Loading

panelsa

Larenjitin çeşitli formları olan hastalar, doğaçlama ilaçlarla hastalığın ev tedavisini tercih ederler. Bu sadece yüksek verimlilik, yöntemlerin geçerliliği değil, aynı zamanda sadece doğal bileşenlerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Evde larenjit için en yaygın tedavi şunları içerir:

Gargaralar için etkili infüzyonlar:

 • aira kökünün birkaç çay kaşığı bir bardak kaynar suya;
 • eşit parçaların kompozisyonu - aira, papatya, lapchatka rizomları. 1 kısım saat. Karışım bir bardak kaynar su ile demlendirilir;
 • su ile seyreltilmiş pancar ve patates suyu;
 • haşlanmış havuçların kaynamış olduğu süt ısıtıldı (yarım litre küçük bir havuç ile alınır).

Önemli bir durum: gargara sık sık olmalı - günde en az beş kez.

Buhar inhalasyonu yapmak için, su ısıtıcısını veya dar boğazlı yemekleri alınız. Su kaynatıldıktan yaklaşık on dakika sonra prosedüre gidin. Uygulayın: soda (bir bardak suya 1/2 çay kaşığı), Borjomi, papatya, adaçayı, kök arava, pamuk ağacı süsleri. İnhalasyon çözeltisine birkaç damla okaliptüs, mentol yağı eklenir.

Larenjitin balla tedavisi, onu içine almak, ağız boşluğunda rezorpsiyon anlamına gelir. Limon suyunun bir kısmı için iki kısım balın iyi kanıtlanmış bileşimi. Böyle basit bir ev çare bir çay kaşığı tarafından her otuz dakika yiyor. Ballı Aloe suyu - larenjit semptomlarını mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır. Aloe yapraklarının ½ litre suyu üzerinde, yaklaşık 200 gram sıvı bal gereklidir. Kompozisyon 1 saat boyunca günde üç kez alınır.

Sıcak bira ve favori gogol-mogol sesini hızlı bir şekilde geri kazanmanıza yardımcı olur. Romantik banyolar ya da deniz tuzu ile çift etkili - inhalasyon ve ısıtma. Üfleme yağı ile ısınan kompresler, sternumdaki sıcak bitkisel yağlar öksürük rahatlaması için endikedir.

Larenjit ile ne yapmalı?

Larenjit tedavisi, hastanın basit kuralları izlemesini gerektirir - ayaklarınızı sıcak tutun, hipotermiden kaçının ve taslakta kalın. Sesi korumak için soğuk havada konuşmamak, ses tellerini aşmamak gerekir.

Larenjit ile ne yapmalı? Hastanın bulunduğu odanın temizliğini izlemek önemlidir. Oda tozsuz olmalıdır. Kuşkusuz, orta sıcaklık ve hava nem oranı kolaylaştıracaktır. Sigara içmeyi, içmeyi ve keskin, sert yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Mukoza larenksinin tahrişini gidermek, sıcak çözeltilerin bol miktarda içilmesine izin verecektir - ballı çay veya süt, bitkisel kaynatma. Larenjit için etkili bir madde, buhar veya özel bir nebülizör cihazı üzerinde inhalasyonlardır.

Kuru öksürük kurtulmak boyun, göğüs ve topuklu hardal uyguladıktan sonra gelir. Yatağa gitmeden önce hardallı ayak banyoları yapmak da etkilidir. Kanıtlanmış bir yöntem, boğazdaki durulama ve ısınmadır.

Çoğu zaman larenjit tedavisi fizyoterapi ve ilaçları birleştirerek karmaşıktır. Hızlı bir iyileşme için tedavi için gerekli tavsiyeleri verecek bir doktora gitmek daha iyidir.

Larenjit ile inhalasyon

Mukozayı yumuşatan, öksürüğü azaltan ve balgam ayrılmasını kolaylaştıran larenjit ile inhalasyon ile iyi bir terapötik etki sağlanır. Yaygın olarak kullanılan ultrasonik cihazlar, nebülizörler, ayrıca buharlı herhangi bir konteyner. Prosedür için tıbbi madde, her bir özel durumdaki doktor tarafından seçilir, bu olabilir:

 • otların et suyu - köknar yaprakları, okaliptüs, kekik rengi, papatya, adaçayı, anne-üvey annesi;
 • aromamasla - köknar, nane, mentol, okaliptüs;
 • hlorofillipt;
 • bir soda çözeltisi;
 • soğan / sarımsak uçucu.

Ev ortamında, hastayı bir havluyla örtün veya kalın kağıttan bir koni kullanın ve yanmayı önlemek için dar kısmı boyunca nefes alın. Ev yapımı inhalasyonların günde üç ila sekiz kez tekrarlanması tavsiye edilir, bu da küçük çocukların hasta olması durumunda çok zordur. Çocuklarda larenjit tedavisi, sıvıyı kolayca solunum sistemine nüfuz eden küçük damlacıklar haline getiren bir nebülizörün uygulanmasına uygundur.

Inhalasyon için terapi kontrendikasyonları vardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • burun kanamasına yatkınlık;
 • kardiyovasküler hastalıkların varlığı;
 • hava eksikliği, solunum fonksiyon bozuklukları.

Larenjit tedavisi için inhalasyona güvenmeyin. Hastalık genellikle vücuttaki enfeksiyonların arka planına karşı gelişir, bu nedenle semptomatoloji sadece altta yatan nedenin ortadan kaldırılmasından sonra geçer.

Larenjit için inhaler

En basit ve uygun fiyatlı seçenek, larenjitli bir buhar inhalatörüdür, ana dezavantajıdır - bırakılan buharın sıcaklığını kontrol etmek zordur. Doktorlar, özellikle çocukların tedavisi söz konusu olduğunda, ultrasonik inhaler veya nebulizatör üzerinde seçimini durdurmayı tavsiye eder.

Larenjit ile yağ inhalasyonu

Larenjit tedavisinde yağların kullanılması, solunum sisteminde, mukozayı zararlı maddelerin emiliminden koruyan ince bir koruyucu film oluşturulmasını sağlar. Bakterisidal, yatıştırıcı, yara iyileştirici etkisi yağlar - limon, köknar, ardıç, zveroboynym veya propolisnym yağları ile bitkisel bileşikler vardır.

Şeftali, gül, okaliptüs, mentol ile larenjit ile etkili yağ inhalasyonu. Sıcak inhalasyon, beş ila sekiz dakika kaynar suyla bir tencere üzerinde gerçekleştirilir. Uykusuzluk, vasküler bozukluklar, ayrıca eksitabilite artışı olan hastalar soğuk inhalasyonlar reçete edilir. Prosedür için, bir şişe suya birkaç damla yağ eklenir ve hasta birkaç nefes alır, bu da kabı burna doğru kaldırır.

Inhalasyonlar için temel kurallar:

 • birkaç damla yağ yeterlidir;
 • terapi sürecinde, yabancı maddeler tarafından dikkat dağıtılmamalıdır;
 • işlemden sonra bir saat boyunca yemek, duman, konuşma tavsiye edilmez;
 • inhalasyondan sonra dinlenmeniz gerekir.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon

Uygun ve etkili bir yol, tedavi prensibi, terapötik maddenin ultra-küçük dispersif püskürtülmesine dayanan, larenjit nebulizer ile inhalasyonlardır.

Larenjitin nebülizer ile tedavisi

Larinjitin nebulizer ile modern tedavisi, cihazı her şeyi kendi başına yaptığı için terapiyi rahat ve kolay bir şekilde yapılabilir hale getirir. Hasta sadece reçete edilen ilacı indirmek zorundadır.

Larenjit ile soda ile inhalasyon

Larenjitin hafifletilmesi, en fazla sekiz dakika süren alkalin inhalasyonları ile kolaylaştırılır. Larenjitli soda ile inhalasyon için take çay kaşığı alın. Bir bardak ılık su için kabartma tozu. Maden suyu kullanabilirsiniz - Borjomi, Narzan, Essentuki. Ev koşullarındaki prosedür, buharla bir pota / su ısıtıcısı veya özel bir inhalasyon cihazı kullanılarak gerçekleştirilir.

Bu terapi hastalar tarafından iyi tolere edilir ve hızlı bir etki sağlar. Balgam ayrılığı seanstan hemen sonra bile gözlemlenir. Klinik deneyler, larenjitin alkali çözeltilerle muamele edilmesinin, balgam söktürücü etkisi olan diğer araçların yardımcı olmaması durumunda etkili olduğunu doğrulamaktadır.

Alkalin bileşikleri, solunum organlarındaki ozmotik basıncı artırarak mukozanın şişmesini azaltır. Prosedürler, herhangi bir nedenle bastırılmışsa öksürük refleksini harekete geçirir.

Soda inhalasyonları, günde iki kez yürütülen, balgam ayrılmasını 5-7 kez artırır. İlk seanslardan şimdiden kuru öksürüğü olan hastalar solunum fonksiyonunun rahatlamasını, nefes darlığının ortadan kalktığını belirtir.

Larenjit ile sıkıştır

Lokal ısınma aksiyonu larenjitli bir kompres ile sağlanır, bu da vazodilatasyona neden olur ve kan dolaşımını aktive eder. Böylesi basit bir manipülasyon, larenjitin ağrılı semptomlarını hızlı bir şekilde giderir ve sesi geri verir.

Kompresyon boğaz / toraks bölgesine uygulanır. Pansumanı hazırlamak için, alkol, vodka, yağ çözeltileri veya diğer tıbbi ürünlerle nemlendirilmiş bir bandaj veya gazlı beze ihtiyacınız olacaktır. Nemli kumaş cilde uygulanır, bir mumla sarılır ve bir fular, bir mendil ve benzeri ile izole edilir. Yağlı bezin büyüklüğü, gazlı tabakadan birkaç santimetre genişliğinde seçilmelidir ve bir fular şeklindeki dış yalıtım daha geniştir.

Larenjitin bir ısınma kompresiyle muamele edilmesi, iki saat arayla dört ila sekiz saat arasında gerçekleştirilir. Bandajı çıkardıktan sonra, sokağa atmayın ve boğazınızın altındaki kıyafetleri giymeyi unutmayın. Sıkışma yerinde tahriş meydana gelirse, cilt bölgesini gece boyunca krema veya petrol jeli ile tedavi edin.

Göğsüne uygulanan komprese, ısınan bitkisel yağ veya hayvansal yağları (porsuk, iç) kullanın. Bu tür bandajlar gece boyunca bırakılır.

Kompresyonun tedavisinde kontraendikasyon, sıcaklığın varlığı olacaktır.

Larenjit ile hardal

Mustarlar, uçucu yağın salınmasıyla sinir uçlarını tahriş ederek cildi ısıtan yerel bir refleks harekete sahiptir. Hardalın uygulama alanında kan dolaşımı ve metabolik süreçler artar. Aynı süreçler sinirler aracılığıyla cilde temas eden organlarda da ortaya çıkar.

İlk yardım larenjit ile hardal, larinkste ağrıyı azaltır, inflamasyonu eritir, kuru öksürük ataklarını giderir. 10-20 dakika boyunca boynun ön yüzeyine hardal sıva koymak. Ayrıca onları "havlayan" öksürüğü durdurmak için mümkün olduğunca çabuk topuklu, sternum üzerine koyabilirsiniz.

Tedaviden sonra, cildi kuru bir bezle silin, krema, bitkisel yağla fırçalayın ve battaniyenin altına yerleştirin. Bir taslak haline girmek kesinlikle yasaktır.

Hardal sıvaları ile tedaviye tek kontrendikasyon sıcaklıktır. Hardal sıvaları takarken, kalp bölgesinden, meme bezlerinden ve cildin etkilenen bölgelerinden (benler, çizikler, vb.) Kaçının. Çocuklarda larenjitin hardal sıvaları ile tedavisi, çocuk doktoru ile görüştükten kısa bir süre sonra üç yıldan beri kabul edilebilir.

Larenjit ile şırınga

Kuru, "havlayan" doğa öksürük - laringit ile temel acı verici durum. Hoş olmayan sendromu ortadan kaldırmak için, bir şurup olarak öksürük için ilaçlar kullanın.

Glikodin - tadı hem de yetişkinler ve çocuklar olacak olan larenjitli şurup. İlaç, epitelyumun salgı fonksiyonunu düzenleyen, mukoza zarını koruyan, öksürük merkezine hafifçe etki eder. Kuru öksürüğün eşlik ettiği akut veya kronik larenjit için glikojen ile tedavi reçete edilir.

Yetişkin hastalar için dozaj, günde üç kez ilacın 5 ml'sidir (1ch.l). Çocuklar için ilaç yaşa bağlı olarak gösterilir:

 • yıl üç yıl - 1/4 tsp / 3 gün;
 • dört ila altı yıl - 1/4 tsp / 4p.day;
 • yedi ila on iki yıl - 1/2 tsp / 3 rd gün.

Glikodin, bileşenlerine duyarlılığı olan hastalar için önerilmemektedir. İlaç sinir sisteminin etkisini engelleyebilir, böylece ilacın uygulanması doktor tarafından reçete ve kontrol edilir.

Larenjit, ev yapımı şuruplarla başarıyla tedavi edilir. Örneğin, siyah turpta üst kısmı çıkarın, çekirdeğin bir kısmını çıkarın ve birkaç kaşık bal koyun. Su ile seyreltilmiş duran sular, her üç ila dört saatte bir öksürük için tedavi edilir (1 yemek kaşığı kullanılır).

Larenjit ile gargara yapmaktan mı?

"Larenjit ile boğaz nasıl gargaralanır?" Sorusu içinde, Bu arada imkansız olduğu gibi, doğaçlama araçları olacak - tuz, soda, iyot, yanı sıra ilaçlar - klorofililpt, furacilin.

Larenjit ile durulayın

Ağrı sendromunu laringeal mukozanın iltihaplanmasıyla giderir, aynı zamanda şişliği azaltır ve patojen mikroorganizmaları yok eder ve larenjit ile durulamaya yardımcı olur. Bunu eczaneden satın alınan ilaçlarla yapabilir veya halk hekimliğine dönebilirsiniz.

En etkili yol, bir litre suya eşit miktarda St. John's wort, okaliptüs, calendula ve papatya karışımıdır. Durulama için daha az etkili bir bileşim, mürver siyahı çiçekleri, ana-ve-üvey annenin yaprakları, altın bıyık, kaynar su bir bardak karışık (her isim 1 saattir) bir kaynatmadır. İnfüzyonlar yaklaşık üç saat sürmektedir ve durulamalar her saat başı yapılmaktadır.

Larenjit tedavisi elma sirkesi ile yapılır. Bu 3 çorba kaşığı için. sirke bir litre su içinde yetiştirilir ve 2 çorba kaşığı bileşime eklenir. bal. Günde en az dört kez gargara yapılması tavsiye edilir.

Pancar suyu, limon, havuç, deniz topalak yağı, propolis tentürü, althea veya güçlü çay ile durulamak iyidir. Boğazın yıkanması sırasında eski, şekerli balın kullanılması mukoza zarının kurumasına neden olabilir.

Larenjit ile durulama için ana durum, suyun sıcak olması değil, sıcak olması gerektiğidir!

Larenjit sonrası ses nasıl geri alınır?

Konuşma süreci, titreşim ve hareket yoluyla sesler ve titreşimler oluşturan bağlar tarafından yönetilir. Larenjit ile bağlar iltihaplanır, ses kısıklaşır, zayıflaşır veya tamamen kaybolur. Susturmak veya fısıldamak problemle başa çıkmaya yardımcı olur.

Larenjit sonrası ses nasıl geri alınır? İlk olarak, konuşma kısıtlamalarını gözlemlemek gereklidir - çığlık atmayın, yeni iltihaplı bağları aşmayın. İkincisi, durulama, konuşmanın geri dönüşüne yardımcı olacaktır. Bu amaçla, bir papatya ve okaliptüs kaynatması (1 çorba kaşığı kuru karışım, kaynar su bardağı demlemek için, yaklaşık 40 dakika bekletin, serin ve süzün) veya patates suyu. Üçüncü olarak, hastalara geceleri sıcak bir içecek gösterilmektedir. Sıcak bir terapötik bira veya şarap iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Dördüncüsü, yağları (deniz topalak, köknar, okaliptüs) ile damlatma uygulayarak mukusun kuruluğu ile başa çıkabilir.

Larenjit ile yürümek mümkün mü?

Tıbbi manipülasyonları gerçekleştirdikten sonra, ısınma kompresleri veya hardal pullanmalarını gerçekleştirdikten sonra larenjit ile yürüme önerilmemektedir. Sıcak bir battaniye ve tam bir dinlenme kullanmak daha iyidir, daha soğuk ve nemli havalarda yürümekten kaçının.

Larenjit ile beslenme

Hızlı iyileşme, tuzlu, sıcak, ekşi, aşırı sıcak veya soğuk yemeklerin kullanımını içermeyen larenjitli rasyonel beslenme ile kolaylaştırılır.

İltihaplı mukus larenksinin maksimum geri kalanını sağlamak için, sıvı, yer ürünleri - çorbalar, kisseller, süt lapası, bal çayları rasyon olarak önerilir. Larenjit tedavisi karbonatlı içecekler, alkol, tohum ve fındık tüketimini (herhangi bir sert, travmatik gıda) tüketir. Baharat - soğan, sarımsak, biber, yaban turpu almaktan kaçınmalısınız.

Larinksin iltihaplanması ve tahrişine karşı mücadelede, burnuna birkaç damla damlatılabilen veya boğazını yağlayan bitkisel yağlara yardımcı olur. Taze meyve, sebze, meyve suları larenjit tedavisinde büyük yarar sağlayacaktır, ancak patates püresi şeklinde olmalıdır.

Larenjit ile İçme

Larenjit ile içme, sıcak (sıcak değil) ve yeterince bol olmalıdır. Tüm araçlar küçük yudumlarda sarhoş olmalı. Hastalık ile başa çıkmak Borjomi, süt ve adaçayı yardımcı olacaktır.

Kabartma bal ile bitkisel çay, bal, ahududu, muz suyu getiriyor. Sesi düzeltmek için her saatte bir içecek içmelisiniz: 1/2 bardak anason tohumu, bir bardak suya (200 ml) kaynatın, bir kaşık konyak ve iki bal ekleyin. Etkili bir tedavi yöntemi, haşlanmış havuçlu sütdür (yarım litre küçük bir havuç alır). Birkaç çay kaşığı için kompozisyonu günde üç kez alın. İyi kanıtlanmış meyve suyu ya da ballı pancar.

Tıp uzmanı editörü

Portnov Alexey Alexandrovich

Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

larenjit

Hastalığın genel tanımı

Eski Yunancadan tercüme edilen kelimelarenjitEnfekte olduğunda vücudun savunmasız kısmını belirleyen "larinks" anlamına gelir. Hastalığın gelişimi, ses tellerinin şişmesi, gırtlak mukozasının iltihabı ile başlar. Ek olarak, trakeanın ilk bölümleri etkilenirse, bir çeşit hastalığa yakalanırız. laringotrakeit [7].

Larenjit nedenleri

Çoğu zaman, larenjit, hipotermiden kaynaklanan, zor ve kapalı burun akıntısı durumlarında ağızla nefes alan kataral hastalıkların arka planına karşı ortaya çıkar.

Bir sonraki faktör hasar, vokal akorların güçlü bir gerginliği (çığlık, uzun konuşma). Risk alanında konuşan meslek mensupları: aktörler, şarkıcılar, konuşmacılar, öğretmenler. Larenks için daha az tehlikeli olan, kuru ve tozlu hava, sigara, alkol kötüye kullanımı, çok soğuk veya sıcak yiyecek, içmektir [3].

Larenjit gelişimi de şu şekilde teşvik edilir:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • azalmış bağışıklık reaktivitesi;
 • mukozanın yaş atrofisi;
 • gastrointestinal sistem ile ilgili problemler.

Risk bölgesinde, adölesanlar, çünkü hastalığın sık sık ergenlik döneminde ortaya çıktığı, sesin mutasyonunun arka planı.

Larenjitin hızlı gelişimi, kızıl ateş, kabuk, boğmaca, difteri [2] bakteriyel florasını kışkırtır.

Larenjit Türleri

Hastalık ayrılır keskin ve kronik akış süresi, artış ve kaybolma oranı ile sınıflandırılan larenjit.

Akut larenjit şunlar olabilir:

 • nezle ile ilgili - ana, en yaygın biçim;
 • phlegmonous (infiltratif-irinli) - bu durumda enflamatuar süreç larinksden daha derine yayılır.

Aşağıdaki larenjit tipleri bir sonuçtur kronik form hastalığı. Hastalığın nedenlerini, mukus larenksinin tutulma derecesini, ses tellerini ayırt edin:

 • catarrhal larenjit hafif bir pershenia, boğazda hafif bir ses kısıklığı gözlemleyen en hafif formu düşünün;
 • atrofik larenjit - Kronik larenjitin en ciddi alevlenme şeklidir. Larenks ile birlikte farinks, trakea ve burun boşluğu çeker. Hastalar larinkste yabancı bir cisim hissi ile işkence edilir. Mukozada incelme, bir boğuk ses, uzun bir öksürük doğurur;
 • hipertrofik (hiperplastik) larenjit ses kısıklığı veren "şarkı knot" denir ligamentler üzerinde yayılımı farklıdır.

Profesyonel larenjit öğretmenler, şarkıcılar, aktörler - vokal akorları gerginliği ile doğrudan ilgili olan kişiler etkilenir.

Hemorajik larenjit gırtlak sırasında larenks mukozasında bir kanama ile tanı.

Difteri ve tüberküloz Larenjit, organizmaya karşılık gelen hastalıklarla enfekte olduğunda ortaya çıkar [2].

Akut larenjit belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri soğuk algınlığına benzer. Larinksin kızarıklığı var, sıcaklıkta bir artış var, vücudun genel durumu kötüleşiyor.

Larenjit başka bir hastalık ile karıştırılmamak için Sadece kendisine özgü semptomları izole etmeye çalışmalısın. Ana gösterge bir ses ya da onun tam yokluğu ya da ses kısıklığı, tınazmada bir değişiklik, ani bir sestir. Daha sonra, özellikle de, her zaman ağrı eşlik etmeyen, ancak ciddi rahatsızlığa neden olan, boğazda "kaşıma" hissi veren, özellikle hoş olmayan bir kuruluk vardır. Ortaya çıkan öksürük "havlayan" olarak tanımlanıyor. Enfeksiyonun ilk günlerinde, biriken balgam temizlendiğinde zamanla kuru kalır.

Geniş bir enflamatuar süreçle, solunumun zorlaştığı, çoğu kez tam olarak larenjit gösterdiği, bu durum glottisin daralmasından kaynaklanır.

Sadece primer semptomlar temelinde kesin bir tanı koymak imkansızdır, laboratuar testlerine yönelik testlerden geçmek kesinlikle gereklidir.

Larenjit kaç gün tedavi edilir? İlk belirtilerin keşfinden sonra ne kadar çabuk gerekli önlemlerin alındığına bağlıdır. Doğru tayin edilen tedavi yeterince hızlıdır, sadece 7-10 gün içinde hastayı ayağa kaldırır.

Akut larenjit şüphesi varsa veya daha önceden teşhis edilmişse yapılacak ilk şey, fısıldayan, sigara içen, yemek yemekten ve baharatlardan bile bahsetmeyi keser. Zor, bol, sıcak içecek, ısınma sıkıştırır. Inhalasyonları yapmadan önce, bir doktora danışmaya değer, akrabalarınız veya arkadaşlarınız tarafından önerilen ilacı kendi başınıza kullanmayın.

İlaç tedavisi, hastalığın seyrinin tipine, şiddetine bağlı olarak reçete edilir. Temel olarak, antibakteriyel, antimikotik ve vitamin tedavisi, muclotik kullanımıdır [3].

Kronik larenjit belirtileri

Hastalık sıklıkla vokal kordların sürekli gerginliği ile ilişkili profesyonel bir aktivite olan tekrarlayan akut larenjitin bir sonucudur Bazen kronik bir form boğazda, burunda ve sinüslerde iltihaplanmaya neden olur.

Kronik larenjitin ana semptomları akut formdakiyle aynıdır, ancak burada ana belirleyici faktör hastalığın seyrinin süresidir. 14 gün sonra hastalık belirtileri ortadan kalkmazsa, doktorların teşhis etmesi daha olasıdır. kronik larenjit.

Bazı şiddetli vakalarda medikal tedavi yeterli değildir, bazen cerrahi müdahale gereklidir [3].

Göründüğü kadar basit olan hastalık, vücuda büyük zarar verebilme yeteneğine sahip olup, bu da çalışma kabiliyetinin azalmasına neden olur. Risk bölgesinde, profesyonel faaliyetleri konuşma, şarkı söyleme ile bağlantılı olan herkes. Kronik larenjit, larinksin ksenit ve malign tümörlerinin oluşumunu, kistlerin görünümünü, polipleri provoke edebilir. Çok ciddi bir komplikasyondur ki, lümeni daraltmakta, nefes almayı zorlaştırmakta, sıklıkla boğulmaya yol açmaktadır.

Çocuklarda en tehlikeli larenjit. Larenksin enflamatuar süreçlerinin bir sonucu olarak, sahte bir krup oluşturulabilir - podogolosovom boşluğunda inflamasyonun lokalizasyonu ile bir tür akut larenjit, burada hızlı bir şekilde enfeksiyona tepki veren gevşek bir lif bulunur. Yüksek riskli grup, bir ile sekiz yaş arasındaki çocuktur [6].

Hastalık ilk başta soğuk algınlığına benziyor. Gün boyunca çocuk oldukça normal hissediyor. Alevlenme geceleri ortaya çıkar, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • boğulma saldırıları;
 • terleme;
 • havlayan öksürük;
 • nefes darlığı;
 • cildin siyanoz (mavi).

Glottisin daralması nefes almayı büyük ölçüde engeller. Çocuğun gece terlemesi varsa, sürekli ter içinde uyanırsa, yoğun ve gürültülü bir şekilde nefes alırsa, hemen hastaneye yatırılması gerekir.

Çocuklarda larenjit, akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kendini gösterir. Eğer ebeveynler çocuğun sesin tonunu değiştirdiğini fark ederse, nefes almakta zorluk çekiyordu, hemen otorinolaryngolog ile iletişime geçmelisin. Çocuklarda larenjit belirtileri diğer KBB patolojilerine çok benzer (papillomatozis, larinksin yabancı vücudu, konjenital anomaliler). Bu nedenle, sadece bir doktor, laringoskopi gerçekleştirerek, görsel inceleme ile hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilir [3].

Larenjitin profilaksisi

En etkili yöntemler kademeli sertleşir, sigara içmekten ve alkolden uzak durur. Ayrıca doktorlar şunları önermektedir:

 • Baharatlı, baharatlı yiyecek kullanımını en aza indirir;
 • Şiddetli bir larenjitden şüpheleniyorsanız, kronik bir forma geçişi önlemek için hastaneye gitmelisiniz;
 • Gastroözofageal reflü hastalığının, alt, üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarının zamanında tedavisi.

Larenjit çocuklarda çoğunlukla soğuk algınlığına karşı gelişir, bu nedenle bağışıklığı güçlendirmek için önlemler almak önemlidir. Temiz, nemli hava, yaşam alanlarının düzenli temizliği, hastalıkların etkenleri için zararlıdır.

Bilimsel araştırmalarda hastalık

En son bilimsel gelişmeler sayesinde, konuşma mesleklerinin hastaları biliyor, Sesi hızlı bir şekilde nasıl geri yüklerim?. Deneysel olarak doğrulanmış çalışmalar, spesifik bir bakteriyofaj, fonopedik jimnastik, yaka bölgesi ve gırtlak bölgesinin donanım titreşiminin kombine etkisinin etkinliğini kanıtlamaktadır. En kısa sürede bu teknoloji, kalitatif olarak ses kalitesinin yeniden sağlanmasına izin verir, alevlenmelerin sıklığını azaltır [5].

Larenjitli Faydalı Ürünler

Larenjitin her türünün başarılı tedavisi sadece ilaç almakla kalmaz, aynı zamanda özel bir diyete bağlı kalmaya da bağlıdır. Çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerin kontrendike olduğunu hatırlamak önemlidir. Baharat, baharat ve baharatları kullanamazsınız.

İltihaplı mukus larenksine mekanik travmayı önlemek için ılık sıvı veya öğütülmüş yiyecekler almanız önerilir. İlk derslerin hazırlanması için tavuk suyu kullanmak daha iyidir. Bütün sebzeler püreler olarak kullanılmalıdır.

Çok yararlı jöle, ballı çay. Bol miktarda içecek, hastalığın seyrini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bitkisel yağların faydalı etkisi, mukozayı sarar. Buruna gömülebilir veya boğazla yağlanabilirler.

Hastalık genellikle soğuk algınlığına neden olduğundan, bağışıklığa dikkat etmeli ve vücudu meyve suları (meyve püresi şeklinde) için ideal olan vitaminler ile doyurmalısınız.

Eğer larenjit gastrointestinal sistemdeki problemlere bağlı olarak gelişirse, alt özofageal sfinkteri rahatlatan herşeyi hariç tutmanız gerekir. Yanlış çalışması nedeniyle larinkse giren mide suyunun mukoza zarını yaratarak kalıcı inflamasyona yol açmasıdır.

Gastroözofageal reflü hastalığının neden olduğu larenjit ile aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 • sık sık yiyin, ama küçük porsiyonlarda;
 • püresi, makarna sadece su üzerinde pişirmek;
 • sebze eziyet, eziyet;
 • et ve kümes hayvanları az yağlı çeşitleri seçer;
 • Artan asitlik, keskin peynirler süt ürünleri hariç;
 • tedavi sırasında unutun ve çikolata, fındık, helvadan sonra sınırlayın;
 • alkol, kahve, karbonatlı su yasaklanmıştır;
 • ekşi meyveler, meyveler.

Bunların aşina olmak için sadece genel öneriler olduğunu anlamak önemlidir. Her vaka bir doktor bireysel diyetinin atanmasını gerektirir [1].

Larenjit için geleneksel ilaç

Larenjitin evde etkili bir şekilde tedavi edilmesi sadece preparasyonun değil, bitkisel kaynatmaların kullanılmasıdır. İnhalasyon ayrıca hastalığın iyileştirilmesinde etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Hastalık çoğunlukla soğuk algınlığına karşı ortaya çıktığından, larenjitin halk ilaçlarıyla tedavisi oldukça farklıdır.

Ballı, havuçlu çok etkili bir kombinasyon: süt:

 • Havuç suyu, bal, aynı oranlarda karıştırın. Bir yemek kaşığı günde 4-5 kez kullanmak için olumlu bir etki alımı için;
 • Havuçları rendeleyin, sütü hazırlayıncaya kadar pişirin ve günde üç kez alın. Doz, yarısından bir cama değişir;
 • yarım litre sütte 100 gram havuç pişirin, et suyunu boşaltın, boğazlarını durulayın ve küçük yudumları da yiyebilirsiniz.

Dört ay boyunca günde dört kez taze patates suyu ile boğazın düzenli olarak durulanması yararlıdır. Pancar da uygundur. Ovalanmalı, s bir bardak meyve suyu sıkılmalıdır, içinde bir çorba kaşığı sirke ekleyin. Günde 5-6 kez geçirmek için durulayın.

Ses kısıklığını tedavi etmek için aşağıdaki öneriler etkilidir:

 • Bal ile aynı oranda karıştırılmış taze yaprakları muzdan 20 dakika kaynatın, bir çorba kaşığı günde 2 ya da 3 kez yemek;
 • Beyaz şekerle öğütülmüş 2 çiğ sarısı, tereyağ ile karıştırılır. Yemekler arasında bir karışım yapın;
 • tavaya bir bardak su dökün, 2 çorba kaşığı kuru beyaz üzüm ekleyin, suyu pişirin, bir çorba kaşığı meyve suyu ekleyin. Camın üçte biri için günde üç kez ısıtılıp içilmesi için hazır ilaç. Kontrendikasyon yoksa, tada bal ekleyin;
 • Larenjit ile birlikte, ayçiçeği de yardımcı olacaktır. Çok ince kıyılmış yapraklar gibi, bir çay kaşığı tohum almanız gerekir, karışımı 1.5 litre kaynatın, bir litre su ile dökün. Daha fazla fayda sağlamak için bal ekleyebilirsiniz, ancak sadece et suyu soğuyunca. Giriş için doz günde üç kez 30 damladır.

Aşağıdaki tarifler çok etkili, ancak kontrendikedir gastroözofageal reflü hastalığı olan, sarımsak, soğan içerdikleri için:

 • 5-6 diş sarımsak, poğata bir bardak süt ekleyin ve her şeyi kaynatın. Soğuduktan, süzülmeden, bir çorba kaşığı üzerinde içtikten sonra, alım sıklığı keyfi;
 • gargara yapmak için, 3 çay kaşığı soğan kabuğu ve 1/2 litre sudan oluşan bir kaynatma gelecektir, 4 saat demleyelim, daha sonra gerinme ve günde birkaç kez kullanacaksınız;
 • Orta ampulü kesin, iki çay kaşığı şekerle doldurun, ¾ su bardağı dökün. Karışım kalınlaşana kadar kaynatılır, soğan ise yumuşak hale gelmelidir. Aynı miktarda bal ekleyin. Yemeklerden 30 dakika önce yemek kaşığı günde 3-4 kez içilir.

Kronik larenjit için bitkisel toplama, hasta kişinin durumunu büyük ölçüde kolaylaştırır. Kompozisyon: At kuyruğu - 10 gr, anne Coltsfoot yaprak - 10 g, çiçek alıç - su dökmek için bir cam kaba 3 ve kaşığı toplama kaşık dökün - 5 g, bitki salvia - 5 g, yüksek elecampane kökü. 5 dakika kaynatın. Ardından günde 3-4 kez ısrar etmek ve içmek için bir saat. Dozaj bireyseldir, çözünebilir bir kaşıktan yarım bir bardağa kadar değişir.

Bir başka toplama: kekik ve ceviz yaprakları ve siyah frenk üzümü, 10 g Tablo kaşığı hindiba 3, kaynar bir bardak su dökün tercihen bir termos içinde, 8-10 saat aşılamak. 1/2 bardak günde 8 kez yiyin.

Özellikle şarkıcılar arasında ses kısıklığı, çok fazla sarımsak yerseniz, buğulandığında hızlıca ortadan kaybolur.

"Ses bittiyse, hızlı bir şekilde nasıl kurtarılır?"- Böyle bir soru genellikle konuşma mesleklerinde insanlar ortaya çıkar. İlaç tedavisinin yanı sıra, okaliptüs, nane, kekik ve şifalı bitkilerin uçucu yağlarını kullanan çeşitli inhalasyonlar, etkiyi hızlandırmak için kullanılır:

 • 5 gram papatya çiçeği, 10 gram lavanta, bir tencereye dökün. Bir bardak kaynamış su ile bir karışım karışımı dökün, bir saat ısrar edin. Lavanta yerine 5 g çam tomurcuğu kullanabilirsiniz.
 • Menekşe tri-renk 5 g, üçlü şerit 3 g kaynar su bir bardak dökün ve kullanımdan önce süzün, bir saat ısrar ediyor.

Aşağıdaki tarifler sadece inhalasyon için değil, durulama için de kullanılır:

 • Bir kasede, bir bardak kaynar su ile doldurulmuş 40 g kızılağaç apikali ısrar ederken, öte yandan, aynı miktarda sıvı içinde 10 g at kuzuk kökü kaynatın. Soğuduktan sonra, her şeyi karıştırın ve boşaltın;
 • 10 gram adaçayı yaprakları ile bir kapta bir bardak kaynar su dökün ve 5 g St. John's wort ile bir kapta ısrar edin. Aynı hacim suya 5 gram kaliks kabuğunu ekleyin, kaynatın. Son ilacı hazırlamak için, et suyu ve infüzyon karıştırılır [4].

Larenjitli tehlikeli ve zararlı ürünler

Doğru terapi, hastalığın tedavisine entegre bir yaklaşım anlamına gelir, sadece tıbbi tedavi ile yapılması imkansızdır. Belli bir diyetin takip edilmesi önemlidir. Larenjit ile kullanmak kesinlikle yasaktır:

 • tüm alkollü içecekler;
 • karbonatlı su;
 • tohumlar, fındık;
 • sarımsak, biber, hardal, soğan, horseradish;
 • baharatlar, baharatlar, baharatlar.

Gıda sıvı veya rendelenmiş, çok sıcak ve soğuk olmamalıdır. Kızartılmış yağlı yemekleri dışarıda bırakmak ve bir çift için et ve balık pişirmek tavsiye edilir.

 1. Diyetetik. 4. baskı / A. Yu. Baranovsky - SPb.: Peter, 2012. - 1024 s.
 2. Ovchinnikov Yu.M., Gamov V.P. Burun hastalıkları, farinks, larinks ve kulak: Ders Kitabı. - M.: Tıp, 2003. 320 pp.: Proc. Literatür. öğrenciler için tatlım. üniversiteler).
 3. Palchun VT, Magomedov MM, Luchikhin LA Kulak Burun Boğaz: Bir ders kitabı. - 2. baskı, Rev. ve ek. - M.: GEOTAR-Medya, 2011. - 656 s. : hasta.
 4. Travnik: halk hekimliği altın reçeteleri / Comp. A. Markov. - M: Eksmo; Forum, 2007 - 928 s.
 5. Cyberlion, kaynak
 6. Vikipedi, makale "Laryngitis".

Önceden yazılı rızamız olmaksızın herhangi bir materyalin kullanılması yasaktır.

Herhangi bir reçete, tavsiye ya da diyetin uygulanmasından sorumlu olmak, verilen bilgilerin kişisel olarak size zarar vermeyeceğini ve size zarar vermeyeceğini garanti etmemektedir. Makul olun ve her zaman uygun doktora danışın!

Larenjitin hızlı ve etkili tedavisi

Terapinin ilkeleri ve aşamaları

larenjit Çünkü - bunun sonucunda öksürük, boğazda glotis ve rahatsızlık daralması ile inflamasyon ve larinks mukoza zarının şişmesi, tedavi iltihabı ortadan kaldırarak veya tezahürleri eşlik hedefleniyor. Larinjit ilaçlarının tedavisi çeşitli yaklaşımlara dayanmaktadır:

 • etiyotropik: hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması (enfeksiyonlar, alerjenler, larenjit durumunda kimyasal ajanlar - antibiyotikler, antiviral);
 • patogenetik: hastalığın gelişim mekanizmalarına etkisi (antihistaminler, immünomodülatörler, ekspektoranlar);
 • semptomatik: hastalığın semptomlarının giderilmesi (antitusif, yumuşatma pastilleri).
 1. Farmakolojik olmayan yöntemler
  Bir kaç gün sesli geri kalanını (imkansız sessiz fısıltı), olumlu bir mikro (nem% 60-70, sıcaklık 23 ila 25 santigrat derece), polupostelny modunu temiz hava: larenjitli yetişkin ve çocuklar için elverişli koşullar yaratmak için gereklidir. Diyete, ekşi süt ve sebze ürünleri, haşlanmış et hakimdir. Baharat, kafein, yağlı ve kızarmış, gazlı içecekler hariçtir. Yeterince ılık alkalin içeceği - ballı süt, yine de maden suyu içmeniz gerekir. Larenjitin evde böyle bir tedavisi hastaya gerekli fiziksel ve psikolojik rahatlığı sağlar.
 1. Yerel tedavi
  adaçayı ve bal Laryngitis mükemmel yumuşatıcı etki pastilleri, böyle Strepsils Dr. anne, Septolete, homeopati Gomeovoks olarak şekerler. Durulayın ve (Heksetidin, benzidamin, povidon iyot) ve larenjit farenjit veya bademcik iltihabı eşlik yararlı otlar kaynatma, laringeal popadayut.Otdelno ilaçlarla beri antiseptik ile sulama esansiyel yağlar ve antibiyotik Bioparox ile yerel sprey kayda değer değildir: ince sprey ve dağıtıcı cihaz akım üretebilir burun, ağız ve boğazda madde. larenjit tedavisi günde hızlı bir rahatlama getiriyor, ancak Bioparox 2.5 yaşın altındaki alerji ve çocuklu kişilerde kontrendikedir dört kez sprey.

  atrofi ve mukoza etkisinin kuruluk boğazın arkasına burundan sıcak yağın damlatma sahip olduğunda: burundan gömülmüş hafifçe kalkık kafa ile petrol yirmi ya da otuz damla prosedür iyi tıkanıklığı önlemek için sabah yapılır.

 1. soluk alma
  Bu koruyucu refleks olarak öksürük neden sadece buhar ya da ince bir toz, katı ve sıvı tahriş etmez, böylece larinks zengin, innerve edilir. Bu nedenle, inhalasyon larenjitin yadsınamaz avantajlara sahiptir: (olup, ayrıca sıcak buhar (otlar decoctions uçucu bitki yağları arasında mentol, ardıç, çam) olabilir slizistuyu.Ingalyatsii gırtlak nemlendirmek, dozu ve diğer organları etkileyemez, doğrudan doğruya mukozaya soğuk ilaç teslim uçucu yağlar), kuru (sıcak tuzu) ve nebulize. Cihaz solunum yolu girer küçük aerosol haline ilaç döner, çünkü ikinci yöntem, en umut vericidir. nebulizatör basit cihaz "düzgün" nefes alamaz minik çocuğun bile teneffüs yapmanızı sağlar. Detay larenjitin tedavi, ayrı bir makalede tarif edilmiştir.

  Inhalasyon kuralları:

 • İşlem, yemekten bir buçuk saat önce veya sonra yapılmalıdır;
 • En uygun prosedür sayısı günde üç ila altı ila sekiz arasındadır;
 • Soluma süresi beş ila on dakikadır;
 • Buhar inhalasyonları için sıcak fakat kaynamayan su alınır;
 • Uçucu yağlar, soğan ve sarımsak cildi yakabilir ve alerjiye neden olabilir;
 • Solunması ile rahatlayın, ağızdan nefes alın, nefes verin; burun;
 • Soluma ve rahatsızlık ile inhalasyon acilen kesilmelidir.
 1. Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar
  Sadece, ancak gösterilmemiştir antibiyotikler farenjit, bademcik iltihabı, sinüzit yokluğunda, bakterilerin neden olduğu her beşinci larenjitin durumunda. Antiviral tedavinin olmayan başarısına en az iki veya üç gün boyunca düşük dereceli ateş, veya hastalık beşinci gününde - Kriter antibiyotik tedavisine başlamadan. Hastalığın ilk günlerinde kullanılan klavulanik yalnız veya kislotoy.Protivovirusnye ilaçlar (Arbidol, Anaferon, Kagocel, Oscillococcinum, Ingavirin) ile azitromisin, amoksisilin kullanın etkisi sonradan onlar sağlıklı vücut bu hafta virüsünün kurtulacaksınız yok. larenjitin bu patojenik tedavi - kullanılan bağışıklık kusuru, bağışıklık durumunda.
 1. immünomodülatörler
  Özellikle çocuklarda sık solunum yolu enfeksiyonları ile çeşitli immünomodülatörler kullanılır:
 • Sebze: ekinezya;
 • Bakteriyel lisatları: yerel (Imudon yuvarlak yassı haplar, Lizobakt aerosol ICR-19) ve solunum yolu enfeksiyonları en sık patojenler için bağışıklık oluşturmak için tablet (Bronhomunal, Likopid, Ribomunil);
 • İnterferonlar ve indükleyiciler: tilorona, Immunoriks, Anaferon, Tsikloferon.V İdeal immünomodülatörler immunogram analiz sonra doktor immünolog (hücre ve serum bağışıklık mahsus bir "harita") öngörülmüş.
 1. antihistaminikler
  40 virüsler ve allerjenlerin neden olduğu mukozal tepkinin vakaların% Ancak özel tahrik faktörler (toz, saç, ev kimyasalları maddeleri alerjen) ve alıcı antihistaminler alerjik larenjitin sorunu çözer. Suprastin, günde bir kez Tavegil® ve Fenistil çocuklar, loratadin ve setirizinle izin, ve daha yeni ilaçlar uyku hali vermeyin ve alınan.
 1. öksürük
  Öksürük koruyucu refleks, mukoza larenksinin iltihaplanması ile tehdit edici faktörler olmaksızın meydana gelir ve sadece patolojik süreci destekler. bir balgam olduğunda atrofik ve akıntılı larenjitin olarak, soğuk preparatlar alınabilir: merkezi etkisine (butamirata, kodein) ve çevresel (prenoxdiazine). Butamirata gebeliğin ikinci üç aylık 2 aydan çocuklarda güvenli, kodein sadece retseptu.Protivokashlevye varlıkları artık yedi veya on gün daha ve kesinlikle balgam varlığında kontrendikedir vardır yayınlandı!
 1. glukokortikoidler
  İnhale steroid hormonları (Pulmicort), mukoza larenksinin şişmesini ve iltihaplanmasını rahatlatır, nefes almayı kolaylaştırır ve öksürüğü ortadan kaldırır. Uzun süreli kullanım bile güvenlidir, Pulmicort'a yarım yıllık, hamile ve emziren kadınlarda izin verilir. Hormonlar larinksin boğulma ile boğulmasını önler - yanlış groats.
 1. söktürücüler
  Ambroksol, karbotsistein, hatmi, muz, sarmaşık, meyankökü: larenjit üçüncü veya dördüncü gününde görünen kalın mukus, iyi balgam incelme ve ürünler söndürme yardımcı olduğunda. Maksimum etki için, yeterli bir içkiye ihtiyacınız var! İlk iki ilaç bir nebülizatör ile kullanılabilir.

Halk yöntemleri

Bir hastada evde larinjit tedavisi varsa, doktorun ayarlaması sadece yardımcı olabilir. Bazı teknikleri - haşlanmış patates üzerinde buhar, uçucu yağlar, süt ve bal teneffüs nefes - alerji ve kötüleşen duruma yol açabilir. Aşırı yöntemlerde - gazyağı ile gargara - hayır demeye gerek yok!

Larenjit ile neler yapılmaz?

Ses tellerinin aşırı yüklenmesini önlemek için, konuşup fısıldama, sigara içmemeli ve alkol tüketmemelidir. Madden gırtlak alkol durulama ve spreyler (proposol, Strepsils Plus), pişmemiş soğan ve sarımsak, zencefil, sıvı iyot. Boğazın yumuşatılması ümidinde kullanılan keskin ve sıcak yiyecekler de ters etkilere yol açar. Sıcak buhar inhalasyonları, akut larenjit ile ödem ve ödemeyi artırır.

Larenjit ile İçme

larenjit - sternumun arkasında basınç hissi - sesli kısık hale geldiği bir akut veya kronik laringeal hastalığı kuru, kuru öksürük, bazı vardır vardır.

Çoğunlukla larenjit, influenza veya parainfluenza virüsünün bir enfeksiyondur. Larinksin mukoza zarına "saldıran" ve buralarda çarparak iltihaba neden olan bu virüslerdir. Larenjit tedavisi için sadece kıl çıkarmak değil, aynı zamanda viral bir enfeksiyon belirtilerini durdurmak için önemlidir.

Larenjit tedavisi için araçlar

Larenjit ile
Her şeyden önce, sıcak ayak banyoları yapmaya başlamak zorundasınız. Her akşam hastaya sıcak suyla bir lavabo getir, böylece bacaklarını uçurabilsin. İsterseniz, orada biraz kuru hardal ekleyebilirsiniz. Daha da etkili olacak. Ayaklarınızı bu banyoda 15 dakika ısıtmalı, birkaç kez sıcak su dökmelisiniz, böylece soğumayacaktır. Geceleri, kesinlikle boğazınızı sıkıştırmalısınız. Çok yardımcı olur. Ama nüanslar var. Hasta evde ise, yatak dinlenmesini gözlemlerse, votka ya da alkol kullanarak ısınan kompresler yapabilir. Ve eğer hasta sokağa çıkacaksa, o zaman yapın. Bir parça kuru, saf yünlü kumaş alın, bir parça çamaşır sabunuyla rendeleyin ve boğazınıza takın. Bir eşarp bağla, ve sabah kaldır, ama aynı boğaz tüm sıcak bir eşarp bağla.
Şey, çok önemli bir araç. Larenjit ile, boğazı iyot ve gliserin karışımı ile yağlamak çok yararlıdır. Bu maddelerin ikisi de eczanede satılmaktadır. Onları eşit oranlarda karıştırın. Şimdi çubuğu bir kalemin büyüklüğüne götürün, üzerine pamuk alıp iyice bağlayın, çünkü pamuk yünü dışarı çıkabilir ve hasta daha sonra boğulur. Pamuk yününü karışıma batırın ve boğazı derinleştirin. Bunu günde üç kez yapın. Hasta bu tür prosedürlerden çok daha kolaydır ve hastalık düzelir.

Larenjit ile durulama

Larenjit tedavisi için, fitoterapi yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, tıbbi bitkilerin aşağıdaki infüzyonları ve soğurmaları gargaralamak için tasarlanmıştır. Papatya, calendula çiçekleri ve muz yaprakları eşit sayıda çiçek alın. Tüm hammaddeler öğütülmüş, karıştırılmış ve 1 çorba kaşığıdır. Kaşık karışımı 1 su bardağı kaynar su dökün, 2 saat bekletin ve süzün. Günde en az 6 kez sıcak bir infüzyon ile gargara. İkinci durulama infüzyonu 3 parça adaçayı yaprağı, 3 parça gergedan rizomu, 3 kısım meşe kabuğu ve 1 parça rezene meyvesi ile hazırlanır. Hammadde iyice ezilmiş, karıştırılmış, daha sonra 1 çay kaşığı karışım 1 bardak suya oda sıcaklığında dökülmeli, 5 saat ısıtılmalı, 10 dakika kaynatılmalı ve süzülmelidir. Sıcak giysiler içinde gargara.

Ses kısıklığı gelen Çin tıbbı Tarifler

Ses kısıklığının tedavisi veya kısmi kaybı.
60 g fıstık (kabuğu ile) alın ve kaynar su dökün. 30 dakika pişirin, ardından tavada hafifçe kızartın ve hafifçe kızartın. Kabuğuyla yemeklerden önce günde bir kez yiyin.
500 gram taze domuz derisini alın ve bir tencereye su dökün, ateşe koyun ve kaynatılıncaya kadar pişirin. Yemeklerden önce biraz, üç öğün var. Kurs - 20 gün.

Ses tellerine iyi bakın

Larenksin içinde özel kıvrımlar vardır ve bunların her birinde ses telleri vardır. Orada sesimiz doğuyor. İşte bu yüzden, boğaz hastalandığında, konuşmak zorlaşır.
Bir geri bildirim de vardır: sadece bağları aşırı zorlamak gerekir, çünkü o zaman ve o zaman acı tüm boğaza yayılır.
Eğer bağlarınız tedaviye ihtiyaç duyuyorsa (aşırı ve devamlılık, yırtık ses, nodüller gibi) profesyonel şarkıcıların kullandığı tarifleri deneyin.

 • 1 çay kaşığı. Bal bir bardak ılık sütte erir ve yemekten bir saat önce küçük yudumlarda içilir. Günde üç kez tekrarlayın, ama dışarı çıkmadan önce ballı süt içmeyin.
 • Bağların sağlığı için 2 çay kaşığı karıştırın. ayçiçek yağı, bir tutam kurutulmuş zencefil ve 2 yemek kaşığı. l. kurutulmuş ahududu. Karışımı 2 bardak kaynar su ile bir termos içine dökün ve 10 saat bekletin. Sonra infüzyonu infüze edin ve yemekten önce günde 2-3 kez birkaç yudum alın.
 • Boğaz iltihaplı ise, ses telleri 1 çorba kaşığı korumak için. l. keten tohumu veya anason bir bardak kaynamış su dökün ve 5 dakika kaynatın. Sonra suyu boşaltın ve 2 yemek kaşığı ekleyin. l. konyak. 2 çorba kaşığı alın. l. gün boyunca her 30 dakikada bir.

Larenjitli Ahududu

Kronik larinjit - bu hastalık çok tedavi edilir. Larenjit ile iyi çalışan bir çare ahudududur. Ahududu yaprakları ve saplarına ihtiyacınız olacak. Bu çok kullanışlı bir bitkidir. Ahududu neredeyse yere kesmek için tavsiye edilir. Bu saplar atılmadı, ama kurutuldu. Daha sonra topraklanırlar ve keten torbalara dökülürler. İlaç hazır kabul edilebilir. Larenjit, soğuk veya diğer soğuk algınlığı ile kullanılabilir. Boğazın iyileşmesine, sesin döndürülmesine, balgam söktürücü ve terletici bir rol oynamasına yardımcı olur. Dik kaynar su yaprakları ile sapları bir avuç demleyin ve yaklaşık bir saat boyunca demlemek için izin verin. Yarım bardak günde 3 kez alın. Ve son kez gece eminim.

Sesi hızlı bir şekilde nasıl geri yüklerim?

Sesini yeniden oluşturmaya yardımcı olan etkili araçlar

Anason tohumlarının etkili kaynatma. Bir tencerenin içine 1/2 bardak tohum dökün, 1 bardak su dökün, 15 dakika pişirin ve süzün. Et suyu biraz soğuduğunda, bir bardak bal ve 1 çorba kaşığı bir çeyrek ekleyin. l. konyak. 7 çorba kaşığı alın. l. her yarım saatte.
Sesi ve özel jimnastiği geri döndürmeye yardımcı olur. Başınızı eğin (çene - göğü) ve dudaklarınızı açmadan “m” sesini çekin. Dudaklarınızla titreşimi hissedin. Daha sonra başını sola, sağa ve sola eğerek aynı şeyi yapın. Bundan sonra, sesi "moo" olarak değiştirin ve her şeyi tekrarlayın.

Sağlıklı Ses Tarifler

Boğazda ses kısıklığı ile:
• 0,5 fincan maden suyu "Borjomi", 0,5 fincan süt karışımlı ve ısıtılmış. 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı konyak ve 1 tatlı kaşığı tereyağı ekleyin. Sıcak içecek
• Bir limona yarım limon sıkın, bir çorba kaşığı bal ekleyin, ağzınıza tutun ve yutun. Sesi kaydetmek için: soğukta konuşun, soğukta hızla çalıştırın. Tehlikeli bir hipotermi için, sıcak havalarda aşırı dondurma, taslaklar, rüzgar kullanın.

Sesi eski haline getirmek ve güçlendirmek için harika bir yol.

Larenjit için bir ilaç hazırlayın. 1/2 bardak anason çekirdeği alın, 2 bardak su dökün, 15 dakika kaynatın. Daha sonra soğutulmuş et suyuna çeyrek fincan bal ekleyin ve tekrar ateşe koyun ve kaynatın. Isıdan çıkarın, et suyu 1 yemek kaşığı içine dökün. l. konyak veya votka. 1 çorba kaşığı alın. l. her yarım saatte. Bu halk ilaçları günün sesini geri yükleyebilir. Ama zor durumlar var, ve sonra tedavi bir gün değil, bütün bir hafta sürebilir.

Horseradish sesi yeniden kuracak

Bir ses kaybı ile, bir fındık büyüklüğünde bir parça kesilir, 1/3 su bardağı kaynar su dökün, 20 dakika ısrar edin. 2 çay kaşığı şeker ekleyin, karıştırın ve küçük yudumlarla bir gün içirin.

Ses kısıklığı, kronik larenjitde ses kaybı

Bir efsaneye göre, büyük şarkıcı Caruso, boğazını kızdırmak için, her sabah onu buzlu şampanyayla yıkadı ve asla ses kaybından şikayet etmedi. Bu da gösteriyor ki (yerel ve genel ikisi) düzenli sertleşme işlemleri herhangi boğaz ağrısı veya larenjit ve farenjit bizim boğaz pek korkar. Eğer sabahları sürekli ve akşamları giderek 5-6 ay sonra, çözeltinin sıcaklığını düşürür otlar infüzyonu ve decoctions gargara Eğer korkusuzca bile kışın dondurma yemek ve soğuk içecekler içmek mümkün olacak.
Alevlenme döneminde
Hastalandığınızda sertleşmenin imkansız olduğu açıktır. Bu dönemde, hastalıkların alevlenme iyice, inflamasyonu azaltmak, boğaz enfeksiyonu tedavisinde vücudun savunmasını güçlendirmek gerekir. Burada sadece otlar ve ilaç içmeyi değil, aynı zamanda mukoza zarını tahriş etmemek için, yani, alkol içmeyin sigara içmeyin, baharatlı gıda unutmak için gereklidir, Boğazınızın iyileşmesine yardımcı olun.
İçme, durulama ve inhalasyon için şifalı bitki özleri ve tuzları kullanılır. Yiyecekler ılık bir biçimde tüketilmelidir. Havuçlardan iyi ısıtılmış meyve suları, kırmızı geyik meyveleri, chokeberry, siyah frenk üzümü. Gün boyunca küçük yudumlarda birkaç çorba kaşığı alınır. Yeşil Eczacılıkta satılan bu tür tedavi edici fitoterapötik ajanların kullanılmasını öneririm:
• anne ve üvey anne bırakır - 3 parça, söğüt-bitkinin yaprakları, sığırkuyruğu çiçekleri skiptrovidnogo, beyaz huş yaprakları, papatya çiçekleri ve orman ebegümeci (veya hatmi) - 2 parçalar. 1 çorba kaşığı. Karışımı kaşıktan 300 ml kaynar su dökün ve 2 saat boyunca ısıda ısıtın, süzün. Hazır infüzyonda, bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. 2-3 çorba kaşığı için içecek infüzyon. yemeklerden sonra günde 4-5 kez kaşık.
• siyah frenk üzümü yaprakları, ciğerotu ilaç ve ilaç repeynichka - 3 kısım - 2 parçaları, meyveler (tohumlar) rezene, adaçayı ilaç kereste ve ahududu bırakır. 2 yemek kaşığı. kaşık toplama 0.5 litre kaynar su dökün, 1 saat boyunca sıcak bir yerde ısrar, filtre. İnfüzyon, yemekten sonraki gün boyunca küçük sipslerde içilir.
• Kalın yapraklı vesolitik, şifalı şifalı otlar ve keten tohumu çiçeklerinin her biri 2 parça olup, okaliptüs yaprağı ve şifalı ot çimi her biri 1 birimdir. Infüzyon 1 çorba kaşığı hazırlanması için. toplama kaşığı kaynar su 300 ml dökün, 1 saat boyunca ısı ısrar, filtre. Yemek yedikten sonra gün içinde küçük yudumlarda içiyorlar. Bir boğaz gargarası için Gündüz boyunca art arda et suyu ve et suyu ile boğaz yıkayın. Her durulamadan sonra, bademciklerdeki boğazın masajı ve iyi öksürük için 5-7 dakika için yararlıdır.
• Söğüt kabuğu beyaz - 3 kısım, kanamanın kökleri - 2 parça, dik sedirin kökleri ve bataklığın aurası - her biri. 1 çorba kaşığı. Karışımı dökün 2 bardak sıcak su dökün, kaynamaya getirin ve 20 dakika kısık ateşte pişirin, yarım saat serinleyin, süzün. Ortaya çıkan et suyu, yemeklerden 4-5 kez gargara (sıcak bir biçimde) için kullanılır.
• Altay kökleri - 3 parça, St. John's wort, kekik, böğürtlen yaprakları, civanperçemi çiçekleri - her biri 2 parça. 1 çorba kaşığı infüzyon hazırlayın. 300 ml kaynar su için kaşık toplama, 2 saat boyunca ısıta ısrar, filtre. Hazırlanan 1 infüzyona 1 bardak hazır infüzyon eklenir. calendula ilaç tentür kaşığı.
• Çiçekler ebegümeci ormanı (hatmi) - 3 parça, kekik çiçekleri, çiçek veya Ivan-çay yaprakları - 2 parça, rezene eczane - 1 kısım (toz haline getirilmiş).
Hazırlık ve kullanım önceki tarifi benzer.
Buhar davranır
Larenjit ile iyi bir yumuşatıcı ve anti-inflamatuar etki, ses kısıklığı buhar inhalasyonları ile verilir. Onları rahat böyle kekik, civanperçemi, çördük officinalis, catnip, fesleğen, kafur, okaliptüs, yaz savoury, kozalaklar gibi bitkilerle kozmetik inhaler tipi "Daisy" kullanmak için.

Bir ses oturduysa, sıcak süt yardımcı olacaktır

Bazen üşüdüğünüzde üşüdünüz. Yakın gelecekte (2 gün) vokal akorları geri yüklemek için, aşağıdakileri deneyin. 1 çorba kaşığı. Süt 2 çay kaşığı koydu. Bal ve bir parça tereyağı, mikrodalga fırına koyun. Her mikrodalga fırının farklı gücü vardır, bu yüzden tereyağı tamamen eridikten sonra süt almanız gerekir. Bir kaşıkla karıştırın ve küçük yudumlarda içirin. Günde birkaç kez içmelisin.

Sesli akorlar için "İlk yardım"

- Ses telleri iltihabı ile, aşağıdakiler çok etkilidir: 2 yemek kaşığı ısırgan yaprakları ve 1 çorba kaşığı. sapları ve şakayık çiçekleri 0.5 litre kaynar su dökülür ve bir buçuk saat ısrar eder. Sıcak bir infüzyon, bir bacak, ama sık sık Gargara.
- Bir bardak havuç suyu hazırlayın, birkaç kaşık balla karıştırın. Günde 1 çorba kaşığı 4-5 kez alın.
- Çok fazla rendelenmiş havuç yiyebilirsiniz.
- Bir bardak sıcak sütte biraz bal ekleyin ve küçük yudumlarda içirin.
- Yavaşça sıcak pişmiş bir elma yiyin.
- Ses kısıklığına karşı özel bir çay hazırlayın. 1 çorba kaşığı dökün. çiçekleri althea camı kaynar su, biraz bal ekleyin ve küçük yudumlarda iç. Bir saat sonra tekrarla. -100 gr havuç, 0,5 litre sütte kaynatılır. Süzme, süt iç ve onları bir boğazla durulayın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Burunda damla ve spreyleri şifa: en iyi gözden geçirme

Burun akıntısının tedaviye ihtiyaç duymadığına dair bir görüş vardır, çünkü "tedavide soğuk 7 gün boyunca ve bir hafta tedavi olmaksızın geçer." Fakat soğuk algınlığı her zaman zararsız değildir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu ve operasyondan sonraki sonuçlar nelerdir?

Ameliyat sonrası iyileşmeBademcikler çıkarıldıktan sonra belli bir süre almalıdır - iyileşme süresi yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer.