Loading

Boğazda poliplerin nedenleri ve patolojinin tedavisi

Boğazdaki polipler küçük boyuttaki benign neoplazmlardır. Kulak burun boğazında en sık görülen hastalıktır. Düğümler malign hücreler gibi davranmaz, ancak patoloji göz ardı edilemez. Bu temelde, birçoğu larinkste poliplerden nasıl kurtulacağını merak ediyor.

nedenleri

Boğazdaki polipler nispeten güvenlidir. Boğazda poliplerin tetiklenmesinin birkaç nedeni vardır. Şunları içerir:

 • kahvenin kötüye kullanılması;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • tütün içimi;
 • kalıtım;
 • tiroid hastalığı;
 • bağışıklıkla ilgili sorunlar;
 • kronik formda farinksin patolojisi;
 • kirlenmiş hava.

Dildeki polipler şunlardan dolayı görünebilir:

Bu tür etkilerden kaçınmanız durumunda kendinizi hastalıktan korumak mümkündür.

Hastalığın belirtileri

Bazı durumlarda, hasta muayene edildiğinde boğazdaki polip gözlenir. Parlak bir jantı olan bu kırmızımsı renk oluşumu. Yüzeyi pürüzsüz ve eşittir. Neoplazm alanı farklı olabilir. İkincil travmada filizlenme görülebilir. Bazen ağız, mavi, pembe, gri veya beyaz renk tonuna sahip olabilir. Ses bağında lokalize ise, o zaman, zaman içinde, ses kısıklaşır.
Bazen böyle belirtiler ortaya çıkabilir:

 • nefes alma zorluğu;
 • lekelenme ile öksürük;
 • boyunda ağrı;
 • sesin kaybolması.

Çoğu zaman ağızdaki polipler kendini göstermez. Hasta, boğazda terleme hissi ve yabancı bir nesne hissedebilir.
Çocuk polipleri çocuklarda görülür. Yapıları ve konumları farklıdır. Dil üzerinde ve glottisin kenarı boyunca görünür. Zamanla, trakeaya daha yakınlar.

Eğitim teşhisi

Laringoskopi ile hastalık otolaryngologist teşhisi. Bir uzmanın temel amacı, bir malign tümörden ve bir yabancı cisimden bir hastayı ayırt etmektir. Ses bağının sekonder travması durumunda, polipler çok hızlı genişlemeye başlar. Bu durumda, hasta bir biyopsi yollanır. Sonuçlara dayanarak, doktor yetkili tedaviyi reçete eder.
Bir çocukta veya bir yetişkinte larinkste poliplerin saptanması evde bağımsız olarak yapılamaz. Tanı, hasta incelendikten sonra sadece doktor tarafından özel cihazların yardımıyla onaylanabilir.

Hastalığın tedavisi

Ses tellerinde bulunan tüm poliplerin, boğazda ve larinkste çıkarılması gerekir. Bu hastalık iyi huylu olsa bile yapılmalıdır. Yaralanmalar, sigara içilmesi ya da çevreye zararlı koşullarda çalışılması nedeniyle, tümör malign hale gelebilir. Polipektomi çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir:

 • polip ve bacaklarının neşteri ile çıkarılması;
 • lazerle eliminasyon;
 • kriyocerrahi kaldırma;
 • endoskopik yöntemle çıkarılması.

İkinci yöntem, formasyonların boyutları büyük değilse kullanılır. Operasyon için özel bir döngü ve gutus forseps kullanılır. Bu tür cihazlar, izole düğümleri mükemmel bir şekilde ele alır.
Ameliyattan sonra hasta tedaviyi göstermekte olup bunun amacı nüksü önlemek içindir. Bu terapi, antihistaminikler, bağışıklığı destekleyen ve fizyoterapiyi destekleyen ilaçlar kullanarak oluşur. Fizyoterapi tedavisi şunları ima eder:

 • ultrason tedavisi;
 • elektroforezi;
 • yaka bölgesinin masajı;
 • lazer radyasyonu;
 • galvanik yaka;
 • hidroterapi.

Küçük boyutların oluşması halinde, bir dizi önlemin uygulanması gerekmektedir:

 • iyot çözeltisi ile gargara;
 • iğne yapraklı inhalasyonlar yapmak;
 • iyodür-brom banyoları uygulamak;
 • streptomisin ile boğazını nemlendirin.

Polip çıkarıldıktan sonra hızlı iyileşme için sigarayı bırakmalı, odadaki havayı nemlendirmeli ve ses tellerini dinlendirmek için iki hafta içinde. Ameliyattan sonra formasyon tekrar görünebilir. Polip tamamen kaldırılmamışsa bu olur.
Polipleri geleneksel tıbbın yardımı ile tedavi edebilirsiniz. Eğitimin kaldırılması için acil bir ihtiyaç olmaması durumunda geleneksel tıp tarifleri kullanılabilir. Bu şekilde tedavi edilmek, yalnızca bir doktorla tam bir muayene ve onayı alındıktan sonra mümkündür. Aksi halde, komplikasyonlara neden olabilirsiniz. Tamamen bu tür reçetelerin yardımı ile tümörden kurtulmak mümkün değildir, ancak bu yöntem onları küçültmek ve bademcik veya bademcik ödemi başlangıcını azaltmak yardımcı olacaktır. Birkaç etkili tarif var:

 1. Kırlangıç ​​otu. 1 çay kaşığı ot, bir bardak kaynar su dökün ve yavaş ateşte yarım saat sürün. Israr etmek için bırakın ve ilaç soğuduktan sonra, küçük yudumlarda içirin. 10 gün boyunca günde üç kez kullanın. 4 gün ara verdikten ve terapiye devam ettikten sonra. Kursun süresi 3 aydır. Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları olan hastalarda böyle bir reçete kontrendikedir.
 2. Burdock. Yaprakları çimdik ve suyu sıkın. 1 litre tıbbi sıvı için 230 gram bal ekleyin. Günde bir kez 1 çorba kaşığı alın. Terapi süresi 2 aydır.
 3. Mukus boğaz için yararlıdır ladin iğneleri ile atlama suyu. İğneler 2 yemek kaşığı kaynar su bir bardak dökün. Bütün kütleyi yarım saat bekletin. Bu süreden sonra bir kaşık şerbetçiotu ekleyin. Yavaş ateş yak ve kaynatın. İlaç soğumaya bırakın ve gün boyunca küçük yudum alın. Tedavinin seyri 3 gün sonra bir haftalık mola gereklidir. Gerekirse, dersi tekrarlayın.

Herhangi bir geleneksel ilacı kullanmadan önce bir uzmana danışmak gerekir.

önleme

Polipozisle hastalanmamak için basit kurallara uyulmalıdır:

 • kötü alışkanlıkları bırakmak;
 • İşyerinde çalışma durumunda zararlı maddelerle maske takmak;
 • alerjene karşı duyarlılığı azaltan ilaçlar kullanın;
 • sesini yükseltmeyin, bu yüzden bağları zorlamayın.

Kendinizi gırtlağınızı kaybetmekten koruyabileceğiniz tüm önerileri gözlemleyerek.
Söylediklerinden, bir polipin semptomları ve tedavisi sadece bir doktor tarafından belirlenen iyi huylu bir oluşum olduğu özetlenebilir. Hastalığın gidişatını kendi başına bırakamazsınız. Aksi halde komplikasyonlar meydana gelebilir.

Boğazdaki polipler - boğuk sesin nedeni ve nefes darlığı

Boğazdaki polipler küçük boyuttaki benign oluşumlardır. Bu, çeşitli şekilleri, renkleri ve boyutları olan KBB organlarının en yaygın hastalıklarından biridir.

Çoklu tezahürlere eğilimlidir. Sıklıkla, ses tellerinin ortasında, gırtlakta görülür.

Formasyonlar sadece bağ doku liflerini değil aynı zamanda hücresel elementleri, biraz sıvıyı da içeren bir tür fibroidlerdir. Bununla birlikte, fibroidlerin aksine, polipler daha kalın bir sapa sahiptir ve bir bezelye boyutuna ulaşır.

Polipler çok yavaş büyüyor. Eğitimin oluşumu bile birkaç ay veya yıl sürer. Bazen insanlar polipleri "şarkı düğümleri" olarak adlandırırlar, çünkü neredeyse bütün şarkıcılar.

Görünüm nedenleri

Polipler yırtılma sırasında oluşan küçük kanamalar gösterir. İkincisi birçok nedenden ötürü ortaya çıkar:

Larinkste iyi huylu süreçlerin sıklıkla çeşitli teratojenik koşulların fetüsü üzerindeki etkisinin yanı sıra genetik faktörlere bağlı olduğu da kaydedilmiştir. İkincisi, annenin hastalıkları, radyasyona maruz kalmayı içerir.

Boğazda polip belirtileri

Bazı yerlerde, polip, boğazı incelerken kişinin kendisi tarafından görülebilir. Açık kenarları ile diğerlerinden farklı olan kırmızı bir görünüme sahiptir.

Yüzey genellikle düzgün ve pürüzsüzdür, ancak boyutlar farklı olabilir. Progresif büyüme esas olarak sadece tekrarlanan travmalarda görülür.

Bazen polipler mavi, pembe gri-beyaz, mavi-mordur. Eğer ses tellerinde bulunurlarsa, ses kısıklığı yavaş yavaş gelişir, fonasyonun ihlali.

Boğazdaki polip fotoğrafı

Bazı durumlarda başka işaretler bulunur:

 • boyunda ağrı,
 • nefes darlığı
 • sesin tamamen ortadan kalkması,
 • kan öksürük.

Fakat çoğu durumda, eğitim kendini göstermez. Daha sonra tanı bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.

Başka bir polip türü daha var - çocuk. 5 yıla kadar görülürler. Bu tür ergenlik döneminde ortadan kaybolmaya eğilimlidir. Formasyonlar küçük loblu, bu yüzden karnabahar benziyorlar.

Juvenil tipinin bir işareti lokalizasyondur. Neoplazmlar bağlarda, epiglottuma, astar bölgesine ve daha sonra trakeaya yayılır.

Eğitim teşhisi

Hastalığın teşhisi laringoskopi kullanılarak bir kulak burun boğaz uzmanıdır.

Ana görev, benign oluşumu yabancı bir vücuttan, malign tümörlerden ayırmaktır.

Esnek fibrolaringoskop kullanılarak bir prosedür gerçekleştirilir. Ayrıca zor bir bakış açısı vardır, ancak başvurusu sadece eğitimin kaldırıldığı durumlarda geçerlidir. Bu gün belediye kliniklerinde, aynalanmış laringoskopi kullanılmaktadır.

Bazen ses fonksiyonlarını araştırmak için ayrıca gereklidir, bunun için fonotografi, stroboskopi ve elektroglottografi kullanılır.

Poliplerin boğazda tedavisi

Poliplerin çıkarılması sadece malignite riski taşıyan bir durumda ortaya çıkar.

Küçük formlarda, endoskopi yöntemi kullanılır. Bunun için özel bir döngü olan guttural forseps kullanılır. Aletler, izole düğümleri mükemmel şekilde kullanır.

Nazofarenks poliplerini ortadan kaldırmak için elektrokoagülasyon, kriyodistaz ve lazer aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak, cerrahi müdahaleye karar vermeden önce, doktor konservatif bir etki sunabilir.

Bunu yapmak için oda gerekli nem seviyesini sağlar ve kişi belirli bir konuşma moduna uyar. Bu dönemde sessiz kalmak en iyisidir, yüksek sesle konuşmayın.

Ameliyat sonrası dönemde daha hızlı iyileşme için, sigarayı bırakmak, odadaki havayı nemlendirmek ve 10-14 gün boyunca ses tellerini dinlendirmeniz önerilir.

Operasyon sonrası polip yeniden ortaya çıkabilir. Tamamen kaldırılmamışsa bu durum gerçekleşir. Bu nedenle, güvenilecek bir uzman bulmak önemlidir.

önleme

Polipleri asla hatırlamak için, ses tellerini korumalısın. Bu nedenle, bir çocuk olarak, sesi kontrol etmeyi ve ılımlı bir ses seviyesinde konuşmayı öğrenmeniz önerilir. Yetişkinlerin sigarayı ve alkolü durdurmaları tavsiye edilir. Sadece bu şekilde gırtlağınızı koruyabilirsiniz.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Trakeada polipler

Trakeada polipler

Larinksin mukoza zarındaki patolojik değişiklikler oldukça fazladır - bu durumda sadece inflamatuar süreçler değil, aynı zamanda neoplazmalar da önemlidir. Larinksdeki polipler sık ​​görülür ve farkedilemez, çünkü bunlar arasında anatomik ve fonksiyonel bozuklukların gelişmesine yol açarlar, bunlar arasında sesin değişmesi öncedir.

Poliplerle karşılaşma riskinin, 35 yaşın üstündeki erkeklerde daha yüksek olduğuna inanılmaktadır, ancak özellikle profesyonel aktiviteleri ses yüklemesi ile ilgili ise, hastalar arasında birçok kadın vardır. Larinks polipinden şüphelenen işaretler nelerdir? Hastaya hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

Morbiditenin istatistiksel göstergelerine bakarsak, tümör süreçlerinin meydana gelme sıklığını yansıtırsanız, larinks, solunum sisteminin en savunmasız bölümlerinden biri olarak düşünülebilir. Bu vücut ses yüküne, evsel ve endüstriyel tehlikelerin etkisine son derece duyarlıdır. Gırtlaktaki patolojik değişiklikler genellikle sigara içenlerde bulunur ve tütün dumanıyla düzenli temasla açıklanır.

Larinksin polipi vokal kordun kendi dokularından oluşur, epitelden gelişir: düz veya geçişli. Mukoza zarının yüzeyinin üzerinde yükselir, bir bacağı olabilir. Polipler iyi huylu tümörler olarak sınıflandırılırlar, çünkü komşu dokuları yok etmezler, metastaz yapma eğilimi göstermezler ve kural olarak çıkarıldıktan sonra tekrar ortaya çıkmazlar. Bununla birlikte, uzmanlar-patomorfologların anlaşılmasında, polip gerçek bir tümör değildir: ses tellerinin dokusundan gelir ve aşırı büyümesini temsil eder - tümör odaklı.

Gelişimin ana nedeni, aşağıdaki ses tellerinin düzenli olarak aşılması olarak adlandırılabilir:

Larinkste poliplerin gelişimi profesyonel aktivite ile ilişkili olabilir. Genellikle, işyerinde yüksek düzeyde gürültü nedeniyle seslerini sürekli yükseltmek zorunda kalan işverenlerin yanı sıra şarkıcılar, öğretmenler arasında da bulunurlar. Ayrıca, larinkste kronik enflamatuar süreçler, zarar verici faktörlerle (nikotin, ev kimyasalları, vb.) Temas önemlidir. Polipler, bu formasyonları önemli bir ses yükü olan çocuklara da vurabilir - örneğin, şarkı söylerken, oyunculuk yaparken ve ayrıca hasta çok yüksek sesle konuşmak için kullanılırsa, sıklıkla çığlık atıyor.

Polip akut olarak ortaya çıkmaz - yavaş yavaş gelişir ve genellikle vokal kordların ön üçte birinde lokalize olur. Bu, kan dolaşımının ihlaline, durgun fenomenlerin oluşumuna ve iltihap sürecinin başlamasına yol açan en büyük travma derecesine maruz kalan bölgedir.

Ortalama olarak, bir polipozis lezyonunun oluşma süresi yaklaşık üç aydır.

Larinksin polipi yavaş bir büyüme ile karakterizedir, bu nedenle gelişimin ilk aşamasında klinik bulguların azlığı nedeniyle fark edilmeden kalabilir. Yetişkinlerde poliplerin malign olabildiğine inanılmaktadır, ancak bu nadirdir ve patolojik sürecin (tümör oluşturan odakların yeniden oluşumu), diğer olumsuz değişiklikler, predispozan faktörlerin sık tekrarlaması ile ilişkilidir. Larinksin polipli bademcikler üzerinde hiçbir değişiklik yoktur.

Ön tanıyı doğrulamak için, hastalığın tüm semptomlarını değerlendirmeniz gerekir. Bunlar sadece hasta şikayetlerini değil, aynı zamanda objektif bir muayene ile tanımlanabilecek bulguları da içerir.

Boğazdaki polipler kendilerini nasıl gösterir? Bir yetişkinde semptomlar azdır, bunların arasında şunları sayabilirsiniz:

 • bulanık ses;
 • sesli ses özelliklerini değiştirmek;
 • diplomasi olgusu.

Diploma, belirli bir sesin telaffuz edilmesi sırasında tonların bölünmesi olarak anlaşılır. Bu durum polipoz formasyonunun tüm bölümlerin koordineli salınımına ses yeteneğinin kaybına yol açması nedeniyle olur.

Ortalama olarak, bir polipozis lezyonunun oluşma süresi yaklaşık üç aydır. Ön ve arka bölümler eşit olmayan bir frekansla dalgalanıyor ve aslında kişi, sesinin kontrolünü kaybediyor - özellikle polip büyük bir boyuta ulaşırsa. Diplomasi ayrıca vokal kıvrımlar arasındaki tümör benzeri oluşumun kısa süreli kama tarafından açıklanır.

Çok nadiren periyodik öksürme, nefes almada zorluk, boğazda tahriş gibi belirtiler vardır. Laringeal polipte ses bozuklukları, önemli bir ayırt edici özellik olan ağrıya eşlik etmez. Ağrı ve / veya ateşin ortaya çıkması, eşlik eden bulaşıcı bir sürecin ortaya çıkışını gösterebilir, ancak polip için tipik değildir.

Larinkste bir polip bulundurmanın önde gelen belirtisi sesin ses kısıklığıdır. Tümör benzeri odağın boyutu arttıkça ses formasyonunun ihlali artmaktadır.

Genellikle tek bir polip olmasına rağmen, bir ya da iki tarafından birçok filizlenmenin varlığını dışlayamaz. Bir yetişkinde boğazdaki polip genellikle solunum rahatsızlıklarına yol açmaz, ancak buradaki riskte önemli bir artışa neden olur.

Polipler çocukluk döneminde boğazda nasıl ortaya çıkıyor? Çoğu durumda, küçük boyutlu olan ve çok yavaş büyüyen tek bir tümör benzeri oluşum vardır. Bu, canlı tezahürlerin ve ciddi ihlallerin yokluğuna neden olur. Öksürük, terleme yok, boğaz ağrısı yok, lezyonun yan tarafında bezden etkilenmiyor. Genellikle tek semptom ses kısıklığıdır.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde, poliplerin benzer objektif özellikleri vardır:

 • jelatinimsi, sulu kıvamlı, yuvarlak şekil;
 • Bir bacağın varlığı veya tersine, onun yokluğu ve geniş tabanı;
 • deformasyon olmadan düz yüzey, ülserasyon;
 • pembe, kırmızı, beyazımsı gri.

Yetişkin hastalarda, mavimsi olabilir ve çocuklarda - gelişimin başlangıcında şeffaf ve daha sonra parlak pembe, mor-kırmızı olabilir. Bir polipin kıvamı, oluşumunun reçetesine bağlıdır. Tümör odak büyük ise, papilla görünür. Amigdalada (genellikle palatine) değişiklikler sadece polipozis filizlenmesi ile hiçbir patojenik bağlantıya sahip olmayan eşlik eden akut süreçle (bademcik iltihabı) meydana gelir.

Larinkste polipler bulunursa ne yapmalı - nasıl ve ne tedavi edilsin? Bu patolojide konservatif tedavi yöntemleri uygulanmaz, tek etkili tedavi seçeneği cerrahi girişimdir. Polip kaldırılması bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.

Operasyondan önceki dönemde, hasta çeşitli kurallara uymalıdır. Her şeyden önce, tümör benzeri odağın, yani artan ses yükünün gelişmesinin ana nedenini ortadan kaldırmak gerekir. Ayrıca, tedavi mutlaka şunları içerir:

Larinksdeki polipler durulama, hap ve diğer konservatif yöntemlerle tedavi edilemez.

Konservatif tedavi etkisiz olsa da, akut enfeksiyöz inflamatuar lezyonların tedavisine başlamak için zamanla larinks ve birtakım yerdeki organlarda kronik enflamatuar süreçlere dikkat edilmelidir.

Çocuk veya erişkinlerde larenkste polipozis lezyonlarının saptanması evde gerçekleştirilemez, doktor, lezyonun alanını incelemek için özel bir cihaz kullanarak tanıyı doğrulamalıdır. Polipler çıkarılmazsa, larinksin stenozu riskiyle ilişkili olarak büyümeye ve boyut olarak artmaya devam ederler.

Boğazdaki polipler küçük boyuttaki benign oluşumlardır. Bu, çeşitli şekilleri, renkleri ve boyutları olan KBB organlarının en yaygın hastalıklarından biridir.

Çoklu tezahürlere eğilimlidir. Sıklıkla, ses tellerinin ortasında, gırtlakta görülür.

Formasyonlar sadece bağ doku liflerini değil aynı zamanda hücresel elementleri, biraz sıvıyı da içeren bir tür fibroidlerdir. Bununla birlikte, fibroidlerin aksine, polipler daha kalın bir sapa sahiptir ve bir bezelye boyutuna ulaşır.

Polipler çok yavaş büyüyor. Eğitimin oluşumu bile birkaç ay veya yıl sürer. Bazen insanlar polipleri "şarkı düğümleri" olarak adlandırırlar, çünkü neredeyse bütün şarkıcılar.

Polipler yırtılma sırasında oluşan küçük kanamalar gösterir. İkincisi birçok nedenden ötürü ortaya çıkar:

 • bağırmak ya da fısıldayarak
 • alerjiler,
 • sigara içme
 • alkol ve kafein,
 • kirli hava.

Larinkste iyi huylu süreçlerin sıklıkla çeşitli teratojenik koşulların fetüsü üzerindeki etkisinin yanı sıra genetik faktörlere bağlı olduğu da kaydedilmiştir. İkincisi, annenin hastalıkları, radyasyona maruz kalmayı içerir.

Polipler diğer nedenlerden dolayı ortaya çıkar, örneğin, kronik iltihaplı hastalıklar, bağışıklık bozuklukları, endokrin sistemindeki değişiklikler.

Bazı yerlerde, polip, boğazı incelerken kişinin kendisi tarafından görülebilir. Açık kenarları ile diğerlerinden farklı olan kırmızı bir görünüme sahiptir.

Yüzey genellikle düzgün ve pürüzsüzdür, ancak boyutlar farklı olabilir. Progresif büyüme esas olarak sadece tekrarlanan travmalarda görülür.

Bazen polipler mavi, pembe gri-beyaz, mavi-mordur. Eğer ses tellerinde bulunurlarsa, ses kısıklığı yavaş yavaş gelişir, fonasyonun ihlali.

Boğazdaki polip fotoğrafı

Bazı durumlarda başka işaretler bulunur:

 • boyunda ağrı,
 • nefes darlığı
 • sesin tamamen ortadan kalkması,
 • kan öksürük.

Fakat çoğu durumda, eğitim kendini göstermez. Daha sonra tanı bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.

Başka bir polip türü daha var - çocuk. 5 yıla kadar görülürler. Bu tür ergenlik döneminde ortadan kaybolmaya eğilimlidir. Formasyonlar küçük loblu, bu yüzden karnabahar benziyorlar.

Juvenil tipinin bir işareti lokalizasyondur. Neoplazmlar bağlarda, epiglottuma, astar bölgesine ve daha sonra trakeaya yayılır.

Hastalığın teşhisi laringoskopi kullanılarak bir kulak burun boğaz uzmanıdır.

Ana görev, benign oluşumu yabancı bir vücuttan, malign tümörlerden ayırmaktır.

Esnek fibrolaringoskop kullanılarak bir prosedür gerçekleştirilir. Ayrıca zor bir bakış açısı vardır, ancak başvurusu sadece eğitimin kaldırıldığı durumlarda geçerlidir. Bu gün belediye kliniklerinde, aynalanmış laringoskopi kullanılmaktadır.

Bir doktor malign hücrelerin görünümünden şüphelenirse, reçete edilir.

. Polip kaldırıldıktan sonra sıklıkla yapılır.

Bazen ses fonksiyonlarını araştırmak için ayrıca gereklidir, bunun için fonotografi, stroboskopi ve elektroglottografi kullanılır.

Poliplerin çıkarılması sadece malignite riski taşıyan bir durumda ortaya çıkar.

Küçük formlarda, endoskopi yöntemi kullanılır. Bunun için özel bir döngü olan guttural forseps kullanılır. Aletler, izole düğümleri mükemmel şekilde kullanır.

Nazofarenks poliplerini ortadan kaldırmak için elektrokoagülasyon, kriyodistaz ve lazer aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak, cerrahi müdahaleye karar vermeden önce, doktor konservatif bir etki sunabilir.

Bunu yapmak için oda gerekli nem seviyesini sağlar ve kişi belirli bir konuşma moduna uyar. Bu dönemde sessiz kalmak en iyisidir, yüksek sesle konuşmayın.

Ameliyat sonrası dönemde daha hızlı iyileşme için, sigarayı bırakmak, odadaki havayı nemlendirmek ve 10-14 gün boyunca ses tellerini dinlendirmeniz önerilir.

Operasyon sonrası polip yeniden ortaya çıkabilir. Tamamen kaldırılmamışsa bu durum gerçekleşir. Bu nedenle, güvenilecek bir uzman bulmak önemlidir.

Polipleri asla hatırlamak için, ses tellerini korumalısın. Bu nedenle, bir çocuk olarak, sesi kontrol etmeyi ve ılımlı bir ses seviyesinde konuşmayı öğrenmeniz önerilir. Yetişkinlerin sigarayı ve alkolü durdurmaları tavsiye edilir. Sadece bu şekilde gırtlağınızı koruyabilirsiniz.

Bir kişi endüstride veya işte zararlı buharlarla çalışırsa, maske-solunum cihazı en iyi çözüm olacaktır. Ayrıca üst solunum yolu GIT hastalıklarını tedavi etmek için de gereklidir.

Boğazdaki polipler küçük boyuttaki benign neoplazmlardır. Kulak burun boğazında en sık görülen hastalıktır. Düğümler malign hücreler gibi davranmaz, ancak patoloji göz ardı edilemez. Bu temelde, birçoğu larinkste poliplerden nasıl kurtulacağını merak ediyor.

Boğazdaki polipler nispeten güvenlidir. Boğazda poliplerin tetiklenmesinin birkaç nedeni vardır. Şunları içerir:

 • kahvenin kötüye kullanılması;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • tütün içimi;
 • kalıtım;
 • tiroid hastalığı;
 • bağışıklıkla ilgili sorunlar;
 • kronik formda farinksin patolojisi;
 • kirlenmiş hava.

Dildeki polipler şunlardan dolayı görünebilir:

Bu tür etkilerden kaçınmanız durumunda kendinizi hastalıktan korumak mümkündür.

Bazı durumlarda, hasta muayene edildiğinde boğazdaki polip gözlenir. Parlak bir jantı olan bu kırmızımsı renk oluşumu. Yüzeyi pürüzsüz ve eşittir. Neoplazm alanı farklı olabilir. İkincil travmada filizlenme görülebilir. Bazen ağız, mavi, pembe, gri veya beyaz renk tonuna sahip olabilir. Ses bağında lokalize ise, o zaman, zaman içinde, ses kısıklaşır.
Bazen böyle belirtiler ortaya çıkabilir:

 • nefes alma zorluğu;
 • lekelenme ile öksürük;
 • boyunda ağrı;
 • sesin kaybolması.

Çoğu zaman ağızdaki polipler kendini göstermez. Hasta, boğazda terleme hissi ve yabancı bir nesne hissedebilir.
Çocuk polipleri çocuklarda görülür. Yapıları ve konumları farklıdır. Dil üzerinde ve glottisin kenarı boyunca görünür. Zamanla, trakeaya daha yakınlar.

Laringoskopi ile hastalık otolaryngologist teşhisi. Bir uzmanın temel amacı, bir malign tümörden ve bir yabancı cisimden bir hastayı ayırt etmektir. Ses bağının sekonder travması durumunda, polipler çok hızlı genişlemeye başlar. Bu durumda, hasta bir biyopsi yollanır. Sonuçlara dayanarak, doktor yetkili tedaviyi reçete eder.
Bir çocukta veya bir yetişkinte larinkste poliplerin saptanması evde bağımsız olarak yapılamaz. Tanı, hasta incelendikten sonra sadece doktor tarafından özel cihazların yardımıyla onaylanabilir.

Ses tellerinde bulunan tüm poliplerin, boğazda ve larinkste çıkarılması gerekir. Bu hastalık iyi huylu olsa bile yapılmalıdır. Yaralanmalar, sigara içilmesi ya da çevreye zararlı koşullarda çalışılması nedeniyle, tümör malign hale gelebilir. Polipektomi çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir:

 • polip ve bacaklarının neşteri ile çıkarılması;
 • lazerle eliminasyon;
 • kriyocerrahi kaldırma;
 • endoskopik yöntemle çıkarılması.

İkinci yöntem, formasyonların boyutları büyük değilse kullanılır. Operasyon için özel bir döngü ve gutus forseps kullanılır. Bu tür cihazlar, izole düğümleri mükemmel bir şekilde ele alır.
Ameliyattan sonra hasta tedaviyi göstermekte olup bunun amacı nüksü önlemek içindir. Bu terapi, antihistaminikler, bağışıklığı destekleyen ve fizyoterapiyi destekleyen ilaçlar kullanarak oluşur. Fizyoterapi tedavisi şunları ima eder:

 • ultrason tedavisi;
 • elektroforezi;
 • yaka bölgesinin masajı;
 • lazer radyasyonu;
 • galvanik yaka;
 • hidroterapi.

Küçük boyutların oluşması halinde, bir dizi önlemin uygulanması gerekmektedir:

 • iyot çözeltisi ile gargara;
 • iğne yapraklı inhalasyonlar yapmak;
 • iyodür-brom banyoları uygulamak;
 • streptomisin ile boğazını nemlendirin.

Polip çıkarıldıktan sonra hızlı iyileşme için sigarayı bırakmalı, odadaki havayı nemlendirmeli ve ses tellerini dinlendirmek için iki hafta içinde. Ameliyattan sonra formasyon tekrar görünebilir. Polip tamamen kaldırılmamışsa bu olur.
Polipleri geleneksel tıbbın yardımı ile tedavi edebilirsiniz. Eğitimin kaldırılması için acil bir ihtiyaç olmaması durumunda geleneksel tıp tarifleri kullanılabilir. Bu şekilde tedavi edilmek, yalnızca bir doktorla tam bir muayene ve onayı alındıktan sonra mümkündür. Aksi halde, komplikasyonlara neden olabilirsiniz. Tamamen bu tür reçetelerin yardımı ile tümörden kurtulmak mümkün değildir, ancak bu yöntem onları küçültmek ve bademcik veya bademcik ödemi başlangıcını azaltmak yardımcı olacaktır. Birkaç etkili tarif var:

 1. Kırlangıç ​​otu. 1 çay kaşığı ot, bir bardak kaynar su dökün ve yavaş ateşte yarım saat sürün. Israr etmek için bırakın ve ilaç soğuduktan sonra, küçük yudumlarda içirin. 10 gün boyunca günde üç kez kullanın. 4 gün ara verdikten ve terapiye devam ettikten sonra. Kursun süresi 3 aydır. Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları olan hastalarda böyle bir reçete kontrendikedir.
 2. Burdock. Yaprakları çimdik ve suyu sıkın. 1 litre tıbbi sıvı için 230 gram bal ekleyin. Günde bir kez 1 çorba kaşığı alın. Terapi süresi 2 aydır.
 3. Mukus boğaz için yararlıdır ladin iğneleri ile atlama suyu. İğneler 2 yemek kaşığı kaynar su bir bardak dökün. Bütün kütleyi yarım saat bekletin. Bu süreden sonra bir kaşık şerbetçiotu ekleyin. Yavaş ateş yak ve kaynatın. İlaç soğumaya bırakın ve gün boyunca küçük yudum alın. Tedavinin seyri 3 gün sonra bir haftalık mola gereklidir. Gerekirse, dersi tekrarlayın.

Herhangi bir geleneksel ilacı kullanmadan önce bir uzmana danışmak gerekir.

Boğazda polipler: semptomlar ve tedavi

Bağların gerginliği sırasında, insanlar sadece ses kaybı için endişelenirler ve diğer sonuçları tamamen unutabilirler. Gözyaşları kanamaya ve üzerlerinde küçük nodüller oluşmasına neden olabilir. Neyse ki, boğazda ortaya çıkan polipler kanserli tümörler değil, zamanında tedavi gerektiren akut enflamatuar sürecin göstergeleridir.

Görünüm nedenleri

Boğazda meydana gelen hemorajiler çeşitli nedenlerden dolayı poliplere neden olur. Sık sık söylenen, çığlık ya da fısıldama şeklinde bağların açıkça ifade edilen gerginliğine ek olarak, bunlar kışkırtılabilir:

 • Mukoza zarını tahriş eden zararlı alışkanlıklar: sigara, alkol, sık sık kahve tüketimi;
 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Boğaz veya tiroid bezinin patolojisi;
 • Kalıtsal yatkınlık;
 • Olumsuz çevre veya çalışma koşulları;
 • Zayıf bağışıklık sistemi.

Gördüğünüz gibi, doğuştan bir patoloji veya kalıtsal faktör olabileceğinden, kendinizi ortaya çıkmasından% 100 korumak mümkün değildir. Ancak hastalığı, gelişimin erken bir aşamasında tanımlayarak önleyebilirsiniz.

Bir otolaryngolog ile düzenli muayene, gelişimin erken bir aşamasında hastalığı tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Boğazda polip belirtileri

Çoğu durumda, boğazdaki poliplerin belirtileri belirgin değildir. Genellikle hastalar boğazda ve ağrısız persenilerde hafif bir yabancı cisim hissi duyarlar. Bu polipin mümkün olabileceğini yargılamak için, eğer boğazda hoş olmayan duyular bir burun akıntısı ve diğer viral hastalık belirtileri ile birlikte olmazsa.

Boğaz ağrısı poliplerden biridir

Nadir durumlarda, aşağıdakiler eklenebilir:

 • Zorlukla nefes alma;
 • Boğaz ağrısı;
 • Ses kaybı;
 • Kanla öksürmek.

Son olarak, neoplazmın varlığını veya yokluğunu sadece larinksin görsel muayenesiyle doğrulamak mümkündür. Herkes polipin boğazda neye benzediğini bilmiyor, bu yüzden bir doktoru görmek en iyisi.

teşhis

Tanı doktor tarafından bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından kurulmuştur. Bunun için laringoskopi prosedürünü yürütür. Özel bir aparat kullanarak, boğaz ve ses tellerinin mukoza zarının durumu değerlendirilir.

Hastalık varsa, net konturlu kırmızı lekeler görüntülenir. Nodüllerin sayısı ve büyüklüğü ile farklı olabilir: birkaç küçük parçadan tüm mukoza üzerinde düzinelerce.

Laringoskopi bir hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmenizi sağlar

Bir çocuğun boğazındaki polip, genç bir şekle sahip olabilir. Bu tür bağlarda, dil üzerinde görünür ve daha sonra trakeaya geçer. Yapısında, yuvarlak bir şekil yerine ince bir loblu var. Çocuklarda hastalığın bir başka özelliği de poliplerin bademcikler üzerindeki olası lokalizasyonudur.

Poliplerin boğazda tedavisi

Ankete dayanarak, doktor her bir vakada poliplerin nasıl tedavi edileceğini anlatabilecektir.

Terapi aşağıdaki yöntemleri içerebilir:

 • Ses modu. Hastanın çoğu zaman konuşmamaları tavsiye edilir ve gerekirse, nadiren ve yüksek sesle değil. Bu süre zarfında odadaki optimum nem seviyesini korumak da önemlidir. Doktor şu andan itibaren sesinizi nasıl kontrol edeceğinizi size bildirebilir;
 • İlaç tedavisi Gırtlaktaki inflamasyonu gidermek için antihistaminikler ve inhalasyona izin verilir;
 • Fizyoterapi. Elektroforez, yaka bölgesi masajı, hidroterapi, ultrason tedavisi ve diğer prosedürleri içerir;
 • Operasyonu. Listelenen yöntemlerden hiçbirinin pozitif bir sonucu olmadığı veya malign hücrelerin edinme olasılığının yüksek olması durumunda, poliplerin boğazda çıkarılması cerrahi olarak gerçekleşir.

Poliplerin halk ilaçlarının tedavisi sadece bir doktora danışıldıktan sonra mümkündür. Bu yöntem hafif hastalık şiddeti veya yardımcı tedavi için uygun olabilir. Doğal ilaçların neoplazmların tamamen iyileşmesine yardımcı olması olası değildir, ancak büyüklüklerini azaltmak oldukça mümkündür.

Broth celandine - polip kurtulmak için popüler bir çare

 • Kırlangıç ​​otu. Bir çay kaşığı kuru öğütülmüş ot, bir bardak kaynar su ile dökülür ve yarım saat boyunca kısık ateşte pişirilir. Soğutulmuş soğanlar, küçük yudumlarda günde üç kez içilir. 10 gün sonra, 4 gün ara verirler ve süreci devam ettirirler. Tedavinin genel süresi 3 aydır;
 • Burdock. Taze sıkılmış meyve suyunda, arı balı 230 gramda 1 litre oranında eklenir. Tıbbi karışım iki ay boyunca günlük 1 çorba kaşığı alınır.

Bu tür doğal ilaçlar, poliplerin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir, ancak alerjik reaksiyon riski olduğundan, onları aşırı dikkatle ele alabilirler.

önleme

Poliplerin önlenmesi için en basit kurallar:

 • Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 • Ses terapisine uygunluk. Ligamentler zorlanmamalıdır;
 • Antihistaminiklerin alerjinin varlığında kabulü;
 • Çalışma zararlı çalışma koşulları içeriyorsa maske takmak.

Bu tür önlemler polip oluşumundan mutlak koruma sağlamaz, ancak bunun olası riski önemli ölçüde azalır.

Boğazda poliplerin nedenleri ve ana tedavi

Boğazdaki polipler, boğazdaki en sık görülen benign lezyonlardan biri olarak adlandırılabilir. Renk ve boyut bakımından farklılık gösterirler, ancak sayılarını büyütme arzusuyla karakterizedirler.

Çoğu zaman polipler vokal kordların ortasında büyür. Polipler birkaç aydan birkaç yıla kadar yavaşça büyür. Poliplerin kanserle hiçbir ilgisi yoktur, ülser ve metastaz gibi bir fenomene eşlik etmezler.

nedenleri

Polipler, onkolojik bir hastalık, hatta prekanseröz bir onkoloji değildir. Bununla birlikte, bu gerçeğe rağmen, poliplerin tedavisi başarısız olmaksızın gerçekleştirilmelidir.

Polipleri tedavi ederken, sadece aşırı derecede dikkatli olmakla kalmayıp, aynı zamanda poliplerin altında ek yabancı oluşumlar ortaya çıkabileceğinden, kapsamlı bir inceleme yapmak gerekir.

Boğazdaki polipler çeşitli nedenlerle oluşturulabilir. Örneğin, örneğin: genetik kalıtımın bir sonucu olarak polipler oluşabilir.

Polipler, rahimde iken bile, kızamık, hepatit, kızamıkçık ya da yasadışı uyuşturucu gibi bulaşıcı hastalıklarla yakalanmışsa ve radyasyona maruz kalmışsa, bir kişiden kaynaklanabilir.

Boğazdaki polip vakalarının büyük çoğunluğu elde edilir. Bunun nedeni larinks ve boğazın çeşitli kronik inflamatuar hastalıklarıdır. Polipler genellikle meslek hastalıkları haline gelirler ve öğretmenler, şarkıcılar ve çalışmaları kamuya açık olanlarla bağlantılı kişiler olarak bu kişilerden muzdariptirler.

Ayrıca, bir polipin ortaya çıkmasının nedeni şu olabilir:

 • alerji;
 • kahve, nitatin, alkol kötüye kullanımı;
 • tiroid bezi ile ilgili sorunlar;
 • acımasız bir ekolojik duruma sahip yerlerde uzun süreli ikamet;
 • zararlı kimyasal üretim üzerinde çalışmak;
 • kronik öksürük;
 • gırtlak ve boğaz kronik hastalıkları;
 • ses tellerinin travması.

Polipler aşağıdaki işlemlerden kaynaklanır:

 • hiperplastik. Bu süreçler, insan vücudunun çevre üzerindeki olumsuz etkisinden kaynaklanır, bu da tümörlerin sağlıklı doku üzerinde ortaya çıkmasına neden olur;
 • enflamatuar. Bu süreçler, bir kişide kronik inflamatuar süreçlerin varlığı nedeniyle ortaya çıkar;
 • neoplastik. Bu süreç, modifiye dokunun büyümesine dayanmaktadır. Çoğu zaman, ortaya çıkan eğitim polip değildir.

Görünüşte, polipler iki tipe ayrılır: bir bacağı olan polipler ve ona sahip olmayan polipler. Çoğu durumda, polip glottise doğru büyüme yönleri olan ayrı ayrı bulunan bir tümör, pembe, kırmızı, siyanotik, gri gibi görünür. Bazı polipler nodüller veya papillalar şeklinde kendi oluşumlarına sahip olabilirler.

Benign polipler, dokulardan, mukozadan, kıkırdaktan, sinir köklerinden ve diğer bağ dokularından büyüyebilir. Polipin oluşumunun başlangıcında büyümenin başlangıcında, sıvı durgunluğu ve vazodilatasyon meydana gelir. Daha sonra verilen yerde polip yavaş yavaş büyümeye başlar.

semptomlar

Boğazdaki poliplerin büyümesiyle, basit görsel gözlemle fark edilebilirler. Poliplerin diğer büyüme yerleri sadece özel tıbbi ekipman yardımı ile düşünülebilir. Görsel muayenede polip, çoğunlukla sağlıklı dokulardan açıkça farklıdır.

Polip ses telleri üzerinde büyürse, hasta, sıkma ve titreşim sorunları yaşar. Sıklıkla, polipler çiftler halinde büyür, yan yana ya da birbirleriyle tanışırlar. Polipler için favori bir yer, ses tellerinin ortasıdır.

 • seslerin yayınlanması ile ilgili sorunlar;
 • herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmayan bir ses sesinin varlığı;
 • karışan yabancı bir cismin boğazında var olma hissi;
 • boğazını temizlemek için takıntılı istek;
 • Solunum ile ilgili sorunlar (çok nadir).

Polip büyümesi ile semptomların seviyesi artmaktadır. Büyümenin başlangıcında, polip büyüme bölgesine çok sıkı bir şekilde bağlanır, çünkü dokuların kalınlığı artar, bu da sözlü seslerin kalitesini etkiler, ses netlik seviyesini azaltır, tını değiştirebilir. Nadir durumlarda, polip iki farklı ses tonunun ortaya çıkmasına yol açan bağlar arasında büyür.

tanılama

Polip küçük olduğunda ve insan konuşmasında herhangi bir etkisi olmadığında, bu durumda varlığının semptomları tamamen mevcut olmayabilir. Bu durumda, hastalık sadece kaza ile keşfedilebilir.

Larinksin muayenesini yaparken, polip ile yabancı cisim veya habis tümör arasında ayrım yapmak gerekir. Deneyimli bir doktor bile her zaman gözle görülemez, bu yüzden bir muayene sonrasında biyopsi ve histoloji yapılır.

Bazen tanı anında ortaya çıkar, sadece bir mikrolaringoskopi yeterlidir. Bu prosedür sırasında, polip büyük büyütme ile incelenmiştir. Şüphe durumunda, radyografi, MRI ve BT'yi içeren daha kapsamlı bir inceleme atanır.

tedavi

Tümü boğazda bulunan, gırtlak ve vokal kordları zorunlu kaldırmaya tabidir. Bu, eğitimin iyi huylu olması durumunda bile yapılmalıdır, çünkü sigara, yaralanma veya çevreye zararlı koşullarda çalışma, iyi huylu bir tümöre kötü huylu bir tümör yol açabilir.

Şu anda, tıp polip çıkarmak için çeşitli yollar bilir, bu:

 • bir polipin bir neşter ve bacakları ile çıkarılması;
 • bir lazer kullanarak çıkarma (yöntem sadece küçük boyutlardaki poliplerde kullanılır);
 • kriyocerrahi kaldırma;
 • Bir döngü veya özel forseps kullanarak endoskopik yöntemle çıkarılması.

Polip kaldırmak için operasyondan sonra hastaya tedavi verilir, bunun amacı olası nüksleri önlemektir. Bu tedavi, antihistaminikler ve fizyoterapi alan immün destekleyici ilaçların alınmasından oluşur.

Eğer polip küçükse ve bir sebepten ötürü onu kaldırmak için bir işlem yapmak mümkün değilse, o zaman eğitimin büyümesini kısıtlamaya yardımcı olacak bir dizi önlem uygulanabilir.

 • spreyler yoluyla glukokortikosteroidlerin uygulanması;
 • boğaz iyot raster ile durulama;
 • glukokortikosteroidler kullanarak fonoforez;
 • streptomisin ilaçlarıyla boğazın ıslatılması;
 • iğne yapraklı inhalasyonlar;
 • ultrason ile tedavi;
 • galvanik yaka kullanımı;
 • iyodür-brom banyolarının uygulanması.

Geleneksel Tıp Yöntemleri

Polip kaldırmak için akut ihtiyaç yoksa geleneksel tıp yöntemleri kullanılabilir. Ancak, bu sadece bir doktor tarafından tam bir muayene ve tam onay alındıktan sonra yapılmalıdır. Geleneksel tıp, poliplerden tamamen kurtulamaz, ancak boyutunun küçültülmesine ve yetiştiği organın şişkinliğinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

 • Bir çay kaşığı celandine bir bardak kaynar su dökün ve 30 dakika boyunca bir su banyosuna koyun. Küçük yudumlarda soğuyana ve içene kadar bekleyin. 10 gün boyunca günde üç kez içtikten sonra 4 gün bekletin ve kursu tekrarlayın. Bir dersin süresi 3 aydır. Safra kesesi veya karaciğer hastalığınız varsa, bu reçete size kontrendikedir;
 • Kupa yapraklarını bir kıyma makinesine doğrayın, suyu sıkın. Bir litre meyve suyu için 200 gram bal ekleyin. Günde bir kez, bir çorba kaşığı kullanın. Tedavi süresi 2 ay;
 • Mukoza boğaz ladin iğneleri ile atlamaların kaynatma yardımcı olacaktır. İki yemek kaşığı iğneyi alın ve bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar edin, sonra toplam kütleye bir çorba kaşığı ekleyin ve elde edilen kütleyi bir kaynamaya ısıtın. Gün boyunca serinlemek ve bir yudum içmek için izin verin. Tedavinin bir yolu 3 gün sürer, daha sonra ikinci bir kursun mümkün olduğu bir hafta sonu yapılır.

Polipleri çıkardıktan sonra ipuçları

Polip kaldırmak için ameliyattan sonra, nüksetmeyi önlemek için bazı tavsiyelere uymalısınız.

 • Yüksek sesli konuşmayı hariç tutmak için, birkaç gün boyunca konuşmamak daha iyidir;
 • ilk ay içinde, sesli iletişimi maksimum seviyeye sınırlar;
 • bir doktor ile ses terapisi yapmak;
 • Tamamen sigarayı bırakmak.

Kronik larenjit ve farenjitlere izin vermeyin, sesi aşırı kullanmayın, bağırmayın, tüm kötü alışkanlıklardan vazgeçmeyin, gerekirse solunum koruması kullanın. Zaman zaman Laura'dan bir ankete katılın.

Boğazımda bir polip bulunursa ne yapmalıyım?

Boğazda yaygın bir patoloji poliptir. Her iki cinsiyette, çocukta, yetişkinlerde, yaşlılarda bulunur. Eğitim iyi huylu ve küçük boyutlara sahiptir. İki bileşenin konfigürasyonunda - taban geniş veya bir bacak şeklinde ve aynı zamanda yumuşak bir top şeklinde vücut. Tek bir yerde büyüme birikimi polipoz denir. Boğazın mukoza zarlarında bulunan polipler yavaş yavaş büyür ve çoğu zaman rahatsızlık vermez. Bununla birlikte, bazı durumlarda, patoloji bir kişiyi ciddi şekilde endişelendirmektedir.

İlginç bir gerçek! Bu oluşumlar çoğunlukla profesyonel şarkıcılarda bulunur.

Polipler, küçük miktarlarda epitel hücreleri, bağ dokusu ve sıvıdan oluşur. Esas olarak bağ liflerinden oluşan fibroma - benign tümörler olarak sınıflandırılırlar. Ancak bu tam olarak doğru değildir, hiperplazi kavramı daha yakındır - tipik boğaz hücrelerinin enflamatuar sürecin arka planına karşı hızlı bölünmesi. Son haliyle, eğitim bir bezelye büyüklüğüne sahiptir. Yavaş yavaş gelişir, ancak travmalar ve iltihaplar hızlı formasyona yol açar. Lokalizasyonun favori yeri, ses telleri, bademcikler ve mukus gırtlaklarının ortasıdır. Griden parlak kırmızısına kadar büyümelerin rengi. İltihaplanmayan polip, daha doymuş bir renkte travmatize edilen ve çevreleyen dokuların bir gölgesine sahiptir ve kan dolaşımı varsa gridir.

Boğazdaki formasyonlar tüm hasta grupları arasında yaygındır, ancak ses cihazını sürekli olarak zorlayan 40 yaşında bir erkeğin patolojisine en çok duyarlıdır.

Böyle bir polipin kansere yol açmamasına rağmen, malignite riskini azaltmak için çıkarılması istenir. Çünkü bazen böyle bir eğitimi, örneğin fibroidlerden tehlikeli olarak ayırmak imkansızdır. Güvenilirlik için, uzak birikimin histolojisi, dokularını değerlendirmek için gerçekleştirilir.

Özellikle uzun ince bacaklı büyük formasyonlar rahatsızlık getirir:

 • Konuşma ve yutma zor;
 • Travma yaralanır, kanama oluşur;
 • Ses değişiyor, boğuk hale gelebilir;
 • Horlama belirir.

Ağızda, damak ve diş etlerinde polip oluşumu kaydedilmiştir. Bu tür oluşumlar, mukus zarının olduğu her yerde büyür: rahim, bağırsaklar, mide, burun, kulaklar, mesane ve çeşitli kanallarda. Burkulmalar ciltte bile oluşur.

Çocuklukta, boğaz ve glottis dahil olmak üzere bu tür oluşumların oluştuğu bir patoloji meydana gelir. Bazen büyüme trakeaya uzanır. Genellikle, cinsel olgunlaşmanın başlangıcıyla, kendi başlarına kaybolurlar. Çocuğun 5 yıla kadar tipik oluşumu. Bu gibi polipler iyileşmez ve gözetim altında bırakmazlar. İstisnalar, çoklu lezyonlar ve hızlı oluşum oluşumlarıdır. Görünümleri hamilelik patolojileri ve anne üzerindeki zararlı etkileri ile ilişkilidir.

Dokuların hiperplazisi ve sonuç olarak, ses tellerinde ve boğazda poliplerin büyümesi, iltihaplanma, travma, lokalizasyon yerinin tahrişine karşı ortaya çıkar. Bu aşağıdaki faktörlerden dolayı olur:

 • Sigara içmek - agresif maddelerle sigaraya düzenli maruz kalmak mukozaya zarar verir;
 • Haykırış, sesli konuşma gerektiren seslendirme, şarkı söyleme, vokal aygıtın sürekli gerginliği;
 • Boğazın sık görülen viral ve bulaşıcı hastalıkları. Mikroorganizmaların aktivitesi, mukoza zarının hücrelerinin rejenerasyon sürecini etkiler. Özellikle bezler ile ilgilidir - enfeksiyondan koruyucu kapılar;
 • Hastalık veya hastalık shchitovidki;
 • Zararlı üretim üzerinde kalıcı zararlı etki;
 • alerji;
 • Düşük bağışıklık durumu;
 • Ev kimyasallarının buharlaşması.

Polipler kalıtsal bir patolojidir, oluşumlarına yatkınlık kan bağları yoluyla bulaşır. Provoke edici faktörün, annenin hamilelik, uyuşturucu, alkol, uyuşturucu ve sigara içimi kullanımı sırasında bir hastalık olabileceğine inanılmaktadır. Ayrıca fetüsün oluşumu sırasında diğer patojenik faktörler.

Diş etlerinde, bademciklerde, boğazın görünen kısmında, boğazın kenarlarında bulunan polipler aynada görüldüğünde bağımsız olarak bulunabilir. Formasyonlar açık bir kontura sahip ve yüzeyin geri kalanının üzerinde yükseliyor. Formasyonun başlangıç ​​aşaması, net bir anahat çizgisi olan kırmızı bir nokta ile karakterize edilir. Gırtlaktaki bir büyümeyi saptamak için, gırtlaktaki farinksin üst veya alt kısmı sadece bir endoskop aracılığıyla olabilir.

10 olgunun 8'inde semptomlar hiç görünmez. Rahatsız bir yer ve büyük miktarda eğitim ile aşağıdaki patoloji bulguları ortaya çıkar:

 • Eşzamanlı iltihapla birlikte nadiren boğaz ağrısı;
 • Solunum ile ilgili sorunlar, gürültülü olabilir, koklama;
 • Seste değişme, ses kısıklığı;
 • Sesin ton bifürkasyonu;
 • Konuşamaması;
 • Pershenie, öksürük, bazen kanla;
 • Yutmada zorluklar;
 • Yabancı bir cismin hissi, boğazda bir yumru.

Dikkat lütfen! En canlı semptomatoloji, ses tellerinde oluşan polipler tarafından verilir.

Benzer patolojilerde kulak burun boğaz uzmanına hitap eder. Ağız boşluğu ve boğazının görsel muayenesinden sonra laringoskopi yapar. Bu, esnek bir tüpte bir kamera kullanılarak farenksin tanısal bir muayenesidir. Bu tür ekipmanların yardımı ile, doktor sadece mukoza zarlarının durumunu değerlendirmekle kalmaz, aynı zamanda formasyonun biyopsisini de yapar - materyalin histolojik analizi için örneklenmesi. Histoloji bir polip, fibroma veya kanserli bir tümör olup olmadığını belirleyecektir.

Ek olarak, patolojinin nedenini ve görevli problemleri tanımlamak için çalışmalar düzenlenmiştir:

 • İltihap belirtileri varsa, boğazdan floraya bir çubukla;
 • Endokrinolog danışması ve hormonlar için kan testi;
 • Poliplerin yayılması için özofagus ve mide muayenesi için fibrogastroskopi;
 • Genel analizler;
 • Bazen, geniş lezyonlar ve tekrarlayan patolojilerde, bir immünologun yardımı gereklidir.

Poliplerin kurallarına göre, hastaya rahatsızlık getirmeyen, iltihaplanmayan, kanamayan, onkoloji riskini taşımayan, gözlem altında kalmalıdır. Bununla birlikte, uygulama, bu tür oluşumların çoğunun mukus boğazında çıkarılmasıdır. Bunu yapın, çünkü doku hiperplazisini bir polip şeklinde gerçek bir tümör süreci ile karıştırmak riski vardır. Ayrılmış bir büyüme bile mutlaka histolojik analize tabi tutulur.

Kaldırılacak operasyon polipektomi olarak adlandırılır. Bu prosedür, bir hastanede olmanın bir göstergesi değildir, ayaktan tedavi edilir. Polipin eliminasyonu lokal anestezi etkisi altında birkaç dakika sürmektedir. Ameliyat için doktor herhangi uygun ve uygun fiyatlı bir yöntem seçer:

 • Lazerle küçük oluşumların buharlaşması;
 • Bir neşter ile eksizyon;
 • elektrokoagülasyon;
 • Endoplastikler veya özel forsepsler.

Seçim polipin konumuna, büyüklüğüne ve boyutuna bağlıdır. Dil aşağı bastırılır ve ağız özel bir fiksatörle açılır, böylece istem dışı hareketler operasyona müdahale etmez. Tükürük dışarı pompalanır, böylece boğaza boşaltılmaz.

Patolojinin tekrarlanmasını önlemek için, hastaya reçete edilen vitaminler, immünomodülatörler, antihistaminikler verilir. Birkaç gün içinde yarayı iyileştirir. Lazer tedavisinden sonra en hızlısı. Bir süre için bir kişi gözlem altında kalmaktadır, bu da düzenli önleyici muayeneler ve muayeneler yaptırdığı anlamına gelir.

Daha sonra, ilaç yardımı ile, hastaya yardım etmeye çalışırlar:

 1. Glukokortikosteroidli ilaçlarla boğazın sulanması.
 2. Streptomisin ile tedavi.
 3. Zayıf bir iyot çözeltisi ile durulayın.
 4. Fonoforez.
 5. Eğitimin ultrasonik tedavisi.
 6. İğne yapraklı özler ile inhalasyonlar.
 7. İyodit-brom banyoları.
 8. Galvanik yaka.

Ayrıca, bu patoloji ile, hasta konuşma cihazını en az zorlamak için tavsiye edilir. Hiç konuşmamak daha iyidir, çünkü bir fısıltıyla bile boğaz sıkılır. Özel ses teknikleri vardır, ki bunların ustalığı en az stresle net ve yüksek sesle konuşmanıza izin verecektir.

Ev ilaçlarının oluşumlara karşı etkinliğinin resmi bir kanıtı yoktur. Bununla birlikte, hastalar ve kulak burun boğaz uzmanları, ağız boşluğu ve boğazda regresyon ve poliplerin tam iyileşme vakalarını not ederler. Anti-inflamatuar ve immünomodülatör etkileri ile tarifleri seçin. Örneğin:

 • Propolis tentürünün bir çözeltisi ile karıştırılması ya da boş bir karnına onun parçasını çiğnemesi;
 • Yemekten önce broth chistotela 1/3 fincan patolojisinde kullanın. Yarım litre su için büyük bir kaşık. Dozu gözlemlemek önemlidir, bitki zehirlidir;
 • Neumyvakin'de soda. Polisin tam vücut temizliği için özel bir reçete var.

Benzer bir şekilde, doktorla birlikte daha iyi bir seçim yapmak için bir sürü boğaz formasyonuna karşı gelir. Kontrendikasyonlar ve dozajlar isteyecek.

Dikkat lütfen! Arıcılık bitki ve otlar üzerinde alerjik bir reaksiyon olabilir.

Hekimlerin önerilerine uyulursa hemen hemen herhangi bir patoloji önlenebilir. Faringeal formasyonlarda, kurallar şöyledir:

 • Vokal aparatının gerginliğinden kaçının, çığlık atmayın. Sakince konuşmak için;
 • Dengeli bir diyetle bağışıklık sistemini koruyun;
 • İlk aşamada boğaz hastalıklarını tedavi etmek için;
 • Bir otolaryngolog tarafından düzenli olarak izlenir;
 • Kötü alışkanlıkları reddedin;
 • Kimyasallarla çalışırken, solunum cihazı gibi koruyucu ekipman kullanın;
 • Sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının;
 • Endokrinolojik incelemeleri unutma.

Endoskopik polipektomi ile birkaç dakika içinde boğaz bölgesinde polip kurtulun. Ameliyattan sonra, doktorun tavsiyelerini takip etmeli ve böylece patoloji geri dönmeyecektir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve ses tellerine karşı dikkatli bir tutum, oluşumların ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina tedavisi için Azitromisin kullanımı

Anjin (akut şiddetlenmesi veya kronik bademcik iltihabı), - boğaz halkası (ağız açılması sırasında ağız içinde iyi görebilir bademcik) lemfoid dokusunun iltihabı.

Tonsilitik tıkaçlar: nedenleri ve tedavi yöntemleri (fotoğraflarla)

Tonsillitic mantar veya tonzillolity - bademcikler derinliklerinde irin küçük kireçlenmiş birikimi olan bu sarımsı-gri sevimsiz maddenin plaklar gibi bakmak (Latince tonsillae.). (Bir maddenin baskın bağlı olarak) kırmızı, gri, kahverengi: makalede sunulan fotoğraflarında, trafik sıkışıklığı ve diğer renkleri görebilirsiniz.