Loading

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir.

İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır. Bu evrensel dezenfektanın kapsamı sürekli genişlemektedir.

Klorheksidin Özellikleri

Klorheksidin, antibakteriyel, antiviral, mantar karşıtı aktivite gösterecek, bakterileri yok eden, mayaya benzer bir mantar Candida, deri hastalıkları neden olan mantarın, mantar oluşumunu durdurur.

İlaç, herpes virüsleri, grip, sitomegalovirüs, HIV enfeksiyonu, stafilokokları, streptokokları yok eder, en basit mikroorganizmalara karşı etkilidir.

Antiseptik, Legionella, Escherichia coli, Chlamydia, Spirochaeta, Salmonella, Proteus'un büyümesini bastırır.

Asit-hızlı bakterilere karşı etkili değildir - tüberküloz, cüzzam etkenleri. Laktobasili baskılamaz.

Sulu ve alkollü çözeltilerin özellikleri

Klorheksidin alkol çözeltisi, harici uygulama için sulu çözeltiden daha etkilidir, etil alkol, preparatın aktivitesini arttırır.

Sert sularda, ilacın antimikrobiyal etkisi azalır.

Klorheksidin, kanamisin, neomisin, sefalosporin serileri, kloramfenikolün antibiyotik etkisini artırır.

İlaç aynı zamanda iyot, diğer dezenfeksiyon yöntemleri ile kullanılmaz.

Klorheksidin gargara ile nasıl çalışır?

İlaç mukoza boğazındaki protein bileşiklerine, dişlerin yüzeyine bağlanma ve sonra yavaş yavaş serbest bırakma yeteneğine sahiptir.

Klorheksidin, durulandıktan sonra 18 saat daha çalışmaya devam eder.

Bu ilacın etkisi plak görünümünü engeller, ağız ve boğaz mukozasında bakteri sayısını azaltır.

Klorheksidin biglukonat esas olarak kullanılır, ancak ilacın bir kısmı durulama sırasında yanlışlıkla yutulursa tamamdır. Bu maddenin 300 ml'lik bir ilaç solüsyonunu içerseniz, iç kullanımda sağlık tehlikesi oluşur.

Ancak bu durumda bile, 12 saat sonra, ilaç dışkı ve kısmen idrarla çıkarılacaktır.

Bununla birlikte, boğazınızı durularken, klorheksidin içmemelisiniz, ilacın mideye girmesini önlemeye çalışmalısınız.

tanıklık

Klorheksidin, pürülan yaraları, yanıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesini, cerrahi bir aracın sterilizasyonunu, bir cerrahın ellerini tedavi etmek için kullanılır.

Klorheksidin diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılır, ilaç diş macunlarına, durulamalara dahil edilir. Klorheksidin anjin, larenjit, farenjit, kronik bademcik iltihabı için kullanılır.

Klorheksidin biglukonat, irinle temas ettiğinde aktivitesini kaybetmez, bu nedenle çocuklarda dahil olmak üzere, pürülan purulent anjin ile durulamak için kullanılır.

KBB hastalıkları ve ağız içi boşluğu için ağız boşluğunu durulamak için suda% 0.05,% 0.2 klorheksidin solüsyonları uygulanır.

Yan etkileri

Ağız ve boğazı durulamak için sık sık klorheksidin kullanımı ile diş minesinin, diş taşı oluşumunun, tat duyumlarında değişikliğin oluşması mümkündür.

Boya lekelemesi, ilaçları düzenli olarak kullanan 7'de yaklaşık 1'de gözlenir, emayenin rengi kahverengiden siyaha kadardır.

Klorheksidin alerjik reaksiyonlar ile durulama ile nadiren oluşur, dermatit, ışığa karşı artan hassasiyet, kuru cilt, avuç içi geçici yapışkanlık.

Klorheksidin ile boğaz tedavisi için yöntemler

İlaç boğazını durulamak ve bir nebülizör yoluyla inhalasyon için kullanılır. Klorheksidin, boğazınızı nezle pürülan anjina ile yıkamak için kullanılan düşük toksik bir maddedir.

İlaç ağrıyı, iltihabı ortadan kaldırır. Refahı iyileştirmek için, sabah ve akşam 3 gün boyunca durulamak genellikle yeterlidir.

Boğaz durulama

Boğazları durulamak için güçlü bir seyreltme ile klorheksidin biglukonat sulu çözeltileri almak -% 0.02 ve% 0.05. Yüksek konsantrasyondaki preparatlar yanmaya sebep olur.

Klorheksidin ile boğazı durulayın yetişkin hazır bir eczane çözeltisi uygulayın, ilacı suyla seyreltin ve alkol veya tuzlu su çözeltisiyle seyreltin, gerekli değildir.

Bir boğaz gargarası için çocuklara% 0,05 oranında bir çözelti su 1: 1 ile çözülebilir, hlorgeksidin bu kadar güçlü seyreltilerde bile bir anjinaya yardımcı olur veya yardımcı olur.

Boğazı durulamak için, ağız içine 1-2 çorba kaşığı bir çözelti alınır. İşlem süresi 45-60 saniyedir, boğazın yıkanmasından sonra, 30 dakika içmezler.

İlacın tadı çok acı görünüyorsa, dili su ile durulayabilirsiniz.

Son 10 gün içinde anjina içinde klorheksidin ile durulama, bir gün 3 veya daha fazla kez tekrarlanabilir. Tedavi süresi, sağlık durumuna bağlı olarak da artırılabilir.

Boğazın durulanması için klorheksidin biglukonat, dağıtıcı ile birlikte özel plastik şişelerde de açığa çıkar. Boğazın tedavisi için kullanışlıdır.

Bunun için, kafa geri atılır, doğrudan eczane şişesinden boğazını sular. Sonra bir dakikalığına durulayın, solüsyonu yutmaya çalışmayın.

Nebulizatör ile solunması

Klorheksidin anjina, farenjit, larenjit, tracheitis için karmaşık ölçümlerin bir parçası olarak kullanılır. Nebulizatör aracılığıyla klorheksidin inhalasyonları bronşit yardımı ile pnömoninin koruyucu bir önlemi olarak hizmet eder.

Bir nebülizör ile bronşit ile inhalasyon makalemizi örnek bir nebulizatör ile inhalasyon prosedürü ayrıntıları.

Uygulama özellikleri

Klorheksidin, soğuk algınlığı, kulak hastalıklarında kullanılmaz. İlaç rinit ve sinüzit patojenlerine karşı aktif olmasına rağmen, pratikte kullanımı etkili değildir.

Kulak zarı yırtıldığı zaman timpanik kaviteye girme tehlikesi nedeniyle, orta kulak iltihabında klorheksidin kullanılması önerilmez.

Dikkat gebelikte, laktasyonda boğaz klorheksidin durulama kullanılır. İlaç güvenli kabul edilir, ancak fetus üzerindeki etkisi tam olarak araştırılmamıştır, tamamen zararsız olduğunu doğrulayan bir veri yoktur.

Hamilelik sırasında, hamile kadın sağlığı ve çocuk için olası risk göz önüne alındığında, sadece doktor tavsiyesi üzerine klorheksidin kullanın.

Klorheksidinin çocuklar üzerindeki etkisi araştırılmamıştır. Klorheksinin harici kullanım, cilt temizliği ve dezenfekte edilmesi, çizilmesi, yanması için çocuklara izin verilir.

Boğaz durulamak için, klorheksidin dikkatle kullanılır, 7 yıla kadar ilacın kullanılması tavsiye edilmez.

Mukoza boğazında ilaç tedavisi ağrıya neden olmaz, zelenok ile karşılaştırıldığında, hidrojen peroksit klorheksidin nazikçe davranır, hasta sadece hafif karıncalanma hisseder.

Klorheksidin kontrendikasyonları

İlaç klorheksidine karşı aşırı duyarlılık için kontrendikedir, bazı durumlarda boğazda bir çözelti ile durulanırken, nefes darlığı, anafilaktik şok meydana gelebilir. Olası cilt reaksiyonları - kurdeşen, kaşıntı, kabarcıkların görünümü.

Talimatlara uyulup boğazda durulama sırasında klorheksidin doz aşımı görülmemiştir.

Klorheksidin bigluconate analogları

Çözeltiler hexicon, amidant ana aktif madde klorheksidin olarak içerir, anjin, stomatit, diş eti iltihabı ile dezenfeksiyon için kullanılan antiseptiktir.

Klorheksidin ve bunun tuzları, boğazın enflamatuar hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Klorheksidin diasetat, anjinalı çocuklarda başarıyla kullanılan Anti-Angin yollarının bir parçasıdır.

Bu bileşik emilebilir tabletler ve pastiller Sebidin, Drill, Anzibel tuzlarını içerir.

Sulu bir klorheksidin biglukonat çözeltisi ile benzer bir etki Miramistindir. Klorheksidinin etkinliği, Miramistin'den daha aşağı değildir, ancak bir fiyatta önemli ölçüde kazanır.

Miramistin ve Klorheksidin karşılaştırmalı bir analizinde, daha iyi olan Miramistin ve Klorheksidin makalemizde okuyun.

Bir çocuğa klorheksidin ile boğaz nasıl durulanır

Klorheksidin boğaz ile durulama

Bademcik iltihabı ile - kurtarmaya gelen ilk şey, rahatsızlığı gidermek ve hızlı bir şekilde boğazdaki ağrıdan kurtulmak bir durulamadır. Bitkisel decoctions ve hazır antiseptik preparatlarla gargara yapabilirsiniz. Böyle bir ilaç Chlorhexidine

Klorheksidin boğazını düzgün bir şekilde durulama

Klorheksidin, ölenlerin bir sonucu olarak bakterilerin duvarlarını yok etmeye yardımcı olan antibakteriyel bir ilaçtır. Bu ilacın düşük maliyetine rağmen, yeterince güçlüdür, çünkü anjinaya neden olabilecekleri bile birçok bakteri türünü yok edebilir. Klorheksidinin etkilemediği tek şey tüberkülozun etken maddeleridir. Ayrıca, preparat, mantar ve virüslerin mikroorganizmalarını etkilemez. Ancak herpes virüsünü yenmeniz gerekiyorsa, karmaşık tedavide Klorheksidin görevle başa çıkabilir.

Antiseptik ile nasıl gargaralanır:

 • Bir yetişkine, bir boğaz% 0.05 antiseptik solüsyon ile durulama ihtiyacı vardır, bir ilacı sulandırmak gerek yoktur.
 • Ağzınızı antiseptik bir solüsyonla sulamaya başlamadan önce, boğazınızı önce sade suyla (tercihen temiz, kaynatılmış oda sıcaklığı) yıkamalısınız.
 • Temiz su ile boğaz birkaç kez çalkalanmalı ve daha sonra Chlorgexidine ile durulamaya devam edilmelidir.
 • Flakon 1 çorba kaşığı yazın. ilaçlar (bu yaklaşık 20 ml'dir.), solüsyonu ağızda 30 saniye tutun ve en iyisi - 1 dakika.
 • Boğaz, her zamanki gibi, ilacın içeri girmesini önler.
 • 1 prosedür için 1 yemek kaşığı yeterli olacaktır. antiseptik çözelti.
 • Durulandıktan sonra, yiyecek ve içecek tüketmekten kaçınmalısınız. Kaçınma zamanı bir saat içinde. Mümkünse, daha fazlasını yapabilirsiniz.
 • Boğazlı yetişkinlerin 3, durulama ve günde 4 kez durması gerekir.
 • Devletteki ve emziren kadınların Klorheksidin ile gargara yapmasına izin verilir, daha sonra sadece doktor tarafından reçete edilen istisnai durumlarda izin verilir. Su ile durulama için çözelti seyreltilmemiştir, fakat 20 ml antiseptik yerine, 10 ml'den (yaklaşık 1 çay kaşığı) fazla olmamalıdır.

Klorheksidin ile gargara nasıl

Çocuklar için durulama kuralları:

 • Çocuğun boynu nasıl durulacağını zaten biliyorsa, önce ona 1/3 fincan temiz sıcak kaynamış su verin, böylece boğazı suyla durulayın.
 • Ağız boşluğunun hazırlanmasından sonra 1 çorba kaşığı dökmek gerekir. temiz tabaklarda antiseptik ve aynı miktarda kaynamış su ekleyin. Çözelti çocuğun yaşına bağlı olarak 1 ila 1 veya 1 ila 2 oranında seyreltilir.
 • Ayrıca, bir antiseptik ile boğazın sulanması için prosedür yetişkinler için boğaz durulama kurallarından farklı değildir. Çocuğu göstermeli ve boğazını temizliyormuş gibi boğazındaki ilacı durdurmasını öğretmeliyiz.
 • Yutulması yasak!
 • Prosedürden sonra, içme ve yemek yemekten kaçınmalısınız, çünkü bir saat boyunca ilaç işine devam ediyor. Kanda, bu ilaç emilmez ve küçük bir vücuda zarar veremez.

Bu önemli! Durulama sırasında, siz ya da çocuğunuz biraz ilaç almışsa, kusmayı ve mide yıkamayı denemelisiniz. Bu işlemden sonra, aktif kömürü iç, bol su iç.

Klorheksidin özellikleri

Kendinize zarar vermemek için bilmeniz gerekenler:

 • ilacın konsantrasyonu artırılamaz, çünkü boğazda alerjik reaksiyon ve şiddetli yanma gelişebilir;
 • Klorheksidin kullanılmaz, çünkü hoş olmayan hislere yol açar: boğazda ve ağızda kuruluk, baş ağrısı, uykusuzluk, tat alma alışkanlıklarının ihlali, muhtemelen diş minesinin kararması;
 • Orada satılan eczanelerde "Klorheksidin Biglukonat" ilacın tam adı analogları vardır: "Amident" ve "Geksikon."

Klorheksidin boğaz ağrısı için bir pankreas değildir, ilaç karmaşık tedavide etkilidir. Bu yüzden doktorun tavsiyesini ihmal etmek gerekli değildir.

Durulama olarak anjin ile klorheksidin etkili bir ilaçtır

Angina larinks dokularının inflamatuar süreçleri ile birlikte görülen yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır.

Bu hastalığın tedavisinde en etkili etki, bir tanesi antiseptik klorheksidin olan farklı ilaçların kullanımı ile kompleks bir yaklaşımdır.

Sıklıkla soru, tedavi için kullanılıp kullanılamayacağından kaynaklanır? Makalede, tüm detayları ve durulama hakkında ayrıntılı bir talimat bulacaksınız.

Angina nedir?

Anjina'nın nedensel ajanları çeşitli patojenik mikroorganizmalar olabilir: mantarlar, virüsler, bakteriler.

Uzun süredir olumsuz etkileri olmayan fırsatçı mikroorganizmalar-patojenlerin neden aktive olmasının çeşitli nedenleri vardır.

Bir banal süper soğutma ve olumsuz dış koşullardaki bir kişinin sabit kalması (örneğin, dumanlı veya tozlu odalarda) olabilir.

Bazen, alkol kötüye kullanımı ve sigara içilmesi gibi anjinalar bile ani provoke eder (ancak bu daha dolaylı bir etkidir: alkol ve tütün bağışıklık sistemini zayıflatır ve anjinaya benzer patolojilerin gelişmesine neden olur).

Angina hasta insanlardan sağlıklı bir şekilde kolayca bulaşır, bu nedenle böyle bir hastalığın semptomu bulunduğunda, hasta izole edilmelidir ve antibiyotiklerle tedavi süreci mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır.

Anjinada klorheksidin: uygulama

Klorheksidin, eşzamanlı olarak bir dezenfektan, antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahip birleşik bir ilaçtır.

Topikal bir preparat ve geniş bir etki spektrumu. Angina ile klorheksidin, sadece gargara için kullanılır.

Bu sadece% 0.05'lik bir çözelti olarak kullanılabilen güçlü bir maddedir.

Aynı zamanda, böyle bir aracın yutulması mümkün değildir: iç organların ek hastalıkları şeklinde olmak üzere bir takım yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle, 6-7 yaşına kadar olan çocuklar için klorheksidin kullanımı önerilmemektedir, çünkü uygun durulama işlemi çocuğun kendi kendisinden ve ilacı yutması tehlikesinden dolayı eğitim ve anlayış gerektirmektedir.

Ilacın yararlı özellikleri

Anjina ile, klorheksidin aşağıdaki yararlı etkilere sahiptir:

 1. Boğaz dokularının etkilenen yüzeylerinden pürülan tıkaç ve plak temizlenir.
 2. Ayrıca, ilacın kullanımı sırasında, bademcikler ve patojen mikrofloranın boğazından liç oluşur.
 3. Hastalık, yaraların ve ülserin ortaya çıkmasıyla birlikte görülürse, klorheksidin erken iyileşmelerine katkıda bulunur.
 4. Oral kavite antiseptik tedaviye tabi tutulur.
 5. İşlemden sonra terleme hissi kaybolur, iltihap kaybolur ve ağrı düzelir.

Bununla birlikte, klorheksidin tamamen ve sonunda hastalığı yenemez, bu nedenle bu ilaç sadece diğer ilaçlar ile birlikte ve sadece ek bir yardımcı madde olarak reçete edilir.

Boğaz ile klorheksidin durulayın

İlacın kullanımı sırasında,% 0.2'lik bir formülasyonun kullanılması da kabul edilebilir olmasına rağmen,% 0,05 aktif bileşen içeren bir çözeltinin kullanılması gerekmektedir.

Durulamadan hemen önce, ürün vücut sıcaklığına kadar ısıtılmalıdır.

Ayrıca, işlemden önce, dişlerinizi fırçalamanız ve yiyecek kalıntılarını gidermek için ağzınızı iyice yıkamanız gerekir ve ardından en az iki saat boyunca yemekten kaçınmalısınız.

Bu süre zarfında bademcikler üzerinde biriken ve terapötik bir etkiye sahip olan ilacın kalıntıları tamamen çözülür.

Çocuğa, ilacın küçük miktarlarda bile yutulmaması gerektiğini açıklamak çok önemlidir.

Bu hala devam ederse - mide yıkamanız gerekiyor ve çocuğa birkaç tablet aktif karbon verin (bir kilogram vücut ağırlığı bir kişi bir hap almalıdır).

Aracın etkinliği

Bademcikler, boğazın üst kısmındaki gökyüzünün arkasında bulunan özel bir doğaya sahiptir.

Patojenik mikroorganizmaların ağız içine girdiği koruyucu bir organdır.

Fakat bademciklerin kendileri için, bu etki bir iz bırakmadan geçmez: patojen mikrofloranın bir kısmı kriptlerde yerleşir - bademcikler üzerindeki fizyolojik girintiler.

Bu gibi durumlarda, pürülan içerikler tükürük ile yeterince yıkanmış olmakla birlikte, klonheksidin uygulamasıyla, etkili bir şekilde ortadan kaldırılırken, takviye oluşumu kriptlerde başlar.

Irin bir kısmı ilacın etkisi altında çözülür.

Preparasyonla tedavi edilen yüzeylerde, zararlı mikroorganizmaların gelişmesi için elverişsiz koşullar oluşur, bu da nüksleri ve hastalığın daha fazla yayılmasını önlemeye izin verir.

Bu, enflamatuar süreçlerde larengeal mukozanın kurumasına başlaması ve bu durumun rahatsız edici his ve tahrişe yol açması açısından çok önemlidir.

Bazen, mikroorganizmaların doku üzerindeki etkisinin bir sonucu olarak, bütünlükleri zarar görür: iltihaplanma ve iltihaplaşmaya başlayan yaralar meydana gelir.

Klorheksidin ile durulama bu gibi işlemleri önler, hasarlı dokularda rejenerasyon işlemlerini uyarır.

Etken, setrimonyum bromür veya benzalkonyum klorür bazlı antianjinal ilaçlar ile tedavi edilirse daha da etkilidir.

Anjina kullanım endikasyonları

Klorheksidin - herhangi bir orijin anjinini tedavi etmek için kullanılan evrensel bir antibiyotik: viral, mantar veya bakteri.

Boğazda anjinada klorheksidin ile nasıl durulanır?

Kullanmak için, bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı klorheksidin ekleyerek ve çözelti iyice karıştırılarak çözeltiyi hazırlamanız gerekir.

Durulama sırasında, ağzın az miktarda ilacın yazılması gereklidir: yaklaşık bir yemek kaşığı yeterlidir.

Ayrıca, başın mümkün olduğunca uzağa atılması gerekir, böylece çare bademciklerin ve boğazın tüm yüzeyini yıkar.

Bundan sonra, ağız "Y" sesini telaffuz etmek için hafifçe açılmalı ve ekshalasyon yapmalıdır.

Yarım dakika sonra solüsyon tükürmeli ve yeni bir doz dozu ağız içine enjekte etmeli ve durulama döngüsünü tekrarlamalı.

Çocuklarda anjin için durulama solüsyonunun hazırlanması

Çocuklarda angina tedavisinde durulama için, çözeltinin hazırlanması için aynı orandaki bileşenler kullanılır: bir bardak su için bir çay kaşığı.

Böylece, aktif maddelerin konsantrasyonunun yetişkin hastalar için ajanın yarısı kadar olacağı bir çözelti elde edilecektir.

Günün yaşına bakılmaksızın, en fazla dört durulama yapılmalıdır.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Çözeltiye girmezse ilacın bileşenlerine karşı artmış duyarlılık ile birlikte alerjik reaksiyonlara ek olarak mide yan etkileri görülmez.

Bu gibi durumlarda durulamalar iptal edilir ve doktor başka bir optimal tedavi seçer.

Ilaç ile tedavi seyri iki haftadan fazla sürerse - tartar ağız boşluğunda mevduat olabilir.

Kontrendikasyonlar arasında sadece hamile ve emziren kadınların kullanılmasının kabul edilemez olduğu belirtilmektedir.

yorumlar

Birkaç yıl önce şiddetli boğaz ağrısına yakalandığımda klorheksidin kullanmaya başladım.

Ama başlangıçta gargaralar için miramistin kullandım. Bununla birlikte, yüzümde bu kızarıklık olmuştu ve durulamaların kendileri olumlu bir etkisi olmadı.

Doktora tekrarlanan bir çağrıdan sonra, klorheksidin ile durulama kursunu yazdı. Üçüncü durulamadan sonraki ilk gün, boğazımdaki ağrının ortadan kaybolduğunu fark ettim ve bir hafta sonra ikinci muayenede doktor, boğaz ağrısının plak karakteristiğinin bademciklerden tamamen yok olduğunu kaydetti.

Konstantin Arefiev, Stary Oskol.

"Geçen kış kızımın boğaz ağrısı vardı.

Hastalık çok zordu ve doğal olarak, bir tedavi olarak, kayınvalidem bazı kompresler ve et suyunda ısrar etse de, halk ilaçlarını derhal yönettim.

Doktor, hastalığın semptomları tamamen ortadan kalkana kadar klorheksidin ile günlük durulamayı önerdi ve bu oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşti: bir haftalık anjinadan sonra, bu olmadı. ”

Tatiana Kazarinova, Rzhev.

Yararlı video

Bu videoda Dr. Komarovsky, boğazın anjina ile tedavi edilmesinde ne tür bir durulamanın yararlı olacağını size söyleyecektir:

Klorheksidinin ana tehlikesi - ilacın küçük bir miktarına girse bile, gastrointestinal sistemin hastalıklarının gelişimi.

Bu nedenle, durulamalar dikkatli bir şekilde yapılmalı ve boğaz bir çocuk tarafından yıkanırsa - onu izlemek ve kazara yutma ile önlem almaya hazır olmak gerekir.

Diğer bakımlardan bu ilaç güvenlidir ve reçetesiz olarak eczanelerde satılmaktadır.

Klorheksidin ile gargara nasıl

Her insan bazen boğaz için endişelenir. Bu durumda ilk yardım durulamadır. Doğaçlama araçlar (tuz, soda, iyot) veya eczane çözümleri yardımı ile gerçekleştirilebilir. Klorheksidin çok popüler ve etkilidir. Herhangi bir eczanede uygun bir fiyata bulunabilir. Bu çözümün kapsamı geniştir, bu nedenle boğaz ağrısı tedavisinde kullanımının tüm özelliklerini bilmeniz gerekir.

Klorheksidin Bileşimi ve Özellikleri

Klorheksidin, belirgin bir bakterisidal etkiye sahip bir lokal antiseptiktir. Birçok bakteriye karşı etkili, ancak virüs ve mantarlarla savaşmada güçsüz. Tek istisna, çözümle etkileşirken ölen herpes virüsleridir. Aktif madde klorheksidin biglukonattır.

Klorheksidin, birçok ilaç şirketi tarafından, değişen konsantrasyonlarda% 0.05 ila% 20 arasında üretilmektedir. Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi, diş hekimliğinde, çeşitli hastalıklarda cildin tedavisi, jinekolojik ve ürolojik uygulamalarda, genital hastalıkların önlenmesi için cerrahi operasyonlarda% 0,05,% 0,1 ve% 0,2'lik bir çözelti kullanılır. Mukoza zarları ve cildin mekanik ve termal hasarının yanı sıra medikal aletlerin tedavisinde de% 0.5 ve% 1 oranında sıvı kullanılır. Daha yüksek bir konsantrasyonda (% 5 ve% 20), klorheksidin su ile seyreltilir.

Ürün, 100 ila 500 ml hacimde cam veya plastik şişelerde bir çözelti veya sprey formunda üretilir. Yardımcı maddeler ilave edilerek su, alkol veya gliserin bazında yapılır. Açıkça veya hafif sarımsı bir sıvıya dönüşür, ki bu keskin bir tada sahip, belirgin bir kokuya sahip değildir. Reçete olmadan eczane ağında serbest bırakılır.

Boğaz için klorheksidin doğrudan analogları yoktur. Dolaylı bir alternatif olarak, Furatsillin, Miramistin, Octenisept, Chlorophyllipt'i alabilirsiniz. Tamamen farklı bir bileşime sahipler, fakat antiseptik etkilerinde benzerler. Buna ek olarak, Klorheksidin fiyat kategorisi diğer benzer ilaçlardan daha düşüktür.

İlacın saklama koşulları yabancı keskin kokuları olmayan, karanlık, güneşli olmayan bir yer içerir. Sıcaklık 25 ° 'yi geçmemelidir. Raf ömrü, çözeltinin türüne bağlıdır:% 0,05 - 2 yıl,% 20 - 3 yıl, seyreltilmiş sıvı - 7 güne kadar.

Klorheksidinin özellikleri, boğazın tedavisi için ilacın koşulsuz mevcudiyeti, etkinliği ve güvenilirliğinden bahsetmektedir.

Boğaz hastalıklarında klorheksidin

Boğaz bozukluklarının tedavisinde Klorheksidin'in yüksek etkinliği laboratuar testleri ile kanıtlanmıştır. Farenjit, akut solunum yolu hastalıkları, bademcik iltihabı ile güçlü bir antibakteriyel ve antiseptik etkiye sahiptir. Mukozal tedaviden sonra bakterilerin ölümü 1-2 dakika içinde ortaya çıkar. Ortam sıcaklığı 20 ° 'nin üzerine çıkarsa, ilacın etkinliği de artar. Ayrıca, Klorheksidin, durulamadan sonra bir süre boyunca antiseptik bir etkiye sahip olan mukoza üzerinde ince bir koruyucu film oluşturur.

Klorheksidin - uygulama talimatı ve bir boğaz gargarası, bir anjinada bir gırtlaktaki iltihap ve morbiditeden kurtulmak için hızlı bir şekilde yardımcı olduğunu söylüyor. Angina damak bademciklerini etkileyen ciddi bir hastalıktır. Boğazda şiddetli ağrı ve pürülan tıkanıklıklarla kendini gösterir, bu nedenle hemen ve karmaşık tedavi gerektirir. Tedavi rejiminde durulama mevcut olmalıdır.

Klorheksidin biglukonat kullanmadan önce, kontraendikasyonları dikkatlice okumalısınız, böylece tedavi yerine vücudunuza zarar vermeyin. Talimat, aracı kullanmamanız durumunda aşağıdaki durumları tahsis eder:

 • bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • farklı etiyolojide dermatit;
 • 5 yaşından küçük çocuklar;
 • oftalmoloji alanındaki hastalıklar;
 • işitsel kanal ve merkezi sinir sistemi üzerinde cerrahi müdahaleler ile;
 • diğer antiseptiklerle eş zamanlı kullanım.

Klorheksidin ile durulamadan gelen olumsuz reaksiyonlar çok nadirdir, ancak yine de vardı. Bazı hastalar dermatit, deride kuruluk ve kaşıntı, alerjik döküntü, diş minesinin kararması, tat algısında bir değişiklikten şikayet ediyordu. Bu koşullardan herhangi birinin ilk işaretinde derhal ilacı kullanmayı bırakın ve değiştirme seçenekleri hakkında bir doktora danışın.

Klorheksidin - gargara ve talimatlar

Boğaz ile klorheksidin ile durulama genellikle% 0.05'lik bir çözelti ile gerçekleştirilir. Su ile seyreltme gerektirmez. % 0.2 si su ile 1: 4 oranında seyreltilirken,% 0,5 oranında - 1:10,% 1 - 1:20,% 5 - 1: 100 oranında seyreltilmelidir.

Düzgün durulama, ağzın ön temizliği ile başlamalı, sonra ilaç patojenler üzerinde en etkili etkiye sahip olacaktır. Talimat, dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini söylüyor. Daha sonra doğrudan prosedüre devam edebilirsiniz.

Klorheksidin gargara için nasıl seyreltilir, eğer sadece çok konsantre bir çözelti mevcut ise, yukarıda tarif edilir. Ancak% 0.05 durulama sıvısı almak daha iyidir. Şişeyi çıkardık ve 15 ml Klorheksidin bir bardağa döktük. Bunun için bir ölçüm kabı kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, yaklaşık 15 ml olan bir yemek kaşığı da kullanabilirsiniz. Göz tarafından ölçülmesi tavsiye edilmez, aşırıya kaçabilir ve larinksin mukoza zarını aşırı miktarda kullanabilirsiniz.

Durulama işlemi, diğer herhangi bir terapötik ajan ile aynı prosedüre benzer. Her yaklaşım en az 30-40 saniye, tercihen 1 dakika sürmelidir. Baş iyi bir şekilde atılmalıdır. 1-2 saat boyunca yemek ve içmek gerekli değildir. Durulama günde 2 kez ve yatmadan önce olmalıdır. Boğazda şiddetli ağrı ile, yaklaşım sayısı 3 katına kadar artırılabilir. Ayrıca püskürtme yoluyla Klorheksidin mukozal solüsyonunu sulayabilirsiniz. Yaklaşımların sıklığı benzerdir. Tedavinin tüm yolu 7-10 günü geçmemelidir. İlacın daha uzun süre kullanılması ağızda kurumaya ve yanmasına yol açarak dişleri lekeleyebilir.

Sıvıyı yutması kesinlikle yasaktır. Zehirlidir, bu yüzden mideye zarar verebilir. Yutma yanlışlıkla meydana gelirse, hemen adsorban almanız gerekir. Çözeltinin büyük miktarlarda içilmesi, mideyi yıkamayı gerektirir.

Çocuklar ve hamile kadınlar için Klorheksidin Özellikleri

Çocuklar soğuk algınlığı hastalıkları ile karşı karşıya olup, bunlara mukoza iltihabı, şişlik, ağrı ve boğaz şişmesi eşlik eder; Bir çocuk doktoru genellikle rahatsızlığı hafifletmek ve bakterilerin çoğalmasına izin vermemek için durulamaları reçete eder. Klorheksidin 5 yaş çocuklara uygulayabilirsiniz. Ana koşul, çocuğun bir sıvıyı nasıl yutmamasının ve yutmaması gerektiğini bilmesidir.

Eğer ebeveynler gargaraların Klorheksidin'e ihtiyaç duyduğuna karar verdiler - sonra nasıl doğarlar. Basit: Eczaneye% 0,05 klorheksidin biglukonat içeren bir ilaç almanız gerekiyor ve sonra su eklemeniz gerekmiyor. Daha az konsantre olan çözelti, pratik olarak hiçbir terapötik sonuç getirmeyecektir. Bu nedenle, çocuk bu tür durulamaları reddederse (belki de hoş olmayan acı tadı nedeniyle), çare basitçe daha kabul edilebilir olanla değiştirilmelidir.

Çocuk boğazının Klorheksidin ile durulama sıklığı günde 2 kez geçmemelidir. Ağrı sendromunun şiddeti ve hastanın durumunun şiddeti ne olursa olsun, dozaj artırılmamalıdır. Bu nedenle, alerjik reaksiyonlar ve mukozada aşırı doz riski artar. Tedavi süresi 10 günden fazla değildir.

Gebelik ve emzirme Klorheksidin ile topikal tedavi için kontrendikasyon değildir. Kan içine emilme özelliğine sahip değildir ve bu nedenle plasentaya ve anne sütünün içine nüfuz etmez. Laboratuvar testleri, ilaç bileşenlerinin fetus üzerinde herhangi bir yan etkisi olmadığını göstermiştir. Bu dönemde tek öneri 7 güne kadar kısa bir tedavi kürüdür.

Ağzı klorheksidin ile durulayın

Yüksek antiseptik aktivitesi nedeniyle ilaç, bu tür hastalıklar ve patolojiler için diş hekimliğinde aktif olarak kullanılmaktadır:

 • periodontit
 • dişeti iltihabı
 • stomatit
 • alveolit
 • diş eti kanaması
 • bilgelik dişin iltihaplı kaputu
 • diş çekildikten sonra enfeksiyonlar
 • akı diseksiyonu
 • çıkarılabilir protezlerin dezenfeksiyonu.

Ağzın durulanması da yüzde 0.05'lik bir Klorheksidin çözeltisi ile gerçekleştirilir. Ancak boğaz için benzer prosedürlerden bazı farklılıklar vardır. Böylece, sadece diş hekimi ile belirli bir sorunu tedavi ettikten sonra durulamaya başlayabilirsiniz. Hastalığı sadece Horghexidine ile tedavi etmek mümkün değildir. Bu sadece yardımcı semptomatik bir araçtır.

Prosedür sırasında, ağızda aktif sıvı hareketlerinden kaçınılmalıdır, aksi takdirde kan ve drenaj hasarı (akı ile) oluşabilir. İlacın süresi 10-12 günü geçmemelidir. Uzun bir tedavi süreci, yararlı bakterilerin ve sonuç olarak stomatitin yok olmasına neden olacaktır. Klorheksidinin etkisi sadece zararlı bakterilere yöneliktir. Bu nedenle, ağız boşluğunun viral enfeksiyonları ile reçete edilmez.

Geniş bir Chlorhexidine uygulama alanı, birçok hastalığın tedavisinde talepte bulunur. Ancak, her durumda, bireysel endikasyonlar üzerinde doktor bu ya da bu durumda başvurusunun uygunluğu hakkında bir karar vermelidir.

Klorheksidin ile gargara nasıl

Klorheksidin 60 yıldan uzun süredir bilinen geniş bir etki spektrumuna sahip bir antiseptik ilaçtır. Bu ilaç, harici bir dezenfektan olarak ve mukoza zarlarının tedavisi için lokal bir ajan olarak kullanılır. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin yanı sıra mantarlar üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan klorheksidin, boğazdaki enflamatuar süreçlerin çoğundan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Çare, herhangi bir yaştaki hastalar için kullanılabilir, ancak sadece ilaç konsantrasyonunun doğru seçimi ile kullanılabilir. Durulama için kullanım için% 0.05 ve% 0.2'lik bir konsantrasyon endikedir. Bir ilacı sadece 1 kez yükseltebilirsiniz, çünkü bundan 30 dakika sonra özellikleri kaybedilir.

Hangi hastalıklar klorheksidin ile yıkanır?

Patojenik bakterilerin etkilerini ilk olarak alan boğaz olduğu için, hastalıkları ile ilk sırada çarpışmak gerekir. Boğazın aşağıdaki hastalıkları mevcut olduğunda klorheksidin ile durulama reçete edilir:

İlaç, bu hastalıkların hemen hemen tüm patojenlerine karşı antiseptik bir etkiye sahiptir ve pürülan bir işlemde bile etkinliğini yitirmez.

Yetişkinler durulama için klorheksidin nasıl geliştirilir

Seyreltme derecesi, eldeki maddenin konsantrasyonuna bağlıdır. İlacın% 0.05'lik bir konsantrasyonda uygulanması planlandığında, su ile seyreltilmesi gerekli değildir. Çözelti, saf formunda kullanılır, aksi takdirde, ilacın çok az miktarından dolayı, istenen sonuç elde edilemeyecektir.

Klorheksidin% 0.2'lik bir konsantrasyonda kullanıldığında, 1: 2 oranında distile veya kaynamış su ile seyreltilmelidir. Bu ilaç daha konsantre hale gelir ve bu nedenle, mukozanın duyarlılığı artarsa, bu uygulama çok istenmeyen bir durumdur. Seyreltilmiş klorheksidin, boğazın tüm hastalıkları için aynı olmalıdır. Saf veya seyreltilmiş formda kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, tek bir antiseptik dozu 1 çorba kaşığıdır.

Nasıl chlorhexidine çocuk yetiştirilir ve nasıl kullanılır

Çocuklar için, sadece% 0.05'lik bir konsantrasyona sahip bir ilaç kullanılabilir ve sadece seyreltilmiş formda kullanılabilir. Hastanın yaşı 6 yıldan az olduğunda, ilaç 1: 2 oranında kaynamış su ile seyreltilir. 6 ila 12 yaş arası çocuklar için, klorheksidin su ile 1: 1 oranında seyreltilir. Hastalığın tipi ilacın seyreltilme derecesini etkilemez.

Ürünü sabah ve akşam, durulama için kullanın: 2 yaşından küçük çocuklar için - 1 tatlı kaşığı, 6 yaşından büyük çocuklar için - 1 tatlı kaşığı. Çocuğun, solüsyonu yutmadan boğazını gerektiği gibi durdurabilmesi çok önemlidir. Eğer bebek durulama ile baş edemiyorsa, boğaz ağzı, tıbbi solüsyonla emprenye edilmiş bir pamuklu çubukla tedavi edilmelidir. Bunu sabah ve akşam da yapın.

Klorheksidin ile durulama

Tedavinin erken bir sonuç verebilmesi için durulama kurallarını okumalısınız. İstenilen etkiyi elde etmek için, boğazınızı 30 saniye boyunca durulayın. Klorheksidin ile mukoza zarının temas süresini uzatmak kesinlikle yasaktır. İşlemden önce, ağız boşluğu hazırlanmalıdır, aksi halde ilaç daha az etkili olacaktır. Aşağıdaki şemaya göre durulamadan önce ağız boşluğunu hazırlayın:

 • antibakteriyel macun kullanarak dişlerinizi iyice fırçalayın;
 • diş ipi ile dişler arasındaki boşluğu temizleyin;
 • ağzınızı sıcak kaynamış su ile durulayın;
 • ılık kaynatılmış su ile durulayın;
 • ağzını çalkala.

Ağız boşluğunun dekontamine edilmesi ve durulandıktan sonra boğaz ağrısının bakterilerle temasını önlemek için tüm bu işlemler gereklidir.

Durulamadan sonra, belirli kuralları da izlemelisiniz. Maksimum antiseptik etkiyi elde etmek için, işlemden 2 saat sonra yiyecek ve sudan kaçınmak gerekir. Ayrıca, klorheksidin sonrası 3 saat içinde başka ilaç kullanmamalısınız. Terapi döneminde tat algısında değişiklikler olması durumunda, korkulmamalıdır. Bu durulama kursunun bitiminden sonra ortaya çıkan normal bir durumdur. Genellikle bu tedavinin süresi 5 gündür.

Çözelti yutulursa ne yapmalı?

Bazen çok iyi gargara yapmayı bilen bir kişi bile bu süreçte başarısız olur ve ilaç yutulur. Her şeyden önce, elbette panik yapmamalısınız. Hemen mideye girmiş klorheksidin absorbe etmez ve ondan kurtulmak oldukça mümkündür. Bunu yapmak için, derhal ılık kaynar suya (2 bardak çocuk ve 4 bardak yetişkin) bir içecek verin ve kusmaya neden olun. Ayrıca, 10 kg ağırlık başına 1 tabletin hesaplanmasından aktif karbon alınması gereklidir. Bundan sonra, hasta yatağa konulmalı ve sıcak bir battaniye ile örtülmelidir. Bu dinlenme en az 2 saat sürmelidir.

Duruların klorheksidin ile yan etkisi

Bazı durumlarda, hastalar ilacı almak için olumsuz reaksiyonlar yaşayabilir. Çoğu zaman tartar oluşumunu ve diş minesinin sararmasını içerir. Nadiren yeterli olur. Böyle bir etki hala ortaya çıktıysa, ortadan kaldırmak için diş hekimi ile temasa geçilmelidir.

Klorheksidin ile durulama için kontrendikasyonlar

Bu ilacın kullanımı ile tedaviye başlamadan önce şunları içeren kontrendikasyonları okumalısınız:

 • ilaca alerjik reaksiyon;
 • diğer antiseptik ilaçların kullanımı;
 • mukoza boğazının çok yüksek hassasiyeti.

Sadece doktorla anlaşarak, hamile kadınların ve ayrıca emziren annelerin boğazını durulamak için klorheksidin kullanabilirsiniz. İlacın izinsiz kullanımı, çocuk için istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Çocuklara klorheksidin verilebilir mi?

Klorheksidin oldukça yaygın bir antiseptik ve antibakteriyel maddeler, genel olarak diş hekimliği, cerrahi ve KBB uygulamada kullanılmaktadır. Ama çocuğun tedavisi için reçete edildiğinde, ebeveynler her zaman çocuklarına bu araç bebekler için tehlikeli olduğu nasıl ve ne zaman çocuklukta klorheksidin uygulamak ve ister bir ilaç vermek edip ilgileniyor.

etki

Bu ilacın aktif maddesi çocuğun organizması üzerinde böyle bir etki gösteren klorheksidin biglukonattır:

 • Antiseptik.
 • Antibakteriyel.
 • Analjezik.
 • Antienflamatuvar.

Etkilenen alanın arıtılmasından sonra, klorheksidin ince bir film bırakır, bu da uzun süre dezenfekte edici bir etkiye sahiptir.

Sorunun şekli

Eczaneler aşağıdaki gibi klorheksidin satarlar:

 • % 0.05,% 0.2,% 1,% 5 ve% 20'lik bir konsantrasyona sahip bir sulu çözelti.
 • % 0.5'lik bir konsantrasyona sahip alkol bazlı bir çözelti.
 • % 0.5'lik bir konsantrasyonda bir alkol çözeltisi ile püskürtün.
 • Jinekolojik hastalıklar için kullanılan mumlar.

Çocuklukta, sadece böyle bir preparatın sulu çözeltileri kullanılır. herhangi bir manipülasyon için% 0.05'lik bir konsantrasyon ile bir solüsyon kullanmak için bırakılır ve elde edilen solüsyonun konsantrasyonu daha kaynamış su (ostuzhennoy) ya da damıtılmış su ile seyreltilmiş, eğer.

Çocuklukta kullanıldığında

Boğaz ve burun hastalıkları

KBB doktorlarının uygulamasında klorheksidin oldukça talep görmektedir. İlaç, pürülan lezyonlar dahil olmak üzere, boğazda ağrı ve iltihaplanma için kullanılır. Anjina, larenjit, bademcik iltihabı ve farenjitde etkilidir.

Bu gibi prosedürler için çocuklar için ilaç reçete edilir:

 • Boğazını çalkala. Özellikle çocuk genellikle angina geliştirdiğinde bu prosedür reçete edilir. Klorheksidin enfekte bölgelere düşer ve irin varlığına rağmen onları etkiler, bu nedenle bu ilaç pürülan boğaz ağrısı için etkilidir.
 • Boğazın Sulanması. Onun performansı için bebeğin kafası, ardından bir iğne olmadan bir şırınga ya da bir şırınga içinde klorheksidin kazanıyor, bir lavabo ucu üzerinde yüz aşağı tıp mukoza üzerinde alır böylece otuz saniye boyunca ağzını sulamak ve sonra lavabonun içine dökülür.
 • Burnun durulanması. Klorheksidin, bazı soğuk algınlığını daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olur ve burun için güvenlidir, ancak evde yıkamak için nadiren kullanılır. Ebeveynler daha kanıtlanmış araçlara başvurmayı tercih ederler - salin ve miramistin.
 • Soluma. İlaç, üst solunum yollarının iltihaplanması prosedürleri için nebülizatöre eklenir.

Diş hastalıkları

İmmüniteyi azalttığı ve ağız boşluğundaki iltihaplanma sürecini hafifletmeye yardımcı olduğu için stomatit (özellikle aftöz) gelişen çocuklar için klorheksidin reçete edilir. Ayrıca diş eti hastalıkları (periodontitis, gingivitis) ve dişlerin çıkarılmasından sonra ağız boşluğunun tedavisi için diş hekimi tarafından durulama ve sulama reçete edilebilir.

Harici uygulama

Klorheksidin, antiseptik ve antibakteriyel etkileri sayesinde cildin ve mukoza zarının yenilmesinde uzun süredir etkilidir:

 • Klorheksidin kullanımı ile iltihaplanma ve bakterilerle enfekte edilmesini azaltmak veya önlemek için bebeğin cildindeki yaraların (sıyrıklar, kesikler, yanıklar) işlenmesi gerçekleştirilir.
 • İlaç genellikle delinmiş olduktan sonra kulak loblarını yıkamak için reçete edilir.
 • Çocuklarda kızarıklıklarda bu ilacın kullanımının yaş sınırlamaları nedeniyle reçete edilmemiştir.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Klorheksidin aşağıdaki durumlarda önlenir:

 • İlacın bileşenlerine karşı hoşgörüsüzlük.
 • Otitis (klorheksidin ve timpanik membranın temasının, maddenin işitme sinirine ulaşmasını engellemesine izin verilmemelidir).
 • Dermatit.
 • Göz hastalıkları (sadece bu manipülasyon için özel olarak tasarlanmış özel bir klorheksidin formu ile gözleri yıkamak mümkündür).

Boğaz veya ağız boşluğunun tedavisinde uzun süreli klorheksidin kullanımı:

 • Baş ağrısı.
 • Hoş olmayan bir tat sergiliyor.
 • Uyku ile ilgili sorunlar.
 • Dişlerin emaye koyulaşması.
 • Ağızda kuruluk.

İlaç sabunla birleştirilmemelidir. Eğer ilacın konsantrasyonunu karıştırırsanız ve çocukta daha konsantre veya seyreltilmemiş bir solüsyon uygularsanız, yanma ve lokal alerjik reaksiyonla tehdit eder. Nadir durumlarda, herhangi bir konsantrasyonda klorheksidin kullanımı, çocuğun derhal alerjik reaksiyona neden olur.

Gargara nasıl: kullanım talimatları

 1. Konsantrasyonu% 0.05 olan klorheksidin solüsyonunu alın ve 1 ila 1 veya 1 ila 2 oranında ılık su ile seyreltin. Çocuğun 12 yaşından büyük olması halinde, solüsyonu yerine getirmeyin.
 2. Seyreltilmiş veya açık ilaç 30-40 dakika içinde özelliklerini kaybettiğinden, manipülasyondan hemen önce bir prosedür için çözeltinin bir kısmını hazırlayın.
 3. İlk başta, bir çocuk birkaç kez boyunu sadece ılık suyla durulamalı.
 4. Daha sonra, ağzına, bir çorba kaşığı miktarında klorheksidinin bir solüsyonunu aramalı ve yaklaşık 30-60 saniye gargara yapmalıdır.
 5. Anjina ile, bu durulama iki kez üst üste yapılır.
 6. Tedaviden sonra 1-2 saat hiçbir şey yemeyin ya da içmeyin.
 7. Durulama günde 2-3 kez ve boğazda şiddetli ağrı durumunda - 4 kata kadar gerçekleştirilir.
 8. Kullanım süresi 7 günü geçmemelidir.

Bir çocuğun klorheksidin olsaydı ne yapmalı?

Herhangi bir çocuk durulama sırasında ilacı yanlışlıkla yutabilir, bu nedenle ebeveynler manipülasyondan önce böyle bir durumda ne yapmaları gerektiğini bilmelidir:

 • Karnı temizleyin, bebeğe bol su verin ve bebeğin kusmasına neden olun.
 • Çocuğunuzun ağırlığının 10 kg'ı başına 1 tablete oğlunun veya kızının aktif kömürünü verin.

Klorheksidin ile nasıl gargara edilir

Klorheksidin tıbbi uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilaç antimikrobiyal, antiseptik ve belirgin analjezik etkiye sahiptir. Bu ilacın etkisi nedeniyle, bakteriler ve virüsler aktif olarak çoğalırlar, yani bir kişi daha hızlı iyileşir demektir. Klorheksidin, bakteri ve mantarların neden olduğu nazofarenks ve ağız boşluğunun patolojileri için kullanılan en ucuz fakat etkili ilaç olarak kabul edilir. Herkes, Chlorhexidine ile nasıl gargara yapılacağını tam olarak bilmiyor, bu yüzden çoğu zaman etkisi pek fark edilmiyor.

Hazırlığın açıklaması

Çözeltideki klorheksidin, çeşitli farmasötik şirketler tarafından, farklı formlarda ve aktif maddenin farklı konsantrasyonları ile üretilir. İlacın aktif maddesi klorheksidin biglukonattır. Ek olarak, bileşim arıtılmış sudır.

İlaç% 0.05,% 0.2,% 0.5,% 1 ve% 5'lik konsantrasyonlarda üretilir. Anjina ve nazofarenksin diğer hastalıkları ile boğulmak için klorheksidin% 0,05 seyreltmede kullanılır. Eczane ağında, ilacın şişeleri 100 ml'den 2 litreye kadar satın alabilirsiniz. Küçük hacim evde tedavi için kullanılır. Tıp kurumlarının duvarlarında en çok 2 litrelik şişe kullanılır.

Klorheksidin, harici kullanım için çözelti ve jel ile vajinal fitiller şeklinde mevcuttur.

tanıklık

Kullanım talimatları, tıbbi ürünün bu gibi durumlarda kullanıldığını gösterir:

 • Bulaşıcı bir doğa KBB hastalıkları ile. İlaç anjin, farenjit, larenjit ve diğer benzer rahatsızlıklar için reçete edilebilir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için.
 • Oral hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için diş pratiğinde.
 • Tıp aletleri, doktorların elleri ve ameliyathane için bir dezenfektan olarak.

Bir tıbbi preparat, karmaşık tedavinin bir parçası olarak ve diğer bazı hastalıklar için kullanılır, fakat daha sıklıkla bademcik iltihabının tedavisinde kullanılır.

Boğaz hastalıkları ile çözelti, farengeal mukozayı durulamak veya tedavi etmek için kullanılır. Boğazın tedavisi Klorheksidin, ilacın belirgin bakterisit etkisine bağlı olarak oldukça etkilidir. Laboratuar araştırmalarında,% 0,05 oranında seyreltilen bir klorheksidin boğazının durulanması, 1 dakika içinde patojenik mikroorganizmaların tahrip olmasına ve 10 dakika boyunca mantarlara yol açtığını ortaya çıkarmıştır.

Çözelti ısıtılmış bir formda kullanılırsa, o zaman bakterisid etkisi artar ve mukozal tedavi için gerekli süre azalır. Ağızda bulunan patojen bakterileri yok etmek için ağzınızı sadece yarım dakika durulayın.. İşlemden sonra, ilacın parçacıkları mukoza üzerinde bir süre kalır, bu yüzden ilacın uzun bir etkisi olduğunu varsayabiliriz.

Boğazın durulanması için çözeltinin sıcaklığı yükseldiğinde, Klorheksidinin etkinliği sadece artar. Yetişkinler ve çocukların tedavisi için, 50 dereceye ısıtılmış bir çözüm kullanmak en iyisidir.

Kontrendikasyonlar

Herhangi bir çare gibi, bu antiseptik bilmeniz gereken bir takım kontraendikasyonlara sahiptir. Boğaz ağrısı olan klorheksidin bu gibi durumlarda kullanılamaz:

 • Formülasyonda bulunan bileşenlere artan hassasiyet ile.
 • Alerjiye eğilimi ile.
 • Küçük yaştaki çocuklara.

Ayrıca, ilaç hamile kadınların ve emziren annelerin tedavisi için dikkatli reçete edilir.

Boğaz bozukluklarından kaynaklanan klorheksidin, doktorun alternatif görmemesi durumunda çok küçük çocukların tedavisi için reçete edilebilir. Bebekler genellikle mukus çözeltisi ile tedavi edilir.

Olumsuz Olaylar

İlaç genellikle farklı yaş gruplarındaki hastalar tarafından normal olarak tolere edilir. Sadece istisnai durumlarda, genellikle ilacın uzun süreli kullanımı ile, bu gibi yan etkiler görünebilir:

 • Dişler, dolgular ve taçlar renkte kahverengimsi olabilir. Aynı gölge ağız mukozasında görülür.
 • Kişi yiyeceklerin tadını hissetmeye son vermez, ancak tat tomurcuklarındaki bu değişiklikler geri dönüşümlüdür ve tedavinin kesilmesinden sonra kaybolur..
 • Ağza bitişik deri bölgeleri tahriş olur ve tükürük bezleri şişer.
 • Dilde yanma hissi ve hafif bir karıncalanma vardır.

Klorheksidin sprey veya boğaz solüsyonu, doktor reçetesi olmadan herhangi bir eczaneden satın alınabilir. Ama bu durumda, Bu ilacın kullanılabileceği konusunda herhangi bir şüphe varsa, doktora danışmak daha iyidir..

İlacın kullanımından herhangi bir yan etkisi varsa, derhal onu atmanız gerekir.

Nasıl gargara

Angina ile klorheksidin gargara için reçete edilir.. Uygulama yönteminin seçimi, hastanın yaşına ve hastalığın ciddiyetine bağlıdır:

 • 14 yaşın üzerindeki yetişkinler ve ergenler. Boğazı tedavi etmek için, bu hasta grubu ilacın% 0.05'lik bir çözeltisini kullanır, su ile seyreltmek gerekmez. Boğazın tıbbi çözümünü kullanmadan önce, ılık su veya bir papatya ile kaynatın. Bundan sonra, ağızda 20 ml çözelti alın, bu yaklaşık 1 yemek kaşığı ve 30 saniye boyunca boğazını durulayın. İşlemden sonra Klorheksidin tükendi.
 • Çocuklar. Çocukları tedavi etmek için% 0.05 solüsyon 1: 1 veya 1: 2 oranında su ile önceden seyreltilir. Klorheksidin, sıcaklığı 50 dereceye kadar ulaşabilen ılık su ile seyreltilmelidir. Çocuğun ağzında küçük bir çözüm alır ve 30 saniye boyunca boynu iyice durulayın, ardından solüsyon tükürür.
 • Hamile kadınlar Bir çocuğun gebeliği sırasında, Klorheksidin kadınlara nadiren uygulanır. Doktor böyle bir tedaviyi reçete ederse, ilaç çok dikkatli kullanılmalıdır. Başlamak için, boğaz bir papatya ile kaynatılır. Sonra sulandırılmamış bir ilacın çay boynuzlarını ağızlarına alır ve durulayın.

Gargara günde 4 kez kadar gereklidir, ancak o zaman tedaviden iyi bir sonuç bekleyebilirsiniz.. İşlemden sonra, ilacın belirli bir süre boyunca terapötik etkisini sürdürdüğü için bir saat boyunca yememelisiniz.

Çocuk çok küçükse ve gargara yapamıyorsa, parmağınızın etrafına steril bir bandaj sarın, ilacın sulu bir solüsyonunda nemlendirin ve mukus boğazını ve ağzını nazikçe silin. Sulu çözeltiyi 1: 1'lik bir konsantrasyonda atomizere dökmek ve boğazdaki çocuklara klorheksidin ile günde birkaç kez püskürtmek mümkündür. Bu durumda, boğaz eşit olarak sulanır ve ilacı yutma riski önemli ölçüde azalır.

Boğazı yıkarken, N harfini çekmelisiniz. Aynı zamanda, hava yolları üst üste gelir ve boğaz daha dikkatli bir şekilde yıkanır.

Yanlışlıkla yutulursa ve çözülürse ne yapılmalı?

Klorheksidin oldukça zehirli bir ilaçtır, bu nedenle sadece doktorun reçetesi için ve sadece yerel olarak kullanılması gereklidir.. İlacın kullanımıyla ilgili talimatlar, 12 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için kullanılamayacağını göstermektedir. Ancak doktorlar genellikle bu yasağı görmezden gelir ve küçük çocuklar için çözüm reçete edilir.

Hasta yanlışlıkla Klorheksidin içerse, dispeptik bozukluklar ve alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. İlaç neredeyse adsorbe değildir, bu nedenle bazı yaşamı tehdit eden koşulların ortaya çıkması olası değildir.

Klorheksidin bir çocuk veya yetişkin ise istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için ilk yardıma ihtiyacı vardır. Yardım algoritması şöyledir:

 1. Kurban hemen mideyi yıkadı. Bunun için bir yetişkin veya çocuğa yeterli miktarda su verilir ve daha sonra yapay olarak kusmayı kışkırtır. Proses, tamamen saf ve karakteristik bir kokusu olmayana kadar birkaç kez tekrarlanır.
 2. Adsorbanlar verilir. Böyle bir durumda, sıradan aktif karbon da yardımcı olacaktır. Birkaç tablet, toz haline getirilir, küçük bir hacimde su ile seyreltilir ve elde edilen süspansiyonun hastaya içmesine izin verilir.
 3. Bundan sonra, kurban için çok şey verilir. Gazsız sıradan su ve tatlı çay gibi olabilir.

Klorheksidin yutulursa, yaralı kişiye ilk yardımdan sonra doktora gösterilmesi tavsiye edilir.. Bazı durumlarda, hastaneye yatış ve semptomatik tedavi gerekebilir.

İlaç zehirlenmesini önlemek için, çocuklar sadece yetişkinlerin gözetimi altında gargara yapmalıdır!

Çözümün kullanım özellikleri

Klorheksidin solüsyonu tedavi edilirken yapılması gereken çeşitli öneriler vardır:

 • Ilacı iyot içeren ilaçlar ile aynı anda kullanmayın.
 • Sabun çözeltisi, bakterisidal ajanın aktivitesini azaltır, bu nedenle yaraların lokal tedavisinden önce, sabunun deriden iyice yıkanması gerekir;
 • İlaç reaksiyon hızını ve dikkatini hiç etkilemez. Tedavide karmaşık mekanizmalarla çalışabilir ve bunlarla çalışabilirsiniz.
 • Göz mukozasındaki çözeltiye yanlışlıkla vurursanız, akan su ile iyice durulanması gerekir.
 • 7 günden fazla antiseptik solüsyon ile tedavi etmeyin. Gerekirse, doktor kısa bir aradan sonra ikinci bir rota atayabilir.
 • Angina ve diğer boğaz hastalıklarının tedavisinde bir klorheksidin vazgeçilmezdir, bu nedenle doktorunuz tarafından reçete edilen tüm ilaçları almanız gerekir.
 • Çocuklar ağızlarını sadece yetişkinlerin huzurunda durulamalıdır. Çocukları tedavi etmek için temiz bir ilaç kullanmak kabul edilemez. Su ile yarısında yetiştirilmelidir.
 • Çocuklar boğazı durulamadan hemen önce Klorheksidin suyu yetiştirilir. Bu çözümü saklamak tavsiye edilmez, çünkü özelliklerini kaybeder.
 • Boğazın durulanması işleminden sonra, en az bir saat yemek yemeyi ve içmeyi reddetmek arzu edilir..

Eczane içinde küçük bir şişe Chlorhexidine maliyeti yaklaşık 20 ruble. Bu uygun maliyetli ilaç bazen pahalı ilaçlardan daha etkilidir.

Klorheksidin, ağız, boğaz ve dezenfeksiyon hastalıklarının tedavisinde tıbbi uygulamada kullanılır. Yetişkinlerin tedavisi için saf formda kullanılır, çocukların tedavisi için daha önce su ile seyreltilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Başka bir kişiden bademcik iltihabı alabilir miyim?

Tonsillit bademciklerin dokularının enfeksiyöz veya viral bir lezyonu olup, boğazın bu kısmında akut veya kronik inflamasyon gelişir. Herhangi bir bademcik iltihabından muzdarip bir kişi, bezlerin bütünlüğünün tahrip edilmesiyle oluşan nişlerde oluşan bademcikler pürülan plaklarında periyodik olarak keşfeder.

Bir nebülizatörde anjina ile inhalasyon yapmak nasıl uygun?

Bir püskürtücü ile boğazın ön duvarın solunması akut tahrip epitelyum dokularında iltihap, patojenik bakterilerin ödem aktivitesinin bastırılması geçen angina başarılı tedavi, hem de geri doğal nem gırtlak mukozaya anahtarıdır.