Loading

Boğaz sonrası komplikasyonlar: Tedavi edilmeyen bir hastalığın olası sonuçları. Ne korkmak ve nasıl kaçınmak

Angina - herhangi bir çocuk-fidget ya da güçlü bir adam yatağa koymak oldukça hoş olmayan bir hastalık. Sıcaklık düştüğünde bir insanın yaşadığı rahatlama, şiddetli yatkınlık belirtileri ortadan kalkıyor, boğaz ağrıyor. Ancak, pek çok insan, tehlikenin hastalıkta değil, anjinadan sonraki komplikasyonlarda yattığını bilir. Bu, bademcik iltihabına yol açan komplikasyonlardır: bademcik iltihabının etkileri tüm tedaviden ve antibakteriyel kursun bitiminden 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir, bazıları hastalıktan iki, hatta üç hafta sonra kendini gösterir.

Anjin sonrası tüm komplikasyonlar 2 gruba ayrılabilir: genel ve lokal. Onların görünüşü, tedavinin doğruluğu ve güncelliğine, bağışıklık sisteminin reaktivitesine, genel sağlık durumuna ve organ ve sistemlerin belirli patolojilerinin varlığına bağlıdır. Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, komplikasyonlar genellikle en güçlü ve zayıf organları etkilemekte, enflamatuar süreçleri hastanın tıbbi tarihinde olması muhtemeldir. Ancak, çocuklarda ve yetişkinlerde anjina sonrası komplikasyonların etkisi tamamen beklenmedik olabilir.

Lokal komplikasyonlar: hedef - yakın organlar

Anjinadan sonra yerel sonuçlardan, daha ciddi genel reaksiyonlar başlayabilir. Bu nedenle, iyileşme döneminde, boğazı ve yakındaki organların durumunu yakından izlemeniz gerekir.

Kulak iltihabı

Otitis çocuklarda anjina sonrası komplikasyonların listesini açar. Östaki borusu boyunca farinksden enfeksiyon (farinks ve orta kulak bağlayan kanal) güçlü bir öksürük ile kulağa düşer. Ortalama otit, hastalığın ortasında ve iyileşme döneminde başlayabilir. Bununla birlikte, parlak bir klinik resim olan bademcik iltihabı ile kulakta acı çekmek her zaman başlangıçtaki otitin bir belirtisi değildir.

Lenf düğümleri iltihabı

Lenfadenit, submandibular lenf nodlarında bir artış, herhangi bir bademcik iltihabında görülür. Bununla birlikte lenfatik sistemdeki enflamatuar süreç servikal ve subklavyen bölgelere yayılabilir. Genellikle lenfadenit konservatif olarak tedavi edilir, ancak lenf düğümlerinin takviyesi ameliyat masasındaki cerrahın doğrudan bir yoludur.

Kronik bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı veya bu hastalığın sık görülen vakaları, kronik tonsillit oluşumuna yol açabilir (tonsil dokusunda artış). Bademciklerin büyüme derecesine bağlı olarak, doktor konservatif veya cerrahi tedavi seçer.

Laringeal ödem

Anjinadan sonra oldukça tehlikeli bir komplikasyondur, ancak çok tehlikeli, hemen harekete geçme gerektirir. Ne zaman bademcik iltihabı formu olası değildir. Bademciklerin güçlü şişlikleri, ses tellerinin daha sonra ele geçirilmesiyle larinksin girişine yayılabilir.

Dikkat: Bu hastalık ile birlikte hızla gelişen solunum zorluğu, ödemin gırtlağa ve yaşam tehdidine yayılmasından bahseder!

abseler

Farinksin (retrofaringeal apsenin) arka duvarında bir süpürasyon noktasının ortaya çıkması, 5-6 yaşın altındaki çocuklarda gözlenir. Bu bölgedeki sadece bebeklerin lenf düğümleri vardır ve sonra ortadan kaybolur. Erişkinlerde anjinin lokal etkileri, beslenmenin, bademciklerin sınırlarını terk ederek, boynun selüloza uzandığında, paratonsillar apse ile kendini gösterebilir. Daha da zor bir komplikasyon olan mediastenitis, enflamatuar süreçte boyundaki derin bölümlerin tutulumu, irin mediastene inebilir.

Ortak komplikasyonlar: boğaz ağrısı beklenmedik bir darbe yaratır

Anginadan sonra lokal etkiler, bademcik iltihabının bir bütün olarak vücuda neden olabileceği zarara göre çok kötü değildir. Bademcik iltihabı altında olabilir:

Tehlikede kalp

Bir anjinadan sonra kalbin komplikasyonları genellikle görünür bir tedaviden 2-3 hafta sonra kendini hissettirir. Hastalık sırasında organizma, patojeni nötralize edebilen antikorlar geliştirmeye başlar. Bazen, bağ doku proteinlerini tahrip etmeye başlayarak kendi organizmalarının hücrelerini hedef alabilirler. Bu otoimmün sürece romatizma denir. Hastalık genellikle kronik tonsilliti olan hastalara eşlik eder, ancak% 10'unda romatizma hastalığın tek bir vakasından sonra ortaya çıkar. Anjin sonrası kalbin romatizmal komplikasyonu, 3 ay - 1 yıl içinde gelişen edinsel kalp kapak defektleri ile sonuçlanabilir.

Bademcik iltihabı, kalpte ağrı, aritmi, siyanoz ve ekstremitelerin şişkinliği sonrası ortaya çıkan nefes darlığı, miyokardit belirtileri, kalp kasının iltihaplanması şeklinde görülür. Miyokarditin şiddetli formu, sıcaklıkta artış, kalpte sesler, aritmi ile karakterizedir. Bu arka plana karşı tromboembolizm gelişebilir.

SOS: boğaz ağrısı sonrası eklem ağrıları

Romatizma kalbin bağ dokusuna zarar vermez. İkincisi, yetişkinlerde ve çocuklarda anjina sonrası romatizmal komplikasyonun daha az önemli bir belirtisi eklem hasarıdır.

 • şişlik, kızarıklık, eklem ağrısı eklemi;
 • büyük simetrik eklemler (diz, dirsek vb.) dalgalı bir şekilde hasarlıdır;
 • ateş.

Septik artrit
Hasarlı eklemde bakterilerin tanımlanması ile karakterize çok nadir bir komplikasyondur. Sadece hasta antibiyotiklerden bademcik iltihabına sahip olmayı reddettiğinde ortaya çıkar.

Böbrek boğazında boğaz olması korkunç mu?

Böbrekler, kalpten sonra ikinci organ olup, yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası etkilere en duyarlı olanıdır. Bademcik iltihabından 1-2 hafta sonra piyelonefrit (böbrek dokusunun iltihaplanması) veya glomerülonefrit (böbreklerin glomerüllerinin iltihaplanması) başlayabilir. Bu hastalıktan sonra glomerulonefrit son derece nadirdir. Konvansiyonel antipiretik ajanlara cevap vermeyen yüksek ateş, sırt ağrısı, şiddetli zehirlenme böbreklerdeki inflamasyonun başladığını gösterebilir. En tehlikeli, hastalığın pürülan aşamaya geçişi ve böbrek yetmezliğinin gelişmesidir.

Boğaz ağrısı sonrası menenjit: nadiren, ama aptly

Çocuklarda ve zayıf bağışıklığı olan kişilerde, nadiren paratonzil apsesi gibi lokal komplikasyonlar, kanın beyine enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Menenjit, meninks iltihabı ile karakterize, klinik olarak şiddetli zayıflık, solukluk ve cildin şişmesi, nefes darlığı, şiddetli baş ağrıları, yüksek ateş ile kendini gösterir. Menenjitin ayırt edici özelliği, dudak çevresindeki siyanotik sınırdır. Menenjit şüphesi doktor çağırmak için ciddi bir nedendir.

Tonsyllogic sepsis

Belki anjina sonrası yaşam için en tehlikeli sonuç. Akut sepsis hastayı ilk gününden itibaren bademcik iltihabı ile bekler, bu komplikasyon hastalığın kataral formunda bile mümkündür. Kan akışı enfeksiyonu vücudun her tarafına yayıldığında, hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir ve bademcikler neredeyse tamamen irinle ıslatılır.

Çocuklarda hastalığın komplikasyonlarının özgüllüğü

Çocuğun organizması çeşitli hastalıklara kendi yolunda tepki gösterir, bu nedenle çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar, sadece şiddette değil, aynı zamanda spesifik tezahürlerle de yetişkinlerdeki klinik tablodan büyük ölçüde farklı olabilir. Yukarıda tarif edilen otitis ve retropharyngeal apse, küçük bir organizma için anjinin tek olası etkileri değildir.

Kızılhaç ateşi

Streptokokal bademcik iltihabı seyri kızıl ateşiyle komplike olabilir. Çocukluk döneminde bile çoğu erişkin bu enfeksiyonu yaşadığından, bu komplikasyon 4-8 yıl içinde daha sık görülür. Bunun nedeni, çocukların hemolitik streptokoklara karşı henüz antikor görmemiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Bademciklerin kanaması

Çocuklarda vasküler duvarların zayıflığı, bademcik iltihabı ile kombinasyon halinde, değişen yoğunlukta kanamaya neden olabilir. Yoğunlaştırılmış öksürük sadece resmi şiddetlendirir, bu nedenle kanama tespit edilirse acil tıbbi yardım gerekir. Erişkinlerde anjinin bir komplikasyonu olarak kanama, ya yaşlılarda, damar duvarları çok kırılgan veya zayıflamış hastalarda oldukça nadirdir.

endokardit

Çocuklarda anginadan sonra kalbin romatizmal komplikasyonu genellikle kalbin iç katmanlarını etkilerken endokardittir. Yavaş yavaş, bebek şişlik geliştirir, parmakların falanjlarını kalınlaştırır, sıcaklık yüksek değerlere çıkar.

Dikkat: Çocukta endokardit ile tüm kalp yetmezliği belirtileri, kanama mümkündür. Ancak, kalpte ağrı diğer semptomlardan daha geç ortaya çıkabilir.

Hamile bir kadından bademcik iltihabı mı?

Gelecekte anne, anjinin hamilelikte tehlikeli olup olmadığını merak eder, hastalığın sonuçları gelecekteki çocuğu etkiler mi? Bir hastalığa yakalanmış bir kadın, ne taşıdığını henüz bilmiyor olabilir. Gebeliğin ilk 4 haftasında bademcik iltihabı riski riski, normal risk düzeyini aşmamaktadır. Kadın bedeni yeniden yapılandırılmaya vakti olmadığından, antibiyotikler, fetusa zarar vermeden hastalıkla başa çıkacaktır.

Daha sonraki dönemlerde anjin hastalığı, hem kadın hem de gelecekteki bebeği için ciddi sonuçlar doğurur:

 • artan toksikoz;
 • miyokardit, glomerülonefrit riski arttı;
 • plasenta bariyeri boyunca fetüste enfeksiyon olasılığı;
 • yüksek sıcaklık nedeniyle, plasental abruption ve düşük yapma tehdidi olasıdır;
 • fetal gelişimde gecikme, organlarda malformasyon oluşumu;
 • doğumda emeğin zayıflığı.

Önemli: Gebelikte anjinin etkileri, ortaya çıkma olasılığı ve şiddeti doğrudan doğru tedaviye bağlıdır. Bir kadının zayıflamış gebeliği bademcik iltihabına en ciddi şekilde tepki verebilir: kardiyak veya böbrek yetmezliği. Ayrıca fetal malformasyon geliştirme riski vardır.

Hastalığın komplikasyonlarını nasıl önleyebiliriz?

Anjina'nın ciddi komplikasyonlarının listesi etkileyici ve paniğe neden olabilir. Ancak, tüm bu korkunç sonuçları birkaç basit kuralı izleyerek kolayca önlenebilir:

 • Güçlü vücudunuza güvenmeyin ve boğaz ağrısını taşıyın. Yatak istirahatı, komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır ve hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar.
 • Anjina için antibiyotikler zorunludur! Kurs, doktorun tayin zamanından önce kesilmemelidir. Durulama ve halk yöntemleri ile tedavi tek başına yeterli olmayabilir. Bu yöntemler, etkili olmasına rağmen, hastalığın nedensel ajanı ile mücadele etmek yerine semptomatik tedavinin rolünü oynarlar.

Bol miktarda içecek genel zehirlenme belirtilerini azaltır ve vücut üzerindeki zararlı etkileri azaltır.

 • Vücudu sertleştirerek, vitamin kursları ve fiziksel egzersizlerle güçlendirmek bademcik iltihabından sonra hastalığı transfer etmeyi ve sonuçları önlemeyi kolaylaştırır.
 • Vücudunuzun sinyallerine sadece boğaz hastalıklarında değil, iyileşme döneminde de dikkat çekmek, herhangi bir değişikliğe hızlı bir şekilde tepki verme şansı verir.
 • Kendinizi korumak için eşit olarak gerekli ve akut tonsillit ve sonrasında. Tekrarlanan soğuk algınlığı şiddetli seyretme ve yakın komplikasyonlar ile karakterize edilebilir.
 • Angina ile, yetkinliğinize güvenmemelisiniz ve antibiyotik almadan hastalıktan kurtulmaya çalışmalısınız. Sadece doğru ve en önemlisi, diğer yöntemlerle birlikte zamanında reçete edilen antibakteriyel bir kurs, anjina sonrası herhangi bir komplikasyon için şans bırakmayacaktır.

  Tehlikeli olan anjin, komplikasyonları ve sonuçlarıdır.

  Angina veya akut tonsillit palatin ve nazofaringeal tonsillerin etkilendiği enfeksiyöz ve enflamatuar bir hastalıktır. Çoğu zaman, hastalığın nedensel maddesi stafilokok veya hemolitik streptokoktur.

  Hastalık Eğer kurtulmak olmasını istediğiniz belirtilerin ortaya, yol açar: boğaz ağrısı yutma sırasında, bademcikler, ateş, uyuşukluk, baş ağrısı ve genel kas güçsüzlüğü yüzeyinde cızırtılı, hiperemi, irinli plak. Angina belirtileri diğer solunum yolu hastalıkları ile benzerdir, bu nedenle uzman bir uzman teşhis konması için gereklidir.

  Angina, savunmasız bir çocuk ve güçlü bir adam olarak yatağa uzanabilir. Tehlikeli anjin nedir?

  Anjina sonrası komplikasyonların nedenleri nelerdir? Patojenik mikroorganizmaların penetrasyonu, bağışıklık sistemi tarafından koruyucu antikorların üretimi için bir çeşittir. Yanlış tanı, antibakteriyel ajanların kötüye kullanımı, zayıflamış bağışıklık, kendi kendine ilaçlama - bunların hepsi vücutta ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

  Hiçbir durumda, uyuşturucu kesintisi, son tarihten önce durdurulmalıdır. Sağlık durumunun çok arttığı görülse bile, bu patojenlerin yokluğunun bir garantisi değildir. Yani, anjinin olası sonuçları nelerdir?

  Boğaz ağrısı yüzünden ölmek mümkün mü? Kısaca cevap vermek gerekirse, aslında yeterli tedavi olmadığında, anjinin ölümcül bir sonuca yol açtığı durumlar vardır. Artan sayıda pürülan oluşumlar iç organlara ciddi zarar verebilir.

  Anjina lokal komplikasyonları

  Yerel doğanın anjininin yaygın etkilerini vurgulayalım:

  • Ortakulak. Çoğu zaman, hastalık çocuklarda anjina ile ortaya çıkar. Güçlü bir öksürüğün atağı, farenksden kulak kanalından orta kulak boşluğuna enfeksiyonun yayılmasını tetikleyebilir. Genellikle orta kulak iltihabı çekim ağrıları şeklinde kendini gösterir. Ek olarak, hastalar kulak tıkanıklığı, işitme kaybı, baş dönmesi, kulak kanalından taburculuktan şikayet ediyorlar. Hastalık hem bulaşıcı süreç boyunca hem de rehabilitasyon döneminde ortaya çıkabilir. Kronik bir forma geçiş ile birlikte, sağırlığın gelişmesiyle birlikte komplikasyon ortaya çıkar.
  • Lenfadeniti. Genellikle inflamatuar süreç submaksiller lenf düğümlerini etkiler, ancak bazen servikal ve subklavyen bölgeleri etkiler. Genellikle lenfadenitden koruyucu bir şekilde kurtulmak mümkündür ve eğer takviye olursa, büyük ihtimalle, cerrahın cerrahi desteği gereklidir.
  • Larinksin ödemi. Böyle bir durum uzmanlardan acil yardım gerektirir. Bu durumda solunum zorluğu hastanın hayatı için bir tehdit oluşturabilir.
  • Farinksin apsisleri. Genellikle, küçük çocuklarda komplikasyon ortaya çıkar. Bununla birlikte, yetişkinlerde, takviyenin boynun lifine ulaştığı bir paratonsillar apse vardır. Bir apse ile hasta başını çeviremez, genellikle patolojik sürecin seyrine doğru eğilir. Ağzınızı yutmamak ve açmanız konusunda şikayetleriniz var. Bazen vücut ısısı kırk dereceye ulaşır.
  • Mediastenit. Pürülan süreç, boynun derin kısımlarını etkiler. Bazı durumlarda, pürülan bir sır mediastene bile ulaşabilir.
  • Kronik bademcik iltihabı. Patolojik süreç, her ay hatta bazen de sık alevlenmeler ile karakterizedir. Aslında, kronik bir süreçte, bakteriyel bir enfeksiyon vücuda yayılmaz, ancak bağışıklık hala onunla başa çıkamaz.

  Yetişkinlerde boğaz ağrısı sık görülen komplikasyonları

  Bir patojenik mikrofloranın belirli bir organizmada kendini nasıl göstereceğini tahmin etmek zordur, komplikasyonlar en öngörülemez olabilir. Hepsi patolojik süreç tedavisinin hangi aşamada başladığına bağlıdır. Pürülan anjinin, antibiyotik tedavisine bile yatkın olmayan bu tür hastalıkların gelişimi için tehlikeli olduğunu unutmayın. Hiçbir durumda boğaz ağrısını taşıyamaz. Yatak istirahatine uyulmaması, kalpteki komplikasyonlarla doludur.

  Akut romatizmal ateş

  Bu patolojik süreç kalbi, eklemleri ve cildi etkiler. Bu durumda, hasta bu tür hastalıkları geliştirir:

  • Romatizmal kardit. Genellikle hastalar kalpteki şiddetli ağrıdan şikayetçidir. Sonuçta, bütün bunlar ahlaksızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Koresi. Beyin hasarı sonucunda sinirsel bir bozukluk gelişir.
  • Poliartrit - eklem iltihabı.
  • Cildin hiperemi.

  Bakteriyel toksinlerin penetrasyonu, romatizmal ateşin gelişimine yol açar. Patojenler, bağışıklık sistemi tarafından fark edilmeden kalbin yapısal proteinlerini bile maskeleme yeteneğine sahiptir. Aslında, tedaviye cevap vermeyen bir otoimmün süreç gelişir. Antibiyotikler zamanında başlanmazsa, antikorlar sadece patojenlere değil, aynı zamanda kendi organlarına da saldıracaktır. Sonuç olarak, kalp kapakçığındaki hasar nedeniyle, her şey ölümcül bir sonuçla sonuçlanabilir.

  Romatizma kalp dokusuna zarar vermez. Eklemlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar şöyle gösterilir:

  • eklem çantalarının ödemi;
  • hiperemi;
  • göçebe ağrıları;
  • bir döküntü;
  • artan yorgunluk;
  • kalıcı olmayan kuru öksürük;
  • büyük simetrik eklemlerin dalga benzeri lezyonu;
  • ateş.

  artrit

  Eklemlerin iltihaplanması eklem kıkırdağının incelmesine ve eklem torbasının bağlarla birlikte deformasyonuna yol açar. Çoğu zaman, artrit, vücudun bu bölgelerinden etkilenir: fırçalar, dirsekler, dizler, ayaklar. İhmal edilmiş durumlarda, parmaklar ve ayak parmakları kavislidir. Artrit şu şekilde kendini gösterir: eklemin üzerinde cildin şişmesi ve kızarması, uykudan sonra ağrı, hareketlerin sertliği, lokal sıcaklığın artması ve ciddi vakalarda ve genel olarak.

  Böbrek hastalıkları

  Antikorlara uzun süre maruz kalmak böbrek dokusunu olumsuz etkileyerek bu tür komplikasyonlara yol açar:

  • Glomerülonefrit. Bu enfeksiyöz alerjik bir doğanın bir böbrek glomerülü lezyonu. Patolojik sürecin temeli böbreklerin morfolojisinin ihlalidir. Tedavi edilmeyen glomerulonefrit, böbreklerin fonksiyonel aktivitesinin ihlali ile, üremik koma gelişmesine kadar tehdit etmektedir. Antipiretik ilaçlar, sırt ağrısı, zehirlenme ile ortadan kaldırılmayan yüksek sıcaklık - tüm bunlar enflamatuar sürecin başlangıcını gösterir. Pürülan bir aşamaya geçiş böbrek yetmezliğinin gelişimini tehdit ediyor.
  • Pyelonefritler. Bu durumda pelvis, parankima ve böbrek tübülleri etkilenir. Patojenlerin daha derin parçalara nüfuz etmesi, vücudun ciddi zehirlenmesi ile doludur.

  kan zehirlenmesi

  Pürülan süreç kan damarlarının duvarlarına zarar verirse kan enfeksiyonu meydana gelir. Sonuç olarak, bakteriyel enfeksiyon tüm vücuda bulaşan kan yoluyla yayılır. Sadece birkaç gün içinde septik şok yüksek bir ölüm oranıyla gelişebilir.

  Sepsis, vücudun farklı bölgelerinde hangi balgamların ve ülserlerin geliştiğine bağlı olarak çeşitli tiplerde olabilir. Buna, kusma, dehidratasyon ve iç organların fonksiyonel aktivitesinde ciddi bir bozulma eşlik eder. Kan zehirlenmesi olan hastalar yoğun bakım ünitesine yerleştirilir.

  menenjit

  Angina bazen meninkslere zarar verebilir. Klinik olarak menenjit kendini aşağıdaki gibi gösterir:

  • zayıflığı;
  • solgunluk ve cildin şişmesi;
  • nefes darlığı;
  • şiddetli baş ağrıları;
  • yüksek sıcaklık;
  • dudakların etrafında siyanotik sınır.

  Çocuklarda boğaz ağrısı komplikasyonları

  Çocuğun organizması, bu veya diğer hastalıklara kendi yolunda tepki gösterir, bu nedenle anjinanın çocukluktaki etkileri büyük ölçüde farklı olabilir. Yukarıda tarif edilen otitis media, bir apse çocuklarda anjinin komplikasyonları değildir. Diğer sonuçları düşünelim:

  • Scarlet ateşi. Genellikle okul öncesi çocuklarda görülür. Bu, kırmızı ateşe neden olan hemolitik streptokoklara karşı antikor eksikliği ile açıklanır.
  • Bademciklerin kanaması. Enflamatuar süreç, kan damarlarının duvarlarının zayıflığı ile birlikte kanamanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazı vakalarda öksürük atakları sorunu daha da kötüleştirebilir ve kanamayı daha belirgin hale getirebilir.
  • Endokardit. Kalbin iç katmanlarının hasar gördüğü bir hastalıktır. Çocuğun şişmesi, parmaklarının falanjı kalınlaşır, vücut ısısı yükselir. Cardialgia çok sonra ortaya çıkabilir.

  Gebe kadınlarda boğaz ağrısı komplikasyonları

  Angina, bu gibi sonuçların ortaya çıkmasıyla doludur:

  • toksemi;
  • glomerülonefrit ve miyokarditin yüksek riskleri;
  • Plasental bariyer yoluyla enfeksiyonun penetrasyonu;
  • plasental abruption;
  • düşük yapma tehdidi;
  • intrauterin gelişme geriliği;
  • fetusun iç organlarının kusurları;
  • emeğin zayıflığı.

  Anjina komplikasyonlarını önlemek için daha sonra tedavi etmekten daha iyidir. Bunu yapmak için aşağıdaki kuralları izleyin:

  • Yatak istirahati komplikasyon riskini azaltacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır;
  • Halk yöntemlerini kullanabilirsiniz, ancak sadece alternatif tıp ile kınamayı tedavi edemezsiniz: durulama ve folk teknikler semptomları hafifletmeye yardımcı olur;
  • antibiyotik tedavisi tıbbi sürecin zorunlu bir öğesidir;
  • bol içme zehirlenme ile başa çıkmak için yardımcı olacaktır;
  • sertleştirme, egzersiz, vitamin kursları - tüm bunlar vücudun savunmasını güçlendirmeye yardımcı olacaktır;
  • Sağlığa karşı dikkatli bir tutum ve sağlıkta ortaya çıkan değişimlere hızlı yanıt.

  Yukarıdakilerin hepsinden hareketle mantıklı bir sonuç ortaya çıkmaktadır: Kalpten, böbreklerden ve eklemlerden ciddi komplikasyonların önlenmesi için, tedavi için basit önerilere uyulmalıdır. Doktora, antibiyotik tedavisine, semptomatik tedaviye zamanında müdahale - tüm bunlar anjini en kısa sürede tedavi etmeye yardımcı olacaktır. Vücudunuza iyi bakarsanız, hipotermiden kaçınarak, hava şartlarında giyinirseniz, hastalık riskini azaltırsınız. Güçlü bağışıklık, vücudunuzun patojenlerin penetrasyonundan koruyucu zırhıdır!

  Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

  Makale anjinin ana komplikasyon tiplerini, semptomlarını ve tedavi yöntemlerini anlatmaktadır.

  Purulent anjina veya akut tonsillit yaygın ve tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır. Hasta için ciddi komplikasyonlarla doludur yaşından bağımsız olarak. Hastalığın nedenleri ve onun biçimi farklıdır. Bunları laboratuvar ortamında kurabilirsiniz. Tanının doğruluğu, tedavi yöntemlerinin seçimine ve spesifik ilaçların atanmasına bağlıdır.

  Bademilliti karakterize eden semptomlar: yüksek vücut ısısı, yutulduğunda ağrı, bademcikler üzerindeki pürülan belirtiler, büyümüş lenf düğümleri, titreme, vücudun zayıflığı, öksürük. Angina'nın kendisi çok tehlikeli değil. Bu durumda, eğer tedavi etmezseniz, ciddi zararlara neden olabilir. Tıbbi prosedürlere ve yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlı kalmak gereklidir. Ciddi sağlık tehlikeleri, tedaviyi tamamladıktan sonra (bir kaç günden bir aya kadar) önemli bir süre sonra ortaya çıkabilecek erişkinlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlara neden olur. Komplikasyonlar hem yerel hem de genel olabilir.

  Lokal anjinadan komplikasyonlar

  Onlarda, patojenik mikroorganizmalar, transfer edilen anjinin bir sonucu olarak hasar gören vücudun ayrı bölümlerine maruz kalır. Kural olarak, hasta için ciddi bir tehdit oluşturmazlar, ancak yine de özel bir tedavi yaklaşımı gerektirirler. Boğaz sonrası komplikasyonlar nelerdir?

  • Apseler geniş ve ağrılı pürülan abse dokulardır. Yüksek sıcaklıklar (40 ° C'ye kadar) ve çiğneme kaslarının spazmı eşlik ederler. Hastanın yiyeceği yutması, kafasını çevirmesi zordur. Kan damarlarının tahrip olma ihtimali ve sepsise neden olan bakterilerin girmesi tehlikesi. Kanama, flebit ve tromboflebit var. Apseler kendi aralarında kırılabilir ya da operatif olarak açılabilir. Bazı durumlarda bademciklerin uzaklaştırılması. En karmaşık varyant retrophaengeal apsedir. Lenf düğümlerinin varlığı nedeniyle sadece çocuklarda görülür. Solunum problemleri yaratır ve boğulmaya neden olur. Sadece ameliyatla tedavi edilir.
  • Apse. Bir apse ile çok ortak. Bununla birlikte, pürülan süreçler sadece bademciklere değil aynı zamanda tendonlara, subkütanöz yağlara, kaslara da yayılır. Semptomlar: boğazda keskin ağrılar, konuşma bozukluğu, seste bir değişiklik, ağızdan aseton kokusu, aşırı salivasyon, başın doğal olmayan konumu, ateş. Antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak cerrahi müdahale kullanılabilir.
  • Ortakulak. Tek taraflı ve iki taraflı. Tedavi boğaz tedavisi ile birlikte gerçekleştirilir. Güçlü antibiyotikler kullanılır. Kendine ilaç tedavisi kabul edilemez çünkü antimikrobiyal ajanlar yanlış uygulandığında bir kişi için tehlike yaratacaktır. Yatak istirahati gerektirir. Kanama tedavisi bir hastanede yapıldığında.
  • Bademciklerden kanama. Vazokonstriksiyon veya soğuk tedavi (kriyo-maruz kalma) ile durdurun. Operasyon genellikle endotrakeal anestezi altında yapılır (kasların gevşemesi ile derin uykuya daldırma). Evde tedavi yasaktır.
  • Larinksin ödemi. Anjina'nın en tehlikeli sonucu. Semptomlar: boğulma belirtileri, siyanotik cilt tonu, boğazda yabancı cisim hissi, yutulduğunda ağrı, yüksek ateş ile nefes alma zorluğu. Zamansız tedavi ile ölümcül bir sonuç mümkündür. Tedavi İlacı.

  Anjina sonrası lokal komplikasyonların zamanında ve doğru tedavisi ile büyük bir tehlike yoktur. Hastalık hızla durur. Hastalar birkaç gün içinde iyileşir. Kendi kendine ilaç tedavisi kaçınılmalıdır, Özellikle yabancı nesneler tarafından irin çıkarmak için çalışır.

  Genel veya sistemik komplikasyonlar

  Boğaz ağrısı daha:

  • Kalbin komplikasyonları. Nedeni romatizmadır. İnsanlar için çok tehlikeli. En yaygın olanı kendi kendine ilaçtır. Tedavi prosedürleri uygun şekilde takip edilmezse ve preparatlar yanlış seçilirse, vücut bağ dokularının proteinlerini baskılayan antikorlar üretir. Sonuç olarak, romatizmal düğümler oluşur. Kaslar normal olarak sözleşmeyi bırakır. Kalp hastalığı oluşuyor. Tüm bunlar miyokard enfarktüsünü, trombüs oluşumunu tetikleyebilir. Semptomlar: aritmi, anjina, kalpte ağrı, sık ve aralıklı solunum, çarpıntı, bacaklarda şişme, nefes darlığı. Kardiyolojinin tedavisi. Önleme anjina tam ve kaliteli bir tedavidir.
  • Eklemlerin komplikasyonları. Ayrıca sonuç, tedavi edilen pürülan boğaz ağrısının sonuna kadar değildir. Streptococcus bakterileri vücudun düzgün çalışmasını bozar. Eklemlerin romatizması var. Ana semptomlar akut ağrı, şişlik, şişme, ateş, kuru öksürüktür. Çoğu zaman alt ekstremitelerin eklemleri (dizler, ayak bilekleri) yanı sıra dirseklerin, fırçaların ve diğerlerinin eklemleri de etkilenir.

  Olumsuz sonuçların üstesinden gelmek için, boğaz ağrısını, bundan sonra, birkaç gün boyunca yatak istirahatine uymak, vücudun hipotermisine izin vermemek için iyileştirmek gerekir. Gelecekte, özel ilaçlar kullanın. İyi bir etki fizyoterapiyi getirir.

  • Boğaz ağrısı sonrası böbreklerin komplikasyonu. İki türü vardır: piyelonefrit ve glomerülonefrit. Hastalıktan birkaç gün sonra bir ay sonra ortaya çıkar. Ana tehlike, böbrek yetmezliği (glomerülonefrit ile) döneminde de dahil olmak üzere hastalıkların kronik aşamaya geçişidir. Pyelonefrit belirtileri - bel ağrısı, titreme, ateş, sık idrara çıkma. Glomerülonefrit, şişlik, idrarda kan, artmış kan basıncı ile birlikte görülür. Her iki hastalık da derhal hastaneye yatmayı ve tüm tedavi önlemlerinin cephanesini gerektirir.
  • Apandisit ile komplikasyonlar. Enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Tedavi ameliyattır.
  • Sepsis kan zehirlenmesidir. Anjina ile çok tehlikeli ortak bir komplikasyon. Hastalığın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Patojenler - pürülan boğaz ağrısı eşlik eden bakteri streptococci. Hastalık çok hızlı ilerler. Hastanın durumu saatlerce ağır olabilir. Vücutta püstüller görülür. Bedores oluşturabilir, vücut susuz. Sepsis, merkezi sinir, kardiyovasküler ve renal sistemleri etkileyebilir. Vücudun zehirlenmesi var. Sepsis sadece yoğun bakım ünitesinde sadece bir hastane ortamında tedavi edilir.
  • Streptokok zehirli şoku. Vücudun streptococcus toksinleri ile zehirlenmesinin bir sonucudur. Pürülan anjina nadiren ortaya çıkar. Ama sonuç çok ciddi. On üç vakadan 3'ünde hastalık ölümcül bir sonuçla sonuçlanır. Ölüm nedenleri şok ve solunum yetmezliğidir. Hastalık hızla ilerler. Bu nedenle erken tanı önemlidir. Ancak kural olarak, hastalığın semptomları hemen hemen başka bir seçenek bırakmadığında, hastalar gecikmeli olarak tıbbi kurumlara giderler. Ateş, böbrek ağrısı, solunum bozukluğu, deride kızarıklıktır. Tedavi yoğun bakımda gerçekleştirilir. Genellikle yapay havalandırma gerektirir. Tedavinin karmaşıklığı, tıp bilimcilerinin, bakterilerin yayılma mekanizmalarını henüz tam olarak ortaya koymamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Her bir kişi için ayrı ayrı bakteriyel toksin birikmesi.
  • Kronik bademcik iltihabı. Tamamen iyileşmemiş anjinanın doğrudan bir sonucudur. Nedeni - bademcik dokularında bulunan enfeksiyöz bakteriler. Sağlıklı bir vücutta, bağışıklık sistemi tarafından lokalize edilir. Bu nedenle, insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bir pürülan boğaz ağrısı hasta olduğunda, özellikle yanlış tedavi durumunda, hastanın bağışıklığı zayıflatılır. Bakteriler hızla gelişir ve hastalığı şiddetlendirir. Tanı, semptomlarının başlangıç ​​aşamasında basit bir boğaz ağrısı ile benzerlik göstermesi nedeniyle zordur. Karmaşık bir formda, kronik bademcik iltihabı belirtileri ayrı bir form alır. Hastalığa sürekli iltihaplı bademcikler, ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder. Hastalığın alevlenmesi istikrarlıdır ve sıklıkla tekrar eder. Başlangıç ​​aşamasında tedavi konservatif olabilir. Periyodik olarak lakunlar temizlenir, fizyoterapi prosedürleri uygulanır ve gerekli hazırlıklar yapılır. Uygun bir etki yoksa, bademcikler çıkarılır.

  Anjinada komplikasyonların önlenmesi

  Anjin sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz, herhangi bir doktor bilir. Pürülan anjina ile komplikasyonlar ile mücadele için ana yol antibiyotik kullanımıdır. Bakterileri yok ederler ve bu nedenle vücut dokularına zarar vermezler. Zamanında kullanımıyla (anjin başlangıcından sonraki bir haftadan daha geç olmamak kaydıyla), etki yüksek olacaktır. Hemen hemen tüm komplikasyonlardan kaçınılabilir. Burada, bir tıbbi preparatın doğru tanımı önemlidir.

  Nitelikli bir uzmanın katılımı olmadan yönetilmesi imkansızdır. Kendini tedavi etmeme ilkesi baskın olmalıdır. Aynı teşhis için de geçerli. Birçok anjina türü vardır. Farenjit ile karıştırılabilir. Herhangi bir anjina için ön koşul yatak istirahatıdır. Hastalığı bacaklarınızda taşımaktan kaçınmalısınız. Hastalığın en küçük komplikasyon belirtileri - hemen bir tıbbi kuruma git. Herhangi bir gecikme geri dönüşü olmayan olumsuz süreçlere neden olabilir. Tedavi kapsamlı olmalıdır.

  Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
  Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

  Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar nelerdir?

  Angina, ilk bakışta, oldukça zararsız hastalık. Genel halsizlik, birkaç gün boyunca yüksek sıcaklık, boğaz ağrısı gibi - hiçbir şey korkunç değildir.

  Fakat bu hastalıkta vücutta çok sayıda immünolojik ve biyokimyasal süreçlerin meydana geldiğini düşünürsek, o zaman görüşlerimizi yeniden gözden geçirebiliriz. Çoğu zaman, bu rahatsızlığın nedeni, bir dizi sinsi özelliği olan streptococcus'tur.

  Anjina sonrası komplikasyonların nedenleri

  İnsan bağışıklığı, patojenik ajanların yutulması sırasında, proteinler olan antikorların üretildiği, ana amaçlarının, mikroorganizmanın antijenlerini "yok etmek" olduğu şekilde düzenlenir.

  Bileşiminde streptococcus, eklemlerin antijenlerine, böbrek dokusuna, kalp kası ve diğer bazı dokular ve organlara benzer bir antijen kompleksine sahiptir. Başka bir deyişle, insan bağışıklığı antijenler arasındaki ince farkları tanımamakta ve bazen kendi dokularına "saldırmaktadır", çeşitli komplikasyonlara yol açar.

  Anjina'nın komplikasyonları nelerdir?

  Anjinadan sonra tüm komplikasyonlar iki gruba ayrılır: yerel ve genel. Boğaz ağrısının sık görülen komplikasyonları sırasında, antijen ve antikorlarla bağışıklık reaksiyonları dizisi gerçekleşir, bu da böbreklere, eklemlere ve kalbe zarar verir. Lokal komplikasyonlar yerel değişikliklerden kaynaklanır. Çoğu zaman bir kişi için büyük bir tehlike oluşturmazlar, ancak yine de belirli bir tedaviye ihtiyaçları vardır.

  Kalbin komplikasyonları

  En sık görülen komplikasyon kalp kasına yapılan romatizmal hasardır. Romatizma sırasında tüm vücuttaki bağ dokuları zarar görür, bunlar çoğunlukla kalp kasında lokalize olur.

  Kalp krizi Bu, çok kötü bir komplikasyondur, çünkü hastalığın kötüleşmesi ve özürlülüğüne yol açar. Kural olarak, kalp kasında romatizmal hasar 7-16 yaş çocuklarda görülür. Romatizmal kalp hastalığı sırasında inflamasyon gelişir - miyokardit. Ve genel zayıflık, kalpte ağrı var, muhtemelen nefes darlığı. Sıcaklık genellikle normal kalır, bu da zaman içinde komplikasyonların ortaya çıkmasından şüphelenmez. Ancak sürecin ilerlemesi sırasında sıcaklıkta bir artış olması muhtemeldir, aritmilerin oluşumu, kalpteki seslerin ortaya çıkması. Bu durum kan pıhtılarının kan damarlarında oluşması ve daha sonra tromboembolizm oluşması ile tehlikelidir.

  Kalp kasının iç yaprağının bir lezyonu olduğunda, genellikle çocuklarda da ortaya çıkan endokardit gelişir. Çocukta şişlik, kanama eğilimi, parmaklardaki falanksın kalınlaşması, vücut ısısının artması, kalp yetmezliği belirtileri vardır. Biraz sonra kalp birleşimi, genellikle bu durumun kardiyak nedenini belirlemesine izin vermez. Sürecin ilerlemesi sırasında, çocuklarda anjina sonrası başka komplikasyonlar da vardır.

  Ayrı ayrı belirtmek gerekir ki, kalp kası üzerindeki romatizmal hasar, valvüler defektlerin hızlı gelişimi ile tehlikelidir. Bu lezyon bazen perikardiyi etkiler. Bu olgularda eksüdatif ve kuru olabilen perikardit düşünülmektedir.

  • Sırasında kuru perikardit Bir kişi, kalpteki acı, öksürme sırasında yoğunlaşma, derin nefes alma, hareket hakkında endişe duymaktadır. Ayrıca titreme, ateş, sol tarafta ağrı görünümü hakkında endişeli.
  • Eksüdatif perikardit Özofagus, kalp ve diğer organların kenetlenmesine yol açan kalp torbasında aşırı miktarda sıvı ile karakterize edilir. Yutma, ağrı, nefes darlığı olasılığı vardır.

  Böbreklerin komplikasyonları

  Böbrek, erişkinlerde ve çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlara duyarlı, sıklıkta ikinci organdır. Böbreklerin komplikasyonları genellikle, hastalıktan birkaç hafta sonra ortaya çıkan glomerülonefrit ve piyelonefrit ile ifade edilir.

  • Pyelonefrit sırasında pelvis etkilenir. Çoğu zaman, sadece bir böbrek etkilenir, ancak iki taraflı bir süreç dışlanmaz. Aniden, vücut ısısı yüksek seviyelere yükselir, sık idrara çıkma, alt sırt ağrısı, titreme var.
  • Glomerülonefrit, idrarda kan bulunması, artmış kan basıncı, ödem görünümü ile karakterizedir.

  Her iki durum da karmaşık tedavi ile hastaneye yatmayı gerektirir.

  Eklemlerin komplikasyonları

  Anjinadan sonra, en sık görülen komplikasyonlar arasında, romatizmal bir karaktere sahip olan eklem iltihabı - artritin de dikkate alınması gerekir. Birkaç eklemin büyüklüğünde, şişmede, dinlenme ve hareket halinde hassasiyette bir artış vardır. Etkilenen eklemlerin üstünde, cilt şişmiş ve hiperemiktir. Genellikle alt ekstremite eklemleri (ayak bileği, diz) etkilenir. Ayrıca, romatizmal ataklarla, ellerde minör eklemler, bilek bantları ve dirsek eklemleri acı çekebilir. Kalan komplikasyonlar arasında, muhtemelen (nadiren de olsa) apandisit görünümü, sepsis - oldukça tehlikeli ve zor bir patoloji.

  Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısının lokal komplikasyonları

  Bir anjinadan sonra, otitis sıklıkla gelişir. Çoğu zaman bu durum, kataral anjinadan sonra ortaya çıkar, ancak otitin ortaya çıkması ve bu hastalığın diğer tiplerinin dışlanmasından sonra ortaya çıkmaz.

  Otitis, orta kulağın iltihaplanmasıyla, timpanik membranın tutulumu ile ifade edilir. Kulak iltihabı belirtileri tipiktir: genel halsizlik, kulaktaki ağrı görülür, vücut ısısı artar. Ciddi durumlarda, bu durum işitme durumunda tam veya kısmi bir azalmaya yol açar. Bazen bir anjina mastoidit geliştikten sonra (mastoid sürecinin iltihaplanması). Klinik semptomlar otitisinkine benzer, ancak aurikülün arkasında ağrı görülür.

  Selülozun fıtığı ve absesi

  Bir pürülan veya foliküler boğaz ağrısı sonrası, flegmon veya peripetal fibroid apsesi gelişebilir. Asıl fark, apse, irin ile doldurulan net konturlar içeren bir oyuk olmasıdır. Phlegmon, pürülan diffüz inflamasyondur. Bu durumların klinik semptomatolojisi benzerdir: yakındaki lenf düğümleri artar, boğaz ağrısı vardır, sıcaklık artar. Genellikle ağrı o kadar yoğundur ki, yutmayı zorlaştırır ve hastayı çene sıkıştırmaya zorlar. Flegmon ve apsenin tedavisi, pusun cerrahinin yardımıyla çekilmesini sağlamaktır.

  Larinksin şişmesi

  Lokal komplikasyonlar arasında büyük dikkat, larinksin şişkinliğini hak ediyor. İlk aşamada ses değişir, hastalar boğazlarını temizlemeye çalışır, ancak bu önemli sonuçlar vermez. Gelecekte, şişlik artar, nefes almada bir komplikasyona yol açar: önce, nefes almak zorlaşır ve sonra nefes verin. Yetersiz solunum nedeniyle cilt kapakları siyanotik bir renk alır. Larenksin şişkinliği, ölüme neden olabilen çok tehlikeli bir komplikasyondur.

  Genellikle flegmonöz bademcik iltihabı bademciklerden kanamaya neden olur. Palatine bademcikleri besleyen arterlere hasar sırasında ortaya çıkarlar. Bu durum acil yardım gerektirir.

  Pürülan boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

  Gelişimin ilk evrelerinde pürülan boğaz ağrısının baskılanması sırasında hastalığın devam etmesi durdurulur. Aksi halde, patojen mikroorganizmalar diğer organlara ve dokulara yayılır. Tedavinin başlangıcına bağlı olarak farklı şiddetli hastalıklara neden olan şey.

  Sonuçlar yavaş yavaş gelişir ve kronikleşir, ancak bu kadar çabuk görünebilir, çünkü resüsitasyon koşullarında bile hastayı kurtarmak için önlem almak imkansız olacaktır. Bu yüzden tedaviyi geciktirmene gerek yok. En tehlikeli, bu gibi olumsuz sonuçlardır:

  • Romatizmal ateş romatizma adı verilen bir hastalıktır. Cildi, eklemleri ve kalbi etkileyebilir.
  • Streptokokal şok - bazen hızla hızla yayılır, resüsitatörleri olan bir hastayı kurtarmak sadece imkansız hale gelir.

  Bu etkinin sonucu olarak gelişme gerçekleşir:

  • Poliartrit - vücudun eklem bölümlerinin enflamatuar süreci;
  • Chorei - başın beyninde enfeksiyon ile ilişkili bir sinir krizi;
  • Romatizmal kardit - nihayetinde yoğunlaşan ve artan kalp bölgesinde bir ağrı hissi ile birlikte görülür. Sonuç kalp hastalığının gelişmesidir.

  Çocuklarda komplikasyonların özellikleri

  Çocuklarda hastalığın sonuçları genellikle, yetişkinlerin aksine farklı bir klinik tabloya sahiptir, çünkü vücutları farklı tepki gösterir. Bu komplikasyonlar otiti içerir. Streptokokal bademcik iltihabı, bazı durumlarda kızıl hastalığın gelişmesine yol açar. Çocuğun vücudunun hastalığın etken maddesinden antikorları olmadığından en savunmasız yaş 4-8 yıllık bir dönemdir. Bademcikler iltihaplandığında, çocuklarda zayıf kan damarları özellikle öksürük sırasında kan akabilir. Böyle belirtiler olduğunda, doktorun çocuğu muayene etmesi için acilen gerekmektedir.

  Hastalıktan sonra gelişen romatizma süreci endokarditi kışkırtır. Şişme var. Endokarditin dış semptomları, kalp yetmezliğinin karakteristiklerine benzer olabilir. Ancak kalpteki ağrılar genellikle diğer semptomlardan daha geç ortaya çıkar. Ek olarak, 5 yaşın- da çocuk lenf nodlarının takviyesine sahip olabilir, bundan sonra ortadan kaybolur. Bundan dolayı, gırtlak daralmaya başlar, yüksek bir boğulma riski vardır. Bu apselerden kurtulmanın etkili bir yolu cerrahi müdahale.

  Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

  Bu ciddi ve tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmak için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

  • Boğaz ağrısı için yeterli ve erken tedavi gereklidir. Lokal terapi, düzenli sulama ve antiseptiklerle boğuşma, enfekte olmuş bademciklerin yağlanmasını içermelidir. Nedensel faktör dikkate alınarak, uygun tıbbi tedavi (antiviral ajanlar, antibiyotikler) geliştirilmiştir.
  • Herhangi bir formda Angina, sıcaklığın normale dönmesine rağmen, yatak istirahatine uymak zorundadır, ancak orofarinkste bazı değişikliklerle birlikte. Gerekli yatak istirahat süresi 7-10 güne kadardır. Bu kural ihlal edilirse, genellikle böbreklerin, eklemlerin ve kalbin romatizmal lezyonları oluşur.
  • Boğaz ağrısından sonra, kısıtlayıcı bir modu gözlemlemek gerekir: önemli yüklerden kaçınmak için aşırı soğutulmamalıdır. Bu öneriler en az bir ay boyunca gözlemlenmelidir.
  • Çok miktarda sıvı tüketilmesi gerekir, bu da böbreklerin toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar.
  • Bağışıklık aktivitesini arttırmak gereklidir. Yabani gül, feijoa ve balın et suyu gibi bu tür yumuşak doğal immüno-uyarıcılar, buna yardımcı olabilir.
  • Ve son olarak, en az değil, bir laboratuvar tarafından düzenli olarak laboratuvar tetkiklerinin izlenmesi ve komplikasyon riski altında olan sistem ve organların fonksiyonel aktivitesi ile dinamik izleme.

  Boğaz ağrısı ne kadar doğru tedavi edilir?

  Hastalığı yenmek için gözlenmesi gereken beş ana bileşen şunlardır:

  • Antibiyotik kullanımı, sadece bir doktor tayin etmelidir.
  • Yardımcı ilaçların kullanımı. Antipiretikler, lolipoplar, antiseptikler vb. Semptomları rahatlatmaya veya rahatlatmaya yardımcı olurlar.
  • Halk ilaçları uygulamasıiçinde. Meyve suyu toplama, sıkıştırır, bitkisel koleksiyonlardan içecekler, örneğin manastır koleksiyonu.
  • Istirahat. Bu önemli! Eğer hastalanırsan, kesinlikle gözlemlemelisin yatakrejim.
  • yükselmekdokunulmazlık. Temperleme için gerekli olan şey, sebze ve meyveleri kullanmak, bağışıklığı arttırmak için özel vitaminler almak.

  Tehlikeli anjin bundan sonra ortaya çıkan komplikasyonlar kadar bademcik iltihabı değildir. Komplikasyonları önlemek için, hastalık mümkün olduğunca erken tanınmalı ve zamanında yeterince tedavi edilmelidir. Çoğu zaman, tedavi edilmemiş bademcik iltihabı diğer komplikasyonların sebebidir. Bu nedenle, boğaz ağrısı tedavisinde kişinin kendi yöntemleriyle kendi kendine ilaç almaması gerekir, ancak etkili ilaçları reçete edecek ve iyileşme sürecinin tamamını kontrol edecek bir doktor tarafından denetlenmelidir.

  Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

  Purulent boğaz ağrısı - (akut bademcik iltihabı), çoğunlukla palatine bademciklerde lenfoid doku hasarı ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

  Angina, herhangi bir yaş kategorisinde yaygın bir patolojidir ve sıklık açısından sadece solunumsal viral enfeksiyonlara ikinci sırada gelmektedir. Hastalık en çok keskin oluşur ve genellikle kronik ya da ya da insan vücudunun koruyucu kuvvetlerinde bir azalma ile zamansız veya yanlış bir tedaviye erken ve geç komplikasyonlara gelişimi ile karakterize olur.

  Bu yazıda, bu hastalığın, onun çeşitleri, klinik belirtilerin etioloji ve ele alacağız, yetişkinlerde irinli tonsillit sonrası sonuçları, tanı, tedavi ve önlenmesi onun yöntemleri.

  Hastalığın etiyolojisi

  en yaygın nedeni, (% 90) bir beta-hemolitik streptokok Grup A, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae veya fırsatçı karışık mikroflora daha az derecesidir.

  epidemioloji

  Hastalığın belirgin bir mevsimselliği vardır. En duyarlı olanlar, hem cinsiyetten hem de çocuktan genç insanlardır. Hastalığın kaynakları, dış çevreye çok sayıda patojen salgılayan hasta insanlar ve bakteriyel taşıyıcılardır.

  Enfeksiyonun bulaşma yolu hava kaynaklı, daha az sıklıkta temas eden hane veya besindir.

  Daha az sıklıkla pürülan anjinin nedeni endojen kronik enfeksiyon odaklarıdır (çürük dişler, iltihaplı diş etleri).

  Yetişkinlerde patojenez

  Doğrudan hastalığın patogenezine geçmeden önce, predispozan faktörlerden bahsetmek gerekir. Bunlar şunları içerir:

  • vücudun savunmalarının azaltılması (birincil ve ikincil immün yetmezlikler);
  • vücutta kronik enfeksiyon odaklarının varlığı;
  • hipotermi;
  • sigara ve alkol bağımlılığı;
  • Zararlı ve zehirli maddelerle kirlenmiş havanın solunması, iş yerinde olumsuz çalışma koşulları (tesislerin gaz kirlenmesi);
  • beriberi;

  Giriş kapıları orofarenksin lenfoid halkasıdır (burada ana odak oluşur). Beta hemolitik streptokok (aktif protein kumaşın tam olarak bu tip bir afiniteye sahiptir), bunların zar yüzeyinde M-protein epitelyum boyunca lemfoid dokusuna tespit edilir. M-proteini, yerel iltihaplanma sürecinin gelişmesi için ön koşulları oluşturan fagositik (vücudun savunma ilk satırı) hücre aktivitesini azaltır. sistemik inflamasyon (SIRS) yol açan kan içine hasar verdiği bariyerin içinden lokal enflamasyon, patojen bozunma ürünleri (toksinler), ilave olarak. Orada hipertermi, merkezi sinir sistemi ve kardiyovasküler sistemler için toksik hasar ve aynı zamanda immünopatolojik işlemler hastalıklar (akut romatizmal ateş, glomerulonefrit) paratonsillar yol açar. Bu durumdaki en elverişsiz olay, birçok durumda ölümcül bir sonuca yol açan sepsisin gelişmesidir.

  Pürülan anjin ve komplikasyon tipleri

  Patolojik sürecin doğası gereği, aşağıdaki pürülan anjina türleri ayırt edilir:

  Laküner - ödemli bademcik, bakıldığı zaman, hiperemik, eksiklikleri de bademcikler aşmadan gevşek bir film oluşturmak üzere bir araya beyazımsı noktalar sarımsı elyaflı pürülan içeriği lokalize boşluklardan bademcikler lezyonlarla karakterize edilir; Film bir spatula ile kolayca ayrılır.

  Foliküler - bademcikler foliküler ünite lezyonlar ile karakterize edilir (epitel sözde "yıldızlı gökyüzü" bir resim oluşturan, beyazımsı-sarı bir irin birikimi görülmektedir yoluyla bunlar, ödemli, hipertrofik vardır).

  Nekrotik - brüt lezyon özelliği, bademcik epitel kirli sarı veya yeşil-sarı renkli plak bademcikler yüzeyinde biriken bir kaba çukurlu bir film, doku içine derin nüfuz eden zor sökülebilir bir spatula (teşebbüs ayırma yüzeyi Çıplak ve kanama) olduğu; Çoğu zaman film bademciklerin ötesine geçer (damak, dil üzerinde); daha sonra bademcikler yüzeyinde yara izi deformiteleri vardır.

  Klinik semptomlar

  Hastalığın latent dönemi birkaç saatten 3 güne kadar sürer. Purulent anjina keskin bir başlangıç ​​ile karakterize edilir, yani:

  • artan vücut ısısı (genellikle 39 ila 40 0 ​​C);
  • titreme;
  • Ciddi durumlarda, halsizlik, uyuşukluk, baş ağrısı, kas ağrısı, (kan ekzotoksin patojen tüketilmesiyle zehirlenmesine) mide-bağırsak sisteminin ihlali, (nekrotik anjin, tekrar kusma bilinç kaybı olabilir);
  • bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları (iltihap odağının yanında);
  • yerel belirtiler (yutulduğunda boğazda ağrı, yutmada zorluk ve yemek yeme);
  • Çocuklarda, yukarıdaki tüm ek olarak klinik semptomlara dispepsi (bulantı, kusma, dışkı bozukluğu, bilinç kaybı) eşlik edebilir;

  Pürülan boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

  Pürülan anjinin olumsuz sonuçları ve komplikasyonları vardır. Menşei zamana kadar, erken ve geç ayrılabilirler.

  Erken (iltihaplanmanın komşu yapılara yayılması ile ilgili) şunları içerir:

  Bu komplikasyon, enflamatuar sürecin, östaki tüplerine ve iç kulağın kavitesine yayılması ile ilişkilidir, bu da etkilenen taraftan temporal bölgede nabız ağrısı ile birlikte görülür. Bu komplikasyonun ardışık tedavisi daha sonra sağırlığa yol açabilir.

  ilgili bölümlerinde şiddetli ağrı, burun yollarının bol akıntı, zehirlenme belirtiler ortaya paranazal sinüslerin enflamasyonun yayılması (frontal, üst çene, kafes) ile ilişkili komplikasyonlar geliştirme.

  bir kuru öksürük eşlik lezyon mukoza larinks, ile ilişkili yabancı cisim boğazda hissi, (her ikisi de nükseden laringeal sinirlerin lezyonlarda) ses veya ses yitimi kısmi kaybı.

  • Bronşit, bakteriyel pnömoni

  Enflamatuar süreç, bronko-pulmoner sistemin alt kısımlarına yayıldığı zaman ortaya çıkar ve hipertermi, kuru ya da üretken öksürük, viskoz balgam çıkması, göğüs bölgesinde ağrı ile birlikte görülür.

  • Septisemi (kandaki patojenin yayılması), septikopemi (uzak organlarda pürülan odakların oluşumu)

  Hastanın ölümcül bir sonuca götüren en zorlu komplikasyonu, kan dolaşımındaki patojenin aktif olarak yayılması ve tüm sistemlerin ve organların septik şok gelişimi ile tamamen ortadan kaldırılması eşlik eder.

  • Yumuşak dokular, paratonsiller apseler, flegmon apsesi.

  Apse, sınırlı bir irin birikmesi veya doku erimesi nedeniyle irin içi boşluk oluşmasıdır. Doğrudan enfeksiyonun giriş kapısında (paratonlar apsesi) veya bitişik hücre boşlukları ve dokularında oluşabilir.

  Phlegmon - yumuşak dokuların diffüz pürülan enflamasyonu. Bir apseden farklı olarak, sınırları sınırsızdır ve komşu hücre alanlarına oldukça hızlı bir şekilde yayılır.

  • Lenfanjit, bölgesel lenf düğümlerinin pürülan lenfadeniti.

  İnflamasyon odağının yanında bulunan lenfoid damarların ve lenf düğümlerinin duvarındaki inflamatuar bir süreç ile karakterizedir.

  Daha sonraki komplikasyonlar, vücudun antijene (beta-hemolitik streptokok) çapraz-alerjik reaksiyonu ile ilişkilidir. Gerçek şu ki, insan vücudundaki bazı dokular, etken madde ile benzer bir antijenik yapıya sahiptir ve duyarlılaştırılmış (belirli maddeye duyarlı) organizmanın bağışıklık hücreleri, kendi dokularında yabancı maddeler olarak reaksiyona girerek, bunlara iltihaplı tepkiler verirler.

  Purulent boğaz ağrısı geç komplikasyonları şunlardır:

  • Böbrek hasarı (glomerülonefrit);

  Bu komplikasyon ile böbrek glomerülleri etkilenmiş, böbreklerin filtrasyon ve konsantrasyon fonksiyonunun ihlali ve kronik böbrek yetmezliğinin gelişmesi izlenmiştir. Bu durumda hastanın sürekli hormonal tedaviye ihtiyacı vardır ve daha şiddetli bir durumda hemodiyalize geçer.

  • Sistemik inflamatuar hastalıklar (akut romatizmal ateş)

  Akut romatizmal ateşin birkaç çeşidi vardır:

  • Poliartrit (büyük eklemlerin lezyonu ile karakterizedir)
  • Kore (sinir liflerine zarar ve nörolojik semptomların gelişimi)
  • Romatizmal kardit (kalp kasına zarar, kalpteki ağrı, aritmilerin gelişimi ve daha sonra kalp defektlerinin oluşumu)
  • Cildin inflamatuar süreçleri (kızarıklık)

  Teşhis Arama

  Doğru teşhisi koyarken, doktor klinik semptomlara ve faringoskopik resme dayanır. Büyük önem taşıyan laboratuvar çalışmaları da şöyle:

  • genel kan testi (lökosit sayısı, lökosit formülü, ESR);
  • genel idrar analizi;
  • kanın biyokimyası (hepatik enzimler, alkalin fosfataz, C-reaktif protein);
  • orofarinksden bir swab (içindeki patojeni belirlemek için);
  • hastanın serumundaki patojene karşı antikor titresinin belirlenmesi (serolojik araştırma yöntemi);

  Tıbbi önlemler.

  Hafif ve orta şiddette, tedavi, hastalığın ağır seyrinde, enfeksiyonlu bir zehirli şokun resminin gelişmesiyle, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir, enfeksiyon hastalığında veya yoğun bakım ünitesinde hastaneye yatırılması önerilir.

  Bölüm koşullarında, tavsiye edilir:

  • İlk 24 saat yatak istirahatini izleyin.
  • İçme rejimi (günde 1.5-2 litre sıvıya kadar).
  • Nazik diyet, vitamin yükü (C ve B vitaminleri açısından zengin besinler).
  • Etiyotropik (antibakteriyel) tedavi - korunan penisilinler (amoksiklav, augmentin), sefalosporinler 2-4 kuşak (sefotaksim, sefepim).
  • Lokal anti-inflamatuar tedavi (orofarenksin antiseptik solüsyonları ile sulanması ve durulanması - miramistin, furacilin, klorofililpt, papatya suyu).
  • Antiseptik ve antibakteriyel ilaçların nebülizörden (dioksin, miramistin) inhalasyon solüsyonları.
  • Semptomatik tedavi (antipiretik ilaçlar - parasetamol, nurofen, analjezikler, lokal inflamatuar reaksiyonu bastırmak için antihistaminikler - loratadin, suprastin).
  • Sıcaklığı düşürdükten sonra fizyoterapi önerilir: UHF tedavisi, elektroforez.

  önleme

  Pürülan boğaz ağrısını önlemek için özel önlemler yoktur. Bu hastalığın gelişmesini önlemek için bir takım kurallara uymalısınız:

  • Hastaları anjina ve bakteriyel taşıyıcılarla zamanında ayırın.
  • Vücudun direncini artırın (sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek - alkol ve tütün içmeyi reddetmek).
  • Zararlı ev ve üretim faktörlerini (toz, duman, gaz) ortadan kaldırın.
  • Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu (çürük dişler, diş etlerinin inflamatuar hastalıkları).

  Bu nedenle, pürülan anjina hem çocuklar hem de yetişkinler için çok tehlikeli bir hastalıktır ve çoğu zaman hoş olmayan sonuçlara ve komplikasyonlara yol açar (özellikle zamansız veya yanlış tedavi). Komplikasyonları önlemek için, ilgilenen hekimin bu patolojiyi zamanında teşhis etmesi ve hastayı yönetmenin doğru taktiklerini geliştirmesi son derece önemlidir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

  Oldukça tatsız bir sıkıntı. Ondan sadece geleneksel yöntemlerle değil, aynı zamanda geleneksel tıpın yardımıyla da kurtulabilirsiniz. Ancak, bu sadece bir uzmana danıştıktan sonra kullanılan ek bir yöntemdir.

  Bademcikler (bademcikler) kronik bademcik iltihabı ile nasıl yıkanır?

  Kronik tonsillit nedir: neden ve neden tehlikelidirAdenoid - bu sırayla zararlı mikroorganizmalardan büyük koruyucu bağışıklık hücrelerinin bazı birikimini temsil bademcikler, enfeksiyonun kalıcı bir kaynak oluşturdu.