Loading

Dış (dış) otitis media tedavisi

Kulak sisteminin tüm iltihaplı hastalıklarından, dış kulak iltihabı, hem tedavisi hem de komplikasyonların yokluğu açısından en basit olanıdır.

Dış kulak altında, doğrudan aurikulaya ek olarak, 2.5-3.5 cm uzunluğa sahip dış kulakçık kası kastedilmektedir.Her insanda, bireysel kavisli bir yapı ve değişken bir çapla karakterizedir. Kulak kanalının sonundaki en dar yer timpanik membrandadır. Kesiminde, bir daireden ziyade bir oval benziyor. Hareketin genel yönü aşağı ve ileri.

Belirtileri ve Nedenleri

Harici orta kulak iltihabının semptomatik belirtileri hastalığın şekli ile belirlenir.

Lokalizasyon yöntemiyle, dış orta kulak iltihabı aşağıdakilere ayrılır:

Akışın doğasına göre, otitis media ayırt edilir:

Semptomatik olarak sınıflandırılır:

Diffüz otitis eksterna

Diffüz veya başka bir deyişle, otitisin non-sivri formu kulak kanalından yayılan subkutan bir inflamasyon ile karakterizedir. Oluşabilir:

 • sayısız hasardan (çizik),
 • işitsel kanalın deride (örneğin, egzama) patolojik bir değişimin arka planında,
 • su ile geçiş cildin tahriş bir sonucu olarak, ilaçlar.

Bu dış kulak iltihabı genellikle "yüzücü kulağı" olarak adlandırılır, çünkü Suda önemli miktarda zaman harcayan insanlar bundan daha sık acı çekerler.

Kulak geçidi iki türden en küçük bezlerle kaplıdır:

 1. Adipoz sırrını ayırma
 2. Kükürt sırrını ayırma

Sebasöz bezler kulak kanalının derisini yağlar, esnek yapar, çatlaklardan korur.

Kükürt bezleri cildi parazitlerden korur; Onların sırrı bakterisidal ve antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Kulaktaki yüzücü, içerisindeki özel su ve yağ varlığı ve kükürt sırrı aşırı derecede yıkanır, bu da işitsel kanalın doğal ortamının seyrelmesine yol açar. Sonuç olarak:

 • Cildin direncini mekanik ve kimyasal etkilere indirir;
 • Zararlı mikroorganizmalar için işitsel geçiş ortamının toksik özellikleri azalır.

Birlikte, her iki faktör de patojenik bakterilerin kulak kanalının cildine nüfuz etmesine neden olur ve bu da yaygın bir dış kulak iltihabına neden olur.

 • Kulak kanalının kaşınması, kızarması ve şişmesi.
 • Dış kulakta sıcak bir his ifade etti.
 • Kulak kanalında daralma nedeniyle işitme sırasında hafif bir azalma.
 • Hafif bir ağrı var.
 • Kalan miktardaki kulağı boşaltın.

Kısıtlanmış otitis eksterna

Diffüzün aksine, sınırlı bir dış kulak iltihabı kulak kanalında belirli bir noktada - saç folikülü (herhangi bir kulak yolunda büyük olan) veya yağ bezinde bulunur.

İki tip dış kulak iltihabı vardır:

 • Saç folikülü iltihabı
 • Sebasöz bez kanalının yakalanması

1. İlk durumda, küçük ya da geniş olabilen, pürülan bir apse vardır. Kaynatma işleminin olgunlaşması bir hafta kadar sürer, bundan sonra kendi kendine kapanması gerçekleşir. Semptomlar kendilerini kanıt ile göstermeyebilir. Büyük bir furuncle ile:

 • Haftanın sonunda büyüyen kaşıntı hissi.
 • Muhtemelen bir ağrı belirtisi.
 • Kulak masajı ve parotis bölgesi olduğunda ağrı hissedilir.
 • Kaynama içeriğinin izolasyonunda ayrıştırılması.

2. Sebasöz bez kanalının tıkanması, dış geçidin duvarının kalınlaşmasına ve şişmesine yol açar. Ek belirtiler uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayabilir veya asla gerçekleşmeyebilir. Ancak bazı durumlarda, sebase bezin geçişini kapatmak büyük bir fundak oluşmasına yol açar.

Her iki türün nedenleri tam olarak belirlenmemiştir. Vücudun her yerinde ortaya çıkan sistemik bir hastalık olarak furunkülozun, yetersiz beslenme ve azaltılmış bağışıklığın arka planında gerçekleştiği yönünde bir bakış açısı vardır.

Akut otitis eksterna

Dış otitisin başlangıcı ve gelişimi belirgin semptomlarla keskin bir şekilde ortaya çıktığında, hastalığın akut seyrinden söz eder. Bu durumda, semptomlar hızla artar, zirveye ulaşır ve daha sonra aynı hızda azalır.

Kronik otitis eksterna

Kulak kanalındaki problem yılda 2-3 kez, akut enflamasyonun yavaş dinamizmli bir prosese geçtiği durumlarda ortaya çıkarsa, dış kulak iltihabının kronik formu hakkında konuşmak gelenekseldir. Örneğin, bir kaynatma bir satırda birkaç kez tükürür. Dış kulak yolunun tipik bir kronik otit, yüzücü kulak sendromu olan ve dermatolojik hastalıklara yatkın olan kişilerde görülmektedir.

Pürülan otitis eksterna

Pürülan akıntı dış kulak iltihabında her zaman mevcut değildir. Birincisi, firar, o kadar büyük olmayabilir ki, işitsel kanaldan gelen takviye belli olur. İkincisi, tahsis zorunlu olarak pürülan değildir. Örneğin, bir mantar enfeksiyonu ile, salgılanan madde açık bir renkte bir sertliğe sahiptir.

Bol pürülan deşarj her zaman hastalık seyrinin ek çalışma gerektirir.

tedavi

Harici orta kulak iltihabı tedavisinin temeli, enfeksiyonun yayılmasını önlemeyi amaçlayan işitsel kanal üzerindeki lokal bir etkidir.

1. dezenfekte edici eylem ile kulak damlaları:

 • Otofa
 • Sofradeks

3. otitis fungal formu sıvı formda özel ajanların kullanımını içerir:

Eklemeyle, boşaltım önce pamuklu bir bezle çıkarılır. Daha sonra kulak kanalı hidrojen peroksit ile yıkanır. Bunun için 1 ml peroksit çözeltisi, iğneye ihtiyaç duymadan şırınganın içine çekilir. Tüm hacim kulak kanalına dökülür. 3 dakika sonra kulak boşaltılır, pamuklu çubukla temizlenir. Üst üste 3-4 kez tekrarlayın.

Kulakta peroksit ile yıkandıktan sonra, antibiyotik veya antifungal ajanlardan biri aşılanır.

İstisnai durumlarda, bir firarak cerrahi olarak açılabilir.

Genellikle dış kulak iltihabı tedavisinde kullanılan ilaçlar geleneksel ilaç olarak adlandırılır. Birçok bitkinin meyve suları ve infüzyonları dezenfekte edici, anti-enflamatuar ve hücre hareketlerini normalleştirmektedir. Etkili:

 • Aloe (1: 1 oranında su ile seyreltilmiş bitkinin suyu kullanın)
 • sardunya
 • papatya
 • nergis
 • sığırkuyruğu
 • John's wort (hepsi infüzyon şeklinde)

İnfüzyon 1 çorba kaşığı oranında yapılır. l. yarım litre sıcak su için bitkisel hammaddeleri kurutun. Çözelti 2 saat boyunca ısrar ediyor. Ağrılı kulağa bir kaç damla damlatınız.

Bitkilerin güvenli bir ilaç gibi görünse de, sık kullanımda cilt tahrişine de neden olurlar. Günde 2 kez - oldukça yeterli.

önleme

Otitis eksterna önlemek için temel kurallar:

 1. Suda kalma süresini sınırlayın. Bu sadece yüzmek için değil, aynı zamanda banyonun günlük alımı için de geçerlidir. Suyun kulak kanalına girmesine izin vermeyin.
 2. Kulağı temizlemek için kibrit, pamuk tomurcukları ve diğer doğaçlama araçları kullanmayın. Kulağa girebilecek tek şey elin küçük parmağıdır.
 3. Aşırı ısınma.
 4. Furunculosis gelişimine önemli bir katkı, yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Bu bağlamda, diyet ve yemek pişirme şeklini değiştirmek tavsiye edilebilir.

Dış orta kulak iltihabı

Dış orta kulak iltihabı - Dış kulak iltihabı yaygın veya sınırlıdır. Sınırlı dış otitis, infiltrasyon aşamasında belirgin bir ağrı sendromuna sahip bir fraktürün oluşumu ve diseksiyonu sırasında furunküloz gelişmesi olasılığı ile kendini gösterir. Diffüz dış kulak iltihabı, kulakta ağrı ve raspiraniye, seröz ve daha sonra pürülan akıntıya eşlik eden işitsel kanalın diffüz iltihaplanması ile karakterizedir. Dış kulak iltihabı teşhisi amacıyla, parotis bölgesinin muayenesi ve palpasyonu, otoskopi, odyometri ve kulaktan akıntının bacussisi yapılır. Dış kulak iltihabı için tıbbi önlemler kulak kanalını antiseptiklerle yıkamak, turundum'u tıbbi preparatlar, genel antibiyotik tedavisi, anti-enflamatuar ve immün sistemi uyarıcı tedavi ile yapmaktır.

Dış orta kulak iltihabı

Dış kulak, insan işitme cihazının çevresel kısmıdır. Kıkırdaklı ve kemikli kısımları ve bir kulak kepçesi olan harici bir işitme kanalından oluşur. Orta kulağın boşluğundan, dış kulak bir timpanik membranla ayrılır. Harici işitsel kanalın lokal iltihaplanması ile sınırlı bir dış kulak iltihabı söz konusudur. Saç folikülü - fronkül bölgesindeki pürülan iltihaplı bir süreçtir. Kulak burun boğazını ve kıkırdak kısmını kapsayan kulak kanalının yaygın iltihaplanması, kulak burun boğazında yaygın dış kulak iltihabı olarak adlandırılır. Diffüz otitis eksterna, hem deride hem de işitsel kanalın deri altı yağ dokusunda, timpanik membranın iltihaplanmasıyla birlikte olabilecek inflamatuar değişiklikler ile karakterizedir.

Dış orta kulak iltihabı nedenleri

dış kulak iltihabı nedeni dış kulak yolu derisi bir enfeksiyondur. sınırlı bir dış otit neden olan madde, çoğu zaman, bir piyojenik stafilokok. dış otit stafilokoklar neden olabilir Dağıtma, Haemophilus influenzae, pnömokok Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa, Moraxella, genus Candida mantar, ve diğerleri. En sık akut ve kronik iltihaplı ortalama delikli kulak zarı supurasyonlu görülen dış kulak iltihabının gelişmesi ile işitme kanalı enfeksiyonları kızak orta kulak iltihabı, süpüratif labirintit.

dış ses kanalını kaplayan deri içine Patojen penetrasyon, hasar ve mikrotravmalara alanında yer almaktadır. işitsel meatusun cilt travma da uygun olmayan şekilde, hijyen kulak, cerumen çıkarmak için bağımsız girişimleri iletken kulak tarama aşındırıcı kimyasal maddeler ile temas travma kulak, bir yabancı madde mevcudiyeti, mümkün olduğunda, kaşıntılı dermatozlar (egzama, ürtiker, atopik dermatit, alerjik dermatit) ve diyabet mellitus.

dış kulak iltihabı oluşumu deri bariyer fonksiyonunun azalmasına yol açar içine düşen sabit hidrasyon meatus su, katkıda bulunur. Ayrıca dış kulak iltihabı vitamin eksikliği, bağışıklık eksikliği (HIV enfeksiyonu), kronik enfeksiyonlar (tüberküloz, frengi, kronik bademcik iltihabı, kronik piyelonefrit), aşırı yorgunluk şikayetleri (kronik yorgunluk sendromu ile gözlenen toplam vücut savunma bir azalma gelişimine uygun arka plan ).

Kısıtlanmış otitis eksterna

Sınırlı dış orta kulak iltihabı belirtileri

Gelişiminde sınırlı dış otitis, deri yüzeyindeki fronkül ile aynı aşamalardan geçer. Bununla birlikte, kapalı alan ve dış kulak iltihabına sahip olan işitme etinin yoğun innervasyonu, klinik görünümünün bazı özelliklerine neden olur. Genellikle sınırlı dış kulak iltihabı, kulak kanalında şiddetli kaşıntı hissi ile başlar ve ardından ağrıya dönüşür. İnfiltrasyon aşamasında kulağın kaynama boyutunda bir artış, sinir reseptörlerinin sıkışmasına ve ağrı sendromunda hızlı bir artışa yol açar.

Şiddetli dış kulak iltihabı olan kulaktaki ağrı şiddeti akut orta kulak iltihabında belirtilen ağrıyı aşmaktadır. Tapınağı, başın arkasını, üst ve alt çeneyi ışınlarlar ve başın tüm yarısını hastalıklı kulağın yanından ele geçirirler. Çiğneme sırasında ağrı sendromunda bir artış vardır, bu durum bazı durumlarda dış otitisli hastaların yemek yemeyi reddetmesine neden olur. Uyku ihlali olan geceleri ağrı şiddetinde karakteristik artış. Sınırlı dış otitis ile infiltrasyon önemli bir hacme ulaşabilir. Bu durumda, firkete işitme kanalının lümenini tamamen bloke eder ve işitme kaybına yol açar (işitme kaybı).

Dış otitis ile kaynamanın açılması, kulaktan irin çıkarılması ve ağrı sendromunda keskin bir azalmanın eşlik eder. Bununla birlikte, firkete açıldığında, işitsel kanalın diğer folikülleri sıklıkla çoklu fraktürlerin oluşumu ve sürekli akış ve tedaviye direnç ile karakterize olan furunküloz gelişimi ile tohumlanır. Dış otitisli birden fazla fraktür, işitsel kanalın tam olarak tıkanmasına ve hastalığın klinik semptomlarının yoğunlaşmasına neden olur. Bölgesel lenfadenit gelişir. Belki de arka göz bölgesinde şişlik ve kulak zarının şişmesi, dış kulak iltihabının mastoiditten ayrılmasını gerektirir.

Sınırlı dış orta kulak iltihabı teşhisi

Her şeyden önce, kulak burun boğaz uzmanı kulak ve otoskopi incelemesi yapar. Muayene sırasında, doktor dış kulak iltihabı ile kulakta sert bir ağrıya yol açan aurikülü çeker. Kulağın tragusuna basıldığında ağrının görünümü, işitsel kanalın ön duvarında sınırlı dış otitin lokalizasyonunu gösterir. Kulağın arkasındaki palpasyondaki keskin acılar, frakranın işitsel kanalın arka üst duvarında yer aldığına tanıklık eder. Alt duvarın bulunduğu bölgedeki dış otitis ile birlikte palpasyon alt çene açısı boyunca keskin bir şekilde ağrılıdır.

Sınırlı dış otitisli otoskopi, kulak kanalında bir fraktürün varlığını ortaya koymaktadır. Dış otitis furuncle ilk aşamasında kırmızı bir şişlik görünümü vardır. Olgun bir furunculus işitsel kanalı hemen hemen kaplar, açıldıktan sonra, otoskopi pus ve infiltratın tepesinde krater benzeri bir açıklığın varlığını ortaya çıkarır.

Sınırlı dış orta kulak iltihabına sahip hastalarda tuning çatal ile odyometri ve işitme muayenesi iletken tip işitme kaybını ve etkilenen kulağa doğru ses iletiminin lateralizasyonunu belirler. Patojeni belirlemek için, fraktandan bir irin bakteriyolojik kültürü gerçekleştirilir. Ayırılmış dış kulak iltihabı diğer kulak iltihabı, kabakulak, mastoidit ve dış kulak egzamasından ayrılmalıdır.

Sınırlı dış orta kulak iltihabı tedavisi

Sınırlı dış otitis infiltrasyonu aşamasında, dış kulağın tuvaleti ve etkilenen alanın gümüş nitratla tedavisi gerçekleştirilir. İşitsel kanalda, antibakteriyel merhem içeren bir turunda uygulanır. Kulak, bir antibiyotik (neomisin, ofloksasin, vb.) Içeren kulak damlaları ile gömülür. Ağrı sendromunu rahatlatmak için analjezikler ve anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. UHF tedavisi kullanmak mümkündür. Olgun bir fıkra bir kesim ile açılabilir. Açıldıktan sonra, dış işitme kanalı antibiyotik ve antiseptik çözeltileri ile yıkanır.

Çoklu kaynamaya sahip dış otitis ile antibiyotik tedavisi endikedir. Otitis staphylococcal doğasını onaylarken antistaphylococcal anatoksin veya aşı kullanın. Bağışıklığı, vitamin terapisini, immüno-düzeltici tedaviyi, UFOK veya VLOK prosedürlerini iyileştirmek için otohemoterapi önerilmektedir.

Diffüz otitis eksterna

Diffüz harici orta kulak iltihabı belirtileri

Dış otitisin diffüz formu, raspiraniya hissi, kaşıntı ve işitsel kanalda sıcaklığın yükselmesiyle başlar. Çok yakında, başın tüm yarısında ağrının irradyasyonu ve çiğneme sırasında önemli ölçüde güçlenmesi eşlik eden bir ağrı sendromu vardır. Yaygın dış otitis ile belirgin bir ağrı sendromu uyku bozukluğuna ve anoreksiye yol açar. Kulak kanalının iltihaplı duvarlarının önemli şişlikleri lümenini daraltır ve işitme kaybının sebebidir. Diffüz dış kulak iltihabına, kulakta az miktarda salgılar eşlik eder; bu, başlangıçta serözdür ve daha sonra pürülan hale gelir. Bölgesel lenf düğümlerinde artış var. Şiddetli vakalarda, inflamatuar süreç, parotis bölgesinin aurikula ve yumuşak dokularına yayılabilir.

Yaygın dış otitisin akut periyodu 2-3 hafta sürer. Daha sonra, devam eden tedavinin arka planı veya kendiliğinden, hastalığın semptomlarında bir azalma ve hastanın tamamen iyileşmesi olabilir. Ayrıca, diffüz eksternal otitis uzun bir seyir izleyebilir ve kronik bir formda olabilir. Kronik dış kulak iltihabı, işitsel kanalın lümenini azaltan ve kalıcı bir işitme kaybına neden olan skar oluşumu ile birlikte görülür.

Diffüz eksternal otitis media tanısı

Tragus üzerine baskı yapan, aurikülü çeken, kuyruk bölgesinde palpasyon yapan ve üst çenenin açısı üzerinde şiddetli ağrı, işitsel kanalın yaygın bir inflamasyonunu gösterir. Difüz eksternal otitisli otoskopi, işitsel meatusu kaplayan derinin toplam kızarıklık ve şişmesini, seröz akıntı ile erozyonların varlığını ortaya çıkarır. Daha sonraki bir dış kulak iltihabında duvarlarının belirgin ödemi nedeniyle işitsel kanal tıkanıklığı ortaya çıkar, yeşilimsi sarı renkte pus üreten çatlaklar ve ülserler görülür. Odyometri, iletken tipte işitme kaybının varlığını gösterir. Sesin lateralizasyonu hastalıklı kulağa gerçekleşir. Kulaktan çıkan akıntının bakteriyolojik olarak incelenmesi, patojenin doğrulanmasını ve ana antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını ortaya çıkarmayı mümkün kılar.

Diffüz eksternal otitisin ayırıcı tanısı, pürülan otitis media, erizipel, akut ekzema ve işitsel kanalın fıkrası ile gerçekleştirilir.

Yaygın dış orta kulak iltihabı tedavisi

Yaygın dış orta kulak iltihabı tedavisi, antibiyotikler, multivitamin ve antihistaminikler kullanılarak sistemik olarak gerçekleştirilir. Gerekirse immüno-düzeltici tedavi uygulanır. diffüz dış kulak iltihabı lokal tedavisi sarı cıva merhem, sıvı Burova, hormon ve antibakteriyel merhem, kulak antibiyotiklerle damlatma damla kulak kanalı turundae içine tatbik edilmektedir. Kulaktan pürülan akıntı, kulak kanalını antibiyotik çözeltileriyle yıkamanın bir göstergesidir.

Fungal etiyolojinin dış otiti, antifungal ilaçlar sistemik ve topikal uygulama ile tedavi edilir.

Dış orta kulak iltihabının önlenmesi

Dış kulak iltihabının gelişmesi ile kulak kanalının cildinin enfeksiyonunu önlemek için, kulak kepçesini taramaktan, kulağı yaralamaktan ve yabancı cisimlere girmekten kaçınmak gerekir. Banyo yaparken kulağınızın suya girmesini önlemelisiniz. Hiçbir durumda, kulağın yabancı cisimciğini çıkarmaya çalışamazsınız, çünkü bu genellikle kulak kanalındaki cildin travmasına yol açar... pim, kürdan, kibrit, ataç vb Tuvalet kulak Kulak kanalının başından itibaren en fazla 0.5-1 cm derinliğe özel kulak sopa yapılmalıdır: Sen kükürt kulak bu konuda için değildir temizlemek gerekir.

Harici orta kulak iltihabı: yetişkinlerde tedavi

Otitis eksterna, dış kulak yolunu kaplayan cildi etkileyen iltihaplı kulak hastalıklarından biridir. Hastalığa genellikle mantar veya bakteri neden olur. Yetişkinlerde dış kulak iltihabı belirtileri ve tedavisi bilinmelidir, çünkü farklı şiddetli komplikasyonlar zamanında tedavi edilmeden gelişebilir.

Hastalığın özellikleri

Çoğu zaman, dış inflamatuar kulak hastalığı çocuklarda görülür, ancak yetişkinlerde olası inflamasyon vakaları vardır. Bu tür otitis genellikle yüzücünün kulağı olarak adlandırılır, çünkü çoğu zaman enfeksiyon, nemli bir ortamda, kirlenmiş suyla temas ettiğinde banyo mevsiminde ortaya çıkar.

Dış kulak iltihabı ile, kulağın iç yapısı etkilenmez, ancak tedavi edilmezse, enfeksiyon işitsel kanalın ilerisine doğru yayılabilir. Orta kulağın orta kulak iltihabında birikmeye başladığı orta kulak iltihabı ortamı gelişmeye başlayabilir. Bu hastalık çok daha tehlikelidir, beyinde bulaşıcı bir hasar olasılığı vardır, menenjit, apse, yaşam ve sağlık durumu için başka tehlikeli olabilir.

Ayrıca, tahammül edilmesi en zor olan bir dış dağınık otit de vardır, enfeksiyöz bir lezyon genellikle daha geniştir. Bu tip bir hastalıkta, enfeksiyon kulağın cildini etkileyebilir, şiddetli ağrıya ve şişmeye neden olur. Lezyon tespit edildikten hemen sonra tedaviye başlanmazsa ciddi komplikasyonlar gelişebilir.

ICD-10'a göre harici orta kulak iltihabı kodu H60'tır. Çoğunlukla bu bilgi doktorlar için gereklidir, kendi kendine teşhis ve otitis farklı tiplerle kendi kendine ilaç verme.

nedenleri

Hastalığın ana nedeni, çeşitli yollarla ortaya çıkabilen kulak boşluğunda enfeksiyondur. Bir dış otit nedeniyle, bakteriyel ve fungal enfeksiyonları yenmenin en yaygın yolları:

 1. Kulak kepçesinin ve işitme kanalının uygun olmayan hijyeni, kulakların aşırı hijyeni. Çoğu insan, kulaklarını temizlerken kulağın kulak kanalına olabildiğince derine nüfuz etmeye çalışmasına rağmen, kükürt bakterilerin kulaktan doğal olarak korunmasını sağlar. Aşırı çıkarılması hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Ayrıca, pamuklu çubukla birlikte kulak zarı ve kulak dokularına verilen hasarlar nadir değildir.
 2. Kirli suyun kulak boşluğuna girmesi, genellikle açık bir havuzda yüzerken, daha az sıklıkla - havuza giderken ortaya çıkar. Kirlenmiş su ıslandığında, bakterilerin çoğaldığı bir ortam oluşur. Klorlu havuz suyu, aynı zamanda orta kulak iltihabına yol açabilen tahrişe yol açabilir.
 3. Artan terleme veya yüksek nem oranı. Nemli ortam, daha aktif ve yaygın bakteriyel büyümeyi destekler, otitis media olasılığı artar.
 4. Kulakta çeşitli mekanik yaralanmalar, çarpmalar, çürükler, sıyrıklar. Kulak oldukça hassas bir organdır, travmatizasyon her zaman ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Önemli! Orta kulak iltihabı riski de burun ve yutak enfeksiyonları ile artmaktadır.

Bazı durumlarda, enfeksiyonun tam teşekküllü bir hastalık geliştirmek için yeterli olmadığını da belirtmek gerekir. Bakterilerin gelişme ve aktivite derecesi, insan bağışıklığının durumuna bağlıdır. Vücudun direnci ne kadar yüksek olursa, otit olasılığı o kadar düşük olur.

Bağışıklık beslenme, kötü alışkanlıkların varlığı, yaşam tarzı, kronik hastalıklardan etkilenir. Bu nedenle, otitis ve diğer enflamatuar hastalıklar, genellikle doğru beslenme, kötü alışkanlıklara sahip olmayan, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük eden ve kronik hastalıklar için uygun terapiyi destekleyen kişiler tarafından önlenir.

semptomlar

Hastalık akut eksternal otitis media ile gelişmeye başlar. Birincisi, genellikle karakter çeken, bazen kulak iltihabının yanından yüzün ön tarafına veren acı vardır. Tragusa bastığınızda, kıkırdağın kulak kanalına girişte çıkması, kulaktaki ağrı daha da kötüleşir.

Daha sonra ödem gelişir, kulak kepçesi görsel olarak boyutta artabilir, muhtemelen lokal sıcaklıkta kızarma meydana gelir. Kulağın suya benzemesi gibi kulağın tıkanıklığı vardır. Kulaklık ve kulak tıkacı takıldığında da benzer duyumlar olur.

Bir süre sonra, pürülan akıntı kulaktan başlar, bunlar farklı miktarlarda mevcut olabilir, kabuk kurutma sırasında oluşur. İşitsel kanaldan deşarj, çeşitli bakteri ve eksüda hacmine bağlı olarak hoş olmayan bir koku eşlik edebilir. Kulak kepçesinde, döküntüler ve frakerler görünebilir, deri bütünlükleri kurur, soyulmaya başlar.

Önemli! Nadir durumlarda, otitisli ağrı olmayabilir.

Hastalık başlarsa, orta kulağın orta kulak iltihabı gelişebilir. Vücut ısısını 38 - 39 dereceye çıkarmak mümkündür, ağrı alt çene vermeye başlar, servikal lenf nodları alev alabilir.

Kronik dış kulak iltihabı ortamı da gelişebilir. Hastalığın nüksetmesi ve alevlenmeleri olabilir, tedavinin uzun süre devam etmesi gerekir, zaman zaman ilaç kursları tekrarlanmalıdır.

Otit eksterna nasıl tedavi edilir

Dış kulak iltihabının tedavisi genellikle damlalar halinde mevcut olan antibiyotiklerin uygulanması, oral uygulama için tabletler ve bazen enjeksiyonlar ile başlar. Enjeksiyonluk ilaçlar genellikle kronik otitis için reçete edilir, terapi sürekli gerektiğinde, kurslar daha uzun sürer.

Tedavinin başlangıcından önce, bir kulak burun boğaz uzmanından tam teşekküllü bir teşhisten geçmek gerekir. Genellikle dıştan bir muayene, şikayetlerin bir analizi, bakteriyel inokülasyon için bir kulak ekstraksiyonu alınır ve bu da patojenin kurulmasına yardımcı olur. Sonra tedavi başlar. Dış kulak iltihabı ile cerrahi genellikle gerekli değildir, uygun ilaçların seçiminden sonra evde tedaviye izin verilir.

Hamilelik sırasında dış kulak iltihabı doğmamış çocuğun sağlığı için özel bir tehlike oluşturmaz, bununla birlikte tedavisi ciddi şekilde komplike olabilir. Hastalık gestasyonun arka planında ortaya çıkarsa, ilaç seçiminde zorluklar olabilir. Bu durumda, hastalığın ortaya çıkma olasılığı artar, çünkü sıklıkla hamilelikte bağışıklıkta bir azalma olur.

Harici orta kulak iltihabının tedavisi için genellikle aşağıdaki maddeler kullanılır. Kullanmadan önce, gerekirse, doktor kulak ve işitsel pasajı pürülan içerikten temizlemelidir. Bu durumda kulaklarınızı kendiniz temizlemeyi denemeyin:

 1. Kulak damlaları. Bu ilaçlar genellikle farklıdır, genellikle dış otitis ile güçlü ilaçlar gerekmez. Antibakteriyel, anti-inflamatuar ve analjezik etki ile kullanılan damlalar. En çok kullanılanlar Sofredeks, Otipaks, Otofa ve benzerleridir.
 2. Oral uygulama ve enjeksiyonlar için antibiyotikler. Damlalar ve bir bütün olarak yerel tedavi yeterince etkili değilse, bu ilaçlar genellikle reçete edilir. Genellikle amoksisiline dayalı ilaçlar kullanılır, kurs bir ila iki hafta sürer.

Uzun süreli antibiyotik alımına ihtiyacınız varsa, bunları kullandıktan sonra mikroflorayı düzeltmeye yardımcı olan bir prebiyotiklere ihtiyaç duyabilirsiniz. Tedavinin seyrini kesmeyin, hemen rahatlamış olsa bile, ciddi bir nüksetmeye yol açabilir.

Halk ilaçları ile tedavi

Otitis için halk ilaçları ile tedavi genellikle önerilmez, hastalığın komplikasyonlarını provoke etmek kolaydır. Özel müstahzarlar dışında kulaklarınıza hiçbir şey damlatmayın. Özellikle yasak, saf alkol, sarımsak veya soğan suyu, en güçlü tahriş provoke edebilir.

Otitis, vücudun içten gelen enfeksiyonla başa çıkmasına yardımcı olmak için halk ilaçları kullanması tavsiye edilir. Örneğin, papatya infüzyonu içmek tavsiye edilir, bir bardak kaynar su bir kaşık dolusu bitki almalıdır, yarım saat ısrar eder.

Boğazda otitis ile birlikte ağrı varsa, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için gargara tuzlu solüsyon ile yıkanmalıdır. Bir bardak ılık su bir kaşık dolusu deniz tuzu gerektirir, günde en az iki kez durulayın.

Genel olarak, dış otitis ile, prognoz uygundur. Enfeksiyon hastalığının komplikasyonlarının ve nükslerinin önlenmesi için doktorun tüm tavsiyelerine uymak önemlidir.

Dış orta kulak iltihabı

Otitis (Yunanca "otos" dan - kulak), kulağın tüm kısımlarını etkileyen yaygın bir hastalıktır. Dahili, orta ve dış olabilir. Bugün kulak iltihabının ikinci en sık görülen tipini tartışacağız - otitis eksterna. Neden göründüğünü, zaman içinde nasıl tespit edileceğini ve nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz.

Otitis eksterna nedir?

Harici Kulak Hastalığı

Yetişkinlerde ve çocuklarda otit adı verilen inflamatuar harici kulak hastalığı yaygındır. Kulak burun boğaz hastalıklarının yapısında yaklaşık% 10 bulunur. Çoğunlukla, zayıf bağışıklığa sahip olan çocukların yanı sıra mesleği suda kalma (su yüzücüleri, dalgıçlar) ile ilişkili olan insanlar dış kulak iltihabı ile hasta olurlar. Hastalık bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan bir doğaya sahip olabilir.

Dış kulak oluşur:

 • kulak kepçesi. Bu kıkırdak ciltle kaplı karmaşık bir şekildir;
 • işitsel meatus. Kulak zarına giden kulakçık huni şeklinde bir uzantısıdır. Buradaki deri kulak kiri üreten tüyler ve bezlerle kaplıdır;
 • kulak zarı. Ses titreşimlerini yakalayan çok ince bir zardır. Orta kulaktan işitsel geçişi ayırır ve su ve mikropların girişine karşı koruma sağlar. Hasar varsa orta kulak iltihabı alabilirsiniz.

Çocuklarda kulak cildi ihale edilir, zarar vermek kolaydır. Ayrıca, erişkinlerde çapı 1 cm'ye ulaşan işitsel kanal, çocuklarda çok dardır. Bu faktörler, çocuklarda otitis media insidansını açıklar.

Dış kulak iltihabı olduğunda, iltihap tüm parçalarını veya ayrı bir kısmını kapsayabilir. Buna bağlı olarak, iltihap dağınık veya sınırlandırılmış olarak adlandırılır. Bunları ve diğer otitis tiplerini düşünelim.

Dış orta kulak iltihabının sınıflandırılması

Hastalığın süresine bağlı olarak, dış kulakta akut ve kronik orta kulak iltihabı ayırt edilir. Akut form 1-2 hafta sürer. Semptomlar aniden ortaya çıkar ve bir süre sonra iyileşme gelir. Akut otitis eksterna tedavisi güç ise, kronik bir forma geçiş mümkündür. Kronik inflamasyon uzun bir süre sürer (aylar ve yıllar). Hastada, remisyon dönemleri alevlenme dönemleri ile değişmektedir.

Daha önce de belirtildiği gibi, diffüz harici otit ve sınırlanmış (furunküloz) vardır. Tedavi semptomları ve taktikleri açısından farklılık gösterir. Enfeksiyonun saç folikülüne girmesi durumunda - bir fraktür (veya apse) geliştirir. Onlar birkaç olabilir, boyut da farklıdır. Büyük boy mantarlar daha fazla belaya neden olur. Yaklaşık 5 gün boyunca olgunlaşırlar, sonra pus çıkar.

Tüm dış kulak iltihaplandığında, yaygın veya dağınık bir otitden söz eder. Çoğu zaman, kulakların su ile sürekli temasından kaynaklanır, bu yüzden "yüzücünün kulağı" olarak da adlandırılır. Hastalık bir kulak (tek taraflı otit eksterna kulak) veya her ikisini de (bilateral otitis eksterna kulak) kapsayabilir.

Orta kulak iltihabı türleri vardır:

 1. dış kulak (irin serbest bırakılması ile birlikte);
 2. otomikoz. Bu mantarların neden olduğu dış kulakta yaygın iltihaplanma;
 3. hemorajik (influenza arka planı ile ortaya çıkar).
içeriğe ↑

Dış orta kulak iltihabı nedenleri

Hastalığın başlangıcını ne tetikler?

 • Bakteriler. Çoğu durumda, dış kulak iltihabının nedeni Pseudomonas aeruginosa ve stafilokoktur. Ayrıca diğer bakterilere de neden olabilir: streptococcus, proteus, vb. Enfeksiyon ciltte yaralar veya mikro çatlaklar olduğunda ortaya çıkar. Bir kişi kulaklarına kirli ellerle dokunabilir veya kirli bir nehre yıkanabilir - böylece bakteriler yaraya girer ve akut otitis eksterna olur. Hala bir kulak yaralanması nedeniyle hastalanma şansı var;
 • virüsler. Bir kişinin, akut solunum yolu viral hastalıkları hastası ise, kendi vone otit olasılığı vardır. Hematogenically vücuda yayılır virüsler. Bir kişinin bir yatkınlık varsa, dış kulak giren patojenler onun enflamasyona yol açacaktır. Bazen bu hastalık tüberküloz, frengi oluşur ve çocukları - kızamık, difteri veya kızıl;
 • Mantarlar (tıpkı bakteriler gibi). Maya benzeri mantar Candida olabilir;
 • alerjik reaksiyonlar. Olguların yarısında enfeksiyonla birlikte, alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Bir kişi bir çeşit alerjenle temas ederse, bağımsız olarak da ilerleyebilir;
 • Orta kulağın omuru. Bu hastalıktan dolayı eksüdanın işitsel eteğe salınmasıyla ortaya çıktığından, cildin üzerinde enfeksiyon meydana gelebilir;
 • dermatolojik hastalıklar (örneğin, egzama).

Enfeksiyonun her zaman enflamasyonu tetiklemediği unutulmamalıdır. Bağışıklık sistemi iyi durumda olduğunda, vücut mikropları hızla yok eder ve otitis gelişimini engeller. Bağışıklık bir sebepten dolayı zayıfsa (çocukluk, hamilelik, önceki hastalıklar, bağışıklık yetmezlik durumları, diyabet vb.) Kişi hastadır. Ayrıca, bu tür kişilerin kronik dış kulak iltihabı oluşturma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle vücudun direnci, herhangi bir KBB hastalığında çok önemli bir faktördür.

Kükürt üretimini bozan dış otitis insanların ortaya çıkmasına daha yatkındır. Hem aşırı tahsisi hem de yetersizdir. İlk durumda, sülfürlü sigortalar ortaya çıkar ve ikinci durumda doğal kulak koruması zayıflar.

Önemli bir özellik kulakların hijyenidir. Yanlış yaparsanız - istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bazı hatalar ne yapar?

 1. İlk olarak, işitsel kanalı keskin nesnelerle temizlemek tehlikelidir. Temel olarak, bu tür manipülasyonlar sırasında, kulak kapağı hasar görür ve enfeksiyon yaraya girer. Sadece pamuk tomurcukları kullanın ve çocuklar için flagella veya kısıtlayıcılarla sopa.
 2. İkinci olarak, sık sık ve kükürt kulaklarını özenle temizlemeyin. Sülfür koruma için gereklidir. Onun yokluğu dış orta kulak iltihabına neden olabilir. Kulak kanalını haftada iki kez temizlemek yeterlidir, artık yok.
 3. Üçüncü olarak, kendiniz ve çocuğunuzun aurikülünü temizlemeyi unutmayın, çünkü kir de içinde birikir. Sabunla yıkanırken yıkayın ve sonra - dikkatlice bir havluyla silin.
içeriğe ↑

Dış kulakların Otitis: belirtiler ve belirtiler

Harici otit belirtileri, özel uyarlamalar olmadan görülebilir. Furunculosis ise, bir kaynama (ya da birkaç furuncles) görürsünüz. Bir zamanlar kırmızı renktedir, etrafındaki deri hafifçe iltihaplıdır. Diğer bir semptom acıdır. Keskin ve yoğun olabilir (kaynama yeterince büyükse). Genellikle otalgia apse bölgesinde ve kemik arkasındaki bölgede, tapınaklar, çene ya da boyunda tüyler ürer, çiğneme sırasında yoğunlaşır, tragusa bastırarak yoğunlaşır. Zamanla, kaynama olgunlaşır ve kırılır, irin dışarı çıkar ve acı azalır.

Yaygın lezyonlarda tüm kulağın ve işitsel kanalın kızarıklığı ve şişmesi gözlenir. Deri hiperemiktir. Çoğunlukla arka göz alanında ve boyunda lenfadenit vardır. Dökülen otitise ağrı eşlik eder. Özellikle kulağa dokunursanız, tragus veya işitsel koridorda görünür. Farklı bir doğanın kulaktan olası deşarj: seröz, pürülan.

Dış kulak mantar iltihabından kulak yolu, nem, içinde ayrılmış birikimi gibi belirtileri kapsar, kulak derisi üzerinde kabuklar veya film görünümü (hafiften, kareoznym veya beyaz, mantar türüne bağlı olabilir). İşitsel kanalın ve timpanik membranın duvarları hiperemik ve iltihaplıdır.

Hastalığın herhangi bir formu ile, gibi belirtiler vardır:

 • kaşıntı, cildin ölçeklenmesi. Zayıf olabilirler, ancak mantar lezyonu olan kaşıntı çok güçlüdür, bu kendine özgü bir özelliktir. Hemorajik otit, kulağın cildinde kanlı keseciklerin ortaya çıkmasıyla ayırt edilir;
 • sıcaklıkta yükselir. Genellikle biraz yükselir (37.5ᵒ'e kadar), ancak ağır vakalarda 38ᵒ veya daha fazla ulaşır;
 • işitme kaybı, gürültü ve tıkanıklık. Dış kulak sesi yakalar ve kulak zarına aktarır. Hastalık zamanı bu işlev ihlal edilebilir. Bu, kulak kanalının üst üste gelmesinden kaynaklanmaktadır. Şiddetli şişlik durumunda, tamamen üst üste gelebilir.

Kronik dış otitis semptomları hafif olacaktır. Periyodik olarak hastalık düzelir ve alevlenmeler meydana gelir.

Dış kulakların otitis tanısı

Kulak iltihabının teşhisi öncelikle harici bir inceleme ve analiz topluluğudur. Tipik semptomlar ve klinik tablo bir doktorun teşhis edilmesini mümkün kılar. Doktor muayene ederken dış kulağın durumuna dikkat etmelidir: apse, yara, plak ve akıntı olup olmadığı, cildin hangi durumda şişlik olup olmadığı.

Ayrıca palpasyon ve timpanik membranın otoskop ile incelenmesini sağladı. Bu kulak mikroskop altında incelemenizi sağlayan bir cihazdır. Kulak kanalına takın, ancak çok şişmişse, bunu yapmak imkansızdır.

Muayeneden sonra, doktor, bulaşıcı hastalıkların belirlenmesine yardımcı olan parmaktan bir kan testi yazacaktır. Lökositlerin ve ESR'nin kaymasıyla gösterilirler. Dış kulak iltihabı için gerekli analiz, kulaktan bir yaymadır (eğer bir sekresyon varsa). Hangi bakteri veya mantarın hastalığa yol açtığını belirlemek için laboratuara gönderilir. Bu veriler kesin bir tedavinin atanmasını sağlayacaktır.

Timpanik membran veya orta kulak iltihaplı sürece dahil olursa, timpanometri yapılır. İşitsel kanala yerleştirilen bir prob ile yapın ve hermetik olarak onu örter. Bu sırada, orta kulaktan geçen ve mikrofon tarafından yakalandıkları yere geri dönen farklı bir frekansın sesleri geçer. Bu test, membran ve işitsel kemikçiklerin hareketliliği hakkında bilgi sağlar, ayrıca işitsel tüpün açıklığındaki rahatsızlıkları ortaya çıkarır. Timpanometri yardımıyla bazı işitme bozukluğunun teşhis edilmesi mümkündür.

Daha ciddi hastalıkları ve komplikasyonları dışlamak için, dış kulak iltihabı tanısı kafatası kemiklerinin BT'sini içermelidir.

Otitis eksterna nasıl tedavi edilir?

Yetişkinlerde dış kulak iltihabı tedavisi amaçlanmaktadır:

 1. enfeksiyonun ortadan kaldırılması. Bunu yapmak için, kulak antiseptik solüsyonlarla tedavi edilir ve antibakteriyel damlalarla ve otomikoz - antifungal kulak damlalarıyla aşılanır. Dış otitis için antibiyotikler, eğer durum şiddetli ise (örneğin, diffüz lezyonların gelişmiş vakalarında, çoklu furkürozis ve tehlikeli bakterilerle enfekte olan ve vücudun güçlü zehirlenmesiyle) uygulanır. Amoksiklav, Seftriakson, Siprofloksasin, Ampisilin, Sefazolin gibi ilaçların veya ilaçların enjekte edilmesini sağlayabilir. Sadece doktor reçete etmeli;
 2. inflamasyonun çıkarılması. Bu merhem ve anti-inflamatuar kulak damlaları ile yardımcı olur;
 3. ağrının giderilmesi. Bu amaçla Analginum, Pentalginum, Aspirin, Ibufen gibi ilaçları analjezik etki ile alabilirsiniz. Ayrıca, iltihabı rahatlatır ve sıcaklığı düşürürler. Farklı dış kulak iltihabı ortamları için uygun olan kulak ağrısından kulak damlaları da vardır;
 4. vücudun savunmasını arttır. Zayıf bağışıklığa sahipseniz, vitamin kompleksleri veya immünmodülatör ilaçlar kullanın. Ayrıca, tedavi sırasında, diyet izleyin, alkol pes etmeyin.

Bu 4 nokta, her türlü harici orta kulak iltihabının tedavisinde kapsamlı bir şekilde uygulanır. İhtiyacın olan tek şey doğru ilacı seçmektir. Bir sonraki altyazıda, bu rahatsızlığa karşı çeşitli damla ve merhemlerin isimlerini ve kompozisyonlarını içeren bir tablo bulacaksınız.

Yaygın orta kulak iltihabının tedavisi için ek olarak antihistaminikler reçete edilir, bu da ödemi azaltır, kaşıntı ve pul pul dökülmesini önler. Bunlar şunlardır: Suprastin, Dimedrol, Tavegil, Loratadin. Şiddetli vakalarda antialerjik enjeksiyonlar yapılır.

Dış kulak iltihabı tedavisi, kulakların kir ve akıntıdan düzenli olarak temizlenmesini içermelidir. Bu bir pamuklu çubukla yapılır (eğer şişlik kuvvetli ise - pamuklu yünlü bir flagellum kullanın). Kulağınızı hafifçe yanlara doğru çekmeniz ve çubuğu 1 cm'den fazla tutmadan kulak kanalını nazikçe temizlemeniz gerekir, daha sonra kulak antiseptik solüsyon ile yıkanır.

Kulak kanalında kükürt tıkanıklığı varsa, onlardan kurtulmak da gereklidir. Kulakları temizlemek için? Bu amaçla kulakları temizlemek için bir cihaz vardır. Tüm kirleri emen bir vakum vasıtasıyla hareket eder. Elektrikli süpürge kullanımı kolay ve güvenlidir. Çocuklarda otitli kulakları temizlemek için bile kullanılır. Böyle bir cihazınız yoksa, eczanelerde satılan kulaklara bir stoper alabilirsiniz. Örneğin, A-Cerumen, Remo-balmumu. Bunlar tıkaçları eriten ve yenilerinin oluşumunu engelleyen damlalardır.

Kulakta peroksit damlatmak mümkün mü? Evet, kulak zarı bütünse. Bu madde iyice çözülür ve sülfürik tıkaçları, irin birikmesini ve kirleri temizler ve ayrıca işitme etini dezenfekte eder (peroksit çeşitli enfeksiyon türlerine karşı aktiftir). Hidrojen peroksit ile kulakların temizlenmesinin, etkilerini artırmak için diğer damlalar düşmeden önce yapılması önerilir. Kulaktaki bir pipetle% 3 hidrojen peroksidi seyreltilmiş bir şekilde gömün: 1 çorba kaşığı. 2 yemek kaşığı ilaca ihtiyacınız olacak. temiz su. Kulağınıza 12 damla peroksit doldurun. Tıslama sesi duyarsınız - sülfürü çözer. Kulağınızdan akmaya başlayana kadar bekleyin ve pamuklu çubukla temizleyin. Günde 4 kez 3-4 gün yıkayın. Şiddetli durumlarda, seyreltilmemiş peroksit dökebilirsiniz.

Bir hastanede, doktor, bir şırınga ile bir şırınga çalkalayabilir (iğneler olmadan kulakları yıkamak için büyük bir şırınga). Antiseptik yazılır ve kulak kanalına enjekte edilir. Kulak iyice yıkamak için yaklaşık 200 ml sıvı kullanın.

Hızlı iyileşme için doktor fizyolojik prosedürleri reçete edebilir. Dış kulak iltihabı ile gösterilir:

 • lazer tedavisi. Lazer terapisinde, deri altındaki biyolojik süreçleri aktive eden, rejenerasyonu hızlandıran, lokal immüniteyi arttıran, iltihabı hafifleten ve ağrıyı hafifleten yönlendirilmiş bir ışık akısı kullanılır.
 • Elektroforez. İlacın uygulandığı elektrotların yardımıyla gerçekleştirilir. Elektrik akımının etkisi altında, ilaçlar cildin derinlerine nüfuz ederek etkilerini arttırırlar;
 • UHF. Yöntem, dokuların ısıtıldığı, ısı açığa çıktığı, yüksek frekanslı manyetik radyasyonun etkisine dayanmaktadır. Bu gibi işlemler lazer terapisine benzer bir etkiye sahiptir;
 • Solljuks. Bu bir ısınma refleks mavi lambadır.

Dış kulağın enflamasyonunun konservatif yöntemlerle tedavi edilmesi sonuç vermezse, cerrahi tedaviye başvurunuz. Uzun bir süre kırılmayan büyük ebatlı kırlangıçlar açılır. Bir neşter ile yerel anestezi altında bunu yapın.

Dış kulak iltihabı ile preparatlar

Bu tablo, dış otitis ile en etkili ve yaygın merhemleri ve damlaları gösterir. Kompozisyonu ve etkisine göre kendiniz için doğru aracı bulabilirsiniz. Kullanmadan önce talimatları dikkatlice okuyunuz.

Dış orta kulak iltihabının nedenleri, semptomları ve tedavisi

Otitis eksterna, dış işitme kanalını kaplayan derinin iltihabı ile karakterize, bulaşıcı bir doğa hastalığıdır. Çoğu zaman, bu hastalığın nedensel ajanı Pseudomonas aeruginosa'dır.

Bu hastalığın çeşitli çeşitleri vardır: otitis eksterna basit, malign, diffüz ve fungal olabilir.

İstatistiklere göre, dünya nüfusunun% 10'una kadar dış otitis mediadan etkilenmektedir. Bununla birlikte, daha fazla sayıda vaka 5 yaşın altındaki çocuklardır. Çoğu zaman, dış otitis yüzücünün kulağı olarak adlandırılır. Bu, en yüksek insidansın yaz yüzme sezonunda düşmesinden kaynaklanmaktadır.

Dış orta kulak iltihabı belirtileri

Dış orta kulak iltihabı belirtileri arasında, aşağıdakilere dikkat etmek alışılmış bir durumdur:

Farklı yoğunlukta, kulakta ağrı görünümü. Tragusa basınç uygulandığında tatsız duyumlar artma eğilimi gösterir. Ayrıca, ağrı hastanın kulağın arkasına çekilip çekilmediğini yoğunlaştırır. Tragus, işitme pasajını sınırlayan kıkırdağın bir çıkıntısıdır.

Genellikle hastalar kulağın tıkanıklığı hissinden şikayet ederler.

Kulak kanalından taburcu görüntüsü. Bazen basitçe iltihaplıdırlar ve bazen kan damarlarını gözlemleyebilirler.

Duruşmada azalma var. Çoğu zaman hastalar kulakta su hissi olduğunu gösterir.

Kulak, hastanın kulak tıkaçlarını kullanmasına izin vermeyecek kadar şişmiş hale gelir.

Hoş olmayan bir koku kulaktan çıkabilir.

Genellikle genel sağlık durumu bozulur, bu vücut sıcaklığındaki artışın arka planında görülür. Bazen, 39 dereceye ve hatta daha yüksek değerlere çıkar.

Kulağın kendisi iltihaplıdır ve genellikle boyut olarak artar.

Dış kulak kanalı genellikle kırmızı küçük sivilce, bazen çizik veya kaynar ile kaplıdır.

Dış orta kulak iltihabı nedenleri

Dış kulak iltihabının gelişmesine yol açan sebepler arasında aşağıdakiler tanımlanabilir:

Kulak kanalının aşırı ve yanlış hijyeni. Kulağın tuvaleti sırasında, kükürdün pasajın derinliklerinden ovalanmasına ve sadece kulak kepçesinden değil, bu da hastalık riskini artırır. Bu gerçek, sülfürün doğal kaynaklı koruyucu bir gres olması ve antibakteriyel özelliklere sahip olması ile ilgilidir. Onun yokluğu, bakteri ve mantarların çoğaltılması için uygun bir ortam haline gelir.

Uygun olmayan bakım veya ihmal sonucu elde edilen kulağın mikrotravması.

Kulak kirli su alır. Çoğu zaman bu, yaz aylarında suda yüzme sırasında ortaya çıkar. Ancak klorlu suya sahip havuzlarda banyo yapmak, genellikle kulakta tahriş oluşmasına neden olur. Bu, hastalığın gelişimini provoke eden nedendir. Bu arka plana karşı, her zaman işitsel kanaldaki bakteriler patojeniktir.

Aşırı terleme, aşırı nem veya kuru hava.

Sık stresler, vücudun savunmalarını azaltır.

Diğer otitis türleri pürülan, kroniktir.

Agresif maddelerin kulak boşluğu üzerindeki etkisi.

Kronik yorgunluk sendromu.

Diffüz otitis eksterna

Diffüz otitis bazı semptomlar ve klinik tablo ile karakterizedir. Hastalığın tezahürleri, bir kişinin kulakta kuvvetli bir kaşıntı ve bir patlama hissi duymasıyla başlar. Bu işaretler, yükseltilmiş vücut sıcaklığının bir arka planına karşı devam eder. Ağrı, iltihabın bulunduğu bir kafanın yarısını verir. Bir kişi çiğneme hareketleri gerçekleştirdiğinde artar. Şu anda bir kişi uykuya dalmak ve yemek yemek konusunda zorluklarla karşılaşıyor. İşitme kanalının kendisi şişmiş olur ve bu da işitme hasarına neden olur.

Deşarj bol değildir, hastalığın ilk aşamasında serözler, daha sonra pürülan olurlar. Diffüz otitin arka planına karşı, lenf düğümleri yakınlarda bulunur.

Hastalık şiddetli ise, aurikül ve çevresindeki yumuşak doku patolojik sürece dahil olur.

Akut fazın süresi ortalama 2 haftadır. Tedavi derhal başlatılırsa, hastalık ortadan kaldırılır. Eğer tedavi yetersiz ise, o zaman yaygın otitis kronik bir form alır. Bu, yara izlerinin ortaya çıkması ve işitme duyusunda belirgin bir azalma ile doludur.

Diffüz eksternal otitisli hastanın otoskopi sırasındaki doktor, işitme kanalının şişmiş ve kızarık olduğu cildi, seröz içeriğiyle kaplı çok sayıda küçük erozyonları gözlemler. Hasta ihmal edilmiş bir aşamada dönerse, iltihaplanma yeri kuvvetli bir şekilde şişirilir, kulak kanalında ülserler ve çatlaklar oluşur. Onlardan ayrı olarak pürülan, yeşilimsi bir tonu vardır. Hasta işitme kaybından muzdariptir, ki bu işitsel işleyişte açıkça görülmektedir.

Diffüz otitis, antibakteriyel ilaçların yanı sıra vitamin ve antihistaminik kompleksin tayin edilmesini gerektirir. Gerekirse, immünomodülatörler reçete edilir. Ayrıca kulak yıkama ve antimikrobiyal damla kullanımı şeklinde bir lokal tedavi gösterilmiştir.

Erişkinlerde dış kulak iltihabı tedavisi

Kulak burun boğaz uzmanları yetişkinlerde dış otitis tedavisinde rol oynar. Öncelikle yerel tedaviye gelir. Hastaya antibiyotik ve hormon içeren damlalar reçete edilir. Bu sadece inflamasyonun ortadan kaldırılmamasına katkıda bulunur, ancak ödem azalır. Damlaları kendi başınıza kullanmak kabul edilemez. Tedaviye başlamadan önce hasta doktoru muayene etmelidir. Bu, çoğu ilacın timpanik membranın delinmesinde kullanım için bir kontraendikasyona sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Kendi kendine ilaç tedavisi, hastalık semptomlarının iyileşmesi ve iyileşmesi için uygun olmayan işitme bozukluğuna yol açabilir.

Terapi için önemli olan yetkili bir kulak tuvaleti tutmaktır. İçeriğin doktor tarafından iyice temizlenerek ilacın daha doğru bir şekilde hareket etmesi sağlanmalıdır. Bu tedavinin etkinliğini artıracak ve zamanını önemli ölçüde kısaltacaktır.

Bir kişi, lokal anti-enflamatuar damlaların girişiyle durmayan şiddetli ağrıya maruz kalırsa, anestezi, örneğin İbuprofen, ek olarak kullanılabilir. Ağrı ve şişliği gidermek için daha hızlı bir yol olan bir pamuk ürünü ile pamuktan turunda yardımcı olur. Ağrı kesici ilaçlar genellikle tedavinin başlamasından sonraki ilk üç günde reçete edilir.

Hastalık şiddetli ise ve lokal tedaviye cevap vermiyorsa, o zaman antibiyotik alımı ağızdan belirtilir. Bu vücut ısısında uzun süreli artış ile yapılmalıdır.

Tedavi zamanında planlanmamışsa, bu ciddi sonuçlara yol açabilir. Dış otitis, kronik bir formdan geçer ve sıklıkla hastanın yaşam kalitesini azaltarak tekrar eder. Ayrıca, enfeksiyon, lenf düğümlerinin patolojik sürecini, kulak kepçesinin kıkırdamasını ve kulağın kendisini kapsayan yayılma özelliğine de sahiptir. En ciddi komplikasyon mastoidit, ven trombozu, osteomiyelit ve menenjiti provoke eden nekrotizan otitis gelişiminde ifade edilir. Bu nedenle, tedavi zamanında reçete edilmelidir ve hastalığın ilk belirtileri bulunursa, yardım için en kısa zamanda bir uzmana danışın.

Dış kulak iltihabı tedavisi için, aşağıdaki damlalar sıklıkla kullanılır:

Sofradeks. Onlar belirgin bir antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Şişliği giderebilir. İlaç hormon içerdiğinden, doktorun reçete ettiği tam dozajda kullanılmalıdır. Bazen, ilacı kullandıktan sonra, alerjik reaksiyonlar gelişebilir, tahriş ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Fetal gebelik, bebekler, böbrek ve karaciğer patolojileri olan kişilerde kullanılamaz.

Otipax, dış kulak iltihabı ortamının tedavisi için popüler bir ilaçtır. Ağrı, şişme ve iltihapları hızlı ve etkili bir şekilde giderebilir. Hamile kadınlarda ve hatta bebeklerde kullanım için izin verilir. Özellikle hastalığın ilk aşamasında uygulanırsa etkilidir. Bununla birlikte, o timpanik membranın perforasyonu kontrendikedir, otoskopi önce kullanılmamalıdır.

Normax - genellikle dış kulak iltihabı ile reçete edilen antimikrobiyal etkiye sahip damlalar. Bazı yan etkilere sahiptir, bunların arasında sıklıkla döküntülerin ortaya çıkmasını, kulakta yanma hissi ve kaşıntıyı ayırt eder. Damla kullanımı sonrası bir yan etki varsa, ilacı iptal etmek ve tavsiye için bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir.

Kanibiotik. Bu damlalar ayrıca harici orta kulak iltihabı ortadan kaldırmak için reçete edilir. Hastalığa neden olan çok çeşitli bakterilerde bakterisit etkisi olan birkaç antibiyotik içermesi bakımından etkilidir. Ek olarak, ajan bir antifungal bileşen ile desteklenir. Bununla birlikte, damlalar hamilelik sırasında ve çocukluk döneminde 6 yıla kadar kullanılamaz. Alerjik reaksiyona neden olabilir.

Damlalar dış kulak iltihabı üzerinde uygun etkiye sahip değilse, oral olarak kullanılan aşağıdaki antibiyotiklerle takviye edilirler:

Zamanında tedavi ile birlikte otitis eksterna iyi tedavi edilebilir olmasına rağmen, hastalığa sahip olmamak daha iyidir. Bunu yapmak için kulak travmasından kaçınmak, dikkatli ve dikkatli bir şekilde hijyenini uygulamak yeterlidir. Banyo sırasında, nehirler ve göller için özellikle önemli olan suya girmekten kaçınmalısınız. Kulakta yabancı bir cisim varsa, onu kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Bu öneriler, harici orta kulak iltihabının gelişmesini engelleyecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina tedavisinde en iyi ilaçlar hangileridir?

Angina (akut bademcik iltihabı) en uygunsuz anda bir kişiyi etkileyen hoş olmayan bir hastalıktır. Hastalığın semptomları, hastanın acı, boğulma ve sıcaklıktan kurtulma umuduyla, anjina için her türlü çare maddesini sıralamak üzere ateşli bir şekilde başladığından öylesine acı vericidir.

Boğaz ağrısı için İlaçlar

Boğazda şiddetli ağrı ile iyi oluşu iyileştirmek için, antiseptikler ve topikal kullanım için analjezikler kullanılır. Pastil, emilim için tabletler, ağrı, terleme, mukoza boğazında tahriş, orofarenks üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.