Loading

Boğazda Papilloma: nedenleri, işaretler (fotoğraf), nasıl tedavi edilir, çıkarılması

Boğazda papilloma - oldukça yaygın bir patoloji olan, larinks veya yutak mukozasında yer alan bir papilla şeklinde bir neoplazmı temsil eder. Bu tür oluşumlar ve çıkıntılar doğada ve iyi huyludur. Epitel ve bağ doku liflerinin çoğalması sonucu oluşurlar. Patolojinin nedensel ajanı, vücudun tüm dokularını etkileyen papillomavirüstür. Papillomlar boğaz duvarlarında 20-40 yaşlarında ve erkeklerde larenks duvarlarında daha sık görülür.

Papillomlar dışa doğru siğilleri andırır ve bağ dokusu ve epitel tabakalarından oluşur. Papillomların görünümü, bu veya diğer yapısal elemanların baskın olmasına bağlıdır. Çocuklarda, büyüme daha bağ dokusu elemanları içerir ve pembemsi bir renge sahip olurken, yetişkinlerde epitelyal elementler yapılarında baskındır ve formasyonun rengini beyazımsı griye dönüştürür.

Büyümenin lokalizasyonunun en tehlikeli ve yaşamı tehdit eden yeri larinks ve trakeadır. Büyük yayılma, hava akışına engel oluşturur ve normal nefes almayı engeller.

Farinksin papilloması, görünüşte karnabahar veya horozun taraklarına benzer. Bu yumuşak, küçük gövdeli neoplazm nadiren malign bir tümöre dönüşmektedir. Hızlı büyüme, ülserasyon ve kanama papillomada malignite belirtileridir. Çocuklar hasta bir anneden transplasental veya perinatal bir yolla enfekte olurlar. Çocukların boğazındaki papillomlar solunum rahatsızlıklarının gelişimi için tehlikelidir.

Boğazdaki papillomaların çoğalmasıyla larinks veya farinksin papillomatosisi denir. Yenilgi laringofarenks, trakea ve hatta bronşların tüm yüzeylerini kaplayabilir. Soliter papillomlar larinksin mukoza zarında ortaya çıkan büyük oluşumlardır. Papillomatoz nispeten yaygındır ve karmaşık tedavi gerektirir. Menopoz sırasında ergenlerde ve yetişkinlerde 2-4 yaş arası çocuklarda laringeal papillomatozis gelişme riski en yüksektir.

sol: normal, sağ: larinks papillomatozis

Çocuklar genellikle, formasyonların glottisin etrafında yer aldığı yaygın bir larengeal papillomatoz formu oluştururlar.. Patoloji, yetişkinlerden daha ağırdır. Bunun nedeni, bebeklerin larinksin daha gevşek bir bağ dokusuna sahip olması, laringeal tüpün daralması, bağışıklığın henüz tam olarak oluşmamasıdır. Hasta çocuklarda asfiksi atakları her ARI veya ARVI sırasında ortaya çıkar. Zamanında ve yetkin tedavinin yokluğunda, bebekler boğulmadan ölümcül bir sonuca katlanabilirler.

etiyoloji

Hastalığın etken maddesi papilloma virüsüdür. Doku büyümesinin doğasını değiştiren ve sadece papillomlar değil, aynı zamanda genital siğiller, kanserli tümörler oluşmasına neden olan bu DNA içeren virüs. Papillomavirüs canlı organizmalar arasında dolaşır, cildin bazal tabakasını kolonize eder ve epidermiste çoğalır. Hücrelerin içinde, mikrop patojenik etkisini gösterir - hücrelerin bölünmesini kırar.

Enfeksiyonun bulaşma mekanizması, iletişim hane halkıdır. Cinsel, günlük, perinatal yollarla gerçekleştirilir. Virüsü vücudun bir kısmından diğerine aktarırken belki de kendi kendine bulaşma. Bu tıraş veya epilasyon sırasında olur. Hastalığın kökeni viral teorisine ek olarak, daha az yaygındır. Bazı bilim adamları papillomatozisin kalıtsal bir yatkınlığı olan kişilerde gelişen bir diyatez olduğunu düşünmektedir. Endokrin teorisine göre, androjen hormonları papillomatozisin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Virüs ile enfeksiyon her zaman patolojinin gelişmesine yol açmaz. Belirli risk faktörlerinin etkisi altında, ilk klinik semptomlar ortaya çıkar.

Hastalığın gelişimini provoke eden faktörler:

 • Vücudun genel direncinin azaltılması,
 • Hormonal arka planı değiştirme,
 • Kötü alışkanlıklar
 • bağımlılığı,
 • Oral kontraseptiflerin alınması,
 • Tozlu veya gazlı hava,
 • Yetersiz ağız hijyeni,
 • Kalıtımla tartıldı,
 • KBB organlarının kronik hastalıkları,
 • Çocuk bulaşıcı hastalıklar,
 • Ziyaret eden saunalar, yüzme havuzları,
 • Kontrolsüz cinsel ilişkiler
 • stres,
 • Yetersiz beslenme,
 • Ses tellerinin aşırı gerilimi,
 • poz
 • alerji,
 • Yabancı cisim ile mukus larenksinin yenilgisi,
 • Trakeostomi sonrası durum.

patogenez

Hastalık, rekürrens ve larinkste stenoz gelişmesine yatkındır. Hastalar tekrar tekrar skar deformasyonuna, larenks lümeninin daralmasına ve ses fonksiyonunun bozulmasına yol açan cerrahi girişimlere maruz kalmaktadır.

Hastalık provoke edici faktörlerin etkisi altında hızla gelişmektedir.

 1. sigara içme Larenks mukozasında katran ve diğer karsinojenlerin yerleşmesine, bronşlarda balgamın aşırı üretilmesine, tahliye fonksiyonunun bozulmasına yol açar. Boğazın sürekli iltihaplı mukozası, papillomavirüs de dahil olmak üzere mikroplara duyarlı hale gelir. Aktif ve "pasif" sigara içenler kansere en çok duyarlıdır.
 2. Sık ve aşırı alkollü içecek tüketimi Vücudun genel zehirlenmesine, bağışıklık savunmasında bir azalmaya ve hücrelerde ve dokularda geri döndürülemez değişikliklerin gelişmesine yol açar. Etanol metabolizması ürünleri, insan vücudunu zehirleyen agresif kimyasallardır. Etkilenen hücreler çeşitli virüslere özellikle duyarlıdır.
 3. Radyoaktif, kimyasal ve biyolojik maddelerle söndürülmüş ve kirli hava insan vücudu üzerinde kanserojen bir etkiye sahiptir ve malign bir larengeal papillomatozis formunu geliştirme riskini arttırır.
 4. Kişisel hijyen kurallarına uyulmaması Ağız boşluğunda bakteriyel floranın birikmesine yol açar. Sonuç olarak gingivit, stomatit, farenjit, bademcik iltihabı gelişme riski artmaktadır. İltihaplı epitelyositler deforme olur, işlevleri ihlal edilir, papillomavirüsleri yenme eğilimi artar.

İyi vaskülarize papillom formları hızlı büyüme ve rekürrens ile karakterizedir. Yetişkinlerde boğazda papillomalar malign olabilir. Larenks mukozasındaki neoplazmlar genellikle hastalığın seyrini şiddetlendiren, yaralanır ve iltihaplıdır.

semptomataloji

Çoğu durumda Papillomavirüs enfeksiyonu kendini göstermez, çünkü organizmanın bağışıklığı virüslerin aktivitesini bastırır. Bağışıklık savunmasının zayıflamasıyla birlikte, virüsler hücre bölünmesi sürecinin daha sonra parçalandığı ve birikimlerin ortaya çıktığı mukoza üzerinde belirli bir yerde toplanır.

Boğazda küçük papillomalar klinik semptomlara eşlik etmez.. Mukozada büyük büyüme, disfoni ve disfaji ile kendini gösterir. Sadece yeme, içmeyi ve konuşmayı değil, aynı zamanda nefes almayı da zorlaştırırlar. Hastalar nefes darlığı, hırıltılı solunum, hışıltılı solunum, gün içinde öksürük, nefes almakta zorluk çekerler. Muayene üzerine bademcikler iltihaplı, şişmiş, hiperemik. Palatine kemerler yüzeylerine kaynaştırılır. Yoğun olarak büyüyen bir tümör, güçlü bir büyüme ile kanlı balgam fragmanları içeren kanlı balgam ayrımı ile güçlü bir öksürük ile kendini gösterir. Ağızda rahatsızlık artar, hastalarda ses değişir: ses tellerinin hiperkeratozuna bağlı olarak sağır olur ya da neredeyse sessizdir. Öksürük, akut hastalıklardan sonra koşup ağrılı hale gelir.

papillomavirus enfeksiyonu belirtileri

Büyük bir tümör hava yolu tıkanmasına neden olur. Hastalar yiyecek ya da su yutmazlar, boğulma saldırılarına maruz kalırlar. Dispno giderek büyüyor, gırtlak spazmları, stridor ortaya çıkıyor. Papillomların boyut ve miktardaki artışı hızlıdır.

Papillomatozis ile psikomotor disfonksiyon oluşur, iç organlarda distrofik süreçler gelişir, sinir ve endokrin sistemlerin çalışması bozulur.

Solunum yolunun darlığı 4 derecedir:

 • Kompensatuvar stenoz, ses kısıklığı, gürültülü inspirasyon ve uzamış ekshalasyonda kendini gösterir.
 • Dekompanzasyon, hipoksi-siyanoz, taşipne, hiperhidroz, panik belirtileri ile karakterizedir.
 • Üçüncü derece darlık asfiksi: deri solukluğu, bradikardi, midriyazis.
 • Dördüncü derece apne ve bayılmadır.

tanılama

Papillomların teşhisi uzmanlar için zorluklara neden olmaz. Boğazın görsel muayenesi, boğazda karakteristik bir görünüme sahip olan büyümeleri ortaya çıkarır. Bununla hastalar ağrı hissetmeyebilirler.

Boğazda papillomları tespit etmek için ek yöntemler:

 1. laringoskopi,
 2. Laringotraheoskopiya,
 3. Mikrolaringoskopiya,
 4. Histoloji,
 5. Laringostroboskopi ve mikro-laringostroskopi,
 6. Elektroglottografiya,
 7. radyografi,
 8. CT
 9. PCR.

tedavi

Papillomavirüs enfeksiyonunun tedavisi karmaşıktır. Boğazda papillomları çıkarmak için çeşitli yolların kullanılması, nükslere yol açar, sağlıklı dokuları travmatize eder ve komplikasyonların gelişmesine eşlik eder. Bu nedenle, tüm cerrahi tedavi yöntemleri, yoğun bir etiyolojik ve immün sistemi uyarıcı tedaviye yönelik olarak yapılmalıdır.

Hastalara sistemik immünostimülasyon ve antiviral ilaçlar reçete edilir.

 • Immunostimulants - "Viferon", "Likopid", "Cycloferon", "Isoprinozin", "Reaferon", "Interreal".
 • Antiviral ilaçlar - Kagocel, Zovirax, Amiksin, Tsidofovir, Allokin-Alpha.

Papillomları çıkarmak için yöntemler:

 1. Skalpel oluşumların eksizyonu intra ve ekstra-orlateraltir. Cerrahlar deriyi, deri altı yağ ve trakeayı keser, papillomun çıkarıldığı bir trakeostomi empoze eder. Bu yöntem birçok komplikasyona sahiptir. İntra-oral yöntem, bir endoskop yardımıyla gerçekleştirilir. Formasyonun ek yeri antiseptik veya koagüle ile tedavi edilir.
 2. elektrokoter - Bir elektrik akımı bağlı bir neşter tarafından papilloma çıkarılması. Bu yöntem oldukça verimlidir. Bitişik dokulara zarar verme riski sıfırdır.

cryolysis Sıvı azot ile büyümelerin koterizasyonu. Donmuş hücreler ölür ve nihayetinde düşer, nüksler çok nadirdir.

 • Lazer Cerrahisi - Erişilmesi zor yerlerde papillomları çıkarmanın en etkili ve popüler cerrahi yolu. Bu yöntem dokularda skarların arkasında kalmaz ve tümörün tekrarlanmasını önler. Lazer papillomları temizler, kanamayı durdurur, küçük ve büyük büyümeleri keser. Bu yöntemin avantajı, enstrümanın en yüksek doğruluğu ve skarların olmamasıdır.
 • Röntgen tedavisi ve radyoterapi - travmatik olmayan neoplazm çıkarma yöntemleri. X-ışını tedavisi sıklıkla larinks dokularına terapötik hasarın gelişmesine yol açar. Radyoterapi alternatifidir. Kesi düz ve çabuk iyileşir. Kanama ve sekonder enfeksiyonlar dahil değildir. Radyo dalgası bıçağı kullanmak çok etkilidir. "Surgitron", yüksek frekanslı radyo dalgaları ile formasyonları çıkarmak için bir aparattır. Prosedür kesinlikle ağrısızdır ve herhangi bir yara izi bırakmaz.
 • Yukarıda listelenen yöntemlerden herhangi biri ile papillomaların çıkarılması lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Postoperatif dönemde hastalara antiviral, immün sistemi uyarıcı, antiinflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Steroid hormonları laringeal ödemleri önler, antibiyotikler yaraların enfeksiyonunu önler, metionin hastalığın nüksetmesini önlemeye yardımcı olur.

  Boğazda papillomaların kendiliğinden çıkarılması kabul edilemez: tümör zarar görebilir. Bu, patolojik dokunun daha da çoğalmasına ve papillomada malignite riskinin artmasına yol açacaktır.

  Papillomavirüs enfeksiyonunu halk ilaçları yardımıyla tedavi edebilirsiniz:

  • Günlük bal kullanımı, taze sıkılmış meyve suları, çok fazla meyve ve sebze yiyin.
  • İnfüzyonu defne yapraklarından hazırlayın ve bir günlüğüne alın.
  • Horseradish öğüt, bal ile karıştırın ve günde iki kez alın.
  • Aç karnına, bir ardıç meyveleri yenir, iyice çiğniyor.

  Halk ilaçları sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanabilirsiniz.

  Boğazda papillomların ortaya çıkmasını önlemek için önleyici tedbirler:

  1. Yumuşak ses modu,
  2. Üst solunum yolu enfeksiyonları, KBB organları, GİT,
  3. Mesleki tehlikelerin ortadan kaldırılması,
  4. Bireysel engel engeli araçlarının kullanılması,
  5. Bağışıklığın güçlendirilmesi - sertleşme, vitamin alımı, normal beslenme,
  6. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi.

  Neden papillomlar mukus boğazında görülür? tedavi

  Boğazda papilloma oluşumu, insan vücudundaki papilloma virüsünün aktif aktivitesine bağlıdır. Patolojik odak, serseriye benzer bir büyüme gibi görünüyor ve yumuşak damak üzerinde bademcikler ve kemerler üzerinde yer almaktadır. Papillomun dilinde nadiren zıplar. Bu bölgelerdeki dışsallıkların lokalizasyonu larinks ve trakeadan daha az tehlikelidir - burada normal nefes almayı engeller.

  Benign neoplazm, mukus ince veya geniş pediküle eklenir. Vücudu submukozun yer aldığı bir epitel ile kaplıdır. Neden boğaz papillomatozu gelişir?

  Boğazda papillomatoz nedenleri

  Çocuklarda enfeksiyon perinatal olarak gerçekleşir, yani annenin doğumunda papillomavirüs taşıyıcısı bulunur. Bu durumda hastalık solunum olur. Yetişkinlerde, HPV soyunun iletimi için ana yol cinsel yoldur.

  Risk grubu, 2 kategoriyi içerir:

  Papillomların aniden ortaya çıkmasına neden olan faktörler şunlar olabilir:

  • sigara;
  • bağışıklık sisteminin depresyonu;
  • çocukluğun karakteristik bulaşıcı hastalıklar (kızamık ve kızıl ateş);
  • Kronik seyir ile duyusal organların hastalıkları (zincir "kulak - boğaz - burun");
  • karma cinsel ilişki;
  • kamuya açık alanlarda da dahil olmak üzere kişisel hijyen kurallarına uyulmaması.

  Yetişkinlerde larinksin papillomatozu kansere dönüşebilir. Bu nedenle tedavisine sorumlu bir şekilde yaklaşmak gerekir. Doktor neoplazmın histolojik muayenesini sunuyorsa, prosedürü terk etmemelisiniz.

  Klinik tablo, hastalığın özelliği

  Boğazda küçük bir papilloma varsa - belirtiler gözlenmeyebilir. Ama eğer bir kişi ağzını açar ve aynaya bakarsa, eğitimi fark eder. Büyüdükçe, aşağıdaki değişiklikler gerçekleşir:

  Ayrıca sık sık boğaz ağrısı insidansı konusunda bir kişi uyarılmalıdır, çünkü bademcikler üzerindeki papillomlar sıklıkla kronik bademcik iltihabına bağlı olarak gelişir. Muayenede, doktor bademciklerin şişmesi veya bademcikler ile kemerlerin kaynaşmasını gözlemler.

  Fotoğrafta, larinkste papilloma şöyle görünüyor:

  Çocuklarda, böbrek veya karaciğer yetmezliği ve diğer benzer rahatsızlıklardan muzdarip ise, papillomatozis klinik tablo distrofik organ değişiklikleri belirtileri ile ifade edilebilir. Ayrıca ebeveynler, çocuğun sık sık öksürük etmesine, ses ve sesin kısalmasına, bebeğin nefes almasına, boğulmaya benzer şekilde ihlaline dikkat etmelidir.

  Larinksin çocukluk çağındaki papillomunun endişe verici bir belirtisi, hem zihinsel hem de fiziksel olarak gelişimdeki bir yığılmadır. Bu rahatsız solunumun arka planına karşı geliştirilen oksijen açlıktan kaynaklanır. Genellikle papillomatozis solunum sistemi hastalıklarına (SARS, pnömoni, bronşit) eğilimi nedeniyle ortaya çıkar.

  Fotoğraf (yukarıda), boğazdaki papillomları gösterir. Neoplazmların büyük birikimi çocukluğun bir özelliğidir. Erişkin hastalarda tek hücreler doğaldır.

  Filizlenen papillomlar karnabaharla benzerdir. Larinks, trakea ve fusiform boşluğun vestibüler kısmında görülürler. Çocuklukta, bunlar miyokardın tehlikeli distrofisi ve endokrin ve sinir sistemlerinin inhibisyonudur.

  Boğazda oluşan papillomaların tedavisi için yöntemler

  Papillomatozun ilaç tedavisi, antiviral ilaçların ve immün sistemi uyarıcı etkisi olan ilaçların atanmasına dayanır. Büyümenin daha fazla çoğalmasını önlemek ve HPV aktivitesini bastırmak amacıyla ilk ilaç grubu profilaksi için alınmaktadır.

  Papillomların konservatif tedavisi, aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir:

  • yanmış magnezya;
  • arsenik;
  • trikloroasetik asit;
  • potasyum iyodür;
  • % 10'luk bir çözelti şeklinde podofillin;
  • TEVA firmasından p-asetamid-benzoatın bir inosin ve dimetilamino-2-propanol kompleksi.

  Birden fazla papillomatoz gelişme riskini fark eden doktorlar, bir element bile enfeksiyon kaynağı olabileceğinden, boğazdaki papillomun çıkarılmasında ısrar ediyorlar.

  Cerrahi müdahale iki tipe ayrılır - oral ve ekstra -ortik.

  İlk durumda, neoplazmlar laringeal aynanın kontrolü ile özel aletler ile çıkarılır.

  Bu teknik, 8 yaşına ulaşmış olan çocukların tedavisi için iyidir - daha erken yaşta huzursuzlukları nedeniyle zor olmaktadır. Ayrıca, intra-irtan çıkarılması, Zymont ortoskobu kullanılarak gerçekleştirilir, ardından floroskopi yapılır.

  Boğazdaki papillomların ekstrarortal tedavisine, hastanın nefes alma zorluğu ile başvurulur. Trakeotomi veya laringofissuradır. Müdahalenin ilk varyantı sayesinde organın darlığını durdurmak ve onu dinlendirmek mümkündür. Laringofizsura sırasında, uzmanlar hastanın larenksini açıklar ve patolojik elemanı çıkarırlar.

  Etkilenen ses ligamenti üzerinde çalışmak epidermisin transplantasyonu ile tamamlanır. Bazı durumlarda, böyle bir müdahalenin ardından, hastalar X-ışını veya elektrokoagülasyona uğrarlar.

  Papillomatoz tanısı laringotrakeal ve histolojik / moleküler biyopsi çalışmaları ile yapılmaktadır. Yerleşik kenar sınırlarını açıklığa kavuşturmak ve gizli öğeleri ortaya çıkarmak için, fotodinamik ve otofloresan endoskopi veya bilgisayarlı tomografi kullanılır.

  Papillomların atılımı için modern endolarengeal yöntemler şunlardır:

  video: larinkste papillomatozun bir erkekte şiddetli bir formla alınması.

  Bu yöntemlerin etkinliğine rağmen, bunların hiçbiri hastalığın tam olarak iyileşmesini garanti etmemektedir. Boğaz papillomatozu, yüksek nüks oranı ile karakterize edilir, bu nedenle bazı insanlar yaşamları boyunca çeşitli operasyonlar gerçekleştirmek zorundadırlar.

  Boğazda papilloma oluşumu

  İnsanların çoğu, vücutta farklı boyutlarda neoplazmalar sergileyen aktivasyonuyla birlikte insan papilloma virüsü (HPV) ile karşılaştı.

  Dünyanın neredeyse tüm popülasyonu virüsün taşıyıcısıdır.

  Taşıma asemptomatiktir ve diğer insanlara tehdit oluşturmaz.

  • Sitedeki tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve eylem için bir rehber değildir!
  • PRECISE TANINABİLİRSİNİZ sadece DOKTOR!
  • Kendinizi ilaç almamanızı rica ederiz, fakat uzmanla randevu almak!
  • Size ve sevdiklerinize sağlık!

  Birkaç kişi papillomların sadece epidermiste değil, aynı zamanda iç organların mukoza zarında da gelişebileceğini bilir.

  Papilloma boğazda, burnunda, larenkste, palatinin ucunda veya yemek borusunun duvarlarında tehlikeli ve bir birikinti bulunursa ne yapılacağı, insan virüsünün çeşitliliğine ve onkojenik özelliklerin varlığına bağlıdır.

  Nedir

  Papilloma yuvarlak veya hafifçe uzatılmış bir şekle sahiptir, açık veya koyu olabilir (lokalizasyon alanının pigmentasyonuna bağlıdır), beslediği geniş veya ince bir bacağa sahiptir.

  • Papillomun mukoza zarında büyümek genellikle bir dış epitel tabakasına ve bir iç submukoya sahiptir.
  • Bireysel büyüme bezelyenin görünümünü andırır ve çoklu papillomalar (papillomatosis) karnabaharla benzerdir.
  • Sindirim sistemi ve solunum yolu organlarındaki formasyonların çoğu iyi huyludur, yani kansere neden olmaz.

  Ancak, onkojenik bir karakter elde ettiğinde, birikimin dejenerasyon riski büyüktür.

  Bu nedenle, dikkatli bir çalışma ve teşhis sonrasında bu tür papillomların bir uzmandan alınması gerekir.

  Görünüm nedenleri

  Siğillerin mukoza zarlarında ortaya çıkmasının temel nedeni, vücutta sürekli olarak bulunan HPV'nin aktivasyonu olup, herhangi bir zarara neden olmaz.

  Virüs, yerel ve sistemik bağışıklıktan sorumlu olan özel koruyucu hücreler tarafından tutulur.

  Fotoğraf: boğaz ağrısı HPV paralizisini gösterebilir

  Azalan bağışıklık, mikroorganizmaların epitelyum çoğalması ve papillomların oluşmasıyla birlikte aktif olarak çoğalmaya başlaması gerçeğine yol açar.

  Bağışıklığın koruyucu özelliklerinde azalma aşağıdaki nedenlerden dolayı meydana gelir:

  • nazofarenkste inflamatuar süreçler ile akut solunum hastalıkları;
  • endokrin hastalıkları;
  • antibakteriyel ilaçlar almak;
  • besin ve vitamin eksikliği;
  • sıhhi ve hijyenik normlara uyulmaması;
  • alkolün kötüye kullanılması, sigara içilmesi.

  Enfeksiyon yolları

  Viral enfeksiyon kişiden kişiye yakın iletişim ile bulaşır:

  • Cinsel olarak (bir virüs alma riski rastgele iletişim ile üç kat artar);
  • öpücüklerle;
  • ev yolu (ortak kullanım yerlerinde);
  • anneden doğan yenidoğanın doğum kanalıyla;
  • Yaralanmalar, mikro çatlaklar ve diğer zararlar (kendi kendine enfeksiyon).

  Fotoğraf: HPV bir öpücük yoluyla iletilebilir

  Risk Faktörleri

  Çocuklarda risk faktörleri, KBB organlarının sık görülen enfeksiyonlarıdır:

  • kronik bademcik iltihabı (boğaz ağrısı);
  • larenjit, tracheitis, farenjit;
  • akut ve pürülan otitis media.

  Papillomatozis hastalığı, yaşları doğru olmayan, strese ve kötü alışkanlıklara sahip olan, 20 ile 40 yaşları arasındaki insanlar arasında yaygındır.

  Virüsün aktivitesini etkileyebilecek dolaylı faktörler vardır:

  1. kadınlarda hormonal kontraseptif almak;
  2. ikinci el duman;
  3. egzoz dumanı ve üretim kaynaklı emisyonlar ile hava kirliliği;
  4. uygunsuz ağız bakımı;
  5. kalıtım;
  6. yaş ve ilişkili hormonal yetmezlikler (en çok iki yaş altı çocuklar için risk, ergenlik döneminde ergenler, menopozal sendromlu kadınlar, gebe kadınlar);
  7. stresi.

  tür

  Papillomların birçok çeşidi ve sınıflandırması vardır.

  Sadece görsel muayene ile doktor ne tür bir tümör olduğunu belirleyebilir ve doğru tedaviyi reçete edebilir.

  Papillomatozisin yaş sınıflandırması:

  • konjenital veya intrauterin;
  • yerli veya cinsel temasla edinilen;
  • çocuk (çocuk);
  • tekrarlayan;
  • Seks hormonlarının üretiminde azalma olan erkeklerde sıklıkla yaşayan bir yetişkin.

  Büyüme derecesine göre:

  • Boğazın belirli bir bölgesinde - sınırlı bir görüş;
  • birden fazla sitede - ortak;
  • Solunum yolundan hava geçişlerini ihlal eden görünüşü tıkamak.

  Solunum yolu fonksiyonlarının semptomatolojisi ve durumu hakkında:

  1. nefes alma sırasında ses kısıklığı ve gürültü varsa, içeriye ve dışarıya nefes almayı hafifçe engelledi - bu ilk telafi edici derecedir;
  2. nefes darlığı, oksijen eksikliği, mavi deri, anksiyete, ikinci dekompresyon derecesinin soğuk ter özelliği;
  3. Solunumun tamamen durması, bilinç kaybı, üçüncü dereceden papillomatozda asfiksi nedeniyle oluşur.

  Papillomların onkojenik özelliklerinin varlığına göre:

  Papillomların lokalizasyonu

  • Papillomlar ağzın mukozada, boğazda, dilde büyüyebilir.
  • Neoplazmların larinks, trakea ve üst özofagusa dönüştüğü görülür.

  Solunum organları üzerinde papillomatozis tehlikesi, çoklu büyümelerin havayollarını tıkayabilmesi ve böylece havanın akciğerlere girmesine engel olmasıdır.

  Fotoğraf: boğazda patolojik değişiklikler

  Boğazda

  • Boğazdaki en yaygın papillomlar bademcik ve kemerler üzerinde büyür, farinksin yan duvarları, yumuşak damak, bazen gırtlak ve ses tellerine yayılır.
  • Çok nadiren, dil üzerinde siğiller ortaya çıkar.
  • Çoğunlukla, çocuklar yumuşak damakta olan tüm yüzeyi bir birikme ile kapladı, boğazda, arka kemerde ve dilde derinlerde bulunurlar.

  Larinkste

  Larinkste papillomların büyümesi en tehlikelidir.

  • Sıklıkla, büyüme ses tellerinde görülür ve konuşmayı ihlal eder.
  • Neoplazmların lokalizasyonları trakea bölgesine yayılarak solunum yollarına yakın olup, asfiksi kadar solunum yolu ihlali ile doludur.

  Fotoğraf: laringeal papillomatoz

  Genç bir çocukta larinkste çok sayıda üreme bulunması, solunum açıklıklarındaki azalmaya bağlı olarak olumsuz sonuçlara yol açabilir: boğulma, beyindeki oksijenin kesilmesi ve hatta ölümcül olabilir.

  Yetişkinlerde, larinkste güçlü bir papilloma büyümesi nadirdir.

  Özofagusta

  Pappylomatosis yemek borusunun üst kısmına yayılarak, alanı tıkar ve yiyeceği yutma yeteneğini bozar.

  İyi huylu bir tümör bazen kötü huylu bir tümöre dönüşür.

  Fotoğraf: özofagusun skuamöz hücre papilloması

  Özofagusta papillomların varlığı aşağıdaki semptomlara neden olur:

  • boğazda bir yumru hisseder;
  • yutma yiyecekleri zordur;
  • göğüs kemiğinin arkasındaki üst bölgeye zarar verir.

  Özofagusta papillomlar tarafından hasar görürse, kusma veya kanlı damarları olan bir dışkı oluşur.

  Özofagusun papillomatozu tanısı bir gastroenterolog tarafından gerçekleştirilir.

  Burun içinde

  Fotoğraf: burun akorhords

  Burun arifesinde veya iç duvarlarında papillomların görülmesi nadir değildir.

  • Neoplazmlar genellikle küçük boyuttadır, ancak burun solunumunu engelleyebilir.
  • Çoğunlukla 6 yaşından sonra ve yetişkinlerde görülür.

  Burunda aşağıdaki papillomları ayırt edin:

  • eksofitik - ince bir sap üzerinde bir papilla şeklinde hafif bir büyüme;
  • ters - Burun yan duvarlarında yetişir, kanamayı provoke edebilir;
  • tsilindrokletochnaya - burnun yumuşak ve kıkırdaklı dokularını tahrip ederek, kansere neden olabilecek en tehlikeli çeşit olan burun sinüslerine yayılır.

  Video: "Vokal kıvrımlar alanında papillomların çıkarılması"

  semptomlar

  Boğazdaki küçük bir papilloma genellikle hiçbir belirtiye sahip değildir, ancak sadece büyüdüğünde:

  • Boğazda ve bademcikler bölgesinde yabancı cisim hissi;
  • Boğaz ağrısı, sebepsiz rahatsızlık;
  • yutma fonksiyonlarının ihlali;
  • nefes darlığı;
  • siğiller ses telleri üzerinde lokalize ise, konuşma bozukluğu, tam ses kaybı;
  • öksürük ve birden fazla büyüme ile papillom parçalarını öksürme.

  Hastalığın başlangıcında genellikle sesin küçük bir ses kısıklığı, hafif bir nefes darlığı var.

  Bir papilloma virüsü nasıl tedavi edilir? Buradan öğrenin.

  Çocuklarda papillomatoz neden olabilir:

  • zihinsel ve fiziksel gelişimin ihlaline;
  • endokrin bozuklukları;
  • kronik nazofarengeal hastalıklar;
  • Sinir sisteminin bozulmasına.

  tanılama

  Papillomatosis'i bir kerede birkaç yöntemle teşhis edin, bu da sadece büyümenin varlığını değil aynı zamanda yayılma yerlerini, organ hasarı ve büyüklüğünü de belirler.

  Tanı yöntemleri:

  • boğaz muayenesi için özel bir cihaz - laringoskop kullanımı ile bir otolaryngologist tarafından görsel muayene;
  • ameliyat mikroskobu ile boğaz muayenesi - mikrolaringoskopi;
  • X-ışını ve bilgisayarlı tomografi;
  • Vokal aparatın işleyişindeki anormallikleri saptamak için özellikle ligamentler, laringostroboskopi ve elektroglottografi kullanılır;
  • Büyüme biyopsisinden elde edilen materyalin analizi;
  • Uzak papillomlar histoloji için incelenir - kanser hücrelerinin varlığı.

  Fotoğraf: Laringoskopi

  Analiz için kan aldığınızdan emin olun.

  tedavi

  Dış büyüme ve ilaçların atanması dahil olmak üzere etkili karmaşık tedavi.

  Hangi yöntemlerin uygulanacağı ve papillomatosisin nasıl tedavi edileceği doktor tarafından belirlenir.

  Papillomları kaldırmak için aşağıdaki yöntemler mevcuttur:

  • Siğillerin asitle, kurşun nitrat veya gümüş tuzlarıyla, perhidrol ve potasyum permanganat çözeltileri ile uygulandığı kimyasallar. Bu yöntem çocuklar ve kimyasallara aşırı duyarlılığı olan kişilerde kullanım için kontrendikedir;
  • radyoterapi, papillomlardan kurtulmanın, hiçbir yara izi ve kesik bırakmadan, nükslerin neredeyse tamamen ortadan kaldırılmasının en güvenli yoludur.

  Fotoğraf: cerrahi kaldırma

  papilom cerrahi olarak çıkarılması ve ultrasonik parçalanma (bir elektrik akımı kullanılarak) elektrokoagülasyon ile, bir bisturi, lazere maruz sıvı azot (kriyoterapi) ile gerçekleştirilir.

  • Ulaşılması zor yerlerde (dilin üzerinde gırtlakta), lazer çıkarma en etkilidir. Sökmeden sonra sağlığın durumu hızla normale döner ve zeminde oluşan kabuklar kendi başına düşmez.
  • Larenks içindeki neoplazmlar laringoskopi veya özel ayna ile dış deri kesileri olmadan çıkarılır. Özofagusta papillomlar forseps kullanarak kesilir.
  • Ekstra-üretral büyümenin kaldırılması, ameliyat sırasında hastanın nefes aldığı tüp, deri, deri altı dokusu, trakea ve trakeostomi uygulanarak kesilir.

  Papillomun çıkarılmasından sonra, epidermisin yeni tabakaları etkilenmiş vokal kordlara nakledilir.

  Ameliyattan sonra antitümör merhem ve enjektabl ilaçlar ("Prospidin") etkilidir.

  Sorular ve Cevaplar

  Oral kavitede yeni büyüme tehlikeli midir?

  • Oral kavitedeki oluşumlar genellikle iyi huyludur, nefes almayı engeller, konuşmayı etkilemez.
  • Bununla birlikte, tek bir papilloma doktorunun, büyük olasılıkla, malign tümöre büyümesi riski her zaman vardır, çünkü, kaldırmak için tavsiye eder.

  Bu, kazara yaralanmadan sonra, örneğin, diş fırçasında, katı gıdaları çiğnerken veya yuttuklarında olabilir.

  Kendimi kaldırabilir miyim

  Boğazın mukoza zarlarında papillomları çıkarmak için, ağız ve diğer organlar kesinlikle tavsiye edilmez.

  • Kötü görünebilirlik, larinks veya özofagusun derinliklerinde ortaya çıkması muhtemel büyüme tüm tümörün çıkarılmasına izin vermez, ancak sadece travmatize olur.
  • Bu tür bir manipülasyon tehlikelidir, bu nedenle, kanserli tümöre papillom dejenerasyonunun şansının önemli ölçüde artmasıdır.

  Sağlıkla oynamayın, tek gerçek çözüm soruları sormaktır "Nasıl tedavi edilir?" Ve "Silmem gerekiyor mu?" Uzmana.

  Fotoğraf: halk ilaçları

  Çocuklara nasıl davranılır

  Çocukların lokal anestezi altında papillomaları, antiviral ve immüno-modülatör etkileri olan ilaçlarla tedaviyi, ancak sadece doktorun belirttiği gibi çıkardıkları gösterilmiştir.

  Çocuklar için papillomaların çıkarılması, bir çocuğun ameliyat sırasında nefes almasının durdurulma olasılığından dolayı deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle annemin papillomu yakma girişimi büyük bir belaya dönüşebilir.

  Çocuklar ve yetişkinler için mükemmel bir ek terapi halk ilaçları olacaktır:

  • her gün, tercihen aç karnına (alerjilerin yokluğunda) bir bardak su içinde seyreltilmiş bir çorba kaşığı bal;
  • bir kaşık dolusu balla karıştırılmış ve günde bir kez alınan, ılık suyla yıkanan, kırılmış bir yaban turpu kökü;
  • Eşit oranlarda kekik, kekik, anne ve üvey anne, meyankökü, ahududu yaprağı, muz, siyah frenk üzümü ve yabani kiraz meyveleri bir termos koleksiyonunda kaynar su dökün ve gece ısrar ediyorlar. 3-4 ay, gün boyunca koleksiyonu İçme. Çocuk zevkle içti için Biraz bal ekleyebilirsiniz.

  Halk ilaçları ile tedavi hiçbir durumda tıbbi tedavi yerine ve neoplazm çıkarma ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

  Papillomayı çıkarmak ne kadar tutar? Buradan öğrenin.

  Meme bezlerinin altındaki papillomadan nasıl kurtulur? Oku.

  Tedavi yöntemi, hatta cerrahi olan bir yöntem, papillomların tekrar ortaya çıkmayacağına dair kesin bir garanti vermez.

  • Relaps şeklinde komplikasyon riskini azaltmak için, yaşam şeklini tamamen değiştirmek, doğru yemek, daha taze sebze ve meyveler tüketmek, zararlı alışkanlıkları kötüye kullanmak, spor yapmak gerekmez.
  • Duygusal yaşam alanını ayarlamak, strese neden olan faktörlerin sayısını azaltmak, olumsuz duygulara odaklanmamak ve yaşamdan zevk almanız önemlidir.

  Yetişkinlerde ve çocuklarda boğazda papilloma

  İnsan papillomavirüs (HPV) genital siğillere ve kadınlarda rahim ağzı kanseri giderek, arka boğaz kolonize dil ve bademcikler dibinde dahil enfeksiyonların nedeni olarak kabul edilmektedir neden olan virüsü olarak da bilinir.

  HPV nedir?

  İnsanların ezici çoğunluğu (% 90) virüsü taşır. Mukus yapısında değişiklikler meydana gelir, ortaya çıkışlar ve yoğunluklar ortaya çıkar. Boğazın geniş bir lezyonu papillomatosis denir. Ağızdaki papillomun% 40'ında ve uzun bir süredir larenksde iyi huylu, kendini göstermez, semptomlar ortaya çıkmaz veya kendiliğinden ortaya çıkar. Boğazı enfekte edebilecek 40'tan fazla HPV alt tipi vardır. ana tipler:

  1. Skuamöz hücre papillomları

  Epitelin ortak benign epitelyal neoplazmaları. Dilin ve dizginin, gökyüzünün ve dudakların mukus yüzeyini tespit edin. Bu lezyonlar beyazdır. Tüm yaş gruplarında teşhis edin.

  2. Siğil siğiller

  3. Epitelyal hiperplazi

  4. Genital siğiller

  Larinksin papillomatozu nadir görülen bir hastalıktır, az sayıda vaka kaydedilmiştir. İyi huylu bir tümör 3 şekilde kaydedilir: sınırlı, yaygın ve yok edici. Tedavi, rekürrens olasılığını azaltmayı, ses tellerinin işlevlerini onarmayı amaçlamaktadır.

  HPV boğaz hasarının belirtileri ve belirtileri

  HPV enfeksiyonları olan çoğu insanın semptomları yoktur ve bu nedenle enfekte olduklarını ve virüsü bir ortağa aktardıklarını anlamamaktadırlar. İlk aşamada boğazdaki papillomu tanımlamak neredeyse imkansızdır, hasta endişe vermez ve şikayetleri olan doktora başvurmaz. Not: Papillomatoz, dişhekimi veya lor tarafından yapılan muayenede, başka nedenlerle tedavi ve tedavi hakkında spontan görülebilir.

  Boğaz, iş ile sürekli "meşgul". Çiğneme yemi, yutkunma, vokal yükler, nefes alma hareketlerinde çok fazla kas ve ağızda kaslar harekete geçirir. Kural olarak, larinks papilloması ağrı ile ilişkili değildir, hastanın nadiren dikkat ettiği hafif bir rahatsızlık vardır:

  • Boğazda "Sıkılık";
  • yutulmamış yiyecek yumru hissi;
  • "Konuşurken bir şey çizik";
  • ses suskunlaştı, tını değiştirildi.

  Mukus boğazını incelerken, minör çıkıntılar, mastoid formları, bazen bir krete veya tüberkülü ayırt etmek mümkündür. Kaba, buruşuk yüzey. Renk, mukozaya, bazen daha açık, beyaza daha yakın olan genel tonuyla birleşir.

  Laringeal papillomatozis, önemli vücut fonksiyonlarını etkileyen ciddi bir patolojidir - solunum ve ses oluşumu. Hastanın hayatını tehdit eden yoğun hasar.

  Çocuklarda, hastalığın semptomları cinsiyete bakılmaksızın 1 ila 5 yaşlarında bulunur, benign HPV lezyonu% 20'dir.

  Sesi kısıksa, kısırsa çocuğu hemen doktora götürmelidir. Bu hastalığın ilk belirtisidir. Öksürük, nefes darlığı, boğazda topaklanma bir süre görülür ya da her zaman vardır.

  Boğazdaki papilloma tek bir örnekte bulunur veya çoklu odakları vardır. Hastalık kronikleşir. Ses telleri üzerinde lokalize, larenksin ventrikülleri, altlık uzayda, dil (nadiren) ve epiglotis.

  Süreç, hastanın hayatını tehlikeye sokan trakea ve bronşiye yayılabilir. Papilloma toplanırken, glottisin ağzında dökülme riski vardır, bu da boğulmadan ölüme neden olur.

  Patolojinin nedenleri

  2 çeşit virüs iletimi vardır:

  Veriler, HPV'nin ağırlıklı olarak cinsel yolla bulaştığını göstermektedir. Oral seks bademciklerin HPV enfeksiyonu insidansında bir artışın sebebidir. Enfeksiyon riski, cinsel eşlerin her tür cinsel davranışında (yani vajinal cinsiyet, oral seks) artmasıyla artmaktadır. Yaşam boyunca 20 veya daha fazla cinsel partnerle birlikte, ağız boşluğunun HPV enfeksiyonu prevalansı% 20'ye ulaşır. Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha fazla risk altındadır.

  Veri toplama dayalı, doktor hastanın enfekte olduğu yolu belirler. Bunun için şunları tahmin ediyor:

  • hastalığın belirtileri;
  • papillomun boğazda bulunduğu yer;
  • mukozadan etkilenen bölge;
  • hastanın yaşı.

  5 yaşın altındaki çocukların boğazında papilloma, daha az sıklıkla solunum yolu hastalıkları olan perinatal enfeksiyon ile gelişir. Erişkinler HPV'nin cinsel yolla bulaşmasıyla hastalığa yakalanır, bu durumda lezyonlar önemsizdir (tek papillomalar).

  HPV faktörlerinin oluşumunu provoke etmek mümkündür:

  • boğaz, burun, kulaklarda kronik inflamatuar süreçler;
  • çocuklarda: kızamık, kızıl ateş;
  • alkol ve sigara bağımlılığı;
  • vücudun savunmalarının azaltılması.

  Tonsillar HPV enfeksiyonu nasıl bulunur?

  Boğazın HPV enfeksiyonunun erken belirtilerini bulabilecek bir test yoktur. HPV bademciklerinin kanser veya prekanseröz lezyonları, bir diş hekimi veya doktor taraması veya muayenesi sırasında tespit edilir. Çoğu papilloma, daha önce enfeksiyonu olan veya semptomları olan bireyleri test ederek bulunur.

  Boğaz, gırtlak, vokal aparatı, dilin tabanının görülmesi zor bölgelerini kontrol etmek için doktorlar aletleri (laringoskop veya faringoskop) kullanırlar.

  Bu enstrümanlar ile incelenemeyen boğazdaki bazı yapılar için esnek laringoskoplar ve faringoskoplar kullanılmaktadır. Daha derinlere nüfuz ederler, bu da doktorun papillomların yenilgisini veya yokluğunu görmesini sağlar.

  Doktor şüpheli görünen bu gelişmelere yönelik bir biyopsi reçete edecektir. Çit papilloma partikülleri içi boş bir iğne yapar. Hücreler daha sonra kanseri bulmak veya çıkarmak için mikroskop altında incelenir.

  Bir boğaz kanseri belirtileri

  İlk işaret yutma ile ilgili problemlerdir. Diğer işaretler:

  • kan öksürük;
  • boyunda veya yanakta bir şişlik;
  • ses kısıklığı, geçmez.

  Ne yazık ki, bu geç hastalık belirtileri.

  Ağız kanserinin diğer olası semptomları:

  • boğaz ağrısı;
  • bademcikler üzerinde beyaz veya kırmızı kaplama;
  • çene içinde ağrı veya şişlik;
  • dilin uyuşması.

  Bu semptomlar mutlaka kanser anlamına gelmez, ancak 2 haftadan uzun bir süre herhangi bir belirti varsa hemen doktora başvurunuz.

  Boğazda papillomatozis tedavisi

  Boğazda papillomatozis kaldırmak için operasyon fotoğraf

  İyi bir enfeksiyon yolu ile tedavi için antiviral ilaçlar seçilir ve hastanın bağışıklığı artar. Papillomların yayılması durur. Boğazda mukozada büyüme olurken, bunların kaldırılması gerektiğini göz önünde bulundurun. Tek papillomlar bir tehdittir, enfeksiyonu yaymak için sürekli ve potansiyel bir kaynak olarak hizmet ederler. Ergen yayılma riskini azaltmak için kaldırılır.

  Papillomun halk ilaçları ile tedavisi sadece doktorla tartışıldıktan sonra yapılmalıdır. Derideki ve mukoza zarındaki bazı çıkıntılar dokunulmamalı ve uzmana emanet edilmemelidir. Enfeksiyonu tedavi etmek ve papillomları yayma riskini azaltmak için çiğ patates suyu, muz suyu, kuşburnu infüzyonu, St. John's wort yağı alın. Boğazda herhangi bir yetkisiz eylem, tehlikeli istenmeyen sonuçlardır.

  Papillomların çıkarılması, lazer, sıvı azot ve elektrik akımı ile yakılan geleneksel bir bisturi ile yapılır. Eksizyon yöntemi hastanın yaşına, papillomaların lokalizasyonuna ve hastanenin kapasitesine bağlıdır.

  Kanser büyümesinin tedavisi için atama:

  • kemoterapi veya radyoterapi;
  • kemoterapi ilavesi ile veya olmadan radyasyon ışınlaması ile cerrahi olarak çıkarılır.

  Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek ya da büyümeyi ve bölünmeyi durdurmak için yüksek düzeyde radyasyon sağlamaktır. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kanseri tedavi etmek için kullanılır.

  Ameliyattan sonra orofarenksin onkolojisinin odağını çıkarmak için, eğer dokular çıkarıldıysa, ağız boşluğunun bir kısmını geri kazanmak için bir operasyon (gerekirse) gerçekleştirilir.

  HPV enfeksiyonunun sonuçları

  Papillomatoz, orofaringeal kansere neden olabilir. Onkolojinin insidansındaki artış, bademciklerin HPV enfeksiyonu insidansında artışa neden olmuştur. Bu problemi olan insanların büyük çoğunluğu kansere sahip değildir, çünkü HPV'nin enfekte olduğu alt tipler onkolojinin gelişmesi ile ilgili değildir.

  Hasta, istenmeyen sağlık risklerinin olasılığını azaltmak için düzenli olarak doktoru ziyaret etmelidir. Papillomların küçük hastalarda çıkarılması sadece anestezi altında deneyimli cerrahlar tarafından yapılır.

  Bir HPV enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, derhal bir doktora danışın. Teşhis edilinceye kadar ilaç almayınız.

  Boğazda papillomlar nasıl kurtululur

  Yaygın bir patoloji, boğazdaki papillomadır. HPV taşıyıcısı olan bir çocuk veya yetişkinde tespit edilebilir. Viral büyüme, doğrudan farinks veya larinksin mukoza zarında oluşur. Büyüdükçe, rahatsızlık getirmeye başlar. Bazen neoplazm bile yaşam için bir tehdit haline gelir. Papillomavirüsün zamanında tedavisi, lamine edilebilir bir sonuçtan kaçınmaya yardımcı olur.

  Görünüm nedenleri

  Larinksin papillomatozu, tıp uzmanları tarafından uzun zamandır bilinen nedenlere neden olur. Hastalık enfeksiyondan sonra vücuda yayılmaya başlar. Bu nedenle epitelyal dokuların yapısında ciddi değişiklikler vardır. Bu yüzden papillomavirüs farinkste karakteristik döküntülerin ortaya çıkmasına neden olur.

  Uzun bir süre boyunca insan papilloma virüsü başarıyla saklanabilir. Hasta, son yakın temaslardan birinde veya başkasının eşyalarını kullanırken, hastalığa yakalanmış olduğundan şüphelenmeyecektir. Küçük bir çocuk doğduğunda enfekte olabilir, eğer annesi papilloma virüsü ile enfekte ise.

  Enfekte olan kişinin güçlü bağışıklığı varsa, papillomatoz uzun bir süre onu rahatsız etmeyecektir. Vücudun koruyucu özellikleri zayıfladığında, vücutta ağrılı döküntüler hemen görünecektir. Bunlar arasında larinksin skuamöz papillomu olabilir.

  Virüsün etkilediği bir bölgeyi betimleyen bir fotoğrafta ayrıntılı olarak incelenebilen boğazdaki papilloma, bu faktörlerin vücudu üzerindeki etkisinden dolayı ortaya çıkar:

  1. Antibiyotiklerle uzun süreli tedavi;
  2. Uzun soğuk;
  3. Endokrin sistemi hastalıkları;
  4. beriberi;
  5. Solunum hastalıkları;
  6. Ağız bakımı kurallarına uyulmaması.

  Boğazdaki papillomlar ve diğer yerlere insan papilloma virüsü neden olur.

  Larinkste papillom oluşumunu tehdit eden risk grubu, 5 yaşın altındaki çocuklara ve 20-40 yaş arası yetişkinlere düşmektedir. Bir kişi sürekli olarak kargaşaya girdiğinde ve kötü alışkanlıkları varsa, risk birkaç kez artar. Sigara içilmesi nedeniyle, çok miktarda zararlı maddenin larenksinde bir birikim vardır. Bu, hastanın tahliye fonksiyonu ile ilgili sorunların gelişmesi ile doludur. Tütün dumanı mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş eder, çünkü virüsün saldırısından önce savunmasız kalır.

  Ek olarak, doktorlar risk faktörlerini tanımlamaktadır. Boğazdaki papilloma bu nedenle büyüyebilir:

  1. Kronik tonsillit kursu;
  2. Farenjit ve larenjit;
  3. Pürülan ve keskin otitis.

  İnsan papilloma virüsünün görünümünün ve seyrinin doğasını inceleyen tıp alanındaki uzmanlar, stresli durumların gelişmesine katkıda bulunduğuna inanmaktadır. Bu durumla bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar, böylece bir virüs enfeksiyonu sağlıklı hücrelere serbestçe saldırabilir.

  Tehlikeli daha

  İnsan papilloma virüsü, kuluçka süresinden uzun süre kurtulabilir. Genellikle bu durum 2 ila 5 aylık bir süre ile sınırlıdır. Bu, bulaşıcı bir hastalığın erken teşhisinde karmaşık tanıyı açıklayan nedenlerden biridir.

  Çocuklarda ve erişkinlerde larenksin papillomatozu çok tehlikelidir, çünkü neden olduğu döküntüler malign tümörlere dönüşebilir. Hasta, doktorun talimatlarına uymazsa, tedaviyi reddederse ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmeye cesaret edemezse böyle bir sonuçtan kaçınılamaz.

  Hastalığın bir başka tehlikesi ise papillomların tekrarlamasıdır. Bu, başarısızlıkla patolojiden kurtulmaya çalışan binlerce hasta tarafından iyi bilinir. Tekrarlayan hastalık, dil, bademcikler ve boğazda artan miktarda papilloma yol açabilir. Ve bu sadece kanser hücrelerinin çimlenme şansını artırır.

  Larinksin papillomatozu mutlaka kansere dönüşmez, ancak iyi huylu büyüme bile tehlikelidir

  Boğazda papillomaların belirtileri

  Papillomatosis'i tanımak zordur, çünkü gelişiminin başlangıcında hiçbir belirti göstermez. Bu, bir süre için hastalığı kapsayabilen bağışıklık sisteminin değeridir. Vücut savunmasını kaybettiğinde, virüsler belirli bir yerde birikir. Larinksin papillomatozu bu şekilde zorunlu tedavi gerektirir. Etkilenen bölgede, hücre bölünmesi sürecinde bir bozulma meydana gelir.

  Küçük papillomlar özellikle semptomatik değildir. Bazı sorunlara boğazda lokalize olan yeterince büyük döküntüler neden olur. Gelişimlerine genellikle disfaji ve disfoni gibi durumlar eşlik eder. Büyük papillomlar, bir kişinin normal olarak yemek yemesini, içmesini, konuşmasını ve nefes almasını önler. Gün boyunca gözlenen hışıltılı ve periyodik öksürük şikayetleri vardır. Boğazdaki patolojik sürecin belirtileri, bademciklerin şişmesi ve iltihabı ile desteklenir. Hastalık nedeniyle palatin kemerleri kaynaşmıştır.

  Papillom büyümeye devam ederse, bir kişi güçlü bir öksürüğe sahiptir, bu da balgamın kanın safsızlıkla ayrılmasıyla oluşur. Ayrıca sesi çok değişiyor. Ses tellerinin hiperkeratoz gelişmesi nedeniyle sağır olur.

  Boğazda büyük bir şişlik hava yollarının tıkanmasına yol açar. Hastalar su yutma ve yeme sürecinde ciddi zorluklar yaşamaktadır. İstisna değil, sıkıntı verici sonuçları olan sık sık boğulma saldırılarıdır.

  Papillomatozis nedeniyle, hastalarda psikomotor disfonksiyon gelişir. Genellikle iç organların çalışmasında distrofi ve endokrin yanı sıra sinir sistemi bozulma gözlemlenmiştir.

  Boğazda papilloma olan hastalarda solunum yolu stenozu gelişir. 4 derece olur:

  1. Birinci dereceye telafi denir. Adam ses kısıklığı ile işkence edilir, uzun ekshalasyonlar ve çok gürültülü nefesler vardır;
  2. İkinci dereceye dekompansasyon denir. İşaretleri hipoksi durumuna benzer. Hasta panik atak, taşipne, siyanoz ve hiperhidrozis tanısı alır;
  3. Üçüncü derece. Bu cilt, bradikardi, midriyazis ve asfiksi belirgin bir solukluk eşlik eder;
  4. Dördüncü derece. Bu durumda, sık bayılma ve apne dışlanmaz.

  Bu ihlallerin her biri, yalnızca solunum sisteminin değil, tüm vücudun çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Eğer tespit edilirlerse, hemen nitelikli yardım almalıdırlar.

  LOR papilloma tespit etmek zor olmayacak

  tanılama

  Boğazdaki problemli lezyonu çıkarmadan önce klinik muayeneye tabi tutulmalıdır. Papilloma, yüksek sonuç ve güvenliği garanti eden modern tekniklerin yardımıyla çıkarılır.

  Enfeksiyonlardan kaynaklanan papillomavirüsler laboratuvar testleri sırasında tespit edilir. İyiliğini veya malignitesini belirlemek için papilloma yapılarını çalışmak zorunludur.

  Boğaz bölgesindeki papillomlar kolaylıkla incelenebilir. Bu nedenle doktorların nadiren böyle bir rahatsızlık teşhisi ile ilgili problemleri vardır. Hastalık ile ilgili bulguların doğruluğunun, teşhis yöntemleriyle yardımcı olduğunu doğrulayın:

  • Boğazın bir laringoskop cihazı kullanılarak doktor tarafından görsel olarak incelenmesi;
  • radyografi;
  • Mikrolaringoskopiya;
  • Boğaz MRG'si;
  • Kan testi.

  İkinci tanı yöntemi papillomavirüs ve onun tipindeki varlığını belirlemeyi mümkün kılar.

  Tedavi yöntemleri

  Yetkili bir uzman, boğaz mukozasında bir virüs döküntüsü nasıl tedavi edileceğini öner. Hastalığın sağlık durumuna ve kapsamına bağlı olarak hastaya konservatif veya radikal tedavi önerilecektir. Yardımcı bir tedavi olarak, kanıtlanmış halk ilaçlarının kullanılması gerekebilir.

  ilaç

  Boğazına çarpan papillomatosis ile ilaç almanız gerekecek. Bazıları aktivitesini baskılayarak virüsle başa çıkmaya yardımcı olur. Diğerleri, hastalık nedeniyle zayıflamış bir vücudun koruyucu özelliklerini geliştirmek için tasarlanmıştır.

  Aşağıdaki ilaçlar doktor tarafından reçete edilebilir:

  • Antiviral - "Zovirax", "Amiksin", "Kagocel", "Allokin-Alpha";
  • İmmünmodüle edici - "İnter", "Viferon", "İzoprinosin", "Sikloferon", "Reaferon".

  Aynı zamanda, farklı gruplara ait çeşitli ilaçlar gereklidir. Bu nedenle, ilaç tedavisi daha etkili hale gelir.

  Yeni papillomların ortaya çıkmasını önlemek için, virüsün aktivitesini bastırmak ve bağışıklığı arttırmak gereklidir.

  Ameliyat tedavisi

  Çoğunlukla larinksin papillomatozu için zorunludur. Viral döküntülerin çıkarılması endolarengeal tedavi ile gerçekleştirilir. Bazen cerrahi müdahale sırasında komşu dokulara zarar verme olasılığını en aza indiren mikro-araçlar kullanılır. Hastalara göre harika görünüyorlar. Ama mükemmel bir sonuç getiriyorlar.

  Uzun süreli bir remisyon elde etmek için kombine tedavi gereklidir. Cerrahi yöntemleri, vücudun her tarafına yayılmak için viral bir enfeksiyona yol açmayan ilaçlarla birleştirmek tavsiye edilir.

  Kriyocerrahi ve diğer aparat yöntemleri

  Kriyocerrahi yöntem, boğazda tek bir papillomun çıkarılması için mükemmeldir. İşlem sırasında, neoplazmın iyi huylu dokusuna doğrudan etki eden bir soğutucu ajan kullanılır. Yapıyı tamamen ortadan kaldırmak için yaklaşık 5 seanslık kriyocerrahi geçirmeniz gerekir. Bunlar arasında, larinksin dokularında güçlü bir şişlik oluşmasını önlemek için 3 günlük bir aralık sürdürülmelidir.

  Boğazın mukoza zarında görülen tümörlerden hızlı ve pratik olarak acı çekmeden kurtulmaya yardımcı olan başka donanım yöntemleri vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Lazer tedavisi;
  • Radyo dalgası eksizyonu;
  • elektrokoagülasyon;
  • Yüksek frekanslı akım kullanan laringoskopi.

  Halk yöntemleri

  Çoğu zaman boğaz papillomu olan insanlar, halk ilaçlarıyla tedavilerini uygularlar. Bir ev ilaç olarak, şifalı otlar ve diğer bitki bileşenleri temelinde yapılan tentürler ve çaylar kullanılması tavsiye edilir.

  Bağışıklığı iyileştirme görevi ile karabuğdayda hazırlanan infüzyon iyi bir şekilde baş eder. Ayrıca hasta yardımının genel sağlığını iyileştirin:

  1. Nar suyu. Yemeklerde günde 50 ml içilir;
  2. Sarımsak. Çeşitli yemeklere eklemek gerekiyor;
  3. Ballı Horseradish. Günde 2 kez, 1 tsp için elde edilen karışımı yemek;
  4. Ardıç meyveleri. Her sabah aç karnına yemek gereklidir;
  5. Defne yapraklarında infüzyon. Gün boyunca 1 bardak içilir.

  Günlük diyetinizdeki taze sebzeleri ve faydalı vitaminler ve eser elementler açısından zengin meyvelerinizi dahil etmeyi unutmayın. Bir kişinin boğazda bir papilloma varsa, o zaman halk ilaçları ile bu tedavi ağrılı semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, ev yapımı ilaçlar, hazırlanan ve doğal maddeler, ilaçların etkisini arttırır ve radikal terapi ile elde edilen sonucu pekiştirmeye yardımcı olur.

  önleme

  Boğaz bölgesinde papillomatoz gelişiminin önlenmesinde büyük bir önem taşır. Remisyonu uzatmaya ve viral bir enfeksiyonun aktivasyonunun tekrarlama sıklığını azaltmaya yardımcı olurlar.

  Boğazda papillomların yeniden oluşumundan kaçınmak için, solunum yolu ve bağırsak yolunun bulaşıcı hastalıklarını ortadan kaldırmak, bariyer kontrasepsiyonunu kullanmak ve düzenli olarak bağışıklığı güçlendirmek için hassas bir ses modu sağlamanız gerekir.

  Şu anda bu satırları okuyor olmanızdan yola çıkarak - insan papilloma virüsünün neden olduğu neoplazmlarla mücadelede bir zafer, henüz sizin tarafınızda değil.

  Ve zaten cerrahi müdahale ve papillomların lazerle çıkarılmasını düşündünüz mü? Anlaşılabilir, çünkü neoplazmların malign olma riski yüksektir. Ciltte cilt, rahatsızlık ve nahoş bir görünüm. Bütün bu problemler size kulaktan dolma değil.

  Ama belki de bir sonucu değil, bir sebebi tedavi etmek daha doğrudur? Elena Malysheva'nın önerdiği, papillomları sonsuza dek ortadan kaldıran şeyleri okumanızı öneririz.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Lugol pürülan boğaz ağrısı ile yardımcı olur mu?

  Lugol, boğaz tedavisi için diğer birçok yeni ilaçlarla karşılaştırıldığında, bir kuruşa mal olur. Ama hala en popüler biri olmaya devam ediyor. Pek çok pediatrist ondan vazgeçmeyecek.

  Bakteriyel boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi (bademcik iltihabı)

  Bakteriyel bademcik iltihabı (bakteri anjina) bademcik iltihabıdır ve bu da bakteriyel bir enfeksiyona neden olur. Angina, bakterilerin yanı sıra, virüslerin, mantarların veya virüslerin bakterilerle olan ilişkilerinin neden olabildiği, birbirinden tamamen farklı bir hastalık anlamına gelir. "Bakteriyel boğaz ağrısı" ifadesini kullanarak, doktor hastalığın tedavisinde ortaya çıkmasının nedenlerini ve özelliklerini gösterir.