Loading

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

Farenjit, farenksin inflamatuar bir prosesidir. Larenjit, larinksin iltihaplanmasıdır. Tonsillit - faringeal tonsillerdeki inflamatuar değişiklikler.

Patolojinin morfolojik substratında bu durumlar arasındaki fark. Nosolojik formlar arasında benzer belirtiler vardır, ancak önemli bir fark vardır. Makalede bu noktalar hakkında daha fazla ayrıntı ele alınacaktır.

Tonsillit ve farenjit nedenleri: farklılıklar ve benzerlikler

Benzer etiyolojik faktörler larinks ve farinksin inflamasyonunu tetikler. Farenjit ve bademcik iltihabının ana patojenleri:

 1. Virüsler - adenovirüs, grip, parainfluenza, veba;
 2. Bakteriler - klebsiella, streptokoklar, stafilokoklar.

Her iki nosolojik formun ortaya çıkması için, provoke eden faktörlerin etkisi gereklidir:

 1. Tahriş edici maddelerin solunması;
 2. hipotermi;
 3. Enfeksiyöz alerjik faktörler;
 4. Otoimmün süreç.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark, nefes alırken ve yemek yerken ortaya çıkan semptomlardır. Tonsillitin hem semptomatik hem de KBB doktorundaki bir resepsiyonda nazofarenksin endoskopik muayenesinde teşhis edilmesi daha kolaydır.

Çocuklarda bademcik iltihabında yemek alımında zorluklar vardır. Ağız boşluğunun görsel muayenesinde, kırmızı tonlu bademcikler izlenebilir. Bazı bakteri faktörlerine maruz kaldığında, beyaz bir kaplama ortaya çıkar. Patoloji sadece çocuklarda beslenme ile ilgili zorluklar yaratır. Hava geçişindeki güçlük, pulmoner sistemin hipoventilasyonunu oluşturur. Bu durum pulmoner patoloji riskini artırır. Tehlike, akut solunum yolu viral enfeksiyonları olan nosoloji, nazofarenksin bakteriyel enfeksiyonları ile artar.

Farenjit endoskopik muayenesi ile, farinksin şişmesi ve kızarması doğrulanmaktadır. Eşzamanlı olarak, sıcaklıkta bir artış, lenf düğümlerinde bir artış var. Bir kişinin dış muayenesi alt çene grubunun genişlemiş lenf düğümlerini tespit etmeye yardımcı olur.

Her iki patolojide de sıcaklıkta bir artış gözlenir. Tonsillit daha yüksek rakamlarla karakterizedir.

Yetişkinlerde akut tonsillit belirtileri

Bir kişinin boğazında 6 badem vardır. İltihap belirtileri, etkilenen organların sayısına, patojen tipine, artışın doğasına bağlıdır. Bir amigdala dilin kökünde bulunur, ikincisi farinksin tepesinde bulunur. Farinksin sol ve sağ tarafında bir çift lenfoid küme bulunur. Yapılara bez denir. Koruyucu bir işlev gerçekleştirin, çünkü mikroorganizmaların nazofarenks içine girmesini önlerler. Eğitim, virüslerin ve bakterilerin burun, boğaz, farinks içine girmesine engel oluşturur. Lokal lenfoid sistemin yenilgisiyle mikroorganizmalar, boğaz ve boğazdaki nazofarenksin derin katmanlarına nüfuz edebilmektedir.

Akut tonsillit nadiren görülür. Modern yaşam tarzının özellikleri, antibiyotiklerin genel yayılımı, bakterilerin aktif büyümesine izin vermez. Sadece hastalığın viral etiyolojisi ile inflamasyona bağlı bademciklerin hızla artması mümkündür. Bu patojenlere karşı antibakteriyel ajanlar yardımcı olmaz, bu nedenle bağışıklık sisteminin virüsleri yok eden koruyucu immünoglobulinler olan antikorlar üretmesi gerekir. Süreç 10-14 gün sürer. Bu süre zarfında virüsler aktif olarak bademcik iltihabı belirtileri oluşturarak çoğalırlar:

 • Yerken boğaz ağrısı;
 • 40 dereceye kadar önemli sıcaklık artışı;
 • Nefes darlığı;
 • titreme;
 • Terin gelişmiş ayrılması;
 • Beyaz veya sarımsı kaplama;
 • öksürük;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Lenf düğümlerinin şişmesi;
 • Çok miktarda mukus oluşumu;
 • uykusuzluk;
 • Horlama.

Daha az sıklıkla bademcik iltihabı semptomları kulaklardan, karından ortaya çıkar. Bakteriyel etyoloji ile, vücutta bir döküntü izlenebilir. Çoğu zaman hastalık bir boğazla başlar.

Tonsillit ağrısı, farenjit ile ağrı sendromundan farklıdır. Besin alımı, hipotermi ile bademcik iltihabında ağrıyı artırır. Sendromun yoğunluğu o kadar yüksektir ki, bir kişinin konuşması zordur. Bu arka plana karşı yemek yemek zor.

Farenjit ile ağrı sendromu yutma ile artar. Antiseptik spreyleri kullanırken, ağrı azalır. Bioparox, viral ve bakteriyel etiyolojide patoloji semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bademcikler üzerinde beyaz kaplama, viral veya bakteriyel bademcik iltihabının önemli bir belirtisidir. Patojene bağlı olarak, nokta veya yaygın filmler izlenebilir. Püstüller genellikle çocuklarda izlenir.

Bakteriyel ve viral tonsillit belirtileri farklıdır. İlk formda antibiyotik olmadan normalize edilmez. Viral aktivite, immünoglobulinlerin üretiminden sonra yavaş yavaş azalır. Malaise, zayıflık 5-7 gün geçer.

Kronik tonsillitin tüm semptomları subjektif ve objektif olarak ayrılabilir.

klinik durumlar ana belirtileri - kronik tonsilit Periyodik ağrılı bademcik, ağrı arka larenjitin nefes zaman boğaz ağrısı, ağrı için gıda alan hastalarda artan hassasiyet. Tanımlanan bulgular hastaları öznel olarak değerlendirir, bu nedenle şikayetler toplanırken, insanların farklılıkları vardır.

Amaç kriterleri daha güvenilirdir. Bademcikler, farinks, boğaz KBB-doktorunun endoskopik araştırmalarında kurulmuştur. Hasta sadece bölgesel lenf düğümlerinde artış bulur. Palplantasyon, inceleme, lacunazların sondajı, sonraki bakteriyel kültürde patojen tipini ortaya çıkarmayı, smearın mikroskobik incelemesini sağlar. Genişlemiş faringeal tonsillerin delinmesi, patolojik sürecin morfolojik bileşenini incelemeye izin verir.

Tonsillit ve farenjit: farklılıklar

Tonsillit ve farenjit arasındaki önemli farklılıklar - inflamasyon şiddeti, ağrı sendromunun şiddeti. Yiyecek tüketmenin zor olduğu bir boğaz ağrısı varsa, faringeal tonsillitin (bademcik iltihabı) iltihaplanmasını varsayabilirsiniz.

Yemekler arasında bir farenjit ile nadiren bir ağrı sendromu vardır. Yalnızca provoke edici faktörlerin etkisi altında artan patolojik duyumlar - sıcak yiyecek, kimyasalların solunması.

Farenjit ve kronik tonsillit arasında ayırıcı tanı koymak daha zordur. Bu nosolojik formlar arasında farengeal bademcikler iltihabı remisyon döneminde benzerlik vardır. Patolojinin tedavi edilmesi zordur, bu nedenle semptomlar belirli bir periyotta ortaya çıkar. Farenjit antibiyotik alımına nispi duyarlılık farklıdır.

Dekompanse bademcik iltihabının alevlenmesi, devam eden tedavinin arka planında klinik semptomlarda kademeli bir artış ile karakterizedir. Hastalar belirli bir zamanda ortaya çıkan kalıcı bir klinik işaretler:

Nosoloji, lenf düğümlerinde sabit bir artışa yol açar. Hastalığın kronik seyri olan birçok hasta, genişlemiş submandibular lenf nodlarının büyüklüğünde bir alevlenmeyi öngörmeyi öğrenmiştir.

Kronik farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir

Kronik farenjitde, belirtiler bademcik iltihabından farklıdır. Hastalığın en önemli tezahürü, duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmeler sırasında semptomların aktivasyonudur. Bağışıklık savunmasının soğuk yiyecek kullanımı ile zayıflaması, aşırı soğuma, bakterilerin ve virüslerin çoğalması aktivitesini arttırır.

Süreç kronik soğuk veya sinüzitte gelişiyor. Nikotin, sarhoşluk, çürük dişlerin kullanılması farenjit ve bademcik iltihabına neden olur.

Boğazın uzun süreli enflamatuar odağı, boğazın mukoza zarının işleyişi için zararlıdır. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - bu nosolojik formlar sigara içimi ile daha da artmaktadır.

Morfolojik substratta, inflamasyonun doğasının benzerliği ayırt edilir:

 1. nezle;
 2. atrofik;
 3. Hipertrofik.

Bu türlerde doku hasarı niteliği farklıdır. Catarrhal aşaması daha az tehlikelidir. Bununla birlikte, iltihaplanma süreci sadece yüzey tabakasını etkiler. Farinksin, bademciklerin, larinksin işlevselliği bozulur. Patoloji sigara içenler için tipiktir, sürekli olarak agresif çevresel faktörlerin etkisi altında olan insanlar (kimya endüstrilerinde).

Hastalar genellikle kuruluk, yutak yutma. Soğuk mevsimde atmosferdeki dumanın artmasıyla bademciklerin kalınlığında bir artış görülür. Sürecin uzun süreli varlığı ile patolojik odakların geri dönüşümsüz aşırı çoğalması fibröz doku ile ortaya çıkar. Damar duvarında, yeni kılcal damarlar membranın yüzeyindeki kızıl odakların oluşumuyla büyür. Değişikliklerde yoğun bir artış ile, iltihaplı dokunun bir dizi ek fonksiyonel elemanının ortaya çıktığı hipertrofik bir form ortaya çıkar.

Atrofik farenjit, tonsillit, larenjit fonksiyonel hücrelerin ölümüyle karakterizedir. Formlarda, dokunun işlevselliğinin ihlali gözlenir. Mukus sekresyonunun yokluğu, yemek yerken terleme, öksürük, acı verir. Mukoza zarının kurumasına, pürülan kitleler ve mukus oluşumu eşlik eder. Hasta ağzından hoş olmayan bir koku alır. Atrofiye organın işlevselliğinin kademeli olarak bozulması eşlik eder.

Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit - nasıl teşhis edilir

Nazofarenksi incelerken, tanı sürecinin aşağıdaki bileşenlerine dikkat edin:

 • Bademciklerin büyüklüğü;
 • Mukoza rengi;
 • Çevreleyen dokuların durumu.

Amaç kriterleri 3-4 hafta sonra tespit edilir. Angina veya nosolojinin alevlenmesinden sonra patolojik bulgular daha aktif olarak izlenir.

Larenksin yüzeyindeki kronik farenjit veya larenjit foliküler formunda, küçük sarımsı veziküller görülür. Dejene edici doku, lökositler, hasarlı dokuların parçaları ile çevrelenmiş küçük kistik formasyonlarla değiştirilir.

Lacunar tonsillit, lakunada genişlemiş deliklerle karakterizedir. İltihaplı oyukların küçük deşarj delikleri beyaz kaslı kütleler içerir. Böyle bir patolojik süreç çevre dokulara uzanır, bu nedenle farenjit ve larenjitlere yol açabilir. Lacunar anjinanın ilk aşamasında semptomlardaki farklılıklar izlenmez. Boğazın spesifik belirtileri, larinks antibiyotik kullanıldığında ortaya çıkar.

Tonsillit belirtileri farklılıkları:

 1. Membranın bademciklerin üst kutbunun üzerindeki kabarıklığı, palatine kemerlerin iltihabı, Zak'in bir belirtisidir;
 2. Ön kemerin kızarıklığı Gize'nin bir belirtisidir;
 3. Interkostal açı hiperemi, kemerli infiltrasyon - Preobrazhensky kriterleri.

Bölgesel lenfadenit kronik bademcik iltihabında görülür. Sternokleidomastoid kasının ön kısmı boyunca parmaklara ihtiyacınız olan genişlemiş lenf düğümlerini tanımlamak için. Palpatory lenf düğümleri ağrılı hale gelir. Retromandibular düğümleri hissettiğinizde, kulakta bir ağrı irradyasyonu var.

Bezlerin yakınında apseler gelişir, adipoz dokunun erimesi görülür. Prosesin gelişimi, sıcaklıktaki artışla belirlenir. İlaçların kullanımı bile semptomların ortadan kalkmasına yol açmaz. Ilerleyici kurs larenjit ve farenjit görünümünü yol açar.

Vücudun otoimmün süreçleri bademcik iltihabı ile kombine edildiğinde farenjit komplikasyonlarına yol açar. Doku ile antikorların yenilgisi, bakteriyel floranın varlığı (özellikle streptococcus) tedavi ile ciddi problemler yaratır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, kalp kapakçıklarında hasara, böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasına, beyinden gelen komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir?

Boğaz ağrısı, birçok hastalığın ortak belirtisidir. Bu durum zor hastalığın doğasını belirlemek için yapar. Yanlış teşhis ederse, sırasıyla yanlış tedavi sadece şifa değil aynı zamanda sağlığa zararlı teşvik, hangi seçilir. Acılı hisler anjina, farenjit, tonsillit, larenjit görülür. Tüm boğaz patoloji ayırt etmek, onların özelliklerini anlamak için gereklidir.

Tonsillit ve semptomları

Tonsillit - yutak bademcikler (bademcik) iltihaplanmasına neden olan bir patoloji. sırayla zararlı mikroorganizmalardan vücudu korur bağışıklık sistemi, sorumlu Bu boğaz öğesi. Hastalık enfeksiyon bezlere girdiğinde ortaya çıkar. Şu anda, bağışıklık sistemi barakata kan göndererek savunmaya giriyor. Antikorlar bu suretle düşüş koruyucu özellikleri ile birlikte bezleri artan enfeksiyonla mücadele. Bu aşamada, hastanın boğazda ağrı hisseder.

Bu hastalık, bağışıklık sistemi zayıflarsa gelişir. Vücuda giren tüm mikroorganizmaları etkisiz hale getiremez. Aktarılan anjin sonrası antikorların zayıf aktivitesi daha sonra kronik bademcik iltihabına yol açar.

Semptomları görmezden gelir ve tedaviye başlamazsanız, bezlerin çıkarılmasına neden olabilir. Bu nedenle, hastalığı daha erken tespit etmek için bu faktörlere dikkat etmek önemlidir:

Ardından tedavi bezlerin çıkarılmasına yol açabilir.

 • artan bezler;
 • bademciklerin mukozası gevşer;
 • bezler mor renk kazanır;
 • şişmiş lenf düğümleri;
 • damak şişmesi;
 • ağızda hoş olmayan koku;
 • yutma sırasında ağrı;
 • sesin değişmesi;
 • nefes darlığı;
 • yüksek vücut ısısı;
 • dalak veya karaciğerin genişlemesi.
İçeriğe geri dön

Farenjit ve belirtileri

Bademcik iltihabından farklı olarak farenjit, ağızdan etkilenen mukoza yüzeyi ve bademcikler yüzünden meydana gelir. Hastalık iki şekilde ortaya çıkabilir: akut ve kronik.

Bu hastalık rinovirüs, adenovirüs, koronavirüs, sitomegalovirüs ve parainfluenza virüsü nedeniyle oluşur.

Akribanitin akut formu, kronik hakkında söylenemeyen yaygın bir patoloji değildir. Üst solunum yollarında sık görülen viral hastalıklardan veya streptokoktan dolayı oluşur.

Angina farenjit nasıl ayırt edilir? Lokalizasyon yerine, görünüm ve semptomların doğası bakımından farklılık gösterir. Angina bademcikler üzerinde oluşur, bulaşıcı bir kökeni vardır. Farenjit ile birlikte, virüs nedeniyle boğazın mukoza yüzeyinde iltihap oluşur. Hastalıkların her birinin semptomlarını bilmek, birbirlerinden nasıl farklı olduklarını anlamak kolaydır.

Angina bademcikler ve farenjit üzerinde oluşur - boğazın mukoza yüzeyinde.

Farenjit klinik resmi:

 • Zulüm ve boğazda bir koma hissi;
 • boğazın arkası kırmızı renk tonu kazanır;
 • balgam olmadan öksürük;
 • genel halsizlik ve terleme;
 • lenf nodu genişlemesi ve ağrıları;
 • soğuk, burun tıkanıklığı yokluğu;
 • Sıcaklık.

Boğaz ağrısı klinik resmi:

 • bulantı;
 • baş ağrısı;
 • kaslarda ağrı;
 • kırgınlık.

Farenjit ile, halk tedavisi yardımı ile başa çıkabilir ve angina kapsamlı bir tedavi yöntemi gerektirir. Semptomların nüanslarını sadece bir doktor anlayabilir, çünkü tanı bağımsız olarak ortaya çıkabilir, yanlış olabilir.

Neden ayırıcı tanı?

Çoğunlukla yanlış kendini teşhis vakaları, yanlış tedaviyle sonuçlanır. Farenjitleri antiseptik ilaçlarla tedavi etmek yerine, mikroflorayı öldürmeyen, ancak bağımlılığa yol açan antibiyotiklerle saldırıya uğrarlar.

Halk ilaçları anginayı tedavi etmez, ancak hastanın durumunu hafifletir.

Bir dahaki sefere hasta anjina ile karşılaşırsa, vücut bu ilaca karşı direnci nedeniyle hiçbir şekilde tepki göstermeyecektir. Bu gibi durumlarda, enfeksiyondan iyileşmek uzun zaman alacaktır. Ve tam tersine, bir anjinayı sadece halk ilaçlarıyla tedavi etmek, komplikasyonlar kazanabilirsiniz. Glomerülonefrit ve romatizma, kendi kendine tedavinin sonuçlarıdır.

Tonsillit - bulaşıcı bir patoloji. Enfeksiyon bademciklerin doku ve mukoza yüzeyine nüfuz eder. Bu tür bakteriler neden olur: streptococcus, staphylococcus.

Farenjit, başlangıcın bulaşıcı, alerjik ve travmatik doğası ile karakterizedir. Alerjilerden kaynaklanan patoloji kolayca teşhis edilir, çünkü uyaran ve hastalık arasındaki bağlantıyı izlemek kolaydır.

Tanı ve tedavi

Tanıda farenjitin klinik tablosu bademcik iltihabından farklıdır. Birincisi hiperemik mukoza ile karakterizedir. Damarlar görülebilir, foliküller büyür, şişliklere benzer. Farinksin arka duvarı, pürülan sıvıyı salgılayabilir. Bademcikler artmaz.

Göğüs iltihabı bezlerde artış ile karakterizedir. Hastalığın formuna bağlı olarak, gözlenir:

 • soluk sarı renkte yuvarlak tüberküller;
 • pürülan mantar;
 • bademcikler üzerinde beyaz plak tabakası.

4 nokta - boğaz ağrısı, hiperemi, lenfadenit ve rinit - hastanın hangi hastalıkları olduğunu belirlemek kolaydır. Farenjit, boğaz ve burun iltihabında sadece sabah ağrısıdır. Ve bademcik iltihabı rinittir. Doğru tanıyı yaptıktan sonra tedaviye başlayabilirsiniz.

Farenjitden kurtulmak için, içme ve yatak istirahatine uymak, semptomları ortadan kaldıran ilaçlar uygulamak ve bademcik iltihabı ile mücadele etmek için kapsamlı bir yol gereklidir: antibakteriyel ilaçlar, durulama, yatak ve içme rejimi.

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

Hastalıkların nedeni

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Lokalizasyonun yeri

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

Enfeksiyon yolları

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

semptomlar

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebril'e (38 0 C'ye kadar) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

tedavi

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Farenjit ve anjin ilk bakışta benzer semptomlara sahiptir. Ve yine de, bu iki hastalık farklı bir kaynağa sahip. İnflamatuar sürecin lokalizasyonunun yeri de eşit olmayacaktır. Daha yakından incelendiğinde, farklılıklar semptomatolojide de bulunabilir. Hastalıktan kurtulmak için anjinin farenjitden nasıl ayırt edileceğini bilmelisiniz.

Boğaz ağrısı nedenleri

Angina veya başka türlü akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu durumda enflamatuar sürecin nedensel maddesi streptokok bakterilerdir. Bademcikler, bakteri için yaşam alanı ve üreme alanıdır. Buradan kan damarları üzerinde, bakteriler vücuda yayılır ve kalp sistemini, böbrekleri ve eklem dokusunu etkileyebilir.

Angina nedenleri

Hastalığın ek kaynakları şunlardır:

 • adenoid;
 • çürük;
 • yetersiz ağız hijyeni.

Angina bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir. Bu rahatsızlıktan muzdarip bir kişi başkalarına tehlike oluşturur.

Farenjit nedenleri

Farenjit, farinksin mukoza zarlarını etkiler. Hastalığın ana nedeni parainfluenza enfeksiyonu, rinovirüs, herpetik virüsdür. Bazı durumlarda hastalık aşağıdakilerin etkisi altında gelişir:

 • patojenik mikroorganizmalar: streptococcus, staphylococcus, pneumococcus;
 • mantar enfeksiyonu.

Boğazda uzun süreli enflamatuar süreçler kronik farenjitlere neden olabilir. Farenjitin kronik formu bulaşıcı değildir. Fakat bakteriler ve virüsler tarafından kışkırtılan akut form, havadaki damlacıklar yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir.

Farenjit için, anginadan farklı olarak, boğazın tüm mukoza zarı karakterize edilir. Angina sadece bademciği etkiler. Bu hastalıkların ana farklılıklarından biridir.

Bu iki hastalığın tipik nedenleri farklıdır. Ancak, hastalığı tanımak mümkün olan genel provokatif faktörler vardır. Her iki hastalık da virüsler ve bakterilerden kaynaklanır.

Angina belirtileri

Akut tonsillit için yüksek vücut ısısıdır. Sıcaklık 39 dereceye kadar çıkabilir. Vücudun bulaşıcı ajanların hareketine bu şekilde tepki vermesidir. Artan sıcaklık vücuttaki titreme neden olur. Tüm organizma genel zehirlenmeye maruz kalmaktadır. Kişi endişeli:

 • baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • lenf düğümlerinde ağrı;
 • artan yorgunluk;
 • eklemlerde bir ağrı.

Angina, yutulduğunda daha şiddetli olan boğazda ağrı ile birlikte görülür. Lenf düğümleri artar, sert ve ağrılı hale gelir. Hastalık daha güçlü, lenf düğümlerini daha fazla etkiledi.

Farenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Farenjit ile sıcaklık, anjina ile enfeksiyon vakalarında olduğu gibi, çok yüksek olmayacaktır. 37.5-38 derece arasında dalgalanacaktır. Bu, bir hastalığı diğerinden ayıran önemli bir faktördür.

İlginç bir video: Dr. Phil, farenjitin ne olduğunu ve bununla ne yapacağını kısaca açıklıyor:

Angina ve farenjit bir boğaz ağrısı ile eşlik eder. Farenjit için boğazda kuruluk ile karakterizedir.

Akut farenjit daha şiddetli semptomlara sahiptir. Boğazda yanma ve boğulma var. Tedavi zaman içinde başlatılmamışsa, hastalık yakın dokulara yayılacaktır. Burun mukoz membranları, trakea, larinks etkilenecektir. Bu bağlamda, eşlik eden semptomlar olacaktır:

Boğazı incelerken, faringeal duvarların kırmızı olduğunu ve mukus dokularının gevşediğini görebilirsiniz.

Kronik farenjit daha az şiddetli semptomlara sahiptir. Hastalığın karakteristik bir işareti, yabancı bir cismin, boğazda bir "yumru" varlığının hissi olacaktır.

Angina ve farenjit yaygın semptomlara sahiptir. Her iki hastalık da boğazda acı verici duygular gösterir. Ama öğleden sonra anjina ağrısı ile kötüleşir. Ve akut farenjit sabahları kendini hissettirir.

Hastalık hem bademcikler hem de faringeal duvarı etkilerse, bu durumda faringotonzilliti teşhis edin.

komplikasyonlar

Angina tüm vücut için bir tehlikedir. Tedavinin olmaması veya yanlış yürütülen tedavi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Akut bademcik iltihabı çoğunlukla kalbi etkiler ve kalp sistemine zarar verir. Bu türden komplikasyonların büyük olasılıkla 5 ila 15 yaş arasındaki çocukları etkilemesi muhtemeldir. Anjinadan sonra, böbrekler de etkilenebilir, bu hastalık piyelonefrite neden olur. Anjinadan iki hafta sonra, hastalık ilk belirtileri göstermeye başlar: titreme, sırt ağrısı, sık idrara çıkma. Anjinadan sonra artrit gelişebilir. Eklemler şişer, büyüklüğünde artış, hareketle, ağrı oluşur.

Anjinadan sonraki en tehlikeli komplikasyon larinksin şişmesidir ve bu da üst solunum yollarının daralmasına yol açar. Bir hastanın nefes alması zorlaşır ve daha sonra ekshalasyon zordur. Bu durum acil önlemler gerektirir, aksi takdirde ölüm riski yüksektir.

Farenjit sonrası ortaya çıkan komplikasyonlar daha az tehlikelidir. Tedavi edilmeyen bir hastalık kronik bir forma geçer. Bu durumda hasta, rahatsızlığın alevlenmeleri hakkında periyodik olarak endişelenecektir. Kronik tonsillitten kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Vücudun içine yayılan virüsler, bu tür hastalıkların gelişimine neden olur:

Uygunsuz tedavi durumunda angina ve farenjit komplikasyonları içerir. Bu durumda akut bademcik iltihabı ciddi hastalıklara, bazıları ölümle sonuçlanabilir.

Anjina ve farenjit arasındaki fark

Angina ve farenjit benzer bir klinik tabloya sahiptir. Ancak bu iki hastalık, ana özellikleri yukarıda ele alındığı ayırt edici özelliklere sahiptir. Göz ardı edilemeyecek başka nüanslar var.

4 ana farklılık

Anjina ve farenjit arasındaki fark aşağıdaki noktalardadır:

 • angina, tüm vücudun ciddi zehirlenmesinin sebebi olurken, farenjit, griple birlikte olmasa bile, daha kolay bir şekilde ortaya çıkar;
 • angina ile ağrı düzensiz olabilir, bir tonsil diğerinden daha fazla acı çeker ve farenjit tek tip bir acı ile karakterizedir;
 • angina çok nadiren bir öksürük eşlik eder, farenjit ile birlikte, hastalığın gelişiminin en başından beri görülür;
 • sıcak içecek, farenjit ile yardımcı olur, aksine, angina ile ağrıyı azaltır, ılık su sadece daha fazla zarar başlar boğaz, tahriş eder.

Elena Malysheva, farenjitden anjinaya ilişkin temel farklılıkları anlatır:

Uzman, farenjit veya anjina hastayı endişelendiriyorsa kolayca belirleyecektir. Deneyimli bir doktor hastalığı sadece bir görsel belirti ile teşhis eder. Angina ile boğaz muayenesi aşağıdaki sonuçları verecektir:

 • şişme;
 • kızarma ve büyütülmüş bademcikler;
 • plak;
 • pürülan oluşumlar.

Farenjit, boğazdaki mukoza dokularının yumuşak bir şekilde kızarması ile karakterize olup, bunun üzerinde damarların yoğunlaşan modelini ayırt etmek mümkündür. Enflamatuar süreçler boğazın arka duvarında yoğunlaşacaktır. Balçık farenksin üzerine boşalır. Bademcikler genellikle büyütülmez.

Akut tonsillit tedavisi antibakteriyel ilaçlara dayanmaktadır. Ayrıca, ağrı sendromunu durdurmak için vücudun zehirlenmesine ve yerel ilaçların giderilmesine yardımcı olacak ilaçlar reçete ederler.

Farenjitden kurtulmak için daha fazla sıvı içmeniz, gargara yapmanız, inhalasyon yapmanız gerekir. Doktor, immünomodülatörler ve antiviral ilaçlar dahil olmak üzere ilaçlarla tedaviyi reçete eder.

Bu videoda Elena Leonova evde farenjitin nasıl iyileştirileceği hakkında konuşacak:

Eğer boğazında ağrı varsa, kendini teşhis etmeye çalışmayın. Bir doktora danışmak gerekir. Uzman angina'nın farenjitden nasıl farklı olduğunu bilir. Doktor bir tedavi yöntemi önerecektir. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez, ciddi sonuçlara ve hatta ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Farenjit ve bademcik iltihabı: Bir hastalık diğerinden nasıl farklıdır?

Farenjit nedir, bademcik iltihabı nedir ve nasıl tedavi edilir? Bu sorular birçok hasta için ilgi çekici. Çocuk boğaz ağrısı geçirdiğinde, birçok ebeveyn hemen boğaz ağrısını tedavi etmeyi üstlenir. Ve bunu doğaçlama araçların kullanımıyla yaparlar, çoğu zaman geleneksel tıbbın tavsiyelerini izlerler. Çoğu zaman, ilaçları olan bir çocuğa zarar vermeden bile, ebeveynler değerli zamanlarını kaybeder, böylece çocuğun sağlığına büyük zarar verirler.

Herhangi bir doktor, boğazın sadece anjin nedeniyle değil, sadece incinebileceğini söyleyecektir. Üst solunum yolu, farenjit, larenjit ve kronik tonsillit ile benzer şekilde davranır. Bu hastalıkları birleştiren tek şey, geliştikleri yer. Boğazın tedavisini üstlenmek için, bir hastalığın farklılıklarını bir diğerinden açıkça anlamanız ve her hastalığın klinik tablosunu anlamanız gerekir.

Bademcik iltihabı ve farenjit tedavisine yaklaşımlar pek çok yönden benzerdir, ancak anjin tedavisi de bu şekilde devam eder. Yani bu hastalıkları özdeş olarak düşünmeyin.

Bademcik iltihabı nedir

Kronik bademcik iltihabı ve farenjit boğazı etkiler, ancak aynı yerde değildir. Tonsillit öncelikle faringeal tonsilleri etkiler, ayrıca bademciklerdir. Vücudun bu önemli sistemi bağışıklık sisteminden en az sorumlu değildir ve vücutta enfeksiyona karşı bir tür koruyucu bariyer görevi görür.

Hastalık patojen bademcikler içine girdiğinde ortaya çıkar. Bezler, büyüklükte bir artış ve koruyucu fonksiyonlarda belirgin bir azalma ile enfeksiyona derhal yanıt verir. Bu aşamada sıklıkla ağrı oluşur. Yukarıda belirtilen hastalıklar genellikle viral bir enfeksiyonun vücuduna girmesinin sebebidir. Eğer bademcik iltihabı tedavi edilmezse bademcikler temizlenmelidir.

Farenjit gibi kronik bademcik iltihabı, tüm patojenik mikropların lenfositler tarafından zararsız hale getirilmediği durumlarda zayıflamış bağışıklığın arka planına karşı gelişir. Bu transfer edilen anjinin bir sonucu olarak gerçekleşir. Böylece kronik bademcik iltihabı oluşur. Streptococci, staphylococci, oral kavite ve sinüzit hastalıkları nedeniyle farenjit.

Tonsillitin klinik resmi:

 • Bezlerin büyüklüğü önemli ölçüde artmıştır;
 • bademciklerin yüzeyi gevşer;
 • bademcikler kıpkırmızı olur;
 • lenf düğümleri belirgin olarak şişer;
 • gökyüzü yağmakta;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku var;
 • yutulduğunda ağrı var;
 • ses değişiyor;
 • nefes almak zor;
 • Sıcaklıkta önemli bir artış.

Bir doktorun müdahalesi olmadan kronik bademcik iltihabı sadece ağırlaştırılır.

Kulak burun boğaz uzmanı inceler, testler düzenler ve doğru tanıyı kurar.

gibi sıcak bakteriler çok daha rahat çoğalmaya bu durumda bir hata ve hastalığının bir komplikasyonu, neden bir boğaz ağrısı sıcak içecek hiçbir şey en iyisi yaygın görüş,.

Bu aşamadaki birincil görev bademcik iltihabı veya farenjitin kronik bir forma girmesine izin vermemektir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, hemen bir doktora gitmelisiniz.

İlk görüşte bu masumlardan kaynaklanan komplikasyonlar, kalbin, böbreklerin, kemik sisteminin aktivitesini etkileyebilir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Bademcik iltihabının tedavisine başlamak için, hastanın kan ve idrarının analiz için gönderildiği tanıyı belirlemek gerekir. Tedavinin ilk aşamasında, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bezlerin iyot ve tuz ile durulanması uygulanmaktadır. Enfeksiyonlu tuz mücadeleleri ve iyot, bademciklerin yüzeyinde antiseptik bir etkiye sahiptir.

Bazen doktorlar Lugol mukoza tedavisi ve topikal antibiyotik kullanımı reçete. Sıcaklık çok yüksekse, antipiretik almalısınız. Sıcaklık üç günden fazla sürerse, antibiyotikler alınmalıdır. Tüm ilaç reçetelerinin bir doktor tarafından yapıldığını tekrarlamaya gerek yoktur.

Eğer bademcik iltihabı kronik bir formdan geçerse, doktor bademciklerinizi çıkarmanızı tavsiye edecektir. Sık sık tekrarlanan KBB hastalıkları ile aynı tavsiyede bulunacaktır. Bu yapılmazsa, inflamasyondan sürekli olarak yok edilen bademcikler ana patojen kaynağı olabilirler.

Pratikte görüldüğü gibi, bademcikler çıkarılması boğaz hastalıklarının sayısında önemli bir azalmaya yol açar. Tedaviden sonra, bağışıklık sistemini tolere etmek için ilaç ve vitamin preparatları almanın bir yolunu almak gerekir.

Farenjit nedir

Tedavide başarılı olmak için kronik farenjitin ne olduğunu ve bademcik iltihabından nasıl farklı olduğunu hayal etmelisiniz. Farenjit ile birlikte bademcik iltihabının aksine, patojenler bademcikler değil, doğrudan boğazın mukoza zarını etkiler. Diğer birçok hastalık gibi, farenjit iki şekilde ortaya çıkabilir:

Hastalığın nedeni solunumsal patojenlerdir:

 • rhinovirüsleri;
 • adenovirüsler;
 • parainfluenza virüsü;
 • koronavirüs;
 • sitomegalovirüs.

Üst solunum yolu veya streptokok etkisinin viral enfeksiyonlarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilen kronik formdan farklı olarak, akribanjitin en yaygın hastalığı değildir. Farenjitin klinik tablosu oldukça net olduğundan, anjinin farenjitten nasıl ayırt edileceği açık olmalıdır:

 • Boğazda Zulüm;
 • kuru öksürük;
 • lenf düğümleri büyümüş ve ağrıyan;
 • yüksek sıcaklık;
 • boğazın arka duvarının kızarıklığı;
 • güç kaybı, kas ağrıları ve terleme.

Onun nüanslarında farenjitin tüm belirgin belirtileri ile sadece bir doktor tarafından anlaşılabilir. Bu nedenle, kendiniz teşhis koymaya çalışmayın ve özellikle hastalığı tedavi edin.

Farenjit tedavisi

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalık formuna sahip olduğunuza karar vermelisiniz: bakteriyel veya viral. Tanı, hastalığın viral bir formunu gösteriyorsa, tedavi aşağıdaki gibi olacaktır:

 • doğru beslenme;
 • bol içme;
 • yerel eylem antibiyotikler;
 • düzenli gargara;
 • Larinksin inhalerlerle tedavisi.

Kronik farenjit durumunda, boğazı tahriş edecek yiyecekleri kötüye kullanmamalıdır: ekşi, sıcak, sıcak yiyecekler diyetten çıkarılmalıdır. Ne zaman farenjit viral formu içmek için mümkün olduğunca çok olmalıdır, böylece enfeksiyon hızla vücuttan atılır.

Yüksek sıcaklığa gelince, bu durumda, vücudu susuzlaştırmanın bir yolu olarak bol miktarda içme gerekir. Vücuttaki yüksek bir sıcaklıkta virüsleri ve bakterileri yok eden bir hormon geliştirmeye başlar.

Farenjit bakteriyel ise, antibiyotikler önlenemez. Kullanımları, erişkinleri çocuklardan çok daha fazla etkileyen pek çok komplikasyondan kaçınacaktır.

Tonsillit ve farenjit profilaksisi. Bu hastalıkları olabildiğince sık önlemek için, önleyici faaliyetlere dikkat edilmelidir. Önleme ana faktörlerinin sağlıklı bir yaşam tarzı ve hijyen olması gerektiğine şaşıracaksınız. Patojenlerin bizi çevrelediği göz önüne alındığında, düzenli el yıkama, bir hastalığın yarısı olasılığını azaltabilir.

sağlıklı olmak için, yaz sıcağında sırasında soğuk sıvıları içmek ve sürekli vücutta vitamin rezervleri doldurmak değil, vücudu temper gerekir. Bazı insanlar çilek üç kilo yemeye yaz aylarında ise, kış aylarında herhangi enfeksiyon başa vücudun yeteneğini bulduk yeterli olacağına inanıyoruz. Eğer limonlu çay içmek için sabah isterseniz Yani Narenciye ayrıca bir enfeksiyon almak için çok daha az şansa sahip, C vitamini zenginliği sayesinde şeklinde vücudu destekler.

Boğaz ağrısı, larenjit ve farenjit bademcik iltihabı nasıl ayırt edilir: hastalık belirtileri ve lokalizasyonu, tedavi prensipleri

Bir kişinin boğazında, granüller, bademcikler şeklinde lenfoid doku birikimi vardır. Lenfoepitelyal bariyerin oluşumuna katılırlar, burada lenfositlerin doğumu ve olgunlaşması ve antikorlar oluşur ve vücut ile çevre arasındaki temas gerçekleşir.

Daha bademcik iltihabı boğaz ağrısı farklıdır

hipofiz, timus, tiroid bezi, adrenal korteks - Palatine bademcik ağızda bağışıklık sindirim oluşturulmasına dahil, fazla miktarda çıktı lenfositler hormonal organları ile yakın bağlantısı var olduğunu.

Bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir. Akut iltihap - boğaz ağrısı. Kronik - kronik bademcik iltihabı. Angina da diğer bademcikler (lingual, pharyngeal, nazofaringeal) oluşur, ancak bu çok nadir bir süreçtir.

Anjina sırasında, bakteriyel flora, mantarlar, adenovirüsler, iğ şeklindeki çubuk, spiroketin neden olduğu lokal akut inflamasyon vardır. Bulaşıcı hastalıkların ve kan hastalıklarının bir tezahürü olabilir.

Aşağıdaki formlarda olur:

Tonsillit ve bademcik iltihabı belirtileri

Viral ve bakteriyel formu

Bademcik iltihabına neden olan mikrobik floranın çeşitliliği, kendine özgü klinik belirtilere sahiptir:

Tonsillit, hastalığın biçimine bağlı olarak kendi klinikine sahiptir. Anjina ve kronik tonsillit belirtileri farklıdır.

Bir fotoğrafta boğaz ağrısı viral ve bakteriyel formu nasıl ayırt edilir

semptomlar

 1. Angina düşük sıcaklık, kızarıklık, yanma, terleme, yutulduğunda ağrı, - catarrhal formu ile kendini gösterir.
 2. Yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, yutma, halsizlik, baş ağrısı ile daha kötü. Foliküllerin yüzeyindeki pürülan erüpsiyonlar, bademciklerin genişlemesi, kemerin şişmesi. Mukoza zarında erozyonlar olabilir - foliküler tonsillit.
 3. Lacunar angina benzer bir semptomatolojiye sahiptir, ancak daha şiddetlidir. Tonsil mukozasındaki adacıklar formundaki pürülan akıntı sürekli bir plağa karışabilir. Periferik lenf düğümleri artar, ağrılı hale gelir, genel durum bozulur.
 4. Herpetik anjin, bademciklerin yüzeyinde ani başlangıç, yüksek ateş, boğaz ağrısı, kabarıklık benzeri döküntülerle karakterizedir. Zehirlenme belirtileri ifade edilir. Tek taraflı bir konjonktivit var.

bademcik iltihabı

Kronik tonsillit belirtisi bademciklerin pürülan içerikleri, yaşam süresince anjinin varlığı, palatine bademciklerin karakteristik anatomik değişiklikleri olabilir. Genellikle hastalığın alevlenmeleri yılda altı kez oluşur, zayıflamış bağışıklığı olan hastalarda bezagnin formu olabilir.

 1. Bademciklerin lakunalarındaki pürülan tıkaçlar, palatine arkın kızarması ve ödemi, aralarındaki adezyonlar, periferik lenfadenopati, basit bir kronik bademcik iltihabı belirtisidir.
 2. Toksik-alerjik formun birinci derecesinde, periyodik subfebril durum, halsizlik, halsizlik, maluliyet, eklem ağrısı, kardiyak disfonksiyon gözlenebilir.
 3. ikinci derece bir elektrokardiyogram, eklem ağrısı, sırt ağrısı, kalp büyümesi ve hassasiyet submandibuler ve servikal lenf düğümleri anterior kaydedilir subfebril içinde uzun bir vücut sıcaklığı, kardiyak aritmi, ile karakterizedir.

Farenjit farkı

Farenjit - farinks mukozal membran iltihabı, bademcik iltihabı bademcik iltihabı etkilenir. Farenjit, virüslerin neden olduğu kataral hastalıklara eşlik eder. Akut farenjitin% 70'inde görülen etken maddeleri virüs, bademcik iltihabı - bakteriyel floradır.

Faringoskopi, inflamasyonun lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar. Geri (akut formunda) boğaz mukus düşene kızarmış ile farenjit hastalarda mukoza (atrofik farenjit) incelmesi, (granüloza farenjit) granüle edilebilir.

Bademcik iltihabı olan hastaların boğazını incelerken, genişlemiş, bademciklerin pürülan çökelleri ile kaplı olduğu görülürse, dil ve palatin kemiği şişebilir. Farinksin duvarı iltihaplanmadı.

Fotoğrafta, farenjit ve angina ile boğaz

kanıt

 1. Hastalar yanma, kuruluk, boğazda boğulma endişesi taşıyor. Kulaklarda tıkanıklık, baş ağrısı, boğazda yabancı cisim hissi olabilir. Sıcaklık normaldir veya hafifçe artar.
 2. Genellikle kötü nefes, rahatsızlık, boğazda gıdıklama, yutma, yutmak zor olabilir. Uzun bir konuşma ile, "boğazını emmek" gerekli hale gelir.
 3. Farinksden sonra geçen kulakların tıkanıklığı karakteristiktir.
 4. Farenks incelendiğinde, posterior ve lateral duvarların reddened mukozası, granülasyon, inceltme, görünür, mukus, kabuklar, granülasyon, kıvamlı iltihaplı damarlar ağı olabilir.
 5. Kuru öksürüğü rahatsız edebilir.

Angina farenjit nasıl ayırt edilir, bizim videoda görmek:

Larenjit ile karıştırmamak nasıl

Larinks, farenks ve trakeaya bağlanır. Bu vücut koruyucu, solunum ve ses oluşturma işlevlerini yerine getirir. Mukoza zarının iltihaplanmasıyla (larenjit), üç işlevin tümü ihlal edilir.

Bademcikler lenfatik sistemin bir parçasıdır. Bademcik iltihabında, bağışıklık ve koruyucu fonksiyon acı çeker. Bu durumda lenfosit üretimi bozulur, enfeksiyon yayılma yolunda engellerle karşılaşmaz ve lenfatik damarlar yoluyla başka organlara hızlıca girebilir.

semptomlar

 1. Catarrhal larenjit, akut ses kısıklığı, boğazda yabancı cisim hissi ve rahatsızlık ile birlikte görülür. Sıcaklık normal veya subfebril olabilir.
 2. Infiltratif larenjit ile, hastalık larinksin kasları, bağları, kıkırdaklarını etkiler. Hastalar yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı, ses eksikliğinden, genel sağlık rahatsızlığından endişe duymaktadır.
 3. Flegmonöz larenjit zordur. Hastalar boğazda şiddetli ağrı, yüksek vücut ısısı, kötü genel durum, solunum bozukluğu ile ilgili endişe duymaktadır. Flegmonöz larenjit apojeni larinksin apsesi olabilir.
 4. Yanlış groats vokal alanı altında inflamasyon ile gelişir. Mukozaya şişme yaparken zor nefes alma belirtileri görülür. Tehlike, boğazdan kaynaklanan akut stenozdur ve bu durum boğulmadan ölüme yol açabilir.
 5. Larenjit, ayrılması zor balgamlı kuru öksürük eşlik edebilir.

Komarovsky diyor ki, larenjit ve yalancı kabuğu çıkarılmış tane nasıl tanımlanır?

tanılama

Yukarıdaki hastalıklar iltihabın bir sonucuysa, belki her birinde ayrı ayrı oturmamalısınız? Hayır, bir kez daha hayır. Başarılı tedavi ve iyileşmenin anahtarı sadece doğru teşhistir.

Hastanın sorgulanması, muayenesi ve ek tetkik yöntemleri yeterli tedaviyi atama, komplikasyonları önleme ve hastalığın kronik bir forma geçişini sağlar.

KBB organlarının ayrı enflamatuar hastalıkları olarak tonsillit, farenjit, larenjit ek olarak, streptokokkal tonsillofarenjit (bademcik iltihabı) vardır. Patojenler beta-hemolitik streptokok grubu A, virüsler, mantarlar, bakteriler, klamidya olabilir.

Tanı boğazda ağrı şikayetleri, yüksek sıcaklık varlığı, bademcikler kızarıklık, farinks, dil, karakteristik ayrılabilir temelinde yapılır. Hastalığın akut başlangıcı, submandibular lenf nodlarındaki artış bu patolojinin lehine konuşur. Mikrobiyal flora üzerindeki yayılma ve faringoskopi, hastalığın patojenini ve sürecin lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar.

Enflamasyon bademciklerden larenkse yayılırsa tonsillolaringit gelişir. Hastalığın tüm semptomları larenjit ve bademcik iltihabıdır. Bu genellikle viral enfeksiyonlar için geçerlidir.

Katarrhal hastalıklar aynı zamanda pharyngolaryngitis olarak da ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu ARVI, influenza, adenovirüs enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Bademcik iltihabı, farenjit, larenjitin tedavisi bakteriyel kaynaklı benzerliklere sahiptir. Viral hastalıklar semptomatik olarak tedavi edilir.

Genel bilgi

Tedavi rejimi, fiziksel ve ses yüklerini sınırlandırmayı içerir. Ev modu, orta şiddetli durumlarda - iki gün boyunca yatak istirahati. Ağır vakalarda - hastanede yatış.

Hijyenik önlemler, ayrı mutfak eşyaları hastasına, 30 dakika boyunca günde iki kez havalandırılan ayrı bir öncül, günlük ıslak temizlik ve havanın nemlendirilmesinden oluşur.

Bakteriyel inflamatuar hastalıkların ana tedavisi antibiyotiktir. Penisilinlere (Augmentin, Flemoxin, Amoxiclav), makrolidlere (Sumamed) ve sefalosporinlere (Cefotaxime, Cefurakshim) tercih edilir.

Yerel antibiyotiklerden Bioparox, Gramycidin, Chlorophyllipt kullanın. Boğazları sterilize etmek için antiseptikler kullanın:

Ancak anjina ile, antibiyotiklerin seyri 10 gün sürer ve farenjit ve larenjit antibiyotik olmadan tedavi edilebilir. Karmaşık formlar, bu ilaçların yedi günlük bir uygulamasını gerektirir. Akut dönemde fizyoterapötik prosedürler reçete edilmez. Her durumda, vitamin ve antihistaminikler uygulayın.

Bizim videoda boğaz ağrısı tedavisi için basit öneriler:

farklar

 • Antibiyotik reçete etmek için şartlar.
 • Fizyoterapi.
 • Farenjit ve larenjit antibiyotik olmadan tedavi edilebilir (komplike olmayan formlar).
 • Viral enfeksiyonlarda olduğu gibi larenjit ve farenjit tedavisi.
 • Mukolitikler ve beklentileri atayın.
 • Kronik larenjit ve farenjit tedavisi için boyun bölgesi, yağlı ve tıbbi inhalasyonlar, elektroforez, darsonval için UHF önerilir. Bademcik iltihabı ile bademcikler alanına UFO atar.

Bu hastalıklar için çok yaygındır. Tedavinin kendine özgü özellikleri vardır. Doğru şekilde etkileme nedenini bilmek önemlidir.

Olası komplikasyonlar

Anjina komplikasyonları arasında ilk sırada yer alan romatizma, kalp ve böbrek hasarıdır. Enfeksiyonun yayılması ile sepsis gelişebilir. Paratonzillit, zaglugal apsesi, akut lenfadenit, otitis media, parapharyngeal apse gibi komplikasyonlar olabilir. Yetersiz tedavi - hastalığın kronik bir forma geçişi.

önleme

Hastalık çok bulaşıcıdır - ev eşyaları yoluyla, havadaki damlacıklar yoluyla, hasta insanlarla yakın temasla bulaşır. Ancak mikrobiyal ajanın varlığı gelişmesi için bir ön koşul değildir.

Boğaz ağrısı nasıl yakalanmaz

görünüm

Prognoz, hastalığın biçimine, süresine ve şiddetine bağlıdır. Komplike olmayan formlar ve yeterli tedavi ile - iyileşme prognozu uygundur.

Ne farenjit bademcik iltihabı ayırt eder

yutma Kırmızı boğaz, gıdı, rahatsızlık - Bu belirtiler genellikle soğuk algınlığı eşlik ancak birbirinden bağımsız olabilir, bu kış sezonunda soğuk su içmek değer veya taslak durun. Nasıl düzeltebileceğinizi anlamak için, önce teşhisi saptamanız gerekir. Belirtilen belirtiler, kural olarak, farenjit veya bademcik iltihabı ile ortaya çıkar. Akut tonsillit genellikle anjina denir.

Peki, klinik olarak çok benzer olduklarında, farenjitden anginada bir farkın nasıl olduğunu anlıyorsunuz. Aşağıda, her iki nosolojik birimin temel özelliklerini ele alıyoruz.

Tonsillit: farenjitten fark

Bir başlangıç ​​için, farenjit ve bademcik iltihabı kavramlarını, aralarındaki temel farklılıkları tanımlayalım.

Farinks, içinde lenfoid doku kümeleri olan bademciklerin bulunduğu içi boş bir organdır. Farinksin ana fonksiyonları akciğerlere hava iletiyor ve yemek - yemek borusu içine, bademciklerin işlevi biraz daha karmaşıktır - bağışıklık oluşmasında rol oynarlar, hematopoetik işlevi yerine getirirler. Bademciklerde lenfositlerin oluşumu vardır - bağışıklık sisteminin hücreleri.

Tonsillit - faringeal halkanın iltihaplanması, en sık - bademcikler, bulaşıcı doğa. Bu nedenle, boğazın görsel bir değerlendirmesiyle - kızarma yerel olacaktır, bu çok bademcikler ile sınırlı olacaktır.

Tonsillit iki tip olabilir:

 • akut;
 • Kronik.

Akut tonsilliti düşünün, çünkü kronik hastalıklar alevlenmenin teşhisinde genellikle güçlük çekmezler.

Akut tonsillit virüslerine, bakterilere, bazı mantarlara neden olurlar. Enfeksiyon hava solunumu ile bulaşır.

Ana klinik semptomlar şunlardır:

 • boğazda kızarıklık, rahatsızlık;
 • cızırtılı;
 • yutulduğunda ağrı;
 • genel zayıflık;
 • kas ağrısı;
 • yutmada rahatsızlık;
 • Düşük dereceli ateş (37-38 °).

Daha az görülen semptomlar boyun ağrısı, kulaklar, mide bulantısı, ses değişiklikleridir.

Boğazı incelerken, sıklıkla beyaz pürülan çökeltilerle kaplı bademciklerin yerel bir kızarması vardır. Submandibuler lenf düğümleri büyür, palpasyonda ise rahatsızlık hissi olabilir.

Özel tip bir akut tonsillit - anjina izole edin. Bu bademcik erişkinlere oranla çocuklarda daha sık görülür ve en sık β-hemolitik streptokok grubu A Strep yenilginin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır.

Birkaç çeşit anjina vardır:

 • Mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrinli;
 • abseleri
 • herpes;
 • fusospirochetal.

Angina tipik belirtileri bademcikler üzerinde beyaz birikintiler, yutulduğunda ağrı, rahatsızlıktır. Anjin içerir belirgin zehirlenme sendromu, ile karakterize edilir: Sıcaklık 38 °, baş ağrısı, ağır zayıflık, mide bulantısı, nezlenin lenf düğümleri, kas ağrısı üzerindedir.

Anjinin ilk klinik belirtileri enfekte olmuş kişi ile son 7 ila 10 gün arasında temas ettikten sonra 1-3 gün arasında ortaya çıkar.

Farenjit, farenks ve komşu lenfoid dokuların mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman, bu virüsler neden olur, ama aynı zamanda bakteriyel enfeksiyonlar, mantarlar neden olur.

Farenjit klasik belirtileri şunlardır:

 • cızırtılı;
 • acı, kırmızı boğaz;
 • kuru öksürük.

Sıcaklık bazen ara sıra 37 dereceye kadar yükselebilir - 38 dereceye kadar.

Farenjit, bağımsız bir hastalık değilse, ancak ARVI'nin arka planında ortaya çıkarsa, örneğin, soğuk algınlığı, yüksek ateş, kas ağrıları ve diğer semptomlar da olacaktır.

Farmakin, toz ile kirlenmiş havanın uzun solunmasından sonra hipotermi, çok soğuk veya sıcak yiyeceklerin kullanılması olabilir.

Farenjit ve bademcik farkları görsel denetim vardır: farenjit boğaz kızarıklık sınırlı değildir ile, tüm mukoza yutak, bademcik açıkça lokalize kızarıklık kapsar irinli bademcik beyaz çiçek ile kaplıdır.

Farenjit de yutulduğunda rahatsızlık, boğazda bir "yumru", submaksiler lenf düğümlerinin bir artış ve ağrı özelliği değildir. Bu semptomlar akut tonsillitli hastalarda neredeyse her zaman bulunur.

Tonsillit gelen farenjit daha farklıdır, bu yüzden bu zayıflık, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yaygın belirtiler vardır. Bunlar genellikle akut bademcik iltihabı olan kişilerde ortaya çıkan genel zehirlenme belirtileridir. Streptokok anjina hastalarında özellikle belirgin zehirlenme.

Her iki hastalık arasındaki farklılıkların kendini teşhis, tanı, farenjit veya boğaz ağrısı için yeterli görünse de, nitelikli bir hekim sağlamak daha iyidir. Bu, komplikasyonlara izin vermeden tedavinin doğru taktiklerinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Larenjit ile karıştırmamak nasıl

Bir boğaz ağrısı veya bademcik iltihabı, farenjit arasındaki farkı anlamış olması, boğazda ağrı ve kızarıklık başka hastalığa neden olabilir anlamak gerekir - larenjit.

Larenjit, larinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Larinks, farinksin altında bulunan bir organdır. Mukozada ses tellerini içeren bir kat.

Farinks ve larinksin yakınlığı, içlerindeki inflamatuar süreçlerin ayırıcı tanısında zorluklara neden olabilir.

Larenjitin görünümünü provoke eden faktörler farenjit ile benzerdir ve hipotermi ve kontamine hava ile solunum ile provoke edilir. Larinksin iltihaplanması, bağımsız bir hastalık ve ARVI'nın bir tezahürü olarak ortaya çıkabilir.

Fakat larinkste vokal kordlar olduğundan, aşırı eforları larenjitlere de neden olabilir. Soğuk havada sigara içmek, çığlık atmak, soğuk içecekler - bunların hepsi larenjit için risk faktörleridir. Ve larynx yapısının bu tuhaflığı, bademcik iltihabı ve farenjitden farklı olan karakteristik semptomların ortaya çıkmasına yol açar.

Larenjit belirtileri şunlardır:

 • boğaz ağrısı;
 • cızırtılı;
 • ses kısıklığı;
 • ses kaybı;
 • Boğazda yumru hissi.

Solunum ve ateş güçlüğü yaşama olasılığı daha azdır. Angina veya farenjit ses kısıklığı ve ses kaybı gibi semptomlara neden olmaz. Bu klinik bulgular inflamatuar sürecin farinksin altına düştüğünü - larinkse işaret eder.

Anginanın akut farenjitden nasıl ayrılacağını anlamak için, larenjit ayırıcı tanısı için görsel bir muayene yapılması gereklidir, yeterli klinik bulgu vardır.

tanılama

Boğaz hastalıkları kulak burun boğaz uzmanı. Ancak, bir kural olarak, komplikasyonlar ortaya çıkmazsa, tanıda tonsillit ve farenjit zordur. Anamnez ve muayenelerin toplanmasına dayanarak akut bademcik iltihabı ve farenjit arasındaki farkın bilinmesi, bir ilçe doktoru veya bir aile doktoru tarafından teşhis edilebilir.

Doktor, semptomların ortaya çıkmasından, hastalığın süresinden, şikayetlerden önce enfekte kişilerle temas halinde veri toplar. Lokal muayeneye ek olarak - cildin genel muayenesini yapar, burun pasajı ve konjunktivanın mukozası, sıcaklığı ölçer ve diğer olası hastalıkların önemli semptomlarını gözden kaçırmamak için akciğerleri dinler.

Bademcik iltihabı ve farenjit farklılıkları, ek laboratuar testleri ile dağıtmak için yeterince açık değildir.

Komplikasyonlar ya da tedavinin etkin olmaması durumunda, hasta hastanede hastaneye yatırılır ve genel testler (kan, idrar, göğüs radyografisi) ve spesifik (farinks ekimine yayma, antibiyotik duyarlılık testleri) dahil olmak üzere ek çalışmalar yapar.

Farenjit ve larenjit nasıl tedavi edilir?

Uygun bir tedavi, boğaz hastalıklarının doğru teşhisine bağlı olacaktır.

Yani, farenjit ile, 1 kg ağırlık başına 30-40 ml'lik bir hesaplama dayalı içme rejimi ile uyum reçete. Sıvı yuvanın iltihaplı mukoza zarını daha fazla incitmeyecek şekilde sıcak olmalı, ancak sıcak olmamalıdır. Peki, bitkisel şifalı ise, vitamin kompostosu, ballı çay. Talimatlara göre, günde 1 ila 2 kez inhalasyonlar gerçekleştirerek, boğaz 3 veya daha fazla kez antiseptik solüsyonlar ile durulama içeren yerel tedavi yapılır. Talimatlara göre, şeker formunda yerel antiseptiklerin kullanılması, uygulanmaları uygun olacaktır. Anjinadan farklı olarak farenjitin tedavisinde antibiyotikler geleneksel olarak reçete edilmez.

Larenjit ile başarılı tedavi rehni, ses tellerinin tamamen geri kalanı olacaktır. 5-7 gün boyunca konuşma. Dahası, fısıldayarak, vokal kordlar da gergin olduğu için, kimse fısıldayamıyor. Gıda ve su, laringeal mukozayı tahriş etmeyecek şekilde oda sıcaklığında olmalıdır. Farenjit ile olduğu gibi, doktorlar bol içme, durulama ve inhalasyon öneririz. Kursun ciddiyetine bağlı olarak, doktor antihistaminikler ve antitüsifler yanı sıra antibiyotik reçete edebilir.

Klinik semptomların tezahürü derecesi ne olursa olsun, teşhis ve tedavi uzman bir kişi tarafından ele alınmalıdır. Komplikasyonları önlemenin tek yolu budur.

Olası komplikasyonlar

Komplikasyonlar açısından en korkunç olan boğaz ağrılıdır. Azaltılmış ve "ayaklarının üstünde" taşınamaz, romatizmal ateş ve peritonsiller apseler gibi komplikasyonlarla doludur. Tedavi edilmeyen hemolitik streptokoklar, özellikle zayıflamış bir organizmada, miyokardın, böbreklerin ve eklemlerin hücrelerini etkileyebilir. Boğazın ilk belirtilerinde hemen bir uzmana danışılmalıdır.

Larenjit komplikasyonları arasında laringospazm, hava yolu obstrüksiyonu, aponia (ses eksikliği), vokal kordların felci ve boyun flegmonu yer alır. Farenjitin yeterli tedavisinin olmaması peritonlar ve peroretik apselerin gelişmesine yol açar.

önleme

Enfeksiyon hastalıklarını önlemenin en etkili yolu enfekte kişilerle teması engellemektir. Boğaz hastalıkları durumunda, sigara içmek, alkol tüketimi etkili olacaktır.

Vücudu temperleme, vücudun savunmasını olumlu yönde etkiler. Yeterli sebze, meyve, hububat ile doğru beslenme, bağışıklık sisteminde olumlu bir rol oynayacak gerekli vitamin ve mikro elementleri sağlayacaktır.

Video kaydı, farenjitin bademcik iltihabından ayırt edici özellikleri hakkında bilgi içerir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit nasıl iyileşir

Farenjit, mukus ve mukozayı etkileyen yumuşak doku damak, lenf nodları gibi farenksde lokalize olan akut veya kronik inflamatuar bir prosestir. Kendi başına ciddi sızıntı yapan bir hastalık bile yaşam için tehlikeli değildir.