Loading

Angina ile boğaz şişmesi nasıl azaltılır | Bademciklerin ödeminin anjina ile tedavisi

Boğaz şişmesi her zaman vücutta ciddi sorunlar olduğunu gösterir. Şişliğin görünümü, sağlıkla ilgili problemleri gösterir. Kendi kendine ilaç kullanmanız tavsiye edilmez, vücudun muayenesi için doktora başvurmak gerekir. Bademcik ödemi tedavisi bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Angina ile boğazın şişmesi rahatlatmak için nasıl

Boğaz hastalıkları en sık görülen hastalıklardan biridir. Hayatında en az bir kez herkes bademcik iltihabı hastasıydı ve boğaz ve bademciklerin şişmesinden şikayetçiydi. En yaygın hastalıkların istatistikleri anjinaya aittir. Ama hasta, elbette, komplikasyonlar olduğunda en kötüsüdür. Bademciklerin ödemi hastalığın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir ve kalp kasları, eklemleri, karaciğeri ve böbrekleri üzerindeki komplikasyonlar çok tehlikelidir.

Amigdala - lenf düğümleri, lenfosit büyük bir sayıdır - bazın bir tür olarak bilinen bağışıklık sistemi, bir parçası. bademcik şişmesine varken savunmaya kantitatif vücutta virüsün daha da geçişini önlemek için bir "tampon" yaratmak, virüsün saldırısı, hücreler yüksek kalitesinin korunması ile baş edemez olmasından kaynaklanmaktadır boğaz şişmesi. Virüs yavaş yavaş lenf düğümlerinde içindeki hücrelerin yerine başlar, ancak daha fazla enflamatuar süreç düşmeye başlar, birkaç gün içinde, virüs ezilen edilecek başlar tonsil şişlik azalır.

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konmuş bazı hastalarda, boğazda periyodik veya sürekli şişlik vardır. Bu durumda şiddetli ağrı var, konuşmada zorluklar var, boğulma. Bu durumda boğazın şişmesini rahatlatmak için, kesinlikle profesyonel bir bademcikler yıkama bir ders almalıdır. Amatör faaliyetlerde bulunmayın. Bademcik ödeminin kendi kendine tedavisi ciddi sonuçlara yol açabilir.

İmmünologu ziyaret et. Bağışıklık sisteminin geri yüklenmesi gerekiyor. Hatta kronik bademcik iltihabı tedavi edilebilir. Ödemi ortadan kaldırmak için sadece sabırlı olmanız ve reçete edilen tedaviye uymanız gerekir.

Bazı çalışmalar boğazın şişmesini önlemek için göstermiştir antibiyotikler, ancak bazı hastalarda antibiyotiklerin asimilasyonu, antibiyotik kullanımının durdurulmasından ve daha basit tedavilere geçilmesinden dolayı, arzu edilmek üzere çok fazla bir şey bırakmıştır.

Hastaların halk ilaçlarıyla tedaviye cevap vermediği durumlarda bademciklerin ödemi antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Nedeniyle yan etkilerin yüksek risk ve antibiyotiklere dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkması olasılığına: metronidazol, tinidazol ve benzimidazol - Bu antibiyotikler hangi tedavinin etkisiz antibiyotikler olmadan, bademcik şiddetli şişme gözlenmiştir hastalığın durumlar için ayrılmışlardır.

Anjina gelişirken boğazın şişmesini önlemek neden önemlidir?

Bu durum tonsil ödeminin derhal tedavi edilmesini gerektirir, komplikasyonları önlemek istiyorsanız. Ödem ile zehirlenme süreci hızla başlar, hastanın durumu her geçen gün daha da kötüleşir. Özellikle tehlikeli olan boğazın şişmesidir küçük çocuklarda. Bu komplikasyonun gelişmesiyle birlikte, irin servikal lenf düğümlerinin yakınında toplanmaya başlar.

Boğazın şişmesi çocuğun nefes almasını şiddetli bir şekilde zorlaştırdığı durumlar vardır. Hasta çocuklar çok sık öksürmeye başlar, yemeyi reddeder. Angina ile, bir çocuk yediği zaman, o boğabilir ve yemek dilimleri ile sıvı nasofarenks içine alır. Angina larenksi ciddi şekilde daraltır, bademciklerin şişmesi nefes almayı zorlaştırır ve boğulmaya neden olabilir. Bu bağlamda, uygun tedaviye başlamak için hastalığın semptomları mümkün olan en kısa zamanda belirlenmelidir.

Evde anjina ile boğazın şişmesi nasıl rahatlatılır?

Bademcik iltihabı bademcikler mikroplar için bir üreme alanı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, yedikten sonra boğazınızı sürekli durulamalısınız.

Bademcik ödemi tedavisi papatya ya da adaçayı kaynatılarak yapılabilir.

Şişmeye eğilimli kişiler sert yiyeceklerde kontrendikedir.

Boğazın şişmesini hafifletmek için, Sadece ılık su ile gargara yapmak yararlıdır. Soğuk su kullanmayın, bu durum durumu daha da kötüleştirebilir. Durulama yaparken, başınızı geriye doğru eğmeniz ve ilacın ağzını mümkün olduğunca almanız ve sesi "aaaa" olarak adlandırmanız gerekir. Burnu yıkamak da önemlidir, bu lokal tedavide patojenlerin aktivitesini artıracaktır.

Pancar suyu bademciklerinin şişmesini rahatlatır.

Antiseptik özellikleri ile ödem tedavisinde de bilinen, aynı zamanda Calendula. Boğazın şişmesini gidermek için, bir çay kaşığını 1/2 fincan su içinde çözmeniz gerekir ve gerekirse bu durulama çözeltisi günde beş kez durulanır.

Tuz ve iyot, ödemlere karşı etkili ajanlardır. Bunlar, ½ çay kaşığı tuz, kabartma tozu ve dört damla iyot kadar aynı miktarda almak karıştırın ve bu çözümü uygulamak, tuz ile sıcak suda çözünmüş edilmelidir.

Havuç suyu, boğazın şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Havuç suyu bir bardak kaynar su ile sulandırınız. Bu durulama ile bademciklerin ödem tedavisi günde beş kez uygulanır.

Hasta bademciklerin şişmesi sırasında yaban turpu suyu kullanılır. Rendelenmiş horseradish su ve okşamak ile seyreltilmiş, tıpkı posaları meyve suyundan ayırabileceğiniz gibi.

Papatya antiseptik özellikleri bilinmektedir, şiddetli boğaz ağrısı şeklinde yardımcı olur. Tarif: Su litresi başına 20 g bitkisel yağ ve kurutulmuş papatya çiçekleri bir kaynatma ekleyin.

Elma sirkesi de boğazın şişmesini etkili bir şekilde kaldırabilir.

Farmasötik preparat Klorofililpt, stafilokok enfeksiyonları ile mücadele eder ve bademciklerin ödemini hafifletir. Bu farmasötik preparat ile, yüzde bir alkol solüsyonu şeklinde, günde üç kez gargara yapabilirsiniz. Günümüzde, farmasötik preparat Chlorophyllipt aerosol formunda üretilmektedir. Bu, anjina hastalığında bile evde kalamayacak olanlar içindir. Tonsil ödem tedavisi Klorofililtil, beş günden az olmamak üzere gerçekleştirilir. Chlorophyllipt'in bazı insanlarda alerjiye neden olabileceğini bilmek önemlidir, bu nedenle bu ilacı kullanırken çok dikkatli olmalısınız.

Angina ile boğaz şişmesi nasıl engellenir

Ödem önlenmesi için:

Bağışıklığınızı güçlendirin.

Temper, egzersiz, efsanevi sabah egzersizleri yapın.

Boğazın şişmesini önlemek için, Daha fazla vitamin, özellikle taze meyve ve sebzeler yiyin, tam teşekküllü bir diyet yapın.

Hijyen, hem ağız boşluğu hem de bademcikler izleyin.

Sağlıklı bir uykunun uygun uyanıklık kadar önemli olduğunu unutmayın, uyku yokluğu, bağışıklık sistemini zayıflatmanın temel nedeni olabilir, çünkü iyileşme sırasında, vücut iyileşir. Uykusuzluğun sonucu sinirlilikte artışa neden olur ve stresin artması, boğazın şişmesi gibi bir olgunun ortaya çıkmasına kadar sağlığımızı olumsuz etkiler..

Boğazın anjina ile şişmesi nasıl rahatlatılır?

Angina (akut bademcik iltihabı) enfekte bir kişi ile temasıyla enfekte olmak için çok kolay bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın etken maddeleri, belirli koşullar altında patojenik faaliyetlerine başlayan virüsler, bakteriler ve mantarlardır. Patolojinin gelişmesine elverişli koşullar şunlardır: hipotermi, soğuk suda yıkanma, klimaya uzun süre maruz kalma, soğuk yiyecek veya içecek yeme. Kronik hastalıklara ve zayıf bağışıklığa sahip çocuklar ve yetişkinler anjinaya en hassas olanlardır. Akut tonsillitin zamanında ve doğru tedavisini yaparsanız, kişi tamamen olumsuz sonuç vermeden tamamen iyileşir. angina ile boğazın bir şişlik - Ama hastalık sırasında uygun tedavi olmadan ve sonra, biri ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu durumda ne yapmalı ve bu durumun nasıl iyileştirileceği?

Makalenin içeriği

Boğaz ağrısı sonuçları

Akut tonsillit komplikasyonları yaygın ve lokaldir. Pratik olarak hepsi, hastalığın tedavisi ya da yanlış seçilmiş tedavi ile ortaya çıkmaz. Post-intaktik durumların patolojik gelişimi için vazgeçilmez bir durum, bir kişinin zayıflamış bağışıklığıdır.

 • romatizma, kalpte, eklemlerde, böbreklerdeki inflamatuar süreçlerle karakterizedir. Sinir sistemi, bağışıklık da acı çeker;
 • Böbreklerden piyelonefrit ve glomerülonefrit gelişir. Bunlar böbrek yetmezliğine yol açan şiddetli durumlardır;
 • Kalpten: miyokardit, perikardit, tromboembolizm, kalp kapakçıkları ile ilgili problemler, mide yol açan;
 • Kanın enfeksiyonu (streptokokkal sepsis) ölümcül bir sonuca yol açabilecek en zorlu komplikasyondur;
 • Menenjit - beyin zarı iltihabı, ya kalıcı bir sakatlığa ya da ölümcül bir sonuca yol açar. Apse zaman içinde kaldırılmazsa, beynin apse ile aynı sonuç.

Anjina'nın yaygın komplikasyonlarından herhangi birinin ciddi sonuçları vardır - bu yüzden tonsilliti zamanında iyileştirmek çok önemlidir. Her durum artan semptomlar, kronik şiddetli uzun süreli seyir, hastanede uzun süreli tedavi ile karakterizedir.

 • kulak iltihabı (otitis). En sık orta kulak orta kulak iltihabı;
 • boğaz ve larinks şişmesi;
 • selülozun diffüz pürülan enflamasyonu (flegmon), anjina Ludwig;
 • boğaz ve / veya bademcik apsesi;
 • bölgesel lenf düğümleri (lenfadenit) iltihabı;
 • bezlerden kanama.

En zorlu lokal komplikasyon, boğazın anjina ile şişmesidir. Bu koşulların her biri, belirgin bir klinik tablo, acil tıbbi bakım ihtiyacı ile karakterizedir.

Zamanında tedavi edilmeyen ödem ya da flegmon ölümle sonuçlanabilir

semptomlar

Anjina ile lenf düğümleri iltihaplanır, bununla bağlantılı olarak lenf çıkması bozulur. Lenf durgunluğu, ödem larinkse girişte lokalize olan ödem oluşur.

Larinksin mukoza zarı, şişkinlikte şiddetli ağrı sendromunu açıklayan ağrı reseptörleri ile zengin bir şekilde donatılır.

 • hızlı bir başlangıç, çok hızlı bir kişinin nefes alması zorlaşır;
 • taşikardi;
 • solgunluk ve daha sonra yüzün cildozu;
 • şişlik sırasında yutmak neredeyse imkansızdır, larinkste bir yabancı cisim hissi vardır, bu da hastanın panik atak, ölüm korkusuna neden olur. Buna karşılık panik, bir kişinin durumunu büyük ölçüde şiddetlendirir;
 • Boğazda ve kulak bölgesinde, şiddetli ağrı görülür;
 • ses tellerinin ödemi sonucu ses kısıklığı veya ses kaybı (aphonia);
 • boyun şişer, farkedilir şekilde, hasta kafasını yana çeviremez;
 • genel durum vücutta ateş, titreme, halsizlik, acı ile karakterizedir;
 • Bir kişinin öksürüğü varsa, bu durum durumu büyük ölçüde kötüleştirir. Öksürük yapamayacağınız derin bir nefes gerektirir, diğer yandan boğazınızı temizlemeye ihtiyaç vardır;
 • Hasta, nefes almak için çok fazla enerji verirken, interkostal alanlar belirgin bir şekilde geri çekilir. Fakat kasların takılması yeterli oksijen gerektirmez, bu da yeterli değildir, böylece hasta nefes alamamaktadır. Bu bakımdan, durumun ciddiyetine rağmen güçlü bir endişe var.

Acil tıbbi bakım sağlamazsanız, bir kişi ölebilir.

Şişliği zamanında çıkarmazsanız, akut dolaşım yetmezliği gelişir. Bu durum baskıya bir uyarım değişikliği, güçte tam bir düşüş, kan basıncında keskin bir düşüş ile karakterizedir. Beynin akut oksijen yetmezliğinin gelişmesi, hasta ölür.

Tedavi ve önleme

Boğazın şişmesi durumunda, tedavi komplikasyonlarından daha acil bir bakım gerektirir. Aşağıdaki önlemlerle şişliği kaldırabilirsiniz:

 1. Hasta yarım oturma ağına sahip olmalıdır. Havzadaki ayak bileği boyunca bacaklarını sıcak su ile indir.
 2. Bir diüretik ve anti-inflamatuar enjeksiyonu yapın.
 3. Bir antihipoksant tanıtmak için, oksijen dolaşımını aktif hale getirerek, hipoksi semptomları azalır.
 4. Larinkse bir havlu ile sarılmış buz ekleyin.
 5. Yutmak için küçük buz parçaları verin.
 6. Bir antiseptik ile durulayın, periyodik olarak nazofaringeal mukozayı antibiyotik sprey ile püskürtün.

Hastanın ciddi durumunda olması durumunda, boğazın girişi tıkandığında trakeotomi yapılır.

Halk ilaçları

Hastada boğaz şişmesi belirgin değilse, anjinin geleneksel tedavisine ek olarak, şişlik halk ilaçlarıyla çıkarılabilir:

 • bir pancar çözeltisi ile günde en az beş kez bir gargara yapın: yarım bardak su başına 1 tatlı kaşığı meyve suyu;
 • durulama çözeltisi: bir bardak ılık su yarım kaşık tuz, bir kaşık kabartma tozu, 1-2 damla iyot;
 • etkili bir şekilde inflamasyona karşı savaşır: bir su ile yarım havuç suyu. Durulama için kullanın;
 • bir bardak havuç suyu içinde 2 diş doğranmış sarımsak ekleyin. Karışım 3 gün yemeklerden 40 dakika önce günde bir kez alınır;
 • elma sirkesi ödem solüsyonunu iyice temizler: bir bardak ılık su 2 tatlı kaşığı elma sirkesi.

Tüm tedavi periyodu yumuşak yiyecekler yutmalı ve bol miktarda sıvı içmelidir.

önleme

Boğazın ödeminin en iyi şekilde önlenmesi, boğaz ağrısının zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmesidir. Terapiye en kısa zamanda başlamak ve sonuna kadar getirmek, bir uzmanın tüm önerilerini takip etmek çok önemlidir. Hasta daha iyi hissettiğinde ve tedaviyi bıraktığında pek çok komplikasyon gelişir. Genel önleme kurallarına uymak gerekir: hipotermiden kaçının, enfekte insanlarla temas kurmamaya çalışın, soğuk algınlığı salgınları sırasında kalabalık yerlerden kaçının, bağışıklığı güçlendirin, tamamen yeyin.

Boğazın angina ile şişmesi - Ne yapmalıyım?

Bazen boğazın şişmesi anjinada gelişir ve derhal şu ​​soru ortaya çıkar: "Ne yapmalıyım?"

Angina, çoğu durumda bakteriler tarafından neden olunan bademciklerin akut bir hastalığıdır.

En yaygın anjina, ödem ve bademcikler eşliğinde staphylococcus streptokokkov.Angina maruz kalma sonucunda, onlar şişmeye ve hatta birbirlerine temas edebilir gelişti.

Ancak zamansız tedavi veya okuma yazma bilmeyen tedavi ile enflamatuar süreç laringeal mukozaya yayılır.

Boğaz ödemi Nedenleri

Boğazın şişmesi (gırtlak) sadece angina ile değil, aynı zamanda bir dizi başka nedenden dolayı gelişir:

 • Anjina, viral solunum yolu enfeksiyonlarında inflamatuar sürecin yayılması;
 • Bademcik yakınındaki oksiputtaki apseler (paratonziller);
 • Laringeal mukozanın inflamatuar süreci;
 • Larinksin travmatik hasarına bağlı ödem gelişimi;
 • Sıcak sıvı gıda tüketirken mukoza zarının yanmasına bağlı ödem;
 • Boğazda tümör oluşumu;
 • Vücudun alerjik reaksiyonuna bağlı ödem gelişimi.

Anjina ile laringeal ödem sadece bademciklerde belirgin bir inflamatuar süreçle gözlenir.

Enflamasyon üst gırtlakta gelişir, ses tellerine uzanır. Hasta larenks lümeninde darlık (daralma) gösterir.

Klinik resim

Hastanın alerjik ödemi varsa, semptomatoloji çok hızlı büyür.

Bu durumda, durumun kötüleşmesi çok hızlı büyür Bir kişinin acil ilk yardım ihtiyacı vardır.

Boğazın şişmesi için aşağıdaki belirtilerle karakterizedir. Başlangıçta hastanın sahip olduğu:

 • Boğazda Zulüm;
 • hafif rahatsızlık;
 • boğazda ağrı, tamamen mevcut olmayabilir;
 • sesin tonunda bir azalma bazen tam ses yokluğu (aphonia) bile olsa;
 • öksürük verimsiz, paroksismal.

Gelecekte, alerjik inflamasyon arttıkça, larinksin stenozu ortaya çıkar:

 • nefes darlığı;
 • hava eksikliği hissi;
 • nazolabial üçgenin siyanozu;
 • Bir hastanın hem sert hem de sıvı yiyecekleri yutması zor;
 • çarpıntı artar, taşikardi gelişir;
 • hastanın panik hali vardır.

Anjin şişliği ile hastalığın ilk gününde değil, daha sonra gelişir. Tedavi yokluğunda, reçete edilen önerilere uyulmadığında, bağımsız tedavide ortaya çıkar.

Ayrıca anjina ile boğazın şişmesi için karakteristiktir ve boğaz ağrısının belirtileri vardır:

 • Boğazda belirgin ağrı, hastalar ağrının şiddeti nedeniyle içmeyi ve yemeyi bile reddeder;
 • vücut sıcaklığındaki artış 38.5-39.0 dereceye;
 • baş ağrısı;
 • tüm vücutta kaslar, kaslar;
 • artan yorgunluk;
 • submaksiller, parotis, servikal lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • bademciklerin görünür şişmesi gördüğünüzde;
 • foliküller, lakuna veya filmler formunda pürülan baskınlar olabilir;

Ve süreç larinkse yayıldığında, boğazın şişmesi belirtileri vardır.

Fakat eğer boğaz ağrısı zamanında ve doğru bir şekilde tedavi ederseniz, nadiren bu duruma yol açar.

Laringeal stenoz tanısı

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuza danışmalısınız. Bir terapist doktor, bir çocuk doktoru, bir kulak burun boğaz uzmanı olabilir.

Larinksin ciddi darlığı varsa, ambulans çağırmanız önerilir.

Angina ve boğazın şişmesi olan bir hastayı incelerken, bulunur:

 • artan bademcikler;
 • bademcikler üzerinde pürülan baskınlar;
 • submaksiller, parotis, servikal lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Laringoskopi, ses tellerinin şişlik ve hiperemi olduğunu gösterir;
 • darlık derecesi görülür;

Genel olarak, bakteriyel iltihabın karakteristik kan mevcut semptomlar analizi: lökositlerin sayısındaki artış ve artan eritrosit sedimentasyon oranı (ESR).

İyileştirme önlemleri

Hastada darlık gelişirse, bir ambulans çağırmak gerekir, ancak doktorların gelişinden önce boğazın şişmesini gidermek için ne yapmalı?

Şişliği gidermek için bir antihistamin ilaç vermelidir, inflamatuar reaksiyonu azaltmaya yardımcı olur.

Belirgin dispne gerekliyse, banyoya sıcak su ekleyin ve inhalasyon yapın. Ciddi darlık hastane ortamında tedavi edilmelidir. Evde şişmeyi tamamen ortadan kaldırmak zor olduğu için.

Evde, boğazın şişmesini değil, sadece boğaz ağrısını tedavi edebilirsiniz.

Evde inflamasyonu azaltmak, solunumu iyileştirmek için inhalasyonlar yapabilirsiniz, aşağıdaki inhalasyonlar önerilir:

 • Her 3 saatte bir% 0.9 fizyolojik solüsyon ile inhalasyon yapılabilir.
 • Berodual ilavesi ile inhalasyon fizyolojik çözeltiye düşer. Bu gibi inhalasyonlar stenozlarla yapılır, solunum yollarını genişletir, nefes darlığını azaltır.
 • Esansiyel yağlar (okaliptüs, deniz topalak) ilavesi ile inhalasyonlar.
 • Belirgin ödem ile, hormonal ilaçların inhalasyon reçete edilir (Pulmicort).
 • Buhar anti-inflamatuar otlar inhalasyon - papatya, adaçayı.

Anjina ile bademciklerin bakteriyel iltihaplanmasının tedavi edilmesi gereklidir. Anjina tedavisi için antibakteriyel tedavi zorunludur.

En çok kullanılan ilaçlar şunlardır:

Antibiyotik tedavisi, hastalığın en başında anjina ile başlamalıdır.

Antibiyotik tedavisinin süresini ve sıklığını gözlemlemek önemlidir.

Ayrıca antiseptik spreylerle tedavi edilir:

Bitkisel kaynatma ile etkili gargara: Papatya kaynatma; calendula kaynatma; adaçayı kaynatma.

Antiseptik ve analjezik etkiye sahip olan emilim için lolipopları kullanabilirsiniz:

Tedavi sırasında yatak istirahatine, bol miktarda içme rejimine uymak gerekir.

Akut, tahriş edici yiyeceklerden kaçının.

Önleyici tedbirler

Anjina ile ödem gelişimini önlemek için, ihtiyacınız var:

 • Boğaz ağrısı geliştirirken derhal doktora danışın;
 • Reçete edilen tüm tedaviyi kesinlikle gözleyin;
 • Vücudun savunmasını geliştirmek;
 • Akut, sıcak, tahriş edici gıdalardan kaçınmak;
 • Nazofarenks (rinit, sinüzit, çürük) kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının tedavisi;

Uygun tedavi ile, angina boğaz şişmesi gelişmesiyle nadiren karmaşıktır. Önerilen tedavinin takip edilmesi şartıyla, boğazın şişmesi için prognoz uygundur.

Bademcik iltihabı ile boğaz nasıl başa çıkmak için

Boğazın anjina ile şişmesi, bu hastalık ile gelişebilecek en tehlikeli komplikasyondur. Görünüşü, boğaz ağrısının eski bir şeklini, yatak istirahatine uyulmamasını ve hastalığa yeterince ciddi bir tutumu uyandırabilir. Çoğunlukla larinksi etkiler. Ancak bazı durumlarda, şişkinlik, bağların alanına yayılır ve bunların altındaki tüm alanı ele geçirir.

Patolojinin semptomatolojisi

bakterilerin hızlı çoğalması ve insan vücuduna büyük zarar taşıyan toksinlerin büyük miktarda tahsisi savunma reaksiyonu bir tür - angina boğazın şişmesi.

Etkilenen organın dokularında, kan akımı artar, bu da vazodilatasyona yol açar; kanın sıvı bileşeni, bir şişlik ve iltihap bölgesi oluşturan dokuları doldurur. Büyümüş bademcikler, palatine kemer, küçük dil, faringeal duvarlara benziyor. Bu durumda hasta, nefes darlığı, yutma ve kulaklarda ağrıdan şikayetçidir. Konuşması zor ve acı verici, sesi cızırtılıyor ya da sesi tamamen bitmiş, öksürük ortaya çıkıyor. Ek olarak, şişlik, boğaz ağrısının karakteristik özelliklerine de eşlik edebilir. Vücut ısısında bu artış, genel durumun kötüleşmesi, vücut ağrıları, artan yorgunluk, şiddetli baş ağrıları. Hasta şiddetli boğaz ağrısı nedeniyle yemek yemeyi ve içmeyi reddedebilir.

Hafifçe ifade edilen şişkinlik, bu tür ciddi semptomlarla kendini göstermez. Hasta sadece küçük bir rahatsızlık hissedebilir: hafif yanma, kaşıntı, boğaz ağrısı.

Tedavi yöntemleri

Şişmeyi çıkarmak oldukça zordur. Bademcikler böylelikle büyüklüklerini artırabilirler ve birbirine değmeye başlarlar ve farinksin lümenini tamamen tıkayabilirler. Bu durumda bir kişi herhangi bir ilacı yutmak için zor ve acı verici. Bu tür olayların gelişmesini önlemek ve hastaya sıcak bir içecek için çok fazla ihtiyaç duyduğu içeceği sağlaması için şuruplarda antienflamatuar ilaçlar reçete edilir; daha az sıklıkla tabletlerde ve kapsüllerde.

Yutulması durulama sırasında şişliği azaltmak ve ağrılı hisleri azaltmak için. Antimikrobiyal ve antiinflamatuar ilaçlar solüsyonlar için kullanılır.

Bir şişlik saldırısı her an başlayabilir. Böyle bir durumda, hasta eylemlerini kontrol edebilecek durumda değildir, dolayısıyla dışarıdan yardım almadan baş edemez. Bu durumda hareket hızlı ve net olmalıdır. Her şeyden önce, hastaya yarı oturma pozisyonu sağlamak gereklidir. Ayrıca sedatif ve antihistaminikler, diüretikler ve antiinflamatuar ilaçlar almalıdır. Antihipoksin alımı, vücuttaki oksijen dolaşımını aktive edecek ve hipoksiye direncini artıracaktır.

Hastanın bacakları sıcak su ile havzaya indirilmelidir. Bir epinefrin solüsyonu ile boğaz inhalasyonu gerçekleştirin ve antiseptik ile durulayın. Larenks alanı buza tutulabilir, peçete ile sarılabilir ve hastanın birkaç küçük buz parçasını yutmasına izin verebilir.

Tüm eylemler doğru şekilde gerçekleştirilirse, hasta bir iyileşme hissedecektir. Hastanın durumu değişmezse, doktordan tıbbi yardım almak gerekir. Ödemin görünümü, ciddi komplikasyonların gelişimi hakkında vücudun bir işaretidir.

Geleneksel tıp tarifleri

Birçok insan geleneksel tıp tarifleri konusunda kuşkulu ve çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olma becerilerini sorgulamaktadır. Ancak, halk tedavisi vücudu güçlendirebilir, çeşitli enfeksiyonlara karşı direncini artırabilir ve boğazın şişmesine yardımcı olabilir.

Yüksek antiseptik özellik, pancar suyu ve durulamada kullanılan calendula kaynağıdır. İyileştirici bir çözüm yapmak için 1 çay kaşığı gerekir. Bunlardan biri 150 ml ılık suda çözülür. Gargara bu çözüm ile günde en az 5 kez olmalıdır.

İyi bir anti-ödem ve anti-enflamatuar özellik havuç suyu. Durulama için de kullanılmalıdır. Çözeltiyi hazırlamak için, su ve havuç suyunu eşit miktarlarda karıştırmak gerekir. Boğaz boğazını bu çözelti ile durulayın, mümkün olduğu kadar sık ​​tekrarlayın.

Tuz, soda ve iyottan hazırlanan bir çözelti, ağrının giderilmesine yardımcı olur. 1 çorba kaşığı. 0,5 tsp için sıcak su çözülür. soda ve tuz. Soğutma için ayarla. Daha sonra 4 damla iyot ekleyin ve boğaz ağrısını yıkayın.

Elma şarabı sirkesinden hazırlanan, durulama solüsyonuna yardımcı olacak boğaz şişmesini çıkarın.

Bununla birlikte, bademcik iltihabını yenmenin tek yolu olarak geleneksel tıbbı almamalı. Sonuçta, hastalık farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve bazı türleri antibiyotik kullanılmadan tedavi edilemez. Hastalığın ilk belirtilerinde bir doktora danışmak daha iyidir. Hastalığın gelişimine neden olan nedeni belirleyecek ve etkili tedavi önerecektir.

Sorularınız

Soru: Boğazım boğaz ağrısı ile şişerse ne yapmalıyım?

Boğazın anjina ile şişmesi durumunda ne yapmalı?

Boğazın arka planına karşı gelişen boğazın şişmesi, bulaşıcı bir hastalığın korkunç ve tehlikeli komplikasyonlarından biridir. Genellikle, bir kişinin uygun şekilde tedavi edilmemesi ve hastalığın yatağa uzanmak yerine hastalığı "ayakları üzerinde" taşıdığı zaman, boğazın anjina ile şişmesi gelişir. Boğazın şişmesi, boğaz ağrısını önemli ölçüde kötüleştirir ve patolojik sürecin uzun süreli doğasına veya kronikleşmesine yol açabilir. Buna ek olarak, boğazın anjina ile birlikte güçlü bir şekilde şişmesi, boğucu bir kişiye yol açarak, boğulmaya neden olabilir. Eğer boğulma tehdidi varsa veya sadece nefes almakta önemli bir zorluk varsa, eğer anjina ile boğazda şişme varsa, hemen bir ambulans çağırmalısınız.

Neden boğazda şişme anjinada meydana gelir?

Akşam saatlerinde her şey yolundaydı, ve sabahları şişmiş bir boğaz, boynunuzdaki bir ağrı ve bir şeyleri yutmasıyla kırılmış halde kaldınız. Doktor, boğazın anjina ile şişmesinin hastalığın tipik bir belirtisi olduğunu belirterek “tonsillit” tanısı koydu. İltihaplı bademciklerin görünümü, vücutta patojenik bakterilerin varlığını gösterir.

Inflamasyon nedenleri

Lenf düğümleri vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf içine giren patojen mikroorganizmaları zararsız hale getiren koruyucu bir bariyer görevi görürler.

Mikropların birikmesiyle birlikte, lenfdeki virüsler, lökositlerin (hastalığın etken maddesini yok eden antikorlar) üretimini artırır. Anginadaki lenf düğümleri büyük oranda büyür. Şiddetli vakalarda hasta başını çeviremez.

Boğazda iltihaplanma süreci herhangi bir kişide başlayabilir. Bunu yapmak için, virüs veya mikrobun vücuda aşağıdaki şekilde girmesi yeterlidir:

 • hava yoluyla;
 • cilt bütünlüğü;
 • vücutta herhangi bir enfeksiyöz odak.

Aşağıdaki faktörler lenf düğümlerinde bir artışa yol açabilir:

 1. Soğuk algınlığı, hipotermi.
 2. Anamnezde kronik bademcik iltihabı.
 3. Diş hastalıkları (çürük, parodontoz).
 4. Vücutta enfeksiyonun yavaş odakları (püstüler, HIV, jinekolojik hastalıklar).
 5. Zayıf bağışıklık.
 6. Soğukta yiyecek ve içecek tüketimi.
 7. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar.
 8. Difteri.
 9. Scarlet ateşi.

Öncü faktör, önceki gibi, bademcik iltihabı kalır. Patolojik mikroorganizmaların ana yüzdesi dış çökellerden düşmekte ve bademcikler tarafından zararsız hale getirilmektedir. Bir hastada anjinada lenf nodlarında artış varsa, bu bağışıklık sisteminin yaklaşan bir enfeksiyonla başa çıkmaya çalıştığı anlamına gelir.

Inflamasyon belirtileri

Doğru teşhis etmek için, bademcik iltihabını diğer hastalıklarla karıştırmamak önemlidir. Ciddiyete bağlı olarak, hastalık farklı yollarla ilerleyebilir.

Akut enfeksiyonda, aşağıdaki gözlemlenir:

 • yüksek vücut ısısı (38 ° C'nin üstünde);
 • ateşli durum, hasta titriyor;
 • boğazda keskin ağrılar;
 • boğazda bir yumru geçirmeme hissi, yutma zorluğu;
 • boğaz incelerken: hiperemi, bezleri şişmiş, şişmiş;
 • boyundaki lenf düğümlerinin inflamasyonu iyidir.

Hastanın durumu kötüleşir. Zehirlenme belirtileri vardır (mide bulantısı, kusma, baş ağrısı).

Önemli! Bir doktorun tedavi edilmesi, Quincke'nin şişmesi gibi ciddi bir komplikasyonu tehdit ediyor. İltihaplı bademcikler solunum boğazını tamamen durdurur. Acil yardım olmadan hasta ölebilir.

Kronik inflamatuar süreçle, hastalığın ortaya çıkışı akut değildir:

 1. Boğazda zulüm (bezleri içeriden çizme arzusu).
 2. Sürekli zayıflık, yorgunluk.
 3. Bademcikler alanında, bir rahatsızlık hissi, sürekli yutmanız gerekir.
 4. Boyundaki lenf düğümlerinin hafif şişlikleri.
 5. Kas, baş ağrısı.

Zamanında doktora gitmezseniz rahatsızlık artar, şişmiş bezler ortaya çıkar. Boğazda palpe edilebilen bir yumru yüzünden yorgunluğun nefes alması zorlaşır.

Terapötik tedavi olmadan, boğazın anjina ile şişmesi tehditkar hale gelir. Ölümcül bir sonuç mümkündür.

tedavi

Bu hastalık, doktora acil bir ziyaret gerektirir. Kapsamlı bir incelemeden sonra gerekli terapiyi reçete edecektir:

 1. Antibiyotikler, antiviral ilaçlar. Bu ilaçların amacı, boğazın anjina ile şişmesinin hızlı bir şekilde giderilmesine, enflamatuar sürecin azaltılmasına, bakteri ve virüslerin sayısının azaltılmasına katkıda bulunur.
 2. İlk günlerde katı yatak istirahatı. Vücuttaki fiziksel ve sinirsel baskılar yasaktır.
 3. Diyet. Sıcak, silinmiş yiyecekler. Pek baharatlı, yağlı, kızarmış hiçbir şey. Yasak kahve, alkol, gazlı içecekler.
 4. Semptomatik tedavi, hastanın durumunu hafifletmeyi (sıcaklık, ağrı, normal uykuyu azaltmayı) amaçlamaktadır.

Antibiyotik ek olarak, boğaz için spreyler, halk hekimliği için birçok yemek tarifleri vardır. Boğazların bademcik iltihabı ile dekolte ve dekübasyon ile durulanması iyileşmeyi hızlandırır, palatine bademcikler üzerindeki patojenlerin yok olmasını destekler.

Nasıl angina ile boğazdan şişlik hızla kaldırmak için

Tedaviye yönelik düşüncesiz bir tutumla, bir hasta boğazın şişmesi gibi bir komplikasyonla ödeyebilir. Bu durumda anginadaki lenf düğümleri, boyut olarak sürekli olarak artmaktadır.

Fiziksel ve zihinsel strese cevap olarak zayıflamış bir organizma böyle bir tepki verebilir:

 • solunumda giderek artan zorluklar;
 • hızlı darbe;
 • nefes darlığı;
 • panik atak başlar;
 • boğazda ve boyunda ağrı.

Bu durumda, hızlı ve açık bir şekilde hareket etmek gerekir. Doktor gelmeden önce bir ambulans çağırın, hastanın durumunu rahatlatmaya çalışın:

 • yarı oturma pozisyonu vermek;
 • yatıştırıcı vermek;
 • bir antihistamin;
 • boğazına soğuk koymak;
 • sıcak ayak banyosu yapmak;
 • anti-inflamatuar, antipiretik etkisi ile şurubu içilir.

Hayata açık bir tehditle, bir kişinin trakeotomi yapması gerekir.

Önemli! Doktor tavsiyelerini dikkatlice takip edin. Bezlerin zayıf düşen şişmesi ile, hastanın sağlık personeli veya sevdiklerinin gözetimi altında olduğundan emin olun.

Olası komplikasyonlar

Bademciklerin sık tekrarlayan ödemi ile (kronik tonsillit için tipik olan), aşağıdaki komplikasyonlar sıklıkla ortaya çıkar:

 1. Lenfadeniti. Anjinadaki lenf düğümlerinin tekrarlanan inflamasyonu, boyutta bir artışa, temel işlevi yerine getirememesine yol açar.
 2. Bezlerin apsesi. Mikropların sürekli tohumlanması, vücudun zayıflaması bademciklerin iltihaplı hale gelmesine ve pürülan içeriklerle dolu olmasına neden olur.
 3. Larinksin ödemi. "Bacaklarda" hastalığın transferi sırasında oluşur, düzensiz ilaç alımı.
 4. Boyun flegmonu. Korkunç bir hastalık. Yumuşak dokuların iltihaplanması, anginadan sonra, boyundaki lenf düğümlerinin yakınında başlar. Suppürasyon tüm katmanları etkiler - dokular, kaslar, bağlar, sinirler.
 5. Kalbin hastalıkları.
 6. Bulaşıcı piyelonefrit.
 7. Artrit, artroz.
 8. Başın arkasındaki ağrı. Bu anjina ile, genellikle, KBB hastalıkları (sinüzit, frontalit, menenjit) belirtisidir.

Kronik bademcik iltihabında sürekli iltihaplı lenf düğümleri sınırda çalışır. Büyük miktardaki lenfositlerin üretimi, zararsız sürekli bulaşıcı mikroplar ve virüsler oluşturma girişimi bağışıklık sistemini zayıflatır, işlevlerini azaltmaya yardımcı olur. Sonuç olarak - boyunda şişme, boyut artışı.

Her bir komplikasyonun kalbinde, kronik bir infeksiyöz odaktan patolojik bir mikroflora ile insan organlarının ve sistemlerinin sabit bir "ikmali" yer alır. Bunu durdurmak için, tamamen tedavi edilmeli ve hastalığın nüksetmesine izin vermemelidir.

Nüks önleme

Boğazın anjina ile şişmesi ilaçla tedavi edilir.

Olumlu bir sonucu düzeltmek için, boğazın şişmesini önlemek için, bir dizi prosedürden geçmeli ve halk tariflerini kullanmalısınız (önceden doktora danışmış olabilirsiniz):

 1. Fizyoterapi (elektroforez, UHF).
 2. Terapatik egzersiz (yoga, pilates, callanetics, nefes egzersizleri).
 3. Diyet.
 4. Kulak burun boğazındaki dispanser hesabı.
 5. Boğazları bitkisel şifrelerle durulayın.

Anginadaki lenf düğümleri her şeyden önce acı çekdiği için, bir immünologa danışmak gerekir.

Zamanında kulak burun boğaz uzmanına itiraz komplikasyonları önleyecektir. Hastalık konservatif yöntemlerle oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Boğazın ödemi

İçindekiler:

Ödemin lokalizasyonunun yeri çoğunlukla larinksin submukozal gevşek lifidir. Şunları içerir:
• vestibüler veya skapular katlanmış kıvrımlar;
• kıvrımların altındaki alan;
• dilin tarafında epiglotisin yüzeyi.

Ödem, inflamatuar veya inflamatuar olmayan kökenlidir.
enflamatuvar olmayan, toksigenik neden olduğu ödem İnflamatuar enfeksiyon - olan baz, vb alerjik işlemleri, metabolik bozukluklar, olan) İlk durumda.. çeşitli hastalıkların, eksüda kan elemanlarının büyük bir miktarda (eritrositler) içerir. iltihap kaynaklı olmayan doku ödemi ve seröz içeriği ile emprenye edilmiş elyaflar durumunda, bu kesilmiş kümeler sıvı transudattan vardır.

Ödemin özellikleri farklı olabilir:
• sınırlı ödem - dokuda hafif bir artış;
• Dökülen (dağınık) ödem - Larinks, hastanın nefes alması zorlaşacak şekilde daralmaktadır.

Yaygın ödem durumunda, sağlığa ve hatta bir kişinin hayatına ani bir tehdit vardır, bu nedenle tıbbi yardım hemen tedavi edilmelidir!

Çoğu zaman, larinks 18 ila 35 yaşlarındaki erkeklerde şişer.
Daha az sıklıkla laringeal şişlik yaşlılarda veya çocuklarda görülür.

Boğazın akut şişmesinin başlıca nedenleri

yutak • pürülan (enflamatuar) prosesleri, farinks etrafında yer alan, dil kökü, gökyüzünde bademcikler, ağız Kat dokuları, servikal bölgesi (hondroperihondrit, podskladochny gırtlak, akut laringotrakeobronşit);
• larenksin perikondriyum veya kıkırdak iltihabı;
• bulaşıcı hastalıklar akut (kızamık, kızıl, tifo, grip, vb);
• bakteriyel enfeksiyonlar (difteri, epiglottit, peritonlar ve oksipital apse);
• kronik bulaşıcı hastalıklar (tüberküloz, sifiliz);
• laringeal tümörler (benign veya malign);
• travma (mekanik - yabancı bir cisim girdiğinde, bir nesneyi yutarsa ​​veya cerrahi müdahale sonucu, kimyasalsa);
• yabancı cisim;
• alerjiler;
• Komşu organ ve sistemlerde patolojik süreçler (özofagus tümörleri, mediasten, tiroid bezi, boyun flegmonu, farengafefal apsesi);
• Aşırı sıcak yiyecek alımı (özellikle çocuklarda) - yanık oluşur ve dokular iltihaplanır;
• Alkol içeren içeceklerin tüketimi;
• Sigara içmek;
• boyun bölgesinde organların röntgen muayenesi veya radyoterapisinin sonucu.

Boğazın şişkin olmayan iltihap nedenleri

• kardiyovasküler hastalıklar;
• damarlar, lenfatik damarların sıkışmasından kaynaklanan yerel düzeyde dolaşım bozuklukları;
• böbrek hastalığı;
• Karaciğerin sirozu;
• flegmonöz larenjit;
• alerji - bazı ürünlere, ilaçlara, dış etkenlere (bitki poleni, hayvan yünü, toz, diğer irritanlar) karşı güçlü bir duyarlılık.

Otorinal larenjit (inflamatuar laringeal ödem)

Böyle bir patoloji, çoğunlukla çocuklarda, alt boşlukta, larinksin eşiğinde bulunur. Böyle bir ödemin ortaya çıkması temel olarak streptokok üreten toksinler ile ilişkilidir.
Otechny larenjit genellikle sistemik hastalıklar (diyabet, vitamin eksikliği, üremi, kaşeksi) ile düşkün hastalarda veya bulaşıcı hastalıklar (grip, kızıl) muzdarip hastalarda ortaya çıkar.

Enflamatuar süreç birçok şekil alabilir:
• ödemli;
• catarrhal;
• fibrin-nekrotik;
• infiltratif.

İlk iki tür, bir kural olarak, viral veya alerjik bir doğaya sahiptir. Hızlı bir şekilde yeterli terapi ile geçerler. Diğer iki form, bakteriyel bir enfeksiyonun eklenmesi ile karakterize edilir.

Laringeal lümen, dokuların şişmesi ve kalın ve yapışkan mukus birikmesi nedeniyle daralabilir.

Bu stenoz da hemorajik kabuklar, irin, nekrotik ve fibrotik bindirmelerin varlığı ile komplike olabilir.

Boğaz şişmesi klinik belirtileri

Larinks veya trakeanın lümeni çeşitli şekillerde azaltılabilir:
• yıldırım hızlı (yabancı cisim, spazm almak);
• Akut (alerjik süreçler, bulaşıcı hastalıklar);
• Kronik olarak (bir tümörün arka planına karşı gelişir).
Klinik, gırtlak lümeninin ne kadar daraltıldığına ve stenozun ne kadar hızlı geliştiğine bağlıdır: bu ne kadar hızlı olursa, stenoz daha tehlikelidir.

Inflamatuar kökenli ödem belirtileri:
• boğaz ağrısı;
Yutma ile artırır;
• Boğazda yabancı bir beden bulma duygusu;
• seste değişiklik (ses kısıklığı);
• "havlayan" öksürük;
• solunum zor;
• dispne ilk inspiratuar tip (solunum zor), o zaman - inspiratuar-ekspiratuar tip (teneffüs edilmesi ve ekshalasyon zorluğu);
• gürültülü solunum (ıslık ile);
• cyanotic (cyanotic) ten rengi, daha sonra yüz pales;
• hasta huzursuz, acele eder;
• Kabarıklıkların aritenoid kıkırdakların mukoza zarına geçişi ile, cherpalodnagortan kıvrımları, alt boşluk, larinksin akut stenozu gelişebilir. Stenoz ciddi bir boğulma resmini gösterir, bu durum hayatı tehdit eder.

Laringoskopik muayene ile mukoza larenks ödemi ortaya çıkar (bölümler: yumuşak damak, dil, palatine bademcikler). Ödem, sulu veya jelatinimsi bir şişme biçimindedir. Epiglottis keskin bir şekilde kalınlaşmış; kızarıklığın olası unsurları. Patolojik süreç aritenoid kıkırdaklara geçer.

Ödem ile, vokal kavite keskin bir şekilde daraltılır, podgolosovom boşluğundaki ödem bir yastık şeklinde bilateral çıkıntıya benzer.

Ödemin inflamatuar orijininde, değişen ciddiyet reaksiyonları gözlenir, mukozal damarlar enjekte edilir, mukozanın kendisi hiperemiktir. İnflamatuar olmayan kaynaklı olarak, kural olarak hiperemi ödemi gözlenmez.

Ciddi durumlarda, normal bakım yoksa, hasta asfiksi olabilir.
Hafif veya orta şiddette şişlik, bir saatten bir güne kadar sürebilir. Akut dönem azaldığında, bir süre için larinkste hala bir ağrı, ses kısıklığı, nefes darlığı var.

Alerjik ödem

Alerjilerde ödem, çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Vücut gıda, ilaç, sıradan ev tozu, hayvan kılı kümelerine tepki verebilir.
Tahriş edici solunum yolu içine nüfuz ederse, epiglottis ve laringeal dokular bölgesinde darlık bulunur. Eğer alerjen özofagustan vücuda girerse, o zaman reaksiyon aritenoid kıkırdak bölgesinde görünecektir.
Boğaz bölgesinde alerjik ödem çoğunlukla yıldırım hızlı olduğu için tehlikelidir. Bu durum, yaşamak için bir tehdittir çünkü boğulma ile doludur.

Edema Quincke

Anjioedema, alerjik reaksiyonun neden olduğu mukoza zarının, deri ve deri altı dokusunun şişmesi, akut, alerjik reaksiyonudur.

Anjioödem nedenleri:
• mantar alerjenleri (mantarlar kendilerini ve sporlarını);
• çiçek alerjenleri (bitkilerin poleni, çiçekli bitkiler);
• gıda ürünleri (çikolata, yumurta);
• alerjenler ev;
• ilaçlar;
• Böcekler, parazitler (ısırıklar);
• alkollü içecekler;
• Ultraviyole ışınlama;
• Süper soğutma.

Daha sıklıkla yüzünde anjioödem görülür. Kollarına gidebilir, göğüs. Ve yayılma daha sık asimetriktir. Şişlik, örneğin, sadece vücudun sadece yarısında ortaya çıkabilir. Ödem ayrıca yüzün yarısını ve boynun yarısını da yakalayabilir, ancak aynı zamanda tüm bölgeleri de işgal edebilir. Şişlik, mide, özofagus ve bağırsakları etkileyebilir.

En tehlikeli olan larinksin anjiyoödemidir.

Şişlik cildinin üstünde genellikle normal doğal bir görünüm vardır, ancak şişlik veya kesecik döküntüleri vardır. Palpasyonda zayıf ağrılı duyular var. Şişlik, birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.

ana Quincke'nin ödeminin belirtileri:
• ödem bölgesinde gerginlik;
• Yutulan yiyecekler zor;
• solunum zor;
• dil şişmiş;
• kısmi ses kaybı;
• şişlik göz bölgesine yayıldığında - görme bozukluğu.

Larinksin anjiyoödemi hızla gelişir. Tam anlamıyla bir saat içinde ödem tüm yüze, boyuna, göğsüne, ellere yayılabilir.

Bu nedenle, ilk en ufak semptomlar veya şüphe ile, bir ambulans çağırmanız gerekir.
Birkaç saat içinde, aşağıdaki belirtiler gelişebilir:
Servikal damarların şişmesi;
• bilinç kaybı;
• konvülsiyonlar;
• asfiksi;
Şiddetli dispne (boğulma).
Hayatı tehdit eden bir durum trakeotomi gösterdiğinde.

Bademcik iltihabı ile boğazın şişmesi

Boğaz ağrısı zamanla tedavi edilmezse veya ayakları üzerinde hareket etmezse, komplikasyonlar oluşabilir - larinksin şişmesi. Ödem, foliküler boğaz ağrısı veya nekrotik boğaz ağrısının bir sonucu olabilir. Kural olarak, ödem larenksin girişinin ötesindeki bölgeye geçmez, ancak ses tellerini ve bunların altındaki siteyi yakalayabilir. Ödem hızla gelişir, asfiksi neden olabilir.

Anginanın komplikasyonlarını önlemek için, yutulduğunda ilk ağrı durumunda gereklidir, hava yokluğunda, ses değiştiğinde, doktora gider.

Boğazda dilin şişmesi

Yumuşak gökyüzünde ağızda bir dil olarak adlandırılan koni şeklinde bir süreç vardır.
Dilin şişmesi aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır:
• bulaşıcı hastalıklar;
• alerjik reaksiyonlar;
• yaralanma.

Ekte şişmenin nedenini belirlemek için, insanın genel durumunu düşünmeliyiz. Nedeni alerji ise, o zaman sadece dil şişmiş olamaz - o zaman diğer reaksiyonlar olacaktır: boğaz genel şişlik, ekstremite ödemi, döküntü, vb.

Dilin şişmesi enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, vücut ısısı yükselir ve yemek sırasında boğazda hoş olmayan duyumlar gözlenir.

Ek bir kemik veya başka bir keskin cisimle yaralanma nedeniyle şiştiğinde, derhal bir doktora görünmek gerekir.

Şişme ile ne yapman gerekiyor?

Birincisi, dokuların böyle bir reaksiyonuna neyin sebep olduğunu açık bir şekilde belirle.
Eğer stenoz bir alerjinin bir sonucu ise, önce alerjeni çıkarmanız, antialerjik bir ilaç almanız ve bir tıbbi kurumda yardım almanız gerekir.

Eğer boğazın şişmesi anjinadan kaynaklanırsa, bu durum patolojik sürecin ihmal edilmiş aşamaya geçtiğini gösterir. Antibakteriyel tedavi gerektirir. Kendi kendine ilaç verme.
Eğer boğazın şişmesi bir travmadan kaynaklanıyorsa, bu durumda da uzmanlık muayenesi gereklidir, çünkü yara iyileşmesi ve septisemi nedeniyle yaralanma tehlikelidir.

Sonuç şudur: boğazın şişmesi durumunda, her durumda, tıbbi bakım sağlamak ve daha erken ne kadar iyi olursa olsun.

Kural olarak, larenksin stenozu çok hızlı bir şekilde gelişir, bu nedenle herhangi bir gecikme veya kendi kendine tedavi, sağlık ve hatta hastanın hayatı için çok ciddi sonuçlarla doludur. Solunumla ilgili ciddi zorluklarla, sadece sağlık çalışanları yardımcı olabilir.

tanılama

Ödemin teşhisi genellikle karmaşık değildir. Karakteristik laringoskopik patern ve çeşitli derecelerde solunum yetmezliği hastalığı doğru bir şekilde belirleyebilir. Patolojinin nedenlerini anlamak çok daha zordur. Bazen şişmiş, hiperemik mukoza, larinks veya yabancı cisimdeki tümörü kaplar.
Dolaylı laringoskopiye ek olarak, bazı durumlarda bronkoskopi, larinks, toraks ve muhtemelen başka çalışmaların radyografisini yapmak gerekir.

tedavi

Öncelikle, dış solunum sistemini düzeltin. Tedavi bir hastanede sağlanmalıdır. Klinik bulguların şiddeti derecesi, tedavi yöntemlerinin seçimine bağlıdır - konservatif veya cerrahi.
Hastaya yarı oturma veya oturma pozisyonu verilmelidir.

Konservatif tedavi

Solunum yollarının darlığı kompanse ve subcompensated aşamalarında kullanılır.

Konservatif tedavi:
• antibiyotikler (penisilin, streptomisin, vb.);
• antihistaminikler (pifolen, suprastin, dimedrol, tavegil);
• kortikosteroidler (hidrokortizon, prednizolon);
• inhalasyon (epinefrin + efedrin hidroklorür + hidrokortizon çözeltisi çözeltisi);
• Kalsiyum glukonat, glukoz, askorbik asit - intravenöz olarak;
• hızlı etkili diüretikler (furosemid, bumetanide, hypothiazide, veroshpiron);
• antihipoksanlar ve antioksidanlar;
• yatıştırıcılar ve sakinleştiriciler (sibazone);
• oksijen;
• ayak banyoları (sıcak);
• Hardal kaslarına hardallı buzağılar.

İlaç tedavisi (akut stenoz semptomlarının ortadan kaldırılması, solunumun iyileştirilmesi) tam olarak antihistaminikler, kortikosteroidler, dehidratasyon ajanlarının aynı anda uygulanmasıdır.

Cerrahi tedavi

Konservatif tedavi bir etkiye yol açmazsa, dekompanse stenoz ortaya çıkarsa, hemen trakeotomi gereklidir - bu, ağzın oluşturulduğu boğazın kesilmesi için bir işlemdir. Bu ağızda, nefes almak için bir kanül yerleştirilir.

Asfikside, dış solunum (konikotomi), ardından trakeotomi yapılır.

Genel aktiviteler:
• Diyet: Bitkisel kökenli sıvı ve yarı sıvı gıdalar, baharatsız, sirkesiz, diğer baharatsız oda sıcaklığı;
• sıvı kısıtlaması;
• yumuşak ses modu;
• Fiziksel aktivitenin kısıtlanması.

Yaygın hastalıkların ve zehirlenmelerin neden olduğu laringeal ödem ile birlikte solunum rehabilitasyon önlemleri olan ve medikal tedavi ile birlikte şişmeye neden olan altta yatan hastalık için gerekli tedaviyi yapar.

Bir anjinada bir boğaz şişmesini kaldırmaktan

Anjin tedavisine çok ciddi yaklaşılmalıdır. Bu hastalığı ayaklarınızda tutmayın ya da tedavisini ihmal etmeyin. Boğaz ağrısı, laringeal ödem ve abse neden olabilir.

Boğazın anjina ile şişmesi bu hastalığın en tehlikeli komplikasyonudur. Bu sonuç birkaç nedenden dolayı ortaya çıkıyor:

 • ihmal edilmiş anjina;
 • hastalığın ihmali;
 • Boğaz ağrısı sırasında çalışmak.

Temel olarak, ödem larinksin başlangıcında lokalizedir ve daha fazla gitmez. Ancak bazı durumlarda, şişlikler bağlara ve bunların altındaki boşluğa yayılabilir.

Ödem belirtileri

gırtlak kapağı bağ dokusu aritenoid kıkırdak alanında bir enfeksiyon alma, çekilmiş-epiglottik kıvrımlar kendini organizma, bir reaksiyona neden olmaktadır:

 • hızlı nefes darlığı başlangıcı;
 • artan kalp hızı;
 • mavi bir yüzle;
 • yutulmaması;
 • panik atak başlangıcı;
 • boğaz ve kulaklarda ağrı;
 • Ses kısıklığı ve ılımlı öksürük.

Tedavinin prensipleri

Hastanın laringeal ödem ile baş edebilmek için, böyle bir durumda hasta kendini kontrol edemediği için açıkça ve hızlı hareket etmek gerekir. Hastanın yardıma ihtiyacı var.

 1. Yarı oturma postürü.
 2. Antihistamin ilaçlar (Suprastin, Cetirizine) ve sedatif (Valerian) alın.
 3. Diüretik ilaçlar (Furosemide) alın.
 4. Bir anti-inflamatuar ilaç (Panadol veya Nurofen) alın.
 5. Antihipoksik ajanlar (Sitokrom C, C vitamini) yardımıyla oksijen sirkülasyonu aktive edilir, hipoksiye direnç artar.
 6. Sıcak ayak banyosu yapın.
 7. Boğazını bir adrenalin çözeltisiyle kırın.
 8. Sarılı buzu gırtlağa takın.
 9. Buz dilimleri yutun.
 10. Antiseptik bir çözelti ile durulayın.
 11. Kritik bir durumda, bir trakeotomi gereklidir.

Ödemi çıkarmak mümkün olduğunda, hasta bir iyileşme hissetmelidir. Bu nedenle, bu tür şişkinliklerin gelişmesi, bir anjinin ciddi bir komplikasyonu olan bir paratonsillar apse olarak, doktora hitap etmelidir.

Bu hastalık, pürülan kitlelerin tıkanıklığının olduğu dokulardaki boşlukların ortaya çıkmasından kaynaklanır. Bu hastalığı tedavi etmek için cerrahi müdahale gereklidir, bu yüzden hemen klinikle iletişime geçmelisiniz.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina olduğunda, boğazın şişmesi bundan sonra ortaya çıkabilir. Bunun gerçekleşebilmesi için ilk belirtileriyle tedaviye başlamak gerekir. Anjina tedavisi, mikropların tipine bağlı olarak oral, intramüsküler ve aerosolün antibiyotik uygulanmasını içerir. Enflamasyonu azaltırlar ve bölünürler:

 • makrolid;
 • penisilin;
 • tetrasiklin.

Yatak istirahatine uymak gereklidir. Yutma kolaylaştırmak ve iltihaplı larenkse zarar vermemek için yiyecekler yarı sıvı olmalıdır.

İltihap sürecini azaltmak için genellikle gargara yapmak gerekir. Doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler dersin bitiminden önce sarhoş olmalıdır.

Halk ilaçları

Halk ilaçlarının vücudun anjinle başa çıkmasına yardımcı olma konusundaki görüşleri farklı olsa da, birçok kişi "kimyasal olmayan" tedavinin aşağıdaki hastalıklarda vücudun direncini artırabileceğine inanmaktadır. Ve genellikle halk ilaçları laringeal ödemin çıkarılmasına yardımcı olur.

Doğal kilerdeki antiseptik etki pancar ve calendula suyudır. Bu ilaçlar, durulamada iyi bir yardımcıdır. Durulama solüsyonunun hazırlanması için, bu müstahzarların bir buçuk saatinin yarısı, bardak suyunun yarısına ilave edilmelidir. Bu çözümü günde en az beş kez yıkamak gerekiyor.

Boğaz ağrısı sırasında ağrıyı gidermek için tuz, soda ve iyot yardımcı olacaktır. Durulama solüsyonu hazırlamak için, sıcak suya yarım çay kaşığı tuz ve soda dökün. 4 damla iyot damlatın, her şeyi karıştırın, soğumaya bekleyin ve durulamaya uygulayın.

Havuç suyu antienflamatuar ve anti-edemik bir etkiye sahiptir. Durulama çözeltisi olarak da kullanılmalıdır. Yarım bardak kaynar suya daha fazla havuç suyu ekleyin, mümkün olduğunca sık durulayın.

Sarımsaklı havuç suyunu da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, ezilmiş sarımsaklı karanfilleri (2 adet) meyve suyuna ekleyin, öğünlerden önce günde 1 kez 40 dakika kaynatın. 3 gün boyunca resepsiyona devam edin.

Acıyı havuçlu bal çözeltisi ile temizleyebilirsiniz. 1 ölçü bal ve taze sıkılmış havuç suyu alın, karıştırın. Karışımı sıcak kaynamış su ile seyreltin. Durulayın.

Larinksin şişkinliğini ve ağrısını gidermek horseradish'e yardımcı olur. Rendelenmiş suya su eklemek gerekir. Durulama için kullanın.

Papatya ayrıca antiseptik özelliklere de sahiptir. Şiddetli bir boğaz ağrısıyla bile başa çıkmaya yardımcı olur. Bunu yapmak için, bu infüzyonu hazırlayın: 0.5 litre suya, 20 g bitkisel yağ, seyreltik papatya suyu dökün. Durulama olarak kullanın.

Boğaz ağrısı ile durulama için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Larinksin şişmesine yardımcı olur.

İlaç preparatlarına Chlorophyllipt tarafından iyi yardım edilmiştir. Anjinaya neden olan stafilokok enfeksiyonu ile baş etmede yardımcı olur. Bu% 1 alkol ürünü üç kez durulama için kullanılmalıdır. Bizim zamanımızda, bu ilaç aerosol formunda bulunabilir. Bu ilacın tedavisi en az 5 gün devam etmeli, ancak herhangi bir ilacın alerjiye neden olabileceğini unutmayın.

Her zaman geleneksel tıbbı kullanmayın. Gerçekten, anjin tamamen farklı olabilir ve bazı türleri ile, sadece antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir.

Her durumda, hastalığın ilk belirtileri doktora başvurmak en iyisidir. Doğru ve etkili tedaviyi atayacak, hastalığın nedenini belirleyecektir. Ve pürülan keselerin ortaya çıkmasından önce boğaz ağrısını çalıştırmayın. Sonuçta, birkaç kişi haplarla ve hatta enjeksiyonlarla tedavi yapmak yerine, bıçağın altından gitmek isteyecektir. İhmal edilmiş vakalarda, tam iyileşmeyi başarmanın tek yolu budur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

Anjinada augmentin alımı

Foliküler tonsillit ve kronik tonsillit gibi hastalıklara karşı kullanılan en etkili antibakteriyel ilaçlardan biri Augmentin antibiyotiğidir. Angina ve diğer hastalıklar ile Augmentin kanıtlanmış bir çare, birçok doktor viral hastalıklar için hastalara tavsiye ederim.