Loading

Bademcik iltihabı nedenleri

İnsan vücudunda vücudun koruyucu işlevi iyi yerine getirmesine izin veren birkaç sistem vardır. İnsan bağışıklık sistemi için çok önemli bir alan tam olarak bademciklerdir, çünkü havadan dışarı çıkan elementleri filtrelemenize ve zararlı virüsleri, bakterileri, enfeksiyonları etkisiz hale getirmenize izin verir. Bademciklere ek olarak, bağışıklıktan sorumlu olan diğer birçok sistem vardır ve işlerinde arızalar meydana gelirse, bademcikler işlevleriyle baş edemez ve iltihap haline gelmez. Bademcikler veya kronik bademcik iltihabı, acil çözüm gerektiren ciddi bir problemdir.

Bademcikler neden iltihaplı

İnsan vücudunda, ikisi de herkesin görme fırsatına sahip olduğu altı bademcik var. Hacimde kızarır ve artarsa, iltihaplanma süreci gerçekleşir. İnsan vücudunun bu yapılarının olumsuz bir reaksiyonunun nedenleri ve ağrıları şu faktörlere dönüşebilir:

 • İnsan vücudunun koruyucu işlevinde genel bir azalma, vücudun güçlü bir şekilde zayıflaması,
 • Kronik, bulaşıcı süreçlerin vücutta varlığı,
 • ağız boşluğu çeşitli hastalıkları - stomatit, periodontitis, çürük,
 • Kişinin kendini ağız yoluyla nefes almaya zorlamasına neden olan burun septumunun eğriliği.

Bu problemlerin her birinin kendine özgü bir özelliği vardır ve belirli bir şekilde iltihaplanma görünümünü teşvik eder.

Bağışıklığın zayıflaması

Sonbahar ve kış aylarında, birçok vitamin, taze sebze, meyve ve çilek bir kişi için zaten erişilemez ve daha soğuk hale geldiğinde, bağışıklık sisteminin koruyucu işlevi önemli ölçüde azalır. O zaman aktif olarak, bademciklere olumsuz etki eden virüsleri ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara saldırırlar, çünkü bunlar riskli bölgedeki ilk insanlardır. Çok fazla rahatsızlık ve acı verici duyumlara neden olan iltihaplı hale gelirler.

Kronik ve bulaşıcı hastalıklar

İnsan vücudunda kronik süreçlerin ve viral enfeksiyonların varlığı, bağışıklık sisteminin verimliliğini önemli ölçüde azaltan bir faktördür. Bundan dolayı, zararlı maddeler insanlar tarafından havaya solunduğunda, bademcikler böyle bir darbeye dayanamazlar. Ek virüsler ve bakteriler, bu koruyucu sistemin yapısına derinlemesine nüfuz eder ve olumsuz etkilerine başlar, bu da iltihaplanma sürecine yol açar.

Ağız ve diş hastalıkları

Bir kişi kendi dişlerine iyi bakmazsa, içinde bakterilerin yaşadığı delikler oluşur. Ağız boşluğundaki çok sayıda bakteri, hemen hemen her zaman bademcik iltihaplanmasına neden olan bir faktördür. Ağız boşluğu ve dişler için bakım eksikliği, diş problemlerinin zamansız tedavisi, bakterilerin diğer vücut sistemlerini etkileyerek daha aktif olarak çoğalmasını sağlar.

Nazal septum eğriliği

Dış çökeltiden insan vücuduna giren hava, önce burun pasajında ​​bulunan bir koruyucu sistemden geçer ve orada süzülür. Böylece, tüm zararlı maddeler bademciklere ulaşmaz, böylece enflamatuar süreçlerden ve diğer hoş olmayan sonuçlardan kaçınır. Nazal septum kavisliyse, tüm zararlı kirliliğe sahip olan hava hemen bademciklere gelir çünkü kişi ağızdan nefes almaya çalışır. Bu reaksiyon, bademciklerin her zaman işlevleriyle başa çıkma, çift yük alma ve iltihaplanma yeteneğine sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı

İnsan vücudunda, ikisi çıplak gözle görülebilen altı bademcikler vardır. Bir yetişkinde iltihaplı hale geldiklerinde, genel durumu kötüleşir ve bunların tümü şu şekilde kendini gösterir:

 • Boğazda kuvvetli bir ağrı var ve boğaz ağrısı var.
 • yiyecek yutmak ve hatta sıcak içecekleri içmek sakıncalıdır.
 • sıcaklık yükselir ve solunum kötüleşir,
 • bademcikler büyük, kırmızı olur.

Boğazda bademcikler iltihabı ile, yetişkin bir insan anjina birkaç gün boyunca gözlenecek, sonra her şey kronik bademcik iltihabı gelişir. Bu işlem tehlikelidir çünkü vücut her zaman olumsuz hava koşullarına veya stresli durumlara maruz kalacak ve bu tür bir iltihapla her zaman tepki gösterecektir.

Daha erken, kronik bademcik iltihabı olan erişkinler, iltihaplı bademcik kaldırmak için tavsiye edildi. Şimdi bu doğanın sorunları, hastalığın diğer semptomlarını ortadan kaldırmak için antibiyotikler ve ek ilaçlar kullanılarak konservatif olarak tedavi edilir.

Bademcik iltihabı ile, bir yetişkin genellikle bir öksürük eşlik eden kalıcı bir boğaz ağrısı hissedeceksiniz. Bu durumda, öksürük ilaçları almak, özel çözümler ile gargara yapmak gerekir.

Çocuklarda bademcik iltihabı

Çocuklarda bademcik iltihabı çok yaygındır. Bunun nedeni, bir çocuğun bağışıklık sisteminin bir yetişkinden daha zayıf olmasıdır, çünkü henüz tam olarak oluşmamıştır. Çoğu zaman, doktorlar onları çocukluktan çıkarmayı tavsiye eder, çünkü bu süreç daha zor olacaktır, fakat neredeyse hiç kimse çocuğunu ek bir koruyucu mekanizmadan kurtarmak istemez.

Kronik bademcik iltihabı farklı yaşlardaki çocuklarda kesinlikle aynı ölçü ile kendini gösterir ve bu süreç şu önlemlerle karakterize edilir:

 • küçük bir hasta oldukça yüksek bir sıcaklığa sahiptir - genellikle 39 derecenin üzerinde
 • yavaş yavaş boğaz ağrısı belirtileri vardır
 • bademcikler büyük ölçüde artar, kırmızıya döner, dokunduğunda çok acı verir,
 • çocuğun katı yiyecekleri yutması, nefes alması ve hatta konuşması zorlaşır.
 • Boğaz ağrısı, bir öksürük, bir terleme eşlik edebilir.

Çocukların yanı sıra yetişkinlere, bademcik iltihabı ile antibiyotik tedavisi yapmaları önerilir. Bu tamamen problemden kurtulmak, ama sadece bu durumda. Eğer henüz kronik bir karakter kazanmamışsa. İltihap ve ağrıyı hafifletmek için çocuk genellikle gargara yapmalı, öksürük için ilaç almalı, iltihaplı bölgeyi tahriş etmeyecek yiyecekler yemeye çalışmalıdır.

Yüksek ateş ve diğer ağrılı süreçlerin eşlik etmemesi halinde bademcik iltihabı, çocuğun tamamen izole edilmesinin nedeni değildir. Anaokuluna ve okula gidebilir, ancak iki gün boyunca antibiyotik alması şartıyla.

Bademcik iltihabı için antibiyotikler

Antibiyotik kullanmaktan kaçınırsanız, bademcik iltihabı ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, iltihaplı bademcik problemi olan her hastaya antibiyotik tedavisi verilir. Çocuklar ve yetişkinler için tedavi aşağıdaki kurallara göre yapılmalıdır:

 • tedavi süreci en az 10 gün olmalı,
 • Eğer hasta büyük bir rahatlama hissederse ve tedavi kursu henüz bitmemişse, sonuna kadar gitmek faydalı olacaktır.
 • Sıcaklık, öksürük, boğaz ağrısı, eczacılık ürünleri, antibiyotik ile alınması gereken varlığında, bir doktor tayin etmelidir, böylece çeşitli ilaçların ortak alınması tamamen tehlikelidir,
 • bademcik iltihabı tedavisi için ilaçları kullanmalıdır Ampisilin, Amoksiklav, Eritromisin, Sumamed,
 • Kendinize bir antibiyotik tedavisi dersi veremezsiniz.

Antibiyotik tedavisi her zaman olumlu ve olumsuz yanlara sahiptir. Her bir hasta için doğru antibiyotiği seçebilen sadece uzman bir uzmandır. Antibiyotiklerle tedavi, bu sonuçların elde edilmesine yardımcı olur:

 • inflamatuar süreci ortadan kaldırır ve bademciklerin büyüklüğü normal bir duruma gelir.
 • sıcaklık temizlenir ve ağrılı süreçler ortadan kaldırılır,
 • Bir kişi arzu edilen rahatlığı yeterince çabuk hisseder,
 • ilaçlar zayıflamış bir bağışıklık sistemi yerine bunu yaparak tüm virüsleri ve enfeksiyonları öldürür.

Antibiyotiklerin doğru şekilde alınması problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olur, bu da iltihaplı bademciklerin giderilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bir kişi tonsilliti nasıl önleyebilir?

Bademcik iltihaplanmasını önlemek için, çocuklar ve yetişkinler sağlıklarını dikkatlice izlemelidir. Nazofarenkste fizyolojik bir patoloji varsa, cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

Bademciklerin iltihaplanmadığından emin olmak ve koruyucu işlevlerini iyi bir şekilde yerine getirmek için, bu tür kurallara uyulmalıdır:

 • Bir organizmanın bağışıklık fonksiyonunun iyileştirilmesine yönelik eylemleri sürekli olarak yapmak için - vitamin alımı, sağlıklı bir yaşam biçimi, закаливание, spor,
 • dişlerin durumunu takip edin ve ağız boşluğuna dikkatle bakın, diş problemleri ortaya çıktıktan hemen sonra ortadan kaldırmak,
 • soğuk mevsimde, ağzınızla daha az nefes almayı deneyin, hafifçe bir eşarp ile örtün.
 • Vücutta kronik inflamatuar süreçlerin ortaya çıkmasını önlemek, sağlık sorunları ortaya çıktığında, hemen ortadan kaldırılır.

Bademcik iltihaplanmasından kaçınmak oldukça basittir, ancak bunun için aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek gereklidir. Enflamatuar bir süreç ortaya çıktığında, kronik bir formda büyümesini önlemek için hemen bir doktora başvurmak gerekir.

Göğüs iltihabı mutlaka antibiyotiklerle tedavi edilmelidir, çünkü oldukça ciddi bir enflamatuar süreçtir. Sorun, farklı yaş kategorilerindeki insanlar için çok fazla rahatsızlık veriyor ve kendilerini ortaya çıkmasına karşı tam olarak imkansız kılıyor. Bademcikler - Bu, koruyucu bağışıklık hücreleri geliştirmenize izin veren sistemlerden biridir ve bu nedenle bunları kaldırmak için anlaşmanız gerekmez. Enflamatuvar süreci deneyimli doktorların gözetiminde tedavi etmek gereklidir, böylece bu süreç etkili ve doğrudur. İltihaplı bademcikler - bu son derece tatsız bir olgudur ve bu nedenle uzun süre tedaviyi geciktirmez.

Amigdala bir yandan iltihaplandı: nedenleri ve tedavisi

İltihaplı bademciğin neden olduğu problemler, çeşitli komplikasyonların ve hoş olmayan sağlık etkilerinin gelişmesine yol açabilir. İltihaplı bademcik pek çok acı verici belirtileri uyandırır: hasta sıcaklığı yükseltir, boğazda şiddetli ağrı vardır, çalışma kapasitesi keskin bir şekilde düşer ve genel sağlık durumu kötüleşir.

Hastalık tamamen tedavi edilmezse, bu bronşit, zatürrenin, ve sonuçları arasında böyle romatizma, kalp hastalığı, kronik bademcik iltihabı, ve diğer birçok sağlık sorunları gibi ciddi hastalıklar olabilir.

Bir tarafta bademcik iltihabı nedenleri

İltihaplı amigdala anjinin gelişimini gösterir.

Bir kişi, sadece bir elle bademcik iltihaplı ise, bu durum, iltihabik ve enfeksiyonlu hastalıkların bir dizi bir komplikasyonu neden olduğunu gösteriyor olabilir, ya da bağışıklık önemli bir azalma ile bademcik gevşek yüzeyinde streptokoklar, stafilokoklar veya mantarlara maruz kalmanın bir sonucu olarak.

Amigdala tek taraflı inflamasyonun ana nedenleri aşağıdaki hastalık ve durumlar olabilir:

Hipotermi, yağmur, ıslak ayakkabılar, hasta bir kişi ile temas halinde çeşitli patojenlerin yutulmasıyla kışkırtılan, bağışıklıkta keskin bir düşüş.

İltihaplı bademcik, hasta kişiye güçlü bir rahatsızlık vermekle kalmaz, çalışmasını engeller ve şiddetli ağrıya neden olur, aynı zamanda çeşitli olumsuz sonuçlarla da tehdit eder.

Bu düşünmek için geleneksel olduğu gibi, bu basit ve kolay bir hastalık değildir. Bademcik iltihabı, tam teşekküllü bir muayene ve teşhis gerektirir, çünkü tedavi için temel olarak antibiyotiktir ve belirli bir patojen için seçilmeli ve doktor reçetesine göre kesinlikle uygulanmalıdır. Bu tür hastalıklarla kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığın kronik bir forma girmesine veya çeşitli komplikasyonlar geliştirmesine neden olabilir.

Angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

İlk aşamalarda, bademcik iltihaplı olduğunda, tedavi yanlış, zamansız veya kişi hiç tedavi edilmeyecekse, hastalık diğer organlara komplikasyonlar verebilir. Çoğu zaman bu durum, kalbin, böbreklerin, akciğerlerin ve üreme sisteminin çalışması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan, bademcik iltihabının kronik seyri ile karmaşıklaşır. Vücuttaki enfeksiyonun sürekli odaklanması romatizma gelişmesine, orta kulak iltihabının ortaya çıkmasına neden olabilir, dişlerin durumunu etkiler ve sinüzit ve sinüzit gibi hastalıklara neden olur.

Yoğunlaşma ve enfeksiyon gelişmesi belirtileri vücut ısısında keskin bir artış, zehirlenme semptomlarındaki artış, şiddetli zayıflık, boğazda diğer inflamasyon odakları, burun akıntısı, öksürük ve ağrıdır.

İlaç ve antibakteriyel etkiler

Tedavi nedenine ve ek semptomlara bağlıdır

Bademcik iltihabının tedavisi mutlaka karmaşık olmalı ve bireysel olarak uyarlanmalıdır. Hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğu ortaya çıkarsa, ana ilaç antibiyotiktir. Streptokok ve stafilokoklarda en sık olarak iltihaplanmalara neden olan bakterilerin üremesini ve tahrip edilmesini önlemeyi amaçlamaktadır.

Antibiyotiklere ek olarak, doktor, anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antihistaminikler, öksürük ilaçları, burun damlaları, orta kulak iltihabı ve diğer birçok madde dahil olmak üzere soğuk algınlığı reçete edebilir. Bağışıklığı güçlendirmek ve vücudun direncini güçlendirmek için, hastaya vitaminler ve immünostimulanlara ihtiyaç olacaktır.

Hastalığın karmaşık tedavisi sadece ilaç almakla sınırlanamaz. Bademciklerin iltihaplanması genellikle bademciklerde bir irin birikmesi ile birlikte görülür, bu nedenle yardımcı prosedürler gerekli olacaktır.

Enfeksiyonu yaymamak için boğazınızı ıslatamazsınız, ancak durulama yapabilirsiniz ve ihtiyacınız var.

Bu prosedür sadece iltihaplanma sürecini azaltmaya değil, aynı zamanda iltihabı ve bununla birlikte enfeksiyonun nedenlerini de ortadan kaldırır. Antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımıyla birlikte, yıkama işlemi iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Boğaz, kompres ve inhalasyon durulayın

Soda-tuz çözeltisinin içi boş boğazı

Hasta amigdala iltihabına sahip olduğunda, durulama, ağrının azaltılması, şişkinliğin giderilmesi, yutma sürecinin iyileştirilmesi ve irin yıkanması için en iyi yoldur. Bu amaçlar için, eski kanıtlanmış yöntemi kullanmak - bir tuz ve soda çözeltisiyle durulamak en iyisidir. Onun için, mutfağı eriten ılık su ve hatta daha iyi - deniz tuzu ve sıradan alkollü içecekler kullanın. Eğer irin serbest bırakılmasıyla çok güçlü bir iltihap varsa, çözeltiye birkaç damla iyot tentürü eklenebilir.

Hazırlanan çözüm, mümkün olan en sık, en iyisi - her saatte gargaralanmalıdır. Bu prosedür, yemeklerden en az 15 dakika önce ve bulantıyı kışkırtmak için bir yemekten çeyrek saat sonra yapılır.

Bademciklerin iltihaplanmasıyla mücadele etmenin bir başka iyi yolu da Lugol'ün çözeltisiyle yağlamaktır. Bu, özellikle aktif bir pürülan süreç olduğunda, çok etkili bir yöntemdir. Etkisi arttırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için durulama ve inhalasyonlar ile kombine edilebilir. Güçlü bir tahriş ve kuru bir boğaz ile, durulama otları, örneğin, papatya ya da doğal bir elma sirkesi zayıf bir çözümün şifreleri ile yapılabilir. Bu ilacın bakteriyostatik özelliği vardır ve hastalık ile daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olur.

Soluma, özellikle boğaz, kuru boğaz, öksürük ve terleme durumlarında etkili olan bir başka mükemmel tedavidir.

Bu özel ilaçlar ile inhalasyonlar yapmak, ancak bu amaçlar için evde, kabartma tozu basit bir çözüm, bir papatya, calendula, okaliptüs veya nane, ya da bu bitkilerin bir karışımı.

Sıkıştırmalar boğazda ağrı ve bademcik iltihabı için çok etkili olabilir, ancak sadece sıcaklık ve şiddetli takviyenin yokluğunda kullanılabilirler. Enflamatuar süreç çok uzadıysa, lokal ısı kullanımı enfeksiyonun vücuda yayılmasına yardımcı olabilir. Bu durumda, kompres sadece zarar verebilir. Ancak sıcaklık ve irin olmadan sadece iltihap varsa, bir kompres ile ısınmak odağı hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu amaçlar için, votka kompresleri, lahana yaprağı uygulamalarının yanı sıra süzme peynirden gelen sıkıştırmaları kullanabilirsiniz. Özellikle küçük çocukları tedavi etmek için iyidirler, çünkü onlar tekdüze bir ısınma sağlarlar, kıstırmazlar ve cildi tahriş etmezler.

Popüler tavsiye ve yemek tarifleri

Boğaz ağrısı süt ve bal ile tedavi ediyoruz

Geleneksel tıp, boğaz ağrılı ve amigdala iltihaplı olduğunda bir durumun tedavi edilmesinin birçok yolunu bilir. İltihabı gidermek ve yutmayı kolaylaştırmak için doğal bal sıklıkla kullanılır. Ağızda az miktarda balın emilmesi için basit bir teknik vardır. Bu doğal iyileştirici madde, güçlü bir dezenfekte edici ve dezenfekte edici, yara iyileştirici etkiye sahiptir, durumun hızlı bir şekilde rahatlatılmasını kolaylaştırır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Benzer şekilde, bal peteği içinde bal kullanılır. Bir parça balmumu haline gelene kadar hastaya bir parça bal peteği verilir. O zaman tükürürsün.

Tüm kataral hastalıklar ballı içeceklere iyi cevap verirler, örneğin bal ve tereyağı ile sıcak süt içilirken boğazı yumuşatır, bal ve limon ile çayı ısıtır, vücudu vitaminler ile doyurur ve toksinleri giderir.

Ahududu, kalina, yaşlı ve kireç rengi ve diğer sweatshops çayları aynı özelliklere sahiptir.

Zehirlenme indüksiyonu, tam iyileşme için önemli bir süreçtir. Hem halk hem de geleneksel tıp, hastalara sık ve bol miktarda sıcak içecek önermektedir. "Borjomi" gibi çeşitli bitkisel çaylar, meyve içecekleri, meyve suları ve mineral alkali su kullanmak en iyisidir.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Lazerle bademciklerin uzaklaştırılması için prosedür

Günümüzde cerrahi müdahaleler istisnai durumlarda, sadece ne ilaç ne de halk yöntemleri işe yaramazsa kullanılır. Bademciklerin çıkarılmasına başvurmak, hastalığın kronikleştiği veya hastanın genel sağlığını olumsuz yönde etkilediği durumlarda söz konusudur.

Bugün, hastalığın ortadan kaldırılması doğrudan cerrahiden daha yumuşak yöntemler olabilir. Bu amaçla donma ve lazer tedavisi kullanılır. İşlemden sonra, rehabilitasyon ve tam iyileşme için bir süre gerekli olacaktır.

Ne yazık ki, bademciklerin çıkarılması, gelecekte bademcikler kesildiği için, iltihaplanmanın yokluğunu garanti etmez, iltihap, lakun içinde birikmez, ancak iltihaplanma süreci gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bademciklerin uzaklaştırılması birçok farklı problemin vücuttan kurtulması ve hastalığın çeşitli organlarda toksik etkisini azaltabilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar. Çocuklarda, bu belirti yetişkinlerde iki kat daha yaygındır.

İltihaplı bademcikler nasıl ortaya çıkıyor?

bademcikler (bademcikİnsan bağışıklık sisteminin organlarından biridir. Onlar oluşur lenfoid doku ve palatine kemer arasında yer alır. Vücutta, bir çeşit filtre olarak işlev görürler ve onu patojenlerin nüfuzuna karşı korurlar. Böylelikle bademcikler vücuda hava, yiyecek, su ile nüfuz eden bir enfeksiyonu nötralize edebilirler. Ancak bazı durumlarda, vücut zayıflarsa ve dolayısıyla çok sayıda mikroorganizma farinkse girerse, bademcikler işlevlerini etkili bir şekilde yerine getiremez ve iltihaplı hale gelemezler.

Kural olarak, bademciklerdeki iltihaplanma süreci akut olarak başlar. Hasta yutulurken bezlerde belirgin bir ağrıya, genel halsizlik hissine, titreme hissine, eklemlerde bir ağrıya neden olabilir. Bir kişi baş ağrısından endişe duyuyor, vücut ısısı çok hızlı artıyor. Lenf düğümleri, Çene altında bulunanlar, genellikle belirgin bir şekilde arttıkça, artar. Bazen işaretlenmiş farinksin anterior duvarında iltihaplanma olabilir. kısık ses. Bademcikler yüzeyinde görünür beyaz kaplama. Purulent iltihaplı bademcikler gelişmesine tanıklık pürülan boğaz ağrısı. Bu durumda uzman derhal iletişime geçilmelidir.

Bazen sol ya da sağ bezte şiddetli ağrı olur. Bademciklerin iltihaplanma süreçleri neredeyse hiç acı çekmeden geçer. Enfeksiyöz hastalıklarla birlikte, bezlerin çıkarılmasından sonra bir süre ağrı gözlemlenmiştir.

Çocuğun bezleri büyür ve vücut ısısı keskin bir şekilde yükselirse, ebeveynler bu belirtileri gözetimsiz bırakmamalıdır. Bununla birlikte, bir doktora danışmaksızın boğaz ağrısı için mevcut bir ev ilaçlarının kullanımı buna değmez, çünkü durum daha da kötüleşebilir. Uygun tedavinin yokluğunda, bezlerin iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kâlp kası iltihabı, romatizmal kalp hastalığı, piyelonefrit ve diğerleri.

Foliküler ile boğaz ağrısı Boğazdaki ağrı genellikle kulaklara verdiği kadar belirgindir. Çocuklarda akut dönemde, ishal ve kusma mümkündür.

en bademcikler iltihabı Hastalığın semptomları tek tek ifade edilir. Bazen, bazen keskin ve telaffuz edilir - nispeten bulanık. Bir kişinin çok şişmiş bezleri bakmak bilen Ama eğer (o görüntü genişler Bademciklerin ile fotoğraf düşünmek yeterlidir), ifade inflamasyon çıplak gözle görülebilir. Boğaz ağrısı çok güçlü olmasa bile, belirtileri şiddetini azaltmak için, gargara göre hastalığın tedavi nasıl, her zaman bir doktora danışmalısınız. Tedavinin ana gidişatına paralel olarak uzman, bıldırcınlara halk ilaçlarıyla nasıl davranılacağını ve buna değip değmeyeceğini söyleyecektir.

İltihaplı bademcikler neden?

İltihaplı bezler - bulaşıcı ve alerjik rahatsızlıklar ile ilgili hastalıkların bir işareti. Bu tür hastalıkların gelişiminin ana nedenleri, vücudun enfeksiyonu virüsler veya bakteriler. Enfeksiyöz ajanlar olabilir stafilokoklar, streptokoklar, virüsler, mantar. Mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin etkilerinin bir sonucu olarak bademcikler genişlemiş ve iltihaplanmıştır.

Bademciklerdeki inflamatuar süreçler sıklıkla insanlarda gelişir, dokunulmazlık önemli ölçüde azalır. Enflamasyonun gelişimine katkıda bulunan faktörler, vücudun genel hipotermidir, enfeksiyon taşıyıcıları ile temasa geçer. Kural olarak, enfeksiyon, zaten enfekte olan diğer kişilerin öksürmesi ve hapşırma nedeniyle vücuda girer. Ayrıca bulaşıkları, hijyen ürünlerini paylaşarak enfekte olabilirsiniz. Enfeksiyon kaynağı, kişinin zamanında tedavi edemediği içsel bir enfeksiyon olabilir. Çoğunlukla bademcik iltihabı muzdarip kişilerde görülür diş çürümesi, diş etlerinin inflamatuar süreçleri, kronik sinüzit. Bezler bir süreliğine bu tür bir enfeksiyonun üstesinden gelebilir, ancak, er ya da geç, iltihaplı bir süreç geliştirmeye başlarlar.

Böylece, iltihaplı bademcikler ile ilişkili olabilir bakteri, tekneli tavan, monositik, karatalnoy ve foliküler boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, akut farenjit ile. Bezler ayrıca mantar kökenli bir anjina ile iltihaplı hale gelir. Bu durumda, üzerinde ayrı bir beyaz kaplama görünür.

İltihaplı bademcikler nasıl tedavi edilir?

Nasıl tedavi edilir bir tarafta bezlerin iltihabı veya bilateral inflamasyon, Doktor muayeneyi yaptıktan ve doğru tanı koyduktan sonra söyleyecektir. Kendini tedavi eden insanların bezlerinin iltihaplanmasıyla ilgili fotoğraflar bile hastalığın şiddetini gösterdiğinden, doktorun ziyareti ile geciktirmek olmamalıdır.

Tedavi, hastada bezlerin iltihaplanma semptomlarının ne olduğuna bağlı olup, hangi nedenler enflamatuar sürecin gelişmesine yol açmıştır. Son teşhise bağlı olarak, doktor kapsamlı bir tedavi öngörür ve belirtileri bademcik iltihabı ile ilişkili olan bir hastalık durumunda ne yapılacağını detaylı olarak açıklar. Bazen gerekli laboratuvar testleri, Mantar enfeksiyonu varlığını belirlemek için bir kazıma alınız.

Çocuklar ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı için ana tedavi, etkili antibakteriyel tedavi yürütmektir. Boğazın herhangi bir hastalığı ile ne yapmalı ve tedavi etmek, bademcikler zarar görürse tedavi eden doktor karar verir. Her şeyden sonra antibiyotikler yan etkileri vardır ve vücudun savunmalarını zayıflatır. Antibiyotikler, bakteriyel mikrofloranın özelliklerine bağlı olarak reçete edilir. Geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanları sıklıkla atanır. Antibiyotiklerle tedaviye olan duyarlılığı belirlemek için patojenin ekilmesi önerilir.

Kompleks tedavi ayrıca bireysel olarak seçilmiş ilaçlarla semptomatik anti-inflamatuar tedaviyi de içerir. Bir yetişkinde bademcikler nasıl tedavi edilir, hastalığın seyrinin şiddetine bağlıdır. Eğer evde bademcikler tedavi etmek zorundaysanız ve hasta çok yüksek bir vücut ısısına sahipse, doktor ateş düşürücü. Yüksek sıcaklıkta çocuklar bazında ilaç reçete edilir. parasetamol ve ibuprofen. Fakat eğer termometre 38 dereceden fazla göstermiyorsa, antipiretikler kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. Bu kural hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Apseler varsa, bezler şişti ve viral bir enfeksiyonun etkisi nedeniyle iltihaplı hale gelir, tedavi sırasında antiviral tedavi mutlaka kullanılır.

Aerosoller ve emilim için tabletler de kullanılır. Ancak bu ilaçlar doğru kullanılmalıdır: Kullanımlarından sonra, en azından yarım saat kadar yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız. Doktor ayrıca genişletilmiş bademciklerin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini, maksimum pozitif etkiyi elde edecek şekilde ayrıntılı olarak anlatacaktır. Örneğin, bazı durumlarda inhalasyon, Ancak boğazın bazı hastalıkları ile kontrendikedir. Ek bir araç olarak, boğaz için durulama kullanılabilir. Bademcikler üzerindeki trafik sıkışmaları ve baskınlar durumunda, durulamalar yapılır salin soda çözeltisi (Bir çay kaşığı su bir çay kaşığı soda, bir çorba kaşığı tuz ve birkaç damla eklenir iyot). Gargara günde 7-10 kez gerekir.

Fungal angina, antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar almak da gereklidir.

Bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlar ile ilişkili ise, tedavi antihistaminleri içermelidir, kalsiyum glukonat.

Hastada nispeten normal hissedilirse, büyük boğazlar yoksa, bezlerin evde tedavisi yapılır. pürülan fişler ve beyaz topaklar. Çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin evde tedavisi, en azından hastanın bademcikler ve yüksek vücut ısısı ile hasta olduğu dönemde yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Yapışmak önemlidir doğru içme rejimi: Gün boyunca çok miktarda sıvı tüketin. Bademcik iltihabının tedavisi, o zaman, bademcikler genişlediğinde, hasta sadece küçük miktarlarda sadece sıcak yiyecek tüketirse daha etkili olacaktır. Kaçınmak için arzu edilir akut, tuz, ekşi yiyecek. Bir hastanın kullandığı her şey kolayca asimile edilmelidir.

Bezlerin halk ilaçları ile muamele edilmesi, infüzyonlar ve bitkisel dekontaminasyon ile durulama ağzının kullanılmasını sağlar (papatya, adaçayı, okaliptüs civanperçemi, nergis Ancak, bir kişi iltihaplı bademciklerin tedavi edilmesiyle ilgilenirse, antibiyotik tedavisi olmadan anjinadan kurtulmanın zor olması nedeniyle, sadece halk ilaçları uygulanmamalıdır.

Bademcik sık sık iltihabı gelen vücut korumak için dahil olmak üzere, bağışıklık güçlendirmek hatırlanacak unutulmamalıdır sertleştirme, Vitamin içeren ürünlerin kullanımı vb.

Tedavi zamanında yapılmazsa, hastalık kronik bir forma girebilir. Bazı durumlarda, başvurmak zorunda cerrahi müdahale ve bademcikler çıkarın. Operasyonun özellikleri ve çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının maliyeti, genişletilmiş bademcikler önemli rahatsızlık verenlere ilgi gösterir. Gözlenirse cerrahi müdahale tavsiye edilir. nefes alma ve konuşma zorluğu, uzun bir süre tedaviye rağmen bademcikler ağrıyor ve yutmak acı veriyor. Bademcikler veya adenoidleri çıkardıktan sonra, bir kişi sıklıkla kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabından kurtulur. Ebeveynler bu tür bir müdahalenin uygunluğunu ve çocuklarda bademcikler çıkarılması sonuçları beklenmedik korku sorguladı varsa, doktorunuzla detaylı olarak her şeyi sormak ve zaten ameliyat oldu olanların bezlerinden çıkarılmasından sonra değerlendirmeleri okumalısınız. Uzman, kapsamlı bir incelemeden sonra böyle bir operasyonun yararı hakkında bilgi verecektir. Daha ayrıntılı olarak, tüm ilginç detaylar birçok tıbbi kaynakta açıklanmaktadır. İstenirse, zarar hastalıklı bademcikler yanı nereye Minsk, Voronezh ve diğer bölgelerde bademcikler lazer kaldırma kaldırmak nasıl olduğunu görmek için videoda bezlerinin çıkarılmasını görmek mümkündür.

Amigdala'nın kesilmesi acı verici olduğuna inanmak bir hatadır. Operasyon hem lokal anestezi altında hem de genel anestezi altında yapılabilir. Tıp açısından bakıldığında bu müdahale zor değildir. Bu nedenle, hemen hemen her klinikte Moskova'da bezlerin çıkarılması için ameliyat yapılmaktadır. Kaldırma bedeli tıp kurumunun seçimine bağlıdır. anestezi ve doktorun daha ayrıntılı olarak açıklayacağı diğer faktörler. İşlemden sonra hasta 1-2 gün hastanede kalır, daha sonra evde iyileşme süresini geri getirir. Boğazda birkaç gün ağrı hissedebilir. Şu anda öğütülmüş yiyecekleri yemek arzu edilir.

Ancak, insanlarda bezlerin yokluğunda doğal bir koruyucu bariyerin yok olduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak, bir enfeksiyona yakalanma şansı artar. Bu nedenle, bademcikler bu tür bir işlem için açık göstergeler varsa kaldırılmalıdır.

Bademcik iltihabı: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir?

Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır. Lenfoid nodüller, faringeal mukozada bulunur ve hava ile solunan mikropların penetrasyonunu engelleyen özel hücreler - lenfositler ve makrofajlar üretir. İmmün yetersiz hücreler tüm patojen mikroorganizmaları yok etmeyi başarırsa, kişi sağlıklı kalır, aksi halde bademcik iltihabı gelişir. Kitle mikrobiyal atak ve azaltılmış bağışıklık, patolojinin hızlı oluşumuna katkıda bulunur.

İnsan lenf çıkış halkası 6 bademcik içerir: 2 palatin, 2 tübüler, 1 farengeal ve 1 lingual. Palatine bademcikler virüsler ve bakterilerle savaşan ve çoğu kez iltihaplı olan ilk bademciklerdir. Ortak insanlarda bir somun veya palamutla dışsal benzerlik için bezler olarak adlandırılır. Latince bademcikler iltihabı bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren patojenik mikropların etkisiyle oluşan bulaşıcı bir süreçtir.

Bademcik iltihabı nedenleri:

 • Kokkovaya enfeksiyonu - pnömokok, meningokok, altın veya epidermal stafilokok, gonokok,
 • Hemofilus çubuk, corynebacterium diphtheria,
 • Anaerobik mikroorganizmalar
 • Mikoplazmalar, klamidya, soluk treponema,
 • Viral enfeksiyon - herpes, rinovirüs, adenovirüs,
 • Mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda bademciklerin herpetik iltihabı daha yaygındır. Bu, bademcik mukozasında saydam içeriğe sahip küçük baloncukların oluşmasından kaynaklanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalarda sıcaklık yükselir, karın ağrısı, kusma ve farinksin arka duvarında ağrı görülür ve gökyüzünde çok sayıda küçük ülser görülür, bunlar yavaş yavaş kurumuş ve kabuk haline getirilir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 1. hipotermi,
 2. Bağışıklığın zayıflaması,
 3. Yetersiz beslenme,
 4. Bademciklerin mikrotraları,
 5. hipovitaminozu,
 6. Sık soğuk algınlığı,
 7. Enfeksiyöz odaklar - kronik rinit, sinüzit, çürük,
 8. Poliplerin neden olduğu burun nefeslerinin bozulması, nazal septumda eğrilik, nazal konka artışı.

Genellikle sonbahar-kış döneminde iltihaplı bademcikler. Büyük miktarlarda nedensel ajan öksürme ve hapşırma sırasında çevreye salınır. Ulaşımda, çocukların toplu veya diğer kalabalık yerlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir.

semptomataloji

Bademciklerin akut iltihabı, boğazda ağrı, terleme, bademciklerin şişmesi ve kızarması, sarhoşluk, titreme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. İltihaplı bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Çene altında bulunan lenf düğümleri iltihaplıdır ve ağrılıdır.

Palatine bademcik iltihabı

 • Catarrhal formu - Kalıcı subfebril durumu, boğazda terleme, hiperemi, etrafındaki bademcik ve mukoza zarının şişmesi ile ortaya çıkan palatine bademciklerin yüzeysel yenilgisi. Boğazdaki ağrı hissi minör veya tamamen yok.
 • Foliküler inflamasyon ile boğazda ateş, şiddetli bir ağrı var, kulaklara uzağa veriyor. Bademciklerin yüzeyinde püstüller vardır - sarı-beyaz foliküller bir iğne ucunun büyüklüğündedir. Foliküler anjinanın faringoskopik resmi, yıldızlı gökyüzüne benzemektedir. Hastalar şiddetli zehirlenme, üşüme, bel ve ekstremitelerde ağrı, genel halsizlik, iştahsızlıktan muzdariptir. Lenf düğümleri dokunduğunda şişer ve ağrılı hale gelir. Çocuklarda ishal ve kusma gelişir, bilinç bozulur.
 • Lacunar inflamasyonu - bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterize edilen en şiddetli patoloji şeklidir. Hastalar ses kısıklığı veya tam bir ses kaybından şikayetçidir. Bademciklerin ödemi, sesin kısık olması nedeniyle ses tellerinin normal kapanmasını önler.

Şek. 1 - catarrhal anjina, Şek. 2 - foliküler anjina, Şek. 3 - lacunar anjina

 • Fibröz inflamasyon beyaz veya sarı renkli bir film formunda sürekli bir plak bademciklerinin yüzeyindeki görünüm ile karakterize edilir. Hastalık ciddi bir seyre sahiptir ve beyin hasarı ile komplike olabilir.
 • Fertil form amigdala tek taraflı pürülan erime neden olur. ateş, titreme, salya akışı, yutma boğaz ağrısı, ağız kokusu, ağrı lenf düğümleri ve hastanın ağır genel durumu ile ortaya çıkan Patoloji. Peritonsillar apse oluşumu ile hastalık komplikedir.

Lingual tonsil iltihabı

Bu patoloji nadirdir, ama çok zordur. Genellikle lingual bademcik iltihabı, farengeal veya palatine bademciklerin yenilgisiyle birleştirilir. Patolojinin nedeni kaba yiyeceklerin yutulması veya dikkatsiz tıbbi manipülasyonun neden olduğu travmadır.

Hastalar ağızdaki bir ağrıdan şikayet ederler, bu da dilin çıkmasıyla artar. Çiğneme, yutma ve seslerin telaffuz süreçleri tarafından engellenir, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Dil, boğulmaya yol açabilecek boyutta artar. Hastalar ağızlarını yarı açık tutmak zorunda kalıyorlar. Zehirlenme belirtileri önemli ölçüde ifade edilir: ateş, migren, lenf düğümleri artar. Dil dilinde pürülan çökeller oluşur.

Faringeal bademcikler iltihabı

Hastalık adenoidit olarak adlandırıldı, çünkü genişlemiş bademcikler olan insanlarda görülür - adenoidler. Patoloji, ısı, burun tıkanıklığı, mukus ve irin salınımı ile kendini gösterir. Adenoidler ile, iltihaplanma süreci kulaklarda ağrı ve işitme kaybı ile kendini gösteren eustachiitis gelişimi ile işitsel tüpe yayılabilir.

Tubal bademcikler iltihabı

Tubal bademciklerin iltihaplanması, bir kulak patolojisi ile benzer semptomlara sahiptir. Hastalar boğulma, boğaz ağrısı, genişlemiş submandibuler lenf nodları, boğazın arka kısmından aşağı akan balçık ya da iltihap belirtileri gösterir.

Çocuklarda bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Bu, çocuğun bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve çok sayıda mikropla başa çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kaprisli, huzursuz, yemek yemeyi reddederler. Bir çocuğun ateşi nöbetlere yol açabilir ve şiddetli öksürük sıklıkla kusma ile sonuçlanır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, insan bağışıklık sistemini yavaş yavaş yok eden ve boşaltım, kardiyovasküler, cinsel ve sinir sistemlerini bozan vücuttaki enfeksiyonun odak noktasıdır.

laringeal ödem, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, artrit, lenfadenit, sepsis: zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda bademcik iltihabı komplikasyon gelişmesi ile sona erer.

tanılama

Hastalığın teşhisi, KBB doktoru tarafından farenksinin farenksoskopik muayenesi ve hastanın şikayetleri üzerine kuruludur. Muayene edildikten sonra, doktor iğrenç, genişletilmiş bademcikler, pus ile kaplı görür. Servikal ve submandibuler lenf düğümleri genişler ve oldukça hassastır.

Laboratuvar teşhisleri Patoloji genel bir kan testi yapmaktır, burada inflamasyon belirtileri - lökositoz, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de bir artış.

Büyük bir tanı değeri, mikrofloradaki nazofaringeal akıntının araştırılmasıdır. Steril bir sürüntü, boğazdan bir leke alır ve diferansiyel teşhis besleyici ortamı için bir dizi ürün üretir. Patolojinin etken maddesini tanımlarlar, bunu cins ve türlere göre tanımlarlar ve daha sonra antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlerler.

tedavi

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabının nedeni enfeksiyon olduğu için, hastalığın tedavisi ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bunu yapmak için antimikrobiyal ajanlar kullanın - antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ve antifungal ilaçlar.

 • KBB doktoru, bir muayene sırasında faringeal mukozada pürülan bir çökelti veya folikülden öğrenmiş olan hastaları atar. 5-7 günlük antibiyotik tedavisi. Ayrılmış farinksin bakteriyolojik incelemesinin sonuçlarını almadan önce, bir dizi penisilinden gelen antibiyotikler - "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Flemoksin çözücü"; Makrolidler - "Vilprafen", "Azitromisin", sefalosporinler - "Seftriakson", "Sefalotin". Çocuklara bir süspansiyon veya enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete edilir.
 • Enflamasyonun nedeni mantar enfeksiyonu ise ve tonsil mukozasında kalın, kıvrımlı bir kaplama oluşursa, mantar karşıtı maddeler, - "Candide", "Nystatin", "Ketoconazole", "Fluconazole". Antifungal solüsyonlar bademcikler ve tüm ağız boşluğunu tedavi eder.
 • Bademcik iltihabı semptomatik tedavi kullanmaktır durulama için antiseptik çözümler - "Chlorfilipta", "Dioksidin", "Furacilin". Durulama, mukoza boğazının patojenik bakterilerden ve hayati fonksiyonlarının ürünlerinden mekanik bir temizliğini sağlar.
 • Boğaz ağrısı yumuşatmak ve iltihaplı bademcikler tedavi yardımcı olacaktır pastil veya pastil - "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin". Lokal bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, patojenik koklara, çubuklara, mantarlara karşı antiseptik etkileri vardır.
 • Boğaz ağrısı Yerel tedavi kullanımı ile tamamlanmaktadır spreyler ve aerosoller - "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton", "Miramistin".
 • Amigdala bir yandan iltihaplı ise, irin yüzeyden sürekli çıkarılmalıdır. dezenfektan çözeltileri ile gargara bağışıklığı güçlendirmek.
 • Genel güçlendirme tedavisi kullanmaktır multivitaminler ve immünomodülatörler.
 • Bademciklerin kronik iltihaplarında yıkama Lugol çözeltisiyle müteakip yağlama ile. Bu hastalar tayin edilir fizyoterapi - ultraviyole ışınlama, UHF tedavisi, lazer tedavisi, düşük frekanslı fonoforez.

Konservatif tedavinin olumlu etkisinin yokluğunda, ülser oluşumu ve enfeksiyonun nazofarenksin ötesine yayılması, cerrahi tedavi Bu bezlerin çıkarılması oluşur. Halen bademcikler bir lazer tarafından uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem kansız, ağrısız ve güvenlidir. Kan hızla bir "lazer" trombüsü oluşturan katlanır, hasarlı dokular hızla yenilenir, metabolik süreç ihlal edilmez.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile oldukça etkilidir ve pratik olarak hiçbir yan etkisi ve kontrendikasyon yoktur.

 1. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen çözelti, her 2-3 saatte bir gün boyunca durulanır.
 2. Bir bardak kaynamış suda yarım limon suyunu eritin ve boğaz ağrısını yıkayın. Limon antiseptik özellikleri belirgin ve boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır.
 3. İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar, boğaz ağrısını durulamak için kullanılır.
 4. Hastalara günde birkaç kez bir kaşık dolusu bal tüketmesi veya durulama suyuna eklenmesi önerilir. Bir petekin 10-15 dakika boyunca çiğnenmesi yararlıdır.
 5. Propolis'in belirgin bir bakterisidal etkisi vardır. Sulama veya kaynar su için et suyuna ruhu tentür eklenir.
 6. Sıvı bal ile karıştırılmış Aloe suyu, bademciklerin kronik iltihaplanmasıyla hasta bir dağın yağlanması için kullanılır.

Evde, patoloji ile başa çıkma, bol miktarda içilmeye ve odayı sık sık havalandırmaya yardımcı olacaktır. Hastalar mümkün olduğunca sıcak bir çay, papatya, köpek gülü, kalina, limon ile içilmelidir.

önleme

Bademcik iltihabı için önleyici tedbirler amaçlanmaktadır:

 • Bağışıklık güçlendirilmesi,
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürmek,
 • sertleştirme,
 • Yararlı ürünlerin kullanımı - sebze ve meyveler,
 • Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 • Taslaklardan ve hipotermiden korunma,
 • Nazal solunumun restorasyonu,
 • Kronik bir enfeksiyonun tedavisi - bir soğuk algınlığı, sinüzit, çürük,
 • Günlük fırçalamadan sonra boğazı bitkisel süslerle durulayın.

Ya bademcikler iltihaplı hale gelirse?

Enfeksiyonun insan vücuduna havaya nüfuz ettiği durumlarda, bezler ilk acı çekenlerdir. Bu, patojenik mikropları, mantarları ve bakterileri vücuda girmesini geciktiren bir çeşit "koruma" dır. Peki ya bademcikler yanarsa? Belirgin hoş olmayan belirtiler nasıl ortadan kaldırılır? Yakın zamana kadar, sık sık boğaz hastalıkları ile, bademcikler kaldırılması için bir prosedür reçete edildi, ancak modern tıp, yeni, daha yumuşak tedavi yöntemleri sunuyor.

İltihaplı bademcikler nasıl görünüyor

Bademciklerdeki (bademcik iltihabı) iltihaplanma fark edilmeyebilir, çünkü bu problemin karakteristik semptomları eşlik eder. Hastalığın ana belirtilerinden biri, farinksin dokularında ve özellikle bademciklerin kendisinde görsel değişikliklerdir. Sağlıklı bir insanın bademcikleri badem fındık boyutlarına sahiptir ve inflamasyonun eklenmesiyle büyük ölçüde büyük ölçüde artar. Ayrıca, farinksin kuvvetli bir şekilde kızarması, salkım kırıkları ile sınırda plak ve adezyonların görünümü vardır.

Bezlerin iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı belirtileri vücudun enfeksiyonu sonrası oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Kural olarak, birkaç gün boyunca ve bazı durumlarda, saatlerde, insan durumunda bir bozulma vardır. Zehirlenme arka planında, zayıflık görülür, sıcaklık subfebrile göstergelere keskin bir şekilde yükselir ve daha yüksektir.

Farinksin problemi hakkında konuşan diğer belirtiler:

 • sesin ses kısıklığı (enfeksiyonun vokal çinkoya geçişiyle)
 • boğaz ağrısı
 • boğaz ağrısı, yutulduğunda kötü
 • baş ağrısı
 • burun akıntısı
 • dil ödemi
 • iştahsızlık
 • çalışma yeteneği azaldı

Bunlar ana işaretlerdir, ancak kesin teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Etkilenen bezlerin görünümü ve inflamasyonun lokalizasyonu farklı formlardaki bademcik iltihabına göre değişir, bu yüzden yapılacak ilk şey tıbbi yardım aramaktır.

Bir tarafta bezlerin iltihaplanması

Bezlerin tek taraflı iltihabı neredeyse her zaman insan bağışıklığının hastalığın gelişimini baskıladığını gösterir. Fakat bu problemi unutabileceğiniz anlamına gelmez - bu durumda, inflamasyonu tamamen ortadan kaldıracak ve komplikasyonların ortaya çıkmasını önleyecek destekleyici tedavi gereklidir. Bademciklerin tek taraflı iltihabı, baş sinirinin nevritini veya lenfatik sistemdeki rahatsızlıkları işaret edebilir.

Bir çocukta iltihaplı bezler - ne yapmalı?

Çocuklarda bezlerdeki artış tehlikeli bir durumdur. Çocuk ne kadar küçükse, enfeksiyonun ortadan kaldırılması vücut için o kadar zor olur. Dolaşım sistemine mikrop alma riski ve ayrıca organ ve sistemlerin çalışmaları üzerindeki etkileri de vardır.

Çocuk nasıl konuşulacağını bilmiyorsa, ebeveynler aşağıdaki işaretleri uyarmalıdır:

 • ağlama
 • yiyecek ve içecek reddetmesi
 • sıcaklık indekslerinde artış
 • submandibular lenf düğümlerinin büyümesi
 • bademcikler üzerinde beyazımsı bir kaplama görünümü

Genellikle bir yıla kadar olan çocuklarda bademcik iltihabı nadiren ortaya çıkar, fakat eğer olursa, altta yatan hastalığın arka planına karşı zehirlenme belirtileri vardır:

 • kusma
 • ishal
 • Yarı baygın hal
 • boyun kaslarının uyuşması
 • kalp ritmi bozuklukları
 • Dış uyaranlara karşı aşırı duyarlılık: sesler ve ışık

Çoğu zaman bu problemler hastalıklardan birinin belirtileridir:

Soğuk algınlığı varsa, ebeveynler kendi başlarına idare edebilirler, daha sonra anjinin bir hastanede muhtemelen bir uzmanın gözetiminde derhal tedavi edilmesini gerektirir.

Bademcik iltihaplanmasına neden olan ana hastalıklar nelerdir?

Bademcikler veya bademcik iltihabı, akut ve kronik formda ortaya çıkabilir.

Akut tonsillit

Akut tonsillit aynı anginadır. Genellikle hastalık bakterilerden kaynaklanır - streptokok ve stafilokoklar.

Bakteriyel bademcik iltihabı çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 1. Catarrhal - Gırtlak ve submandibular lenf düğümlerinde hafif bir artış, subfebril durumu, boğazda zayıf ağrı.
 2. Foliküler - sıcaklığın 39 dereceye kadar keskin bir sıçrama, hafif zehirlenme belirtileri ifade etti. Boğazdan gelen ağrı kulak verir. Lenf düğümleri ve bademcikler genişler. İkincisi açık sarı püstüllerle kaplıdır. Sindirim bozuklukları da çocuklarda görülür: kusma veya ishal.
 3. Lacunar - foliküler anjinadan daha zor ilerler. Boğazdaki ağrı dayanılmaz hale gelir, bademcikler genişler ve beyaz bir kaplama ile kaplanır. Sıcaklık (yaklaşık 40 derece), genel halsizlik, titreme gibi güçlü bir artış vardır.

Bakteriyel anjin hasta bir kişiden sağlıklı bir insana, özellikle de bağışıklığın azalmasıyla bulaşır.

Bakteriyel anjinaya ek olarak, bu hastalığın birkaç çeşidi daha vardır:

 1. Viral - ana semptomlara ek olarak, lenf düğümlerinde ve iç organlarda da bir artış vardır: karaciğer veya dalak. Patojen herpes virüsü ise, bademcikler üzerinde küçük bir kırmızı döküntü oluşur.
 2. Mantar - bezler üzerinde beyaz bir kaplamanın görülmesi ve genel olarak bağışıklığın zayıflaması ile karakterizedir.

Akut tonsillit tedavisi doğru yapılmazsa, kronik bir formda taşma riski vardır.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı, üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyon hastalıklarının bir komplikasyonudur: anjina, difteri, kızamık veya kızıl saç. Remisyon dönemleri, immünitede bir azalma ile alevlenmeler ile değişmektedir.

Kronik tonsillit belirtileri:

 • Boğaz ağrısı ve değişen derecelerde derecelerde bademcikler
 • Soğuk su içerken boğaz ağrısının yeniden başlaması
 • boğazda şişme ve mantar
 • eski nefes

Tedavi hekimlerin gözetimi altında yapılmalıdır, aksi takdirde komplikasyon riski artar.

Bezlerin iltihaplanmasının diğer nedenleri

Bezler, soğuk algınlığı, hipotermi veya kronik sinüzit iltihaplı olabilir. Bu probleme yol açan faktörler bağışıklığı azaltabilir, kötü kalıtım, depresyon, diş problemleri, dengesiz beslenme veya vücutta sıvı eksikliği olabilir.

Olası komplikasyonlar

Bademcillit tehlikesi, uygunsuz tedavi veya kendi kendine ilaçlamadan kaynaklanan komplikasyonlarında yatmaktadır. Hastalık birçok soruna yol açabilir:

 • Kalp ve kan damarlarının çalışmalarındaki bozukluklar
 • kıkırdak ve eklemlerde bozulma
 • idrar sistemi iltihabı
 • sindirim hastalıkları

Bademcideki düzelme, diğer dokulara geçerek bir apse neden olabilir. Bu durum kalp ve akciğerler için tehlikelidir. Bademcik iltihabını diğer hastalıklarla komplike etmemek için, bir doktora zamanında başvurmak ve randevularını tam olarak takip etmek gerekir.

Hangi doktora başvurulur?

Tonsillit tedavisi, kulak burun boğaz uzmanıdır (KBB). Ayrıca bir terapiste (yetişkinler için) ve bir çocuk doktoruna (çocuklar için) danışabilirsiniz.

Aşağıdaki sorunlardan biri varsa, çocuklar ve yetişkinler için bir doktora danışmak zorunludur:

 • sıcaklıkta 39-40 derece atlamak
 • bezlerde takviye
 • bademcik iltihabı arka plana karşı genel sağlık kötüleşmesi

Doktor hastanın görsel muayenesini yapar, bir dizi laboratuvar testine yönlendirir. Bulgulara dayanarak tedaviyi teşhis eder ve reçete eder.

İltihaplı bezlerin tedavisi

Bademcik iltihabının tedavisi, enfeksiyonu nötralize etmeyi, bağışıklığı güçlendirmeyi ve hoş olmayan semptomları gidermeyi amaçlamaktadır. Terapi, patojen ve hastalığın biçimine bağlı olarak seçilir.

Bademcik iltihabı atanır:

 • antibiyotikler, antifungal veya antiviral ilaçlar
 • gargara için antiseptik.
 • antipiretikler (yüksek sıcaklıkta)
 • ödemleri gidermek ve alerjilerin gelişmesini önlemek için antihistaminikler
 • burnun yıkanması (burun akıntısı varsa)
 • vitaminler (bağışıklığı geliştirmek için)
 • probiyotikler (bağırsak mikroflorasının normalleşmesi için antibiyotik takviyesi olarak)

Hastaya yatak istirahati ve bol miktarda ılık içme gösterilir. Uygun tedavi ile 3. günde iyileşme görülür. Hastalığın kronik seyrinde, bezlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir (konservatif tedavinin etkisiz olması şartıyla). Bu yöntem problemi tamamen ortadan kaldırmaz, ancak gelecekte bademciklerin takviyesini önlemeye yardımcı olur, böylece vücut üzerindeki olumsuz toksikolojik etkileri azaltır.

Modern medikal kliniklerde bademcikleri cerrahi olarak çıkarmayı reddetti. Neşter, lazer ile donma bezleri için en yeni ekipmanla değiştirildi. Bu prosedür daha az ağrılıdır ve ameliyattan daha kısa bir iyileşme süresi gerektirir.

önleme

İlk etapta bademcik iltihabının önlenmesi için, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlığınızı izlemek gereklidir. Herhangi bir hastalık varsa, tıbbi yardım almanız gerekir, ancak kendi kendine ilaç kullanmayın.

 1. Vücudu sertleştirmek için su dökmek - sıcak su ile başlayıp, yavaş yavaş sıcaklığı düşürmeniz gerekir.
 2. Tercih edilen doğal ürünler tüketimi: et, balık, sebze, fındık, süt vb.
 3. Temiz havada düzenli yürüyüşler.
 4. Yeterli fiziksel aktivite.
 5. Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 6. Süper soğutma ve aşırı ısınmanın önlenmesi.

Mümkünse bakteri, virüs ve mantar vektörleri ile temasları ve en önemlisi kişisel hijyen ve ağız hastalığını izlemek için tavsiye edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Fleminada Flemoxin soluteba kullanımı

Angina - bir hastalık, kötü olan şakalar. Hastaya yardımcı olmak, ısıyı gidermek, boğazını rahatlatmak ve ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için doktorlar antibiyotik reçete ederler.

Klorofililpt ile boğaz ve ağız nasıl durulanır

Klorofililtil, doğal bir antibakteriyel ve antifungal etkiye sahip olan doğal kaynaklı bir tıbbi üründür. Okaliptüs bazlı bir kompozisyon hazırlayın - geniş bir etki spektrumunun güçlü bir doğal anti-enflamatuar ajanı olan en popüler tıbbi bitkilerden biri.