Loading

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde genel şema

Foliküler boğaz ağrısının kompleks tedavisi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

 1. Tedavi rejimi ve diyet.
 2. Sistemik antibakteriyel tedavi.
 3. Anti-inflamatuar, antipiretik ilaçlar.
 4. Lokal tedavi.
 5. Vitamin tedavisi.

Tedavi rejimi ve diyet

Ateşin tamamı boyunca, hasta yatak istirahatine uymalıdır. Sıcaklık normale düştüğü zaman, rejim, hastanın ev çevresinde hareket edebildiği, fiziksel ve zihinsel yükler haricinde basit hane görevlerini yerine getirebileceği evine genişletilir. Foliküler anjina ile iş için geçici iş göremezlik süresi (hastalık izni) yaklaşık 6-8 gündür.

Bir anjinaya sahip bir hasta, dehidrasyonu önlemek ve zehirlenme belirtilerini azaltmak için daha fazla sıvı içmelidir. Güçlü kahve ve çay, sıcak çikolata, tatlı gazlı içecekleri dışarıda bırakmak tavsiye edilir. Yeşil çay, limon suyu, yabani gül suyu, papatya, ıhlamur, ahududu, siyah frenk üzümü ile bitkisel çaylar içmek yararlıdır. Bu içecekler iyice susuzluğu giderir, antienflamatuar, diaphoretik, antipeptik, antiseptik etkileri vardır, vitamin bakımından zengindir.

Anjinli bir hastanın beslenmesi proteinler, yağlar ve karbonhidratların içeriğinde yüksek dereceli olmalıdır. Rafine edilmiş karbonhidratların (şeker) ve tahriş edici ürünlerin (tuzlanmış, kızartılmış, tütsülenmiş, konserve vb.) Reddedilmesi gerekir. Tavuk, balık, tercihen kaynatılmış veya pişmiş formda yiyebilirsiniz; süt ürünleri, yumurta, tahıllar. Faydalı, güçlü et suyu değil, ayrıca taze sebze ve meyvelerdir.

Boğazda şiddetli ağrı ile birlikte hastalar, özellikle çocuklar yemek yemeyi reddedebilirler. Aynı zamanda, onları yemeye zorlamamalı, ancak yuturken ağrıları gidermek için tüm önlemleri almalıdır.

Sistemik antibakteriyel tedavi

Foliküler anjin için tercih edilen ilaçlar, özellikle de çözünür formları olan, inhibitör korumalı yarı sentetik penisilindir. Bu tür preparatlardan biri "Flemoklav Solutab" dır. Anjinaya neden olabilecek çoğu mikroplara karşı aktiftir. Antibiyotik reçete ve bir doktor tarafından resepsiyon için bir reçete. Bu antibiyotiğin dozaj kolaylığını belirtmekte fayda var. Farklı dozlarda, fetusun olası riskini değerlendirdikten sonra, 2 yıldan itibaren, hem de II ve III trimesterde çocuklarda kullanılabilir.

Verimsizlik, penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjiler, penisilinlerin etkilerini ifade eder, yeni nesil makrolidler reçete edilebilir. Azitromisin, klaritromisin, josamisin gibi önerilen ilaçlar. Bu grubun antibiyotiklerin çoğu çocuk doktoru ile görüştükten sonra çocuklarda kullanılabilir.

Rezervi antibiyotikler çoğunlukla linkokamidlerdir (klindamisin).

Şiddetli boğaz ağrısı, şiddetli genel durum, gastrointestinal sistemden kontrendikasyonlar ile tablet formları kas içi veya intravenöz enjeksiyonlarla değiştirilir. Enjeksiyonlar için sefalosporin serisinin (sefuroksim ve diğerleri) antibiyotikleri genellikle ağır vakalarda - lincomycin olarak reçete edilir.

Antibiyotik alımı sırasında bağırsak disbiyozunun önlenmesi hakkında unutmayın. Bu amaçla Linex, Acipol, Bifidumbacterin ve diğerleri gibi fonlar atanır. Bu durumu önlemek için, doktor tarafından reçete edilen antibakteriyel ilaçların rejimine ve süresine kesinlikle uyulması önerilir.

Anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar

Antibiyotikler hastalığın nedeni üzerinde hareket ediyorsa, anti-inflamatuar ilaçlar - gelişiminin mekanizması. Vücuttaki biyokimyasal reaksiyon zincirini bloke ederler, bunun sonucunda ağrı, şişlik, kızarıklık ve diğer iltihap belirtileri görülür. Bu nedenle, anti-enflamatuar ilaçlar da analjezik ve antipiretik etkileri vardır. Tüm bunlar, onları foliküler boğaz ağrısının tedavisinin önemli bir parçası yapar.

Sözde non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), yani hormonal olmayan (glukokortikosteroid hormonlarının aksine). Özellikle ibuprofen türevleri kendilerini kanıtlamıştır, örneğin Nurofen. Bir doktora danıştıktan sonra, çocuklarda kullanılabilir.

Vücut ısısında belirgin bir artış, asetilsalisilik asit (aspirin) ve parasetamol kullanımı ile. Çocuklar için parasetamol "Cefekon D" (çocuklarda kontrendike "Cefekon N" fitilleri ile karıştırılmaması gereken) mumları önerilir. Mum şeklinde preparatlar bir çocukta kusma, yemeğini reddetme, boğazda şiddetli ağrı için uygundur.

Angina'nın lokal tedavisi

Yerel tedavi için kullanılabilir:

 • antiseptik bir çözelti ile durulama;
 • spreyler ve aerosoller;
 • emilim için tabletler.

bademcik iltihabı ile gargara, mekanik olarak mukoza zarı ile bakteri ve bunların bozunma ürünleri uzaklaştırmak için yardımcı bademcik yüzeyini temizler, dezenfekte edici bir etkiye sahiptir, ağrı ve iltihaplanmayı azaltır. Gargara, resepsiyonda 50-100 ml çözelti için günde birkaç kez olabilir. Furatsilin, kabartma tozu çözeltisi, dioksidin, klorheksidin gibi araçlar atayın.

Belirgin bir antibakteriyel etkiye sahip olan spreyleme için kullanılan ilaçlar, Miramistin ve Bioparox'dur. Gargaradan sonra hasta bademcikler üzerine püskürtülebilirler.

İyileştirici bir etkiye sahip olan emilim tabletlerinden "Gramicidin C" ve bunun analog "Grammidin" den bahsedebiliriz. Bu ilaçlar hamilelik sırasında bile dikkatli bir şekilde kullanılabilir.

Çoğu durumda "boğazda ağrıdan" çeşitli pastiller ve pastiller mentol, okaliptüs yağı içerir. Rahatsız edici, yatıştırıcı bir etkisi vardır, bu nedenle boğaz ağrısının şiddetini biraz azaltabilirler. Bu fonların boğaz ağrısını tedavi etmeyeceğini anlamalıyız.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi dengeli vitamin-mineral komplekslerinin alımını içermelidir.

Angina ile gargara ne ve nasıl

Geleneksel olarak, modern tıp antik Japonya kökenlidir. Bu nedenle, boğazın durulanması Japon doktorların görüşünü dinleyerek, bağışıklık geliştirmek ve aynı zamanda vücudun patojenlere karşı direncini artırabilir. Bugünkü konuşmamızın teması, anjin gibi bir hastalığın tedavisi için bir gariplik olacaktır. Eğer boğazın boğulmasının bu kadar çizilmesinin gerekmediğini düşünüyorsanız, bu metni son noktasına kadar okumayı bitirmeniz gerekir. Her zaman bela uyandıran kendine güven.

Yani, aşağıdaki belirtiler varsa:

 • boğazda kilitli;
 • vücut ısısı arttı;
 • genel bir halsizlik var

o zaman büyük olasılıkla anjin zaten vücudunuzdaki varlığı hakkında konuşmaya başladı. Modern tıpta, formları arasında ayrım yapmak gelenekseldir:

 • primer;
 • abseleri
 • Mavi dil;
 • laküner;
 • Foliküler.

Kural olarak, çoğu durumda foliküler veya başka bir deyişle pürülan anjinayı etkiler. Son derece nadir görülen bir hastalık flegmon olarak kabul edilir. Angina sinsi ve tatsız bir hastalık olduğundan, tüm seyrinde boğazda keskin, zayıflatıcı bir ağrı ve bademciklerin enflamatuar bir süreci eşlik eder.

. Bu önemlidir. Birçok insan boğazın boğazının boğaz ağrısını tamamen iyileştirebileceğini düşünüyor. Böyle bir sanrı son derece tehlikeli komplikasyonlarla doludur. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bir doktor yardımı gereklidir. Durulama boğaz ağrısı azaltmak ve bademcik iltihabı azaltmayı amaçlamaktadır.

İçi boş boğaz doğru

Durulama etkisinin maksimum pozitif olması için, bu prosedürün doğru bir şekilde yapılması gereklidir.

 • temizlik amacıyla kullanılan su her zaman (oda sıcaklığında Sıcaklığı onlar rahat edip sadece serinlik tadını çok hafif sıcaklığını hissediyorum, dudaklarını dene boğaz yüzeyini tahriş olarak böyle bir yol seçilir çok soğuk çok sıcak ve olmamalıdır -... kullanabilirsiniz );
 • İlacı ağız boşluğunun tüm gerekli alanlarına nüfuz etmek ve patojenik bakterileri durulamak için durulama sırasında "N-i-N-i" deyin. Çözeltiyi boğazda tutun. Biraz bekle. Ardından tekrar telaffuz etmeye başlayın. Ve böylece birkaç aşama: telaffuz-sessizlik, telaffuz-sessizlik... Asla zamanınızı ayırmayın. Tüm kabı yavaşça kullanmaya çalışın, ancak ilacın soğumasına asla izin vermeyin.
 • Durulama sürecinde kafa geriye atılmalı ve dil biraz ileriye doğru hareket etmelidir. Ancak o zaman ilaç yeterince derine nüfuz eder. Eğer ilacı almazsanız, her şeyi "boş" yapmaya çalışın.

Doğru durulamayı inceledikten sonra, bu süreç için tıbbi ürünlerle tanışmaya devam ediyoruz.

Genel öneriler

Mükemmel bir anti-enflamatuar etki sadece papatya değil, aynı zamanda ıhlamur çiçekleridir. Bu bileşenlere dayalı bir ürünün hazırlanması için aşağıdakileri yapmak gerekir:

 • papatya parçası;
 • ıhlamur çiçeklerinin bir kısmı;
 • iyi karıştırın.
  1 çorba kaşığı. Oluşan bileşimi kaşıklayın, 1 bardak kaynar su dökün.

En popüler ilaç her zaman tuz, kabartma tozu ve iyot olmuştur. Aşağıdaki tıbbi kompozisyon aşağıdaki gibi hazırlanır:
Bir bardak ılık kaynamış su içerisinde çözünüz:

 • 1 çay kaşığı tuz;
 • 1 çay kaşığı soda yemeği;
 • İyodin 3-ri veya 4-tekrar damlaları da solüsyona eklenir ve iyice karıştırılır.

Maksimum pozitif etkiyi elde etmek için etkilenen boğazın bu çözelti ile günde 5 ila 6 kez durulanması önerilir.

Boğazın kontrolünde adaçayı bir kaynatma çok etkilidir. Çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır:

 • 2 çay kaşığı ot bir bardak kaynar su dökün;
 • bir saat devam eder;
 • 1 tatlı kaşığı deniz tuzu ekleyin;
 • suşu;

Gırtlak foliküler anjin ile durulayın. Çözümler için tarifler

Gül yaprakları

 • Bir bardak kaynar su ile yaprakları bir çorba kaşığı kaşık;
 • kaynatmak için biraz ver;
 • ısıdan çıkarın ve bir saat ısrar edin;
 • soyu.

Günde 3 ila 4 kez durulayın. Mükemmel ayrıca ARI ve farenjit ile yardımcı olur.

Hidrojen peroksit. Borik asit

Eczane hidrojen peroksit veya borik asit elde edin. atın:

 • Herhangi bir ilacın 1 çay kaşığı;
 • bir bardak su içinde seyreltin.

Ayrıca% 0,1 rivanol solüsyonu ile durulayabilirsiniz. Mükemmel bir anti-enflamatuar ajan, içme suyunda seyreltilmiş borik asit ve tuzun bir karışımıdır.

Calendula (infüzyon)

Mükemmel bir antiseptik. Bunu yapmak için, ihtiyacınız var:

 • 1 çorba kaşığı. calendula bir tentür kaşığı;
 • yarım bardak su;

Seyreltin ve kullanabilirsiniz. Dönem: Günde 4 ila 6 kez.

Calendula (çiçek)

 • 10 çiçek bir bardak kaynar su ile doldurulur;
 • oda sıcaklığında 1 saat soğumaya bırakılır;
 • gerginlik

Boğazınızı günde 3 defa 4 kez yıkayın.

Calendula (çiçeklenme), solucan, muz yaprakları

 • Bu bileşenlerin üç eşit parçası, aynı parçaları alır;
 • iyice karıştır;
 • 1 çorba kaşığı. Bileşimi kaynar su ile dökün;
 • 15 dakika boyunca su banyosunda tutun;
 • gerginlik

Bu çözelti ile boğazınızı her 2 saatte bir durulayın.

Lacunar anjin ile boğaz durulayın. Çözümler için tarifler

İki fazlı bir durulama kullanılması tavsiye edilir. Gerçek ilaç bileşimi - bir cam plak ve diğer çıkarılması için araçlar içerir. şemaya göre her bir memeden dönüşümlü boğaz Durulama: Her durulama yaklaşım en az 30 saniye beklentisi ile ilk cam, ikinci cam, cam ve ikinci cam.

Pancar suyu

 • rende üzerinde taze pancar eziyet;
 • 1 yemek kaşığı ekleyin. % 9 sirke;
 • demeye bırakın;
 • soyu.

Durulamadan önce, suyu ılık su ile seyreltin. Günde 5 ila 6 defa uygulayın.

Pancar suyu

 • orta pancar su dökün ve yumuşak kadar kaynatın;
 • sonuçtaki et suyu soğutulur;
 • suşu;

Kullan. Günde 5 ila 6 kez.

Havuç suyu

Mükemmel şişlik ve iltihap giderir.

 • bir bardak taze havuç suyu sıkın;
 • 1 yemek kaşığı ekleyin. bir kaşık dolusu bal;
 • karıştırın ve su ile seyreltin

Gün boyunca 5 ila 6 kez durulayın.

Çocuklarda foliküler anjina - tehlikeli bir hastalığı tanımak ve tedavi etmek ne kadar hızlı?

Çocuklarda foliküler anjina genellikle soğuk mevsimde 5-12 yaş ve zayıf bir bağışıklık savunmasının arka planına karşı sezon dışı dönemde teşhis edilir. Bu hastalığın özellikleri nelerdir ve nasıl doğru bir şekilde tedavi edeceğimizi daha fazla düşünürüz.

Foliküler boğaz ağrısı nedir?

Ciddi ve ciddi hastalıklardan biri çocuklarda pürülan foliküler anjinadır, bu da bademcikler - faringeal, palatine, lingual ve tubal dokularının akut iltihaplanmasıdır. Tuhaflığı bademciklerin bademciklerinin tepkimesidir, bunların her biri büyüklükte artar ve irin birikir, böylece patolojinin karakteristik bir klinik tablosu oluşturulur.

Bademcik folikülleri - lenfatik sistemin benzersiz çalışma birimleri olarak işlev gören bademciklerin mukoza zarının yüzeyindeki küçük lenf düğümleri birikimi. Fonksiyonları, koruyucu hücreler - lenfositler, monositler, makrofajlar vb. Üreterek lokal immüniteyi sağlamaktır. Patojenik yabancı ajanları tanıyarak koruyucu hücreler, nötralize etmeye ve ortadan kaldırmaya başlar.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı - belirtiler

Hastalık, semptomların artmasıyla birlikte keskin oluşum ve hızlı gelişim ile farklılık gösterir. Foliküler boğaz ağrısının önde gelen belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında sınır değerlere (38-40 ° C) artış;
 • Sıcaklık antipiretik ajanlar tarafından uzun bir süre yavaşlatılmaz;
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • güçlü zayıflık;
 • şiddetli kuru ağız;
 • Boğazda Zulüm;
 • öksürük;
 • boğazda keskin ağrı;
 • Ağrı yutma ile artar ve kulak bölgesine verir;
 • bulantı;
 • ishal;
 • iştahsızlık;
 • eklem ve kas ağrısı;
 • bölgesel servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Oral kavite ve farinksin muayenesi sırasında aşağıdaki hususlara dikkat çekilmektedir:

 • ödemli ve kızarık mukus larinks;
 • genişletilmiş palatine bademcikler (bir veya her iki taraftan);
 • larinksin arka duvarında sivilce varlığı;
 • sarımsı-beyazımsı hillocks-püstüllerin bademciklerinin yüzeyindeki varlığı;
 • spontan diseksiyonda püstüller küçük erozyon bırakırlar.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Çoğu durumda bir çocukta pürülan anjina, bu tür enfeksiyöz bakteriyel ajanlardan kaynaklanır: streptokok, gemococcus, staphylococcus. Çoğu zaman enfeksiyon, dışarıdan nüfuz ama bazen hastalık gövdenin direnci azaltmak sonra kendi "uyku" mikroflora aktivasyonu ile tahrik ya da diğer enflamatuar lezyonlar geçirilen - paranazal sinüsler bakteri ve diğerleri etkilenen çürüme dişler.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı, bu tür yollarla kolayca bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır:

 • hava kaynaklı - hasta bir kişi veya enfeksiyon taşıyıcısı ile temas ve iletişim;
 • iletişim-ev - kamu nesneleri (havlu, oyuncak, kitap, tabak vb.) aracılığıyla;
 • fekal-oral - enfekte su veya gıda yoluyla;
 • travmatik - nazofaringeal mukoza üzerinde dikkatsiz manipülasyonlar.

Kuluçka süresi 10 saat ila 2-3 gündür. Patolojinin gelişimi için başlıca risk faktörleri:

 • zayıf bağışıklık;
 • bacteriocarrier;
 • genel veya yerel süper soğutma;
 • enfekte olmuş ürünler, nesneler, hasta insanlar ile temas.

Çocukta sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı

Sıcaklık olmayan bir çocukta pürülan anjina varsa, daha ziyade, bu, hastalığın foliküler bir formu değildir. Ateşin yokluğu, bademciklerin yüzey dokusunun enflamatuar sürece dahil olduğu kataral bademcik iltihabından söz edebilir. Genellikle bu durumda, akut değil, kronik bir süreçtir (alevlenme).

Sık foliküler boğaz ağrısı

Çocuğun genellikle bir foliküler boğaz ağrısı varsa, o zaman neden enfeksiyon kaynağı ile düzenli temas halinde olabilir. Boğaz ağrısı olan insanlar, bakteriyel taşıyıcılar ve kontamine olmuş nesneler, yiyecekler, su ile insanlar olabilir. Belki de ailenin üyelerinden biri, çocuğun sürekli enfeksiyonuna katkıda bulunan kronik boğaz ağrısından muzdariptir. Buna ek olarak, aynı zamanda hafif bir hipotermi olsa bile, çok parlak semptomları olmayan sık görülen bademcik iltihabının gösterdiği gibi kronik bir süreç geliştirebilir.

Bir çocukta foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmak için, çocuklarda foliküler boğaz ağrısının hemen ilk aşamada tedavi edilmesi gerekir. Tanı sırasında küçük bir hasta mikroflora analiz için bir boğazdan alınabilir ve enfeksiyöz ajanların farklı tipte antibiyotiklere duyarlılığını belirleyebilir. Ayrıca, analiz için kan ve idrar alınır.

Pek çok vakada, bu tanı hastanede yatan yatılıma işaret eder, çünkü çocuklarda foliküler anjina yüksek bir yan etki riski ile ilişkilidir ve yüksek vücut ısısı özellikle de en gençlerde dehidratasyona neden olabilir. Hastalara yatak istirahati, bol miktarda sıcak içecek, yiyecekleri ayırma görevlendirilir. Aşağıdaki ilaçların kullanımı dahil olmak üzere, esas olarak tıbbi tedavi:

 • antibiyotikler;
 • steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar;
 • lokal antiseptik, iltihap önleyici ve anestetik preparatlar;
 • antialerjik ilaçlar;
 • vitaminler, immunocorrektörler.

Çocuklarda foliküler anjina için antibiyotikler

bir süspansiyon veya şurup şeklinde gösterilir çocuk, büyük çocuklar tablet formunda bunları alabilir ve ciddi vakalarda, uyuşturucu vücut adele veya intravenöz içine teslim edilir - Gerekli antibiyotikler irinli anjin atanmaktadır. Tercih edilen ilaçlar, bu gruplarla ilgili geniş spektrumlu antibiyotiklerdir:

 • penisilinler (Amoksisilin, Augmentin, Gramox, Flemoxin Solutab, vs.);
 • makrolidler (Klaritromisin, Spiramisin, Summed, vs.);
 • sefalosporinler (Cefaleksin, Seftriakson, vb.).

Antibiyotik tedavisinin seyri 5-10 gün sürebilirken, ilacın etkinliği tedavi başlangıcından 2-3 gün sonra tahmin edilir. Seçilen antibiyotik enfeksiyonun patojenleri üzerinde hareket ederse, çocuğun durumunu etkiler: sıcaklık azalır, ağrı azalır ve genel olarak iyilik artar. Aksi halde ilacın başka bir grubun antibiyotiğiyle değiştirilmesi gerekir. Tedavi sırasında rejime ve ilaç süresine kesinlikle uyulmalıdır.

Çocuğa pürülan bir anginada boğaz atmaktan mı?

Tedavi sürecinde boğaz durması önemlidir, tk. bademciklerin pürülan içeriklerden temizlenmesini sağlar, mukoza zarlarını nemlendirmeye yardımcı olur. Çocuğa bir boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan başka, doktor hastalığın genel resminden ve hastanın yaşından itibaren atar. 3 yaşın altındaki çocuklar bu tür prosedürleri reçete etmez, çünkü asfiksi, laringospazm riski vardır.

Boğaz aşağıdaki solüsyon ve preparatlarla günde 7-10 kez durulanır:

 • iodinol;
 • Miramistin;
 • Chlorophyllipt;
 • furatsilin;
 • papatya infüzyonu;
 • calendula infüzyonu;
 • adaçayı infüzyonu;
 • soda-tuz çözeltisi vb.

Foliküler tonsillit - halk tedavisi yöntemleri

Çocuklarda komplikasyonsuz foliküler anjina teşhisi konulursa, antibiyotiklerle tedavi bazı halk yöntemleri ile desteklenebilir. Bundan önce doktor onayı almak önemlidir. İşte mükemmel antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan durulama için bir reçete olan tedavi yöntemlerinden biri buradadır.

 • taze pancar - 1 adet.
 • masa sirkesi (% 6) - 1 masa. kaşık.

Hazırlık ve kullanım:

 1. Küçük bir rende üzerinde pancar rendeleyin.
 2. Elde edilen kütlenin bir bardakına sirke ekleyin.
 3. Karıştırın ve 4 saat karanlık bir yere koyun.
 4. Şekil değiştirme.
 5. Elde edilen sıvı ile, her 2-3 saatte bir durulayın.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı - komplikasyonlar

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısının tedavisi için zamanında yeterli önlemler alınmadan hastalık hızla tehdit edici bir form alabilir veya çeşitli iç organlarda hasara neden olabilir. Anjina foliküler komplikasyonları aşağıdakileri verebilir:

 • bulaşıcı zehirli şok;
 • paratonazil apsesi;
 • romatizma;
 • streptokokal menenjit;
 • glomerulonefrit;
 • postginal sepsis.

Angina ve durulama. Hangi angina ile ve gargara nedir?

Angina boğazın bulaşıcı bir hastalığıdır. Farklı türlerde anjina vardır: catarrhal, lacunary, follicular, ülseratif-membranöz.

Catarrhal anjina. Bademciklerin ağırlıklı olarak yüzey tabakalarının yenilmesi ile karakterizedir. Catarrhal angina belirtileri - yavaş yavaş yutma sırasında ağrıya tırmanmaya, kuruluk ve terleme hissi ortaya çıkması. Baş ağrısının, genel halsizlik halinin, sıcaklığın artmasının, boyundaki boyundaki lenf nodunun artmasına ve ağrısına eşlik eder. Yutma sırasında ağrı kulağa yayılabilir. Bademcikler kırmızı ve büyümüştür. Catarrhal süresi 3 ila 5 gün arasında değişir.

Lacunar tonsillit. Sıcaklıkta 39 dereceye ve yukarısına keskin bir artışla başlar. Boğaz ağrısı çok güçlüdür. Aynı zamanda, kaslar ve eklemler ağrır, bazen de kalbi. Kırmızı genişletilmiş bademcikler üzerinde, bademciklerin içinde sarı-beyaz adacıklar görünür. Çocuklar kusma gelişebilir. Boyundaki lenf düğümleri genişler ve ağrılıdır. Hastalık bir haftaya kadar sürer.

Foliküler boğaz ağrısı, Boğazda ani bir şiddetli ağrı görünümü ve yüksek ateş ile karakterizedir. Acı kulakta hissedilir, ancak kulağı incelerken hiçbir patoloji yoktur. Bir bütün olarak, semptomatoloji lacunar anjine benzer. Foliküler anjin şişliği olan bademcikler, sivilcelere benzer beyaz ve sarı oluşumları görebilirler.

Son iki anjin tipi, inflamatuar bir sürecin farklı aşamalarıdır ve sadece belirli özelliklerin üstünlüğüyle farklılık gösterir.

Ülseratif film anjina, veya Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Genel durumun hemen hemen hiç değişmediği bir yol ile karakterizedir: sıcaklık yükselirse, düşükse, hastanın genel iyiliği tatmin edicidir ve pratik olarak yutmaya zarar vermez. Bademine verilen bademcik iltihabı - bunlardan biri ülserlerle kirli gri bir tabaka göstermektedir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Şiddetli vakalarda, hasta bir hastaneye konur, diğer durumlarda daha hafif vakalarda evde tedavi uygulanabilir. Her türlü anjin, yatak istirahatı, antibiyotik kullanımı, sulfanilamid ve antihistaminikler için antipiretikler gösterilmektedir.

Boğaz ağrısı için yukarıdaki tedavi tiplerine ek olarak, çok önemli bir yöntem durulamadır. Anjina tedavisinin deneyimi, yatak istirahati gözlenirse akut hastalığın, sadece durulama ile herhangi bir ilaç kullanmadan 7-10 gün içinde iyileşme ile sonuçlandığını düşündürmektedir. Bununla birlikte, özellikle çocuklarda anjinin ciddi komplikasyonlarının pek çok örneği nedeniyle bu sonuca katılmamalıyız. Bu nedenle, durulamalara ek olarak, romatizma veya gelecekte başka ciddi komplikasyonlar olmamak için tıbbi tedavi hala gereklidir.

Anjin ile durulayın: otlar ve ilaçlar dayalı basit ve etkili yemek tarifleri

Angina oldukça sık görülür ve olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bunu önlemek için tıbbi önerileri kesinlikle takip etmek gerekir. Etkili tedavi yöntemlerinden biri durulamadır.

Angina nedir

Bu terim altında bademcik iltihabı anlamak. Anjina gelişiminin nedeni çeşitli mikroorganizmalarla enfeksiyondur.

Bu durumda asıl tehlike pusdur. Bademciklerde üretilir ve vücuda girer. Böyle bir tahsis mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için durulama kullanılır.

Prosedürün faydaları

Lokal prosedürler olmadan anjinin etkili tedavisi mümkün değildir. Durulama yoluyla, geri kazanım işlemi büyük ölçüde hızlandırılabilir.

Prosedürün önemli avantajları şunlardır:

 1. Ağır semptomatik etki. Seans bittikten sonra, ağrı sendromunu azaltmak, terleme ve kaşıntı ile baş etmek mümkündür. Ek olarak, durulamalar boğazın yumuşatılmasını ve nemlendirme etkisini sağlar.
 2. Zararlı mikrofloradan mekanik saflaştırma. Bu eylem, zehirlenme tezahürlerinin azalmasına yol açar. Bu, toksik maddelerin sayısını azaltarak elde edilir.
 3. Mantar veya herpes anjinada mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortamın oluşumu. Durulamalar bakterilerin üremelerini durdurmasına neden olur.
 4. Bademciklerden plak ve irin çıkarılması. Bu işlem sayesinde, irinle baş etmek ve ağızdaki hoş olmayan tadı ve kokuyu, pürülan (foliküler) lacunar anjin ile ortadan kaldırmak mümkündür.
 5. Şiddetli inflamasyon belirtilerinin azaltılması. Durulamalar, anti-enflamatuar maddeler tarafından gerçekleştirilir. İyileşmeyi uyarır.
 6. Mantarların giderilmesi. Bu maddelerin görünümü, antibiyotiklerin etkisinin bir sonucu olabilir.

Ağız gargaralarını boğaz ağrısından çalkalayın:

kurallar

İstenen sonucu elde etmek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 1. Seans sırasında, kafa geri döndü ve dil ileriye doğru uzanıyor. Bu ilacın farinkse iyi bir şekilde alınmasını sağlar.
 2. Durulama yardımcısı sıcak olmalıdır. Serin bir sıvı, bozulmaya neden olur ve sıcak su, yanıklara ve ağrıya neden olabilir.
 3. Bezlerin sulanmasını iyileştirmek için, durulama yaparken, N harfini bilmeniz gerekir.
 4. Larinksin tamamen saflaştırılması için durulama en az 30 saniye boyunca gerçekleştirilir.
 5. Çözeltinin içine girmesini önlemek için, nefesinizi izlemek önemlidir.
 6. Gargara günde 10 defaya kadar değer.

Boğazınızı durulama kuralları:

Tıbbi ilaçlardan nasıl çözüm üretilir?

Faydalı çözümler üretmek için kullanılan birkaç etkili madde vardır.

Furatsilina

Bu açık antiseptik özelliklere sahip evrensel bir ilaçtır. Farklı yaşlardaki insanları kullanmak kabul edilebilir. Bir çözüm yapmak için birkaç furacilin tableti ılık su ile karıştırılmalıdır.

klorheksidin

Bileşim, bakteri ve virüslerin ağız boşluğunu temizlemeye yardımcı olur. Kullanım süreci basittir: 10-15 ml ilaç alın ve yarım dakikalığına ağzınızı yıkayın. Genellikle manipülasyon günde 2-3 kez tekrarlanmalıdır.

lugol

Bu ajan gliserinde bir iyot çözeltisidir. Antiseptik bir etkiye sahiptir ve damarları genişleterek pirojenik bir etki yaratır. Formülasyonun kullanımı bakterileri ile başa çıkmaya yardımcı olan lokal sıcaklığı arttırır. Ürünü yapmak için ilacın 40 damlası 250 ml su ile karıştırılmalıdır.

Miramistin

Madde bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir. Güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir ve yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir. Günde en az 4 seans.

Dekasan

Bu çare saf haliyle kullanılabilir. Bir çocuğun tedavi edilmesi gerekiyorsa, bileşim eşit parçalarda su ile karıştırılır. Maddenin yutulmaması önemlidir.

Çoğu zaman hazırlık, soda ve su ile karıştırılır. Kompozisyonu yapmak için, 20 damla iyot% 5 ve küçük bir kaşık soda alın. Bu maddeler bir bardak ılık suda çözülür. Her gün birkaç kez çalın. İğnenin çekilmesine ve boğazın dezenfekte edilmesine yardımcı olur.

antibiyotikler

Suda çözünen antibakteriyel maddeler ile iyi bir etki durulanır. En sık kullanılan penisilinler amoksisilin ve analoglarıdır. Bu tür ilaçların intoleransı ile makrolitlerin - eritromisin veya azitromisinin kullanılması mümkündür.

Hidrojen Peroksit

Bu ürünü kullanmak için,% 3'lük bir konsantrasyonda küçük bir kaşık peroksit alın ve bir bardak ılık suyla karıştırın. Bu kompozisyon ayrıca manganez ile birleştirilebilir. Ancak bu durumda% 1 peroksit uygulamak daha iyidir.

Rotokan

Bu bir bitki tabanına sahip harika bir üründür. Bir bardak sıvı üzerine küçük bir kaşıkçık al. Durulama nedeniyle, iltihap hızla ortadan kaldırılabilir.

Bir anjinada bir boğaz gargarası için hazırlıklar

Diğer ilaçlar

Etkili araçlar şunları içerir:

 1. Potasyum permanganat. Prosedür için yanmayı önlemek için zayıf bir çözüm hazırlamaya değer. Tüm kristallerin çözüldüğünü kontrol etmek gerekir.
 2. Malavi. Bu, su ile karıştırılması gereken etkili bir bitkisel maddedir. Etken maddenin birkaç damla alması için 250 ml sıvı kullanılması tavsiye edilir. Aşırı doz, zorlamaya yol açabilir.
 3. Chlorophyllipt. Bu madde, hazır formda satın alınabilir veya suya ilave edilebilir. İlacın kullanımı nedeniyle, iltihabı durdurmak ve ağzı temizlemek mümkündür. Madde bitki bazlıdır, bu nedenle çocukların tedavisi için uygundur.

Hangi otlar kullanılabilir?

Anjina ile durulama için, bakterileri yok etmeye ve iltihabı durdurmaya yardımcı olan otlar kullanılır. Onlar calendula, papatya içerir. Buna ek olarak, restoratifler kullanın - örneğin, meşe kabuğu ve muz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok yararlı otlar - özellikle pembe rhodiola.

Angina'ya yardımcı olan birkaç etkili bitki var:

 1. Papatya infüzyonu. Büyük bir kaşık dolusu hammadde alın ve 250 ml kaynar su ile karıştırın. Filtreyi soğutun ve durulayın. Elde edilen ürün antiseptik özellikler ile karakterizedir.
 2. John's wort'un infüzyonu. Büyük bir kaşık dilimi alın ve 250 ml kaynar su ekleyin. Soğutulan madde kullanılabilir.
 3. İğnelerin infüzyonu. Bir kaç tane kıyılmış çam iğnesi alın, bir cam kaba koyun ve 250 ml kaynar su ekleyin. Buhar banyosunda 20 dakika pişirin, sonra soğutun. Her 3 saatte bir uygulayın.

Bir et suyu veya infüzyon nasıl pişirilir

Yararlı bir kompozisyon yapmak için temel kurallara uymalısınız:

 • açıkça dozajı gözlemlemek;
 • ot yapmak için, çim kaynar su ile karıştırılır ve tamamen soğuyana kadar sola;
 • bir kaynatma yapmak için, bitki kaynar su ile karıştırılır ve birkaç dakika kısık ateşte kaynatılır;
 • Bitmiş ürün gazlı bezden süzüldü ve durulama için kullanıldı.

Basit, ev yapımı tarifler

Hastalıkla baş edebilecek birçok yemek tarifi var:

 1. 1 küçük kaşığı tuz ve soda alın, 15 damla iyot ve 250 ml ılık su dökün. Her şeyi karıştır ve biraz serin. 6 defaya kadar ılık bir sıvı uygulayın.
 2. 250 ml ılık su ile küçük bir kaşık soda karıştırın. Günde birkaç kez uygulayın.
 3. Küçük bir kaşığı elma sirkesi alın ve 250 ml kaynamış su ekleyin. Prosedürü birkaç kez gerçekleştirin.

Sıradışı tarifler

Her zaman yardım etmeyen birçok alışılmadık tarif vardır. Kerosenin kullanımı, boğaz dokularının tahriş olmasına ve ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

Votka kullanımı, sadece hastalığın seyrini ağırlaştıracak olan kimyasal bir yanmayı tetikleyebilir. Coca-Cola ve idrar da benzer bir etkiye sahiptir, bu da kesinlikle yasaktır.

Bademcik iltihabı ile durulayın: bilmeniz gerekenler

Bu prosedür 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, çünkü çözümün boğulması veya yutulması riski vardır. Kontrendikasyon ve duyarlılık varsa ilaç kullanmayın. Örneğin, iyot içeren ilaçlar gebelikte, hipertiroidizmde, laktasyonda seçilemez.

Gargara için yararlı tarifler - Dr. Komarovsky'in görüşleri:

yorumlar

Bu prosedür çok etkilidir. İlk belirtilerden başlarsanız, başka tedavi yöntemleri olmadan yapmak mümkündür. Ama gargara düzenli olarak gereklidir. Kronik formu olan ileri vakalarda, sistematik bir yaklaşım gereklidir. Bu durumda, tabletli antibiyotik kullanmak gereklidir.

Prosedürün değeri

Bu prosedür anjin için prognozu artırır. Etkili durulama mikropları ortadan kaldırır, lokal bağışıklığı güçlendirir, boğazı temizler. Doktorun tüm reçetelerini açıkça takip etmek çok önemlidir.

Durulama, boğaz ağrısı ile başa çıkmanızı sağlayan etkili bir yöntemdir. Ancak bir uzmanın tüm sınırlamalarını ve önerilerini dikkate almanız gerekir. Bu olumsuz etkileri önlemek için yardımcı olacaktır.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi ve halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Anjina'nın tıbbi tanımı akut tonsillittir. Foliküler anjina (bademcik iltihabı), bademcikler üzerindeki pürülan çökeller ile karakterize bulaşıcıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi antibiyotiksizdir, çünkü anjinin% 90'ı patojenik bakterilerden kaynaklanır.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Tonsillit oldukça yaygın bir hastalıktır

Sıklıkla pansuman iltihabı sadece akut viral enfeksiyonlar için ikinci sıradadır. Soğuk havaların başlangıcından sonra, tanı anjinası vakaları hızla artmaktadır. Foliküler boğaz ağrısı olan çocuklar ve yetişkinler.

Çoğu durumda hastalığın nedensel ajanları: grup A streptococci, hastalığa daha sık E. coli, stafilokoklar neden olur. Kronik bademcik iltihaplı yetişkinleri ve genişlemiş adenoidleri olan çocukları ilk kez vuranlar: bakteriler sürekli olarak iltihaplı bademciklerin gevşek dokusu üzerinde mükemmel bir şekilde çoğalırlar.

Foliküler bademcik iltihabının enfekte edilmesi dışarıdan olabilir: hasta bir kişiyle konuşurken, öksürmek, hapşırmak. Çocuklar enfeksiyonu oyuncak, kirli eller, ortak mutfak eşyaları yoluyla iletirler. Ancak çoğu zaman bakteriler, diğer enfeksiyon bölgelerinden (nazofarenks, diş etleri, orta kulak, dişler) kan dolaşımından geçerler.

Patojenlerin keskin bir büyümesini provoke etmek için:

 • hipotermi;
 • sigara;
 • viral enfeksiyonlar;
 • olumsuz ekolojik durum;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi, azalmış bağışıklık ile sonuçlanır.

Foliküler boğaz ağrısı genellikle hamile kadınları ve kemoterapiye maruz kalan insanları etkiler. Yetişkinler, semptomlarla karakterize bir hastalığı tolere edebilir:

 • Ateş 40 ° C'ye düşer. Özellikle çocuklarda, hastalığın ilk iki gününde sıcaklık yavaştır, neredeyse sürekli yüksek seviyelerde tutulur.
 • Boğazda ağrı, kulak vererek.
 • Yabancı bir nesnenin ağızda hissi.
 • Bademciklerin şişmesi.
 • Tükürük, su, yemek gibi son derece acı verici yutma.
 • Boyunda, çene altında lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 • Vücut ağrıları, halsizlik, iştah kaybı.

Foliküler boğaz ağrısının ana belirtisi, bademcikler üzerinde millet tanelerini andıran pürülan sarı sigortalardır. Foliküllerde lakunaya göre daha az irin vardır. Foliküller küçüktür ve bademciklerin yüzey tabakasında bulunur.

Folikül bademcikler üzerinde patladığında, bir plak oluşur. Ancak bulaşıcı süreç daha da yayılmaz.

Hastalığın semptomları yaklaşık 7 gün boyunca gözlemlenir.

Bu videodan foliküler boğaz ağrısı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çocukta akut tonsillit

Çocuklarda anjina vakalarının sıklığı, şekilsiz bağışıklığa bağlıdır. Ek olarak, enfeksiyon, okullarda ve anaokullarında temas kurduğu çocuklardan kronik nazofaringeal hastalıklara yakalanmış ebeveynlerden bulaşır.

Çocukta hastalığın seyri zor. Asıl sorun, neredeyse hiç yoldan gitmeyen, yaklaşık 40 ° lik bir kalıcı sıcaklıktır. Ayrıca, çocuklar gözlenir:

 • sinirlilik, ağlama;
 • uyuşukluk, ilgisizlik;
 • eklem ağrısı;
 • ishal;
 • mide bulantısı, kusma.

Foliküler anjinin zamanla tedavisi paratonsillar apseyi tehdit etmektedir (çocuk bastığında püylerin lokal olarak birikmesi, ağzı ağrıyor bile). Bu nedenle, benzer semptomlarınız varsa, ebeveynler foliküler anjinin nasıl tedavi edileceğini düşünmelidir.

Çocuklarda genel tedavi prensipleri:

 • Tanı. Tipik olarak foliküler tonsillit ayırt edilir ve spesifik testler yapılmaz. Ancak, anjinayı difteri ve benzer semptomları olan infeksiyöz mononükleozdan ayırmak için çocuk doktoruna bakmaya değer.
 • Antibiyotik kursu. Çoğu zaman bu ilaçlar penisilin serileri veya sefalosporinlerdir, dozaj ayrı ayrı hesaplanır, tedavi 5 ila 10 gün arasında olacaktır.
 • İçme rejimi. Bir çocuk zehirlenmeden kurtulmak için mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmelidir. Sıcak içecekler sadece sıcak: yasak, çay, komposto, kızılcık suyu, alkali maden suyu, papatya ile bitkisel çaylar, yabani gül suyu.
 • Antipiretikler. 38'in altında sıcaklık, yüksek oranlarda Panadol, Nurofen, Efferalgan, Ibufen kullanıldı. Bazen doktorlar şurup veya süspansiyonla eşzamanlı olarak ek bir ateş düşürücü mumlar reçete ederler.
 • Boğazın durulanması veya sulanması: eczane ilaçları, halk tarifleri.

Güçlü bağışıklığa sahip çocuklarda iyileşme 7. günde gerçekleşir. Bir çocuğun krampları, nefes darlığı, nefes darlığı varsa, hastanede boğaz ağrısını tedavi etmeniz gerekebilir.

Erişkinlerde hastalığın tedavisi

Başlangıçta hasta enfeksiyondan kaçınmak için diğerlerinden izole edilir. İlk 2 gün içinde yatak istirahati gereklidir. Foliküler boğaz ağrısı durumunda, aile üyelerinden biri ona ayrı yemekler ve havlular sağlamalıdır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının tedavi prensipleri hemen hemen aynıdır

Yetişkinleri tedavi etme prensibi çocuklarınkinden farklı değildir:

 • Tıbbi teşhis sonrası antibiyotik tedavisi. Çocuklarla aynı ilaçları reçete, sadece farklı bir dozda. Hamilelik sırasında, doktorlar ilacı bireysel olarak seçerler çünkü gelecekteki annelere pürülan boğaz ağrısı uygulamak imkansızdır. Streptokokkal foliküler tonsillit, gebe kadınları piyelonefrit, romatizma ve kalp ya da akciğer fonksiyonlarıyla tehdit edebilir.
 • Antipiretikler. Yetişkinler boğaz ağrısına kolayca tahammül edebilir, bu nedenle 38.5'in altındaki sıcaklığı düşürmek önerilmez. Ateşi rahatlatmak için Paracetamol, Panadol, Ibuklin, Ibuprofen kullanın.
 • Diyet. Diyet, tüm baharatlı yemekleri, baharatları, alkolü, çok sıcak veya soğuk yemekleri hariç tutar: mukoza zarını yaralayabilecek herhangi bir şey.
 • yulaf ezmesi, pirinç, mısır;
 • az yağlı broth veya çorbalar;
 • fermente süt ürünleri: kefir, fermente süt, yoğurt, yoğurt;
 • bitkisel püreler;
 • omlet veya haşlanmış yumurta.

Genellikle, pürülan birikintilerin boğazını temizledikten sonra hasta daha hafif olur. Bademcikler üzerindeki trafik sıkışıklığının tespiti sonrasında, boğazınızı düzenli olarak yıkamanız gerekir.

Durulama için:

 • soda + tuz + iyot çözeltisi (0.5 tsp tuz ve soda için bir bardak ılık su, 2 damla iyot);
 • furacilinin çözeltisi;
 • klorofilkil çözeltisi;
 • calendula tentürü (250 ml su için tentür 10 damla).

Angina'nın kompleks tedavisi hızlı bir sonuç verir: hasta, hastalığın başlangıcından sonra 5. günde halihazırda tamir edilir.

Anjina tedavisinde antibiyotik kullanımı

Modern farmakolojinin geliştirilmesinde antibiyotiklerden korkmayın. Üreticiler, hastanın yaşına ve kilosuna göre ilaç dozajını doğru bir şekilde hesaplar. Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotik kullanımı zorunludur. Bir parfümü kaynatma ile durulama yapmaz.

Penisilin grubunun antibiyotikleri anjinin nedensel ajanları için en etkilidir. İlacın aktif bileşeni, hücre duvarlarını tahrip ederek, bakterilerin büyümesini engeller.

Hastanın yaşı ne olursa olsun bazı antibiyotikler reçete edilir.

Yaşına bakılmaksızın aşağıdakiler atanır:

İkinci ilaç grubu: ikinci basamak penisilinler, makrolitler, azalidler. Bu grubun en ünlü antibiyotikler:

Antibiyotik kullanımının başlangıcından 72 saat sonra hasta kendini daha iyi hissetmelidir. Durum iyileşmezse ilacı değiştirmek için tavsiye edilir.

Alternatif bir tedavi sefalosporinler olarak kabul edilir. Eylemleri, hücre duvarının bakterilerdeki oluşumunu engellemeye dayanır.

Sefalosporinler şiddetli anjina veya komplikasyonlar için reçete edilir:

 • sefaleksin
 • seftriakson
 • cefixime
 • Supraks
 • Pantsef
 • sefuroksim
 • sefaklor

Çocukların ve hamile kadınların tedavisinde daha fazla koruyucu ilaçlar (makrolidler ve azalidler) kullanılır. Hamilelik sırasında yasaklanmış antibiyotiklerin listesi oldukça geniştir: Tetrasiklin, Doxycycline, Ciprofloxacin, Levomycetin.

Antibiyotik almak için kurallar basittir: ilaç aynı zamanda doktor tarafından belirtilen dozda alınır. Tamamen antibiyotik tedavisini tamamladığınızdan emin olun, aksi takdirde ilaç işe yaramayabilir ve bir dahaki sefere vücudun tedaviye yanıt vermemesi gerekir.

Yetişkinler, penisiline karşı bireysel hoşgörüsüzlük ile Eritromisin reçete edebilir.

Geleneksel tıp ile tedavi

Tabii ki, geleneksel şifacıların tavsiyesi antibiyotiklerin yerini almayacaktır, ancak ev çorbaları, infüzyonlar, kompresler için tarifler, foliküler anjinaya karşı mücadelede çok yardımcı olacaktır.

Evde tedaviye başlamadan önce, inhalasyonun, boyunu ısıtmanın (kompresler, losyonlar) yüksek sıcaklıklarda yasaklanması hatırlanmalıdır. Isı, enfeksiyonun yayılmasını artırır ve iyileşme sürecini karmaşıklaştırır.

Boğaz iltihabı ile propolis mücadele yardımcı olur

Arıcılık ürünlerinin boğazındaki inflamasyonu etkili bir şekilde azaltır:

 • Propolis eşit parçalarda sıcak kaynamış su ile seyreltilir, daha sonra her 3 saatte bir, günde en fazla 6 kez boğaz yıkamak için kullanılır.
 • Bal ve mumyalar. İlk olarak, dilin 0,3 g altında rassosat, sonra bir kaşık bal kullanın. İşlem, tedavi sırasında günlük olarak tekrarlanmalıdır.

Zayıf antibakteriyel etkisi pancar, bu yüzden pancar suyu larinksin durulanması tavsiye edilir. Durulama için şifalı otlar kullanılır:

Yetişkinler zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile boğazını durulamaya çalışabilir (manganez ile manipülasyondan 20 dakika sonra, bademcikler tahrişten kaçınmak için deniz topalak yağı ile yağlandırılmalıdır).

Bademciklerin püyden arındırılması için, sarımsakla durulayın: bir çift karanfil, 250 ml buğulanmış, öğütülür. kaynatılmış su, süzülmüş ve soğutulmuş infüzyon boğazını durulayın.

Yabanmersini aynı amaçlar için kullanılır. Mevcut durumda, süzülüp ve durulandıktan sonra ezilmeye ve su ile kaynatılmak üzere 100 gr taze çilek alacaktır. Bu yöntem çocuklara hitap edecek. Taze limon suyuyla durulama da yapabilirler.

Boğaz ağrısı ile Doğru gargara:

 • durulama süresi: 30 saniye
 • dilin ağızdan azamileştirilmesi arzu edilir, böylece sıvı mümkün olduğunca derine iner.
 • Pürülan boğaz ağrısı ile günde 10 durulama tavsiye edilir.

Herhangi bir halk ilaçları, foliküler boğaz ağrısının ana tedavi yöntemi olarak kabul edilmez.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde yardımcı yöntemler

Ilaçlarla birlikte lolipop kullanılabilir

Boğaz ağrısı karmaşık tedavisinde başka bir asistan: Nasofarenksin sulanması için eczane hazırlıkları. Laringospazm gelişimi nedeniyle 3 yaşın altındaki çocukların aerosol alması yasaktır. Yetişkinler için uyuşturucu seçimi yaygındır:

 • emilebilir tabletler veya şeker şekerleri - Tharyngept, Lizak, Strepsils, Sepptole, Hexoraltabs, Lisobakt
 • spreyler ve aerosoller - Ingalipt, Kamerun, Geksoral, Tantum Verde, Stopangin, Oracept, Yoks, Proposol
 • Durulama çözeltileri - İyodinol, Lugol, Miramistin, Klorheksidin ile anti-angin, Akvalor boğazı, Okaliptüs ve çay ağacı ile Septisol, Rotokan, Aquirin.

Yetişkinlerin, pürülan yatakları kendilerinin çıkarmasına izin verilir. Steril pamuk yünü ahşap bir çubuk üzerinde sarmak, tıbbi bir solüsyonda nemlendirmek ve mukus zarından hafifçe püy atmak gereklidir.

Çocuklara, böyle bir prosedür tavsiye edilmez, çünkü bademciklerin zedelenmesi kolaylaşır ve sağlık durumunu ağırlaştırır.

Sık sık foliküler anjina ile, doktorlar immünomodülatörler reçete: Tonzylgon, Tonzipret, Immudon, Ribomunil, IRS-19.

Anjina tedavisinde fizyoterapötik prosedürler de kullanılır:

 • magnetoterapi
 • lazer tedavisi
 • bademciklerin ultraviyole ışınlanması
 • elektroforez

Fizyoterapi, boğazın püyden arındırıldığı ve yüksek bir sıcaklığın olmadığı durumlarda tedavinin son aşamasında yapılır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Foliküler boğaz ağrısını evde tedavi ediyoruz

Foliküler anjin, bademciklerde püstüler foliküllerin ortaya çıkmasıyla karakterize bir hastalıktır. Genellikle hastalığa zehirlenme belirtileri eşlik eder. Eğer ilk anjin belirtileri tedaviye başvurmazsa, daha ciddi sonuçların ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bir kural olarak, hastalık, bir pürülan boğaz ağrısına ve daha uzun bir tedavi periyoduna dönüşebilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca çabuk iyileşmek için, evde pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmeyi bilmeniz önerilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Patojenik tipte bakterilerle (stafilokok, streptokoklar) anjina denir. Vücutta, "zararlılar" bulaşmış gıda, kötü yıkanmış bulaşıklar, öksürme veya hapşırma hasta bir kişi, vb. Yoluyla nüfuz edebilir. Yani, foliküler boğaz ağrısı semptomatolojisi nedir?

 1. Şiddetli titreme.
 2. Isı.
 3. Çene altındaki lenf düğümlerinde ağrı.
 4. Zor yutma.
 5. Yutulduğunda kulaklarda ağrı var.
 6. Zayıflık ve kötü sağlık.
 7. Boğazda dayanılmaz acı.
 8. Bademcikler, pembemsi bir gözün büyüklüğünde pürülan beyaz-sarı lekelerle kaplıdır.
 9. Vücudun her yerinde ağrı.

Önemli: Ev terapisinin ilk günlerinde hastalık yatak istirahatine uymalıdır, özellikle de çocuklarla ilgilidir.

Foliküler boğaz ağrısının evde tedavisi

Bir yetişkinde veya çocuklarda evde foliküler anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermeden önce, vücut ısısının artmasıyla kişinin çok fazla nemi kaybettiği ve hastanın çok miktarda sıvıya ihtiyacı olduğu anlaşılmalıdır.

Bu durumda sıvı sadece su kaybını önlemeye ve sıcaklığı düşürmeye değil, aynı zamanda vücudun zehirlenme belirtilerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Asit olmayan meyve suları, kızılcık meyveli içecekler ve çilekli jöle kullanmak daha uygundur. Sıvı sıcaklığı vücut sıcaklığına uygun olmalıdır.

Tedavi döneminde önemli olan gıdaların kıvamıdır. Gıdalar, baharat ve biber olmadan yumuşak ve yıpranmış olmalıdır.

Unutmayın: Hasta kişi ayrı bir odaya yerleştirilmeli, ona kişisel eşya vermelidir. Her yemekten sonra bulaşıklar iyice yıkanmalıdır.

Boğaz durulama

Birkaç etkili durulama tipi vardır:

 • bal ile kızılcık suyu;
 • sıcak, taze sıkılmış havuç suyu;
 • nar kabuğunun infüzyonu (kaynar su bardağı başına 20 g, yarım saat pişirin, süzün, sonra soğumaya bırakın ve iltihaplı boğazı günde 7-9 kez yıkayın);
 • sarımsak infüzyonu (100 g ovulmuş sarımsak ılık su 100 ml dökün, 6 saat demlendirin);
 • pancar suyu (rendeleyin 1 büyük pancar, sıvı dışarı sıkın,% 6 sirke 1 yemek kaşığı ekleyin, ısrar, filtre ve iltihaplı boğaz yıkayın).

Çam böbrek ve okaliptüs yağı bazlı soluma

Genç çamların tomurcuklarını alın (4 çay kaşığı 200 ml su ve yarım saat kaynatın), kekik otu (2 çay kaşığı 200 ml kaynar su demleyin, 45 dakika ısrar edin) ve 15 damla okaliptüs yağı. Bu karışımla inhalasyon yapın.

Oku onu! Ev ilaçları ile anjina evde nasıl tedavi edilir - hızlı ve etkili.

Horseradish bazlı ilaç tedavisi

Küçük bir horseradish parçası alın ve ince doğrayın. Kaynar su 80 ml Demlemek ve sıkıca kapağını kapatın. 20 dakika bekle. İnfüzyonu süzün ve şeker ekleyin (tutam).

Gün boyunca çare yiyin, küçük yudumlar yapın. Bu ilaç özellikle ses kaybında etkilidir.

Horseradish ve bal bazlı karışımlar

Bir horseradish yaprağı alın, ince doğrayın ve bal ekleyin. Her saatte 2-3 gramlık bir karışım kullanın.

Propolis - anjina ile şifacı

Bu ilaç, hastalığın farklı bir aşamasında en etkili olanlardan biridir. Küçük bir propolis parçası alın ve yavaşça çiğneyin. Yedikten sonra prosedürü izleyin. Bir gün için 5 g çare yemelisiniz. Yanan ve dilin biraz uyuşması kesinlikle normaldir.

Unutmayın: hastalık sırasında TV okuyarak ve izleyerek gözleri zorlamak gerekli değildir.

Foliküler boğaz ağrısında otlar topluluğu

3 adet papatya çiçeği, ıhlamur çiçeği parçası, 2 parça meşe kabuğu alın. 20 gram karışık ürün, 1 bardak taze kaynatılmış su demleyin. 8 dakika boyunca minimum ısıda tutun. Kapağı sıkın ve 1 saat bekletin. Filtre (tercihen birkaç kez) ve 15 ml bal ile karıştırın.

Günde 5-6 kez durulayın. Bal yerine bu et suyuna bir tutam tuz ekleyebilirsiniz. Bundan, çare daha az etkili olmayacaktır.

Ahududu ve bal bazlı etkili ilaç

Bir avuç ahududu alın (kurutabilirsiniz), 5 ml bitkisel yağ, 20 ml bal, 5 g zencefil tozu. Karışım 750 ml kaynar su içine dökülür. Bütün gece ayağa kalkın, kabı sıcak bir havluya sarın. Süzün ve günde 2 kez sıcak bir şekilde yiyin (aç karnına - sabah, uyumaktan önce - geceleri).

Soyulmuş soğanlara dayalı araçlar

2 çay kaşığı al. soyulmuş soğan, 500 ml su dökün. Kaynatın ve 4 saat bekletin. Gazlı bez ile süzün.

Önemli: Hiçbir durumda bademciklerden püstülleri çıkarmayın.

Foliküler boğaz ağrısı ile mücadelede acı soğan

1 büyük soğan alın, bir karıştırıcıda bükün. Suyu sıkın ve her 6 saatte bir 5 ml alın.

incir

20 g incir alın ve 400 ml kaynar su dökün. Minimum ısıda 10-12 dakika pişirin, soğumaya ve filtrelemeye bırakın. Her 5 saatte bir 125 ml ye.

Evde bir çocukta pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Eski anlamına gelir

Siyah turpu alın ve üstünü çıkarın, bir depresyon yapın, orada tatlım, bir üst kapakla örtün ve 3 gün bekletin. Alınan sıvı her 3-4 saatte bir 20 ml. Bir süre sonra, en ağır boğaz ağrısı bile geri çekilecek.

Tatlım ve çilek reçeli

Emaye kaplarda 100 ml bal ve 1 çorba kaşığı. l. ahududu reçeli. Karıştırın ve minimum ısıda, düzenli olarak karıştırın, kaynatın. İçeriği boğaza dökün. Bebeği döşeyin ve sıcak bir şekilde sarın.

Önemli: Vücut sıcaklığını 38,5 C'nin altına düşürmek gerekli değildir. Yüksek oranlarda antipiretik ajanlar alınmalıdır. En yaygın ilaçlar ibuprofen veya parasetamol içerenlerdir.

Başka hangi foliküler angina tedavi edilebilir

durulama

Bir bardak ılık suda 1 çay kaşığı ekleyin. soda ve 5-7 damla iyodür. Her saat durulayın.

Çay gülü ile durulama

1 çorba kaşığı alın. l. kurutulmuş çay gülü ve bir bardak kaynayan süt veya su ile doldurun. Bir kaynamaya getirin ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Soğutun ve boğazın bir kaynatılmasıyla durulayın.

Adaçayı suyu ile durulayın

40 gram kurutulmuş adaçayı alın ve 500 ml su ile dökün, bir kaynamaya getirin, 10-15 dakika bekletin. Bir yemek kaşığı tuz girin ve günde 5-6 kez durulayın.

İlginç! Anjin için başvurmak için yazımızda makalemizi öğrenin.

Propolis kurtarmaya

10 g propolis, 100 g alkol veya votka dökün. 7 gün boyunca karanlık ve soğuk bir yerde durun. Filtre ve 1 çay kaşığı. infüzyon, 3 tsp ile karıştırın. su. Bademcikler gece boyunca çözelti ile yağlayın. İşlemden sonra, 1 saat boyunca yemek yemeyin ya da içmeyin.

Pancar etkili bir ilaçtır

0,5 kg kırmızı pancar alın, rendeleyin üzerine rendeleyin veya karıştırıcıda döndürün. Suyu sıkın ve ona 1 yemek kaşığı ekleyin. l. sirke. Karışımı bir gün için savun. Durulayın ve 1 çay kaşığı tüketin. Çözelti günde 5-7 kez, sıcak süt ile yıkandı.

Rhodiola rosea

50 gr pembe rhodiola (kök) alın. 500 ml kaynar suya dökün. Karanlık ve serin bir yerde 7 gün bekletin. Filtre ve 1 çay kaşığı. 150 gram sıcak kaynamış su ekleyin ve 15 dakika boyunca kesintisiz olarak boğazını durulayın.

1 saat dinlendirin ve prosedürü tekrar başlatın. Püstüller sıkılıncaya kadar durulama işlemini tekrarlayın.

Adaçayı ve Calendula

Boğazın iltihaplanması, bir sonraki infüzyonu mükemmel şekilde iyileştirir: 20 g demlenmiş 250 ml sıcak su içeren bir kalendula yaprağı ve adaçayı (3: 1 oranında) ve saatte bir çeyrek saat bekletin. Bu infüzyonla, iltihaplı boğazını durulayın.

limon

Hastalığın ilk aşamasında, bir çeyrek limon (kabuğu ile birlikte) çiğneyin. O zaman hiçbir şey yememeye çalış. Bu, limonda bulunan tüm yararlı maddelerin boğaz ağrısını tamamen etkileyebilmesi için gereklidir.

Prosedür 4 saatte bir tekrarlanmalıdır. Limon dilimlerini kesebilir ve dönüşümlü olarak eritebilirsiniz. Bu prosedür, rahatlama hissi verene kadar her saatte bir yapılmalıdır.

Önemli: Foliküler anjin, hastalığın yeni belirtilerine yatkındır. Bir erkeğin boğaz ağrısı ile hastalanmasını önlemek için, önleme kurallarına uyulmalıdır. İlk etapta - vücudu temperliyor. Sıcak havalarda hipotermiye, sigara içmeye, soğuk ve alkollü içeceklere dikkat edin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde bademciklerin çıkarılması

Bademcikleri çıkartabilir miyim ve yaralamalı mıyım? Bademcikler, diğer organlar gibi, çeşitli hastalıklara eğilimlidir. Hastalığın, bademciklerin uzaklaştırılmasının gerekli olduğu bir dereceye kadar ulaştığı durumlar vardır.

Boğazın ilk belirtileri nelerdir: hastalığın tanımı ve tedavisi

Aniden, aniden başlayan ve sağlıklı bir kişinin eylemlerinin tüm düzenini bozan hastalıklardan biridir. Bu hastalık hem yetişkinler hem de çocuklar için eşit derecede korkutucu.