Loading

Yetişkinler için ıslak öksürük beklentileri - seçim ve uygulama

Acheul'a göre vücudun uyaranlara karşı koruyucu bir reaksiyonu vardır. provokatörden rolü dış faktörler (duman, toz, sert parfüm) veya dahili (bulaşıcı hastalıkları ve solunum hastalıkları) hareket edebilir olarak. Her öksürük bireyseldir.

Bir semptom bertaraf edilmeli, diğeri ise tersine, provoke edilmelidir. Tedavi yöntemleri her zaman hastanın vücudunun bireysel özelliklerine ve öksürüğe neden olan etkene bağlıdır.

Islak öksürük - belirtiler

Islak öksürük için ekspektoranlar her yere atandı. Çoğu ilaç reçetesiz satılan ilaçların listesinde. Islak öksürüğü kuru olarak doğru bir şekilde ayırmak önemlidir, çünkü sahip oldukları tedavi tamamen farklıdır. Islak öksürük ile, aşağıdaki belirtiler not edilir:

 • kişi öksürür, sesler çıkarır;
 • balgam değişken yoğunluk dereceleriyle (üretken veya zor) ayrılır;
 • uyanıştan sonra sabah saatlerinde yetişir;
 • Bir fanendoskopla nefes aldığınızda, hırıltı ve ıslık seslerini duyabilirsiniz.

Solunum sisteminin alt bölümlerinin hastalıkları ile nemli bir öksürük vardır: kronik, akut, enfeksiyöz veya somatik.

Beklentiler: ilaçların sınıflandırılması

Beklentilere ilaçların kompleksleri denir, bunun amacı solunum yolundan balgamın atılımıdır.

Normal durumda, bu süreç bağımsız olarak ilerler. Mukusun bronştaki ilerleme hızı dakikada 0.4 ila 2 cm arasında değişmektedir. Bu süreç ihlal edilirse, doktorlar hasta balgam söktürücü ilaçlarına reçete eder.

Hazırlıklar birçok sınıflandırmaya sahiptir. Eylem ilkesinde farklıdırlar:

 1. uyarıcılar (refleks ve resorptif);
 2. sekretolitik (proteolitik, sistein, mucoregulators).

İlaçlar çeşitli formlarda üretilir: tabletler, süspansiyonlar, konsantreler, inhalasyon çözeltileri. İlaçların temeli bitki veya sentetik olabilir. Her hasta için daha iyi bir balgam söktürücü seçilir.

Öksürük refleks uyarıcılar

Nemli bir öksürük ile uyarıcı beklentileri tavsiye edilir. Bu tür ilaçların etkisi, öksürüğü kışkırtan solunum reseptörlerinin tahrişine yöneliktir.

Uyarıcı ilaçlar, bronştan balgam atılımını hızlandırır, böylece iltihabı giderir ve iyileşme anına yaklaşır. Bu ilaç grubunun kullanımı inviscid ve seyrek balgam için tavsiye edilir.

Tüm uyarıcı ilaçlar, sırayla, iki alt gruba ayrılır:

Refleks eylemi ilaçları

Refleks uyarıcı ilaçların balgam söktürücü etkisi vardır:

 • gastrik mukusu, emetik ve öksürük sentlerinin tahrişinden daha seyreltir;
 • medulla oblongata'nın yüksek aktivitesi, ilave bir bronş mukus sentezini kışkırtır;
 • Sonuç olarak, öksürük sıklığı artar.

İlaçların kısa bir etki süresi vardır, bu nedenle ikinci bir dozun sık kullanılmasını gerektirir. Büyük hacimlerin kullanımı kusma ile birlikte bulantı oluşumu ile doludur.

Reflü preparatlarını almak için, önerilen dozu kesinlikle uygulamanız gerekir.

Emici eylemin hazırlıkları

Yetişkinlerde ıslak öksürük için resorptif beklentiler, balgam miktarı küçük olduğunda kullanılır. Bu kompozisyonlar aşağıdaki prensibe göre çalışır:

 • bronşiyal mukusun salgılanmasını arttırmak (sıvı kısım);
 • sıvılaşmasını teşvik etmek ve balgamı çıkarmayı daha kolay hale getirmek;
 • birikmiş sırrın çabuk hareket etmesini teşvik eder.

Farmakolojik etkisinden dolayı, emici ilaçlar lakrimasyon, burun tıkanıklığı şeklinde yan etkilere neden olabilirler.

Bu işaretler, ilacı durdurduktan sonra bağımsız olarak geçer. Bu grubun ilaçlarının sıvı formları daha etkili kabul edilir.

Pratik, resorptif ilaçların nadiren reçete edildiğini göstermektedir. Daha sık kullanımları kombine ajanlar kullanıldığında olur.

Balgam üzerinde hareket eden ilaçlar

Seyreltme ilaçları iyi öksürük refleksinin varlığında kullanılması için tavsiye edilir, ancak salgılanan sekresyonları ayırmak zordur.

İlaçlar, durumunu düzenleyen doğrudan balgam üzerinde hareket eder. Etkileri nedeniyle, ilaçlar bronşiyal gizli sıvıyı yapar ve kolayca ayrılabilir. Tüm seyreltme formülasyonları, alt gruplara ayrılır: proteolitik, sistein ve mucoregulatörler.

Sistein türevleri

En popüler, sıvılaştırıcı balgam fonları, sistein alt grubunun bir parçası olan ilaçlardır. Eylemlerinin prensibi şöyledir:

 • balgam glikoprotein proteininin bir parçasını oluşturan disülfid bağları;
 • hızla kalın mukus seyreltin;
 • öksürük sırasında hafif balgam atılımına katkıda bulunur.

Sistein bazlı ilaçlar zayıflamış hastaya dikkatle yazılmalıdır. Bir doktor gözetiminde, bu tür ilaçlar, seyreltilmiş balgam çıkarılması zor bulabilen hastalar tarafından alınır.

Sistein bazlı preparatlar hızlı ve etkili bir şekilde hareket eder. Bazı durumlarda bir hastanede tahliye edilmesini gerektiren büyük hacimli bronşiyal mukus oluştururlar.

Enzim proteolitik ajanlar

Bu grubu oluşturan ilaçlar aşağıdaki etkileri gösterir:

 • balgam oluşturan moleküller arasındaki gözyaşı bağları (peptidik);
 • bronşiyal mukus güçlü sıvılaşma geçirir;
 • öksürdüğünde, balgam kolayca doğal olarak atılır.

Proteolitik enzimler, bir hekimin gözetiminde hastalara verilir. Bu tür ilaçlar ciddi yan etkilere neden olabilir: alerjiler, bronkospazm veya akciğerlerde kanama. Bu fonları obstrüktif bronşit için kullanmak yasaktır.

Enzim preparatları sığırların pankreasından yapılır. Çoğu inhalasyon ile kullanılır. Bu ilaçlar kendi kendini idare için uygun değildir. Onları satın almak için bir reçete gerekir.

Mukolitik yanıt düzenleyicileri

Bu grubun expectorannts en son. Çalışmalarının özelliği şöyledir:

 • Salgılanan pulmoner sürfaktanın hacmini arttırmak;
 • viskoz balgam ve sıvı sekresyonunun miktarını dengelemek;
 • Mukus miktarını arttırarak öksürük refleksini uyarır.

Mukoregulyatory, modern tıpta aktif olarak kullanılmıştır. Çocuklara ve yetişkinlere atanırlar. Çoğu ilaç OTC ilaçlarıdır.

Ambroksol temelinde ilaçlar günümüzde en popüler hale gelmektedir. Pediatri, terapi, kulak burun boğaz ve pulmonolojide kullanılırlar.

Hazırlıklar güvenli, etkili, tüketicilerden olumlu geribildirim alır.

Halk ilaçları

Bazı hastalarda eczanede satın alınan balgam söktürücü ve balgam sıvılar güvensizliğe neden olmaktadır. İyi sağlık ve sağlık yararları için, insanlar halk tariflerini ıslak öksürük ile kullanırlar. Bu tedavi yönteminin etkinliği sorgulanmaktadır.

 • Bal - bronştan balgamı ortadan kaldırır, iltihabı hafifletir ve dokuların yenilenmesini hızlandırır.
 • Limon - C vitamini kaynağıdır, bağışıklığı artırır, hasar görmüş epitelyumu geri getirir.
 • Turp - bağışıklık yanıtını uyarır, kalın balgamın çıkışını hızlandırır. Yararlı maddelerin bir kombinasyonu sayesinde, enflamatuar süreci ortadan kaldırır ve oksijen değişimini normalleştirir.
 • Bitkisel çay otlar - anti-inflamatuar, rejeneratif, balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bir inhaler ile alınır veya uygulanır.

Doktorların da önerdiği ıslak öksürüğün yaygın halk ilaçlarından biri maden suyuyla solunmasıdır. Mineral tuzlar iltihaplanmayı azaltır, ek sıvı mukusun sıvılaşmasını hızlandırır ve alkali bileşenler hasarlı yapıların hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

Islak öksürükten gelen kompresler sadece normal vücut ısısı ile yapılabilir. Isınma votka, bal, hamurdan kekler, hardal sıvalar ve diğer araçlarla yapılır.
Islak öksürük tedavisinde yüksek verimlilik, fizyoterapi ve masajı da gösterir.

Balgam ile öksürük - bir çocuk ve bir yetişkin nasıl tedavi edilir. Etkili beklentiler ve halk ilaçları

Refleks eylemi, solunum yollarını yabancı maddelerden ve parçacıklardan serbest bırakan bir öksürüktür. Görünüşü vücudun patolojisini gösterir, bu nedenle semptomlar ve nedenleri tedavi edilmelidir. Öksürüğe eşlik eden balgamdan nasıl kurtulacağını bilmek, toza karşı bariyer görevi görmek ve bağışıklık hücrelerini içermek yararlıdır.

Öksürük tedavisi

Sadece bir doktor, bir öksürüğü tedavi etmenin ne kadar çabuk olduğunu söyler çünkü balgam tanısı temelinde tanı koyacaktır. Solunum yolu veya organlarındaki patolojik süreçlerle salgılanır, fark edilir hale gelir ve rahatsızlığa neden olur. Balgam ile öksürük ıslak denir ve onsuz - kuru. Bir kişi öksürük sendromundan kronik olarak acı çekerse, bu tür bir etkinin yokluğunda sürekli olarak acı çeker - hastalığın doğası periyodiktir.

Öksürüğün gelişimine göre, akut ve kroniktir. Akut 3 haftaya kadar sürer, akut solunum yolu enfeksiyonları, akut solunum yolu enfeksiyonları, bulaşıcı ve alerjik hastalıklar ile ilişkilidir. Sigara içenlerin sabahları uzamış veya kronik gözlenir, sinir hastalıkları, kalp ya da pulmoner olarak ortaya çıkar. Farklı türleri tedavi etmenin farklı yolları vardır:

 • hamile anneler için, balgam salgılayacak bekleyenler;
 • kuru - mukolitik için;
 • Uzun süre etkili - hızlı etkili antibiyotikler için.

Balgam ile öksürük

Bir kişinin uzun süreli ıslak öksürüğü varsa, o zaman bol içme, bitki özü, anti-inflamatuar ilaçlar yardımı ile yardımcı olacaktır. En iyi seçenek, balgam ile öksürük kurtulmak için, bir doktor görmek olacaktır. Doktor, eksüda rengini, hastalığın semptomlarını, gerekli bronkodilatörleri, ihmal edilmiş vakalar için antibiyotikler, reçete reçeteleri, reçete yazma temelinde reçete edecektir. Evde, güçlü semptomları hafifletmeye çalışabilirsiniz:

 • soda ile inhalasyon;
 • bitkisel preparatlar;
 • şurupların alınması.

Öksürük yeşil balgam

Yeşil balgam boğazını temizlediğinde, hemen doktora başvurmaya değer. Bu bronş, trakea veya akciğerlerde inflamasyonun nedeni olabilir. Sonuç olarak mukopürülan eksüda oluşur. Yeşil balgam öksürüğü varsa - semptomun nasıl tedavi edileceği, doktor söyleyecektir. Verimli antibiyotikler, anti-enflamatuar maddeler, rahatsızlıkları azaltmak için ekspektoranlar uygulayın.

Öksürük sarı balgam

Akciğerlerde pnömoni, pnömoni, viral bronşit veya pürülan süreçler ile balgam sarıdır. Grip, bazen atak sırasında kana eşlik eden sarı-yeşil eksüdalarla karakterizedir. Bu tip bir sekresyon, antiviral ajanlarla tedavi edilir, inhalasyonlar, bağışıklığı güçlendirmek için etkili immünomodülatörler kullanılır. Pnömoni ve inflamasyon güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir.

Beyaz balgam

Fungal akciğer lezyonlarının bir sonucu olarak, öksürük sırasında hastanın beyaz balgamı vardır. Daldırılmış dalın nedeni aspergillozis, tüberküloz başlangıcı, azaltılmış bağışıklığın bir arka planına karşı uzun süreli antibiyotik alımıdır. Birkaç balgam varsa, o zaman tüberkülozdur. Pembe kan varlığı komplikasyonları, olası kan damarlarını gösterir. Hastalığı güçlü antifungal ilaçlar, immünomodülatörler, vitamin tedavisi ile tedavi ederler.

Öksürük kahverengi balgam

Akciğerin apsesi - öksürdüğü zaman koyu kahverengi bir balgam ile gösterilebilir. Bu, akut bronşit, zatürre, tüberküloz, kanser veya pulmoner ödem ve enfarktüsün bir sonucu olarak kasılan kanın varlığının bir göstergesidir. Eğer kahverengi balgamda öksürük varsa - altta yatan hastalığın nasıl tedavi edileceği, pulmonolog tarafından söylenecektir. İç kanamayı durdurmak için, antibiyotiklerle enfeksiyonu yok etmek için hemen ona başvurmanız gerekir.

Şeffaf balgam

En zararsız salgı tipi öksürükte açık bir balgamdır. Görünüşü, akut solunum yolu hastalığının başlangıcını komplikasyonlar olmaksızın, iltihap yokluğunda gösterir. Hastalık, ekspektoran ve mukolitik ajanların kullanımı ile tedavi edilir. Eğer mukus viskoz ise, cam gibi, bronşiyal astım, pnömoni, bronşit veya soğuktan bahseder. Salgıların hacmindeki artışa izin veremezsiniz - bu, bronşlarda zehirlenme ve durgunluğa yol açar.

Viskoz balgam

Kalın, ayrılması zor balgam kuru öksürüğün ıslak, durgun fenomenlere, pulmoner ödemlere geçişini gösterebilir. Viskoz sekresyondan kurtulun, inceltici, göğüs masajı, bol miktarda alkali sıvı içilmesine yardımcı olacak. Kan lifleri bölmelere eklenirse ve doku köpürürse, kanserden söz eder.

Öksürük gri balgam

Bir kadın gebelik öksürüğü sırasında gri balgam tarafından işkence edilirse, o zaman bu kötü bağışıklık azalmış bir arka plana karşı bir başlangıç ​​ARI veya ARVI gösterir. Hastalığın başlayıp başlamadığına karar vermek için bir doktor görmek ve mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak gerekir. Hamileler için öksürük sendromu rahmin tonu, artan tansiyon ve düşüklüğü kışkırtır. Tedavi halk ilaçları, anne ve bebeği yavaşça etkileyen kabul edilebilir ilaçlar tarafından reçete edilir.

Öksürük tedavisi nasıl

Sadece doktor, bir öksürüğü sonuç vermeden ve iyi bir sonuçla nasıl tedavi edeceğinizi doğru şekilde söyler. Yaşa bağlı olarak, insan vücudunun durumu, bireysel özellikleri, reçeteleri reçete edilir: beklentileri, mukolitik, anti-inflamatuar, antibiyotikler. Eğer balgam ile öksürük varsa - hastalığın nasıl tedavi edileceği, hatta eski nesil bile istenecektir. Soluma, ısınma prosedürleri ve masajları not edebilirsiniz.

Çocuklarda öksürük tedavisi

Birçok ebeveyn bir çocukta ıslak öksürüğü tedavi etmek konusunda endişelenmektedir. Çocuklarda balgam yetişkinlere göre daha zor ve daha uzundur. Eksüdaları daha viskozdur ve çıkarılması için solunum kasları zayıftır. Sürecin hızlandırılması, mukusun durgunluğunun önlenmesi, bakterilerin gelişimine karşı komplikasyonlara neden olabilmesi önemlidir. Doktorun asıl görevi mukolitik ve balgam söktürücü ilaçların ve ebeveynlerin - çocuğun mukusunu yutmasına izin vermeyecek şekilde atanması olacaktır.

Doğru miktarda mukus oluşumunu destekleyen mukolitik ilaçlara. Bunlar arasında tabletler ve şurup, ACC, Ambroksol ve Lazolvan'daki Bromheksin yer alır. Rinoflumucil burun tıkanıklığı ile bile savaşmaya yardımcı olur ve Ambrobe pnömoni, bronşit - akut ve kronik için reçete edilir. Eski birikmiş mukusu çıkarmak için, ekspektoranlar kullanılır.

Çocuğun durumunu hafifletmek için dış etki de kullanılır: sırt ve göğü hafif masaj hareketleriyle, otlar ile buhar soluma, soda, uçucu yağlar, nebulizatör kullanımı ile sürtünme. İyileşmenin hızlandırılması, temiz havada, aktif oyunda, yüksek nemlilik, bol içme, temiz yürüyüş ile temiz bir odada bulunmaya yardımcı olacaktır.

Hamilelik sırasında balgam çıkarma ile öksürük

Zor bir durum, gebelikte balgam ile öksürük olarak kabul edilir, çünkü bu zamanda kadın bedeni herhangi bir ilaç kullanımına karşı savunmasızdır. Özellikle ilk trimesterde öksürük atakları ile kendi kendine ilaç kullanmak tehlikelidir. Bu durumda, kireç, papatya, nane ya da okaliptüs esansı ile inhalasyon yapabilirsiniz. Çocuğun ilk 3 ay içinde otların et suyunu içmesine izin verin, sıkıştırın ve ballı sıcak süt içirin.

İkinci ve üçüncü trimesterde, hamile bir kadın zaten bazı ilaçları alabilir, ancak sadece bitki bazlı olabilir. Uygun tabletler Mukaltin ve Bronchipret, şuruplar Sinekod, Gedelix, Stodal. Bu dönemde uterusun tonunu artırma, hardal alçıları, yüksek sıcaklıkta kötüye kullanılan inhalasyonlar yapma riski nedeniyle sıcak banyo yapamazsınız.

Bir yetişkinde ıslak öksürük

Yetişkinlerde öksürük tedavisi sadece bir doktor tarafından reçete edilir, ancak ana teknikler herkes için yararlı olacaktır. İlk kural, nöbetlerin bastırılacağı ve mukus birikmesine neden olacağı antitussif ilaçların reddedilmesidir. Daha ciddi bir enfeksiyona yol açacak bakteriler geliştirir. Öksürüğü nasıl tedavi edebilirim? Başlamak için araçların alımı, tevzi tahsisi gereklidir.

Kekik, çuha çiçeği, muz ile şurup almak iyidir - Pektoral, Prospan, Herbion. Bir doktor tarafından reçete edilen mukolitik tabletler ATSTS, Mukobene, Lazolvan, Fluimutsil olabilir. Expectorants - Bronchicum, Dr. Anne. Homeopatik merhemler, sürtünme, immünomodülatörler, yetişkinler ile iyi bir şekilde yardımcı olur. Tuzlu, uçucu yağların inhalasyonlarını yapmak iyidir. Nebulizörler, kauçuklar ve masajlar hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olur, sıcaklığı düşürür.

Öksürükten daha

Cure öksürüğünden ziyade ilaç ve prosedürler listesi ile tanışmak faydalıdır. Sağlıklı akciğerler için mücadeledeki ana yardımcılar, mukolitikler, ekspektoranlar ve antibiyotikler olacaktır. Doktor endikasyonlara göre onları atar, aynı zamanda ısınma ve sıcaklık düşürme prosedürlerini önerir. Doğal uygun homeopatik tabletler, şuruplar, ev ve halk tıbbı sevenler için.

Balgam ile öksürdüğünde ne içmek

Hastada balgam ile öksürük varsa - nasıl tedavi edilir, doktor söyleyecektir. Mukusun çıkışına yardımcı olan ekspektoranlar şunlardır:

 • Mukaltin - althea ilacı ile, günde üç kez alınır;
 • Nem-anason damlaları - suda çözülür, 10-15 damla alınır;
 • Pertussin - kekik, potasyum bromür içerir, dışkı atılımını hızlandırarak bronşiyal peristalsis uyarır.

Islak öksürüğü tedavi etmek için mi? Mukolitik ilaçlara ihtiyacımız var:

 • Bromhexine - çocuklar için kullanılan seyreltilmiş balgam;
 • Ambroksol - mukus üretimini artırır;
 • ATSTS - efervesan tabletler, eksüda atılımını hızlandırır.

Çocuklar için ıslak öksürük için bir çare

Çocuğun balgam ile öksürüğü varsa, o zaman çocuklara özel olarak geliştirilen aşağıdaki yardımcılar ona yardımcı olacaktır:

 • Gedelix - sarmaşık yaprakları ekstresi üzerinde bir ışık şurubu, boyalar ve alkol olmadan;
 • Mukaltin - ilaç althea üzerinde tabletler, yıldan yıla bebeklere izin verilir;
 • Doktor MOM - kompozisyonda 11 bitki ile şurup, 3 yıl atandı;
 • meyan kökü - 6 yıla kadar alkol içeriği, tedavi süreci - 10 günden fazla olmamak üzere seyreltilmiş bir şekilde alınır;
 • Karbosistein bir şurup, kapsül, birçok kontrendikasyon vardır;
 • Boğmaca, günde üç kez alınan bir şuruptur;
 • Alteika - amino asitler, pektinler, vitaminler ile sebze şurubu.

Öksürük için antibiyotikler

İhmal edilen hastalıklarda, balgam ile öksürük için antibiyotik reçete edilir. Yaygın anlamına gelir:

 • Ampisilin - bir çocuğun alımı için mümkündür, 500 mg 4 kez alın;
 • Amoksisilin - 10 yaşından büyük çocuklar için;
 • Levofloksasin - yeşil balgamı iyileştirir;
 • Rovamycin - 5 gün içinde streptokokları yok eder;
 • Amfoglucan - pnömoni için kullanılır.

Tedaviyi hızlandırmak için antibiyotikler antiviral ajanlarla desteklenir:

 • Remantadin - tabletler;
 • Asiklovir - tabletler, merhem, toz;
 • Virazol bir sprey.

Öksürük ve balgam için halk ilaçları

Hamile kadınlar ve çocuklar için nemli öksürüğü halk ilaçlarıyla tedavi etmek mümkündür. Onları sadece bileşenlere ve hafif bir hastalığa karşı alerjisi yoksa alabilirsiniz. Popüler halk yöntemleri:

 • 15 saat sütle dolu çam tomurcuklarının infüzyonu - durum iyileşene kadar içilir;
 • Soğan suyu - 2 soğan pişirmek için bir litre su saatinde, şekerle birlikte alın;
 • bitkisel preparatlar - su banyosunda psyllium, nane, hatmi, anne ve üvey anne, ısrar 3-5 gün;
 • çocuklar muzlu yulaf ezmesini 2: 1 oranında şeker ile sevecektir;
 • Eşit oranlarda soğanla karıştırılan kaz yağı ve boğazda sürtünme - eğer yardımcı olmazsa, ilacı içeride kullanabilirsiniz;
 • Sodalı süt inhalasyonu - bir yıl yaşında kullanılabilir.

Video: bronşit ile balgam

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Hızlı bir şekilde öksürüğün kurtulmasının her yolu

Virüs, vücuda, ARI ile, alerjiler ile girdiğinde öksürük oluşabilir. Çözülme sırasında balgamın varlığı, vücudun solunum yollarını temizlemeye çalıştığını ve mukusun bronştan çıkarıldığını gösterir. Komplikasyon olarak bronşit veya zatürre oluşabilir. Komplikasyonları önlemek için karmaşık tedavi gereklidir.

Öksürük nedeni olabilir:

 • sigara;
 • enfeksiyon;
 • bronşit;
 • bronşiyal astım;
 • tüberküloz.

ilaçlar

Islak öksürüğü tedavi etmek için kullanılan ilaçlar sentetik veya bitki kökenlidir. Direkt ve refleks eylemi için ilaçlara ayrılırlar.

Doğrudan eylem ilaçları bronşları etkiler ve balgam atılımını hızlandırır, seyreltirir.

Refleks eylem ilaçları, solunum organlarından balgam atılımının hareketini hızlandıran katı bir dizi bitkisel özdür. Bunlar kekik, termopsis, meyan kökü, marsh biberiye ve diğer bitkileri içeren özel kabarık bitkisel toplar, infüzyonlar, özler ve tozlardır.

Vücudun solunum organlarından balgam çekmesini kolaylaştırmak için bu tür ilaçlar kullanılır:

Mukolitikler almanız gerekebilir:

Önemli! Balgam ile öksürdüğünüzde, öksürüğü bastıran ilaçları kullanamazsınız, böylece balgamın kaçmasını önlersiniz!

Bu durumda kendi kendine ilaç tedavisi, vücuda zarar vermemek, antagonist ilaçlar almak için yapılmamalıdır.

Balgam ile mücadele için ilaçlar hakkında daha fazla bilgi burada bulabilirsiniz.

prosedürler

Hızlı bir şekilde balgam ile öksürüğü tedavi etmek için, hastalığın nedenini bulmak gereklidir. Bu, sadece muayene ve testlerin yapılmasından sonra belirlenebilir. Tedavinin temel amacı, mukusun solunum yolundan çıkarılması ve öksürüğün ortadan kaldırılmasıdır.

Öksürük tedavisi için en eski ve etkili prosedür, solunum yollarının iltihaplı ve alerjik hastalıkları için kullanılan inhalasyon işlemidir. İnhalasyonların kullanımı, tedavi süresini kısaltacak, mukusun salınmasını kolaylaştıracak ve böylece iyileşmeyi hızlandıracaktır.

İnhalasyonlar için, bir buhar inhaleri veya nebulizer kullanabilirsiniz - tedavi prosedürü için yeni bir cihaz.

Önemli! Çocuklar ancak dört yıl sonra solunabilir, çünkü bu prosedür bronkospazm olmasına ve ayrıca mukoza zarını yakmasına neden olabilir.

Prosedür, enflamatuar alanın mukoza yüzeyine tıbbi maddelerin verilmesine yardımcı olur. Soluma yardımcı olur:

 • mukusun sıvılaşmasını hızlandırır ve hızlı bir şekilde bronş veya akciğerlerden çıkarır;
 • Modern araçların kullanımı ve salin solüsyonları prosedürün etkinliğini arttırır;
 • Uçucu yağların kullanımı ile, hastanın genel durumunu iyileştirebilir ve öksürük ataklarını ortadan kaldırabilir;
 • Buharla solunması, ilaçların, örneğin hoşgörüsüz veya hamile ise, kullanılamaması durumunda iyileşmeye yardımcı olabilir.

Dikkat lütfen! Kan damlalarının balgamda saptanması, solunum sistemi - pnömoni, tüberküloz, akciğer kanseri - daha ciddi bir hastalık hakkında konuşabilir.

Halk yolları

Öksürüğün balgamdan kurtulmasının etkili yolları, halkın ona karşı savaşma yollarıdır. Ancak, bir çare seçerken, bazı özellikler dikkate alınmalıdır:

 • hastanın yaşı;
 • hastalığın doğası;
 • belirli bir bileşene alerjinin veya bireysel hoşgörüsüzlüğün varlığı.

Sıkıştırmalar, balgam boşaltımındaki zorluklarla ıslak öksürüğün rahatlatılması için uygundur.

 1. Hardalla sıkıştırın: bir çorba kaşığı hardal tozu, bal ve turp suyu. Malzemeler karıştırılır, geniş bir bandaj üzerinde uzanır ve göğse tutturulur. Sıcak bir battaniye ile örtün.
 2. Sıvı bal ile, göğsü yağlayın, parşömen kağıdını üstüne uygulayın ve üzerini örtün. Hasta sıcak hissettiğinde sıkıştırmayı çıkarın.
 3. Patates püresini votka ile karıştırın, iki parçaya bölün, ekmeği aynı anda göğüse ve arkasına koyun. Sakla.

Sıkıştırmalar ısı hissi görünene kadar tutulur. İşlemden sonra, yaklaşık otuz dakika süreyle battaniyenin altında kalmak arzu edilir.

Önemli! Alkol veya sirke içeren kompresler, bir çocuğun yüksek sıcaklıkta tedavi edilmesinde kullanılamaz ve bunları kalp bölgesinde uygulayabilir.

Sonuç

Öksürüğün balgam ile tedavisi sadece o durumda hızlı ve üretken olabilir, eğer zamanında ve yetkin bir şekilde başlarsanız. Ancak o zaman hızlı bir iyileşme ve herhangi bir komplikasyon beklenemez.

Balgam ile şiddetli öksürük

kendisi öksürük ve önemli, öngörülemeyen norm, bir solunum yolları enfeksiyonu veya mukoza irritasyonu sitenin varlığından vücudun yanıttır deşarj hacmi: Güçlü bir öksürük, akılda tutulması gereken ilk şey olduğunda.

Balgam ile şiddetli öksürük nedenleri

balgam ile en sık neden olan şiddetli öksürük, bu patolojik artan oluşumu ve müsin sürümüdür - olduğu akut solunum enfeksiyonları, akut bronşit, pnömoni, plevral efüzyon ve ampiyem, bronşektazi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (kronik toplu adı hastalıkları bronşit ve amfizem, genellikle sigaradan kaynaklanır).

nedeniyle bağlı mukozasında bulunan kan damarlarına hasar meydana kan ile bronş ve akciğer dokusu karakteristik güçlü bir öksürük inflamasyon ve patolojik değişiklikleri bronşlarda mukus oluşumu ya, kronik bronşit formu için. Hastalık kötüleştiğinde balgam bileşimde pürülan kapanımlara sahip olabilir. Ancak, doktorlar balgamda kan bulunması bronşektazi veya pulmoner tüberküloz gibi patolojilerin göstergesi olabilir uyarır. Ve akciğerlerde pürülan odaklama (apse) halinde bronşiyal balgamda kapalı kontak ve irin, öksürük çıkış yapan özellikleri ve çürük kokusu yeşilimsi renk zaman.

bir ıslık sesi ve zayıflatma saldırılarla (genellikle geceleri) balgam ile bronş şiddetli öksürük solunum fonksiyonu nefes, nefes darlığı, ek olarak, alerjenlere astıma bağlı solunum yolu tepkisini eşlik eder.

Akciğerlerin ödemi ile birlikte, yoğun bir üretken öksürük vardır. Öksürdükten sonra bu durumun pulmoner bir etyolojisi ile, bir kişi için daha kolay hale gelir. Ve akciğer dokusunun şişmesi, kan dolaşımının küçük bir dairesinde kanın durmasıyla sol taraflı kalp yetmezliğinden kaynaklandığı zaman, öksürük rahatlama getirmez ve şiddetli vakalarda balgam pembe renktedir.

Ayrıca, balgam ile güçlü bir öksürük, mukus salgılayan organları etkileyen genetik olarak kararlı bir hastalık olan kistik fibrozun semptomlarından biridir. Bu hastalığın solunum formunun bir göstergesi, mukopürülan balgam ile şiddetli bir paroksismal öksürüktür.

Balgam ile güçlü öksürük

Balgam trakeada ve bronşlarda oluşan bir salgıdır. Bunlar, goblet hücresel yapıları ile birlikte trakeobronşiyal duvarların özel bezleri tarafından üretilir. Bu tür deşarjlar aynı zamanda sağlıklı insanların karakteristiğidir, ancak çok daha küçük bir sayıdır. Sağlıklı bir sır, bakterisidal yeteneklere sahiptir ve birçok solunum yolu hastalığı için doğal bir profilaksi görevi görür. Normalde, mukus, inspirasyon sırasında solunum sisteminde tutulan solunum yolu toksik ürünleri, pul pul epitel hücreleri ve toz parçacıklarından kurtulmaya yardımcı olur. Mukus gizli, siliyer epitelyum ve ekshale edilen hava akımı yardımı ile larinkse doğru dışarı çıkarılır. Kirpiklerin işlevi, sıcaklık indekslerine, ortamın asiditesine ve yoğunluk ve sekresyon özelliklerinde mukus verimine bağlı olabilir.

kistik fibrozis ya da obstrüktif bronşit (mukus balgam çıkarma, karakteri) için (yabancı madde olmaksızın balgam, camsı) bronşiyal astım balgam trudnootdelyaemoy özelliğine sahip güçlü öksürük. Balgamın en ciddi atılımı pulmoner kistik fibrozis ile gözlenir.

Küçük miktarlarda kanlı balgam öksürüğü, bir saldırı sırasında hava yolundaki küçük bir kan damarının patladığı anlamına gelebilir. Bununla birlikte, böyle bir semptom akciğerlerde durgun bir fenomenin işareti olabilir, pnömoni veya tüberküloz gibi enfeksiyöz bir enflamasyon, akciğerlerde bir neoplazm varlığı. Eğer hasta ciddi şikayette bulunmuyorsa ve balgamdaki kan sabit bir semptom değilse, o zaman kural olarak endişe sebebi yoktur. Bununla birlikte, kan ile salgıların tekrarlanması ve diğer hastalık belirtilerinin eklenmesi ciddi bir patolojiden söz edebilir. Ne uyarmalısınız?

 • artan vücut ısısı;
 • geleneksel tedaviye cevap vermeyen kalıcı uzun süreli öksürük;
 • mukus salgılarında safsızlıkların düzenli görünümü;
 • artan terleme;
 • çeşitli hışıltılı akciğerlerin görünümü, ıslık, kabarcıklanma sesleri.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, uygun tıbbi uzman - terapist veya pulmonolog ile hemen iletişime geçmelisiniz.

Kime dönecek?

Balgam ile şiddetli öksürük teşhisi

Öksürüğün kendisi - hafif veya güçlü, kuru veya balgam ile - bir semptom olduğu için tıbbi bakış açısından "balgam ile güçlü öksürük semptomları" tamamen doğru değildir. Diğer semptomlarla birlikte balgam ile güçlü bir öksürük belirtileri geliştirmek ve öksürük balgamının doğasını hesaba katarak doktorların tanı koymasını sağlar.

Böylece, bronşit ve zatürre, balgam ilk mukoza ve daha sonra mukopürülan ile (kraniyal pnömoni - pas rengi); Bronşiyal astım ile kalın mukoza balgamı kural olarak kesin bir renge sahip değildir. Öksürük salgısının kıvamı sıvı ise ve köpük oluşursa, büyük olasılıkla akciğer dokusunun şişmesinden kaynaklanır. Zaten bir kanla balgam hakkında yukarıda konuşuldu.

Balgam ile güçlü bir öksürük teşhisi - ortaya çıkış nedeninin belirlenmesi - zorunlu genel ve biyokimyasal kan analizi yanı sıra tüberküloz, antijenler, eozinofil, mikoplazma için serum çalışmasını içerir. Mikroflorada balgam incelemesi başarısız olmaksızın gerçekleştirilmelidir.

Diyagnostik standart - balgamlı şiddetli öksürük şikayeti olan hastalarda ve bir elektrokardiyogramın çıkarılmasında göğsün floroskopik muayenesinin kullanımı. Solunum sisteminin fonksiyonel düzeyini belirlemek için, spirometri vazgeçilmezdir ve bronşiyal durumu incelemek amacıyla, kontrast madde olan bronşların radyografisi kullanılır. Gerekirse, bronş ve akciğerlerin bronş (endoskopik), ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografisi endoskopik inceleme.

Balgam ile şiddetli öksürük tedavisi

Uygulamada, balgamlı kuvvetli tükürüğün tedavisi, balgamın viskozitesini azaltmaya ve solunum yolundan çıkarmaya yönelik semptomatik tedavi anlamına gelir. Bunun için balgam söktürücü etkisi olan ilaçlar kullanılır.

Asetilsistein (Acestin, ACTS, Fluimutsil, Tussikom, Mukobene, Mukoneks, vb.) - 14 yaşından sonra yetişkinler ve çocuklar, günde 0.2 g 3 kez. Efervesan tabletler ATSTS - 1-2 parça günde iki kez. Tussikom (% 20 çözelti) inhalasyon için tasarlandı - prosedür başına 2-5 ml, bu da günde dört saate kadar bir saatin dörtte biri için tavsiye edilir.

8 mg'lık tabletlerde bromheksin klorür (Bromgexin, Bisolvon, Mugotsil, Mukovin, Solvin, vb.) Ve 1-2 tabletin 14 yaşından büyük çocuklar günde üç kez; 6-14 yaş arası çocuklar - günde üç kez bir tablet, 3-6 yaş - günde üç kez 4 mg. Inhalasyonlar için, günde iki kez yapılması gereken bir çözüm vardır: yetişkinler - 4 ml, 10 yaş ve üstü çocuklar - 2 ml, 6-10 yıl - 1 ml, 2-6 yıl - 10 damla, 2 yıldan az - Prosedür başına 5 damla.

Mukolitik Ambroksol hidroklorid hazırlanması (Ambroksol, ambrogeksal, Mucosolvan®, Bronhopront, Mukozan, Mukovent ve diğ.) - yetişkin ve 12 yaşın üzerinde çocuk bir tablet günde 2-3 kez yemeklerden sonra; şurup şeklinde - günde 10 kez 3 ml. 6-12 yaş arası çocuklar, dozları yarıya düşürür, 2-5 yaş - yetişkin dozun dördüncü kısmı günde iki kez. İlk trimesterde ambroksol hidroklorüre dayanan hamile ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu çare, ağız, mide ekşimesi, mide ağrısı, mide bulantısı neden olabilir. Aynı zamanda, bu aktif maddeyi içeren tüm ürünler, bronş mukozasında antibakteriyel maddelerin emilişinde artış akılda tutulmalıdır.

Muciltin tabletleri günde 0,05-0,1 g günde 2-3 kez (yemeklerden önce) reçete edilir; Tabletler Terpinhydrate - günde üç kez 0.25-0.5 g. Balgam çıkarılması için potasyum iyodür (% 1-3 potasyum iyodür çözeltisi) doktorlar günde iki kez 3 yemek kaşığı almayı önermektedir. Bu ilaç pulmoner tüberküloz için kontrendikedir.

bronşlar uzanan ve mukus üretimini azaltır ilaçlar grubu nikotinik asetilkolin reseptör blokerleri m inhalasyon yoluyla gerçekleştirilen balgam ile kronik obstrüktif pulmoner hastalık, astım tedavisi ciddi öksürükte. Örneğin, atrovent (aktif terkip maddesi, ipratropyum bromür ile aerosol olarak) 3-4 saat içinde soluma ile tatbik edilebilir.

Gün boyunca bir kez 2.5 mg - sistik fibroz, bronşiyal tayin drenaj, inhalasyon kortikosteroidler, örneğin (bir nebülizör ile) Pulmozim günlük inhalasyon ilaçların verilmesi de.

Balgam ile güçlü öksürük geleneksel göğüs ve masraf muamele edilebilir, örneğin meyan kökü, hatmi kökü, Origanum ve ana öksürükotu, muz ot (yaprak), siyah mürver (çiçekler) gibi tıbbi bitkiler: Kuru kaşığı kaynar su bardağı toplamak. 1-1.5 saat ısrar edin ve günde birkaç kez yemeklerden sonra 3-4 yemek kaşığı alın. balgam okaliptüs, adaçayı, nane (kaynar suyla 50 g) veya okaliptüs yağı yapraklarından (4-5 200 ml su başına damla) içindeki bir kaynatma ile inhalasyon ve buhar kolaylaştırır.

kronik bronşit, bronşiyal astım, vb nefes havadan ve barotherapy egzersizleri, postural drenaj Solunum'u, göğüs masajı kullanan bir sanatoryum işlevsel koşullarda tedaviye ihtiyacı kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalar

Balgam ile güçlü öksürükten otlar

Refleks eylemi için balgam söktürücü ilaçlar, şifalı otlar ve bunların özlerinden toplanabilir. Bu ilaçlar, trakea ve bronştan mukus salgılarının salınmasını arttırır ve aktive eder. Bitkilere dayalı preparatların tıbbi grubu oldukça kapsamlıdır, çünkü balgam söktürücü yetenekleri birçok bitki tarafından ele geçirilmiştir. Bilinen ilaçlar böylece dayalı meyan kökü, kekik, kekik, hatmi, çam tomurcukları, anne öksürük otu, elecampane, termopsisa, kekik, anason, Drosera, muz, yaban biberiye, menekşe ve.

Bunlardan bitki ve ekstraktlar, çeşitli göğüs atımları ve karışımlarının yanı sıra iksirler, tabletler, şurupların bileşiminde kullanılır.

 1. Doktor anne araçlar, tabletler, pastiller veya şurup göre elecampane, aloe vera, fesleğen, biber, zencefil kökü, zerdeçal, meyan kökü, nightshade ile temsil edilebilir. Kombine bir anti-enflamatuar ve balgam söktürücü ilaç, bronkodilatör, sekretolitiktir. Pastiller ve tabletler 14 yıldan beri kullanılır ve şurup üç yaşından büyük çocuklar için kullanılır. Küçük çocuklar çeşitli şurup ve meyve tatları ile birlikte bu şurubu keyifle içmektedirler.
 2. Mukaltin, bir althea bitkisinden elde edilen ekstrakttan başka bir şey değildir. Bu ilacın anti-enflamatuar ve balgam söktürücü etkisi uzun zamandır bilinmektedir, buna ek olarak, mukaltin bronşiyollerin peristaltik hareketlerini arttırır ve bronşların sekretuar aktivitesini uyarır. Althaea'ya ek olarak, tabletler mukusun sıvılaşmasını sağlayan ve salgı miktarını arttıran kabartma tozu içerir.
 3. Thermopsis - "Öksürüğün Tabletleri" nin uzun süredir bilinen bir parçasıdır. Bu tabletler, herhangi bir ek zararlı maddeden yoksundurlar, çünkü sadece termopsis ve kabartma tozu içerirler - geleneksel tıbbın en büyük balgam söktürücüdür.
 4. Bitkisel bazda diğer beklentiler - daha pahalı yabancı ilaçları içerebilirler. Bunlar bronşik, eucabal, gedeliks gibi ilaçlar. Bu ilaçlar yukarıda belirtilen bitkilere dayanarak hazırlanır ve benzer ev preparatlarına benzer bir bileşime sahiptir.

Öksürük sırasında otlar sadece hastanın durumunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklığını da destekler. Böylece vücudun hastalıkla başa çıkması daha kolay olacaktır. Asıl önemli olan, balgamlı güçlü öksürüğün, kendini iyileştirmeyi beklemeksizin mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi gerektiğini hatırlamaktır. Eğer her şey doğru bir şekilde yapılırsa, yani yetkili ve zamanında tedavi yapmak için, iyileşme yakında ve olumsuz sonuçları olmadan gelir.

Balgam ile öksürük tedavisinde etkili yollar

Yetişkinlerde balgam ile öksürük tedavisi nasıl yapılır? Enfekte organizma, zararlı maddeleri koruyucu bir reaksiyonla gidermeye çalışır. Öksürük balgam söktürücü, vücutta patolojinin varlığına işaret eden oldukça yaygın bir fenomen olarak kabul edilir. Islak öksürükten nasıl kurtulur? Genellikle tedavi süreci oldukça karmaşık ve uzun, özellikle eczane ilaçları olmadan halk yöntemlerinin kullanımı çok zaman alır. Bir yetişkinte öksürük sırasında pürülan balgamın ortaya çıkması endişe verici bir işarettir, çünkü ciddi bir rahatsızlığın gelişmesinin kanıtıdır. Bir kişinin çok yorucu olduğu, yaşam kuvvetlerini seçen güçlü bir ıslak öksürük, iyileşmeden sonra uzun bir iyileşme süresi gerektirir.

Öksürükte balgamın nedenleri

Yetişkinlerde ayrılmış balgamlı spazmlara yetişkinler tarafından "üretken öksürük" denir. Balgam nedir? Bronş ve trakeada mukus sıvısının varlığı - bu normaldir, koruyucu bir işlev gösterir. Şeffaf sıvı, solunum organlarının duvarlarını, toz, aşındırıcı gazlar ve enflamasyonu provoke edebilen küçük parçacıklardan korur.

Buna ek olarak, bu mukus, hastalığa neden olan bakterilerle savaşan insan bağışıklık hücrelerinde yaşamaktadır. Yani bir yetişkinde ıslak öksürük her zaman bir hastalığın varlığı anlamına gelmez, yavaş yavaş balgam hala göze çarpabilir. Ancak, öksürük sırasında mukus çok miktarda çıkarsa, alarm vermek ve klinikteki resepsiyona gitmek zaten değerlidir.

Eğer üretken öksürük normalden daha uzun sürer ve beyaz yoğun salgılarla birlikte gelirse? Öksürdüğünde balgam söktürücü balgam, hastalığın nedenini ve kökenini belirlemeye yardımcı olabilir. Rengi ve tutarlılığı diyete bile bağlıdır. Yani, örneğin sabah kahvesi kahverengiden siyaha kadar renklendirebilir ve şarabın kırmızıya dönüştüğü şaraptan, çikolata da kahverengi bir renk verir.

Ancak böyle bir ürün kullanmamışsanız ve boğazda mukus ve öksürük mevcutsa, aşağıdaki patolojilerin incelenmesi için uzman bir doktora başvurmanız daha iyidir:

 1. Astım, yoğun bir kıvama sahip, pratik olarak renksiz, neredeyse çıkarılabilir balgamlı bir öksürüktür.
 2. Grip veya bronşit - boğazdan nemli bir öksürük ile, bazen iltihaplı olduğu anlamına gelen yeşil veya sarımsı bir mukus ortaya çıkar.
 3. Akciğerin abse veya gangreni - bu tanıyla yeşil mukus öksürüyor.
 4. Pnömoni ıslak öksürük ve sıcaklıktır, sarı-kırmızı sıvının çekilmesidir.
 5. Akciğerin enfarktüsü - burada ağır kırmızı bir sıvı boğazı temizler.
 6. Onkoloji, kırmızı lekeli renksiz veya beyaz bir mukustur. Bu durumda ıslak öksürük nasıl tedavi edilir, sadece deneyimli bir onkolog söyleyecektir.
 7. Solunum sisteminin mantar hastalıkları - bunların varlığı, hastanın yaşamındaki rahatsızlığı büyük ölçüde karmaşıklaştıran beyaz balgam ve topaklar ile öksürük ile gösterilir.

Bir balgam söktürücü öksürüğü nasıl tedavi edebilirim? Tüm ilaçlar sırasında bol miktarda sıvı içmeniz gerekir, su balgam çıkarma ile yardımcı olur, viskozitesini azaltır.

Test: Yaşam tarzınız akciğer hastalığını provoke ediyor mu?

Gezinme (yalnızca iş numaraları)

20 işten 0 tanesi tamamlandı

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 18. 18
 19. 19
 20. 20

bilgi

Neredeyse hepimiz çok elverişsiz koşullara sahip şehirlerde yaşadığımızdan ve buna ek olarak yanlış bir yaşam biçimimiz olduğu için, bu konu şu anda çok ilgili. Birçok eylemi gerçekleştiririz, ya da tam tersi - biz aktif değiliz, kesinlikle organizmamızın sonuçlarını düşünmüyoruz. Hayatımız nefeste, onsuz birkaç dakika yaşayamayacağız. Bu test, yaşam tarzınızın akciğer hastalığını provoke edip edemeyeceğini, ayrıca solunum sisteminizin sağlığını düşünmenize ve hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olacağına karar verecektir.

Testi daha önce geçtin. Tekrar başlatamazsın.

Testi başlatmak için giriş yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Bunu başlatmak için aşağıdaki testleri tamamlamanız gerekir:

sonuçlar

Kategoriler

 1. % 0’a yönelme yok

Hayatın doğru yolunu açarsın

Eğer sağlıklı bir yaşam tarzı spor ve kurşun devam eder ve vücudun yaşamı boyunca sizi memnun edecek, umurunda ve genel olarak solunum sisteminin ve sağlık düşünür yeterli etkinliğe adam mısın. Ama, bu supercool değil, çok önemli, zaman içinde muayene geçmek bağışıklık sistemini desteklemek için unutmak ağır fiziksel ve güçlü duygusal aşırı kaçının. Gerekli kontak (maske elleri ve yüzü, hava yolu açıklığı yıkama) koruyucu ekipman hakkında unutmayın eğer hasta insanlarla temas en aza indirmek için deneyin.

Ne yaptığınızı düşünmek, yanlış bir şeyler yapmak zamanı.

Risk altındasınız, yaşam tarzınızı düşünmeye ve kendinizi uygulamaya geçirmeye değer. Zorunlu egzersiz ve hatta daha iyi spor yapma başlamak gibi en çok spor türünü seçmek ve bir hobi çevirmek (dans, bisiklet turları, spor salonu ya da daha basitçe yürümeyi deneyin). Zamanla soğuk algınlığı ve grip tedavisini unutmayınız, akciğerlerde komplikasyonlara yol açabilirler. Bağışıklıklarınızla, mizacınızla ve doğada ve temiz havada olabildiğince sık çalıştığınızdan emin olun. Rutin yıllık muayenelerden geçmeyi unutmayın, akciğer hastalıklarını ilk aşamada tedavi etmek ihmal etmekten çok daha kolaydır. Duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmelerden, sigara içmekten veya mümkünse sigara içenler ile temastan kaçının, hariç tutun veya en aza indirin.

Alarmı çalmanın zamanı geldi!

Sağlığınıza karşı tamamen sorumsuzsunuz, böylece akciğerlerinizin ve bronşlarınızın işlerini yok ediyorsunuz, onlara üzülün! Uzun yaşamak istiyorsanız, vücudunuza karşı tüm tavrınızı kökten değiştirmelisiniz. Dahiliyeciye ve göğüs hastalıkları gibi uzmanlar tarafından ilk geçiş muayene, bunu senin için kötü bitebilir aksi sert önlemler almak gerekir. Hayatını kökten değiştirmek, doktorların tüm önerileri uygulayın, tamamen, iş veya ikamet yerini değiştirmek hayatından sigarayı ve alkolü ortadan kaldırmak ve en aza indirmek için bu tür bağımlılıkları olan insanlar, sertleşmesine ile temas getirmek mümkün olduğunca bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyebilirsiniz Daha çok temiz havaya çıkar. Duygusal ve fiziksel aşırı yüklemelerden kaçının. Tamamen agresif araçların iç dolaşımından hariç, doğal, doğal ilaçlar ile değiştirin. Evde ıslak temizlik ve odayı havalandırmayı unutmayın.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 18. 18
 19. 19
 20. 20
 1. Cevap ile
 2. Görüntüleme ile ilgili bir işaretle

Yaşam tarzınız ağır fiziksel aktivite ile bağlantılı mı?

 • Evet, her gün
 • bazen
 • Mevsimsel (örneğin bahçe)
 • hayır

Ne sıklıkla akciğer testinden geçersiniz (örneğin, bir fluogram)?

 • En son ne zaman olduğumu bile hatırlamıyorum
 • Her yıl, başarısız olmaksızın
 • Birkaç yıl sonra

Spor mu yapıyorsun?

 • hayır
 • Evet, profesyonel ve düzenli
 • Geçmişte vardı
 • Evet amatör
 • evet
 • hayır
 • Hastayken
 • bazen

ARI, ARVI, influenza ve diğer enflamatuar veya bulaşıcı hastalıkları tedavi ediyor musunuz?

 • Evet, doktor
 • Hayır, bir süre sonra kendi kendine gider
 • Evet, kendi kendine ilaç
 • Sadece çok kötü bir şekilde

Kişisel hijyeni dikkatli bir şekilde gözlemliyor musunuz (duş, yemek öncesi ve yürüyüşlerden sonra eller, vb.)?

 • Evet, sürekli ellerimi yıkıyorum
 • Hayır, hiç takip etmiyorum.
 • Deniyorum ama bazen unuttum

Bağışıklığınızı önemsiyor musunuz?

 • evet
 • hayır
 • Sadece hastalık ile
 • Cevaplamak zor

Aileniz veya aile fertleriniz ciddi akciğer hastalıkları (tüberküloz, astım, pnömoni) geçirdiler mi?

 • Evet anne
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır
 • Kesin olarak söyleyemem

Olumsuz bir ortamda (gaz, duman, kimyasal madde emisyonları) yaşıyor mu, çalışıyor musunuz?

 • Evet sürekli yaşıyorum
 • hayır
 • Evet, bu şartlarda çalışıyorum
 • Daha önce yaşamış veya çalışmış

Siz ya da haneleriniz güçlü koku kaynağı mı (koku, tütsü vb.)?

 • Sık sık
 • nadiren
 • Neredeyse her gün
 • hayır

Kalp hastalığınız var mı?

 • Evet, kronik
 • Nadiren ama aynı zamanda acıyor
 • hayır
 • Şüphe var, bir ankete ihtiyacınız var.

Nemli veya tozlu ortamlarda bir odada ne sıklıkla kalıyorsunuz?

 • sürekli
 • Ben değilim
 • Daha önce, orada
 • Nadiren, ama olur

Sıklıkla akut solunum yolu hastalığınız var mı, ODS?

 • Sürekli hasta
 • Nadiren yılda en fazla 1 kez
 • Genellikle yılda 2 kereden fazla
 • Asla ya da her beş yılda bir

Sizde veya akrabalarınızdan herhangi biri diyabetiniz var mı?

 • Evet var
 • Cevaplamak zor
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır

Alerjik hastalıklarınız var mı?

 • Evet, bir
 • hayır
 • Emin değilim, bir ankete ihtiyacınız var.
 • Evet, hatta birkaç

Ne tür bir yaşam tarzı kuruyorsunuz?

 • yerleşik
 • Aktif, sürekli hareket halinde
 • yerleşik

Ailenizde sigara içiyor mu?

 • evet
 • hayır
 • Bazen olur
 • Daha önce füme
 • Evet, düzenli olarak sigara içiyorum
 • Hayır ve hiç içmediniz (a)
 • Nadiren, ama olur
 • Daha önce füme (a), ama vazgeçti (a)

Evinizde herhangi bir hava temizleyici var mı?

 • hayır
 • Evet, sürekli olarak filtreleri değiştiriyorum
 • Evet, bazen kullanıyoruz
 • Evet, ancak cihazları takip etmiyoruz

Sık sık ev kimyasalları (temizlik ürünleri, aerosoller vb.) Kullanıyor musunuz?

 • Sık sık
 • Nadiren gereklilik
 • Sürekli, iş
 • Hiç kullanmıyorum

Eşzamanlı semptomlar

Bir yetişkinde ıslak öksürük, olumsuz dış etkenlerin (soğuk, nemli, kötü beslenme), yanlış tedavi ya da tıbbi müdahale eksikliğinin etkisi altında yoğunlaşabilir. Kalıcı öksürük nasıl yatıştırılır? İlk belirtiler bulunursa, her zaman bir uzmana başvurmak için gerekli önlemler alınmalıdır. Katılan hekim, bir hastanın ıslak öksürüğünden sonra hastanın durumunu, genel klinik tabloyu, nedenlerini ve olası komplikasyonlarını değerlendirir.

Aşağıdaki belirtilerden en az biri gerçekleşirse, doktorun acil çağrısı gerekir:

 1. Uzun süre tutulan sıcaklık 37.5-38 ° C'dir. Bir yetişkin için normdan sapmanın bir hafta ve bir çocuk için beş günden fazla olduğu kabul edilir.
 2. Öksürdüğü zaman pürülan balgamın görünümü, rengini ve kıvamını değiştirerek, kanın katkısını, mukusun bol miktarda akmasını.
 3. Çok fazla terleme, ateş, asteni, hızlı kilo kaybı, genel durumun kötüleşmesi.
 4. Ateşsiz öksürük, uzun sürmez. Saldırılar bir saate kadar sürebilir, bir kişi boğazını zorlukla temizleyebilir.
 5. Isı 38 ° C veya daha yüksek, üç gün içinde azalmaz.
 6. Güçlü nemli öksürük, boğulma, nefes darlığı, göğüs ağrısı ataklarına eşlik edebilir.
 7. Sabah bir yetişkinde ani saldırı.

Yetişkinlerde öksürük tedavisinin aşamaları

Balgam ile öksürüğü tedavi etmeden önce, daha ileri tedavi için bir plan yapmalısınız. Önemli olan en yaygın hatalardan kaçınmak için ve ilaçlar için ya da otlar büyükanneye eczaneye hemen acele değil. üretken öksürük kendisi oluşamaz gerçeği, her zaman neden ya da sadece basitçe, boru para atmak biriktirmek için zaman ve hoş olmayan ve ağrılı sonuçlarını alabilir kimin belirtmemek, faktörler provoke bütün kompleks var.

Yetişkinlerde nemli öksürüğün varlığında, tedbirler tutarlı bir şekilde ve deneyimli bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Bu durumda tedavi prensipleri şöyledir:

 1. Öksürüğün tipinin belirlenmesi - öksürüğün ne kadar sürdüğü, boğazın ne kadar sürdüğü, boşanmanın zor olup olmadığı, öksürdüğünde balgam olup olmadığı ve hangi renk olduğu. Tüm bunların belirlenmesi kolaydır, bu görevle bağımsız olarak başa çıkabilirsiniz, çünkü tüm duyumlar oradadır.
 2. Tetiklenen nöbet faktörünün tanımlanması - burada bir doktor ve tıbbi ekipmanın yardımı olmadan yapamazsınız, bir ankete ve analize ihtiyaç duyacaktır.
 3. Doğrudan tedavi - balgam ve sıcaklık ile öksürüğün ortadan kaldırılması tamamen bireysel ve uzman kendisi tarafından meydana gelir. Ciddi ve onarılamaz hatalardan kaçınmak için her bir vakanın tüm nüanslarını dikkate alacak deneyimli bir doktordur.

Geleneksel Terapi

Doğal savunmalarını uyaran ve mukus viskozitesini azaltmak yetişkin yardım etmek ıslak öksürük şurupları davranın. Glikozitler, tanenler, polisakkaritler, organik asitler, saponinler içerirler. Günümüz ilaç piyasasının en çarpıcı ve popüler temsilcileri olarak kabul edilir Prospan bromheksin, Gerbion, kanıtlanmış bitkisel maddeler içerir pektoral: muz, senega, çuha çiçeği, kekik.

İnsanların öksürükten kurtulma yöntemleri

Ev ilaçlarıyla ıslak öksürüğü nasıl tedavi edebilirsin? Öncelikle birçok insan inhalasyonlara başvurur. Bu doğrudur, çünkü onlarla birlikte bir kişi hızla öksürür, çünkü sıcak bir çift yüzünden balgam daha akıcı ve daha kolay dışarı çıkacaktır. Taze pişmiş patatesleri soluyabilir, başınızı bir havluyla kaplayabilir, sıradan su kaynatıp, salin ve birkaç damla esansiyel yağ ekebilirsiniz. Bu amaçlar için herhangi bir iğne yapraklı ağacın (köknar, ardıç, çam, sedir, köknar), limon, adaçayı, okaliptüs vb. Onlarla terapötik etki önemli ölçüde artacaktır.

Öksürüğün balgam ile tedavisi, çeşitli özümler, infüzyonlar, doğal içerik ve bitkilerin karışımları ile gerçekleştirilir. İşte birkaç tarif:

 1. Siyah turp suyu ve bal - kısa sürede olumlu sonuç gösterebilen çok etkili bir araçtır. Öksürüğü ortadan kaldırarak öksürük 100 g bal ve bir orta sebze suyu ile gerçekleştirilir. Yarım çay kaşığı günde birkaç kez alın.
 2. Adaçayı infüzyonu - bir bardak kaynar su kuru ot çorbasıdır. Bir saat sonra ürün bir bardak süt veya su ile seyreltilebilir ve tüm bu miktar bir gün boyunca içilebilir.
 3. Bal ve limon - Onların yardımı ile ıslak öksürüğü tedavi etmek nasıl? 100 g balda, bir turunçgil öğütmek, iyice karıştırmak ve öğünlerden önce her seferinde bir çay kaşığı içinde günde en az 3 kez almak gerekir. Bu yatıştırıcı maddeler, acıyı kalıcı olarak giderebilir.

Islak öksürükten nasıl kurtulabilirsiniz? Bir veya başka bir tedavi yöntemine karşı tolerans, komprese ihtiyaç duyulmasına yol açabilir. Bu, balgam söktürmeyi arttırır, mukozanın iltihaplanmasını nötralize eder, dokular yumuşar. Dokusu tuzlu su içinde ısınabilir ve yatağa gitmeden önce 10-15 dakika boyunca sırtınıza uygulayabilirsiniz. Islak öksürük tedavisinin, hardallı bir kompres ile gerçekleştirildiği bir seçenek de vardır. Bir kaşık dolusu un, hardal tozu, bitkisel yağ ve bal alın. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra, küçük bir parça doku üzerine eşit olarak dağıtılır ve sıcak bir havluya sarılmış göğüs veya sırtına uygulanır. 30 dakikaya kadar devam edin.

Ana şey bir doktora gitmeyi unutmamak, böylece tedavi edilen hastalık daha fazla güçle geri dönmemek.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve erişkinlerde viral boğaz ağrısının tedavisi, nedenleri ve semptomları

Genellikle anjina enfeksiyon sonucu oluşur. Modern zamanlarda, hastalık daha sık görülür. Hastalık on-on bir çocuğa kadar kendini gösterir.

Boğazın larengit ile ısıtılması mümkün mü?

Larenks iltihaplı ise hastaya "Larinjit" tanısı konur. Akut veya kronik olabilir. Nedeni genellikle hipotermi, aşırı ses aşırı uyarma, soğuk algınlığı veya boğmaca, grip, kızıl ateş gibi bir enfeksiyondur.