Loading

Boğaz bölgesinde poliplerin imha yöntemlerine genel bakış

Boğazdaki polipler küçük boyuttaki benign oluşumlardır. Bu, çeşitli şekilleri, renkleri ve boyutları olan KBB organlarının en yaygın hastalıklarından biridir.

Çoklu tezahürlere eğilimlidir. Sıklıkla, ses tellerinin ortasında, gırtlakta görülür.

Formasyonlar sadece bağ doku liflerini değil aynı zamanda hücresel elementleri, biraz sıvıyı da içeren bir tür fibroidlerdir. Bununla birlikte, fibroidlerin aksine, polipler daha kalın bir sapa sahiptir ve bir bezelye boyutuna ulaşır.

Polipler çok yavaş büyüyor. Eğitimin oluşumu bile birkaç ay veya yıl sürer. Bazen insanlar polipleri "şarkı düğümleri" olarak adlandırırlar, çünkü neredeyse bütün şarkıcılar.

Görünüm nedenleri

Polipler yırtılma sırasında oluşan küçük kanamalar gösterir. İkincisi birçok nedenden ötürü ortaya çıkar:

alerji, sigara, alkol ve kafein, kirli hava bağırarak veya fısıldayarak.

Larinkste iyi huylu süreçlerin sıklıkla çeşitli teratojenik koşulların fetüsü üzerindeki etkisinin yanı sıra genetik faktörlere bağlı olduğu da kaydedilmiştir. İkincisi, annenin hastalıkları, radyasyona maruz kalmayı içerir.

Polipler diğer nedenlerden dolayı ortaya çıkar, örneğin, kronik iltihaplı hastalıklar, bağışıklık bozuklukları, endokrin sistemindeki değişiklikler.

Boğazda polip belirtileri

Bazı yerlerde, polip, boğazı incelerken kişinin kendisi tarafından görülebilir. Açık kenarları ile diğerlerinden farklı olan kırmızı bir görünüme sahiptir.

Yüzey genellikle düzgün ve pürüzsüzdür, ancak boyutlar farklı olabilir. Progresif büyüme esas olarak sadece tekrarlanan travmalarda görülür.

Bazen polipler mavi, pembe gri-beyaz, mavi-mordur. Eğer ses tellerinde bulunurlarsa, ses kısıklığı yavaş yavaş gelişir, fonasyonun ihlali.

Boğazdaki polip fotoğrafı

Bazı durumlarda başka işaretler bulunur:

boyunda ağrı, nefes darlığı, tam ses kaybı, kan öksürmesi.

Fakat çoğu durumda, eğitim kendini göstermez. Daha sonra tanı bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.

Başka bir polip türü daha var - çocuk. 5 yıla kadar görülürler. Bu tür ergenlik döneminde ortadan kaybolmaya eğilimlidir. Formasyonlar küçük loblu, bu yüzden karnabahar benziyorlar.

Juvenil tipinin bir işareti lokalizasyondur. Neoplazmlar bağlarda, epiglottuma, astar bölgesine ve daha sonra trakeaya yayılır.

Eğitim teşhisi

Hastalığın teşhisi laringoskopi kullanılarak bir kulak burun boğaz uzmanıdır.

Ana görev, benign oluşumu yabancı bir vücuttan, malign tümörlerden ayırmaktır.

Esnek fibrolaringoskop kullanılarak bir prosedür gerçekleştirilir. Ayrıca zor bir bakış açısı vardır, ancak başvurusu sadece eğitimin kaldırıldığı durumlarda geçerlidir. Bu gün belediye kliniklerinde, aynalanmış laringoskopi kullanılmaktadır.

Bir doktor malign hücrelerin görünümünden şüphelenirse, reçete edilir.

. Polip kaldırıldıktan sonra sıklıkla yapılır.

Bazen ses fonksiyonlarını araştırmak için ayrıca gereklidir, bunun için fonotografi, stroboskopi ve elektroglottografi kullanılır.

Poliplerin boğazda tedavisi

Poliplerin çıkarılması sadece malignite riski taşıyan bir durumda ortaya çıkar.

Küçük formlarda, endoskopi yöntemi kullanılır. Bunun için özel bir döngü olan guttural forseps kullanılır. Aletler, izole düğümleri mükemmel şekilde kullanır.

Nazofarenks poliplerini ortadan kaldırmak için elektrokoagülasyon, kriyodistaz ve lazer aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak, cerrahi müdahaleye karar vermeden önce, doktor konservatif bir etki sunabilir.

Bunu yapmak için oda gerekli nem seviyesini sağlar ve kişi belirli bir konuşma moduna uyar. Bu dönemde sessiz kalmak en iyisidir, yüksek sesle konuşmayın.

Ameliyat sonrası dönemde daha hızlı iyileşme için, sigarayı bırakmak, odadaki havayı nemlendirmek ve 10-14 gün boyunca ses tellerini dinlendirmeniz önerilir.

Operasyon sonrası polip yeniden ortaya çıkabilir. Tamamen kaldırılmamışsa bu durum gerçekleşir. Bu nedenle, güvenilecek bir uzman bulmak önemlidir.

önleme

Polipleri asla hatırlamak için, ses tellerini korumalısın. Bu nedenle, bir çocuk olarak, sesi kontrol etmeyi ve ılımlı bir ses seviyesinde konuşmayı öğrenmeniz önerilir. Yetişkinlerin sigarayı ve alkolü durdurmaları tavsiye edilir. Sadece bu şekilde gırtlağınızı koruyabilirsiniz.

Bir kişi endüstride veya işte zararlı buharlarla çalışırsa, maske-solunum cihazı en iyi çözüm olacaktır. Ayrıca üst solunum yolu GIT hastalıklarını tedavi etmek için de gereklidir.

Boğazdaki polipler, küçük boyutlara sahip olan mukozada çok yaygın benign neoplazmlardır. Çoğu zaman larinks ve ses tellerinde görülürler. Onların şekli ve rengi çok farklı olabilir. Polip, bağlayıcı liflerden, hücresel elementlerden ve az miktarda sıvıdan oluşur. Büyümesinin süresi birkaç aydan birkaç yıla kadar değişebilir. Bu neoplazmlar neredeyse tüm şarkıcılar. Bu nedenle, ortak insanlarda bir polip "şarkı düğüm" denir.

Bu hastalık ile savaşmaya başlamadan önce, görünüşünün nedenlerini öğrenmelisiniz.

Neoplazmın Nedenleri

Bugüne kadar, polip oluşumunu etkileyen çok sayıda faktör, sonuçta ve çalışılmamıştır. Bu nedenle, sadece bilimsel bir gerekçeye sahip olanları düşünün. Bunlar şunları içerir:

Sistematik (, ​​şarkı, fısıldayan bağırarak) ses telleri aşırı yorgunluk; alerji - tamamen görünümünü provoke kaynağını ortadan kaldırmak özellikle de, polip oluşumuna neden olabilir, hiçbir olasılığı, sigara orada - bu bağımlılığı etkisi altında boğazında sadece polip oluşturulabilir, ama aynı zamanda yaşamı tehdit eden diğer hastalıklar, örneğin kahve ve alkol, tiroid bezinin ihlali, kötü çalışma koşulları, sık tüketimi, insanlar sürekli bir otomobil fabrikasında yer Wda çalışma ayut ağır metal safsızlıklar, kalıtım.

Bu tümörün ortaya çıkmasının tüm nedenlerinin bilinmemesi nedeniyle, önleme için en iyi seçenek yıllık danışma odası olacaktır.

semptomlar

Boğazdaki poliplerin varlığı aşağıdaki belirtileri verebilir:

ağrı eşlik edebilir ses kısıklığı, bu belirti soğuk algınlığı olasılığını tamamen yok olması durumunda ilgili olduğu; ses kısıklığı boğazda yabancı cisim hissi ile birlikte.

Boğazda polipler olduğunu nasıl belirleyebilirim (fotoğraflar yukarıda gösterilmiştir)? Görme. Boğazın dikkatle incelenmesiyle, genel arka plana karşı öne bakan ve ince bir ayak veya kalın bir taban ile mukozaya bağlanan kırmızı, pembe veya mavi-pembe lekeler bulabilirsiniz. Polipler için favori bir yer, ses tellerinin ortasıdır. Boğaz ve ses tellerinin mukoza zarının çoklu yaralanmaları, sayılarında bir artışa neden olabilir. Bu fenomen polipoz denir.

Boğazdaki polipler beş yaşına kadar çocuklarda oluşabilir. Bunlar ergenlik döneminde ortadan kaybolan çocuk polipleridir.

Nadir durumlarda, bu tür oluşumların görünümüne boyunda ağrı, kan öksürüğü, solunum problemleri ve sesin tamamen yokluğu eşlik edebilir. Çoğu zaman bu süreç asemptomatiktir.

teşhis

Bu rahatsızlığın teşhisi, Laura'nın muayene ve danışmanlığı ile desteklenir. Ayna laringoskopisi prosedürü bugüne kadar en yaygın olanıdır.

Ana görev, bu neoplazmı diğerlerinden ayırmaktır. Formasyonun malign olmadığından emin olmak için, çıkarılmasından sonra histolojik inceleme yapılır.

tedavi

Bu yeni oluşumun tedavisinde ses terapisi ile önemli bir rol oynar. Tabii ki, hastalığı bu şekilde tamamen tedavi etmek imkansızdır. Ancak bu, sesi geri yüklemenize ve polipin boyutunu önemli ölçüde azaltmanıza olanak tanır. Bu nedenle, saptanırsa, deneyimli kulak burun boğaz uzmanları bir süreliğine sesli iletişimi tamamen dışlamak için tavsiye ederler.

Polipten tamamen kurtulmak için, cerrahi müdahale olmadan yapamazsınız. Kaldırma lokal anestezi altında gerçekleşir. Şu anda, eğitimi çeşitli yollarla kaldırabilirsiniz, ancak en yaygın olanları şunlardır:

Endoskopi. Bu yöntemle laringeal forseps ve özel bir döngü kullanılır. küçük razmera.Lazernaya elektrokoagulyatsiya.Prizhiganie tedavisi ya da sıvı nitrojen (kriyoterapi) yalnızca mümkündür polip çıkarın. Bu metot, sadece tümörün malign olması olasılığı tamamen bulunmuyorsa kullanılır.

Polip sonlandırılmamışsa, relaps olasılığı yüksektir.

Operasyondan sonra hızlı bir şekilde iyileşmek için uzmanlar, ses tellerini gevşetmeyi, sigarayı bırakmayı ve evdeki havayı nemlendirmek için iki hafta vermelerini tavsiye eder.

Halk ilaçları

Boğazdaki poliplerin küçülmesini sağlamak için genellikle geleneksel ilaç kullanıyorlar. Böyle bir tedavi, sadece çıkarma prosedürünü geciktirmeye ve semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır, ancak eğitim ortadan kalkmayacaktır.

Propolis bu durumda kullanılır çünkü iyi bir anti-inflamatuar ilaçtır. Küçük bir propolis parçası sabahları aç karnına çiğneniyor. Böylece, sadece polip boyutunu azaltmak değil, aynı zamanda bağışıklığı önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz.

Sardunya bir kaynatma da bu tür malignitelerin mücadele için iyi bir yoldur. Bunun için iki yemek kaşığı yer yaprağı su ile dökülür ve kaynatıldıktan sonra beş dakika pişirilir. Bu broth'u günde iki kez soğutmalı bir biçimde kullanmanız gerekir.

Wintergreen'in infüzyonu vücuttaki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır ve poliplerin oluşumunun tüm semptomlarını ortadan kaldırır. Bitkinin iki çay kaşığı üzerinde 200 ml kaynar suya ihtiyaç vardır. Bu infüzyonu bir termosla birleştirin ve üç saat boyunca ısrar edin. Bu hacim gün içinde küçük porsiyonlarda sarhoş olmalıdır. Tedavi süreci semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar devam eder.

İpuçları

Dedikleri gibi, hastalığın tedaviden daha kolay engellenmesidir. Bu açıklama polipler için geçerlidir. Onların görünüşü nasıl önlenir? Bunu yapmak için, ses tellerini aşırı yüklemenize gerek yoktur, tüm kötü alışkanlıkların üstesinden gelmelisiniz ve yılda bir kez lora ziyaret edin.

İşyerinde çalışan ve zararlı buharları soluyan kişiler her zaman maske maskesini takmalıdır.

Polipler, genellikle onlarla savaşmanın her zaman uzun sürmemesi ve terapötik müdahale sonrası iyileşme sürecinin iki haftayı geçmemesine rağmen genellikle hoş değildir.

Sonuç

Şimdi, poliplerin boğazda nasıl ortaya çıktığını biliyorsunuz, onların semptomlarını inceledik. Bu rahatsızlığı nasıl tedavi edeceğimizi de konuştuk. Anladığınız gibi, bu konuda bir doktora danışmadan yapamazsınız. Bu nedenle, her KBB'nin bir kereden fazla gördüğü fotoğraflar, boğazınızda poliplerin ortaya çıkmış gibi görünüyorsa, çekinmeyin ve hemen otolaryngologist'e gidin.

Boğazdaki polipler, inflamasyon belirtileri olmaksızın küçük boyuttaki benign neoplazmlardır. Boğazdaki polip grimsi, pembe veya kırmızı renklidir ve yumuşak bir kıvama sahiptir (resme bakınız).

Travmada, yaralı bölgeye kan akar ve sonuç olarak boğazda küçük polipler gelişir.

Boğazdaki polip asla kansere dönüşmez, ancak yine de bir patolojidir ve semptomları göz ardı edilemez.

Modern teknikleri kullanarak tedavi, poliplerden hızlı ve acısız bir şekilde kurtulmanızı sağlar.

Belirtileri ve boğazda poliplerin nedenleri

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Boğazda bu tür tümörlerin gelişiminin tam etiyolojisini kurmak henüz mümkün değildir, sadece bunların oluşumu için ivme kazandıran faktörler öne sürülmüştür:

Ses tellerinin aşırı yüklenmesi - yüksek sesle çığlık, şarkı söyleme, uzun konuşma; Uyaran ile sürekli temasın dışlanması imkansız olduğunda alerjik reaksiyonlar; Sigara, alkol ve kahve kötüye kullanımı; Tiroid bezi hastalıkları; Tehlikeli işletmelerde çalışma ve kötü çevresel koşullar; Genetik yatkınlık; Bağışıklık sisteminin başarısızlığı; Kronik boğaz ve gırtlak hastalıkları.

Bir kişi bir risk grubuna girerse, onun sağlığını izlemeli ve boğazdaki polipi bulmak ve tedaviye başlamak için yılda bir kez bir kulak burun boğaz uzmanından muayene edilmelidir.

Bu hastalık oldukça tatsızdır, ancak bazı komplikasyonlara neden olabileceğinden ve her şeyin vücutta mükemmel olmadığına dair bir işaret olduğundan tedavi gereklidir.

Poliplerin belirtileri oldukça açıktır - sadece onları bulmak için boğazına bakın. Polipler bu türlerden (fotoğrafta gösterilmiştir):

Pürüzsüz veya ıstakoz. Tek veya çift. Kırmızı veya gri.

Poliplerin lokalizasyonunun favori yeri, ses tellerinin ortasıdır. Polip genellikle net bir taslak çizer ve renk ile ayırt edilir, zor olduğunu farketmez. Ayrıca, boğazdaki poliplerin varlığı bu semptomları gösterebilir:

Boğazda rahatsızlık; İşitme ve kısık ses; Farinkste yabancı cisim hissi.

Poliplerin semptomları başlangıçtaki soğuk algınlığına benzemektedir. Fakat bu durumda, öksürük, burun akıntısı, titreme ve ateş yoktur. Doğru bir teşhis koymak için, laringoskopi gerçekleştirmek için gereklidir - Doktor neoplazm iyi incelemek ve incelemek için fırsat olacaktır, belki bu polipoz sinüzit olduğunu.

Polipler genişse (poliplerin büyümesi, vokal kordların tekrarlanan travmaları ile gözlenir), o zaman bir biyopsi gerekecektir. Daha sonra uygun tedavi reçete edilir.

Poliplerin boğazda tedavisi

Boğazda polip oluşumunun ana nedeni vokal kordların yırtılmasıdır, doktorun önerdiği ilk şey ses modunu gözlemektir.

Birkaç gün boyunca konuşmamak en iyisidir, böylece ses telleri iyileşebilir. Bu durumda bir fısıltı içindeki konuşma, çığlıklardan daha da kötüye gidebilir, çünkü bağlar aynı zamanda gerilir.

Bu nedenle, önce birkaç günlüğüne şarkı söylemekten vazgeçmekten kaçınmalısınız. Sonra ses terapisi başlar.

Doktor, ses tellerini nasıl idare edeceğini ve ses tellerini nasıl aşırı yükleyemediğimi ve nüksden kaçınılacağını açıkladı. Ancak, ses terapisi yardımıyla, mevcut poliplerden kurtulamazsınız, sadece yeni olanların oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için antihistaminikler reçete edilir - Tavegil, Diprazin. Boğaz için kırlangıçotu ve papatya ile inhalasyon yapılması gereksiz değildir. Hemen poliplerin cerrahi olarak çıkarılmasını talep etmeyin. Onlardan başarılı bir şekilde kurtulmanın başka yolları da vardır:

Elektroforez. Ultrasonun etkisi. Galvanik yaka. Manuel terapi - yaka bölgesinin masajı. Hidroterapi. Poliplerin lazer ışını ile tedavisi.

Bu faktörlerin neden olduğu poliplerin büyümesi durumunda, değişen iş veya ikamet hakkında düşünmek mantıklıdır. Büyümenin yaygın veya tekrarlayıcı olduğu ve yukarıda açıklanan tedavi yöntemlerinin çok etkili olmadığı durumlarda, polipler endoskopik aletler tarafından kesilir - esas olarak bu işlem adenoidlerin veya bademciklerin çıkarılmasına benzerdir.

Önleyici tedbirler, özellikle sigaradan, kötü alışkanlıklardan vazgeçilmeli, çünkü tütün dumanı, mukozaya çok zarar vermektedir. Ses tellerini ve sesinizi yükseltmek zorunda kalmayın.

Zararlı bir kuruluşta çalışmak zorundaysanız, her zaman bir maske takmanız tavsiye edilir. Ve alerjilere bağımlıysanız, antihistaminikler alın. Poliplerin kaldırılması, bu makaledeki videodaki kasaplar doktoru tarafından nasıl açıklanmaktadır.

Boğazda poliplerin nedenleri ve patolojinin tedavisi

Boğazdaki polipler küçük boyuttaki benign neoplazmlardır. Kulak burun boğazında en sık görülen hastalıktır. Düğümler malign hücreler gibi davranmaz, ancak patoloji göz ardı edilemez. Bu temelde, birçoğu larinkste poliplerden nasıl kurtulacağını merak ediyor.

nedenleri

Boğazdaki polipler nispeten güvenlidir. Boğazda poliplerin tetiklenmesinin birkaç nedeni vardır. Şunları içerir:

 • kahvenin kötüye kullanılması;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • tütün içimi;
 • kalıtım;
 • tiroid hastalığı;
 • bağışıklıkla ilgili sorunlar;
 • kronik formda farinksin patolojisi;
 • kirlenmiş hava.

Dildeki polipler şunlardan dolayı görünebilir:

Bu tür etkilerden kaçınmanız durumunda kendinizi hastalıktan korumak mümkündür.

Hastalığın belirtileri

Bazı durumlarda, hasta muayene edildiğinde boğazdaki polip gözlenir. Parlak bir jantı olan bu kırmızımsı renk oluşumu. Yüzeyi pürüzsüz ve eşittir. Neoplazm alanı farklı olabilir. İkincil travmada filizlenme görülebilir. Bazen ağız, mavi, pembe, gri veya beyaz renk tonuna sahip olabilir. Ses bağında lokalize ise, o zaman, zaman içinde, ses kısıklaşır.
Bazen böyle belirtiler ortaya çıkabilir:

 • nefes alma zorluğu;
 • lekelenme ile öksürük;
 • boyunda ağrı;
 • sesin kaybolması.

Çoğu zaman ağızdaki polipler kendini göstermez. Hasta, boğazda terleme hissi ve yabancı bir nesne hissedebilir.
Çocuk polipleri çocuklarda görülür. Yapıları ve konumları farklıdır. Dil üzerinde ve glottisin kenarı boyunca görünür. Zamanla, trakeaya daha yakınlar.

Eğitim teşhisi

Laringoskopi ile hastalık otolaryngologist teşhisi. Bir uzmanın temel amacı, bir malign tümörden ve bir yabancı cisimden bir hastayı ayırt etmektir. Ses bağının sekonder travması durumunda, polipler çok hızlı genişlemeye başlar. Bu durumda, hasta bir biyopsi yollanır. Sonuçlara dayanarak, doktor yetkili tedaviyi reçete eder.
Bir çocukta veya bir yetişkinte larinkste poliplerin saptanması evde bağımsız olarak yapılamaz. Tanı, hasta incelendikten sonra sadece doktor tarafından özel cihazların yardımıyla onaylanabilir.

Hastalığın tedavisi

Ses tellerinde bulunan tüm poliplerin, boğazda ve larinkste çıkarılması gerekir. Bu hastalık iyi huylu olsa bile yapılmalıdır. Yaralanmalar, sigara içilmesi ya da çevreye zararlı koşullarda çalışılması nedeniyle, tümör malign hale gelebilir. Polipektomi çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir:

 • polip ve bacaklarının neşteri ile çıkarılması;
 • lazerle eliminasyon;
 • kriyocerrahi kaldırma;
 • endoskopik yöntemle çıkarılması.

İkinci yöntem, formasyonların boyutları büyük değilse kullanılır. Operasyon için özel bir döngü ve gutus forseps kullanılır. Bu tür cihazlar, izole düğümleri mükemmel bir şekilde ele alır.
Ameliyattan sonra hasta tedaviyi göstermekte olup bunun amacı nüksü önlemek içindir. Bu terapi, antihistaminikler, bağışıklığı destekleyen ve fizyoterapiyi destekleyen ilaçlar kullanarak oluşur. Fizyoterapi tedavisi şunları ima eder:

 • ultrason tedavisi;
 • elektroforezi;
 • yaka bölgesinin masajı;
 • lazer radyasyonu;
 • galvanik yaka;
 • hidroterapi.

Küçük boyutların oluşması halinde, bir dizi önlemin uygulanması gerekmektedir:

 • iyot çözeltisi ile gargara;
 • iğne yapraklı inhalasyonlar yapmak;
 • iyodür-brom banyoları uygulamak;
 • streptomisin ile boğazını nemlendirin.

Polip çıkarıldıktan sonra hızlı iyileşme için sigarayı bırakmalı, odadaki havayı nemlendirmeli ve ses tellerini dinlendirmek için iki hafta içinde. Ameliyattan sonra formasyon tekrar görünebilir. Polip tamamen kaldırılmamışsa bu olur.
Polipleri geleneksel tıbbın yardımı ile tedavi edebilirsiniz. Eğitimin kaldırılması için acil bir ihtiyaç olmaması durumunda geleneksel tıp tarifleri kullanılabilir. Bu şekilde tedavi edilmek, yalnızca bir doktorla tam bir muayene ve onayı alındıktan sonra mümkündür. Aksi halde, komplikasyonlara neden olabilirsiniz. Tamamen bu tür reçetelerin yardımı ile tümörden kurtulmak mümkün değildir, ancak bu yöntem onları küçültmek ve bademcik veya bademcik ödemi başlangıcını azaltmak yardımcı olacaktır. Birkaç etkili tarif var:

 1. Kırlangıç ​​otu. 1 çay kaşığı ot, bir bardak kaynar su dökün ve yavaş ateşte yarım saat sürün. Israr etmek için bırakın ve ilaç soğuduktan sonra, küçük yudumlarda içirin. 10 gün boyunca günde üç kez kullanın. 4 gün ara verdikten ve terapiye devam ettikten sonra. Kursun süresi 3 aydır. Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları olan hastalarda böyle bir reçete kontrendikedir.
 2. Burdock. Yaprakları çimdik ve suyu sıkın. 1 litre tıbbi sıvı için 230 gram bal ekleyin. Günde bir kez 1 çorba kaşığı alın. Terapi süresi 2 aydır.
 3. Mukus boğaz için yararlıdır ladin iğneleri ile atlama suyu. İğneler 2 yemek kaşığı kaynar su bir bardak dökün. Bütün kütleyi yarım saat bekletin. Bu süreden sonra bir kaşık şerbetçiotu ekleyin. Yavaş ateş yak ve kaynatın. İlaç soğumaya bırakın ve gün boyunca küçük yudum alın. Tedavinin seyri 3 gün sonra bir haftalık mola gereklidir. Gerekirse, dersi tekrarlayın.

Herhangi bir geleneksel ilacı kullanmadan önce bir uzmana danışmak gerekir.

önleme

Polipozisle hastalanmamak için basit kurallara uyulmalıdır:

 • kötü alışkanlıkları bırakmak;
 • İşyerinde çalışma durumunda zararlı maddelerle maske takmak;
 • alerjene karşı duyarlılığı azaltan ilaçlar kullanın;
 • sesini yükseltmeyin, bu yüzden bağları zorlamayın.

Kendinizi gırtlağınızı kaybetmekten koruyabileceğiniz tüm önerileri gözlemleyerek.
Söylediklerinden, bir polipin semptomları ve tedavisi sadece bir doktor tarafından belirlenen iyi huylu bir oluşum olduğu özetlenebilir. Hastalığın gidişatını kendi başına bırakamazsınız. Aksi halde komplikasyonlar meydana gelebilir.

KBB Kliniği

Profesörler G.F. Ivanchenko

Moskova'da KBB'nin kabulü, Dosflot, 2, s.

 1. ana
 2. KBB hastalıkları konusunda makaleler
 3. Larinksin polipleri. Larinksin polip çıkarılması.

Larinksin polipleri. Larinksin polip çıkarılması.

Larinks, latin larenksindedir - solunum sisteminin organı, üst solunum yoluna atıfta bulunur. Larinksin ana fonksiyonları solunum, savunma ve ses oluşturmadır. Larenks hastalıkları çok çeşitlidir, bunlardan biri larinksin polipidir.

Larinksin Polipleri - Bu iyi huylu tümör çeşitlerinden biridir. Larinksin polipleri 1 mm'den 1,5 cm'ye kadar farklı boyutlara sahiptir, yuvarlak bir şekle ve pürüzsüz bir yüzeye, yumuşak, yoğun bir kıvama sahiptir. Genellikle tümörler nadiren geniş bir taban üzerinde ince bir pedikülde bekardır. Polip gövdesi alttaki dokulara nüfuz etmez, normal dokular ve polip arasındaki sınır açıkça görülebilir. Poliplerin rengi genellikle gemilerin sayısına bağlı olarak grimsi, pembe veya kırmızıdır. Larinks hareket ettiğinde, dokular kalıcı olarak yaralanır, kanamalar ortaya çıkar, poliplerin rengi koyu kahverengiye dönüşür. Polipler genellikle vokal kordlarda, daha sıklıkla sıklıkla arka kısımlarda olmak üzere, ön kısımlarda bulunur.

Laringeal poliplerin semptomları bulundukları yere bağlıdır. Vokal kordların alt veya üst yüzeyindeki tümörlerin lokalizasyonu ile polipler kendilerini hiç göstermeyebilir, hasta onları hissetmez. Fakat daha sıklıkla gerçek ses tellerinin serbest kenarında bulunurlar. Polipler larinks yavaşça büyür. Küçük olsalar da, güçlü gerginliği olan larinksin kasları yakın bağlar kazanır. Daha sonra, polipler büyüdükçe, kas gücü yeterli değildir ve her zaman dar bir boşluk vardır. Hastanın sesi değişir. Sesin tonalitesinde bir değişiklik var, açıklığının ihlali. Ses kısıklığı, ses kısıklığı.

Olumsuz olaylar durumunda hastalık sesin ses bileşeni kaybolduğunda ve fısıldamaya devam ederken aponiaya kadar gelişebilir. Eğer polip ses tellerinin orta kısmına yerleşmişse, o zaman ses tonu sırasında sesin çift sesi vardır - diphthonium. Bazı hastalarda tril veya falsettoda sesin periyodik yırtılması gözlenir. Yabancı bir cisim hissi, ondan kurtulma isteği, öksürüğe neden olma şikayetleri de vardır ve bazı olgularda uyuşukluk hissi vardır. Solukta, polipler genellikle etkilemez.

Larinksin polipleri sıklıkla vokal kordlarını - öğretmenleri, sanatçıları, vokalistlerini - zorlamak zorunda kalan kişilerde teşhis edilir. Stresli seslere aşırı duyarlılık veya yanlış ses oluşumu ile mikro travmalar oluşur. Bu gibi hemoraji larinksin poliplerinin ana nedeni olarak kabul edilir. Dış olumsuz faktörler, sigara, sigara içimi de tümörlerin oluşumunu etkiler. Larenksin kronik inflamatuar hastalıkları, bağışıklık sistemindeki bozukluklar hastalığın gelişimine katkıda bulunur. Laringeal poliplerin gelişim nedenleri genetik bir yatkınlık olabilir ve hamilelik sırasında annenin bulaşıcı hastalıkları gibi çeşitli patojenik faktörlerin fetüsü üzerindeki etkisi, fetus için toksik ilaçlar ile hamile kadınların alımı, radyasyona maruz kalma.

Laringeal polip tanısı laringoskopi yardımı ile gerçekleştirilir, bu da onların görünümünü ayrıntılı olarak inceler. Tümörün kesin tanısı histolojik muayenesine atanır.

Laringeal poliplerin tedavisi Belki sadece cerrahi olarak, tedavi edici tedavi yardımcı olmaz. Steroid hormonları ve anti-inflamatuar ilaçların kullanımı, ses tellerinin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur, ancak polip ortadan kaldırılamaz. Larinksin poliplerinin çıkarılması, monitörde gerçek zamanlı olarak operasyon sürecini görselleştirmek için endoskopik cihazların kullanımıyla özel bir döngü veya laringeal forseps ile gerçekleştirilir. Ayrıca bir lazer, kriyodestrit kullanın.

Polipi çıkardıktan sonra ses modunu gözlemlemeniz önerilir: Sessiz mod, yani sesli iletişimi sınırlamak için mümkünse veya ses için koruma modu, yüksek sesle konuşma. Ses terapisi kullanılır. Hasta gelecekte problemleri önlemek için sesi kontrol etmeyi öğrenir. Sesli bir sesin kullanılması tavsiye edilir, acı verici hislerden kaçının. Fısıldayan konuşmalar hoş karşılanmaz, çünkü larinks için fizyolojik değildir. Antiviral ve immünomodülatuvar tedavinin tekrarlanmasını önlemek. Hastalığın prognozu olumludur, radikal olarak uzaklaştırılmış bir polip çok nadiren aynı yerde görülür.

Tedavinin etkinliği de hastanın doktorun talimatlarına uygunluğuna bağlıdır.

Eleanor2018-05-07 18:37:00

Sevgili doktor! Dilin kökü polipozisi sorunu. Malign kökenli olmayan bir biyopsi yapıldı. Bir kadın bazen boğazındaki bir yumru gibi konuşamaz. Bu vn / Mys yapılır. Deksametazon ile tedavi. Ameliyat mümkün mü?

Lohr Tıp Bilimleri Doktoru. Profesör. Tedavi Genel Müdür Yardımcısı

Merhaba Eleanor. Tavsiye verebiliriz. Teşhisi açıklığa kavuşturmak gereklidir. Benzer belirtiler lenfoproliferatif hastalık ile de olabilir.

Eleanor2018-05-07 18:11:50

Koğuştaki bir komşunun dilin kökü polipozisi teşhisi vardır. Biyopsi sonucu: Polipler malign kökenli değildir. Fakat konuşma sırasında bir kadının konuşması zordur, nefesini kapsar. Zamanla ne olacak ve ameliyatın mümkün olup olmadığı. Tedavi: vn / mys deksametazon enjeksiyonları. İşlem teklif edilmiyor.

Christina2018-01-25 15:04:05

Sol vokal kordlarda polip tanısı alan doktor yaklaşık iki yıl boyunca teslim edildi. Bu durumda, işlemden sonra, sesi önceki seviyeye döndürün veya çok düşük olabilir. o anda ne oldu

Lohr Tıp Bilimleri Doktoru. Profesör. Tedavi Genel Müdür Yardımcısı

Sevgili Christina. Polip mikrocerrahi çıkarıldıktan sonra, ses bir ay içinde orijinal seviyesine geri yüklenir.

Irene2017-10-25 17:24:39

Merhaba. Boğazın papillomatozu var, kısa bir nefes başladı, chtoto hastanın öksürüğüne müdahale etti. 30 yaşındayım. 6 yaşımdan beri bir hastalığım var. Ben kendim Kazakistanlıyım. Geri bildiriminizi okuyun. Eğer pratik yapabilirsen sana gelmek istedim.

Lohr Tıp Bilimleri Doktoru. Profesör. Tedavi Genel Müdür Yardımcısı

Merhaba Irina. Operasyon maliyeti 63 bin ruble. Lokal anestezi veya 83 bin ruble ile. genel anestezi altında. Ara ve ameliyat için kayıt ol.

Alexey2017-07-19 21:55:39

Günün vakti. Benim adım Alexey. Moskova Bölgesi'ndeki Solnechnogorsk'ta yaşıyorum, bir yıl boyunca ses kısıklığı yerel KBB doktorlarına yöneldi. Muayeneden sonra tanı konuldu: Doğru ses tellerinin yeni oluşumu. Bir biyopsi yapıldı. Patolojik ve histolojik sonuç: bağlarda - fibröz mukoza polipi. Ayrıca karın boşluğu organları, WGC, florografi, kan ve idrarın ultrason muayenesi yapıldı. Eldeki tüm sonuçlar ve resimler. Yerel hastane: polip kaldırmak gerekir, ancak ses telleri polip kaldırmak için ameliyat yapmayın. Bu hastalığı iyileştirmeme yardım eder misin?

Lohr Tıp Bilimleri Doktoru. Profesör. Tedavi Genel Müdür Yardımcısı

Merhaba Alexey! Size yardımcı olabiliriz. Resepsiyon için yakında kayıt olun! 28 Temmuz'da bir hafta sonra tatile çıkıyoruz.

Sergei2017-07-14 11:48:18

Söylesene, ama, polip'i çıkarmak ne kadar sürecek ve acı verici, gerçeği, boğazımı incelediğimde, kederli bir refleksim var, onunla nasıl olunur

Lohr Tıp Bilimleri Doktoru. Profesör. Tedavi Genel Müdür Yardımcısı

Vokal kıvrımların polip çıkarılması lokal anestezi altında veya genel anestezi altında yapılabilir. Operasyonun göstergesi ameliyat doktoru tarafından belirlenir.

Tatiana2017-05-19 19:53:14

Merhaba Benim adım Tatiana. Çıplak gözle görülebilen bir koanal polip buldum (gri, küçük bir dilin arkasında asılı). 2 ay sonra doktora başvurdu, ancak KBB doktoru polipi bulamadı. Sadece burnun içindeki polipleri gördüm Ağızda ağızlık olup olmadığını öğrenmek için ne yapmalıyım? Cevabınız için teşekkür ederim.

Lohr Tıp Bilimleri Doktoru. Profesör. Tedavi Genel Müdür Yardımcısı

Merhaba Tatyana! Larinksin endoskopisini yapmalısın. Bizi arayın ve resepsiyonda bizimle kayıt olun.

Helena2017-02-16 13:50:07

İyi günler! Çocuklarda larinksin papillomatozu olup olmadığını tedavi et, çocuk 4.5 yaşında

Shahsaf2015-09-20 09:39:35

İyi günler: Bir polipi, kışkırtıcı ses telleri ile çalıştırabilirsiniz.

Lyudmila2015-08-23 21:59:09

Söylesene, ama, polip'i çıkarmak ne kadar sürer ve acılı mıdır, aslında, boğazımı incelediğimde küstah bir refleksim var, bu konuda ne yapmalıyım?

Boğazda poliplerin nedenleri ve ana tedavi

Boğazdaki polipler, boğazdaki en sık görülen benign lezyonlardan biri olarak adlandırılabilir. Renk ve boyut bakımından farklılık gösterirler, ancak sayılarını büyütme arzusuyla karakterizedirler.

Çoğu zaman polipler vokal kordların ortasında büyür. Polipler birkaç aydan birkaç yıla kadar yavaşça büyür. Poliplerin kanserle hiçbir ilgisi yoktur, ülser ve metastaz gibi bir fenomene eşlik etmezler.

nedenleri

Polipler, onkolojik bir hastalık, hatta prekanseröz bir onkoloji değildir. Bununla birlikte, bu gerçeğe rağmen, poliplerin tedavisi başarısız olmaksızın gerçekleştirilmelidir.

Polipleri tedavi ederken, sadece aşırı derecede dikkatli olmakla kalmayıp, aynı zamanda poliplerin altında ek yabancı oluşumlar ortaya çıkabileceğinden, kapsamlı bir inceleme yapmak gerekir.

Boğazdaki polipler çeşitli nedenlerle oluşturulabilir. Örneğin, örneğin: genetik kalıtımın bir sonucu olarak polipler oluşabilir.

Polipler, rahimde iken bile, kızamık, hepatit, kızamıkçık ya da yasadışı uyuşturucu gibi bulaşıcı hastalıklarla yakalanmışsa ve radyasyona maruz kalmışsa, bir kişiden kaynaklanabilir.

Boğazdaki polip vakalarının büyük çoğunluğu elde edilir. Bunun nedeni larinks ve boğazın çeşitli kronik inflamatuar hastalıklarıdır. Polipler genellikle meslek hastalıkları haline gelirler ve öğretmenler, şarkıcılar ve çalışmaları kamuya açık olanlarla bağlantılı kişiler olarak bu kişilerden muzdariptirler.

Ayrıca, bir polipin ortaya çıkmasının nedeni şu olabilir:

 • alerji;
 • kahve, nitatin, alkol kötüye kullanımı;
 • tiroid bezi ile ilgili sorunlar;
 • acımasız bir ekolojik duruma sahip yerlerde uzun süreli ikamet;
 • zararlı kimyasal üretim üzerinde çalışmak;
 • kronik öksürük;
 • gırtlak ve boğaz kronik hastalıkları;
 • ses tellerinin travması.

Polipler aşağıdaki işlemlerden kaynaklanır:

 • hiperplastik. Bu süreçler, insan vücudunun çevre üzerindeki olumsuz etkisinden kaynaklanır, bu da tümörlerin sağlıklı doku üzerinde ortaya çıkmasına neden olur;
 • enflamatuar. Bu süreçler, bir kişide kronik inflamatuar süreçlerin varlığı nedeniyle ortaya çıkar;
 • neoplastik. Bu süreç, modifiye dokunun büyümesine dayanmaktadır. Çoğu zaman, ortaya çıkan eğitim polip değildir.

Görünüşte, polipler iki tipe ayrılır: bir bacağı olan polipler ve ona sahip olmayan polipler. Çoğu durumda, polip glottise doğru büyüme yönleri olan ayrı ayrı bulunan bir tümör, pembe, kırmızı, siyanotik, gri gibi görünür. Bazı polipler nodüller veya papillalar şeklinde kendi oluşumlarına sahip olabilirler.

Benign polipler, dokulardan, mukozadan, kıkırdaktan, sinir köklerinden ve diğer bağ dokularından büyüyebilir. Polipin oluşumunun başlangıcında büyümenin başlangıcında, sıvı durgunluğu ve vazodilatasyon meydana gelir. Daha sonra verilen yerde polip yavaş yavaş büyümeye başlar.

semptomlar

Boğazdaki poliplerin büyümesiyle, basit görsel gözlemle fark edilebilirler. Poliplerin diğer büyüme yerleri sadece özel tıbbi ekipman yardımı ile düşünülebilir. Görsel muayenede polip, çoğunlukla sağlıklı dokulardan açıkça farklıdır.

Polip ses telleri üzerinde büyürse, hasta, sıkma ve titreşim sorunları yaşar. Sıklıkla, polipler çiftler halinde büyür, yan yana ya da birbirleriyle tanışırlar. Polipler için favori bir yer, ses tellerinin ortasıdır.

 • seslerin yayınlanması ile ilgili sorunlar;
 • herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmayan bir ses sesinin varlığı;
 • karışan yabancı bir cismin boğazında var olma hissi;
 • boğazını temizlemek için takıntılı istek;
 • Solunum ile ilgili sorunlar (çok nadir).

Polip büyümesi ile semptomların seviyesi artmaktadır. Büyümenin başlangıcında, polip büyüme bölgesine çok sıkı bir şekilde bağlanır, çünkü dokuların kalınlığı artar, bu da sözlü seslerin kalitesini etkiler, ses netlik seviyesini azaltır, tını değiştirebilir. Nadir durumlarda, polip iki farklı ses tonunun ortaya çıkmasına yol açan bağlar arasında büyür.

tanılama

Polip küçük olduğunda ve insan konuşmasında herhangi bir etkisi olmadığında, bu durumda varlığının semptomları tamamen mevcut olmayabilir. Bu durumda, hastalık sadece kaza ile keşfedilebilir.

Larinksin muayenesini yaparken, polip ile yabancı cisim veya habis tümör arasında ayrım yapmak gerekir. Deneyimli bir doktor bile her zaman gözle görülemez, bu yüzden bir muayene sonrasında biyopsi ve histoloji yapılır.

Bazen tanı anında ortaya çıkar, sadece bir mikrolaringoskopi yeterlidir. Bu prosedür sırasında, polip büyük büyütme ile incelenmiştir. Şüphe durumunda, radyografi, MRI ve BT'yi içeren daha kapsamlı bir inceleme atanır.

tedavi

Tümü boğazda bulunan, gırtlak ve vokal kordları zorunlu kaldırmaya tabidir. Bu, eğitimin iyi huylu olması durumunda bile yapılmalıdır, çünkü sigara, yaralanma veya çevreye zararlı koşullarda çalışma, iyi huylu bir tümöre kötü huylu bir tümör yol açabilir.

Şu anda, tıp polip çıkarmak için çeşitli yollar bilir, bu:

 • bir polipin bir neşter ve bacakları ile çıkarılması;
 • bir lazer kullanarak çıkarma (yöntem sadece küçük boyutlardaki poliplerde kullanılır);
 • kriyocerrahi kaldırma;
 • Bir döngü veya özel forseps kullanarak endoskopik yöntemle çıkarılması.

Polip kaldırmak için operasyondan sonra hastaya tedavi verilir, bunun amacı olası nüksleri önlemektir. Bu tedavi, antihistaminikler ve fizyoterapi alan immün destekleyici ilaçların alınmasından oluşur.

Eğer polip küçükse ve bir sebepten ötürü onu kaldırmak için bir işlem yapmak mümkün değilse, o zaman eğitimin büyümesini kısıtlamaya yardımcı olacak bir dizi önlem uygulanabilir.

 • spreyler yoluyla glukokortikosteroidlerin uygulanması;
 • boğaz iyot raster ile durulama;
 • glukokortikosteroidler kullanarak fonoforez;
 • streptomisin ilaçlarıyla boğazın ıslatılması;
 • iğne yapraklı inhalasyonlar;
 • ultrason ile tedavi;
 • galvanik yaka kullanımı;
 • iyodür-brom banyolarının uygulanması.

Geleneksel Tıp Yöntemleri

Polip kaldırmak için akut ihtiyaç yoksa geleneksel tıp yöntemleri kullanılabilir. Ancak, bu sadece bir doktor tarafından tam bir muayene ve tam onay alındıktan sonra yapılmalıdır. Geleneksel tıp, poliplerden tamamen kurtulamaz, ancak boyutunun küçültülmesine ve yetiştiği organın şişkinliğinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

 • Bir çay kaşığı celandine bir bardak kaynar su dökün ve 30 dakika boyunca bir su banyosuna koyun. Küçük yudumlarda soğuyana ve içene kadar bekleyin. 10 gün boyunca günde üç kez içtikten sonra 4 gün bekletin ve kursu tekrarlayın. Bir dersin süresi 3 aydır. Safra kesesi veya karaciğer hastalığınız varsa, bu reçete size kontrendikedir;
 • Kupa yapraklarını bir kıyma makinesine doğrayın, suyu sıkın. Bir litre meyve suyu için 200 gram bal ekleyin. Günde bir kez, bir çorba kaşığı kullanın. Tedavi süresi 2 ay;
 • Mukoza boğaz ladin iğneleri ile atlamaların kaynatma yardımcı olacaktır. İki yemek kaşığı iğneyi alın ve bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar edin, sonra toplam kütleye bir çorba kaşığı ekleyin ve elde edilen kütleyi bir kaynamaya ısıtın. Gün boyunca serinlemek ve bir yudum içmek için izin verin. Tedavinin bir yolu 3 gün sürer, daha sonra ikinci bir kursun mümkün olduğu bir hafta sonu yapılır.

Polipleri çıkardıktan sonra ipuçları

Polip kaldırmak için ameliyattan sonra, nüksetmeyi önlemek için bazı tavsiyelere uymalısınız.

 • Yüksek sesli konuşmayı hariç tutmak için, birkaç gün boyunca konuşmamak daha iyidir;
 • ilk ay içinde, sesli iletişimi maksimum seviyeye sınırlar;
 • bir doktor ile ses terapisi yapmak;
 • Tamamen sigarayı bırakmak.

Kronik larenjit ve farenjitlere izin vermeyin, sesi aşırı kullanmayın, bağırmayın, tüm kötü alışkanlıklardan vazgeçmeyin, gerekirse solunum koruması kullanın. Zaman zaman Laura'dan bir ankete katılın.

Boğazda Polipler

Polipler, bağ dokusu veya hücresel elementlerden oluşan küçük benign fibröz neoplazmlar ve aynı zamanda küçük bir sıvı hacmidir. Bu tür oluşumlar çeşitli şekil ve renklerde (griden mora kadar), bir ayağa (dar, uzun veya kalın, geniş) sahip olabilir. Çoğu kez vokal kordların orta kısmında veya larinkste teşhis edilen çoklu belirtilere eğilimlidirler. Oluşumu uzun zaman alır: birkaç aydan birkaç yıla kadar. Bu süreçte ülserler meydana gelmez.

Laringeal poliplerin semptomları

Gelişmelerinin ilk aşamasında polipler öncelikle kişiyi rahatsız etmiyor. Ancak kulak burun boğaz uzmanı, onları boğazın daha kapsamlı bir incelemesiyle tespit edebilir. Oluşan neoplazmlar dışarıya mukoza yüzeyinde hafifçe çıkıntı yapan kırmızı lekeleri andırır. Kural olarak, net bir kontur ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptirler. İlerlemede, boyutları, şekilleri, renkleri değişmektedir. Bu noktada, başka belirtiler vardır:

 • nefes alma zorluğu;
 • Boğazda Zulüm;
 • ses kısıklığı ya da toplam ses kaybı;
 • fonasyon ihlali;
 • kanın bir karışımı ile öksürük.

Osiplost, ses kısıklığı oluşur çünkü ses telleri, sıkılmış polipler, eşit olarak açılmaz, tam olarak titreşemezler. Solunumdaki zorluk, tümör hacmindeki artışın bir sonucudur. Hava yollarını tıkar. Terlemenin nedeni, laringeal polipin mukoza zarında önemli bir tahriş olmasıdır.

Boğazda polipler: semptomlar ve tedavi

Bağların gerginliği sırasında, insanlar sadece ses kaybı için endişelenirler ve diğer sonuçları tamamen unutabilirler. Gözyaşları kanamaya ve üzerlerinde küçük nodüller oluşmasına neden olabilir. Neyse ki, boğazda ortaya çıkan polipler kanserli tümörler değil, zamanında tedavi gerektiren akut enflamatuar sürecin göstergeleridir.

Görünüm nedenleri

Boğazda meydana gelen hemorajiler çeşitli nedenlerden dolayı poliplere neden olur. Sık sık söylenen, çığlık ya da fısıldama şeklinde bağların açıkça ifade edilen gerginliğine ek olarak, bunlar kışkırtılabilir:

 • Mukoza zarını tahriş eden zararlı alışkanlıklar: sigara, alkol, sık sık kahve tüketimi;
 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Boğaz veya tiroid bezinin patolojisi;
 • Kalıtsal yatkınlık;
 • Olumsuz çevre veya çalışma koşulları;
 • Zayıf bağışıklık sistemi.

Gördüğünüz gibi, doğuştan bir patoloji veya kalıtsal faktör olabileceğinden, kendinizi ortaya çıkmasından% 100 korumak mümkün değildir. Ancak hastalığı, gelişimin erken bir aşamasında tanımlayarak önleyebilirsiniz.

Bir otolaryngolog ile düzenli muayene, gelişimin erken bir aşamasında hastalığı tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Boğazda polip belirtileri

Çoğu durumda, boğazdaki poliplerin belirtileri belirgin değildir. Genellikle hastalar boğazda ve ağrısız persenilerde hafif bir yabancı cisim hissi duyarlar. Bu polipin mümkün olabileceğini yargılamak için, eğer boğazda hoş olmayan duyular bir burun akıntısı ve diğer viral hastalık belirtileri ile birlikte olmazsa.

Boğaz ağrısı poliplerden biridir

Nadir durumlarda, aşağıdakiler eklenebilir:

 • Zorlukla nefes alma;
 • Boğaz ağrısı;
 • Ses kaybı;
 • Kanla öksürmek.

Son olarak, neoplazmın varlığını veya yokluğunu sadece larinksin görsel muayenesiyle doğrulamak mümkündür. Herkes polipin boğazda neye benzediğini bilmiyor, bu yüzden bir doktoru görmek en iyisi.

teşhis

Tanı doktor tarafından bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından kurulmuştur. Bunun için laringoskopi prosedürünü yürütür. Özel bir aparat kullanarak, boğaz ve ses tellerinin mukoza zarının durumu değerlendirilir.

Hastalık varsa, net konturlu kırmızı lekeler görüntülenir. Nodüllerin sayısı ve büyüklüğü ile farklı olabilir: birkaç küçük parçadan tüm mukoza üzerinde düzinelerce.

Laringoskopi bir hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmenizi sağlar

Bir çocuğun boğazındaki polip, genç bir şekle sahip olabilir. Bu tür bağlarda, dil üzerinde görünür ve daha sonra trakeaya geçer. Yapısında, yuvarlak bir şekil yerine ince bir loblu var. Çocuklarda hastalığın bir başka özelliği de poliplerin bademcikler üzerindeki olası lokalizasyonudur.

Poliplerin boğazda tedavisi

Ankete dayanarak, doktor her bir vakada poliplerin nasıl tedavi edileceğini anlatabilecektir.

Terapi aşağıdaki yöntemleri içerebilir:

 • Ses modu. Hastanın çoğu zaman konuşmamaları tavsiye edilir ve gerekirse, nadiren ve yüksek sesle değil. Bu süre zarfında odadaki optimum nem seviyesini korumak da önemlidir. Doktor şu andan itibaren sesinizi nasıl kontrol edeceğinizi size bildirebilir;
 • İlaç tedavisi Gırtlaktaki inflamasyonu gidermek için antihistaminikler ve inhalasyona izin verilir;
 • Fizyoterapi. Elektroforez, yaka bölgesi masajı, hidroterapi, ultrason tedavisi ve diğer prosedürleri içerir;
 • Operasyonu. Listelenen yöntemlerden hiçbirinin pozitif bir sonucu olmadığı veya malign hücrelerin edinme olasılığının yüksek olması durumunda, poliplerin boğazda çıkarılması cerrahi olarak gerçekleşir.

Poliplerin halk ilaçlarının tedavisi sadece bir doktora danışıldıktan sonra mümkündür. Bu yöntem hafif hastalık şiddeti veya yardımcı tedavi için uygun olabilir. Doğal ilaçların neoplazmların tamamen iyileşmesine yardımcı olması olası değildir, ancak büyüklüklerini azaltmak oldukça mümkündür.

Broth celandine - polip kurtulmak için popüler bir çare

 • Kırlangıç ​​otu. Bir çay kaşığı kuru öğütülmüş ot, bir bardak kaynar su ile dökülür ve yarım saat boyunca kısık ateşte pişirilir. Soğutulmuş soğanlar, küçük yudumlarda günde üç kez içilir. 10 gün sonra, 4 gün ara verirler ve süreci devam ettirirler. Tedavinin genel süresi 3 aydır;
 • Burdock. Taze sıkılmış meyve suyunda, arı balı 230 gramda 1 litre oranında eklenir. Tıbbi karışım iki ay boyunca günlük 1 çorba kaşığı alınır.

Bu tür doğal ilaçlar, poliplerin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir, ancak alerjik reaksiyon riski olduğundan, onları aşırı dikkatle ele alabilirler.

önleme

Poliplerin önlenmesi için en basit kurallar:

 • Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 • Ses terapisine uygunluk. Ligamentler zorlanmamalıdır;
 • Antihistaminiklerin alerjinin varlığında kabulü;
 • Çalışma zararlı çalışma koşulları içeriyorsa maske takmak.

Bu tür önlemler polip oluşumundan mutlak koruma sağlamaz, ancak bunun olası riski önemli ölçüde azalır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde larinjitin evde ilaç ve halk ilaçları ile tedavisi

Larenjit genellikle bacaklarda soğuk algınlığı sonrası kendini bir komplikasyon olarak gösterir. İyileşme için bir preparatın seçimi hastalığın seyrinin şekline bağlıdır ve erişkinlerde larenjit tedavisi hastalığın nedenlerini, iltihap kaynağını ortadan kaldırmaktır, ancak hem kronik hem de akut durumlarda, evde halk ilaçlarının kullanılması da aynı derecede iyidir.

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalığa akut bademcik iltihabı denir, neyin neden olduğu ve bir çocukta anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz. Ebeveynler genellikle ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, viral ve akut tonsillit gibi hastalıkları ayırmaz.