Loading

Bir bademcik iltihabı ve bir boğaz gargara

Bademcik iltihabı ile durulama, bademciklerin enfekte olmuş dokuları üzerindeki karmaşık terapötik etkinin bir parçası olan fizyoterapötik prosedürlerin zorunlu unsurlarından biridir. Boğazın mukoza zarını yıkayarak yıkamak için çok sayıda reçete vardır, ayrıca bu prosedür için özel olarak tasarlanmış çözümler. Boğaz yıkamaktan daha ayrıntılı olarak düşünün, hastalığın gelişiminin farklı aşamalarında yapılabilir ve bu prosedürün tıbbi açıdan doğru bir şekilde nasıl gerçekleştirileceği.

İster bademcik iltihabı (kronik ve akut) bir boğaz yıkamak mümkün mü yoksa imkansız mıdır?

Kronik ve akut bademcik iltihabı formlarının tedavisi, doktorların otolaringologlarının, hastanın iyileşme sürecini en üst düzeye çıkarmak için bu karmaşık tedavi yöntemini kullanmasını tavsiye edecek şekilde geliştirilmiştir. Bu nedenle, hem akut bademcik iltihabında hem de hastalığın yavaş bir kronik forma geçişi durumunda, boğazın durulanmasıyla iltihaplı bademciklerin yıkanması önerilir.

Enfeksiyöz hastalık şiddetli bir evrede olduğunda, bezlerin epitelyal yüzeyi, patojenik enfeksiyonların sayısında sadece bol olan pürülan plaklar üretir.

İlaçlarla durulama, patojenik mikrofloranın çoğunu çıkarmak için doğrudan temas sağlar. Ek olarak, pürülan plaklar, lokal bağışıklığı güçlendiren, iltihaplanma sürecini azaltan ve hastalığın ciddiyetini hızla azaltan bademciklerin gevşetilmiş bölgelerinden yıkanır. Kronik bademcik iltihabının antiseptik ile durulanması ile tedavisi, hastalığın mevsimsel alevlenmesini önlemeyi ve hatta bazı durumlarda bademciklerin bulaşıcı bir hastalığından tamamen kurtulmayı mümkün kılar. Tabii ki, başarılı terapi için temel koşul, hasta bademcikler üzerinde antibakteriyel etkileri ek önlemler kullanılan bezlerin durulamaya ek olarak, kapsamlı bir yaklaşımdır.

Bir bademcik iltihabı ve ev koşullarında bademcikler yıkamak için nasıl bir boğaz gargara?

Evde olmak, çeşitli çözümlerle uğraşmak suretiyle her türlü bademcik iltihabını bağımsız ve aynı zamanda etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bademciklerin yüzeyini yıkamak için kullanılan her türlü araç etkilidir ve bireysel avantajlara sahiptir. Bezleri aşağıdaki terapötik solüsyonlarla yıkamanız tavsiye edilir:

Deniz tuzu ile Sanitasyon

Boğazı bu şekilde dezenfekte etmek için, bu maddenin 1 çorba kaşığı bir bardak ılık su içinde çözülmelidir. Bir dizi faydalı özelliğe sahip olan gerçek bir deniz suyu olan bir çözelti elde edilecektir. Bu nedeniyle mineral ve tuz hastalığın gelişimine yol bakterilerin en yok, deniz suyu içerdiği gerçeğine bademcik iltihabı tedavisinde olumlu bir terapötik etki sağlar ve iyot, lokal bağışıklık güçlendirir hücrelerin patojenik enfeksiyonuna karşı direncini arttırır. deniz oluşan yararlı eser elementler bademcik iltihabı ve kronik biçimlerinin sırasında yok edildi epitelyal dokuların yeniden oluşmasını hızlandıran tuzu.

Temizlik soda

İltihaplı bademciklerin durulanması için bu yöntem, kimyasal formülü soda olan gıda alkalisinin, boğazdaki asitlik seviyesini azalttığı ve bakterilerin çoğunu öldürdüğü gerçeğine dayanır. Boğazın durulanması için bir gazoz çözeltisinin hazırlanması evde çok kolaydır. Bunu yapmak için, 1 çay kaşığı kabartma tozunu 250 gr. ılık su. Durulama çözeltisi, tüm soda parçacıkları çözünene kadar dövülmelidir. Ancak bundan sonra bademcik iltihabından etkilenen bademcikleri yıkayabilirsiniz.

papatya

Hem akut hem de kronik tonsillitle mücadelede en basit, doğal ve etkili anti-enflamatuarın yanı sıra antiseptik olarak kabul edilir. Bir terapötik çözüm olarak tıbbi bir papatya bir kaynatma kullanın. Çok fazla çaba harcamadan evde yemek pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için, eczanede bir paket kuru papatya satın almanız, bu şifalı bitkinin 1 çorba kaşığı almanız ve 1 litre suda düşük ısıda kaynatmanız gerekir.

Boğazın durulanması için çözeltinin kaynatma süresi 15 dakikadır.

Ev tıbbını soğutduktan sonra bademcik iltihabına başlayabilirsiniz. Papatya suyu ile durulama, bezlerin lakunalarından pürülan plakların yıkanmasını sağlar, akut enflamatuar süreci giderir, bakteriyel mikrofloranın bastırılmasını sağlar. Bıldırcınların papatya suyu ile yıkanması, sentetik bileşenli ilaçlara doğuştan veya edinsel olarak alerjik reaksiyona eğilimi olan hastalar için özellikle yararlıdır. Papatya suyu tamamen doğal ve hipoalerjenik, bademcik iltihabı tedavisi için tasarlanmıştır.

furatsilinom

Bu çözeltiyi hazırlamak için, bu ilacın 1 tabletini bir bardak ılık su içinde çözmeniz gerekir. Sıvı dikkatli bir şekilde dövülür, böylece kabın dibinde kalan ilacın hiçbir partikülü yoktur. Bundan sonra bademciklerin durulamaya başlayabilirsiniz. Furatsilina çözeltisi, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, birçok bakteri türünden bademcikleri hafifletir, hasar görmüş bademcik dokularının rejenerasyon sürecini hızlandırır. Bu ilaç bir antibiyotik olduğundan, boğaz tedavisinin furakilin solüsyonu ile süresi 5-7 günü geçmemelidir. Belirtilen tedavi dönemlerine bağlılık, antiseptiklerin aktif bileşenlerine bulaşma alışkanlığından kaçınacaktır.

Calendula Tentürü

Evde bademcik iltihabı tedavisi için bu yöntem aynı zamanda uygulama kolaylığı ile karakterizedir. 200 gram ılık su almak ve 30 damla alkol tentürü calendula eklemek gerekir. Bundan sonra, boğazın iltihaplı yüzeyini yıkamak için prosedürlere devam edebilirsiniz. Terapötik manipülasyonlar 10 ila 15 dakika sürer.

Bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından doktor tarafından tavsiye edilen diğer antiseptik solüsyonları kullanmasına izin verilir. Bu nedenle, tedavi prosedürlerinin uygulanmasını bir uzman ile koordine etmek son derece önemlidir.

Çocuklar ve hamile kadınlar için yıkama özelliği

Hamileler, emziren çocuklar ve küçük çocuklar, sadece zararlı kimyasal bileşenleri içermeyen doğal tıbbi çözümlerle durulayarak bademcik iltihabı tedavisi almalıdırlar. Bu durumda, bu hasta kategorisi, küçük çocuğun henüz tam olarak oluşturulmamış bağışıklık sisteminin yanı sıra, fetusun gelişimini olumsuz yönde etkilediğinden, antibiyotiklere dayalı çözümlerin kullanımını terk etmek zorunda kalacaktır.

Hamile kadınlar ve çocuklar en iyi şekilde, bitkisel soğumaya dayalı çözeltilerle boğazın yıkanmasıyla gerçekleştirilir. Papatya, anne ve üvey anne, St. John's wort, muz, kekik olabilir. Bir boğaz gargarası için et suyu hazırlanacak bir çeşit şifalı bitki almak için, doktor-kulak burun boğaz uzmanı yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda küçük çocuklarda tonsillit tedavisi için de geçerlidir. Çocuğun, boğazını durulama tekniğini öğrenmesi, havayı geri almayı öğrenmesi ve sıvının solunum sistemine girmemesi özellikle önemlidir. Bebek henüz bu becerileri kazanmamışsa, iğneli olmayan 20 ml'lik bir şırınga ile iltihaplı bezleri tedavi ederek bademciklerini yıkamak daha iyidir.

Bademcik iltihabı tedavisinde durulama avantajları

Kronik ve akut bademcik iltihabının bağımsız bir tedavi yöntemi olarak durulama, aşağıdaki tıbbi özelliklerin birtakım avantajlarına sahiptir.

Hızlı iyileşme oranları

İlacın direkt olarak bademciklerin iltihaplı yüzeyi ile temas etmesi nedeniyle, iltihap daha hızlı odaklanır ve epitel doku geri yüklenir. Boğazda ortaya çıkan erozyonlar kısa sürede iyileşir.

Pürülan fişlerin çıkarılması

Pürülan plakların oluşumu bademcik iltihabının işaretlerinden biridir. Enfeksiyöz mikroorganizmaların patojenik aktivitesi sonucu oluşurlar. Durulama prosedürü sırasında, tüm pürülan tıkaçları en derin lakünlerden bile tamamen yıkamak mümkündür. Bir başka bademcik iltihabı tedavi yöntemi bu işlevi yerine getirebilir ve bademciklerin gevşetilmiş yapısını temizleyebilir.

Plak oluşumu önlenmesi

Enfeksiyöz doğanın iltihaplanma süreci boyunca, boğazın mukus zarı ve salgı bezlerinin kendisi beyazımsı veya sarımsı bir kaplama ile kaplanır. Onun varlığı, vücudun bu kısmında aşırı bir bakteri konsantrasyonunun olduğunu düşündürmektedir. şifalı çözümlerle ile gargara mümkün sadece birkaç dakika içinde bakteriyel plak ortadan kaldırmak ve hastanın sağlık durumunun bozulmasını önlemek için yapar.

anestezi

anti-enflamatuar ve antiseptik özellikler ile bağlantılı olarak, gargara yoluyla bademcik iltihabı tedavisi için bir yöntem olup, ağrıyı azaltır ve çevresel kas ve kronik enfeksiyonların bir bölgenin çok yakınında bulunan tükürük bezleri stabilize eder.

Hekim işitme uzmanı bademcik dokusunun durumunda belli bir enfeksiyon, klinik tezahürlerini maksimum etkili olması için, durulama için ilaç çözeltisinin seçmek mümkün olacak bademcik boğaz yüzeyinin yıkama işlemi yönteminin avantajları ele alındığında, iki katına çıktı. Gelecekte, ilacı reçete ettikten sonra, gargara, evde yapılabilir.

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Bir bademcik iltihabı boğazlamaktan mı?

En iyi sonuca ulaşmak için, bademcik iltihabının antibiyotiklerle konservatif tedavisi, ağız boşluğu ve boğazda topikal preparatlar ve durulamalarla desteklenmelidir. Bu durumda durulamalar, bademcikler ve ağızları salgılardan ve zararlı mikroorganizmalardan temizlemeye yardımcı olan ek bir prosedür olarak hareket ederler.

Tıbbi bileşenler içeren sıvılar ile bademcik iltihabı ile boğazın durulanması en az 5 kez, ilaçlarla - en fazla 5 kez yapılmalıdır.

Çocuklar, çocuğun gerekli manipülasyonları kendisinden gerçekleştirebileceği zamandan itibaren gargara yapabilirler. Ancak, bir çocuk durulama yapsa bile, sindirimi önlemek için boğazını ilaçlarla yıkamanız tavsiye edilmez.

Kronik bademcik iltihabı ve anjina ile doğru ve etkili bir şekilde gargara yapmak, bu aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmektir:

 1. Ağızdaki sıvıyı toplayın, başınızı mümkün olduğu kadar uzağa, mümkün olduğu kadar ileriye doğru itin, dilin ileriye doğru uzamasını sağlayın, böylece solüsyon boğazına kadar uzar.
 2. Sıvı mutlaka sıcak olmalı ve tavsiyelere uymalıdır. Herhangi bir bileşenin miktarını arttırmak veya azaltmak tavsiye edilmez.
 3. 20 saniye boyunca "Y" sesini söyle.
 4. 5 set ile boğaz yıkama tekrarlayın.
 5. Özellikle ilaçların bulunduğu durulama solüsyonlarını yutmaya çalışmayın.

Tek soru kalır: bademcik iltihabı ile gargara ne?

Durulama çözeltileri için tarifler

Yani, gargara daha iyi?

Aşağıdakiler en güvenli ve en etkili tariflerdir.

Tuz, iyot ve soda

Zamana göre test edilmiş, en uygun fiyatlı ve kolay yol. Bir bardak kaynamış suya 5 damla iyot ve bir çay kaşığı soda ve tuz gerekir.

Her prosedür için yeni bir kompozisyon hazırlayın.

Sadece iyot alerjisi durumunda kullanılması yasaktır.

Ayrıca, iyot nedeniyle dişlerin boyanması ihtimali vardır, ağız boşluğunu böyle bir çözelti ile durulaması önerilmez.

Bir "manganez" çözümü

Yöntemin tehlikesi "aşırıya kaçma" olasılığına dayanır ve böylece bir yanmayı kışkırtır. Bu nedenle, manganez granülleri tamamen çözünmelidir, böylece mukozada kalmazlar. Boğazın kurumaması için, işlemden sonra deniz topalak ya da şeftali yağı ile yağlanmalıdır.

Ağzınızı böyle bir çözelti ile durulamayacaksınız, aksi takdirde dişlerinizi boyama tehlikesi vardır.

Güçlü çay

Bir çay kaşığı tuzu çözmeniz gereken, paketlenmiş, demlenmiş ve demlenmiş güçlü çaylar almayacaktır.

Bitkisel kaynatma veya Rotokan

Calendula, papatya, adaçayı veya okaliptüs uygun olacaktır. Bir bardak sıvı, bir çorba kaşığı karışık ot ya da tek bileşenli bir kuraklık gerektirir. Kaynar su ile kaynatılmış bir kap altında kaynatın veya kaynatın. Her işlem için, önceden taze infüzyonlar ve decoctions hazırlamak daha iyidir. Kullanmadan önce, sıvıyı dikkatlice süzün.

Ya da, ikinci seçenek, eczanede Rotokan durulama için hazır bir sebze çözümü satın. Kompozisyonunda papatya, calendula ve civanperçemi özleri. Bir bardak ılık suyla kaynatılmış suya 1 tatlı kaşığı su ile seyreltin ve tıbbi sıvı hazırdır.

Bu yöntem sadece otlar için bir alerji varsa kontrendikedir.

Hidrojen Peroksit

Peroksit veya hidrojen peroksit sadece seyreltilmiş suda kullanılır.

Yemek pişirmek için şunlara ihtiyacınız vardır:% 3 hidrojen peroksit, 2 yemek kaşığı ve bir bardak su. Bitmiş formülasyonu hemen kullanın, saklanması önerilmez.

İşlemden sonra, hidrojen peroksit kullanıldığında, boğaz daha sonra kaynamış su ile durulanır veya ayrıca uygun olmalıdır:

 • tuzlu çözelti;
 • "Deniz suyu" veya deniz tuzu ile su;
 • bitkilerin kaynatma veya infüzyonu.

En güvenilir durulama - tıbbi preparatlar

Bu amaç için,

Saf formda kullanılır, su ile seyreltilmez;

Durulama için uygun olan alkolik çözelti, 2 çay kaşığı miktarında bir bardak ılık, kaynamış suya seyreltilir;

İyi, zaman test edilmiş bir yöntem. Tüm serbest bırakma biçimleri uygundur: tabletler, toz ve çözelti. Tabletlerin kullanım için kırılması gerekiyorsa, toz ve çözelti kullanıma hazırdır. Bir bardak ılık su veya tuz çözeltisi, 1 tablet, 2 mg toz ve 1 çay kaşığı sıvı Furacilin çözeltisi ile değiştirilebilmektedir;

Yanı sıra, püskürtme miramistinom arasında uygun bir dozajda seyreltilmemiş formda kullanılan bir solüsyon, orada da: 6 yaşından küçük çocukların 14 yıl 3-5 ml yaklaşacak - 7.5 mi, yetişkin - 10-15 mi;

% 0.1 iyodin,% 0.9 potasyum iyodür ve polivinil alkolden oluşan koyu renkli bir şişede koyu mavi bir çözelti. Boğazınızı anjinle yıkamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı çözelti gerekir.

Deneysel yöntem - probiyotik ilaçlar ile durulama

Özellikle önemli olan, kronik bademcik iltihabı ile boğazın deneysel durulanmasıdır. Bir probiyotik çözeltisi kullanırken, bilimsel araştırmalar, patojenik bakterilerin büyümesini önemli ölçüde azalttığını iddia ediyor. Bu bileşenle durulamalar hem akut bir aşamada hem de nükslerin önlenmesinde kullanılabilir. Uygun araçlar:

Anjin ve kronik bademcik iltihabı ile durulayın: ilaçlar ve ev ilaçları

Bademcik iltihabı veya kronik bademcik iltihabı ile durulama, ek bir terapötik önlemdir. Amaçları ve amaçları nelerdir?

 • Süpüratif yatak örtülerini yıkayarak inflamasyona neden olan farenks bakteriyel, viral veya fungal ajanlardan tahliye edin.
 • Pürülan tıkaçların çıkarılmasına yardımcı olmak için, yani çoğalan bakteriler için besin ortamını yok etmek.
 • Fiziksel ve kimyasal parametrelerle bulaşıcı ajanların yaşamı için kabul edilemez bir ortam yaratın.
 • Farinks mukozasını yumuşatmak ve nemlendirmek için, enflamatuar değişikliklerden kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığı azaltır.
 • Mukoza erozyonunun iyileşme sürecini hızlandırın, epitelyumun onarımında yardımcı olun.

Durulama çözeltilerinin temel özellikleri

Durulama solüsyonları antiseptik özelliklere sahip olmalıdır.

 • Çözeltinin sıcaklığı otuz altı dereceye yaklaşmalıdır. Bu vücut için en rahat işarettir. Daha sıcak çözümler mukozal hasarı artırabilir ve hatta nekrozu nedeniyle epitel kapağından yoksun olan bölgelerde yanıklara neden olabilir. Soğuk solüsyonları en az az miktarda ve reseptörleri bloke ederek ağrıyı azaltır, ancak enfeksiyonun daha aktif yeniden üretilmesine ve daha uzun tedaviye neden olacak şekilde lokal immün savunmasını azaltabilir.
 • Durulama başına çözeltinin hacmi yaklaşık olarak bir cama eşittir, yani, iki yüz gramdır. Mekanik ve kapsamlı bir arıtma gerçekleştirecek ve solüsyonun tıbbi özelliklerinin ortaya çıkacağı kadar uzun süre hareket etmesini sağlayacak bu hacimdir.
 • Solüsyonun kimyasal özellikleri, pH'ta asidik veya alkali tarafa doğru bir kaymaya yol açmalı, böylece iltihap patojenleri "evde" hissedilmemelidir.
 • Çözeltinin bileşimi, yardımı ile çözülmesi gereken görevlere karşılık gelmelidir: antiseptik özelliklere sahip olmak, mukozaya yardımcı olmak, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olmak.

Durulama süresi

Video, durulamanın etkili olduğu hakkında

akut pürülan, laküner bademcik iltihabı, ve kızıl, Epstein-Bar, mantar enfeksiyonları (kandidiyaz bademcik) ya da hastalık, kronik bademcik gargara uygun tüm akut süre akut şiddetlenmesi tamamlamak için neden mononükleoz, AİDS, lösemi, viral angina semptomatik anjin olarak arıtma bademcikler, ses telleri ve saldırılardan gökyüzü, kabarma veya mantar bindirmeleri. Ortalama olarak bu süre hastalığın şiddetine göre üç ila on gün eşittir.

Buna ek olarak, bir ya da iki kez bir hafta ve bağlı bağışıklık bozuklukları, kronik süreçlerin bakteriyel alevlenme güçlendirdiği bilinmektedir akut solunum yolu viral enfeksiyonları olan hastalarda temas bütün süresini önlemek amacıyla gerçekleştirmek için yararlıdır, kronik bademcik iltihabı ile durulayın.

Angina'yı sadece duruyarak tedavi edebilir miyim?

angina ile gargara - ziyade semptomatik tedavi, hastalığın belirli belirtilerini ortadan kaldırır bir olay. Tamamen kan olduğu inflamasyon bölgesine gelen kan ve Yüksek terapötik konsantrasyonlarda nüfuz antibiyotiklerle antibakteriyel sistemik tedavisi için yerine geçemez.

Ne yazık ki, anjina ve kronik bademcik iltihabı ile enfeksiyon her zaman bademciklerin yüzeyinde bulunmaz. Bademcikler olan lenfoid formasyonlar, kript ve lakuna sahip olacak şekilde düzenlenir. Bu oluşumlarda enfeksiyon uzun süre yuva yapabilir. Bu kronik bademcik iltihabının sebebidir.

(Hatta soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar ya da sıcak havalarda soğuk soda cam), genel veya lokal bir bağışıklık tepkisinin bir zayıflatma bakteriler ve virüsler sıcaklık ve zehirlenme (baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı bir artış ile hastalığın akut fazında başlangıcını neden başlarını yetiştirilmesi ve bademcik tüm yeni alanlar kapmak edilir ). Duruluk bademcikler dokuya derin nüfuz mümkün değildir, bu nedenle bakterilerin tam muhafazanın izin vermeyin. Ancak badem stafilokoklar ve streptokoklar kronik romatizmal hastalıkları ve kalp kusurlara neden eklem ve merkezinde, böbrek yetmezliği olan glomerulonefrit neden böbrekler içine nüfuz etmesi.

Bu nedenle, sadece kronik bademcik iltihabı ile durulama sorunu çözmeyecektir. Hatta antibiyotiklere çoklu alerji vardır durumlarda, durulama için bir çözüm topikal uygulaması ile birleştirerek, tedavi seçeneklerini seçmek için sistemik ilaçların gerekli olmasıdır.

Eczane için durulama çözümleri

I.Inichtozhayut enfeksiyonu, yutakların mukoza zarına nüfuz ettiği yerde.

 1. furatsilin. Evrensel nitrofuran, daha fazla sayıda mikroplara karşı aktiftir. Bir bardak sıcak kaynamış su için hazır solüsyonlar veya bir veya iki tablet şeklinde.
 2. Klorofil yağı veya alkol. Altın stafilokok dahil olmak üzere stafilokoklara karşı aktivitesi vardır.
 3. Miramistin. Klor içeren antiseptik tat ve koku olmadan berrak bir çözelti şeklinde. Geniş bir etki yelpazesine sahip madde. Bakteri, virüs, mantarları yok eder.

Lugol'un çözümü harika bir antiseptik!

II. Farinks ve bademciklerin iyileşmesini destekler.

 1. Rotokan. İlaç kimyacının papatyası parçası olarak.

Halk ilaçları

 1. Kabartma tozu bir çözüm - Angina ile en iyi durulama. Bakteriler, virüsler ve mantarlar için elverişsiz bir alkali ortam oluşturur. Bir çay kaşığı bir bardak suya yapılır. Yerel uygulama ile hemen hemen hiç yan etkisi olmayan, alerjik olmayan, zaman açısından test edilmiş, ucuz olan yüksek verimliliğe sahiptir.
 2. Sofra sirkesi. Yaşam açısından tehlikeli olduğu için, öz olarak kategorik olarak yasaklanmıştır. Su ile seyreltilmiş sofra sirkesi de yanık mukusuna neden olabilir. Her durumda, anjinada sirke ile boğazın durulanması, soda çözeltisinden daha düşüktür. Yanlış yetiştirilirse, ciddi bir sakatlığa ve hatta ölüme yol açabilir. Evde ilaç dolabında değil mutfakta olmalı.

Papatya çözeltisi - durulama için bir araç olarak!

Antiseptiklere alternatif

Staphylococcus bacteriophage bazen boğazını durulamak için de kullanılabilir.

Eczanelerde ve geleneksel tıpta satılan resmi araçlara büyük ilgi gösterilmesi, bakteriyel bademcik lezyonlarının tedavi edilmesinin alternatif yolu genellikle göz ardı edilmektedir. Bunlar bakteriyofajlar, bakterileri yiyen özel organizmalardır. Bu ilaçlar, antibiyotiklere alerjisi olanlar için çok ümit vericidir. Ayrıca, bu ilaçlar disbakteriyoza neden olmaz ve mantar iltihabı için bir toprak oluşturmaz.

Her bakteri türü için, örneğin bir faj vardır. Stafilokoksik. Ayrıca faj karışımları da vardır. Örneğin, piobacteriophage. Faj çözeltileri, nadir bulunan bir koruyucu içerir, ancak alerjik bir reaksiyon olabilir. Ancak, böyle bir reaksiyon yoksa, bu ilaçlar antiseptikler ve antibiyotikler için mükemmel bir alternatiftir.

Tedavinin seyri yedi ila on dört gün arasındadır. Gerekirse, kurs on gün sonra tekrarlanabilir. Kronik bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ile durulama ve bademciklerin hedefli yıkanması için kullanılan ilaçlar.

Boğaz boğazını veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesini bağımsız olarak tedavi etmek uygun değildir. Bir terapiste ya da bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanız tavsiye edilir. Her angina difteri ile ayrılmalıdır. Bu hastalığın toksik formu yaşamı tehdit ediyor. Tedaviden ilk gün önce burun ve boğazdan difteri lekeleri alınmalıdır.

Video örneği, nasıl gargara!

Anjina ya da bademcik iltihabı tedavisinde ana ilaç antibiyotiktir. Hastalığın ilk belirtisinde (bademcik, sıcaklığa baskınlar) yalnız sadece vücut demektir az zararlı olarak soda çözeltisi durulama başlatın ve acil tıbbi yardım talep edebilirsiniz.

Bademcik iltihabı daha gargara

Bir bademcik iltihabında gargara yapmaktan vazgeçmek için hekim karar verir. Bademcik iltihabı farklı olabileceğinden, tedavi değişebilir. Bir durumda, bir çözüm daha iyidir ve diğeri daha iyidir.

Hastalık, palatine bademciklerin kalınlığında enfeksiyöz inflamasyonun gelişiminde kendini gösterir.

Bademcikler farinkste bulunan ve diğer bademcikler ile koruyucu bir halka oluşturan lenfoid bir dokudur.

Enfeksiyon, mukoza zarlarına çarptığında, bir immün yanıtın oluşumu içinde, farenks lenfid halkasının altı bademciği yer alır.

Hastalığa solunum virüsleri, herpes, streptokok, stafilokok, mantar neden olabilir.

Kişi hastadan bulaşır veya enfeksiyon kronik inflamasyon odaklarından yayılır. Bu gibi odaklar otit, sinüzit, farenjit, adenoidlerdir.

Vücudun süper soğutulması, irrasyonel beslenme, zararlı maddelerin solunması - hastalığın gelişimine katkıda bulunur.

Tonsillit, akut ve kronik akıntı ile izole edilir ve akut hastalıkta anjina denir.

Anjina tedavisi ya da tedavi edilmemesi güçse, hastalık kronikleşir.

Bulaşıcı faktörlerin uzun süreli etkileri ile kronik tonsillit olası gelişimi, özellikle bağışıklık eksikliği durumları arka plana karşı.

Bademciklerin lenfoid dokusu bakteriyel yük ile baş edemez, enfeksiyon bademcikler üzerinde birikir.

Hastalığın klinik belirtileri

Herhangi bir bademcik iltihabı ağrının varlığı ile karakterize edilir, ağrının doğası bademcik iltihabının şekline ve türüne bağlıdır.

Klinik bulgulara göre, akut formu ayrılır:

Catarrhal anjinadaki ağrı daha az belirgindir ve zehirlenme daha az oranda gelişir.

Lacunar ve foliküler anjina ile vücudun ağır zehirlenmesi ve bademcikler mukozasına lokal pürülan değişiklikler gözlenir.

Hastanın sahip olduğu:

 • 40 dereceye kadar yüksek sıcaklık;
 • vücudun her yerinde ağrıyan;
 • güçlü zayıflık.

Pürülan değişiklikler sadece bakteriyel enfeksiyonlara yol açar. Pürülan değişiklikler aşağıdaki değişikliklerle temsil edilebilir:

 • sarımsı renkteki yuvarlak oluşumlar (foliküler form);
 • lakunada pus birikimi (lacunar form).

Belirgin bakteriyel iltihap ile bademcikler tamamen pus ile kaplanabilir.

Başlangıçta kronik süreç telafi formunda ilerler ve daha sonra dekompanse gelişir.

Kronik tonsillit kompanse formu böylesine canlı bir tabloya neden olmaz, anjina belirtileri sadece sürecin alevlenmeleri ile ortaya çıkar.

Remisyon sırasında sadece vardır:

 • mukoza zarının aşırı miktarda temizlenmesi;
 • küçük acı;
 • tonsil hipertrofisi olabilir.

Hastalık yılda bir veya iki kez kötüleşir. Dekompresyon periyodu, sürecin yılda üç veya daha fazla kez şiddetlenmesine neden olur.

Kontrolsüz bakteri çoğalması sonucu organizma, bakterilerin toksinleri ile zehirlenmeye girer. Sistemik komplikasyonlar da vardır.

Komplikasyonların gelişimi, hastalığın dekompanse bir formunu düşündürmektedir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Hastalığın toplu halde tedavisi evde yapılır. Bu durumda tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir.

Tedavi evde yapılsa bile, bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından kontrol edilmelidir. Herhangi bir tonsillit ciddi sonuçlara yol açabilir.

Genellikle fizyoterapide yapılan donanım ile kendini iletme için terapileri birleştirin.

Fizyoterapi bölümünde bademciklerin yıkanması antiseptik ilaçlar kullanılarak yapılmaktadır.

İlaçlar, "Tonzilor" aparatının yardımı ile teslim edilir. Ultrasonik etki ile ilaçların ve elektroforez yoluyla kullanılması mümkündür.

Bademciklerin yıkanması da bir şırınga ile yapılabilir. Bu amaçla, Furatsilin, Klorheksidin uygundur.

Bu ilaçlar (Furacilin, Chlorhexidine) sadece alımları tamamen ortadan kaldırıldığında kullanılabilir.

Bu nedenle, Furacilin, çocukları tedavi etmek için kullanılmaz. Durulamaların amacı:

 • enfeksiyöz ajanın bademcikler yüzeyinden uzaklaştırılması;
 • inflamasyon ve boğaz ağrısı azaltılması;
 • bademcik dokularının rejenerasyonunun hızlanması;
 • Yeni baskınların oluşmasının önlenmesi, trafik sıkışıklığı.

Evde, tıbbi ve halk ilaçları kullanabilirsiniz.. İlaçlar aşağıdaki çözümleri içerir:

Furacilin sarı tablet şeklinde mevcuttur. Ancak Furacilin sadece çözüm olarak kullanılır.

Bir çözelti hazırlamak için, Furacilin kaynar suda çözülmeli, soğuk suda çözünmez, parlatma günde üç ila dört kez yapılabilir.

Miramistin ve Klorheksidin, hazır durulama solüsyonları şeklinde mevcuttur. Onlar da gün boyunca üç ila dört kez uygulanır.

Çözünme ve çökeltilerin daha iyi ayrılması için hidrojen peroksit ile durulama önerilir.

Hidrojen peroksitli durulamalar çocuklarda kullanılmaz, çünkü hidrojen peroksit ile durulama yaparken, içeri girmekten kaçınmalısınız.

Hidrojen peroksit her bir preparattan önce boğazı durulamadığından, sulama sırasında peroksit hidrojen pürülan akınların gevşemesine neden olur.

Olası durulama saf hidrojen peroksit değil, iyot ilavesiyle hidrojen peroksittir.

İyot içeren tüm ilaçların ilk üç gün boyunca kullanımına izin verilir.

Boğazdaki ağrıyı azaltın ve ev yardımında ve halk ilaçlarında iltihabı rahatlatın. geçerlidir:

 • papatya;
 • adaçayı;
 • nergis;
 • Rotokan;
 • propolis;
 • okaliptüs;
 • deniz tuzu;
 • sofra tuzu;
 • Soda.

Hastada alerjilerin varlığını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.Bu fonlardan hazırlıklar, infüzyonlar, tentürler.

Bu çözeltilerle durulamalar her yarım saatte bir gerçekleştirilebilir, aralarında dönüşüm yapabilirsiniz.

Tedaviye başlamak için ilk işaretlerin ortaya çıkması gerekir, bu amaçla, farenksin durulanması ve gargara yapılması uygundur.

Doktor çağırmadan önce evde başlayabilirler. Gerekirse bademcik iltihabının uygulanması ve sistemik tedavisi durulama ek olarak, bir monoterapi olarak kullanılmaz.

Hastalığı tedavi etmek, tedaviye hızlı ve bütünleşik bir yaklaşıma hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır.

Kronik bademcik iltihabı ile boğaz yıkayın

Kronik bademcik iltihabı ile boğaz yıkayın

Kronik bademcik iltihabı, hiperemik, genişlemiş bademcikler, lacunları dolduran veya foliküllerde biriken pürülan odaklarla karakterizedir. Hastaların ana şikayeti boğaz ağrısıdır. Genel durum önemsiz ölçüde değiştiği için, lokal prosedürler tedavide önemli bir rol oynamaktadır. Asıl soru, kronik bademcik iltihabı ile gargaralanmanın ne olduğu, prosedürlerin uygulanması için hangi araçların tercih edildiğidir.

Prosedürün faydaları

Yerel prosedürler vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir, eylemleri maksatlılıkla karakterize edilir. Bu bağlamda gargara güvenlidir. Prosedür sadece çocukların yaşı ile sınırlıdır. Onkolojik hastalıklar, şiddetli kardiyovasküler hastalıklar, gebelik, yüksek hipertermisi olan hastalarda kullanımı mümkündür.

Dezavantaj, prosedürün önemsiz etkisidir. Bir boğaz gargarası ile pürülan tıkaçları temizlemek için nadir veya seyrek durumlarda mümkündür. Aynı zamanda, boğazı nemlendirmek için, ağrıyı azaltmak, bu gibi prosedürler yararlıdır. Uzun süreli remisyon elde etmek için kullanılan karmaşık tedavi ve önleyici tedbirlerin bir parçasıdır.

Hastalığın remisyonu için prosedür

Kronik bademcik iltihabı ile boğaz durulama, hastalığın evresine, alevlenme veya remisyona bağlı olarak bazı özelliklere sahiptir. Bademciklerin yıkanması, remisyonda kronik bademcik iltihabı için koruyucu önlemlerin önemli bir parçasıdır. Cihazın "Tonsillor" kullanımıyla yapılan işlemlerin yüksek verimliliğine rağmen, boğazda durulama da hastalığın remisyon aşamasında uygulama alanı bulur. Bu prosedür, yiyecek döküntülerini, lakunlarda biriken ölü hücreleri ve bademciklerin kriptlerini yıkmayı ve putrefaktif süreçlerin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Hastalığın alevlenmesini önlemek için her yemekten sonra boğazın yıkanması önerilir.

Bu durumda kullanılan etkili çözelti, bir çay kaşığı tuzun bir bardak saf suda çözündüğü hipertonik bir çözeltidir. Bu prosedürlerin düzenli yürütülmesi, nüksetmenin önlenmesine katkıda bulunur.

Tuzlu çözelti, sürekli olarak kullanılabilen boğazın yıkanması için güvenli bir araçtır.

Etkisi bademciklerde kabuk oluşumunu önler, ödemlerin azaltılmasına yardımcı olur. Periyodik olarak, haftada bir kez, antiseptik solüsyonları kullanarak prosedürü gerçekleştirmek mümkündür.

Hastalığın nüksü için lokal tedavi

Boğazda ağrı görünümü ile, nüks gelişmesi, en yaygın olanları şunlardır:

 • furatsilin;
 • potasyum permanganat çözeltisi;
 • iyot çözeltisi;
 • Miramistin;
 • klorheksidin;
 • Chlorophyllipt;
 • hidrojen peroksit;
 • bitkisel ilaçlar.

Sürecin şiddetlenmesi bir enflamatuar süreç ve patojenik mikropların aktivasyonu ile karakterizedir. Bu durumda kullanılan araçlar aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • güvenlik;
 • kullanılabilirliği;
 • kolay pişirme;
 • mukozada tahriş edici etki olmaması;
 • patojenlere karşı aktif olmak

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi boğazda ağrı ile karakterize olduğundan, iltihaplı mukus boğazını ve bademciklerini yumuşatmaya yardımcı olan solüsyonların kullanımı çok önemlidir. İltihaplı mukus bademciklerine yatıştırıcı etki eden erişilebilir ve etkili bir çözüm, bir soda çözeltisidir. Kompozisyonunda 200 ml su için bir çay kaşığı kabartma tozu bulunur.

Evde çözelti içinde de hazırlanan etkili, kompozisyonunda deniz suyuna benziyor. İçinde, eşit oranlarda soda ve tuz ek olarak, 2-3 damla alkol iyot çözeltisi vardır. Güçlü antiseptik, iyotun, birçok patojenik patojen üzerinde depresif bir şekilde etki göstererek, çözeltinin etkisini arttırdığı anlamına gelir. Soda için, yumuşatıcı aksiyon, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Benzer bir etki, alkol, bir iyot ve sulu tuzu çözeltisinden oluşan ilaç Iodinole sahiptir. Bununla birlikte, iyot içeren ilaçların kullanımından bahsederken, olası bir alerjik reaksiyonu hatırlamak gerekir. Ürtiker, rinit, lakrimasyon ile kendini gösterir. Alerjik reaksiyonun, harici iyot uygulaması ile not edildiği durumlarda, boğazın durulanması için kullanımına izin verilmez.

Furacilin, manganezin bir çözümü - çeşitli anjinaları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir araç. Bu durumda, antimikrobiyal etkileri kullanılır. Bu çözümlerin yayılması, kullanım kolaylığı, pişirme işleminden birkaç gün sonra faaliyetlerini sürdürme yeteneği ile kolaylaştırılmaktadır.

Taktikleri prosedürü

Bu çözümleri kullanarak prosedürü yürütmek için kurallar benzer:

 • Boğaz yıkama, yemek araları arasında yapılır;
 • Bir prosedür için hazırlanan solüsyondan bir bardak kullanılır;
 • Boğazda, gyratory hareketleri 15-20 saniye boyunca gerçekleştirilir;
 • prosedürlerin sayısı günde en az 5'dir.

Miramistin ve Klorheksidin kullanan prosedürler biraz farklıdır. Bu ilaçlar herhangi bir dilüsyon gerektirmez. Kullanıma hazır bir formda eczane ağı tarafından sunulmaktadır. Talimatlara göre, boğazda bir yemek kaşığı çözelti yazdıktan sonra, 20-30 saniyelik bir durulama hareketinin yapılması tavsiye edilir. Prosedürden 1-2 saat sonra etkinin daha uzun süre korunması için sıvı veya yiyecek kullanılması önerilmez.

Bu ilaçlar, diyabetli çocuklarda veya çocuklukta kullanılmasına izin veren sulu çözeltilerdir. Bununla birlikte, bileşenlere alerjisi olan hastalarda kullanımları sınırlıdır.

Tüm kullanılan antiseptik ajanlar, bağımlılık yapabildikleri için diğer çözümlerle dönüşümlüdür.

Geleneksel tıp

Bitkisel kaynaklı olarak halk hekimliği ilaçları, boğazın enflamatuar süreçlerinin tedavi yöntemleri arasında güçlü konumlara sahiptir. Popüler phytopreparations'ler

Demlenmiş, ısrar edilmiş ve yerel tedavi için ılık bir biçimde kullanılmıştır.

Boğazın pürülan formları olan bademcik iltihabı ile durulamak için,% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisi de yayılır. Bu aletin kullanımı, bademciklerde köpüren cansız odaklara dönüşme yeteneğine bağlıdır. Ancak, ilaç sadece en güçlü antiseptik ajan değil, aynı zamanda sağlıklı oral mukoza üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilen bir oksitleyicidir. Bu çözeltinin kazara yutulması ve durulama çözeltisinde hidrojen peroksit konsantrasyonunun arttırılması tehlikelidir. En kabul edilebilir olan bir çay kaşığı peroksitin bir bardak ılık su içinde karıştırılmasıdır.

Kronik bademcik iltihabı olan döküntülere dönüştüğünde, tanı ve tedavi taktiklerini netleştirecek bir doktora danışmak gerekir. Boğazın gargarası sadece karmaşık bir tedavi olarak kullanılır. Kronik bademcik iltihabı ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açan bir patolojidir. Şiddetli olgularda bikillin profilaksisi kullanılır, immünostimülatör tedavi uygulanır.

Yazar: Natalia Gayevaya

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Bir bademcik iltihabından daha garip olmak: İlaçlar ve ulusal tıp

Hayatında bir kişi KBB organları ile karşılaşır: boğaz ağrısı, sinüzit veya bademcik iltihabı. Neredeyse herkes semptomlarını bilir.

Onlar çağrıldı streptokoklar. Hemen hemen her durumda tedavi için, antibiyotik, antiseptik ve ağrı yönetimi kullanın. Bademillitis ile nasıl gargara yapılacağı hakkında daha çok şey öğreniyoruz.

Duru, topikal bir tedavidir. Bunun için, hem geleneksel ilaçlar hem de geleneksel tıp tarifleri kullanılır. Klorheksidin ile gargara yapmak mümkündür.

Tabii ki, çok az bir gün üç ila dört durulama yapıyor.

Ne bademcik iltihabı ile gargara karar verdikten sonra, iyileştirmeler oluncaya kadar her yarım saatte bir prosedürü gerçekleştirmeniz gerekir. Gerçek şu ki, boğazdan gelen enfeksiyonlar kolayca vücuda daha fazla girer ve orada ve ötesinde gelişir.

Geleneksel tıp, et suyu kullanımı için durulama önerir, hangi papatya, calendula, koyu kırmızı yapraklar, meşe ve kızılağaç kabuğu kullanılır. Mümkünse, ılık çözeltiler bir pinnate calanchoe veya ağaç gibi bir aloe ekleyebilir. Bu durumda, çok tatsız bir acı tadı olduğu için çözeltinin yutulmadığını unutmayın. Hidrojen peroksit ile gargara yapabilir miyim? Tabii ki yapabilirsiniz, ancak bu çözümün yutulmaması gerektiğini unutmayın, bu nedenle çocukları tedavi etmek için bu aracı kullanmayın.

Durulama ilaçlarından en çok furatsilinom, potasyum permanganat ve gramicidinom kullanılır.

Daha çok bademcik iltihabı ve kronik bademcik iltihabı ile durulamak için yararlıdır

Bademcik iltihabının tedavisinde, çoktan kendini iyi gösteren fitoterapi sıklıkla kullanılmaktadır.

Birçok bitki, anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca, bağışıklığı uyarırlar.

Boğazın bademcik iltihabı ile durulanması atkuyruğu, papatya, nane, civanperçemi, tarak, okaliptüs ve diğer birçok bitki yardımı ile gerçekleştirilir.. Yemek pişirmek için kullanılırlar.

Boğazın bademcik iltihabı ile durulanması, kullanımı için ahududu, kuru orman meyveleri, ıhlamur çiçeği ve frenk üzümü ile terapötik bir içecekle birleştirilebilir.

Kronik bademcik iltihabında durulamada kullanılan sıcak su, limon, sarımsak, kalamar ve soğan kullanılarak yapılan sularla seyreltilebilir. Sadece decoctions kullanılmaz, aynı zamanda satın alabileceğiniz ve gerçekten kendi başınıza hazırlayabileceğiniz çeşitli çözümler de vardır. Ayrıca okuyun "Miramistin ile nasıl gargaralanır?"

Kronik bademcik iltihabı ile boğaz yıkamak için genellikle tuzlu çözeltiler kullanın. elma sirkesi, soda, hidrojen peroksit ve iyot eklenir. Bu prosedürün rolünü küçümseme. İşlemde patojenik mikroplar lakunadan yıkanır. Böylece, enfeksiyon diğer organlara derin nüfuz edemez. Ve herkes böyle şeylerin ciddi komplikasyonlarla tehdit edebileceğini biliyor. Günün rejimi ve bademcik iltihabı için bir diyet gerektirdiğini unutmayın.

Nasıl bademcik ile boğaz yıkamak için nasıl

Bakteriyel flora nedeniyle bademcik iltihabı bademcikler iltihaplıdır.

İyileşme sürecini hızlandırmak için, bakterileri ve besleyici ortamı onlar için tahliye etmek gerekir. Bunu yapmak için boğaz bademcik iltihabı ile yıkanır.

Farinks ve bademcikler zarar görmediğinden, bu tür tedavi etkili ve güvenlidir. Ayrıca alerjik reaksiyon riski yoktur.

Amigdala zamanında yıkanırsa, gelecekte bademciklerin uzaklaştırılmasının gerekeceği riski azalır.

Boğaz bademcik iltihabı ile yıkanır:

Bu durumda, mukoza zarlarının tedavisi için uygun antiseptik solüsyonlar kullanın. Enfeksiyondan kurtulmak için, mikropların sürekli çoğalması nedeniyle tek bir prosedür uygulamak yeterli değildir. genellikle kurs beş ila on prosedürden oluşur. Tabii ki, yıkama kendi başına yapılmaz, doktorun görevidir. Ayrıca, özel ekipmana ihtiyaç vardır.

Daha çok kronik bademcik iltihabı ile gargara yapabilirsiniz

Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerini etkileyen kronik bir inflamatuar süreç ile karakterize bir hastalıktır. Hem yetişkinlerde hem de genç hastalarda hastalığın teşhisi. Bugün, kronik bademcik iltihabının tedavisi için, semptomlarını hafifletmek ve gerilemeyi sürdürebilen, cerrahi olmayan bir yöntem kitlesi bulunmaktadır. Tedavi rejimi mutlaka boğazın durulanması için bir prosedür içerecektir.

Yetişkinlerde tedavi

Kronik bademcik iltihaplı yetişkinler, halk ilaçları veya satın alınan kimyacı ilaçlarını kullanabilirler. Ayrıca, maksimum sonucu elde etmek için bu iki yönü birleştirebilirsiniz.

Halk ilaçları

Halk ilaçları için olduğu gibi, bu tür tarifler etkili kalır:

 1. 2 diş sarımsak alın, ezin. Onlara 200 ml süt ekleyin. 30 dakika bekleyin, filtreleyin ve ürünü durulama için ılık bir biçimde kullanın.
 2. Sümüklü cildi geri yükleyin ve papatyadan elde edilen bir kaynatma ile inflamasyonu durdurun. 40 gram hammadde almak ve 1,5 bardak kaynar su ilave etmek gerekir. Konteynırı ateşe verin, kapakla kapatın ve 7 dakika pişirin. Et suyu 15 dakika soğumaya bırakın. Gazlı bezlerden süzün ve boğazınızı günde 3 kez yıkamak için kullanın.
 3. Suyu, calendula veya adaçayı baz alarak hazırlayın. Bunu yapmak için, 40 gr çim alın ve 300 ml kaynar su dökün. 20 dakika ısrar edin, filtreleyin ve belirtilen şekilde kullanın.
 4. En etkili olanlardan biri kabartma tozu bazında gargara için bir çözümdür. 20 g miktarında alın ve bir bardak ılık su ekleyin. Oluşturulan alkali ortam sayesinde, tüm patojenik organizmalar mukoza boğazından ayrılacak ve iltihap gider.

Evde, yetişkinler, farmasötik ürünler yardımıyla kronik bademcik iltihabı ile gargara yapabilirler. Ancak sadece bunları kullanmak, doktorun onayından sonra olabilir. En etkili olanları:

 1. Hlorgeksin. Bu çözelti, mikroorganizmaların tüm patojenik hücrelerini uzaklaştırmak için kısa bir süreye izin verecektir. Ve çözüm en güçlü boğaz ağrısı ile bile çalışır.

Foto-klorheksidin üzerinde

 • Geksoral. Bu gargara için başka etkili bir çözümdür. Onun eylemi, bakterileri ve inflamasyonu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

  Boğaz için foto-hexoral üzerinde

 • Miramistin veya Furacilin. Bu ilaçlar sadece bakterileri temizlemez ve dokulara nazikçe etki ederler.

  Foto-furatsilin üzerinde

  Çocuklarda tedavi

  Küçük hastalarda, kronik formda bademcik iltihabı 2 yıldan etkilenir. Hastalığın gelişimini gözden kaçırmamak ve olası komplikasyonların oluşumunu ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bunun için sadece bir doktoru ziyaret etmek ve bir ankete girmek değil, aynı zamanda mükemmel bakım ve yeterli beslenmeyi garanti altına almak için çocuğu sinirlendirmek de önemlidir. Küçük hastalar kanıtlanmış halk terapisi yardımıyla gargara yapabilirler.

  Nazofarenksin iltihapla durulanması gerekenleri anlamak isteyenler için. ve hangi araç en etkilidir, bu linke gitmeli ve makalenin içeriğini okumalısınız.

  Ancak bu makalede, bezlerin iltihaplanmasıyla ve doğru aracı nasıl seçeceğinizle ilgili bilgiler verilmektedir.

  Miramistin, angina ile nasıl durulanır ve bu ilaç ne kadar etkilidir: http://prolor.ru/g/lechenie/miramistin-pri-angine.html

  Ama nasıl soğuk için papatya ile gargara. ve bu araç etkili olduğu sürece, bu makale anlamaya yardımcı olacaktır.

  Aşağıdaki bileşenler konteynere yerleştirilmelidir:

  • calendula 15 g çiçeklenme;
  • papatya 10 g çiçeklenme;
  • meyan kökü 10 g;
  • Labrador çayı 10 g;
  • ıhlamur rengi 10 g;
  • kök elecampane 10 g;
  • Adaçayı 15 g;
  • okaliptüs yaprakları 20 g.

  Hammadde 20 gram su 200 gramdır. Kabı soba üzerine yerleştirin ve 5 dakika orada pişirin. Suyu 6 saat süreyle karıştırın. Filtreleyin ve amaçlandığı gibi uygulayın.

  Myrt suyu

  Bu ilaç enflamatuar süreci mükemmel şekilde durdurur ve tüm bakterileri ortadan kaldırır. 10 mersin yaprağı almak, 1.5 su bardağı dökmek ve ateşe vermek gerekir. 5 dakika Tint, 20 dakika ısrar, filtre ve gargara mümkün olduğunca günde bir kez.

  Fotoğrafta, boğaz için mersin suyu

  Hypericum yağı

  60 g çiçek salkımına ve St. John's wort yaprağı alın, 200 g ayçiçek yağı ekleyin. Konteynırı sıkıca kapatın. 20 gün boyunca ılık bir yerde ısrar edin. Bademcikler için filtreleme ve kullanım, ancak bundan önce, boğazın bir çözelti ile yıkanması ve 200 ml suya 10 g yağ ilave edilmesi gerekir.

  Fotoğrafta - alıç yağı

  Karmaşık infüzyon

  Bunu yapmak için, frenk üzümü yaprakları, civanperçemi ve anaç gibi otlar eşit oranlarda almanız gerekir. 40 gram hammadde, 2 su bardağı kaynar su içerir. Karışımı 2 saat süreyle infüze edin, filtre edin ve talimatlara göre uygulayın.

  Foto-kompleks infüzyonda

  Akut pürülan hastalığın tedavisi

  Akut pürülan tonsillit, semptomatolojinin belirgin bir karaktere sahip olduğu bir anjina türüdür. Bu sayede işaretleri zamanında tanıyabilir ve bunları ortadan kaldırmak için tüm eylemleri yönlendirebilirsiniz.

  Hidrojen Peroksit

  Bu ürün antiseptik ve dezenfektan etkiye sahiptir. Ovillit ile orofarenksin mukoza zarı ile temas ettiğinde, perhidrol oksijen salgılar ve ayrıca yüzey dokularını dezenfekte eder. Patojenik mikroorganizmaların ölümü nedeniyle, zehirlenme azalır, bunun sonucu olarak vücut enfeksiyon ile daha aktif başa çıkmaya başlar.

  Akut pürülan anjinada aşağıdaki gibi perhidrol uygulayın: 200 ml su içinde 20 ml% 3 hidrojen peroksit yerleştirin. İkinci cam temiz su ile doldurulur. Boğazınızı yıkamak için bir çözüm kullanın ve ardından ilacın kalıntılarını durulamak için sade su kullanın. Bu tür eylemler gün içinde mümkün olduğunca sık yapılmalı ve pürülan birikimler orofarenksin mukoza zarından hızla ayrılmalıdır.

  Bu araç akut iltihaplı bademcik iltihabının tedavisinde en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Düzenli olarak durulamak için bir soda solüsyonu kullanırsanız, tüm patojen mikroflorayı ortadan kaldırabilir ve çoğalmasını engelleyebilirsiniz. Anjin tedavisindeki sodanın özelliği, bakterilerin ona karşı direnç geliştirememesidir, böylece hastalığın kronik formunda bile uygulanabilir.

  200 ml ılık suya 10 g soda yerleştirmek gerekir. Bebek için, soda dozu 5 g olacak.Koda çözeltisini kullandıktan sonra, boğaz biraz kuruyacak, böylece durulama günde en fazla 5 kez daha sık gerçekleştirilir. Ama öksürükten süt ve soda nasıl alınır. Bu makalede çok ayrıntılı.

  Akut pürülan anjinada, tuz çözeltisi ile gargara yapmak çok yararlıdır. Bu basit eylemleri hastalığın ilk aşamasında düzenli olarak gerçekleştirirseniz, boğazdaki iltihap ve terlemeyi çok çabuk halledebilirsiniz. Hastalığın pürülan gelişmesiyle birlikte, tuz dezenfekte eder ve ayrıca bezlerden plağı çıkartarak pürülan tıkaçları çıkarır.

  Tuz çözeltisi aşağıdaki gibi olabilir: 200 ml ılık suda 10 gr sofra tuzu çözülür. Ağzı ve boğazı iyice durulayın ve yarım saat kadar yemekten vazgeçin. Burun bebeğe tuzla nasıl durulacağını öğrenmek de ilginç olacaktır.

  Bitkisel decoctions

  Pürülan akut tonsillit ile antibakteriyel ve büzücü etkisi olan bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. Bu kategori bu tür bitkileri içerir:

  Eğer adaçayı kullanırsanız, iyileşme etkisi vardır, burun boğazının arka planına karşı rinit geliştiğinde, mukustan mukus kaldırır. Ancak, nergiz, pürülan süreçlerle savaşmak için etkili bir araçtır. Papatya, bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

  Bir çözüm elde etmek için önerilen bitkilerden herhangi birini 40 g miktarında alın ve 200 ml kaynar su dökün. Soğutulmuş ve süzülmüş et suyu, boğazı durulamak için kullanılır. Ancak bitkisel çay bitkilerinin öksürükten nasıl kurtulacağı ve bitkinin en etkili olduğu makalede bu makalede belirtilmektedir.

  Elma sirkesi

  Akut pürülan anjinada, elma sirkesi ile durulama kullanılabilir. Bu ürün, eğer uygun şekilde uygulanırsa, günde pürülan plağı elimine edebilir. Bir çözelti elde etmek için, 200 ml ılık suda seyreltmek için 10 ml sirke alın. Boğazın arkasını tedavi etmek için bir çare yuturken, her saat durulayın.

  Tüm semptomlar tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar tedaviye devam edin. Böyle bir tedaviden sonra, etkiyi pekiştirmek için ağzınızı otlar ile durulayın.

  Eczacılık ürünleri

  akut pürülan tonsilit içinde Flush boğaz (o burun miramistinom çocuğu yıkamak mümkündür. Ve bunun nasıl yapılacağını bu durumda gösterilir olsun) ve klorheksidin Miramistin olarak bu tür çözümler bulaşık olabilir. Bu ilaçlar mükemmel bir dezenfekte edici etkiye sahiptir ve patojenik mikrofloranın çoğalmasını önler. Hexoral gibi ilaçların kullanımı ile güçlü bir antiseptik etki elde edin (ve işte bu yazıda tarif edilen boğaz spreyi Hexoral nasıl kullanılır) Klorofililpt, Jox, TerraFlu Lar.

  Boğaz için foto-hexoral üzerinde

  Anjina tedavisi sırasında streptokok enfeksiyonunun antiseptik ilaçlara direnç geliştirdiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle, uygun bir tedaviden sonra değiştirilmeleri gerekir. 3-4 ay içinde tekrar iletişime geçebilirsiniz.

  Furacelin bir bütçe ilacı. Tablet şeklinde üretilir. Tabletin 4 parçasını 200 ml su içinde çözmek gerekir.

  Onun vergisi Nitrofural olacak. Ağız boşluğunu durulamak için kullanılabilir - 1 paket 200 ml su.

  Fotonitrofural üzerinde

  Eczanede durulama için antibiyotik satın alabilirsiniz - Dioksin. Ancak uygulamadan önce güçlü etkileri nedeniyle bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

  Tonsillit rahatsız edici bir hastalıktır, çünkü bir insan tam olarak yiyemez, konuşamaz. Acı ve boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı ve diğer bazı semptomlardan muzdariptir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antihistaminikler içerdiğinden angina tedavisi karmaşıktır. Hastanın durumunu kolaylaştırın ve durulama gibi bir prosedür kullanarak iyileşmeyi hızlandırın. Doğru çözümü seçerseniz ve boğazın yıkanmasını sık sık yaparsanız, o zaman pozitif sonuç uzun sürmez.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Bir anne sütü için boğaz ağrısı nasıl ve ne tedavi etmek: durulama ve emzirme için ilaçların listesi

  Hemşirelik annesi, başka herhangi bir kişi gibi, kronik ve soğuk hastalıklardan sigortalanmaz. Ciddi ses yüklemesi, yağmurda ya da donta, ıslak ayaklarda ya da ısıdaki iklimlendirme altında oturmak, üst ve alt solunum yolları ile ilgili sorunlara, her şeyden önce boğazla karşılaşmanıza katkıda bulunabilir.

  Anjina türleri nelerdir

  Anjina tipleri oldukça fazladır, bu da etiyolojik mekanizmanın ve klinik tablonun farklı doğasını gösterir. Angina, her iki cinsiyetten insanlarda meydana gelebilecek en yaygın hastalıklardan birine güvenli bir şekilde atfedilebilir.