Loading

Boğazda Pers. Boğazımdaki terlemeyi çıkarmak için ne yapmalıyım?

Boğaz ağrısı Bu çok hoş olmayan bir semptomdur, kurumadan kaynaklanan bir saplantıdır, öksürüğe neden olur ve kurutır. Sizin için çok aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir.

Boğazda Zulüm Nedenleri

Birçoğu nedenini bulamıyor pershit boğazı. Sonuç olarak, neyi tedavi ettiklerini bilmeden ilaç alırlar. Fakat bu larinkste inflamatuar sürecin ilk faktörü olarak hizmet edebilir. Tipik olarak, bu semptomlar aşağıdaki hastalıklara sahiptir: akut solunum yolu viral enfeksiyonu (ARVI) veya farenjit (hastalığın inflamatuar tipi).

farenjit Farinksin dokuları iltihaplandığında. Bu durumda trakeada veya kaşıntıda yanma, kuru öksürük, bazen rahatsız edici kulak ağrısı vardır. Çoğu zaman farenjit başka bir hastalığın tezahürüdür: akut solunum yolu hastalığı, grip, kızıl ateş veya kızamık. Nedenleri keskin bir sıcaklık düşüşü veya virüs olabilir.

SARS Solunum organları iltihaplandığında. Bu hastalığın patojenleri, havadaki damlacıklar tarafından öksürülerek veya hasta bir kişiyle iletişim yoluyla iletilir. Yaklaşık 300 virüs var.

Bu gibi durumlarda, semptom, enfeksiyonun patojenleri tarafından neden olunur ve bunlar tedavi edilmelidir, çünkü enfeksiyon, vücuda iner ve hava yollarının komplikasyonlarına neden olabilir.

Çeşitli alerjilerden muzdarip insanlar olduğunu unutmayın. Örneğin, bir bitkinin tozuna veya polenine karşı alerjiniz var. Çiçeklenme sırasında burun akıntısı, gözlerin kızarıklığı ve boğazda gıdıklama vardır.

Aynı rahatsızlık, ses telleri üzerinde sabit bir yük gerektiren iş ile ilişkili kişiler tarafından da görülebilir (iltihaplı bir hastalık türü değil). Öğretmenler, çocuk kamplarındaki danışmanlar, vokalistler ve diğerleri. Daha fazlasını okuyun: Sıcaklıklarda uçmak mümkün mü?

Ya boğazdaki iktidarsa?

Eğer boğazda neden sebat ettiğini bilmiyorsanız, bir uzmana başvurmanız gerekir. Bu konuda bir KBB veya bir terapist size yardımcı olacaktır. Doktor sizi muayene edecek ve bir tedavi veya ek muayene önerecektir.

Kendi kendine ilaç verme. Enflamatuar sürecin nasıl geliştiğine bağlı olarak doktor size bir tedavi programı yazmalıdır.

Hoş olmayan bir semptomu gidermek için, bu gereklidir:

 • Mukoza (tuzlu, baharatlı, ekşi, gazlı içecekler) tahriş eden yiyecekler verin;
 • Yararlı bol içecek: çaylar, kompostolar, decoctions, ballı süt (eğer alerjik reaksiyon yoksa);
 • Kendinizi hava kirleticileri, tütün ve diğer duman ve tozlardan koruyun;
 • Daha az konuşma, sözde koruyucu ses modunu destekleyin;
 • Odayı havalandırın;
 • Tuzlu su burun ve boğaz yıkamak;
 • Evde ıslak temizlik yapın.

Boğazda terleme tedavisi

Hastalığın tipine bağlı olarak hastalıkların tedavisi değişebilir. Buna göre, yöntemler farklıdır. Doktor, ısınmak, ilaç almak, gargara çekmek, tıbbi inhalasyonlar, sıcak ayak banyoları veya cerrahi müdahale şeklinde bir tedaviyi reçete edebilir.

En etkili tedavi her zaman olmuştur boğaz şişmesi prosedürleri ilaçlarla birlikte. Enfeksiyon üzerinde etki ederler, patojenleri ortadan kaldırır ve hastalığın tedavisini yaparlar.

Genellikle sprey, emilebilir tabletler veya larinksin infüzyonu şeklinde anti-inflamatuar ilaçlar reçete. Patojene alerjik reaksiyonlar durumunda, alerjenlerin vücut rahatlatmak ilaçlar reçete.

En yakın eczaneden satın alabilirsiniz Strepsils veya Grammidin. Enflamasyona etki eder, anestezi yapar ve boğazın kızarıklığını azaltır. Daha fazla hap satın alabilirsiniz Decatalene, Neo-angin, Lizak, Septepril, Septotelet.

Spreyleme için aerosoller: Ingalipt, Stopangin, Oracept anti-enflamatuar, bakterisidal ve analjezik olarak davranırlar.

Larinkste terleme öksürük eşlik ediyorsa, alınması önerilir. Lazolvan, Ambrobene, Herbion, Mukaltin. Balgam söktürücü özellikleri vardır ve öksürüğün kurtulmasına yardımcı olurlar.

Tedavi sırasında rejimi izlemeniz gerekeceğini unutmayın. Keskin ve ekşi yemeklerden kaçınmak için, yiyeceklerdeki tuz ve karabiber miktarını, maksimum sıcak içecekleri (çay, komposto, bitki çayı), sıcak yiyecekleri yememeye çalışın, çünkü bu durum larinksin mukoza zarını etkiler. Öğrenin: grip veya soğuktan nasıl hastalanılmamalıdır.

Boğazda iktidarsa halk tedavisi yöntemleri. Artıları ve eksileri!

Birçok kişi boğazda terlemenin halk yöntemleriyle tedavi edilmesine başvurmaktadır. Ancak, her zaman iyilik yapmadıklarını hatırlamalıyız. Kendinize bir tedavi programı belirlemeden önce, yerel doktorunuzla konuşun. Size yöntemin sağlığındaki yararı veya zararı anlatacak ve size bu durumda ne yapacağınızı söyleyecektir.

Ancak, zulmün sizi aniden (işte, toplu taşımada, sokakta) bulduğu zamanlar vardır, o zaman nane tatlıları veya hapları çok faydalıdır. Nane boğazınızı sakinleştirecek ve daha iyi olacaksınız.

Ancak, kendi kendine tedaviye başvurmaya karar verdiyseniz, bu gibi durumlarda, iyi ve etkili bir şekilde durulanır. do tuzlu çözelti iyot eklenmesi ile ve günde 3 kez veya nöbetler sırasında durulayın. Etkili bir yol da bitkilerin (papatya, St. John's wort ve iltihabı gideren ve gideren diğer otlar) bir kaynatmadır.

 • 4 çay kaşığı papatya 2 su bardağı kaynar su dökün, 30 dakika ısrar edin, süzün ve ılık çözeltiyle günde 4 kez durulayın.
 • Tentür ile yardımcı olur okaliptüs - 20-30 damla veya okaliptüs yağı -Bir bardak ılık su üzerinde 15-20 damla;
 • Pancar suyu da kullanılır. Pancar rendeleyin, suyu sıkın, 1 çorba kaşığı ekleyin. sirke kaşığı. Her gün yarım saat durulayın (havuç alınabilir).
 • Limon ve zencefil suyuna dayalı bir çözüm yapabilirsiniz. Bir bardak ılık su içinde malzemeleri ekleyin ve her saat durulayın;
 • Votka kompresini kaydedebilirsiniz. Geceleri, pamuklu diski votka ile ıslatın ve boğaza takın. Isıyı tutmak ve atkı etrafına sarmak için paketin üstüne;
 • Zerdeçal ve tuz çözeltisi hazırlayın. Bir bardak ılık suya ihtiyacınız olacak: 1 çay kaşığı deniz tuzu, 1 çay kaşığı zerdeçal. Günde 5-6 kez karıştırın ve durulayın. Zerdeçal bir antiseptik özelliği vardır, ağrıyı hafifletir ve toksinleri giderir.

Genellikle boğazınızda terleme varsa ve sıklıkla hastalanırsanız, bunu düşünmeniz gerekir. Belki de bağışıklığınızı güçlendirmelisiniz, böylece viral hastalıkların tedavisi için zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamazsınız.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında boğazda terleme tedavisi çok dikkatli yapılmalıdır. İlaçlar uygulayın ya da hangi hastalıklardan arzu edilmez. İçtiğin, içtiğin, aldığın ve bebeğin olduğu her şeyden beri. Uyuşturucuları halk ilaçları veya otlar ile değiştirebilirsiniz. Manolya asma veya ginseng tentürü satın alın. Onları çok fazla suyla yayma, boğazını okşa. Ancak, internetten tanıdıklarınızdan veya literatürden tavsiye alarak kendinizi tedavi etmeden önce bir doktora danışın ve ona danışın.

Hamile bir kadının semptomları azaltmasına yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Yatak istirahatine uymak gereklidir. Daha önce hastalığı ayaklarınız üzerinde hareket ettirebildiyse, dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz zaman gelir. Hamilelik sırasında, soğutulmuş bir kadın vücutta zayıf hisseder.
 • Hamilelik sırasında bacaklarınız ve elleriniz şişmezse, daha sonra ılık bir şekilde daha fazla sıvı içirin. Gül kalçaları, ahududu ve limon ile çay olabilir.
 • Hamilelik sırasında toksikoz yoksa sarımsak ve soğan kullanın. Ama büyük miktarlarda değil.
 • Boğazlarını et suyuyla öp. Sağlığınıza ve bebeğinize zarar vermez.

Ve bir daha ipucu, bağışıklık sistemini yükseltmek ve böylece vücudu güçlendirmek için vitaminler satın alın. Sağlıklı ol!

Sitemize gelin: Soğuk algınlığı tedavisi. ru - soğuk algınlığı tedavisi hakkında her şey

Neden pershit boğaz ve evde ne kadar çabuk iyileşir?

Eğer pershit boğaz ise, bu bir inflamatuar süreci veya başka bir patolojiyi gösterir. İşe alınan çalışanlar, iş göremezlik konusunda sık sık bir bülten alma şansına sahip değildir. Acıyı acilen tedavi etmek zorundalar.

Soru şu ki, eğer boğaz ağrısında, hastalığın evde ne kadar çabuk kürlenebileceği, öğrenci ve okul çocukları için çalışan nüfus için çok önemlidir. Cevap vermek için, rahatsızlığın nedenlerini anlamanız gerekir.

Neden boğazını hissetmeye başladın?

İktidarın larinkste olduğu hissini kışkırtan inflamatuar süreç, aşağıdaki patolojilerin karakteristiğidir:

 • farinks ve lenfoid dokuların mukoza zarının farenjit iltihabi hastalığı;
 • Rinofarenjit nazal mukoza ve farinkste (akut rinit sonrası bir komplikasyon olarak görülür) inflamatuar bir süreçtir;
 • larenjit, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve akut solunum yolu hastalığından sonra gırtlak iltihabı (havlayan öksürük ile birlikte);
 • bademciklerin iltihaplanması ile karakterize olan anjin;
 • ARVI ve ARI, ek akan burun ve öksürük, baş ağrısı, halsizlik, ateş ile karakterizedir.

Solunum patolojilerine virüsler ve bakteriler neden olur. Pershit boğazında bir his olduğunda, mutlaka bir uzman tarafından önerilen şemaya göre tedavi edilmelidir. Larenkste persistan varsa, bu doğanın tedavi edilmemiş bir hastalığı trakea, bronşlar ve akciğerlerin iltihaplanmasına yol açar. Zulüm hissi uyandıran inflamatuar olmayan patolojiler şunlardır:

 • alerjik sendrom;
 • farinksin tümör patolojileri aynı zamanda farinkste neyin sebat ettiğinin sebebidir;
 • buhar odası odasında kimyasal bileşiklerin mevcudiyetinden dolayı, odadaki kuru atmosferden dolayı, sigara alışkanlığı ve ağız kokusu nedeniyle rahatsızlık;
 • mide gelen boğaz irritasyonu, hidroklorik asit (bu, derhal gastroözofageal reflü hastalığı yemek sonrası veya yatay pozisyon almak mümkündür);
 • Mukoza boğazındaki kan akışındaki bir bozulma, Perssinin larinkste olduğu bir duruma yol açar.

Tedavinin prensipleri

Boğazdan ne kadar çabuk kurtulabileceğine dair problem, hastalık sadece başlıyorsa veya evdeki uygun olmayan bir atmosferden sürekli zulüm halinde bir çözüme sahiptir. Terleme boğazına sahip sigara içenler için, hastalığı derhal iyileştirmek, bu kötü alışkanlığı hızla atmanız önerilir. Kuru hava nemlendirilmelidir. Mobilya, pencere, duvar kağıdı, yer döşemesinin kimyasal buharlaşma öğelerinin yayılması daha çevre dostu olarak değiştirilmiştir.

Hasta son zamanlarda viral hastalığı olan bir hasta kişiyle temas etti Eğer yutmak zor ise, boğaz gıdıklamak ve bademcik kırmızı, bir uzman anjin teşhis edecek baskını vardır; sadece kırmızı boğaz varsa, ama burun akıntısı ve ateşi varsa, o zaman ARVI. Zulümle birlikte sesin tınısını azaltarak, alerjik farenjit şüphesi vardır. Ne zaman kısa sürede boğazını tedavi, bu hastalıkların boğazını gıdıklamak zordur - kurtarma en az birkaç gün sürer için. Her hastalıktan doktor, hastanın sağlığının kişisel özelliklerini dikkate alarak belirli bir tedaviyi önerir.

Zulümden nasıl kurtuluruz?

Yani, boğazda inat, ne kadar çabuk iyileşecek? İlk olarak, iltihap dışı olmayan doğanın olası nedenlerini ortadan kaldırmanız gerekir:

 • antihistamin, durdurucu bir alerjik faktör içmek;
 • alkol almayı bırakın ve rahatsızlığı gidermek için sigarayı bırakın;
 • bir boğaz için lolipoplar (Strepsils ve diğerleri) durumunu kolaylaştıran bir eczane satın almak;
 • Burnunuzu Aquolor veya Aqua-Maris ile durulayın;
 • Zulümle hızlı bir şekilde başetmenize izin vermeyen alerjenle temastan kaçının;
 • Çok sıcak veya soğuk yiyeceklerden uzaklaşmak için;
 • baharatlı yiyecekler yemeyin;
 • şarkı söylemeyin ve gırtlağı çabucak tedavi etmek için çığlık atmayın;
 • 2 yastık üzerinde uyuyun, böylece kafa yüksek olur;
 • Ahududu reçeli veya bal ile bol bol çay içmek için hızlıca hastalığa karşı savaşın;
 • Bir kaç kaşık bal ilavesi ile ısıtılmış süt içmek için hoşgörüsüzlüğün yokluğunda uyumadan önce, bu kötüleşmeye yardımcı olacaktır;
 • yatmadan önce kediotu veya çim anakayası yapraklarının infüzyonu;
 • Boğazdaki kızarıklığın ve özellikle apselerin görsel bir gözlemi ile doktora başvurunuz.

tıp

Bir soru ortaya çıkarsa, boğaz ağrısı başladı, ne kadar çabuk iyileşir, çeşitli ilaçlarla hangi ilaçların yardımcı olduğunu bilmek gerekir. Boğazdaki Pershanenin ve enflamatuar süreçlerin olduğu hissiyle yerel tedavi için her türlü durulama uygundur. Bunlar arasında ayırt edebiliriz:

 1. Miramistin. Hastalığın hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
 2. Sık durulama için çözüm Rotokan. Bu bitkisel bir müstahzardır. Antiseptik ve antibakteriyel etkiye sahiptir, en başta hastalığın belirtilerini durdurarak (larinkste durumun devam ettiği durumlar dahil). Kontrendikasyonlar var.
 3. Klorheksidin çözeltisi. Bu ilaç hızla olduğunu bakterileri öldürür, hareketleri yutma acısını çıkarma, boğaz iyileşmesine yardımcı olur, bu boğazda gıdıklanma hissi azaltır, yıkamalar anormal mukoza akıntı, o hızla hastalığı tedavi sağlamaya yardımcı olur.
 4. Furacilin, antiseptik etkisi ile iyi bilinir. Bir çözelti şeklinde veya tablet biçiminde temin edilebilir. Tablet yarım bardak su içinde çözülmelidir.

Spreylerden antiseptik ve anestezik etkisi olan Hexoral denilebilir. Bakteri çoğalmasını engeller ve enfeksiyon nedenini ortadan kaldırır. Pershit boğazının durumu, hızlıca geçer.

tabletler

Boğazın boğulmasının başlangıcı ise, ne kadar çabuk iyileşirse, sadece hastalığa değil, her bir hasta için de tabletlerin etkinliğine bağlıdır. Hasta durumu hafifleten, terlemeyi kaldıran hapları satın alabilir ve rahatsızlığı hızla iyileştirebilir.

Şifalı ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir. Bunlar antibiyotik veya diğer bakterisit ilaçlar, immünomodülatörler, alerji ilaçları olabilir.

Çıkarılabilir rahatsız edici tabletlerden, not edilebilir:

 1. Grammidin. Bu 18 tabletten oluşan bir paket. İlaç antibakteriyel etkiye sahiptir.
 2. Doktor Anne. Balgam tahliyesini kolaylaştıran bitkisel bir preparattır. Şurup ve pastillerde farklı lezzetlerle üretilir.
 3. Septolete. Hazırlık, okaliptüs ve nane esansiyel yağlarını içerir. Tabletler ağrıyı hafifletir ve ödemleri hafifletir, iltihaplanmayı engeller, terlemeyi hızla iyileştirir.
 4. Lizobakt - bir antibakteriyel ajan.
 5. Pharyngocept - streptococci ve pneumococci'yi öldürür, terlemeyi iyileştirir.
 6. Kagocel immünomodülatör bir ajandır. Vücudun savunmasını zararlı mikroflora karşı doğal dirence karşı uyarır.

Halk ilaçları

Gırtlakta sıklıkla sıkıntı yaşayan deneyimli hastalar, evde boğazda terlemeyi hızlı bir şekilde iyileştirmeyi bilirler. Bunun için teklif ediyoruz:

 • boğazda iktidar olursa, günde bol miktarda sıvı tüketmek zorundadır - otlardan gelen çaylar, kireç kaynatma, köpek gülü, dağ külü;
 • C vitamini içeren üzerlerine - frenk üzümü meyveleri, kızılcık, limon, kızılcık meyvelerini ekleyin;
 • daire okaliptüs buharları, iğneler, soğan suyu ve sarımsak suyu püskürtülmesi tavsiye edilir.

Sormak isteyenler için halk tarifleri, inatçı boğaz, evde ne kadar çabuk iyileşir? Örneğin, siyah frenk üzümü ile yarısı kiraz suyu. Buna 1 yemek kaşığı ekleyin. Bir kaşık bal ve günde 2 bardak içecek. Nane boğazınızı yıkar. Kalıcı pershenka suyundan durulama için 2 pancar da uygun olacaktır. 1 elma sirkesi kaşığı ekleyin ve ağzınızı yıkamak için kullanın. Birçok halk ilaçları soğuk algınlığının başlangıcını hızlı bir şekilde tedavi edebilir.

Evde ne kadar çabuk iyileşir?

Evde hızlı bir şekilde hastalığın iyileşmesi sağlanmakta, bu da pershit boğazında işten ya da okuldan daha kolaydır. Eldeki vazgeçilmez bir ilaç haline gelebilecek ürünler.

Adaçayı infüzyonuyla etkili durulama. Hazırlanması için 1 çorba kaşığı gerekir. Otlar 250 g kaynar su ile kaşarız ve bir saatin çeyreğini bekletin. Daha sonra infüzyonu zorlayın ve ağzınızı olabildiğince sık durulayın (günde en az 6 kez).

Papatya infüzyonu, hastalığı hızlı bir şekilde iyileştirmek için içeriye girmek için faydalıdır. Bunu yapmak için, 1 çorba kaşığı. Bir kaşık dolusu çimen kaynar su ile dökülür ve yarım saat ısrar edilir. Daha sonra süzün, 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve günde üç kez içeri alın, inatçı boğaz.

Çoğu, pershit boğazında, birkaç damla iyot eklenmesiyle soda ve tuz suyunda bir çözelti ile durulamayı tercih eder. Soda ve tuz, kaynatılmış su bardağı başına 1 tatlı kaşığı alınır.

Eğer boğaz boğazında ise, 1-2 gün evde harcamaya değer. Rahatsızlığı hızlı bir şekilde tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Bir evi tedavi etmek için eylem planı şudur:

 1. Daha fazla sıcak çay iç.
 2. Çabucak bir hastalığı yemek yemekten sonra günde 2 kez veya her yemekten sonra furatsilinom ile ağzını durulamak suretiyle hafif bir hastalığı tedavi edebilirsiniz.
 3. Evde bir Geksoral spreyi varsa, ilacı günde iki kez enjekte edin.
 4. Lozenges Geksoral günde 1 kez 4 parça çözülür.
 5. 3-5 günde bir kez 15 dakika bir yemekten sonra 5 gün, günde dört kez Faringosept 1 tablet veya Lizobakt 2 tablet erimesi gereklidir.
 6. Durumu hafifletmek için Strepsils şekerlemeleri, rezorpsiyon için günde 8 tablete kadar uyuyor.
 7. vücudun savunma teşvik etmek için immünomodülatörler alıyor - Kagocel düzeni (ilk 2 gün, 2 tablet günde dört kez, daha sonra 1 tablet günde 4 kez), Citovir günde üç kez 1 kapsül ya da bu sınıf için başka araçlar.
 8. Alerji hastaları, 1 tablet veya 2 çay kaşığı için Claritin bir içecek içmelidir. Günde bir kez şurubu, Fenkarola 1-2 tabletler günde dört kez veya başka bir antihistamin.

Yararlı video

Aşağıdaki videodan Persiste neden boğazda olduğunu öğrenebilirsiniz:

Boğazda bir zulmü kaldırmak ya da çıkarmaktan mı? - Belirti için en iyi çözüm

Soğuk algınlığının gelişiminin başlangıcında, sıklıkla boğazda bir gıdıklama vardır. semptom Soğuk algınlığının gelişiminin erken bir aşamada ortadan ederse, bunun vücuda girdikten sonra enfeksiyon ortadan kaldırırken, hastalığın akut faz önlemek mümkündür.

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Boğazdaki zulüm çeşitli faktörlere neden olabilir, ancak bu belirti tehlikeli bir hastalık belirtisi olabilir.

Boğazdaki zulüm çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu belirtinin ortaya çıkmasında en sık görülen faktörler şunlardır:

 • Enfeksiyöz süreç (farenjit, nazofarenjit, larenjit, SARS, vb.). Soğuk algınlığı ile, enfeksiyon anından vücuda ve ilk klinik belirtilerin ortaya çıkmasına kadar, birkaç gün geçer. Boğazda gelişen hastalığın belirlenmesine yardımcı olan duyumdur. Bu arka plana karşı, zayıflık vardır, vücut ısısı hafif yükselir.
 • Alerji. Bir alerjene temas ettiğinde, alerjik reaksiyon oluşur. Bu durumda, sadece terleme değil, aynı zamanda göz kapaklarının ödemi, rinit, hapşırma, lakrimasyon.
 • Ses tellerinin aşırı gerilimi. Bir konuşmacı, bir öğretmen, bir şarkıcı, bağların aşırı derecede zorlanması gibi mesleklerden insanlar, acı hissi, boğaz ağrısı, sesin tonunda bir değişiklik ile sonuçlanır.
 • Farinksin nörozu. Boğaz ağrısı nedeni de bir faringeal nevroz olabilir. Patoloji merkezi sinir sistemi bozulduğunda gelişir. yutak nevroz ortaya çıkması frengi, histeri, beyin tümörleri, multipl skleroz ve diğer bir arka planı olabilir. nevroz olarak, boğaz dışında, boğazıma yumru, bozulmuş duyarlılık, uyuşma hissi hissetti.
 • Tümör yutma. Farenksin şişmesi, zulüm görmenin en tehlikeli sebebidir. Bu patoloji için, aşağıdaki belirtiler karakteristiktir: ses kısıklığı, kanama, mukus ayrılması, öksürük.
 • Boğazın yaralanması.
 • Boğaz ağrısı da olumsuz faktörlere neden olabilir: duman, egzoz, toz, dumanın solunması. Oda çok kuru hava ise, o zaman boğazda rahatsızlığa yol açar.
 • Tiroid bezi hastalıkları.

Ne zaman doktora görünmek

Eğer boğazda terleme diğer anksiyete belirtileri ile desteklenirse - bu tehlikeli bir işarettir

Zulüm, aşağıdakiler gibi çeşitli semptomlarla birlikte olabilir:

 • Kuru paroksismal öksürük.
 • Sık öksürük
 • Boğazda com.
 • Ses kısıklığı.
 • Sıcaklıkta artış.
 • Mukusun arka duvarında mukus akışı.

Yukarıdaki belirtiler gözlenirse, ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir doktora görünmeniz gerekir.

Bu semptom için düzeltici önlemler almak yoksa, boğaz paroksismal öksürük ağrılı neden ve ses kısıklığı ve boğaz yol açabilir.

Tedavi için ilaçlar

Uyuşturucular boğazda terleme başlangıcına bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir.

Teşhis sırasında doktor, iltihaplı boğazın arka planına karşı, iltihaplı bir işlem tespit ederse, ilaç reçete.

Boğazdaki terden pastiller, tabletler, spreyler, aerosoller formunda mevcut olan geniş bir ilaç seçimi vardır:

 • Septolete, Orasept, Ingalipt, Geksoral, Falimint, Faringosept: atanan mukus yumuşatmak için. Bu ilaçların antiseptik etkileri vardır, boğazda rahatsızlığı azaltır, nefes almayı kolaylaştırır, enfeksiyonun yayılmasını önler. Boğazdan tabletler 2-3 saatte bir çözülmelidir.
 • Uzun süreli terleme ve kuru öksürük ile antiviral ilaçlar kullanılır: Arbidol, Asiklovir, Amiksin. Ayrıca, mukolitik ve balgam söktürücü ilaçlar reçete edilir.
 • Terleme, alerjik reaksiyonun arka planında meydana gelirse antihistaminikler kullanılır: Cetrin, Tavegil, Suprastin, Zirtek ve diğerleri.

Gerekirse, bu semptom nörolojik bozuklukların arka planında gözlenirse, bir nörolog ile bir test geçirebilirsiniz.

Tedavi sırasında bir diyet takip edilmelidir. Tuzlu, keskin ve ekşi yiyecekler yemek tavsiye edilmez. Daha fazla sıcak içecek, bitkisel kaynatma ve infüzyon içmek gerekir.

Antibiyotiklerin kullanımı: İhtiyaçları var mı?

Terleme bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, boğaz için bir antibiyotik reçete edilir.

Antibakteriyel ilaçlar sadece terleme dışında boğaz ağrısı ve diğer inflamatuar hastalık semptomları ortaya çıkarsa kullanılır.

Antibiyotikler, yalnızca enfeksiyon bakteriyel bir doğaya sahipse kullanılır.

Hekim antibiyotik penisilin grubu (Amoksiklav, amoksisilin, Panklav ve diğ.), sefalosporinler (sefiksim, Zinnat, Aksef ve diğ.), makrolidler reçete edebilir (azitromisin, klaritromisin, Macropen ve diğ.). Doz kesinlikle bir doktor tarafından reçete edilir. Devletin gelişmesiyle bile, antibiyotik almayı reddetmemelisiniz. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar antibiyotiğe duyarlı hale gelecektir ve semptomlar devam edecektir.

Bioparox gibi köklü bir araç.

Bu topikal antibiyotik, bir aerosol biçimindedir. Bileşim, anti-enflamatuar ve bakteriyostatik etkiye sahip bir antibiyotik fuzafungini içerir. Solunduğunda sprey, nazofarenksin mukoza zarlarını alır ve patojenik mikroorganizmaları öldürür.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Boğaz ağrısı boğaz şişmesi tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir.

Boğazda terden kurtulmak halk yöntemleriyle mümkündür. Boğazda terden alternatif tıbbın genel reçeteleri:

 • Soğan ve tereyağı. 2 küçük soğanı alın, ince doğranmış ve bir bardak bitkisel yağ dökün. Altın kabuk oluşana kadar kızartın. Ardından, soğanı süzün ve soğumaya bırakın. Boğazınızı yıkamak için kullanın.
 • Ballı havuçlu pancar suyu. Aynı miktarda, havuç ve pancar suyu karıştırın, küçük bir kaşık bal ekleyin. Küçük yudumlarda kullanın. Siyah frenk üzümü ve kiraz suyu.
 • Adaçayı infüzyonu. Bu bitkinin bakterisit ve anti-inflamatuar etkisi vardır. İnfüzyonu hazırlamak için bir çay kaşığı çimen almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Konteyneri bir kapakla kapatın ve soğumaya bırakın. Daha sonra gerinme ve boğazını günde yaklaşık 6 kez yıkayın. Adaçayı ek olarak, papatya, nane, ıhlamur çiçeği vb.
 • Sirke ile pancar suyu. Bir litre meyve suyunda bir kaşık elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Gün boyunca durulama için kullanın.
 • Zerdeçal ve tuz. Bir çay kaşığı tuz ve zerdeçal alın ve 260 ml ılık suda çözün. Tüm karışımı ve durulayın.
 • Sarımsaklı ballı. Birkaç tane sarımsak alın, doğrayın ve bal dökün. Elde edilen karışım bir su banyosuna konur ve yaklaşık 40 dakika ısıtılır. Günde 3 kez bir çorba kaşığı suyu iç.
 • Siyah turp suyu sütlü. Bir kapta 0,5 litre süt dökün ve 0.2 litre meyve suyu ekleyin. Bileşim karıştırılır ve kullanmadan önce tadı iyileştirmek için biraz bal ekleyin.
 • Seçimde eşit derecede etkili sütlü bir muz. Bir ince rende rendeleyin, 2 yemek kaşığı kakao ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bir bardak süt karıştırın ve iç. Ertesi sabah zulüm geçecek.
 • Sodo-tuz çözeltisi ile gargara yapmak da yararlıdır. Soda, mukozayı yumuşatır ve tuzun dezenfektan etkisi vardır. Boğazınızı günde birkaç kez böyle bir bileşimle yıkarsanız, kısa sürede zulümden kurtulabilirsiniz.

Halk yöntemleri kullanıldığında, zulmün nedenini belirlemek gerekir. Semptom viral bir enfeksiyonla ilişkili ise, o zaman bazı araçlar kullanılır ve eğer alerjik reaksiyonun arka planında terleme görülürse, diğer decoctions ve infüzyonları kullanın. Her durumda bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir.

önleme

Boğaz ağrısının ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlayan başlıca aktiviteler:

 1. ENT organlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi edin.
 2. Soğuk algınlığı ile temastan kaçının. Salgın sırasında, kalabalık yerlere gitmeyin, gerekirse kişisel koruyucu ekipman kullanın.
 3. Vokal yüklerden kaçının, soğukta uzun konuşmayın ve çığlık atmayın.
 4. Odadaki havayı düzenli olarak nemlendirin, ıslak temizlik yapın, nemlendiriciler kullanın.
 5. Ayrıca, alerjenlerle temastan kaçının ve antihistaminikleri zamanında alın.
 6. (, Rasyonel yemek günde, egzersiz, günlük taze havada yürür uyku en az 8 saat kötü alışkanlıklar, vs. vazgeçmek) sağlıklı bir yaşam tarzı Kurşun.

Hastalığın ilk belirtisinde hemen bir doktora danışın. Hoş olmayan sonuçların gelişmesini önlemek için kendi kendine ilaç kullanmayın.

Boğazda terleme nedenleri hakkında daha fazla bilgi için, videoya bakın:

Boğaz ağrısı hızlı bir şekilde kurtulmak için nasıl

Boğazdaki zulüm, mukoza zarını etkileyen bakteri ve virüslerden kaynaklanır. Alerjen, sıradan toz ve tütün dumanı geçiren hoş olmayan bir semptomu kışkırtır. Zulme karşı araçların seçimi, rahatsızlığın nedenine bağlıdır. İltihaplanma, lolipoplara ve antiseptik şuruplara yardımcı olur. Alerjiler antihistamin pastilleri ve mukozal ödem, gözyaşı ve diğer semptomları gideren solüsyonlarla tedavi edilir.

Zulümden Lolipop

Okaliptüsden antibakteriyel özelliklere sahip şekerler hazırlanır. Bir barda 5 gr ezilmiş yaprak dökün ve 100 ml kaynar su ve 1 çay kaşığı ekleyin. nane. Şekerler 30 dakika için ısrar et. Süzülmüş bir içecek 1.5 st dökün l. şeker. Şurup yavaş ateşe gönderilir ve sürekli bir tahta kaşıkla karıştırılır, böylece iş parçası tabakların duvarlarına yapışmaz.

Kalınlaştırılmış bir kitle içinde 40 ml limon suyu dökün ve 1 çay kaşığı koyun. öğütülmüş zencefil kökü. Kurutulmuş toz ile değiştirilebilir. Pastillerin temeli 10-15 dakika boyunca preslenir, daha sonra 5 g şurup soğuk su ile bir bardağa dökülür. İş parçası sertleşirse, nane zencefil kütlesi olan tava plakadan çıkarılır.

Bir kalıp kalıbı zeytin ya da keten tohumu yağı ile bulaşır. Hazırlanan kap içine gelecekteki şekerler dökün. Her şekerlemede katılaşmadan önce bir damla bal ekleyin. Sertleşmiş tatlılar, terleme ortadan kalkana kadar günde 4-6 kez alınır ve çözülür. Bitmiş lolipoplar folyo ambalajda saklanır. Lolipoplar 2-3 tabakalı yiyecek tabakasına sarılır, böylece birbirine yapışmazlar.

Boğazdaki angina ve rahatsız edici duygular, carcade ve limondan alınan tatlılarla tedavi edilir:

 1. Sudanlı gül yaprakları yaprakları güçlü çay hazırlayın. 150 ml ölçün.
 2. Sıcak bir içecekle 30 gram zerdeçal, nane ve 1 çorba kaşığı ekleyin. l. okaliptüs.
 3. Gerilmiş bir sıvı baz 300 g şeker ile doldurulur.
 4. Çay kaynatılır. Plakadan kalın bir kütle çıkarılır ve 20 ml bal ilave edilir.
 5. Hızlı karıştırın ve buz kalıpları üzerine dökün, bitkisel yağ veya tereyağı ile yağlayın.

Dondurulmuş tatlılar tozu döker, böylece şekerler birbirine yapışmaz ve bir cam kavanozda saklanır. Boğaz ve boğaz ağrısı diğer belirtileri için kullanılır.

Bitkisel lolipoplar 30 gram adaçayı ve aynı miktarda kekikten yapılır. Hammadde 100-150 ml kaynar su ile demlendirilir. Mevcut içecekte, 1,5 fincan şeker enjekte edin ve yavaş ateşe kütle gönderin. Şurup, tatlandırıcı kristallerinin yanmasını ve tava duvarlarına yapışmasını önlemek için karıştırılır. Kahverengimsi bir gölgenin kalın bir macunu granüle şeker veya silikon formlarındaki deliklerin üzerine dökülür.

Antibakteriyel ve antienflamatuar etkileri olan uçucu yağlar, çözeltiden elde edilen pastillere ilave edilir. Bergamot, fesleğen, muscatel, ardıç, nane, biberiye, greyfurt, papatya ve sandal ağacı kullanabilirsiniz. Karanfil, menekşeler, ylang-ylang, paçuli, mersin ve çay ağacından uygun yağ. 150 ila 200 ml şurup, eterli bileşenin 3-4 damlaını alır. Katkı maddesi, lolipopların antimikrobiyal özelliklerini arttırır ve aromalarını daha doygun hale getirir.

soluk alma

Mukusun iltihaplanmasıyla kuruluğu ve yanma hissi soğanlar ile çıkarılır. 2-3 orta sebze kesin, bir bardak yağ ile karıştırın. Kütük sıcak tavaya dökülür. Ampuller altın kahveye kadar kızar. Yağ soğutun ve süzün, boğaz ve ağız bileşimini günde 4 kez durulayın.

Soluma ile yardımcı olun. Sıcak suda, 2-3 çorba kaşığı çözülür. l. deniz tuzu, 5 damla lavanta veya karanfil esansiyel yağı. İlaç porselen çaydanlık içine dökülür. Emzik bir kağıt konisi ile kaplıdır. Gazete veya dergi uymuyor, mürekkep kurşun içeriyor. Bu madde akciğerlere yerleşerek zehirlenmeye neden olur. Etereal buharlar ağızla solunur. Prosedürden önce suyun sıcaklığı ölçülür. Buharın nazofaringeal mukozayı yakmaması için 40-50 derece olmalıdır.

Melissa ve nane ile inhalasyonlar nedeniyle perspektif kaybolur. 30 gram bitkiyi karıştırın, bir bardak kaynar suyla buharlayın. Bir demlikte 20 dakika bekletin ve daha sonra buharlaşmayı soluyun. Bitkisel infüzyona 10 damla okaliptüs veya mentol esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

Demlikte 100 ml su dökün, 60 dereceye kadar ısıtın. Sıvı olarak, 5 tsp çözün. bal. 5 dakika ısrar edin, boruyu borunun içinden soluyun. Su ısıtıcısına çok fazla su dökmeyin, böylece inhalasyon sırasında sızmaz ve bronş içine girmez. Bal tedavisi iltihaplı mukoza zarını yatıştırır ve boğazda yaşayan bakterileri yok eder ve terlemeye neden olur.

Alerjilerin neden olduğu kuruluk ve yanma, mineral su ile giderilir. Karbonatlı içecek bir su banyosunda ısıtılır ve diğer çözeltiler gibi ağız ile solunur. Tuz ve soluma da yardımcı olur. Bir bardak sıvı 1-2 st. l. baharatlar. Tuz da soda ile değiştirilir. Malzemeler alerjik değilse, orantılar 1 çay kaşığına düşer, sakinleştirici esansiyel yağlar ekleyin. Tuz ve soda tedavileri, laringeal mukozayı nemlendirir, iltihabı giderir ve şişmeyi azaltır.

Durulama çözümleri

Pershing sarımsakla çıkarılır. Baharatlı sebze, anjina ile bile başa çıkabilen fitokides ve antibakteriyel bileşenler içerir. Temizlenen diş yarım kesilir ve sıradan bir şeker 10-15 dakika gibi çözülür. Hoş olmayan koku, dereotu ya da karanfilin bir yıldız damlasıyla giderilir. Baharat sakinleştirici özellikleri olan uçucu yağlar yayar. Enflamasyona yardımcı olur ve rahatsız edici hisleri ortadan kaldırır. Karanfil çözülür ve çiğnenir. Ürünün kalıntıları yutulabilir. Baharat karanfil yağı ile değiştirilemez, hazımsızlık ve bağırsak sıkıntısına neden olur.

Geçirgenlik sırasında boğaz peroksit ile durulanır. Antibakteriyel preparasyonun kapağından bir bardak ılık su dökülür. Peroksit, propolis alkol tentürüyle değiştirilir. Bir bardak sıvı baz ve 3 damla çözelti. Günde 4-6 kez durulayın.

Eğer pershit'in boğazı ve sesi bittiyse, pancar kurtaracak. Kırmızı kökten bir bardak meyve suyu 1 çorba kaşığı ile karıştırılır. l. elma sirkesi, iş parçasını kaynamış su ile seyreltebilirsiniz. Günde dört kez Gargara. İçeride pancar ve havuç suyu karışımı alın. İçecekler eşit oranlarda, bal ile sezonda alınır. 150-200 ml yedikten sonra küçük sips tüketin.

Bitkisel şifalı otlar yardımı:

 • nane;
 • kimyacının papatyası;
 • dallar ve ahududu yaprakları;
 • ıhlamur çiçeği;
 • adaçayı;
 • orman bacabı.

Bir tencerede 30 gram ham madde ve 250-300 ml su karıştırın. Buharla ısıtılan, bir kaynamaya getirmeyin. Yarım saat ısrar ediyorlar, süzülüyorlar. Soda ya da tuzun bir kaynatma tutamını, birkaç esansiyel yağı ekleyin. Ajan, hoş olmayan semptom ortadan kalkıncaya kadar günde en az üç kez boğaz yıkar.

Zerdeçal, eşit oranlarda tuz ile karıştırılır. 40-50 g tozu ölçün ve bir bardak kaynar suya dökün. 37-40 dereceye kadar soğumaya bırakın, gazlı bezlerden süzün. Kumaş, çözünmeyen tuzun kristallerini ve zerdeçal parçacıklarını tutar. Baharat ilacı, boğazınızı durulayın, boğaz ağrılarını ve soğuk algınlığı önlemek için burnunuzu yıkayabilirsiniz.

Alerjik çekerken, bir tuz ve soda karışımı kullanın. 1 tatlı kaşığı için. her bileşen bir bardak distile su üzerinde. Bileşim, mukusu temizler, nefes almayı kolaylaştırır, şişlik ve yanmaya yardımcı olur, nemlendirir ve kuruluk hissini ortadan kaldırır.

Yutulması için araçlar

Soğuk algınlığı ya da virüslerin yol açtığı zulüm, kiraz ve siyah frenk üzümünden gelen meyve suları ile yatıştırır. İçecekler, oda sıcaklığına ısıtıldı, bal ilave edildi ve yatmadan önce küçük sipslerde meyve suyu içti.

Rahatsızlık belirtileri bir muzla giderilir. Bir çatalla hamuru. Elde edilen bulamaç 2 çay kaşığı ile karıştırılır. kakao tozu. İş parçası, bir bardak kaynamış sütle demlendirilir. 50 dereceye kadar soğutulmuş bir içecekte, 30 ml bal enjekte edilir. Muz kokteyli, oda ve kahvaltıdan önce içilir. Meyve ilacı aç karnına alınır. Pershenie, soğuk algınlığı semptomlarının geri kalanı ile birlikte 2 seanstan sonra kaybolur.

Şeker yerine bir dilim limon çözebilirsin. Narenciye ince parçalar halinde kesilir, bir kavanoz içine katlanır ve şekerle dökülür. Tatlı dilimler tatlarını kaybedene kadar ağzınızda tutulur. Kullanılmış limonlar çiğnenir ve yutulur veya atılır.

Soğuk algınlığı ilk belirtilerinde, 1 sarımsak karanfil temizlemeniz gerekir ve 100 g limon bal ile karıştırın. Kitleyi bir su banyosuna koyun, yarım saat kadar sıkın, kaynamaya getirmeyin. Sarımsaklı bal 1 çay kaşığı günde üç kez alınır. Tam bir mide üzerinde, çay veya su içmeyin.

Antiviral özelliklerin meyan kökü vardır. 1 çorba kaşığı 200 g hammadde karıştırın. l. tarçın tozu ve 100 gram papatya çiçeği. Kalıcılıktan gelen koleksiyon doğrudan güneş ışığından saklanan bir cam kavanozda saklanır. Boğaz ve soğuktan yapılan içecekler 90 gr bitki ve 2 su bardağı su ile hazırlanır. İlaç düşük ısıda pişirilir. Çay için bir süzgeçten geçirin ve bal ve bir dilim zencefil veya limon ile içilir.

Persleme acı biber ile donar. Bir bardak kaynayan suda 5 g baharatlı baharat ve 30 ml limon balını çözün. Baharatlı içecek 28-35 dereceye kadar soğutulur. Küçük yudumlarda 100 ml biber ilacı iç. Ajan yemekten sonra kullanılır. Bir kişinin mide ekşimesi veya sindirim sistemi ile ilgili sorunları varsa, yöntem uygun değildir.

Çözelti içinde bir elma sirkesi solüsyonu alın. 1 çorba kaşığı. l. Gıda katkı maddesi ve bal bir bardak ılık suya dökülür. Aç karnına içiyorlar, 50-60 dakikada kahvaltı yapıyorlar. Gastrit ve ülser kullananların elma sirkesini elma sirkesiyle yıkaması tavsiye edilir, ancak içlerine almayınız.

Eğer pershenie akşam ortaya çıktıysa, tıbbi bir yumruk hazırlayabilirsiniz. İçecek rahatlatır, bakterileri yok eder ve iltihaplı mukozaları rahatlatır.

Büyük bir kupada 50 gr konyak döktü. 30-50 g bal ekleyin. Alkol içinde, kaşığı batırın ve kaynar su kaynağına dökün. İnce bir damlamada konyak içine sokulan 130 ml su alacak. Parti bal çözünene kadar karıştırılır, 1 çay kaşığı ekleyin. limon suyu. Bir kupa yumurtası, bir sarı turunç dilimi ile süslenir ve küçük yudumlarda uyumadan önce içilir. Sabahları zulüm, baş ağrısı, soğuk algınlığı belirtisi olmayacak.

Boğazdaki rahatsızlık verici hislerden porsuk yağ alır. Eritilmiş bileşenin ve limon suyunun 60 ml'sini karıştırın. 120 g kireç balı ekleyin. Kütle günde üç kez yenir. 1 çay kaşığı al. porsuk yağından elde edilen ilaçlar çayı ekleyebilir.

Siyah turptan taze sıkılmış meyve suyunun terlemesini ortadan kaldırır. Bir bardak sütte, bileşenin 100 ml'sini çözün. İlacı balla doldururlar, sadece 2-3 yemek kaşığı. l, ve önceden ısıtılmış. Günde üç kez 90 ml süt karışımını iç. Yemeklerden sonra turp anlamına gelir.

Kuru boğaz zencefil çayı ile nemlendirir. 0.5-1 cm kalınlığında taze bir kök dilimi kesilir ve kaynar su ile kaynatılır. Israr, tarçın ve ballı mevsim, küçük yudumlarda iç. Zencefil mukozayı ısıtmak ve boğazı dezenfekte etmek için yenilebilir.

Bakterilerin neden olduğu kalıcılık, pastil ve soğuma ile giderilir. Bir alerjiyle boğaz serum fizyolojik ile yıkanır veya mineral su ile yıkanır. Semptom geçmezse veya sağlık durumu kötüleşirse, bir doktora gitmeli ve rahatsızlığın sebebini öğrenmelisiniz.

Boğazda terleme nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısı en hoş olmayan duygulardan biridir. Osiplost, kuru öksürük, ses kaybı - tüm bu sık sık hoş olmayan bir semptom eşlik eder, bir kişiye büyük bir rahatsızlık verir. Sıklıkla, boğaz ağrısı sadece yıldırım hızında meydana gelebilir: Dün gece bile bir kişi kesinlikle sağlıklı hissettiğini ve sabahları şiddetli ağrılardan yutamayacağını söyledi.

Sorun, yetkin ve ustaca tedavi edilmelidir, çünkü yanma boğazın kendisinin hastalıkları sonucu ortaya çıkabilir ve diğer organların ve sistemlerin işlevsel aktivitesinin bir sonucu olabilir.

Boğazda terden kurtulmak için çeşitli yollar olabilir, tarifleri hem geleneksel hem de geleneksel tıp tarafından sağlanır. Boğazda rahatsızlık verici rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olacak kanıtlanmış ve etkili yollar hakkında konuşalım.

Hoş olmayan bir semptomla nasıl başa çıkılır?

Doğrudan şiddetli darbelere neden olan nedene bağlı olarak, hastalığı aşağıdaki şekillerde tedavi edebilirsiniz:

 • inhalasyon;
 • müstahzarlar: tabletler, iksirler, vb.
 • durulama;
 • ısınma;
 • operatif müdahale;
 • ayak banyoları.

Doğru şekilde işlenmiş yakma, bu tür görevlerin başarılması anlamına gelir:

 • inflamatuar sürecin çıkarılması;
 • patojenlerin patojenlerinin ortadan kaldırılması;
 • kronik patolojilerin tedavisi;
 • Alınan tıbbi etkinin konsolidasyonu;
 • Hastalığın kronik bir form kazanmasına izin vermeyecek önleyici tedbirler.

Geleneksel tedavi

Yanma hissini geleneksel yöntemlerle tedavi etmek mümkün mü? Evet, ancak bunu bir uzmanın gözetiminde yapmak gerekiyor, ilaçları bağımsız olarak seçmek kabul edilemez!

Larenjit, farenjit, bademcik iltihabı - bu hastalıklarla birlikte insanlar her gün sağlık tesislerine yönelirler ve uzmanlar zaten onlarla savaşmayı öğrendi. Yine de, her insanın organizmasının bir bireysellik olduğunu unutmamalıyız, bu yüzden sağlık mücadelesindeki yardım da farklı olabilir.

Yanlış düşünmeyin ve pershing'in zararsız bir semptom olduğunu düşünün, bazı durumlarda ciddi patolojilerin varlığını işaret edebilir. Hastalığın olası nedenini düşüncesizce ortadan kaldırır ve kendiniz yaparsanız, sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.

Bizim zamanımızda ilaç firmaları, her yıl güncellenen çok çeşitli ilaçlarla basitçe doludur. İlaçlar çeşitli şekillerde verilir ve fiyat politikasında büyük ölçüde değişiklik gösterebilir.

Bütçe pahalı bir ilacın satın alınmasına izin vermediğinde, benzer bir bileşim ve farmakolojik etkiye sahip olabilecek ucuz iç analoglar ortaya çıkmaktadır, ancak birkaç kat daha az maliyetli olmaktadır.

Şiddetli yanmayı hafifleten genel tavsiyeler şunlardır:

 • sıcak, soğuk yemek tabudur;
 • Sigara içmek ve alkol almak dışarıda bırakılmalı;
 • Yeterli miktarda sıvı kullanın - yaklaşık iki litre. Sıcak bitkisel çaylar, zayıf çay veya ballı süt olabilir.

Hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırmak geleneksel ilaca yardımcı olacaktır.

Geleneksel tıp

Boğazda zulme karşı popüler olan araçlar şu şekilde çağrılabilir:

 1. yağlı soğanlar. Soğanı temizlemek ve ince ince doğramak gerekir. Daha sonra soğan, altın bir kabuk oluşana kadar ayçiçek yağında kızartılır. Bundan sonra, yağ tülbentten geçirilerek süzülmeli ve sonra soğutulduktan sonra ortaya çıkan tıbbi sıvı gargara olabilir;
 2. sofra tuzu. Bir bardak su için bir çorba kaşığı sofra tuzu yeterlidir. Ayrıca 250 ml suya birkaç damla propolis tentürü ekleyebilirsiniz. Her 20 dakikada bir durulayabilirsiniz;
 3. Boğazdaki hoş olmayan yanma hissini gidermek için ayak banyosuna hardal ilavesiyle yardımcı olunur. Su sıcaklığı mümkün olduğunca sıcak olmalıdır. Su içeren bir havzada iki çorba kaşığı kuru maya almak gerekir. Ayaklarınızı sıcak su ile doldurmak yerine bacaklarınızı zaten bitmiş solüsyona düşürmek de önemlidir. Prosedür yaklaşık on beş dakika sürer, bundan sonra ayaklar kuru ve sıcak yünlü çoraplar giyilir;
 4. Hastanın acılarını kolaylaştırmak için patates suyuna dayalı inhalasyonlar yardımcı olacaktır. Bir tencerede, patatesleri "üniforma" haline getirmeniz, ardından tencereyi bir sandalyeye koymanız ve bir havlu almanız gerekir. Hasta pan üzerine oturur, kafasını bir havluyla kapatır ve patates suyunu soluduğunda;
 5. sıkıştırır. Boyuna uygulanan yardımcı ve sıcak kompresler. Hastalık inflamatuar bir doğaya sahipse, bu reçete aşırı dikkatle kullanılmalıdır.

Çocukların tedavisi özellikleri

Çocuklarda boğazda bir duyuma neden olmak, çeşitli nedenler olabilir - oyunlar sırasında yırtılmış seslerden sindirim sistemi sorunlarına, ayrıca helmintik istilalar ve adenoidlere.

Çocukların tedavisinde geleneksel ilaç aktif olarak kullanılmakta, ayrıca aerosoller formundaki preparatların tamamı, emilme veya karışımlar için tabletler kullanılmaktadır. Çocukluk çağında antibakteriyel tedavi aşırı durumlarda reçete edilir.

Hamilelik Dönemi

Hamilelik dönemi, bir kadının vücudunun çeşitli hastalık türlerine duyarlı olduğu ve zayıflamış bağışıklıkla ilişkili olduğu zamandır.

Uzmanlar, anneye maksimum yardım etmek ve fetüsün gelişimine minimum düzeyde zarar vermek için tedavide bir hedef belirledi.

Hormonal ve alkol içeren preparatlar hamile kadınlar için kullanılmamalıdır!

Tedavi sadece bitkisel teneffüs yapma yanı sıra tereyağı eklenmesiyle ılık süt içme, bir doktor, sahibi tek şey, nergis ve papatya gargara kaynatma tayin edilmelidir. Bütün bu gebeliğin normal seyrini zarar vermez.

Tüm tıbbi tavsiyelere ek olarak, basit tavsiyeyi de unutmayın:

 • daireyi düzenli olarak havalandırın;
 • ıslak temizlik yapmak;
 • aşırı soğumaya çalışmayın;
 • Bağışıklık güçlendirmek. Bunun için sertleştirilebilirsin. Ayrıca, düzenli fiziksel aktivite vücudun iç direncini güçlendirir. Dengeli bir diyet, bağışıklık sisteminin işlevsel aktivitesini güçlendirmeye yardımcı olacaktır;
 • İnsanların kalabalık kümelerinde harcanan zamanı en aza indirir.

Bu nedenle, etkili bir tedavi önermek için, doğru bir teşhis koymanız gerekir, bu yüzden kendi kendine ilaçlama yapmayın, ancak uzmanların yardımını isteyin.

Boğazda Pershit: nedenleri, belirtileri, tedavisi, ne yapmalı

Boğazda kendini gösteren semptom, ancak ağrı eksikliği, genellikle viral bir enfeksiyon tarafından tetiklenen, kataral hastalıkları başlar. Bununla birlikte, bu tezahür ayrıca, çocuklarda da ortaya çıkabilecek daha önemli patolojilere eşlik edebilir. Bu nedenle, ana hastalıkları ve farklılıklarını anlamak önemlidir.

Neden boğaz ağrısı ve burun alabilirim?

İnsan vücudundaki havayı solumak sürecini uygulamak için bir burun var. Ağız aynı zamanda akciğerlere oksijen iletme işlevini de yerine getirebilir, ancak ısınması ve dezenfekte edilmesi mümkün değildir. Bu işlev, özel olarak çok sayıda kan damarı ile sağlanan nazal mukoza tarafından gerçekleştirilir. Havayı karşılar ve burnun kök seviyesinde anatomik bir kökene sahip burun deliklerinden burun deliklerine kadar olan yolculuğun tüm uzunluğuna eşlik eder. Eşzamanlı olarak, bir kişi tarafından solunan gaz karışımı büyük mikroplardan ve toz parçacıklarından temizlenir ve nemlendirilir. Bu işlev mukoza zarındaki silisli silindirik mikroskobik çıkıntılar tarafından gerçekleştirilir. Hareket edebilmekte, hareketleri burun çıkışına doğru yönlendirilmektedir. Bu oluşumlar sayısız ve büyük tahriş edici parçacıkların dışına çıkamadığı zaman, gelişmiş bir sürgün fonksiyonunu gerçekleştiren bir hapşırma refleksi aktive edilir.

Kirpikleri filtrelemeyi başaramayan şey, bir sonraki seviyeye - lenfatik dokuya hareket eder. Farinks ve burunta, bu tür doku, ardı ardına çeşitli aşamalarda mikroorganizmaların varlığına yönelik hava tanısını koyan bademciklerin bir halkasını oluşturur:

İlk olarak, hava karışımı farengeal bademciğin kontrolüne girer. Bu, çocuklarda büyüdüğünde adenoidler oluşturan lenfoid dokunun türüdür. Yetişkinlerde adenoidler yoktur.

Daha fazla oksijen böylece boğazın arka (ağız ve burun bağlantı borusu) üzerinde yer almaktadır adacık lenf dokusunu, atlayarak ağız boşluğuna gider.

Daha sonra hava, palatine bademciklerden geçer (bunlar, ağza aynanın önünde açıldığında açıkça görülebilen oluşumlardır).

Mikroplardan gelen havayı temizlemek için palatine eşzamanlı olarak bağlı ve lingual tonsil.

ikiz tüp bademcik taşınan mikropların daha yeniden düzenlenmesi, ana görevi çok temiz hava karışımı ikinci bir görev olarak gerçekleştirilir kulaktan bakterilerin girişini önlemektir.

Oksijen inhalasyonu sırasında kaslar dahil değildir, bu nedenle kas dokusu burun boşluğundan, farinks ve gırtlaktan yoksundur. Farinks duvarı sadece iki tabaka ile yapılır: lifli ve mukoza zarları. Bu sitenin hassas olmasına izin veren kranial sinirlerle sona ermektedir.

Şimdi doğrudan boğaz ağrısı problemini düşünebilirsiniz. Bu cevabın nedenleri birkaç gruba ayrılabilir:

Nazofaringeal mukoza ya da orofarenksin aşırı dozlanması. Bu tür bulgular sistematik inhalasyon bunların, özellikle, bazı ilaçlar, tütün, kuru hava, hava (parfümler, klor içeren maddeler, boyalar) kimyasal bileşiklerin varlığına sebep olabilir (örneğin, üretim).

Orofarinksin mukoza zarında tahriş. Çoğu zaman bu mideden orofarenks atılır hidroklorik asit, (içme alkol, bir yemekten sonra hemen yatay konum - -, bununla birlikte, bu durum, aynı zamanda, akut gelişebilir gastroözofageal reflü hastalığı kalıcı döküm malzeme ile hastalık söylenebilir) tahrik etmektedir.

Orofarengeal mukozit: maddeye bulaşıcı olmayan, örneğin, alerji, hava, enfeksiyon (bakteriler, virüsler, SARS grubu, nadiren mantarlar) içinde ihtiva edilmektedir.

Lifli membranın tümörleri.

Mukoza zarına kan akışının bozulması.

Bu siteden gelen hisleri işlediği beynin ihlali.

Bademciklerin alanını innerve eden sinir liflerinin başarısızlığı.

Boğazda terlemenin en yaygın nedenleri, posterior faringeal duvar - farenjit veya bademcik iltihabı - bademcik iltihabının enfeksiyöz inflamasyonunun varlığıdır. Bu gibi durumlarda, enfeksiyon, lenfoid doku ve palatine bademciklerden bariyeri geçmedikçe ve bronşlara ve akciğere taşınmayacak kadar çabuk hareket etmeniz gerekir. Bu nedenle, ana sebepler, bu sürecin semptomları ve farklılaşma ilkeleri aşağıda sunulmuştur.

Boğazda terlemenin başlıca nedenleri

Bu belirtinin gelişiminin nedeni ile, tezahür özelliklerini hatırlarsanız, daha kolay anlaşılır:

tam sağlığın bir arka planına karşı keskin bir şekilde oluşur;

Boğazda sürekli terleme, ancak bu semptomun yanı sıra tekrar yuvarlandığı aşamaları unuttuğunuz zamanlar da iyileşme dönemleri vardır.

Kuru öksürük hemen her zaman boğaz ağrısı hissi eşlik eder: Bu şişme ve iltihap sürecinin arka plan üzerinde reseptörlerinin tahrişe diz refleksi reaksiyon türüdür. Öksürük beden sadece, uyaranın veya mikrop kurtulmaya çalışıyor iltihabı provoke değilken de, ıslak olabilir, ama aynı zamanda etkili bir sıvı küçük miktarda patojen eriterek ve daha sonra öksürük refleksi açmak kılar.

Boğazdaki zulüm aniden ve aniden ortaya çıktı

Yani, iki ana hastalığın klinik tablosunu tanımlayın - alerjiler ve SARS. Bazı durumlarda, terlemenin keskin gelişimi, mide asidinin atılması ve agresif kimyasalların alımından kaynaklanır.

Akut solunum yolu hastalığı

boğaz gıdıklamak ve insanlar yeni ilaçlar tehlikeli işlerde çalışmayan kabul etmedi iken, sigara içmiyor, yeni ev temizlik ürünleri, hayvanlar, bitkiler ile hiçbir temasta ve tozlu bir ortamda alamadım, o zaman bu, akut solunum hastalığı varlığını gösterir ki virüsler, mantarlar veya bakterilerden kaynaklanır. Tanı şu şekilde görünebilir:

"ORZ: akut rinoparenjit" - ağız mukozasının iltihabı ve nazofarenks. Böyle durumlarda, zulme ek olarak, burun akıntısı da vardır.

"ORZ: akut farenjit", mikrobun farinksin iltihaplanmasını tetiklediği anlamına gelir.

"ORZ: akut tonsillit" - bademcik iltihabı var.

Patolojinin viral kökeni şöyle der:

Burun ve boğazda zulüm;

kuru öksürük varlığı;

sıcaklıkta düşük dereceli rakamlara ve bazen daha da yükseklere;

boğazda şiddetli terleme;

gözlerin yırtığı ve kızarması;

boğazı incelerken, mukozada güçlü bir hiperemi (diş etlerinin renginden daha yoğun bir renk, böylece farenks ve bademciklerin arka duvarı renkli) görebilirsiniz. Farinksin arkasında, kızarıklığa ek olarak, aynı zamanda kırmızı renkte olan lenfoid dokuların tüberküllerinin varlığı da belirlenir.

Grip de, boğaz ağrısı olabilir. Ancak, bu belirti sık sık endişe etmez, çünkü diğer patoloji semptomları öne çıkar:

vurmak oldukça zor olan yüksek sıcaklık;

özellikle eklemlerde ve kaslarda belirgin olan vücudun her yerinde ağrıyan;

sternumun arkasında ağrı olabilir.

Hapşırma ve burun akıntısı bu patoloji için tipik değildir.

Boğazın fungal lezyonları veya akut fungal farenjit, sekonder kan patolojilerinin veya bağışıklık sisteminin antibiyotik tedavisine karşı gelişir. Bu patoloji ortaya çıkıyor:

Yutulduğunda ağrı, kulak, boyun, çene ışınlanır;

boğazda "koma" hissi;

Nefes alırsanız, önce ağzınızı açın, aynada kırmızı bir boğaz görebilirsiniz, farinks ve bademciklerin arka duvarı sarımsı veya beyazımsı bir çiçekle kaplıdır.

Eğer bademcikler ve farinks iltihabı piyojenik bakteriler tarafından uyarılırsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

yutulduğunda ağrı;

boğazda bir koma hissi;

vücut ısısında 40 dereceye kadar artış;

Başlangıçta, boğazda çok güçlü bir ağrıya dönüşen pershenie;

boğazı incelerken, kızarıklığını ve viskoz gri veya sarı bir irin farenksinin arkasındaki varlığı görebilirsiniz.

Beyaz lacivert, beyaz veya sarı pus doğal lakunada ortaya çıkarsa, sıcaklık yüksek bir seviyeye yükseldi ve boğaz kötü hissediyor ve yutmak çok acı verici - bu büyük ihtimalle boğaz ağrıyor. Bu oldukça bulaşıcı bir bakteri patolojisidir. Bu gibi durumlarda, KBB veya bulaşıcı hastalık uzmanından acil yardım istenir. Bir çocukta angina geliştiğinde, enfeksiyöz bölüme gitmek en iyisidir: böbrek veya kalp hasarı şeklinde komplikasyonların gelişmesi nedeniyle yanlış tedavi taktikleri ile boğaz ağrısı tehlikelidir.

Hidroklorik asitin boğazına atmak

Bu gibi durumlarda, üst karın, kusma ve bulantıda ağrı ile ortaya çıkan peptik ülser veya gastrit olmamalıdır. Bazı durumlarda, mide ve yemek borusunu bölen dairesel kası gevşedikten sonra, yüzüstü pozisyonda yedikten sonra yemek yemeniz gerekir.

Alerjik farenjit

Kalıp, ev kimyasalları, parfümler, hayvan kılı, inhalanlar, çiçekli bitkiler, ev tozu ve yiyecek için alınan bazı gıdalarla temaslar aşağıdakilere yol açabilir:

boğaz ağrısı;

ve bazı durumlarda 37 derecenin üzerinde vücut ısısında bir artışa bile.

Ayrıca, lakrimasyon, hafif baş ağrısı ve vücutta kızarıklıklar görülebilir. Boğazda terlemenin alerjik doğası şüphesi varsa, bir antihistamin ilacı (Fenistil, Diazolin) almak ve bir allerjistine başvurmak gerekir.

Farinksin yaralanması

Farinksin mukoza zarının yabancı cisimler, toz veya yiyecek parçacıkları (balık kemiği) ile yaralanması, travma bölgesinde iltihabın gelişmesine yol açabilir. Aynı zamanda yutulduğunda acı var, pershenie.

Bakteriler yaralanma bölgesine yapışırsa, boğazdaki ağrı daha da kötüleşebilir, baş ağrısı, halsizlik, vücut ısısında artış olur. Ayrıca pürülan balgam ayrılabilir.

Boğazda sürekli boğulma

Böyle bir semptom birçok faktör tarafından kışkırtılabilir.

Kuru hava ile odada kalmak

Odadaki nem oranı% 50'nin altında olduğunda ve kişi 2 saatten fazla bir odada olduğu zaman, boğazda şişme oluşabilir. Bu nedenle başka semptomlar eşlik etmez: halsizlik, ateş, burun akıntısı.

sigara içme

Bu semptom sigara içmeyi tetikleyebilir. Bu tür bir tezahürle bekardır ve başka semptomlarla birlikte değildir.

Burun damlası için vazokonstrüktif damlaların kötüye kullanılması

Nefes darlığı, örneğin, kronik sinüzit varlığının, çoğu zaman sadece semptomları "tedavi" - yemek borusu damarlarında daralmasına neden olabilir ksilo-Mephala, naftizina, Glazolina ve diğerlerinin tipine damla damlatma, sırasıyla boğaz ağrısı ve sürekli bir öksürük geliştirir.

Olumsuz çevresel faktörlerin etkisi ve mesleki tehlikeler

Etkinin orta ve büyük toz parçacıkları, boya ve vernik buharları, egzoz gazları, havaya salınımı olduğu üretim, kuru bir öksürüğün eşlik ettiği boğaz ağrısına da yol açabilir. Aynı zamanda kaslarda ve kemiklerde ağrı olmaz, sıcaklık normal aralıktadır. Bir kişinin temiz havaya sahip bir odada olması ve temiz su içmek için yeterince öksürük içmesi daha kolay hale gelir.

Farinksin nöroz

Sindirim sisteminin üst kısmını innerve eden sinir uçlarının çalışmasının bozulması durumunda, farenks nevrozu tarafından kışkırtılmış bir terleme olabilir. Bu hastalık genellikle sonbaharda ilkbahar döneminde, genellikle kataral hastalıklardan sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte nevrozun nedenleri çok daha derindir. Larinks ve farinks, sinir bozuklukları, sifiliz tümörleri olabilir.

Aynı zamanda, sürekli yanan, gıdıklama, boğazda gıdıklama hissi kaybolmaz, boğazda bir yumru tarafından hissedilebilir. Sıklıkla kuru bir öksürük var. O, paroksismal bir karaktere sahip ve tecrübe ya da ajitasyonla işkence altında.

Sıcaklık, baş ağrısı, uyuşukluk, kişi tamamen sağlıklı hisseder. Resorpsiyon için antiseptik ilaçların alımı (Tharyngept, Septotlet, Strepsils), semptomun giderilmesine yol açmaz.

Diabetes mellitus

Boğazdaki zulüm bu patolojinin tek belirtisi değildir. Susuzluk, önemli miktarda idrar ayrılması, uzun süreli yara iyileşmesi ve gece idrara çıkma ile kendini gösterir.

Nodüler guatr

Tiroid bezinin dokularında düğüm oluşturulduğunda boğazda şişme olabilir, böyle bir düğüm, farinksin sinir uçlarına bağlanan trakeayı sıkar. Bu durumda, tiroit bezi fonksiyonlarının bozulması veya güçlendirilmesi ile birlikte guatrın eşlik etmediği durumlarda, bu patolojinin tek semptomu terleme olabilir. Hipertiroidizm, kilo kaybı, iştah artışı, artmış kalp hızı, sinirlilik oluşabilir. Bez yetersiz miktarda hormon salgıladığında, kişi yavaşlar, metabolizma ve çarpıntı yavaşlar, deri yoğunlaşır ve şişer, saç incelir, vücut ağırlığı artar.

Ses tellerinin aşırı gerilimi

Bu patoloji, görev hizmetinde çok fazla konuşması gereken insanlarda gelişir - bunlar öğretmenler, aktörler, öğretmenler, şarkıcılar, konuşmacılar. Bu gibi durumlarda, akut solunum yolu viral enfeksiyonu bulguları yoktur, ancak boğazda terleme devam eder, ses bir süre ortadan kaybolabilir, ayrıca düşük veya boğuk hale gelebilir.

Laringeal ve boğaz tümörleri

Bu patolojilerde semptomatik olan ARVI'yı andırır. Yani, boğazda hafif bir ağrı, kuruluk, gıdıklama, sesi değiştirebilir - daha fazla kısık, kısık. Tümörlerin varlığında akut solunum yolu hastalığının aksine, sıcaklık, halsizlik ve baş ağrısı yoktur. Boğazda terleme ve kuruluk ile birlikte yavaş yavaş artan çalışma kapasitesinde sadece hafif bir azalma vardır.

Gastrointestinal sistem hastalıkları

Boğazda görülen zulüm, aşağıda sıralanan hastalıklardan birine eşlik edebilir:

mide içeriğinin yemek borusuna geri akıtılması (doldurulması) ile gastrit;

Temelde bu boğaz mukoza üzerinde hidroklorik asit ve safra (pankreatit, kolesistit) isabet neden pershenie. periyodik bulantı ve yedikten sonra göğüs arkasında yanma hissi hissetti Eğer ağızda, baharatlı baharatlı ve yazma acı tadı aldıktan sonra üst karında bir dışkı bozukluğu, ağrı gastrointestinal sistem patolojisi varlığı ile ilişkili gıdıklamak ihtimali var olmasıdır.

Pediatride boğaz ağrısı

Bir çocuk boğazda terleme şikayet ederse, büyük olasılıkla, ARI veya boğaz ağrısı aldı ve alerjiler de gelişebilir. İlk durumda, bebek hapşırır, ebeveynler gözlerin kızarıklığını not eder, tüm bunlar soğuk algınlığının arka planında gerçekleşir. Angina ile çocuğun aktivitesinde bir azalma, sıcaklıkta bir artış ve yutulduğunda ağrının varlığını görebiliyorsunuz, eğer çocuk acı hakkında henüz bir şey söyleyemiyorsa, içmeyi ve yemeyi reddedecektir.

Alerjik farenjit ayrıca boğaz ağrısı, öksürük ve gözlerde sulanma görünür ve (kurdeşen, zorluk yüz şişmesi, exhaling) alerji diğer belirtileri gözlemlenecektir. ARVI'dan, bu durum, sıcaklıkta yüksek işaretlere, küçük rahatsızlık belirtilerinin varlığına kadar bir artış olmaması ile ayırt edilebilir. Hava kitapta toz, ev kimyasalları, ilaç, hayvanlar, bitkiler yüksek konsantrasyonda bulguyu: çocuk kendisine yeni bir alerjen ile temasta bulunmadığını sonra Pershenie alerjik doğa oluşur.

Çocuklarda boğaz ağrısı da kötü havalandırılan dumansız bir odada ya da diğer gün boya veya boya işlerinin yapıldığı bir yerde bulunarak gelişebilir.

Bronşiyal astım, gastroözofageal reflü, faringeal nevroz ve onkolojik hastalıklar nadiren çocuklarda boğaz ağrısına neden olur.

Temel Belirtiler Sorular

Eğer boğazda terlemeye ek olarak, kuru bir öksürük görülürse, bu, yukarıdaki patolojilerin herhangi birinin bir belirtisi olabilir.

Burun akıntısı ve boğaz ağrısı - alerjiler veya ARI.

Ajitasyonla ve gece ile şiddetlenen paroksismal terleme, laringeal nevroz varlığının bir belirtisidir.

Yedikten sonra zulüm. Mide içeriğinin özofagusuna dökülme belirtisi.

Gece öksürüğü ve terlemesi - yetişkin veya bronşiyal astımda boğmaca öksürüğü.

Boya ve vernik işlerinin yapıldığı odada kaldıktan sonra terleme. Mukoza zarının tahrişini, aşırı toksik maddeleri (hafif kimyasal yanıklar) ile aşırı doldurduğunu söyler.

Sabahları boğazda zulüm, bir kişinin ağızdan bir rüyada nefes aldığı durumlarda, gastroözofageal reflü ile kronik bademcik iltihabının alevlenmesiyle ortaya çıkabilir.

Boğaz ağrısı varlığında eylem Algoritması

Terlemeyi neyin tedavi edeceğini öğrenmek için böyle bir semptomun nedenini tanımlamanız gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit - çocuklarda semptom ve tedavi. Çocuk farenjitinde halk ilaçları, ilaçlar ve antibiyotikler

Dün çocuk soğuktu ve sabahları yutulduğunda boğazda bir terleme, halsizlik ve acıdan şikayet ediyor? Farenjit hemen kendini hissettirir ve bu, faringeal mukozanın inflamasyonunun hızlı yayılmasının ilk belirtisidir.

Yeni nesil geniş spektrumlu antibiyotiklerin listesi

Antibiyotikler, eylemleri bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmeyi amaçlayan geniş bir ilaç grubu olarak adlandırılır. Son yıllarda, bu fonların listesi bazı değişikliklere uğradı.