Loading

Çocuklarda Larenjit: Karakteristik semptomlar, tedavi, olası komplikasyonlar

Soğuk algınlığı ve öksürük, özellikle soğuk aylarda çocuklarda hiç kimseyi şaşırtmaz. Bağışıklık sisteminin kusurlu olması ve çocukların fizyolojisinin tekliği, bebeğin vücudunu solunum yolu enfeksiyonlarına karşı hassas kılar ve hastalıklar yetişkinlere göre daha şiddetlidir. Larenjitin en şiddetli belirtileri, alerjiye yatkın çocuklarda görülür. Boğulmaya giden bir öksürük, gırtlak daralmasının bir belirtisidir - bebeğin nefes almasını kolaylaştırmak için acil önlemler gerektiren bir durumdur. Ebeveynlerin ilk yardımın nasıl sağlanacağını bilmesi gerekiyor. Özellikle tehlikeli olan bebekler için bir komplikasyondur.

Larenjit nedir

Larenjit, larinksin mukoza zarının iltihaplanmasına neden olan bir solunum hastalığıdır. Bu organda ses telleri vardır. Mukoza iltihabı hızla yayılır, bu yüzden larenjit karakteristik belirtilerinden biri sesin ses kısıklığıdır.

Çocuklarda larinks yetişkinlere göre daha dardır. İltihaplanma ile mukoza hacmi artar, lümeni daha da daraltır. Bu nefes almayı zorlaştırır. Çocuk ne kadar küçükse, bu durum ne kadar tehlikeli olursa, bir nefes durdurabilir. Larenjitin en büyük tehlikesi 3 yaşın altındaki çocuklar içindir.

Hastalık hem akut formda hem de kronik olarak ortaya çıkabilir.

Larinksin iltihaplanmasının nedenleri

Larenjit nedenleri şunlar olabilir:

 1. İnfluenza, kızamık, kızıl ateş, boğmaca, akut solunum yolu enfeksiyonları ile enfekte bir virüs enfeksiyonu. Bu doğadaki larenjitin ortaya çıkışı, çocukta düşük bağışıklık, sık sık boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, hipotermiye katkıda bulunur.
 2. Herhangi bir ürüne, tütün dumanına, ev kimyasallarına, hayvan kılığına, bitkilere alerjinin varlığı.
 3. Kusurlu sinir sisteminin yoğun bir heyecana tepkisi.
 4. Larenks mukozasının konjenital kusurları, 3 yıl sonra genellikle ortadan kaybolur. Ancak bu yaştan önce, çocuklarda periyodik bir larenjit nüksü mümkündür.
 5. Larinks ve nazofarenks yapısının bireysel özellikleri.
 6. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısının spreyler yardımıyla tedavisi. Basınç altında enjekte edilen ve boğaza düşen bir ilaç, larinks ve vokal kordların spazmına neden olabilir.
 7. Toz, gaz kirliliği, düşük nem ve yüksek ortam sıcaklığı.
 8. Yüksek sesle çığlık veya şarkı söyleyerek ses tellerinin aşırı gerilimi.

Yabancı bir cismin girişini rüzgar borusuna (trakea) dahil edemezsiniz.

Karakteristik semptomlar ve larenjit belirtileri

Hastalık genellikle soğuk ve boğaz ağrısının başlangıcı ile başlar. Muayenede, kırmızı ve şişmiş olduğu ortaya çıkıyor. Boğazda irritasyon ve boğazda kaşıntı ile ilişkili bir karakteristik havlanma öksürüğü vardır. İlk başta, öksürük kuvvetli ve kuru. Yavaş yavaş, kanlı pıhtıları içerebilen balgam görünür. Çocuğun sesi kısıldı. Larinksin şişkinliği nedeniyle nefes alması zordur. Sıcaklıkta bir artış olabilir. Bebeğin baş ağrısı var, ağızda kurululuk var. Öksürük sırasında üst dudağın üstünde bir siyanotik üçgen belirir.

Akut larenjit formunda, çocuğun semptomları belirgindir. Kronik forma geçişte ya da temelde boğazda pershenie tarafından rahatsız edilirse, boğazını temizlemek için sürekli bir ihtiyaç vardır. Sesteki timbre değişir.

Bebekte larenjit belirtileri

Çocuk hala nerede acıtdığını anlayamadığından, ebeveynler durumundaki değişikliklere özellikle dikkat etmelidir. Akan burun akıntısı, uyuşukluk, artan kapristalite gibi akut solunum hastalığının yaygın belirtilerine, ağızda ve burnun arasında, hava yolunda güçlü bir boğuk öksürük, ıslık ve sesler eşlik eder.

Çocuklarda larenjit tipleri

Mukozadaki değişikliklerin doğasına ve enflamatuar sürecin nedenlerine bağlı olarak, aşağıdaki larenjit tipleri ayırt edilir:

 1. Catarrhal, çocuğun boğaz ağrısı nedeniyle öksürür. Ses kısıklaşır. Sıcaklıkta artış yoktur. Çok küçük çocuklar boğulma yaşayabilir.
 2. Hipertrofik. Mukozada bir büyüme vardır, larenksin kıvrımlarında karakteristik nodüller vardır, çünkü boğazda tahriş yoğunlaşır.
 3. Atrofik - hastalık kronik bir formda geçerse bu durum oluşur. Çocuğun sık sık ve güçlü öksürür. Mukoza zarı incelir, bağların hareketliliği azalır. Sesi uzun zamandır gitti. Başkalarıyla iletişimin zorluğu, bir gelişme boşluğuna yol açabilir. Çocuklarda bu tür hastalık nadirdir.
 4. Hemorajik. Bu tip larenjit ile birlikte mukozada kanamalar gelişir. Çocuk, özellikle sabahları kuru öksürük atakları yüzünden rahatsızlık veriyor. Boğazda dışarıda bir şey varmış gibi görünüyor. Balgamda kan damarları vardır. Ağız kuruluğu hissedilir. Bu formda larenjit, kalp hastalığı, karaciğer, hematopoezisi olan çocukların varlığında kendini gösterir.
 5. Reflü, enfeksiyon veya yaralanma sonrası ortaya çıkabilecek oldukça nadir bir larenjit tipidir. Enflamasyon sadece mukus, bağları değil, aynı zamanda larinksin kaslarını da etkiler. Bu durumda boğazda şiddetli ağrı, yüksek ateş, boğulma ile öksürme vardır.
 6. Laringotrakeitis, larinks ve trakeada eşzamanlı bir inflamasyondur.

Video: Bir öksürük sesi nasıl teşhis edilir

Yanlış tahıl ve gerçek nedir

Akut enfeksiyöz larenjit yanlış bir krup veya akut stenoza laringotrakit olarak bilinir. Bu durum sadece mukozanın iltihaplanmasıyla değil, aynı zamanda nefes darlığı ile de karakterize edilir (nefes almak zordur).

Gerçek klub larinksin difteri olarak adlandırılır (larenjit semptomlarıyla benzerlik göstermesi nedeniyle, bu hastalık bir varyant olarak kabul edilir ve fibrinojen larenjit olarak adlandırılır). Difteri bademcikler ve gırtlakları etkiler. Bu durumda mukoza zarı, lümeni örten beyaz-gri bir filmle kaplıdır.

Fark, difteritli tahılların kademeli olarak gelişmesidir. Birincisi, servikal lenf düğümleri artar, daha sonra filmler larinksin üstesinden gelir ve sonra havlayan öksürük ortaya çıkar.

Yanlış krup, paroksismal olarak ortaya çıkar, mukozada şişme nedeniyle asfiksiasyon görülür. Sahte krup bir saldırı genellikle geceleri bir bebekte görülür. Solunum daha sık görülür, sıcaklık artar, bir boğuk öksürme başlar, burun kanatları şişer, yüz soluklaşır, dudak üzerinde bir siyanotik üçgen belirir.

uyarı: Özellikle uyuyan bir çocukta bir saldırı meydana gelirse tehlikeli olur. Ebeveynler ona acil yardım vermezse, boğulabilir. Hemen kaldırmak ve dik durmak, nefes almayı kolaylaştırmak için önlemler almak, acilen bir ambulans çağırmak gerekir.

Henüz 6 aya kadar ulaşmamış çocuklarda enfeksiyöz stenoz (yalancı tahıl) bulunmaz.

Video: Bir evin yanlış bir krupına nasıl davranılır. E. Komarovsky'nin Tavsiyeleri

Larenjit ile olası komplikasyonlar

Larenjit tehlikesi hızlı gelişir ve ciddi komplikasyonlara neden olur. Bunlardan en yaygın olanı, özellikle alerjiler nedeniyle ortaya çıkan hastalığın özelliği olan boğulmadır. Bu tür bir komplikasyon, solunum sisteminin kusurlu olması nedeniyle hemşirelik bebeklerinde de görülebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyöz hastalıkları ile yanlış krup nöbetler oluşabilir. Pürülan iltihap, boyun kaslarına yayılır, akciğerler, kan zehirlenmesine neden olur.

Larenks lümeninin daralmasının aşamaları

Mukozada ödem ve laringeal lümen azalması sonucu nefes darlığı (stenoz) hızla gelişir. Bu durumda, eyalette kademeli bir bozulma gözlemlenebilir.

1 derece darlık (sözde tazminat). Çocuk boğulmuyor, ancak nefes alma sürecinde sternum ve karın kaslarının göbekte daha yüksek olduğunu görebiliyorsunuz. Böyle bir durumda, vücut 1-2 gün içinde kendi başa çıkabilir.

2. derece darlığı (Subindemnification). Bebek solgunlaşır, daha heyecanlanır, siyanotik bir nazolabial üçgen ortaya çıkar ve kalp hızı artar. Çocuğun yeterli havaya sahip olmaması, göğsünü ve midesini soluyor. Bu durum birkaç gün sürebilir.

3 derece darlık (Telafi). Soluma ve ekshalasyon zorlukla yapılır, gürültülü soluma, dudaklar ve tırnaklar maviye döner, ter görünür. Sternumun alt kısmı geri çekilir. Aritmi var, basınç azalır.

4. derece darlığı (Apne). Solunum yüzeysel, yavaş kalp atışı, konvülziyonlar, kandaki karbon dioksit içeriği ve oksijen eksikliğinden dolayı bilinç kaybıdır.

Video: Doktor tavsiyeleri: Bir çocuğun krupiye saldırısı varsa nasıl davranması gerektiği

Alerjik Stenoz

Laringeal ödem, herhangi bir alerjenin (bitki poleni, ev tozu) etkisine bağlı olarak laringeal mukozanın kısmi veya tam inflamasyonu sonucu oluşur. Çocuğun sesi ses çıkarır, yutmaya çalışır, asfiksi belirtileri aniden ortaya çıkabilir.

Hangi durumlarda ambulans çağırmak gerekiyor

Larenjit özellikle küçük çocuklarda çok hızlı bir şekilde gelişebileceğinden, zorlukla nefes almanın ilk belirtisinde, ebeveynler larinksin spazmını ortadan kaldırmak için herhangi bir önlem almadan önce hemen bir ambulans çağırmalıdır.

Çocuğun havlayan öksürüğü, aralıklı solunum ve nefes darlığı varsa, bu kalp yetmezliğinin gelişmesine ve stenozun hızlı ilerlemesine yol açabilir. 2-4 derece darlık tedavisi acil yatış gerektirmektedir. Özellikle nöropsikiyatrik bozuklukların yanı sıra alerjisi olan çocuklarda larenjitin akut alevlenme riski özellikle büyüktür.

Sık görülen öksürük, nefes darlığı ve yüksek ateş gibi belirtiler gelişen akut larenjitin endişe verici bir belirtisi olabilir. Nedeni anlamak için acilen yeterli tedaviye başlamak gerekiyor.

Stenoza bir saldırı durumunda ilk yardım

Larenks spazmını rahatlatmak ve nefes almayı kolaylaştırmak için bir ambulansın gelmesinden önce, çocuk bir nefes almalıdır. Bunu yapmak için, banyoda sıcak suyu açabilirsiniz, böylece buhar birikir ve bebeğin yanında kalır. Büyük bir çocuk, bir soda ya da bir patates suyu ile bir tencere üzerinde nefes alabilir. Kısa bir mola ile birkaç resepsiyonda 5-10 dakika buharlayın. Aynı zamanda kuru öksürük zayıflar, balgam görünür, nefes alma daha kolay olur.

Aşağıdaki prosedürler de yardımcı olacaktır:

 1. Laringeal ödem bacak banyosunu ılık su ile azaltın. Böyle bir işlemden sonra bebeğin sıcak çorap giymesi gerekir.
 2. Çocuk çok su içmelidir. Ona az miktarda soda eklenmesiyle gazsız veya basit maden suyu vermek en iyisidir.
 3. Çok kuru ise, odadaki havanın derhal nemlendirilmesi gerekir (su serpiştirin veya bir su kabı koyun, ıslak havluları asın).
 4. Alerjenlere karşı duyarlılığı azaltmak için çocuğa hiçbir şekilde shpu veya papaverin vermeyin, spazmları ve antihistaminleri (örneğin suprastin) rahatlatın. Kas içine bir vuruş enjekte etmek en iyisidir.
 5. Bebeği sakinleştirmek, bir şeyle dikkatini dağıtmak çok önemlidir, çünkü deneyim ve ağlama sadece larinksin spazmını yoğunlaştıracaktır.

tamamlar: acil servis hekimi pediatri Çocuk Doktorları IV Artemov Rus Birliği tarafından belirttiği gibi, yaygın hatalardan ebeveynler, çocuklarda laringeal stenoz ortaya çıkması ile karşı karşıya, ona bir tekrarı saldırıyı önlemek için bir antibiyotik vermeye çalışıyor olmasıdır. Bir viral enfeksiyona kesinlikle işe yaramaz. Onun "Pulmicort" hazırlanmasında inhalasyon kullanımı için bir ev nebulizatörü olması tavsiye edilir.

Video: Laringotracheitisli bir çocukta stenoz (annenin tavsiyesi)

Çocuklarda larenjitin evde tedavisi

Doktor çocuğu hastanede tutmak için gerekli görmüyorsa, larenjit evde tedavi edilir. Sıkı yatak istirahati gözlenmesi gereklidir.

Hasta fazla konuşmamalıdır. Ses telleri üzerinde aşırı stres onların yanlış oluşumuna yol açar. Daha sonra, çocuk bir boğuk ses olabilir.

Havanın nem ve tazeliğini, odanın temizliğini izlemek gerekir. Bir çocuk, içinde toz biriktiği gibi yumuşak oyuncaklarla oynamalıdır.

Sık sık içmek gerekir. Hastalık doğada alerjisi varsa, o zaman hiçbir durumda komposto, meyve suları, bitkisel çaylar veremez. Gıdalar, tahriş edici mukoza değil, vitaminli olmalıdır.

Evde, kuru öksürük tedavisi için hardal ayak banyoları yapılır, sırtına hardal sıvalar konur. Fizyoterapi, patateslerin nane, okaliptüs ile kaynatılması üzerine inhalasyonlar şeklinde gerçekleştirilir. Geleneksel tıp, uçucu yağlar birkaç damla ile nergis, çam tomurcukları, papatya inhalasyon infüzyonlarını kullanarak önerir.

Aynı amaçla, 3 çorba kaşığı bir çözüm. l. deniz tuzu, 3 çay kaşığı. 1 litre su içinde soda. Birkaç damla iyot eklenir.

Iltihabı rahatlatmak için, bebek, papatya, St. John's wort, adaçayı infüzyonu ile boğaz yıkamak gerekir. Sadece güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahip değildirler, aynı zamanda balgamı ortadan kaldırmaya da yardımcı olurlar. Gargara da bal tarak veya bal ile ılık su olabilir.

Gırtlaktaki boyunda, ısınan su kompreslerinin uygulanması tavsiye edilir.

uyarı: Larenjit nedeni bilinmiyorsa, laringeal spazm alerjik reaksiyon olabileceğinden, inhalasyon, durulama veya komprese yönelik bitkisel ilaçlar kullanılmamalıdır. Larenjit belirtilerini ortadan kaldırmak için herhangi bir halk ilaçları kullanmadan önce, bir doktora danışmak, virüsler için kan testi yapmak, beyaz kan hücreleri için genel bir kan testi yapmanız gerekir. Muhtemelen, çeşitli alerjenler üzerinde numune yapmak gereklidir.

Ilaçların kullanımı

Doktor reçetesine göre, balgam söktürücü, ateş düşürücü, antiinflamatuar, anti-alerjik etki gösteren ilaçlar kullanılır. Her durumda, doz çocuğun yaşını ve ağırlığını dikkate alarak ayrı ayrı ayarlanır.

Ekspektoranlar. (6 yıldan itibaren) damla stopptissin-fito uygulayın, muz (2 yıl), libexin (3 yıldan itibaren) ile herbion. Kuru öksürük için kullanılırlar. Daha sonra bir nemli öksürük ortadan kaldırılması için, bronkoan, lazolvan, ambroben kullanılır.

Antipiretikler. Bunlar panadol, parasetamol, efflergan içerir. Küçük çocuklar için, kullanımı kolay mum ve şuruplar üretilir.

Anti-inflamatuar tedavi. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır: ibuprofen ve benzerleri (ibufen, nurofen).

Antihistaminikler. En popüler olanları fenistil, zirtek (bebekler için), klaritin (2 yıldan itibaren), zodak, cetrin (6 yıldan).

Hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğundan emin olduğunu biliyorsanız, çocuk doktoru reçete eder. antibiyotik.

Hastanede tedavi

Çocuğun durumu kararsız ise, 2, 3, 4 derece darlık işaretleri görülür, daha sonra tedavi sadece hastanede yapılır. Boğulmanın akut atağını eledikten sonra, ilaçları ısı ve kuru öksürükten kurtulmak için kullanılır, inhalasyon yapılır. Damlalık vasıtası ile boğazda iltihap ve şişme rahatlatmak için uygulanır. Larenkseki inflamatuar sürecin bakteriyel kontaminasyon nedeniyle ortaya çıktığı ortaya çıkarsa, çocuk larenjit tedavisi için antibiyotik reçete edilir.

4 derece stenozda, çocuklar yoğun bakım ünitesinde tedavi edilir. Kritik bir durumda, asfiksi meydana gelirse, tiroid bezinin altında bir kesi yapılır ve solunum tüpünü (trakeostomi) doğrudan trakeaya sokar. Durum iyileştikten sonra, tüp çıkarılır.

Çocuklarda larenjit oluşumu nasıl önlenir

Bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için, herhangi bir madde veya ürünün hoşgörüsüzlük belirtileri varsa, çocuğun alerjenlerle temasını en aza indirmek gerekir.

Adenoidler, bademcikler iltihaplı ise, ağrıyan dişler var ise bakteri kolayca larenks nüfuz edebilir. Çocuğun her zaman sadece ağzıyla nefes alırsa, mukozası kurur, bu da hızlı penetrasyon ve enfeksiyon gelişimi için gerekli koşulları yaratır. Bu nedenle, KBB hastalıklarını zamanında tedavi etmek ve dişlerin durumunu kontrol etmek önemlidir.

Bebeğin doğuştan tavrını düzeltmek, doğru fiziksel gelişimini izlemek için gereklidir. Dairede normal sıhhi ve hijyenik koşulları korumak için. Çocuk iyi uyutmalı. Sinir sistemini güçlendirmek için bu gereklidir. Doğru beslenme bağışıklığı arttırır.

Larinksin stenozu: belirtiler, ilk yardım, tedavi

Makalenin içeriği

 • Larinksin stenozu: belirtiler, ilk yardım, tedavi
 • Çocuklarda stenoz nasıl tedavi edilir
 • Kuru öksürük stenozdan nasıl ayırt edilir

Larinksin stenozu belirtileri

Keskin bir boğulma saldırısı ile nefes alma bozukluğu, hastanın durumunun kritik olduğunu belirten ilk semptomdur. Stingling laringotrakit ile başlangıçta sıcaklık artar, öksürük endişesi. Ses kısık ya da tamamen kayboluyor. Birkaç saat veya günlerde boğulma saldırısı var.

Cildi mavimsi hale getirir. Bu oruç tutmanın hızlı olduğu ilk işarettir. Derhal tıbbi yardım sağlamazsanız, hasta boğulmadan ölecektir.

Larinksin stenozu için ilk yardım

İlk kez gelişen larenksin en tehlikeli darlığı. Evde ilaç sandığında, kural olarak, hala ilk yardım yoktur. Ne yapmalıyım? Hemen bir ambulans çağırın. Eğer dağıtıcıya hastanın boğulma belirtileri ve muhtemelen larenksin darlığı olduğunu söylerseniz, acil bakım hizmetinin düşündüğünüzden daha hızlı geleceğinden emin olabilirsiniz. Böyle belirtilerle, herhangi bir çağrıdan ambulans çıkarılır ve tam hızda ışıkları açmak için koşar.

Bu arada, bir de kaybetmemelisin. Hastayı tuvalete götürün, musluğu sıcak suyla açın. Artan nem seviyesi, farinksdeki lümeni arttırmaya yardımcı olur.

Çocuğunuz, en az bir kez larenks stenozu varsa, ev tıp göğüste şurup olmalıdır "Erispala", prednizolon veya deksametazon ampulla. Çocuğa bir yıla kadar bir kâsenin bir kasının yarısına kadar, çocuğa bir yıl sonra öptüm.

Larenks stenozunun tedavisi

Hasta yoğun bakım ünitesine yerleştirilir ve entübasyon veya trakeostomi yapar ve asfiksi önlemek için tüm önlemleri alır. Solunum durmuşsa trakeal açıklık ve suni havalandırma önerilir. Daha ileri tedavi larenksin stenozuna neden olan hastalığın nedenlerini ve tedavisini ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Sikatrisyel stenoz gelişimi ile cerrahi yöntemler kullanılır.

Larenks darlığı

Larinksin stenozu - üst solunum yollarının lümeninin daralması, havaya akciğerlere erişimin engellenmesi.

Larenks lümeninin daralmasının nedeni deforme edici bir skar, bir tümör, larinksin felci olabilir.

sınıflandırma

Hastalığın adı "dar, sıkı" anlamına gelen, Yunanca kelime stenosundan gelir. Tıpta "stenoz" terimi, larinks ve trakea içeren içi boş tübüler organlara uygulanır.

ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 stenoz akut ve kronik olarak ayrılmıştır.

Akut stenoz bir ayda gelişir, kronik stenoz oluşumu bir aydan fazla sürer.

Stenoslar herhangi bir yerde oluşabilir - bir veya birkaç, larinks ve trakea. Üst hava yollarının lümeninin daralmasının lokalizasyonuna bağlı olarak, stenozlar ayırt edilir:

 1. trakea;
 2. glottis;
 3. podvogolovogo alanı.

Doku değişikliklerinin doğası gereği, stenoz ayırt edilir:

 1. sınırlı - dokuların restoratif kapasitesini bozmadan, uygun bir yolla;
 2. ortak - doku hasarı ile meydana gelen olumsuz stenosis, deforme yara izi oluşumu.

Larinksin stenozu türleri

Skatrisyel darlığı laringeal mukozal hasar oluşumunun temeli gırtlak olduğunu. üst solunum yollarında boyun manipülasyon araçları, yara izi oluşumuna yol astar değişiklikleri, enflamatuar hastalıklar olabilir (gırtlak), cerrahi neden.

Post-indüksiyon sikatrisyel stenoz

Stenozlar post-inkübasyon olabilir. Entübasyon tekniğinin gözlenmemesi ile elde edilen mukoza, kas, kıkırdak hasarına, enfeksiyona bağlı olarak eklenir.

Enflamatuar süreç, hava yollarının lümenini deforme ederek, sikatrisyel stenozun gelişmesiyle ilgili bir skar oluşmasına yol açar.

Paralitik stenozlar

Larenksin larenksinin larenksinin daralması, tiroid bezinin çıkarılması için ameliyat edilen önemli sayıda hastada görülür.

Larenksin felci, gırtlakların daraltılması, vokal kıvrımların hareketinin yokluğunda ifade edilen, cerrahi sırasında laringeal sinire zararın bir sonucudur.

Larenks, trakea darlığı nedenleri

Boyun, kraniocerebral travma, yaralar, akciğerlerin suni havalandırması üzerine cerrahi müdahaleler sıklıkla larinks ve trakea dokularında sikatrisyel değişikliklerin ortaya çıkmasıyla eşlik eder.

Trakeotomi operasyonu geçiren hastaların% 50'sinde trakea darlığı görülür.

Cerrahi müdahale, trakeanın (tüp) trakeanın içine girip trakeaya ve etrafındaki havaya temas eden bir iletişim oluşturmak için dışarıdan erişimden oluşur.

Sikatrisyel stenozun en yaygın nedeni akciğerlerin uzamış yapay ventilasyonunun yanı sıra resüsitasyon ve zorla ventilasyon için ilgili aktivitedir.

Tedavinin yanlış seçilmiş taktikleri durumunda boyun yaralandığında larinksin sikatrisyel stenozu ortaya çıkar.

Akut stenoz nedenleri

Larenks lümeninin akut daralması, mekanik kompresyona, gırtlağa travmaya, solunum sistemine düşen yabancı cisme neden olabilir.

Yaşam için ciddi bir tehdit, serbest nefes almayı ihlal eden larinksin alerjik şişmesidir.

Larenksin daralması larinks - kronik, akut larenjit, kızamık, kızıl ateş, difteri gibi iltihaplı hastalıklara neden olur.

Kronik Stenoz Nedenleri

 1. Akciğerin yapay havalandırması;
 2. boyun travması, göğüs;
 3. tiroid bezini çıkarmak için ameliyat sırasında faringeal sinir hasar;
 4. laringeal perikondrit komplikasyonu - perikondrium iltihabı.

semptomlar

Larinksin nedenleri ne olursa olsun stenozu aynıdır:

 1. hasta başını geri atar;
 2. nefeslerin ritmi ve ekshalasyon değişiklikleri;
 3. supraklavikular fossae havuzu;
 4. interkostal boşluklar geri çekilir;
 5. Larenks solunduğunda iner, ekshalasyonda yükselir.

Akut stenozda oksijen açlığı koşullarında, merkezi sinir sisteminden ihlaller vardır. Hasta korku, heyecan, kas travması geçirir, kalp aktivitesini ihlal eder.

Larinksin stenozunun ana belirtisi nefes darlığıdır.

Solunum yetmezliği derecesi - dispne

Birinci derece Solunum yetmezliği, fiziksel efor sırasında nefes darlığı ile karakterizedir.

Ikinci derece Küçük bir ev yükü ile yıkandı - yıkama, giyinme.

Üçüncü derece istirahatte nefes darlığı ile not edildi.

Hastalık sırasında büyük bir değer yaş, hastanın durumu, eşlik eden hastalıklar vardır.

Stenoz tedavisi kraniocerebral travma, diabetes mellitus ile komplike hale gelir.

Stenotik hastalık

Hem akut hem de kronik olan stenoz, organların oksijensiz koşullarda, değişikliklere uyum sağlamasına neden olur.

Sonuç olarak, stenotik hastalıklarına yakalanma, akciğerlerde değişiklikleri, beyin kan dolaşımı, hipoksi için organizmanın uyum gerekliliği ile karşı boşlukları serdtsa.Kompensatornye vardiya artış, hematopoetik sistemin bir parçası üzerinde meydana eşlik ediyor, kan sayımlarında değişiklikler vardır.

Larinksin stenozu aşamaları

İlk aşama tazminattır

Solunum nadirdir, kalp hızı azalır. Gerisinde oksijen eksikliği yok, hafif bir yükte dispne beliriyor - yürüme.

Trakea çapı 1/3 ile daraltılır. Ses aralığı, 6 ila 8 mm arasında değişen orta derecede değiştirilmiştir.

İkinci aşama, alt telafi

Nefes darlığı, gürültülü solunum, istirahatte görünür. Nefes alma sırasında interkostal boşlukların, subklaviyen çukurların geri çekilmesi söz konusudur.

Oksijen yokluğu, tansiyonun yükselmesiyle telafi edilen kapakların solukluğuyla kendini gösterir. Glottisin boyutu 5 mm'yi geçmez, trakea çapı yarıya daraltır.

Üçüncü aşama dekompansasyon

Hastanın nefesi sık görülür, yüzeyseldir. Kalp atım hızı artar, nabız zayıflar, hızlanır, zorlukla hissedilir.

Hasta sadece oturabilir, yüzünde cildin siyanozunu, burun ucunu, parmakları, ayakları, kulak kabuklarını, dudaklarını, acrocyanosis fenomenini not eder.

Glottisin boyutu 3 mm'yi geçmez, trakeanın lümeni yarıktır.

Dördüncü aşama boğulmadır

Solunum kesintili veya durur.

Darbe sık ve zayıf hale gelir, stenozun kötüleşmesiyle, kalp aktivitesi bastırılır, nabız problanır.

şişkin gözler, bilinç kaybı, istemsiz idrar, dışkılama, olası kalp durması - cilt hastalığı eksoftalmi tarafından şiddetlenir, soluk gri olur.

Larinks - boğulma ve dekompensasyonun stenozunun son aşamalarında hastaya resüsitasyon bölümlerinde hemen yardımcı olunur.

Larinksin stenozu için ilk yardım

Stenoz şüphesi varsa, larinks hemen bir "ambulans" a neden olur. Resüsitasyon ekibinin gelişinden önce, dikkat dağıtıcı nitelikte faaliyetler yürütürler.

Çocuklarda larenksin darlığı olduğunda, ilk belirtilerin ortaya çıkmasını engellemek önemli değildir, zamanında sağlanan ilk yardım çocuğun hayatını kurtaracaktır.

Çocuğun dinlenirken nefes darlığı, nefes alıp verme ve nefes alma zorluğu varsa hemen bir ambulans çağırması gerekir.

Larenksin stenozunun erken bir aşamasında, konservatif tedavi genellikle yeterlidir, cerrahi bir prosedüre başvurmak gerekli olmayacaktır.

Çocuk güvence altına alınmalı, ahududu, ıhlamur ile sıcak bir ılık içecek verin, ayaklar için sıcak bir banyo yapın.

Aynı önlemler, larenksin stenoz belirtileri olan erişkinlerde gerçekleştirilir. Hasta anlamına desensibiruyuschie alır,% 25 magnezyum oksit kasının bir enjeksiyon, intravenöz% 40 glükoz çözeltisi verilmesi olabilir - glukokortikosteroidler, aminokaproik asit, kromolin sodyum, antihistaminler.

Hasta bir doktor eşliğinde taşınmalıdır ve sadece nefes almayı durdurma riski yoksa. Doktor onunla trakeotomi ve entübasyon, oksijen, gerekli ilaçlar için bir set olmalıdır.

Nefes almayı durdurma tehdidi olduğunda, trakeotomi yerinde tutulur. Artan stenoz ile operasyon her koşulda gerçekleştirilir.

Belki de laringeal ödem hakkında bilgi mi arıyordun? Makalemizde daha fazla okuyun Laringeal ödem.

tanılama

Tanı genel bir inceleme, X-ışını muayenesi, stroboskopi, larinks, trakea, manyetik rezonans görüntüleme verilerinin bilgisayarlı tomografisi ile konur.

Gırtlak ve trakea mikroflorasının antibiyotiklere duyarlılığını belirlemek için laboratuvar testleri yapın, genel kan testi yapın.

Trakea stenozunu teşhis etmek için zorunlu bir yöntem, hekimin trakeal durumu görsel olarak değerlendirmesine olanak sağlayan bir optik sisteme sahip esnek problar kullanan endofibroskopinin yöntemidir.

Endofibroskopi, trakeanın deformasyon derecesini belirlemesine izin verir.

tedavi

Hastaların tedavisinde kompansasyon ve akut ve kronik darlıkların alt kompansasyonunda konservatif ve cerrahi tedaviye başvurulur. Stenozu tedavi etmenin ana yolu cerrahi, trakea ve larinksin yapılarının yeniden yapılandırılmasından oluşur.

İlaç tedavisi, ameliyat sonrası komplikasyonların önlenmesi ve deforme edici bir yara oluşması için yardımcı bir değere sahiptir.

Konservatif tedavi

Hasta, ödemleri azaltarak larinks ve trakeadaki enflamatuar olayları ortadan kaldıran ilaçlar reçete eder.

Antihistaminikler, diüretikler kullanıyorlar ve hormon tedavisi seyrediyorlar.

Kronik stenoz için planlanan operasyon öncesi patojenik mikroflorayı bastırmak ve komplikasyonları önlemek için antibiyotiklerle önleyici tedaviye başvurunuz.

Antibiyotikler bir hafta içinde intravenöz veya inhalasyon şeklinde uygulanır. Daha sonra 5 gün daha antibiyotikler tabletlerde alınır.

Tercih edilen ilaçlar, sulbaktam, amoksisilin, sefazolinum, sefuroksim ile ampisilin'dir.

Bir trakeotomi ameliyatından sonra deforme edici siyatiklerin oluşumunu engelleyen preparatları atayın:

 1. mupirosin, heparinoid, fusidik asit içeren merhemler;
 2. dokularda kan dolaşımını arttıran ajanlar - actovegin, pentoxifylline;
 3. antioksidanlar - meldonium, E vitamini ile retinol;
 4. multivitaminler, glukoz.

Konservatif ile olumlu etki
Tedavi fizyoterapi yöntemlerinin uygulanmasını sağlar.

Hasta operasyondan 12 gün sonra elektroforez, fonoforez ile lazer tedavisi reçete edilir.

Ameliyattan sonraki ilk üç gün içinde antibiyotikler ve mukolitikler doğrudan trakea - solkosil, asetilsistein, tripotin ile kimotripsin enjekte edilir.

Larinksin stenozu için cerrahi

Radikal operasyonlar ile birleştirilen esnek fiber optikler kullanılarak yapılan cerrahi rekonstrüksiyon müdahaleler, trakea ve larinksin en karmaşık deformitelerinde ve hasarlarında bile pozitif sonuçların elde edilmesini sağlar.

Her vakada cerrahi müdahale hacmi bireyseldir, değerlendirme lokalizasyonun analizine ve daralma derecesine, kıkırdaklı dokunun ossifikasyonuna, trakeal yapıların tahrip edilmesine dayanır.

Cerrahi operasyonun temel amacı nefes almayı sağlamaktır. Bu amaçla ameliyatın ilk aşaması - trakeotomi yapılır.

Trakeotomi - hastanın hava yolları ve etrafındaki hava arasında bir ayak bileği oluşumunda oluşan cerrahi bir operasyon. Anastomozda, hastanın nefes aldığı bir kanül yerleştirilir.

Hastanın durumuna bağlı olarak, ameliyatın kapsamı planlanmaktadır. Trakeotomiye ek olarak, trakeoplasti gerçekleştirilir, allokruğun implantasyonu yapılır.

Ameliyat genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Trakeadaki tüm müdahaleler karmaşıktır, solunum fonksiyonlarının rehabilitasyonunda protez önemlidir.

Trakeotomiden sonra trakea lümenini korumak için geçici (çıkarılabilir) veya kalıcı protez kullanılır.

Operasyon yarasını hızlı bir şekilde iyileştirmek için geçici geçici plastik tüpler monte edilir. Kalıcı bir protez gerektiğinde silikon protezler takılır.

görünüm

Uzman bir tıp kurumunda zamanında tedavi ile akut ve kronik darlığın prognozu olumludur.

Çocuklarda larinksin stenozu - acil ilk yardım

Larinksin stenozu, hayatı tehdit edici, akut ve kısa sürede ölüme neden olabilen potansiyel hastalıkları ifade eder. Özellikle çocuklarda larenksin akut darlığı, bu nedenle ebeveynler bu patolojide hangi semptomların tipik olduğunu ve hastaya ilk yardımın nasıl sağlanacağını tam olarak bilmelidir.

Larinksin stenozu nedir

Larenksın daralması (stenoz veya krup) altında, lümeninde bir dereceye kadar azalmayı kastediyoruz. Organın büzülmesinin bir sonucu olarak, solunum sırasında havanın akciğerlere girmesi zordur. Larinksin akut stenozu kısa bir zaman dilimi içerisinde gelişir, bu nedenle nefes aniden durup vücudun şiddetli hipoksi yaşadığı ölçüde engelleyebilir. Ek olarak, kandaki karbondioksit konsantrasyonu artar, bu da organ ve sistemlerin faaliyetlerinde ciddi aksamalara yol açabilir. Çocuklarda, larenksin stenozundaki mortalite yüzdesi% 1-5'e kadar, dekompanse bir derece ile -% 33'e kadardır.

Bununla birlikte, larinksin akut daralması geri dönüşlüdür ve erken bakım ile tedaviye hızlı bir şekilde cevap verebilir. Ancak bazen tedaviden sonra, hastalığın nedenleri çözülmeden kalır ve sonuç olarak, hasta larinkste kronik bir stenoz gelişir. Bu hastalık, şiddetlenerek, belirli bir düzenlilikle tekrarlanabilen larinksin daralmasıyla akut bir duruma neden olur. Genellikle kronik laringeal stenoz, sebat ve yavaş fakat sürekli progresyon ile karakterizedir. Bu durumda, hastanın vücudu kronik hipoksiye uyum sağlayabilir ve nispeten normal bir rejimde işlev görebilir.

Hastalığın nedenine bağlı olarak, stenozun aşağıdaki sınıflandırması vardır:

 • paralitik;
 • yara;
 • travmatik;
 • ameliyat sonrası;
 • enfeksiyon sonrası;
 • tümör vb.

Stenoz, larinksin farklı bölgelerini kapsayabilir:

 • bir ses boşluğu;
 • podgolosovoye alanı;
 • larinksin ön duvarı;
 • larinksin arka duvarı.

Dairesel stenoz, larinksin dairesel kompresyonu şeklinde daralmaya neden olur, genişletilmiş stenoz trakeaya uzanır ve total stenoz larinksin tüm bölümlerini ve trakeadaki başlangıç ​​bölgelerini etkiler.

Krupinin Olası Sebepleri

Keskin tahıllar çocuklar için daha tipiktir ve gelişiminin derecesi en şiddetli olabilir. Çocukluktan 2-3 yıla kadar, larinksin daralması birkaç saat içinde veya gevşek bağ dokusunun, larenks ve epiglotisin anatomik darlığının neden olduğu yıldırım hızında meydana gelebilir. Çocuklarda, darlık nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • akut larenjit, laringeal ödem ile laringotrakit;
 • flegmonöz larenjit;
 • yanlış veya gerçek krup;
 • larinksin alerjik ödemi (ilaçlara, gıdaya, polenlere vb. reaksiyon);
 • bronkoskopi, gastrofibroskopi yapıldı;
 • larenksin konjenital malformasyonları.

Vücudun içine çeşitli alerjenlerin ve irritanların girmesi nedeniyle, larinkste stenoz aşamasında alerjik laringotrakit oluşabilir.

Çocuklarda laringotrakit için acil bakım kurallarını okuduğunuzdan emin olun.

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda, patolojinin gelişim nedenleri şunlar olabilir:

 • travma, boğaz ağrısı;
 • yabancı cisim girişi;
 • larinksin yanması;
 • hondroperihondrit;
 • trakea uzamış entübasyon;
 • larinks ve trakeadaki diğer işlemler;
 • posterior posterior fascial kasın felci;
 • şiddetli akciğer enfeksiyonları yaşadı;
 • larinks, özofagus, mediastenumun iyi huylu, habis tümörleri;
 • difteri;
 • tifüs, tifo ateşi;
 • kızıl ateş;
 • kızamık;
 • tüberküloz;
 • frengi;
 • faringeal retrophaengeal apsesi;
 • tiroid bezinin büyüklüğünde bir artış.

Larinksin sikatrisyel stenozu yavaşça gelişir ve çoğu durumda transfer edilen operasyonlardan sonra, mukoza zarının normal yapısının ve larinksin altta yer alan katmanlarının bozulmasına neden olan travmalar ortaya çıkar. Herhangi bir iltihaplanma sürecinin arka planına karşı, larenksin sikatrisyel stenozu ve hastalığın diğer kronik formları kolayca akut kanala geçer. Organın daralması larenjit ve bronkopulmoner komplikasyonların eşlik ettiği bir bakteriyel enfeksiyona karşı gelişirse, en yüksek ölüm yüzdesi görülür.

Patolojinin belirtileri

Hastalığın akut formunun klinik tablosu, hastanın vücutta bu tür bileşenlerin bir kombinasyonundan sonra gelişir:

 1. Ödem, astar alanı dahil olmak üzere, larinksin mukus tabakasının infiltrasyonu;
 2. larinksin kas tabakasının spazmı;
 3. organın mukus bezleri tarafından sıvı üretimini arttırmak.

Hastalığın semptomları çoğu durumda dispne, gürültülü solunum, sesin değişmesine (ses kısıklığı, ses kısıklığı) indirgenir. Çocuklarda, bir nöbet, geceleri öksürük ve soluk alma nefes darlığı (iç çekiş zorluğu) ile başlayarak genellikle gelişir. Gün boyunca çocuk tamamen sağlıklı görünebilir veya öksürmeye başlar, vücut ısısı yükselir (hastalık enfeksiyonun arka planına karşı gelişirse). İnspiratuar dispne ile hastada interkostal bölgelerin retraksiyonu ve inspirasyon sırasında juguler çukurların düşmesi gözlenir. Larinksin stenozundaki semptomların şiddeti ve şiddetinin, hastalığın derecesine (evresi) bağlı olduğu karakteristiktir.

Larinksin stenoz belirtileri ile seyri:

 1. Telafi. Bu aşamada, kişi dinlenirse inspiratuar dispne yoktur. Normal yürüyüşe kadar fiziksel aktivite ile nefes darlığı oluşabilir. Solunum sıklaşır, derinleşir ve soluk verme ile inspirasyon arasındaki aralıklar azalır, bu da solunum merkezinin aktivitesinin karbon dioksit konsantrasyonundaki artışın arkaplanına olan etkisinden kaynaklanır.
 2. Tamamlanmamış tazminat. Glottisin daralması çok önemli, inspiratuar dispne istirahatte hissedilir, nefes dardır ve göğsün kaslarının hızlı hareket etmesi eşlik eder. Hastanın cilt solgunluğu, özellikle yüzünde fark edilir. Çocuklar endişe, korku var.
 3. Dekompanse. Solunum sisteminin aktivitesi olasılıklar sınırındadır, solunum yüzeysel hale gelir - sık, fakat derin değil. Bir kişi artık yatay pozisyonda olamaz, çünkü boğulur. Sesi çok kaba, ya da yok, öksürük havlaması, terleme, taşikardi, siyanotik nazolabial üçgen ve tırnaklar var.
 4. Asfiksi (boğulma). Bu derecenin darlığı terminal aşaması olarak kabul edilir. Hasta, vokal cismi tamamen kapatabilir, nabız diş gibi, basınç büyük ölçüde azalır, cilt grimsi bir renk alır, solunum nadirdir veya durur. Konvülsiyonlar, dışkı, idrar vardır. Bu aşamada tahılları resüsitasyonla tedavi etmiyorsanız, bir kişi bilincini kaybeder ve ölür.

Ebeveynler, larinksin daralması olan bir çocuğun kendisine ne olduğunu nadiren doğru bir şekilde tanımlayabildiğini veya ses işlevini tamamen yitirebileceğini hatırlamak zorundadır. Bu nedenle, baş belası belirtisi - solunum ihlali: sık görülürse, yüzeysel, nefes darlığı görülürse, acilen bir ambulans çağırmak ve ilk yardım tedbirlerini bağımsız olarak yürütmek gerekir.

Kronik stenozla, hastalığın ana semptomu hastada bir ses bozukluğudur. Zamanla, tedavinin yokluğunda, yavaş yavaş, sessiz hale gelir, tamamen kaybolur. Kronik stenozu ağırlaştırıcı durumlar ve bir takım faktörlerin katılımı ile periyodik olarak hastalığın akut formuna akabilir.

Olası komplikasyonlar

Patolojinin olası sonuçları arasında:

 • kronik oksijen açlığı;
 • kalp, akciğerler, tüm vücudun ihlali;
 • hayati organların geri dönüşü olmayan komplikasyonların ortaya çıkmasıyla boğulma;
 • ölüm.

Bu tür sonuçları önlemek için, sadece erken tedavi, darlık dekompansyonu aşaması için doğru ev bakım önlemleri ve hastanede yeterli tedavi yardımcı olacaktır.

Tanı ölçütleri

Genellikle, patolojinin gelişmesi ile, teşhis prosedürlerini yürütmek için hiçbir zaman kalmaz. Bununla birlikte, deneyimli bir uzman, karakteristik bir klinik tablo ile kolayca tanı koyacaktır. Semptomların çekilmesinden ya da hastaneye yattıktan sonra, hastanın muayeneleri her zaman doktorun önerilerine göre prosedürlerin bir listesiyle belirtilir:

 • laringoskopi, fibrolaringoskopi;
 • MRG, BT, larinks, özofagus, akciğerlerin radyografisi;
 • Tiroid bezinin ultrasonu;
 • solunum fonksiyonunun araştırılması;
 • bapsoseva yapmak için farenks gelen smear;
 • bronkoskopi;
 • fibrogastroscopy;
 • Kanın gaz bileşiminin izlenmesi.

miyokard enfarktüsü olan tümör süreci arka plan üzerinde gırtlak lümeninin daralması, kafa yaralanması, ödem olmadan boğazda travma ve yabancı cisim ile astımlı olmalıdır gırtlak saldırı daralmasını ayırt edebilecektir.

İlk yardım kuralları

Patolojinin ilk belirtilerini keşfettikten sonra, larenks stenozu için acil bakım sağlanmalıdır. Özellikle bir çocuksa, kendiliğinden kaybolan bir saldırı veya başarılı bir şekilde ev olayları gerçekleştirilse bile “bir ambulans” çağrılmalıdır. Bir doktor ekibinin gelişinden önce, hasta şu şekilde tedavi edilmelidir:

 1. kişiyi sakinleştirmeye çalışın, yarı oturtun;
 2. pencereyi aç, odayı havalandır, sıcak kıyafetleri çıkar;
 3. Kaşığı dilin köküne doğru itin;
 4. Tuzlu su, mineral su inhalasyonu yapın veya musluktaki buharı sıcak su ile yıkayın;
 5. yumurtaları ovun veya sıcak su ile bir ayak banyosu yapın (üst vücuttan kan akışını sağlamak için);
 6. hastaya bir antihistamin verin. Zor bir durumda, mümkünse, bir glukokortikosteroid ile (Hydrocortisone, Pulmicort) veya bir prednizolon enjekte etmeniz gerekir.

Tedavi yöntemleri

Larenks akut stenozu olan ve kronik stenozun geçtiği dekompanse evresine sahip tüm hastalar hastaneye yatırılır. Hastanın tedavi edileceği eylemlerin algoritması, büyük ölçüde, larinksin daralmasının nedenine bağlıdır. Her halükarda, tedavinin temel amacı boğulma belirtilerini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak ve solunum yetmezliği zemininde hipoksiyi önlemektir.

Çoğunlukla, ilk terapötik önlemler doktorlar "ambulans" tarafından evde ya da hastaneye giderken arabada yürütülür. Bu nedenle, sadece KBB doktoru değil, herhangi bir sağlık çalışanı yardım sunabilmelidir. Patolojinin ilk iki aşaması genellikle hastanedeki ilaçların yardımı ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilir:

 • Enjeksiyonlarda glukokortikosteroidler, duyarsızlaştırma, antihistaminikler, daha sonra - tabletlerde - ödemin giderilmesi için;
 • Enfeksiyonlu antibakteriyel ilaçlar - bulaşıcı bir bileşenle;
 • NSAID'ler - yüksek sıcaklıkta;
 • Kızamık, sıtma, tifo, vb. için antidiphtheria sera veya diğer özel ilaçların tanıtımı;
 • Sedatiflerin kullanımı, bazen - psikotrop ilaçlar - hastalarda anksiyete ile.

Boğulma atakları üst solunum yoluna girmesi nedeniyle yabancı cismin çıkarılması gerekebilir. Dekompanse klub gelişmesinde acil trakeostomi (trakeada stent yerleştirilmesi) şeklinde operatif müdahale gereklidir. Operasyon sırasında, trakenin ön kısmı bölgesinde bir kesi yapılır ve içine bir stent (tüp) sokulur ve bu sayede hava akar.

Bir kişi kronik darlığı teşhisi konduğunda, cerrahi müdahale genellikle patolojiyi tamamen ortadan kaldırabilir ve konservatif tedavi etkisizdir. Mümkünse operasyonlar endolarengeal yolla gerçekleştirilir. Müdahale sırasında tümörler, yara izleri çıkarılır, stentler implante edilir. Hastalık larinksin kaslarının felç olmasından kaynaklanıyorsa, tek taraflı olarak ses tellerini ve bitişik kıkırdakları ayırın. Kronik laringeal stenozu tedavi edebilen modern yöntemler lazer operasyonları ve laringeal dilatasyon (larinksin özel cihazlar ile kademeli olarak genişlemesi) şeklindedir.

Çocuklarda patolojinin tedavisi için kurallar, hamile ve emziren

Hamilelik ve emzirme döneminde doktorlar nazik tedavi yöntemlerini uygulamaya çalışırlar, böylelikle çocuğa çok fazla zarar verebilecek, gereksiz hazırlıklara girmemek için. Krupin dekompansasyonu cerrahinin ve entübasyonun (laringeal lümeni genişletecek bir tüpün sokulması) yapılmaması için arzu edilir. Entübasyon süresi 72 saate kadardır, ancak ilk gün sonunda bir deneme tüpü çıkarılması gerçekleştirilir.

Çocuklar herhangi bir dereceye kadar darlığı ile hastaneye yatırılırken, ilk iki aşamada bebek otururken hastaneye gönderilebilir. Orada glukokortikosteroidler, vücudun dehidrasyonu için preparatlar, kalp ilaçları, antibiyotikler (endikasyonlara göre) enjekte edilecektir.

Hastalığın 3-4 evresinde, nakil öncesinde bile endotrakeal tüp eklenir ve ambulansta ve hastanede oksijen tedavisi yapılır. Hastalığın bu derece şiddetli tüm çocukları hemen yoğun bakım ünitesine giderler. Pediatrik pratiğinde uzamış nazotrakeal entübasyon 3 güne kadar kullanılır ve ancak o zaman gerekirse ameliyat yapılır. Daha uzun entübasyon, nazofarenks ve larinksin mukoza zarının nekrozunu tehdit eder.

Hububat nasıl önlenir?

Patolojinin önlenmesi için, ihtiyacınız var:

 • alerjenlerin vücut üzerindeki etkisini dışlamak için bir alerji eğilimi ile - bir diyet takip etmek, burun içine sprey için özel koruyucu ekipman ve preparatlar uygulamak, antihistaminikler, kurslar vb.
 • Mümkünse, süpcooling, viral, bakteriyel enfeksiyonlardan kaçının, hastalarla teması azaltın ve salgın mevsiminde halka açık yerleri ziyaret edin;
 • kötü alışkanlıkların reddedilmesi, ekolojik koşullarla ilgili olarak daha elverişli bir yer değiştirme;
 • tüm kronik patolojilerin tedavisi, enfeksiyon odaklarının iyileştirilmesi;
 • Bir doktorun tavsiyesi üzerine vitaminler, immunostimulantların alınması;
 • Arenen solunum yolu hastalıklarının zamanında tedavisi;
 • larinks, yabancı cisimlerin yaralanmalarının önlenmesi.

Bir nöbet meydana geldiğinde, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı ile düzenli olarak gözlemlenmelidir. Çocuksa, bu sürveyansın süresi, kural olarak, darlığı riski önemli ölçüde azaldığında 5-7 yaşına kadar sürer.

Bir sonraki videoda Elena Malasheva, tam bir memeyi solumak için ne yapacağınızı söyleyecek, neden gırtlak stenozu ve nasıl kurtulacağı hakkında bir fikriniz var mı?

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenksin darlığı için acil bakım

Böyle bir hastalık, larenksin bir stenozu olarak, potansiyel olarak yol açabilen ciddi sonuçlardan dolayı büyük bir tehlikedir. Bu hastalık çoğu çocuğu etkiler, ancak yetişkinler de sigortalanmaz. Stenoz, laringeal lümen daralması nedeniyle normal olarak nefes alamama olarak kendini gösterir.

Hastalık, hayatı bile tehdit edebilecek boğulma (asfiksi) ataklarıyla karakterizedir. Bu nedenle, hastalara acil ilk yardımın nasıl basit yöntem ve teknikler sağlayabileceğini bilmek gereklidir. Bu yazıda, bu soruyu ele alacağız ve çocuklara ve yetişkinlere stenoz için ilk yardımın nasıl sağlanacağını öğreneceğiz.

Hastalık hakkında biraz

Larenksin stenozu, daha önce de belirtildiği gibi - bu, solunum boğazının lümeninin daha büyük veya daha azına daralmaktadır. Sonuç olarak, oksijen akciğerleri zorlukla girer ve lümen tamamen daraltılırsa, o zaman sadece cerrahi operasyon hastanın nefes almasına yardımcı olabilir.

Saldırılar sırasında, hasta ağır bir şekilde nefes alır, boyun kaslarını büyük oranda kızarır, kızarır. Hastalık tehlikelidir çünkü oksijen seviyesindeki azalma (hipoksi) kandaki karbon dioksit konsantrasyonunu artırır.

Larenksin stenozunun tüm vakaların% 1-5'inde çocuk ölümlerine yol açtığı ve hastalığın dekompansasyon aşamasına ulaşması durumunda vakaların% 33'ünde endişe verici istatistikler vardır.

Ancak tedaviye zamanında başlıyorsanız, bu kadar üzücü bir sonuç tamamen önlenebilir. Birinci-ikinci aşamadaki stenoz, ilaç tedavisine uygundur. En önemli şey hastalığı tamamen tedavi etmektir, böylece kronik bir formda sızmaz. İkinci durumda, stenoz yavaş yavaş ilerleyecektir. İlginç bir şekilde, zamanla, vücut sürekli oksijen eksikliğine uyum sağlayabilir ve yetersizlik rejiminde yaşamayı öğrenebilir. Bununla birlikte, daha önce bahsedildiği gibi, hastalık hala devam edecektir, bu yüzden tedavi gereklidir.

Stenoz için acil bakım becerilerine sahip olma ihtiyacı, özellikle kronik hastalığı olan nöbetlerin düzenli olarak ortaya çıkabilmesinden kaynaklanmaktadır. Çocuğun larenksin konjenital daralması varsa, o zaman her soğuk hastalıkta bile benzer saldırılara maruz kalabilir.

nedenleri

Hangi faktörlerin ve önkoşulların böyle ciddi bir duruma neden olduğunu öğrenelim.

Stenoz, solunum sistemini etkileyen bir inflamatuar hastalık sonucu ortaya çıkabilir. Enflamasyon aşağıdakilere bağlı olarak gelişebilir:

 • larenjitin;
 • boğaz ağrısı;
 • kabuğu çıkarılmış tane: doğru ve yanlış;
 • erizipeller ve diğer hastalıklar.

Çeşitli enfeksiyonlar da larenksin darlıklarının "progenitörleri" olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • kızıl ateş;
 • sıtma;
 • ateş;
 • frengi;
 • tüberküloz ve diğer hastalıklar.

Laringeal ödem şeklinde alerjik bir reaksiyon, rahatsızlığın yaygın bir nedenidir. Bağlantı altında, gırtlak şişmesi durumunda ne yapacağınızı okuyun.

Yabancı cisim de darlığa yol açabilir.

Benign de dahil olmak üzere larinksin tümörleri stenozun nedeni olabilir. Hormonal sistemdeki başarısızlık durumunda, tiroid bezi artarsa, bu da astım ataklarına neden olabilir.

Özofagus ve larinks ile ilgili sorunlar, trakea stenoza yol açan inflamatuar bir süreç kaynağı haline gelebilir.

Cerrahın operasyonda dikkatsizce hareket etmesinin bir sonucu olarak çeşitli yaralanmalar bazen larinkste lümenin daralmasına neden olur. Yaralanma ayrıca bir ev yöntemi veya yanık tarafından da elde edilebilir.

Larinkste konjenital dar geçit sıklıkla kronik stenozun doğrudan sebebi olur.

Bir kişi alerjilere eğilimli ise, o risk altındadır. Çoğu zaman, bir asfiksi atağını tetikleyen bir alerjidir. Ve eğer boğazda apseler varsa, örneğin, bezlerin iltihaplanmasıyla, larinkste enfeksiyon ve enfeksiyon, mukus kaynağı olabilirler.

Ancak, sesin kesilmesi ve hangi araçların en etkili olduğu, boğazın nasıl tedavi edileceği bu makalenin anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Ne yapmalı, ne zaman boğaz ağrıyor ve ses gitti ve hangi araçların kullanılmaya değer olduğu, bu makalenin içeriğini anlamaya yardımcı olacaktır.

Ama boğaz ağrıyor ve ses kısıksa ne yapmalı, bu makalede ayrıntılı olarak açıklanmıştır: http://prolor.ru/g/lechenie/oxripshij-golos-chto-delat.html

Boğaz ve nazofaringeal yaralar, bu makaleyi anlamaya yardımcı olacak ne tedavi etmek ve kullanmak için ne anlama geldiğini bilmek ilginç olacaktır.

Bir saldırının belirtileri

Nasıl kendini tam olarak, gırtlak stenozuna yönelik akut bir saldırıyı ifade eder.

İnspiratuar dispne En karakteristik özellik. Solunum düzensizdir, kalp atışı ritmi bozulur. Yüz terle kaplanır, dudaklar soluklaşır.

Heyecanlanma aşamasından sonra, yardım henüz sağlanmadıysa, hasta uyuşukluk, ilgisizlik olur. Cilt solgunlaşır.

Durumun en zor gelişmesiyle öğrenciler genişler, kramplar ortaya çıkar. Nöbetler sırasında, bağırsak ve mesanenin istemsiz boşaltılması sıklıkla meydana gelir. Eğer hastaya herhangi bir yardım gelmezse, solunum organlarının felç, sonra - ölüm.

Acil çocuk bakımı

Bu hastalıkta bir çocukta herhangi bir "hapşırmanın", herhangi bir öksürüğün uyanıklığa ve hemen bir ambulans çağrısı yapmaya hazır olması gerektiğine dikkat etmek gerekir. Öksürüğün başlangıcından boğulmaya kadar, kelimenin tam anlamıyla dakikalar alabilir, bu nedenle ebeveynler bu durumda rahatlamıyorlar. Doktorların boğulma saldırısı sırasında çocuğa yardım etmesi için ne tür önlemler alınabilir.

Çocuğu sakinleştirmenin çok küçük olması - kolları kaldırmak. Pencereyi veya pencereyi hemen açarak bol bol taze hava girmesini sağlayın. Bu hareket çocuğun nefes almasını kolaylaştırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda odadaki havayı nemlendirir.

Bebeği sıkıca çıkarın, kıyafetlere basın. Sıkıca sarılmamış olduğundan emin olun. Nefes almayı kolaylaştırmak için dilinin kökünden kaşar.

Tuzlu veya alkali mineralli su ile inhalasyon yapın. Dikkat: Bu işlem için bir sıcak su kabı kullanmayın: hava yolu yanması riski büyüktür. Özel inhaler nebülizör kullanmak en iyisidir. İkincisinin yokluğunda, buharın üstündeki banyodan musluktan çıkan sıcak su ile basitçe nefes alabilirsiniz.

Bebeğin bacaklarını ezin, buzağılara özellikle dikkat edin. Ayrıca sıcak (sıcak suya yakın) su ile bir ayak banyosu yapabilirsiniz. Bu ilaç, kanın vücudun üst kısmından alt olana doğru çıkışını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bebeğe antihistamin verin. Çoğunlukla boğulma saldırısı doğada alerjiktir, bu nedenle bu ilaç gereksiz olmaz. Durum ciddi ise, steroid ilacı ile inhalasyon yapabilirsiniz - Pulmicort (bağlantı çocuklar için Pulmicort ile inhalasyonu tanımlar) veya Hydrocortisone. Prenisolon enjeksiyonu ayrıca yardımcı olur.

tedavi

İlk semptomları giderdikten sonra, larinksin stenoz belirtilerini durdurmak için terapötik önlemlerin alınması gerekir. Çocuğun akut bir boğulma saldırısı varsa, mutlaka hastaneye yatırılır. Tedavinin ana amacı, hipoksi oluşumunu önlemek için boğulma saldırılarını tamamen ortadan kaldırmaktır.

Larinks doktorlarının stenozu ile mücadele için ilk önlemler hemen evde ya da hastaneye giden yolda bir ambulansta gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi için hangi ilaçlar kullanılır?

 • steroidler;
 • anti-enflamatuar;
 • antihistaminler;
 • Anti-virüsü;
 • hormonal olarak preparatlar.

Bir çocuk büyük bir endişe gösterirse, bazen hafif sakinleştirici ile enjekte edilir.

Dava başlatılırsa, geçici olarak nefes alacağı çocuğun boğazına bir tüpün yerleştirildiği bir operasyon gerçekleştirilir. Bazen sadece entübasyon denilen bu yöntem hayat kurtarabilir.

Bir çocuğun hastaneye yerleştirilmesi çoğu durumda gerçekleşir: doktorun dikkatli bakımı altında olacak, fizyoterapiye katılacak, şişkinliği giderecek ve stenoz belirtilerini durduracak ilaçları alacak. Acil bir doktor hastaneye yatma önerisinde bulunursa, her durumda, bebeğin evde daha sakin ve daha iyi olduğuna karar vermeyin. Hastanede, iyileşme neredeyse garanti altına alınmış olurken, evde yapılan tedavi hoş olmayan sonuçlar doğurabilir veya tedavi gecikebilir.

Yetişkinler için acil bakım

Yetişkinlerde asfiksi için ilk yardım "çocuk" seçeneğine benzer. Önerilerimiz aşağıda.

Her şeyden önce, bir yetişkinde boğulma saldırısının meydana gelişini gözlemlerseniz, aynı zamanda bir ambulans çağırmalısınız. Bu hastalık ile şaka yapamazsınız çünkü bu tür saldırılar bazen çok üzülür.

Pencereyi açın ve odayı dikkatlice havalandırın. Ancak hasta kişinin soğuk hava akımı altına girmemesi önemlidir. Evin hava nemlendiricisi varsa, açın. Bazen odada çok kuru hava bir saldırı başlangıcını tetikleyebilir.

Bir yetişkin sıcak ayak banyosu tarafından iyi yardımcı olabilir. Boğazda sıcak bir kompres, aynı zamanda asfiksi atağını "sakinleştirmeye" katkıda bulunacaktır.

Hastaya antihistamin verdiğinizden emin olun. Uygun olanlar şunlardır:

Daha fazla içelim. İçmek için sıvı sıcak olmalıdır. Dayanılmaz bir öksürük kokusuyla, inhalasyon yardımcı olacaktır. Prosedür alkali çözümler kullanmalıdır. Özel bir tuzlu su çözeltisi yoksa, alkali maden suyu veya kabartma tozu kullanabilirsiniz. İnhalasyon çözeltisine ayrıca naphthyzine de eklenebilir: Bu ürün belirgin bir vazokonstrüktör etkisine sahiptir.

Darlık vakası şiddetliyse, ilacı hormonal bir şekilde verebilirsiniz - örneğin, Prednisolone (ve Prednisolone'u çocuklarda larenjit ile nasıl kullanacağınız, bu bilgiyi anlamaya yardımcı olur).

Bu ilaç mukozada şişme ve gırtlak kaslarının spazmlarını hızlı bir şekilde ortadan kaldıracaktır. Prednizolonun yokluğunda, Difenhidramin (aynı zamanda difenhidramin ile soğuk tozun kullanımı hakkında bilgi edinmek için ilginç olacaktır) veya benzer etkilere sahip olan diprasin uygulanır.

Neden boğazın arka duvarının iltihaplanması ve neyin kurtulmak anlamına geldiği, bu makalenin anlaşılmasına yardımcı olur.

Ama soda ve tuz ile gargara nasıl ve bu reçete bu makaleyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Önleme için öneriler

Soğuk algınlığı olan kişilerle bağlantıyı giderin. Ve bir enfeksiyonu kolayca yakalayabileceğiniz yerlere gitmeyin. Salgın sırasında işte, birçok zararlı basili koruyan bir maske kullanabilirsiniz.

Kendinize ve bebeğinize tam bir beslenme sağlayın. Diyetin vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar içermesi önemlidir. Alerjiye neden olan yiyecekleri yememek önemlidir: sıklıkla stenoz doğada alerjiktir. Kendinizi temperleyin ve bebeğin sağlıklı bir yaşam tarzına kendinizi alıştırın.

Evden birisinin darlığı olduğunu biliyorsanız, ilacın Prednisolone ilacını içermesi gerekir. Bazen hesap bir dakikalığına gider ve bazen bir kişinin hayatı, enjeksiyonun yapıldığı zamana bağlı olabilir. Özellikle çocuklarda stenozun hızlı akut atağı gelişir. Ancak, bu ilaç sadece vaka gerçekten ciddi ise uygulanmalıdır: açıklanamayan belirtilerle, doktorların ulaşmasını bekleyerek daha kolay yardım alabilirsiniz.

Larinksin stenozu için acil bakım özelliklerini inceledik. Artık çocuk ve yetişkinlerde bu hastalıktan dolayı ortaya çıkan boğulma kriziyle nasıl başa çıkacağınızı biliyorsunuz. Hastalığı yürütmeyin, bir doktor gözetiminde tedavi edici faaliyetler yürütmeyin ve muhtemelen acil bakım hizmeti vermeniz gerekmeyecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Sıvı azot ile bademcik iltihabı tedavisi

Bir azot çözeltisi ile bademcik iltihabı ile kriyoterapi, bademciklerin bu enfeksiyöz hastalığının tedavisi için yenilikçi yöntemlerden biridir. Terapötik prosedür, patojenik enfeksiyonun patojenik aktivitesinden etkilendikleri gerçeğinden dolayı artık işlevsel amaçlarını artık yerine getirmeyen salgı bezlerinin epitelyal yüzeyinin kısımlarına doğrudan bir sıvı nitrojen çözeltisinin noktasal hareketini sağlar.

Antibiyotik, anestetik, immünmodülasyon ve bitki bazlı boğaz tedavisi için spreylerin listesi

Bir ilaç olarak, bir dozaj formu, bir valf-püskürtme sistemi (dozlanan veya dozlanmamış) ile kapalı bir pakette bir çözelti, emülsiyon, süspansiyon biçiminde aktif ve yardımcı maddelerin bir karışımıdır.