Loading

Ne tür otlar gargara?

Sıklıkla akut solunum yolu viral enfeksiyonunun veya bir hastanın gribinin ilk belirtilerinde, boğazda hoş olmayan duyumlar bozulur. Mukus boğaz iltihaplı ve çamurlu olur. İltihabı hafifletecek ve ağrıyı azaltacak bir ilaç için eczaneye derhal gitme arzusu vardır. Ancak, başka bir çıkış yolu var - bitkisel yemler temelinde durulama için et suyu. Onlar sadece kendinizi daha iyi hissettirmekle kalmazlar, aynı zamanda vücut için ilaçlardan daha güvenlidirler.

Bitkilerin terapötik özellikleri ve kontrendikasyonları

Fitoterapi hafif rahatsızlık ve genel yorgunluk için etkili bir yardımcıdır. Durulama için kullanılan otlar halkta bilinir ve herkese açıktır. Tıbbi özellikleri on yıllardır test edilmiştir ve çeşitlilik herhangi bir hasta için en uygun seçeneği seçmeye izin vermektedir. Kuru bitkilerden, boğazını durulayan dekomaj yapar.

Popüler bitkisel gruplar

koyungözü

Herhangi bir arazide oluşur. Çiçeklenme yararlı özellikleri ile en doymuş. Farmakoloji, halk hekimliği, kozmetolojide kullanılır. Özellikleri detoksifiye etmek için bilinen. Baş ağrısı, uykusuzluk, artan sinirlilik tedavisi için kullanılır. Bağırsakları ve mideyi olumlu etkiler, dokuların şişmesini giderir. Boğazda iltihaplı süreçlerin tedavisi sırasında ilk çözüm olarak güvenle liderlik alır. Antimikrobiyal etkisi nedeniyle, viral hastalıklar, farenjit, anjinanın önlenmesi için durulama için kullanılır.

 • yaşamın ilk yılındaki çocuklar;
 • ishal eğilimli insanlar;
 • bitki alerjisi olan hastalar.

Papatya kullanmadan önce, hamile kadınlarla ve sorunlu menstruasyona sahip kadınlara, genitoüriner sistem hastalıklarına sahip olanlara danışmalısınız.

Kadife çiçeği

Papatya ile eşit olarak kullanılır. Dezenfektan ve antibakteriyel özellikleri herkese aşinadır. Yara iyileşmesi nedeniyle, bitki özütü anti-enflamatuar etkisi bebekler için cilt bakım ürünlerinin üretiminde kullanılır. Ayrıca, kalendula balgam söktürücü ve hafif analjezik özelliklere sahiptir.

Bu bitkinin kullanımı için belirgin kontrendikasyon yoktur. Bununla birlikte, hamilelik ve emzirme döneminde 12 yaşın altındaki çocuklarda çiçeklerin alkol tentürünün kullanılmasının önlenmesi arzu edilir.

Meşe kabuğu

Ağaç, ülkemizin topraklarında her yerde yetişir. Kabuk ile durulayın iltihabı azaltmaya ve bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Çare, hafif kanamayı durdurabilme özelliğiyle karakterizedir. Bireysel hoşgörüsüzlük meşe kabuğuna dayanan et suyunun durulanması için doğrudan bir kontrendikasyondur.

adaçayı

Tesis, ülkenin her bölgesinde dağıtılmaktadır. Mor veya pembe renk tonu. Bu bitki eczaneden alınabilir veya bağımsız olarak toplanabilir. Kompozisyonunda, bir dizi faydalı özelliğe sahip olan tıbbi maddeler bulunur:

 • indirgeme;
 • ekspektoran;
 • kolay analjezik;
 • anti-enflamatuar;
 • büzücü;
 • antiseptik;
 • tonik.

Adaçayı yaprakları ve çiçekleri sadece durulama için kullanılıyorsa, belirgin bir kontrendikasyon yoktur. Bir doktora danışmak sadece bitkilere karşı alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilerdir.

okaliptüs

Tüm kıtalarda yetişir. Yapraklarda antiseptik etkisi ile bilinen cineole vardır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılır: solunum yolu, sindirim sistemi, sinir, kardiyovasküler ve genito-üriner sistemler ve bazı cilt hastalıkları. Avantajları arasında, aşağıdaki özellikler ayırt edilir:

 • antibakteriyel;
 • ekspektoran;
 • ağrı kesici;
 • dezenfektan.

Kontrendikasyon kullanımı bireysel hoşgörüsüzlük, hamilelik, emzirme. Boğaz tedavisi için, okaliptüs tentürleri on iki yaşın altındaki çocuklar için kullanılmaz. Bu bitkiye dayalı ilaçlar 3 yaşından küçük çocuklarda kontrendikedir.

diğer

Soğuk bir boğazda çok fazla içme ve sık durulama gerekir. Sıradan ılık su, farenksin sulanması gibi, bademciklerden kurutulmuş mukusun durulanması gibi hoş olmayan hisleri de azaltabilir. Daha büyük bir etki için, otlar bitkisel şifa ile gargara ve yapabilirsiniz.

Boğaz ve soğuk algınlığı ile ilgili St. John's wort enfeksiyöz hastalıklarının çok etkili durulanması.

Orofarenkseki ağrıdan, farklı bitkiler ve parçaları kullanılabilir:

 • çiçekler (papatya, calendula, ıhlamur, siyah yaşlı, ledum, St. John's wort);
 • yapraklar (okaliptüs, adaçayı, ahududu, kekik, yonca, muz);
 • kök (hatmi, elecampane);
 • kabuk (meşe);
 • tohumlar (rezene).

Eğer pürülan akıntı yoksa, örneğin marshmallow, anne ve üvey anneler gibi bitkilerin toplanması ile durulayın. Sadece ağrıyla değil, aynı zamanda bir öksürükle de yüzleşin ot kekik, nane, kekik, çam iğneleri. C vitamini içeriği yüksek olan bitkisel koleksiyonlara hoş geldiniz - çilek ve ahududu, kuş üzümü, dogrose yaprakları.

Bademcik iltihabı için otlar

Angina bademcik iltihabı ile karakterizedir, hasta, sırasıyla, boğazda kuruluk ve kuruluk hissi hisseder. Hoş olmayan semptomlar kadife çiçeği ve muz göre karışımlar durulama kaldırılır (- Yarım kaşığı - eşit olarak alınan bitki. Bunlar kaynamış bir bardak su, en az 2 saat dökün). Ayrıca etkin bir papatya ve ıhlamur bir kaynatma, (1: 2) ya da Calendula ve hipericum (1: 1), kaynar su ile doldurulmaktadır. Burada 20 dakika sonra orofaren durulayın.

Larenjit ve farenjit ile Otlar

Tıpta, larenjit larinksin inflamasyonu ve farenjit iltihabı olarak adlandırılır. Adaçayı ve ahududu yapraklarını durulama sayesinde, hastalıkların ağrılı ve enflamatuar süreçlerini kaldırabilirsiniz. Bir plantain ve civanperçemi karışımı, aynı zamanda, enfeksiyonlara karşı mücadelede de etkili bir araç olacaktır. İnfüzyon için 2 çorba kaşığı gerekir. l. kaynar su bardağı toplamak.

Yabanmersini ve St. John's wort, farenjit ile ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Otları eşit oranlarda karıştırın. Aloe vera suyu da bu hastalıklara karşı mücadelede gerekli olan tıbbi özelliklerle donatılmıştır. Su ile beslenir (1: 3) ve günde birkaç kez boğazını durulayın.

Durulama için genel kurallar

Bir bitki ile gargaraya ihtiyaç varsa, aşağıdakileri hatırlayın:

 • başarı, bir tür otun kullanılmasıyla bile durulama ile elde edilebilir;
 • En yaygın kullanım su bazlı infüzyonlardır. Bir veya iki çay kaşığı bitki koleksiyonu, kaynar su ile dökülür ve en az iki saat boyunca ısrar edilir;
 • kaynatma genellikle kabuktan veya bitki kökünden yapılır;
 • Boğaz sadece sıcak infüzyon ve et suyu ile durulanır, sıcak ve soğuk boğazda travmatize olur;
 • otlar ile durulandıktan hemen sonra yemek yemek istenmez;
 • durulama otu, tıbbi maddelerin etkisini arttırmak için sık kullanılmalıdır. Ancak, boğazınıza mekanik olarak zarar vermemek için aşırıya kaçmanıza gerek yoktur.

Otlar ile boğaz durulama

Boğazın durulanması için kullanılan otlar, anjin tedavisi için halk yöntemlerinin temelidir. Bu prosedürlerin yararları resmi tıp tarafından tanınır. Çeşitli bitkisel preparatlarda, terapötik etkileri olan biyokimyasal olarak aktif bileşikler bulunmuştur.

Makalenin içeriği

Boğazın yıkanması için bitkisel çözeltiler ve infüzyonları kullanarak, sıvının kabul edilebilir bir sıcaklığa sahip olması gerektiğini hatırlamalıyız. Hemen hemen tüm tarifler, çim hücrelerine tıbbi maddeler çıkarmak için güvenilir bir yol olarak, kaynar su kullanımını içerir. Ancak boğazı durulamak için çok sıcak çözümler imkansızdır - sıvının önce oda sıcaklığına soğumasına izin verilmelidir. Aynı zamanda, bu infüzyon konsantrasyonunu artıracaktır.

Gargara için bitkisel çözeltilerin kullanımının bir başka önemli ilkesi, kullanımdan önce zorunlu filtrasyon olmasıdır.

Sıvının hazırlanması sırasında, katı bileşenler, karışım içinde kaçınılmaz olarak mevcut olacaktır. Bir infüzyon ve yapmacıksız kaynatma alırsak, önemli ölçüde mekanik travma ve boğazın kadar öfkelendirecek ve tahriş olmuş mukoza zarının riskini artırır.

Son olarak, phytopreparations çözümlerinde genellikle hafif etkisi göz önüne alındığında, günde en az 5-6 kez durulama tavsiye edilir. En uygun versiyonda, prosedürler arasındaki aralıklar 1 saati geçmemelidir. Ek olarak, farklı et suyu ve infüzyon türlerini değiştirmek faydalı olacaktır. Bu iyileşme etkisini artıracak ve iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Ayrı şifalı otlar

Durulama fitopreparatami içinde bulunan, doğrudan lezyonlara ilaç bileşimlerinin verilmesini sağlar - farenks ve bademcik iltihaplı mukoza. Bu nedenle, infüzyonların terapötik etkisi prosedürden hemen sonra başlar.

En basit tarifler, şifalı bitkilerden yapılan tek bir phytopreparation kullanımını içerir. hammadde kantaron, mercanköşk, adaçayı, anne-ve-üvey anne, Achillea nobilis ve diğer bitkiler kullanılmıştır. Bu durumlarda standart dozaj 1 bardak kaynar su içinde demlenmiş 1 çorba kaşığı kuru otdur.

Önemli! Herhangi bir bitkisel preparat, bireysel hoşgörüsüzlük reaksiyonları riski taşır. Tedaviye başlamadan önce, hastanın belirli bir bitki alerjisi olmadığından emin olun.

Yukarıda açıklanan en yaygın phytopreparations ek olarak, aşağıdaki çözümlerle gargara yapabilirsiniz:

 • Alan atkuyruğu 5 yemek kaşığı kaynar su yarım litre dökün ve 20 dakika için bırakın;
 • 2 yemek kaşığı ahududu yaprağı 1 su bardağı kaynar su dökün ve 15 dakika ısrar edin;
 • 1 bardak kaynar su için 2 yemek kaşığı kurutulmuş kadife çiçeği alın ve 30 dakika ısrar edin;
 • 2 çorba kaşığı doğranmış rizomları, marsh aura, 1 bardak soğuk suda 4-5 saat ısrar eder ve daha sonra düşük ısıda 5 dakika kaynatır;
 • Daha sonra bir 10 dakika daha aşılamak ve sıvı sıkmak 1 bardak suda 2 çorba kaşığı doz Burnet yarım saat kaynatma su banyosu;
 • Siyah mürver çiçeği 4 yemek kaşığı 5 dakika 1 bardak suda kaynatın ve soğumaya bırakın;
 • 100 gr yabanmersini meyveleri, yarım litre su alır ve düşük ısıda çözeltiyi orijinal hacminin yarısına kadar buharlaştırır;
 • Bir su banyosu içinde 7-10 dakika için su 1 bardak 2 çorba kaşığı okaliptüs yaprakları kaynamaya ve tülbent 5-6 kat üzerinden sıvı filtre edilmiştir.

Bu şifalı bitki için, boğazın iltihaplı hastalıklarının tedavisinde, özel dikkat gösterilmelidir. Aloe, bir antibakteriyel etkiye sahip olan, doğal kökenli maddeler olan fitoktitler içerir ve aslında patojenik bakteriler sıklıkla boğaz patolojilerine neden olur. Buna ek olarak, aloe içinde doğal antioksidanlar, B grubu vitaminler, C vitamini (bağışıklık çalışması için gerekli) ve allantoin - analjezik etkisi olan bir bileşiktir.

 • 3-4 yaprak orta büyüklükteki aloe'yu alın, bir çay poşeti ile sarın ve bir hafta boyunca buzdolabına koyun. Daha sonra bunları homojen bir kıyma makinesi veya karıştırıcı kitlesine dönüştürün. 0,5 litre suya dökün ve kaynatın. Sıvıyı soğutup süzdükten sonra, durulamaya başlayın.
 • Mevcut aloe yapraklarından suyu sıkın ve eşit hacimde su ile seyreltin. Elde edilen çözeltinin 1 fincanında, bir tutam kabartma tozu dökün ve 3 damla iyodin ekleyin.
 • Su ile karıştırılmış saf aloe suyu ile sadece küratif değil, aynı zamanda sık bademcik iltihabı ile önleyici etki sağlanır. 1 bardak su için, 20 damla meyve suyu alın, ısın ve her gün boğazınızı yıkayın.

papatya

Hangi tür bitkilerin iltihaplı lezyonlarıyla gargara yaptıkları hakkında konuşarak, kimyacının papatyalarından bahsetmeyi başaramadık.

Bu phytopreparation, aynı zamanda bir anti-inflamatuar, yatıştırıcı ve dezenfekte edici etkiye sahiptir.

Önemli! Papatya, bebeklerde bile kullanışlıdır, ancak gebe kadınlarda kullanılması yasaktır. Bu bitki, gebeliğin seyrini bozabilecek östrojenlerin sentezini uyarır.

Önceden hazırlanmış paketlenmiş ilacın eczanelerde satılan bir papatya infüzyonu hazırlamanın en kolay yolu. 1 bardak kaynar su için 1 poşet (çayları andırır) kuru otlara ihtiyacınız vardır.

Eczane içinde bir toplu kuru papatya satın alın ve 1 bardak kaynar su için 1 çorba kaşığı phytopreparation bir kaynatma hazırlayın. Başka bir seçenek - yarım litre suya 3 çorba kaşığı kısa bir (2-3 dakika) kaynar.

1 çorba kaşığı papatya ve aynı sayıda şifalı calendula alın. Karışımı 1 su bardağı kaynar su dökün ve 15-20 dakika kaynatın. Daha sonra çözeltiye 3 damla okaliptüs uçucu yağ ekleyin. Sıvıyı iyice dağıtarak, ince dağılmış bir yağ dağılımı elde edin ve boğazın yıkanmasını gerçekleştirin.

Bu, bazın rolünün bir kimyacının papatyası tarafından oynadığı birkaç şifalı ot topluluğunun toplanmasıdır. Maksimum dezenfektan ve anti-inflamatuar etkiyi elde etmek için, eşit parçalara ayırın:

 • kuru papatya;
 • John's wort delinmiş;
 • okaliptüs yaprakları;
 • keten tohumu.

Tüm fitopreparatları karıştırın ve 1 bardak su başına 2 çorba kaşığı oranında kaynar suyla pişirin.

Boğaz ağrısı genellikle ses kaybı ile eşlik eder. Bu ile başa çıkmak için reçete yardımcı olacaktır, yukarıda açıklanan dört şifalı otlar infüzyon 1 tatlı kaşığı sıvı 1 tatlı kaşığı sıvı bal eklemek için reçete. Bal, sıcak değil, sıcak bir çözeltiye konulmalıdır - yüksek sıcaklığın etkisi altında çözünen tıbbi maddeleri tutacaktır.

Boğazın soğuk algınlığının önlenmesi için bir papatya ve meşe kabuğu kaynatma kullanımı yararlıdır. Papanın antibakteriyel ve anti-enflamatuar etkisi, meşe kabuğunun bir parçası olan tanenlerin dezenfekte edici etkisi ile artacaktır.

Papatya ve diğer fitopreparasyonları içeren akışkanlar, preparasyondan sonraki ilk 24 saat içinde kullanıma yöneliktir.

Bazen zamanı bulmak zordur, düzgün bir şekilde papatya infüzyonu hazırlamak, soğumaya bırakmak vb. Bu durumda, hazır phytopreparations kullanmak uygundur. Örneğin, eczanelerde Romazulan markası altında satılan bir ilaç vardır - bu doğal bir papatya çiçeği özüdür. Sadece bu ürünün birkaç damlasını ılık suya ekleyin, karıştırın ve durulama işlemine devam edin.

Şifalı otlar topluluğu

Farklı phytopreparations karışımları, aynı zamanda anti-enflamatuar, antimikrobiyal, yumuşatma, zarflama ve diğer etkiler sırasında mukus boğaz üzerinde birleşik bir etki üretir. İşte böyle ücretler için bazı tarifler:

 1. Aynı miktarda ezilmiş kök ve meşe kabuğu alın. 1 litre su için, 2 yemek kaşığı karışımı koyun ve 15 dakika kısık ateşte pişirin. Zateev 1 yemek kaşığı ısırgan otu yapraklarını solüsyona ve aynı miktarda şifalı adaçayı ekleyiniz. 20 dakika boyunca sıvıyı ısıtın.
 2. Koleksiyonda 1 büyük kaşığı mürver çiçeği, adaçayı, alteron kökü ve keten tohumu ile 2 büyük kaşığı St. John's wort, calendula ve papatya bulunur. 1 bardak kaynar su için 1 çorba kaşığı karışım koyun ve yarım saat ısrar edin.
 3. Koleksiyonda 1 büyük kaşığı papatya, meyan kökü ve elecampane, ıhlamur ve ledum, ayrıca 2 büyük okaliptüs yaprağı, nergis ve adaçayı bulunur. İnfüzyonu yukarıdaki tariflerdeki gibi hazırlayın.
 4. Koleksiyonda 1 büyük kaşığı meyan kökü ve yılan dağcı, solucan ve kadife çiçeği bulunur. Karışımın 1 çorba kaşığı 1 su bardağa dökülür ve su banyosunda 10-15 dakika kaynatılır. Suyu demleyip soğumaya bırakın.

Uygun boğaz kızarma

Belirli kural ve prosedürleri gözlemleyerek, otlar ile en etkili şekilde boğazını durulayın:

 1. Sıcak değil, sıcak sıvılar kullanın.
 2. Çözeltiyi ağza yazdıktan sonra kafayı eğin.
 3. Dili öne doğru çekin, boğazınızı sıkın ve sürekli olarak “R” sesiyle durulayın.
 4. İşlemde nefes almayın - böylece sıvı nefes borusu içine girmez.
 5. Bir prosedürün süresi 30 saniyedir.
 6. 2 saat içinde 1 kez daha az durulama tedavisi, tedavinin etkinliğini önemli ölçüde azaltır.
 7. Boğazların yıkanması ve şifalı bitkilerin infüzyonu yardımıyla yıkama, hastalığın seyri boyunca ve ondan sonra da gerçekleştirmek için yararlıdır.

Gargara için otlar ne kullanılabilir: infüzyonlar ve decoctions için tarifler

Genellikle viral veya bakteriyel enfeksiyonların ilk belirtilerinde bir kişinin boğazda rahatsızlığı vardır. Bunun nedeni inflamasyonun ortaya çıkmasıdır. Acı ile başa çıkmak için bitkisel şifa uygulayın. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve sağlığınıza zarar vermezler.

Boğaz tedavisi için otlar

Bitkisel maddelerle durulama sağlığınızı iyileştirebilir. Bu prosedür, larinks, bademciklerin hafif inflamasyonu eşliğinde soğuk ve hafif viral hastalıklara yardımcı olur. Kuru bitkiler, soğuma ve infüzyonları hazırlamak için kullanılır.

Maddeler farklı tezahüratlarda yardımcı olur:

tanıklık

Boğaz durulamaları aşağıdaki durumlarda kullanılır:

Sağlık ücretleri

Boğaz lezyonları ile başarılı bir şekilde baş edebilen birçok yemek tarifi vardır.

Anjina ile

Böyle bir teşhis ile, kefal, papatya ve adaçayı gibi otlar. Hepsinin antiseptik etkisi vardır ve inflamasyonu ve enfeksiyonu ortadan kaldırmak için yardımcı olur. Bu şişliği ve acıyı ortadan kaldırır.

Bireysel otlar antipiretik bir etki oluşturur. Ayrıca, bitkiler bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler içerir. Bu kurtarma işlemini büyük ölçüde hızlandırır.

Boğaz ağrısı ile başa çıkmak için farklı ürünler kullanabilirsiniz:

 1. Ince rendelenmiş 20 g muz ve 250 ml kaynar su dökün. Bir saat sonra süz. Ağız boşluğunu tedavi edin. Çimenlerde bulunan fitokitler streptokok ve stafilokoklarla baş ederler.
 2. 15 gram ot dilimlerine 200 g su eklenir ve küçük bir ateşe sürülür. Bileşim kaynatıldığında, 2-4 dakika pişirin. Sonra 1 saat ısrar et. Bitki analjezik özellikleri belirgin ve inflamasyon ile başa çıkmaktadır. Kullanımı sayesinde nazofarenksin şişmesi ile baş etmek ve enfeksiyonu ortadan kaldırmak mümkündür.
 3. 250 ml kaynar su ile karıştırılmış 15 gram adaçayı. Soğumaya bırakın. Durulama, her saat harcayacağı anlamına gelir. Bu bitki, şişlik ve iltihapla başa çıkabilen yağlar ve diğer bileşenlere sahiptir. Bu, acıyı hızla ortadan kaldırmanızı sağlar.

öksürük

Öksürük ve balgam için yararlı bir kompozisyon hazırlamak için adaçayı veya muzu kullanabilirsiniz. Böylece, kurutulmuş adaçayı yaprakları 4 küçük kaşık hacminde alınır ve muz 2 büyük kaşık gerektirir. Otlar bir bardak kaynar suya dökülür ve yarım saat bir buhar banyosuna konur. Bitmiş ürünler filtrelenir ve durulama için kullanılır. Prosedürü her saatte harcamanız gerekiyor.

Ayrıca adaçayı, okaliptüs, nane ve papatyayı 4: 3: 2: 2 oranında birleştirebilirsiniz. 3 büyük kaşık hacminde elde edilen bileşim 2 bardak kaynar su ile dökülür ve birkaç dakika için bırakılır. Bir çözüm günde 6 kez durulanır.

Videomuzda öksürük için basit bir tarif:

Bademcikleri yıkamak için

Zararlı bir sırrı temizlemek için, bu tür maddeleri kullanabilirsiniz:

 1. Bir kaç büyük kaşık St John's wort alın, bir bardak alkol dökün ve 14 gün temizleyin. Bademcikleri yıkadıktan sonra süzün ve 250 ml suya 20 damla ekleyin. Durulamalar günde 5 kez gerçekleştirilir.
 2. Ihlamur, papatya ve meşe kabuğu 3: 2: 1 oranında alın. Kaynar su ile kompozisyonun büyük bir kaşık ekleyin ve bırakın. Durulamadan önce, küçük bir kaşık bal ekleyin. Prosedür günde üç kez yapılır.
 3. Birkaç kaşık civanperçemi alın ve bir bardak kaynar su koyun. Infüzyon kaynatma, bir kapak ile örtün. Filtrelenmiş bir yöntemle, günde 5 kez kadar gargara.

Inhalasyonlar için

Boğazda ağrı ile inhalasyonlar yürütmek mükemmel bir sonuç sağlar. Bu etkilenen boğazda tıbbi bileşiklerin yutulmasından kaynaklanmaktadır.

Hepsi yumuşatıcı, antimikrobiyal ve örtücü etkiler üretir. Bu boğazda terleme ve topaklar ortadan kaldırmak ve öksürük ile başa yardımcı olur.

İstenen etkiyi elde etmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 1. Calendula, papatya, adaçayı ve okaliptüs atın. 250 ml kaynar su içinde 10 gram demlemek. İnhalasyonları günde üç kez yapın. Prosedür en az 10 dakika sürer.
 2. Ölümsüz, ahududu dallarını ve tarla atkuyruğu almak faydalıdır. Toplamanın 1.5 yemek kaşığı 350 ml kaynar su ile karıştırılır ve 2 saat bekletilir. Filtrelenmiş bileşim prosedür için kullanılır.

Fungal hastalıklardan

Boğaz (kandidiyazis) mantar enfeksiyonu ortadan kaldırmak için, bu tür tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. Burun içinde altın bir bıyık ve limon suyunu gömün ve durulayın. 250 ml su için, 1/2 limon suyu ve bitkinin yarım kaşıkını alın.
 2. Boğaz ve burun sinüslerini deniz topalak yağıyla tedavi edin.
 3. Et suyu ile durulama yapmak. Papatya, adaçayı ve calendula bu amaç için uygundur.

Stomatit ve ülser ile

Ağız boşluğunun lezyonları ile baş etmek, şifalı bitkilerin meşe kabuğu, adaçayı, civanperçemi ile kaynaşmasına yardımcı olur. Ayrıca marigold ve propolis tentürlerini de kullanabilirsiniz. Bu sayede iltihap, yanma ve ağrı ile baş etmek mümkün olacaktır.

Stomatitin halk ilaçları ile tedavisi nasıl yapılır, bizim videomuza bakın:

Bir infüzyon ve kaynatma nasıl pişirilir

İnfüzyon, isminden de anlaşılacağı gibi, ısrar ederek yapılır. Bu ürün genellikle yaprak ve çiçeklerden yapılır. Bitkinin bu kısımlarından aktif maddelerin çıkarılması kolaydır.

Tedavi Kuralları

Mükemmel sonuçlar elde etmek için temel kuralları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Tek bir bitki kullanıldığında bile etki elde edilebilir;
 • genellikle su üzerinde yapılan infüzyonları alır;
 • kaynatma kök veya kabuktan yapılır;
 • boğaz için sıcak bir şekilde fon kullanılır;
 • İşlemden hemen sonra yemek yemek yasaktır;
 • Durulamaların sık sık yapılması gerekir, ancak mekanik yaralanmaları önlemek için oran hissini hatırlamak önemlidir.

Yarar ve zarar

Otlar birçok kullanışlı özellik ile donatılmıştır. Birçoğu antibakteriyel ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bitkiler, enflamasyon ve viral hastalıklarla başarılı bir şekilde baş eder.

Otlar ayrıca bazı kontrendikasyonları vardır.

Boğaz durulama için otlar kullanımı enfeksiyonları ortadan kaldırır ve ağrıyı ortadan kaldırır. Ancak, uygulama kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmak ve tüm kısıtlamaları dikkate almak çok önemlidir.

Boğaz için otlar

Rahatsızlık ve boğaz ağrısının en yaygın ve sık görülen semptomlardan biri olduğunu söylemek abartı olmaz. Boğazda acı, terleme ve ekşi bir his hissederiz, yutmamız zor, öksürük ile işkence edilir ve sonuçta yemek yeme ile ilgili zorluklar vardır. Tipik olarak, bu semptomların çoğu, çeşitli soğuk algınlığı ile karakterizedir, ancak bunların meydana gelmesinin başka nedenleri vardır.

Halk ve resmi tıp, boğaz hastalıklarında yaygın olarak kullanılan şifalı bitkileri kullanır. Birçok bitki, boğazda hoş olmayan hisleri gidermek ve iyileşmeyi desteklemek için antiviral, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve diğer özelliklere sahiptir. Bu ürünler doğaldır, kimyadan yoksundurlar, ilaçlara kıyasla çok az yan etkilere sahip değildirler, hafif ve etkili bir şekilde hareket ederler.

Ancak, sonucu almak için tedavi, boğazda ağrı nedenini bilmeli ve bunun için bir doktora gitmeli ve tam teşhisi bulmalısınız. Fitoterapi, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için uygun bir yöntemdir, ancak sadece hafif formdadır. Daha ciddi vakalarda, doktor şifalı bitkileri ve natüropatiyi ilaçlarla birleştirmeyi önerecektir.

Boğazda ağrı ve rahatsızlık nedenleri

Boğazdaki rahatsızlık ve ağrı nedeni şu olabilir:

 • viral veya bakteriyel enfeksiyon (soğuk algınlığı ve grip);
 • kitap veya ev tozu, ilaçlar, hayvan kılı, bitkilerin poleni (burun akıntısı ile birlikte) alerjik reaksiyon;
 • mide sıvısının boğaza girdiği mide bozukluğu; Ayrıca geç veya gece yemekleri de içerebilir;
 • lenf düğümleri hastalıkları
 • diş hastalıkları,
 • stres;
 • sigara dumanı, arabadan egzoz gazları;
 • kapalı havada kuru hava,
 • ses aşırı yükü vb.

Buna ek olarak, boğazda ve nazofarenkste ağrı nedeni kızamık, sifiliz, kızıl ateş, mononükleoz vb. Gibi ciddi hastalıklar olabilir.

Boğaz ağrısı Otlar. Uygulama. Genel öneriler

Boğazı tedavi eden otlar çeşitli uygulamalarda geniş uygulama bulmuşlardır.

durulama

Durulama, boğaz hastalıkları için en sık kullanılan prosedürdür. Sonuç olarak, mukus ve patojenler boğazdan çıkarılır, iltihap ve ağrı azalır, yutulması daha kolay hale gelir. Bademcik iltihabı ile durulama için otlar yardımcı olur (bademcikler, çoğunlukla palatine iltihabı).

Durulama çözeltisi olarak tek bir bitki veya kolleksiyondan oluşan bitkisel infüzyonlar, infüzyonlar ve tentürler kullanılır. Bitkiler, çiçekler ve yapraklar genellikle köklerden ve kabuk - soğumalarından infüzyonlar hazırlar.

Bitkisel infüzyon. hazırlık

1 çorba kaşığı. Hammadde 200 ml dökülür. kaynar su, örtün, yalıtın ve soğuyana kadar ısrar edin. Gergin olduğundan emin ol.

Bitkisel kaynatma. hazırlık

1 çorba kaşığı. Hammadde 200 ml dökülür. Sıcak su, su banyosunda veya en küçük yangında, bir kaynamaya getirin ve 20-30 dakika kaynatın. Isıyı alın, kapatın, yalıtın ve soğuyana kadar ısrar edin. Sıkmak için hammaddeler zorlandığından emin olun. Elde edilen çorba, kaynatılmış suya orijinal hacme ilave edilir.

Bitkisel tentür

Ayrıca bitkisel tentürü gargaralamak için kullanılır. Buradaki bir örnek, geleneksel olarak bu amaçlar için kullanılan calendula veya okaliptüsün eczane tentürüdür.

tekniklerinin

 • Çözeltiyi ılık bir sıcak haldeyken yıkayın (38-39 о С). Boğazın daha fazla yaralanmasını önlemek için soğuk veya sıcak sıvı kullanılmamalıdır.
 • Durulamalar hastalığın hafif bir formu ile gerçekleştirilir - günde 2-3 kez. Süre - 5 dk. Akut formlarda - her 2-3 saatte, süre - 2 dakika.
 • İşlemden sonra 30-60 dakika boyunca yemeyin ya da içmeyin.

Gargara için otlar

Papatya, calendula officinalis (çiçekler), meşe (kabuğu), adaçayı, okaliptüs (yapraklar), Aziz John bitkisi (ot), kireç (çiçekler), mürver (çiçekler), muz (yapraklar), dizi, kekik, rezene (tohumlar), hatmi (rizom), meadowsweet (çimen), civanperçemi (bitki), Boudreau (çimen), yonca (çiçekler), çam (iğneler ve böbrekler), ve diğerleri.

Gargara için otlar toplamak

 • Ardıç meyveleri, çam iğneleri, papatya eczane, ardıç meyveleri. Bitkiler eşit olarak alınır.
 • Kadife çiçeği çiçekleri, muz yaprakları eşit miktarlarda karıştırılır.
 • 1 adet papatya ve 2 adet limon çiçeği.
 • Marigold'un çiçekleri, St. John's wort'un otu, eşit parçalarla alınır.

soluk alma

Boğazdaki ağrıdan ve öksürükten ve inhalasyonlar biçiminde şifalı bitkilere yardımcı olurlar. Bu prosedürün diğerlerine olan avantajları, buhar biçimindeki bitkisel kaynatma veya infüzyon partiküllerinin iltihaplı dokulara daha kolay nüfuz etmesi ve sonuç olarak iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesidir. Bu prosedür için, decoctions ve infüzyonlar da kullanılır.

tekniklerinin

 • Soluma çözeltisi bir tencerede 70-80 ° C'ye ısıtılmalıdır.
 • Konteynırı bükün, başını geniş bir havluyla kaplayın ve yayılan buharı soluyun.
 • Prosedürün süresi - hastanın iyiliğine ve ortalama 15 dakikaya bağlı olarak. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Başka bir inhalasyon tipi aşağıdaki prosedürdür:

 • Bir su ısıtıcısında, inhalasyon için bitkisel çözeltiyi 70-80 СC'ye ısıtın.
 • Su ısıtıcısının ucuna bir kağıt hunisi koyun ve yayan buharı soluyun. Buharı doğrudan su ısıtıcının ucundan ağzınızla soluyabilirsiniz, ancak daha sonra sadece larinks etkilenir.

Enhalasyondan sonra en az bir saat süreyle gıda ve sudan kaçınılmalıdır. Hastanın ateşi varsa, bu tip prosedür kontrendikedir.

yemek tarifleri

 • Adaçayı infüzyonu: kaynar su litresi başına bir avuç bitki.
 • Çam dalları veya tomurcuklarının kaynatılması: kaynar su litresi başına bir avuç hammadde.
 • Kekik infüzyonu: 3 yemek kaşığı bir litre kaynar su üzerinde otlar
 • Papatya eczacılığının infüzyonu: 3 yemek kaşığı. kaynar su litre otlar.
 • Calendula çiçeklerinin infüzyonu: 2 yemek kaşığı. kaynar su litresi başına hammadde.

Boğaz için otlar topluluğu (inhalasyon)

 • Mürver çiçeği ve kireç ve papatya çiçekleri eşit parçalara karıştırın. İnfüzyonu 2 yemek kaşığı oranında hazırlayın. Yarım litre kaynar su toplar.
 • 2 parça papatya, 4 parça adaçayı, 3 parça okaliptüs yaprağı, 2 parça nane, 2 parça kekik, 3 parça çam tomurcuğu ve 4 parça kök elecampane.

3 çorba kaşığı bir kaynatma hazırlayın. Yarım litre su toplayarak 3-4 dakika kaynatın.

kompres

İyi bir çare, hastanın boğazı için bitkisel bir baskıdır. Bu tür prosedür en iyi yatmadan önce yapılır.

tekniklerinin

Sıkıştırma süresi boyunca kısa ve uzun bölünür.

Kısa eylemin sıkıştırılması

 • 3 yemek kaşığı bir oranda şifalı bitkiler bir kaynatma veya infüzyon hazırlayın. litre su başına hammadde.
 • Sıcak bir sıvı içinde küçük bir havluya ıslak, akmayacak şekilde sıkıştırın ve boğaza tutun. Bir plastik şal ile üst ve örneğin, bir eşarp ile sıcak.
 • Prosedürün süresi soğumadan önce.
 • Gerekirse, birkaç kez tekrarlayın, sıvıyı ısıtın.

Papatya eczane ile kanıtlanmış kompres.

Boğazın bu türden sıkıştırılmış kompreslerle tedavi edilmesi iyidir. Bu durumda daha derin bir etki, çözeltiye votka veya alkol eklenerek elde edilir.

 • Komprese bir çözelti hazırlayın, sıcak bir sıcaklığa kadar ısıtın.
 • Küçük bir parça pamuklu bez solüsyona batırılır, hafifçe sıkılır ve boğaza tutturulur. Plastik bir sargı ve yalıtım malzemesiyle.
 • Prosedür süresi 1-1.5 saattir.
 • Kompresyon hissi hoş bir sıcaklık olmalıdır. Yanma hissi varsa hemen çıkarılmalıdır.

Boğaz tedavisi için otlar toplanması (uzun etkili kompresler)

 • Boğazdaki hoş olmayan hislerle, sıcak bir şekilde kızılcık veya yabanmersini suyunu içerek iyi bir etki sağlanır. Ayrıca zaman zaman 1 çorba kaşığı küçük bir yudum içmek de iyidir. limon suyu.

Kalan kek, vodka ile kek içine dökülür, birkaç (24 saate kadar) ısrar, filtrelenir ve kompresler için kullanılır.

 • 3 büyük taze ficus yaprak doğramak, votka yarım litre dökün, bir kapak ile sıkıca kapağını kapatın ve periyodik olarak sallayarak, 10 gün boyunca oda sıcaklığında karanlık bir yerde ısrar ediyor. Gerilme, ham sıkma. Tedavinin gidişatı - 3-4 gün.
 • Eşit parça çim papatyalar, kekik ve althea kökü karıştırın.

2 yemek kaşığı toplama 250 ml dökün. Sıcak su, bir kaynamaya getirin ve en düşük ısıda 15 dakika kaynatın. Isıdan çıkarın, orta büyüklükte bir ezilmiş aloe yaprağı ekleyin. Yemekleri bir kapakla örtün, sarın ve soğuyana kadar ısrar edin. Gerilme, ham sıkma. Ortaya çıkan suyu, kaynatılmış suyla orijinal hacmine getirin. 250 ml ekleyin. alkol ve 1-2 yemek kaşığı. bal. İyice karıştırın.

içme

Durulamalara ek olarak, boğaz hastalıklarının tedavisinde çok önemli bir an, sık ve bol miktarda içilir. Ve bu amaçlar için, boğaz hastalıklarında otlar ile çay - en iyi seçenek. Boğazla ilgili problemleri çözmenin yanı sıra, soğuk algınlığı ve griple ilişkili diğer semptomları da azaltırlar: burun akıntısı, öksürük, ateşi düşürme, kas ağrılarını ve eklemleri azaltma, vb.

tekniklerinin

 • Tıbbi çay hazırlamak için, bir bitki ve hasat kullanın.
 • Çay sıcak olmalı, ancak haşlanmamalıdır, sıcaklık 40-45 o C'dir.
 • Efekti artırmak için 1 çay kaşığı ekleyebilirsiniz. bal ya da bir dilim limon.
 • Küçük yudumlarda yavaşça iç.
 • Bir bardak için günde 3-4 kez veya boğazda nahoş acı verici duygular olarak bitkisel çaylar alın.

Boğaz ve nazofarenks tedavisi için otlar

Papatya, kekik, muz, hatmi kökü, meyan kökü, öksürük otu, ıhlamur çiçeği, nane, Aziz sarı kantaron, çam tomurcukları, yapraklar ya da kurutulmuş meyveler ahududu, kök zencefil ve diğerleri.

Boğaz tedavisi için otlar topluluğu

 • Akşam, bir avuç kuru ahududu, 3-5 gram zencefil tozu, 600 ml dökün. kaynar su, örtün, ılık ve sabaha kadar ısrar edin. Gerilme, ham sıkma. Sıcak bir sıcaklığa kadar ısıtın, 1 çay kaşığı ekleyin. bitkisel yağ (deniz topalak yağı daha iyi) ve 1 çorba kaşığı. bal.

200 ml al. Sabahları aç karnına ve akşam yatmadan önce.

 • 2 parça anason meyvesi ve solucan otu ve 3 parça beyaz söğüt kabuğu, ıhlamur ağacı çiçeği ve üç yapraklı yapraklarını karıştırın.

Elde edilen koleksiyon 1 yemek kaşığı oranında bir kaynatma hazırlamak için kullanılır. 250 ml için hammadde. su. 1-3 çorba kaşığı alın. günlük

 • John's wort, anne ve üvey anne, kekik eşit miktarlarda birleşir.

Ayak banyoları

Ana tedaviye etkili bir katkı, ayak banyolarıdır. Ayak boğaz ve nazofarenks, semptomların ortadan kaldırılması doğasında soğuk algınlığı ağrı tahrişe ortadan kaldırılmasına yardımcı olur kitle refleks noktaları ve sonuç daha çabuk iyileşme olduğunu.

tekniklerinin

 • Genellikle çözelti kuru hardal veya hardal ve tuz karışımı (tercihen iyot) için kullanılabilir, ancak herhangi bir bitki durumunu uygulanabilir.
 • Ayakları indirmek için hazırlanan sıcak sıvı içinde. Suyun daha yavaş soğuması ve daha iyi ısınması için, konteyner ve bacaklar sıcak, örneğin eski battaniyeye sarılır.
 • Prosedür süresi 15-20 dakikadır.
 • Ayaklarınızı kurulayın, sıcak yünlü çorap giyin ve hemen yatağa gidin.
 • Daha büyük bir etki elde etmek için, geceleri ayak banyoları yapılması önerilir.

Boğaz hastalıkları. tedavi

boğaz ağrısı

Angina, ağırlıklı olarak palatine bademcikler iltihabı ile karakterize bir akut enfeksiyöz hastalıktır. Akut bademcik iltihabıdır.

Angina ile gargara için otlar

İnfüzyon: sarımsak, yonca (çimen), ahududu, papatya, atkuyruğu, kekik, adaçayı yaprakları ve sapları.

Kaynatma: Ayva tohumu, nar kabuğu, çam veya ladin iğneleri, kartopu (meyve), sprey.

Tentür: St. John's wort (çim).

Angina ile otlar gargara topluluğu

 • Saflık ve papatya eşit parçalarda karıştırılır.
 • Malva ormanı (çiçek) - 2 parça, papatya - 2 kısım, kekik - 1 kısım, adaçayı - 1 kısım.

farenjit

Farenjit - larinksin iltihabı, patojenler hem viral hem de bakteriyel mikroorganizmalardır. Tedavi olmadığında streptokokal farenjit, romatizmal ataklar ve post-streptokokal glomerülonefrit formunda komplikasyonlar verebilir.

Gargara için etkili tentür ve tentür.

Durulama için tentür nasıl düzgün kullanılır

Boğazın tedavisi hiç de zor değildir, çünkü en önemli şey, okuryazarlığın bütün kurallarını gözlemlemektir. Düzgün gerçekleştirilen prosedürlerin etkisi çok daha büyük olacaktır. Durulama için tentür uygulamasının temel kurallarını hatırlatalım:

 • Bir boğaz tedavi etmek için sadece sıcak tentürler mümkündür. Hiçbir durumda boğaz sıcaklığı için rahatsız edici sıvı kullanmayın. Hastanın tentürün pişirildiğini ya da boğazı yaktığını hissederse, keskin ağrılar vardır, bu da sıcaklığının henüz kullanılmaya yetecek kadar düşmediği anlamına gelir.
 • Durulamalar günde en az iki kez ve bazı yollarla ve daha sık yapılmalıdır. Örneğin, calendula ile tentürler nazikçe ve nazikçe hareket eder, bu yüzden her iki saatte bir gargara yapabilirler.
 • Her durulama - bir seferde en az beş dakika. Ağızda bir tentür yazmak ve hemen tükürmek gerekli değildir, çünkü boğaz tamamen iyileşme sıvısı ile tedavi edilmeli ve tedavi tam olmalıdır.
 • Durulama yardımının zaman zaman değiştirilmesi önerilir, böylece vücut onlara alışmaz. Örneğin, boğazını papatya veya calendula ile tedavi etmek için bir fırsat varsa, tek başına pancar ile tedavi etmeye devam etmeyin.
 • Durulama sırasında, doktor tarafından önerilen tedavi rejimine dayanmak ve bazı ürünler bademciklerin kurumasına bağlı olarak iyileşme sonrasında prosedürü yerine getirmemeye değer.

Calendula, papatya ve huş tomurcukları infüzyonu

Calendula, anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleri ile bilinir. Bu infüzyonu hem anjina hem de boğazın diğer hastalıkları ile birlikte kullanabilirsiniz. Bir araç üç bileşen kullanılarak hazırlanmaktadır:

Her bir bileşenin bir çorba kaşığı alması ve iyice karıştırılması gerekir. Daha sonra elde edilen kuru karışım iki bardak kaynar su içine dökülür ve bir saat çeyrek saat boyunca bir su banyosuna konur, ardından çözelti süzülür. Zamanla, infüzyon soğuduktan sonra, iki saatte bir boğazlarını yıkamalılar.

Papatya, calendula ve okaliptüs infüzyonu

İnfüzyon bileşenleri eşit parçalarda toplanır. Daha sonra, elde edilen karışımın bir çorba kaşığı kaynatılır ve düşük sıcaklıkta kaynayana kadar kaynatılır. Beş dakika kaynatıldıktan sonra çözelti çıkarılır ve soğumaya bırakılır. Etkin tedavi için, bir hafta boyunca günde iki kez infüzyon durulanır.

Calendula tentürünü alkolle durulayın

[adrotate banner = "4"] Boğazdaki enfeksiyonu etkilemek için, durulama alkolde calendula tentürü uygulayabilir. Eczanede tentürü satın alabilirsiniz. Ürünü hazırlamak için, bir bardak ılık suda bir çay kaşığı alkol tentürünü seyreltmek gerekir. Böyle bir tentür ile gargara, günde üç kez, tercihen yemekten sonra gereklidir.

Kuru okaliptüs infüzyonu

Okaliptüs infüzyonunu hazırlamak için iki yemek kaşığı ezilmiş kurutulmuş okaliptüs yaprağı almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Bir su banyosunda okaliptüste ısrar etmeniz en iyisidir. Banyo solüsyonunun kapağının altında yaklaşık on beş dakika sürer, bundan sonra bir saatin dörtte biri için ısrar edilir. Sıvı soğuduktan sonra, doğrudan gargaralanabilir veya inhalasyon için bir çözelti olarak kullanılabilir.

Sarımsak infüzyonu

Sarımsak, akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının ve soğuk algınlığının tedavisinde çok yararlıdır.

Bu sebze, hücrelerde enerji ve geri kazanım işlemlerinin aktivasyonunu destekleyen en değerli madde tiamini içerir.

Boğaz da dahil olmak üzere vücudun birçok hastalığı ile sarımsak tedavisi tavsiye edilir. İki büyük diş sarımsak, bir bardak kaynar su dökülmeli ve yaklaşık bir buçuk saat boyunca ısrar edilmelidir. Bu süreden sonra sıvı artık sıcak olmayacak ve gargara olabilir. Çözümü yemekten sonra uygulamak en iyisidir.

Pancar suyu ve elma sirkesi ile durulayın

Pancar suyu, iltihap rahatlatmak şişlik ve ağrı gidermek ve elma sirkesi yardımıyla gargara mukoza yüzeyi üzerinde hastalık yapıcı bakterileri yok etmek için çok etkilidir.

Hemen hemen her buzdolabında prosedür için hemen hemen tüm bileşenler mevcut olduğundan, bir pancar çare hazırlamak çok kolaydır. Yirmi mililitre elma sirkesi almak ve bir bardak rendelenmiş pancar dökmek gerekir. Pancar ile sirke iyi karıştırılır ve dört saat beklemeye bırakılır. Daha sonra karışım sıkılır ve sonuçta oluşan sıvının günde üç kez kızarması gerekir.

Elma sirkesiyle ve pancarsız olarak gargara yapabilir, daha önce ılık suda bir çorba kaşığı seyreltebilirsiniz.

Yaban mersini kaynatma

Halk hekimliğinde yabanmersini, tanenlerin varlığından dolayı iltihabı ve boğaz ağrısını hafifletme yeteneği ile ünlüdür. Et suyu hazırlamak için yarım bardak kuru yaban mersini almanız ve meyveleri iki bardak su içinde en az otuz dakika kaynatmanız gerekir. Sıvı soğuduktan sonra, yaban mersini, öğünlerden üç gün sonra boğazını durulayın.

Yaban mersini ile tedavi elma sirkesi ve pancar ile değiştirilebilir.

Mürver, ebegümeci ve adaçayı infüzyonu

Ebegümeci, mürver ve adaçayı çiçekleri eşit parçalarda karıştırılır. Bir durulama için bir çorba kaşığı kuru karışım alın ve bir bardak kaynar su dökün. Her durulama için yeni bir çözüm hazırlamak en iyisidir. Çimler infüze edildikten sonra, bir sıvı tarafından süzülen birkaç suşta boğaz yıkanır.

Calendula, muz ve pelin infüzyonu

Wormwood'un tatsız keskin bir kokusu ve acı bir tada sahip olması nedeniyle boğazın pelinle muamele edilmesi herkes tarafından beğenilmeyebilir. Bu durumda infüzyon, bal ile tatlandırabilirsiniz. Ürünü hazırlamak için, tüm bileşenler eşit parçalarla alınır, karıştırılır ve karışımın iki çorbası yarım litre kaynar suya dökülür. İnfüzyon soğuduktan sonra, ağrıları düzelene kadar boğazlarını günde beş ya da altı kez yıkarlar. Son durulama yatmadan önce doğruysa daha iyi olur.. Durulamadan sonra içme suyu önermiyorum.

Propolis tentür ile durulayın

dysbiosis neden olmaz, bu boğaz üzerinde naziktir ve ağız ve boğazda ağrı hastayı kurtarır - propolis bakterisidal özellikleri vücut mücadele hastalığa neden olan bakteri, özellikle, propolis anjina vazgeçilmez bir araçtır yardımcı olur.

Buna ek olarak, propolis vücuttan yabancı cisimleri ortadan kaldırmak ve zararlı bakterilerin atık ürünlerini boşaltmaktan sorumlu fagositlerin çalışmasını harekete geçirir.

Propolis tentürü ile gargara yapmak en uygun tk. Bu araç herhangi bir eczane bulmak kolaydır. Boğazın diğer hastalıkları gibi, angina ile propolis, su başına iki çay kaşığı oranında yetiştirilir. Alerji yoksa propolis tentürünü günde üç kez uygulayın. Tedavi iki hafta sürer.

Gargara için bitkisel kaynatma.

Gargara için otlar, yüzlerce yıldır halk tıbbında kullanılmaktadır. Herkes bilir ki adaçayı yumuşatır, papatya acıyı ve acıyı azaltır ve aloe nefes alır. Ancak bu, belirli bitkilerin en etkili koleksiyonları ve kontrendikasyonları bilgisi ile mutlaka desteklenmesi gereken genel bir bilgidir.

Otlarla çalışmak için genel kurallar - nasıl zarar vermemek

Otlar ile Gargara sadece düzenli değil, aynı zamanda doğru bir şekilde gereklidir ve bunun için basit tavsiyeye uymanız gerekir:

 • Infüzyon ile çok sıcak durulamayın. Bütün otlar kaynar su ile demlenmiş ve kullanmadan önce soğutulmalıdır. Sadece bekleyebilirsin, serin bir yere koyabilirsiniz. Fakat bunu ihmal etmemelisiniz, aksi takdirde mukoza zarında termal yanık alabilirsiniz ve tedavi edin.
 • Kullanmadan önce filtre infüzyonları. Küçük çim parçaları boğabilir, mukozaya yerleşebilir ve tahriş edebilir. Bu nedenle, durulamadan önce, herhangi bir infüzyon gazlı bezle filtrelenmelidir.
 • Çok nadiren durulamayın. Çimlerin etkisi her zaman en dikkat çekicidir, çünkü boğazlarını günde beş defadan az yıkarlar, sadece anlamsızdır - bir etki olmayacaktır. İdeal olarak, prosedür her saatte bir yapılmalıdır.
 • Hazırlandıktan hemen sonra her infüzyonu kullanın. Herhangi bir infüzyonun raf ömrü iki ila üç gündür, daha uzun değil. Ayrıca, soğutucuyu faydalı maddelere zarar verdiğinden, buzdolabında tutmanız önerilmez.
 • Otların bir kısmı çay yerine kullanılabilir - bu durulamaların etkisini artıracaktır. Papatya ve adaçayı içmek iyidir. Tadı geliştirmek için bal, nane, limon balsamı ekleyebilirsiniz.
 • Yeni bir bitki kullanmadan önce bir alerji testi yapın. Bunun en kolay yolu, güçlü bir infüzyon demlemek ve dirsek kıvrımında ince bir deri üzerine uygulamaktır. Kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkarsa, başka bir ilaç kullanın.

Bitki korumaları, koruyucu etkilerine rağmen, kontrendikasyonları vardır. Bunları hazırlamadan önce, listeyi okumalısınız.

Tek otlar

Sıklıkla, bademcik iltihabı veya larenjit ile gargara yapmak için kullanılan bitkiler kullanılır - bu yüzden daha etkili olduklarına inanılır. Ancak bunların arasında katkı maddesi olmadan kullanılabilecek bazılar var. Bunlar arasında:

 • Muz. Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı, yaklaşık bir saat ısrar ediyorlar. Antibakteriyel etkiye sahiptir, streptokok ve stafilokoklarla iyi bir şekilde baş eder.
 • Küçük bir ev. Bir bardak su içinde bir çorba kaşığı kaynatın ve beş dakika daha kaynatın. Bir saat boyunca infüze edin, boşaltın. İltihabı hafifletir, ağrıyı hafifletir.
 • Adaçayı. Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı, örtün ve soğumaya bırakın. Acıyı hafifletir, nefes almayı kolaylaştırır, belirgin bir yumuşatıcı etkiye sahiptir.
 • Alan at kuyruğu. Bir bardak kaynar su üzerine bir yemek kaşığı yirmi dakika ısrar ediyor.
 • Aynısafa. Bir bardak kaynar su üzerine, iki çorba kaşığı, yarım saat ısrar ediyorlar.
 • Okaliptüs. Bir bardakta iki çorba kaşığı kurutulmuş yaprak, on dakika kaynatın.
 • John's Wort. Bir bardak alkol üzerine iki büyük kaşık otu tentürü almak için iki hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde ısrar ediyorlar. Durulama için kullandıktan sonra - bardak sıcak su başına yirmi damla.
 • Kekik. Bir bardak kaynayan su üzerinde kaşık, birkaç saat ısrar ediyorlar.

Kullanım için birden fazla tarifi olan durulama için otlar da vardır.

Örneğin, aloe - olumlu özellikleri nedeniyle halk tıbbında aktif olarak kullanılan bir çare. Bakteri öldürür, hafif bir anestetik etkisi vardır, yerel bağışıklığı uyaran C ve B vitaminleri içerir. Aloe durulama farklı şekillerde kullanılabilir:

 • Üç orta tabakayı alın, temiz kağıtla sarın (gazete kullanmasanız iyi olur, ancak kağıt havlu mükemmeldir), bir hafta boyunca buzdolabına koyun. Homojen bir kütleye öğütmek için bir kıyma makinesi, blender veya rende kullandıktan sonra. Iki bardak su dökün, kaynatın, serin, süzün ve kullanın.
 • Üç orta tabakayı alın, suyu sıkın, üç çorba kaşığı kaynamış suya dökün. Birkaç damla iyot ve biraz soda ekleyin.
 • Suyu yapraklardan sıkın, bir bardak su ekleyin, sıcak bir sıcaklığa ısıtın ve durulama olarak kullanın.

Aloe - boğaz ağrısı ile kullanılmaması daha iyi olan ve diğer durumlarda büyük bir dikkatle uygulanan bir yanma bitkisidir. Durulamadan sonra yanma veya rahatsızlık hissederseniz, çözeltiye daha fazla su ekleyin.

Papatya ayrıca birden fazla şekilde kullanılabilir. Bu bitki çok yönlüdür - bir enfeksiyonu öldürür, tahriş edebilen mukoza zarlarını yumuşatır ve yumuşatır, ayrıca ödemi azaltır. Küçük çocuklar için bile kullanılabilir, ancak hamile kadınlar için mümkün değildir - içerdiği östrojen nedeniyle, organizmanın hormonal dengesi kaybedilebilir.

 • En basit yol ilaç torbasını papatya ile bir bardak kaynar suya düşürmek ve infüzyon demlenirken yarım saat beklemek.
 • Bir bardak kaynar su üzerine bir çorba kaşığı alın ve bir saat ısrar edin.
 • Üç yemek kaşığı alın, iki bardak su ekleyin ve beş dakika kaynatın.
 • Bir bardak kaynar su üzerine bir çorba kaşığı alın, bir saat ısrar edin, bir çorba kaşığı bal ekleyin, iyice karıştırın - sonuç olarak, yumuşatıcı yoğunlaşır.

Evrenselliklerindeki ana artı bitkiler - hepsi benzer özelliklere sahiptir ve bunlardan birine karşı alerjisi varsa, aynı eylemle başka birini seçebilirsiniz.. Ve hatta bir tane bile toplayamazsınız.

Tıbbi ücretler

Anjin, farenjit veya larenjit ile boğaz çalkalamak için otlar, en iyi şekilde, suçlamaların bileşiminde çalışarak, birbirlerinin eylemlerini güçlendirir ve desteklemektedir. Iyi kombine:

 • Papatya, St. John's wort, okaliptüs ve keten tohumu. Bir saat ısrar etmek için bir bardak kaynar su için iki yemek kaşığı otlar ile çalışırken standart bir reçete.
 • Meşe kabuğu ve anason kökleri. Su litresi başına iki yemek kaşığı, on beş dakika kaynatın, adaçayı ve ısırganın bir çorba kaşığı ekleyin. Yirmi dakika ısrar et.
 • Papatya, meyan kökü, elecampane, okaliptüs, ıhlamur çiçeği, calendula ve adaçayı. Otları eşit oranlarda karıştırın, bir kadeh kaynar suya bir çorba kaşığı ekleyin ve bir saat ısrar edin.
 • İki kaşık adaçayı, bir kaşık tahta kaşık, kaynar su dökün, yarım saat boyunca bir buhar banyosuna koyun. Ortaya çıkan ilaç, öksürük, balgamı seyreltmek ve vücudun serbest kalmasını kolaylaştırmak için iyidir.
 • Adaçayı, okaliptüs, nane ve papatya karıştırın ve bir buçuk kaşık dolusu bir bardak su dökün, on beş dakika ısrar edin.
 • Kireç, papatya ve meşe kabuğu - bir saat ısrar, kullanmadan önce bal ekleyin.

Ücretler sadece bir doktora danıştıktan sonra tüketilmelidir. Her bitki belirli bir kontraendikasyona sahiptir, bu yüzden her bir malzemeyi dikkatlice tartmanız gerekir.

Durulama kuralları

Etkisini durulamak için, sadece hasatı doğru bir şekilde karıştırmak ya da çimlerde ısrar etmek için değil, aynı zamanda bunları doğru bir şekilde taşımanız gerekir ve bunun için basit tavsiyelere uyun:

 • infüzyon sıcak olmalı, ancak sıcak olmamalıdır;
 • Durulamadan önce, ağız iyice durulayın;
 • Bir yudum, boğulmaması için çok büyük olmamalı ve durulanması gereken bir şey için çok küçük olmamalıdır;
 • başını geri atmak, boğaz rahat ve boğaz "rrr" çekmeye başlar, böylece sıvı boğazda sıçrayan, ama daha derine gitmedi;
 • durulama, otuz saniyeden az süren, mantıklı değil - zamanı tespit etmek için, bir zamanlayıcı kullanabilir veya sadece kendiniz hakkında düşünebilirsiniz.

Durulamadan sonra yarım saat yememek daha iyidir.

Otlar uygun şekilde seçildiyse ve tüm kurallara uyulursa, bu etki uzun süre gelmeyecektir - boğazdaki acı ve tahriş gibi, birkaç gün sürmeyecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Flemina Flemenkçe nasıl alınır?

Flemoxin Solutab, anjinaları hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça başarılı bir şekilde tedavi eden bir antibiyotiktir. Tıpta, bu hastalığın, akıntının ciddiyeti ile birbirinden farklı olan birkaç türü bilinmektedir.