Loading

Böbrek ve bademcik iltihabı komplikasyonları

Angina, çeşitli organlar ve sistemler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip, sıklıkla teşhis edilen bir bakteriyel hastalıktır. Böbreklerdeki anjin sonrası komplikasyonlar son derece tehlikelidir. Kendilerine ilaç, okur-yazar olmayan tanı, kronik hastalıkların alevlenmesi ve bağışıklık sisteminin patolojileri tarafından kışkırtırlar. Anjina'nın etkileri hem çocuklukta hem de yetişkinlerde eşit derecede yaygındır.

Boğaz ağrısı hastalıkları böbreklerin sağlığına zarar verebilir.

Neden komplikasyonlar oluşur?

Vücut bademcik iltihabını (akut bademcik iltihabı) etkilediğinde, bağışıklık sistemi enfeksiyöz patojenik enfeksiyöz ajanlara karşı mücadeleye girer. Bağışıklık, genellikle bu tür müdahalelere dayanmaz ve ezilen devlet ve kötü ekolojik bir durum, bir yaşam biçimi, sık stresli durumlar olan çeşitli provoke faktörlerin varlığı nedeniyle vücudu etkili bir şekilde koruyamaz. Enfeksiyona girdikten sonra, bağışıklık sistemi zararlı bakteriler veya virüslerle aktif olarak savaşan antikorlar üretmeye başlar.

Akut kronik bademcik iltihabına neden olan Streptococcus, evrim sırasında mutasyona uğramış ve sentezlenmiş kalp kası, eklemler, böbrekler veya diğer organlara benzer antijenler üretme kabiliyetini kazanmıştır. Zayıflamış olan bağışıklık sistemi "aldatılmış" olarak ortaya çıkar ve maskeleyici maddeyi doğru bir şekilde tanımlayamaz, fakat boşaltımın veya diğer vücut sisteminin antijenleri ile savaşır. Bu mücadelenin sonucu komplikasyonlar.

Akut tonsillitten sonra komplikasyon insidansına göre, üriner sistem kardiyovasküler sonrası ikinci sıradadır.

Anjina sonrası böbreğin komplikasyon türleri

Akut tonsillitten sonra ortaya çıkan böbreklerin komplikasyonu, inflamasyon ve bozulmuş üriner ve idrar fonksiyonu ile kendini gösterir. Bu bağlamda, anjinin olumsuz etkilerinden sonra ortaya çıkan patolojiler tabloda belirtilen 2 gruba ayrılmaktadır:

Komplikasyon piyelonefrit şeklinde kendini gösterirse, sıklıkla renal pelvis oluşur. Glomerülonefrit ile birlikte idrarın glomerüler filtrasyonunun ihlali vardır. İdrarda makrohematüri bulunur. Boşaltım sistemi toksik maddelerin ortadan kaldırılması ile baş etmez. Böbrek yetmezliği ile, kısmen veya tamamen, böbrekler idrar oluşturma ve bırakma yeteneğini kaybeder. Bu patoloji nedeniyle, su-tuz dengesi, asit-baz dengesi bozuklukları oluşur ve çeşitli organlara ve sistemlere ikincil zarar verir.

Neler oluyor?

Boğaz ağrısı sonrası böbrekler 7-30 gün sonra ağrılı hissedilir. Lomber bölgede ağrıya ek olarak, belirtiler vardır:

 • titreme ile hipertermi;
 • ekstremitelerin şişmesi;
 • makro veya mikrohematüri;
 • günlük idrar miktarı azalır;
 • Rengi, şeffaflığı ve idrar kokusunu değiştirin.

Yukarıdaki tüm işaretler, böbreklerdeki enflamatuar bir süreci göstermektedir. İstatistiksel verilere göre anjina sonrası renal komplikasyonlar sıklıkla çocukluk döneminde ortaya çıkar. İnflamasyon belirtileri göz ardı edilemez, nefrolojinin acil konsültasyonuna ihtiyaç duyulur ve bazen acil hastaneye yatırılır.

tanılama

Böbrekler bademcik iltihabı ile boğulursa, bir ürolog veya nefrolog ile iletişime geçmelisiniz. Detaylı bir tarihe, klinik tabloya, laboratuara ve enstrümental araştırma verilerine dayanan deneyimli bir uzman, doğru tanı koyacaktır ve yeterli tedaviyi önerecektir. Teşhis amaçlı tayin:

 • klinik kan testi;
 • genel analiz ve spesifik idrar testleri;
 • X-ışını ve böbreklerin ultrason muayenesi.

Patolojilerin tedavisi

Anjin sonrası böbrek patolojileri gelişebileceği düşünüldüğünde, vücudun genel bir muayenesinden geçmesi gerekir. Piyelonefrit tanısını doğrularken, ürologlar antibakteriyel tedavi için ilaç reçete ederler. Glomerülonefritin eksprese semptomatolojisi, hastanede hastaneye acil bir şekilde hastaneye yatmayı gerektirir. Tedavi rejiminde, antibakteriyel, immünosupresif ilaçlar ve semptomatik tedavi mevcuttur.

Böbrek yetmezliğinin tedavisi, provokatif bir nedene bağlıdır. Renal patoloji, toplam kan akışını stabilize etmeyi ve idrar çıkışını normale döndürmeyi amaçlayan önlemler gerektirir. Böbrek yetmezliği atayın: enerji metabolizmasını arttıran, böbreklerde kan akışını aktive eden, idrarın serbestleşmesini uyaran, asit-baz dengesini geri getiren infüzyonları, hemodiyaliz, içme rejimini ayarlayan farmakolojik ajanlar.

önleme

Böbreklerdeki anjina sonrası komplikasyonları önlemek için, şunları gözlemelisiniz:

 • akut tonsillit tedavisinde ilaç kullanımı ile ilgili doktor tavsiyeleri;
 • iyi hissetseniz bile, bir hafta boyunca yatak istirahatı;
 • toksinlerin vücut temizlemeye yardımcı olan ılımlı içme rejimi.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek önemlidir. Bağımlılıkların ve rasyonel beslenmenin terk edilmesi, vücudun bağışıklık güçlerinin güçlendirilmesine katkıda bulunur. Temiz havada yürümek, sertleşmek, spor yapmak, uzun süreli ve masraflı tedavi gerektiren tehditkar böbrek komplikasyonlarını tetikleyebilecek bir anjinin olasılığını azaltır.

Anginada böbrek hastalığı

İlk bakışta nasıl görünebilir, anjin tehlikeli ve zararsız bir hastalıktır. Birçok insan, bu enfeksiyöz hastalığı tedavi etme girişimlerini aptalca terk eder, her şeyin kendi başına geçeceği ümidiyle. Ve gerçekten, hiç boğaz ağrısı olan?

Bununla birlikte, özel tıbbi müdahale olmaksızın gerçekten geri çekilebilen farenjitden farklı olarak, unutulmamalıdır. anjina hastanın hayatını büyük ölçüde zorlaştırabilir. Bu nedenle, bu hastalıktaki komplikasyonlar sadece solunum sistemini değil, aynı zamanda vücudun diğer hayati sistemlerini de etkileyebilir. Bunlar kardiyovasküler sistem hastalıkları ve bozulmuş böbrek fonksiyonlarını ve hatta sinir sistemine zarar verir.

Bu nedenle, anjina ile, ışınına çok ciddiyetle girmeye ve şeyleri kendi başlarına bırakmaya değmez.

Anjina neden komplikasyonlara neden olur?

Bademcik iltihabı olan hastalık sırasında, yabancı enfeksiyöz ajanlar insan bağışıklık sistemi ile çatışmaya giren insan vücuduna nüfuz eder. Ve bildiğimiz gibi, bağışıklığımız, zayıflatıldığı ve bizi yeterince koruyamadığı için nadiren bu tür saldırılara karşı koyar. Bunun nedeni, ekolojik durumdan, gezegenin modern yerleşimcisinin öncülük ettiği yaşam tarzına kadar pek çok faktörden kaynaklanmaktadır.

Enfeksiyöz ajanların saldırısı sırasında vücut, antikorları üretmeye başlar - enfeksiyonu yok etmek için tasarlanmış proteinler. Ancak anjina'nın nedensel ajanı olan streptococcus, kalp kası, eklemler, böbrek dokusu veya vücudumuzun diğer önemli sistemi tarafından üretilenlere benzer bir antijenin nasıl üretileceğini zaten öğrenmiştir. Yani, bağışıklık, zayıflamaya ek olarak, aynı zamanda aldatılır ve kardiyovasküler sistem veya böbreklerin "doğru antijenlerine" karşı savaşır. Organların dokularına saldırılır ve bunun sonucunda çeşitli komplikasyonlar olacaktır.

Daha çok boğaz ağrısı ile doludur

Genel olarak, anjina topraklarında meydana gelebilecek komplikasyonlar 2 gruba ayrılabilir:

 1. Genel. Bunlar ortaya çıktığında, kalp kaslarının, böbreklerin, eklemlerin, vb. Dokulara zarar veren antikor ve antijenlere karşı bağışıklığımızın tüm reaksiyonları tetiklenir.
 2. Yerel. Boğaz ağrısının aktarılmasından sonra, hastanın sağlığına ciddi bir tehdit oluşturmayan, ancak uygun tedavi gerektiren lokal değişiklikler meydana gelir.

Anginada böbrekler nasıl etkilenir

Boğazdan, böbrekler oldukça şiddetli acı çekebilirler. Bu tür komplikasyonlar genel olarak sınıflandırılır ve çeşitli hastalıkları provoke edebilir.

Aralarında en yaygın:

 • Piyelonefrit - böbrek glomerüllerinin iltihabı vardır;
 • Böbrek yetmezliği, tüm idrar sisteminin işleyişini bozan çok tehlikeli bir komplikasyondur;
 • Post-streptokokkal glomerülonefrit, böbreklerin enfeksiyöz bir enflamasyonudur.

Genitoüriner sistem, vücuttan toksinlerin atılmasıyla doğrudan bağlantılıdır, böylelikle böbreklerin arızalanması, herhangi bir hastalığı tedavi etme sürecini karmaşıklaştıracak ve vücudumuzdaki zararlı maddelerin birikmesine yol açacaktır.

Piyelonefrit varsa, Renal pelvisin en yaygın tek taraflı lezyonu. Vücut ısısı yükselir, bel bölgesinde ağrı, sık idrara çıkma - bu hastalığa eşlik eder.

Glomerülonefrit ile Sırasıyla böbrekler glomerulusunu etkilemiştir, filtrasyon işlemi ihlal edilmiştir. Sonuç olarak, idrar kan parçacıkları alır ve genitoüriner sistem zararlı maddeleri vücuttan zayıf bir şekilde temizler. Hastalığın seyri sırasında, hastanın idrar miktarında bir azalma, idrar yaparken kan, vücudun şişmesi, artan basınç vardır.

Böbrek bademcik iltihabı muzdarip ikinci en sık etkilenen organıdır.

Genellikle, hastalıktan 1-4 hafta sonra aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 1. Böbreklerde ağrı var.
 2. Vücut ısısı yükselir.
 3. Yayılan idrar hacmi azalır.
 4. İdrar rengi değişebilir.
 5. Şişlik görünür.
 6. İdrarda kanlı emprenye.
 7. Titreme.

Bütün bunlar direkt olarak böbreklerin enflamatuar sürecini gösterir. Vücuduna daha az zarar vermelerine rağmen anjina ile böbrekler eklemlerden daha sık acı çekerler. Ancak bu, bu tür komplikasyonların korkulmaması ve görünümlerine karşı dikkatli olunmaması gerektiği anlamına gelmez. Ayrıca, çoğu zaman bademcik iltihabı olan çocuklarda komplikasyonlar ortaya çıkar.

Böbrek iltihabı, piyelonefrit

Böbrek halk ilaçlarının tedavisi

Böbrek sisteminden etkilenen anjina sonrası komplikasyonları tedavi etmek için birçok kişi bitkisel tedaviyi tercih etmektedir. Böylece, genitoüriner sistemin organlarının zarar gördüğü canavara karşı mücadelede, muhabbet kuşları yaygın olarak kullanılan ve yaygın olarak kullanılan ayı kulaklarıdır. Çimen dik kaynar su ile dökülür ve sıradan bitki çayı gibi buğulanır. Tamamen iyileşene kadar günde üç kez suyu iç.

Komplikasyonların önlenmesi

Böbrek, kalp veya eklem hastalığı olsun, herhangi bir komplikasyon oluşmasını önlemek için, bir dizi önlem alınmalıdır:

 1. Yatak istirahatini anjina ile kesin olarak gözlemleyin. Belirtiler ortaya çıksa bile, vücut ısısı normalleşir ve bademcikler artık zarar görmez, yedi gün boyunca yatakta kalmalısınız. Aksi halde tonsillit sonrası komplikasyonlar kendilerini hissettirir.
 2. Zamanla ve daha da önemlisi, boğaz ağrılarını tedavi etmek doğrudur. Çoğunlukla gargara, farinksin antiseptik, iltihaplı bademciklerin dezenfeksiyonu ve doktor tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı spreyler içeren sulama ile sulama. İlaçların reçetesi, anjin akışının nedenine ve biçimine tam olarak uygun olmalıdır.
 3. Çok içerim. Vücudu yıkamak ve temizlemek antibiyotik almaktan daha az önemli değildir. Sıcak, saldırgan olmayan içecek, zararlı maddeleri ve toksinleri vücuttan, böbreklerden ve terden arındırmaya yardımcı olur. Vücut arındırıldıktan sonra çok daha hızlı iyileşir.
 4. Anjin çekildikten sonra kendinizi korumak çok önemlidir. Kurtarma modu ılımlı olmalıdır. Kendinizi fiziksel olarak ve aşırı soğutmayın. Temkinli bir şekilde yaşam, hastalıktan bir ay sonra bile devam etmelidir.
 5. Bağışıklığı arttırmak için. Hastalığın ve komplikasyonların en iyi önlenmesi sağlıklı ve güçlü bir bağışıklıktır. Vücudun savunmasını aktive etmek çok önemli bir faktördür, çünkü bağışıklık sistemi işe yaramazsa, vücuda vurmak o kadar kolay değildir. Sağlıklı bir yaşam tarzını takip edin, kötü alışkanlıklardan kurtulun, doğru yiyin, iyi uyuyun, yeteri kadar vitamin alın, düzenli olarak antrenman yapın ve vücudu yumuşatın - bunlar herhangi bir hastalık ve komplikasyona karşı en güvenilir önerilerdir.
 6. Stres faktörlerini azaltın. Genellikle bir kişinin sürekli strese ve kaygıya maruz kalmasından sonra vücudumuz zayıflar. Sinir ve tahrişe neden olan nedeni ortadan kaldırırsanız, iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Ve tabi ki, ilgilenen doktor ile istişareler. Bazen kendi kendine ilaç tedavisi komplikasyonlara yol açar. Uygun olmayan ilaç seçimi yan etkilere ve hatta insan vücudunun koruyucu işlevlerini azaltabilir.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar - pyelonefrit, glomerülonefrit

Angina, herhangi bir solunum yolu viral hastalığına - tanıdık bir boğaz ağrısı, yüksek ateş ve diğer semptomlara - hemen hemen benzer olarak kabul edilir. genellikle anjina ile ilgili bu kadar kolay, sorumsuz görünen Gönderen: Hastalık, uygun tedavi olmadan bacaklar aktarılır, sonuna kadar dersten başarılı kendilerini tedavi ve ulusal yöntemlere başvurmazlar.

Hastalığa bu yaklaşım tehlikeli olabilir ve sadece kronik bademcik iltihabı değil, aynı zamanda çeşitli komplikasyonlar ile doludur. Ve her şeyden önce böbrekleri etkiler.

Böbrek hasarı tüm anjina tiplerinin en sık görülen ikinci komplikasyonu olup, bu organ özellikle risk altındadır. Çoğu zaman, anjina sonrası aşağıdaki böbrek hastalığı oluşur piyelonefrit ve glomerülonefrit.

Neden komplikasyonlar oluşur?

Boğaz sonrası piyelonefrit ve glomerülonefrit

Anjina sırasında insan vücudunun koruyucu fonksiyonları önemli ölçüde azalır. Angina ile ortaya çıkan bademciklerin yenilgisi, genel bağışıklık durumunu olumsuz yönde etkiler, bu nedenle iltihaplanmaya neden olan enfeksiyonlar vücuttan kolayca geçebilir.

Anjina sonrası böbrek problemlerinin ana nedeni, tedavisinin sonuçlarıdır. Hastalığın odağını yok edemeyeceğiniz antibiyotikler, vücudu hastalığa karşı savaşan ve savaşan özel antikorlar üretmeye teşvik eder.

Nötralize edici bakteriler ve virüsler, üretilen antikorlar fayda sağlar. Fakat onlar, vücuda yayılarak, ona zarar verirler: Böbreklerin dokuları ile etkileşimleri, protein oluşumlarının ortaya çıkmasına yol açar. İkincisi ve böbreklerin normal işleyişinde başarısızlığın nedeni.

Hastalığın varlığı nasıl belirlenir?

Kural olarak, pyelonefrit ve glomerülonefritin ilk semptomları, anjinin son aşamasından sonraki 2-3 haftadan az olmamak üzere ortaya çıkar ve bir semptom kitlesi gösterir. Ancak ana işaret, elbette, analiz göstergeleridir.

Zamanla hastalığı tanımlamak için ne zaman ve hangi testler yapılmalıdır? Glomerülonefritin ilk belirtileri, anjinin sonundan 10-14 gün sonra idrarda ortaya çıkar, piyelonefrit, biraz sonra saptanır. Böbrekler için sonuç riskini ortaya çıkarmak için yapılması gereken tek analiz, boğaz ağrısının bitiminden sonra ikinci ve üçüncü haftalar arasındaki aralık için yapılması planlanan bir idrar tahlilleridir. Olumsuz bir prognoz doğrulanırsa, doktora uyun ve testleri tekrarlayın.

Piyelonefrit ve glomerulonefrit için ortak diğer belirtiler şunlardır:

 1. Artan vücut ısısı;
 2. Zayıflık ve baş dönmesi;
 3. Vücudun zehirlenmesine bağlı baş ağrısı;
 4. Artan basınç;
 5. Şiddetli alt sırt ağrısı;
 6. Şiddetli alevlenmelerde, lomber bölgede şişme de görülür;
 7. Sık acı verici idrara çıkma;
 8. İdrarda kırmızı renkli, kırmızımsı veya kanlı inklüzyonların varlığında idrar renginin değişimi.

Bu hastalıklardan herhangi birinin tedavisinde başarı, esas olarak semptomlarının iyi bir şekilde öğrenilmesiyle sağlanan zamanında tespitine bağlıdır.

Hastalığın doğası

Anjina'nın sonuçları, böbreklerin tek taraflı veya iki taraflı iltihabında ifade edilebilir. Glomerülonefrit durumunda, böbrek fonksiyonunun temel bozulma meselesidir. Glomerüler glomerüller, kanı süzüp çıkarır ve kanı süzer, tüm yararlı bileşenleri uzaklaştırır ve kalanını idrar haline getirir. Glomerülde vücudun antibiyotik bağışıklık sisteminin eylemine bağlı "kör" saldırıdan sonra yaygın inflamasyon başlar. "Glomeruli" işlevini durdurur, kanı sıkmaz, rahatsızlık getirir.

Piyelonefrit ile, sadece idrar işleme sistemi iltihaplıdır, aynı zamanda sıvıyı üretere sokmaktan sorumlu olan parankimadır. Bu nedenle piyelonefrit ile ağrı daha güçlüdür.

Böbreklerde komplikasyonların sonuçları

Her iki hastalığın da kronik bir forma geçişine ek olarak, kötü kalitede tedavi ya da zamansız olarak tespit edilen hastalık tüm genitoüriner sistem için progresyonlarına ve ciddi sonuçlarına yol açabilir.

Glomerülonefritin sonucu, bir ya da her iki böbreğin başarısızlığı, işlevlerini tam olarak yerine getirememesi (daha sonra hemodiyalize - yapay böbrek teknolojisine başvurmak zorundasınız) ve hatta organ nakli için bir ihtiyaç olabilir. Piyelonefritin benzer sonuçları vardır.

Bu hastalıkların herhangi bir yan etkisi de bir inme veya kalp krizi yol açabilir kan basıncında bir artıştır. Tedavinin yokluğunda, toksin birikimi de dahil olmak üzere vücudun eşlik eden glomerülonefrit ve piyelonefrit zehirlenmesi de tehlikeli olabilir.

Tedavinin ana yönleri

Böbrek piyelonefrit ile nasıl görünür

Anjina ve kronik bademcik iltihabı varlığı ile böbrek komplikasyonları arasındaki ilişki nedeniyle, sık sık ortaya çıkan, genellikle ilişkili hastalıklar ile yapılan bademcik kaldırmak için bir ihtiyaç var mı? Bunun cevabı doktor tarafından yapılan incelemeden sonra bireysel olarak çözülür, testlerin değerlendirilmesi, bademciklerin durumunun değerlendirilmesi. Hem piyelonefrit hem de glomerulonefrit, anjinin sadece bir destek verdiği ve başlangıçlarının temel nedeni olarak hizmet etmeyen hastalıklardır. Her durumda, en azından leaches formunda bademcikler konservatif tedavi, fiz. prosedürler vb.

Boğazdan sonra vücudu etkileyen piyelonefrit ve glomerülonefrit nasıl tedavi edilir? Kurtarma sistemi bir doktor tarafından geliştirilmelidir; çoğu durumda bir hastanede uygulanır. Bu böbrek hastalıklarının tedavisi ve önlenmesi çeşitli etki alanlarına indirgenmiştir.

 • Doktorun önerdiği günün rejimine uygunluk. Bu ya da bu rutinin amacı hastanın hangi sıkıntıya maruz kaldığına, hangi aşamada bulunduğuna ve çeşitli başka nüanslara bağlıdır.
 • Diyet, genellikle 7 sayısı ile belirtilen diyet koleksiyonlarında kritik durumlarda gözlemlenir. Genel olarak, hastanın diyetinde birçok proteinli yiyecek bulunmalı, vitaminler ve eser elementler açısından zengin olmalıdır. Bir süre için çok keskin, tuzlu ve yağlı yemekler diyetten çıkarılmalıdır.
 • Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmayı amaçlayan ilaç tedavisi. Hastalığın nedeni ile savaşır. Özel ilaçların yardımıyla idrarın işlenmesi ve yayılması için bir mekanizma kurulmuştur.
 • Anti-enflamatuar ilaçların kullanımı, anti-enfeksiyöz ajanların hedefe ulaşmasına yardımcı olur, hastalıkların sonuçlarıyla çalışır ve semptomları tedavi eder, hastanın ömrünü büyük ölçüde kolaylaştırır.
 • Böbreklerde kan dolaşımının restorasyonuna yardımcı olmak için fizyoterapötik prosedürler reçete edilir.
 • Pasif jimnastik ve böbrek masajı.
 • Fitoterapi - bitkisel çaylar ve infüzyonlar ile tedavi.

Yukarıdaki ölçütlere ek olarak, hastalar genellikle kaplıca tedavisini, tercihen ılık bir iklime sahip enlemlerde önermektedir.

Zamanında tespiti ve en önemlisi, anjin tarafından kışkırtılan böbrek hastalıklarının yetkili tedavisi ile, akut faz bir buçuk ila iki hafta arasında gerçekleşir ve kronikleşmez. Sonraki fizyoterapi ve sanatoryum tedavisinin yanı sıra kronik hastalıkların önlenmesi için önlemler, gelecekte böbrek problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Boğaz ağrısı sonrası böbrek

ENT organlarını etkileyen hastalıklar arasında en yaygın olanı anjinadır. Olguların% 90'ında, hastalığın nedeni stafilokok veya streptokok enfeksiyonu, daha az sıklıkla viral veya fungal patojenlerdir. Angina bağımsız bir hastalık olarak insan sağlığı için tehlikeli değildir, ancak hasta doktorun tüm önerilerini takip etmediğinde, hastalık komplikasyonlarıyla doludur. Akut dönemden sonra birçok hasta, boğaz ağrısı sonrası böbreklerin ağrılı olduğunu şikayet eder. Bu tür şikayetler yetkili bir uzman tarafından göz ardı edilmemelidir.

Neden komplikasyonlar var?

Bademcik iltihabı ile ortaya çıkan herhangi bir komplikasyon, kronik hastalıkların gelişimine yol açabilir. Anjinadan sonra böbreklerin komplikasyonları birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

 • yetkili tedavi eksikliği;
 • yanlış tanı;
 • doktor reçetelerine uyulmaması;
 • genitoüriner sistem kronik hastalıkların bir kişinin anamnezinde varlığı.

Risk grubunda ise, bağışıklığı azalmış olan çocuklar, çocuklar, sağlıksız yaşam tarzlarına yol açanlar, alkol kötüye kullanımı, diyetlerine uymuyorlar. Çocuğun organizması büyüme ve gelişme aşamasındadır, patojenik bakterilere karşı her zaman direnemez, bu nedenle anjina sonrası komplikasyon riskleri yeterince yüksektir. Bir doktor gözetiminde uygun tedavi, hastalığın olası sonuçlarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Normalde, insan böbrekleri vücudun "laboratuvar" ının eşsiz bir işlevini yerine getirir. Toksinleri ve zararlı maddeleri temizlerler. İşleri bozulduğunda toksinler vücutta birikmeye başlar ve zehirlenme belirtilerine neden olur. Böbrekler çalışırsa, iyileşme süresi çok daha uzun sürer. Hasta, hastalığı antibiyotiklerle tedavi etmeyi reddettiğinde, halk tıbbını tercih etmediğinde veya hastalığın semptomlarını tamamen yok sayarsa, anjina komplikasyonları daha sık görülür.

Anjina (streptococci, staphylococci) 'nin nedensel ajanları renal ve kardiyak dokuları andıran antijenler içerir. Anjina gelişiminde, insan bağışıklık antikorları enfeksiyona karşı direnmeye başlar, yabancı antijenleri yok eder, böbrek dokularında bulunanları etkiler. Sonuç olarak, böbrekler fonksiyonlarıyla baş edemezler, bu da komplikasyon riskini artırır.

Boğaz ağrısı böbrek hastalıkları

Boğaz ağrısı komplikasyonları erken veya geç olabilir. Hastalığın etkileri, hastalığın 4-5. Gününde görülebilir. Geç olanlar akut dönemden 1-2 hafta sonra ortaya çıkar. Böbreklerin ve üriner sistemin çalışmalarına yansıyan anjinin etkileri arasında şunlar bulunur:

 • piyelonefrit;
 • açık yeşil;
 • Post-streptokokkal glomerülonefrit;
 • glomeluronefrit.

Şiddetli komplikasyonlar arasında, böbrek fonksiyonunda tam veya kısmi azalma ile karakterize olan böbrek yetmezliği yer alır.

Dikkat lütfen! Nefrolog doktorları, akut nefrit vakalarının% 75'inde, piyelonefritin daha önce nakledilen bir anjina olduğunu ve bunun tedavi edilmesinin yanlış yapıldığını iddia ediyorlar.

Komplikasyon belirtileri

Tıbbi gözlemlere göre, anjinden sonra böbreklerin yenilgisi kalpten sonra ikinci sırada yer alır. Komplikasyonları tanımak için, transfer edilen bademcik iltihabından 1-4 hafta sonra ortaya çıkabilen eksprese semptomatolojide mümkündür:

 • alt karın bölgesindeki lomber bölgede ağrı;
 • artan vücut ısısı;
 • idrara çıkma sorunları;
 • idrar bulanıklaşır;
 • idrarda bir kan karışımı;
 • artan kan basıncı;
 • ekstremitelerin şişmesi;
 • genel esenliğin bozulması;
 • zehirlenme belirtileri.

Ortaya çıkan semptomlar, ürolog veya nefroloğa hemen başvurulmasının sebebi olmalıdır. Bu semptomlarla kendi kendine ilaç kabul edilemez.

tanılama

Böbrekleri etkileyen anjina komplikasyonlarından şüpheleniyorsanız, nefrolojide bir uzmana başvurmanız gerekir. Hastanın şikayetlerini dinleyen doktor, bir dizi sınavı atacaktır:

 • klinik kan testi;
 • genel idrar analizi;
 • X-ışını;
 • Böbrek ultrasonu.

Enstrümantal ve laboratuvar teşhislerin elde edilen sonuçları, hastalığın tam bir resmini oluşturmaya, doğru tanı koymaya, gerekli terapiyi seçmeye yardımcı olacaktır.

Böbrekler anjin sonrası ağrırsa ne yapmalı

Aktarılan boğaz ağrısından sonra, böbreklerin işleyişindeki ihlalleri gösteren işaretler varsa, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmeniz gerekir. Toplanan şikayetlere dayanarak, laboratuvar ve enstrümantal diagnostik sonuçları, doktor, gerekli tedaviyi takiben, doğru tanı koymak için nedenini, böbrek dokularına zarar derecesini belirleyebilecektir.

Böbrekleri etkileyen hastalıkların tedavisi tanıya bağlıdır. Üriner sistem ve böbreklerin herhangi bir hastalığının karmaşık tedavisi, ilaç alma, diyet alışkanlıklarını gözlemleme, doğru yaşam biçiminden oluşur. Doktor tavsiye edebilir ve temel tedaviyi tamamlayacak geleneksel tıp tarifleri, iyileşme süresini hızlandıracaktır.

İlaç tedavisi, hastalığın nedeni ve semptomlarıyla başa çıkmak için semptomatik ve sistemik ilaçların alınmasını içerebilir. Bunlar:

 • antibiyotikler;
 • uroseptiki;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • bitkisel preparatlar;
 • hormonal immünosupresanlar.

Bir ilacın seçimi her zaman ilgili doktor ile kalır. Genellikle tonsillitten sonra, ortaya çıkması olumsuz sonuçları en aza indirecek olan Bicillin tarafından komplikasyon riski ortaya çıkar. İlacın verildikten sonra aktif bileşeni bir hafta boyunca geçerli kalır.

İlaç almak enfeksiyonun odağını ortadan kaldıracak, böbrek fonksiyonlarını iyileştirecek, hastalığın kronik bir forma geçişini engelleyecektir.

İlaç almak yanında boğaz ağrısı sonrası böbreklerin tedavisi:

 • Hastalığın ilk günlerinde yatak istirahati;
 • doktorunuz tarafından reçete edilen tüm ilaçları almak;
 • çok miktarda sıvı tüketin;
 • diyet numarası 7'yi takip edin.

Önemli! Glomerülonefrit, iletilen anjinanın arka planına karşı gelişirse, günlük sıvının miktarı azaltılmalıdır. Piyelonefrit - günde iki litre artar. Bir içecek olarak, meyve, çay, komposto içebilirsiniz. Kahveden, herhangi bir alkol tamamen terk edilmelidir.

Tedaviden sonra hastaya fizyoterapi, terapötik jimnastik, böbrek masajı reçete edilebilir. Tüm bu teknikler, böbrek dokularındaki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olacak, işlevselliğini geliştirecektir. Yararları kaplıca tedavisi sıcak iklim, şifalı sular ve çamur ile enlemlerde getirecektir.

Eğer böbreklerin patolojisi, boğaz ağrısının arka planında görünecek şekilde ortaya çıktıysa, doğru tedaviyi gerçekleştirmek için, hastalığın kronik bir forma geçişini dışlayabilir, böylece gelecekte problemleri önleyebilirsiniz.

Komplikasyonların önlenmesi

Angina bakteriyel hastalıklara işaret eder, bu yüzden antibiyotik almak zorunludur. Antibiyotik tedavisine ek olarak, hasta sözlü veya topikal uygulama için doktor tarafından reçete edilen diğer ilaçları da almalıdır.

Komplikasyonların önlenmesi çeşitli kurallardan oluşur:

 1. Yatak istirahatini en az 4-7 gün boyunca gözlemleyin.
 2. Doktoru eve çağır.
 3. Tüm reçeteli ilaçları al.
 4. Büyük miktarlarda bol miktarda içecek, zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur.
 5. Stresörlerin etkisini azaltın.
 6. Bağışıklığı arttırmak için.
 7. Yiyeceği dezenfekte edin.
 8. Kötü alışkanlıkları reddedin.

Bir hafta boyunca aktarılan anjinadan sonra, idrar ve kandaki laboratuar testlerini geçmeniz gerekir, bunun sonuçları komplikasyon riski olup olmadığını gösterir. Basit kurallara ve tavsiyelere uygunluk, komplikasyon olasılığını en aza indirecek, iyileşme süresini hızlandıracaktır.

Boğaz ağrısı sonrası böbrek

Kişinin böbrekleri, insan böbrekleri hakkında ek bilgi - boğaz ağrısı sonrası böbrekler

Böbrek boğazından sonra böbrekler - Kişinin böbrekleri, İnsanın böbrekleri hakkında ek bilgi

Angina, bağımsız bir hastalık olarak, vücuda ciddi bir tehdit oluşturmaz. Daha tehlikeli olan, hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkan böbreklerin komplikasyonudur. Bir boğaz hastalığı ve diüretik sistemi arasında bir bağlantı yoktur. Ancak, istatistiklere göre, bu organ aktarılan anjinadan sonra daha sık etkilenir.

Neden komplikasyonlar ortaya çıkar?

Angina, sıcaklıkta keskin bir artış ve bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama ile karakterize bir enflamatuar süreçtir. Buna ek olarak, bir kişi çok boğaz ve boğaz ağrıyor. Bu durumda, hastanın bağışıklık sistemi aktif olarak enfeksiyona karşı antikorlar geliştirmeye başlar. Antikorlar görevi yabancı antijenleri yok etmek olan proteinlerdir. Ancak anjinin nedensel ajanları olan streptokoklar, vücuttaki renal, kardiyak ve diğer dokulara benzer şekilde, onların bileşim antijenlerine sahiptirler. Bu nedenle, bağışıklık yabancı mikroorganizmalara saldırmaya başladığında, yanlışlıkla organların dokularını tahrip edebilir. Sonuç olarak, bu komplikasyonlara yol açar. Özellikle şiddetli çocuklar için angina etkileri vardır. Böylece, çocuğun böbrekleri büyüme ve gelişme aşamasındadır ve yenilgileri bu süreci yavaşlatır. Bu nedenle, çocuklarda anjina teşhisi ve gelecekte doğru tedavi için zamanında önemlidir.

Anjina sonrası böbreğin komplikasyon türleri

Genel olarak, komplikasyonlar 2 gruba ayrılabilir:

 • Genel. Onların özü, hastalığın sonucu olarak organların dokularının yenilgisini gerektiren bir dizi reaksiyonun vücuttan başlatılması gerçeğinde yatmaktadır.
 • Yerel. Mevcut nokta lezyonları. Bir kişiye tehdit taşıma, ancak nitelikli bir doktorun gözetiminde uygun tedaviye ihtiyaçları vardır.

Böbreklerin komplikasyonları genel gruba aittir. Aktarılan tonsillitin bir sonucu olarak, piyelonefrit ve glomerulonefrit gibi hastalıklar gelişebilir. Ana tehlike, böbreklerin ana fonksiyonunun toksinleri uzaklaştırmasıdır. Diüretik sistemin ihlali, vücutta zararlı maddelerin birikmesine yol açacaktır. Sonuç olarak, iyileşme daha zor olacaktır.

piyelonefrit

Bu hastalık böbreklerde gelişen inflamatuar bir süreci temsil eder. Piyelonefrit, akut ve kronik formlarda gerçekleşir. Semptomlar sıcaklıkta keskin bir artış, 40 dereceye kadar, zayıflık ve titreme içerir. Sık sık, baş ve alt sırt ağrısı. Tedavinin zamansız başlangıcında hastalık kronik formda geçer. Bu tip piyelonefrit için vücut ısısında ve kan basıncında sıçramalar karakteristiktir. Semptomlar özellikle hava durumuna bağlı olarak kötüleşir.

"Pyelonefrit" tanısı için üroloğa başvurmanız gerekir. Sadece bu hastalığı benzerlerinden ayırt edebilir. Gerekli idrar ve kan laboratuvar testlerini, böbreklerin ultrasonu ve gerekirse X-ışınlarını teşhis ederken. Bir doktora zamanında erişim ile, piyelonefrit ilaçlarla başarılı bir şekilde tedavi edilir. Eğer hastalığa başlarsanız, ameliyat gerekecektir. Piyelonefritin önlenmesi, bazen komplikasyonları olan hastalığın tam tedavisidir.

Glomerülonefrit tedavisi

Glomerülonefrit, böbreklerin enfeksiyöz bir enflamasyonudur. Hastalığın iki şekli vardır: akut ve kronik. Ve ikincisi zorunlu olarak ilkinin sonucu değildir. Yani, kronik glomerülonefrit bağımsız, birincil bir hastalıktır. Hastalığın nedenleri transfer edilen enfeksiyonlar ve bademcik iltihabıdır. Ayrıca, aşı, gıda ve ilaç hastalığa neden olabilir.

Glomerülonefritin başlıca semptomları şişlik, ateş, baş ağrısı ve idrarda kan bulunmasıdır. Ayrıca, hastalar genellikle böbrekler etrafında ağrılı bir bölgeye sahiptir. Glomerülonefritin ana tehlikesi, bazen latent bir formda geçmesidir. Aynı zamanda semptomlar hemen hemen hiç yoktur ve diğer durumlarda tanı konulduğunda sadece tanı konur, glomerülonefrit böbrek yetmezliğine geçer. Bir nefrolog tarafından teşhis edilir. Tanı sırasında hasta böbreklerin yanı sıra idrar ve kan testlerini de geçirir. Bazı durumlarda biyopsi gereklidir.

Bu hastalığın tedavisi bir nefroloğun gözetimi altında yapılmalıdır. Akut dönemde, hastaneye yatış gereklidir. Tedavi sıkı bir diyet ve ilaç tedavisinden oluşur. Ayrıca, bu tür tanıları olan kişilerin uzun yolculuklardan ve toksik maddelerle temas etmeleri yasaktır. Önleme, glomerülonefrit formunda komplikasyonlar veren bulaşıcı hastalıkların zamanında tedavisinden oluşur.

Böbreklerde komplikasyonların sonuçları

Aktarılan piyelonefrit veya glomerülonefritin en sık görülen sonucu kronik bir formda geçişidir. Ama bu olabilecek en kötü şey değil. Uygunsuz veya zamansız tedavi, böbrek yetmezliği gelişirse. Bunun çoğu sonucu, böbrek yetmezliğidir. Sonuçlardan biri, kan basıncında bir artıştır. Bu da kalp krizi ve inme ile sonuçlanır. Unutmayın ki, vücuttaki böbrekler ile ilgili sorunlar, tüm organların ve sistemlerin normal işleyişini engelleyen toksinleri biriktirir.

Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Anjin sonrası komplikasyonların gelişmesine izin vermeyin, sadece zaman içinde tedaviye başlanabilir - yani antibiyotik kullanımı. Yani, istatistiklere göre, eğer angina semptomlarının başlangıcından bir hafta sonra harekete geçerse, o zaman bakteriler tamamen ölecektir. Sonuç olarak, böbrek dahil olmak üzere doku organları zarar görmeyecektir. Her hastanın ayrı ayrı antibiyotik alması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer anjina zamanında teşhis konulmamışsa ve ilk semptomlardan bir haftadan fazla süre geçerse, doktor bicillin reçete eder. Uzun süredir kanda devam eden ve böylece komplikasyonların oluşmasını engelleyen bu antibiyotik kategorisidir.

Komplikasyonların önlenmesi

Komplikasyonların gelişmesini önlemek için aşağıdaki gibi kurallara uymak gerekir:

 • Yatak istirahatı. Hasta iyi hissettiyse ve neredeyse hiç semptom olmasa bile en az 7 gün boyunca saklayın.
 • Çok fazla sıvı içiyor. İçme sırasında, insan vücudu zararlı maddelerden ve toksinlerden temizlenir. Bu hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.
 • Fiziksel aktiviteden kaçının. Yani, yaşamın eski yoluna dönüş aşamalı olmalıdır.
 • Stresli durumların sayısını azaltın. Duygusal şoktan sonra vücut zayıflar ve komplikasyonlar ortaya çıkar.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek. Kötü alışkanlıkları bırakmak ve doğru yemek gerekiyor.
 • Biraz gargara. Bunu mümkün olduğunca sık yapmalısınız, çünkü durulayınca, bademciklerden pus ve plak temizlenir.

Ayrıca, soğuk su içmemesi de dahil olmak üzere aşırı ısınmamak önemlidir. Anjina sonrası komplikasyonlara yol açan temel nedenlerden biri de kendi kendine ilaç tedavisidir. Bu nedenle, bu hastalığın ilk semptomları ortaya çıkarsa (boğazınız acıyor olsa bile), hemen bir doktora başvurmalısınız. Bu basit kurallara ve tavsiyelere uyulması, anjinadaki komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır.

Anginada böbreğin komplikasyonları nelerdir?

Bademciklerin (bademcik iltihabı) enflamatuar hasarının eşlik ettiği nitelikli tıbbi bakım olmadan aktarılan bulaşıcı hastalık, hastanın çeşitli organları ve organları üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Tıbbi uygulamada, genellikle anjinada böbreğin komplikasyonları vardır, ki bu da hastanın kanında bulunan çok sayıda antikordan kaynaklanır. Bu böbrekler üzerindeki yükü arttırır ve tedavinin yokluğunda streptokokların tetikleyici post-streptokokal glomerülonefrit ile böbrek enfeksiyonuna yol açabilir. Çoğu zaman, bakteriler, kan akışının prostat içerisine sokulmasıyla iltihaba neden olur, bazen de oligospermiye bile yol açar. Oligospermi sitemizin "Androloji" bölümünde okunan nedir.

Angina böbrek patolojisine yol açabilir

Tıbbi uygulamada, anjinin, streptokoklarla birlikte böbreklerin belirgin bir lezyonu tarafından işaretlendiği durumlar sıklıkla tarif edilmektedir. Hastanın anjina şiddetine bakılmaksızın, hastaların neredeyse% 50'sinde mikrohematüri ve albüminüri vardır. Bu tür idrar tahlillerinin, anjinin böbrekleri erken komplike hale getirdiği söylenirse, bademciklerin bulaşıcı hastalıklarında kesin olarak belirlendiği dikkati çekmektedir. Bu faktörler böbrekler üzerindeki yükün ne kadar arttığını, streptokoklarla enfeksiyon riskinin arttığını göstermektedir. Bazen benzer bir enfeksiyon kötü bir spermograma neden olabilir.

Boğazdan 2 hafta sonra bile, testler böbreklerde bir bozukluk olduğunu, idrarda şekilli elemanların varlığını belirler.

Anjina nefrit ve pyelonefrit ile ilişki

Tıp literatüründe nefrit veya pyelonefrit başlangıcı ile transatüre anjina arasındaki ilişki hakkında kesin bir veri yoktur. Hasta, daha önce böbrek hastalığının belirgin belirtileri olan doktora şikayetleri ile başvurur. Olguların% 80'inde nefritin nedeninin kronik bademcik iltihabı veya anjinin alevlenmesi olduğu bilgisi vardır. Birçok hekim, anjinadaki böbreklerdeki komplikasyonların, akut nefrit oluşumunun ana nedenleri olduğunu belirtmektedir.

Anjina böbrekler için komplikasyonlar verdiğinde, aşağıdaki belirtiler eşlik eder:

 • üşüme ve ateş saldırıları, ancak boğazda acı hissi olmadan;
 • alt sırt ağrısı.

Bu tür belirtilerle - hasta böbreklerde anjina komplikasyonları için tedavi görmek için bir doktor görmek için mümkün olduğunca çabuk mecburdur. Beklentiler en mutsuz, böbrek yetmezliğine kadar.

Anjina sonrası böbreklerde olası komplikasyon semptomlarını beklememek için, önleyici bir kurs yapılması önerilir:

 • 1 çorba kaşığı bearberry (ayı kulakları) 1 su bardağı kaynar su dökün;
 • ısrar, filtre;
 • 2 hafta boyunca günde 1 çorba kaşığı 3-4 kez kullanın.

Bearberry, mükemmel bir bakterisid etkiye sahiptir, böbreklerdeki iltihabı hafifletir.

Anjinadan sonra ağrı ve böbrek komplikasyonları nedenleri ve ne yapmaları gerektiği

Angina veya akut bademcik iltihabı, nazofarenks ve bademciklerde lokalize, vücudun akut enfeksiyöz enflamasyonudur. Genellikle mukoza zarında yaşayan mikroorganizmalardan kaynaklanır.

Bazı koşullar, azaltılmış bağışıklık arka planı karşısında, onları harekete geçirebilir ve iltihaba neden olabilir. Örneğin, ıslak ayaklar, büyük miktarlarda dondurma, soğuk içecek ve diğerleri. Bununla birlikte, hastalığın etken maddesi vücuda girebilir ve dışarıdan, yani, bir kişi sadece enfekte olabilir.

Angina sonrası komplikasyonlar lokal ve genel olarak ayrılır. Lokal öncelikle larinks, şişme ve kanama yumuşak dokularının bir aplasıdır. Genel komplikasyonlar daha tehlikelidir. Bunlar arasında:

 • Romatizma.
 • Kalp yetmezliği
 • Streptokok enfeksiyonu
 • yeşim taşı
 • kan zehirlenmesi

Böbrek ağrısı, nedenleri

Anjinadan sonra en sık görülen komplikasyonlardan biri de böbrek patolojisidir. Akut tonsilit ve streptokok suşları, kalp kası ve böbrek benzer antijenler üreten bir stafilokok enfeksiyonu neden olur. Bu nedenle, patojenik bakterilere karşı savaşan bağışıklık sistemi, iç organların dokularında bulunan antijenlere zarar verebilir. Ek olarak, hastalık sırasında vücudun koruyucu fonksiyonları önemli ölçüde azalır ve bu da enfeksiyonun serbestçe yayılmasına olanak tanır.

Böbrek ağrısı en sık olarak hastalığın 7-10. Gününde hastalarda görülür. Bu yol açar:

 1. Yanlış teşhis edildi.
 2. Zamanla antibakteriyel tedaviye başlamadı.
 3. Doktor tavsiyelerine uyulmaması.

Böbrek patolojilerinin tipleri, semptomları ve tedavisi

Böbrekler, idrar ve idrara çıkmadan sorumlu olan genitoüriner sistemin eşleştirilmiş organlarıdır. İşlerindeki aksaklıklar vücut için çok ciddi sorunlara yol açabilir. Akut enfeksiyöz tonsillitin etkileri arasında çeşitli patoloji türleri ayırt edilir:

piyelonefrit

İdrar atılımına cevap veren böbrek parankiminin yanı sıra kaliksiyel-kalsere böbrek sisteminin enflamatuar bir prosesidir. Hastalık kendini şöyle gösterir:

 • Yüksek, 40 dereceye kadar, vücut ısısı.
 • Üşüme ve bol terleme.
 • Kaslarda ağrı.
 • Lomber bölgede ağrıları çizmek.
 • Zayıflık, baş ağrısı.
 • İdrar yaparken ağrı.

Yanlış veya yetersiz tedavi durumunda, piyelonefritin akut formu kronikleşebilir.

glomerülonefrit

Böbreklerin glomerüllerinin iltihaplanmasına neden olan bulaşıcı hastalık. Glomeruli, işlevleriyle başa çıkmak için kanı ve iltihaplı ateşi filtrelemeye hizmet eder. Çoğu zaman bu komplikasyon streptokokal anjina ile ortaya çıkar. Karakteristik belirtiler:

 • Artan vücut ısısı.
 • Yüksek tansiyon.
 • Baş ağrısı ve sırt ağrısı.
 • Şişme.
 • Oligüri (idrar miktarında azalma)
 • Hematüri (idrarda kanın bir karışımı)
 • Karaciğerin iyileşmesi.

Hastalığın akut ve kronik formları vardır. Ve ikincisi, ilkin soruşturmada mutlaka görünmez ve esas olarak ortaya çıkabilir.

Böbrek yetmezliği

Böbrek patolojisinin en tehlikeli şekli böbrek yetmezliğidir. Uygunsuz veya yetersiz tedavi nedeniyle gelişir. Bu, bu organların işlevlerinin tam veya kısmi bir ihlalidir.

En kötü durumda, bu bir veya her iki böbreğin tamamen başarısız olmasına yol açabilir. ayırmak akut veya kronik patoloji şekli.

Kronik böbrek yetmezliği belirtileri hastalığın evresine bağlıdır. hastalarda (gizli) ilk ya da son (uç) güçsüzlük, ağız ve yorgunluk kuruyana, Aşama görülen ödem, uyuşukluk, uyku hali, ağız yetersiz davranış amonyak kokusu, ishal dışında şikayet olmayabilir. Deri grimsi-sarımsı bir renk kazanır.

, Idrar veya herhangi bir idrar miktarının azaltılması uzuvlar, ishal, bulantı, kusma, uyuşukluk, veya hastanın tam tersi artan uyarılabilirliğinin şişme: Hastalığın akut bir şekilde ile karakterizedir.

tedavi

Böbrek ağrısı durumunda, diğer karakteristik semptomlarla birlikte, hemen bir ürolog veya nefroloğa başvurmalısınız. Hiçbir durumda kendi kendine ilaç almanıza gerek yoktur. Doktor bir sınav seti atar. Genellikle kan ve idrar ve ultrasonun genel ve klinik analizini içerir.

Doğrulanmış bir teşhis ile, doktor da dahil olmak üzere yeterli ilacı yazacaktır. antibiyotik almak ve semptomatik tedavi anti-inflamatuar ve phytopreparations. Glomerülonefritin açık belirtileri hastaneye işarettir.

İlaç tedavisine ek olarak, yatak istirahatına uymak ve bir diyet uygulamak önemlidir. Ayrıca, piyelonefrit ile, cömert bir içecek tavsiye edilirken, glomerulonefrit ile birlikte, sıvı miktarı tam tersine sınırlandırılmalıdır.

önleme

Yukarıdaki anjina komplikasyonlarından kaçınmak için, hastalığın ilk gününden doktor önerilerine uyun.

 1. Kesinlikle saatlerce ve reçete edilen dozda, antibiyotik alınız.
 2. Tatmin edici bir sağlık durumunda bile yatak dinlenmesini en az 5 gün süreyle gözlemleyin.
 3. Yeterli miktarda sıcak içecek tüketmek (çay, kaynatma, meyve içecekleri)
 4. Lokal tedavi uygulayın (bitkisel arıtma, soda çözeltileri, iyot, vb.)

Ayrıca önemli bir önemi vardır sağlıklı yaşam tarzı. Bağımlılık yapmamış, spor yapmamış ve diyetleri takip eden bir kişinin hastalanması daha az olasıdır. Ve bu gerçekleşirse, hastalık daha kolay ve sağlık için sonuç vermeden akacaktır.

Boğaz ağrısı sonrası böbrek

Angina, bağımsız bir hastalık olarak, vücuda ciddi bir tehdit oluşturmaz. Daha tehlikeli olan, hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkan böbreklerin komplikasyonudur. Bir boğaz hastalığı ve diüretik sistemi arasında bir bağlantı yoktur. Ancak, istatistiklere göre, bu organ aktarılan anjinadan sonra daha sık etkilenir.

Neden komplikasyonlar ortaya çıkar?

Angina, sıcaklıkta keskin bir artış ve bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama ile karakterize bir enflamatuar süreçtir. Buna ek olarak, bir kişi çok boğaz ve boğaz ağrıyor. Bu durumda, hastanın bağışıklık sistemi aktif olarak enfeksiyona karşı antikorlar geliştirmeye başlar. Antikorlar görevi yabancı antijenleri yok etmek olan proteinlerdir. Ancak anjinin nedensel ajanları olan streptokoklar, vücuttaki renal, kardiyak ve diğer dokulara benzer şekilde, onların bileşim antijenlerine sahiptirler. Bu nedenle, bağışıklık yabancı mikroorganizmalara saldırmaya başladığında, yanlışlıkla organların dokularını tahrip edebilir. Sonuç olarak, bu komplikasyonlara yol açar. Özellikle şiddetli çocuklar için angina etkileri vardır. Böylece, çocuğun böbrekleri büyüme ve gelişme aşamasındadır ve yenilgileri bu süreci yavaşlatır. Bu nedenle, çocuklarda anjina teşhisi ve gelecekte doğru tedavi için zamanında önemlidir.

Anjina sonrası böbreğin komplikasyon türleri

Piyelonefrit - anjina sonrası olası komplikasyonlardan biridir.

Genel olarak, komplikasyonlar 2 gruba ayrılabilir:

 • Genel. Onların özü, hastalığın sonucu olarak organların dokularının yenilgisini gerektiren bir dizi reaksiyonun vücuttan başlatılması gerçeğinde yatmaktadır.
 • Yerel. Mevcut nokta lezyonları. Bir kişiye tehdit taşıma, ancak nitelikli bir doktorun gözetiminde uygun tedaviye ihtiyaçları vardır.

Böbreklerin komplikasyonları genel gruba aittir. Aktarılan tonsillitin bir sonucu olarak, piyelonefrit ve glomerulonefrit gibi hastalıklar gelişebilir. Ana tehlike, böbreklerin ana fonksiyonunun toksinleri uzaklaştırmasıdır. Diüretik sistemin ihlali, vücutta zararlı maddelerin birikmesine yol açacaktır. Sonuç olarak, iyileşme daha zor olacaktır.

piyelonefrit

Bu hastalık böbreklerde gelişen inflamatuar bir süreci temsil eder. Piyelonefrit, akut ve kronik formlarda gerçekleşir. Semptomlar sıcaklıkta keskin bir artış, 40 dereceye kadar, zayıflık ve titreme içerir. Sık sık, baş ve alt sırt ağrısı. Tedavinin zamansız başlangıcında hastalık kronik formda geçer. Bu tip piyelonefrit için vücut ısısında ve kan basıncında sıçramalar karakteristiktir. Semptomlar özellikle hava durumuna bağlı olarak kötüleşir.

"Pyelonefrit" tanısı için üroloğa başvurmanız gerekir. Sadece bu hastalığı benzerlerinden ayırt edebilir. Gerekli idrar ve kan laboratuvar testlerini, böbreklerin ultrasonu ve gerekirse X-ışınlarını teşhis ederken. Bir doktora zamanında erişim ile, piyelonefrit ilaçlarla başarılı bir şekilde tedavi edilir. Eğer hastalığa başlarsanız, ameliyat gerekecektir. Piyelonefritin önlenmesi, bazen komplikasyonları olan hastalığın tam tedavisidir.

Glomerülonefrit tedavisi

Glomerülonefrit, böbreklerin enfeksiyöz bir enflamasyonudur. Hastalığın iki şekli vardır: akut ve kronik. Ve ikincisi zorunlu olarak ilkinin sonucu değildir. Yani, kronik glomerülonefrit bağımsız, birincil bir hastalıktır. Hastalığın nedenleri transfer edilen enfeksiyonlar ve bademcik iltihabıdır. Ayrıca, aşı, gıda ve ilaç hastalığa neden olabilir.

Glomerülonefritin başlıca semptomları şişlik, ateş, baş ağrısı ve idrarda kan bulunmasıdır. Ayrıca, hastalar genellikle böbrekler etrafında ağrılı bir bölgeye sahiptir. Glomerülonefritin ana tehlikesi, bazen latent bir formda geçmesidir. Aynı zamanda semptomlar hemen hemen hiç yoktur ve diğer durumlarda tanı konulduğunda sadece tanı konur, glomerülonefrit böbrek yetmezliğine geçer. Bir nefrolog tarafından teşhis edilir. Tanı sırasında hasta böbreklerin yanı sıra idrar ve kan testlerini de geçirir. Bazı durumlarda biyopsi gereklidir.

Bu hastalığın tedavisi bir nefroloğun gözetimi altında yapılmalıdır. Akut dönemde, hastaneye yatış gereklidir. Tedavi sıkı bir diyet ve ilaç tedavisinden oluşur. Ayrıca, bu tür tanıları olan kişilerin uzun yolculuklardan ve toksik maddelerle temas etmeleri yasaktır. Önleme, glomerülonefrit formunda komplikasyonlar veren bulaşıcı hastalıkların zamanında tedavisinden oluşur.

Böbreklerde komplikasyonların sonuçları

Aktarılan piyelonefrit veya glomerülonefritin en sık görülen sonucu kronik bir formda geçişidir. Ama bu olabilecek en kötü şey değil. Uygunsuz veya zamansız tedavi, böbrek yetmezliği gelişirse. Bunun çoğu sonucu, böbrek yetmezliğidir. Sonuçlardan biri, kan basıncında bir artıştır. Bu da kalp krizi ve inme ile sonuçlanır. Unutmayın ki, vücuttaki böbrekler ile ilgili sorunlar, tüm organların ve sistemlerin normal işleyişini engelleyen toksinleri biriktirir.

Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Anginayı zamanında teşhis edip tedavi ederseniz, komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Anjin sonrası komplikasyonların gelişmesine izin vermeyin, sadece zaman içinde tedaviye başlanabilir - yani antibiyotik kullanımı. Yani, istatistiklere göre, eğer angina semptomlarının başlangıcından bir hafta sonra harekete geçerse, o zaman bakteriler tamamen ölecektir. Sonuç olarak, böbrek dahil olmak üzere doku organları zarar görmeyecektir. Her hastanın ayrı ayrı antibiyotik alması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer anjina zamanında teşhis konulmamışsa ve ilk semptomlardan bir haftadan fazla süre geçerse, doktor bicillin reçete eder. Uzun süredir kanda devam eden ve böylece komplikasyonların oluşmasını engelleyen bu antibiyotik kategorisidir.

Komplikasyonların önlenmesi

Komplikasyonların gelişmesini önlemek için aşağıdaki gibi kurallara uymak gerekir:

 • Yatak istirahatı. Hasta iyi hissettiyse ve neredeyse hiç semptom olmasa bile en az 7 gün boyunca saklayın.
 • Çok fazla sıvı içiyor. İçme sırasında, insan vücudu zararlı maddelerden ve toksinlerden temizlenir. Bu hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.
 • Fiziksel aktiviteden kaçının. Yani, yaşamın eski yoluna dönüş aşamalı olmalıdır.
 • Stresli durumların sayısını azaltın. Duygusal şoktan sonra vücut zayıflar ve komplikasyonlar ortaya çıkar.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek. Kötü alışkanlıkları bırakmak ve doğru yemek gerekiyor.
 • Biraz gargara. Bunu mümkün olduğunca sık yapmalısınız, çünkü durulayınca, bademciklerden pus ve plak temizlenir.

Ayrıca, soğuk su içmemesi de dahil olmak üzere aşırı ısınmamak önemlidir. Anjina sonrası komplikasyonlara yol açan temel nedenlerden biri de kendi kendine ilaç tedavisidir. Bu nedenle, bu hastalığın ilk semptomları ortaya çıkarsa (boğazınız acıyor olsa bile), hemen bir doktora başvurmalısınız. Bu basit kurallara ve tavsiyelere uyulması, anjinadaki komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün ısıtır?

Angina farenkste enfeksiyöz inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bu durumda artan sıcaklık, vücudun patojenik mikroflorasıyla savaşmasına yardımcı olur.

Ne yapmalı - bademcikler iltihaplandı: nedenleri, tedavi yöntemleri ve olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir.