Loading

Kulak iltihabı tedavisinde bir antibiyotik ile kulakların damla listesi

Otit tedavisinde sıradan araçlar uygun bir etki vermezse, o zaman "ağır topçu" - ilaçlar antibiyotik ile bağlar. Genellikle, otitis aktif antibakteriyel bileşenlerin içeriği ile kulak damlaları olduğunda. Bu tür ilaçlar hızla ağrıyı azaltır ve iltihabı ortadan kaldırır. Ve pürülan otitis ile, bunların kullanımı zorunludur.

Yetişkinler ve çocuklar için kulak iltihabı antibiyotikler ile reçete edilebilir. Makalede, artık eczanelerde bulunabilen bir antibiyotik ile kulaklardaki en etkili ve popüler damlalara genel bir bakış yapacağız. Ayrıca, yetişkinler tarafından en çok hangisinin kullanılacağını ve hangileri çocukların tedavi edilmesi için uygun olduğunu belirleyeceğiz.

Hastalık tedavisi

Aktif maddeler hemen harekete başlangıç ​​"göbek" inflamasyon doğrudan düşer etkin bir biçimde otit damlacıklar şeklinde lokal tedavisi. Bu nedenle güçlü kulak ağrısı, sadece damlalar tarafından hızla çıkarılabilir.

Ancak tedavi başlangıcında antibiyotik ile damla kullanmayın: İlk başta bir derste daha yumuşak araçlar vardır. Pozitif sonuç varsa, hastanın durumu iyileştirmez: çökmek değil ağrı, işitsel algı bozulması, bu zaten antibiyotiklerle bağlanmış bir gereç, iltihap belirtileri yoktur.

Otit için lokal ilaçların bileşimi tipik olarak çeşitli farklı bakterilerle baş edebilen geniş spektrumlu antibiyotikleri içerir. Bu yaklaşım ilaçların etkinliğini arttırır ve iyileşme şansını büyük ölçüde artırır.

Desteklemenin bir sonucu olarak, bazen timpanik membranın delinmesi (rüptürü) olur. Bu, işitsel organların derinlerine enfeksiyonun girmesiyle doludur, işitme bozukluğuna neden olur, acıdan söz etmez. Antibiyotik, takviyeye neden olan bakterilerle savaşır ve böylece membranı perforasyondan korur.

Videoda antibiyotikli otitisli kulaklara düşer.

Ancak, antibiyotik pankreası olan araçları dikkate almayın: hastalığa mantar veya virüs bulaşırsa bunların bir kısmı yararsızdır. Bu yüzden terapiye başlamadan önce doktora gitmelisiniz. Kapsamlı bir incelemeden sonra, uzman belirli bir durumda uygun olan yetkin ve optimal bir tedavi atayabilecektir.

tanıklık

Hangi durumlarda antibiyotikli kulak damlaları atanırsa, bunu öğreneceğiz.

 • Dış kulakta akut ve kronik enflamatuar süreçlerde, bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır.
 • Aynı süreçlerde, ancak orta kulakta.
 • Orta kulakta ameliyat öncesi ve sonrası.
 • Orta kulak travmasında enfeksiyöz inflamasyonun önlenmesi olarak.

Antibiyotikli tüm kulak damlaları birkaç tipe ayrılır. Ne tür türler, öğreneceğiz.

Anti-inflamatuar etkisi ile hormonal ajanlar:

Özel antibiyotik çözeltileri:

Kombine eylem hazırlıkları:

 • Anauran;
 • Garazon;
 • Sofradeks;
 • Polidex ve diğerleri.

En popüler araçların ayrıntılı özelliklerini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yetişkinlerin tedavisi

Önce, hangi damlaların yetişkinlere yardım etmek için uygun olduğunu öğrenin.

Tsipromed

Bu damlalar, bileşimlerinde siprofloksasin - belirgin bir antimikrobiyal etkiye sahip bir madde içerir. Ve ilaç, uykuda olsa bile, bilindiği bilinen birçok bakteriye karşı etkilidir.

İlaç dış yanı sıra, orta kulak iltihabı tedavisinde kullanılır. Elbette iki haftadan fazla, hasta kulağı başına beş damla günde üç kez. Prosedürden sonra kulak kanalını bir çubukla örtmek tavsiye edilir, böylece ilaç sızmaz.

Normaks

Bu damlalar, pürülan otitis ile bile yardımcı olacaktır. Çocuklar da atanabilir, ancak ancak çocuk zaten 12 yaşındaysa. Damlalar, kulakta hastalığa neden olan mikrop ve bakterilerle savaşabilir. Ajan oldukça hızlı bir etkiye sahiptir, iyi tolere edilir. Ve ucuz maliyet, Normax'ı otitte en popüler damlalardan biri haline getirdi.

Normax'ı aşağıdaki durumlarda kullanamazsınız:

 • Hamilelikte ve çocuğun torakal beslenmesinde;
 • epilepsi ile;
 • hepatik ve böbrek yetmezliği ile;
 • Serebral dolaşım bozuklukları varsa;

Gördüğünüz gibi, kontraendikasyonların listesi oldukça ciddidir, bu yüzden Normax'ı satın almadan ve başvurmadan önce tıbbi muayeneden geçmeniz tavsiye edilir.

Preparat güçlü bir antibakteriyel bileşene sahiptir, ancak tamamen anti-enflamatuar ve analjezik bileşenlerden yoksundur. Bununla birlikte, bu belirli dezavantajlar bile pek çok müşterinin Normaks'ı otitis için en etkili yerel ilaçlardan biri olarak görmesini engellemez.

Otofa

Bu ilacın bir parçası olarak, her türlü bakteri yok edebilen rifampisin aktif bir madde vardır. Bu, bu damlaların etkinliğini açıklar. Aktif madde, kulakta patolojik bir sürece neden olan zararlı mikroplara ve bakterilere karşı etkili bir şekilde mücadele eder. Güçlü rifamisin nedeniyle, ilaç bile kronik otitis media ile başa çıkmaktadır. Hastalığın akut belirtilerinde de etkilidir.

Bu ilaç bir çok benzer analogundan, delikli bir timpanik zar durumunda bile kullanılabilmesi açısından avantajlıdır. Otofa'nın iyileşmesi üzerinde bile olumlu bir etkisi olabilir.

Fakat burada bazı dezavantajlar vardır: Ağrı kesicilerin yokluğu nedeniyle, Otofa şiddetli kulak ağrısına yardımcı olmaz. İlacın anti-inflamatuar bileşenleri de yoktur. Ancak antibakteriyel etki bir irtifadadır. Dezavantajlara göre, bazı tüketiciler de bu ilacın oldukça yüksek maliyetini düşünmektedir. Otof damlalarının kullanımı için talimat nedir, makaledeki bilgilerin anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

İlacın kullanılmasından önce, ilacın daha fazla etkililiğini sağlamak için şişeyi eller içinde ısıtmak ve işlem sırasında hoş olmayan duyumların olmaması gerekir. Kurs - bir haftadan fazla değil: günde üç kez beş damla. İlaç ayrıca pediatrik terapide de kullanılabilir: bu durumda, tek bir doz 3 damladır.

Bu ilacın ilginç, çok can sıkıcı bir özelliği var. Otofa, timpanik membranı ve işitsel kanalları tutan pembe renkli bir sıvıdır. İlaç kıyafet veya yatak çarşafı üzerine düşerse, o zaman sert-kaldırmak pembemsi lekeler bırakacaktır. Bazı doktorlar, membranı ve iç kulağı lekelemenin otit tanısını zorlaştırdığını söylüyorlar.

Ama özetlemek gerekirse, bu ilacın etkinliğinin aslında benzersiz olduğunu hatırlatırız. Ayrıca Otof damlalarının yan etkileri yoktur.

Kandibiotik

Bugün otitis için en etkili ajanlardan biri. Şekerbiyotik, gerçekten karmaşık bir etkiye sahip olabileceği kadar çeşitli bir bileşime sahiptir. Altı yıl sonra çocukları tedavi etmek için de kullanılabilir. Ürün acıyı mükemmel bir şekilde tedavi eder ve kısa bir süre içinde bazen böyle bir etki çok değerlidir.

Hazırlık şunları içerir:

 • lidokain;
 • klotrimazol;
 • beklometazon dipropionat;
 • kloramfenikol.

Lidokain sayesinde analjezik bir etkiye sahiptir ve klotrimazol içeriği antifungal bir etki sağlar. Beclometazon ve kloramfenikol belirgin bir antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Mevcut ücretsiz bir ilaç bulunmadığını unutmayın: sadece reçete ile satın alınabilir. Ancak kulak damlaları ile ilgili olarak Kandibiyotik var olan ve bunların nasıl olumlu olduğuna dair bu derleme, bu makalede açıklanmaktadır.

Bazen bu ilaç yerel bir doğanın alerjik belirtilerine neden olur. Bir kızarıklık, kulakta tahriş, kaşıntı, yanma hissederseniz, başka bir ilacın atanması için bir doktora müracaat etmeniz gerekir.

Kontrendikasyonlar aşağıdakileri içerir:

 • hamilelik ve emzirme;
 • 6 yaşına kadar çocuk yaşı.

Ancak eksüdatif otitin hangi semptomları olabileceği ve tedavinin ana yöntemleri neler olduğu bu makalede açıklanmaktadır.

Orta kulak iltihabı tedavisi nasıldır ve hastalığın ana belirtileri nelerdir, bu makale anlamaya yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda orta kulak antibiyotikler ilk etapta kullanılmalıdır ile içtikleri bilmek ilginç olacak: http://prolor.ru/u/lechenie-u/kak-pravilno-lechit-otit-antibiotikami.html

Belki de akut kataral otitin nasıl ve nasıl tedavi edildiğini öğrenmekle ilgileneceksiniz.

Çocukların tedavisi

Çocukların tedavisinde antibiyotikli ilaçlardan hangisine izin verilir. Yetişkinler tarafından da kullanılabileceklerini unutmayın, belki de farklı bir dozda.

otipaks

Güvenli, ancak aynı zamanda bebekler tarafından bile kullanım için yetkili olan etkili bir araçtır.

Çare aşağıdaki rahatsızlıkları ortadan kaldırır:

 • akut otitis;
 • orta kulağın orta kulak iltihabı;
 • travmanın neden olduğu otitis.

Tabii - en fazla 10 gün, günde üç kez dört damla. Ve burada Otipax bu makalede açıklanan bir çocukta kulak ağrısı için nasıl kullanılacağı.

Sofradeks

Bu etkili araç, bileşimde üç aktif bileşene sahiptir:

Bu güçlü kompozisyon sayesinde, çare karmaşık bir etkiye sahiptir ve kulaktaki iltihabı hızla ortadan kaldırır.

Sofrax'ın üç çeşit etkisi vardır:

 • antibakteriyel;
 • bir antihistamin;
 • anti-enflamatuar.

Bu nedenle, bu damlalar mikropları yok edebilir, işitsel kanalların şişkinliğini giderir ve enflamatuar süreci ortadan kaldırır. Orta kulağın akut orta kulak iltihabına ve dış kronik olana yardımcı olur. Kurs - bir haftaya kadar: günde üç kez iki üç damla. Sophradex'in göz ve kulak damlaları hakkında daha fazla bilgi için, bu makalenin içeriğini okuyabilirsiniz.

Aletin birtakım kontrendikasyonları vardır. Bunlar şunları içerir:

 • kulak zarının delinmesi (rüptür);
 • mantar veya viral enfeksiyon varlığı;
 • tüberküloz.

Anaurin

Bu preparat kendi bileşiminde aşağıdaki maddeleri içerir:

Lidokain birçok etkili bir lokal anestezik olarak bilinir, bu nedenle damlalar akut otitis mediadaki ağrının giderilmesine yardımcı olur. Postoperatif dönemde rehabilitasyonda da yardımcı olur.

Aşağıdaki otitis media tiplerinde etkilidir:

 • akut ve kronik ortalama ile;
 • eksüdatif ile.

Kurs - en fazla bir hafta: günde üç kez dört ila beş damla.

otinum

Bu araç orta kulak iltihabı için idealdir. İlaçta yan etkisi yoktur ve kullanımının önünde bir engel timpanik membranın delinmesidir. Fakat Otinum'un damlalarının kullanımıyla ilgili talimatlar, bu makaleyi anlamada yardımcı olacaktır.

Kontrendikasyonlar

Normal ilaç toleransı olan yetişkinler uygun herhangi bir kulak damlası kullanabilir. Bir kadın hamile veya emziriyorsa, antibiyotikli ilaçların çoğu yasaklanır. Ama Otypax gibi bir ilaç bu durumda güvenli bir şekilde size yardımcı olacaktır.

Çocuklarla durum daha karmaşıktır. Çocuğun henüz bir yaşında olmadığına dair pek çok fona izin verilmez, bazıları sadece 6 yaşından sonra ve bazıları 12 yaşından sonra kullanılabilir. Çocuğun yaşına göre küçük bir damla antibiyotik verelim.

 • Otypax - doğumdan yapabilirsiniz;
 • Otofa - bebeklerden;
 • Отинум - yıldan yıla;
 • Candibiyotikler - altı yıldan beri;
 • Garazon - 8 yaşından itibaren;
 • Normax - 12 yaşından itibaren.

Kulak iltihabına yardımcı olan bir antibiyotik ile kulaklara damlaları inceledik. Ancak, fon seçimi oldukça büyük, ancak sadece bir uzman bir damla yazmalıdır: antibiyotikler şaka yapmıyor. Tavsiyemiz doğru araç üzerinde karar vermenize yardımcı olacaktır ve doktor tedaviyi doğru yönde yönlendirecek ve ilerlemesini izleyecektir.

Otit yetişkinlerde kulak damlaları nasıl seçilir

İlaç pazarı otitis için çeşitli kulak damlaları sunar. Belirli bir ilacı seçmek için, muayeneyi yapan ve hastalığın doğasını ve doğasını açıkça belirleyen bir uzman olmalıdır.

Doktorun reçetelerini ve reçetelerini anlamak hastanın hastalıkla daha hızlı baş etmesine ve hastalığın şiddetli semptomlarını gidermesine yardımcı olacaktır.

Bu hastalık ve tedavi prensipleri nedir?

İnsan kulağı şartlı olarak üç bölüme ayrılmıştır: dış, orta ve iç. Bu bölümlerden hangisinin enfeksiyöz inflamatuar süreci etkilediğini dikkate alarak:

Uygulamada, orta ve dış otitis daha sık görülür. Ek olarak, hastalık, ilaç tedavisinin seçiminde de önemli olan akut ve kroniktir.

Komplikasyonsuz ve kolay patolojiler sadece yerel ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir: kulakta damlalar, merhemler ve fizyoterapi prosedürleri. Çoğu zaman, hastalık, lokal ilaçlar ile kombinasyon halinde antibiyotikler, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar içeren sistemik tedaviyi reçete ederek tedavi edilir.

Kulaklar için damlalar nelerdir

Hastalığın farklı formları ile, uzman hasta için farklı ilaçlar seçer. Tek bileşenli veya birkaç aktif bileşen içerebilirler. Ana aktif maddeyi dikkate alarak, kulak iltihabı sırasında kulaklardaki tüm damlalar birkaç gruba ayrılabilir:

 1. Antibakteriyel. Bu fonların bir parçası olarak, geniş bir etki profilinin bir veya daha fazla yerel antibiyotiği vardır. Bu, bir antibiyotik ile otitli kulaklardaki damlaların, enflamatuar değişikliklere neden olabilecek çoğu mikroplara karşı etkili olacağı anlamına gelir.
 2. Lokal hormonlu ilaçlar. Bu ilaçlar iltihaplanmayı önler, şişlikleri azaltır ve alerjik bileşeni ortadan kaldırır. Dermatite eğilimli hastalara reçete edilir ve hastalığın fungal formları için önerilmemektedir.
 3. Antiseptik temelli araçlar. Antiseptikler etkilenen bölgeyi dezenfekte eden maddelerdir. Ayrıca, bir ısınma ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu grubun en ünlü temsilcilerinden biri borik alkol.
 4. Antifungal bileşenlerle damlalar ve çözeltiler. Otomikozis (kulakta mantar), mantarı tahrip eden yeteri kadar seçilmiş bir lokal preparat olmaksızın aşılamaz.
 5. Orta kulak iltihabına karşı antienflamatuar ve analjezik ilaçlar. Bunlar, yoğun ağrı sendromunu geçici olarak rahatlatan ve hastanın daha iyi hissetmesini sağlayan ağrı kesici ilaçları içerir.

Yetişkinlerde otitis media Damlalar genellikle birkaç etken maddeler birleştirir, böylece patolojik sürecin her yerinde hareket ve çalışma: anestezi, bakterileri öldürür, inflamasyonu azaltmak ve şişlik azaltır. Her bir damla grubunu ayrı ayrı düşünelim ve en iyi ve popüler varyantlarda ayrıntılı olarak duracağız.

Antibiyotik ile düşer

Kulaklardaki pürülan süreçler bir antibakteriyel madde seçimini gerektirir. Lokal bir antibiyotik, orta kulak iltihabına neden olan bakterilere karşı etkili olmalıdır.

Otitis mediada en etkili antibakteriyel damlaların listesi:

 1. Otofa. Aktif bileşen, antibiyotik rifampicindir. Bu, çoğu patojene karşı çalışan geniş spektrumlu bir ajandır. Yetişkinlerde orta pürülan otitis media tedavisi için seçilmiştir. Ayrıca, kronik sorunlara ve bu alandaki operasyonlardan sonra komplikasyonların önlenmesi için aktif olarak reçete edilmektedir. Bunlar kulak Pseudomonas aeruginosa karşı inaktif ve ayrıca bizzat alerjisi için kontrendike yetişkinlerde orta kulak iltihabı olan düşer. Dezavantaj, anestetik bir bileşenin yokluğu olarak adlandırılabilir, bu nedenle de ifade edilen ağrılı atakta, ilaveten anestezi ajanlarının da kabul edilmesi gerekir. Bu araç nasıl kullanılır: hastalıklı kulakta 3-4 damla günde 3 kez. Kulağınıza 10 gün veya daha uzun süre damlayabilirsiniz. İlacın ortalama maliyeti 200 ruble.
 2. Normaks. Bu damlalar, florokinolon grubundan bir antibiyotik - norfloksasin içerir. İlaç birçok patojenik mikroorganizmaya karşı aktiftir. Orta kulak iltihabı ve dış formların yanı sıra hassas bakterilerin neden olduğu göz hastalıkları için lokal terapi aracı olarak kullanılır. Normax'ı iki hafta boyunca günde 3-4 kez birkaç kez atar. Tahmini maliyet - 150 ruble.
 3. Tsipromed. Aktif madde antibiyotik siprofloksasindir. Bunlar yetişkinlerde farklı formların otitini tedavi etmek için kullanılan göz ve kulak damlalarıdır. İlaç iyi tolere edilir, ancak nadir durumlarda alerjik reaksiyona, işitme kanalının cildinin kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir.

aminoglikozidler, ve diğerleri gibi herhangi bir ototoksik antibiyotik içeren yalnızca damla izin verilen kullanım için kulak zarına bir delik (delik) ile birlikte yapılır otitis medya içinde. delikli orta kulak Normaks veya Otofa kullanırken.

Birleşik fonlar

Bunlar, birkaç aktif maddeyi bir araya getiren en iyi otit damlalarıdır, bu nedenle hızla iltihap ve ağrıyı azaltırlar. Aralarında en ünlü listesi:

 1. Sofradeks. Bu damlaların otitis 2 antibiyotiklerin bileşiminde: gramicidin ve Framicetin. Ayrıca bir dekonjestan ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan hormon deksametazon içerir. Bu damlalar, kulak zarındaki bir perforasyona eşlik etmeyen dış ve orta kulak iltihabı için kullanılabilir. İlaç haftada 3 kez günde bir kez damlatılır ya da kulaktan çıkarılır. Ortalama fiyat 340 ruble.
 2. Garazon. Bu ilaç, bir lokal hormon betametazon ile kombinasyon halinde bir lokal antibiyotik gentamisin içerir. İlaç, kulak zarındaki delikler için ve aynı zamanda kurucu damlacıklara alerjisi olan hastalar için reçete edilmemiştir. Bu damlaların karmaşık bileşimi, sadece kulakların hastalıklarını değil, aynı zamanda gözleri de tedavi etmeyi mümkün kılar.
 3. Polydex. İlaç iki antibiyotik içerir: antibiyotik etkisine ek olarak zayıf bir antifungal etkiye sahip olan neomisin ve polimiksin B. Bunlar, inflamatuar reaksiyonu ortadan kaldırmaya ve şişlikleri çıkarmaya yardımcı olan yerel hormon deksametazon içerir. Tahmini maliyet - 320 ruble.
 4. Anauran. Bunlar arasında iki antibiyotik bulunur: polimiksin B ve neomisin, anestezik - lidokain. Anestetik damlalardaki içerik, şiddetli ağrı sendromu olan otitis tedavisi için kullanılmasına izin verir.

Anti-inflamatuar özellikleri olan ilaçlar

 1. Otipaks. Fenazonun bileşiminde - bir anti-enflamatuar madde ve bir anestezik lidokain. Yetişkinlerde ve kulaklarda hastalık olan çocuklarda kullanılırlar. Barotravmada ve aynı zamanda pilotlarda veya dalgıçlarda sıklıkla görülen meslek formlarında otitisin tedavisi için etkilidir. Tedavi süresi 10 gündür. Hastalıkla birlikte kulakta ağrı, ilacı kullandıktan sonra birkaç dakika için matlaşır. Ortalama maliyet 240 ruble.
 2. Otinum. Bunlar kolin salisilat, anti-inflamatuar madde şişme azaltır ve enflamatuar yanıtın şiddetini azaltır asetilsalisilik asit türevidir. Dış kulak kanalına damlatıldıktan sonra, analjezik etki ilk dakikadan itibaren gelişmeye başlar. Dış kulak iltihabı ve timpanik membranın bir patolojisi olmayan bir ortalama damla atayın.
 3. Otirelaks. Fenazon ve lidokain içerir. Phenazone bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve lidokain ek olarak etkisini arttırır.

Otomikoz için araçlar

Fungal kulak lezyonları sıklıkla yaşlılarda, bağışıklığı azaltılmış hastalarda görülür. Çoğu zaman bu problem, çalışmalarını yüksek nem koşullarında gerçekleştiren kişileri, ayrıca havuzu düzenli olarak ziyaret eden ve kulakların hijyenini ihmal eden hastaları etkiler.

Patolojinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin anahtarı, etkilenen kulağın dikkatli bir tuvaleti ve yetkili yerel tedavi seçimidir. Fungal lezyonlar için hangi damlalar kullanılabilir?

 1. Kandibiotik. Kloramfenikol - bir antibiyotik ve klotrimazol (bir antifungal madde) kombinasyonu, enfeksiyöz fungal kulak lezyonları için kullanılmasını mümkün kılar. Ek olarak, bu damlaların bileşimi, ağrı sendromunu hafifleten ve enflamatuar reaksiyonun şiddetini azaltan bir lokal hormon ve anestetik içerir. Bu damlalar 10-12 gün boyunca 4-5 damla için günde 3-4 kez gömülür.
 2. Eksoderil (çözelti). Harici kullanım için antifungal çözüm. Timpanik zara zarar eşlik etmeyen, mantar dış ve orta otit tedavisi için uygundur. 540 ruble maliyeti.

Damlalara ek olarak, çeşitli merhemler (terbenafin, klotrimazol, vb.) Kulakların fungal lezyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Topikal otitis tedavisi için başka ne reçete edilir?

Kulak iltihabındaki damlalara paralel olarak, nefesle ilgili herhangi bir sorun olmasa bile, doktor hastanın burnundaki vazokonstrüktif damlaları toplayabilir. Ne için?

Orta kulağın boşluğu, işitsel bir tüp yardımıyla burun boşluğuna bağlanır. işitsel tüp şişer ve mühürler, kulakta nedeniyle hava alımının eksikliği basıncını değiştirmek ve bu tür havasız kulaklar, ağırlık, syringmus (kişi "bir varil içinde" kendilerini hisseder) gibi belirtilere geliştirmeye başladığında. Doktor tubo-otiti teşhis eder ve kulak iltihabı ve işitsel tüplerin kendi kendine patlatılması için burun damlaları verir.

Bu amaçlar için çeşitli vazokonstrüktif damlalar (Nazivin, Otrivin, Nazol, vb.) Uygundur. Kalıcı ve uzun süreli ödem ile lokal hormonal damlalar (Avamis, Nazonex) gerekebilir. Bunlar, şişkinlik ve hastalığın alerjik bileşenini nazikçe fakat etkili bir şekilde ortadan kaldıran lokal hormonları içerir.

Eğer otitis ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilirse, tedavi şeması burnun çözeltileri ile yıkanmasını ve yıkanmasını içerir. Bu amaçlar için, Quicks, Rhinolux, Aqualor ve diğer benzer ilaçları önerebilirsiniz.

Kulaklarda damla kullanırken ayrı noktalar

Kulağınızı gömmekten daha kolay bir şey yoktur, ancak bazen bu basit manipülasyon yanlış gerçekleştirilir, bu da tedavinin tüm etkilerini sıfıra indirir. Hatırlamanız gerekenler:

 1. Hastanın tedavi için kullanmayı planladığı damlaların raf ömrünü kontrol edin. Açık şişe, bir aydan daha uzun süre depolanmaz, bundan sonra artık kullanılamaz.
 2. Bir yetişkinin kulağını damlatmak için, aurikülü ileri geri çekmeniz gerekir. Bu formda, damlalar timpanik membrana ulaşır ve etkilerini gösterir.
 3. İlaç oda sıcaklığında olmalıdır, bu yüzden kullanımdan önce ısıtılmalıdır. Kulağınızda soğuk damlama damlalarsanız - bu bölgedeki duyu sinirlerinin tahrişine bağlı olarak rahatsızlık, hafif baş dönmesi ve nistagmus (göz kürelerinin istemsiz hareketi) neden olabilir.
 4. Pürülan ve fungal otit ile, kulak daha önce pus ve mantar kaplamasından temizlenmelidir. Bu yapılmazsa, damlacıklar maruz kalma alanına girmez.
 5. Hasta kulağını kestikten sonra, 12-16 dakika boyunca onun tarafına uzanmanız gerekir, böylece ilacın harekete geçme zamanı vardır.
 6. Su kulaklarına pürülan ve fungal süreçlerden kaçınılmalıdır. Bunu yapmak için duş almadan önce kulaklarınızı kulak tıkacı ya da bitkisel yağa batırılmış pamuk yünü ile örtmelisiniz.

Yetkili lokal terapi, otitis ile başa çıkmaya ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Araçların her birinin birtakım kısıtlamaları ve kontrendikasyonları vardır, bu nedenle randevu ve damla seçimi sadece bir doktor-otorinolarengolog ile görüştükten sonra yapılmalıdır.

Kulak iltihabı düşer: hangisi daha iyidir

Kulak damlaları otitis için etkili bir ilaçtır. Avantajları, ilacın doğrudan orta kulak iltihabı için önemli olan lezyon bölgesine ulaşmasıdır. Bununla birlikte, damlalar ciddi bir çare olabilir, bunu uygulayarak düşüncesizce tehlikeli olabilir. Bu nedenle, her belirli durumda hangisinin en iyi olduğunu bilmek önemlidir.

Otitis tedavisinin her zaman karmaşık olduğunu hatırlamak önemlidir. Terapi, teşhisin ardından doktor tarafından seçilir, hastalığın niteliğine ve şiddetine bağlı olarak, ilaç ve prosedürler reçete edilir. Bu nedenle, kulak damlalarını kendiniz almayı denememek daha iyidir, hemen gerekli çalışmaları yapıp doğru tavsiyeleri almalısınız.

Hangi damla kullanabilirim

Genel olarak, tüm damlalar üç gruba ayrılabilir:

 1. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlara dayanan damlalar.
 2. Antibakteriyel maddeler temelinde düşer.
 3. Glukokortikosteroidler ve antibiyotik ile kombine damlalar.

Ayrıca, otitis media bazen burun akıntısı veya şiddetli şişlik varsa burunda vazokonstrüktif damlalar kullanır. Örneğin, Naftizin, Sanorin, Ximelin ve diğerleri.

Doğru seçilmiş ilaçlar hızlı bir iyileşme elde etmenize yardımcı olacaktır. Ana şey - tedavi ile gecikme yok, tam tedaviyi ihmal ederseniz akut otitis kronik olabilir.

Önemli! Durum, damlalarla tedavi sırasında düzelmez veya kötüleşmezse, doktorunuza tekrar başvurmanız gerekir.

Otit damlaları nasıl doğru kullanılır

İlacı en belirgin şekilde kullanmak için, doğru şekilde kullanabilmeniz gerekir. Damlalar topikal preparatlardır, bu yüzden tedavinin sonucu ilacın daha doğru bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Genel damlatma kuralları aşağıdaki gibidir:

 1. Senin yanında yatmalısın, hasta tarafı yukarı.
 2. Yetişkinler tarafından aşılandığında, kulak arkası yukarı ve yukarı çekmek gerekir, 3 yaşın altındaki çocuklar - lobu geri ve aşağı çekerler, bu da kulak kanalını düzeltir.
 3. Uygulandığında damlalar rahat olmalıdır. Doldurmadan önce bir şişeyi elinizde tutmak mümkündür. Pipet sıcak suda tutulabilir, damlalar kendilerine değmez, bozulabilir.
 4. Pipetden damlayabilir, ya da bir ilaçla pamuklu bir turunda nemlendirebilir ve kulağınıza koyabilirsiniz. İlacın talimatlarını dikkatle okumalısınız, bu damlalar timpanik membranı perforarken kullanılabilir.
 5. Kazı yaptıktan sonra, ilaç camını kulak kanalından aşağıya çekmek ve iltihap odağına ulaşmak için 3-5 dakika uzanmanız gerekir.

Bu kurallara uyulması, tedavinin en etkili şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır. Damlaların uygulanmasının hassaslığı, hastalığın seyrine ve seçilen ilaca bağlı olarak değişebilir.

otipaks

Otipaks otitis medyayı kontrol etmek için kanıtlanmış bir ilaçtır. Bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir, kulak iltihabına kadar dış orta kulak iltihabına ve ortada ilk aşamalara karşı daha etkilidir. Perforasyonundan sonra, Otipax kontrendikedir.

Otipakların neredeyse hiç kontrendikasyonları yoktur: damlalar yetişkinler ve bebekler için, hatta bebekler için uygundur. Hamile ve emzirme dönemi ile dikkatli uygulanır. Otipax alerjiye neden olabilir, bu yüzden bir doktora danışmak en iyisidir.

Önemli! Otypax diğer ilaçlarla birleştirilmemelidir.

3-4 damla damla günde üç kez damlatılır, dozaj bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirlenir. Kursun süresi en fazla 10 gündür.

Sofradeks

Sopraidex - güçlü bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip antibiyotiklerle düşer. Otitis eksterna tedavisinde kullanılan, bazen alerjik bir doğa hastalığı ile yardımcı olur. İlacın eksiltmesinden - damlatma sonrası kulağa yanma ve kaşıntı, çoğu durumda görünür.

İlaç emzirme ve hamilelik sırasında, yeni doğan bebeklerde kontrendikedir. Tıbbın bir parçası olan antibiyotik, ototoksik bir etkiye sahip olduğundan, örneğin, timpanik zara zarar gibi başka kontrendikasyonlar vardır.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak günde dört kez 2-3 damla uygulanır.

Anauran

Anauran güçlü anestezi ve antiviral etkiye sahip bir ilaçtır, özellikle pürülan otitis için yaygın olarak kullanılır. İlaç, kronik ve akut formların tedavisi için uygundur.

Anaurean, bir yıla kadar olan çocuklarda kontrendikedir, hamilelik ve emzirme döneminde dikkatle kullanılmalıdır. Anauranı bir haftadan daha uzun süre uygulayamazsınız, kompozisyonda antibiyotik var, uzun süreli kabulü güçlü yan etkilere neden olabilir.

Hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlı olarak günde dört kez ilaca 3-5 damla damlatınız.

Otofa

Otofa - orta kulak iltihabı, güçlü bir antibiyotik. Akut ve kronik kulak hastalıklarında antibakteriyel ajan olarak kullanıldığında, bu ilacın kullanılmadığı acıya karşı kullanılır.

Bury 3-5, hastanın yaşına ve hastalığın seyrine bağlı olarak günde üç kez düşer. Çoğunlukla, bu düşüşler çocuklar için fon olarak adlandırılır, ancak Otofa hamile kadınlarda kontrendikedir.

otinum

Otinum - belirgin bir anti-inflamatuar etkisi ile ucuz damla, mantar dahil olmak üzere otitis çeşitli türleri ile yardımcı olur. Otinuma neredeyse kontrendikasyon yok, alerjik reaksiyonlar nadirdir.

Timpan membranı hasar görürse otinum kullanılmamalıdır, salisilik asit içeriği işitme duyuna zarar verebilir.

Normaks

Normax - yetişkinlerde otit için antibiyotikler, 18 yaşın altındaki çocuklar, hamilelik ve emzirme döneminde bunları damlatmazlar. İlaç güçlü bir alerjiye neden olabilir, bu nedenle bir uzman konsültasyon kullanmadan önce, belki daha zayıf araçlar gerekir. Bu ilacın avantajlarından düşük bir fiyattır.

Tsiprofarm düşer

Ciprofarm göz ve kulak hastalıklarında kullanılır, bu ilacın belirgin bir antimikrobiyal etkisi vardır. Komplikasyonları önlemek için ameliyat sonrası kullanılabilir.

Hastanın yaşına bağlı olarak, her 12 saatte bir 3-4 damla damla. Kurs, bir haftadan fazla sürmemelidir. Tsiprofarm bir yıldan sonra çocuklara bırakılabilir.

Önemli! Eğer ilaçta alerji varsa, doktorunuza danışmalı ve başka bir ilaç seçmelisiniz.

Orta kulak iltihabı için diğer çareler

Kulak iltihaplı kulakta sindirilebilen başka ilaçlar da vardır, ancak bunların etkinliği tartışmalıdır. Onları sadece doktora gittiğinizde veya özel damla satın aldığınızda uygulayabileceğiniz bir şey yoktur.

kloramfenikol

Bu ilaç sadece pürülan otitis media ile kullanılabilir. Hamile, emziren ve Levomycetin bir yıla kadar olan çocuklar kategorik olarak kullanılamaz. Bu ilaç farklı formlarda mevcuttur, Levomiketin alkolik bir çözümü kulak hastalığının tedavisi için uygundur.

Günde 2-3 kez bir çözelti 2-3 damla damla. Sıklık sadece doktorun izni ile değiştirilebilir. Levomisetin genellikle kombinasyon halinde kullanılır, eğer birçok deşarj varsa, otitis formu şiddetlidir, ilaç tam olarak çalışmayacaktır.

Önemli! Levomiketin uzun süreli kullanımı önerilmez, Quincke'nin ödeminde yüksek bir alerjik reaksiyon olasılığı vardır.

Borik alkol

Borik alkol, kulak hastalıkları için modası geçmiş bir tedavi olarak kabul edilir, ancak bazıları düşük fiyatı ve kullanılabilirliği nedeniyle kullanmayı tercih etmektedir. Borik alkol kullanımı tartışmalıdır, bu nedenle başka ilaçlar mevcut değilse uygulamak daha iyidir.

Borik alkol, ön ısıtmaya tabi tutularak kulağa damlatılabilir. Soğuk sıvı ağrıyı artırabilir. Yetişkinler günde dört kez yaklaşık üç damla damlar. Pipetle damlat.

Daha güvenli bir yöntem pamuklu bir turunda damlatmaktır. Bir kaç damla borik alkol, turunduma veya küçük bir pamuklu yünlü flagellum'a uygulanır, daha sonra kulağa yerleştirilir. Akşamları prosedür yapmak daha iyidir, gece için kulak kulağında bırakılmalıdır.

Önemli! Kulak zarına zarar veren borik alkol ve levomitsetinovy ​​alkol kullanın kesinlikle yasaktır.

Borik alkolün tehlikeli olabileceği başka kontrendikasyonlar ve yan etkiler vardır:

 1. Hamilelik, emzirme, üç yıla kadar yaş. Ayrıca borik alkol, alerji olasılığı ile karaciğer ve böbreklerin ihlali için kullanılamaz.
 2. Borik asidin toksik etkilerinin sonuçları. Genellikle, alkol ile tedavi on günden fazla sürerse, prosedür çok sık gerçekleştirilir.
 3. Borik alkol kullanırken, bulantı, kusma, konfüzyon, konvülsiyonlar ve diğer zehirlenme belirtileri oluşabilir. Bu durumda, hemen bir doktora görünmeniz gerekir.

Borik alkol dikkatli kullanımı ile otit üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir.

votka

Akut evre hızla gelişirse ve enflamasyonun eşlik ettiği ciddi ağrıları varsa, bir votka sıkıştırması yapabilirsiniz. Bu, hastalığın seyrini geçici olarak zayıflatacak ve profesyonel tıbbi yardım aramaya yardımcı olmaya yardımcı olacaktır.

Votkayı hafifçe ısıtmanız gerekiyor. Bir kompres için, pamuklu çubuk üzerine birkaç damla vodka sürün, kulağınıza takın ve bir bandajla kafanıza koyun, ısıyı üstte tutmak için bir fularla sarın. Sıkıştırma gece boyunca bırakılabilir.

Önemli! Temiz alkol kullanılamaz, çözeltinin gücü votkanın gücünden daha yüksek olmamalıdır.

Halihazırda, farklı ilaç ve kulak damlalarından oluşan, farklı ve hızlı etki gösteren, otitis'i hızlı ve göreceli olarak kolay bir şekilde tedavi edebileceğiniz ve kronik bir formda gelişmesini engelleyebilen geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Çocuklar ve yetişkinler için etkili kulak damlaları

Yetişkinlerde veya çocuklarda kulak ve obstrüksiyonu hafifletmek için yerel bir çare kulaklara tedavi etmek için bir damladır. Akut veya kronik otitis için endikedirler, ancak doktor belirli ilaçları reçete etmelidir. Her damla, güvenli bir ilaç olarak kabul edilmelerine rağmen yararlı olmayabilir. Ayrıca, takviye, enfeksiyon, iltihap ve hatta travmayı tedavi edebilirler. Soruna bağlı olarak damlacıklar belirli bir eylemle seçilir. Bunlar antibakteriyel, antifungal, anti-enflamatuar, antiseptik veya kombinasyon ilaçları grubundan ilaçlar olabilir.

Kulaklar için ne düşer

Bu, kulak yolundaki ilacın bir çözeltisini aşılayarak lokal terapi için anlamına gelir. Bunlar kulak iltihabı, ağrı ve kulak tıkanıklığı, kaşıntı, dokuların iltihaplanması, irin görünümü ve bazen vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Bu tür belirtilerde, tanıyı doğrulayacak ve tedaviyi atayacak veya atayacak olan kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

avantajları

Özellikle kulak iltihabının otit bölümlerinin tedavisi için damlalar çok uygun bir salım formudur. İlaç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir;
 • Doğrudan kulak dokularının etkilenen bölgesi üzerinde hareket eder;
 • hastalığın iltihaplanma ve diğer hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırır veya en azından ciddiyetlerini azaltır;
 • çok az kontraendikasyon var ve yan etkilere neden olmaz;
 • mevcut değer;
 • doktor reçetesi olmadan satılır;
 • Küçük dozlarda ekonomik olarak kullanılır.

Sınıflandırma, kompozisyon, farmakolojik etki ve endikasyonlardaki farka dayanmaktadır. Kompozisyondaki ilaçların sayısına göre bunlar kombine ve mono preparatlara ayrılır. İlk birkaç bileşen içerir. Monopreparasyonlar sadece bir ilaç maddesini içerir. Eylem ilkesiyle ilgili olarak, aşağıdaki ana gruplar ayırt edilir:

 1. Anti-inflamatuar, inflamasyonu azaltır ve analjezik ve kurutma etkilerine sahiptir. Buna steroid olmayan ilaçlar ve hormon glukokortikoidli ilaçlar dahildir. Dikkatli bir anti-enflamatuar madde olduğundan ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanıldığı için dikkatli bir şekilde atayın. Uzun süreli kullanım için kontrendikedir.
 2. Antimikrobiyal etki ile. Antibakteriyel eylem var.
 3. Antiseptik. Pürülan inflamasyon varlığında kullanılan antimikrobiyal etki ile preparatlar. Buna hidrojen peroksit, miramistin bazlı ilaçlar, borik ve furacilin alkol dahildir.
 4. Antifungal. Mantar ve enflamatuar doğa enfeksiyonları ile yardımcı olur.
 5. Vazodilasyon damlaları. Kulaklarda tıkanıklık hissi ile atandı, ama ağrı yok.

anti-enflamatuar

İnflamasyonlu kulağındaki damlalar farklı durumlarda kullanılır. Genellikle akut akut veya ödemli otitis mediada diğer ilaçlarla karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilirler. Endikasyon, aynı zamanda, işitsel kanalın zarar görmesine neden olan, atmosfer basıncındaki keskin bir artış veya azalıştan kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu kulak kulağını düşürmek için kulakta ağrı ile atar. Şunları içerir:

 • Ototon;
 • Otinum ve analogları Holakaps ve Brotinum;
 • Dropleks;
 • Otikain;
 • Otosporin;
 • Otipaks.

Uzun süreli hastalık veya komplikasyonlarla birlikte, doktor kombine anti-enflamatuar veya steroid olmayan ilaçlar reçete eder. İkincisi analjezik bir etkiye sahip olan lidokain içerir. Hormonal ilaçlara:

antibakteriyel

Antibiyotikli iyi kulak damlaları, geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar, örneğin, levomisetin, eritromisin, rifampisin içerir. Bu tür ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle bakterilerin kulak yoluna girmesinin neden olduğu hastalıklar için endikedirler. Bu genellikle soğuk, bir orta kulak iltihabı, iç, orta veya dış komplikasyondur. Hastalık, işitsel kanaldan irin yayılmasıyla birlikte bir iltihaptır.

Kulak iltihaplı kulaklarda hemen hemen her zaman reçete edilir. Enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur, irin oluşumunu ve kulak zarında olası hasarı önler. Güçlü antibiyotiklerle en etkili damlaların listesi şunları içerir:

 • ofloksasin;
 • Otofa;
 • Fugentin;
 • Rifonat;
 • Normax, Norfloxacin;
 • Tsipromed;
 • siprofloksasin;
 • Danza.

mono preparatlar

Bunlar, bileşimde bir aktif bileşene sahip özel aletlerdir. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, kompleks anestezi ve anti-enflamatuar etkileri vardır, ancak timpanik membranın perforasyonunda kullanılamazlar. Bunlar arasında Otinum ve Otipax vardır. Patojenik sürece eşlik eden prostaglandinlerin sentezini azaltabilirler. Bu nedenle, Otipax veya Otinum'u ilk uygulayan kişi. Ayrıca, yumuşak bir etkiye sahipler, böylece hamile ve emziriliyorlar.

kombine

Bu kategoriden gelen damlalar geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Her hastalık için reçete edilmemesine rağmen, iyi bir analjezik etki sağlar ve viral enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olurlar. Kataral otit veya dış kulak iltihabı ile, Anauran ilacı popülerdir. Timpanik membranın delinmesi şüphesi, böyle bir ilacın kaldırılması için bir gösterge olabilir. Bu grubun diğer parlak temsilcileri, Sophradex ve Garazon'un damlasıdır.

Antiseptikler ile

Pürülan otiti tedavi ederken ve önlerken, antiseptik damlalar reçete edilir. Genellikle kulağa ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılırlar. Bu grubun canlı bir temsilcisi, katyonlar grubuna ait olan Miramistin'dir. Bu ilacın bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi vardır. Eylem ilkesine göre, aşağıdaki antiseptikler benzerdir:

 • Okomistin;
 • borik veya furacilik asidin alkolik çözeltisi;
 • Sanguirythrine;
 • Kandibiotik.

antifungal

Antiseptik grupta, formülasyonda bir antifungal bileşen ile birkaç ilaç salgılanır. Bu tür ilaçlar, mantar ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ile başa çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklar için damlalar

Çocuklukta, listelenen her ilaç grubundan sadece birkaçı kullanılabilir. Bebeklikten kulaklara ağrılar - Otipaks. Otinum sadece bir yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Çocuğu kulak tıkacından kurtarmak için Aqua-Maris Oto (1 yıldan itibaren) ve A-cerumen (2,5 yıl) kullanmanızı öneririz. Doğumdan bu yana, Remo-balmumu bebeklerinde kazmaya izin verilir. Orta kulak iltihabının tedavisinde şu ilaçlar da belli bir yaştan itibaren kullanılmaktadır:

 • Antibiyotikler içerir - Cipromed (15), Nomrax (12), Otofa (5);
 • anti-inflamatuar - Sofradex (c 7), Garazon ve Anauran (6'dan), Polydex (5);
 • antiseptik - furatsilinovy ​​alkol (6 ile), okostin (1 ile).

Hamilelik sırasında bir kulaktan düşer

Özellikle güvenli ilaçlar hamilelik sırasında olmalıdır. Bu dönemde Otitis hormonal dengesizlik ve azaltılmış bağışıklıktan kaynaklanabilir. Çocuk için en az risk taşıyan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik sırasında tehlikeli:

Sofredex hormonal bir madde içerir, bu yüzden de güvenli değildir. Kulaklar incinirse ve kulak iltihabı zarın perforasyonu ile komplike değilse, Otipaks tedavi için kullanılır. Bu, hamile kadınlar için güvenli kabul edilen birkaç ilaçtan biridir. Otitis kullanımının pürülan formu ile herhangi bir durumda Otipax olamaz. Perforasyon durumunda, zarlar, damlalarda Biseptolum ve Amoksisilin ile antibakteriyel tedavi reçete edilir. Dış kulaktaki otitis, fetus için toksik olmayan hidrokortizon ile tedavi edilir.

Enflamasyon tedavisinde etkili ilaçlar

Herhangi bir doğanın kulak iltihabı ile, yerel ilaçlar daha etkilidir. Ayrıca, kullanımı kolaydır. Antiseptik, antienflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar arasında en etkili birkaç tane tanımlanabilir. Aşağıdaki araçlar:

Orlavaks

Bu araç bugün bir çevrimiçi mağazada satın almak veya düzenli bir eczanede sipariş vermek çok zordur. Orlawax, Otipax'ın bir analogu olarak kabul edilir, bu nedenle pratik olarak aynı belirtilere sahiptir. Dozaj aynı şekilde kullanılır. İlacın kendisi, kombine kategoriye aittir ve lidokain ve fenazona dayanır. Bu ilacın çeşitli etkileri vardır:

 • lokal anestezi;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • dezenfekte.

Flavaco

Birleştirilmiş gruptan soğuk algınlığı veya otitis için kulak damlaları. İlacın bileşimi, birbirini tamamlayan bir antibiyotik, bir lokal anestetik ve bir steroid maddesi içerir. İkincisi anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Onlarla birlikte, anestezi ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tüm kulak için 4-5 damlacık tüm gün boyunca 3 kez kadar damla damla. Bir hafta boyunca prosedürü tekrarlayın. Flavaco kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • orta kulakta ameliyat sonrası rehabilitasyon;
 • akut veya kronik otitis eksterna;
 • timpanik membranın perforasyonu olmaksızın otitis media.

Panotile

Bu bir başka Otipax analoğu. Panotile yurtdışındaki eczanelerin kataloglarında bu ilacın ticari adıdır. Sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada popüler. Uyuşturucular arasındaki fark, yaş kısıtlamalarının olmamasıdır. En küçük hastalar için bile panotile izin verilir. İçlerindeki hafif bir iltihap, her bir kulağa 2 damla kazılarak tedavi edilir. Yetişkinler için, doz 4'ü geçmemelidir. Panotil kullanımı ile ilgili endikasyonlar, cerrahi sonrası ve enflamatuar hastalıkların önlenmesinden sonra rehabilitasyondur.

otinum

Otinumun ana aktif maddesi kolin salisilattır. İlaç steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna aittir. Analjezik ve inflamatuar etkisi vardır. Kullanım endikasyonları şunlardır:

 • yıkanmadan veya temizlemeden önce kulak kanalındaki sülfürün yumuşaması;
 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringit;
 • dış kulak iltihabı ortamı.

Orta veya dış kulağın enflamatuar süreçlerinin tedavisi için, yetişkinlerin günde 4 kez 3-4 damla kazması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Giriş ile yanma hissedilebilir. Otinum'u perforated otitis ile kullanmayın. Gelecekte işitme kaybına yol açabilir. Çocukların, ilacın kendileri üzerindeki etkisine dair bir veri bulunmadığından Otinum'u kullanmaları önerilmez.

otipaks

Aktif bileşen Otypaksa bir anestezik lidokain ve anti-inflamatuar madde phenazone. Güvenliğinden dolayı bu ilaç hayatın ilk gününden ve hamile kadınlardan çocuklara izin verilir. Kontrendikasyon, timpanik membranda travmatik veya enfeksiyöz hasar veya kompozisyondaki bileşenlere alerjidir. Endikasyonlar grip otitis mediadan sonra barotravmatik, orta veya komplike. İlaç 3-4 damla günde 3 kez aşılanmıştır.

Kulaklarınızda damla damla nasıl

Kulak iltihabı veya başka iltihaplanma için kulak damlalarını kullanarak, önce bir su banyosunda ısınmalı veya sıkışık elinizde birkaç dakika tutmalısınız. Bu, ilacın vestibüler reaksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak şekilde vücut ısısını ısıtmak için gereklidir. Talimatları uygulayarak ilacı damlatın:

 • yukarıdan hasta bir kulak ile onun tarafında yatmak;
 • aurikülün üst kutbunu dışarıya ve geriye doğru çekin;
 • Tıbbı talimatla belirtilen miktarda içer, bir pipetle uygulamak daha iyidir;
 • Tragus'u tıklayın, masajı eşit olarak dağıtabilmek için masaj yapın;
 • 10 dakika bekletin, kalan kanalı emecek bir pamuklu çubukla kulak kanalını takın.

Nasıl seçilir

İlaç, tedavi özelliklerine ve hastalığın nedenine bağlı olarak seçilir. Burada daha az önemli bir faktör yok, hastanın ilacı nasıl kullanacağı, ne kadar doğru bir şekilde yapacağını. Endikasyonları ve inflamasyonun nedeni için bir damla gerekli seçin. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotikli bir ilaç gereklidir ve eğer mantar antifungal ise. Kendinize ilaç reçeteleyin. Semptomlara bağlı olarak doğru ilaçları reçeteleyebilecek doktora bırakmak daha iyidir.

İlaçların maliyeti üretici, farmakolojik eylem ve satın alma yeri tarafından belirlenir. En ucuzları borik asit ve hidrojen peroksit çözeltisidir. Ucuz ilaçlar Ciprofloxacin, Auridexan, Norfloxacin'dir. Genel nüfusa sunulanlar, Sophradex, Otiorelax, Otinum'un damlasıdır. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Masadan öğrenebileceğiniz kulaklar için farklı damla fiyatları hakkında daha fazla bilgi.

Kulaklarda damlalar: Farklı durumlar için preparatların gözden geçirilmesi, kullanımı

Boğaz kulağın kompleks tedavisi, ağrıyı gideren, kulak boşluğundaki akıntıyı seyrelten ve mukus zarını irinlerden arındıran sistemik antibakteriyel ajanların, fizyoterapötik prosedürlerin ve kulak damlalarının kullanımını içerir. Kulak damlaları işitsel analizörün herhangi bir köken ve diğer hastalıklarının otiti ile mücadele etmek için tasarlanmış etkili bir ilaçtır.

Kulakta zonklayan ağrı, işitme kaybı, rahatsızlık - kulak patolojisinin bilinen tüm semptomları. Onları ortadan kaldırmak için farklı damla türlerini kullanın - antibakteriyel, anti-inflamatuar, hormonal. İlacın seçimi etiyolojik faktörler, inflamatuar sürecin lokalizasyonu, patoloji aşaması, hastanın yaşı, hastaların genel durumu ile belirlenir. Kulak damlalarının seçimi, özel bir yaklaşım gerektirir. Bunu bağımsız olarak anlamak imkansızdır. ENT doktoru, hastayı muayene ve muayene ettikten sonra, hastalığın tedavisine yönelik ilaçları doğru bir şekilde seçecektir. Kulak damlaları lokal anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve anestezik etkilere sahiptir. Uzmanlar genel tedavi rejiminde, sadece sistemik antibakteriyel maddeler ve diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde etkili olan ek ilaçlar olarak yer alırlar.

Kulak damlaları işitme organının patolojisi olan hastalar arasında oldukça popülerdir, çünkü bu dozaj formu kullanımı kolay ve az yan etkiye sahiptir.

Kulak damlası çeşitleri

Hareket mekanizmasına göre, damlalar şu şekilde ayrılır:

 • antibakteriyel - "Tsipromed", "Otofa", "Normaks", "Fugentin";
 • anti-enflamatuar - "Otipaks", "Otinum";
 • kombine - "Dexon", "Anauran", "Candibiotics", "Garazon", "Polidex".

Bu ilaçlar kulak patolojisi ile mücadelede kendilerini kanıtlamış ve kulak ağrısıyla hızlı ve etkin bir şekilde baş etmede yardımcı olmuştur.

Antimikrobiyal kulak damlaları

"Tsipromed" - oftalmoloji ve otorinolarengolojide başarıyla kullanılan antimikrobiyal damlalar. Aktif bileşen, aktif ve pasif bir durumda bakterileri yok eden bir dizi florokinolondan bir antibiyotik olan siprofloksasindir. "Tsipromed", hastalıklı kulakta günde üç kez 5 damla damlatılır ve işitme steamer'ını bir pamuklu çubukla kapatır. Bu ilacın çıkışını önlemek için gereklidir. Ilacı kullanmanın yan etkisi, tedavi bitiminden sonra oluşan kaşıntıdır.

"Otofa" - Bileşiminde rifampisin içeren bir tıbbi preparat - koksik mikroflora karşı etkili olan güçlü bir antimikrobiyal madde: streptokok ve stafilokok enfeksiyonları. Rifampisin, diğer grupların antibiyotiklerinin baş edemediği durumlarda etkilidir. İlaç kulağa enjekte edilebilir veya dökülebilir ve birkaç dakika sonra bir pamuklu çubukla çıkarın. Bazı hastalar, bu ilacı ile tambur boşluğunu yıkayarak gösterilmiştir. "Otofa" etkinliği, etkinliği pek çok olumlu yanıtla kanıtlanmış ve onaylanmış bir ilaçtır.

"Tsipromed" ve "Otofa" nın etkilenmiş timpanik membranı olan hastaların tedavisi için izin verilir. İşitsel siniri ters olarak etkilemezler, ancak inflamasyonun odağına nüfuz ederek iyileşme sürecini hızlandırırlar.

"Normaks" - Kulak iltihabı, enfeksiyöz otitis üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan antibiyotiklerle yapılır. Göz ve kulakların enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılırlar: konjonktivit, keratit, blefarit, otitis, eustachiitis. Damlalığın önleyici amacı ile operasyondan, yaralanmalardan, yabancı cisimlerin göz ve kulaklardan çıkarılmasından sonra "Normax" kullanılır. Bu preparat sadece topikal kullanım içindir. Tedavinin yapılması en olumlu sonucu verdi, "Normax" ve sistemik antibiyotiklerin kombine kullanımı gereklidir. İlaç oldukça hızlı hareket eder, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve uygun maliyetlidir. Sadece yetişkinlerde otitis tedavisi için uygundur.

Anti-inflamatuar kulak damlaları

Anti-inflamatuar ilaçlar non-steroid ve steroiddir. İlki iltihabın aracılarının salınmasını önler, şişlik ve ağrıyı azaltır, kanın reolojik özelliklerini iyileştirir. Steroid ilaçların anti alerjik ve anti-şok etkileri vardır, şişlik, ağrı, kaşıntı ve yanmayı giderir.

"Otipaks" - Anti-ödem ve lokal antipiretik etkiye sahip non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar grubundan bir ilaç. "Otipax" otitis ve miringitin yanı sıra postoperatif komplikasyonların ortadan kaldırılması için kullanılır. Terapötik etki instillasyondan 5 dakika sonra ortaya çıkar: ağrı ve diğer iltihap belirtileri azalır. Kulak damlaları "Otipaks" yeni doğan çocuklarda otit tedavisi için izin verilir, çünkü bunlar sistemik harekete sahip değildir, kan, lenf ve likör içine emilmezler. Otipaksom ile tedaviye başlamadan önce, timpanik membranın perforasyonu olmadığından emin olmalısınız. Hasar durumunda, orta kulak yapılarına giren ilaçların işitme kaybına neden olabilir. "Otipax" - hastalığın ilk evrelerinde kulaktaki ağrıyı ve ezici enflamasyonu ortadan kaldıran güvenilir bir araçtır.

"Otinum" - NSAID grubundan kulaklara düşer. Bu ilaç ağrı sendromunu ortadan kaldırır, iltihabı azaltır, antiseptik etkiye sahiptir. "Otinum", tıkaçlardan kurtulmak için kullanılır: damlaların yardımıyla, sülfürik kütleleri çıkarılmadan önce yumuşatır. Kulak damlaları ile tedavi "Otinum", timpanik membranın bütünlüğünü belirlemek için otoskopi ile hastaların geçişinden sonra gerçekleştirilir. Otinum'u oluşturan salisilatlar, eğer orta kulağa düşerse, tam veya kısmi işitme kaybına neden olabilirler. İlaç hamile kadınlar, çocuklar, yaşlılar, zar perforasyonu olan kişilerde kontrendikedir.

Kombine kulak damlaları

"Sofradeks" - Oftalmoloji ve otorinolaringolojide kullanılan antimikrobiyal ve antiinflamatuar ajan. İlacın bakteriyostatik etkisi, kulak ve gözlerin iltihaplanmasına neden olabilen patojenik bakterilerin çoğuna yöneliktir. Glukokortikosteroid, iltihaplanma belirtilerini azaltır - şişlik, kızarma, ağrı ve aynı zamanda iltihaplı mediatörleri inhibe ederek duyarsızlaştırma etkisine sahiptir. İlacın uzun süre kullanılması kulağın stabil bir mikroflorasının oluşmasına ve süperinfeksiyonların gelişmesine yol açabilir. "Sofradex" in yoğun lokal uygulaması, genellikle sistemik etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Kronik karaciğer veya böbrek patolojisi olan kişiler bu düşüşü aşırı dikkatle almalıdır.

"Anauran" - belirgin bir antimikrobiyal etkisi ile ağrı ve kulak tıkanıklığı düşer. Bileşiminde, çoğu bakterinin büyümesini ve gelişmesini baskılayan, analjezik bir etkiye sahip olan 2 antibiyotik ve anestetik içerirler. İlaç, işitme organının bakteriyel enfeksiyonuna karşı etkilidir.

"Kandibiotik" Bileşiminde antifungal, anti-enflamatuar, antimikrobiyal bileşenler içeren bir kombine preparattır. "Kandibiyotik", yaygın otitis, otomikoz, kulakların alerjik hastalıkları tedavi etmek için tasarlanmış bir dizi ilacın yerini alır. Hastalara 7 gün boyunca ilacın hastalıklı kulağa üç kez enjeksiyonu gösterilir. Gebelik ve emzirme döneminde kontrendike damlalar, altı yaşından küçük çocuklar, timpanik membran lezyonu olan kişiler.

"Garazon" - otorinolaringoloji ve oftalmolojide kullanılan damlalar. Antibiyotik gentamisin ve glukokortikoid betametazon içerirler, çünkü bunun etkinliği diğer anti-enflamatuar ilaçlardan çok daha yüksektir. Bu ilaç, enfeksiyon odağı içinde mikroplarla savaşır, iltihaplanmanın yerel belirtilerini ortadan kaldırır - dokuların kızarması ve şişmesi, alerjik reaksiyonları azaltır, kılcal damarların geçirgenliğini normalleştirir. Pediatri, ilaç sınırlı bir şekilde kullanılır: 8 yaşın altındaki çocuklar yasaktır. "Garazon" damlalarını kullanmadan önce, harici kulak kanalını temizlemeniz ve ilacı elinizde bulundurmanız gerekir. Iltihaplı kulak gömmek günde üç kez ilacın 2-3 damla.

"Polydex" - Bileşiminde antimikrobiyal ve hormonal bileşenleri içeren bir kombine tıbbi ürün. Antibiyotikler neomisin ve polimiksin, Staphylococcus aureus, Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa ve hemofilik çubuk, bazı enterobakterlere karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Deksametazon, tüm inflamasyon belirtilerini etkin bir şekilde ortadan kaldıran güçlü bir glukokortikoiddir. Ilacı yetişkinler ve çocuklar için aynı dozda atayın - 10 gün boyunca günde iki kez 2 damla. Timpanik zara zarar varsa, orta kulak yapısı üzerinde toksik etkisi olduğu için Polidex damla kullanımı yasaktır. Kullanımları için kontrendikasyonlar şunlardır: ilaç bileşenleri, glokom, gebelik, laktasyon, herpetik veya çiçek hastalığı enfeksiyonu, karaciğer ve böbrek hastalığı, taşikardi hoşgörüsüzlük. "Polidex" yaygın pediatri kullanılır. 2.5 yaşından itibaren, çocukların kulak iltihabı semptomları ile kazı yapmasına izin verilir. Uzmanlar, ilacın aktif maddelerinin, bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamış olan çocuklarda dahi, iltihaplı patolojinin bulgularını hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırdığını ileri sürmektedir.

"KOMBİNE-Duo" - Etken madde bir antibiyotik ve bir glukokortikosteroid olan kulak ve göz damlası. Damlaların bakterisid etkisi çoğu fırsatçı ve patojenik bakteriye - çubuklar, koklar, atipik mikroplara - kadar uzanır. Anti-inflamatuar bileşen kılcal damarların geçirgenliğini azaltır, eksüdasyonu bastırır, skar dokusunun oluşumunu bastırır ve iltihabın tüm semptomlarını ortadan kaldırır. İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilir. Kulakların damlatılmasından hemen sonra, tıkanıklık ve rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Sadece kulak damlası kullanarak otiti tedavi etmek her zaman mümkün değildir. Genellikle enfeksiyon nazofarenksin kulak boşluğuna girer. Patolojiden kurtulmak için, salgıyı baskılayan vazokonstrüktif damlalar veya ajanlar kullanarak burun mukozasından boşalmak gerekir. Genellikle "Rinonorm", "Tizin", "Ximelin" veya% 5'lik sülfasil sodyum çözeltisini atar.

Çocuklarda otit tedavisi için kulak damlası tercih edilir, çünkü lokal etkileri vardır, sistemik dolaşıma girmezler ve yan etkileri yoktur. Çocukların yetişkinlerle aynı dozda "Otipaks", "Otinum", "Sofreks" kulaklarına bırakılmasına izin verilir. Kulak burun boğaz uzmanı çocuklar için kulak damlası atar, dozu alır ve tüm tedavi sürecini izler.

Kulak damlalarının kullanım şartları

Kulak hastalıklarını tedavi etmek etkili ve hızlıydı, sadece kulak damlalarını doğru bir şekilde seçmek değil, aynı zamanda bunları doğru bir şekilde uygulamak için de gereklidir. Damlatmadan önce kükürtün kulağını temizlemek ve ilacı ısıtmak için avucunuzun içinde veya ılık suda tutunuz.

Hasta sunulmaktadır Sağlıklı kulağın yan tarafında yatmak. Lobül geri ve aşağı çekilir, pipetin ucu kulağa yerleştirilir ve gerekli sayıda damla damlatılır. Pamuklu çubuk kullanarak, tragusa masaj yapın.

Timpanik membranın delinmesi durumunda, damlalar doğrudan kulağa ve pamuklu bir turunda bırakılır. İlaç ısıtılır ve bir ucuna damlatılır, bir ucu dönme hareketleri ile kulağa enjekte edilir ve diğeri dışarıda bırakılır. Her 3 saatte bir ilaç turuma damlar. Doğrudan damlatma sonunda sağırlığa yol açabilir.

Şu anda, eczane ağı, geniş bir yelpazede farklı ilaçlar sunmaktadır. Seçimleriyle karıştırılmamak ve hastalığın seyrini şiddetlendirmemek için, Duruşmanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak olan KBB doktoruna danışmalı, Uygun bir ilaç atayın ve hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olun.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik iltihabı ile klorofillit

Chlorophyllipt - antiseptik olan bitki kaynaklı kompleks bir tıbbi üründür. Bir aktif madde olarak bileşimi, okaliptüs bitkisinin yapraklarından klorofillerin bir kombinasyonunu içerir.

Boğaz ağrısı için en iyi ilaç: uyuşturucu listesi

Angina veya bilimsel olarak akut bademcik iltihabı üst solunum yollarını etkileyen yaygın bir rahatsızlıktır. Bu patoloji kısmen tedaviye kolay ve oldukça yatkın hale gelir, bununla birlikte, ortaya çıkan komplikasyonların ortaya çıkması da göz ardı edilmemelidir.