Loading

Paratonsiller apse - nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Parathonsillar apse, bademciklerden birinin yanında boğaz dokularında irin birikmesidir. Bu hastalığın gelişimi, enfeksiyöz patojenlerin (streptokoklar, stafilokoklar ve diğerleri), yakın-meandinal selüloza infiltrasyonu nedeniyle oluşur. Genellikle paratonsillar apse kronik bademcik iltihabı veya bademcik iltihabının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Bu lezyon yetişkinler arasında nispeten yaygındır ve bebeklerde ve çocuklarda çok nadirdir. Hafif vakalarda, bir apse, ağrı ve dokuların şişmesine neden olabilir ve şiddetli vakalarda boğazı tıkayabilir. Bu gibi durumlarda yutma, konuşma ve hatta nefes almak zordur.

Tehlikeli paratonsillar apse nedir?

Bu hastalık, boynun daha derin dokularında püy alma olasılığından dolayı son derece tehlikelidir. bir sonucu flegmon (boyun yumuşak dokuların pürülan iltihabı), mediastinitin, septisemi (kan zehirlenmesi) (torasik kavite dokuların enflamasyonu), akut laringeal stenoz (larinks ve asfiksi lümeninin daralmasına) gelişebilir olarak; ölüm riski ortadan kaldırılmamıştır. Tüm bu sonuçlar hastaların hastaneye yatırılmasının ağır bir sebebidir.

nedenleri

Neden bir paratonsillar apse var, ve nedir? Paratonzillit ve paratonsillar apsenin ana nedenleri A grubu ve Staphylococcus aureus'un Streptococcus pyogenes'i; büyük önem de anaerobik mikroorganizmalardır. Ayrıca, paratonsillar apse polimikrobiyal bir etiyolojiye sahip olabilir.

Paratonzillit ve peritonsiller apse etraftaki doku ve intermuskuler paratonsillar uzaya kapsül içinden hastalıklı bademcik crypts gelen patojen tarafından nüfuz halinde gelişir. Sonuç olarak, yeterli tedavinin yokluğunda pürülan erime aşamasına geçilen ve parathonsillar apsenin oluştuğu bir infiltrat oluşur (resme bakınız).

Genellikle boğaz ağrısından birkaç gün sonra geçer, hasta biraz rahatlama hissedebilir, ancak aniden vücut ısısı oldukça yüksek rakamlara (38-39) kadar yükselir, yutulduğunda boğazında keskin bir ağrı hisseder. Genellikle ağrı sadece bir tarafta lokalize olur. Gelecekte, durumun iki çıktısı mümkündür ya da bu iltihap tedavinin etkisi altında bağımsız olarak gider, ya da 3-4 gün içinde paratonsillar apse denilen bir oluşum oluşur.

sınıflandırma

Her biri kendine özgü özellikleri olan üç çeşit paratonil apsesi vardır:

 1. Anterolateral - vakaların% 90'ında görülür. Bunun nedeni, amigdalanın üst kutbundan pusun zayıf bir şekilde dışarı akmasıdır, bu da onun birikmesine yol açar ve daha sonra selüloza yayılır.
 2. Arka - hasta olan her onda biri kişide ortaya çıkar. Larenks ödemi ve sonuç olarak bir solunum ihlali ile komplike olabilir.
 3. Alt - nadirdir. Gelişimi, bir kural olarak, odontojenik bir neden ile ilişkilidir. Apse, palatin ve lingual bademcikler arasındaki üçüncü üçüncü palatal arkın arkasındaki selülozda bulunur.

Paratonsillar apse belirtileri

Paratonsillar apse durumunda, semptomlar angina tezahürlerine çok benzer. İlk uyarı işareti şiddetli boğaz ağrısıdır. Bununla birlikte, ağız açıldığında, yaralara benzeyen değişikliklerle şişmiş bir boğaz görürüz.

Paratonsillar apse semptomları genellikle aşağıdaki sırayla gelişir:

 • vücut ısısı keskin bir şekilde 38-39 ° C'ye yükselir;
 • yutma ile ilgili zorluklar;
 • boğaz ağrısı, bir kural olarak, tek taraflı (ancak bir apse bilateral gelişimi hariç);
 • Yutulduğunda, kulağa, dişlere veya boğazın ağrılı olduğu boyun ortasına ağrı verilebilir;
 • Ağzınızı açmaya çalıştığınızda ağrı keskin bir şekilde artar;
 • çiğneme kaslarının spazmları nedeniyle ağzınızı tamamen açmak imkansızdır;
 • zayıflık, kaslarda ağrı;
 • Tedavinin yokluğunda hastanın durumu hızla bozulur, mikrobiyal zehirlenme belirtileri vardır: baş ağrısı,
 • mide bulantısı, baş dönmesi, ishal;
 • oksiput üzerindeki alt çene altında lenf düğümlerinin genişlemesi.

Paratonziller apse, tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlara yol açabilir - nefes darlığı, komşu organların enfeksiyonu, zatürre. Bu nedenle, tam olarak apse olduğunu gösteren işaretler görürseniz, acilen harekete geçmelisiniz.

Paratonsiller apsesi: fotoğraf

Bu hastalık göründüğü için, görüntülemek için detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

komplikasyonlar

Tipik peritonsiller apse için kurtarma biter, ancak yüksek virülans patojenik bitki örtüsü de ve bu tür Flegmonu parafaringealnogo alanı olarak ciddi komplikasyon gelişebilir vücudun savunmasını zayıflatarak, bu tür bozuklukları eşlik eder:

 • bedenin zehirlenmesi;
 • hasta güçlü salivasyon yaşar;
 • ağzın açılması zorluğu;
 • yüksek vücut ısısı;
 • Hastanın nefes alması zorlaşır ve pratik olarak yutmaz.

Özellikle tehlikeli olan, paralegiller apse ile ilgili aşağıdaki sonuçlara yol açan pürülanın pürülan mediastinite geçişidir:

 • tromboflebit;
 • servikal damarların kanaması;
 • septik süreçler;
 • bulaşıcı zehirli şok;
 • dokuların nekrozu.

Paratonsillar apse nasıl tedavi edilir

Paratonsillar apsenin evde tedavi edilemeyeceği anlaşılmalıdır. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan tüm ilaçlar etkisizdir. Apse olgunlaşsa ve irin akıntısının göründüğü gözükse bile - bu durumdan çok uzaktır. Patolojik pürülan içeriklerin çoğu, yumuşak dokuların derinliklerinde kalmıştır. Zamanla, patolojik mikroflora pürülan kitlelerin oluşumunu teşvik edecektir. Abse içindeki pili, kritik bir kütleye ulaşana kadar birikecek ve ikinci bir çıkış meydana gelecektir.

Semptomlara bağlı olarak, paratonsillar apse tedavisi üç ana yöntemle gerçekleştirilir:

 1. Kompleks tedavi, farklı tedavi yöntemlerinin yetkin bir kombinasyonuna dayanan en etkili tedavi yöntemidir.
 2. Konservatif tedavi - yerel ve genel eylem ilaçları, fizyoterapi prosedürleri kullanımı. İnflamatuar tonsillitin erken tespitinde etkilidir.
 3. Operatif tedavi, hasarlı dokuların çıkarılmasını içeren radikal bir tedavi yöntemidir.

Paratonzil apsesi tedavisi zamanında başlatılırsa, hastalığın prognozu olumludur. Aksi halde sepsis dahil daha ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Geleneksel tıp aynı zamanda apse tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır: bademcikler, papatya, okaliptüs soğanı ile durulama, buhar inhalasyonları yapma. Diyetin takip edilmesi de gereklidir. Hastaya sıcak ve sıvı yiyecekler yemek tavsiye edilir.

önleme

Hastalığın önlenmesi için temel, doktor için zamanında tedavi, kronik enfeksiyon odaklarının tedavisi, ağız ve burun boşluklarının sanitasyonu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, sertleştirme, beslenme ve egzersizdir. Erken tanı ve zamanında tedavi, tam ve hızlı iyileşme şansı verir.

Paratonsillar apse (balgam boğaz ağrısı)

Paratonziller veya sirkum apse yakın-modalin selülozunda lokalizasyon ile akut enflamatuar bir süreçtir. Diğer isimler phlegmous anjina, paratonzillittir. Esas olarak anjina veya kronik bademcik iltihabının yayılmasının bir sonucudur.

İşlem tek taraflı veya iki taraflı olabilir.

Balgam boğaz ağrısı nedenleri

 1. Yakın meandinal fiberdeki enflamasyon, stafilokok, streptokok ve diğer bazı enfeksiyonların içine girmesiyle ortaya çıkar. Patojenik ajanlar ya dokularda lokalize foliküllerin bademciklerinde ya da derinlikte bulunan ve bademcik kapsülüne ulaşan lakunalardan oluşan lacunaslara nüfuz eder. Çoğu zaman, patojenik mikroplar çevre dokuya tonikojen bir yolla nüfuz eder, yani. amigdala'nın üst kutbuna göre. Bunun nedeni, bu kısımda kıvrılmış derin lakunanın, selülozun artan gevşeklik (diğer alanlara kıyasla) ile karakterize olması ve kapsülün kalınlığının önemsiz olmasıdır.
 2. Travmaya bağlı farinksin bütünlüğünün ihlali sonucu bir apse gelişebilir.
 3. Kışkırtıcı bir faktör, aynı zamanda, akıntılı dişlerin etrafındaki diş etlerinin dokularında bir iltihaplanma süreci ve aynı zamanda bilgelik dişinin normal erüpsiyonunun ihlali olan perikoronarit de olabilir.
 4. Belli sebeplerden dolayı vücudun savunmasının zayıflamasıyla önemli bir rol oynar: stres; hipotermi; metabolik bozukluklar; transfer edilen hastalıklar; bazı ilaçların alınması.

Hastalık türleri

Lokasyona bağlı olarak, çeşitli paratonzilit tiplerini ayırt etmek yaygındır:

 1. Birinci çeşitle iltihaplanma süreci, dil-lingula ve amigdalanın üst kutbu arasında lokalize edilir. Hastalığın bu formu en yaygın olanıdır, ki bu da amigdalanın üst kısmının karakteristik özelliğinden kaynaklanır: yetersiz drenajı. Aynı zamanda, etkilenen tarafta, ödemli gökyüzü ileriye doğru uzanır. Hastalığın başlangıcından beş gün sonra, dilin ve dilin kemerinin yüzeyinde, sarımsı renkli yükselmeler şeklinde inflamasyonun odaklandığı görülür. Bu noktada, apse kendini açmak eğilimindedir.
 2. Posterior formda inflamasyon, farengeal ark ve amigdala arasında lokalizedir. Bu düzenleme ağız açıldığında sorun yaratmaz - bu nokta tanı için çok önemlidir. Apsenin posterior lokalizasyonu ile enflamatuar süreç sıklıkla larinkse dönüşür, bu da lümeninde belirgin bir daralmaya ve solunum zorluğuna yol açar.
 3. Alt form, amigdalanın alt kutbunda bir enflamatuar sürecin varlığı ile karakterize edilir. Bu çeşitlilik, bilgelik dişlerinin, çürüklerin, diğer bazı diş hastalıklarının yanlış bir şekilde patlamasına bağlı olarak gelişebilir.
 4. Bazı sınıflandırmalarda, paratonsillar apsenin bir dış varyantı da izole edilir, burada iltihap bademcikler dışındaki alanı kapsar. Bu form nadirdir.

Paratonsillar apse belirtileri

Bu hastalığın özü, gevşek liflerin takviyesi ve bademcikler etrafında bir apsenin gelişmesidir. Süreç şu şekilde gelişir:

Angina, akut bademcik iltihabına eşlik ederek, bademcikler üzerinde bademcik oluşumuna yol açarak, pürülan salgının dışarı akışını ve enfeksiyonun mandibula yakın bölgeye girmesini önler. Gevşek lif iltihaplanmaya başlar, kılcal damarlar kanla doldurulur ve genleşir, mukoza zarında belirgin bir şişme vardır.

Aynı sıklıkta paratonzillit hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür (çocuklukta daha sık görülen bademcik iltihabından farklı olarak).

Klinik tablo, apse oluşumu başlangıcından 2-8 gün önce ortaya çıkar. Hastanın durumu yavaş yavaş kötüleşir:

 • tek taraflı ağrıları boğazda görülür;
 • Ağrılı duyular yutma ile artar;

Bu iki işaret, hastalığın ilk belirtileridir.

Apse geliştiğinde başka belirtiler de vardır:

 • peritonsillar bölgede kalıcı olan ağrı;
 • genel halsizlik;
 • ateş;
 • baş ağrısı;
 • uyku bozukluğu;
 • fonasyon ihlali;
 • lezyonun kenarında kulakta ağrı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • dilin şişmesi;
 • titreme;
 • vücut ısısında 39-40 dereceye kadar artış;
 • kötü nefesin varlığı;
 • trism (çiğneme kaslarının tonik spazmı);
 • gökyüzünün şişkinlik ve kızarması ve bademcikler bölgesi, giderek ödemin bademciği örtmeye başladığı ve dilin ters yönde "yer değiştirdiği" gerçeğine yol açar.

Paratonsillar apsesi olan ağrı sendromundan bahsetmişken, anjinada ağrıdan bazı farklılıklar olduğu belirtilmelidir:

 • daha akut;
 • sakin bir durumda gözlenen;
 • en ufak bir hareketle çoğalır;
 • Dişlerde veya kulakta ışınlar.

Sonuç olarak, hasta ağzını açamaz, başını hareketsiz tutmaya çalışır, etkilenen tarafa hafifçe eğilir. Yemek yapmak çok zor veya imkansızdır.

Paratonsillar apse tedavisi

Paratonzillit tedavisi üç ana yöntemle gerçekleştirilmektedir.

 • tutucu;
 • cerrahi;
 • kompleksi.

Konservatif tedavi, hastalığın ilk aşamasında etkilidir. İki türe ayrılmıştır:

Genel tedavi sürecinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Antibakteriyel ajanlar. Araştırma sırasında tetrasiklin ve aminoglikozit antibiyotik kullanımının paratonzil apsesi tedavisinde etkili olmadığı ortaya çıkmıştır. Gram-negatif ve gram-pozitif mikroorganizmalar üzerinde geniş bir spektrumda antibakteriyel etkiye sahip korumasız veya korumalı amoksilin-klavulanatın amoksisilin uygulanması tavsiye edilir.
 2. Makrolidler önceki tedavinin bir sonucu olarak etkisiz olarak kullanılır.
 3. Alternatif antibakteriyel ajanlar ikinci veya üçüncü jenerasyonun sefalosporindir.
 4. Genel tedavi ayrıca aşağıdaki önlemleri içerir: anestezi tedavisi; hiposensitize edici terapi; vitamin alımı; immünostimulanların kullanımı.

Lokal terapi, aşağıdaki prosedürlerden oluşur:

 • antiseptik çözümlerin kullanımı ile gargara;
 • yerel antibakteriyel ilaçların kullanımı.

Geniş bir yelpazede etkileri olan yaygın olarak kullanılan ilaç bioparoks (fusafungin). Enfeksiyonun odak noktasında farenksın mukoza zarındaki patojen mikrofloranın çoğalmasını durdurur. aman

Temsilcinin çift eylemi var:

Hastalık ikinci aşamaya geçtiğinde (yani, bir apse zaten oluştuğunda) konservatif yöntemler yeterli değildir: cerrahi tedavi yöntemleri de kullanılmalıdır. Bunlar iki gruba ayrılır:

Palyatif yöntemler şunlardır:

 • paratonlesillar apsenin delinmesi ve ardından pürülan infiltratın emilmesi;
 • Bir insizyon ile apse açılması (insizyon).

Otopsinin her durumda apsenin boşalmasına ve hastanın iyileşmesine yol açmayacağı belirtilmelidir. Bazen bir delik, yarayı genişletme ihtiyacına yol açan bir pürülan eksüda veya fibrin ile birbirine yapışabilir. Boşluğun drenajı 2-5 gün sürebilir.

Radikal tedavi şekli bilateral tonsillektomidir. Apse boşluğunun drenajı ile birlikte, amndalada lokalize olan enfeksiyöz odaklanmayı ortadan kaldırmak ve bu da peri-nullinal fiberde bir apse oluşumunun nedenini mümkün kılar.

Olası komplikasyonlar

Bazı durumlarda komplikasyonlar meydana gelebilir. Çoğu durumda - temelde zayıflamış bağışıklıkla - apse gelişmesine yol açar yakın hipofarengeal boşluk flegmonu. Bunun nedeni, etkilenen dokudan patojenik bakterilerin, yutak-farenjiyal bölgeye, farinksin üst çukuruna nüfuz etmesidir.

Bir flegmon göründüğünde, hastanın durumu bozulmaya başlar:

 • keskin bir şekilde vücut ısısını artırır;
 • Vücudun genel zehirlenmesi vardır;
 • hastanın ağzını açması zordur;
 • bol tükürük var;
 • ağız boşluğundan gelen bir kokulu koku vardır;
 • şişlik ve ağrı nedeniyle yutma neredeyse imkansızdır;
 • nefes almak da zordur.

Flegmon, pürülan mediastinite gidebilir veya başka komplikasyonlara neden olabilir:

 • büyük servikal damarlardan kanama;
 • anjin Ludwig;
 • tromboflebit;
 • doku nekrozu;
 • juguler (internal) ven trombozu;
 • septik olayların ortaya çıkışı;
 • bulaşıcı zehirli şok.

Önleyici tedbirler

1. Ana önleyici tedbir, altta yatan patolojinin doğru tedavisidir.

2. Bireysel profilaksi, vücudun savunmasını güçlendirmek ve direnç ve enfeksiyöz etkilerini arttırmak için alınan önlemlerden oluşur. Mükemmel yardım:

 • genel ve yerel sertleşme;
 • su ve hava prosedürleri;
 • spor yapmak;
 • UV ışıması.

3. Ağız boşluğunun ve burnunun sanitasyonu, enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bu, patojenik mikrofloranın yayılmasına elverişli çürük dişler, lenf bezleri, kronik gingivitis ve diğer patolojik durumların zamanında tedavi için gerekli olan olumsuz faktörlerin bir dizi arka plan üzerinde harekete geçirir.

4. Kamu önleme tedbirleri şunları içerir:

 • yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi;
 • sıhhi ve hijyenik normların gözetimi;
 • ekolojik durumun iyileştirilmesi.

Sorularınız

Soru: Erken evrede paratonsillar apse nasıl tedavi edilir?

Paratonsillar apse en başında nasıl iyileşir?


Parathonsillar apse farinksin diğer enflamatuar hastalıklarının bir sonucudur. Oluşumu ve akıntısında, belirli dönemlerin tanımlanabilmesine rağmen açıkça belirgin bir evreleme yoktur. Genellikle her şey kronik bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ile başlar. Bazı hastalarda apsenin oluşmasına yol açabilen ilk aşamalar olarak düşünülebilen bu hastalıklardır.
Bademcik iltihabı tedavisi, komplikasyonlarının tedavisinden çok daha kolaydır, ancak göreceli olarak az bulunan ve örtülü semptomlar nedeniyle, birçok hasta hastalığa başlar. Bir apsenin ortaya çıkmasında ikinci aşama, enfeksiyonun mukozanın yüzeyinden selüloza yayılması olarak düşünülebilir. Paratonzillit adı verilen patolojik bir durum söz konusudur, çünkü sadece bademcik iltihaplı değil, aynı zamanda komşu dokular da vardır. Üçüncü aşama, dokuların kısmi erimesi nedeniyle irin oluşumudur. Eğer bu amigdala yakınında meydana gelirse, paratonsillar apseden söz ederler ve eğer farinksin arka duvarının arkasındaysa - o superopharyngeal apse. Son aşama, apsenin duvarlarının oluşmasıdır. Vücut, pürülan odağı sınırlamak için ürettiği yoğun bağ dokusundan oluşur.

Paratonsiller apsesi - semptomlar, fotoğraflar, tedavi ve otopsi

Hızlı sayfa gezinme

Modern toplumda, parathonsillar apse gibi, böyle bir hastalık (veya daha doğrusu, bir komplikasyon), genellikle hastaya, hastalığın ortak belirtileri ile boğazda nahoş ve ağrılı ağrılarla birkaç gün geçirmeye zorlar.

Daha sonra KBB'de bir hastanede yatış var. Aynı gün (ya da ertesi gün) küçük bir operasyon yapılır, hasta hemen rahatlar. Antibakteriyel tedaviden sonra hasta taburcu edilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, ancak XVII modern zamanlarda, içinde - peritonsiller apse ve iyileşti yüzdesi oldukça yüksek iken XVIII yüzyıllarda, İngiliz ve Hollandalı doktorlar başarıyla antibiyotik tedavisinin olmamasına rağmen, ameliyat gerçekleştirdik. Ne tür bir hastalıktır, nasıl ortaya çıkar, niçin yıkanır ve hasta ne yapmalıdır?

Paratonsiller apse - nedir bu? (Fotoğraf)

Boğaz paratonazlar apsesi fotoğraf

Her zaman olduğu gibi, eksiksiz ve doğru bir cevap içeren bu bileşik terimini analiz edeceğiz. Apse sınırlı bir pus birikmesidir ve paratonzillar - "okolohlotochny" anlamına gelir ve eğer oldukça doğruysa - "okolomindalinny", çünkü tonil palatin veya palatine tonsil anlamına gelir. Onlardan ikisi var, sağ ve sol. Ortak konuşmanın yaygın olarak "bezler" olarak adlandırılırlar.

Parathonsillar apse - konstriktör-, boğaz sıkıştırmak ve yemek borusu içine daha fazla gıda itme - amigdala ve kas arası ya da daha ziyade, - iltihaplı bademcik çevreleyen doku biriken doku ile çevrili irin sınırlı bir miktarda.

 • Bu yüzden apse ile yutma çok acı verici ve acı verici bir eylemdir.

Apse kendi başına gerçekleşmez. Genellikle paratonzillit veya periton iltihabının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Bu, sıklıkla, anjinin bir komplikasyonu olan peripermaladik selülozun iltihaplanmasıdır.

Ayrıca, anjina atlayarak, paratonzillit hemen gelişebilir - bu vücudun bağışıklık savunmasında bir azalma ile olur. Ama çok fazla aşağı gitmemelidir: aslında, belirgin bir iltihap ve irin oluşumu için, yoğun iltihaplanma için bir yetenek olmalıdır, çünkü irin, "kurtarmaya acele edilen" bir hücresel eleman kümesidir. Ve örneğin HIV enfeksiyonu ile belirgin bir bağışıklık eksikliği, böyle bir reaksiyonun ortaya çıkmasına izin vermez.

Apsenin “öncüsü” olarak paratonzillitin nadir görülen bir hastalık olduğunu düşünmeyin. Ne yazık ki, sıklıkla gelişir. Sık sık anginası olan her üçüncü hastada, en az bir kez ya bir hipoglotis ya da bir faringeal (retropharyngeal) apse - talihsiz bir şekilde "meslektaşı" vardır.

Bu formda paratonzil apsesi olan hastalar genç ve sağlamdır. Ortalama yaş 15 ila 40 yıldır. Erkek ve kadın lezyonları arasında fark yoktu.

Enfeksiyon neden selüloza nüfuz eder?

Bademcikler sürekli oluşumlar değildir, ancak dokularına derinden nüfuz eden kriptler veya çatlaklardan oluşurlar. Özellikle derin kriptler, bu küçük organların üst kutuplarının yakınında yer alır ve iltihabın en belirgin olduğu yer burasıdır.

Kronik bademcik iltihabı ile, üst kutup "içten içe" kript bölgesindeki odak neredeyse sabittir. Sonuç olarak, bademcikler arasında sikatrisyel değişiklikler vardır, sivri görünür. Palatine kemerler amigdala "priroshimi" dir. Ve bu, kriptlerin drenajını büyük ölçüde engeller.

 • Sonuç olarak, dışarıya bir çıkış bulamayan birikmiş içerik, bademciklerin kapsülü boyunca dokuların derinliklerine yayılır.

Böylelikle, enfekte olmuş içerik zaten paratonsillar dokunun derinliğindedir.

Bazılarında, daha nadir vakalarda, dokudaki enfeksiyon hastalıklı dişlerle ilişkilidir. Pratikte görüldüğü gibi, alt çenenin bu "arka dişlerinde" "bazen" ve "akıl dişleri" vardır.

Apselere neden olan mikroplar asla aynı değildir. Hemen hemen her zaman odontojenik etiyolojinin apsesi durumunda stafilokok, E. coli veya anaerobik florayı içeren karma bir floradır.

İnflamasyonun destekleme aşamasına geçmemiş olması ve enflamatuar infiltrasyon aşamasında bile azalması olabilir. Diğer durumlarda, paratonsillar apseye ek olarak, kasları etkileyebilen ve geniş cerrahi müdahale gerektiren derin nekroz da ortaya çıkmaktadır.

Bazen paratonsillar selüloz gelen iltihap daha geniş yayılır - bir bütün olarak okoloblocatochnoe alanı. Daha sonra parafarainal fiber bu sürece dahil olur.

Lokalizasyon sıklıkla apse formlarının üst kısımlarıdır (vakaların% 70'i), hastaların% 15'inde posterior form gelişir. Alttan, hastaların% 7-8'inde bir apse oluşur.

En elverişsiz lateral bir yer, lateral bir apsedir. Yirminci hastanın her birinde teşhis edilir ve bunun kendine özgü özelliği, ağız boşluğuna (boşaltılan) bağımsız olarak açılamamasıdır: bademcik gövdesi tıkanır. Bu nedenle, derinliklere girer ve oküler dokunun diffüz pürülan iltihaplanmasına neden olur.

Paratonsillar apsesinin evreleri

Bu aşamaların da paratonzillit türleri olduğu söylenebilir, çünkü (eğer hasta şanslıysa), iltihap bitip geri dönebilir ve apse ortaya çıkmayacaktır:

 • Paratonsillar apse gelişiminin ödemli evresi. Bu aşamada doktora nadiren hitap eder, çünkü bedenin acısı ve genel reaksiyonu çok belirgin değildir. Bu durum, hasta için bir alışkanlık olan normal boğaz ağrısından farklı olmamakla birlikte, normalden daha fazla yutulabilmektedir. Açık bir tek taraflı ağrı lokalizasyonu var.
 • Infiltratif sahne. 4-6 gün sürer ve bundan sonra gerçek destek ve apse var. İstatistiklerin gösterdiği gibi, her beşinci hastada infiltrasyon aşamasında süreç durur, takviye olmaz. Bu sonuç tam ve zamanında tedaviden kaynaklanmaktadır.
 • Abscessing aşaması. Bu, pürülan bir odağın geliştirilmesindeki son şeydir. Sol taraflı bir paratonsillar apse ve sağ taraflı bir takviye varyantı olarak gelişebilir. İstatistiklere göre, apse lokalizasyonu için özel bir tercih yoktur. Bu aşamaya kadar, tüm hastaların yaklaşık% 80'i ulaşır.

Apse gelişim evresi klinik olarak nasıl ortaya çıkıyor? Bunu daha ayrıntılı olarak konuşalım, böylece bu hoş olmayan komplikasyonların gelişmesi durumunda en erken aşamalarda zamanında önlemler alabilir ve konuyu operasyona getiremezsiniz.

Paratonsillar apse belirtileri, ilk belirtiler

paratonsiller apse semptomlarının fotoğrafları

Başta paratonsillar apsenin semptomları genel veya bilateral olabilir ve daha sonra eğer boğaz ağrısının arka planında komplikasyon gelişirse açık bir lateralizasyon (tek taraflı karakter) edinebilir. Apse "soğuk dönemde" geliştiyse, şikayetler derhal tek taraflı olarak ortaya çıkar:

 • Bir paratonsillar apselerin ilk belirtisi, bir taraftan yutulduğunda ağrının ortaya çıkmasıdır;
 • Sonra acı rahatsız ve dinlenmeye başlar, kalıcı olur. Bir "boş" farinks ve tükürük yutma ile, aynı zamanda keskin bir şekilde artar;
 • Ağrı yoğunlaşır, "kemirgen ve kusma" karakterini kazanır, hastalar kulakta çene ağrıları nedeniyle içmeyi ve yiymeyi reddeder;
 • Etkilenen taraftan ağzın bir köşesinden meydana gelen salya vardır;
 • Ağızdan hoş olmayan bir koku vardır ve çiğneme kaslarının bir trismus veya refleks gerginliği vardır. Bu şekilde yakındaki bir inflamatuar odağa tepki verirler.

Trisma meydana geldiğinde, ağzınızı açmak zorlaşır. Triizmi, acı ile karıştırmaya gerek yoktur: Ağrı ile ağzı hala açılabilir, ve bir kişi, çeneyi dışarıdan kaldırarak ve onu kapatmaya çalışıyormuş gibi, dirençlidir.

Trismanın ortaya çıkışı - bu, hemen hemen pus ile dolu bir hacmin ve hastalığın gelişiminin üçüncü aşamasının olduğu patognomonik bir işarettir.

Paratonsillar apse belirtileri akut - bu belirgin bir şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı ve lokal ısı olduğu anlamına gelir. Buna ek olarak, hasta vardır:

 • Bulanık, bulanık ve nazal konuşma;
 • Baş ve boyun eğilmeleri ve dönüşleri ile şiddetli ağrı var. Hasta kendini heykel gibi çevirmeye çalışır. Bu aynı zamanda bir "olgun" apse işaretidir;
 • Yeme ve içme sırasında fiziksel zorluklar ortaya çıkar. Mukoza zarının bir tarafı şişmiş yiyeceklerin ilerlemesine müdahale eder ve sıvı burun içinden akabilir;
 • Yüksek ateş var, halsizlik var, kan nötrofilik yüksek lökositozu belirliyor;
 • Ağzınızı açar ve aynanın içine bakarsanız, o zaman farenksin durumu keskin bir şekilde asimetrik olacak ve amygdala'nın yanındaki çıkıntı bölgesinde keskin bir kızarıklık göreceksiniz. Parmağınıza dokunduğunuzda, bu alan bir sonraki tarafa göre daha sıcak olacaktır.

Böyle bir acı verici durum, ortalama olarak, 4 gün ila bir hafta sürer. Bu süre zarfında, hasta su içmeyebilir, çünkü içemeyebilir ve zehirlenme ve ateşin arka planına karşı şiddetli nevrotiklik yaşayabilir.

Tüm vakaların% 25'inde apse kendi başına açılır, bu da keskin bir rahatlama, sıcaklıkta ve hızlı bir şekilde toparlanma ile gerçek bir iyileşme sağlar. Ancak çoğu kez, paratonsillar apse, bu gerçekleşmez ve hastanın ameliyat olması gerekir.

Hala olgun olmayan bir apse nasıl tedavi edilir ve ameliyattan kaçınılması mümkün mü?

Paratonsillar apse, ilaç ve otopsi tedavisi

Parathonsillar apse tedavisi, sadece zayıf, ancak tek taraflı ağrının boğazda olduğunu düşündüğünüzde başlamalıdır. İnfiltrasyonun başlangıcından en az 2-3 gün önce ve 3 gün süren infiltrasyon akışına sahip olursunuz. Yaklaşık bir hafta boyunca, apse görünümünü engelleyebilirsiniz. Yani, olmalıdır:

 • Genellikle gargara (günde 5-6 kez), tercihen tuzlu sıcak su ile. Tuz “şişmeyi” çeker;
 • Tuz ile durulama durulama furacillin, klorheksidin, miramistin, diğer yerel antiseptikler ile değiştirilmelidir;
 • Emme antiseptik pastilleri kullanabilirsiniz;
 • Esneme mekanik olarak ayıran bol miktarda bir vitamin içeceği, sıvı gıda, atar;
 • Evde bir fizyopattus varsa, örneğin, ultraviyole ışık veya mavi bir lamba ile farinksi ısıtabilir;
 • Doktoru görmeniz ve 2-3 gün içerisinde ağrının ilerlemesi gerekiyorsa, o zaman antibiyotik almaya başlamalısınız. Bu tür amoksiklav veya amoksisilin ve anaerobik florasının etkilemek için uygulanan ağızdan geniş spektrumlu ilaçların erken evrelerinde metronidazol topikal ile diş jelleri kullanılabilir veya kapalı kullanmak olabilir.

Tüm antibakteriyel tedavi, KBB ile veya bir bölge terapisti ile koordine edilmelidir. Konservatif tedavinin işe yaramadığı durumlarda, o zaman cerrahi tedaviye başlamamız gerekir: paratonsillar apse otopsisi gerçekleştirilir.

Operatif tedavi (apse açılması)

Genellikle bu, klinik tablodaki "asal" ın tamamlanma aşamasında gerçekleşir. Ancak, infiltrasyon aşamasının sonunda, aynı zamanda takviyeyi önlediği için, işlemi gerçekleştirmesi tavsiye edilir.

 • Operasyon, ENT departmanında hastaneye yatırıldıktan sonra, yani sabit bir ortamda gerçekleştirilir.

Maksimum çıkıntının sitesi sonra (bir sprey sulama veya yağlama basit anestezik çözeltisinden) mukozayı anestezi ve olan en Başlangıçta, sızma anestezi Novocaine, trimekain'den tabi. Sonuç olarak, trism elimine edilir ve ağız iyi açılır.

Daha sonra, insizyon, genellikle apselerin dalgalanma yerinde veya en büyük çıkıntı bölgesinde, nispeten büyük damarlara zarar vermemek için bir neşter ile yapılır. Genellikle kesimin derinliği 1,5 - 2 cm ve uzunluğu 3 cm kadardır.

apse çoklu odasını olabilir ve köprü muhafaza edebilir sonra: Bu güvenle, apse boşluğu gezinmek tüm irin bırakın yanı sıra özel yutak forseps yarayı tanıtmak ve iyi uzatmak sağlayacaktır.

 • Bu durumda, apsenin sadece bir kısmı boşaltılabilir ve yaranın derinliğinde daha büyük bir hacim kalır ve bu da hastalığın ilerlemesine neden olur.

Radikal varyant

Hastanın gelmesi durumunda, anjinanın onun sürekli yaşam partneri olduğu ortaya çıkar, daha sonra operasyon sırasında "bir taşlı üç kuş öldürülür", yani:

 • bir apse açılır;
 • Tonsillektomi bu tarafta gerçekleştirilir, yani amigdala çıkarılır;
 • Karşı tarafa tonsillektomi yapıldı.

Hepsi bu kadar. Şimdi hastada apse edilen paratonzillit tekrarı dışlandı. Bu tedavi yöntemi, ameliyat süresinin önemli ölçüde uzamasına neden olmaz ve bunu çok fazla karmaşıklaştırmaz. Fakat bu radikal müdahalelerle uzaktan sonuç, basit apse drenajından çok daha elverişlidir.

Bundan sonra, hasta bir durulama antimikrobiyaller, intramusküler enjeksiyonu ve genel sağlık normalleşmesini reçete edilir ve yumuşak bir durulama, sıcak, hamurumsu yiyecek yazma, evinize gidin.

Komplikasyonlar ve tedavinin prognozu

Boğazın paratonsiller apsesinin gelişiminde ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan çoktan bahsetmiştik. Bunlar pharyngeal ve perianthalic abscesses içerir.

Ancak enfeksiyon daha da kırılabilir. Apse aşağı durumda irinli çizgiler akciğerler, büyük damar ve sinir köklerinde yakınında bulunan mediastinumdan, düşmek, süpüratif mediastinitin geliştirmek irin oral kavite cebinin altına oluşabilir.

 • Bu koşullar altında, hastane öldürücü hâlâ yüksektir.

Bu nedenle, bir taraftan yutulduğunda boğazda obsesif bir ağrı hissettiğinizde, başlangıçta kuvvetli bir hareketle başlayıp, paratonzillit ve apse ile baş edebilmek için.

Paratonzillit ve paratonziller apsenin semptomları ve tedavisi

Farinkste bakteriyel enfeksiyon normal bir durumda (korunmuş bademciklerle) lenfoid doku tarafından geciktirilir ve lokalize olur. Yani bademcikler dışında bademcik iltihabına veya bademcik iltihabına neden olan stafilokok veya streptokok yayılması gerçekleşmez. Bununla birlikte, bademciklerin bariyer fonksiyonunun zayıfladığı ve iltihap değişikliklerinin bademcikleri çevreleyen dokulara yayıldığı durumlar vardır.

Paratonzillit

Enflamasyon söz konusu olduğunda, katı sınırlarla sınırlı kalmamak kaydıyla, bunlar paratonzillitden söz ederler. Tam anlamıyla bu peripetal dokularda iltihap anlamına gelir. Herhangi bir iltihapta olduğu gibi, boğazda kızarıklık, şişme ve ağrı vardır. Çiğneme kaslarının şişmesi ve şişmesi nedeniyle ağzın açılması ve çiğneme ile ilgili sorunlar vardır. Bademcikler lakunada veya foliküller (lacunar veya foliküler angina) şeklinde bulunan pürülan örtülerle kaplıdır.

Enfeksiyöz ajanların ve onların parçalanmasının kanın içine salınması olduğundan, vücut ısısında (bazen çok önemli, 39 derece Celsius'u aşan) ve genel zehirlenme olgusunda bir artış söz konusudur: zayıflık, halsizlik, kas ağrısı. Baş ağrısı ve eklem ağrısı, verimliliği azalttı.

Bölgesel lenf düğümleri mutlaka tepki gösterir, çünkü enfeksiyöz sürecin yayılmasına karşı caydırıcı olur ve septik komplikasyonları önlerler.

Submaksiller ve çeşitli servikal lenf nodu gruplarında artış ve ağrı vardır. Lenfadenitin ana süreci tedavi ettikten sonra bile oldukça uzun bir süre devam edebileceği hemen vurgulanmalıdır.

Paratonzillitte inflamasyonun doğası

Paratonillitte iltihaplanma eksüdatif sürecin farklı bir modifikasyonudur. Kataral, yani yüzeysel olabilir; pürülan, enfeksiyöz ajanlar tarafından dokuların bir yıkımı olduğunda, ki bu da lökositlerin etkisi altında yok olur. Belki de paratonziller alanların tamamen solunması ile nekrotik erime. Hasar miktarı ve doğası iki faktörle belirlenir: mikropların saldırganlığı ve bağışıklık durumu (hücresel ve humoral).

Enflamasyon, hastayla uzun süre yaşayan ve birçok antibiyotiğe karşı bir duyarsızlık geliştiren bakteriler tarafından uyarılırsa, daha belirgin inflamatuar fenomenler bekleyebiliriz. Ayrıca insan bağışıklık sisteminin protein açlığı, sık enfeksiyon, bir tümör, AİDS ile zayıflatıldığı durumlarda. Hamile kadınlarda, bebeklerde ve yaşlılarda immün yanıtta sorunlar vardır. Peritonzilitin bağlı olduğu mekanizmaları anlamak, iki önemli tedavi ihtiyacını anlamak için önemlidir.

tedavi

Fotoğraf sol tarafta paratonzilit gösterir

Paratonzillit tedavisi konservatif olarak, yani ilaç ve fizyoterapi ile gerçekleştirilir. Paratonzillitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez. Yetkili bir kulak burun boğaz uzmanı bu problemle ilgilenmelidir. Sadece ilaç seçmez, aynı zamanda tedavi sonuçlarını da izler, ayrıca gerekirse tedaviyi düzeltir.

Paratonzilliti tedavi etmek için kullanılan preparatlar.

1. Antibiyotikler

 • Tercih verilir penisilin serileri (Benzilpenisilin, pousinteticheskie: amoksisilin, flemoksin, ampisilin, oksasilin, ingibitorozaschischennye: flemoklav, amoksiklav, panklav, sulbaktam, unazin Birleştirilen ampioks). Bu ilaçların stafilokok ve streptokok florayı inhibe değil, aynı zamanda kalp anjina, paratonzillita veya apse sonrası problemleri engellemek için değil sadece.
 • Makrolid antibiyotikler: josamisin. Klaritromisin, azitromisin, sumamed. Hemomitsin. azitral. Antibakteriyel ajanların ikinci sırası.
 • fluorokinolonlardır: ofloksasin, norfloksasin, levofloksasin, sparfloksasin. Tercihen stafilokok kökenli inflamasyon.
 • aminoglikositler. Amiyisin tercih edilir.
 • sefalosporinler ikinci (sefuroksim), üçüncü (seftriakson, sefiksim) ve dördüncü (sefepim) kuşaklar.

2. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar. Ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ve analjezik olarak kullanılır. Parasetamol, fenasetin, nurofen, diklofenak, meloksikam, indometasin, voltaren.

3. Çözümlerde antiseptikler durulama için.

 • Klorlu: miramistin, klorheksidin, eludril.
 • Nitrofuranlar: furatsilin.
 • İyot içeren: iyodinol, Lugol çözeltisi.
 • Heksetidin içeren: heksoral, givalax, heksetidin.
 • Topikal kullanım ve spreyler için tabletler: septolete, grammidin, Faringosept, geksaliz, laripront, KBB-Supremumların, adzhisept, lizobakt anjina sebidin dur.

Parathonsillar apse

Asimetri, Ağrı ve Paratosillar Apse ile Ağzın Açılmasında Zorluk

Bu terim, amigdala çevresindeki dokularda sınırlı pürülan enflamasyona değinmektedir. Pürülan doku erimesinin odağı kapsüllenir ve enfeksiyonun genişlik ve derinlikte yayılmasını önleyen koruyucu bir lökosit şaftı ile çevrelenir.

Paratonsillar apse, hem paratonzilitin sonucu olabilir hem de tonsillit sırasında veya kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında streptokok veya stafilokoktan etkilenen bademciklerin hemen yakınında oluşabilir. Casuistik vakalar, güdük kaldığında, yani, lenf dokusunun artıkları olduğunda, zaten kaldırılmış bademciklerin yakınlarında apserasyon gelişimini içerir.

Apsenin semptomları, amigdalayı farinksin merkezine doğru dağıtan yaygın kızarıklık, şişliktir. Ağrı, doku öldüğünde apse oluşumu sırasında daha belirgindir. Tamamen pürülan erime ağrı reseptörleri ölene kadar, ölür ve ağrı bir miktar azalır. Paratonsillit, lenfadenit gibi genel sıcaklık reaksiyonu ve zehirlenme belirtileri de ifade edilir. Apse, muayenede açıkça görülebilir.

Ne yapılır ve nasıl tedavi edilir?

Apse diseksiyonu sırasında% 2 lidokain ile anestezi

Parathonsillar apse, cerrahi tedaviye, yani açılmaya ve boşaltmaya maruz kalır. Pus her durumda dışarı akış almalıdır. Dışarısı dışarıda bırakılmazsa, dokuların derinliklerinde oluşan fistüllerden ayrılabilir veya mikropların kanın (sepsis) enfeksiyonu gelişmesiyle diğer organ ve dokularda taranmasına neden olabilir.

Apse, neşter veya prob veya iğne ile ayırın. İğnenin çıkarılmasından sonra herhangi bir seçenekte dikiş gerektirmez, düşmüş boşluk bağımsız olarak iyileşir. Apseyi açtıktan sonra, aynı ilaç gruplarına paratonzillit, enfeksiyon, inflamasyon, ağrı ve ısı ile birlikte reçete edilir. Hastanın bağışıklık durumundaki ihlallerle baş etmek de önemlidir. Bağışıklığı stimüle eden ilaçlar, immünogram dikkate alınarak seçilmelidir.

Video: bademcik kaldırmak gerekir mi?

çıktıları

Kural olarak, zamanında tedavi edilen paratonzillit ve paratonsillar apsenin sonuçları elverişlidir. Süreç iyileştikten sonra soru şu şekilde kalır: "Bademcikleri çıkarmam gerekir mi?" Kronik bademcik iltihabı enfeksiyonun odağı olmaya devam ettiğinden ve anjinadan sonra kalpte komplikasyon riskleri olduğundan, bademcik ameliyatı konusunda doktorunuzla tartışmanız mantıklıdır. Ayrıca, paratonsillar apse, bademciklerin çıkarılması için endikasyonların sayısına dahil edilen durumlardan biridir.

Parathonsillar apse

Parathonsillar apse - Peripermaladik selüloz dokusunun akut pürülan enflamasyonu. Tek taraflı ağrı "yırtılma" karakteri, yutma, aşırı tükürük, çene kilitlenmesi, keskin nefes, zehirlenme sendromu ağırlaştırılmış - hastalığın ana belirtileri. Tanı anamnestik veri ve hasta şikayetleri, sonuçları pharyngoscope, laboratuvar ve soruşturmanın enstrümantal yöntemlerinin koleksiyon dayanmaktadır. abstsesstonzillektomiya - tedavi programı antibiyotik içeren, gerekirse ağız, apse drene antiseptik, cerrahi durulama.

Parathonsillar apse

"Paratonlesillar apse" terimi inflamasyonun son aşamasını belirtmek için kullanılır - pürülan kavitenin oluşumu. Eş anlamlı isimler - "flegmonous angina" ve "akut paratonsillit". Hastalık farenksin en şiddetli pürülan lezyonlarından biri olarak kabul edilir. Patolojinin% 80'inden fazlası kronik bademcik iltihabına karşı ortaya çıkar. Çoğu zaman 15 ila 35 yaşlarındaki kişilerde görülür. Erkek ve kadın temsilcileri aynı sıkıntıdan muzdariptir. Bu patoloji için mevsimsellik ile karakterize edilir - insidans geç sonbaharda ve erken ilkbaharda artar. % 10-15 oranında paratonillit tekrarlayan bir seyir kazanır, hastaların% 85-90'ında alevlenmeler yılda bir kereden daha sık görülür.

Paratonsillar apse nedenleri

Gelişimin ana nedeni patojen mikrofloranın palatine bademcikleri çevreleyen dokulara nüfuz etmesidir. Paratonzil apsesi nadiren bağımsız bir hastalık olarak teşhis edilir. Başlangıç ​​faktörleri şunlardır:

 • Farinksin bakteriyel lezyonları. Peripermarental doku apselerinin çoğunluğu akut bademcik iltihabının bir komplikasyonu veya kronik bademcik iltihabı, daha az sıklıkla akut farenjit olarak ortaya çıkar.
 • Diş patolojisi Bazı hastalarda, hastalığın odontojenik kökenlidir - üst azı dişleri çürük neden, apse alveoler işlemleri, kronik dişeti iltihabı ve diğerleri olur.
 • Travmatik yaralanma. Nadir durumlarda, amigdalanın bitişiğindeki dokularda bir apse oluşumu, bu bölgenin mukoza zarının yaralarının enfeksiyonundan sonra meydana gelir.

patojenlerin rolü genellikle, Streptococcus pyogenes hareket, Staphylococcus aureus daha nadir - Escherichia coli, Haemophilus influenzae, pnömokoklar ve farklı Klebsiella, Candida ve mantar. hastalığı riskini artıran faktörler genel ve yerel hipotermi, toplam vücut savunmasının azalma, bademcik ve yutak, sigaranın anomaliyi sayılabilir.

patogenez

Çoğu durumda paratonlesillar apse, tonsillit formlarından birinin seyrini karmaşıklaştırır. Apse oluşumu en lokalizasyonu kronik anjinadır aktif sürecine katılan bademcik ve varlığı Weber bezlerin üst kısmında daha derin kript varlığında katkıda bulunur. bademcik iltihabı kurşun sık alevlenmeler kript ve damak kemerlerin ağızlarının bölgesinde oluşumunu yara göre - kapsül bademcikler füzyon vardır. Sonuç olarak, kırık drenaj patolojik kütleleri gibi, lif, enfeksiyöz sürecinin aktif mikroflora üretimi ve dağıtımı için koşullar. odontojenik kökenli hastalıkları patojenik mikroflora okolomindalikovye lenf akışı ile birlikte kumaş içerisine nüfuz etmektedir. Bu durumda bademciklerin yenilgisi mevcut olmayabilir. Travmatik paratonzillit direkt olarak derin temas ile dokuya bozulmuş mukoza bütünlüğü ve ağız boşluğundan infeksiyöz ajanların nüfuz bir sonucudur.

sınıflandırma

Orofarenks kavitesindeki morfolojik değişikliklere bağlı olarak, paratonlar apsenin üç temel şekli ayırt edilir, bunlar da gelişiminin ardışık aşamalarıdır:

 • Ödemli. Enflamasyonun belirgin belirtileri olmaksızın peri-maksimal dokuların şişkinliği ile karakterizedir. Klinik semptomlar genellikle yoktur. Gelişimin bu aşamasında, hastalık nadiren tanımlanır.
 • Sızma. Hiperemi, lokal ateş ve ağrı sendromu ile kendini gösterir. Bu formdaki tanı olguların% 15-25'inde görülür.
 • Abscessed. İnfiltrasyon değişikliklerinin 4.-7. Gününde oluşur. Bu aşamada, masif dalgalı çıkıntı nedeniyle farinksin ciddi deformasyonu gözlenir.

Pürülan kavitenin lokalizasyonunu dikkate alarak, aşağıdaki patoloji formlarını ayırt etmek alışılmış bir durumdur:

 • Ön veya ön uç. Amigdala üzerinde bulunan, kapsül ile lingual (anterior) kemerin üst kısmı arasında bulunan dokulara verilen hasarla karakterize edilir. Hastalığın en yaygın varyantı vakaların% 75'inde görülür.
 • Arka. Bu seçenekle, faringeal (posterior) ark ile amigdalanın kenarı arasında, daha az sıklıkla, doğrudan kemerde abse oluşur. Prevalans, toplam hasta sayısının% 10-15'idir.
 • Aşağı. Bu durumda, etkilenen alan, amigdala alt tarafı ve farinksin yan duvarı ile sınırlıdır. Hastaların% 5-7'sinde görülür.
 • Dış veya yanal. Palatine tonsil ve faringeal duvarın lateral kenarı arasında bir apse oluşumu ile kendini gösterir. En nadir (% 5'e kadar) ve ciddi patoloji formu.

Paratonsillar apse belirtileri

Perimondalic fiberin yenilgisinin ilk belirtisi, yutulduğunda boğazda keskin bir tek taraflı ağrıdır. Sadece vakaların% 7-10'unda bilateral yenilgi not edilir. Patognomonik bir semptom olan tükürüğü yutmaya çalıştığınızda bile ağrı sendromu hızla kalıcı hale gelir, keskin bir şekilde artar. Yavaş yavaş, ağrı bir “yırtılma” karakteri kazanır, kulakta ve alt çenede bir ışınlama vardır. Eş zamanlı olarak, belirgin bir zehirlenme sendromu gelişir - ateş 38.0-38.5 ° C, genel halsizlik, ağrıyan baş ağrısı, uyku bozukluğu. Orta şiddette mandibular, anterior ve posterior servikal lenf nodu grupları. Refleks hipersalivasyonunun bir sonucu olarak ağzın köşesinden bir tükürük akışı vardır. Birçok hastada ağızlarından kokuşmuş koku var.

Daha ileri ilerleme, hastanın durumunun kötüleşmesine ve çiğneme kaslarının tonik spazmının ortaya çıkmasına neden olur. Bu semptom paratonsillar apse özelliğidir. Konuşmada değişiklikler var, burun. Sıvı gıda yutmaya çalıştığınızda, nazofarenks boşluğu larinkse girebilir. Ağrı sendromu başın dönmesiyle artar, hastanın onu lezyona doğru eğilmesini ve tüm vücutta dönmesini sağlayarak zorlar. Çoğu hasta baş aşağı eğik veya yara tarafında yatarken yarı oturuş pozisyonu alır.

3-6. Günde birçok hasta, apse boşluğunun kendiliğinden diseksiyonuna sahiptir. Klinik olarak, bu durum genel durumdaki ani bir iyileşme, vücut sıcaklığındaki bir azalma, trismusun ciddiyetinde hafif bir azalma ve tükürükte pürülan içeriklerin safsızlığının ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Uzun süreli veya karmaşık bir seyir ile, atılım 14-18. Pürülan kitlelerin yakın-faringeal boşluğa yayılmasıyla birlikte, apse açıklığı hiç oluşmayabilir, hastanın durumu giderek kötüleşmeye devam eder.

komplikasyonlar

En sık görülen komplikasyonlar arasında boyunda yaygın flegmon ve mediastinit yer alır. Onlar farinksin lateral duvarının perforasyonuna ve parafarengial boşluğun patolojik sürecine, pürülan kitlelerin mediastene veya kafatasının tabanına (nadiren) yayıldığı yerden gözlenir. Daha az yaygın olan, kavernöz sinüsün sepsis ve tromboflebitidir, bu da enfeksiyon amigdala damarları ve pterygoid venöz pleksustan serebral kan akışına girdiğinde ortaya çıkar. Benzer şekilde beyin, menenjit ve ensefalit apseleri gelişir. Aşırı tehlikeli bir komplikasyon, yakın-faringeal boşluğun kan damarlarının pürülan erimesi nedeniyle oluşan arınma kanamasıdır.

tanılama

Belirgin bir patognomonik klinik tablonun varlığına bağlı olarak, bir ön tanı konması zorluklara neden olmaz. Kulak burun boğaz uzmanını doğrulamak için genellikle anamnez ve faringoskopinin sonuçları yeterlidir. Tam tanılama programı şunları içerir:

 • Anamnez ve şikayetler toplanması. Çoğu zaman, apse akut spontan anjin tedavisinden 3-5 gün sonra veya hastalığın kronik formunun semptomlarının giderilmesinde oluşur. Doktor ayrıca, orofarenksin muhtemel travmalarına, ağız boşluğundaki enfeksiyon odaklarının varlığına da odaklanmaktadır.
 • Genel sınav Birçok hasta, başın ağrılı tarafa doğru zorlanması ile bir sağlık kurumuna gider. Boyun hareketliliği, bölgesel lenf nodu genişlemesi, ağız boşluğu ve ateşli vücut sıcaklığındaki düzensiz koku sınırlaması ortaya çıkar.
 • Pharyngoscope. En bilgilendirici tanı yöntemi. Hiperemik mukoza ile kaplı peripendritik dokunun dalgalı bir globüler çıkıntısının varlığını görsel olarak belirlemenizi sağlar. Çoğu zaman yüzeyinde küçük bir renk sarımsı renk bulunur - gelecek pürülan kitlelerin atılım bölgesi. Eğitim, boğaz asimetrisine - dilin sağlıklı tarafa yer değiştirmesi, palatine tonsil yer değiştirmesine neden olabilir. Apse lokalizasyonu patolojinin klinik formuna bağlıdır.
 • Laboratuvar testleri Genel kan testinde, nonspesifik inflamatuvar değişiklikler kaydedilmiştir - yüksek nötrofilik lökositoz (15.0 × 10 9 / L ve daha fazlası), ESR'de bir artış. Bakteri kültürü patojeni tanımlamak ve antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığını belirlemek için yapılır.
 • Görselleştirmenin donanım yöntemleri.Boyun ultrasonografisi, boyun BT'si, baş ve boyun yumuşak dokularının radyografileri ayırıcı tanıda, patolojik sürecin parafaringeal boşluğa, mediastene vb.

Patoloji difteri, kızıl ateş, tümör hastalıkları ve karotis arter anevrizması ile ayırt edilir. Difteri lehine, mukoza zarları üzerinde kirli bir gri kaplamanın varlığı, trism eksikliği ve Leffler'in çubuklarının tanka göre saptanması kanıtıdır. ekim. Kırmızı ateşle, küçük deri döküntüleri ortaya çıkar ve anamnez hasta bir kişiyle temas eder. Normal vücut ısısının veya küçük subfebril bir durumun korunması ile karakterize olan onkolojik lezyonlar için, şiddetli ağrı sendromunun yokluğu, semptomların yavaş gelişimi. Vasküler anevrizma varlığında, kalbin ritmi ile senkronize olan nabız, görsel olarak ve palpasyonla belirlenir.

Paratonsillar apse tedavisi

Ödem ve infiltrasyon aşamasında tedavi ana amacı, bir apse oluşumu ile, inflamatuar değişiklikleri azaltmak, boşluğu drenaj ve enfeksiyon odağını dezenfekte etmektir. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, tüm terapötik önlemler sadece bir hastanede gerçekleştirilmektedir. Tedavi planı şunları içerir:

 • İlaç tedavisi Tüm hastalara antibiyotik reçete edilir. Tercih edilen ilaçlar sefalosporinler II-III jenerasyonu, aminopenisilinler, linkozamidlerdir. Bakteriyel inokülasyon sonuçlarını aldıktan sonra, tedavi rejimi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak ayarlanır. Semptomatik tedavi olarak antipiretik, analjezik ve antiinflamatuar ilaçlar kullanılır ve bazen infüzyon tedavisi uygulanır. Ağız yıkamak için antiseptik solüsyonları kullanın.
 • Operatif müdahaleler. Oluşturulan apsenin varlığında parathonsillar apse açılır ve bölge anestezisi altında kavite boşaltılır. Tekrarlayan kronik anjina, tekrarlayan paratonzillit veya daha önceki tedavinin etkisizliği ile birlikte apse - vesillektomi uygulanmaktadır - abse, etkilenen palatin bademciklerinin alınmasıyla eş zamanlı olarak boşaltılmaktadır.

Prognoz ve önleme

Paratonsillar apsenin prognozu, tedaviye başlama zamanının ve antibiyotik tedavisinin etkinliğine bağlıdır. Yeterli tedavi ile, hastalığın sonucu olumludur - tam iyileşme 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. İntratorasik veya intrakraniyal komplikasyonlar varsa, tahmin tartışmalıdır. anjin, çürük dişler, kronik gingivitis rasyonel tedavisi, adenoid vejetasyonların ve diğer anomalilerin iltihabı, antibiyotik tedavisinin tam elbette pasaj: Önleme pürülan odaklarının zamanında alışma olduğunu.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalığa akut bademcik iltihabı denir, neyin neden olduğu ve bir çocukta anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz. Ebeveynler genellikle ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, viral ve akut tonsillit gibi hastalıkları ayırmaz.

Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar, bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski birçok kez artar. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri anjinadır: annede ciddi komplikasyonlara ve fetüste gelişimsel bozukluklara yol açabilir, bu nedenle bu yaygın hastalığı ciddiye almak önemlidir.