Loading

Erişkinlerde larenjit seyrinin özellikleri

Bugüne kadar, birçok yetişkin farklı semptomlara ve sonuçlara sahip çeşitli hastalıklara sahiptir. Bunlardan biri larenjittir.

kızıl hastalığı, kızamık, boğmaca: Laryngitis çoğu durumda soğuk algınlığı veya enfeksiyon hastalıklarıyla ilişkili olan larinks, iltihabı denir. Hastalık sabit ağız solunumu, çok tozlu hava, sigara ve alkol tüketimi, hem de larinks dalgalanma neticesinde, soğuk algınlığı gelişebilir.

Hastalığın ana nedenleri

Tamamen farklı nedenlerle ortaya çıkıyor. Sıklıkla, hastalık doğrudan bağışıklık sisteminin korunmasında bir bozulma ve herhangi bir virüsün eş zamanlı saldırısı veya tüm organizmanın güçlü bir hipotermisi ile ilişkilidir. Ayrıca, mekanik nedenler de vardır, örneğin, ciddi yaralanmalar veya yanıklar.

Doğrudan bağlantılı hastalık ve en yaygın fenomeni diğer faktörler: tozlu oda insan vücudunda farklı enflamatuar süreçler, solunum yolu ihlal ve ses aşırı yüksek ton.

Kronik larenjit, Diğer birçok hastalığın yanı sıra, ARVI ya da çok sık soğuk algınlığı gibi hastalıkların uygunsuz tedavisi ile ilişkilidir. Ayrıca, nedenler çeşitli bileşenlere alerjik reaksiyonlar olabilir, uzun süre kimyasal bitki üzerinde çalışabilir.

Oluşum faktörleri:

 • soğuk algınlığı;
 • grip;
 • Bakteriyel enfeksiyonlar;
 • pnömoni;
 • bronşit;
 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Gaz, buhar, kirli hava;
 • Larinkse mekanik hasar.

Burundan nazofarenks ve solunum bozukluğu kuru ve sıcak hava, güçlü aşırı gerilim ses telleri, kronik inflamasyon odakları ile odada ek ilgili nedenler, uzun kalış listede belirleyin.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Konuşmanın telaffuz sırasında, bir kişinin ses telleri bir titreşim yayar, böylece sesler ortaya çıkar. Bununla birlikte, larenjit hastalığı ile, güçlü bir şekilde şişer. Aynı zamanda solunum yolu dar bir şekilde daralır, bunun sonucunda nefes almak zorlaşır, havlayan öksürük ortaya çıkar. Larenks, edemiktir ve ses telleri tamamen bağlı değildir. Boğazda kuruluk, su ve yiyecek yuttuklarında biraz ağrı, balgamlı öksürük var. Belki de sesin kaybolması. Ayrıca larenjit baş ağrıları ve ateş eşlik etti.

Yukarıdakilerden, larenjitin aşağıdaki belirtilerini ayırt edebiliriz:

 • Genel halsizlik, baş ağrısı;
 • larinksin mukoza zarının hiperemi, ağır vakalarda, kan salgılanabilir;
 • sesin değişmesi - sessiz, kısık, bazen sessiz;
 • Boğazda terleme hissi, yutma sırasında ağrı görünümü;
 • vokal kordların şişmesi nedeniyle solunum zorluğu;
 • başlangıçta öksürük kuru, "havlayan", balgam ayırma ile daha ileri;
 • vücut ısısında artış, genellikle 37.5C'ye kadar.

Larenjit Türleri

Her biri kendi semptomları olan ve hastalık formundaki başka türlerden farklı olan larenjitin birkaç çeşidi vardır.

Catarrhal larenjit - Hastalığın basit formu. Semptomları boğazda ve ses kısıklığında terlemenin yanı sıra sistematik bir havlama öksürüğünü içerir.

hipertrofik - Sesin güçlü ses kısıklığı, sürekli terleme ve öksürük ile kendini gösterir. Bu durumda ligamentlerde küçük çaplı büyümeler vardır, çünkü ses kısıklığı vardır.

atrofik - larinksin mukoza zarının incelmesi tezahürüdür. Buna ek olarak, ağızda şiddetli öksürük ve sürekli kuruluk şikayetleri ve bir boğuk ses vardır. Bazı durumlarda, küçük kan damarları olan öksürük öksürüğü bırakır. Çoğu durumda, farklı baharatlarla baharatlı yemeklerin kullanımı sonucu ortaya çıkar. Bir kural olarak, sadece larinksi değil, aynı zamanda farinksin arka duvarını da etkiler.

profesyonel - Özel bir hastalık türü. Ses tellerinin sık sık gerilmesiyle oluşur.

difteri - difteri olarak bu tür bir bulaşıcı hastalığın bademciklerden gırtlağa yayıldığı gerçeğiyle ilgilidir. Mukoza zarının beyaz bir dokunuşla kaplanmasıyla karakterizedir. Bazen ayrılır, bu da vokal kordların yakınındaki hava yollarında arızalara neden olur.

Tüberküloz tipi larenjit - ikincildir ve tüberkülozun akciğerlerden yayılmaya başlaması durumunda görülür. Larenks dokularında tüberkülleri andıran nodüler kalınlaşma oluşur, ayrıca larinks ve epiglotis kıkırdağı da imha edilebilir.

frengili - sifilisin çeşitli komplikasyonlarından birini temsil eder. İlk olarak, mukozal plakalar ve küçük ülserler, yara izleri daha sonra ses telleri, gırtlak ile deforme, ve geri dönüşü olmayan bir ses kısıklığı nedenidir olan gözlenebilir olabilir.

Tanı Yöntemleri

Larenjitin tanımlanması için muayeneye tabi tutulması gerekir: doktor ses tellerini inceler ve sesin sesini kontrol eder.

Kural olarak, birkaç gün sonra larenjit belirtileri geçmektedir. Ancak, keskin bir şekilde ilerlemeye başlarlarsa, her zaman bir doktordan yardım almalısınız. Doktor daha sonra anamnezi inceler, iltihaplı lenf düğümlerinin varlığını belirlemek için boyunu araştırır. Ayrıca burun, ağız ve boğazını inceler.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Aşağıdaki durumlarda bir uzmana başvurmanız gerekir:

 • Semptomlar iki hafta sonra ortadan kalkmaz;
 • Yutulduğunda keskin ve şiddetli bir ağrı vardı;
 • kanın balgam çıkarılması;
 • başka bir hastalığın varlığı şüphesi;
 • Hastalık kronik bir forma dönüşmeye başlar.

Bazı durumlarda ek testler gerekebilir: laringoskopi veya video stroboskopi.

Ayırıcı tanı

Her şeyden önce, larenjitin kronik ve akut formunu belirlemek için harcayın. Benzer şekilde, bu tür semptomların laringeal bir abse veya difteri olarak ortaya çıkmasıyla. Ayırıcı tanının ve viral hastalıkların varlığında karakteristik uygulama.

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Genel olarak kabul edilen kurallara zorunlu bağlılık gerektirir:

 • Yatak istirahati sağlamak ve fiziksel efor sarfiyatını sınırlamak gerekir. Az miktardaki önemli faktör, odanın düzenli olarak havalandırılması ve bol miktarda içilmesinin yanı sıra vitaminlerin alınmasıdır;
 • Alkollü içecekler içmek ve içmek yasaktır;
 • Hastanın nemlendiriciyi kullandığı odayı nemlendirmek gerekir;
 • Hafta boyunca hastanın mümkün olduğunca az konuşması gerekir, böylece ses telleri tam olarak dinlenir;
 • Faydalı tedavi prosedürleri düzenli gargara, sıcak içecekler, inhalasyonlardır;
 • Günlük baharatlardan keskin baharatlar içeren çeşitli yemekler hariç tutunuz.

Akut kurs tedavisi

Çoğu durumda, larinksin tüm mukoza zarının iltihaplandığı zaman yaygın bir form görülür. Bazı kişilerde, enflamatuar süreç trakeadaki mukozaya yayılabilir, tedavi larenjitlere neden olan faktörleri yok etmektir.

 • Antibiyotikler - genellikle aerosol formunda bir bakteri akımında. (Tantoum Verde sprey, bioparox, lysobact;
 • antiviral ilaçlar - viral hastalık durumunda;
 • beklentileri olanları - mucaltin, bromhexine, ACS, lazolvan;
 • antihistaminikler - larinksin belirgin ödemi ile;

Halk ilaçları

 • Sıcak süt ve maden suyunun düzenli olarak içilmesi.
 • zencefil ve bal ile çay - kök ince bir rende üzerinde ovuşturdu ve çay eklenir, yaklaşık 2 çay kaşığı taze zencefil suda, bal yemek kaynayan 200 ml rendelenmiş ama sadece vprikusku kaynar su ilave edilmez.
 • Adaçayı yapraklarının et suyunu düzenli olarak gargarala doldurun - bitki kaynaklı yerel bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir;
 • Uzamış öksürük ile bir kaynatma veya Ipecacuanas tozu tayin;
 • Çok sıcak değil, yaklaşık otuz dakika boyunca yapılan ayak banyoları.
 • Hardal sarar ve alkol göğüste ve sırtta sıkıştırır.

fizyoterapi

Fizyoterapötik yöntemler arasında boyun bölgesinin ön kısmında solungaç, UFO ve larinkste elektroforez bulunur. Bu hastalık ile hem mikrodalga terapi hem de UHF yapılır. Şiddetli bir akut larenjit şekli tespit edilirse, hidrokortizon süspansiyonu larinks içine döküldüğünde düzenli damlatmalar yapılmalıdır. Tüm prosedürler, hastalığın biçimi ne olursa olsun sistematik olarak yapılmalıdır.

Larenjit ile inhalasyon

En az istenmeyen etki ile hızlı bir terapötik etki elde etmek için, birçok ilaç, soluma cihazlarıyla doğrudan solunum sistemine enjekte edilir.

Solunum yollarında ilaçların 3 yöntemini kullanın:

 • Doz aerosol inhalatörleri;
 • ölçülü toz inhalatörleri;
 • Nebülizörleri.

Tüm yöntemler larenks hastalığı için etkilidir, bu inhalerleri kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

önleme

Önleme, vücutta bıçaklama ve sağlıklı bir yaşam tarzından oluşur. Başlamak için, soğuk algınlığı önleyici tedavi yapmalısınız, burnunuza kirli ellerinizle burnunuza dokunmayınız ve akut solunum yolu enfeksiyonlarından mustarip kişilerle temasa geçiniz. Buna ek olarak, temiz havada daha fazla zamana ihtiyacınız vardır, ancak vücudun alt-soğumadığından ve ses tellerinin daima sıcak olduğundan emin olmanız gerekir. Tozu ve ayrıca nemlendirilmiş ve sıcak hava solumak tavsiye edilmez.

Uzmanlar, düzenli olarak bir dispensif gözlem geçirdiklerini, ilaçlı bitkilerin kullanıldığı ilaç dışı tedaviyi gerçekleştirmelerini tavsiye eder.

Bu durumda, en küçük semptomları bile göz ardı etmeyin, çünkü insan sağlığına çok tehlikeli olabilecek daha ağır bir forma girebilirler. Bu nedenle, bir terapiste veya kulak burun boğazına hemen başvurmak, muayene ve tedavi sürecine girmek daha iyidir.

Tehlikeli larenjit nedir

Larenjit, kuru ve şiddetli öksürüğün eşlik ettiği bir hastalıktır, bu sırada enfeksiyon, mukoza zarındaki mikro çatlaklara bağlı olarak yayılır ve bu da iltihaba neden olur.

Erişkinlerde hastalığın akut formu boğmaca, kızıl saç, grip gibi kronik solunum yolu hastalıkları tarafından kışkırtır.

Hastalığın kronik seyri genellikle sigara içenlerde, alkol severlerde ve alerjisi olan hastalarda görülür. Gırtlakta iltihaplanma, hastalık - grip, SARS, boğmaca ve diğerleri nedeniyle enfeksiyonun sonucu olması durumunda, virüsler havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Laringeal kanser de dahil olmak üzere diğer faktörler, enfeksiyon açısından başkaları arasında bir endişe kaynağı haline gelmez. Erişkinlerde larenjit hastalığı tehlikeli veya şiddetli kabul edilmez. Uygun tedavi ile, bir hafta sürer, ancak sürecin kendisi tehlikeli çünkü ciddi sonuçlara neden olabilir.

Larenjit ve formları

Akut bir larenjit seyri için enfeksiyöz hastalık tipiktir ve tekrarlanan veya tekrarlanan enfeksiyonun bir sonucu olarak kronik bir hastalık ortaya çıkar.

Doktorlar, bu tür larenjitleri şu şekilde tahsis eder:

 • akut kataral - bu durumda inflamasyonun odak noktası submukozal, mukus ve laringeal kaslara uzanır;
 • akut flegmonöz, perikondrium zonunda ve kıkırdakta zaman zaman kas yapılarına, ligamentlere nüfuz eden pürülan bir hastalıktır;
 • Kronik - süreç mukoza zarını, submukozal ve intramüsküler tabakaları kapsar. Hastalığın tipi, kataral, atrofik ve hipertrofiktir.

Kronik larenjit için, yetişkinlerde catarrhal tipi, ses kısıklığı, boğazda şişme ve tekrarlayan öksürük ile karakterizedir. Hastalığın bu formu kolay kabul edilir.

Hipertrofik tipte kronik larenjit, hastanın boğazda ses, öksürük ve rahatsızlık gibi güçlü bir ses kısıklığı göstermesiyle ayırt edilir.

Bağlarda görünen nodüller şeklinde küçük neoplazmalar vardır.

Atrofik tipte larenjit, mukusun incelmesi, ağızda kuruluk, dayanılmaz öksürük ve boğuk ses ile ilişkilidir.

Genellikle kan damarları ile kabukların bir soyulması vardır.

Doktorlar, hastalığın bu formunun bağlantısını, hem gırtlak hem de boğazın arka duvarına zarar veren akut veya baharatlı yiyeceklerin alımı ile bulurlar.

Ayrı bir grupta, yetişkinlerde, mesleki bağlılığın neden olduğu larenjit tahsis edilir. Öğretmenlerin ve konuşmacıların aşırı bağlanma sıklığı, genellikle aşırı iş yükünden muzdariptir.

Akut larenjit ve onun etkileri

Akut larenjit, bir viral enfeksiyonun bir arkadaşıdır, ancak bağımsız bir hastalık olarak da mevcut olabilir. Bu genellikle vokal kord gerginliği, zararlı maddelere maruz kalma, tozun solunması, sigara içilmesi ve alkollü içeceklerin sık kullanımı ile olur.

Çoğu durumda patojenik işlemin nedensel maddesi streptokok, stafilokok ve benzerleridir.

Akut larenjit, hipotermi, vücut, vokal kordlarda görülen ülser bulguların yanı sıra poliplerin ortaya çıkmasıyla aniden ortaya çıkar.

Akut formdaki larenjit, kuru öksürük, larinkste kazıma ve yutma sırasında ağrı ile başlayabilir. Biraz sonra, balgam serbest bırakılır, daha sonra ses daha kaba, sibilandır veya tamamen kaybolur. Larenjit genellikle ateş ve baş ağrısı ile eşlik eder.

En tehlikeli olanı, yetişkinlerde larenjit olup, belirgin stenozlu subglottik alanın akut iltihaplanması sonucu oluşur.

Bu durumda, asfiksi ile doludur larinks, bir ödem var. Bu durum yanlış kasık adını taşır. Sahte krupanın ayırt edici bir özelliği, ses telleri üzerindeki film oluşumunda kendini gösterir. Gerçek krupanın çoğunlukla difteri sonucu olduğunu bilmek önemlidir.

Tehlikeli akut larenjit nedir?

 • Her şeyden önce, bu akut larenjitin hastalığın kronik formuna geçişidir;
 • Larenks, larinksin şiddetli formunda veya alerjik ödeminde boğulma gelişmesine neden olabilir;
 • Hastalığın gırtlak ve pürülan formları, mediastinite (torasik kavite orta bölümlerinde alan iltihabı), flegmon boyun (boyun dokuların pürülan iltihabı yaygın), akciğer apsesi (akciğer iltihap ile boşluk oluşturan), sepsis (kan yoluyla enfeksiyon yayılması gibi komplikasyonlara neden olabilir vücut boyunca.

Bu ilginç! Hamilelik sırasında akut larenjit ile başa çıkmak için nasıl.

Kronik larenjitin sonuçları

Kronik larenjit nedeniyle genellikle mide ve yemek borusu ile soğuk algınlığı, sorunlara öksürükle kaynaklanır, olumsuz çevresel faktörlere gırtlak maruziyeti ses telleri aşırı yorgunluk.

Ayrıca, çok miktarda zararlı madde içeren sigara dumanına ve alkollü içeceklerin kötüye kullanımına düzenli olarak maruz kalmaktadır.

soğuk algınlığı, üst solunum yollarında kronik lezyonlar dolechennye sık, boğaz mukozasına rahatsız edici, çok sıcak veya çok soğuk içecekler erişkinlerde kronik larenjit gelişimini kışkırtmak ya da değil.

Larenjitin kronik formları ayrılır:

 • catarrhal - birincil faktör, yerel dolaşımın ihlalidir;
 • Hipertrofik - içinde nodüller ve mukozada bir değişim vardır. Glandüler fonksiyonun ihlali varsa, larinkste mutlaka viskoz bir mukus vardır;
 • atrofik - yabancı bir nesnenin boğazında bir his ile karakterizedir. Mukoza sertleşir, kuru kabuklar oluşturan, viskoz bir madde ile örtülür, neredeyse öksürükten ayrılmaz. Mukoza incelmesi var.

Kronik larenjit komplikasyonları

Larenjitin kronik formu akuttan daha az tehlikeli değildir. Arka planında genellikle gelişir:

 • larenksin iyi huylu tümörleri, örneğin fibromas, anjiyomlar, anjiyofibromlar, papillomlar;
 • tümör benzeri formasyonlar, örneğin, polipler, kistler, vokal kordların granülomları;
 • larinks (kanser) malign tümörleri;
 • larenksin darlığı, yani, lümeninin daralması ve solunum yolu boyunca havanın hareketinin ihlali, sıklıkla boğulma gelişimine ulaşır;
 • ses konuşma meslekleri olan kişilerde, örneğin şarkıcılar, spikerler, öğretmenler, öğretmenler;
 • larinksin hareketliliğinin bozulması, yani: ses tellerinin parezi, kalıcı ses kısıklığı ve nefes darlığına yol açar.

Yetişkinlerde larenjitin en iyi önlenmesi kademeli olarak sertleştirme yöntemidir. Aynı zamanda, vücudun koruyucu özelliklerinin korunması, alkol ve sigara içilmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Larenjitleri önlemek için, nazofarenksin mukoza zarının biriken kir, toz ve kimyasal parçacıklardan inhaler yardımıyla sistematik olarak temizlenmesi yararlıdır.

Larenjitin önlenemediği durumlarda, komplikasyonları ve hoş olmayan sonuçları önlemek için hemen bir doktora danışılmalıdır.

Larenjit nasıl oluşur, nasıl tedavi edilir ve aşağıdaki videoda önlenmesi için ne yapılması gerekir?

Ayrıca şunu da okumanızı öneririz: larenjit bulaşıcı mıdır?

Larenjit tedavisi ne kadar çabuk?

Larenjit - yetişkin ve çocuk için özellikle tehlikeli, ancak çok rahatsızlık verici bir hastalık ile ilgili olmasa da. Kaybedilen ses ve öksürük normal çalışmanıza ve iletişim kurmanıza izin vermez. Bu nedenle, ilk ziyaret, larenjitin kürlenmesinin ne kadar hızlı olduğu fikridir.

Larenjitin etkili tedavisi, hastalığın provokerinin ne kadar iyi tanımlandığına bağlıdır. Aşağıdaki türleri vardır:

 1. bakteriyel (streptokok, stafilokok, mantarlar, boğmaca etkenleri, kızıl ateş, difteri);
 2. alerjik (gıda, sebze, kimyasal alerjenler, yanı sıra hayvan kökenli);
 3. travmatik (ses tellerinin aşılması);
 4. viral (sık patojenler: grip virüsü, kızamık, parainfluenza).

Çocuklarda, hastalık genellikle soğuk havada ağızdan uzun süreli solunumun yanı sıra anaokullarında ve okullarda enfeksiyon sırasında ortaya çıkar. Larenjit genellikle çocuğun genel hipotermisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Hastalığın kronik formu kalıcı boğaz, burun ya da sinüslerde yerleşen enfeksiyon tedavisi sitesi tamamlandı ve en ufak bir provokasyon komplikasyonlar ortaya at zaman, olur. Bu tür larenjit, alkol ve sigara kullanımının yanı sıra profesyonel şarkıcılar, öğretmenler, konuşmacılar nedeniyle yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Zaman içinde karmaşık tedaviye başlamak önemlidir, aksi halde kronik bir forma geçiş, larenjitin tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Çocuklarda infeksiyöz larenjit - yanlış veya gerçek krup (larenks stenozu) karşı arka plana karşı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, lümenin bir daralması meydana gelir, genellikle bir çocuğun hayatı için tehlikelidir. Sonuç olarak, bu nedenle, gerekli erken profesyonel yardım korkunç olabilir.


Her tür larenjit için genel öneriler:

 • ligamentlere dinlenme vermek;
 • bol sıcak içecek (soğuk değil sıcak);
 • Alkol, sigara içmeme ve ayrıca ekşi, tuzlu, baharatlı ve sert yiyecekleri kullanmama.

alerjik

Alerjik larenjit, 3 yaşın altındaki çocuklarda daha yaygındır. Bu, dar bir huni şekilli gırtlak ile ve tam olarak oluşturulmuş bağışıklık ile kolaylaştırılır. Bu durumda öksürük, ses kısıklığı ve terleme görülür. Sıcaklık yükselmiyor.

Çocuklar ve erişkinlerde alerjik larenjitli basitçe mücadele: Tum mümkün alerjenleri kaldırmak ve bir antihistamin (Aerius, Suprastin, nymphomax) almak gereklidir.

Glukokortikosteroid ilaçların belirtilerinin rahatlatılması ile iyi başa çıkma: Pulmicort, Symbicort. İlaçlar, bir nebülizör ile inhalasyonlar şeklinde kullanılır. 6 aylıktan itibaren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Pulmicort, bir uygulama için çocukta laringeal ödemin giderilmesi için alerjik öksürüğü yatıştırır. İnhalasyon saline veya "Borjomi" ile etkili bir şekilde değişir.

Önemli: Solunduğunda uçucu yağlar ve otlar kullanmayın!

bakteri

Enfeksiyöz larenjit, sıcaklıkta bir artış eşlik eder. Çocuklarda, hastalık daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar. Alevlenmeler geceleri ortaya çıkar, çocuk ağrılı öksürük, nefes darlığı, muhtemelen oksijen açlığı çekiyor.

Etken madde, solunum yolundan ayrılan balgamın doğası ile belirlenebilir. Bakteriyel larenjit ile sarı-yeşil renktedir. Tedavi için genellikle amoksisilin bazlı antibiyotik reçete edilir.

Evde, Miramistin spreyi, mukoza yüzeyindeki patojenleri yok ederek iyi bir şekilde yardımcı olur. Ayrıca, ilaç hem yetişkinler hem de çocuklar için güvenlidir.

Bakteri Bioparox spreyine karşı yeterlidir (12 yaşın altındaki çocuklar için değil).

Antitussif ve anti-inflamatuar etki şurubu Erespal'dır.

Karmaşık bir yaklaşımla, larinjit 2-4 gün sonra geri çekilecek. Tam bir iyileşme için gereken şey bağışıklığa bağlıdır.

Önemli: hastalığın ilk aşamasında (Ambrobene tipi) ekspektoran kullanmayın. Bu laringeal ödemi artıracaktır. Buhar inhalasyonunu kullanmayın. Sonuçlar, bakterilerin hızlı büyümesidir.

viral

Viral larinjit, sıcaklıkta ani bir artışla 38 veya daha fazla derecede karakterizedir. Balgam berrak ve sıvıdır.

Hemen bir evrensel alet kullanabilirsiniz - Miramistin sprey kombine eylem: virüslere ve bakterilere karşı etkilidir.

Aktif olarak virüslere karşı savaşır, boğazı yumuşatır ve öksürük şurubu Stoptussin'i kolaylaştırır. Sinecod da öksürük sendromunun ortadan kaldırılması için iyi çalışır.

İnterferonlara dayanan etkili immünmodülatör ilaçlar. Bebek için, burun Laferon veya Anaferon hapları damla çocuklar için uygundur. Çocuklar için immünoflazid özel bir antiviral ilaç vardır. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı aktiftir. Doğumdan tedaviye başvurabilirsin.

Bir yetişkin için, Aflubin, Otsilokoktsinum, Resistol, Arbidol, Cycloferon tabletleri uygundur.

İyi bir araç - bitkisel çürümelerde veya uçucu yağların eklenmesiyle inhalasyon.

Önemli: Viral larenjit seyrinin 5.-7. Gününde, bakteriyel enfeksiyonlar şeklinde komplikasyonlar mümkündür.

travmatik

Hızlı bağlanan larenjit, ligamentlerin aşırı yüklenmesinden dolayı, ilaç kullanılmadan kullanılabilir. Tedavi 1 ila 3 gün sürer.

Şişmeyi gidermek ve sesi döndürmek için birkaç yol vardır (sadece yetişkinler için):

 1. Bal, konyak ve bitkisel yağın bir çay kaşığı karıştırın. Yut onu.
 2. Adaçayı sütü üzerine kaynatın (bir bardakta bir çorba kaşığı). 15 dakikayı zorlamak için. Biraz soğuduktan sonra ısıtmayı tekrarlayın.
 3. Her 30 dakikada bir anason çekirdeği alın: Yarım litre suya yarım bardak suya 15-20 dakika kaynatın. Biraz soğuduktan sonra, bir çorba kaşığı bal ve konyak ekleyin.

Çocuklar için aşağıdaki tarifler uygundur:

 1. Ahududu kuru sürgünlerin infüzyonu: Bir bardak dik kaynar suya iki yemek kaşığı dökün, bir buçuk saat ısrar edin. Günde üç kez 1/3 fincan alın.
 2. Bal ile ılık süt.
 3. Bitkisel infüzyonlarda inhalasyonlar. Kullanılan: adaçayı, okaliptüs, papatya, St. John'un wort, nane, nergis. Ambalajlarda ne kadar hammadde kullanılmış?
 4. Köknar, okaliptüs, ardıç, mazı, sedir esansiyel yağları üzerinde inhalasyon: 3 bardak su başına düşer. Sadece çocuğun alerjisi yoksa!
 5. Nebulizatör için: saf formda salin.

İnhalasyon nebülizatörünün ödemini hidrokortizon bazında rahatlatın. 2 yaşından büyük çocuklar için: 2 ml salin ile karıştırılmış ilacın 1 ml. Yetişkinler için: 2 ml salin için 2 ml ilaç.

Bir çocuk için nebülizatör olmadan tıbbi bitkiler ile inhalasyon yaparken, yüzünde yanıklar gibi sonuçları önlemek için burun üzerinde bir kağıt huni ile bir çaydanlık kullanmak daha iyidir.

Önemli: inhalasyonlar yüksek vücut sıcaklığında kontrendikedir.

Hangi tür patojenin hastalığa neden olduğuna bakılmaksızın, 2-3 günlük tedaviden sonra belirgin bir iyileşme olmazsa, doktora gitmeniz gerekir. Sadece ne demek istediğini tam olarak söyleyebilir. Viral ve bakteriyel larenjit ile, özellikle bir çocukta, komplikasyonların algılanamayacağı şekilde, ilk fırsatta uzman tavsiyesi almak önemlidir.

Larenjit belirtileri, tedavisi ve önleme yöntemleri

Larenjit, laringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Böyle hasta uzun, sigara, soğuk algınlığı, akut solunum hastalığı, SARS, grip ve diğer kaldı odasında toz, kuru, bayat hava ile doldurulmuş kapalı bir mekanda hipotermi, aşırı gerilim ses telleri, uzun kalmak gibi birçok faktör tarafından provoke edilebilir.

Çoğu durumda, bu iltihap yaklaşık 1-2 hafta sürer, ancak uygun rejim takip edilmezse ve yeterli tedavi yoksa, larenjit komplikasyonları olabilir ve kronik hale gelir.

Bu nedir?

Laryngitis - Böyle kızamık, kızıl, boğmaca gibi soğuk algınlığı veya enfeksiyon hastalıklarının genellikle ilişkili boğazın mukozasında iltihaplanma. Hastalığın gelişimi ağız, tozlu bir hava aşırı gerilim larinks nefes, aşırı ısınma, aşırı soğumasını katkıda bulunur.

Laryngotracheitis, gırtlak iltihabı ve trakeanın ilk kısımları ile karakterize edilen, hastalığın gelişiminin bir çeşididir.

Larenjit ve laringotrakit ile ses kısıklığı, kuruluk, boğazda terleme, kuru havlama öksürüğüne kadar ses kısıklığı görülür. Solunumda zorluk olabilir, siyanotik bir cilt tonu görülür, yutulduğunda ağrı.

Larinksin fizyolojisi ve anatomisi

Larinks, farenks (çoğu durumda enfeksiyonun giriş kapısı) ile trakea arasında bulunan üst solunum yoludur. Larinks bir ses aparatı içerir. IV-VI servikal vertebra seviyesinde bulunan, farinks ve trakea ile doğrudan bir iletişime sahiptir. gırtlak eşleşmemiş veya büyük kıkırdak (cricoid, epiglottik, tiroid) ve bir çift ya da küçük (aritenoid, V, rozhkovidnye) de dahil olmak üzere kıkırdak hasarı iskelet oluşmaktadır.

Organın hareketliliği iki eklem tarafından sağlanır: halka dişli bir eklem ve parmak-tiroid eklemi. Larenkste tiroid ve aritenoid kıkırdaklara bağlı ses telleri ile temsil edilen insan ses cihazıdır. Seslerin oluşumu, ses tellerini titreştirerek hem inhalasyon hem de ekshalasyonda gerçekleşir. Onları germek ve glottisin şeklini değiştirmek, larinksin kaslı aparatı büzülüyorsa ortaya çıkar.

Larenjit nedenleri

Her spesifik vaka için yetişkinlerde larenjit nedenlerini tespit etmek her zaman mümkün değildir. Doktorlar, larinkste inflamasyonun gelişimine katkıda bulunan bazı ana faktörleri tanımlar.

 1. Alkollü içkilerin kötüye kullanılması, sigara içilmesi.
 2. Yanan bir soğuğun ya da tersine, sıcak havaların ağız yoluyla solunması.
 3. Subcooling - baş, bacaklar, vücudun diğer bölümleri veya tamamen vücut.
 4. Ses tellerinin sürekli veya tek seferlik güçlü gerginliği - özellikle bir önceki paragrafta belirtilen olumsuz koşullar söz konusu olduğunda, uzun bir sesli konuşma ve bir ağlama.
 5. Çeşitli tahriş edici maddelerin solunması - toz, is, hava kimyasalları ile kirlenmiş.
 6. Paranazal sinüsler, burun boşluğu, ağız boşluğu ve diğer yakın alanlardan enfeksiyonların yayılması.
 7. Larinks - cerrahi müdahale, mekanik (balık kemiği, zayıf çiğnenmiş yiyecekleri yutmaya çalışın, krakerler) mukoza zarının yüzeyinde hasar.
 8. Hastalar ile temas - boğmaca, suçiçeği, grip veya diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonları. Enfeksiyöz kökenli larenjit inkübasyon periyodu, patojene bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar olabilir.

Kronik larinjit tetikleyici alerjik reaksiyon can (toz, polen, koku ile), gırtlak, mide içeriği, kronik bademcik iltihabı, diş çürükleri, burun bölmesinin bir eğrilik mukozasında sürekli tahriş ile birlikte görülen kronik gastrointestinal hastalık varlığı. İltihaplı süreçlerin gelişimine, bağışıklığın zayıflamasına, hormonal bozukluklara önemli ölçüde katkıda bulunur.

sınıflandırma

Modern tıp pratiğinde, aşağıdaki larenjit tipleri ayırt edilir:

 1. Catarrhal - ses kısıklığı, hafif bir öksürük, boğaz ağrısı olan en kolay formu;
 2. Tüberküloz, tüberkülozun akciğerlerden larinks bölgesine yayılmasının bir sonucudur. Dokularda tüberküller şeklinde dokular oluşur;
 3. Atrofik - larinksin içindeki mukoza zarı zayıflar, farinksin arka duvarı etkilenir. Ağrılı öksürük, boğuk ses, ağız kuruluğu ile kendini gösterir;
 4. Hipertrofik - daha belirgin semptomlarla daha belirgin. Vokal kordonlarda, doku nodüllerinin oluşumu, bir maç başlığının büyüklüğü mümkündür;
 5. Sifiliz - frengi bir komplikasyon. Larinkste ülserler ve plaklar (ikinci aşama) oluşur ve daha sonra ses tellerini ve larenksini deforme eden skarlara dönüşür (evre 3);
 6. Difteri, bademciklerden larenkse enfeksiyonun yayılmasının bir sonucudur. Mukoza gırtlak beyaz bir kaplama ile kaplıdır, ki bu da koptuğunda, hava yollarını vokal kord seviyesinde tıkayabilir.

Kronik larenjit

Kronik larenjit aşağıdaki çeşitlere sahiptir:

 1. Kataraldan. Ses cihazında uzun süreli bir yük ile veya dış ortamın olumsuz faktörleri ile ortaya çıkar ve sesin tını ve periyodik öksürüğün değişmesiyle karakterizedir. Tedavi için yumuşak bir diyet, kötü alışkanlıkların reddedilmesi, yerel terapi ve ses dinlenmesini gösterir.
 2. Atrofik. Genellikle gastroözofageal reflü, kronik rinit nedeniyle gelişir. Karakteristik bir semptom olarak, bir öksürüğü balgamdaki kan çizgileriyle ayırt edebilirsiniz. Tedavi lokal tedaviyi kullanmayı ve sebebi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.
 3. Hiperplastik. Ana belirtiler, larinks, kalıcı ses kısıklığı, nadir bir nemli öksürük mukozasının büyümesidir. Tedavinin özellikleri alevlenme döneminde koruyucu ve standart tedavidir.

Akut larenjit

Akut larenjitin üç tipi vardır:

 1. Kataraldan. Ana semptomlar şişmiş ve hiperemik mukoza larenksindedir, sıcaklık normal veya subfebrildir. Tedavinin özellikleri diyet, ses dinlenme ve topikal uygulama için hazırlıklar.
 2. Alt çizgi (yanlış groats). Yenidoğanın çocuklarında 5-6 yaş arası çocuklarda, sıklıkla larenksin stenozu ile karakterizedir. Tedavinin özellikleri kortikosteroid ve yatıştırıcı ile inhalasyonlar oluşur.
 3. İnfiltratif (phlegmous). Ana semptomlar enflamatuar sürecin larinksin iç dokularına yayılmasıdır. Yutulduğunda, ses kaybında, balgamda pusun ayrılmasında çok güçlü bir ağrı vardır. Bu tip akut larenjitde, terapi hastane ortamında gösterilmiştir. Gerekirse, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu apselenin giderilmesi için bir operasyon gerçekleştirilir.

Semptomların şiddetine bağlı olarak, larenjitin üç aşaması vardır: başlangıç ​​evresi, hastalığın yüksekliği ve ters gelişim periyodu. Tedavinin etkinliği büyük ölçüde tedavinin başladığı aşamaya bağlıdır. Bu nedenle, ses kısıklığı ve öksürük havlaması olduğunda, hemen bir doktora danışmalısınız.

Yanlış kabuğu

yaş 6-8 yaş çocuklar akut larenjit özel bir formu, sahte krup yani oluşumunu geliştirebilir. Onun tezahürleri larinksin difteri tezahürlerine benzer - gerçek krup. nedeniyle sırayla, genellikle glottisin spazmı ile ilişkilidir, inflamasyon (şişme), için larinks lümeninin daralması sonucu nefes dramatik zorluk yol açabilir, çünkü bu komplikasyon tehlikelidir. Akut larenjitli yalancı kabuklu hayvanlar en sık eksüdatif diyatezi olan çocuklarda görülür.

Yanlış Krup hastalığı atak genellikle uyku sırasında geceleyin aniden ortaya çıktığında: Bir çocuk aniden, huzursuz, onun nefes dudakları maviye döner, daha yorucu ve gürültülü olma, "havlayan" öksürük Ter içinde uyanıyor. Bir süre sonra (20-30 dakika) çocuk sakinleşir ve uykuya dalar. Saldırı sırasında vücut ısısı normal veya biraz artar. Nöbetler bu veya sonraki gece tekrarlanabilir. Sahte krup belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir ambulans çağırmalı veya çocuğu yakındaki bir hastaneye götürmelisiniz.

Larenjit belirtileri

Erişkinlerde bu hastalığın ana semptomu - yutulduğunda keskin bir ağrı, boğaz ağrısı. Ciddiyete bağlı olarak, sıcaklık yükselebilir, bir bütün olarak durum daha da kötüleşebilir. Larenjit genellikle sesi değiştirdiğinde, çok daha fazla ses çıkarılabilir, ses susturulabilir.

Bu hastalık genellikle ağız ve burnun ağrısına neden olur, nefes almak zor olabilir. Larenjit ile öksürük de oluşabilir, hastalığın en başında genellikle kuru, daha sonra balgam akıntısı ile ıslanabilir. Geriye kalan semptomlar, larenjit geliştiği için eşlik eden hastalıklara bağlıdır.

Görsel olarak, larenjitin tanımlanması zordur, boğazda normal ağrı ile karıştırılabilir. Genellikle mukozada gözle görülür kızarıklık ve hafif şişlik görülür, berraklık için larenjit ile boğazın fotoğrafına bakmaya değer.

tanılama

Tanı sırasında, doktor başlangıçta tarihi inceler, fizik muayene yapar ve hastalığın başlangıcı ve gelişiminin doğası hakkında hastayı sorgular. Sesin sesinin yanı sıra ses tellerinin kapsamlı bir incelemesi, hastalığın tedavisine doğru yaklaşımın seçimini kolaylaştırır. Fizik muayenede mutlaka iltihap odağını tanımlamak için boğaz, ağız, burun muayenesi yapılır. Ayrıca, doktor iltihaplı lenf düğümlerini tespit etmek için boyunu hissedecektir. Bu muayeneler, larenjit tipinin ve diğer hastalıklarla ilişkisinin belirlenmesini mümkün kılar.

Ciddi sorunlar varsa, doktor ek testler yazabilir. Bazen bir hasta laringosun incelenmesi için esnek bir endoskop kullanılarak laringoskopiye gösterilir. Böyle bir araştırma yapılırken, sonraki biyopsi için bir doku örneği alınabilir. Biyopsi yardımıyla hastanın onkolojik süreçleri olup olmadığını belirlemek mümkündür. Video laringostroboskopii sürecinde vokal kordların titreşimini incelemekte. Diğer tüm çalışmalar larinksin zarar görmesine bağlı olarak reçete edilir.

Gelişmekte olan larenjitden şüphelenen bir kişinin, iki hafta boyunca semptomlar ortadan kalkmadığı, kulakta ağrı görüldüğü, yutulması zor olduğu, kanın öksürdüğü durumlarda mutlaka bir doktora başvurması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

komplikasyonlar

Tekrarlanan akut larinjit, hastalığın kronik formuna dönüşebilir. Akut larenjitin ana komplikasyonu ödem, apse oluşumu veya epiglotisin infiltrasyonu üzerine stenozdur. Böyle bir komplikasyonla, hastalar sabit bir KBB bölümünde acil yatışa ihtiyaç duyarlar.

Larenjit evde nasıl tedavi edilir?

Akut formlar kapsamlı bir şekilde tedavi edilir, başlıca çabalar larenjitin nedenini ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Yetişkinlerde ilaç, çeşitli ilaç gruplarının atanmasını içerir.

 • Viskoziteyi azaltmak ve balgam deşarjını arttırmak için, tedavi edici ilaçlara dayalı olanlar da dahil olmak üzere, müstahzarlara mukolitikler reçete edilir.
 • Alerjinin semptomlarını hafifletmek, şişliği azaltmak ve stenoz gelişimini önlemek için antihistaminikler reçete.
 • Ağrılı verimsiz kuru öksürüğü durdurmak için, beynin belirli bir merkezinde hareket eden antitüsif ilaçlar atar.
 • Kabukların çıkışını etkin bir şekilde yumuşatmak ve kolaylaştırmak için proteolitik ilaçlar kullanılır.
 • Larenjitin bakteriyel yapısı belirlenirse, antibiyotikler reçete edilir. Genellikle sprey şeklinde bir lokal eylem antibiyotik reçete.

Ayrıca evde, larenjit evde organize edilebilen gargara, inhalasyon yardımı ile tedavi edilir. Genel olarak, aşağıdaki yöntemler yaygın olarak kullanılır:

 • Çevre. Uygun bir iç mekan mikro iklimini korumak gereklidir. Odayı havalandırmak iyidir, 20 ° -26 ° C'lik optimum sıcaklığı koruyun, hava nemi seviyesini izleyin (% 50 -% 60). Kuru hava microscratch laringeal mukozasını yardımcı olur ve bu hastalığı şiddetlendirir ve sıcak boğazını tutmak vosstanovleniya.Sleduet yavaşlatır gibi, bir eşarp veya sıcak kompres yapmak daha sıcak boyun sarmak için daha iyidir. Özellikle soğuk havalarda dışarıya çıkmaktan kaçının, bu durum durumu daha da kötüleştirebilir.
 • Rejimin gözetimi. Her şeyden önce, ses modunu takip etmelisiniz. Konuşmak mümkün olduğunca az, ama tam bir sessizlik gözlemlemek daha iyidir. Bu koşullar altında, laringeal mukozanın iyileşme ve iyileşme süreçleri daha hızlı ilerler. Hiçbir durumda bir fısıltıyla konuşmamalı. Bu tür bir konuşma ile, ses tellerinin gerginliği ve travması normal konuşmaya göre birkaç kat daha fazladır.
 • Su veya içme rejimi. Hastanın vücuttaki toksinleri hızlı bir şekilde uzaklaştırmak, balgamın viskozitesini azaltmak ve laringeal mukozanın gerekli nemini korumak için bol miktarda içkiye ihtiyacı vardır. Nemlendirilmiş vokal kıvrımlar o kadar travmatize edilmezler ve içlerinde hasarlı doku onarımı daha olasıdır. Günde 2-3 litre sıvıya kadar içilir. Sıcak bitkisel çaylar (papatya, melissa, kekik, adaçayı, vb.), Berry meyvesi şeklinde sıvı kullanmak daha iyidir. İyi süt ve maden suyu (Borzhomi, Essentuki vb.) Sıvılaşma ve balgam atılımında yardımcı olur.
 • Sıcak ayak banyoları, baldır kaslarındaki hardal buzağı, mukus larenksinin şişmesine yardımcı olur ve iyi oluşu kolaylaştırır. Esas olarak bu etki, kanın üst vücuttan alt olana yeniden dağılımı nedeniyle elde edilir.
 • Sigara ve alkol kullanmaktan kaçının. Dumanın larinks mukozasına nüfuz etmesi koruyucu ve onarıcı kabiliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Tedavi ederken ve özellikle evde iken, vücudunuzu dinlemek önemlidir! Eğer rahatsızlık hissederseniz ve semptomların kötüleştiğini düşünüyorsanız, kaderi test etmemek ve tedavi yöntemini daha çok test edilen bir yöntemle değiştirmek daha iyidir. Veya daha da iyisi, uzman yardım için bir uzmana başvurmalısınız.

soluk alma

Larenjitin evde tedavi edilmesi için harika bir yöntem inhalasyondur. Bunun için karmaşık cihazlar ve pahalı ilaçlar gerekli değildir. Bir inhaler olarak, sıradan bir çaydanlık kullanılabilir, bunun için boyuna bir kalın kâğıttan yapılmış olan bir huni, iyileşme işleminin gerçekleştirildiği boyuna eklenir. Tabii ki, kendinizi sadece bir havlu ile kaplayabilir ve tencerenin üzerinde soluyabilirsiniz.

Soluma için çözümler olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • Soda alkali çözeltisi
 • Maden suyu (Borjomi, Essentuki vb.)
 • Bitkisel kaynatma (papatya, nane, kekik, adaçayı, ayr vb.)
 • Soluma için birkaç damla uçucu yağ eklenir (mentol, okaliptüs, vb.).

Nefes alan gözenekler, su kaynatıldıktan sonra en az 10 dakika olmalıdır. Prosedürün olabildiğince rahat olmasını ve ağrı vermemesini sağlamak önemlidir. Gözeneklerin laringeal mukozayı yakmasına izin vermeyin.

durulama

Larenjitin evde tedavi edilmesinin bir başka etkili yolu. Önerilen durulama yardımcısı:

 1. Bir deniz tuzu çözeltisi (500 ml'de 1-1.5 çay kaşığı)
 2. Bir soda çözeltisi (200 ml başına 1 çay kaşığı),
 3. Bitkisel kaynatma (papatya, adaçayı, ıhlamur, calamus kökü, ahududu, okaliptüs yaprakları,
 4. Pancar suyu, ılık su ile seyreltilmiş taze patates suyu,
 5. Havuçlu ılık süt (500 ml sütte 1 havuç kaynatın, sonra bu sütle durulayın),
 6. Soğan kabuğu vb.

Sık sık en az günde 5-7 kez durulama, ödem azaltmak, inflamasyonu azaltmak, iyileşme sürecini hızlandırmak.

Profilaksi ve prognoz

Etkin önleme entegre bir yaklaşım sağlar:

 • sigara ve alkolün reddi;
 • Kataral hastalıkların önlenmesi - ENT organlarının inflamatuar hastalıklarının zamanında tedavisi, üst ve alt solunum yollarının sanitasyonu, hijyen standartlarına bağlılık, hipotermiden kaçınma ve hasta insanlarla temas;
 • genel bağışıklığın artması - sağlıklı bir yaşam tarzı, sertleşme, beden eğitimi, beslenme ve uyku;
 • oda mikro iklimi iyileştirilmesi - artan nem, hava arıtma, düzenli havalandırma, zamanında temizlik;
 • sesi iş için bir araç olan insanlar için, rasyonel bir ses moduna bağlı kalmak ve aynı zamanda fonosatörlerin tavsiyelerini takip etmek çok önemlidir.

Uygun şekilde reçete edilen tedavi ile, iyileşme 5-10 gün içinde gerçekleşir ve komplikasyon riski en aza indirilir. Bununla birlikte, hastalığın kronik bir forma geçişine izin verilmemelidir, çünkü hipertrofik ve atrofik aşamadaki larenjit kendi kendini tedavi etmeye yeterli değildir, ancak hastalık seyrinin semptomlarını mümkün olduğu kadar azaltmak mümkündür.

Larenjit sonrası sonuçlar

Larenjit, feci sonuçlara yol açabilecek tehlikeli bir hastalıktır. Larinksdeki iltihaplanmanın zamansız olarak ortadan kaldırılması, enfeksiyöz sürecin solunum yolunun üst ve alt bölümlerine yayılmasını gerektirir. Larenjitin en şiddetli etkileri, bağışıklık sistemi patojenik floranın saldırısına dayanamayan çocuklarda görülür. Hastalığın yetersiz tedavisi boğucu boğulma, boğazda iltihaplanma ve nefes almayı durdurur.

Makalenin içeriği

Pratik gözlemlere göre, akut larenjit, 5 yaşın altındaki çocuklarda en şiddetlidir ve yetişkinler, alerjik reaksiyonlara eğilimlidir. Şişme ve hastalar solunum yetmezliği belirtileri böylece larinks iltihabı, solunum yolu lümen daralmasına yol açmaktadır - nefes, mavi dudaklar ve cilt, baş dönmesi, mide bulantısı darlığı ve astım ataklarını. Ek olarak, larenjit, sesin sonluluğunun kaybolduğu aponinin gelişimini içerir.

Larenjitin Sonuçları

Larenjit, laringeal mukozanın akut veya yavaş inflamasyondur. Hastalık provoke solunum mukozaları, hipotermi, mukoza mekanik travma, ses telleri aşırı, bağışıklık savunması zayıflama ve vücutta vitamin eksikliği olabilir. Hastalığın uzman belirtilerine zamanında erişim ile bir hafta içinde kaybolur.

Tehlikeli larenjit nedir? Yayılan form, enfeksiyonun yayılması ve üst ve alt solunum yollarına zarar verilmesi ile doludur. Pürülan inflamasyon ve ödem sonucu dokulardaki patolojik değişiklikler oldukça ciddi komplikasyonlara neden olur. Çoğu zaman larenjit tanısı arka planı teşhis:

 • bronşit;
 • laringospazm;
 • yanlış tahıllar;
 • aphonia;
 • solunum yollarının tıkanması;
 • mediyastinit;
 • vokal kordların felci;
 • larinksin pürülan enflamasyonu;
 • boyun flegmonu.

ENT organlarının yavaş inflamasyonu ile birlikte, semptomatolojinin oldukça zayıf olduğu, ancak dokularda patolojik değişikliklerin devam ettiği belirtilmelidir. Çoğunlukla, küçük nodüller ve tümörler malign neoplazmlara dönüşebilen ve kanseri provoke edebilen larinks ve vokal kordların duvarlarında oluşur. Aşağıda, larinksin akut ve yavaş inflamasyonunun en yaygın komplikasyonları dikkate alınacaktır.

bronşit

Bronşit larenjitin en sık görülen komplikasyonu olup, burada enflamatuar reaksiyonlar sadece larinksi değil, aynı zamanda bronşiyi de içerir. Enfeksiyon gelişmesiyle birlikte, patojenik ajanlar bronş mukozasına nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur. Yeterli terapi ile solunum yolu hastalığı en fazla 10-12 gün sürer, ancak tedavinin yokluğunda kronik bir form haline gelebilir.

Daha sonra bronşitin pnömoni veya hava yolu tıkanıklığına dönüşebileceği anlaşılmalıdır. KBB organlarının obstrüktif lezyonlarında, hava yollarının mukozal pasifliğinin ciddi ödemi nedeniyle azalır. Bu hipoksi ve boğulma saldırılarına neden olabilir. Bronşit nasıl ortaya çıkıyor?

Hastalığın klasik belirtileri şunlardır:

 • kuru öksürük;
 • sıcaklık artışı;
 • nefes darlığı;
 • baş ağrısı;
 • vücuttaki zayıflık;
 • artan terleme.

Önemli! Bronşitin klinik belirtileri ve gelişimin ilk aşamalarında soğuk algınlığı hemen hemen hiç değişmemiştir.

Balgamın viskozitesi yaklaşık 2-3 gün azalır, bu nedenle öksürük üretken hale gelir. Bronşların inflamasyonu nedeni mikroplarsa, balgamda balgamda sarı veya yeşil görülebilir, bu da KBB organlarında irin olduğunu gösterir.

Bronşit, tıbbi tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. Tek başına, trakeobronşiyal ağaçtaki iltihap "çözülemez". Tedavi edilmeden bırakılırsa, daha sonra bronşların pnömoni, kardiyopulmoner yetmezliği ve stenozu (daralması) gelişmesine yol açacaktır.

Yanlış kabuğu

Sahte bir krup, gırtlak mukozasının ve gırtlak alanın ödeminin akut inflamasyondur. Ses sertliği, solunum zorluğu, spastik öksürük ve gürültülü solunum (stridor) hastalığın karakteristik belirtileridir. En büyük tehlike, küçük çocuklar için yanlış bir tahıldır. Solunum organlarındaki stending süreçleri boğulma ataklarına neden olur. Çocuğa zamanında yardım etmezseniz, ölümcül olabilir.

Sahte krup semptomlarının şiddeti, solunum yollarının daralma derecesine bağlıdır. Solunum yollarının% 80'inin tıkanmasına yol açtığı için 3 ve 4 derecelik darlıklar insanlar için potansiyel olarak en tehlikelidir. Başka bir deyişle, hastalarda larenksin ciddi şekilde daralmasıyla, oksijen açlığı meydana gelir ve acil bakım yapılmazsa, beyin ölüme neden olan geri döndürülemeyen süreçlere başlayacaktır.

Işkence aphonia

Osiplost ses ve aphonia - yetişkinlerde larenjit sonrası en sık görülen komplikasyonlar. Hastalığın tedavisi sırasında, KBB doktorları hastalara ses dinlenmesini kesinlikle gözlemlemelerini tavsiye eder. İltihaplı ses tellerinin gerginliği, elastikliklerinde azalmaya, sesin tonunda bir azalmaya ve tam bir sonluluk kaybına neden olabilir. Bu duruma aphonia denir.

Gerçek veya guttural aponinin klinik belirtileri şunlardır:

 • hızlı ses yorgunluğu;
 • vokal kordların spazmları;
 • ses kısıklığı;
 • yutma zorluğu;
 • boğazda bir koma hissi.

Sesin sonoritesinin kaybı, gırtlaktaki zehirli maddelerin, hipoterminin, travmanın, nörolojik bozuklukların ve tümörlerin solunması ile ilişkili olabilir.

Ses kaybı sadece ses tellerinin iltihaplanmasıyla değil, aynı zamanda "şarkı düğümleri" olarak adlandırılan yüzeylerinde de meydana gelebilir. Büyük küresel mühürler cerrahi olarak çıkarılır, ancak cerrahi sırasında, sesin kalıcı olarak bozulmasına yol açan bağlarda hasar riski vardır.

Solunum yolunun tıkanması

Solunum yolunun gırtlak düzeyinde tıkanmasına hava yolu tıkanıklığı denir. Larenjitle birlikte, hava yolu kanallarını tıkayan farinkste aşırı miktarda mukus birikmektedir. Ek olarak, tıkanıklık larinkste trakea veya laringeal membrandaki subglottik boşluğun şişmesi ile ilişkili olabilir.

Mukoza zarlarındaki enfeksiyöz ve enflamatuar süreçler yumuşak dokularda hücre içi sıvının durgunluğuna neden olur. Bu nedenle, larinksin ve solunum sisteminin diğer bölümlerinin iç çapı daralır. Yetişkinlerde KBB organlarının akut tıkanması, yaralanmaların, termal ve kimyasal yanıkların arka planı üzerinde gelişebilir. Patolojik sendromun ortaya çıkması şunları içerir:

 • hırıltılı gürültülü solunum;
 • bir ses sesi;
 • toraksın retraksiyonu (hacimde azalma);
 • hızlı solunum;
 • serebral paroksismal öksürük;
 • mavi dudaklar ve uzuvlar.

Solunum yetmezliği ortaya çıktığında, şişlikleri azaltabilecek ve nefes almayı kolaylaştırabilecek antialerjik ilaçlar almak gerekir.

mediyastinit

Mediastinit, orta torasik kavite içindeki anatomik yapıların iltihaplanmasının gözlemlendiği tehlikeli bir hastalıktır, örn. mediasten. Yaşamı tehdit eden patoloji, damarların etrafındaki yaraların oluşmasına ve yemek borusunun delinmesine yol açar. Hastalık provoke etmek için piyojenik mikroplar ve mantar enfeksiyonu olabilir.

Kronik bir forma geçerken, larenjit yavaş yavaş gelişir ve komşu organları ve sistemleri etkiler. Bugüne kadar tanı konmuş mediastinit sıklıkla sakatlığa ve hatta ölüme yol açar. Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • bulantı;
 • sternumun arkasındaki ağrı;
 • ateşli durum;
 • yüksek sıcaklık;
 • taşikardi;
 • inatçı öksürük;
 • nefes darlığı;
 • kusma;
 • iştahsızlık.

İstatistiklere göre, mediastinit vakalarının sadece% 20'si in vivo olarak teşhis edilir. Solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında ciddi hastalık oluşur, bu nedenle hastalar bir terapist veya KBB doktoru görmek için acele olmaz. Sekonder mediastinit, plevra, akciğerler, larinks, bronşlar vb. Pürülan inflamasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık çok hızlı ilerler, bu nedenle tedavisi için güçlü antibiyotikler ve kortikosteroidler kullanır, bu da enflamatuar reaksiyonların şiddetini azaltır.

Larenks parezi

Solunum yolundaki iltihaplanma larenks parezi olarak böyle bir hastalığın gelişimine yol açabilir. Larinksin kaslarının motor aktivitesinde önemli bir azalma, ses oluşturucu aparatın çalışmasında solunum fonksiyon bozukluğunun ve işlev bozukluklarının gelişmesini gerektirir. Hastalar yutma güçlüğü, sürekli poperhivanie yemeği, boğuk ses ve aponiden şikayet ediyorlar. Bu neden oluyor?

Larenksin parezi (felç), yutma hareketinden ve seslerin oluşmasından sorumlu olan laringeal kasların innervasyonunun ihlali ile karakterizedir. Bilindiği gibi, sesin oluşumu, ses tellerinin salınımından kaynaklanmaktadır. Gerilmelerinin kuvveti, gırtlak kasları tarafından kontrol edilir ve eğer bir sebepten ötürü sözleşmeye son verirse, ses tellerinde ve buna bağlı olarak konuşma bozukluklarında bir bozulma olur.

Larenjitin çalışan formları, sadece yumuşak dokuların değil, sinirlerin de tahribatına yol açar, bunun sonucu olarak, larinksin kaslı aparatının inervasyonu bozulur.

Bu bağlamda, larinks veya vokal kordların felci gelişir. Hastalığın tedavisi, KBB organlarında inflamasyonu ortadan kaldıran antiviral ve antimikrobiyal ilaçların alınmasından oluşur. Larinksin parezi olduğunda, genellikle solunum yetmezliğinin meydana geldiği bağların kalıcı olarak kapanması söz konusudur.

Phlegmonous (pürülan) larenjit

Flegmonöz larenjit, larinks ve komşu dokularda diffüz (diffüz) veya sınırlı (lokal) inflamasyonun meydana geldiği, pürülan bir inflamasyondur. Lezyonların lokalizasyon yerine bağlı olarak, iltihaplı iltihaplar ayrılır:

 1. intra-oral - larinksin sadece iç yüzeyi etkilenir;
 2. gırtlak dışı - pürülan odaklar gırtlak ve çevre bölgelerinde oluşur.

Bir kural olarak, irin mukoza zarında birikir, dokuların erimesine neden olur. Enfeksiyon zaman içinde ortadan kaldırılmazsa, patojenler sonunda kan dolaşımına girecektir. Daha sonra bu, pürülan inflamasyon, lenf nodu tutulumu ve hatta sepsis bölgesinde bir artışa yol açacaktır.

Flegmonöz larenjit, aşağıdakileri içeren semptomların açık bir tezahürü ile karakterizedir:

 • yüksek sıcaklık (40 ° C'ye kadar);
 • ateş;
 • yutkunarken ve konuşurken ağrı;
 • nefes darlığı;
 • genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • ses kısıklığı;
 • öksürük atakları.

Zamanla, pürülan iltihaplanma epiglotis ve larinksin kaplanmasını içerir. Bu, palpasyon sırasında boğazın solunumu ve ağrısında yabancı ses ile kanıtlanmıştır.

Antimikrobiyal tedavinin zamansız geçişi ile flegmonöz larenjit, boğulmaya yol açan akut epiglottitis gelişimini gerektirir.

Boyun flegmonu

Flegmon boynu - boyunun hücresel alanını etkileyen diffüz pürülan inflamasyon. Apselerden farklı olarak, lezyonların belirgin sınırları yoktur, bu yüzden enfeksiyon hızla yayılır ve boynun daha fazla alanını etkiler. En sık görülen komplikasyon stafilokokal larenjitin arka planında ortaya çıkar. Hastalığın karakteristik belirtileri şunlardır:

 • boyundaki cildin kızarıklığı;
 • artan boyun hacmi;
 • lenf düğümlerinin hipertrofisi;
 • sıcaklık artışı;
 • ateşli durum;
 • boyunda palpasyonda ağrı.

Derin doku hasarı ile, ciddi zehirlenme belirtileri vardır - bulantı, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık, halsizlik eksikliği. Flegmon tehlikesi, enfeksiyonun vücuda yayılmasını provoke edebilmesi gerçeğinde yatmaktadır. İlaçları kullanmadan önce, şişkin bölgeden püy atılır ve daha sonra antibiyotikler, lokal antiseptikler ve diğer ajanlar, boyundaki iltihap süreçlerini durdurmak için kullanılır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile sıcaklık kaç gün

Merhaba sevgili okuyucular. Kış sezonunun başlangıcına genellikle her taraftan saldırıya uğrayan masif soğuk algınlığı eşlik eder. Sıcaklıktaki ani bir değişiklik, bağışıklığı zayıflatır ve zayıflatır.

Anjina invaziv midir ve başka bir kişiye nasıl bulaşır?

Boğaz ağrısı gibi bir hastalık, sıklıkla görülür. Sık sık bu tür bir hastalıktan muzdarip çocuk veya güçlü bir zayıflamış bağışıklık fonksiyonu olan kişilerdir.