Loading

Nazal mukoza ödemi: semptomun ana nedenleri

Çocuklarda ve erişkinlerde nazal mukozanın ödemi sıklıkla teşhis edilir ve temel olarak böyle bir patolojik durum sinüzit, rinit veya alerjilerin bir komplikasyonudur. Şişliğin kendisi birçok komplikasyonun gelişmesine neden olabilir, bu nedenle böyle bir semptomun görünümü oldukça ciddiye alınmalıdır.

Nazal mukozanın ödem nedenleri çok farklıdır ve sıklıkla bu duruma enflamatuar bir süreç eşlik eder. Bu patolojinin tedavisi, çeşitli ilaçlar, yıkamalar ve inhalasyonların yardımıyla bir uzman gözetiminde gerçekleştirilir.

Ödem nedenleri

Nazal mukozanın şişmesi farklı virüsleri, bakterileri ve alerjenleri provoke edebilir

Çoğu durumda, burun mukozasının şişmesi, bir viral enfeksiyonun tezahürüdür veya insan vücudunun ciddi bir hipotermisi sonrasında ortaya çıkar. Böyle bir durumda, hasta ağır burun tıkanıklığı ve diğer hastalık belirtilerinin varlığından şikayet etmeye başlar. Özellikle küçük çocuklarda nazofarenksin hızla inflamasyonu ve şişmesi gelişir, çünkü nazal geçişleri çok dardır ve organizmanın yüksek reaktivitesi vardır.

Aslında, bazı enfeksiyon tipleri hemen hapşırma ve kaşıntı görünümünü uyandırmaz ve birkaç gün boyunca sadece burnun şişmesi gözlenebilir. Burun mukozasının şişmesinin en yaygın nedenleri, bakteriyel ve viral rinit ve sinüzittir.

Patolojik bir durumun, burnun şişmesi gibi bir diğer yaygın provoke edici faktörü, vücudun alerjik bir reaksiyonu olarak kabul edilir.

Gerçek şu ki, çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi, kanın alerji aracısı tahsis etmeye başlamasına yol açmaktadır. Ek olarak, hasta burun bölgesinde damarları büyük ölçüde genişletir ve iltihaplar ve duvarları artan geçirgenliklerinden dolayı sıvı kaybetmeye başlar. Bu patolojik durumun sonucu burun mukozasının şişmesidir ve alerjilere kesinlikle herhangi bir ilaç ve madde neden olabilir.

Vasomotor rinit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Burun ödeminin görünümünü hangi faktörler tetikleyebilir:

 • Bir hematom oluşumu eşlik eden çeşitli kuvvetler yaralanma ve vuruşları,
 • insan vücudunda hormon konsantrasyonunda değişiklik
 • Vazokonstriktif ilaçların uzun süreli kullanımı
 • adenoid varlığı
 • alkol kötüye kullanımı
 • daha sonra vazomotor burun akıntısına neden olan vejetatif vasküler distoninin saptanması
 • Burunda yabancı bir cisim almak

Çocuklukta ve erişkinlerde ödem genellikle nazal septumun eğriliğinde ve organın yapısındaki diğer anomalilerde gelişir. Buna ek olarak, burunda çeşitli polipli oluşumlar ve kistler, vücudun bağışıklığında azalma, kalıcı hipotermi ve diabetes mellitus bu patolojik duruma neden olabilir.

Olası komplikasyonlar

Burun mukozasının şişmesi burun sinüslerinde iltihaba neden olabilir

Nazal mukozanın ödemini ortaya çıkarırken, tedaviye hemen başlamak gerekir, aksi halde komplikasyonlar önlenemez. Çoğu zaman, yeterli terapinin yokluğunda böyle bir patolojik durum, burun sinüslerinde inflamatuar bir sürecin gelişmesine neden olur. Böyle bir hastalık genel adı "sinüzit" almıştır, ancak bunlar, enflamatuar sürecin lokalizasyonunun lokalizasyonu, hastalığın şiddeti ve enfeksiyonun tipi dikkate alınarak çeşitli alt türler tahsis edilmiştir.

Gelecekte, sinüzit, patolojik sürecin yakın dokulara yayılmaya devam etmesi gerçeği ile karmaşıklaşabilir. Sinüslerde pürülan eksüda tıkanıklığı vardır ve gelecekte osteomiyelit gibi bir patolojinin gelişmesine neden olabilir. Ek olarak, burnun şişmesi, konjonktivit ve hatta menenjit gibi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle hastalığı yönetmeniz gerekmez ve tanıdan hemen sonra tedaviye başlamalısınız.

ilaç

Burun ödeminin nedeninin travma olması durumunda, bir travma doktoru görmeniz gerekir. Mukoza, nazal septum ve kemiklere verilen hasarın derecesini ortaya çıkaracak ve gerekli tedaviyi seçecektir.

Alerjik kökenli rinitte, alerjenlerin insan vücudu üzerindeki etkiyi dışlamak ve antihistaminik almak gerekir. Solunum sürecini kolaylaştırmak için çeşitli vazokonstriktif damlaların kullanılması tavsiye edilir.

İlaç tedavisi burun mukozasının ödemine bağlıdır.

En sık reçete edilen burun mukozasının ödemi aşağıdaki ilaçlar şunlardır:

 • ksilometazolin
 • oxymetazoline
 • nafazoline

Vazokonstrüktif eyleme sahip preparatların, solunumun hızla iyileşmesi için bir araç olarak kullanılması ve günde birkaç kez damlatılmaması için tavsiye edilmesi önemlidir. Ek olarak, özel jimnastik ve fiziksel egzersizler yardımı ile solunumun normalleştirilmesi mümkün olmadığında yardımlarına başvurulmalıdır.

Nemlendirici damlalar ve nazal spreylerin, mukusun göçünü hızlandırmaya yardımcı olan bir yardımcı olarak kullanılması tavsiye edilir. Bu maddeler genellikle deniz veya maden suyu bazında yapılır ve bu nedenle çeşitli eser elementlerin kaynağıdır. Çoğu zaman Saline, Aqualor, Marimer ve Aqua Maris gibi reçeteli ilaçları ortadan kaldırmak için.

Ödemenin alerjik reaksiyon sonucu gelişmesi durumunda, antihistamin ile vazokonstrüktif eylemi birleştiren ilaçlar reçete edilir.

Bu sayede şişlikleri ortadan kaldırmak, solunumun normalleşmesi ve alerjik reaksiyonun gelişmesini önlemek mümkündür. Burun mukozasının şişmesiyle birlikte popüler damlalar ve spreyler:

Patoloji formu başlatıldığında, antiseptik ve antibiyotik içeren sprey ve damla kullanımı önerilmektedir. Kabarıklığın giderilmesinde iyi bir etki, Isofra, Polydex, Miramistin ve Bioparox gibi ilaçlarla verilir. Buna ek olarak, tedavi nazal kavitenin sulanması için tasarlanmış olan glukokortikosteroidler Nazonex ve Sofrax kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Tedavi prosedürleri

Nazal yıkama, şişme için etkili bir prosedürdür.

Nazal boşluğun şişmesini yıkayarak yıkayabilirsiniz ve böyle bir prosedürü gerçekleştirmek için tuzlu su ile birkaç damla iyot eklenir. Bunu yapmak için, 200 ml ılık suda 20 gram deniz tuzu çözünmeli ve 4-5 damla iyodin eklenir.

Hazırlanan çözelti iyice karıştırılmalı ve burnun yıkanması için kullanılmalı, bir burun deliğine enjekte edilerek diğerinden serbest bırakılmalıdır. Hastanın prosedürle bağımsız olarak baş edememesi durumunda, eczanede guguk gibi bir cihaz satın almanız önerilir.

Evde, halk ilaçları burnu yıkamak için kullanılabilir, ancak sadece bir uzmanla görüştükten sonra. Hastalığa karşı mücadeledeki olumlu etki, aşağıdaki halk çözüm yoludur:

 1. yemeklerde 10 gram anne-üvey anne dökmek, bir bardak kaynar su ile dökmek ve 30 dakika beklemek
 2. hazırlanan ürün filtrelenmeli ve günde birkaç kez burun yıkamak için kullanılmalıdır.

Burun tıkanıklığından ve şişkinliğinden kurtulmak için, pancar ve soğan gibi köklerin sularını kazabilirsiniz. Patolojiyi ortadan kaldırırken iyi bir etki, aşağıdaki şemaya göre yapılabilen inhalasyonlarla verilir:

 • Bir kaç damla okaliptüs yağı, ladin, çam iğnesi, sedir veya köknar kaynar su kabına ekleyin.
 • Hastanın kendini bir havluyla kaplayan, çıkan buhar ve nefes nefese çiftler üzerinde bükülmesi gerekiyor
 • Bu tür inhalasyonlar gerçekleştirmek için hoş olmayan belirtiler tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar günde birkaç kez tavsiye edilir

İnhalasyonlar nazal mukozayı nemlendirir ve şişmeyi azaltır.

Kanıtlanmış ve etkili bir halk ilacı, evde yapılabilecek patates inhalasyonudur. Bunu yapmak için, patatesleri kabuğun içinde kaynatın, suyu süzün ve soğuyana kadar bir havluyla kaplı kökün buharını soluyun.

Hastanın erken iyileşmesi ve burun mukozasının şişmesi için fizyoterapötik prosedürlerin uygulanması tavsiye edilir. Böyle karmaşık bir tedavi, hoş olmayan semptomlardan kurtulmaya ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Patolojiyle mücadele etmek için aşağıdaki prosedürler yazılabilir:

Nazal mukozanın ödemi çeşitli nedenlerle gelişebilir ve zorunlu tedavi gerektirir. Zamanında etkili tedavi yapılmazsa, tehlikeli komplikasyonların ortaya çıkışı ve patolojinin kronik bir forma geçişi mümkündür.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Nazal ödem: nedenleri, belirtileri ve formları, nasıl çıkarılıp tedavi edilir?

Nazal ödem kan damarlarının ve kan akışının genişlemesi sonucu oluşur koku duyusuna. Nazal mukozanın şişmesi hemen hemen her zaman burun nefesleri, burun akıntısı, hapşırma ve diğer solunumsal belirtilerdeki zorluklarla kendini gösteren iltihap ile birlikte görülür.

Vücudu dış ortama nüfuz eden mikroplar burun mukozasında tutulur. Bu bariyer sayesinde, enfeksiyon burun boşluğuna girer ve aşağıdaki organlara girmez. Yabancı maddelere karşı mücadele, vasküler duvarın artan geçirgenliği ve mukozanın refleks ödemi ile kendini gösterir.

Burnun ödemi, belirli bir nedenden kaynaklanan birçok patolojinin bir semptomudur. Bu, yabancı unsurlarla savaşmak için insan vücuduna ciddi bir tehdit oluşturan evrensel bir mekanizmadır. Nazal pasajların ödemi normal nefes almayı engeller ve örneğin beynin hipoksisi gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açar. Bu sorun göz ardı edilemez, derhal ortadan kaldırılmalıdır.

etiyoloji

Kişiye çok fazla sorun getiren ve yaşam kalitesini kötüleştiren burun ödemi nedenleri:

 • Enfeksiyon - bakteriyel veya viral. Hipoterminin bir sonucu olarak ya da diğer olumsuz faktörlerin etkisi altında, yerel bağışıklık savunması azalır, burundaki siliyer epitel fonksiyonları ihlal edilir, nazofarenkste iltihap gelişir.
 • Vücudun alerjik reaksiyonları. Burun boşluğuna nüfuz eden alerjenler, mukoza zarının şişmesi, kan damarlarının genişlemesi ile birlikte lokal aseptik iltihaplanmaya neden olurlar.
 • Travmatik yaralanma burun ve yabancı cisimler. Mukoza bütünlüğünün ihlali, soğuk olmadan ödem gelişmesiyle sonuçlanır. Buruna düşme ve travmadan sonra çocuk, burun ödeminin doğrudan nedeni olan bir iç hematom oluşturabilir.
 • Konjenital anomaliler burun gelişimi - burun septumunun eğriliği ve burun geçitlerinin darlığı.
 • Enfeksiyöz olmayan uyaran - toz, böcek ilaçları, deterjanlar, kimyasal aerosoller.
 • tümörler, burnun polipleri.
 • Hormonal değişiklikler hamileliğin ilk üç ayında.
 • Vazokonstriktif damla uzun süreli kullanımı ve "bağımlılık" gelişmesi.

Soğuk algınlığının ilk belirtileri olduğunda Zalozhennost ve burnun soğuk olmadan ödemi başlar. Bu fenomenin nedeni genellikle olumsuz bir ekolojik durumdur. Kirlenmiş ortamlar burun mukozasını etkiler, saflaştırma ve nemlendirme fonksiyonları ve kabarıklıkları ile baş etmez.

 • Zayıf bağışıklığı olan kişilerde burnun ödemi soğuk suda yüzdükten sonra gelişir, kış şapkasız yürür, soğuk su veya yiyecek içir.
 • çocuklar Adenoidler burun ödeminin ortak bir nedeni haline gelir - nazofarenkste bulunan lenfoid dokunun proliferasyonu.
 • Postoperatif ödem burnun ucu. Burun tıkanıklığı sonrası hastalar hariç, burun şişer.
 • Burun sinüslerinin şişmesi nedeni genellikle odada kuru hava. Mukoza zar kurur ve şişer.

Burun boşluğu ve solunum yollarını kaplayan siliyer epitelyum, burun ön yüzünden nazofarenkse senkronize ve tek yönlü olarak hareket eden siliyalara sahiptir. Normal olarak, hareketlerinden dolayı, solunan atmosfer havası ile birlikte burun boşluğuna giren yabancı maddeler, yok oldukları farenks ve mideye giderler. Çevresel faktörlerin olumsuz etkileri bu işlevi ihlal etmektedir. Toz ve mikroplar burun mukozasına sokulur, tahriş olur, sekresyon sürecini ve sıvı birikimini artırır.

semptomataloji

Nazal ödem, burun solunumunda zorluk, rahatsızlık ve tıkanıklık, hiperemi ve hava yollarındaki mukoza zarının şişmesi ile kendini gösterir. Hastalar burunlarını bir rüyada şişerse, yüksek sesle horlarlar.

Nazal ödem belirtileri patolojinin nedenine bağlı:

 1. Viral enfeksiyonlarla şişmiş burun mukozası, vücut ısısı yükselir, renksiz akıntı görülür, baş ağrısı, kaslarda ağrı, gözyaşı, öksürük görülür. Burun, hastaların ağızdan nefes alması için piyonlar. Nazofarenks yanıkları ve kaşıntılarında koku duyusu azalır veya tamamen kaybolur.
 2. Bakteriyel sinüzitin neden olduğu burun mukozasının ödemi, etkilenen sinüs, yorgunluk, sinirlilik, sinirlilik projeksiyonunda ciddiyet ile kendini gösterir. Burundan, yeşilimsi sarı bir rengin pürülan içeriği, bir koku ve kan damarı ile gelir. Burnun şiddetli şişmesi, çeşitli sinüzit tiplerinin bir semptomudur.
 3. Alerjik rinit Sık sık hapşırma, burnun ödemi, bol mukus akıntısı görünümü ile kendini gösterir.
 4. Burun ödemi - solunum yollarında herhangi bir operasyonun bir sonucu. Yapıldıktan hemen sonra kan dolaşımını zorlaştırır, nefes tamamen yenilenmez, mukoza zar şişirilir ve kabuklarla kaplanır.
 5. Burun travma sonrası ödemi yüzdeki ağrı, şişlik, burun kanaması, çürükler ile kendini gösterir.

tedavi

Geleneksel Terapi

Burun ödeminin tedavisi, patolojinin nedenini ve teşhisini ortaya çıkardıktan sonra başlar.

 • Burun alerjik şişlik ile başa çıkmak için, alerjen ile teması kesmek, burnu durulamak gerekir "Aquamaris "veya" Akvalor " ve herhangi bir antihistamin ilacıTavegil, Tsetrin, Loratodin. Alerjilerle, glukokortikoid içeren yerel antialerjik ilaçları kullanabilirsiniz. "Fliksonase", "Tafen". Burundan nefes almayı kolaylaştırmak vazokonstriktörün düşmesine yardımcı olur - "Tizin", "Nazivin". Çocuklar genellikle atanır "Vibrocil", sadece vazokonstrüktif değil, aynı zamanda antihistamin etkisi vardır. Burun gömüldüğünde, çocuk kesinlikle dozu takip etmelidir.
 • Viral etiyolojinin burnunun şişmesi ile burnu fizyolojik veya tuzlu solüsyonla yıkamak, burun solunumu kolaylaştırmak için inhalasyon yapmak genellikle gereklidir. Hastalara antiviral ilaçlar reçete edilir - "Kagocel", "Ingavirin", antipiretikler - "Ibuklin", "Nurofen". Isınma merhemleri, burnun şişmesi için etkilidir. Mentol veya kafur ile merhem şişlik ve diğer soğuk algınlığı semptomlarını ortadan kaldırır.
 • Bakteriyel rinit Antibakteriyel burun damlaları ile tedavi edilir - "Polidex", "Sofreks", immünostimulanlar - "Tsikloferon", "Bronhomunal", burnun antiseptiklerle yıkanması - "Furacilin", "Miramistin".
 • Buruna travma ile Kanamayı durdurmak için lezyon üzerine soğuk uygulamak gereklidir, rejenerasyonu uyarmak için ödem ve iyileşme merhemlerini gidermek için vazokonstrüktif damlalar kullanın. Nazal boşluğun hijyenini düzenli olarak yapmak gerekir: yıkayın ve kan pıhtılarını ve kabuklarını temizleyin. Hastalar iyileşme döneminde hipotermiyi önlemek, yumuşatıcı ve sekresyon arttırıcı ilaçlar kullanmak için tavsiye edilir.

Fizyoterapi fonoforez, vasküler tonusun normalleştirilmesi ve siliyer epitelyumun çalışmasını içerir; elektroforez ve lazer tedavisi - vasküler distoni ile mücadele yöntemleri.

Burun konjenital anomalileri varlığında cerrahi endikedir ve anatomik nazal yapıları düzeltmeyi amaçlamaktadır. Septoplasti, burnun septumunun doğru şeklini geri yüklemek için bir işlemdir. Bu yöntem, göze çarpan hastaları ve burun tıkanıklığını hafifleten dikkate değer sonuçlar verir.

Kan damarlarının genişlemesi için, elektroplazma koagülasyonu, ultrasonik parçalanma, lazer imhası gerçekleştirilir.

Burundaki neoplazmlar ilaç ve fizyoterapi yardımı ile tedavi edilir. Terapötik etki yoksa, tümör çıkarılır.

Hamilelik sırasında vazokonstriktör damla kullanımı yasaktır. Solunum, nazal kavitenin salin ile yıkanması ve durulanmasıyla güvenli bir şekilde restore edilir. "Yunus", "Akvalor". Burun şişmesini tedavi etmek için akupresür, solunum jimnastiği, ultrasonik inhalasyonlar, geleneksel tıp yardımı ile olabilir.

Burun ödem için ilaç olmayan ilaçlar arasında, inhalasyonlar en etkilidir. Buharın etkisiyle kan damarları genişler ve şişlik azalır. Soluma için bir soda çözeltisi kullanın, bitkisel şifalı otlar - marigold, nane, kekik. Hastalara mümkün olduğunca fazla sıvı içmesi tavsiye edilir, bu da nazal mukusu inceler ve vücuttan çıkarır. Bal ve limon, papatya çayı, et suyu ile çay içmek için yararlıdır. Burun şişmesi için iyi bir yöntem, sinüslerin biber sıva ile ısıtılmasıdır. Küçük parçalar halinde kesilir ve iltihaplı sinüslerin projeksiyonunda burun ve yanaklara yapıştırılır, 10 dakika bırakılır.

Bir çocuğun burnunu şişirmek, sıcak suda yatak bacaklarına gitmeden önce onu vurabilir. Çocuklarda burun akıntısı ve burun ödemini tedavi etmek için, özellikle yeni doğmuş bebekler bir uzman tarafından denetlenmelidir.. Vazokonstriktif damlaların damlatılması yasak olduğu için bunu yapmak kolay değildir. Burun şişmesini önlemek için, çocuk inhalasyon ve burun yıkama şeklinde salin solüsyonu, uçucu yağlar, bitkisel şifalı otlar - halk ilaçları kullanır.

Geleneksel tıp

Burun şişmesini gidermeye yardımcı olan halk ilaçları:

 1. Hava yollarının tuzlu su ile yıkanması. Hazırlanması için yarım çay kaşığı tuz bir bardak ılık suda çözülür ve buruna dökülür. Bu prosedür nedeniyle, mukoza deşarjı sıvılaştırılır ve dışarı doğru çıkar.
 2. Sedir, köknar veya çam esansiyel yağlarıyla yapılan inhalasyonlar kaynar su ile tencerenin üzerine taşınır. Bir havlu ve inhale iyileşmiş çiftlerle örtülüdür. Patates suyunu soluyabilirsin.
 3. Limon suyu, kaynamış su ile seyreltilir, koklanır ve hemen geri verilir. Bu, terapötik bir etki elde etmek için günde birkaç kez yapılır. Seyreltilmiş limon suyunda, pamuklu çubukları nemlendirin ve birkaç dakika boyunca burun deliklerine enjekte edin. Bu araç, bakterisidal ve anti-ödematöz bir etkiye sahiptir, damarların duvarlarını güçlendirir.
 4. Gece için ayaklara iyot yayılır ve üstüne yün çoraplar giyilir.
 5. Bir kıyma makinesinde kıyılmış yaban turpu, bir kapakla kapatılmış ve 15-20 dakika bekletilmiş bir cam kavanoza konur, ardından kapak açılır ve birkaç derin nefes alır.
 6. Kıyılmış soğan ve sarımsak karışımı hazırlayın ve ondan çıkan dumanları soluyun. Bu ilacın anti-enflamatuar, anti-ödem ve iyileşme etkisi vardır.

önleme

Burun ödeminin gelişmesini önlemek için, aşağıdaki kuralları izlemelisiniz:

 • Ana hastalığı - grip, akut rinit, çürükleri tedavi etmek.
 • Aşırı ısınma.
 • Bağışıklık güçlendirmek: temperli, tamamen uyku ve yemek, temiz havada yürümek.
 • "Aquamaris", "Dolphin" önleyici amacı ile gün boyunca kullanın.
 • Enfeksiyöz hastalarla temastan kaçının.
 • Alerjenlerle temastan kaçının.
 • Burun anormal yapılarını restore etmek.
 • Burnunu incitme.
 • Aynı vazokonstriktif damla uzun süre kullanmayın.
 • Kötü alışkanlıklarla savaş.
 • Odadaki havayı nemlendirin.
 • Patolojinin ilk belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın.

Bu temel kurallara uyulması, burun iltihabı ve burun ödemini önemli ölçüde azaltacaktır.

Burun şişmesinin göz ardı edilemeyecek ve kendi başına gitmesine izin verilebilecek çeşitli hastalıkların sinsi bir belirtisi olduğu unutulmamalıdır. Bu işaret gizli bir hastalığa neden olabilir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. KBB doktoruna zamanında ziyaret, bu semptomu ortadan kaldırmaya ve gelecekte sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Sadece bir profesyonel, patolojinin nedenini belirsiz bir şekilde belirleyebilir ve etkili bir tedavi önerebilir. Doğru tedavi, başarılı tedavinin anahtarıdır!

Nazal mukoza ödemi

Nazal mukozanın şişmesi nedir?

Nazal mukozanın ödemi, nazal mukozanın şişmesidir, bu da burun bölgesine aşırı kan akışıyla oluşur. Genellikle şişlik, enflamatuar bir süreç ile eşlik eder.

Burun mukozası, gelen enfeksiyonu vücutta geciktiren ve diğer organlara nüfuz etmesini engelleyen bir bariyerdir. Mukoza şişmesi, vücudun, refleks reaksiyonuna neden olan yabancı elementler veya yaralanmalarla mücadele ettiğini gösterir. Tehlikeye cevaben vasküler geçirgenlik artar ve kan ihtiyacı olan organa yardım eder.

Nazal mukoza ödeminin nedenleri

Çoğu zaman, burun şişliği üç nedenlerden biriyle oluşur:

Vücudun alerjik reaksiyonu;

Nazal bölgeye mekanik hasar.

Alerji ortaya çıkar çünkü insan vücudu bazı maddeleri yabancı olarak algılar. Bu maddeler nelerdir - her bir organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak, 300'den fazla ortaya çıkan tüm alerjenler. En yaygın olanı hayvan kılı, bitkilerin poleni, narenciye, ilaç ve kimyasallardır. Alerjenin etkisi altında, burun damarları genişler, mukoza, alerjenin vücuda girmesini önlemek için aktif olarak bir sır geliştirmeye başlar ve bu, şişmeye neden olur.

Böyle akut solunum enfeksiyonları, ödem ve burun tıkanıklığı gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisi için 5 gün sonra gerçekleşir, ancak bakteriyel enfeksiyon sinüslere yayılmaması durumunda bu, böyledir. Aksi takdirde, sinüzit gibi hastalıklar, sinüzit gelişebilir. sinüslerin iltihabı tedavi edilmezse, bu hayatı tehdit eden sonuçlara yol açacaktır: birikmiş irin mukoza yoluyla ve çene, göz veya beyin alana kırılabilir.

Nazal mukozanın şişmesine neden olan inflamatuar süreçler hipotermiden kaynaklanabilir. Soğuk suda banyo yapmak ya da bir başlık olmadan kış aylarında açık havada kalmak özellikle zayıf bağışıklığı olan kişiler için tehlikelidir. Çoğu zaman, iltihap nedeni soğuk yiyecek veya içecek olarak kullanılabilir.

Çocuklarda, nazal mukoza ödeminin nedeni genellikle adenoidlerdir - nazofaringeal tonsilin dokularının hipertrofisi. Bu fenomen sık soğuk algınlığı, kötü sağlık, vitamin eksikliği nedeniyle olabilir.

Bir burun alanında alınan travmadan sonraki ödem, bir organizmanın doğal bir reaksiyonudur. Mekanik bir travma ile, mukoza zarının bütünlüğü bozulur ve vücudun savunması "hasarı" telafi etmeye çalışır. Ödemin boyutu ve ortadan kaldırılması için gereken süre, yaralanmanın ciddiyetine ve mağdurun genel sağlığına bağlıdır. Yüksek bağışıklığı olan kişilerde, dokuları yeniden üretme yeteneği çok daha yüksektir. Örneğin diyabet hastası olanlar, yaralar ve çürükler daha uzun süre iyileşir.

Nazal mukozanın ödemi hormonal bozukluklardan kaynaklanabilir. Çoğunlukla hamile kadınlar, özellikle de dönemin ilk aylarında bu durumdan muzdariptir. Bunun nedeni, vücudun normal seyrini destekleyen bir hormon olan progesteronun aşırı salınımıdır. Doktorlar sinüzitten muzdarip kadınların çoğunun yüksek düzeyde kadın hormonlarına sahip olduğunu fark ettiler.

Nazal mukozanın diğer nedenleri:

burun, iyi huylu veya habis tümörler;

nazal septumların kıvrılması;

burun pasajlarının doğuştan darlığı;

yabancı cisimlerin burun pasajlarına girme;

Alkollü içeceklerin kullanımına tepki.

Nazal mukoza ödemi belirtileri

Görme olarak mukozal ödem, burun boşluğuna bakılarak belirlenebilir. Mukus, bir kural olarak, kırmızı ve şişmiş bir görünüme sahiptir. Ancak, mukoza zarını incelemek her zaman mümkün olmadığından, ödem, bu alanda burun tıkanıklığı, nefes alma zorluğu, ağırlık hissi hissi olarak karakterize edilebilir.

Burun şişmesine neden olan solunum veya viral hastalıklara genellikle ateş, bol renksiz veya yeşilimsi akıntı, baş ağrısı veya kaslarda "kırılma" ağrısı eşlik eder. Kural olarak, burun "piyon", nefes almak neredeyse imkansızdır. Kokulara olan hassasiyet kaybolur, burunda kuruluk ve yanma hissi ortaya çıkabilir. Kocaman bir göz yaşlanmaya başlar, "gözlerdeki kum" hissi.

şişme paranazal sinüslerde isabet enfeksiyon neden ise, hasta sinüslerde bir baş ağrısı ve ağırlık hisseder - burun bu "kanatları" ve alnının ortasına. Bir kişi hızla yorulur, sinir bozulur ve durumu "kırık" olarak tanımlanabilir. tuhaf keskin koku (kendisi duymadığını hasta) eşliğinde kanla ve bölüm biriktirildiği - irin axils bazen yeşilimsi veya sarı deşarj şeklinde burun yoluyla girip parçası bulunmayan, oluşturulur. Püyün çok fazla birikmesi ve kabuğun içinden kıvrılarak yüzün ve başın diğer kısımlarına yayılması muhtemeldir.

Alerjik burun ödem aşağıdaki belirtiler vardır:

burun mukozasının anlık ödemi;

renksiz bir sıvının izolasyonu;

Bazen burunda alerjik bir şişlik, boğazda bir "boğulma" ve yüzdeki cildin kaşılması ile eşlik eder. Bu tür belirtileri yok etmek, özellikle alerjen tanımlanmış ve kaldırılmışsa, yeterince hızlı olabilir. Bitkilerin mevsimsel alerjilerinde olduğu gibi, şişlik günler hatta haftalar boyunca devam etmez.

Mukozada şişme diğer nedenlerden kaynaklanırsa - travma, tümörler, septa eğriliği, o zaman muhtemelen burundan herhangi bir akıntı olmayacaktır. Ancak şiddet, tıkanıklık, rahatsızlık ve nefes alma ile ilgili sorunlar - devam edecektir. Nazal mukozanın ödeminin karakteristik bir işareti horlamadır.

Nazal mukozanın şişmesi nasıl kaldırılır?

Ödemenin bir travmadan kaynaklanması durumunda, travmatoloğa, dokuların, nazal septumların, kemiklerin bir dereceye kadar hasarını tanımlamak için ele alınması gerekir. Alerjik reaksiyonlar durumunda, alerji doktoru, ödem bir solunum hastalığı veya bunun sonucu olarak ortaya çıkarsa yardımcı olacaktır - bir kulak burun boğazına başvurmak gerekir. Özel tehlike, vücudu henüz ağızdan tam solumaya adapte edilmemiş olan bebeklerde mukusun şişmesidir. Buna ek olarak, burun solunumu ile ilgili sorunlar çocuğun memeden vazgeçmesine yol açacaktır.

mukoza zarının şişmesi zararlı değildir ve onunla kendini başa olabileceği bir kişinin emin değilse, reçetesiz eczanelerde satılan birçok ilaç yardımcı olacaktır ondan kurtulmak, hem de evde gerçekleştirmek kolay basit prosedürler.

Mukoza ödemine neden olan alerjik reaksiyonlarda, vücut üzerindeki alerjene maruz kalma olasılığını dışlamak ve bir antihistamin, örneğin Suprastin'i almak gerekir. Solunum sürecini kolaylaştırmak için vazokonstriktif damlalar kullanılabilir. Birkaç saat sonra alerjik reaksiyon geçmediyse veya şişlik farenkse yayıldıysa, tıbbi yardım almalısınız.

Solunum hastalıklarının neden olduğu burun ödemi ile, enfeksiyonların ortadan kalkmasıyla, semptomların ortadan kalkacağı yıkım odaklarında çalışmak gerekir. hastalığın nispeten hafif formları da, etkin bir şekilde burun tuz yıkama, iltihaplı burun akıntısı, ateş, baş ağrısı eşlik etmediği, inhalasyon, solunumu kolaylaştırmak için uygulama merhemler ve damarlarının daralmasına spreyler. İkincisi ile ilgili olarak, onların bir çare olmadıklarını, ancak sadece semptomları hafiflettiklerini belirtmek gereksizdir. Buna ek olarak, vücut bu tür araçlara hızla alışır ve bu da kendi başına problemlerle başa çıkmayı ve yardım beklemeyi başarabilir. Bu nedenle, art arda 5 gün boyunca damla kullanmamanız tavsiye edilir.

Antiviral ilaçlar ve iç kabul - tozlar, tabletler şeklinde. Bu tür ilaçlar, vücuttaki patojenik bakterilerin çoğalmasını önler, diğer organları ve sistemleri etkilemelerine izin vermez. Bu ilaçların etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır, ancak birçok yan etkisi vardır (gecikmiş olanlar dahil) ve hamile kadınlarda ve çocuklarda kontrendikedir.

Enfeksiyon burnun sinüslerine girdiğinde, hem yerel hem de dahili kullanım için ilaçlar kullanılır: antiseptikler, antibiyotikler, immünostimülanlar. Sinüslerde pus birikmesi varsa, furatsilina veya diğer antimikrobiyal ajanlar ile acilen durulanmalıdır. Durulama en iyi şekilde doktorun gözetiminde yapılır, çünkü dikkatsiz işlemle enfeksiyon iç kulağa geçebilir.

Nazal mukozada şişme varsa, ancak sekresyon yoktur, muhtemelen ödem neden olur - mekanik hasar. Yaralanma nedeniyle burun şişmesi meydana gelirse, yapılacak ilk şey hasarlı bölgeye soğuktur. Bu, kan damarlarını daraltmaya ve kan ve lenf akışını durdurmaya yardımcı olacaktır. Bu şişlik, kural olarak, dokular iyileştikçe, kendiliğinden geçer. İyileştirme merhemleri yardımıyla rejenerasyona yardımcı olmak mümkündür ve şişme vazokonstrüktif damlalarla alınmalıdır. Ciddi durumlarda, cerrahi müdahale gereklidir.

Ödemin nedeni hormonal bozukluklar ise, örneğin, kadın hormonları aşırı, doktor, hastanın hormonal arka planı inceledikten sonra, belirli bir hormon seviyesini düşüren ilaçlar reçete.

Halk ilaçları

Sentetik ilaçların kullanımı genellikle tüm vücuda zarar verir, özellikle de belirli ilaçlara veya zayıflamış bağışıklığa sahip olanlara zarar verebilir. Bir kişinin gastrointestinal sistemi, çeşitli bozukluklara, vücudun doğal mikroflorasının ihlaline, patojenik bakterilerin yeniden üretilmesine neden olabilen kimyasal maddelerden ciddi şekilde etkilenir. Bu nedenle, halk ilaçlarının kullanımı, tedavi için vücuda daha güvenli ve güvenlidir, ancak özellikle zor durumlarda, bu yöntemlerin çoğu güçsüzdür.

Viral enfeksiyonların neden olduğu burun mukozasının şişmesini tedavi etmek için aşağıdaki tarifler uygundur:

Solunum yolunun deniz tuzu çözeltisi ile durulanması. Bunu yapmak için, 1 çay kaşığı deniz tuzu, 0.5 litre ılık kaynamış suda çözülür, iyice karıştırılır. Çözelti bir burun deliğine dökülmeli ve diğerini geçirmelidir. Tuz, mukusu inceler ve salımını artırır. Mukozaya zarar vermemek için, prosedürün günde üç defadan fazla yapılması önerilmez. Bu durumda, yıkamadan önce burun serilmemelidir. Burun yıkamak için prosedür hakkında daha fazla bilgi edinin.

İyot çözeltisi. Kronik sinüzit için nazal geçişlerin iyot çözeltisi ile yıkanması önerilir. Bir bardak ılık suya bir veya iki damla iyot eklenir ve durulama yapılır. Çözümü yutmanız tavsiye edilmez.

Uçucu yağ ile inhalasyonlar. Geniş bir tencerede su kaynatın, kaynar suya birkaç damla esansiyel yağ, çam veya sedir yağı ekleyin. Bundan sonra, buharı teneffüs ederek kafanızı bir havluyla örtecek şekilde tavaya doğru bükün. Soluma 15-20 dakika boyunca günde birkaç kez yapılır.

Patates inhalasyonu. Bu, uzak atalarımız tarafından kullanıldı, onun özü son derece basit. Patatesleri kabuğun içinde pişirmeniz, suyunu boşaltmanız ve pot ile birlikte bir havlu ya da battaniye ile örtmeniz, patates çiftlerini soğuyana kadar teneffüs etmeniz gerekir.

Soğan suyu tedavisi. Soğan, bir rende üzerine sürülür veya bir tavada doğranır, alınan kütlenin 3 çay kaşığı bir bardak kaynamış su ile dökülür, bir çay kaşığı bal eklenir, yaklaşık 40 dakika ısrar edilir. Ortaya çıkan infüzyon, burnu yıkamak veya günde birkaç kez her burun deliğine 5 damla atmak için kullanılır. Reçete içindeki su miktarı ürünün etkinliğini artırarak 2-3 kat azaltılabilir, ancak aynı zamanda burun mukozasının yanması riski vardır.

Aloe suyu. Bitkinin alt yaprakları kesilmeli, yıkanmalı, daha sonra et kıyma makinesi ile gezdirilir, gazlı bezle sıkılır. Bu meyve suyu bal ile 1: 1 oranında karıştırılır ve her burun deliğine 3 kazılarak günde 4-5 kez düşer. Bu tür bir karışım sadece ödemeyi ortadan kaldırmaz ve burun tıkanıklığını giderir, aynı zamanda mukozanın iyileşmesini de hızlandırır.

Mukus ödemi pancarı. Taze sıkılmış ham pancar suyu 1: 1 oranında su ile karıştırıldı ve her burun deliğine 2-3 damla kazıldı. Ancak, bu tarif herkes için uygun değildir - yanık mukusuna neden olabilir. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. İkinci durumda, pişmiş pancarın suyunu kullanabilirsiniz. Havuç suları (üç kısım) ve pancar (bir kısım) karışımı da kullanılır.

Ödemeye karşı bal. Arıcılık ürünlerine alerjisi olmayanlar ödem ve nazal tıkanıklığı gidermek için balı başarılı bir şekilde kullanabilirler. Doğal ısıtılmamış bal, 1: 1 oranında su ile seyreltilir ve gün içerisinde birkaç damla buruna gömülür. İçeride bal almak da yararlıdır - antimikrobiyal etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun virüslerle savaşmasına yardımcı olur. Yetişkin kişiye günde 100 gram bal, çocuklara - 50 gramlık yemek mümkündür.

Bitkisel tedavi. Ödemi çıkarmak papatya ve calendula gibi bitkilerin kaynatılmasına yardımcı olacaktır. Papatya, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, mukozayı geri kazanmaya yardımcı olur. Calendula, antiseptik ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir, vücudun savunma sistemlerini harekete geçirir. Et suyu hazırlamak için, bir çorba kaşığı kuru karışım almanız, kaynar su dökmeniz ve yaklaşık 20 dakika su banyosunda tutmanız gerekir. Daha sonra et suyu oda sıcaklığına soğutun ve burnu durulayın.

Eğer burnun sık yıkanması kuruluk ve mukozada tahrişe neden olduysa, anti-inflamatuar etkisi olan deniz topalak yağı kullanabilirsiniz. Her bir burun deliğine 1-2 damla yağ damlatmak yeterlidir, mukusun normal bir duruma getirilmesine yardımcı olacaktır.

Yıkamanın, otlar ya da balla tedavi edilmesine yardımcı olmaması ve nazal mukozanın şişmesi, hoş olmayan semptomlar ya da ağrı ile birlikte bir haftadan fazla sürer, bir doktora danışmak ve geleneksel tıbbı tedaviye başlamak gerekir. Uzun süreli veya yanlış seçilmiş tedavi, hastalığın kronik formunun gelişmesine katkıda bulunabilir.

Yazının yazarı: Vafaeva Julia Valerievna, nefrolog

Nazal mukoza ödemi: etkili tedaviler

İÇİNDEKİLER

İnsan vücudundaki mukoza, enfeksiyonların çeşitli iç organlara nüfuz etmesini engelleyen koruyucu bir bariyer görevi görür. Patojenik mikroorganizmalar burun pasajları içine girdiğinde, bu doku, herhangi bir "tehdidi" hızlı ve aktif olarak yok etmek için kan akışı nedeniyle boyut olarak artmaktadır. Koruyucu işlevler, soluduğumuz havanın virüslerden, bakterilerden, alerjenlerden, kirlenmiş ortamın ince parçacıklarından ve benzerlerinden süzülmesine yardımcı olur.

Mukozanın çok sayıda siliyer hücreyle kaplı olması nedeniyle, epitelyumun eşsiz yapısı burun geçişleri boyunca penetran patojenlerin çok yavaş ilerlemesini sağlar. Her bir siliyer hücre, sadece 1 saniyede otuz sarsıntıya kadar 0.5 bine kadar mobil kirpikler içerir. Aktif çalışma sırasında, siliyer epitel mikroorganizmaları yok eder ve katı partikülleri havadan tutar.

İnsan vücudu aşırı soğutulmuşsa veya bağışıklık sisteminin işlevselliği azalırsa, siliyer hücreler siliaların hareketlerini yavaşlatır ve patojenler solunum yolu boyunca daha uzağa geçer. Sonra mukozanın refleks reaksiyonunu başlatır: şişmeye başlar, iltihaplanır, daha fazla kan ve lenf "ağrılı bölgeye" ulaşır.

Mukoza ödemi belirtileri

Bir kişinin 2 tipe ayrılan semptomların varlığından dolayı burun mukozasının ödemi olup olmadığını belirlemek için:

Enflamatuar tip belirtileri, hastanın genel esenliğini etkileyen bozukluklarla karakterizedir:

 • Burun boşluğunda kuruluk vardır, yanma oluşur, ödem alanı artar;
 • Aşırı kurutulmuş yüzeyden dolayı, doku sürekli tahrişe neden olur, bu da sık sık hapşırmaya neden olur;
 • Bazen gözlerin tahrişi karıştırılabilir, gözyaşı görülür;
 • Alın, tapınaklarda baş ağrılarının gelişimini provoke eden kurslar;
 • Sıcaklık yükselebilir.

İşlevsel olmayan bir tablonun belirtileri, vücutta daha ciddi değişikliklerin meydana geldiği bozukluklardır:

 • Nefes alma zorlaşır ya da imkansız hale gelir, bu da beyindeki normal kan dolaşımını olumsuz etkiler, bu nedenle hastalar düşük çalışma kapasitesine sahiptir, hafıza bozulur;
 • Koku fonksiyonu kaybolur, iştah azalır bu yüzden;
 • Sıvı tahliyesini bozun, pürülan eksüda olabilir;
 • Ses değişiyor.

Böyle bir semptom, henüz ağızdan nefes almayı bilmeyen yeni bir bebekte ortaya çıkarsa, nefes alırken solunum durur.

Mukoza şişmesi: yaygın nedenler

Nazal kavitede doku ödeminin gelişmesinin üç ana nedeni vardır:

 • Solunum yolu hastalığı;
 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Mekanik etki.

Dokunun en sık görülen ödem nedeni vücudun hipotermidir. Koruyucu siliyer epitelyum yavaşladığı anda, bir kişinin ayakları donması veya soğuk algınlığı yakalaması yeterlidir. Böylece, zamanla tedavi edilmediği takdirde, mukozanın kronik ödemine geçebilecek olan solunum hastalığını başlatır.

Kabuk şişmesi nedeni budur çünkü hasta sürekli olarak solunumun bozulmasına neden olur, normal beyin dolaşımı tıkanır. Oksijen eksikliği sık baş ağrılarına yol açar ve paranazal sinüslerin yetersiz havalanması sinüzit ve sinüzit gelişimini tetikleyebilir.

Kronik ödemin ilk semptomu sadece çalışma sırasında değil, aynı zamanda uykuda da nefes darlığı olacaktır. Bazen sadece bir burun deliğini nefes almak zordur ve diğeri havada daha iyi hava sağlar. Böyle belirtileriniz varsa, LOR'a başvurmalısınız, çünkü şişme diğer ciddi hastalıklara neden olabilir:

 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Nazal septumun yanlış yapısı;
 • Polip veya adenoidlerin gelişimi;
 • Beyninde fıtık.

Alerjik reaksiyonlarda ödem belirli bir alerjen türünden kaynaklanır. Bu mevsimsel polen, ilaç, gıda, kontamine çevre, vb olabilir. Bu durumda, nazofaringeal mukozanın büyük bir şişmesi vardır.

Alerjen burun boşluğuna girdiğinde, zar anında reaksiyona girer: hemen şişmeye başlar, sıvı mukus salınır, boğazda sık sık hapşırma görülür, kuru öksürüğü rahatsız edebilir, ses değişir. Bazen bu semptomlar kanama, baş ağrısı ve yüz ağrısı, burnun ucundaki deride tahriş, göz altında koyu halkaların oluşumu ile karışır.

Alerjik şişliğin ilk belirtileri varsa, alerjenleri çıkarmak için burun boşluğunu yıkamanız gerekir. Bunun için sıcak kaynamış su kullanabilirsiniz ve antialerjik bir madde alabilirsiniz.

Nazofarenkste cerrahi müdahale sonrası dönemde mukoza da şişebilir. Bu rahatsız edici kan dolaşımına ve sinüslerin yetersiz drenajına bağlıdır. Rehabilitasyon sonrası dönem, boşluğun düzgün bakımını içermelidir, çünkü yaraların iyileşmesi ve bağ dokusunun oluşmasından önce, membran sürekli olarak tahriş edicidir ve enflamatuar süreçlere eğilimlidir.

Kronik ödemde mekanik hasarı önlemek için, bu bakım dizisini izlemeniz gerekir:

 1. Operasyondan 5 gün sonra, burun antiseptikler ile yıkayın;
 2. Sadece 4 gün ile kabukları ve kuru kan pıhtılarını temizleyebilirsiniz;
 3. Ölü mendili hızlı bir şekilde çıkarmak için, kortikosteroidleri merhem şeklinde kullanmanız gerekir;
 4. Mukoza zarlarını periyodik olarak nemlendirir;
 5. Eksüda drenajını iyileştirmek için mukolitikler kullanın.

Nazal mukoza ödeminin tedavisi

Nazal kavitede yumuşak dokunun şişmesi bir solunum yolu viral hastalığından kaynaklanıyorsa, terapi bu gibi adımlarla gerçekleştirilir:

 1. Solunumun iyileştirilmesi için hamlelerin şişmesi kaldırıldı. Uzmanlar, gemilerin daraltma etkisiyle birkaç günlüğüne bir düşüş tayin ederler;
 2. Yeni virüslerin nazofarenks içine girmesini önlemek için, dezenfeksiyon için özel sıvılar yardımcı olacaktır;
 3. Antiviral ilaçların alınması tavsiye edilir;
 4. Yatağa yaslanın, iyi uyuyun ve 3 gün boyunca ısıtın;
 5. Eğer bir bakteriyel enfeksiyon virüse bulaşırsa, o zaman antibiyotik almanız gerekir;
 6. Vücudun patojenik mikroorganizmalarla savaşma kabiliyetini arttırmak için C vitamini açısından zengin besinler tüketin.

Bazı durumlarda, tıbbi yardım olmadan yapamazsınız. Örneğin, sıklıkla ödemin yanlış tedavisi ile zarf, hacimde artmaya ve polipler oluşturarak genişlemeye başlayabilir. Bunları elimine etmek için, cerrahi yöntemler kullanılır, genellikle cerrahi sırasında minimal ağrı ve kan kaybının yokluğunu sağlayan bir lazer cihazı kullanılır. Cerrahi girişimden sonra, konservatif tedavi yöntemleri de ek olarak kullanılmaktadır.

Bazen, endonazal aletler operasyonları yürütmek için kullanılabilir. Hassas cerrahi aletler, sinüslerin ve felçlerin uzak bölgelerindeki patolojik sorunları ortadan kaldırmanıza izin verir. Bu operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İşlemden sonra, yaklaşık bir hafta boyunca bir doktor gözetiminde yatan hastahanede kalmanız gerekir.

Kalıcı ödem, kavisli bir septuma neden oluyorsa, o zaman septoplasti yapmak gerekli olacaktır. Uzmanlar kabuk şişmesinin nedenini belirler ve en uygun tedavi yöntemini tek tek seçerler.

Vazokonstriktif damla uygulaması

Solunum hastalığının ilk semptomları ortaya çıktığı zaman, birçok hasta bağımsız olarak, şişmeyi ve burnu boşaltarak yok etmek için vazokonstriktörleri satın alır. Ancak, bu tür araçların 10 günden fazla kullanılmadığı ve aynı zamanda talimatlarda belirtilen dozu tam olarak takip ettiği unutulmamalıdır. Vazokonstrüktif damlalar, sadece hastalığın belirtilerini geçici olarak ortadan kaldırabilir, ancak nedenini tedavi edemez. Ve uzun süreli kullanımı ile bağımlılık vardır.

Şişmeyi etkili bir şekilde rahatlatan ve nefes almayı iyileştiren birçok ilaç vardır. Bazı fonlar birkaç saat çalışıyor, diğerleri - günün çoğu. İlaç firmaları, vazokonstriksiyon için damlalar sunmaktadır, bunlar aktif maddeler şunlardır: fenilefrin, naphazolin, oksimetazolin, xylometazoline.

Geleneksel tıp

Mukoza zarını geri yüklemek için, geleneksel tıbbın basit ve uygun fiyatlı yöntemlerini kullanabilirsiniz:

 • Burun iyotlu su ile gömün. Bunu yapmak için 1 çorba kaşığı alın. kaynatılmış su ve çözülür 1 damla iyot. Böyle bir sıvı günde üç kez sindirilir. Tedavinin etkisi 3 gün sonra görünür olacaktır.
 • Burun oymak için bitkisel şifa hazırlayabilirsiniz. 1 çay kaşığı Meşe kabuğu su banyosunda 15 dakika ısınır ve 2 saat daha kapalı bir kapta ısrar eder. Burun, günde 3 kez sıcak et suyu ile gömün.
 • Mukusun drenajını iyileştirmek için üç bitkinin infüzyonu: meyankökü, marshmallow, elecampane. Her bitki aynı miktarda alınır, 0.5 litre dökülür. su ve 8 saat ısrar ediyorlar. İnfüzyon günde üç kez 0,5 bardak içilir.
 • Yıkama için deniz tuzu uygundur (2 yemek kaşığı suya 1 çay kaşığı). Sıvının sıcaklığı sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Çözelti geniş bir daire içine dökülür ve her burun deliği sırayla çizilir. Yıkamayı günde 4 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Taze havuç suyu, birkaç damla zeytinyağı ve sarımsak suyu ile karıştırılır. Günde 3 kez gömün, her burun deliğine sadece 2 damla.
 • Ayrıca suyu beyaz soğandan (4 çay kaşığı) sıkarak 1 çay kaşığı ile karıştırabilirsiniz. güçlü değil tatlım. Sıvı 30 dakika bekletilir, daha sonra burnun 2 içine gömülür, günde 3 kez düşer.

Ne yapmalı veya hamile kalmalı?

Çocuğun bekleme döneminde, en yaygın mukozal ödem tedavisi yöntemleri kullanılamaz. Birincisi, vazokonstrüktif damlaların kullanımı, sadece burun boşluğunda değil, aynı zamanda plasentada da kan damarlarını daraltmaya yardımcı olduğu için fetusun yaşamı için bir tehdit olabilir. Ve bu hipoksiye yol açacaktır.

Şişmeyi azaltmak için güvenli bir yöntem:

 • Nazal pasajların, hazırlanan salin solüsyonları veya farmakolojik tuz çözeltisi ile durulanması;
 • Normal solunumu düzeltmek, burun köprüsünün ve burnun kanatlarının basit bir masajına yardımcı olacaktır. Ayrıca burnun altındaki ve çenedeki noktalar üzerindeki baskıyı da olumlu etkiler.
 • Solunum jimnastiği yapabilir, nefes alabilir ve sadece bir burun deliğini soluyabilirsiniz. Sonra prosedürü karmaşık hale getirebilirsiniz: ağzınızla nefes verin ve burnunuzu soluyun.
 • Solunum hastalıkları için ayaklarınızı sıcak tutmanız tavsiye edilir. Gece için çorapların içine dökülen uygun hardal tozu.
 • Genel bağışıklık güçlendirmek için, rendelenmiş elma ve şeker (1: 1 oranında) ile karıştırılmış rendelenmiş horseradish tıbbi bir karışımı kullanabilirsiniz.

Ev prosedürleri yardımcı olmazsa, LOR ile iletişime geçmeniz gerekir. Doktor ultrasonik inhalasyonları reçete edecektir.

Çocuklara ne yardım edecek?

Bebeklerde ve okul öncesi çağındaki çocuklarda mukoza ödemini tedavi ederken, vazokonstriktif ilaçlar kullanılmamalıdır, bu nedenle geleneksel tıptan yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir:

 • Bir kaç dakika tamponlar için burun deliklerine yerleştirin, tuzlu suyla nemlendirin (100 gram su içinde seyreltilmiş 0.5 çay kaşığı tuz).
 • Uçucu yağlar ile buhar inhalasyonları yapabilirsiniz (köknar, okaliptüs).
 • Calendula, psyllium ve üvey anne (1 madde su başına eşit miktarlarda bitkilerin 1 yemek kaşığı) burun infüzyonu içine damlatmak için. Sıvı 5 dakika kaynatılır, saat ısrar edilir. 3 damla ılık bir çözelti damlatılır.

Bir çocukta burun tıkanıklığını görmezden gelmenin, nefesin durmasına, konuşma ve duyma gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinin unutulmaması önemlidir. Kendi kendine tedaviye başlamadan önce, LOR'u göstermek daha iyidir.

Burun tedavisinde ödem

Burun boşluğunun iç kısmı mukus epitelyumu ile kaplıdır. Bunun özelliği, artan hassasiyet, kan damarlarının yüksek oranda zenginleşmesi ve çeşitli kökenlerin uyaranlarına tepki verme yeteneğidir. Solunum sisteminin birçok hastalığı, burun mukozasının şişmesine neden olur, ancak alerjilerin bir sonucu olarak benzer bir patolojik fenomen gelişebilir. Ödemin ilerlemesi rahatsızlığı ortadan kaldırma ihtiyacına neden olur, ancak burnun iç yüzeyindeki iltihabın tam nedenini belirleyen sadece bir doktor belirli ilaçları reçete edebilir.

Neden burun mukozası şişer?

KBB uygulamasında, üç ana neden, siliyer epitelyumun şiştiği ve iltihaplandığı şekilde sınıflandırılır. Bu faktörler, hastanın vücudu için, sadece tek başına değil, aynı zamanda kombinasyon halinde de olabilir. Ayrıca, bir kategorinin etkileri diğerinin gelişimi için verimli bir zemin oluşturabilir.

 • Solunum hastalıkları.
 • Mekanik etki.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Hormonal bozukluklar.

Memenin şişmesinin en yaygın nedeni vücudun hipotermidir. Genel bağışıklık tepkileri de azaldığı için, siliyer epitel koruyucu özelliklerini yavaşlatır. Eğer bir kişi sadece bacakları veya boğazı süpürebilirse, sonuç, bir terapötik önlemin yokluğunda, mukoza zarının iltihaplanmasının kronik bir form elde etmesine izin veren bir solunum hastalığıdır.

Bu durumun negatif tarafı solunum yolunun tıkanmasıdır, bu da beyin dokusunu tamamen oksijene doyurma yeteneğinden yoksun bırakmaktadır. Bu, hipoksinin nasıl geliştiği - hasta, sık baş ağrıları, esneme, halsizlik, uyuşukluk, genel halsizlik hakkında endişelenmeye başlar; çalışma kapasitesini azaltır. Diğer, solunum yolu enfeksiyonunun daha az ciddi sonuçları yok:

 • Burun septum yapısının bozulması
 • Polip veya adenoidlerin oluşumu
 • Beynin çeşitli bölgelerinde fıtık gelişimi

Alerjik ödem özellikle tehlikelidir: bu patolojik fenomen, yetişkinlerin ve çocukların hayatları için bir tehdittir. Mukozanın şişmesi şeklindeki reaksiyon, uyarıcının burun boşluğuna girmesinden hemen sonra ortaya çıkar. Hasarın aynı zamanda nefes alma ve lakrimasyondan tam teşekküllü Quincke'nin ödemine kadar olan süreç farklı olabilir - süreç aynı zamanda boğazı kapatarak tek bir nefes bile almayı imkansız kılar. Bu durum, ölümcül bir sonuçla dolu olduğu için acil tıbbi müdahale anlamına gelmektedir.

Bir alerjen, çiçeklerin poleni, ürün ve parfüm kokuları, ilaçlar, hayvan kılı, kuş tüyü ve hatta parfüm hijyen ürünleridir. Boğaz, konjunktivit, kuru öksürükte sık hapşırma, ses değişikliği, persenia ve rahatsızlık gibi belirtilerle ödem gelişiminin başlangıcından şüphelenmek mümkündür. Hasta uzun süre öksürmeye zorlandığında, fiziksel çabaların etkisi altında, burun epitelyumunun iç tarafına yerleştirildiği küçük kan damarları tahrip olur ve kanama meydana gelir.

alerji kronik formda, mukozal ödem kafatası kemikleri ağrıyan, gözler, baş ağrısından altında koyu halka oluşumu ile birlikte, zayıf burun ucu, yorgunluk ve duygu deri ve tahriş lezyonlar. Hastalığın bu seyri, burun boşluğunun sistematik bir şekilde yıkanmasını ve ardından antialerjik bir ilacın kullanılmasını gerektirir. Durum çalışma yeteneğine yansır, bu nedenle tedavi süresi boyunca kendinizi aktiviteyle sınırlandırmalısınız.

Solunum yolu üzerinde yapılan ameliyat sırasında, mukoza zarı da şişebilir - bu, dokularda kan dolaşımının geçici olarak bozulmasından kaynaklanır. İltihap eğilimli dokuyu korumak için, tüm rehabilitasyon dönemi boyunca nazal kavitenin durumuna dikkat etmek gerekir:

 • Ameliyattan bir hafta sonra, burnu oda sıcaklığına ısıtılmış antiseptik solüsyonlarla durulayın.
 • 5. günden itibaren kabuklardan ve pıhtılaşmış kandan solunum kanallarının mekanik olarak temizlenmesini sağlamak mümkündür.
 • Dokuları daha hızlı restore etmek için, bileşimlerinde kortikosteroidler bulunan merhemlerle tedavi edilmelidir - hormonal maddeler iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Mukoza zarını nemlendirmek için sistematik prosedürler uygulayın.
 • Daha iyi reddetmek için, mukolitikler al.

Bu eylemlerin her biri bir uzman tarafından atanmalıdır. Aşamaların herhangi bir şekilde yürütülmesi, postoperatif komplikasyonlara neden olabilir - apse oluşumu, burun sinüslerinin enfeksiyonu, dokuda distrofik değişiklikler.

Hormonal dalgalanmalara bağlı olarak burnun iç kısmı şişerse, endokrinolog, ürolog veya jinekolog tedaviye girer.

Nazal mukoza ödemi: tedavi

Şişmeye neden olan sebep dikkate alınarak terapötik yaklaşım planlanmıştır. Fakat belli tedavi amaçları vardır - peçeyi dezenfekte etmek, kan damarlarını daraltmak, vücudu güçlendirmek, böylece patojenlerin saldırılarına dayanabilir.

Solunum hastalıklarının neden olduğu ödem aşağıdaki gibi tedavi edilir:

 • Yatak dinlenmeye uyun, su dengesini ayarlayın - her gün içmeniz gerekir
 • Vazokonstrüktif damla kullanımı ile solunumun geri yükleyin.
 • Lezyonun yayılmasını önlemek için antiseptikler (örneğin, bir furatsilina çözeltisi) yıkayın.
 • Durum bakteriyel bir enfeksiyon ile komplike ise, antibiyotik tedavisi yapılır.
 • Vitamin tedavisi ve dengeli beslenme ile vücudun koruyucu özelliklerini geliştirin.
 • En azından tedavi sırasında, sigarayı bırakmalısınız - nikotin, siliyer epitelyum hücrelerine zararlıdır.

Hormonal dengesizliğin neden olduğu şişlik, dikkatli ayırıcı tanı gerektirir. Bu durum, gebelik döneminde kadınlar için daha yaygındır. İlaç müdahaleleri bu pozisyon için kesinlikle kontrendike olduğundan, nazal kanalların aktif fırçaları salin solüsyonu ile reçete edilir - bir eczaneden satın alınabilir veya bağımsız olarak üretilebilir.

Mukozayı veya yıkamayı sulayın - çok kolaydır: şişlik önemsiz ise - burnunuzu tıbbi bir pipetle damlatabilirsiniz, eğer epitel sinüslerde havayı tamamen tıkarsa o kadar iltihaplanırsa - durulamak daha iyidir. Bunun için, steril bir şırıngayla bir iğneyi vidalamadan, pistonun içine üç küp ılık salin dökün ve başını geriye doğru eğerek, yavaşça içeriği nazal membrana dökün. Eylem en az üç kez tekrarlanmalıdır.

İlaç tedavisi kontrendike olduğunda tuzlu çözüm mükemmel bir alternatiftir. Yenidoğanlar ile kanal yıkamak için bile kullanılması kabul edilebilir. Ancak, yöntemin belirgin avantajlarına rağmen, önce bir uzmanın onayını almanız gerekir.

Normal nefes almayı engelleyen polipler ve adenoidler, eşzamanlı anestezi altında cerrahi olarak çıkarılır. Sabit şişlik, septumda eğriliğe neden oluyorsa, optimum çözüm septoplasti yapmaktır. Operasyon, sadece estetik bir çekiciliği değil, her şeyden önce, mukoza dokusunun şişmesi şeklinde yan etkiler olmaksızın tamamen nefes alma yeteneğinin restorasyonunu da içeren bu bölümün düzeltilmesini içerir.

Burun mukus epitelyumunun ödemini tedavi etmek için, alternatif tıpın bir çok yolu vardır, ancak bunların uygunluğu ve güvenliği doktorla tartışılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit ve alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabı Etkileyen kronik bir inflamatuar süreçtir palatine bademcikler, insan farinksinde bulunur. Enflamasyon bir takım olumsuz faktörlerin etkisiyle gelişir - ciddi hipotermi, vücudun savunma ve direncinde azalma, alerjik reaksiyonlar.

Bademcikler pürülan tıkanıklık kurtulmak nasıl

Bademciklerdeki pürülan tıkanıklıklar, kronik bademcik iltihabına sahip kişilerde veya başka nedenlerle, hijyen eksikliğinden dolayı boğaz hastalığının bir komplikasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.