Loading

Başka bir kişiden bademcik iltihabı alabilir miyim?

Tonsillit bademciklerin dokularının enfeksiyöz veya viral bir lezyonu olup, boğazın bu kısmında akut veya kronik inflamasyon gelişir. Herhangi bir bademcik iltihabından muzdarip bir kişi, bezlerin bütünlüğünün tahrip edilmesiyle oluşan nişlerde oluşan bademcikler pürülan plaklarında periyodik olarak keşfeder. Hastalık bademcik iltihabı haline gelen bakteriyel mikroflora, güçlü antibakteriyel ilaçların çoğuna karşı son derece dirençli ve dirençli olduğundan, hastalık bulaşıcı olarak sınıflandırılabilir. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, Staphylococcus aureus veya streptokok enfeksiyonu gibi mikroorganizmalarla bademcik dokularının enfeksiyonunun arka planına karşı gelişir.

Bademcik iltihabı başkalarına bulaşıcı mıdır, değil mi?

Böyle bir hastalığı bademcik iltihabı gibi yaşamış olanların çoğu, bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığını ve enfeksiyonun nasıl yayıldığını sormakta haklıdır. Aslında, hastalığın provokasyonuna neden olan enfeksiyonun kaynağı ile karşılaşan sağlıklı bir insanın bağışıklık sisteminin ve hastalık formunun şekline bağlıdır. Her halükarda, istisna olmaksızın, bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve yalnızca çevrede bakteriyel mikrofloranın yayılma şiddetinde farklılık gösterir.

kronik

boğaz büyük ölçüde ondan sonra da tabii bir aşamaya doğrudan etkilenen insanların açık ise, bademcik patojen parazitik aşırı miktarda bulunmaktadır. Kronik bademcik enfeksiyonu aktivitede periyodik tırmandığı kışkırtır, sadece hastanın bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda kendi nüfusunun üyelerinin istikrarlı sayıda tutmayı azalır ve tüm patojenik etkinliği hedeflenmiştir. kesinlikle bulaşıcı, ama yeterli değil hastalığın kronik formda muzdarip insanlar Staphylococcus aureus veya bademcik dokusu içinde yaşayan patojenin başka türlü, çevredeki kitle enfeksiyona neden olma.

Viral veya bakteriyel

Ağır hipotermiye bağlı anjina, grip, kırmızı ateş veya üst solunum yollarında yaygın inflamasyon gibi akut enfeksiyon hastalığına yakalanmış hastaların% 35'inde bademcik iltihabı meydana gelir. Enfeksiyonun ya da virüsün tamamen iyileşmediği ve hastanın bezlerinde kalmasının bir sonucu olarak gelişir. Bu durumda, etraftaki insanlar için tehlike vardır ve bu, bakterilerin havadaki damlacıklar yoluyla sağlıklı insanlara aktarılabildiği gerçeğinden oluşur. Aynı zamanda, enfekte bir kişi bademcik iltihabı ile hasta olabilir ve enfeksiyon diğer bazı organların iltihaplanma sürecini tetikleyecektir. Viral veya bakteriyel bademcik iltihabına sahip bir hastaya ayrı gereçler, sofra takımları, havlu ve hijyen araçları tahsis edilmesi önerilir.

keskin

En tehlikeli ve enfeksiyöz bademcik iltihabıdır. Hastalık, bademciklerin epitelyal dokularının yüzey tabakasının ödemi ile ilişkili bir akut enflamatuar sürecin gelişimi ile karakterize edilir. Bezlerin yüzeyinde beyazımsı bir tabaka oluşmuştur ve bademciklerin içinde hoş olmayan bir kokuya sahip olan ve salgı bezlerinin yüzeyinden periyodik olarak ayrılan ve ağız boşluğuna giren yoğun takviye oluşmuştur. Böyle bir hastayla temasın, patojenik mikroorganizmalarla enfekte olmaması ve bu hastalığın kurbanı haline gelmemesi tavsiye edilmez.

Hastalığın biçimi ne olursa olsun, bademcik iltihabının ana tehlikesi, enfeksiyondan sonra, rahatsızlığın tedavi edilmesi çok zordur, hastanın bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak, akuttan kronik olana veya tam tersine değişme eğilimindedir.

Bazı durumlarda, hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için doktorlar, cerrahi eksizyon yoluyla tonsillektomi şeklinde radikal tedavi yöntemlerine başvurmak zorundadırlar.

Bademcik iltihabı nasıl bulaşır ve enfekte olabilirler?

Göğüs iltihabı, enfeksiyöz veya viral doğanın diğer herhangi bir hastalığı gibi, belirli bir derecede bulaşıcılığa sahiptir ve bakteriyel mikrofloran için uygun koşullar mevcudiyetinde, hasta bir kişiden sağlıklı bir enfeksiyona geçiş meydana gelir. Bu patolojik süreç aşağıdaki klinik durumlarda ortaya çıkar.

Havadaki damlacıkları yakalayabilir miyim?

Hastalığın enfeksiyon taşıyıcısından sağlıklı bir kişiye geçmesi için bu mekanizma, hastanın akut bir bakteri veya viral bademcik iltihabına sahip olması durumunda mümkündür. mikroskobik tükürük tanecikleri, ve onunla ve ağızda isabet bulaşıcı patojen, ve yeni ortama mikroorganizma adaptasyon süreci başladı, böylece, sen hasta ile konuşmak için tek ihtiyacımız yakalamak için.

Bakterilerin kantitatif popülasyonu geliştikçe ve arttıkça, bademcik iltihabının ilk belirtileri ve bademciklerdeki yavaş inflamasyonun başlangıcı ile karakterize edilen, hastalığın gelişiminin bir sonraki aşaması ortaya çıkar. Havadaki damlacıkların diğer formları için bademcik iltihabı enfeksiyonu olası değildir.

Bir öpücükle

Öpüşme sırasında, enfekte kişi ile henüz tonsillit problemi ile karşılaşmamış bir kişi arasında tükürük değişimi olur. Çok fazla miktarda bakteriyel mikroflora ağız boşluğuna nüfuz ettiğinden, bir öpücük yoluyla enfekte olmak daha kolaydır. Bu durumda zayıflamış ve az aktif mikroorganizmalarla provoke edilen kronik bademcik iltihabı bile sağlıklı bir insana bulaşabilir ve bademcik dokularında iltihabın gelişmesine neden olabilir.

Seks yoluyla

Cinsel eşler korunmasız cinsel ilişkiye sahip olsalar ve doğum kontrolünü kullanmasalar bile, bademcik iltihabı ile enfekte olmak imkansızdır. Mesele şu ki, bu hastalığın ayırt edici özelliği yerel tezahürüdür. Enflamasyon, sadece bezlerin dokularında ve kısmen de epitelyumun çevresel yüzeyinde meydana gelir ve artık olmaz. Bu nedenle, cinsel ilişki sırasında, bademcik iltihabının başlangıcını provoke eden bakteriyel bir mikroflora hiçbir şekilde ortaklardan birinin vücuduna nüfuz edemez.

Oral seks, oral seks yapabilir miyim

Böylesi bir hastalık olan bademcik iltihabının varlığında, tezahürü ve gelişim aşamasından bağımsız olarak, kontrasepsiyon engelleyici araçların kullanımı olmadan oral seks kullanımı kontrendikedir. Sınırlamalar bu penis mukoza zarına bakterilerin girişini meydana patojenlerin fazla ihtiva eden tükürük ile enfekte ağız boşluğu, teması sırasında aslında haklı.

Erkeklerde, enfeksiyon mesaneye, prostat bezine ve hatta böbrek dokularına ulaşabilmek için idrar yoluna ve duvarları boyunca nüfuz edebilir. Bu, kronik piyelonefrit, prostatit, sistit, üretrit gibi tehlikeli ve ciddi tedavi edilebilir hastalıkların gelişimini tehdit etmektedir. Kadınlarda, uzantılardaki inflamatuar süreçler mümkündür. Ayrıca tehdit altında tüm genitoüriner sistemdir. Bu nedenle, cinsel partnerlerden biri bademcik iltihabı hasta ise, o zaman oral seks reddetmek veya prezervatif kullanmak gereklidir.

Kronik tonsillit formu tehlikeli midir?

Akımın kronik aşamasına geçen herhangi bir bulaşıcı hastalık, hastanın bir organizması için potansiyel tehdidi temsil eder. Göğüs iltihabı bir istisna değildir, ancak bu tip bakteriyel hastalıktan kaynaklanan tehdit derecesi diğer boğaz rahatsızlıklarından birkaç kat fazladır. Bu, hastanın sağlığı için aşağıdaki risk faktörlerinin varlığına bağlıdır:

 • çoğu durumda kronik bademcik bademcikler Staphylococcus aureus ve streptokok enfeksiyonları (bakteriler bu tür hatta güçlü antiseptikler kullanılarak ilaç tedavisi zordur, bu nedenle bir kişinin boğazına subakut inflamasyon sırasında yaşamak zorunda olacağı olasılık oranı yüksek olduğu bir dokuya penetrasyonu ile bağlantılı olarak gelişir tüm hayatın, ya da bademcik kaldırmak gerekir);
 • bademciklerdeki kronik enfeksiyon, kan dolaşımına nüfuz eder ve hastanın vücudu boyunca yayılır; bu da vücudun herhangi bir yerinde lokal iltihaplanma işlemlerinin ortaya çıkmasına neden olur;
 • Staphylococcus aureus, ana kaplar boyunca doku bezlerinin yeteneği kalp kasının yüzeyini penetre etmek ve miyokardit gibi hastalıklara sebep, ve aynı zamanda kalp romatoid süreçlere katkıda (bakteri anlamıyla kalp valfleri ve hastalıklı ince duvarlar yiyen gerçeğine yol açar, bu tehlikeli bir hastalık yer alır onlar invals hale gelirler, cerrahi operasyonlar yapmak zorundadırlar ve kalp kasına protezler takarlar);
 • Kronik tonsillit muzdarip erkekler böyle prostatit (prostat bezi olarak bir hastalığa yakalanma olasılığı büyük bir bölümünü bir bakteriyel ajan tarafından yakalanır ise penisin fonksiyonu, onların üreme fonksiyonunun performansına bağlıdır sağlığın erkek ürogenital sistemin en önemli organlarından biridir kurdu içinde, bir var erkek sağlığında iltihaplanma ve diğer komplikasyonlar.

Bademcik iltihabına neden olabilen bu tehlikeli komplikasyonları önlemek için, boğazda enflamatuar süreçleri zamanında tedavi etmek, terapötik seyri sonuna kadar tamamen geçmek ve hastalığın kronik formunun oluşumunu önlemek gerekir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Kronik bademcik iltihabı damlacıklar tarafından bulaşır.

Kronik bademcik iltihabı damlacıklar tarafından bulaşır.

Solunum hastalıklarının yüksek prevalansı nedeniyle, birçok insan şu soruyla ilgilenmektedir: bademcik iltihabı başkalarına bulaşıcı mıdır, değil mi? Bir cevap vermek için, ne tür bir hastalık olduğunu anlamak ve nedenlerini anlamak gerekir.

Bademcikler iltihaplandığında anjin oluşur. Bu, hastanın bağışıklık sistemini önemli ölçüde etkiler, çünkü bademcikler bağışıklık oluşumunda önemli bir rol oynarlar.

Bademcik iltihabı faktörleri farklı olabilir. Çoğu zaman hastalık, insan solunum sisteminin bakteriler, bazen virüsler tarafından nüfuz etmesinden dolayı ortaya çıkar.

Ayrıca, aşağıdaki nedenlerle kronik bademcik iltihabı oluşabilir:

 1. burun septumunun eğriliği;
 2. sinüzit;
 3. adenoid;
 4. polipler.

Bazen bademcik iltihabı alerjik reaksiyonların arka planına karşı gelişir. Bu durumda, kronik tonsillit bile başkaları için tehlikeli olmayacaktır. Anjina gelişiminin diğer faktörleri arasında nazofaringeal mukoza ve orofarenks, hipotermi, akut sinüzit, burun solunum bozukluğu ve diğerlerinin travmaları yer alır.

Aşağıdaki bademcik iltihabı türleri vardır:

 • pürülan;
 • viral;
 • kronik kompanse;
 • kronik dekompanse.

Bu nedenle, boğazın bulaşıp iletilmediğini anlamak için ortaya çıkmasının doğasını araştırmak gerekir. Viral ve bakteriyel ise, diğerleri hasta bir kişiden bademcik iltihabı alabilir. Bu nedenle, patojenik mikroorganizmaların bulaşma şekillerini bilmek önemlidir?

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Sıklıkla bademcik iltihaplanmasına neden olan streptokoklar, enfekte olmuş bir kişiden temas veya havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir.

Fakat bakteriler her zaman hemen sağlıklı bir vücuda çarpmaz, uzun süre havada kalabilirler, toz parçacıkları ile karışabilirler. Sonra patojenler, insan solunum organlarına nüfuz etme yollarını belirleyen nesnelerin ve yiyeceklerin yüzeyine ulaşırlar.

Streptokoklara ek olarak, anjin görünümü diğer patojenik mikroorganizmalar tarafından kolaylaştırılır:

Fakat viral enfeksiyon nasıl bulaşır ve hangi patojenlere neden olur? Çoğu zaman sıklıkla kronik tonsillit içine sızıntıları akut tonsilit, adenovirüsler, rınovıruslerı enterovirüslerin, virüsler, difteri, kızamık, parainfluenza ve influenza kaynaklanır.

Bakteri gibi virüslerle enfeksiyon, havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Bu nedenle, patojenik mikroorganizmalar, sağlıklı bir kişinin solunum organlarına, kontamine yiyecekler, öpücükler, kişisel hijyen maddeleri veya kirli eller yoluyla girer.

Çoğu zaman bademcik iltihabının streptokoklara neden olması nedeniyle, kuluçka süresi beş gün sürer ve akut bir evrenin semptomu gelişir. Şu anda, hastanın endişelenecek bir nedeni yoktur, çünkü enfeksiyon tehlikesi yoktur.

Bakteriler, inkübasyon süresinden sonra, yani 5 gün sonra verilir. Bu nedenle, antibakteriyel tedavinin zamanında yapılması çok önemlidir (penisilinler), o zaman hastalık tedavinin ikinci gününde başkaları için tehlikeli olmayacaktır.

Viral bademcik iltihabı ile ilgili olarak, kuluçka dönemi iki güne kadar devam eder. Bu durumda, antiviral ilaçların zamanında kullanımını sağlamalısınız. Anjina hastası en az beş gün tedavi edilmeli ve bundan sonra enfeksiyon olasılığı en aza indirilmelidir.

Bademcik iltihabının kalıcı olabilmesi nedeniyle, birçoğu şu soruyla ilgilenmektedir: Kronik formda ne kadar bulaşıcı bademcik iltihabıdır? Bir cevap almak için, hastalığın bu aşamasının hangi özelliklerine sahip olduğunu açıkça bilmelisiniz. Bu nedenle, bademciklerin uzun bir iltihabı için karakteristik:

 • Bezlerin gevşek yapısı, lakunada irin birikmesi;
 • yılda en az iki kez meydana gelen alevlenmeler;
 • farklı bir yoğunluğa sahip olan boğazda sürekli ağrı;
 • düşük dereceli ateş;
 • ağızdan putrid kokusu;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi.

Kronik anjina formunun nedenleri -, kusurlu gecikmeli ya da okuma yazma ve nazofarenks veya ağız boşluğu içinde enflamatuar süreçlerin kronik bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabı ve alevlenmeleri, akut solunum yolu viral enfeksiyonu sırasında zayıflamış bağışıklık zeminine ve bulaşan bulaşıcı ve viral hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Kronik anjina sakin bir seyir ile, enfeksiyon olasılığı en azdır. Bununla birlikte, patojenler, hastanın boğazında sürekli olarak bulundukları için çevreye yayılabilirler.

Nüks sırasında tehlike büyük ölçüde artar. Enfeksiyon olumlu faktörler tarafından desteklenecek sağlıklı bir kişi, vücuduna nüfuz nedenle, onun bademcikler, (bağışıklık sistemini, stres, hipotermi zayıflamış) da kronik inflamasyonu gelişmeye başlar.

Bademcik iltihabının önlenmesi için temel koşul hijyen kurallarına uyulmasıdır. Bu nedenle, ağız ve nazofarenksin sürekli olarak temiz tutulmasını ve odaların iç mekanlarda düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Diş etlerinin ve dişlerin durumunu izlemek aynı derecede önemlidir. Enfeksiyonun yayılmasına izin vermeyecek şekilde zamanında temizlenmeli ve tedavi edilmelidir.

Ek olarak, odalarda, özellikle de ısıtma sırasında hava temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Bu nazal mukozanın kurumasına izin vermeyecek, bu yüzden düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Mikropların vücuda girmemesi son derece önemlidir. Bu amaçla, yemeden önce daima ellerinizi ve yeminizi yıkamalısınız.

Sinüzit ve rinit hakkında sürekli endişeleniyorsanız, durulayın ve burnunuzu salinle nemlendirin. Bunu yapmak için Aquamaris ve benzeri gibi ilaçları kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, nazal mukozaya karşı koruyucu ve bakterisit özelliklerini azalttıkları ve aşırı miktarda nazal mukozaya bindikleri için, nazal sentetik ilaçları kullanmak gerekli değildir.

Bademcik iltihabının önlenmesinin bir diğer önemli bileşeni dengeli ve uygun bir diyettir. Organizmanın patojenlerle başa çıkabileceği, menünün zenginleştirilmesi gerektiği:

 1. yağlı asitler (doğal yağlar, balık, fındık);
 2. mikro elementler ve vitaminler (sebzeler, meyveler, yeşillikler).

Herkes sertleşmenin ana koruyucu önlemlerden biri olduğunu bilir. Bu prosedür sadece yerel değil, aynı zamanda genel bağışıklığı arttırmaya da yardımcı olacaktır.

Tüm vücudun sertleşmesi için yararlıdır, ancak boğaz ağrısını önlemek için sadece boyun bölgesini etkilemek mümkündür. Bu amaçla, sıcak bir yün atkı daha ince bir kaşmir ile değiştirilebilir, daha sonra boğaz aşırı soğutulmayacak veya tam tersine aşırı ısınmayacaktır.

Ayrıca yaz aylarında genellikle dondurma yemelisiniz. Ve her sabah boynunuzu nemli bir havluyla silmeniz ve soğuk suyla gargara yapmanız yararlı olur. Akşamları kontrast duş almak veya en azından zıt ayak banyoları yapmak yararlıdır.

ARVI salgını sırasında, doktorlar bağışıklık sistemini harekete geçiren içme kaynaklarını tavsiye ediyorlar. Bu ilaçlar şunları içerir:

Bu ilaçlar, vücudun koruyucu işlevlerini aktive ederek, aktif olarak interferon üretmeye zorlar. Bu tedavi, aşılamaya iyi bir katkı olacaktır.

Yukarıda tarif edilen profilaksi yöntemleri, diğerlerine bulaşabilen her tür bademcik iltihabında etkilidir. Fakat en yakından, bu tür önlemler, hastalığın kronik bir formu ile teşhis edilmiş kişiler tarafından gözlemlenmelidir.

sırtlan uyumu ve düzenli temizlik bademcikleri sertleştirme yanında, bu tür hastalarda mukozasını tahriş de asidik baharatlı, tatlı, sıcak ya da soğuk yiyecek gazlı içeceğin terk etmek gerekir. Boğaz ağrısı genellikle soda, salin solüsyonları veya bitkisel soğuma ile durulanır. Bu yazıda videoda tonsillit detayları.

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Antik çağlardan beri onlarla ilişkili enfeksiyonlar ve hastalıklar insanlığın barış içinde yaşamalarına izin vermez. Tarih milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği hastalıkların gaddarlığıyla doludur. Bilimin gelişmesiyle, durum insanlığın lehine bir şekilde değişmiştir. Ancak enfeksiyonlar da gecikmez ve her yıl yeni ve bilinmeyen hastalıkların sayısı artar. İnsanların yakın çevrelerinde ortaya çıkan herhangi bir hastalığın bulaşıcılığından endişe duymaları şaşırtıcı değildir. Son zamanlarda yaygın olarak yayılan bu hastalıklardan biri - bademcik iltihabı. Bademcillit bulaşır mı, eğer öyleyse, hangi yollarla? Bu sorunun cevabını bilerek, önleyici tedbirleri zamanında alabilir ve bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önleyebilirsiniz.

İlk olarak, hastalığın etiyolojisini bulmak, tanıyı etkileyen nedenleri anlamak gerekir. Enfeksiyonların vücudumuza sızması sorumluluğu bağışıklıktır. Bağışıklık oluşumunda belirleyici rol oynayan önemli bir organ palatine bademciklerdir. Bademcik iltihabı, vücudun koruyucu bariyerindeki boşluğu kırar ve bademcik iltihabının etken maddeleri olan streptokok ve stafilokok bakterilerinin solunan havasına nüfuz etmeyi mümkün kılar.

Ancak bademcik iltihabı diğer organlardaki iltihaplanma etkisinin etkisi altında gelişebilir. Bademcik iltihabının bir başka nedeni, soğuk kalması, ağız boşluğunun mukoza zarına travma ve nazofarenks, solunum bozukluğu, kavisli septum nedeniyle bağışıklık savunmasının zayıflamasıdır. Belki de alerjik bir rinit arka planına karşı bademcik iltihabı, bu durumda hastalık kesinlikle bulaşıcı değildir.

Bu tip bademcik iltihabı vardır:

 • viral;
 • kronik kompanse;
 • pürülan;
 • dekompanse kronik.

Hastalığın iki şekli vardır: akut ve kronik.

Akut bademcik iltihabı daha yaygın olarak anjina olarak bilinir. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, angina da enfekte olabilir, yani bademcik iltihabı havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynakları, bir virüs veya bir bakteriyolojik enfeksiyon taşıyıcısıyla enfekte olan kişilerdir. Kuluçka dönemi boyunca, taşıyıcılar kendilerini bilmeden, enfeksiyonu yaymaktadır.

Bademcik iltihabı, dudaktaki bir öpücük ya da hastalığın hasta kullanımı ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir.

Göğüs iltihabı bulaşıcı mı değil mi?

Birçok hoş olmayan semptom göz önüne alındığında, mantıklı olan boğaz ağrısı en kolay bulaşan hastalık değildir ve bu nedenle kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Ne enfekte olmamalıyım? Ve genel olarak, bademcik iltihabı bulaşıcı mı?

Angina, sık sık streptococci'yi tahrik eden bademciklerin iltihaplanmasıdır. Buna göre, hastalığın bulaşıcı formu bulaşıcıdır.

Aynı durum viral bademcik iltihabı için de geçerlidir, eğer hastalığın gelişimine neden olan virüs insandan insana bulaşırsa, boğaz ağrısı olma ihtimali vardır.

Aktarılmayan hastalığın tek formu alerjidir ve başkalarına karşı bir tehdit oluşturmaz.

Bakteriyel anginayı viralden ayırt etmek semptomlarda olabilir:

Streptococcus nasıl bulaşır?

Streptococcus'un enfekte edilmesi, bir bakteri taşıyıcısından, örneğin hasta bir kişiden, hava yoluyla veya temas yoluyla bir olasılıktır.

Streptococci hemen sağlıklı bir hamle yapamaz, ama zamanla, tozla kuruma ve karıştırmayla, havada dolaşmak için uzun bir süre, önemli bir tehdit oluşturarak.

Hasta bir stedoderma ile gıda ve ev eşyaları ile temas ettiğinde, el hijyenine veya gıdaya maruz kalmaksızın boğaz, bademciklere bulaşabilir.

Herkes bir enfeksiyonla enfekte olabilir, ancak özellikle hassas, küçük çocuklar ve genç nesiller olabilir.

Streptokoklara ek olarak, anjin neden olabilir:

 1. streptokoklar;
 2. stafilokok;
 3. pnömokoklar;
 4. chlamydia;
 5. mikoplazma.

Virüsler nasıl bulaşır?

Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler şunlardır:

 1. adenovirüsler;
 2. influenza ve parainfluenza virüsleri;
 3. rhinovirüsleri;
 4. enterovirüsler;
 5. kızamık virüsü, difteri.

Virüslerle enfeksiyon, havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Tıpkı geçmiş vakalarda olduğu gibi, ortak mutfak eşyaları, ev eşyaları veya hijyen ürünleri kullanıldığında enfeksiyonlar hariç tutulmamaktadır.

Boğaz ağrısı inkübasyon süresi nedir?

Angina'nın başlangıcının en sık nedeni streptococcus olduğu için, inkübasyon süresinin en fazla 5 gün olduğu söylenebilir. Sonra, zaten akut aşama belirtileri vardır.

İnkübasyon süresi, enfeksiyon anından ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar geçen belirli bir süredir. Bazen gecikme inkübasyon süresi ile karıştırılmamalıdır, ama bu - süre bir kişinin diğerleriyle bulaşıcı olduğunda şu hastalık kadar bir ajan provokatörden alımından itibaren sayılır. Bu nedenle, anjinin inkübasyon döneminde bir kişinin bulaşıcı olmadığı sonucuna varılabilir.

Kişinin etrafında başkaları için enfeksiyöz inkübasyon döneminden sonra, yani ortalama 5 gün sonra olur. Eğer antibiyotikler (penisilin serileri) uygun bir dozda zamanında alınırsa, hastalık tedavinin başlangıcından itibaren ikinci günde insanları tehdit eder.

Viral boğaz ağrısı gelince, inkübasyon süresi 1-2 güne indirilir. Bu tür hastalıkları antiviral ajanlarla tedavi edin. Tedavinin başlangıcından itibaren virüsün yenildiğinden emin olmak için en az 5 gün geçmelidir.

Kronik tonsillit mi?

Akut bademcik iltihabının çoğu formunun diğerlerine bulaşıcı olduğu gerçeğinden hareketle, adil bir soru ortaya çıkar: "Ve kronik bademcik iltihabı bulaşıcı mıdır?".

Hangi tonsillit kronik olarak adlandırılabilir?

 • Hangi 12 aylık bir süre için en az 2-3 kez tekrarladı.
 • Bademciklerin yapısının gevşek olduğu durumlarda, boşluklarda büyük miktarda irin birikmekte ve sonuçta sertleşmektedir.
 • Kronik, ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder.
 • Kronik, sık görülen baş ağrıları rahatsız olduğunda, tolere edilebilir, ancak baş dönmesi ve subfebril sıcaklığına sahip sürekli boğaz ağrısı (37.5 ° C'ye kadar).

Adenoid burun ve boğazda nedeniyle yetersiz tedavi anjin, roto ve enflamasyon geliştirir ve sonbahar-kış-bahar döneminde enfeksiyon ve viral hastalıkların sonra zayıflamış bağışıklık bir sonucu olarak, kronik bir tekrarlanır.

Kronik aşama bulaşıcı değildir, başka bir kişiye de bulaşabilir. Bu hastalık, daha önce yapılmış yanlış seçilmiş veya zamansız tedavinin sebebidir.

Havadaki damlacık damlacık bulaşır mı

Anjin nasıl bulaşabilir?

Boğaz hastalığı yetişkinleri ve çocukları, gençleri ve yaşlıları etkiler. Bundan daha mı kaynaklanıyor? Anjina'nın etken maddesi oldukça bulaşıcı özelliklere sahiptir, dış ortamda oldukça stabildir. Zayıflamış bir organizmaya girmek hızla çoğalabilir. En hızlı yayılma yolu ile hızlı yayılımı kolaylaştırır: hava damlası Boğaz ağrısı birçok hastalıkta sık görülen bir semptomdur. Bu, bilimsel olarak tamamen haklı olmamasına rağmen, genellikle bir anjin olarak adlandırılır. Daha ziyade, popüler bir tanımdır.

Aslında, bir kavram olarak, anjin, bademciklerin bakteriyel iltihabı ile teşhis edilir - bademcik iltihabı. Hastalık hasta bir kişiyle temastan sonra ortaya çıkar.

Angina - etiyoloji

Latince çeviri Angina "sıkmak" anlamına gelir. Gerçekten de, boğaz iltihabı ile yutmak zorlaşır. Enfeksiyöz hastalık akuttur ve iltihaplı bademcikler şeklinde lokal bir reaksiyon ile patojen veya stimulusun (alerjik bademcik iltihabı) etkisine girer. Genellikle, palatine bademcikler tepki ve daha az sıklıkta diğer lenfoid yapı tipleri. Enflamatuar sürecin lokalizasyonu, boğaz ağrısının adını belirler:

Enfeksiyöz anjin hızlı bir şekilde bulaştığı için sadece viral bir doğaya ait grip ve solunum hastalıkları için ikinci sıradadır.

Boğaz ağrısı nedeni olan etkenlerin özellikleri

Hastalık mevsimsel olarak kendini gösterir. Hastalığın zirvesi ilkbahar-sonbahar döneminde ortaya çıkar. Enfeksiyona, bağışıklığın zayıflamasına, sıcaklık azaldığında artan neme katkıda bulunur. Bu koşullar patojenin gelişimi ve dolaşımı için idealdir.

Dondurucu tüm virülan özellikleri korurken patojeni korur, ancak yüksek sıcaklıklar onu yok eder. Viral veya bakteriyel anjina ile ilgili ise, ajan 4 saat içinde 20 - 22 ° C sıcaklıkta etkisiz hale getirilir ve 60 ° C'de 50 ° C bozulur. 4 ° C'lik bir orta sıcaklıkta, patojen hafta boyunca virülan kalır.

Tonsillit beta - hemolitik streptokokların görünümü (tüm vakaların% 80 - 90'ı). İlişkili iltihaplar, Staphylococcus aureus, daha az sıklıkla hemofilik çubuk ve corynebacterium. Mantarlar, adenovirüsler, spiroketler sürece katılabilir.

Anjina sınıflandırması

Salgın gelişimine bağlı olarak enfeksiyon sınıflandırılır (Preobrazhensky BS'ye göre):

 1. Epizodik - hipotermi, beslenme koşullarının bozulması ve yaşam rejimi ile otoinfeksiyon şeklinde ilerler.
 2. Salgın - bulaşıcılıkla karakterizedir. Angina birkaç saat içinde kişiden kişiye, hastadan sağlığa aktarılır. İlkbahar ve sonbahar salgınları için karakteristiktir.
 3. Sporadik - tek vaka anjin, kronik bademcik iltihabı olarak görülmektedir.

Bademcik iltihabına neden olan sebeplerin doğası ile bağlantılı olarak, enfeksiyonun başka bir özelliği de verilir:

 • anjina primer (sıradan);
 • belirli;
 • sekonder (semptomatik).

Semptomatik angina, enfeksiyonlarda eşlik eden bir semptom olarak gelişir (kızıl ateş, difteri, enfeksiyöz mononükleoz). Spesifik - bademcik ve Simanovsky-Plaut-Vincent anjinası mantar tutulumu ile oluşur.

Enfeksiyon kaynağı

İnflamatuar anjinal sürecin başlangıcı, patojenin kaynağı ile ilişkilidir. Boğaz ağrısının taşıyıcısı hasta veya hasta olan bir kişidir. Taşıyıcı 5 - 12 gün arasında gözlemlenir. Süre, anjinin nasıl bulaştığına (enfeksiyon yollarına), organizmanın bağışıklık durumuna, lenfoid oluşumların (bademcik, lenf nodu) lokal direncine (patojen) ve patojenin virülansına bağlıdır.

Enflamasyonun ana odağı, enfeksiyonun ağ geçidinde (penetrasyon bölgesi) oluşur. Bademciklerin koruyucu bir bariyer olarak önemi abartılmamıştır. Yerel tepkilerinden, savunma yanıtı, hastalığın daha da gelişmesine bağlı olacaktır.

Akut viral solunum yolu enfeksiyonları sırasında veya sonrasında, anjina daha hızlı gerçekleşir. Bunun nedeni, bademciklerin ve nazofarenksin epitelyumunun koruyucu fonksiyonundaki azalmaya bağlıdır, bu da patojenik mikrofloranın birikmesine ve çoğalmasına katkıda bulunur. Anjinaya neden olan etken maddenin yayılması, üst solunum yolundaki patojenik organizmaların lokalizasyonuna bağlı olarak ortaya çıkar.

Kötü havalandırılan ortamlarda boğaz ağrısına yakalanmak en kolay olanıdır. Rahatsız bir mikroiklimden (yüksek nem oranı% 60 - 70 ve düşük sıcaklık), halkın büyük bir popülasyonu, toplu taşıma araçlarıyla.

Enfeksiyon patolojisi (gelişim mekanizması)

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon yolları

Angina insandan insana nasıl bulaşır? Enfeksiyon endojen ve eksojen olarak bulaşır. Endojen enfeksiyonla, immünitenin yoğunluğu ve mikroorganizmaların koşullu patojenisite derecesi ile önemli bir rol oynar. Organizmanın bağışıklık durumu ne kadar yüksek olursa, saprofitlerin (mukoza boğazının kalıcı sakinleri) patojenik bir forma geçişi ve enfeksiyon gelişimi de o kadar az olasıdır. Endojen enfeksiyon yolu kronik bademcik iltihabının gelişmesine yol açar.

Anjin, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor? Cevap, patojenin bulaşma mekanizmasında yatar. Ana yol hava kaynaklı. O ve enfeksiyonu sindirim yolu, eksojen enfeksiyon yoluna özgüdür.

Bademciklerin kriptlerinde hasta kişi çok sayıda patojen içerir. Hapşırma, öksürme veya dışarı çıkan hava ve mikropartiküllerin (nem, tükürük) akışı ile konuşurken mikroorganizmalar dış çevreye yayılır, bir süre içinde dolaşırlar. Sağlıklı bir insan, kirlenmiş havanın solunmasıyla enfekte olur. Bir sindirim yöntemi ile daha az görülen enfeksiyon.

Enfeksiyon yolu enfeksiyonu, mekanik ve ısıl işlem görmemiş süt, et, sebze ve meyveler gibi kontamine gıda ürünleri yoluyla sağlıklı bir stafilokok ve streptokok insanının vücuda girmesini içerir. Bu patojenik elementler ile enfeksiyon hasta insanların (streptococci, staphylococci) taşıyıcıları ile temas sırasında ortaya çıkar.

Ancak anjinal inflamasyonun ortaya çıkışı ve gelişmesi için sadece mikropların patojenitesi yeterli değildir. Patolojik değişikliklerin gelişimi bademciklerden koruyucu bir tepkinin yokluğunda ve vücudun genel direncinin baskısı altında gerçekleşecektir. Bağışıklık yoğunluğu ile, özellikle az sayıda virülan mikroorganizma vücuda nüfuz ederse, hastalık gelişmeyebilir. Kronik inflamatuar süreçlerle enfeksiyona katkıda bulunur.

Ayrı ayrı herpetik anjinin ayrılması gereklidir. Bu anjin tipi ile enfeksiyon yöntemi fekal-oraldir, daha az sıklıkla temas eder (nazofaringeal akıntı ile). Coxsackie virüsünün (herpes virüsü) bulaşma yolu, poliovirüs hastalıklarında enfeksiyon ile aynıdır. Patojenin kaynağı hasta ve hasta bir kişidir. Virüsün geçişinde ve mutasyonunda, hayvanlardan (domuz) bulaşma mümkündür.

Boğaz ağrısı ve başlangıç ​​koşulları

Angina yetişkinlere ve çocuklara nasıl bulaşır? Anjina gelişimi için üç bileşen gereklidir:

 1. Patojenin kaynağı, hasta bir kişi veya patojenin taşıyıcısıdır. Her ikisi de enfeksiyonu dış çevreye ayırır.
 2. Duyarlı bir organizma - anjin durumunda, herkes, özellikle çocuklar ve insanlar, düşük dirençle, hassastır.
 3. Transmisyon mekanizması - hastalarla, taşıyıcılarla veya enfekte bir ortamda sağlıklı bir insanın varlığı hasta insanların varlığı olmadan bile var sayılır.

Ekzojen faktörler (çevresel şartlarda ve yaşam rejimindeki değişiklikler, stres, hipotermi, alerjilere eğilim) patojenik mikroflora yutulduğunda anjinin oluşmasına katkıda bulunur.

Angina belirtileri

Klinik olarak angina bademciklere verilen hasarın derecesine bağlı olarak çeşitli şekillerde ortaya çıkar:

En yaygın ve kolay - kataral anjina. Diğer formlar daha acı verici ve zordur.

Herhangi bir enfeksiyon yönteminde, boğaz ağrısı karakteristik semptomları şunlardır:

 • Vücudun genel zehirlenmesi (titreme, baş ağrısı, ateşli ve ateşli ateş);
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • hiperemi ve palatine bademciklerde artış;
 • bademcikler üzerinde beyaz plak (lacunar angina);
 • bölgesel lenf düğümlerinde bir artış (servikal, submandibular).

Önemli! Anjina ile aktif bağışıklık oluşmaz, bu da nükslerin ortaya çıkmasına neden olur.

Angina ve komplikasyonlar

Strepto ve stafilokoklar lokal negatif etkilerle sınırlı değildir. Kan dolaşımına giren hayati aktivitelerinin (toksinleri) ürünleri vücutta taşınır, kalbi, genitoüriner sistemi ve eklemleri olumsuz etkiler.

Anjina'nın primer ve sekonder komplikasyonları vardır:

 1. Hastalık sırasında erken (primer) komplikasyonlar kaydedilmekte ve inflamatuar sürecin yakın dokulara (lenfadenit, peritonzillit, otitis, sinüzit) yayılmasından kaynaklanmaktadır.
 2. Geç komplikasyonlar (sekonder) - hastalıktan 3 ila 4 hafta sonra gelişir. Kökenleri enfeksiyöz - alerjiktir (romatoid miyokardit ve artrit, post-streptokokal glomerülonefrit).

Kardiyovasküler aktivitenin ihlali, genitoüriner sistem ve lokomotor aparatın işleyişi lacunar, herpetik ve nekrotik anjina ile daha sık gelişir.

Anjinin profilaksisi

Belirli kuralları izlerseniz enfeksiyon olasılığını azaltın:

 1. Salgın sırasında, ellerinizi daha sık sabunla yıkamalısınız.
 2. Temiz havada daha sık olmalı.
 3. Çok içmek (çay, meyve suyu, meyve içecekleri). Ağız boşluğunun ek irrigasyonu, mukoza yüzeyindeki bakterilerin ve virüslerin çökmesini azaltacaktır.
 4. Meyve ve sebze yiyin. Tuzlu, baharatlı yiyecek, fast food tüketimini azaltın.
 5. Vücudu aşırı soğutmayın.

Karmaşık vitamin ve mineral preparatları ve immunoprotektörleri periyodik olarak alarak karınca yuvasını önleyin.

Önemli! Dikkatli olun, boğaz ağrısı tedavisini geciktirmeyin. Özellikle yetişkinlerde ve çocuklarda bakteriyel karakterin inflamatuar süreçleri ile ilgilidir.

Geleneksel tedavi yöntemlerini kullanırken 2-3 gün sonra durum düzelmezse, bir doktora danışın. Antimikrobiyal ajanların kullanılması gerekebilir. Zamanla, tedavi komplikasyonların gelişmesini engeller ve 7-10 gün sonra tam teşekküllü bir yaşam tarzına dönmenizi sağlar.

Yazar: Цюрик Наталья

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Boğazın havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediği

Angina oldukça yaygın bir hastalık olmasına rağmen, uzman olmayanların diğer hastalıklardan ayırt edilmesi zordur, özellikle de sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılır. Enfeksiyonun yolları hakkında birçok soru var. Herkes anjinanın havada bulunan damlacıklar tarafından bulaşıp bulaşmadığını ve genel olarak bulaşıcı olup olmadığını bilmiyor.

Bu hastalığın bulaşma yollarını bilmek son derece önemlidir. Düzgün davranarak, hastalanma riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Boğaz ağrısı iletim yolları

Angina insandan insana nasıl bulaşır? Farklı yollar var: bazıları son derece yaygın, diğerleri nispeten az.

Genellikle insanlar sık ​​sık öksürdüğü ve hapşırdığı zaman kış mevsiminde ve mevsimde en yüksek insidansı ortaya çıkar. Bunun nedeni, boğaz ağrısının havadaki damlacıklar tarafından iletilmesidir. Bir öpücükle ya da genel kişisel bakım ürünlerini kullanarak sevilen bir kişiden enfekte olabilirsiniz.

Sindirim yolu enfeksiyonu, enfeksiyonun vücuda gıda ile girmesini öneriyor. Bu nedenle, tüm ürünler kullanımdan önce iyice yıkanmalıdır. Oldukça yaygın olan bir şey, eğer soğuk bir şey yerseniz, bir kişi kesinlikle boğaz ağrısını kaybedecektir. Dondurmada, bu hastalığın patojenleri yer almamaktadır. Eğer birkaç porsiyondan sonra bile boğaz bölgesinde hoş olmayan ve endişe verici duygular varsa, bu anjina değil, hipoterminin sonucudur.

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, genellikle kendilerini göstermeden kesinlikle sağlıklı olmak da dahil olmak üzere, her insanın bademciklerinde yaşarlar. Ancak herhangi bir provoke edici faktör varsa, o zaman patojenik mikroflora aktive olur, sonuç olarak bademcik iltihaplı hale gelir - anjin gelişir.

Özellikle sık görülen, pürülan anjinin nasıl bulaştığı sorusudur, çünkü hastalığın bu özel formu genellikle hastalar ve akrabaları için en büyük endişeye neden olur. Başlangıç ​​olarak, tıbbi ders kitaplarının bu terimi yoktur. Konuşma dilinde bademcikler üzerinde pürülan bir depozit varlığında kullanılır.

Bu fenomen lacunar ve foliküler anjina ile ortaya çıkar. Bu durumda, formlar arası bölünme, eşzamanlı olarak gelişebileceğinden, oldukça koşulludur. Sözde pürülan anjina ile enfeksiyon, yukarıda açıklanan şekillerde ortaya çıkar.

İnsidansı ne etkiler?

Çocuklarda ve erişkinlerde sosyal temaslarda anjina bulaştığı için, hasta bir kişiyle iletişim kuran herkesin de hastalanması gerekir. Bununla birlikte, pratikte, bazı nedenlerden dolayı, bazıları enfekte olur, diğerleri yoktur. Bu, tüm insanlarda dokunulmazlık gücünün farklı olduğu gerçeğiyle açıklanmaktadır.

Hastalığın etken maddeleri vücuda girdiğinde, hemen harekete geçemezler, ancak provoke edici bir faktörün başlangıcından sonra. Zayıf bağışıklığı olan bir kişi dış etkenlere daha eğilimlidir. Sonuç olarak, çok hızlı bir şekilde hastalanır, güçlü bir bağışıklık sistemi olan kişiler direnir.

Zirve insidansı geleneksel olarak, hava koşullarında kararsızlık ile karakterize edilen sezon dışı mevsimde ortaya çıkar. Şu anda, insanlar genellikle hava için değil, her zamanki olayın sonucu olarak soğuk bir caddeden sıcak bir odaya geçerken ve tam tersi sıcaklık koşullarında keskin bir değişiklik olduğunu düşünürler. Bu dengesiz koşullar virüsler ve bakteriler için elverişlidir.

Bazı faktörler, bağışıklığın felakete yol açtığı gerçeğine katkıda bulunur. Bunlar arasında:

 • kronik uyku eksikliği;
 • sıkı diyetler;
 • sık stres.

Ayrıca, başka bir rahatsızlıktan muzdarip olursa boğaz ağrısı alma olasılığı artar. Bunun nedeni, zaten geliştirilmiş olan hastalıkla savaşmak ve dış çevreden enfekte olmak için vücudun çok zor olmasıdır. Çoğu anjina vakası, solunum sistemi problemi olan kişilerde görülür.

Angina belirtileri

Bademcikler, farenksin arkasında bulunan lenfadenoid dokudan gelen büyümedir. Bunlar bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, yani organizmanın enfeksiyonlarla savaşmasında önemli bir rol oynarlar. Bakterilerin, virüslerin veya mantarların etkisi altında bademcikler iltihaplanır, yani akut bademcik iltihabı oluşur.

Angina'nın bulaşma yolları ne olursa olsun, tüm vakalardaki semptomlar benzerdir. Genellikle aşağıdaki fenomenler gözlemlenir:

 • sıcaklıkta artış (bakteri anjina ile, viral olandan daha önemlidir);
 • boğaz ağrısı;
 • iltihaplı bademcikler ve beyaz plak alanında kızarıklık (akut bademcik iltihabı kaynaklı);
 • ses kaybı;
 • zayıflık ve sakatlık.

Bazen karın ağrıları vardır ve soğuk algınlığı için, viral kökenli akut tonsillit için tipiktir. Hastalığın pürülan formlarına submandibular lenf düğümlerindeki artış ve bölgelerindeki ağrı eşlik eder.

Hastalığın başlangıcından sonra, tarif edilen semptomlar hastayı 2 ila 5 gün arasında rahatsız eder, ardından tedavi doğru ise geçer. Yeterli terapinin yokluğunda, hastalık komplikasyonlara neden olabilir.

Anjinin profilaksisi

Anjin, transmisyon yolları ve provoke edici faktörler gibi bir hastalıktan ötürü etkili koruyucu önlemler alınabileceği için. Doğada sistemik olmalı ve şunları içermelidir:

 • kişisel hijyen kurallarına uygunluk;
 • genel hijyen önlemleri;
 • dengeli beslenme;
 • kronik enfeksiyonların odaklarının zamanında tedavisi;
 • sertleştirme prosedürleri.

Kişisel hijyen gözetimi, mutfak eşyaları ve herhangi bir tuvalet malzemesinin bireysel kullanımına indirgenmiştir. Boğaz ağrısı olan hasta aile bireylerinden izole edilir, tek tek tabaklar, bir fincan, vb.

Bir organizmayı erken başlamak, yani çocukluktan başlamak daha iyidir, ancak yetişkinlikte başlayabilirsiniz. En popüler yöntemler, yalpalama, duş, zıtlık, kontrast duştur. Listelenen prosedürlere geçmeden önce güvenilir bir doktora danışmalısınız. Herhangi bir formda sertleşme asla hastalığın akut döneminde başlamamalıdır.

Hastalığın tedavisi için 88 doktor bulundu: Angina

Hasta bir kişiden anjin alabilir miyim?

Başlıktaki soruya cevap veren maalesef, evet, bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalıktır. Türlerinden herhangi biri hasta bir kişiden diğerine geçebilir. Bu yazıda, aşağıdaki önemli soruları yanıtlamaya çalışacağız:

 1. Angina başkalarına karşı savunmasız mıdır ve bulaşıcı boğaz ağrılıdır?
 2. Angina insandan insana nasıl bulaşır?
 3. Pürülan anjina nasıl bulaşır?
 4. Anjin, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor?

Ayrıca, eğer anne hastalanırsa, bir çocuğu boğaz ağrısı ile enfekte etmemeyi düşünün.

Angina başkalarına karşı savunmasız mıdır?

Zaten bademcik iltihabı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle şu soruyu sorar: "Anjin bulaşıcı mıdır değil mi?", Son derece olumlu bir cevap verilecektir. Şarap bulaşıcılık - hastalık provokatörleri olarak hareket eden, bakterilerin veya virüslerin kolayca geçişi.

Birçok durumda, bademcik streptokok, stafilokok, adenovirüs veya Coxsackie virüsünün iltihabının gelişimini indükler.

Coxsackie virüsünün kuluçka döneminin süresi 2 ila 10 gün arasında olabilir ve örneğin, streptococcus, enfekte olma süresinden beş saat sonra kendini gösterir.

Ama kaç gün boğaz ağrıyor? Boğazın enfeksiyözlüğü antibiyotik alınmasından iki güne kadar bir bakteriyel lezyon ile devam eder. Antibiyotik harekete geçtikten sonra, bakteriyel bademcik iltihabının yayılma yeteneğini yitirdiği söylenebilir. Aynı zamanda, Coxsackie virüsü 3 hafta boyunca aktiftir ve yakındaki patojenleri havadaki damlacıklar tarafından kolayca yakalayabilir.

Fakat pürülan anjina bulaşıcı mıdır, değil mi?

Pürülan boğaz ağrısı mıdır?

Bademcik iltihaplanmanın bulaşıcı doğası, bademcik iltihabından farklı değildir. Pürülan boğaz ağrısı, bir kural olarak, bakteriler tarafından kışkırtır. Yani, düşünerek: "Pürülan anjina sağlam mı?" Ayrıca hemen olumlu bir cevaba gelebilirsiniz.

Pürülan anjina vajinali ne kadardır? Bulaşıcılık aynı zamanda antibiyotik ilacının etkisinin başlangıcıyla da sonuçlanır, bu nedenle, bu durumda, ilk etapta tedaviye zamanında başlanması da önemlidir.

Iletim yolları

Anginanın bulaşma yolları basitliğinden dolayı sinsidir. Çoğunlukla, yetişkin nüfus arasında, 30 yaşına kadar gençlere maruz kalmaktadırlar. İster kataral, hem de bakteriyel veya viral olsun, pürülan anjina ile enfekte olabilirsiniz sadece dört yolu vardır.

Kural olarak, bademcik iltihabı havadaki damlacıklar tarafından iletilir, ancak aynı olasılıkla boğaz ağrısı da alabilirsiniz:

 1. ev yolu (havlular, bulaşıklar);
 2. temas (örneğin, bir öpücük aracılığıyla);
 3. yıkanmamış eller ya da işlenmemiş gıda nedeniyle.

Bir çocuk nasıl enfekte olabilir?

Çocukların hastalığına gelince, çocuklarda anjinin iletilme şekli, erişkinlerde meydana gelen süreçlerden farklı değildir.

Emziren anneler şu soruyla ilgileniyor: “Hasta bir anneden boğaz ağrısı alabilir miyim?”. Bıldırcınlarının hala gelişim aşamasında olduğu gerçeğine bağlı olarak, bir bebeğin bademcik iltihabı kazanamayacağına dair bir görüş vardır, bu da hala iltihaplı bir şey olmadığı anlamına gelir. İstatistiklere göre, genellikle, streptococci, staphylococci ile enfekte olurlar ve 3 ila 6 yıl arasında pürülan anjina çocukları ile hastalanırlar. Fakat bu, annenin, ne yazık ki, bademcik iltihabına ek olarak herhangi bir tehlike taşımadığı anlamına gelmez, bu tür mikroorganizmalar tarafından kışkırtılan bebek hastalıkları için pek arzu edilmeyen bir çok şey vardır.

Çocukları bir hastalığa maruz bırakmamak için, annenin öncelikle bir maske takması ve tıbbi yardım alması gerekir. En iyi savunma, zamanında ve yeterli tedavidir. Antibiyotik tabletler, antipiretik ve lokal antiseptikler bir haftadan daha kısa sürede hastalığı yenebilir.

Bebek emziriyorsa, emzirmeye devam edin ve her zaman doktordan alınan önerileri uygulayın.

Boğaz ağrısı ile nasıl yakalanıp enfekte olmaz?

nedeniyle kullanım işlenmesine sabunla ellerinizi yıkayın ve ürünleri vermek: tüm yol iletimini bilerek, önleyici tedbirler, öncelikle, temel güvenlik kurallarına uygun olmalıdır, yani sonucuna varılabilir. Yine de, boğaz ağrısı ile enfekte olmak için nasıl bazı daha basit öneriler vardır:

 1. bademciklerin enfekte kişinin iltihabı salgın kez kalabalık yerlere gitmemek daha iyidir içinde, hastalık bulaşıcı bir ajandır suçlarlar ve bu nedenle, çünkü su dolu ayaklar veya soğuk rüzgarların yapmak yeteneğine sahiptir.
 2. Teorik olarak, herhangi bir kişi hastalıkla savaşmak için hava ile hastalık patojeni alabilir, bağışıklığı güçlendirmek için gereklidir. Bu, sertleştirme, dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile yapılır.

Ancak, ihtiyati kurallarla birlikte, hala hastalandığınız takdirde, başkalarının bulaşmasına karşı nasıl korunacağınızı bilmek önemlidir:

 1. Hastanın ne kadar kilitlenemeyeceği, bakterilerin karantina koşullarında bile yayılacağı için maskeyi kullanmak ve her 2 saatte bir değiştirmek önemlidir.
 2. Ailenizle yakın temastan kaçınmaya çalışın, çocukları iyileştikten sonra istediğiniz zaman öpebilirsiniz.
 3. bademcik iltihabı ihmal affetmiyor ve komplikasyonlar vücut sistemlerinin her biri için ödediği çünkü yapmayın kendi kendine tedavi, tedavinin süresine, aynı zamanda bir bütün olarak hayatlarının kalitesi üzerinde sadece darbeye için garantisi yoktur. komplikasyonların olası bir listesi: glomerülonefrit ve piyelonefrit, orta kulak iltihabı, kalp kası ve kalp dokusunun kaybı, larenjit, krup, bel ağrısı ve iltihabı işitme.

Antibiyotik almak ve sorumlu doktorun tavsiyelerini kesinlikle uygulamak, çünkü tablet Amoxicillin günde üç kez bir on yıldan fazla harikalar için çalışıyor. Bakteriyel bademcik iltihabının antibiyotik tedavisini reddetmesi sadece aptal değil, aynı zamanda tehlikeli de değildir, ayrıca bir antibiyotiğin ilk alınmasından sonraki iki gün sonra bir kişi enfeksiyöz bakterileri iletmeyecektir. Ayrıca, antibiyotik ilaçlarla toplam tedavi süresi 10 günden az olmamalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Neden soda ile gargara değil?

Çoğumuz çeşitli şekillerde soda kullanırız. Evde, oldukça yaygın olarak kullanılır: pişirme kabartmak, buzdolabında kokuları gidermek, halıları, kabukları temizlemek ve tabii ki tıbbi amaçlar için.

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.