Loading

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür. Sonuç olarak, irin oluşur. Aşağıdaki talimatlardan anjina ile hangi antibiyotikleri alacağınızı öğreneceksiniz, çünkü bunlar bu hastalığın ana ilaçlarıdır.

Pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

Diğer herhangi bir hastalık gibi, pürülan anjina aşağıdaki noktalarla tedavi edilir;

 • hastanın yaşı;
 • Bazı ilaçlara olası bir alerji;
 • hastalığın şiddeti;
 • büyük hapları alma yeteneği;
 • Hastalığın doğası - birincil veya kronik.

Bu faktörlere bağlı olarak ve bir yetişkin veya çocukta pürülan anjinin tedavi edilmesine göre seçilir. Bu enfeksiyonun ana tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir. Patojenin bu veya diğer ilaçlara olan duyarlılığını dikkate alır ve aşağıdaki grupları kullanır:

Penisilin antibiyotikler

Pürülan anjina için standart antibiyotikler penisilinler olarak kabul edilir. Daha güvenli ve daha erişilebilir olarak kabul edilirler. Sadece pürülan boğaz ağrısı patojenlerinin basit penisilin ile stabilitesi, beta-laktamaz inhibitörü ile birlikte kullanılır:

 1. Augmentin. Kullanım endikasyonları üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Tedavi, gün boyunca 3 tabletin 250 mg alınmasıyla en az 5 günlük bir süre boyunca gerçekleştirilir. Bu dozaj yetişkinlere ve ayrıca yaşı 12 yıldan fazla olan çocuklara da gösterilmektedir. Kurs 2 haftadan fazla olmamalıdır. Fiyat 150 r. bir toz için ve 290 r'den. tabletler için.
 2. Flemoclav Solutab. Bu antibiyotikler bademcik iltihabı, pürülan anjina, sinüzit ve üst solunum yolu, eklemler, kemikler veya deri ile ilişkili diğer enfeksiyonlar için kullanılır. Yetişkinler için her 12 saatte 875 mg alın. Aynı şey 12 yaşın üzerindeki çocuklar için veya 40 kg ağırlığa ulaşmış olanlar için önerilir. Devam tedavi, hastalığın şiddetine dayanmalıdır, ancak 14 günlük süreyi aşmadan. 340 rub.

amoksisilin

Korunmasız penisilinler arasında, Amoksisilin özellikle etkili ve aynı zamanda uygun maliyetlidir. Onun maliyeti sadece 30-50 ruble. Sadece pürülan anjina için değil, aynı zamanda solunum yolu, örneğin, bronşit veya zatürre diğer enfeksiyonları için de kullanılır. Doktor, dozu bireysel olarak reçete edebilir. Çoğu durumda bir kerelik bir yetişkin veya 12 yaşındaki bir çocuk için 250-500 mg'dır. Hastalık şiddetli ise, doz 1 g'ye çıkarılır, minimum tedavi süresi 5 gündür.

Flemoxin çözün

Anjinadan elde edilen bu antibiyotikler ayrıca amoksisilin trihidrata da dayanır. Önceki hazırlıktan aşağıdaki gibi farklılık gösterir:

 1. Daha uygun bir formda mevcut. Soluteba, tabletin yutulması, çiğnenmesi ve suda çözünmesi anlamına gelir. İkincisi özellikle çocuklar için uygundur.
 2. Hoş bir mandalina-limon aromasına sahiptir.
 3. Yetişkinler ve çocuklar için 10 yıldan fazla, günde iki kez 500-700 mg için farklı bir dozda alınır.
 4. Daha yüksek bir maliyeti var - yaklaşık 250-300 ruble.

sefalosporinler

Aşağıdaki antibiyotikler sefalosporinler grubuna aittir. Avantajları daha az yan etkidir. Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı patojenleri sefalosporinlere daha az dirençlidir. Tıpta, daha sıklıkla bu tür antibiyotikler 2 ve 3 kuşak kullanılır. Bu ilaçlara Ceftriaxone ve onun analoglarını - Rocefin, Cephson'u taşımak mümkündür. Sefalosporinler grubundan Suprax etkilidir. Yaklaşık 700 r'lik bir maliyetle granüller veya kapsüller formunda üretilir. Doz, bir hafta boyunca her gün 400 mg'dır.

makrolidler

Anjina'nın etken maddesi, penisilinler ve sefalosporin gruplarından beta-laktaz ile antibiyotiklere dayanabiliyorsa, tedavi makrolidlerle gerçekleştirilir. Böyle bir hastalığa karşı daha yüksek etkinliğe sahiptirler. Antibiyotik-makrolidlerin dezavantajı, sindirim bozuklukları ile tedavinin sıklıkla eşlik etmesidir. Bu nedenle, hastanın penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjisi varsa kullanılır. Makrolidlerin, daha fazla bütçe seçeneği Azitromisin ve Eritromisin'dir. Bu ilaçların analogları da vardır.

sumamed

Pürülan boğaz ağrısı için bu antibiyotikler çeşitli şekillerde kullanılabilir:

İlacın ikinci formu, bir toz temelinde hazırlanan ve infüzyonlar için kullanılan bir çözelti için gereklidir. Bu antibiyotiğin ana bileşeni dihidrat azitromisin'dir. Madde protein üretimini baskılayarak patojen ile savaşır. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar veya 45 kg ağırlığında bir kerelik 500 mg'lık bir kullanım gösterilir. Angina'yı tedavi etmek için üç günlük bir tedavi süreci geçirmeniz gerekir. Fiyatı 500 r.

klatsid

Makrolid grubunun bir başka antibiyotiği, klaritromisin gibi bakterisidal bir maddeye dayanmaktadır. Salım biçimleri arasında haplar, liyofilizat ve toz bulunur. Rejeksiyon günde iki kez 250 mg alım miktarına dayanmaktadır. Daha ciddi vakalarda, doz 2 kat arttırılır ve ilaca 2 hafta kadar devam edilir. Maliyeti yaklaşık 600 ruble.

Anjinalı çocuklar için antibiyotikler

Çocuklar için antibiyotik tedavisinin reçetelenmesindeki zorluk, bebeklerin kapsül veya büyük tablet kullanamamasıdır. Ek olarak, doz doğru bir şekilde eşleştirilmelidir. İlaçların çoğu 6 aylıktan itibaren çocuklar için kullanım izni ile düzenlenir, ancak yeni doğan bebekler için bile uygun olanlar da vardır. Çocuklarda anjina için antibiyotikler kullanılır ve yerel:

 1. Fusafungin veya Bioparox, ona dayalı - boğaz için bir antibiyotik ile bir sprey. Çocukları 2,5 yaşından itibaren enjekte etmek için önerilir. 6 saat aralıkları gözlemleyerek, günde 4 kez tekrarlayın. 10 gün boyunca tedaviye devam edin.
 2. Gramisidin, 20-30 dakika içinde birbiri ardına 2 parça halinde rassevat olması gereken, tablet şeklinde boğaz için lokal bir antibiyotiktir. Tekrarlama prosedürü günde 4 kez gereklidir.

Pürülan anjina için antibiyotikler, lokal tedavi ve antiseptik ilaçların yardımıyla eşlik edebilir:

 1. Hexoral - 3 yaşından itibaren aerosol. 1-2 saniye boyunca doğrudan ağız veya boğaz içine enjekte edilir.
 2. Lugol - iyot bazlı bir sprey. Solunum yollarının kronik enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. İlaç tüm gün boyunca 4-6 kez oral veya farengeal mukoza ile sulanır.
 3. Lizobakt - resorpsiyon için tablet şeklinde mevcut bir yerel antiseptik. 3 yıl izin - günde 3 adet. Daha büyük çocuklar için, yani 7 ila 12 yıl arasında - 4 tablet.
 4. Furacilin - boğazın durulanması için bir çözelti hazırlanmasında kullanılan tabletler.

süspansiyonlar

Çocuklarda pürülan anjina nasıl tedavi edilir? Çocuğun yutulması daha kolay olan süspansiyonun kıvamında antibiyotik kullanmak gereklidir. Bu fonksiyonla, süspansiyonu hazırlamak için toz formundaki preparasyonlar gereklidir. Yeni doğmuş bebekler için Amoksiklav, Klamosar, Amoksiklav + Klavulanik asit gibi antibiyotiklere izin verilir. Bu ilaçlar, bir beta-laktamaz inhibitörü olan penisillere işaret eder. 3 aylıktan itibaren bebekler, yarım yıl - Sumamed ve 3 yıl - Amosin ile Augmentin verilebilir. Sadece bu ilaçlar toz halinde alınırsa.

tabletler

Bugün, bu tabletler sadece yutulmasıyla alınmayan üretilmektedir. Bazıları bir şurup yapmak için 20 ml'de çiğnenebilir veya çözülebilir. Bu gibi antibiyotikler şunları içerir:

 1. Josamycin ve onun analog Wilprafen Solutab. Makrolidlerdir ve ağırlığı 10 kg'ın üzerinde olan çocuklar için izin verilir.
 2. Flemoxin Solutab - penisilin, doğumdan izin verilir. Daha büyük çocuklar için önerilen bir analoğu var - 3 ay. İlacın adı Flemoclav Solutab'dır.

Anjinalı çocuklarda penisilin

Daha fazla öğreneceksiniz:

Anjinada penisilin ne kadar etkilidir; Çocuklarda ve yetişkinlerde anginada penisilin nasıl doğru uygulanır? Ilacı dikmek için gerekli mi; Bu antibiyotiğin hamile kadınlara ve emziren annelere uygulanmasının mümkün olup olmadığı.

Etkileyici yaşına rağmen, penisilin anjinin tedavisi için en sık kullanılan antibiyotiklerden biri olmaya devam etmektedir. Diğer ailelerin çok sayıda benzerleri ve antibiyotikleri bile, hangi eczacıların penisilin eksikliklerini atlatmaya çalıştıkları ve tecrit ettikleri, onu tıbbi uygulamalardan uzaklaştıramaz. Anjinadaki penisilin, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda yaygın olarak kullanılmasına rağmen, kullanımı bazı zorluklar ve sınırlamalar ile ilişkilidir.

İlk antibiyotik molekülünün üç boyutlu modeli - penisilin

Anjinadaki penisilin etkinliği

Penisilin, bakterisidal antibiyotik anlamına gelir. Enfeksiyona girerse, hızlı ölümüne yol açan bakterilerin hücre duvarlarının sentezine ve restorasyonuna müdahale eder. Bu sebeple penisilin çok hızlı hareket eder ve bunu aldıktan sonra düzelme belirtileri ilk enjeksiyondan sonraki ilk 24 saat içinde hastalar tarafından not edilir.

Başlangıçta, penisilin etkili bir ikisi anjin patojenleri tahrip - ve Streptokok ve Stafilokok ve bu nedenle hemen hekimler cephanelik kendi tanıtım kullandıktan sonra etkin bir şekilde tüm durumlarda boğaz ağrısını tedavi etmek.

Bugüne kadar, çoğu durumda, stafilokok hastalığı penisiline dirençlidir, çünkü bu antibiyotiğin kullanımı onyıllardır ona karşı direnç geliştirmeyi başarmıştır.

Aynı zamanda, stafilokokal angina, vakaların% 10'unda ortalama olarak ortaya çıkar, diğer bir% 10'unda ise karışık stafilokok ve streptokok enfeksiyonu meydana gelir. Bu, anjinaya sahip penisilin, beş vakadan yaklaşık birinde etkisiz olabileceği anlamına gelir. Diğer durumlarda, çocuklar ve yetişkinler için anjina için bu antibiyotik yeterince etkilidir.

Bakteriyel anjinanın etkenleri streptococcus ve staphylococcus aureus'dur.

Penisilin de atipik gonokokal anjina durumunda etkilidir. Bir hastalığın daha Biraz da bu yüzden tanı kendisi yerleştirilir az gerçekte olur: gonokok kaynaklanan boğaz ağrısı başarıyla bu aracı kullanarak tedavi edilir strep ve teşhisinde bile hekim hatasına çok benzer.

Bazı ülkelerde, bugün, streptokok enfeksiyonuna karşı penisilinin kullanımının başarısız olduğu vaka sayısında bir artış söz konusudur. Örneğin, vakaların% 28'e Almanya'da bazı şehirlerde penisilin kullanımı çalışmıyor ve bazı yazarlar bile penisilinin başarısız uygulamanın birkaç gün diğer antibiyotikler tarafından değiştirilmesi gerekir sonra her üç durumda olan 35-38%, düşündürmektedir.

Gonococcus, gonore nedenidir, eğer boğaza girerse, gonokokal anjinaya neden olabilir

(Daha sık kutlanmaktadır rağmen) streptococcus'un hazırlanmasına stabilitesi genellikle bağlı değildir, ve bademcik dokularda oldukça streptokok ile birlikte inflamasyona neden ama penisilin parçalayan enzimler oluşturmayan diğer bakteriler vardır. Bu nedenle, bu bakteriler, (normal olarak patojenik olmayan stafilokok veya Haemophilus influenzae) anjin antibiyotik, ikaz korumak için.

İlginç bir şekilde, bademciklerin daha fazla iltihaplanması (anjina ile ilişkili olmasa bile), daha çok bakteri-kopatojen içerirler ve özellikle angina penisilin ile iş yapma olasılığı o kadar fazla değildir.

Enfeksiyonun etken maddesinin penisiline dirençli olup olmadığı nasıl belirlenir?

Hastanın stabilitesini belirlemek için bademciklerden bir mukus smearı alır ve bakteriyolojik bir çalışma yürütür. Analizin sonuçlarına göre hangi bakterinin anjinaya, hangi antibiyotiğe duyarlı olduğu ve neyin stabil olduğu bilinir. Böyle muayene birkaç gün sürer ve zaman olamaz ağır hastalığı halinde, hekim tipik harika olasılığı bile dirençli bakteriler üzerinde hareket edecek antibiyotik atar - klavulanik asit, makrolid antibiyotik ailesi ve diğerleri ile amoksisilin karışımı. Bu, tedaviye hızlı bir şekilde başlamanızı sağlar ve çoğu durumda kurtarma sağlar.

Bademciklerden bir yayma anjin patojeni tespit etmek için yardımcı olacaktır, ancak, analiz sırasında, çoğu durumda, hastalık tedavi edilebilir

Penisilin avantajları ve dezavantajları

Penisilin, birçok daha modern antibiyotik ile başarılı bir şekilde rekabet ettiği için çeşitli avantajlara sahiptir. Bu olumlu nitelikler arasında:

Düşük fiyat - enjeksiyon için çözüm için penisilin tuzları şişe başına 5-6 ruble maliyeti ve tüm tedavi süreci için ilacın maliyeti yaklaşık 150-200 ruble; Kullanılabilirlik - temelde penisilin tuzları ve preparatları herhangi bir eczaneden alınabilir;

Neredeyse tüm eczanelerde enjeksiyon için penisilin mevcuttur

Yüksek hızlı hareket - intramüsküler enjeksiyondan sonra, 30-40 dakika sonra dokulardaki aktif maddenin maksimum konsantrasyonuna ulaşılır ve birkaç saat içinde ilk iyileşme belirtileri ortaya çıkar (eğer penisilin belirli bir patojene karşı etkili ise); Küçük bir sayı ve yan etkilerin nadir görülmesi, hastanın bağırsak mikroflorası için nispi güvenlik; İlacın iyi bilgisi ve öngörülebilirliği.

Öte yandan, penisilin eksiklikleri eczacıların daha mükemmel analoglar geliştirmeye yönelik sürekli çabalarını gerektirmektedir. Penisilin ana dezavantajları şunlardır:

Karışık enfeksiyonlarda kullanılmasını zorlaştıran birçok bakteri tarafından penisiline karşı yüksek direnç; Midede ayrılma, çünkü penisilin sadece enjekte edilebilir. Anjina tedavisi için gluteus kasında intramüsküler enjeksiyonlar kullanılır ve bu nedenle penisilin esas olarak kalifiye personel tarafından hastanelerde kullanılır;

Penisilin enjeksiyonları için en uygun yer gluteus kasındadır.

Enjeksiyonların ağrılılığı (penisilin tuzu çözeltisi, hoş olmayan hisleri arttıran), yerlerinde hematom oluşumu ve infiltratların oluşmasını engeller. Bu nedenle, çocuklarda anginada penisilin yetişkinlere göre daha az yaygındır - bir çocuğun doktor korkusunu geliştirme riski vardır.

Penisilin spesifik bir özelliği, vücuttan hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır. Enjeksiyondan 3-4 saat sonra, maddenin büyük kısmı vücuttan çıkarılır ve enjeksiyon tekrarlanmalıdır. Bu eliminasyon oranının hem olumlu hem de olumsuz yanları vardır. Dezavantajı, sıklıkla (ve sonuç olarak - yatarak tedavi ihtiyacının) enjeksiyonların tekrarlanması gerekliliğidir, artı - yan etkiler meydana gelirse terapiyi hızlı bir şekilde durdurabilme becerisidir.

Penisilin, özellikle de prokain ve benzatin tuzlarının diğer preparatları, tam tersine, vücutta çok uzun bir mevcudiyete sahiptirler, dolayısıyla anjinin komplikasyonlarını önlemek için kullanılırlar.

Penisilin preparatları

Bugün, çok sayıda penisilin preparatı piyasada. Aynı zamanda farklı şekillerde antibiyotik iki farklı kimyasal formda bulunur:

Benzilpenisilin potasyum tuzu; Benzilpenisilin sodyum tuzu.

Bu formda penisilin eczanelerde satılmaktadır.

Benzilpenisilin prolin ve benzatin tuzları da aktif olarak kullanılmaktadır, fakat farklı bir farmakokinetiğe sahiptirler ve boğaz ağrısı komplikasyonlarını önlemek için uzun etkili bicillinlerin bileşiminde kullanılırlar.

İşte sadece penisilinin ana ilaçları:

Bicillins - Bicillin-1, Bicillin-3, Biillin-5, Retarpen, Extensillin Kapitsillin; Angintsillin; NovoPen; Kratsillin; Kristatsillin; Pradupen; Farmatsillin; Lanatsillin; Falapen...

Penisilinin prokain tuzları bikillinlerin bileşiminde kullanılır.

... ve diğerleri. Temel olarak, hepsi ithal araçlardır, bazıları bugün üretilmez. Ülkemizde enjeksiyonlar genellikle özel şişelerde ambalajlanmış benzinpenisilin tuzları kullanıyor.

Uygulama kuralları

Boğaz ağrısı tedavisinde penisilin preparatları kas içi gluteus kasına, bazen intravenöz olarak (sadece sodyum tuzu) enjekte edilir. Anjina tedavisi için bu ilaçların dozları aynıdır.

Anjina 4-6 enjeksiyon için günde 3-6 milyon adet (yaklaşık 1.8-3.6 g) miktarında reçete edildiğinde. Hastalığın şiddetine bağlı olarak doktor tarafından belirli bir miktar reçete edilir.

Enjeksiyon, penisilini vücuda enjekte etmenin ana yoludur.

Çocuklar için anginada penisilin, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 50-150 bin birim miktarında reçete edilir. Toplam doz 4-6 enjeksiyona bölünmüştür. Kural olarak, altı aydan 2 yıla kadar olan çocuklar için, tek doz 240-250 mg, 2 ila 6 yıl - 300-600 mg, 7-12 yıl - 500-900 mg.

Tedavide, enjeksiyon yapılmadan enjeksiyon sıklığına dayanmak çok önemlidir. Penisilin ile anjinin genel seyri yaklaşık 10-12 gün olmalı, ancak bir haftadan az olmamalıdır. Eğer bir komplikasyon şüphesi varsa, doktor tedaviyi 21 güne kadar uzatabilir veya bicillin profilaksisi için bir tedavi önerebilir.

Anjina komplikasyonlarının gelişmesi ile tedavinin ya da düzensiz enjeksiyonun erken sona ermesi yatmaktadır.

Penisilin boğaz ağrısına karşı yardım etmezse ne olur?

Belirli bir durumda penisilin belirgin verimsizliği ile, diğer grupların antibiyotiklerle - makrolidler, sefalosporinler, bazen - linkoamidler ile yer değiştirir. Bazen, yardımcı bileşenler, klavulanik asit veya sulbaktam ile antibiyotik bazlı penisilin ajanları etkili olabilir. Bu durumda, penisilinin eyleminin açık belirtileri birkaç saat içinde, kesin olarak - 1-2 günlük tedaviden sonra ortaya çıkmalıdır. Pratik, etkili tedavinin hastalığın ilk 9 günü içerisinde başlaması halinde, anjinin çok nadiren komplike olduğunu göstermektedir. Buna göre, bir doktora zamanında erişim ile penisilini delmeye gayret etmek mükemmeldir ve eğer yardımcı olmamışsa - başka bir ilacı reçete edin.

Güvenlik, yan etkiler ve kontrendikasyonlar

Penisilin uygulandıktan sonra ana yan etkiler alerjidir ve bazı durumlarda çok şiddetli olabilir. Genellikle böyle bir dizi semptom gösterirler:

Vücudun her yerinde deri üzerinde döküntüler; bronkospazm; Sıcaklık artışı; Eozinofili.

Eozinofil modeli - vücudun bakterilerle savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerinin türü

Ayrıca, penisilin tedavisinde, kalp ritmi bozuklukları (potasyum tuzu, kalp krizine, miyokardiyal pompalama fonksiyonunda bir azalmaya yol açabilir) mümkündür. Ek olarak, potasyum tuzu bazen hiperkalemiye neden olur.

Şiddetli yan etkilerin gelişmesiyle penisilin genellikle diğer gruplardan antibiyotiklerle değiştirilir.

Gebelikte, penisilin başka bir antibiyotik kullanımı gözetiminde devam ederse, bir doktor tarafından reçete edilebilir. Doktor, ilaca maruz kalma riskinin fetüse olan oranını ve boğaz ağrısı tehlikesini çok doğru bir şekilde tahmin etmelidir. Penisilin plasental bariyere nüfuz eder, ancak fetus üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Gebeliğin ilk aylarında, gerçek penisilin kullanımı, uterusun kasılma aktivitesini artırabilir ve spontan abortus riskine neden olabilir. Diğer penisilinler - amosisilin, ampisilin - daha güvenlidir.

Kural olarak, penisilini uygularken, bebeği bir süt formülüne transfer etmek gerekli değildir.

Emzirme döneminde penisilin uygulanırken, emzirme genellikle kesintiye uğramamaktadır. Penisilin anne sütüne ve çocuğun sindirim kanalına nüfuz eder, ancak sindirim sisteminden emilmediği için bebeğin vücudu üzerinde sistemik bir etkisi yoktur. Disbakteriyoz gelişmesi durumunda, doktor ya penisilin yerini alabilir ya da bağırsak mikroflorasını düzeltmek için çocuğa reçete yazabilir.

Çocuklarda anjinadaki penisilin, doğumdan beri uygulanabilir, ancak sadece doktorun sıkı kontrolü altında yapılabilir. Bu durumda mide ve bağırsakta, düşmez ve sonuç olarak, alerji ve disbakteriyoz nadiren neden olur.

Eğer durum annenin antibiyotiği aldığı süre boyunca emzirmeyi kesmek için gerekli ise, bu çocuk için oldukça acısız bir şekilde yapılabilir ve bir aradan sonra, emzirme geri yüklenir. Bu arayı ayrı bir makalede ayrıntılı olarak tartıştık.

Seçim kuralları: penisilin reçete edildiğinde ve ne zaman - diğer antibiyotikler

Penisilin enjeksiyonlarına bir alternatif - penisilin enjeksiyonlarına bir alternatif

Bugün dünya penisilin enjeksiyonu giderek kendi meslektaşları dayalı hapları ve diğer ağız hazırlıkları alarak yerine edilmektedir baştan - amoksisilin, ampisilin - yanı sıra antibiyotik diğer gruplara - cefadroxil, eritromisin, josamisin. ağrılı enjeksiyon ruhunu kesmemeye ve bir doktorun korkuya neden olmayacak şekilde bu çocuklarda boğaz ağrısı için öncelikle yapılır. Ayrıca, doktor, aşağıdaki nedenlerle boğaz ağrısı penisilin diğer antibiyotikleri tercih edebilir:

tablet veya hastaları kendileri veya ebeveynleri evde tutabilir çözünür toz tedavi şeklinde antibiyotik yardımıyla - bir hastanede gerçekleşmesi ve anjina hastayla genel olarak iyi olsun evde hissetmek daha iyi olurdu değil çok önemlidir; penisilin angina tanımlanan ya da şüphelenilen bir patojen direnci. Yakın zamanda hastalığın tedavi edilir, örneğin, o zaman nüks veya bakposev açık bir direnç göstermiştir;

Antibiyotik ile numunenin çevresindeki çemberin büyüklüğü ne kadar büyükse, ajan bakteriler üzerinde daha etkilidir.

Doktor kabul ederse farklı bir antibiyotik daha etkili olacaktır. Örneğin, aynı amoksisilin alımı enjeksiyondan sonra penisilin yaklaşık olarak aynı hız ve verimliliğini çalışmaya başlar, ama amoksisilin uzun süreli kullanımda tercih çünkü yavaş gövdeden çekilmez.

Ve tam tersi, penisilin kendisi ile anjina doktorları böyle durumlarda atama yapmayı tercih ederler:

Hastalara uyumsuzluk şüphesi var. Örneğin, tedavi bir ceza koloni veya psikiyatri hastanesinde gerçekleştirilir; Yatarak tedavi ne zaman - daha kolay ve istenilen dozu kolayca muhafaza etmenizi sağlar; Hasta tablet veya süspansiyon içemez - bilinçsiz, boğazı çok şişmiş veya şişmiş;

Bademciklerin anjina ile iltihaplanması, tabletleri yutmayı zorlaştırabilir

Bir alternatif ve sınırlı bir ilaç grubunun yokluğunda (örneğin, alanda).

Ayrıca, penisilin prokain veya benzatin tuzu formunda ve aynı zamanda (bicillin formunda) bunların karışımları şeklinde, anjinin komplikasyonlarının önlenmesi ve ilacın tekrar tekrar uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda reçete edilir. Ayrı bir makalede bikillin kullanımı hakkında ayrıntılı olarak konuştuk.

Anjina ile penisilin sıklıkla kullanılır ve bir doktor tarafından reçete edildiği zaman, çoğu durumda hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur; Penisilin sadece bir enjeksiyon olarak kullanılabilir. "İçemez"; Penisilin ile tedavinin dozu ve süresi hastalığın şiddeti ve hastanın durumu dikkate alınarak sadece bir doktor tarafından reçete edilir.

Video: Doktor nasıl bir antibiyotik seçer?

Anjina ile ampisilin penisilin daha iyidir. Her şeyden önce, ampisilin daha kullanışlıdır: almanızı sağlayan şekillerde mevcuttur...

Penisilin üzerine şeker dökün ve anjinden içmek kesinlikle işe yaramaz. Penisilin, mideye girmek neredeyse tamamen bölünmüş ve...

Boğaz ağrısına karşı penisilinli bir bal çözeltisinin tarifi pratik olarak işe yaramaz. Bu tarifi için çözüm çok basit hazırlanmıştır: Birkaç...

Penisilin (benzilpenisilin), bir kişinin laboratuarda izole edebileceği antibiyotiklerden biriydi. O andan beri penisilinler grubu bakteriyel hastalıkların uygulanmasında en yaygın hale gelmiştir. Ve bugün, birçok başka antibakteriyel ilaç grubunun bulunmasına rağmen, penisilin birçok enfeksiyonun tedavisinde çok popüler bir araç olmaya devam etmektedir.

Penisilin, birçok penisilin çeşidini sentezleyebilen penicillium mantarının yaşam aktivitesinin ürünü olan doğal bir antibiyotiktir.

Tıp bilim adamları, sırasıyla, büyük bir antimikrobiyal etki, daha iyi biyoyararlanım (vücut tarafından sindirilebilirlik) ve güvenlik içeren yeni yarı sentetik ilaçları icat ederek penisilin yapısını geliştirmeye çalışıyor.

Penisilin ilk türevi ilaç Ampisilin'di. Penisilinden farklı olarak, daha geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptir ve midede bozulmaz, bu nedenle oral olarak kullanılabilir (kelimenin tam anlamıyla - "ağızdan"). Penisilin esas olarak intravenöz yoldan, endolumbik olarak (spinal kanal içine enjekte edilir) veya inhalasyon yoluyla intramüsküler yoldan enjeksiyonla uygulanır.

Penisilin ilaçlarının kullanımı

Tüm penisilinler gibi Ampisilin mikrobun hücre duvarını yok ederek antibakteriyel etki gösterirler. vb solunum yolu enfeksiyonları (koklar ve çubuklar), idrar yolu, yumuşak doku, deri, her iki antibiyotik oldukça geniş kapsamı patojenleri büyük çoğunluğunda preparatlar zararlı etkisi -.. akciğer ve plevra, sepsis ve septisemi enfeksiyon (bakteriyel kan zehirlenmesi şekilleri) menenjit, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan ve diğer hastalıklar.

Dikkat lütfen! Tavsiye ediyoruz

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza tedavisi ve önlenmesi için Elena Malysheva, Rus bilim adamlarından etkili bir Bağışıklık ilacı önermektedir. Eşsiz ve en önemlisi% 100 doğal bileşimi nedeniyle, ilaç anjin, soğuk algınlığı ve bağışıklık tedavisinde son derece yüksek bir etkinliğe sahiptir.

Malysheva metodolojisi hakkında bilgi edinin...

KBB pratiğinde penisilin ve ampisilin iltihaplanma için kullanılır; bunlar arasında pürülan, sinüs, orta kulak, bademcikler, boğaz, farinks, larinks yer alır. Bu ilaçlar ayrıca kızıl ve difteri için de etkilidir.

Streptokoklara ve stafilokoklara karşı yüksek aktivite, anjinada her iki ilacın da kullanılmasının temel nedenidir.

Ampisilin dahil olmak üzere penisilin serileri, tercih edilen anjina ilaçları ile ilgilidir, yani bu hastalığın tedavisi için randevuları en uygun olarak kabul edilir.

Belirtilen menşeli olmayan veya karışık mikrofloranın neden olduğu anjina ile Ampisilin, daha fazla bakteri çeşidi üzerinde zararlı bir etki olarak kullanılması tercih edilir.

Penisilin ve Ampisilin, enzim penisilinaz üreten bakterilerin suşlarını (çeşitleri) etkilemez. Bu enzim, penisilleri yok edebilir ve bazı mikroorganizmalar, antibiyotiklerin bunlara karşı yaygın olarak kullanılmasına tepki olarak bunu üretmeyi öğrenmiştir.

Başka bir deyişle, bakteriler antibakteriyel tedaviye dirençli hale gelmiştir. Bu dirençli mikroorganizmalar, örneğin, bazı stafilokokları içerir.

Penisilin veya Ampisilin tedavisinin anjinada etkili olup olmadığını belirlemek için, patojenin ilaca olan duyarlılığını kontrol etmek önerilir.

Bu, bir besiyerinde bademcikler ve farenksinden mukus ekleyerek, üzerinde bir bakteri kültürü oluşturarak ve üzerinde seçilmiş olan antibiyotiğin etkisini kontrol ederek yapılır.

Bu tür bir araştırma, 2-3 gün sürer, ve toplantı veya anjin ve ağız ve boğazda diğer enfeksiyon ve enflamatuvar hastalıklar için bir tedavi tayin için acil ihtiyaç olasılığı yokluğunda, antibiyotikler (tıbbi tavsiye ve istatistiksel verilerine göre) deneysel olarak tayin edilebilir.

Bununla birlikte, ampirik olarak öngörülen tedaviden bir iyileşme olmadığında, 3-5'inci günde, antibiyotik, kapsamlı bir antibakteriyel madde alımına dönüştürülmeli veya değiştirilmelidir.

Serbest bırakma şekli ve kullanım şekli

Dozaj, oral uygulama için formları üretilen ampisilin - kullanım ya da sıvı bir miktar su ile karıştırılır ve tabletler, kapsüller (250 mg), süspansiyon için tozlar, ve tozlar yıkamak için.

Take Ampicillin, yiyecek alımından bağımsız olabilir. Angina doktorları ile yetişkinler günde 4 ila 6 resepsiyona bölünmüş, ilacın 2-3 g reçete. Tek bir doz genellikle 0,5 g'dır (2 tablet veya kapsül). Tedavi 5 gün ila 2-3 hafta arasında ve doktor kararıyla - daha uzun süre gerçekleştirilebilir.

Bizim okuyucu incelemesi - Olga Solotvina

Son zamanlarda, evde soğuk algınlığı, anjina, farenjit ve diğer birçok hastalığın tedavisi ve önlenmesi için 25 bitki ve 6 vitamin içeren doğal Bağışıklık ürününü tanımlayan bir makale okudum.

Herhangi bir bilgiye güvenmek için kullanılmamıştım, ancak bir paket kontrol edip sipariş verdim. Boğaz ağrısı ile komplike bir soğuk sadece birkaç gün geçti. Artık önlemek için içtik, sonbahar için hazırlanıyoruz. Sen ve sen, ve eğer ilgilenirsen, aşağıdaki link bir yazıdır.

Çocukların dozu, hastanın ağırlığı, yaşı, şiddeti göz önüne alınarak ayrı ayrı hesaplanır. Günde 100 mg / kg'lık günlük dozda anjina ve kızıl ateşi olan çocuklar için ampisilin önerilir.

Çocuklar için antibiyotikler günde 4-6 kez verilir. vücuttaki penisilin kanda ve dokularda ilaç konsantrasyonunun yeterli bir seviyede muhafaza edilmesi için, dinlenmeye değildir ve hızlı bir şekilde böbreklerden salgılanan gerçeğine gibi sık doz ihtiyacı gün boyunca antibiyotik tekrar birkaç kez gereklidir.

Penisilin, serbest bırakma biçimleri ve uygulama yöntemleri ile çeşitli çeşitlere sahiptir:

Benzatin benzilpenisilin'dir. Bu ilaç penisilin uzun süreli eylem. Enjeksiyon için kuru bir madde olarak salınır. İlacın şişeleri bir çözücü ile tamamlandı. Bu ilacı sadece kas içi enjeksiyonla uygulayabilirsiniz. Benzilpenisilin potasyum tuzu. Bu viallerde mevcuttur ve bir aerosol şeklinde inhalasyon ile deri altından, kas içinden uygulanabilir. Benzilpenisilin sodyum tuzu. Şişelerde intramüsküler ve intravenöz uygulama için bir dozaj formu vardır. Benzilpenisilin novokain tuzu. Antibiyotik uzamış aksiyon, şişelerde mevcuttur ve sadece kas içi enjeksiyon için tasarlanmıştır.

Penisilin grubunun, boğazın bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde hazırlıkları

Penisilin (benzilpenisilin), bir kişinin laboratuarda izole edebileceği antibiyotiklerden biriydi. O andan beri penisilinler grubu bakteriyel hastalıkların uygulanmasında en yaygın hale gelmiştir. Ve bugün, birçok başka antibakteriyel ilaç grubunun bulunmasına rağmen, penisilin birçok enfeksiyonun tedavisinde çok popüler bir araç olmaya devam etmektedir.

Penisilin, birçok penisilin çeşidini sentezleyebilen penicillium mantarının yaşam aktivitesinin ürünü olan doğal bir antibiyotiktir.

Tıp bilim adamları, sırasıyla, büyük bir antimikrobiyal etki, daha iyi biyoyararlanım (vücut tarafından sindirilebilirlik) ve güvenlik içeren yeni yarı sentetik ilaçları icat ederek penisilin yapısını geliştirmeye çalışıyor.

Penisilin ilk türevi ilaç Ampisilin'di. Penisilinden farklı olarak, daha geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptir ve midede bozulmaz, bu nedenle oral olarak kullanılabilir (kelimenin tam anlamıyla - "ağızdan"). Penisilin esas olarak intravenöz yoldan, endolumbik olarak (spinal kanal içine enjekte edilir) veya inhalasyon yoluyla intramüsküler yoldan enjeksiyonla uygulanır.

Penisilin ilaçlarının kullanımı

Tüm penisilinler gibi Ampisilin mikrobun hücre duvarını yok ederek antibakteriyel etki gösterirler. vb solunum yolu enfeksiyonları (koklar ve çubuklar), idrar yolu, yumuşak doku, deri, her iki antibiyotik oldukça geniş kapsamı patojenleri büyük çoğunluğunda preparatlar zararlı etkisi -.. akciğer ve plevra, sepsis ve septisemi enfeksiyon (bakteriyel kan zehirlenmesi şekilleri) menenjit, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan ve diğer hastalıklar.

KBB pratiğinde penisilin ve ampisilin iltihaplanma için kullanılır; bunlar arasında pürülan, sinüs, orta kulak, bademcikler, boğaz, farinks, larinks yer alır. Bu ilaçlar ayrıca kızıl ve difteri için de etkilidir.

Streptokoklara ve stafilokoklara karşı yüksek aktivite, anjinada her iki ilacın da kullanılmasının temel nedenidir.

Ampisilin dahil olmak üzere penisilin serileri, tercih edilen anjina ilaçları ile ilgilidir, yani bu hastalığın tedavisi için randevuları en uygun olarak kabul edilir.

Belirtilen menşeli olmayan veya karışık mikrofloranın neden olduğu anjina ile Ampisilin, daha fazla bakteri çeşidi üzerinde zararlı bir etki olarak kullanılması tercih edilir.

Penisilin ve Ampisilin, enzim penisilinaz üreten bakterilerin suşlarını (çeşitleri) etkilemez. Bu enzim, penisilleri yok edebilir ve bazı mikroorganizmalar, antibiyotiklerin bunlara karşı yaygın olarak kullanılmasına tepki olarak bunu üretmeyi öğrenmiştir.

Başka bir deyişle, bakteriler antibakteriyel tedaviye dirençli hale gelmiştir. Bu dirençli mikroorganizmalar, örneğin, bazı stafilokokları içerir.

Penisilin veya Ampisilin tedavisinin anjinada etkili olup olmadığını belirlemek için, patojenin ilaca olan duyarlılığını kontrol etmek önerilir.

Bu, bir besiyerinde bademcikler ve farenksinden mukus ekleyerek, üzerinde bir bakteri kültürü oluşturarak ve üzerinde seçilmiş olan antibiyotiğin etkisini kontrol ederek yapılır.

Bu tür bir araştırma, 2-3 gün sürer, ve toplantı veya anjin ve ağız ve boğazda diğer enfeksiyon ve enflamatuvar hastalıklar için bir tedavi tayin için acil ihtiyaç olasılığı yokluğunda, antibiyotikler (tıbbi tavsiye ve istatistiksel verilerine göre) deneysel olarak tayin edilebilir.

Bununla birlikte, ampirik olarak öngörülen tedaviden bir iyileşme olmadığında, 3-5'inci günde, antibiyotik, kapsamlı bir antibakteriyel madde alımına dönüştürülmeli veya değiştirilmelidir.

Serbest bırakma şekli ve kullanım şekli

Dozaj, oral uygulama için formları üretilen ampisilin - kullanım ya da sıvı bir miktar su ile karıştırılır ve tabletler, kapsüller (250 mg), süspansiyon için tozlar, ve tozlar yıkamak için.

Take Ampicillin, yiyecek alımından bağımsız olabilir. Angina doktorları ile yetişkinler günde 4 ila 6 resepsiyona bölünmüş, ilacın 2-3 g reçete. Tek bir doz genellikle 0,5 g'dır (2 tablet veya kapsül). Tedavi 5 gün ila 2-3 hafta arasında ve doktor kararıyla - daha uzun süre gerçekleştirilebilir.

Çocukların dozu, hastanın ağırlığı, yaşı, şiddeti göz önüne alınarak ayrı ayrı hesaplanır. Günde 100 mg / kg'lık günlük dozda anjina ve kızıl ateşi olan çocuklar için ampisilin önerilir.

Çocuklar için antibiyotikler günde 4-6 kez verilir. vücuttaki penisilin kanda ve dokularda ilaç konsantrasyonunun yeterli bir seviyede muhafaza edilmesi için, dinlenmeye değildir ve hızlı bir şekilde böbreklerden salgılanan gerçeğine gibi sık doz ihtiyacı gün boyunca antibiyotik tekrar birkaç kez gereklidir.

Penisilin, serbest bırakma biçimleri ve uygulama yöntemleri ile çeşitli çeşitlere sahiptir:

 1. Benzatin benzilpenisilin'dir. Bu ilaç penisilin uzun süreli eylem. Enjeksiyon için kuru bir madde olarak salınır. İlacın şişeleri bir çözücü ile tamamlandı. Bu ilacı sadece kas içi enjeksiyonla uygulayabilirsiniz.
 2. Benzilpenisilin potasyum tuzu. Bu viallerde mevcuttur ve bir aerosol şeklinde inhalasyon ile deri altından, kas içinden uygulanabilir.
 3. Benzilpenisilin sodyum tuzu. Şişelerde intramüsküler ve intravenöz uygulama için bir dozaj formu vardır.
 4. Benzilpenisilin novokain tuzu. Antibiyotik uzamış aksiyon, şişelerde mevcuttur ve sadece kas içi enjeksiyon için tasarlanmıştır.
 • 2 yıla kadar - kilogram başına 20-30 bin adet (günde)
 • 2-6 yaş - günde 250 bin adete kadar
 • 7-14 yıl - günde 500 bin adete kadar

Özel talimatlar

Penisilinler, diğer herhangi bir antibiyotik gibi, doktorun talimatlarına uyulmalıdır. Bakterilerin etkin kontrolü için, uygulama sıklığını, dozu ve tedavi zamanlamasını gözlemlemek çok önemlidir. Penisilinlerin küçük dozlarda veya kısa bir terapötik yolla kullanılması, enfeksiyonu tamamen ortadan kaldıramaz, aksine, kronik bir hastalığa geçmesine veya bakterilerin antibakteriyel tedaviye direncini oluşturmasına yardımcı olur.

Bakteriyel mikroflorayı aktif olarak bastırmakla Penicillin, fırsatçı mantarların yaşam alanlarını serbest bırakır.

Her şeyden önce, bu bir kişinin mukoza zarının kandidiyazına neden olan mantarlar tarafından kullanılır.

Dahası, mantar lezyonu, özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve ciddi şekilde zayıflamış bağışıklığı olan kişilerde, tedaviye aynı zamanda çok hızlı bir şekilde gelişebilir.

Antibiyotiklerin bu tür olumsuz etkilerini önlemek için B vitaminleri, askorbik asit ve antifungal ajanların (örneğin, flukonazol) atanması endikedir.

Penisilinler plasenta bariyerini ve anne sütüne nüfuz eder, çocukta alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle hamile ve emziren kadınların tedavisi için önerilmemektedir. Dikkatle, böbrek hastalığı olan kişilerde ve alerjiye yatkınlık durumunda boğaz hastalıklarının tedavisi için penisilinler kullanımına yaklaşmanız gerekir.

Penisilinler düşük toksik antibiyotiklere aittir, fakat aynı zamanda birçok yan etkisi vardır. En tehlikeli, anafilaktik şok da dahil olmak üzere anlık alerjik reaksiyonlardır, bu da vakaların% 10-20'sinde acil bakımın yokluğunda ölümle sonuçlanır.

Sık alerjik reaksiyonların, deride ve mukozada, ürtikerde döküntü vardır. Ayrıca, vücut ısısı yükselebilir, eklem ağrısı, baş ağrısı. Sindirim sisteminin penisilin tedavisindeki bölümünde, bulantı, kusma, ishal nedeniyle rahatsız olabilir.

Yan etkilerin ortaya çıkması ve bir antibiyotiğe daha çok alerjik reaksiyon göstermesi ilacı almayı durdurmak ve hemen bir doktora danışmak için bir bahane.

Bir hastanın penisilin ve türevlerine karşı toleranssız olduğu tespit edilirse, doktor ileri tedavi için makrolid veya sefalosporin grubundan alternatif bir antibiyotik reçete edecektir.

Anjina - ampisilin ve daha modern analoglarda penisilin kullanımı

Anjina ile ampisilin

Anjinada antibiyotik reçete etme ihtiyacı şüphe götürmez: hastalık ağırdır ve çoğu zaman bakteriler neden olur. Ampisilin, geniş bir etki spektrumu olan ve anjin dahil olmak üzere KBB organlarının enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan penisilin grubundan yarı sentetik bir yapının bir antibiyotiğidir.

Bu ilaç ilk olarak 1961'de İngiliz ilaç şirketi Beecham tarafından piyasaya sürüldü. Penisilin ve benzilpenisilin ile birlikte, bilim tarafından bilinen ilk antibakteriyel ajanlardan biri haline geldi ve tüm dünyada yaygın olarak kullanıldı.

Pratik tıpta popülaritesi giderek azalmakta ve doktorlar daha modern ve etkili antibiyotiklere öncelik vermektedir. Bugün angina için ampisilinin hangi durumlarda reçete edildiğini ve hangi ilaçların yerini alabileceğini düşünün.

Ampisilin avantajları şunlardır:

 • Enzimlere ve midenin asidik ortamına direnç: Bu, ilacın tabletler biçiminde kullanılmasına izin verir;
 • Geniş bir aktivite spektrumu: Ampisilin hem asit-hızlı hem de asitsiz hızlı bakterileri (streptokoklar dahil olmak üzere - anjinin ana patojenleri) yok eder;
 • Düşük toksisite: Bu, ilacı, hamile ve emziren kadınların yanı sıra çocukların ilk günden itibaren tedavi etmek için ilacı kullanmasını mümkün kılar;
 • Eylemin geri döndürülemezliği: İlaç, mikrobiyal hücreyi tamamen tahrip eden bakterilerin hayati aktivitesinin anahtar enzimlerinden birini bloke eder.

Ampisilin, ağız yoluyla veya enjeksiyonla uygulanabilir. Çocuklar ve yetişkinler için önerilen dozlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Anjina ile ampisilin

Günümüzde daha etkili ve kullanımı kolay antibiyotiklerin salınmasına rağmen, angina ile birlikte ampisilin hala talep edilmektedir. Bu ilaç, ilk jenerasyonun yarı sentetik bir penisilinidir. Bakteriye neden olan anjinaya karşı mücadelede iyi sonuçlar verir. Daha sıklıkla ilaçlar yetişkinler için reçete edilir, ancak koruyucu etkisi nedeniyle çocuk ve kadınların çocuk beklentisi döneminde tedavi edilmesi için kullanılır.

Anjisin tedavisinde Ampisilin Etkinliği

İlaç diğer penisilinler ile aynı şekilde bakteri üzerinde hareket eder. Zararlı bakterilerin çoğalması için kan akışını hareket ettirerek, ilaç hücre duvarları oluşturmak için patojenlerin kullandığı proteinlerin üretimini bloke eder. Yani, enfeksiyon ilerlemeyi durdurur, çünkü bakteriler çoğalmazlar ve çoğalmaya fırsat bulamayan mikroorganizmalar ölürler.

Anjina ile birlikte ampisilin, birkaç günlük tedaviden sonra semptomlarda rahatlama sağlar.

İlacın ana avantajları:

 • uygun resepsiyon şekli,
 • Çok çeşitli aktiviteler
 • geri dönüşümsüz bakterisit etkisi,
 • Düşük toksisite
 • patojenik bir mikroflorada bu ilaca karşı düşük bir direnç olasılığı.

Hazırlığın açıklaması

Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan iki tip ilaç vardır:

 • sadece ampisilin temelinde;
 • ampisilin ve sulbaktam temelinde.

İkinci seçenek daha iyi bir etki gösterir, çünkü bu ilaç ampisilin dirençli bazı bakterilerin direncini nötralize eder. Tek başına, sülbactum antibakteriyel etkiye sahip değildir, sadece ilacın etkinliğini arttırır.

Her iki gruptan hazırlıklar hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hastalıkla mücadele etmek için kullanılabilir.

İlacın yarı ömrü 60 dakika ve ilacı aldıktan sonra 6 saattir, antibiyotik neredeyse tamamen vücuttan çıkar.

Uygulama kuralları

Anjina Ampisilin tedavisinin tedavisi, ilacı almanın bir haftalık bir yolunu önerir. Bu, enfeksiyonun yok edilmesi ve nüksün önlenmesi için yeterli bir süredir. Nadir durumlarda, tedavi 2 haftaya kadar uzatılabilir. Doktorun son tarihine kadar ampisilin içilmemelidir. Bu, hastalığın komplikasyonlarını provoke edebilir ve tedaviyi karmaşıklaştırabilir.

Ilacın standart dozu:

 • yetişkinler - 1 sekmesi. (250 mg) Bir öğünden önce bir saat boyunca günde 4 kez. Tablet büyük miktarda su ile yıkanmalıdır. Ciddi durumlarda, doz üç kat artar;
 • Bebekler, ilacın, bebeğin ağırlığının kilogramı başına günde 100 mg ilaç hızında süspansiyonlar biçiminde alırlar. Günlük bölüm çeşitli resepsiyonlara bölünmelidir;
 • Bir yaşın üzerindeki çocuklar, ilacın günlük hacmi kilogram vücut ağırlığı başına 100 ila 150 mg süspansiyon hesaplanır.

Bazen çocuklar ampisilin anjina ile günde dört kez kas içi enjeksiyon olarak reçete edilir.

Özel talimatlar

 1. İlacı yiyecekle ya da bir yemekten sonra alırsanız, aktif maddelerin asimilasyonu yavaşlar.
 2. Ampisilin süspansiyonu ağzı durduramaz ve bademcikleri yağlayamaz, çünkü böyle bir prosedür hastalığın nüksetmesini tetikleyebilir. Bu antibiyotik sistemik olarak kullanılmalıdır.
 3. Bu ilaçla tedavi, semptomları hafifletmek için boğazın özel antiseptik solüsyonlarla durulanmasıyla eklenebilir.
 4. Hamilelikte, ampisilini reçete ile ve bir doktor gözetiminde uygulayabilirsiniz. İlacın konjenital anomaliler ve fetal gelişim olasılığı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu ilacı sadece hamileliğin ilk üç ayında önlemek gerekir ve daha sonraki dönemlerde oldukça güvenlidir.
 5. Emzirme döneminde amfisilin kullanıldığında, tedavi süresince emzirmenin geçici olarak kesilmesi önerilir. İlacın yenilenmesinin, ilacın kullanımının sona ermesinden sonraki 5 günden daha geç olmamasına izin verilir.

Olumsuz reaksiyonlar ve kontrendikasyonlar

Ampisilin düşük toksisite ile karakterizedir, bu nedenle uygulamadan sonra nahoş sonuçlar nadirdir. Aralarında şunlar vardır:

 • baş ağrısı,
 • bir dysbacteriosis,
 • karın ağrısı,
 • mide bulantısı veya kusma,
 • alerjik rinit,
 • döküntü ve ciltte kaşıntı.

Bu tür reaksiyonları düzeltirken, antibiyotiğin yerini alacak bir doktora başvurmalısınız.

İlaç hastaları tedavi etmek için kullanılmaz:

 • penisilin ilaçlarına aşırı duyarlılık,
 • bulaşıcı mononükleoz
 • lenfositik lösemi
 • hepatik yetmezlik,
 • beslenme kanalının patolojisi.

1 aylıktan küçük bebekler Ampisilin de reçete edilmez.

Uzmanlara göre, ampisilin zamanla başladığında angina çok iyi tedavi edilebilir. Ancak, bir doktora danışmadan bir antibiyotik reçete etmeniz ve ağrılı semptomların ortadan kalkmasıyla birlikte tedavi sürecini tamamlamanız gerekmez.

Erişkinlerde anjina ile penisilin

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler

Angina, çoğunlukla iki mikroorganizmanın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır - stafilokok ve streptokoklar. Yani, bu hastalık bulaşıcıdır. Hastalığın şiddeti bademciklerin yenilgisinin şiddetine bağlıdır.

Yüksek sayılar, genel toksisite belirtileri, bademcik boyutundaki artıştan, yutma ile ağrı, düğümler perednesheynyh lenf ağrısı, ağrı ve şişme içindeki kabuklar püstüler görünüşüne sıcaklığındaki bir artışın eşlik ettiği zaman, akut anjin, başlayarak.

Anginada bir terim var - akut tonsillit, genellikle bu hastalık ile amigdala tipinden etkilenir:

 • lacunar angina - tüm yüzeyi kaplayan veya lakunada bulunan film sarımsı kaplamalar
 • foliküler anjina - bademcikler, amigdala-beyaz = sarı, küçük, mukoz membrandan yarı saydam görünür.
 • fusospirochetal

Viral bademcik iltihabı

farenks iltihabı ve ödem en yaygın nedeni infektsii viral grip, SARS (farklılık), ancak acı anjina Paulsen SARS irinli saldırıları veren soprofitnaya coccal florayı açar olduğunu. Viral anjina ayrıca herpetik, enteroviral, adenoviral içerir (enterovirüs enfeksiyonunun tedavisine bakınız).

Bakteriyel bademcik iltihabı

İstatistiklere göre, bakteriyel bir boğaz ağrısı, aşağıdaki bakterilerin neden olduğu: yüzde 10 - birlikte Streptococcus aureus, yüzde 10 ile - sadece aureus, yüzde 80 - hemolitik streptokok. Daha az sıklıkla, boğaz, gonore (kadınlarda) ve klamidya gibi enfeksiyonlardan etkilenir. Bu nedenle, yetişkinlerde anjina için antibiyotik reçete etmeden önce, doktor iltihaplanmanın nedenini belirlemelidir. Angina çocuklarda. Özellikle küçük, zayıflamış ve sıklıkla hasta olanlarda, foliküler boğaz ağrısı şeklinde kendini gösteren pürülan bir karaktere sahiptir. Lacunar Angina. Pozitif streptokok testi ile ve hastanın aşağıdaki semptomları varsa, doktor hemen antibiyotik reçete yazmalıdır:

 • Burun akıntısı ve öksürük yokluğu
 • Yüksek sıcaklık (38 ° C üzeri)
 • Ağrılı ve genişlemiş servikal lenf düğümleri
 • Vücutta kızarıklık olmaması (kızıl ateşinin hariç bırakılması)
 • Bademciklerdeki görünür plak, çok kırmızı ve büyütülmüş bademcikler

Mantar anjina

Böyle bir anjin, maya benzeri mantarlardan kaynaklanır, antibiyotiklerle ve diğer provoke edici faktörlerle uzun süreli tedavinin arka planına karşı, ağız boşluğunda lokal bağışıklıkta bir azalma olur. Farkı, zehirlenme belirtilerinin zayıf olması, vücut sıcaklığının yüksek olmamasıdır. Yazlık peyniri andıran cömert baskınlar, farengeal mukoza üzerinde oluşmakta, kolayca çıkarılabilmekte, iltihaplı, pürüzsüz "vernikli mukoza" ortaya çıkmaktadır. Bir mantar boğaz ağrısı ile, doktor antifungal ilaçlar reçete.

Belirli boğaz ağrısı

Ayrıca konu hakkında da okuyun:

Bazı enfeksiyöz ve viral hastalıklar ile, sekonder anjina sıklıkla görülür, zamanla boğazdaki organ ve sistemlerin yenilgisinin arka planı karşısında anjinal değişiklikler olur. Angina'ya aşağıdaki hastalıklar eşlik eder:

Anjina ile ne tür antibiyotikler?

Herkes antibiyotiklerin, özellikle kontrolsüz kullanımda vücuda zararlı olduğunu bilir. Herhangi bir ilacın bağımsız kullanımı, özellikle antibakteriyel ilaçlar kabul edilemez. Bazı çalışmalara göre, hastaların yüzde 50'sinden fazlası, hastalığın semptomları hafifledikçe, boğaz ağrısına karşı antibiyotik almayı bırakmaktadır ve tam iyileşme sağlanana kadar sadece yüzde 20'si doktor önerilerini kesinlikle yerine getirmektedir.

ağırlığı ve yaşına hesaplanmış, dozaj ve tedavi süresi, hastalığın şiddetine bağlı olarak yalnızca doktor, belirlemelidir - ağızda iltihap sert çalışır durumda aynı zamanda, anda, onlar olmadan yapamaz ve hangi boğaz ağrısı için alınan antibiyotikler, nasıl bir seyir hasta çocuk veya yetişkin. Erişkinlerde anjina için antibiyotik seçimi, anjinaya neden olan bakteriye, bazı ilaçlar için hastada alerjilerin bulunmasına bağlıdır. Antibiyotik süresi genellikle 5 ila 10 gündür (penisilinler 10 gün, makrolid 5 gün).

Anjina için hangi antibiyotik daha iyidir? Penisilin antibiyotiklere karşı alerjinin yokluğunda, bunları uygulamak en iyisidir, vücuda en az zarar verir ve streptokok enfeksiyonu için etkilidir, bu nedenle anjin için en iyi antibiyotik:

 • İlk dizinin antibiyotikleri - Penisilin, Amoksisilin, Flemoxin solutab, Amosin, Ecobol, Hiconcil. rezitentnosti bakteriler en etkili klavulanik asit ile amoksisilin, amoksisilin almak zaman - Amoksiklav, Augumentin, Flemoklav, Medoklav, Ekoklav (RUB 380-400).
 • İkinci basamak antibiyotikler azitromisin - Sumamed (5 gün boyunca çift dozda), Azitrox, Azicid, Z-factor, Zitrolide (ortalama fiyat 200-550 rub.).

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman. Ve alerjik reaksiyonlar varsa, diğer geniş spektrumlu antibiyotikler kullanabilirsiniz.

Antibakteriyel tedavinin yokluğunda, bu hastalık otitis media, sinüzit, glomerulonefrit, romatizmal ateş, ensefalit, miyokardit gibi komplikasyonları ile tehdit etmektedir. pancarditis, perikardit, akut piyelonefrit, hemorajik vaskülit, vb. Yeterli anginalı erişkinlerde antibiyotikler bu hoş olmayan hastalığın seyrini kolaylaştırır. Çok yüksek bir sıcaklıkta, anestezik, antipiretik ilaçlar kullanmak da gereklidir. yutkunma sırasında ağrıyı hafifletmek, baş ağrısı, zayıflığı zehirlenmeden azaltmak:

Bununla birlikte, bilinen gerçek şu ki, anjinadaki sıcaklık 38.5 dereceden daha az ise, o zaman vücudun sıcaklığındaki artış sırasında hastalığa neden olan bakteriler ve virüslere karşı antikorlar üretildiği için onu yıkmamak en iyisidir. Bu nedenle, eğer sıcaklık tolere edilebilirse, o zaman onu vurmak arzu edilmez. Enflamasyona neden olan bakterilerin duyarlı olduğu bir antibiyot reçete edilirken, sıcaklık düşer ve iyileşme 2-3. Günde gelir.

Mevcut "süper" tıp ile - kendi kendine ilaç bu hastalıklardan kurtulmanın tek yoludur. Beklerken veya doktora giderken - öleceksiniz. Her şeyi kendimiz tanımalıyız! Okur yazar olmalıyız, çocuklara organizmanın nasıl çalıştığını ve nasıl tedavi edileceğini öğretmeliyiz. Doktorlar, onların bilgileri hakkında konuşmaya başladıkları zaman sadece aşağıya bakıyorlar ve boşuna, çünkü tedavi, hastaların ellerinin işi. Duygularınız net ve spesifik bilgilerle çarpılarak, herhangi bir doktordan en saf tedavi yöntemini seçmenize yardımcı olacaktır. Herkes tıp alanında okuryazar olsaydı, hastalığın önlenmesi sadece kendi elleriyle mümkün olduğu için hasta daha az olurdu. Gelecekte, kendi başına iyileşememe, mali iflasın değerlendirildiği şekilde değerlendirilecektir.

İyimserliğinizi memnuniyetle karşılayabiliriz, eğer hepimiz tıp ve finans bilgisine sahip olsaydık, o zaman hastalık veya ekonomik kriz olmazdı. Ancak tıp bu kadar basit bir şekilde tedavi edilemez, farklı durumlar vardır, hastalıkların farklı nedenleri vardır. Başka bir şey kolay soğuk, burada birikmiş deneyime dayanan kendi kendine ilaç semptomları hafifletebilir. En azından doktorlara gitmen gerektiğini, en azından doğru bir teşhis ve tavsiyeyi oluşturup, nasıl olmaya devam edeceğine karar vermen gerektiğini düşünüyorum.

Angina ile yapıyorum:
1) bademcikler üzerinde apseleri çıkarır veya çıkarır (sıcaklık hemen hemen aynı anda düşer)
2) Her saatte altın bıyığın tentürünü durulayım (tıpkı sıcaklık anında düştüğü gibi).
Bu arada, havalı şey! Yanıklar yayıldı, çürükler vb.
3) bir solüsyonla durulayın (su, tuz, soda, birkaç damla iyot)
Ve aspirin gibi şeyler yapabileceğime göre:
1) boğaz ağrısını hissettiğimde, banyoya girip ıslatırım. Hamamda ahududu ve 2 rasstv.v yapraklarından çay içerek aspirin tabletleri.
2) Bu yöntem 1 gece için beni tedavi etti. Pürülan boğaz ağrısı olan çocuklar bulaşıcı hastalıklara yakalandı. Ve beni bununla enfekte ettiler. Doktor gece için eve gitti ve üstüne bir çift yün bluz, birkaç yün çorap, sıcak tayt ve yün pantolon giydiğini söyledi. Bir şapka örme. Ve battaniyenin altında kalın.
Beni eve getir. Sıcaklık 40k. 175 santimetrelik bir topuz gibi giyinmiş. Demlenmiş çay ve doktorun dediği gibi, iki aspirin tableti içti ve bir battaniye ile kendini kaplamış, ahududu ile bir bardak bitkisel çay içti.
Bütün gece öldürülmüş gibi uyudum. Sabah, yatağı sıkıştırabilirsin. AMA. Sıcaklık 36.4 idi. Ve boğazım temizdi.
Ben araba sürerken yardım edeceğine inanmadım ama birkaç saatliğine yardım etti.
Bugün bu yöntemi tekrarlamak zorundayız. Birisi bunları kullanmaya karar verirse, aspirin alırken kontraendikasyonları okuyun. Ve aspirin kısılmalıdır (tüm tabletler mideyi yakabilir). Hastanın kalbi bu durumda risk almaktan daha iyidir.

Oğlumda boğaz ağrısı ve ateş vardı. Hastanede var. Letyka neredeyse yardım etmedi. Atanan veya atanan 1р / ч ve ОКСАПМ durulama / m. Taburcu edildiğinde sorumlu doktordan (bölüm başkanı) bu özel antibiyotiğin neden daha iyi bir şeyler yiyebileceğini sordu. Angina için en iyi ilacın henüz icat edilmediği cevabını verdi. AMA! Daha pahalı ilaç markalarının satış için daha kârlı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, eczanelerde bulmak zor. Bu yüzden stok yapıyorum.

Yorum ekle Cevabı iptal et

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjin için antibiyotikler. Anjina tedavisi için etkili antibiyotiklerin listesi ve nasıl alınacağı

Anjina ile hangi antibiyotikler

Bademcik iltihabı ile ortaya çıkan bulaşıcı akut hastalık, ciddi tedavi gerektirir. Anjinli antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Tipik olarak, randevu, hastalığın seyrinin şekline ve hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Ayrıca, hastalığın türüne göre ilaçlar reçete edilir:

 • lacunar formu sefalosporinler gerektirir;
 • Pürülan boğaz ağrısı ile penisilin grubu ilaçlar reçete edilir;
 • makrolitler catarrhal anjinada etkilidir;
 • Hastalığın foliküler görünümü penisilin preparatları ile tedavi edilmelidir;
 • Streptokok formu, penisilin ilaçları ve sefalosporinler gerektirir.

Flemina ile Flemoxin Soluteba

Antibiyotik Flemoxin, akut tonsillitin tedavisinde kendini kanıtlamıştır. İlaç miden hızla emilir, böylece maksimum konsantrasyon hızla elde edilir. Hastanın durumu acil tedavi gerektiriyorsa, doktorlar anjina durumunda Flemoxin reçete ederler. Preparasyon sarı veya beyaz renkli tabletler halinde üretilir (dozaj 1000, 500, 250, 125 mg). Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlıdır. Ortalama bir derece veya kolay bir günde, sabah ve akşamları günde 2 gr bir ilaç almak gereklidir.

Flemoxin yan etkileri:

 • alerjik bir reaksiyon;
 • ishal;
 • kaşıntı;
 • psödomembranöz kolit;
 • hemolitik anemi;
 • Anjioödem.
 • penisilin ilaçlarına karşı tahammülsüzlük;
 • karaciğerin ihlali.

Anginada azitromisin

Azitromisin gibi bir ilaç, çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için uygundur. Streptococcus ve staphylococcus: sık sık bademcik iltihabı patojenleri ile savaşır. İlaç sindirim sisteminden hızla emilir, cilde, yumuşak dokulara, solunum sistemine mükemmel şekilde nüfuz eder. Beş gün boyunca günde sadece bir kez kullanın. İlaç tamamlandıktan sonra ilaç bir hafta boyunca çalışmaya devam eder.

Azitromisinin anjinada yan etkileri:

Angina'da Augmentin

İlaç Augmentin, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden kaynaklanan çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Form sürümü: şuruplar, tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için bileşim. On iki yaşındakiler ve daha yaşlılar ve yetişkinler için, tabletleri talimatlara göre kullanın: günde 3 defa 125 mg veya 500 mg. Augmentin'i anjinden en az yedi gün boyunca kullanmanız önerilir, ancak hastalığın formu karmaşıksa, iki hafta sonra.

 • anjioödem, ödem;
 • döküntü;
 • kabızlık veya ishal;
 • fiziksel zayıflık;
 • şişkinlik,
 • uykusuzluk;
 • Yıpranma.
 • kronik böbrek hastalığı;
 • penisiline karşı alerji;
 • gebelik;
 • Sarılık.

Anjinada seftriakson

Hastalığın pürülan bir formu ile, kas içinden keratrekson preparatları uygulanır. Antibiyotik, penisilin grubundan maddelere karşı dirençli bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Günde 12 yaşın altındaki çocuklara, vücut ağırlığının kilogramı başına 20 veya 80 mg reçete edilir. Yetişkinler günde 2 g reçete edilir, nadiren bir doktor iki enjeksiyona ayrılır. Bir kalçada, günde bir ilacın en fazla gramını giremezsiniz. Tedavi bir haftadan az sürmez.

Anjinada seftriakson bu gibi yan etkilere neden olabilir:

 • eozinofili;
 • ciltte döküntü;
 • anafilaktik şok;
 • ateş;
 • serum hastalığı;
 • baş dönmesi;
 • bulantı;
 • mide gazı;
 • stomatit.

Angina ile Sumamed

Geniş spektrumlu antibakteriyel ilaç anjin içinde Sumamed sadece ENT uzmanının gözetimi altında kullanılmalıdır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez ARVI. Dikkatli olunca, ilacın çocuklar için sarhoş olması gerekir, çünkü bebeğin bedeni ilacın bileşenlerinin etkilerine duyarlıdır. İlacın kullanımından elde edilen sonuç, ikinci günün sonunda fark edilecektir. Ilaç içilmelidir 5 gün boyunca günde sadece bir kez (500 mg) olmalıdır.

Sumamed'in yan reaksiyonları:

Kontrendikasyonlar:

 • karaciğer ve böbrek hastalığı;
 • Sumamed'in kompozisyonuna yüksek hassasiyet;
 • emzirme.

Anjina ile Macropen

Macropen ilacına verilen talimatlar, yemekten önce alınmasının, temiz su ile sıkılmasının gerektiğini kaydetti. Çözüm, aldıktan sonra iki saat başlayacaktır. Bu ilacın özelliği, penisiline dirençli mikroorganizmalara karşı anjinada etkili olmasıdır. Kural olarak, 10 gün geçmeyen, ancak 5'ten az olmayan bir süre için angina ile makropenum reçete edilir. Yetişkinler için, günde dozaj 1.6 g'dır (3 doz). Çocuk anjina, çocuğun vücudunun ağırlığına dayalı bir süspansiyon ile tedavi edilir. Doz, sadece bir doktor tarafından belirlenebilir.

 • bağırsak bozuklukları;
 • bulantı;
 • kalp ve böbrek yetmezliği;
 • baş ağrısı;
 • zayıflık.

Ilaç amoksisilin hakkında daha fazla bilgi - yetişkinler ve çocuklar için dozaj, kullanım ve kontrendikasyonlar için talimatlar.

Antibiyotik ile boğaz ağrısı

İlacın seçimi genellikle hastalığın seyrinin özelliklerine ve hastanın bireysel isteklerine dayanır. Bir antibiyotikli boğaz ağrısından bir sprey, tıbbi bir preparatın yerini alamaz ve bir hastalığı tamamen iyileştirebilir. Ana görevi sadece lokal semptomların ortadan kaldırılması veya boğulmasıdır: kuruluk, ağrı, yanma, boğaz şişmesi. Antifungal ve antiseptik bileşenlere sahip olan spreyler, mukus bademciklerinin dezenfekte edilmesini ve patojenik bakteriler, mantarlarla baş edebilme yeteneğine sahiptir. Boğazdan en popüler spreyler:

Anjina için kaç gün antibiyotik içmek

Birçok hasta ve özellikle küçük hastaların ebeveynleri genellikle anjinada kaç gün antibiyotik içmesi ile ilgilenir? İlacın spesifik süresi, hastalığın biçimine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olabilir. İlaç miktarı sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Kural olarak, antibiyotikler 7 ila 15 gün arasında alınır. Istisna Azitromisin, bazı ilaçlar nadiren 5 gün, 3 gün angina için kullanılır. Üç gün içinde sağlık durumu düzelmişse, antibiyotik içmeyi bırakmamalısınız, çünkü komplikasyonlar meydana gelebilir.

Anjina için antibiyotiklerin fiyatı

Bugün herhangi bir eczanede antibakteriyel ilaçlar satın alabilirsiniz. Ayrıca, bu ilaçlar ucuz bir şekilde satın alınabilir ve bir online eczanede sipariş edilebilir. En popüler antibiyotiklerin listesi:

Çocuk 5 gün boyunca ateşi vardı, halk ilaçları ve antipiretik tabletler ile çalıştı. Muayeneden sonra, doktor bana angina teşhisi koydu. Bize Sumilled tonsillit için güçlü bir antibiyotik reçete etti. Ben günde bir kez sarhoş olması gerektiğini sevdim. İyileşme, ikinci günün sonunda oldu. Beklediğimiz gibi - 5 gün içtik.

Kronik bademcik iltihabı çekiyorum. Periyodik olarak, alevlenmeler vardır. Tonsilgon N dersi iç, ama her zaman yardımcı olmaz. Güçlü bir ürperti ve sıcaklık ile antibakteriyel ilaçlar içmeye başlarım. Boğaz ağrısı için en iyi antibiyotikler Fleomoxin ve Bioparox spreyidir.

Bir yetişkinde anjin için antibiyotikler: haplarla tedavi (içilmesi daha iyidir)

Anjina için antibiyotikler, hastalığın semptomlarını azaltmak ve komplikasyonları önlemek için (romatizmal ateş, paratonzillit) reçete edilir. Boğaz ağrısı ile yeni nesil bir ilaç almak daha iyidir.

Angina (bademcik iltihabı, farenjit) esas olarak palatin bademciklerini etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalığın nedensel ajanı streptokoktur.

Hastalık, sonbahar-kış döneminde vücut aşırı soğutulduğunda yaygındır ve insanlarda bağışıklık azalır.

Bademcik iltihabı olan bir hasta, sağlıklı insanlarla temastan kaçınmalı, böylece hastalığa bulaşmamalı ve hastalık sırasında ayrı bir yemek kullanmamalıdır. Ve hala anjina ile antibiyotik almak.

Boğaz ağrısı, bağımsız bir hastalık veya yaygın bulaşıcı patolojilerin bir belirtisi olabilir:

 1. difteri;
 2. kızıl ateş;
 3. kan hastalıkları (lösemi).

Bu nedenle, anjina ile "şaka" takip etmez ve ilk belirtileri tıbbi yardım istemek gerektiğinde. Sadece bu yolla kendimizi olası komplikasyonlardan koruyabilir ve daha ciddi patolojileri önleyebiliriz.

İlk önce boğaz ağrısından yetişkinlere antibiyotikler reçete edilir. Bu, enfeksiyonun komşu organlara yayılmaması için gereklidir. Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, hasta gösterilir:

 • antipiretikler;
 • vitaminler;
 • immünomodülatörleri.

Anjina için antibiyotikler:

 1. bademcikler üzerinde plak varsa;
 2. servikal lenf düğümlerinin ağrıları olduğunda;
 3. öksürük yoksa;
 4. yüksek vücut sıcaklığında.

Klinik tabloda yukarıda listelenen üç işaret varsa, anjina için antibiyotik mikrobiyolojik incelemeler olmadan reçete edilir. İki veya bir endikasyon ile, bu preparatlar sadece ekinlerin olumlu sonuçları ile sarhoş olmalıdır.

Boğazdan antibiyotik almam gerekir mi?

Anjina hangi antibiyotiklere ihtiyaç duyar? Boğaz ağrısı streptokok enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, hasta penisilin tabletleri içmelidir. Bu nedenle, doktor genellikle bu hastaları bu hastalara atar.

Amoksisilin, çeşitli dozaj formlarında üretilen yeni nesil ilaçlar listesinde bulunan anjinaya karşı bir antibiyotiktir: tabletler, kapsüller, şuruplar, tozlar.

Amoksiklav ayrıca anjinaya karşı bir antibiyotiktir. İlaç, Amoksisilin bir formudur ve bileşiminin, aktif bileşenlerin etkisini arttıran Clavulanic asit içerir.

Eğer hastada penisilin intoleransı varsa veya bakteriler penisiline bağımlı hale geldiyse, anjina olan yetişkinler için antibiyotikler makrolid serilerinden reçete edilir.

Bu antibiyotik boğaz ağrısı “korkuyor”, çünkü bu yeni nesil ilaçlar çok etkili ve çok sayıda mikroorganizmayı yok ediyor. Aynı zamanda, vücut için çok toksik değildirler.

Bir dizi makrolidden bir anjinalı antibiyotikler:

Anjin kaynaklı antibiyotikler bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Eğer hastada penisilin alerjisi yoksa, hastalığı Amoksisilin ve Amosiklav ile tedavi etmek en iyisidir. Her iki ilaç da iyi sonuçlar veriyor.

Yeni nesil ilaçlar listesinde bir antibiyotik olan amoksiklav en etkili olanıdır. Ancak, yukarıda da belirtildiği gibi, penisilin herkes için uygun değildir ve bazı patojenik mikroorganizmalar buna dirençlidir. Bu gibi durumlarda anjinada başka antibiyotiklerin kullanılması gerekir:

Anjina gibi antibiyotikler, ciddi komplikasyonları önlemek için gereklidir: sinüzit, orta kulak iltihabı, glomerülonefrit. Anjinadan antibiyotik aldıktan sonraki ilk saatlerde hastanın durumu büyük ölçüde azalır.

Hastalık yüksek vücut ısısı eşlik ediyorsa, ek olarak antipiretik tabletler içmek gereklidir. Bu ilaçlar boğaz ağrılarını ve baş ağrılarını hafifletir. Sıcaklığın 38 ° C'ye düşürülmesi önerilmez. ancak daha yüksek bir sıcaklık zaten tehlikelidir ve göz ardı edilemez.

Vücut ısısındaki artış, vücudun iltihapla mücadele ettiği bir işarettir, bu nedenle bağışıklığa müdahale etmek gerekli değildir.

Penisilin anjinli antibiyotikler

İlk ve en önemlisi, doktorlar penisilin grubundan boğaz ağrısı olan hasta için antibiyotik reçete etmeye çalışırlar. Penisilin, bilim adamlarının keşfettiği ilk antibiyotiktir.

Modern tıbbi uygulamada, bu aralıktaki birçok ilaç artık kullanılmamaktadır, çünkü bakteriler onlara direnç geliştirmiştir. Ancak penisilinlerin etkinliği, tıp bilimcilerini penisiline dayanan yeni ilaçlar oluşturmaya teşvik etmektedir.

Diğer antibakteriyel ajanların önünde penisilin preparatlarının avantajları:

 • yüksek antibakteriyel aktivite;
 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • vücuda minimum zarar.

Penisilin serisinden anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, diğer antibakteriyel ajanlarda olduğu gibi çok sayıda yan etki yaratmaz.

Yan etkiler bağırsak mikroflorasının ihlali olarak ortaya çıkabilir, alerjiler, bazen enjeksiyon bölgesinde iltihaplanma meydana gelir. Alerjiye eğilimli ve bronşiyal astım hastası kişilerde, anginadan penisilin antibiyotikler kontrendikedir.

Penisilin grubunun ilaçlarının çoğu vücuda enjeksiyon şeklinde girmektedir. Bu uygulama yöntemi, midenin asidik ortamı ilaçları yok ettiğinden ve etkinliğini yitirdikleri için kullanılır. Çoğunlukla bu biyosentetik ilaçlar için geçerlidir (biyosentez ile üretilir).

Asidik ortama karşı yüksek direnç sadece Fenokspenisilin'dir, bu nedenle anjinaya karşı bu antibiyotik ağızdan alınabilir.

Anjina'nın penisilin grubu antibiyotiklerle tedavisi diğer ilaçlarla kombine edilmesine izin verir, ancak bu çok dikkatli yapılmalıdır. Penisilinler diğer bazı antibakteriyel ajanlarla birleşmez.

Çoğu zaman, yetişkinlerde anjin için penisilin antibiyotikler, hastalığa gram pozitif mikroorganizmaların neden olduğu durumlarda reçete edilir:

 1. pnömokoklar;
 2. streptokoklar;
 3. stafilokoklar.

Anjina için hangi antibiyotikler en iyisidir?

Boğazda ağrıyı tedavi etmek için, tabletlerde Amoksisilin kullanabilirsiniz. Amoksisilin genellikle bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır, özellikle de boğaz ağrısının uzun süre ağrıyor olması çok popüler bir ilaçtır.

Bu ilaç, bademcik iltihabı ve farenjitin provoke eden çoğu bakteriye karşı çok etkilidir. Ayrıca, bu ilacın en az yan etkileri vardır. Anjina'nın böyle antibiyotikleri "en çok korkan" dır.

Bu arada, bazı hastalarda, Amoksisilin aldıktan sonra yan etkiler hala ortaya çıkmaktadır:

En ciddi yan etkiler şunlardır:

 1. psödomembranöz kolit;
 2. lökopeni;
 3. anafilaktik şok;
 4. agranülositoz.

Anjin antibiyotikleri sadece doktor tarafından atananlar tarafından tolere edilir.

Sumamed, geniş bir etki spektrumunun çok güçlü bir antibakteriyel preparatıdır. İlaç, yeni jenerasyonun ilaçlarına aittir, bu yüzden bakteriler buna alışmazlar, bu da ilacı çok etkili kılar.

Sumamed - tabletler, enjeksiyonlar, süspansiyonlar şeklinde. Günde sadece bir kez boğaz ağrısı olan bir ilaç içmeniz çok uygundur.

Ancak Sumamed, anjinin diğer antibiyotikleri gibi, birtakım kontrendikasyonlar da vardır. Ilacı oluşturan bileşenler hastada ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Eğer bademcik iltihabını bu ilaçla tedavi ederseniz, hastanın sahip olması durumunda şaşırmayın:

Ancak bu yan etkiler nadirdir. Gözlemlenirlerse Sumamed'in tedavisi durdurulmalı ve doktor problemden haberdar edilmelidir. Neyse ki, istenmeyen etkileri olmadan tedavi edilen diğer antibiyotikler, anjin vardır.

Boğazda toplanan ağrı en fazla beş güne kadar tedavi edilir. Yetişkin enjeksiyon şeklinde ilaç reçete, bu yüzden daha iyi emilir ve mide suyu tarafından tahrip değildir. Sumamed ile eşzamanlı olarak, hasta kendi bağırsak mikroflorası kurtarmak için yardımcı probiyotikler gösterilir.

İlaç sadece boğazda enfeksiyöz lezyonlar için değil, aynı zamanda bronşit, peritonit, pnömoni, deri patolojileri ve genitoüriner sistemin hastalıklarında reçete edilir.

Ancak, anjinadan antibiyotik reçete etmeden önce, doktor, ilacın bakteri duyarlılığına karşı mukus boğazından bir yayma almalıdır.

Angina'nın başka hangi antibiyotikleri "korkuyor"?

Amoksiklav - Bu ilaç antibakteriyel özellikleri için benzersiz kabul edilir. Boğazda ve diğer organlarda enfeksiyöz patolojileri tedavi etmek üzere atanır.

Ancak, bu ilaç sadece penisilin antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonları olmayan hastalar için endikedir. Terapötik program, organizmanın bireysel özelliklerini ve hastalığın seyrinin şiddetini dikkate alan bir doktor tarafından atanır.

Amoxiclave tedavisinde genel durumun iyileştirilmesi oldukça hızlı gerçekleşir ve boğazdaki ağrı ortadan kalkar.

İlacın etkili özellikleri hemen iki aktif madde (Amoksiklav, Klavulanik asit) ile oluşur. Bu yüzden anjina gibi antibiyotikler “en çok korkan” dır.

Flemillin ile tonsillit veya farenjit tedavi edebilirsiniz. İlaç aktif olarak iltihapla savaşır ve enfeksiyonun nedenini ortadan kaldırır. Bu ilaç hastaları genellikle tıbbi randevu almadan kullanırlar. Bu, ilacın minimum yan etkilere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Flemoxin, geniş bir etki spektrumunun ilaçlarına aittir ve organizmanın patojen mikroflorası üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. İlaç hem gram-pozitif hem de gram-negatif mikroplar için etkilidir.

İlacın alınmasından sonra, dokulardaki maksimum konsantrasyon iki saat sonra gözlenmiştir. Flemoksin, midenin asidik ortamının etkisi altında tahrip edilmez, bu yüzden içeriye alınır. Form sürümü - tabletler ve süspansiyonlar.

Ilacı aldıktan sonra yaklaşık 8-10 saat tamamen böbrekler tarafından vücuttan elimine edilir. İlacın alınmasından bir saat önce veya bir saat sonra ihtiyacınız olan ilacı alın.

Hastalık kolayca ilerlerse, tedavi genellikle bir haftadan fazla sürmez. Daha ciddi koşullar 10-14 gün boyunca ilaç gerektirir. Hastada önemli gelişmeler olsa bile, tedavi süreci tamamlanmalıdır.

Enfeksiyonu tamamen yok etmek için ilaç biraz zaman alır. İlaç, bu hastaların tedavisi için kontrendikedir:

 1. ilacın bileşenlerine bireysel bir hoşgörüsüzlük vardır;
 2. Böbrek sistemi hastalıkları vardır;
 3. Lenf düğümlerinin inflamasyonu ile enfeksiyonlar bulundu.

Anjina'nın antibiyotikleri başkalarını öne sürer. Örneğin, Flemillin Solutab bademcik iltihabı veya farenjit tedavisinde çok önemli bir rol oynar. İlaç, patojen tipine göre seçildiğinde, patojeni çok daha hızlı bir şekilde tahrip eder ve hasta, önemli ölçüde rahatlama sağlar.

Flemoksin Salyutab, bademcik iltihabının oluşumunu provoke eden stafilokoklara karşı mücadelede aktif rol alır. Bu ilacın aktif maddesi Amoksiklav'dır.

Ancak, Flemoxin Salutab sadece anjina tedavisi için reçete edilir. İlaç solunum sistemi, deri, genitoüriner sistem hastalıklarının inflamatuar ve enfeksiyöz patolojilerinde etkilidir.

Flemoxin Salyutab asidik ortama iyi bir dirence sahiptir, bu nedenle tabletler ve kapsüller formunda mevcuttur. Her bir durumda ilacın dozu ve uygulama şeması doktor tarafından belirlenir.

Tam ders bitmeden önce ilacı alınız. Hasta dikkat çekici bir rahatlama hissetse bile, tedavi sona ermelidir. Bu kural yerine getirilmezse, patojenler bu antibiyotiğe karşı direnç geliştirecek ve gelecekte yardımcı olmayacaktır.

Bu ilacın tedavisi 3, 4 gün içinde sonuç vermezse, başka bir ilaçla değiştirilmelidir.

Flemoxin Salutab, ilacın, löseminin, enfeksiyöz mononükleozun bazı bileşenlerine karşı toleranssızlık durumlarında kontrendikedir.

Bu antibiyotik ile tedavi nadiren yan etkilere neden olur:

 • mide bulantısı, kusma;
 • alerji;
 • bağırsak bozuklukları.

Augmentin (Amoksisilin + Klavulanat) anjina için reçete edilen çok etkili bir antibiyotiktir. Bu, ilacın kompozisyonunun iki aktif bileşenden oluşması gerçeğinden kaynaklanmaktadır, bu onun şüphesiz avantajlarıdır.

Augmentin, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı geniş bir etki spektrumuna sahip penisilin serisinin yarı sentetik bir antibiyotiğidir. Klavulanik asidin yapısı birçok yönden penisilin için benzerdir.

Antibiyotiklere karşı direnç kazanması için patojenik mikroorganizmaların ürettiği beta-laktamaz enzimleri ortadan kaldırır. Enzimler tarafından ilacın parçalanmasını engelleyen bu asittir.

İlacın bu kalitesi, penisilin serisine, özellikle Amoksisilin'e dirençli çoğu patojene karşı etkilidir.

Bu makaledeki bilişsel bir video, anjini nasıl tedavi edeceğinizi ve hangi ilaçların kullanılacağını gösterecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Vokal kord bozuklukları belirtileri

Her birimiz, bir zamanlar boğuk ses, hatta onun yokluğu gibi bir sorunla karşı karşıya kaldık. Çoğunlukla, bu, şiddetli hipotermiden sonra, dondurma veya soğuk içecekler yedikten sonra görülür.

Erişkinlerde larinjitin evde ilaç ve halk ilaçları ile tedavisi

Larenjit genellikle bacaklarda soğuk algınlığı sonrası kendini bir komplikasyon olarak gösterir. İyileşme için bir preparatın seçimi hastalığın seyrinin şekline bağlıdır ve erişkinlerde larenjit tedavisi hastalığın nedenlerini, iltihap kaynağını ortadan kaldırmaktır, ancak hem kronik hem de akut durumlarda, evde halk ilaçlarının kullanılması da aynı derecede iyidir.