Loading

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

Hastalıkların nedeni

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Lokalizasyonun yeri

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

Enfeksiyon yolları

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

semptomlar

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebril'e (38 0 C'ye kadar) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

tedavi

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Tonsillit farenjit resimleri

Bir kişinin boğazında, granüller, bademcikler şeklinde lenfoid doku birikimi vardır. Lenfoepitelyal bariyerin oluşumuna katılırlar, burada lenfositlerin doğumu ve olgunlaşması ve antikorlar oluşur ve vücut ile çevre arasındaki temas gerçekleşir.

hipofiz, timus, tiroid bezi, adrenal korteks - Palatine bademcik ağızda bağışıklık sindirim oluşturulmasına dahil, fazla miktarda çıktı lenfositler hormonal organları ile yakın bağlantısı var olduğunu.

Bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir. Akut iltihap - boğaz ağrısı. Kronik - kronik bademcik iltihabı. Angina da diğer bademcikler (lingual, pharyngeal, nazofaringeal) oluşur, ancak bu çok nadir bir süreçtir.

Anjina sırasında, bakteriyel flora, mantarlar, adenovirüsler, iğ şeklindeki çubuk, spiroketin neden olduğu lokal akut inflamasyon vardır. Bulaşıcı hastalıkların ve kan hastalıklarının bir tezahürü olabilir.

Aşağıdaki formlarda olur:

Mavi dil. Foliküler. Laküner. Karışık. Apse. Simanovskiy-Vincent. Nekrotik. Herpetik. Mantar. Angina ile difteri. Kızamık. Scarlet. HIV enfeksiyonu ile. Lösemi ile anjin. Monositik. Agranulotsitarnoy. Sifilitik. bademcik iltihabı

, Palatine bademciklerin kalıcı bir kronik yenilgisi olarak, tüm vücudu bir bütün olarak içerir. Mikrobiyal nedenlere sahiptir, ancak sadece onun agrivasyonu anjina olarak adlandırılabilir. Sıklıkları mevsimselliğe, koruyucu güçlerin durumuna, hastalığın süresine, patojenin patojenliğine bağlıdır. Basit bir şekilde gerçekleşir ve

Tonsillit ve bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabına neden olan mikrobik floranın çeşitliliği, kendine özgü klinik belirtilere sahiptir:

Tonsillit, hastalığın biçimine bağlı olarak kendi klinikine sahiptir. Anjina ve kronik tonsillit belirtileri farklıdır.

Bir fotoğrafta boğaz ağrısı viral ve bakteriyel formu nasıl ayırt edilir

bademcik iltihabı

Kronik tonsillit belirtisi bademciklerin pürülan içerikleri, yaşam süresince anjinin varlığı, palatine bademciklerin karakteristik anatomik değişiklikleri olabilir. Genellikle hastalığın alevlenmeleri yılda altı kez oluşur, zayıflamış bağışıklığı olan hastalarda bezagnin formu olabilir.

Bademciklerin lakunalarındaki pürülan tıkaçlar, palatine arkın kızarması ve ödemi, aralarındaki adezyonlar, periferik lenfadenopati, basit bir kronik bademcik iltihabı belirtisidir. Toksik-alerjik formun birinci derecesinde, periyodik subfebril durum, halsizlik, halsizlik, maluliyet, eklem ağrısı, kardiyak disfonksiyon gözlenebilir. ikinci derece bir elektrokardiyogram, eklem ağrısı, sırt ağrısı, kalp büyümesi ve hassasiyet submandibuler ve servikal lenf düğümleri anterior kaydedilir subfebril içinde uzun bir vücut sıcaklığı, kardiyak aritmi, ile karakterizedir.

Farenjit - farinks mukozal membran iltihabı, bademcik iltihabı bademcik iltihabı etkilenir. Farenjit, virüslerin neden olduğu kataral hastalıklara eşlik eder. Akut farenjitin% 70'inde görülen etken maddeleri virüs, bademcik iltihabı - bakteriyel floradır.

farenjit enflamatuar proses, arka ve yan faringeal duvar, yan destekleri, işitsel tüp uzandığında, damak bademcikler, yutak, ancak arka duvar olacak mutlaka iltihaplı hareket edebilir. Tonsillit kendi lokalizasyonuna sahiptir - palatine bademcikler.

Faringoskopi, inflamasyonun lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar. Geri (akut formunda) boğaz mukus düşene kızarmış ile farenjit hastalarda mukoza (atrofik farenjit) incelmesi, (granüloza farenjit) granüle edilebilir.

Bademcik iltihabı olan hastaların boğazını incelerken, genişlemiş, bademciklerin pürülan çökelleri ile kaplı olduğu görülürse, dil ve palatin kemiği şişebilir. Farinksin duvarı iltihaplanmadı.

Fotoğrafta, farenjit ve angina ile boğaz

Angina farenjit nasıl ayırt edilir, bizim videoda görmek:

Larinks, farenks ve trakeaya bağlanır. Bu vücut koruyucu, solunum ve ses oluşturma işlevlerini yerine getirir. Mukoza zarının iltihaplanmasıyla (larenjit), üç işlevin tümü ihlal edilir.

Bademcikler lenfatik sistemin bir parçasıdır. Bademcik iltihabında, bağışıklık ve koruyucu fonksiyon acı çeker. Bu durumda lenfosit üretimi bozulur, enfeksiyon yayılma yolunda engellerle karşılaşmaz ve lenfatik damarlar yoluyla başka organlara hızlıca girebilir.

Bu hastalıklarda yaygın olan, her iki sürecin de boğazda ağrı ile birlikte iltihap sonucu ortaya çıkmasıdır. Ağrı ve lokalizasyon derecesi farklıdır.

ve bademcik iltihabı bir otolaryngologist devreye girer.

Komarovsky diyor ki, larenjit ve yalancı kabuğu çıkarılmış tane nasıl tanımlanır?

Yukarıdaki hastalıklar iltihabın bir sonucuysa, belki her birinde ayrı ayrı oturmamalısınız? Hayır, bir kez daha hayır. Başarılı tedavi ve iyileşmenin anahtarı sadece doğru teşhistir.

Hastanın sorgulanması, muayenesi ve ek tetkik yöntemleri yeterli tedaviyi atama, komplikasyonları önleme ve hastalığın kronik bir forma geçişini sağlar.

Ek anket yöntemleri (genel klinik

ve antibiyotiklere duyarlılık, onun şiddetini ve komplikasyonların varlığını belirlememize izin verir.

KBB organlarının ayrı enflamatuar hastalıkları olarak tonsillit, farenjit, larenjit ek olarak, streptokokkal tonsillofarenjit (bademcik iltihabı) vardır. Patojenler beta-hemolitik streptokok grubu A, virüsler, mantarlar, bakteriler, klamidya olabilir.

Tanı boğazda ağrı şikayetleri, yüksek sıcaklık varlığı, bademcikler kızarıklık, farinks, dil, karakteristik ayrılabilir temelinde yapılır. Hastalığın akut başlangıcı, submandibular lenf nodlarındaki artış bu patolojinin lehine konuşur. Mikrobiyal flora üzerindeki yayılma ve faringoskopi, hastalığın patojenini ve sürecin lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar.

Enflamasyon bademciklerden larenkse yayılırsa tonsillolaringit gelişir. Hastalığın tüm semptomları larenjit ve bademcik iltihabıdır. Bu genellikle viral enfeksiyonlar için geçerlidir.

Katarrhal hastalıklar aynı zamanda pharyngolaryngitis olarak da ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu ARVI, influenza, adenovirüs enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Bademcik iltihabı, farenjit, larenjitin tedavisi bakteriyel kaynaklı benzerliklere sahiptir. Viral hastalıklar semptomatik olarak tedavi edilir.

Tedavi rejimi, fiziksel ve ses yüklerini sınırlandırmayı içerir. Ev modu, orta şiddetli durumlarda - iki gün boyunca yatak istirahati. Ağır vakalarda - hastanede yatış.

Hijyenik önlemler, ayrı mutfak eşyaları hastasına, 30 dakika boyunca günde iki kez havalandırılan ayrı bir öncül, günlük ıslak temizlik ve havanın nemlendirilmesinden oluşur.

Gıdalar laktik ve bitkisel ürünler olmalı, yiyecekler püre ve sıvı olarak hazırlanır, sıcak olarak servis edilir. Çok fazla içmelisin, kullan

. Tahriş edici olmayan mukoza zarları, hayvansal yağlar, baharatlar, füme ürünler, alkol, tütün, gazlı içecekler hariçtir.

Bakteriyel inflamatuar hastalıkların ana tedavisi antibiyotiktir. Penisilinlere (Augmentin, Flemoxin, Amoxiclav), makrolidlere (Sumamed) ve sefalosporinlere (Cefotaxime, Cefurakshim) tercih edilir.

Yerel antibiyotiklerden Bioparox, Gramycidin, Chlorophyllipt kullanın. Boğazları sterilize etmek için antiseptikler kullanın:

Stopangin. Trachman. Dekatilen. Strepsils. Faringosept. Lizobakt. Geksasprey.

Ancak anjina ile, antibiyotiklerin seyri 10 gün sürer ve farenjit ve larenjit antibiyotik olmadan tedavi edilebilir. Karmaşık formlar, bu ilaçların yedi günlük bir uygulamasını gerektirir. Akut dönemde fizyoterapötik prosedürler reçete edilmez. Her durumda, vitamin ve antihistaminikler uygulayın.

Bizim videoda boğaz ağrısı tedavisi için basit öneriler:

Bu hastalıklar için çok yaygındır. Tedavinin kendine özgü özellikleri vardır. Doğru şekilde etkileme nedenini bilmek önemlidir.

Anjina komplikasyonları arasında ilk sırada yer alan romatizma, kalp ve böbrek hasarıdır. Enfeksiyonun yayılması ile sepsis gelişebilir. Paratonzillit, zaglugal apsesi, akut lenfadenit, otitis media, parapharyngeal apse gibi komplikasyonlar olabilir. Yetersiz tedavi - hastalığın kronik bir forma geçişi.

Hastalık çok bulaşıcıdır - ev eşyaları yoluyla, havadaki damlacıklar yoluyla, hasta insanlarla yakın temasla bulaşır. Ancak mikrobiyal ajanın varlığı gelişmesi için bir ön koşul değildir.

Vücudun savunmasını azaltmak, vitamin eksikliği, fiziksel tükenme, ağız boşluğundaki kronik hastalıklar, burun, stres, elverişsiz yaşam koşulları bademcik iltihabına neden olabilen faktörlerdir.

Boğaz ağrısı nasıl yakalanmaz

Prognoz, hastalığın biçimine, süresine ve şiddetine bağlıdır. Komplike olmayan formlar ve yeterli tedavi ile - iyileşme prognozu uygundur.

Çoğu zaman, deneyimsizlikleri nedeniyle, hastalar farenjit ve bademcik iltihabı arasında ayrım yapamazlar, ki bu farklılıklar sadece tecrübeli bir uzman için açıktır. Her iki hastalık da inflamatuar bir doğanın boğazında patolojik süreçlerdir. Tedavi ve biraz benzer olmasına rağmen, farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki farkın ne olduğunu bilmek hala çok önemlidir. Bu, ayırıcı tanı koyma, doğru tanı koyma ve yeterli tedaviyi yazma fırsatı sunacaktır.

Farenjit ve ortaya çıkmasının nedenleri Bademcik iltihabı nedenleri Akut hastalık şekilleri belirtileri Kronik bir hastalık nasıl belirlenir Hastalık tedavisi Hangi hastalık ağırdır

Tonsillit (boğaz ağrısı) farenjit farklılıkları

Farenjitin ne olduğunu bilen kişi, en azından bir şüpheli olarak onu tedavi edip tedavi eden doktora dönebilir.

Farenjit akut inflamatuar bir süreçtir, bu sırada posterior farinksin mukoza ve lenfoid dokuları etkilenir. Hastalığın nedenleri, olumsuz faktörlerin etkisi altında aktive olan enfeksiyöz ajanlar (adenovirüs, rinovirüs, streptokok, stafilokok) veya saprofit olabilir. Bu, örneğin, genel veya lokal hipotermi olabilir. Ayrıca, ARI'nin arka planına karşı farenjitin meydana geldiği durumlar yaygındır, ancak larenjit veya rinit ile birleştirilecektir. Provoke edici faktör, termal veya kimyasal tahriş edici maddelerin etkisi olabilir: soğuk hava, sıcak veya sıcak yiyecek, sigara dumanı, toz, alkol.

Boğaz ateşi ile boğaz fotoğrafı

Ayrıca boğazda iltihap gelişmesi için elverişli bir zemin oluşturan bir dizi faktör vardır:

buruna travma, çünkü septum kavislidir; vücutta inflamasyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, rinit); burun boşluğunun polipleri; vitamin eksikliği; hipotermi; azalmış bağışıklık; adenoidler.

Tonsillit, faringeal halkanın lenfadenoid dokusunun inflamatuar bir lezyondur. Daha sık bu hastalık için "angina" adını duyabilirsiniz. Tanıdan önce hiçbir şey yazılmamışsa, palatine bademcikler iltihabı anlamına gelir, aksi takdirde "anjin" kelimesi lokalize edilmeden önce belirtilecektir.

Farenjitden farklı olarak bademcik iltihabı sadece mikrop veya virüslerden kaynaklanır. En sık rastlanan patojen B-hemolitik grup A streptokokusudur, çok nadir vakalarda anjinaya mantar lezyonu neden olur.

Provoke edici faktörler farenjit'e neden olanlara benzer:

hipotermi; bedenin zehirlenmesi; azaltılmış direnç; hipovitaminozu; burun açıklığının ihlali; aşırı çalışma.

Angina ile boğaz fotoğrafı

Hasta için tedavi ve bakım farklı hastalıklar için çok farklı olabilir, bu yüzden farenjitin bademcik iltihabından ayırt edilip edilmediğini bilmek çok önemlidir.

Özel eğitim ve iş deneyimi olmayan bir kişi, kendi aralarında bademcik iltihabı ve farenjit kolayca karıştırabilir. Ve bu hoş olmayan sonuçlara yol açacaktır. Bu yüzden hastalıklarda ne gibi farklılıklar olduğunu bilmek önemlidir.

Akut tonsillit, boğazda lokal değişiklikler ve uzak komplikasyonlar (kalp, böbrekler, eklemler) olan bir hastalıktır. Anjin çeşitli şekillerde vardır:

catarrhal - en kolay şekli. Akut farenjit ile en kolay karıştırılır. Ayırt edici özellik, farenksin oral kısmında kızarıklık olmamasıdır; foliküler - daha şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Bademcikler üzerinde sarı veya sarımsı beyaz emdirmeler oluşur - takviyeli foliküller; lacunar - klinik tablo bir öncekine benzer, ancak görüldüğünde kolayca çıkarılabilen görünür baskınlar vardır. Yüzey kanama olmaz; ülseratif-membranöz - hastalığın en şiddetli formu. Bununla birlikte, bademciklerin yüzeyinde sarı-beyaz filmler oluşur; bu, çıkarıldıktan sonra kanama yara bırakır. Hastalığın tehlikesi bademciklerin nekrozuna yol açabilir.

Hastalık akut başlar. Hastalar yutulduğunda daha da kötüye gidebilen, boğazda kuruluk ve tolere edilebilir ağrıdan şikayetçidir. Ayrıca hızlı yorgunluk, hafif baş ağrısı var. Bazen eklemlerde vücut ağrıları ve hoş olmayan duyumlar olabilir. İlk başta, sıcaklık yüksek değil - 38 dereceye kadar.

Eğer anjina tedavisine zamanında başlamazsanız, o zaman semptomatoloji kötüleşir. Vücut ısısı yüksek değerlere ulaşabilir - 40 dereceden fazla. Boğazdaki ağrı büyük ölçüde artar, kulağa yayılabilir. Alt sırt ve eklemlerde hareketi sınırlayan acı verici duygular vardır.

Bir kan testi ile lökositoz, ESR'nin hızlanması ve lökosit formülü sol tarafa kayması belirlenir. Ağızdan alınan bir çubuk, hastalığın etken maddesini tanımlamaya yardımcı olur.

Akut farenjitin resmi, anjinin (katarrhal form) başlangıç ​​semptomlarına oldukça benzerdir - boğazda kuruluk ve terleme hissi, yutma sırasında daha güçlü hale gelen ağrı vardır. Öksürük, kulak tıkanıklığını rahatsız edebilir. Boğazda yabancı bir cisim hissi var. Ancak farenjit bademcik iltihabından farklıdır, çünkü vücudun genel durumundaki sıcaklık ve rahatsızlıklarda artışa neden olmaz. Ve muayene sırasında kızarıklık sadece bademcikler üzerinde değil, boğaz boyunca pratik olarak yayılır.

Sıklıkla iki bitişik organın sürece çekildiği görülür. Daha sonra aynı anda farenjit ve bademcik iltihabı oluşur. Bu durumda, hastalığa farryngotonzilit denir. Klinik olarak, inflamasyon ve farinks ve bademcikler belirtileri görünecektir.

Akut form kronik tonsillite veya farenjite geçebilir. Bu, yanlış veya zamansız tedavi, organizmanın direncinin azalması, hastalığın saldırganlığı, spesifik iklim koşullarından kaynaklanmaktadır. Kronik hastalık alevlenme dönemleri ile uyuşuktur. Tedavi etmek neredeyse imkansızdır, ancak proses konisini vermeyen yöntemler vardır.

Kronik farenjitin gelişiminde önemli bir rol, profesyonel faktörlerin etkisine - sıcaklık dalgalanması, fazla kuru hava, eskimiş havadaki gazların, buharların veya tozun varlığına bağlıdır. Hastalıklar üç tipe ayrılır:

Catarrhal - hastalar boğazda gıdıklanma, kuruluktan, sık öksürmeden şikayet ediyorlar. Semptomlar kalıcı değildir, yok olurlar, ortaya çıkarlar. Faringoskopi sırasında şişlik, kızarıklık görebilirsiniz. Mukoza kalınlaşır, damarlar dilate olur, bazı yerlerde görünür sümüksü baskınlar. Hipertrofik - daha önce bahsi geçen şikayetler birbirini takip eden yudumlardan sonra kulakların tıkanmasıyla birleştirilir. İncelendiğinde, lenfadenoid doku proliferasyonları belirlenir, bunlar yüzeyin üzerinde çıkıntı yapan kambur gibi görünür. Atrofik - semptomlar sabah saatlerinde daha belirgindir, kulaklar serilmez. Ağızdan hoş olmayan bir koku var. Mukoza zarı inceltilir, soluktur, cila görüntüsü olabilir. Bazı yerlerde yeşil veya gri kabuklarla kaplanabilir.

Tonsillit ve farenjit arasındaki fark, bir virüs veya bakteri eylemi gerektirmesidir. Enflamasyon spesifik olabilir - enfeksiyöz ajanlar (tüberküloz, sifiliz) veya nonspesifik enfeksiyon - bulaşıcı-alerjiktir.

Kronik bademcik iltihabı, çok sayıda hastalığın seyrinin ortaya çıkması veya bozulmasıyla ilişkilidir. İlk etapta - böbreklerin, kalbin bir hastalığıdır. Çoğu zaman romatizma ve tirotoksikoz vardır.

Klinik tablo, özellikle sonbahar-kış döneminde sık alevlenmeler ile karakterizedir. Remisyon sırasında hastalık hastayı rahatsız etmez. Bir alevlenme ile, semptomlar akut formdaki ile aynıdır.

İnceleme sırasında palatine kemerin silindirik kalınlaşması görülür, bademciklerde sikatrisyel değişiklikler, lakunada pus, bölgesel lenf nodlarında artış görülür.

Diğer herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, en önemli şey kendi kendine ilaç vermek yerine bir doktoru mümkün olan en kısa sürede görmektir. Sempmatoloji oldukça benzerdir ve bademcik iltihabı ve farenjit tedavisi büyük ölçüde farklı olabilir. Bir hastaya nasıl davranılacağını ve nasıl tedavi edileceğini söylemek sadece uzman olabilir.

Farenjit tedavisini düzgün bir şekilde yapmak için önce provoke edici faktörleri kaldırmalısınız. Reçete edilen ilaçların:

resorpsiyon için tabletler - Falimint, Strepsils; boğaz için spreyler - Inhalipt, Jox; Boğaz durulama - Furacilin, şifalı bitkiler üzerinde tentürler.

Hastanın sadece sıcak yiyecek ve içecek yemesi önemlidir. Farinks mukozasını tahriş etmemelidir. İlaçlar da mümkün olduğunca sıcak olarak tüketilmelidir.

Bademcik iltihabı ile, bu tür tablet ve prosedürlerin kullanımı etkisiz olacaktır. Mutlaka antibakteriyel terapi eklemelidirler - Eritromisin, Oxacilin. Ayrıca reçete edilen antihistaminler Diazolinum, Dimedrolum'dur. Bölgesel lenfadenit gelişirse, termal prosedürler uygulanır - Solux, sıkıştır.

Bir kerede kesin bir şekilde söylemek mümkündür, bademcik iltihabı çok daha fazla bir farenjitle ilerler. Ve çok daha korkunç sonuçlar doğurur.

Farenjit ile antibiyotikler nadiren kullanılır, bu nedenle boğaz ağrısı anında hemen onları yutmayın. Fakat eğer tanı "anjin" ise, antibakteriyel ilaçlar almak zorunludur ve daha öncekiler daha iyidir.

Bademcik iltihabının yağlanması için bademcik iltihabı önerilmediğinde, bunun enfeksiyonun yayılmasına neden olabileceğinin unutulmaması önemlidir.

Kronik bademcik iltihabı, farenjit veya boğazın diğer hastalıkları gibi üst solunum yolunun kanserine yol açabilir. Bu nedenle, hastalar düzenli bir muayeneye tabi tutulmalıdır.

Fotoğraf: genellikle boğaz ağrısı ile eşlik farenjit veya boğaz ağrısı.

Farenjit veya angina, üst solunum yollarının inflamatuar bir yenilgisidir. Hastalıkların klinik tabloları patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlıdır. Bu gibi durumlarda çoğu hasta boğaz ağrısı, ateş ve yutma işlevinden şikayetçidir.

Birçok insan kendilerine şu soruları sormaktadır: "Angina'yı farenjitten ayırmak nasıl?" Bu hastalıklar iltihap odağı ve semptomların bulunduğu yerde farklılık gösterir. Doğru tanı, başarılı tedavi ve uygun bir prognoz için anahtar olarak kabul edilir. Kompleks ve yeterli tedavi ayrıca komplikasyonların oluşumunu ve hastalığın nüksetmesini engeller.

Göğüs iltihabı veya farenjit enfeksiyöz hastalıklardır. Patojenler, virüsler ve mantarlar patojen olabilir. Hastalıkların gelişimine katkıda bulunur: ani hipotermi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve iç organların kronik patolojileri.

Çoğu kulak burun boğaz uzmanına göre, influenza ve adenovirüsler akut farenjitin gelişiminde önemli bir rol oynar ve bağımsız bir hastalık olarak bademcik iltihabı streptokok ve stafilokoklara neden olur. Ek olarak, farinksin enflamatuar lezyonu, sıklıkla, burun ekleri ve boğazdan enfeksiyonun yayılmasının bir sonucu olarak gelişir.

Soruyu cevaplamak için: "Farenjit ve angina arasındaki fark nedir?" Kendinizi akut tonsillit belirtileri ile tanıştırmak gerekir.

İnflamatuar tonsillitin klinik tablosu aşağıdaki semptomları içerir:

vücut ısısında keskin bir artış (bkz. anginadaki sıcaklık: ciddi bir semptom hakkında); Boğazda acı veren ve yemek sırasında artan acı veren saldırılar; baş ağrısı, genel halsizlik, halsizlik, hızlı yorgunluk ve verim kaybı şeklinde bedenin zehirlenmesi; bademciklerin mukoza zarında ödem ve kızarıklık; bezlerin lakunalarında pürülan kitleler, film veya tıkaçların varlığı; bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Boğaz ağrısı farklı farenjit daha aşağıdaki belirtiler içeren farinks enflamatuar lezyonların klinik belirtileri ile kurulabilir:

boğazda persenji ve ağrı; paroksismal kuru öksürük; subfebril vücut ısısı; mukozada ülserasyon ile kızarıklık;

Farenjitin hipertrofik formu.

Farenjitin sık gelişmesi, akut respiratuar viral enfeksiyonların zamansız ve yanlış tedavisi ile ilişkilidir.

Tonsillit ve farenjit nedir?

Bunlar solunum sisteminin üst kısmında iltihaplanma süreçleridir, teşhisi bu şemaya göre gerçekleşir:

Hastalığın anamnezinin aydınlatılması ve hastanın subjektif şikayetleri; nazofarenks ve farinksin görsel muayenesi; Solunum sisteminin üst kısmında mukoza zarının enstrümantal muayenesi; Laboratuvar kan testi, doktorun hastanın genel durumunu belirler.

Kurduğumuz farenjit ve bademcik iltihabı nedir, fakat fark nedir?

Tonsillit ve farenjit - hastalıkların tedavisi özellikleri

Göğüs iltihabı ve farenjit, iltihap ve boğaz ağrısı ile birlikte üst solunum yolunun en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir.

Bu rahatsızlıkların her ikisi de sıklıkla viral veya bakteriyel enfeksiyonların bir arka planına karşı gelişir ve benzer semptomlara sahiptir, ki bunlar karmaşık teşhisler olmadan bazen başka hastalıklarla kolayca karışabilir.

Bazı durumlarda, farenjit bademcik iltihabı patolojisi ile eş zamanlı olabilir.

Tonsillit ve farenjit nedenleri

Semptomlardaki benzerliğe rağmen, bademcik iltihabı, öncelikle lezyonun lokalizasyonunda farenjitden bazı farklılıklar göstermektedir. İlk durumda, palatin ve faringeal bademcikler kaplanır ve ikincisi - faringeal kavite.

Farenjit ve bademcik iltihabının başlıca nedenleri viral ve bakteriyel patojenlerdir.

Çevre veya komşu bölgelerdeki enfeksiyöz odaklardan gelirler.

Neden tonsillit oluşur?

Chlamydia, mikoplazma, virüs ve mantar Candida - iltihap sürecinde akut bademcik bademcikler lenfoid dokuları kapsar olarak, çoğunlukla damak, streptokok ve stafilokok enfeksiyonları, çoğunlukla en azından neden oldu.

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanması ile birlikte görülür ve aktarılan anjin, kızıl ateş, kızamık, difteri vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • Soğuk gıda alımı veya donma havasının solunması sonucu vücudun genel hipotermisi veya mukozanın lokal soğutulması;
 • yerel ve genel bağışıklığın zayıflaması;
 • bademcikler üzerinde mekanik etki (travma, cerrahi müdahale);
 • sinir sistemi bozuklukları;
 • burun solunumunun ihlali;
 • transfer edilen kataral hastalıklar;
 • alerji (kronik tonsillite neden olabilir ve neden olabilir).

Kronik bademcik iltihabı akut bir hastalık tipinden akabilir, bu nedenle kronik hastalıkların önlenmesi için en önemli yöntem alevlenmelerin zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmesidir.

Ne farenjit görünümünü teşvik eder

Bademcik iltihabından farklı olarak, farenjit bir kural olarak viral patojenler tarafından kışkırtır:

 • rinovirüs;
 • adenovirüs;
 • koronavirüs;
 • grip virüsü;
 • parainfluenza.

Akut farenjit akut solunum yolu enfeksiyonlarının akut alevlenmelerinin olduğu sonbahar-kış döneminde ortaya çıkan mevsimsel bir hastalık olarak kabul edilir.

Hastalığın akut seyrinin erken seyri yeterli tedavi sağlamazsa, viral inflamasyona bakteriyel bir enfeksiyon eklenir.

Aşağıdaki faktörler farenjitin ilerlemesini provoke edebilir:

 • farengeal mukoza ve sindirim sistemi yapısının bireysel özellikleri;
 • tozlu, sıcak, kuru veya dumanlı havanın sistematik solunması;
 • zararlı kimyasal bileşenlerle kalıcı çalışma;
 • nazal vazokonstriktör ilaçlara bağımlılık;
 • sigara ve alkol;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • endokrin ve metabolik bozukluklar;
 • böbreklerin patolojisi ve kardiyovasküler sistem.

Sindirim sistemi patolojilerinin arka planına karşı kronik farenjit formu oluşabilir, uyku sırasında midenin içeriği yemek borusuna girer ve farinkse girer.

Bu gibi işlemler gastro reflü hastalığı veya yemek borusu fıtığı ile ortaya çıkabilir.

Bu durumda, farenjit tedavisine ana nedenin ortadan kaldırılması eşlik etmelidir, aksi takdirde tüm tedavi yöntemleri geçici ve yetersiz bir sonuç getirecektir.

Sıklıkla kronik farenjit nazofarenksin patolojileri temelinde gelişir, mukus akıntıları farinksin arka duvarından aşağı akar ve onu enfekte eder.

Farenjit ve bademcik iltihabı belirtileri

Göğüs iltihabı ve farenjit, bu hastalıkları ayırt etmek ve doğru tedaviyi reçetelemek için benzer dış belirtiler ve semptomlara sahiptir, doktor karmaşık tanıları gerçekleştirir.

Bademcik iltihabı nasıl ortaya çıkıyor?

Akut bademcik iltihabının başlangıç ​​aşaması, hastalığın seyri sırasında 38 ° C'lik bir sıcaklık artışı ile karakterize edilir ve semptomlar yoğunlaşır:

 • terleme, kuruluk ve boğaz sıkılığı;
 • ağrılı yutma, sıvı ve gıda kullanımı sırasında hoş olmayan duyumlar, şiddetli vakalarda hasta bile tükürüğü yutmaz;
 • faringoskopi ile mukozanın belirgin ödemi, palatin bademciklerinin hiperemi, yutak lümeninin daralması;
 • dil lekelenir;
 • Hastalığın formuna bağlı olarak, bademcikler mukus beyaz bir film, sarımsı renkli kabarcıklar ve gri-sarı bir çiçek ile kaplanabilir;
 • acı verici duyular, tüm vücudun kaslarında ağrı ve genel halsizlik;
 • genişlemiş submandibular lenf düğümleri.

Akut bademcik iltihabının ayırt edici bir özelliği, azalan sıcaklık ile boğazın mukoza yüzeyinin lezyonunun daha belirgin hale gelmesidir.

Akut bademcik iltihabı tedavisi, aşağıdaki belirtilerle birlikte bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olur:

 • gökyüzü yüzeyinin sıkıştırılması;
 • Lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi;
 • yüzeylerinde lifli yapışmaların oluşmasıyla bademciklerin gevşek yapısı;
 • tonsil mukozaya pürülan oluşumların tahsisi;
 • normal sıcaklık

Farenjitin klinik resmi

Akut farenjit, yutulduğunda boğazda terleme, kuruluk ve rahatsızlık ile başlar, hastalığın seyri sırasında, boğazda rahatsızlık verici bir şekilde hastaya sürekli eşlik eder.

İnflamasyonun etiyolojisine bağlı olarak, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • kulaktaki ağrıların ışınlanması;
 • genişlemiş ve ağrılı servikal lenf düğümleri;
 • farinksin arka yüzünün kızarması, palatin sırtları, lenfoid granüllerin enflamasyonu. Fakat bademcik iltihabının aksine bademciklerdeki bademcikler dikkat çekmez.

Çoğunlukla, kronik farenjit nedeni nadiren soğuk algınlığının yanı sıra akut hastalığın zamansız tedavisidir.

Kronik farenjit hastanın gelişimi sürekli boğazda bir yumru kuruluğu ve duygu ile işkence ile, sık sık boğaz arkasına duruyor mukusu, yutmak zorunda boğazını temizlemek gerekiyor.

Bu faktörlerden dolayı, hasta uykudan rahatsız olur ve sinirlenir.

Kronik farenjit nadiren bağımsız bir hastalık olarak gelişir, bu nedenle tedavisi sadece semptomları hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda altta yatan nedenleri de ortadan kaldırmayı hedeflemelidir.

Hastalıkların teşhisi

Tonsillit veya farenjit tedavisi atamadan önce, kulak burun boğaz uzmanı, eşlik eden patolojileri tanımlamak için hastalığın şiddetini değerlendirmek için kapsamlı bir tanı çalışması gerçekleştirir.

Tonsillit tanısı

Kronik tonsilliti teşhis etmek için, beyaz kan hücrelerinde karakteristik bir artış veya azalma gösteren bir klinik kan testi yapılır.

Toksik alerjik bademcik iltihabında, O-anti-streptolysin, C-reaktif protein, romatoid faktör için bir kan testi önerilmiştir.

Ayrıca bademcikler üzerinde kalın film oluşumuna neden, difteri basili varlığını tespit hangi bademcikler, mukozal yüzeyi ile mikroflorasına yayma alınmıştır.

Bazı durumlarda, paranazal sinüslerin EKG ve X-ışını gerçekleştirilir. Faringoskopi ile, aşağıdaki fenomen not edilir:

 • palatine sırtların iltihabı;
 • amigdala basarken, mantar veya pürülan mukus vardır;
 • Çocuklarda bademcikler genişlemiş, bir ahududu veya kırmızımsı renk tonu ve gevşek bir yapıya sahip, bademcikler ortalama büyüklükte ve soluk bir yüzeye sahip.

Farenjit tanısı

Farenjitli bir hastanın incelenmesi aşağıdaki semptomları ortaya çıkarabilir:

 • hiperemi ve mukozanın şişmesi;
 • farinksin granüler yapısı, mukoza eksüdasının atılımı;
 • lenfoid foliküllerin hipertrofisi.

Bir klinik kan testi lenfositlerde bir artış gösterebilir, bu da inflamasyonun viral doğasını gösterir, artmış bir beyaz kan hücresi sayısı ve ESR'nin hızlanması bir bakteriyel etiyoloji önerir.

Faringoskopi, palatine dilin şişmesi gözlenirken, inflamasyonun palatine kemerler ve bademciklere yayılmasını gösterebilir.

yutak limfodenoidnye rulo ve pelet işaretlenmiş yan duvarlarına bir yan farenjit olarak, kronik enflamasyon, akut alevlenmesinde daha özelliği olan, boyut olarak artmış.

Bazen işitme, larinks, burun boşluğu veya paranazal sinüslerin organlarına yayılan farenjit komplikasyonları tanısı konur.

Hangi tedavi reçete edilir

Bademcik iltihabı veya farenjit için doğru tedaviyi atamak için, üst solunum yolunun diğer hastalıklarıyla açıkça ayırt edilmesi ve aynı zamanda inflamasyonun gerçek nedenini tanımlamak önemlidir.

Her iki durumda da, semptomatik ve etiyotropik tedavi yöntemlerini içeren kompleks tedavi sağlanmaktadır.

Akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabındaki terapötik etki öncelikle semptomları hafifletmeyi amaçlamakta ve yerel yöntemlere dayanmaktadır:

 • sistemik antibiyotiklerin alınması (Amoksisilin, Amoksikar);
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlarla gargara (Furacilin, Miramistin, Eludral, Rivanol);
 • yerel antiseptik ve analjeziklerin kullanımı (Falimint, Strepsils, Sepptole);
 • bademciklerin antiseptiklerle sulanması (Ingalipt, Cameton);
 • 38.5 ° C'nin üzerinde ateş ile savaşacak ateş düşürücü ilaçlar (Paracetamol, Teraflu, Rinza, Panadol);
 • bademciklerin iyottan (Lugol, Iodinol) daha yüksek bir sıcaklığa sahip ajanlarla işlenmesi;
 • bağışıklık düzenleyici ilaçlar (Anaferon, çocuklara rektal fitiller Viferon, Genferon reçete edilir).

Akut tonsillit için yardımcı bir tedavi olarak, halk ilaçları oldukça etkilidir.

Bu durumda kullanılan en yaygın ürünlerden biri de limon olup, hastalığın ilk aşamasında yavaş yavaş meyvenin yarısını lezzetle birlikte çiğnemek, ardından bir saat yememektir.

Ayrıca, bademcik iltihabındaki etkinliği, papatya, adaçayı yaprakları, nane, nergiz ve kolesfootun soğurulması ile durulama ile kanıtlanmıştır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi aşağıdaki gibidir:

 • palatine bademciklerin antiseptik solüsyonları ile yıkanması (Octenisept, Chlorhexidine);
 • ağız boşluğunun bakır-gümüş sulu çözelti ile düzenli olarak durulanması;
 • lokal aksiyonun immünomodülatörlerinin uygulanması (Ribomunil);
 • uçucu yağların inhalasyon ve durulama çözeltilerinde eklenmesi;
 • boğaz ve lenf düğümleri için fizyoterapik prosedürler (ultrason, lazer tedavisi, manyetik terapi, FEF);
 • Ağız boşluğu, burun ve paranazal sinüslerin günlük sanitasyonu.

Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit tedavisi, bakteriyel enfeksiyonun üst üste gelmemesi durumunda antibiyotik kullanımını içermez.

Farenjit için standart tedavi aşağıdaki araçları ve yöntemleri içerir:

 • günde en az 6 kez gargara (furatsilin, soda ve deniz tuzu çözeltileri, papatya ve calendula suyu, maden suyu);
 • boğazın antiseptik solüsyonlarla inhalasyonu ve sulanması (Chlorophyllipt, Angilex);
 • sülfonamidler ihtiva eden tabletler ve pastiller (Pharyngosept, Septifril);
 • immün uyarıcı antiviral ilaçlar (Viferon, Kagocel, Arbidol);
 • bol sıcak içecek;
 • boyunda kuru kompresler;
 • sert, baharatlı ve yağlı yiyecekleri içermeyen bir diyete bağlılık;
 • Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik.

Kronik farenjit karşı tedavi önlemleri

Kronik farenjit tedavisi öncelikle hastalığın gelişimine öncülük faktörleri ortadan kaldırarak sağlar, bu ağız ve boğazda düzeltme infeksiyöz odaklar üretmek için gerekli olan, burun septum sindirim sistemi için tedavi görmek isteyen, kavisli düzeltme.

Antibiyotiklerin alımı sadece hipertermi ve lenf düğümlerinde belirgin artış olduğunda endikasyonlara sahiptir. Geniş aksiyonun en yaygın ve etkili ilaçları Summed ve Amoxiclav'dır.

Kronik farenjit tedavisi, farenksin şişmesini (Suprastin) azaltmak için antihistaminiklerin uygulanmasını içerir. Yoğun öksürüğü kolaylaştırmak için öksürük refleksini (Kodelak) azaltan araçlar vardır.

Farenjit için zorunlu bir yöntem her yarım saatte bir durulamadır, bunun için eczane antiseptikler (Lugol, Geksoral), alkali solüsyonlar veya bitkisel decoctions kullanabilirsiniz.

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Farenjit ve anjin ilk bakışta benzer semptomlara sahiptir. Ve yine de, bu iki hastalık farklı bir kaynağa sahip. İnflamatuar sürecin lokalizasyonunun yeri de eşit olmayacaktır. Daha yakından incelendiğinde, farklılıklar semptomatolojide de bulunabilir. Hastalıktan kurtulmak için anjinin farenjitden nasıl ayırt edileceğini bilmelisiniz.

Boğaz ağrısı nedenleri

Angina veya başka türlü akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu durumda enflamatuar sürecin nedensel maddesi streptokok bakterilerdir. Bademcikler, bakteri için yaşam alanı ve üreme alanıdır. Buradan kan damarları üzerinde, bakteriler vücuda yayılır ve kalp sistemini, böbrekleri ve eklem dokusunu etkileyebilir.

Angina nedenleri

Hastalığın ek kaynakları şunlardır:

 • adenoid;
 • çürük;
 • yetersiz ağız hijyeni.

Angina bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir. Bu rahatsızlıktan muzdarip bir kişi başkalarına tehlike oluşturur.

Farenjit nedenleri

Farenjit, farinksin mukoza zarlarını etkiler. Hastalığın ana nedeni parainfluenza enfeksiyonu, rinovirüs, herpetik virüsdür. Bazı durumlarda hastalık aşağıdakilerin etkisi altında gelişir:

 • patojenik mikroorganizmalar: streptococcus, staphylococcus, pneumococcus;
 • mantar enfeksiyonu.

Boğazda uzun süreli enflamatuar süreçler kronik farenjitlere neden olabilir. Farenjitin kronik formu bulaşıcı değildir. Fakat bakteriler ve virüsler tarafından kışkırtılan akut form, havadaki damlacıklar yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir.

Farenjit için, anginadan farklı olarak, boğazın tüm mukoza zarı karakterize edilir. Angina sadece bademciği etkiler. Bu hastalıkların ana farklılıklarından biridir.

Bu iki hastalığın tipik nedenleri farklıdır. Ancak, hastalığı tanımak mümkün olan genel provokatif faktörler vardır. Her iki hastalık da virüsler ve bakterilerden kaynaklanır.

Angina belirtileri

Akut tonsillit için yüksek vücut ısısıdır. Sıcaklık 39 dereceye kadar çıkabilir. Vücudun bulaşıcı ajanların hareketine bu şekilde tepki vermesidir. Artan sıcaklık vücuttaki titreme neden olur. Tüm organizma genel zehirlenmeye maruz kalmaktadır. Kişi endişeli:

 • baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • lenf düğümlerinde ağrı;
 • artan yorgunluk;
 • eklemlerde bir ağrı.

Angina, yutulduğunda daha şiddetli olan boğazda ağrı ile birlikte görülür. Lenf düğümleri artar, sert ve ağrılı hale gelir. Hastalık daha güçlü, lenf düğümlerini daha fazla etkiledi.

Farenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Farenjit ile sıcaklık, anjina ile enfeksiyon vakalarında olduğu gibi, çok yüksek olmayacaktır. 37.5-38 derece arasında dalgalanacaktır. Bu, bir hastalığı diğerinden ayıran önemli bir faktördür.

İlginç bir video: Dr. Phil, farenjitin ne olduğunu ve bununla ne yapacağını kısaca açıklıyor:

Angina ve farenjit bir boğaz ağrısı ile eşlik eder. Farenjit için boğazda kuruluk ile karakterizedir.

Akut farenjit daha şiddetli semptomlara sahiptir. Boğazda yanma ve boğulma var. Tedavi zaman içinde başlatılmamışsa, hastalık yakın dokulara yayılacaktır. Burun mukoz membranları, trakea, larinks etkilenecektir. Bu bağlamda, eşlik eden semptomlar olacaktır:

Boğazı incelerken, faringeal duvarların kırmızı olduğunu ve mukus dokularının gevşediğini görebilirsiniz.

Kronik farenjit daha az şiddetli semptomlara sahiptir. Hastalığın karakteristik bir işareti, yabancı bir cismin, boğazda bir "yumru" varlığının hissi olacaktır.

Angina ve farenjit yaygın semptomlara sahiptir. Her iki hastalık da boğazda acı verici duygular gösterir. Ama öğleden sonra anjina ağrısı ile kötüleşir. Ve akut farenjit sabahları kendini hissettirir.

Hastalık hem bademcikler hem de faringeal duvarı etkilerse, bu durumda faringotonzilliti teşhis edin.

komplikasyonlar

Angina tüm vücut için bir tehlikedir. Tedavinin olmaması veya yanlış yürütülen tedavi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Akut bademcik iltihabı çoğunlukla kalbi etkiler ve kalp sistemine zarar verir. Bu türden komplikasyonların büyük olasılıkla 5 ila 15 yaş arasındaki çocukları etkilemesi muhtemeldir. Anjinadan sonra, böbrekler de etkilenebilir, bu hastalık piyelonefrite neden olur. Anjinadan iki hafta sonra, hastalık ilk belirtileri göstermeye başlar: titreme, sırt ağrısı, sık idrara çıkma. Anjinadan sonra artrit gelişebilir. Eklemler şişer, büyüklüğünde artış, hareketle, ağrı oluşur.

Anjinadan sonraki en tehlikeli komplikasyon larinksin şişmesidir ve bu da üst solunum yollarının daralmasına yol açar. Bir hastanın nefes alması zorlaşır ve daha sonra ekshalasyon zordur. Bu durum acil önlemler gerektirir, aksi takdirde ölüm riski yüksektir.

Farenjit sonrası ortaya çıkan komplikasyonlar daha az tehlikelidir. Tedavi edilmeyen bir hastalık kronik bir forma geçer. Bu durumda hasta, rahatsızlığın alevlenmeleri hakkında periyodik olarak endişelenecektir. Kronik tonsillitten kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Vücudun içine yayılan virüsler, bu tür hastalıkların gelişimine neden olur:

Uygunsuz tedavi durumunda angina ve farenjit komplikasyonları içerir. Bu durumda akut bademcik iltihabı ciddi hastalıklara, bazıları ölümle sonuçlanabilir.

Anjina ve farenjit arasındaki fark

Angina ve farenjit benzer bir klinik tabloya sahiptir. Ancak bu iki hastalık, ana özellikleri yukarıda ele alındığı ayırt edici özelliklere sahiptir. Göz ardı edilemeyecek başka nüanslar var.

4 ana farklılık

Anjina ve farenjit arasındaki fark aşağıdaki noktalardadır:

 • angina, tüm vücudun ciddi zehirlenmesinin sebebi olurken, farenjit, griple birlikte olmasa bile, daha kolay bir şekilde ortaya çıkar;
 • angina ile ağrı düzensiz olabilir, bir tonsil diğerinden daha fazla acı çeker ve farenjit tek tip bir acı ile karakterizedir;
 • angina çok nadiren bir öksürük eşlik eder, farenjit ile birlikte, hastalığın gelişiminin en başından beri görülür;
 • sıcak içecek, farenjit ile yardımcı olur, aksine, angina ile ağrıyı azaltır, ılık su sadece daha fazla zarar başlar boğaz, tahriş eder.

Elena Malysheva, farenjitden anjinaya ilişkin temel farklılıkları anlatır:

Uzman, farenjit veya anjina hastayı endişelendiriyorsa kolayca belirleyecektir. Deneyimli bir doktor hastalığı sadece bir görsel belirti ile teşhis eder. Angina ile boğaz muayenesi aşağıdaki sonuçları verecektir:

 • şişme;
 • kızarma ve büyütülmüş bademcikler;
 • plak;
 • pürülan oluşumlar.

Farenjit, boğazdaki mukoza dokularının yumuşak bir şekilde kızarması ile karakterize olup, bunun üzerinde damarların yoğunlaşan modelini ayırt etmek mümkündür. Enflamatuar süreçler boğazın arka duvarında yoğunlaşacaktır. Balçık farenksin üzerine boşalır. Bademcikler genellikle büyütülmez.

Akut tonsillit tedavisi antibakteriyel ilaçlara dayanmaktadır. Ayrıca, ağrı sendromunu durdurmak için vücudun zehirlenmesine ve yerel ilaçların giderilmesine yardımcı olacak ilaçlar reçete ederler.

Farenjitden kurtulmak için daha fazla sıvı içmeniz, gargara yapmanız, inhalasyon yapmanız gerekir. Doktor, immünomodülatörler ve antiviral ilaçlar dahil olmak üzere ilaçlarla tedaviyi reçete eder.

Bu videoda Elena Leonova evde farenjitin nasıl iyileştirileceği hakkında konuşacak:

Eğer boğazında ağrı varsa, kendini teşhis etmeye çalışmayın. Bir doktora danışmak gerekir. Uzman angina'nın farenjitden nasıl farklı olduğunu bilir. Doktor bir tedavi yöntemi önerecektir. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez, ciddi sonuçlara ve hatta ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Ilk doktor

Boğaz ağrısı sonrası farenjit

Göğüs iltihabı ve farenjit, iltihap ve boğaz ağrısı ile birlikte üst solunum yolunun en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir.

Bu rahatsızlıkların her ikisi de sıklıkla viral veya bakteriyel enfeksiyonların bir arka planına karşı gelişir ve benzer semptomlara sahiptir, ki bunlar karmaşık teşhisler olmadan bazen başka hastalıklarla kolayca karışabilir.

Bazı durumlarda, farenjit bademcik iltihabı patolojisi ile eş zamanlı olabilir.

Tonsillit ve farenjit nedenleri

Semptomlardaki benzerliğe rağmen, bademcik iltihabı, öncelikle lezyonun lokalizasyonunda farenjitden bazı farklılıklar göstermektedir. İlk durumda, palatin ve faringeal bademcikler kaplanır ve ikincisi - faringeal kavite.

Farenjit ve bademcik iltihabının başlıca nedenleri viral ve bakteriyel patojenlerdir.

Çevre veya komşu bölgelerdeki enfeksiyöz odaklardan gelirler.

Neden tonsillit oluşur?

Chlamydia, mikoplazma, virüs ve mantar Candida - iltihap sürecinde akut bademcik bademcikler lenfoid dokuları kapsar olarak, çoğunlukla damak, streptokok ve stafilokok enfeksiyonları, çoğunlukla en azından neden oldu.

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanması ile birlikte görülür ve aktarılan anjin, kızıl ateş, kızamık, difteri vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

Soğuk gıda alımı veya donma havasının solunması sonucu vücudun genel hipotermisi veya mukozanın lokal soğutulması; yerel ve genel bağışıklığın zayıflaması; bademcikler üzerinde mekanik etki (travma, cerrahi müdahale); sinir sistemi bozuklukları; burun solunumunun ihlali; transfer edilen kataral hastalıklar; alerji (kronik tonsillite neden olabilir ve neden olabilir).

Kronik bademcik iltihabı akut bir hastalık tipinden akabilir, bu nedenle kronik hastalıkların önlenmesi için en önemli yöntem alevlenmelerin zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmesidir.

Ne farenjit görünümünü teşvik eder

Bademcik iltihabından farklı olarak, farenjit bir kural olarak viral patojenler tarafından kışkırtır:

rinovirüs; adenovirüs; koronavirüs; grip virüsü; parainfluenza.

Akut farenjit akut solunum yolu enfeksiyonlarının akut alevlenmelerinin olduğu sonbahar-kış döneminde ortaya çıkan mevsimsel bir hastalık olarak kabul edilir.

Hastalığın akut seyrinin erken seyri yeterli tedavi sağlamazsa, viral inflamasyona bakteriyel bir enfeksiyon eklenir.

Aşağıdaki faktörler farenjitin ilerlemesini provoke edebilir:

farengeal mukoza ve sindirim sistemi yapısının bireysel özellikleri; tozlu, sıcak, kuru veya dumanlı havanın sistematik solunması; zararlı kimyasal bileşenlerle kalıcı çalışma; nazal vazokonstriktör ilaçlara bağımlılık; sigara ve alkol; alerjik reaksiyonlar; endokrin ve metabolik bozukluklar; böbreklerin patolojisi ve kardiyovasküler sistem.

Sindirim sistemi patolojilerinin arka planına karşı kronik farenjit formu oluşabilir, uyku sırasında midenin içeriği yemek borusuna girer ve farinkse girer.

Bu gibi işlemler gastro reflü hastalığı veya yemek borusu fıtığı ile ortaya çıkabilir.

Bu durumda, farenjit tedavisine ana nedenin ortadan kaldırılması eşlik etmelidir, aksi takdirde tüm tedavi yöntemleri geçici ve yetersiz bir sonuç getirecektir.

Sıklıkla kronik farenjit nazofarenksin patolojileri temelinde gelişir, mukus akıntıları farinksin arka duvarından aşağı akar ve onu enfekte eder.

Farenjit ve bademcik iltihabı belirtileri

Göğüs iltihabı ve farenjit, bu hastalıkları ayırt etmek ve doğru tedaviyi reçetelemek için benzer dış belirtiler ve semptomlara sahiptir, doktor karmaşık tanıları gerçekleştirir.

Bademcik iltihabı nasıl ortaya çıkıyor?

Akut bademcik iltihabının başlangıç ​​aşaması, hastalığın seyri sırasında 38 ° C'lik bir sıcaklık artışı ile karakterize edilir ve semptomlar yoğunlaşır:

terleme, kuruluk ve boğaz sıkılığı; ağrılı yutma, sıvı ve gıda kullanımı sırasında hoş olmayan duyumlar, şiddetli vakalarda hasta bile tükürüğü yutmaz; faringoskopi ile mukozanın belirgin ödemi, palatin bademciklerinin hiperemi, yutak lümeninin daralması; dil lekelenir; Hastalığın formuna bağlı olarak, bademcikler mukus beyaz bir film, sarımsı renkli kabarcıklar ve gri-sarı bir çiçek ile kaplanabilir; acı verici duyular, tüm vücudun kaslarında ağrı ve genel halsizlik; genişlemiş submandibular lenf düğümleri.

Akut bademcik iltihabının ayırt edici bir özelliği, azalan sıcaklık ile boğazın mukoza yüzeyinin lezyonunun daha belirgin hale gelmesidir.

Akut bademcik iltihabı tedavisi, aşağıdaki belirtilerle birlikte bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olur:

gökyüzü yüzeyinin sıkıştırılması; Lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi; yüzeylerinde lifli yapışmaların oluşmasıyla bademciklerin gevşek yapısı; tonsil mukozaya pürülan oluşumların tahsisi; normal sıcaklık

Farenjitin klinik resmi

Akut farenjit, yutulduğunda boğazda terleme, kuruluk ve rahatsızlık ile başlar, hastalığın seyri sırasında, boğazda rahatsızlık verici bir şekilde hastaya sürekli eşlik eder.

İnflamasyonun etiyolojisine bağlı olarak, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

kulaktaki ağrıların ışınlanması; genişlemiş ve ağrılı servikal lenf düğümleri; farinksin arka yüzünün kızarması, palatin sırtları, lenfoid granüllerin enflamasyonu. Fakat bademcik iltihabının aksine bademciklerdeki bademcikler dikkat çekmez.

Çoğunlukla, kronik farenjit nedeni nadiren soğuk algınlığının yanı sıra akut hastalığın zamansız tedavisidir.

Kronik farenjit hastanın gelişimi sürekli boğazda bir yumru kuruluğu ve duygu ile işkence ile, sık sık boğaz arkasına duruyor mukusu, yutmak zorunda boğazını temizlemek gerekiyor.

Bu faktörlerden dolayı, hasta uykudan rahatsız olur ve sinirlenir.

Kronik farenjit nadiren bağımsız bir hastalık olarak gelişir, bu nedenle tedavisi sadece semptomları hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda altta yatan nedenleri de ortadan kaldırmayı hedeflemelidir.

Hastalıkların teşhisi

Tonsillit veya farenjit tedavisi atamadan önce, kulak burun boğaz uzmanı, eşlik eden patolojileri tanımlamak için hastalığın şiddetini değerlendirmek için kapsamlı bir tanı çalışması gerçekleştirir.

Tonsillit tanısı

Kronik tonsilliti teşhis etmek için, beyaz kan hücrelerinde karakteristik bir artış veya azalma gösteren bir klinik kan testi yapılır.

Toksik alerjik bademcik iltihabında, O-anti-streptolysin, C-reaktif protein, romatoid faktör için bir kan testi önerilmiştir.

Ayrıca bademcikler üzerinde kalın film oluşumuna neden, difteri basili varlığını tespit hangi bademcikler, mukozal yüzeyi ile mikroflorasına yayma alınmıştır.

Bazı durumlarda, paranazal sinüslerin EKG ve X-ışını gerçekleştirilir. Faringoskopi ile, aşağıdaki fenomen not edilir:

palatine sırtların iltihabı; amigdala basarken, mantar veya pürülan mukus vardır; Çocuklarda bademcikler genişlemiş, bir ahududu veya kırmızımsı renk tonu ve gevşek bir yapıya sahip, bademcikler ortalama büyüklükte ve soluk bir yüzeye sahip.

Farenjit tanısı

Farenjitli bir hastanın incelenmesi aşağıdaki semptomları ortaya çıkarabilir:

hiperemi ve mukozanın şişmesi; farinksin granüler yapısı, mukoza eksüdasının atılımı; lenfoid foliküllerin hipertrofisi.

Bir klinik kan testi lenfositlerde bir artış gösterebilir, bu da inflamasyonun viral doğasını gösterir, artmış bir beyaz kan hücresi sayısı ve ESR'nin hızlanması bir bakteriyel etiyoloji önerir.

Faringoskopi, palatine dilin şişmesi gözlenirken, inflamasyonun palatine kemerler ve bademciklere yayılmasını gösterebilir.

yutak limfodenoidnye rulo ve pelet işaretlenmiş yan duvarlarına bir yan farenjit olarak, kronik enflamasyon, akut alevlenmesinde daha özelliği olan, boyut olarak artmış.

Bazen işitme, larinks, burun boşluğu veya paranazal sinüslerin organlarına yayılan farenjit komplikasyonları tanısı konur.

Hangi tedavi reçete edilir

Bademcik iltihabı veya farenjit için doğru tedaviyi atamak için, üst solunum yolunun diğer hastalıklarıyla açıkça ayırt edilmesi ve aynı zamanda inflamasyonun gerçek nedenini tanımlamak önemlidir.

Her iki durumda da, semptomatik ve etiyotropik tedavi yöntemlerini içeren kompleks tedavi sağlanmaktadır.

Akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabındaki terapötik etki öncelikle semptomları hafifletmeyi amaçlamakta ve yerel yöntemlere dayanmaktadır:

sistemik antibiyotiklerin alınması (Amoksisilin, Amoksikar); antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlarla gargara (Furacilin, Miramistin, Eludral, Rivanol); yerel antiseptik ve analjeziklerin kullanımı (Falimint, Strepsils, Sepptole); bademciklerin antiseptiklerle sulanması (Ingalipt, Cameton); 38.5 ° C'nin üzerinde ateş ile savaşacak ateş düşürücü ilaçlar (Paracetamol, Teraflu, Rinza, Panadol); bademciklerin iyottan (Lugol, Iodinol) daha yüksek bir sıcaklığa sahip ajanlarla işlenmesi; bağışıklık düzenleyici ilaçlar (Anaferon, çocuklara rektal fitiller Viferon, Genferon reçete edilir).

Akut tonsillit için yardımcı bir tedavi olarak, halk ilaçları oldukça etkilidir.

Bu durumda kullanılan en yaygın ürünlerden biri de limon olup, hastalığın ilk aşamasında yavaş yavaş meyvenin yarısını lezzetle birlikte çiğnemek, ardından bir saat yememektir.

Ayrıca, bademcik iltihabındaki etkinliği, papatya, adaçayı yaprakları, nane, nergiz ve kolesfootun soğurulması ile durulama ile kanıtlanmıştır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi aşağıdaki gibidir:

palatine bademciklerin antiseptik solüsyonları ile yıkanması (Octenisept, Chlorhexidine); ağız boşluğunun bakır-gümüş sulu çözelti ile düzenli olarak durulanması; lokal aksiyonun immünomodülatörlerinin uygulanması (Ribomunil); uçucu yağların inhalasyon ve durulama çözeltilerinde eklenmesi; boğaz ve lenf düğümleri için fizyoterapik prosedürler (ultrason, lazer tedavisi, manyetik terapi, FEF); Ağız boşluğu, burun ve paranazal sinüslerin günlük sanitasyonu.

Akut farenjit nasıl tedavi edilir?

Akut farenjit tedavisi, bakteriyel enfeksiyonun üst üste gelmemesi durumunda antibiyotik kullanımını içermez.

Farenjit için standart tedavi aşağıdaki araçları ve yöntemleri içerir:

günde en az 6 kez gargara (furatsilin, soda ve deniz tuzu çözeltileri, papatya ve calendula suyu, maden suyu); boğazın antiseptik solüsyonlarla inhalasyonu ve sulanması (Chlorophyllipt, Angilex); sülfonamidler ihtiva eden tabletler ve pastiller (Pharyngosept, Septifril); immün uyarıcı antiviral ilaçlar (Viferon, Kagocel, Arbidol); bol sıcak içecek; boyunda kuru kompresler; sert, baharatlı ve yağlı yiyecekleri içermeyen bir diyete bağlılık; Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik.

Kronik farenjit karşı tedavi önlemleri

Kronik farenjit tedavisi öncelikle hastalığın gelişimine öncülük faktörleri ortadan kaldırarak sağlar, bu ağız ve boğazda düzeltme infeksiyöz odaklar üretmek için gerekli olan, burun septum sindirim sistemi için tedavi görmek isteyen, kavisli düzeltme.

Antibiyotiklerin alımı sadece hipertermi ve lenf düğümlerinde belirgin artış olduğunda endikasyonlara sahiptir. Geniş aksiyonun en yaygın ve etkili ilaçları Summed ve Amoxiclav'dır.

Kronik farenjit tedavisi, farenksin şişmesini (Suprastin) azaltmak için antihistaminiklerin uygulanmasını içerir. Yoğun öksürüğü kolaylaştırmak için öksürük refleksini (Kodelak) azaltan araçlar vardır.

Farenjit için zorunlu bir yöntem her yarım saatte bir durulamadır, bunun için eczane antiseptikler (Lugol, Geksoral), alkali solüsyonlar veya bitkisel decoctions kullanabilirsiniz.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir?

Boğaz ağrısı, birçok hastalığın ortak belirtisidir. Bu durum zor hastalığın doğasını belirlemek için yapar. Yanlış teşhis ederse, sırasıyla yanlış tedavi sadece şifa değil aynı zamanda sağlığa zararlı teşvik, hangi seçilir. Acılı hisler anjina, farenjit, tonsillit, larenjit görülür. Tüm boğaz patoloji ayırt etmek, onların özelliklerini anlamak için gereklidir.

Tonsillit ve semptomları

Tonsillit, faringeal tonsillerin (bezler) iltihaplanmasına neden olan bir patolojidir. sırayla zararlı mikroorganizmalardan vücudu korur bağışıklık sistemi, sorumlu Bu boğaz öğesi. Hastalık enfeksiyon bezlere girdiğinde ortaya çıkar. Şu anda, bağışıklık sistemi barakata kan göndererek savunmaya giriyor. Antikorlar bu suretle düşüş koruyucu özellikleri ile birlikte bezleri artan enfeksiyonla mücadele. Bu aşamada, hastanın boğazda ağrı hisseder.

Bu hastalık, bağışıklık sistemi zayıflarsa gelişir. Vücuda giren tüm mikroorganizmaları etkisiz hale getiremez. Aktarılan anjin sonrası antikorların zayıf aktivitesi daha sonra kronik bademcik iltihabına yol açar.

Semptomları görmezden gelir ve tedaviye başlamazsanız, bezlerin çıkarılmasına neden olabilir. Bu nedenle, hastalığı daha erken tespit etmek için bu faktörlere dikkat etmek önemlidir:

Ardından tedavi bezlerin çıkarılmasına yol açabilir.

artan bezler; bademciklerin mukozası gevşer; bezler mor renk kazanır; şişmiş lenf düğümleri; damak şişmesi; ağızda hoş olmayan koku; yutma sırasında ağrı; sesin değişmesi; nefes darlığı; yüksek vücut ısısı; dalak veya karaciğerin genişlemesi.

Farenjit ve belirtileri

Bademcik iltihabından farklı olarak farenjit, ağızdan etkilenen mukoza yüzeyi ve bademcikler yüzünden meydana gelir. Hastalık iki şekilde ortaya çıkabilir: akut ve kronik.

Bu hastalık rinovirüs, adenovirüs, koronavirüs, sitomegalovirüs ve parainfluenza virüsü nedeniyle oluşur.

Akribanitin akut formu, kronik hakkında söylenemeyen yaygın bir patoloji değildir. Üst solunum yollarında sık görülen viral hastalıklardan veya streptokoktan dolayı oluşur.

Angina farenjit nasıl ayırt edilir? Lokalizasyon yerine, görünüm ve semptomların doğası bakımından farklılık gösterir. Angina bademcikler üzerinde oluşur, bulaşıcı bir kökeni vardır. Farenjit ile birlikte, virüs nedeniyle boğazın mukoza yüzeyinde iltihap oluşur. Hastalıkların her birinin semptomlarını bilmek, birbirlerinden nasıl farklı olduklarını anlamak kolaydır.

Farenjit klinik resmi:

Zulüm ve boğazda bir koma hissi; boğazın arkası kırmızı renk tonu kazanır; balgam olmadan öksürük; genel halsizlik ve terleme; lenf nodu genişlemesi ve ağrıları; soğuk, burun tıkanıklığı yokluğu; Sıcaklık.

Boğaz ağrısı klinik resmi:

bulantı; baş ağrısı; kaslarda ağrı; kırgınlık.

Farenjit ile, halk tedavisi yardımı ile başa çıkabilir ve angina kapsamlı bir tedavi yöntemi gerektirir. Semptomların nüanslarını sadece bir doktor anlayabilir, çünkü tanı bağımsız olarak ortaya çıkabilir, yanlış olabilir.

Neden ayırıcı tanı?

Çoğunlukla yanlış kendini teşhis vakaları, yanlış tedaviyle sonuçlanır. Farenjitleri antiseptik ilaçlarla tedavi etmek yerine, mikroflorayı öldürmeyen, ancak bağımlılığa yol açan antibiyotiklerle saldırıya uğrarlar.

Bir dahaki sefere hasta anjina ile karşılaşırsa, vücut bu ilaca karşı direnci nedeniyle hiçbir şekilde tepki göstermeyecektir. Bu gibi durumlarda, enfeksiyondan iyileşmek uzun zaman alacaktır. Ve tam tersine, bir anjinayı sadece halk ilaçlarıyla tedavi etmek, komplikasyonlar kazanabilirsiniz. Glomerülonefrit ve romatizma, kendi kendine tedavinin sonuçlarıdır.

Tonsillit enfeksiyöz bir patolojidir. Enfeksiyon bademciklerin doku ve mukoza yüzeyine nüfuz eder. Bu tür bakteriler neden olur: streptococcus, staphylococcus.

Farenjit, başlangıcın bulaşıcı, alerjik ve travmatik doğası ile karakterizedir. Alerjilerden kaynaklanan patoloji kolayca teşhis edilir, çünkü uyaran ve hastalık arasındaki bağlantıyı izlemek kolaydır.

Tanı ve tedavi

Tanıda farenjitin klinik tablosu bademcik iltihabından farklıdır. Birincisi hiperemik mukoza ile karakterizedir. Damarlar görülebilir, foliküller büyür, şişliklere benzer. Farinksin arka duvarı, pürülan sıvıyı salgılayabilir. Bademcikler artmaz.

Göğüs iltihabı bezlerde artış ile karakterizedir. Hastalığın formuna bağlı olarak, gözlenir:

soluk sarı renkte yuvarlak tüberküller; pürülan mantar; bademcikler üzerinde beyaz plak tabakası.

Boğazda dört nokta-bole, hiperemi, lenfadenit ve rinit-hastanın hangi hastalıklara sahip olduğunu belirlemek zordur. Farenjit, boğaz ve burun iltihabında sadece sabah ağrısıdır. Rinit dışında bademcik iltihabıdır. Doğru tanıyı yaptıktan sonra tedaviye başlayabilirsiniz.

Farenjitden kurtulmak için, içme ve yatak istirahatine uymak, semptomları ortadan kaldıran ilaçlar uygulamak ve bademcik iltihabı ile mücadele etmek için kapsamlı bir yol gereklidir: antibakteriyel ilaçlar, durulama, yatak ve içme rejimi.

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

Hastalıkların nedeni

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Lokalizasyonun yeri

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

Enfeksiyon yolları

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

semptomlar

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebril'e (38 0 C'ye kadar) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

tedavi

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Herhangi bir sorunuz varsa, onlara buradan sorabilirsiniz.

Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşın:

Boğaz ağrısı: boğaz ağrısı veya farenjit?

Boğaz ağrısı nedir? Anjin ve diğer bulaşıcı hastalıklar arasındaki fark nedir? Farenjit ne anlama geliyor? Farenjit nedenleri nelerdir? Boğaz ağrısı ve farenjit arasındaki fark Önleyici tedbirler

Anjin ya da farenjit aniden ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu hastalıklar soğuk mevsimde kendilerini hissettirir. Bu rahatsızlıklar hasta bir kişiye nahoş hissi verir. En basitleri boğaz ağrısıdır. Zamanında tedaviye başlamazsanız, semptomatoloji artar ve hastalık ağırlaşır. Hem anjina hem de farenjit, ağız boşluğunu etkileyen inflamatuar hastalıklardır. Anjina veya farenjit varlığı sadece bir doktor tarafından belirlenebilir. Hastalığın ana semptomlarını tanımak için, her birini daha ayrıntılı olarak düşünmeye değer.

Boğaz ağrısı nedir?

Tıpta, anjina genellikle palatine bademciklerde görülen enflamatuar süreçler olarak anlaşılır. Bu durumda, sadece bademcikler acı çekmez, ama tüm ağız boşluğu bütün olarak. Hastalığın zamansız tedavisi sırasında, iltihaplanma süreci kalbi, böbrekleri ve eklem dokusunu etkileyebilir. Hastalığın sadece bademcikleri etkilememesi ve aynı zamanda daha derin ilerlemesi durumunda, kısa sürede farenjit gelişebilir. Angina altında genellikle bademcik iltihabı anlamına gelir.

Bademcik iltihabı nedenleri şunlardır:

vücutta hemolitik streptokok varlığı; kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, insan anjinası kaplarından yiyecekler alınması; Düşük sıcaklıkta sokakta uzun kalmak. Sonuç olarak, boğaz ağrısının görünümünü provoke eden hipotermi oluşur; düzenli alkol kullanımı, sigara içilmesi, evde toz bulunması; nazofarenkste iltihaplı adenoidlerin varlığı; sinüzit ve diğer pürülan hastalıklar anjinaya neden olabilir; güçlü çürükler.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır. Bir kişi enfekte olursa, acilen sağlıklı aile üyelerinden izole edilmesi gerekir. Hastanın ayrı çatal bıçak takımı ve kişisel hijyen için bir şeyler ayırmak gereklidir. Önleyici tedbirler sertleştirilebildiğinden, doğru diyeti gözlemlemek için.

Tedavi sırasında alkol ve sigaradan vazgeçmek çok önemlidir. Tüm yıl boyunca, bağışıklık sistemini düzenli tutacak vitamin kompleksleri veya ilaçları almanız gerekir. Aynı zamanda, diş hekimi yılda en az 2 kez ziyaret etmek için gerekli bir koşuldur.

İçeriğe geri dön

Anjin ve diğer bulaşıcı hastalıklar arasındaki fark nedir?

vücut ısısında 39-40 dereceye kadar artış; yemek yerken boğazda hoş olmayan ağrı; Kişi hızla yorulur, tüm vücutta güçlü bir zayıflık hisseder; belirgin olarak artan lenf düğümleri; Hastalığın ilk günlerinde dil, bademcikler ve palatine arkasındaki hiperemi; bir öksürük sırasında nihayet ortaya çıkan bademcikler birikmiş irin üzerinde; ağızdan hoş olmayan ve keskin bir koku.

Angina oldukça ciddi bir hastalıktır. Bir şey sıradan bir soğuğa benziyor, ama hastalık farklı. Bir kişi yaklaşık 7-9 gün anjinadan muzdarip olabilir.

İçeriğe geri dön

Farenjit ne anlama geliyor?

Farenjit aynı zamanda farinkste güçlü inflamatuar süreçlerle kendini gösterir. Oldukça sert bir şekilde ilerler ve kronik bir forma girebilir. Farenjit aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

boğazda ağrı. Bir kişinin konuşması, yemek yemesi ve yutması acı verici; Boğazda, genellikle şiddetli öksürüğe neden olan bir terleme vardır; Hasta her zaman boğazındaki bir şeyin engellendiğini veya sıkıştığını hisseder.

İçeriğe geri dön

Farenjit nedenleri nelerdir?

serin havalarda sokakta uzun kalmak. Soğuk havanın solunması nedeniyle, iltihaplı bir süreç ile sonuçlanan nazofaringeal irritasyon meydana gelir; sigaradan teneffüs edildiğinde; sık alkol kullanımı; mikropların vücuduna nüfuz etme (stafilokok ve streptokoklar); viral hastalıkların varlığı; mikoplazma; şiddetli çürük; işitme organlarını etkileyen hastalıklar (otitis).

Sırayla, farenjit çeşitli çeşitlere sahip olabilir. Enfeksiyona neden olan kaynağa bağlıdır. Çoğu zaman, hastalığın kaynağı bakteri ve virüsdür. Farenjitin ciddi etkilerinden kaçınmak için, hastalığı zamanında tanımlamanız ve ilaç tedavisi için bir doktora danışmanız gerekir.

İçeriğe geri dön

Anjina ve farenjit arasındaki fark

Önemli fark şu ki, bademcik iltihabı ile sadece bademcikler iltihaplıdır ve farenjit ile farinksin tüm mukoza zarının acı çekmesidir.

Anjina görünümünü sadece bakteriyel enfeksiyona neden olabilir, buna karşılık farenjit patojenik virüslerin olumsuz etkisinin bir sonucu olur.

Angina ile boğazdaki ağrı genellikle günün ikinci yarısından itibaren ve geceye daha yakın olan kişiyi rahatsız eder. Farenjit sırasında, boğaz sabahın erken saatlerinde ağrmaya başlar.

Eğer anjinin karakteristik belirtileri varsa, hemen bir uzmandan tavsiye almanız gerekir. Anjina tedavisi için, ilaçların kullanılması gereklidir. Farenjit ile, halkla tedavi yöntemlerinin yardımıyla hastalık ile başa çıkabilir.

Anjina mevcudiyetini gösteren en karakteristik belirtilerden biri, bademciklerin yüzeyinde püy oluşumu ve çene altında bulunan lenf düğümlerinde belirgin bir artış olmasıdır. Farenjit sırasında, hasta sadece faringeal mukozanın hiperemisine sahiptir, sıklıkla boğazda rahatsızlıktan rahatsız olur.

İçeriğe geri dön

Önleyici tedbirler

Hastalığın uzun süreli tedavisinden kaçınmak için, bunu önceden önlemek daha iyidir. Bunu yapmak için, sadece sağlığınızı dikkatlice izlemeniz gerekir. Başlangıç ​​olarak, yaşam tarzınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

En iyi seçenek kötü alışkanlıklardan kurtulmaktır - alkol ve tütün kullanımı. Bunu kademeli olarak yapabilirsiniz, asıl önemli olan kendinizin olumlu sonuçlar alacağınızdır.

Nasıl yediğinize dikkat edin. Hasta bir kişiyi bulaşıklardan yemeyin. Soğuk mevsimde, sıcak kıyafetlerin varlığına dikkat etmek gerekir. Kulaklarınızı ve ellerinizi sıcak tutmak çok önemlidir. Diş hekimine düzenli ziyaretler, bu rahatsızlığı önlemeye yardımcı olacak temel koşullardan biridir.

Anjina ve farenjitin karakteristik belirtilerini bilerek, bu hastalıkları ayırt etmek zor değildir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcikler, "için" ve "karşıt" ın cryodestruction

Her yetişkin ve çocuk, üst solunum yollarının iltihabı gibi bir sorunla karşı karşıyadır. Ve sadece kalitatif tedavi tam iyileşmeyi sağlayabilir.Bademciklerin sıvı nitrojenle koterizasyonu, tüm enfeksiyon odaklarının yok edilmesi sayesinde benzersiz bir prosedürdür.

Boğaz ağrısı tuz ve soda ile gargara nasıl

Pencerenin dışındaki soğuk havalarda, kar ayaklarınızın altında eziliyor ve kış eğlencesi dolduruyor, soğuk algınlığı yakalamak çok kolay. Evdeki ve sokaktaki sıcaklıkların kontrastı sadece boğazın süper-soğutmasına yardımcı olur.