Loading

Farenjit alabilir miyim

Farenjit bir faringeal doku hastalığıdır. Bakteriyel ve mekaniktir. Bu nedenle, sorunun cevabı vb ateş, burun akıntısı, öksürük, döküntü, - - farenjit başkalarına bulaşıcı ise.., hastalığın nedenini ve farenjit türü bilmek önemlidir viral bir enfeksiyon farenjit bağımsız bir hastalık olarak görünmüyor zaman, ama her zaman büyük belirtiler eşlik.

Farenjit türleri

Farenjit akut ve kroniktir. Kronik farenjit genellikle faringeal mukozayı olumsuz etkileyen tahriş edici çevresel faktörlerin bir arka planına karşı gelişir.. Genellikle bağımsız bir hastalık olarak gelişir. Kronik farenjit için gazlı, sıcak veya soğuk hava, sigara, alkol alımı inhalasyonu gibi faktörlere yol açabilir. aşırı soğumasını ve aşırı ısınmayı ve diğer tahriş edici kaçınarak, iltihaplı mukoza zarar etmemek için, yalnızca yumuşak gıda alarak - Tedavi boğaz için tahriş edici ve saygı kaldırmaktır.

Farenjit türleri de değişir. En zararsız - mekanik - başkalarına iletilmez. Bu durumda, olumsuz çevre koşullarından kaynaklanan boğazda mekanik bir hasar vardır. Hasta, rahatsızlık ve boğaz ağrısı, terleme, bazen kuru öksürük hisseder. Özel tedavi gerekli değildir, tahriş edici faktörleri kaldırmak ve hastaya barış sağlamak önemlidir.

Daha ciddi bir tür farenjit viraldir. Akut farenjit genellikle bağımsız bir hastalık olmadığında bulaşıcıdır, ancak altta yatan hastalığın semptomlarından biri grip, soğuk veya ARVI'dır.

ancak En tehlikeli ve yaygın farenjit tipi bakteriyeldir. Her zaman akuttur ve önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunu tedavi etmek için zaman ayırmazsanız, kronik bir kurs da vardır. Bakteriyel farenjitin kronik seyri oldukça ciddi sonuçlar doğurur.

Bakteriyel farenjit

Bu en bulaşıcı ve tehlikeli farenjit tiplerinden biridir. Ayrıca, o çok kurnaz: İlk belirtiler ortaya çıkmadan bile, farenjit 3-5 gün içinde bulaşıcı hale gelir..

Enfeksiyon döneminin süresi, antibiyotik almaya başladığınız zamana bağlıdır. Farenjit, streptokok bakterilerden kaynaklanır (grup G Streptococcus veya streptococcus pyogenes), ölümcül olan Zaten enfeksiyon, kısa sürede semptomları (örneğin, boğaz ağrısı) sözleşmeli sahip o streptokok olabileceği şüphesi olmasına rağmen, hemen başkalarına hastalık değil önlemlerin alınması başlamalıdır.

Bakteriyel farenjit belirtileri

Eğer boğaz iltihabına ek olarak, burun akıntısı, gözlerin hassasiyeti, öksürme veya dışkıda kızarma gibi başka belirtiler varsa, büyük ihtimalle streptococcus değil, viral bir enfeksiyon veya soğuktur.. Bu durumda, ilgilenen doktor boğazını test etmeyecek ve antibiyotiklere ihtiyacınız olmayacaktır.

Yine de, eğer viral bir enfeksiyon belirtisi yoksa ve aşağıdaki semptomlara sahipseniz, streptococcus için bir boğaz testi yapmalısınız:

 • boğaz ağrısı;
 • ateş;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • karın ağrısı;
 • gökyüzünde küçük kırmızı veya mor lekeler;
 • bademcikler etrafında kızarıklık;
 • bademcikler üzerinde beyaz lekeler;

Eşzamanlı soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı eşzamanlı varlığı ile, büyük olasılıkla doğada viral olan bir rhinofarenjit olgusudur.. Oldukça tatsız, ama artık çok tehlikeli değil. Rinofarenjit de bulaşıcıdır, diğer enfeksiyöz hastalıklarla birlikte tedavi edilir ve önleyici tedbirlerdir.

Test ve tedavi

Strep boğaz en sık 5 ila 15 yaş arası çocuklarda görülür ve yetişkinlerde boğaz ağrısı vakalarının sadece% 5-10'unu oluşturur. Bu yüzden doktor sadece antibiyotik vermeye başlamıyor. "Süper bakteriler" veya antibiyotiklere dirençli bakterilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olmak önemlidir, bu nedenle antibiyotiklerin ihtiyaç duyulacak bir kesinlik kazanana kadar alması arzu edilmez..

Doğrulama yapmak için, doktor streptococcus için, boğaz ağrısından bir mikroflora örneği alacağı özel bir test yapmalıdır. Test negatifse ve doktor viral bir enfeksiyondan şüphelenirse, antibiyotiklere ihtiyaç yoktur. Ancak, eğer test streptococcus üzerinde pozitif bir sonuç gösteriyorsa, o zaman en çok tercih edilen antibiyotik olan olağan Penisilin veya Amoksisilin ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Penisilin genellikle kas içinden verilir, ancak 10 gün boyunca günde iki kez oral yoldan da uygulanabilir. Amoksisilin genellikle çocuklarda günde bir kez ve yetişkinlerde iki kez verilir.

Penisiline karşı alerjiniz varsa, o zaman bir sonraki en iyi antibiyotik türü sefalosporin sınıfına aittir: Cephlex, Klindamisin, Klaritromisin veya Zitromax. Onlar için dozlar 5-10 gün boyunca günde bir veya iki kez değişir. Eğer "kronik bakteriyel farenjit" (veya bademcik iltihabı) tanısı yapılırsa, daha geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri olarak Augmentin veya Panzef reçete edilir.

Bulaşıcı dönem ne kadar sürer?

Streptokokal farenjit (veya bademcik iltihabı) tanısı doğrulanırsa, enfeksiyon antibiyotiğin başlamasından yaklaşık 24 saat sonra kesilecektir.. Antibiyotikler belirtileri bir veya iki gün içinde hafifletmeye yardımcı olmalıdır, ancak bazı kişilerde semptomlar bir haftaya kadar sürebilmektedir. Tedavi olmadan, bu farenjit genellikle yaklaşık bir hafta içinde kendi kendine geçer. Antibiyotik kullanmaya başladıktan 48 saat sonra ateş azalması ve semptomlarda azalma yoksa, doktorunuza danışın.

Düzenli antibiyotik alımı göz önüne alındığında ve sıcaklık düştüğünde, okula dönebilir veya bulaşıcı olma korkusu olmadan çalışabilirsiniz. Ancak hala ateşin olduğu durumlarda, topluma geri dönmeyin, çünkü bu semptom enflamasyonun ilerlediğini ve bakterinin hala aktif olduğunu gösterir.

Diğer insanların enfeksiyonu nasıl önlenir

Bakteriyel farenjitli sağlıklı kişilerle temastan kaçınmak her zaman mümkün değildir. Ateş geçmediyse veya antibiyotik 24 saatten fazla alınmazsa hastalık bulaşıcı olacaktır. Başkaları için tehlikeli olabileceğinizi düşünüyorsanız, enfeksiyon riskini azaltmak için bu ipuçlarını kullanın:

 1. Sabunla veya ellerde dezenfektan kullanarak derinlemesine ve sık sık el yıkama (dirseklere kadar).
 2. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı dirseğinizle kapatın. Bunun için ellerinizi kullanmayın ya da ellerinizi tahliye ettikten sonra hemen yıkayın. Bir peçete, mendil veya kol kullanın.
 3. Çatal ve tabaklarınızı paylaşmayın.

İnsanlardan kaçınmak en iyisidir, ancak yukarıdaki ipuçlarına uygun olarak, enfeksiyonla birlikte kitle enfeksiyonu riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Enfeksiyon, kontamine yüzeyler ile temas ettiğinde, farenjit hava yolu ile iç hatlar ile enfekte olabilir. Farenjit, insanlar dudaklarına kirli ellerle veya öpücüklerle, mutfak eşyaları ve çatal bıçak takımı ile temas ettiğinde bulaşır, enfeksiyon riski de önemli ölçüde artar. Hasta bir kişi ile bir evde çocuklar% 50 farenjit ile kardeşleri ve kız kardeşleri enfekte etme şansı var.

Potansiyel komplikasyonlar

Antibiyotiklerle tedavi, ilk semptomların başlangıcından en geç dokuz gün sonra başlamalıdır.. antibiyotikler veya farenjit ile tedavi değilse hekim gibi tekrarlayan streptokok veya romatizmal kalp hastalığı gibi komplikasyonların, riski reçetesine göre, önerilen şema de tablet alamaz.

menenjit ve sepsis kadar - Streptokok lenf kemiğin iltihaba neden oluyor derin kemiğe nüfuz, bu vücuda yayılmış ve diğer komplikasyonların ana neden olabilir lenf yoluyla da.

Eğer tam bir antibiyotik kürünü tamamlamıyorsanız, tedavi edilmesi daha zor olan süper bakteriler olarak bilinen dirençli bakteri suşları oluşturma riskini de artıracaksınız. Bu bir halk sağlığı problemidir.

Bir kelimede, streptococcus enfeksiyonu sıklıkla meydana geldiğinden ve kendinizdeki bir enfeksiyonu tespit etmeden önce, birkaç gün boyunca potansiyel olarak bulaşıcı hale geldiğinden, önleme bölümünde açıklandığı gibi hijyen her zaman gözetilmelidir. ancak Hasta olduğunuzu belirledikten sonra, enfeksiyonun şiddetini belirlemek için tıbbi yardım alın. ve okula devam etme ya da gelecekteki komplikasyon riski olmadan çalışmaya devam etme fırsatı. Her zaman doktorun reçetesiyle tam olarak antibiyotik tedavisini tamamlayın.

Farenjit alabilir miyim?

Hem hasta hem de çevredeki insanları ilgilendiren ilk soru, farenjitin bulaşıcı olup olmadığıdır. Özellikle bu konu, küçük çocuklu veya bağışıklığı zayıflamış hamile kadınlarla ilgilidir. Belirgin bir cevap veremezsiniz, çünkü enfeksiyon riski hastalığa neden olan nedene bağlıdır.

Makalenin içeriği

Enfeksiyöz farenjitli olguların% 80'inde KBB doktoruna. Bu virüsler, bakteriler veya mantar patojenleri tarafından kaynaklanabilir.

Hastalığın bulaşıcı bir formu hava, hapşırma veya temas yoluyla bulaşabilir.

Boğaz ağrısı için yapılan ziyaretlerin% 20'si bulaşıcı olmayan bir patoloji biçiminden kaynaklanmaktadır. Nedeniyle nedeniyle gelişebilir:

 • mukoza katı yiyecek, yabancı cisimler veya boğazda cerrahi müdahale sonrası mekanik hasar;
 • uzun süreli sigara, alkolizm;
 • hipotermi;
 • orofarinks ve paranazal sinüslerin kronik hastalıklarının varlığı;
 • hormonal dengesizlik;
 • toz veya kimyasal maddelerle kirlenmiş havanın solunması;
 • sistemik patoloji (Sjogren hastalığı).

Bu tür bir farenjit başkaları için tehlikeli değildir çünkü hasta bir kişiden bulaşmaz. Daha ayrıntılı olarak, hastalığın "bulaşıcı" tiplerini düşünün.

Bulaşıcı farenjit

Bulaşıcı farenjit: bulaşıcı mı değil mi? Tabi ki bulaşıcıdır. Enfeksiyon hava yoluyla alınabilir (konuşurken, hapşırma, öksürme), beslenme (bulaşıklar yoluyla) veya temas (kişisel hijyenle - bir diş fırçasıyla) olabilir. Hastalığın nedeni şu olabilir:

 1. enterovirüs, PC, adenovirüs, grip, parainfluenza ve koronavirüsler gibi virüsler;
 2. bakteriler (streptokoklar, stafilokoklar);
 3. mantarlar (candida, kalıp).

Faringomikoz

Mukus boğazının fungal patojenlerle yenilmesi, orofarenks, subfebrilözleşme ve halsizlikte terleme, yanma, kuruluk, rahatsızlık duyumlarının ortaya çıkmasına neden olur. Tükürükte, bir kişi beyaz topaklar ve beyazımsı veya sarımsı bir tonun faringeal mukoza - kedileri üzerinde fark edebilir.

Enfeksiyon, örneğin, öpüşmeler sırasında veya bulaşma yoluyla enfeksiyöz bir odayla temas ile ortaya çıkabilir.

Tavuk Pox

Çoğunlukla, çocuklara, suçiçeği arka planına karşı farenjit tanısı konur. Enfeksiyonun nedeni, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan herpesvirüs ailesinin bir temsilcisidir.

Ağrıya ek olarak yutma, ateş, vücut ağrıları ve döküntüleri de endişelendirir. Sifon elemanları, erozyonun görünümünü belirleyen mukus boğazında yer alabilir.

Viral enfeksiyon hava yoluyla damlacıklar tarafından meydana gelir. Kuluçka döneminden sonra öksürük başlar, mukoza rinore, konjunktivit, lakrimasyon ve boğaz ağrısı sorunları. Ağrılılık mukozanın hiperemi ve posterior faringeal duvarın granülerliğinden kaynaklanır.

Üç gün sonra mukus yanaklarında ve yumuşak damaklarda ve ciltte döküntülerde lekeler vardır.

difteri

Difenideki plaktan farenksin yenilgisi, Leffler basilinin enfeksiyonla temas etmesi veya temas etmesi sonucu oluşur. Mukus orofarenks fibröz kaplama ile kaplıdır. Filmi çıkarmaya çalışırken kanama belirir.

Başlangıçta, boğaz ağrısı farenjit belirtisidir. Daha sonra sıcaklık 39 dereceye yükselir, filmler bademciklere ve larinkse yayılır, krup riskini artırır.

kızamıkçık

Eğer konjenital formu düşünürsek, gebe kadın fetusun gebeliği sırasında hastalığa yakalanmışsa, çocuk uteroda enfekte olabilir. Bu durumda patojen, idrarda ve mukusda burun geçişlerinden bulunabilir.

Semptomatik olarak, hastalık subfebril ateş, kuru öksürük, deri döküntüleri, burun iltihabı ve boğaz ağrısı gösterir. Lenfadenit üç hafta kadar sürer.

İntrauterin enfeksiyonla birlikte, gelişim anomalisi olan bir çocuğun riski artmaktadır.

Gonore iltihabı

Gokococcus ile enfekte olduğunda posterior farryngeal duvar, üretral kanal ve vajina etkilenir. Hastalık uzun bir süre görünmeyebilir. Çok nadiren bir kişi orofarinkste hassasiyet fark eder.

Enfeksiyon, insan gonoresi olan bir hastadan oral seks sürecinde, cinsel ilişkiden kaynaklanan cinsel ilişki nedeniyle ortaya çıkar. Bakteri, genitoüriner sisteme ve solunum sistemine yerleşir.

Enfeksiyondan sonra, ilk semptomlar ortaya çıkana kadar 10 gün sürebilir. Gonorrhoeic farryngitis, orofarenksde kuruluk, terleme, rahatsızlık ve ağrı ile karakterizedir.

Bazen dişeti kanaması, ses kısıklığı ve hoş olmayan bir koku var. Muayenede gri-sarı renkli bir plak ve mukozada şişme bulunur.

Klamidiyal farenjit

Hastalığın bu formu sadece farinksin tüm inflamasyonlarının% 5'inde teşhis edilir. Patolojinin nedeni, hasta bir arkadaştan yakınlık ile iletilebilen klamidyadır. Mukus orofarenks hiperemik hale gelir, terleme ve boğaz ağrısı başlar.

Belirgin semptomların yokluğu göz önüne alındığında, bir kişi, hastalıkla ilgili uzun süre şüphelenmeyebilir ve bu da primer teşhisi zorlaştırır.

Özellikle hasta bir anneden enfekte olan yenidoğanlarda klamidyal kökenli boğazda ciddi iltihaplanma görülür. Farenjit, patojen nazolakrimal kanal boyunca boğaza girdiğinde oftalmokliseminin bir komplikasyonu olarak gelişir.

Erişkinlerde enfeksiyon, oral veya genital seks sürecinde ev eşyaları aracılığıyla gerçekleşir.

Herpetik farenjit

Sıklıkla, herpetik farenjit ARVI'nin arka planında oluşur, ancak bağımsız bir patoloji olarak kaydedilebilir.

Yutmada terleme ve ağrı ile semptomatik olarak kendini gösterir. Hastalık kan veya temas yoluyla bulaşır, ancak sadece bağışıklığın zayıflamasıyla ortaya çıkmaya başlar. Dönemin geri kalanında vücutta inaktif bir durumda.

İmmün yetmezliği olan kişiler (AIDS, onkolojik hastalıklar, şiddetli somatik hastalıklar) çoğunlukla hastalanırlar.

önleme

Farenjit bulaşır veya bulaşmaz - patojene ve gelişiminin nedenine bağlıdır. Boğaz ağrısı riskini azaltmak için, aşağıdaki ipuçlarını izlemeniz önerilir:

 1. iyi bir cinsel etkinlik yürütmek;
 2. kişisel hijyeni gözlemlemek;
 3. başka insanların eşyaları ve bakım ürünlerini kullanmayın;
 4. kronik hastalıkların varlığında düzenli olarak izlenir;
 5. bağışıklığı güçlendirmek;
 6. sigarayı bırakmak;
 7. Hasta kişilerle temas etmeyin veya koruyucu ekipman (maske) kullanmayın;
 8. doğru yer. Özellikle yararlı balıklar, süt ürünleri, meyveler, sebzeler ve tahıllar;
 9. uyumak için yeterli;
 10. önemsememek için endişelenmeyin;
 11. tahriş edici boğaz mukozasını ortadan kaldırır (üretim tehlikeleri);
 12. Hamilelikte doktorda gözlemlenecek, gelecekteki çocuğu hastalıklardan korumak.

Orofarenksin iltihaplanması oldukça yaygın bir patolojidir, ancak zamanında tedavi ile hızlı bir şekilde geri çekilmekte ve uzun bir süre rahatsız edilmemektedir. Terapiyi geciktirirseniz veya kendi kendine iyileşme umudu verirseniz, çok fazla komplikasyon alabilirsiniz. Profilaksiyi ihmal etmeyin, sonra da sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Farenjit bulaşıcı mı

Elbette, boğazda hiç acı çekmemiş tek bir kişi yoktur. Ancak bu hoş olmayan semptom, ana hastalığı farenjit olan çeşitli hastalıklara neden olabilir. Hemen hemen her insan farenjit bulaşıcı olup olmadığını merak ediyor. Bu soruyu cevaplamak için, hastalığın nedenlerini anlamanız gerekir.

Farenjit, mukus zarı ve farinksin lenfoid dokusunu etkileyen bir enflamasyondur.

Farenjit ve semptomlarının nedenleri

Boğazda iltihapın çeşitli nedenleri vardır:

 • her türlü enfeksiyöz ajan (virüsler, bakteriler ve diğer patojenler);
 • gastrointestinal sistem hastalıkları (gastro-özofagus reflü - gastrik suyunun yemek borusuna atıldığı bir hastalık);
 • Oral kavite veya nazofarenksin (sinüzit, çürük dişler, rinit, stomatit ve diğerleri) kronik ve akut enflamasyon odaklarının varlığı;
 • aşırı soğutma (soğuk havanın solunması, soğuk yiyeceklerin veya içeceklerin yutulması);
 • zararlı maddelere maruz kalma (güçlü alkollü içecekler, kimyasal bileşikler).

Ne zaman ve nasıl enfekte olabilirim

Virüsün neden olduğu farenjit akut başlar ve birkaç hafta sürer. Hastalığın etken maddeleri adenovirüsler, rinovirüsler, koronarvirüsler, influenza virüsleri, enterovirüsler, insan immün yetmezlik virüsü, sitomegalovirüslerdir. Viral forma, solunum sisteminin hemen hemen tüm organlarının yenilgisi eşlik eder. Burun akıntısı, boğuk ses, boğaz ağrısı, öksürük, ateş var. Muayenede boğazın şişmiş ve hiperemik mukozasını görebilirsiniz.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı farenjit olduğunda, tabii ki, onun korkusuna değer. O bulaşıcı. Virüsler dış ortamda stabildir, hasta hapşırdığında ve öksürdüğünde oraya varırlar. Bu yüzden, enfeksiyonu önlemek için insanlar çevre insanlardan izole edilir. Viral ajanlar virulanslarını insan çevresi dışında tutabilmektedir, bu nedenle, ortak ev eşyaları (havlular, bulaşıklar, oyuncaklar) kullanıldığında, farenjitle ilgili önemli bir risk vardır.

Bakterilerin neden olduğu hastalık da bir tehlike taşır. Yanlış ve zamansız tedavi durumunda, hastalığın akut formu (bakteriyel) kronik hale gelir, daha sonra virüslere bakteriyel ajanlar eklenir. Bu genellikle streptokok, stafilokok ve pnömokoktur. Bakteriyel farenjit sıcaklıkta 38 dereceye yükselme ile karakterizedir, farenksin arka duvarında pürülan bir kaplama görülebilir, sesin, kuru veya ıslak öksürüğün ses kısıklığı vardır.

Farenjit semptomatolojisi difteri veya gonore belirtisidir. Difteri olarak, enfeksiyon, gonore ile birlikte - ortak nesneler aracılığıyla, enfekte kişinin cinsel ve oral temas sırasında ve anneden çocuğa doğum sırasında meydana gelir. Böyle bir hastayı hapşırma ve öksürürken farenjit ile enfekte olmaktan korkmayın.

Candida farenjit bireylerde, çoğunlukla zayıflatılmış bağışıklık ile oluşur. Etken madde en sık Candida türünün mantarıdır. Fungal farenjit ile enfeksiyon, hastayla (öpücük sırasında) oral temasla olabilir. Boğazı incelerken, arka duvarda ve ağız, dil ve diş etlerinin mukoza üzerinde beyaz bir kaplama görebilirsiniz. Sıcaklık genellikle normal sınırlar içinde.

Aşağıdaki nedenlerden kaynaklanan farenjit, iştirakçi için herhangi bir tehlike taşımamaktadır:

 • sigara içmek ve alkol almak;
 • alerjik reaksiyon ve pestisitler;
 • vücutta hormonal bozukluklar;
 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • yaralanmalar ve yabancı cisimler.

Alerji tezahürü ile, boğaz, şişme ve bademcikler ve dil şişmesi de şişebilir. Bir travma durumunda, bir kişinin genel durumu çok değişmez, sıcaklık biraz yükselir, 37-37.5 dereceye çıkar ve muayenede sadece sınırlı bir inflamasyon odağını görebilirsiniz.

Kronik formda, hastalığın semptomları daha az belirgindir ve bir kural olarak, sıcaklıkta bir artış olmadan devam eder. Başlıca acı veren ve kalıcı rahatsızlıklar terleme ve kuru öksürüktür.

tedavi

Hızlı ve tam bir iyileşme elde etmek için, kapsamlı bir farenjit tedavisi yapmanız gerekir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 • Katılan hekim tarafından reçete edilen herhangi bir ilaç (antiviral veya antibakteriyel ajan);
 • antiseptik solüsyonlarla durulama (Furacilin, Klorheksidin). Prosedür sıklığı her 2-3 saattir;
 • antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve anestetik etkileri olan spreylerin ve emici şekerlerin kullanımı (Lizobakt, Pharinggocept, Strepsils);
 • öksürükler şifalı bitkilerin yanı sıra sentetik ilaçlar (Herbion, Linkas, Prospan, Bromhexin, ACTS);
 • bir tencere ve bir havlu ile inhalasyon yapmak (haşlanmış patates veya papatya kullanabilirsiniz) veya bir nebulizatör kullanarak üst solunum yolunu nemlendirmek. Hala mineralli su veya tuzlu su ile doldurulur. Soluma sıcaklığının kontrendike olduğunu hatırlamaya değer.

önleme

Hastalığın başlangıcına katkıda bulunan nedenlere dayanarak farenjitin önlenmesi mümkündür. Bunun için, hastalığın gelişme riskini azaltmaya izin veren belirli kuralların takip edilmesi gerekmektedir:

 • akut hastalık biçimlerinin zamanında tedavisi;
 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • Soğuk içecekler ve yiyecekler tüketmeyin, soğuk kış günlerinde ağzınızdan nefes almayın;
 • odadaki havayı nemlendirin;
 • Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, doğru yemek için.

Sağlığınızı korumak için basit önerileri takip etmeniz yeterlidir. Daha sonra tedavi etmek için farenjitin başlangıcını önlemek çok daha kolaydır.

Insan enfeksiyonları

Kategoriler

 • Bakteriyel enfeksiyonlar (41)
 • Biyokimya (5)
 • Viral hepatit (12)
 • Viral enfeksiyonlar (43)
 • HIV / AIDS (28)
 • Teşhis (30)
 • Zoantropropotik enfeksiyonu (19)
 • Bağışıklık (16)
 • Cildin bulaşıcı hastalıkları (33)
 • Tedavi (38)
 • Genel enfeksiyon bilgisi (36)
 • Paraziter hastalıklar (8)
 • Doğru beslenme (41)
 • Önleme (23)
 • Başka (3)
 • Sepsis (7)
 • Bakım standartları (26)

Farenjit bulaşıcı mıdır?

Merhaba sevgili okuyucular. Ben Olga Ryshkova'yım ve size sormak istiyorum: - farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı - şaşkın değil misiniz?

Farenjit nedir?

Farenjit - 38 derece (nadiren elde edilmiş) - ağrı, kuruluk, boğaz ağrısı ve yutma ağrı, kuru öksürük, 37.5 bir sıcaklığa yol açar farenks (boğaz, yutak), bir enflamasyon. Farenjit genellikle viral enfeksiyonun neden olduğu (adenovirüsler, rinovirüsler, grip virüsleri, parainfluenza) ve daha az bakteriyel enfeksiyon (genellikle grup A, hem de streptokoklar, pnömokoklar staphylococcus).

Diğer nedenler farenjit vardır - bir mantar enfeksiyonu, alerjik reaksiyondan elde edilen iltihaplanma, tahriş edici kimyasallar zaman solunan gazların ve toz, aşırı ısınma, soğuma, boğaz tahrişi yiyecek ve tümörler.

Akut farenjit başka bir hastalığın (örneğin grip veya ARVI) arka planında görülebilir ve daha sonra sıcaklık yüksek olabilir, solunum zorlaşır, zehirlenme belirtileri (bulantı, kusma) ortaya çıkar.

Doktorlar farenjitleri larenjit ve bademcik iltihabından ayırmaktadır.

 • Larenjit, vokal kordları etkileyen, trakeadaki larinks ve üst kısımların iltihaplanmasıdır. Larenjit ses kısıklığı ve ses kaybı olduğunda
 • Tonsillit bademcik iltihabı ile sınırlıdır. Farenjit - bu kavram bademcik iltihabından daha geniştir. Farenjit ile bademciklere ek olarak, farengeal duvarlar da iltihaplıdır.
 • Angina akut tonsillittir. Anjina ile palatin bademciklerinin iltihabı, yutma, ateş ve servikal lenf nodlarının genişlemesi sırasında ortaya çıkar. Akut farenjit ile birlikte, bu semptomlara ek olarak, farengeal duvarlar iltihaplanır: Boğazda terleme ve kuruluk, kuru öksürük
 • Kronik bademcik iltihabı anjina değildir. Akut tonsillite ek olarak, anjin, kronik tonsillitin alevlenmesi olarak da adlandırılır.

Farenjit başkalarına bulaşıcı mıdır?

Evet, farenjit ve viral ve bakteriyel diğerleri için bulaşıcıdır ve bir kişiden diğerine bulaşabilir. Burun ve tükürüğün boşaltılması virüs veya bakteri içerir. Hasta bunları örneğin bir öpücükle iletebilir. farenjit neden Virüsler ve bakteriler, havlu, peçete ve hatta giysi schotkah ve çevresindeki nesneler üzerinde kalır ve oradan sağlıklı insanların ağzına sonra ellerinizi alabilir ve. Alerjiler, toksinler, travma veya tümörlerin neden olduğu farenjitin bulaşıcı olmadığı açıktır.

Farenjit enfeksiyöz kaç gün?

Virüslerin neden olduğu farenjit sadece semptomlar olduğu sürece bulaşıcıdır. Semptomlar ortadan kalktığında kişi iyileşir ve artık bulaşıcı değildir. Semptomlar olduğu sürece bakteriyel farenjit de bulaşıcıdır. Ancak viral farenjit aksine antibiyotiklerle tedavi edilir ve enfeksiyon süresini büyük ölçüde kısaltırlar. Bakteriyel farenjitin antibiyotiklerle etkin tedavisinin başlamasından 24 saat sonra hasta kişi artık enfeksiyöz bir ajan değildir.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Çoğu durumda, farenjit evde durulama (soda çözeltisi, bitkisel preparatlar) ve spreyler (inhalipt) ile başarıyla tedavi edilebilir. Ancak uyuşturucu tedavisi, ilgilenen hekim tarafından tayin edilmeli ve gözetiminde yapılmalıdır. Sadece bir doktor hastalığın şiddetini ve antibiyotik reçete etme ihtiyacını belirleyebilir. Doktora gitmek için gerekli:

 • Eğer boğaz çocuğa zarar verirse, özellikle boğazda kırmızımsı bir döküntü varsa.
 • Bir yetişkinin bir haftadan uzun bir süre boğaz ağrısı varsa.
 • Ateş yükselmiş ve lenf düğümleri şişmişse.
 • Boğazda keskin bir ağrı varsa ve yiyecek ve sıvıları yutmakta güçlük varsa

Farenjit - bulaşıcı veya değil

Hiç farenks iltihabı ile çarpışması olan herkes, soru sormak tehlikeli bunu tedavi etmek ne anlama geldiğini bulaşıcı ya da değil farenjit, ve nasıl sonuçları ve komplikasyonları önlemek için ne.

Başkaları kendisini patoloji ve hastalığa neden olan mikroplar aktarılmaz ise hastalık, bulaşıcı bir etiyolojisi ve patojenler tarafından tetiklenir durumunda çevrelerindeki insanlar için tehlikeli olabilir.

Ne tür bir farenjit bulaşıcıdır?

Farenjitin bulaşıcı olup olmadığına bakmadan önce, ortaya çıkmasının nedenini belirlemek gerekir.

Boğazda iltihaplanma sürecine neden olan ana faktör, patojenik bakterilerin (stafilokok, streptokok) veya virüslerin (influenza, parainfluenza, adenovirüs, rinovirüs) etkisidir.

Enfeksiyöz farenjit formu bir enfeksiyon tehlikesidir, bu nedenle hastalığın süresi boyunca hasta kamusal alanlarda kalmayı reddetmeli ve sağlıklı kişilerle iletişimi kısıtlamalıdır.

Virüsler çevreye yayılabilir ve konuşma, hapşırma, öksürme vb. Yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir.

Enfeksiyöz farenjitin, özellikle çocuklarda görülen yaygın nedeni, çoğunlukla enfeksiyon taşıyıcısının mukozaları ile doğrudan temas yoluyla, hava yoluyla nadiren bulaşan difteri basilidir.

yutak gonokoklar tüketilmesiyle tetiklenen Gonokoksal farenjit doğa, bu hastayla sözlü ya da genital temas kaynaklanabilir ve ayrıca doğum sırasında anneden çocuğa bulaşabilir.

Fungal farenjit nedeni, bir kural olarak, hasta ile oral temas yoluyla enfeksiyon riskini taşıyabilen mantar Candida.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve bağışıklık sisteminin normal işleyişi durumunda, mantarın etkileriyle baş edemediği nadir durumlarda, farenjitin bu formu bulaşıcıdır, pratikte enfeksiyon riski yoktur.

Aşağıdaki faktörlerin neden olduğu farenjit, başkaları için enfeksiyon riski taşımamaktadır:

 • alerjik ajanlar;
 • zararlı çevresel faktörler, aşındırıcı kimyasallarla çalışmak;
 • elverişsiz iklim koşulları;
 • akut, soğuk ve sıcak yiyeceklerin kötüye kullanılması;
 • sigara ve alkol;
 • endokrin, metabolik ve hormonal bozukluklar;
 • bozulmuş burun nefesleri;
 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • mekanik etki (travma, yabancı nesne girişi).

Enfeksiyon belirtileri

gonokok, klamidya, herpes virüsü tetiklenebilir ve adenovirüs farinks arka duvarının lezyonlar eşlik eder ve bu durumda klinik tablonun belirlemek için gerekli tahlillerin yapılması yüzden, asemptomatik olabilir Venereum formu farenjit,.

Enfeksiyöz farenjitin ilerlemesi aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • ağrılı yutma;
 • boğazda kuruluk hissi ve terleme;
 • farengeal mukoza üzerinde seröz sarımsı bir kaplama ile sitelerin görünümü;
 • tını, sesin ses kısıklığı veya tam kaybı;
 • artmış submandibular ve servikal lenf düğümleri;
 • dişeti kanaması, ağızdan gelen kötü kokulu koku (gonokokal farenjit ile).

Çoğunlukla farenjit klamidyal tabiatta belirgin belirtiler yoktur, bazen mukoza yüzeyinde hafif bir kızarıklık ve boğazda hafif bir şişme vardır.

Bakteriyel farenjit ile enfekte olmak daha kolaydır, çünkü patojenik bakteriler bir şeyler, ev eşyaları, çatal bıçak takımı vb. Yoluyla solunum yollarına girebilir.

Bu patolojinin seyri, hem kızıl ateşte hem de farinksin arka duvarında pürülan mukus eksüda oluşumunda bir döküntü ile birlikte olabilir.

Ne tür bir tedaviye ihtiyaç var?

Viral inflamasyonda iyileşmeyi hızlandırmak için, ilaçların en kısa sürede reçete edilmesi gerekir, bu kategorideki en etkili araçlar Arbidol, Isoprinosin ve diğerleridir.

Farenjitin bakteriyel formunda, çoğunlukla inhalasyonlar ve spreyler şeklinde lokal antibakteriyel ilaçlar kullanılarak, sistemik antibiyotikler nadiren reçete edilir.

farenjit ile tedavi boğaz işleme antiseptik ve çözümler (Klorheksidin Miramistin, Chlorophillipt) dezenfekte etme ve ağrı kesiciler yassı haplar ve pastiller kullanımı içermelidir.

Büyük önem taşıyan, bakteriyel lizatlar içeren ve spesifik patojenik uyaranlara lokal farengeal bağışıklık oluşturan preparatlardır (Imudon, IRS-19).

Vitamin kompleksleri bağışıklık sistemi üzerinde sistemik bir etkiye sahiptir ve farenjit de dahil olmak üzere üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarının bulaşma riskini azaltır.

Önleyici tedbirler

Farenjitin önlenmesi özellikle zayıf bağışıklığı olan ve üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarına yatkınlığı olan kişiler için önemli bir rol oynar.

Öncelikle enfeksiyon taşıyıcısı ile temastan kaçınılması ve kişisel hijyen kurallarına uyulması önerilir. Hasta, sağlıklı insanlarla aynı yaşam alanında yaşıyorsa, mümkün olduğunda koruyucu bir maske kullanılması önerilir.

Odanın düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması için, bulaşıcı farenjit bulaşıcı olduğundan, hastaları, havluları ve hastanın diğer eşyalarını kullanmak kesinlikle yasaktır.

Enfeksiyöz farenjitle savaşmanın ana yöntemi, aşağıdakiler tarafından teşvik edilen bağışıklık sistemini güçlendirmektir:

 • temiz havada yürümek;
 • Daha fazla meyve ve sebze dahil dengeli bir diyet;
 • multivitamin preparatları almak;
 • ılımlı fiziksel aktivite;
 • viral hastalıkların alevlenme dönemlerinde kitlesel tıkanıklık bölgelerinde olmanın kaçınma;
 • soğuk algınlığının önlenmesi ve zamanında tedavisi.

Bir hastadan farenjit alabilir miyim?

Tiroidit her yıl dünya çapında binlerce insanı etkiler, bu enfeksiyonun nedeni nedir? Farenjit bulaşıcıdır, kişiden kişiye nasıl bulaşır ve enfeksiyondan nasıl kurtulur?

Viral veya bakteriyel bir hastalığın tezahürü olarak farenjit

Uluslararası hastalık sınıflandırmasına göre, farenjit bağımsız bir hastalık veya yaygın bir sistemik enfeksiyon - akut solunum hastalığı (ARI) veya ARI (akut solunum yolu enfeksiyonu) belirtisi olarak düşünülebilir.

Kataral hastalıkların çoğu virüslere neden olur: rinovirüsler, adenovirüsler, influenza virüsleri ve parainfluenza. Olumsuz gidişte, bakteriyel flora viral ajanlara bağlıdır: çoğu zaman pnömokok, hemofilik çubuk, nadiren stafilokok, streptokoklar.

Viral yenilgi aşamasında, hasta yutulduğunda boğaz ağrısı, üzüntü, rahatsızlıktan endişe duymaktadır. Yetişkinlerde viral farenjit (sadece herpetik değil), vücudun genel durumunda gözle görülür değişiklikler olmaksızın kolayca ilerler. Çocuklarda, basit viral farenjit bile yüksek ateş ve bebeklerde - kusma ve ishale neden olabilir.

Hasta bir yetişkinin veya çocuğun boğazına bakarsanız - kırmızı gevrek bir şeyden başka bir şey görmezsiniz. Viral farenjit tedavisi için, yeterli topikal preparatlar vardır, antibiyotikler içmeye gerek yoktur. Arka duvardaki baskınların görünümü, mukopürülan akıntı, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanmasını gösterir. Bakteriyel farenjit, her zaman yeterli antibiyotik ve antiseptik (Bioparox, Oracept, Hexaspre) içeren antibakteriyel ilaçlar almayı gerektirmez. Hastalığın seyrinin farklı aşamalarında farenjit tedavisinin özellikleri bilmeli, başkalarına bulaşmamalı ve hastalanmamalı.

Farenjit alabilir miyim?

Farenjit enfeksiyözdür? Diğer viral / bakteriyel hastalıklar gibi - evet. Ancak bulaşıcılık derecesi çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • patojenin aktivitesi;
 • hasta bir kişinin bağışıklık durumu;
 • Sağlıklı bir insanın bağışıklık durumu;
 • sağlığın özellikleri (çocuk yaşı, hamilelik, eşlik eden patoloji).

Patojenik ajan aktivitesi

Bütün bakteriler ve virüsler aynı yüksek enfeksiyon aktivitesine sahip değildir. En az miktarda bile olsa bazı virüsler, mukoz membranlar söz konusu olduğunda hastalığa neden olabilir ve diğer virüsler veya bakterilerle enfeksiyon, ancak çok sayıda mikroorganizmanın vücuda girmesi veya bağışıklığın azalmasıyla mümkün olur.

Hasta bir kişinin bağışıklık durumu

Hastanın bağışıklık savunması ne kadar güçlü olursa, organ sayısı ne kadar az olursa enfeksiyondan etkilenir ve iyileşme ne kadar çabuk gelecektir. Komplike olmayan farenjit hastalığından muzdarip bir hasta kişi, larenjit veya bronşit gelişimi ile komplike farenjit olan birine göre daha az bulaşıcıdır. Hava yolu hasarı ne kadar düşükse, daha fazla balgam içeren mikroorganizmalar hastayı üretir.

İnsan sağlığının durumu

Neden bazı insanlar her mevsimde farenjit geçirirler, ama diğerleri yok mu? Hasta olmayanlar, genellikle mesleki veya konut etkenleriyle ilişkili olan daha güçlü bir bağışıklığa sahiptirler. Örneğin, öğretmenler ve doktorlar neredeyse her gün çok sayıda çeşitli enfeksiyöz ajanla karşılaştıklarından soğuk algınlığı yaşamazlar, bunun sonucu olarak zamanla birçok virüs ve mikroplara karşı bağışıklık geliştirirler. Bir hostelde yaşayan öğrenciler, evde yaşayan sınıf arkadaşlarından daha sık hastalanırlar. Pansiyon sakinleri de birçok patojenik ajana karşı bağışıklık geliştirir.

Güçlü bir bağışıklık yanıtı olan bir kişi kolayca farenjit tahammül, hastalık aşağı gitmez, bronş ve akciğer hastalıkları tarafından komplike değildir.

Çocuklarda ve gebe kadınlarda enfeksiyon özellikleri

Çocuklar - küçük yetişkinler değil, tüm benzerliklere rağmen, vücutları biraz farklı düzenlenmiş ve birçok tahriş edici maddeye farklı şekilde tepki vermektedir. Pek çok çocuk farenjit geliştirmez ve hemen larenjit veya bronşit vardır, yani virüs veya bakteri kolayca alt solucan yoluna nüfuz eder, yutak zayıf bağışıklık savunmasını atlayarak.

Hamile kadınlar, genel olarak immün yanıtın azaldığı gerçeğinden dolayı çeşitli soğuk algınlığı hastalığına yakalanma konusunda güçlü bir eğilime sahiptir. Rahim içi gelişim sırasında çocuğun annenin vücudu tarafından yabancı bir nesne olarak algılanmamasını sağlamak için doğal bağıl bağışıklık sistemi baskılanması meydana gelir. Bununla birlikte, hamile kadınlar için, en basit viral ve bakteriyel hastalıklar bile tehlikelidir, çünkü çocuk çeşitli konjenital malformasyonlar ve hastalıklar geliştirebilir.

Spesifik olmayan ve spesifik önleme

Spesifik olmayan korunmanın temeli, hasta bir kişiyle temasın azalması olarak düşünülebilir. Farenjitin etken maddeleri havadaki damlacıklar tarafından yayılır, bu nedenle belirli kurallara uyularak grip veya soğuk salgın sırasında enfeksiyondan kaçınabilirsiniz:

 • genellikle ellerinizi yıkayın, burnunuzu temizleyin - özellikle halka açık yerleri ziyaret ettikten sonra, ulaşımda seyahat ederken;
 • Hasta bir kişiyi öpmeyin;
 • Aynı yemekten yemeyin.

Yani, eğer ailenizde farenjit varsa ve enfekte olmak istemiyorsanız, sadece farklı yemeklerden yiyin ve yakın temaslardan kaçının.

Spesifik profilaksi, koruyucu aşılamayı içerir. İnfluenzaya karşı aşılama artık yaygındır (zaten Eylül-Ekim ayında başlamaktadır) ve bir hibrit aşı hemofilik bir çubuktur. Bu prosedürlerin etkinliği tartışmalıdır, çünkü influenzaya karşı aşılama, geçen sene influenza salgınının sonuçlarına dayanmaktadır, yani virüsün hangi suşunun bir yıl önceydi. Antihemofilik inokülasyon, bir çok tartışmaya neden olur. Çoğunlukla orta kulak iltihabı olan çocuklarda etkilidir, çünkü hemofilik çubuk (Hemofilius Influentz) birçok çocukta orta kulak iltihabına neden olur. Ancak bir anti-hemofilik aşı, boş bir alanın başka bir spesifik olmayan patojenik mikroorganizma tarafından işgal edilmeyeceğini garanti edemez. Hamile ve emziren kadınların herhangi bir aşıya girmesi arzu edilmez.

Farenjit (viral veya bakteriyel) bulaşıcıdır, diğer herhangi bir hastalık gibi, ancak bağışıklığınızı güçlendirir ve hasta insanlarla teması en aza indirirseniz enfeksiyonlar önlenebilir. Önleme için grip salgınları ile, burun kanatlarını oksolin merhem ile yağlayabilirsiniz. Risk altındaki insanlar: çocuklar ve hamile kadınlar - sağlıklı bir yaşam tarzına liderlik etmelisiniz, doğru, egzersiz ve öfke yemelisiniz.

Farenjit bulaşır mı bulaşıcıdır, bulaşıcı mıdır?

Hayatında en az bir kez herkes boğazda ağrı hissetti. Çoğu zaman farenjit gibi bir hastalığın belirtisi olarak hizmet eder. Başlangıçta, akut bir şekilde ortaya çıkar, ancak zamansız veya yanlış tedavi kronikleşirse. Çoğu insan bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak ister, bu yüzden farenjitin bulaşıcı olup olmadığını ve nasıl bulaştığını bilmek önemlidir. Ana patojenlerin rolünde patojenler mikrop ve virüslerdir.

Tehlike var mı

Sunulan hastalık iki şekilde ortaya çıkabilir - akut ve kronik. Bu nedenle, farenjit, hastalığın oluşumuna katkıda bulunan patojen tipini dikkate alarak belirli türlere sınıflandırılır. Akut formdan kronik olana geçerken, hastanın doktora ait tüm reçetelere uymadığını ya da herhangi bir terapötik önlem almamış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Fotoğrafta - farenjit belirtileri:

Hastalık akut olursa enfekte olabilir miyim?

Akut form virüslerinin hastalığının gelişimine katkıda bulunur. Farenjitin en yaygın nedenleri, koronavirüsler, parainfluenza virüsleri ve griptir. Herpes, Coxsackie ve HIV virüslerinin rahatsızlıklarını kışkırtacak kadar nadirdir. Burada akut farenjit ile boğazın bir fotoğrafını görebilirsiniz.

Virüsün vücuda girmesi nedeniyle ortaya çıkan farenjit, birkaç gün sonra viral-bakteriyel kökenli olabilir, çünkü oral flora ağız boşluğuna katılır. Genellikle tanı sırasında bir hastalık olduğunda, doktor streptokok, stafilokok ve pnömokoklar keşfeder.

Patojenik mikroorganizmalara ek olarak, akut farenjit provoke edebilir:

 • mantarlar;
 • faringeal mukozanın travmatizasyonu;
 • alerjenleri dahildir;
 • kimyasal faktörler.

Ayrıca hastalığın gelişimine etki eden faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süre maruz kalma;
 • şiddetli somatik patoloji;
 • hormonal arka planın ihlali;
 • alerjik hastalıklar;
 • sıcak içecekler ve sigara kullanımı.

Akut farenjit ile enfekte ev eşyaları (kaşık, bardak) üzerinden havadan olabilir, hasta bir çocukla temas halinde anaokulunda çocuklar da hastalığın provoke virüs ve bakterilerin devir konusu olabilir.

Video, farenjitin bulaşıcı olup olmadığını söyler:

Hastalığı kronik formda alabilir miyim

Kronik farenjit için olduğu gibi, hastanın zamanında tedaviye başlamamasından kaynaklanır (burada farenjiti tedavi etmek için ne kadar okuyabilirsiniz). Böyle bir hastalık başkalarına kesinlikle zararsızdır, bu yüzden bulaşıcı değildir. Bağlantı, yetişkinlerde kronik farenjit belirtilerini açıklar.

Farenjitin kronik bir forma geçişinin en önemli nedenleri:

 • mukoza boğaz ve gastrointestinal kanalın bireysel özellikleri;
 • sigara dumanının sık sık solunması;
 • sıcak hava veya kimyasalların solunması sırasında elde edilen mukus boğazında tahriş;
 • burun içinden solunan havanın ağır geçişi (burun akıntısı, sinüzit);
 • alerji belirtileri;
 • hormonal alanda başarısızlık;
 • A vitamini eksikliği;
 • belirli organların yanlış çalışması;
 • diabetes mellitus;
 • sıcak içecekler ve sigara kullanımı sık kullanımı.

Slime nazofarenks içinde birikirse mümkün tedavi tarif edilir.

Hastalık nasıl gelişir?

Bu hastalığın çocuklarda ve yetişkinlerde gelişimi biraz farklıdır. Sizin veya çocuğunuzun farenjit olduğunu tam olarak bilmek için, onun ana belirtilerini dikkate almalısınız.

Hastalık yetişkinlerde nasıl ortaya çıkıyor?

Erişkinlerde hastalığın belirtileri yavaş akar, uzun bir süre için spesifik belirtiler yoktur. Farenjit semptomatolojisi, sekresyon ve dolaşımın işlevini etkileyen belirli nedenlerin etkisinden kaynaklanır. Hastalığın en erken belirtileri şunlardır: boğaz ağrısı, kuruluk ve apseler.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri, solunum yolunun çeşitli bulaşıcı hastalıklarının veya çevresel faktörlerin olumsuz etkisinin sonucudur.
Kirli havanın solunması, içilmesi, sık sık sigara içilmesi, rahatsızlığın kronik bir forma geçişi gerçektir.

Semptomların ortaya çıkmasını provoke etmek için otoimmün ve alerjik hastalıklar olabilir. Yetişkinlerde hastalığın başlıca nedenleri arasında şunlar yer alır: kirli havanın solunması, kimyasal faktörlerin etkisi, bulaşıcı kaynaklı hastalıklar.

Video, farenjitin başkaları için yetişkinlerde bulaşıcı olup olmadığını söyler:

Çocuklarda hastalık nasıl gelişir?

Farenjit, sıklıkla küçük hastaların vücudunu etkileyen bir hastalıktır. Çeşitli formlarda akabilir, hepsi patojenin tipine bağlıdır. Yoğunlaştığı yere bağlı olarak, farenjit yüzeyel ve kataral (mukoza zarı etkilenir) ile ayırt edilir. Eğer mukoza derin tabakasında bulunan lenfadenoid elementler etkilendiyse, bu bir granuloza farenjitidir..

Ayrıca, patolojik süreç sınırlı bir şekil alabilir. Bu lezyonun sadece lateral sırtların bölgesine ve farinksin tüm posterior duvarı boyunca mı uygulandığını gösterir. Enflamatuar sürecin doğası akut, subakut ve kronik olabilir. Farenjit oluşumu bağımsız olarak ortaya çıkabilir, ancak pratikte görüldüğü gibi, çocuklarda başka bir rahatsızlığın sonucudur. Kural olarak, farenjit adenoidler, bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabı belirtileridir.
Çocuk boğazda ağrıdan şikayetçi, terleme.

Çoğu zaman, sıcaklık 38 dereceye kadar yükselebilir. Küçük çocuklarda akut seyrinde yüksek ateş vardır, iyi beslenmez, uyur. Küçük çocuklarda, hastalığın akut formu son derece zordur. Bu durumda ebeveynler, bu durumda hastalığın akut adenoidit belirtisi olduğunu anlamalıdır.

Tanı, farenksi inceledikten sonra yapılır. Kızarıklık, şişlik ve posterior faringeal duvarın mukozasının infiltrasyonu, yumuşak damak gibi belirtiler varsa, o zaman ebeveynlerin farenjit hakkındaki korkularını doğrulayabilir. Lateral farenjit varsa, kızarıklık ve şişme, farenksin yan oluklarını etkiler.

Viral etiyolojinin hastalığı ARI'nin sonucudur. Bunlar, bademcikleri ve yumuşak damağı etkileyen farinksin geniş bir kırmızılaşmasıyla karakterize edilir. Çoğu zaman, arka duvarın mukozasında kırmızı noktalar veya kesecikler bulunabilir.

Video - farenjit gelişmesinin nedenleri:

Yerel semptomlar 2-3 gün boyunca gözlenir ve kuru öksürük gibi davranır. Zamanla, saldırılar gider. Genel işaretler uzun bir süre için yok olabilir ve kendileri hakkında bir şey bilmek zorunda değildir. İkincil bir enfeksiyon birleştiğinde, farenjitin tüm belirtileri bir kerede değişir.

Hastalığın akut formu, faringeal mukozada meydana gelen akut enflamatuar bir süreçtir. Sıklıkla, bu farenjit akut solunum yolu hastalıklarının sonucudur. Küçük hastalar aşağıdaki semptomları tecrübe ederler:

 • ağrı sendromu;
 • boğazda hoş olmayan belirtiler;
 • öksürük;
 • kulaklarda kaşıntı ve ağrı.

Yorgunluk mevcut semptomları gösteremez, ancak ebeveynler bunları kırıntıların davranışlarına göre tam olarak tanıyabilir. Kaprisli olacak, huzursuz davranacak, uykusu ve iştahı kötüleşecek. Farenjit akut solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarıyla birlikte, örneğin rinit, öksürük, konjunktivit, ateşle birlikte ortaya çıkabilir.

Akut patolojinin nadiren izole hastalıklara işaret ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Kural olarak, üst solunum yolunun diğer rahatsızlıkları ile birleştirir. 2 yaşın altındaki hastalarda hastalık ciddi bir seyre sahiptir, ancak mukozal inflamasyon ve akut bir akıntılı rinit formu ile kombine edilir.

Bu gelişme ile hasta, akut rinit belirtileri geliştirir. Solunumu bozulur, burun boşluğundan bol miktarda mukus akıntısı görülür.

Farenjit tehlikesi, bazen semptomlarını tanımanın hemen mümkün olmamasıdır. Sonuç olarak hastalık, tedavi edilmesi daha zor olan kronik bir forma dönüşmektedir. Bunun olmasını önlemek için sağlığınızı yakından izlemeniz gerekir. Patolojik sürecin ilk belirtilerini bulursanız, derhal bir uzmanla bir konsültasyona gitmeniz gerekir. Belki de granulosa farenjitinin nasıl iyileştirileceğine dair yararlı bilgiler olacaksınız. Ayrıca, atrofik farenjit semptomları ve tedavisi burada açıklanmaktadır. Belki de bulaşıcı olup olmadığını merak ediyorsun.

Farenjit bulaşıcıdır ya da başkaları için değil mi?

İnsanlar genellikle farenjitin bulaşıcı olup olmadığını ve nasıl bulaştığını merak eder. Bu hastalık, bir organizmanın enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkarsa bulaşıcıdır, ancak farenjitin kendisi değil, buna sebep olan patojenik mikrofloradır.

Enfeksiyöz farenjit çeşitleri

Farenjit olan farenksin iltihabında çeşitli nedenler olabilir. En yaygın - bu insan vücudu zararlı mikroflora biniyor: streptokoklar, stafilokoklar veya vb grip, rinovirüs, parainfluenza, adenovirüs gibi virüsler...

Kuşkusuz, enfeksiyöz farenjit çeşidi bulaşıcıdır ve bu nedenle bu hastalarla ilgili bazı sınırlamalar önerilmektedir. Örneğin, bir hasta halka açık yerlerde, başkalarıyla iletişim kurmak için mümkün olduğunca az olmamalıdır. Enfeksiyöz farenjit bulaşma yöntemi havadadır, bu yüzden onu yakalamak oldukça kolaydır.

Farenjit başkalarına bulaşıcı mıdır? Bu soru çok ilgi çekiyor. Çoğu zaman, bu tür farenjit, difteri basilinin vücudu üzerindeki etki nedeniyle ortaya çıkar, ki bu da hava tarafından alınması oldukça olasıdır. Bununla birlikte, enfeksiyonların çoğu, mukus hastaları olan sağlıklı bir kişinin temasının sonucu olarak ortaya çıkar.

Granüloza farenjit bulaşıcı mıdır? Bu rahatsızlığın semptomları, sıklıkla, her zamanki farenjit veya bademcik iltihabı ile karıştırılır, bu nedenle hasta aşağıda belirtilen semptomları bulursa, derhal doktora gitmeli ve kendi kendine ilaç almamalıdır. Granulosa farenjitinin kronik formu boğazda bir his uyandırır, içindeki yabancı bir cismin hissi, nazofarinkste viskoz mukus birikmesi ve özellikle sabahları boğazın temizlenmesi için sürekli bir istektir. Bazen hastalar yutulduğunda küçük acı çekerler.

Sıklıkla, bu belirtiler akut tonsillite (boğaz ağrısı) benzeyebilir. Bu, ek patojenik mikroorganizmaların sürece dahil olduğu ve eklemlerde vücut sıcaklığında ve artritte önemli bir artışa yol açtığı zaman olur. Bu durumda, granüloza farenjit bulaşıcıdır ve bu hastalığı geliştirme eğilimi olan kişiler için belirli bir tehlike oluşturmaktadır.

Gonore iltihabı

Farenjitin gonoriteal alt tipi, taşıyıcı ile cinsel veya oral temas sonucu bulaşan gonokokların etkisinden kaynaklanır. Annenin doğum kanalından yeni doğmuş bir bebeği enfekte etmek de mümkündür.

Hastalığın fungal formu

Fungal farenjit - yetişkinlerde bulaşıcı mıdır? Hastalık, mukoza boğazının kandida mantarları ile yenilmesi sonucu oluşur. Hastalık bu durumda oral temasla (veya emzirme) bulaşabilir.

Bununla birlikte, bu farenjit formunun, sadece vücudu mantar enfeksiyonuna dayanamayan zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlar için bulaşıcı olduğu söylenmelidir. Normal bağışıklıkla, vücudun savunması etkileriyle başa çıkacak ve hastalığın gelişmesini engelleyecektir. Farenjitin bulaşıcı olup olmadığı sorusu üzerine şöyle cevap verilebilir: Hepsi hastalık tipine bağlıdır.

Non-bulaşıcı farenjit çeşitleri

Aşağıda listelenen nedenlerden dolayı ortaya çıkan farenksin iltihabı başkaları için tehlikeli değildir ve temas yoluyla bulaşmaz:

 • bozulmuş burun nefesleri;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • gastrointestinal sistemin organlarının hastalıkları;
 • mukus farinksinde kimyasal zararlı etki;
 • sigara, alkol;
 • insan iklimi için uygun değildir;
 • farinkste travmatik, mekanik hasar;
 • hormonal, endokrin, değişim karakterinin başarısızlıkları;
 • Akut, sıcak veya soğuk yiyeceklere maruz kalma.

Farenjit enfeksiyöz olup olmadığı pek çoğu bilmez.

Enfeksiyöz farenjit belirtileri

Farenjitin bulaşıcı olup olmadığını anlamak için, enfeksiyona neden olan semptomları bilmeniz gerekir. Örneğin, venereal etiyolojinin farenjitine herpes virüsleri, klamidya, gonokoklar neden olur. Bu form genellikle asemptomatiktir. Farenks, gonokoklardan etkileniyorsa, ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku ve hastanın kanamaları gözlenebilir. Bu aynı zamanda klamidiyal farenjit için de geçerlidir. enfeksiyon belirtileri geri kalanı: yutma ağrı, farinks duvarlarında ağrısı, ses kısıklığı tırmık veya kaybolması ve sero san plakta kurutma genişlemiş serviks lenf nodüllerine veya submandibuler.

Akut farenjit olsun ya da olmasın? patojenik mikrofloranın havadaki damlacıkları veya kantinlerde veya sıhhi ürünler, hem de içinden başka şeyler mukoza üzerinde sağlıklı bir insanın solunum sistemi içine alabilirsiniz için maalesef bakteriyel farenjit çok sık iletti. Bu tür farenjitin başkalarına bulaşıcı olduğu açıkça belirtilebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Enfeksiyöz farenjit başkaları için tehlikeli olduğundan, tedavi öncelikle enfeksiyöz odaklanmayı bastırmayı amaçlamaktadır. Farinkste patojenik mikrofloradan kurtulmak için, doktor antiviral ilaçlar ve antibiyotikler reçete eder. Tanıdan hemen sonra, en kısa sürede başlatılmalıdırlar. Genellikle viral farenjit ile, doktor Arbidol veya Isoprinosine atar.

Farenjitin bakteriyel formunda, genel eylem antibakteriyel ilaçlar genellikle reçete edilmez, çünkü patojenik mikroflora, inhalasyonlar veya spreylerle lokal olarak etkilenebilir. Ayrıca hastanın boğazı, mucistin, klorofilkil veya klorheksidin gibi antiseptik solüsyonlarla tedavi edilir. Ayrıca hastaya ağrı kesici, antitüsif pastiller reçete edilir. Bir patojen mikroflora, örneğin, "Imudon", yerel bağışıklık oluşturmak yardımcı olan bakteriyel lizat içeren ilaçlar yararlıdır.

Vücut üzerindeki sistemik etki ve bağışıklık sistemi için hastaya vitamin kompleksleri reçete edilir. Durulama boğaz düzenli olarak yapılmalıdır, bunu furacilin, "Rotocan", bazı bitkisel decoctions bir çözüm ile yapabilirsiniz. Bütün bunlar patojenlerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı olur ve aynı zamanda boğazda ağrı ve kurulukluğu hafifletir. Durulama iki saatte bir tekrarlanmalıdır.

Bununla birlikte, enfeksiyöz farenjit semptomlarının ortadan kalkması her zaman enfeksiyon odaklarının yok edilmesi anlamına gelmez. Tedaviyi kendi takdirine göre durdurmak hiçbir şekilde mümkün değildir, aksi halde komplikasyon riski vardır. Hastalıktan sonraki tüm dönemde, hasta süperkolol yapmamalı, mukus boğazında tahrişe tolerans göstermemelidir, ayrıca immün sistemi uyarıcı ve vitaminler alarak bağışıklık durumunun iyileştirilmesi önerilir. Genellikle, enfeksiyon, tedavinin başlamasından iki hafta sonra iyileşir. Ama her şey hastalığın ne kadar sürdüğüne bağlı. Çocuklar için farenjit enfeksiyöz midir?

Çocuklarda enfeksiyöz farenjit geçirilmesi

Ne yazık ki, enfeksiyöz farenjit kolaylıkla ve hatta yüksek bir olasılık derecesi çocuktan çocuğa bulaşmaktadır. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, çocuklar daha az kararlı, sadece bağışıklık sistemi hala oluşuyor. İkincisi, çocuk gruplarının temasları artmıştır ve bu nedenle enfeksiyöz bir farenjit olan bir çocuk, başkalarını enfekte edebilir. Özellikle anaokullarına gelince, çocukların birbirleriyle iletişim kurdukları okullar saatlerce. Aynısı, evde kız kardeşler ve erkek kardeşler varsa, evde enfeksiyonun bulaşması için de geçerlidir. Bu nedenlerle, farenjit tehlikeli ve oldukça bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir.

Nazofarenksin yanı sıra hamile kadınlarda da tehlikeli enfeksiyonlar ortaya çıkar, çünkü fetüs sırasında annenin vücudunun bağışıklığı belirgin şekilde azalır. Bağışıklık sisteminin normal durumuna sahip olan yetişkinlerin, farenjit almaları çocuklara ve gebe kadınlara göre daha az olasıdır.

Enfeksiyondan nasıl korunulur?

İmmüniteyi zayıflatmış kişilerin yanı sıra solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın olanlar için farenjit önlenmesi çok önemlidir. Enfeksiyondan korunmanın ana yolu, enfeksiyöz farenjit taşıyıcısı ile temas kurmak ve kesinlikle hijyen kurallarına uymak değildir. Ancak, hastayla teması tamamen dışlamak çoğu zaman imkansızdır. Bu durumda, enfekte kişi bir yüz maskesi takmalıdır. Hastanın tutulduğu odada, düzenli olarak ve düzenli olarak ıslak bir temizlik yapılmalı, havayı havalandırınız. Aynı kişisel şeyleri, tabakları, çatal bıçak takımlarını kullanamazsınız çünkü enfeksiyöz bir doğadaki farenjit, ev halkı tarafından kolayca aktarılır.

Güçlendirilmesi bağışıklık

Güçlü bağışıklık, enfeksiyonu önlemek için en iyi yoldur. Görünümü, multivitamin komplekslerinin kullanımı, doğada düzenli yürüyüşler, soğuk enfeksiyonların önlenmesi veya zamanında tedavisi, bol miktarda sebze ve meyve ile yeterli beslenme, ılımlı spor yükleri ile kolaylaştırılmaktadır.

Kronik farenjit bulaşıcı mıdır?

Farenjit, kronik veya bağlı ya da yanlış kullanılması nedeniyle veya bu nedenle zararlı üretimi, kuru hava ve negatif faktörler sabit saldırı organizma alerjen gereğidir. D. nedenle, aktif enfeksiyonunun neden olduğu hastalıkların kronik doğası çok nadirdir. Genellikle, bu gibi vakalara ateş veya diğer ciddi semptomlar eşlik etmez. Bulaşıcı mı, bulaşıcı mı değil mi? Kronik formda farenjit, bir kural olarak, alevlenme dönemleri de dahil olmak üzere, bulaşıcı değildir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile boğazda kompresyon, üretim teknikleri ve uygulama

Larenjit altında yaygın olarak larinks ve vokal kordları etkileyen inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır. Genellikle soğuk algınlığı veya bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Yetişkinlerde pürülan anjina tedavisi daha iyi: en iyi uyuşturucu ve halk ilaçları

Hemen hemen her insan, pürülan anjina gibi bir hastalığa aşinadır. Şiddetli boğaz ağrısı, sıkma hissi, yutma güçlüğü - Benzer belirtiler hasta kişi için büyük rahatsızlıklara neden olur.