Biz boyalar, oda spreyleri, deterjan ve çamaşır tozu gibi gıda alerjenleri, inhale patojenik yapılar, toz, kimyasal bileşikleri alma söz edilmektedir dahil (genellikle bu faktörler raporlama belirti tahrik).

Tezahürleri: özellikle de Quincke'nin şişmesi ve anafilaktik şoku ile birlikte yoğun gasplar, ayrıca alerjik bronşiyal astım atağı, sternum arkasındaki ağrı, boğazda kaşınma gibi bir his.

Genellikle strangülasyon, deride kaşıntı ve kızarıklık, gözyaşı, burundan açık bir mukusun akıntısı dahil olmak üzere bağışıklık yanıtının klasik belirtileri ile birlikte görülür.

Tedavi: İlk ve üçüncü nesil antihistaminikler, sistemde anti-inflamatuar steroidal kaynaklı, kortikosteroidler, bronkodilatörler.

Akciğer kanseri

Doku dejenerasyonunun (metastaz) sekonder odaklarının gelişmesi olasılığı ile infiltratif yapının bronkopulmoner yapılarının onkolojik bir lezyonu olarak tanımlanır.

Erken aşamalarda acil tedavi gerektirir, sadece tam iyileşme olasılığı vardır.

Çoğu zaman, hastalık, zararlı kimyasal ve diğer endüstriyel işletmelerde deneyim ve işçiler olan sigara içenlerde görülür.

Semptomlar: Sternumda ortada basar, hasta nefes almakta güçlük çeker, topak boğazdadır, hemoptizi gelişmiş aşamalarda ortaya çıkar (önce az miktarda kanın ayrılması, daha sonra belirgin pulmoner hemoraji).

İlk aşamada sadece sabit kuru öksürük veya minimum balgam miktarı vardır.

Terapi: operatif. Ek radyasyon ve kemoterapi yapılır.

Boğaz ve larenks neoplazmı

Gırtlaktaki neoplazi, solunum yollarının lümenini (tıkanıklık olarak adlandırılır) bloke ettikleri için neredeyse her zaman boğulma ve nefes darlığı verir.

Birkaç çeşit tümör vardır:

 • Anjiyo. Vasküler tümörler. Büyümeye eğilimlidirler, bu nedenle aşırı durumlarda çıkarılırlar.
 • Benign.
 • Lipom. Onlar ergenlerdir.
 • Kordoma. Kıkırdak dokudan neoplazi.
 • Limfoangiomy. Lenfoid doku tümörleri.
 • Fibroma. Bağ dokudan neoplazma.
 • Polipler. Bir çeşit fibroid. Maligniteye eğilimli (malign dejenerasyon)

Malign neoplazi sadece iki tiptir:

 • Karsinomlarında.
 • Sarkomlar (ilk türden çok daha agresif).

Tüm olgularda tedavi cerrahidir.

difteri

Klasik bir seyir ile bakteriyel orijinli (çoğu klinik durumda) bulaşıcı hastalık. Sıcaklık her zaman keskin bir şekilde başlar, sıcaklık 38-39 dereceye yükselir.

İkinci ve üçüncü günde, boğaz ağrısı, baş ağrısı, az miktarda balgam öksürüğü vardır.

Üçüncü günün sonunda, bademcikler, zorlanmadan mekanik olarak çıkarılabilen, beyaz gevşek bir kaplama ile kaplanır.

Boğazda boğulma hissi sadece süreç trakea üzerinde düştüğünde ve 1-3 gün boyunca şişen ses tellerini etkilediğinde ortaya çıkar, aksi halde nadirdir.

boğaz ağrısı

Ayrıca akut veya kronik nitelikte bademcik iltihabına sahiptir. Nedenleri her zaman bulaşıcıdır. Patolojinin gelişmesindeki ana rol bağışıklığı azaltmaktadır.

Semptomlar: boğaz ağrısı, halsizlik, ateş, bol akıntı, vb.

Görsel incelemede, hem genişlemiş hem de bir amigdala görünürdür. Laringeal lümen önemli ölçüde daraldığı için boğazda boğulmaya neden olan şişlikleridir.

Tedavi spesifiktir, anti-enflamatuardır ve bakterilerin veya diğer patojenlerin yok edilmesine yönlendirilir.

farenjit

Posterior faringeal duvarın (viral etiyoloji vakalarının% 75'inde) mukoza zarının iltihaplanmasıdır ve bademcik iltihabı ile benzer bir klinik tabloya sahiptir. Sıklıkla her iki patoloji birbiriyle "bir arada bulunurlar" ve eşzamanlı olarak ilerlerler.

Hastalık kuru öksürük ile karakterize, akut boğaz ağrısı ve hafif hipertermi (37-38,5 ° C) kısık, gerginlik hissi ve boğazda bir yumru (burada mukoza zarının şişmesi rolünü oynar, bu nedenle bu nadir durumlarda olmasına rağmen hasta, nefes almak zordur).

Ek bir tezahür var - sesin tonunda bir değişiklik.

Tiroid bezi hastalıkları

hipertiroidi bir arka plan üzerinde Olası mahsul (hormonlar ve tiroid triiyodotironin T_4 T_3 aşırı salgılanmasının. Artan tiroid bezi boğazını sıkar ve giderek hastayı boğmaya başlar.

Bununla birlikte, hava kıtlığının belirtisi, sadece etkilenen organın büyüklüğünün% 20-30 oranında büyüdüğü ve bu durumun çıplak gözle görülebildiği, sadece gelişmiş aşamada karakteristiktir.

Gıdadaki fazla iyot nedeniyle geliştirilmiş guatr. Tedavi, diyetin bir endokrinolog tarafından reçetelenen düşük bir iyot içeriği ile değiştirilmesinden oluşur.

Boğazın nevrozu

Sık gerilmelerin bir arka planında ortaya çıkar. Yanlış bir solunum ihlali ile karakterize edilir.

Genel olarak boğazda boğulma belirtileri neredeyse her zaman aynıdır.

Oksijen eksikliği, inhalasyon ve ekshalasyon karakterindeki bir değişiklik vardır. Ancak, bu devletin nedenleri farklıdır. Tam bir ayırıcı tanı koymak gerekir.

Neler incelenmeli?

En basitiyle başlayın - tüm boğaz ve trakeadan önce bir endoskop yardımıyla inceleyin. ENT patolojisi saptanmazsa, akciğerlerin florografisini veya röntgenini yapın ve her şey yolundaysa sinir, endokrin, kardiyovasküler sistemlere gidin.

Teşhis prosedürleri aşağıdakileri içerir:

 • Genel kan testi.
 • Venöz kanın araştırılması.
 • Akciğerlerin veya florografinin radyografisi.
 • Boğazdan bir leke.
 • Bir tümör varsa, biyopsi ve histoloji gereklidir.
 • Hastanın zihinsel durumunu belirlemek önemlidir.
 • Genel nörolojik muayene.

Bu bir tür "minimum program" dır. Doktorun takdirine bağlı olarak, liste önemli ölçüde genişletilebilir.

Her şeyden önce, teşhis ve tedavi taktiklerini belirlemek için bir terapiste danışmanız gerekir.

Boğazda hava eksikliği hissi, kardiyaktan onkolojik hastalığa kadar çeşitli hastalıkların tek bir belirtisidir. Her durumda, hasta dikkatlice incelenmelidir. Nedeni bulmak ve soruna hızlı bir çözüm beklemenin tek yolu budur.

Boğaz ve boyunda boğulma: Tanı, nedenleri, tedavisi, önleme

Boyun ve boğazdaki şişkinlik, solunum sistemi problemlerinden ağır strese kadar değişebilir.

En az ıstırap çekmiş olan herkes, her zaman bir tedavi planı almak için bir doktora danışmalı ve gelecekte de saldırıları önlemelidir.

Boğulma nedenleri

Boğulma, kişinin boğazda bir şeyin engellendiğini ve normal olarak yutulmasına izin vermediğini hissettiği nefes almada bir güçlüktür.

Sorun, bu zamanlarda paniğin ortaya çıkmasıyla daha da kötüleşmekte ve bu durum nefes almayı daha da zorlaştırmaktadır. Nedeni larinkste belirli sinir gruplarının güçlü bir tahrişidir.

Bunun boğaz ya da hava yolları ile ilgili sorunlardan kaynaklandığı görülmektedir. Çoğu zaman bu kadar.

Ama bununla ilgili başka sebepler var:

 • kalp ve kan damarlarının ihlali;
 • tiroid bezinin hastalıkları;
 • gergin aşırı gerilim;
 • alerji;
 • inflamatuar hastalıklar.

Eğer boğazda bir yumru oluşmuş gibi hissedilirse, boğulmadan sorumlu sinirlerin tahrişine ve havanın serbest geçişini bozan bir spazm gelişmesine bağlı olarak boğulma meydana gelebilir.

Boğazdaki başka bir boğulma, aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Gırtlaktaki fiziksel nesneyi, daha sonra solunum yoluna sokun;
 • Göğüs hasarı.

Rahatsız edici semptomlar

Boğazda boğulma hissi farklı hislere neden olabilir ve farklı semptomlar eşlik eder. Bu eşzamanlı duyumlarda sorunun kaynağını belirlemek mümkündür.

Sorun, akut solunum yolu viral enfeksiyon, boğaz ağrısı, larenjitin sonra ortaya çıkar ve servikal vertebra basınç, yanma ve boğaz ile birlikte ise, bir enfeksiyonun solunum sistemi içine alır gösterebilir.

Boğulma dispneyi izlediğinde ve ciddi öksürük ataklarına eşlik ettiği zaman, öncelikle akciğerleri kontrol etmek gerekir.

Bu, akciğerlerin çalışmasını zorlaştıran hem hastalık hem de malnütrisyon, beriberi ile ilişkili olabilir.

Ciddi hava kirliliğine karşı alerjiler veya reaksiyonlar nedeniyle laringeal şişer. Bu, lümeninin daralmasına yol açarak, vücuda giren oksijen miktarında bir azalmaya neden olur.

Bu konuşma ve yutma sırasında şiddetli ağrı eşlik edebilir.

Boğazda boğulma hissi, nörolojik sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Panik atak, depresyon, nevrasteni belirtisi olabilir.

Kadınlar buna erkeklerden daha fazla eğilimlidir. Bu gibi durumlarda hızlı kalp atışı, baş dönmesi, panik duygusu vardır.

Boğulma, kalp yetmezliğinin bir belirtisi olabilir. Aynı zamanda, göğüste ağrıyla birlikte ortaya çıkar, bu da boynun ve sol kolun arkasını iter.

Kişinin zaman zaman bu tür nöbetler varsa ve aynı zamanda kilo kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve güç kaybı gibi nedenlerle kendisinde farkederse, tiroid bezini kontrol etmek gerekir.

Bu belirtinin gözlemlendiği hastalıklar

Suffokasyon hastalığın varlığını gösterebilir. Yani, bronşiyal astımın ana belirtisidir. Çoğu zaman, saldırılar geceleri meydana gelir.

Böyle zamanlarda nefes almak mümkündür, ancak ekshalasyon ile servikal omurgada ve boğazda basınçla birlikte güçlü bir ağrı olur.

Bu durumu hafifletmek için, elinizle bir şeye yaslanmış oturma pozisyonunda veya ayakta durmanız gerekir. Saldırının sonunda, balgam tükürürken, öksürük başlar.

Belirtileri boğulma olan ana hastalıklar difteri. Tüm vücut sistemlerini etkileyen bir enfeksiyona neden olur ve daha çok boğazda lokalize olur.

Hastayı boğulma ek olarak bir düdük yayar nefes alırken, öksürük havlayan başlar, ses kısık olur, kasılmalar geçebiliriz, boğaz beyaz film spatula kaldırılmaz, hangi oluşur.

Uzun süre sigara içen veya zararlı üretim yapan kişiler, boğazda boğazda boğulma hissi ve nefes darlığı ve çok miktarda balgam ile öksürük hissi yaratan bir tıkanıklık sendromu geliştirebilirler.

Boğazda boğulma hissi olan diğer hastalıklar:

 • pnömotoraks;
 • trakea, bronşlar, larinks tümörleri;
 • akciğerde malign tümör.

Boğulma için ilk yardım

Yakınlarınızdan biri astım atağı başlattıysa, ambulans çağırmanız gereken ilk şey.

Doktorların gelişinden önce ilk yardım sağlamak için yapılacaklar, saldırının başlamasının nedenine bağlıdır.

Bronşiyal astım ile:

 • Hastayı ılık mevsimde iyi havalandırılmış bir odaya açık havada koyun;
 • ayaklarını sıcak suyla bir kaseye koyun veya ısıtma yastığı kullanın;
 • kompresör ya da hardal sıvaları koymak için göğüste ve arkada skapula altında;
 • Mümkünse Eufillin veya bir adrenalin enjeksiyonu (% 0,1) verin.

Nesne gırtlağa çarparsa:

 • hastayı sırtına dik, biraz öne yatır;
 • omuz kanatları arasında elinin avuç ile 5 keskin vuruş yapın;
 • 5 subdiafragmatik şokları gerçekleştirmek - beline sırt, toka eller olmaya, bir yumruk sıkılı bir taraftan, diğer taraftan ani hareketleri 5 yaparak, yumruğunu kavrayacak formda, yukarıya doğru, kişiyi kaldırmaya çalışırken sanki onun karnına basarak;
 • Nesneyi kurbanın boğazından çıkarabilene kadar sırt ve subdiyafragmatik titremelerde alternatif vuruşlar.

Alerjik reaksiyonun neden olduğu boğazda boğulmaktan kurtulun, sadece ilacı kullanabilirsiniz (Suprastin, Tavegil, Prednisolone).

tanılama

Tedavinin tuhaflığı, kendi içinde bir hastalık olmaması gerçeğinde yatar.

Bu nedenle, ayrıntılı tanı koyabilecek, nedenini öğrenecek ve uygun tedaviyi reçete edecek bir doktora görünmelisiniz.

, Alınan ilaçlar hastaların durumu şeye alerjik reaksiyonun varlığını hafifletmek için hasta aynı zamanda yaşadığını hissederek, boğazdaki sıklığını ve astım ataklarının süresi - Her şeyden önce, doktor, tarihini biliyorum bir hastada hastalığın geçmişini yani gerekiyor.

Alınan bilgilere bağlı olarak, doktor daha fazla muayene yapar. Çoğu zaman:

 • kan basıncının ölçülmesi;
 • EKG;
 • akciğerlerin oskültasyonu.

Boğazda boğulma nasıl tedavi edilir

Kendi başına boğulma bir hastalık değildir, dolayısıyla karşılaşmış tüm hastalar için evrensel bir terapi yoktur. Tedavi tanısına bağlıdır.

Difteri durumunda, SARS'ın, alerjilerin yanı sıra boğulmaya neden olan diğer hastalıkların komplikasyonları, orijinal problemden kurtulmak için gereklidir.

Psikolojik faktörler yüzünden boğazlanan insanlar, stresi en aza indirgemek, uyku rejimi oluşturmak, düzgün yemek ve düzenli fiziksel aktiviteye girmek için tavsiye edilir.

Bu, duygusal durumu dengelemeye yardımcı olacaktır, sonuçta boğulma saldırılarının tekrarlanma olasılığı azalır.

Astım nedeniyle boğulma olan hastalarda tedavi üç aşamada gerçekleştirilir:

 • nöbetlerin giderilmesi;
 • inflamatuar süreçlerin ortadan kaldırılması;
 • terapi - inhaler, glukokortikosteroid kullanımı.

Önleyici tedbirler

Astım ataklarının riskini azaltmanın temel kuralları:

 • güçlü streslerden kaçının;
 • Evi temiz tut, düzenli olarak ıslak temizlik;
 • Parfüm kullanmayın ve temizlik için güçlü kokulu kimyasal maddeler kullanmayın;
 • Düzenli hafif egzersizler gerekli iken, yüksek fiziksel efordan kaçının;
 • Aktarılan virüs hastalıklarından sonra bağışıklığı iyileştirmek için ilaç almak gereklidir;
 • odadaki normal nemi korumak, çok yüksek olmamalıdır.

Boğulma durumuna neden olan diğer nedenlere gelince, ilgili hekime danışmak ve önleyici (önleyici) yöntemleri seçmek için bireysel olarak gereklidir.

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bebeğin kulak iltihabı ile sıkıştırmak

Bebeğin kulak iltihabı ile sıkıştırmakÇeşitli hastalıkların tedavisinde kompreslerin kullanımı oldukça yaygındır. Vücudun belirli bir bölgesinin ısınmasını veya soğumasını, ağrı ve dertliğin giderilmesini sağlayan etkili bir araçtır.

Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün ısıtır?

Angina farenkste enfeksiyöz inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bu durumda artan sıcaklık, vücudun patojenik mikroflorasıyla savaşmasına yardımcı olur.