Loading

Neden ve neden boğazda bir yumru - ana nedenleri

Boğazdaki yumru, nefes almayı engelleyen ve yutmayı önleyen bir sıkıştırma ve yoğun yumru hissi ile birlikte bir durumdur. Bu fenomenin nedenleri oldukça zararsız olabilir, innervasyon veya organik bir ihlale (tümör ve inflamatuar süreçlerin neden olduğu) bağlı olabilir. Son olarak, provoke edici faktörü belirlemek ve doğru bir laboratuar ve enstrümantal muayeneden sonra doğru tanıyı yapmak mümkündür.

Boğazda Coma: tezahür için seçenekler

Boğazda bir yumru hissi, birçok somatik veya psikolojik patolojinin bir belirtisi olabilir. Çoğu zaman, bu tür belirtiler endokrin hastalıkları, enfeksiyöz ve neoplastik lezyonlar ile ortaya çıkar. Hastalar bu semptomları nasıl tanımlar? Ana şikayet, boğazda yabancı bir nesnenin hissi olup, serbest nefes almayı engeller ve yutulduğunda ağrıya neden olur. Durumlarını açıklayan hastalar, derin bir nefes almadaki yetersizlikten bahseder, farinksin sıkılmasından, larinks kaslarının spazmından söz ederler. Adamın elması içinde katı bir yumru varmış gibi.

Boğazda bir yumru varsa ne yapmalı, hangi hastalıklar bu tür belirtilere neden olabilir ve ne tür bir doktora başvurulacak, makalemizden öğrenebilirsiniz.

Boğazda koma nedenleri

Neden boğazda bir yumru var - bu soru ile hasta doktora geliyor. Ancak böyle bir semptomu kışkırtan nedenler, deneyimli bir uzmanın bile ancak anketin sonuçlarını aldıktan sonra teşhis edebileceği kadardır. Boğazda bir yumru hissine neden olan en yaygın şartlarda daha ayrıntılı olarak yaşayalım.

Psikosomatik faktör

Tıbbi istatistiklere göre, boğazda bir yumru hissi genellikle psikosomatik nedenlerle ilişkilidir. Bu durumda, şiddetli bir psikolojik faktör, stres, yoğun heyecan veya korkuya yanıt olarak görülen boğazda nevrotik (histerik) bir komadan bahsederler. Birçoğumuz önemli bir sınavı geçmeden veya diş hekiminin muayenehanesini ziyaret etmeden önce bu durumu yaşadık.

Araştırma sırasında, erkeklerin ve kadınların, yüksek zihinsel stres ve işyerinde veya çalışma sırasında uzun süreli psikotabilite aşılması ile ilişkili olan nörotik bozukluklardan muzdarip olma olasılıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Gırtlağın içinde bir yumru, hayattaki önemli bir röportajın ve diğer önemli, önemli anların önünde pek çok gencin önünde yükseliyormuş gibi.

Ve bu tür kişilerin anamnezinde sıklıkla vejetatif vasküler distoni tanısı olduğu ortaya çıkmaktadır. Yani, rahatsızlığın nedeni, panik atakları ve boğazdaki bir yumru hissini uyandırabilen otonom sinir sisteminin kararsızlığıdır.

Psikojenik faktörün neden olduğu patoloji basit bir mekanizmaya göre gelişir. Stres, korku veya aşırı heyecan adrenalin ve norepinefrin salınmasına neden olur. Stres hormonları boğazda yumru olarak algılanan artmış tonu ve spazm provoke farinks kas, sonuçlanan kaslara kaotik sinyallerinin büyük miktarlarda gönderir sinir sistemini uyarırlar.

Sağlıklı bir insanda bu duyum, travmatik faktörün ortadan kaldırılmasından kısa bir süre sonra geçer (sınava girmek, hoş olmayan prosedürü sonlandırmak vb.). Semptom kalıcı ise, bazı ilaçları (sakinleştiriciler, nootropikler, antidepresanlar) reçeteleyen bir nöroloğa başvurmak gerekir.

KBB organlarının hastalıkları

Boğazdaki yabancı cisim hissi, üst solunum yolundaki akıntılı ve pürülan süreçlerin karakteristik bir belirtisidir. KBB organlarının bulaşıcı hastalıklarına nazofaringeal mukozanın şişmesi ve dokulardaki diğer patolojik değişiklikler eşlik eder ve karakteristik bir sıkışma hissi ve nefes alma zorluğuna neden olur.

Patojenler bakterileri (pnömokok, stafilokoklar), virüsler, mantarlar enfeksiyonun etken maddesidir. ENT patolojilerindeki enflamatuar sürecin tehlikesi, enfeksiyonun hızla ilerlemesi, serbest solunumun önlenmesi ve hipoksiye (oksijen eksikliği) yol açmasıdır. Zamanında tedavi olmadığında komplikasyon riski artar - zatürre, otitis, sinüzit ve sinüzit.

Hangi hastalıklar boğazda bir yumruya sebep olur?
 • Farenjit, farinksin dokularında inflamatuar bir süreçtir. Yutma ve konuşma, kuruluk, boğaz ağrısı ve nefes almayı güçleştiren bir yumru hissi verirken ağrı eşlik eder.
 • Larenjit, laringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Bu durumda, rahatsızlık, ağrı, raspiraniya semptomları ve yabancı bir cismin varlığı, organ anatomik olarak daha derinde olduğundan daha parlak ifade edilir.
 • Angina (bademcik iltihabı) - faringeal halkanın lenfatik dokularının iltihaplanması (genellikle palatine bademcikler). rahatsızlık, ağrı, zehirlenme nedeni atrofi, eksprese etmek ve ciddi vakalarda Ayrıca kataral işlemleri (özellikle pürülan), boğaz ve zorluk bademcik nekroz ve yabancı madde hissi yutma.

Bir alerjinin belirtileri

Aniden gelişen ciddi alerjik reaksiyonlara solunum yolu ödemi, boğazda koma hissi, nefes almada zorluk eşlik eder. Bu açıdan özellikle tehlikeli olan şey, herhangi bir provoke edici faktöre (gıda, ilaç, bitki poleni, böcek sokması, vb.) Yanıt olarak kendini gösterebilen Quincke'nin ödemidür. Bu durumda, mağdurun acil tıbbi yardıma ihtiyacı vardır, gecikme boğulma ve ölümle tehdit edilir.

Yavaş alerjik reaksiyonlar ARVI semptomlarına pek çok açıdan benzerdir. Hasta, kuru öksürük, burun tıkanıklığı, lakrimasyon, boğaz şişmesi, nefes darlığı ve farinkste yabancı cisim hissinden şikayetçidir. Hastanın durumunu hafifletmek için, inflamasyon mediatörlerinin gelişmesini engelleyen antihistaminik ve antiinflamatuar ilaçların alınmasına yardımcı olacak, şişkinlik ortadan kaldırılacak, nefes almayı kolaylaştıracak ve diğer hoş olmayan semptomları durduracaktır.

Endokrin patolojiler

Tiroid bezinin disfonksiyonu sıklıkla organın glandüler dokuları hacim olarak arttığından ve solunum boğazını sıktığından boğazda bir koma hissi ile birlikte görülür. Bir yumurtanın sürekli hissi aşağıdaki patolojilerde ortaya çıkabilir:

 • Diffüz guatr. Tiroid hormonlarının artmasına bağlı olarak gelişen otoimmün hastalık. Hastalığın tipik belirtileri tiroid bezi, uzuv tremoru, halsizlik, terleme, ekzoftalm (gözbebeklerinin şişmesi) boyutunda bir artıştır.
 • Hipertiroidi. Glandüler dokuların hipertrofisine yol açan hipertiroidizm durumu. Hastalığın belirtileri - artan sinirlilik, yüz şişkinlik, şişlik, sıkma hissi, yutulduğunda ve boğazda şişlik olduğunda ağrı.
 • Tiroidit. Çeşitli patojenik faktörler tarafından kışkırtılan tiroid dokusunun iltihaplanması. Hastalığın ana semptomları boğazda sürekli bir koma, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, sinirlilik, yorgunluk hissidir.

Endokrin hastalıklardan şüphelenildiğinde, trombüs fonksiyon bozukluğunu ortadan kaldırmaya yönelik muayeneye ve tıbbi tedaviye başvurulmalıdır.

Sindirim sistemi hastalıkları

Gastrointestinal sorunlar neden olabilecek -, mide ekşimesi, ağızda ekşi bir tat, karın bölgesinde ağrı, bulantı orada geğirme edilir boğazında bir yumru var yedikten sonra ise.

Hoş olmayan belirtiler genellikle gastroözofageal hastalık, gastrit, hiatal herni gibi patolojiler ile ilişkilidir. Sindirim sürecinin bozulması sıklıkla mide suyunun yemek borusu içine atılmasıyla sağlanır, bu da mukozanın tahriş olmasına neden olur ve boğazda sıkışma ve topaklar hissi yaratır.

osteochondrosis

osteokondroz nedeniyle protrüzyon gelişir

Servikal osteokondrozlu hastalar genellikle boğaz ağrısı, baş ağrıları, yutulduğunda sıkışma hissi ve boyun dönerken ağrı gibi semptomlara sahiptir.

Bunlar, intervertebral disklerdeki dejeneratif-inflamatuar değişikliklerin arka planına karşı gelişen nörovejetatif bozukluklardan kaynaklanır. Bu sinir uçlarının içinden geçerek, solunum yollarının kaslarını, dolayısıyla yumru hissini, boğulma korkusunu, nefes almayı zorlaştıran ve diğer hoş olmayan tezahürleri sinirlendiren servikal spinal sütundan geçer.

onkoloji

Kuru öksürüğün eşlik ettiği boğazda sıkışma hissi, ilk olarak neredeyse asemptomatik olarak gelişen larinks veya trakeada malign bir tümörün belirtisi olabilir.

Boğazda bir yumru hissi, büyüyen tümörün gırtlağı sıkması gerçeğinden kaynaklanır. Bu belirtiler zayıflık, yutmada rahatsızlık ile ilişkili ise, doktora acele etmeli ve gerekli muayeneyi yapmalısınız. Malign sürecin zamanında tespiti ile, prognoz oldukça elverişlidir.

tanılama

Anksiyete belirtiniz varsa, önce bir terapistden tavsiye almalısınız. Boğazda bir yumru ortaya çıkmasına neden olan nedeni belirlemek için, aşağıdaki teşhis yöntemleri kullanılır:

 • laboratuvar araştırma yöntemleri (kan testleri - genel, biyokimya, teriotropik hormonların korunması için);
 • Boyun, tiroid, lenf nodlarının incelenmesi ve palpasyonu;
 • ağız boşluğu, bademcikler, larinks (laringoskopi);
 • pharyngoscope;
 • Boğazdan bir yayma;
 • Tiroid bezinin ultrasonu;
 • Gastrik boşalma veya gastrik entübasyon;
 • Servikal omurganın röntgeni;
 • Boyun ve tiroid dokuları MRG veya BT.

Çeşitli patolojilerden şüpheleniyorsanız, doktor doğru bir tanı koymaya ve gerekli tedaviyi gerçekleştirmeye yardımcı olacak uygun bir muayene yöntemi seçecektir.

(. Endokrin rahatsızlıkları, sindirim sistemi problemleri veya omurga, vs.) - endokrinologa, gastroenterologlar tarafından, nöroloji, bir onkolog, altta yatan hastalık bağlantılı dar uzman muamele edilmesi işleminde tespiti üzerine. Herhangi bir patolojik değişiklikler psikojenik faktörlere göre, boğaz, topaklar ve gerginlik ortaya çıkması ile ilişkili hoş olmayan duyumların sonra neden bulundu ise.

tedavi

Boğazda bir yumru hissi uyandıran altta yatan hastalık göz önüne alındığında, uzman gerekli tedavi yöntemlerini seçecektir. Böylece, psikojenik faktör ve stres koşullarını ortadan kaldırmak için, hastaya yatıştırıcılar atanacaktır. Hafif vakalarda, bitki bazında (tentür motherwort, kediotu, şakayık) uyuşturucu uygulamak daha karmaşık durumlarda, doktor sakinleştiriciler, antidepresanlar veya nootropics reçete edecektir.

Servikal omurganın osteokondrozu, antienflamatuar ilaçlara, ilaçlara, kondroprotektörlere, vitamin komplekslerine, fizik tedaviye, masaj ve egzersiz terapisine yardımcı olacaktır. Boyun tümörleri (iyi huylu ve malign) cerrahi olarak tedavi edilir. Onkoloji sürecinde radyasyon ve kemoterapi kullanılmaktadır.

Sindirim sistemi hastalıkları ile, tedavi, agresif mide içeriğinin yemek borusu içine dökülmesi hariç, sindirim organlarının normal fonksiyonlarını ve motor fonksiyonlarını düzeltmeyi amaçlayacaktır.

Enfeksiyöz KBB hastalıklarında, antibiyotik veya antiviral ilaçların bir yolu reçetelenir ve pürülan abseleri ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale dahil olmak üzere diğer karmaşık tedavi yöntemleri kullanılır.

Boğazda Coma - tiroid bezinin tedavisi

Tiroid bezi hastalıklarının tedavisi bir doktor - bir endokrinolog tarafından ele alınmaktadır. Sadece bir uzman hastanın durumunu ve patolojinin şiddetini dikkate alarak bireysel bir tedavi rejimini seçebilir.

Bu, ilaç tedavisi veya ameliyatı olabilir. Öncül kapsamlı bir tanı koyar, tanıyı açıklığa kavuşturur ve daha sonra hormonal dengesizliği veya vücutta iyot eksikliğini gidermek için gerekli ilaçları seçer ve tiroid fonksiyonunun ihlali anlamına gelir.

Halk ilaçları ile boğazda koma tedavisi

Geleneksel tıp, tehlikeli patolojiler ile ilişkili değilse, boğazda bir koma hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek, ancak psikojenik bir faktör, soğuk enfeksiyonlar ve diğer eşzamanlı hastalıklardan kaynaklanan birçok kanıtlanmış araç sunar.

Aşırı heyecan, korku, stresli durumla başa çıkabilmek için otların et suyunu sakinleştirici bir etki ile almanız önerilir. Herhangi bir eczanede kediotu, nane, şakayık, şakayık, papatyaya dayalı hazır bitkisel ürünler satın alabilir ve paket üzerinde belirtilen talimatlara göre bunları evde hazırlayabilirsiniz.

Nane, melissa ve ballı bir bardak yeşil çayın ya da deniz tuzu, esansiyel yağlar ve şifalı bitkilerin şifreli ılık banyosunun dinlenip sakinleşmesine yardımcı olur. Duygusal devletin normalleşmesi, günün rejimine bağlı kalmaya, yeterli beslenmeye, temiz havada uzun yürüyüşlere, egzersiz yapmaya, yüzme, kötü alışkanlıkların reddedilmesine yardımcı olacaktır.

Evde servikal osteokondrozis ile basit egzersizler yapabilir, kendi kendine masaj yaptırabilir veya alternatif tedavi yöntemleri olan akupunktur ve manuel tedaviye dönebilirsiniz.

Tiroid disfonksiyonu durumunda diyet gözden geçirilmeli ve iyot-deniz balıkları, deniz ürünleri, deniz yosunu ile salata, tavuk yumurtası sarısı, süt ürünleri içeren daha fazla ürün içermelidir.

Sindirim sistemi ile ilgili problemleriniz varsa, doktorunuz tarafından bir gastroenterolog olarak reçete edilen belirli bir diyete uymalısınız. Genellikle akut, yağlı, ağır, karbonhidratlı gıdaların diyetinden dışlanmayı ve kolay sütlü sebze diyetine geçişi içerir.

ENT enfeksiyonları

ENT enfeksiyonları ile durulamalar en etkili şekilde durumu hafifletir. Mükemmel bir sonuç, boğazın tüm yararlı mikro ve makro elementler içeren deniz suyu ile durulanmasını sağlar. Ayrıca, deniz suyunun antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri vardır. 200 ml ılık su 1/3 yemek kaşığı eklemek yeterlidir. tuz, iyot 2-3 damla ve yumru hissi kurtulmak için günde birkaç kez bu ilaç ile durulayın.

İyi bir sonuç, elma sirkesi (200 ml su başına 1 çay) veya nane bir kaynatma ilavesi ile boğazı su ile durulamaktır. Nane güçlü bir yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkiye sahiptir, boğazdaki tahrişleri çabucak yok eder ve rahatsızlığı giderir. Yeterli miktarda 2 çorba kaşığı hazırlamak için. l. Kuru nane bir bardak su dökün ve 5 dakika kısık ateşte pişirin. Daha sonra, et suyu süzülür ve durulama için ılık bir biçimde kullanılır.

Bal ve arı ürünleri mükemmel bir antiseptik, bakterisit ve anti-enflamatuar etkendir. Günde birkaç kez propolis bir kaynatma ile gargara tavsiye edilir, bu terleme ve kuruluk ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır, boğazda yabancı bir cismin ağrı, iltihap ve hissi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir başka popüler tarif - broth papatya ve calendula ile durulayın. Bu otlar anti-enflamatuar, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Temelde pişirilen et suyu, tahriş olmuş mukozayı hızlı bir şekilde yatıştırır, şişlikleri temizler ve nefes almayı kolaylaştırır. Klasik şemaya göre hazırlayın - 1 çorba kaşığı. l. 200ml kaynar su için kuru bitkisel hammaddeler. Bileşim 15-20 dakika boyunca ısrar edilmiş, filtrelenmiş, su ile seyreltilmiş ve boğaz ağrısını durulamak için kullanılmıştır.

Boğazda kimler: olası nedenler ve tedavi yöntemleri

Boğazdaki koma hissi birçok insanı farklı şekillerde tarif eder. Nefes almayı engeller, yutmayı önler veya larinksin yumuşak dokularındaki baskıya bağlı rahatsızlık yaratır. Bu semptom bağımsız bir hastalık değildir, ancak sadece sinirli ve endokrin sistem bozukluğu da dahil olmak üzere farklı bir doğanın bariz problemlerine işaret eder.. Çok sayıda provoke edici faktör göz önüne alındığında, hoş olmayan duygunun kökenini bağımsız olarak belirlemek neredeyse imkansızdır. Yani bir uzmana ziyareti ertelemeyin. Ve profesyonel danışmanlık beklentisiyle, boğazda bir yumru, semptomların kökeninin nedenleri ve tedavi yöntemlerini ayrıntılı olarak incelemeye çalışacağız.

Boğazda kime: ana sebepler

Boğazda bir şişkinlik hissi en sık görülen sinir bozukluklarına neden olur.. Bunlar arasında sürekli stresler, ruh hali değişimleri, duygusal aşırı stres ve nevrozlar vardır. Düzenli uykusuzluk ve birikmiş yorgunluk hissi, hastanın durumunu daha da kötüleştirerek, daha fazla yeni belirtinin tezahürünü kışkırtır.

Ancak nörolojik bozukluklar tek sebep değildir. Ve boğazdaki bir yumru çok farklı hastalıklardan kaynaklanabilir. Bunlar arasında:

 • larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı dahil olmak üzere farinkste akut ve kronik enflamatuar süreçler, yumuşak dokuların şişmesine ve farinksin arka duvarında mukus tıkanıklığına neden olur;
 • larenks, trakea ve nazofarenks kanseri, diğer malign neoplazmlar (genellikle uzun süreli kuru öksürük, sesin ses kısıklığı ve farinkste yabancı cisim hissi ile birlikte);
 • tiroid bezinin enflamatuar ve otoimmün hastalıkları, cerrahi müdahale sırasında tam veya kısmi çıkarılmasının sonuçları;
 • osteokondroz ve servikal omurganın diğer patolojileri;
 • gastroözofageal reflü (midenin içeriğini özofagusa geri atmak);
 • vejetatif vasküler distoni ve olası komplikasyonları (bronşiyal astım, kardiyak iskemi ve diğerleri);
 • özofagus ve diyafram hernisi nedeniyle fiksatif bağların gerilmesi;
 • bir metabolik bozukluk;
 • farinkse yabancı cisim girişi;
 • postoperatif komplikasyonlar.

Boğazda raspiraniya hissinin ortaya çıkmasına katkıda bulunan patolojik olmayan faktörlere bağlı olarak:

 • aşırı kilolu;
 • Düşük aktivite yaşam tarzı, sedanter çalışma;
 • alkollü içkilerin kullanımı, sigara içmek;
 • ilaç tedavisi (ilaçları almanın bir yan etkisi);
 • şiddetli uzamış öksürük;
 • hamilelik dönemi.

Boğazınızdaki komadan kurtulmadan önce, kesin sebebi tanımlamanız gerekir.. Çoğu zaman sinir bozukluklarından kaynaklandığı için nörolojik muayene ile başlarlar. Ek olarak, bir gastroenterolog, bir kulak burun boğaz uzmanı ve bir endokrinolog istişaresi gerekebilir.

Bir istisna yabancı bir cismin solunum sistemine girmesidir. Bu durumda, boğazda bir yumru acil hastaneye yatış göstergesidir.

Eşzamanlı semptomlar

Eğer boğazınızdaki bir komadaki sürekli his ile ilgili endişeleriniz varsa, öncelikle bu semptomlara dikkat etmelisiniz. Sonuçta, çoğu zaman Solunum güçlüğü ve yutma refleksindeki rahatsızlık, hastalığın gelişiminde tek işaret değildir.. Ve genel klinik resimde şunlar olabilir:

 • özellikle katı yiyecekleri kullanırken, yutulurken keskin, kesme hissi;
 • bir farinks veya bir trakea alanında raspiranija ve sdavlennost hissi;
 • Boğazda Zulüm;
 • kalp çarpıntısı;
 • kan basıncı atlar;
 • mide bulantısı ve ağrı;
 • göğsünde ağrı, kalp ya da lumbar bölgede veren;
 • değişen frekans ve şiddetteki baş ağrıları;
 • oksijen eksikliğine bağlı baş dönmesi;
 • boğulma saldırıları (yine oksijen eksikliği nedeniyle);
 • kasların zayıflığı, bacaklarda ağırlık hissi ve raspiraniya;
 • titreme veya sıcak basmaları, aşırı terleme;
 • anksiyete hissi, keskin bir ruh hali değişikliği.

Çoğu zaman, belirtilerin tezahürlerinin yoğunluğu öncelikle bir kişinin duygusal durumuna bağlıdır.. Ve içinde bulunduğu daha fazla gerginlik, hastalık daha zor olacaktır.

Hamilelik sırasında boğazda bir yumru çoğu kez bağımsız bir semptomdur ve diğer patolojilerin gelişimini göstermez. Temel neden, kırıntıları ve yaklaşan doğumu yerine getirme ile ilişkili artan kaygıdır.

Tanı ve tedavi

Teşhis yapmadan evde boğazda bir yumru tedavi etmek neredeyse imkansızdır.. Ve eylemi semptomu ortadan kaldırmak için olan ilaçlar, ancak böyle bir durumun nedenini belirledikten sonra seçilebilir. Bununla ve başla.

tanılama

Bu problemle hamilelik sırasında bir kadın önce jinekoloğuna dönmelidir.. Diğer tüm durumlarda, tedavi terapiste ziyaretle başlamalıdır. Eğer boğazda bir koma hissi sinirsel deneyimlerle ilişkili değilse ve uzun bir süre geçmezse, hastaya kapsamlı bir muayene yapılır. Ve sadece genel klinik tablo temelinde nihai teşhis:

 1. Hastanın birincil görüşmesi. Doktor, günün rejimi, işin türü, günlük diyet ve transfer edilen hastalıklar dahil olmak üzere tüm detayları bilmek önemlidir.
 2. Daha sonra hastalığın belirtileri çalışmasını takip eder. Boğazdaki yumruğun ne kadar uzun süre endişe duyduğunu, baskıyı kendiniz ortadan kaldırmaya çalışıp çalışmadığınızı ve sağlık durumunuzdaki diğer değişikliklerin neler olduğunu anlamanız gerekir.
 3. Ağız boşluğunun muayenesi, bir ayna vasıtasıyla larinksin durumunu değerlendirmek için gereklidir.
 4. Yabancı cisimlerin veya neoplazmların saptanması için boyunun palpasyonu.

İlk muayeneden sonra hastaya idrar ve kan tetkikleri yapılır ve biyokimya için de kan verilir.. Genel muayene sırasında herhangi bir anormallik tespit edilmezse ve boğazda koma hissi kaybolmazsa, ek bir tanı önerilmektedir:

 • X-ışını;
 • Servikal omurganın MRG'si;
 • ultrason;
 • hormonlar için bir kan testi.

Elde edilen tüm sonuçlara dayanarak tanı koyulur ve tedavi seçilir.

İyileştirme önlemleri

Daha önce de belirtildiği gibi, sadece boğazınızdaki bir yumruyu tedavi edemezsiniz. Ve başarılı tedavinin temeli, halsizlik nedeni olan nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Bazı durumlarda, ağrıyı ve boğazdaki yumruları gidermek analjezik veya antispazmodiklere yardımcı olur. Ancak bu sadece hastalığın travmatik kökenini ve mukozada hasarı gösterir. Ve alınan ilaçlar tüm tedavinin temeli olarak hizmet edemez.

KBB organlarının hastalıkları

Boğaz ve larinks hastalıklarının tedavisi durulamaya dayanır.. İşlem için, papatya, tuz çözeltisi iyot veya hazır eczane ürünleri ile infüzyon kullanılabilir. Tüm bu ajanların antiseptik bir etkisi vardır, mukozadaki patojenik mikrofloranın aktivitesini bastırır ve enflamasyonu hafifletir. Etkinin sağlanması için, prosedür günde 4 ila 6 kez gerçekleştirilir.

Bakteriyel bir enfeksiyon ile, örneğin, anjina ile komplikasyon durumunda, antibakteriyel ilaçların uygulanması ek olarak gösterilmektedir. Antibiyotiklerin ve anestetiklerin kompleks anti-enflamatuar etkisi, mukozadaki şişliği hızlı bir şekilde çıkarmanıza ve boğazda bir komadan kurtulmanıza olanak tanır.

Tiroid bezi hastalıkları

Tiroid patolojileri ile yutma sırasında boğazdaki rahatsızlığı gidermek, yalnızca altta yatan hastalığı tedavi ederek olabilir. Boğazda bir yumru görünümü diffüz, nodüler guatr ve tiroidit ile birlikte görülür.. Her tedavi için ayrı ayrı tedavi rejimi seçilmiştir:

 • Diffüz guatr. Kalsiyum ve iyot içeren ilaçlar, A ve B vitaminleri kabul edilir. Buna ek olarak, hastaya özel bir diyet reçete edilir. Tiroid bezi tarafından üretilen hormon eksikliği ile ikame tedavisi endikedir.
 • Nodüler guatr. Lezyonların etiyolojisine bağlı olarak, hormon üretimini baskılayan destekleyici tedavi ve yıllık tanı veya ilaç tedavisi gösterilmiştir. Düğümler büyük boyutlara ulaştığında, formasyonların ameliyatla çıkarılması gösterilir.
 • Tiroidit. Bu hastalık inflamatuardır. anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler, vitamin C ve B tiroid kronik enflamasyon tedavisi tiroid bezi fonksiyonunu normalize ve boğazda yumru kaldırmak uygulamak amacıyla hormon kullanımı ile gerçekleştirilir.

Tiroid bezinin hipertrofisi cerrahi girişim olduğunda. Gereksiz organlar olmadığından, bu tedavi yöntemine son derece nadiren başvurmaya çalışın. Ancak özellikle zor vakalarda, endokrinolog vaktinde temyiz yapmazsa, tiroid bezinin çıkarılması önlenemez.

Reflü ve hiatal herni

Her iki durumda da, ilaç tedavisi sindirimi normalleştirmeyi ve mide asiditesini azaltmayı amaçlamalıdır. Her şeyden önce, boğazda sabit bir yumru kaldırmak için, bir diyete gitmeniz gerekecek. Et ve sebze, buğulama, süt içermeyen tahıllar ve diğer sağlıklı gıdaların dahil edilmesiyle doğru beslenmenin klasik bir versiyonudur. Özofagusun mukus duvarlarını tahriş etmemek için tüm yiyecekler ılık bir formda verilmelidir. Ve son yemek planı yatmadan önce 3-4 saat.

Ranitidin, famotidin ve simetidin ilaçlardan reçete edilebilir. Doz ve alım şeması ilgili hekim tarafından ayrı ayrı seçilir.

Ek öneriler olarak:

 • peritonda basınç uygulanmayan gevşek kıyafetler giymek;
 • basının kaslarına yük yok;
 • yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareketini hızlandırmak için yemeklerden sonra yürür;
 • sağlıklı bir uyku;
 • duygusal stres yokluğu.

Tedavinin etkinliğini arttırmak için, aşırı vücut ağırlığına sahip hastaların, kilo vermek için tavsiye edilir.

Vegetosovasküler distoni

VSD, esas olarak sinirsel bir doğa olmak üzere çeşitli hastalıklardan oluşan bir komplekstir.. Duygusal stres, sinir stresi ve sürekli deneyimler - hepsi otonom sinir sisteminin çalışmasını bozar. Sonuç olarak, boğazda baş ağrısı, kan basıncında atlar, kalp hastalığı, terleme ve şişlik görülür.

Tedavi - yatıştırıcılar almak, sinir gerginliğini gidermek. Hafif antidepresanlar, homeopati ile tedaviye başlayın. Ayrıca, duygusal stresin ana nedenini ortadan kaldırmak için bir psikoterapistin danışmanlığı önerilmektedir. Tedavinin etkinliği düşük ise, güçlü sakinleştirici almak gerekli olabilir.

osteochondrosis

Boğazdaki bir yumru gırtlak üzerine bastığında duyular, servikal vertebranın yer değiştirmesi veya her zamanki osteokondrozdan kaynaklanabilir.. Hoş olmayan belirtiyi ortadan kaldırmak için, altta yatan nedenin ortadan kaldırılmasını amaçlayan yerel tedavi kullanılır:

 • Jel ve merhem şeklinde preparatlar. Bu ilaçlar belirgin bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Ek olarak, kan dolaşımını normalleştirir ve kas tonusunu tekrar oluştururlar. En popüler ürünlerdir Fastum Jel, Diklak Jel, İbuprofen Merhem ve diğerleri.
 • Fizyoterapi. Fonoforez ve manyetoterapi, ilaçların etkisini artıracak ve aktif maddelerin penetrasyonunu artıracaktır.
 • Masaj, egzersiz terapisi. Boyun masajı, osteokondrozun tüm semptomlarını ve boğazdaki hoş olmayan bir yumruyu ortadan kaldırabilir.

Boğazda topakların tedavisi için halk ilaçları

Boğazda sabit bir yumru varsa, tüm çalışmaların sonuçları normaldir ve artık sağlık durumunda bir değişiklik yoktur, hastalığın duygusal doğası olasılığı neredeyse% 100'dür. Sinir sisteminin çalışmasını stabilize etmeli ve sinir gerginliğini azaltmalısın.. İlaçlara alternatif olarak, geleneksel tıbbın tariflerinden yararlanmak mümkündür.

Halk ilaçlarıyla tedaviye başlamadan önce, faktörleri kışkırtmaya ve bunları ortadan kaldırmaya dikkat edin. Duygusal stresle başa çıkma, bu tür önerilere yardımcı olacaktır:

 1. Günde en az 8 saat sağlıklı bir uyku. Sert bir yatak, ortopedik yatak, küçük bir yastık ve iyi havalandırılmış bir oda, zor bir günün ardından tam bir dinlenme sağlar.
 2. Oksijenle hücreleri doyurmak için temiz havada yürümek.
 3. Taze sebzeler, meyveler ve iyotlu yiyecekler içeren tam bir diyet.
 4. Esansiyel yağlar kullanarak banyo veya masaj. En belirgin yatıştırıcı etkisi lavantanın esansiyel yağıdır, bu yüzden eczanede bir flakon satın alın.

Buna ek olarak, hafif bir yatıştırıcı etkiye sahip olan bitkisel preparatlara dikkat edilmeye değer. Bunlar arasında Aziz John'un Wortu, Melissa, Leonurus ve Valerian vardır. Olası yan etkilerden kaçınmak için, bunları diğer içecekler ile birlikte, örneğin yeşil çay ile birlikte kullanmanız önerilir. Ama bu dönemdeki kahveden tamamen vazgeçmek en iyisidir. Canlandırıcı etkisi, otlar uygulamasının tüm etkisine hiçbir şey getirmeyeceğinden.

Önleme hakkında biraz

Boğazda koma gibi geniş kapsamlı nedenlere rağmen, görünüşünü engellemek çok basittir. Önleme için neler yapılmalı?

 • Hastalığı ve terapistin rahatsızlığının en ufak bir işaretini çalıştırmayın.. Üst solunum yolu hastalıklarının, tiroid bezinin ve sindirim sisteminin patolojisinin doğru ve zamanında tedavisi ana durumdur.
 • Ses tellerini fazla yormayın.
 • Alkollü içeceklerin kullanımını sınırlayın ve sigarayı bırakın. Tütün dumanı, mukoza boğazını olumsuz yönde etkiler ve kurutur. Ayrıca sigaralar kanserin ana suçlularıdır.
 • Yemeğini tekrar gözden geçir. Yağlı ve baharatlı yiyecekler sağlığa ve ince bir şekle katkıda bulunmaz. Ve tiroid bezi ve diğer organların birçok hastalığı, aşırı vücut ağırlığı ile kesin olarak provoke edilebilir.
 • Gün rutininizi izleyin. Geceleri tam dinlenme, temiz havada yürümek ve fiziksel aktivite - sağlıklı bir vücut garantisi.
 • Dairenin nem seviyesine dikkat edin. Kuru hava, mukoza zarını tahriş eder ve lokal bağışıklığı azaltır. Bu gibi durumlarda, enflamasyon veya enfeksiyon yakalama olasılığı önemli ölçüde artmaktadır.
 • Koruyucu muayene ihtiyacını ihmal etmeyin. Bu doktorlar için değil, her şeyden önce sizin için. Herhangi bir hastalık erken evrelerde tedavi etmek çok daha kolaydır. Kanserli bir tümör olarak böylesine korkunç bir kavram olsa bile.

Boğazınızda bir yumru varsa, semptomları çevrimiçi forumlardan şüpheli tavsiyelerle tedavi etmeye çalışmayın. Hiçbir şey olmaz, yutma güçlüğü - yaklaşmakta olan sağlık sorunlarının ilk zili. Sıradan stres belirtileri olsa bile tedaviye başlamak gerekir. "Sinirlerden kaynaklanan tüm hastalıklar" ifadesi herkese tanıdık geliyor, bu yüzden kötü duyguların sağlığımızı azaltmasına izin vermeyeceğiz.

Kanser belirtisi olarak boğazda koma hissi

Sağlığınız sağlığınızı unutmanızı sağlar, ancak sadece bir başarısızlık olduğunda, bir kişi anksiyete yaşar. Bu koşullardan biri boğazda bir koma hissidir. Bu sadece rahatsızlıklara değil, aynı zamanda bilinmeyle ilgili endişelere de neden olur. Larenks ve farenksde hoş olmayan bir sıkıştırma hissi hangi hastalıklara neden olabilir ve sağlığı tehdit eder?

Boğazımda neden bir koma var?

Her şeyden önce, bunun bir hastalık değil, tanımlanması gereken bir patoloji belirtisi olduğunu anlaması gerekir. Bunu yapmak için bir doktora görünmelisiniz, ancak önce bu hissin neden ortaya çıktığını kendiniz analiz etmelisiniz. Nedeni çok olabilir, ama hepsi iki gruba sığar:

 1. Psikojenik, yani duygusal ve psikolojik faktörler tarafından kışkırtır.
 2. Somatik, vücudun organ ve sistem hastalığından kaynaklanır.

Ne olabilir?

Kurguda bir karakterin güçlü duygusal heyecanını tanımladıkları ve nefesini yakaladığını ve boğazında bir yumru içinde durduğunu söyledikleri, bu bir metafor değildir. Bu his, strese karşı fizyolojik bir tepkidir. Epiglotis ve glottisin ağlama, korku ve karışıklık anlarındaki koordine olmayan çalışmalarından kaynaklanır.

Larinks veya farenksin içinde bir yumru illüzyonu, bir insanın deneyiminde duygusal olarak "sıkışmış" ise uzun bir depresyon yaşayabilir. Bu durumda, bir psikiyatrist veya bir psikolog ziyareti yanı sıra sakinleştirici bir kompleks yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak, uzmanlar, boğazda yabancı bir cismin varlığı hissinin çeşitli bedensel hastalıkların eşlik eden bir belirtisi olarak ortaya çıktığını savunurlar.

 1. Bir viral doğanın KBB organlarının hastalıkları, yutkunma ağrısının meydana geldiği zaman, boğazda bir çizik, yanma hissine neden olur. SARS semptomları tedavi edilirken tamamen kaybolur.
 2. Boğazdaki bir koma hissi, halk arasında "guatr" olarak adlandırılan bir mezar hastalığı ile ortaya çıkar. Tiroit bezi tarafından salgılanan hormonların fazlalığı nedeniyle, bu organ trakeadaki büyüklük ve baskılarda artmakta, larinksin hava ve gıda maddelerine girmesine engel olmaktadır. Bu durumda, tiroid bezini azaltmaya yardımcı olan ve hormonlarının üretimini kontrol eden tirotoksikoz tedavisi.
 3. Torasik ve servikal bölgedeki omurgadaki rahatsızlıklara boğazda daralma hissi ve nefes darlığı eşlik edebilir. Osteokondrosis, intervertebral kıkırdak disklerin sıkışması sonucu gelişir ve sinir köklerinin ihlaline bağlı ağrıya neden olur. Farenks suşlarının kasları ve boğazda bir yumru ortaya çıkar. Problemin çözümü, omurilik disklerinin dekompresyonudur.
 4. Reflü özofajit - özofagus mukozasının inflamasyonu, farinks ve larinkste katı bir cismin ve mide ekşimesinin nedenidir. Reflü, özofagus tüpünün duvarlarını tahriş eden asidik mide suyunun özofagusundaki bir dökümdür. Bu her zaman olursa, iltihap gelişir. Hastalık tedavi edilmelidir, çünkü mukus organındaki iyileşmeyen bir travma kanserli bir tümöre dönüşebilir. Terapi, döküm derecesini azaltmak ve asidik ortamı nötralize etmektir. Özofagus sfinkterini (kahve, nane, çikolata) rahatlatan veya mide suyunun asitliğini azaltan inhibitör preparatları sürekli olarak tüketen yiyecekler yememeniz önerilir.

Boğaz bölgesinde kaygıya neden olan faktörler, vücudun alerjik reaksiyonları, epiglotis iltihabı ve doktorun bulmaya yardımcı olacak diğer nedenleri olabilir.

Hangi durumlarda boğazda bir koma hissi kanser belirtisidir?

Orada sürekli uzun zaman ses kısıklığı geçerse boğazım, yoğun ve katı bir şey sıkışmış hissine sahip viral hastalık belirtisi vardır zorluk tükürük yutma varsa, zor, çünkü bir şey boğazdaki parazitlerden gibi, bunu katı gıda yemeye muhtemelen kanserli bir tümör gelişir. Bu belirtileri, o zaman en kısa sürede, onkolog bakın ve muayene geçmek!

Boğazda kanser olduğunu anlamak için nelere dikkat etmeliyim?

Modern uzmanlar nadiren "boğaz kanseri" terimini kullanırlar. Malign neoplazmın epitelden geliştiği hastalığa laringeal kanser denir.

Bir tümör ortaya çıkabilir ve vücudun farklı bölgelerinde büyümesini devam ettirebilir. Hastalığa hangi semptomların eşlik ettiği bağlıdır.

 1. Larenksin üst, üstte yer alan bölgelerinde metastazlar yutulduğunda ağrıya neden olur, ayrıca kulaklara da verir. Tümörün büyümesiyle, farinkste yabancı bir şey hissi artar.
 2. Vokal kordların bulunduğu larenksin katlanılan kısmındaki neoplazm, ilk olarak ses kısıklığına ve daha sonra ses kaybına yol açar. Ayrıca hastayı yutması ve nefes alması zorlaştırır.
 3. Tümörün trakeaya bağlanan, trakeaya bağlanan tümörün çimlenmesi, nefes almayı önemli ölçüde engeller, boğazda koma hissi, öksürük, kan damarları ile tükürük ile birlikte olur.

Boğaz kanseri belirtileri genel halsizlik, kilo kaybı, deformite ve boyunda kuru cilt olabilir. Bazı durumlarda dişler ağrır ve dökülür. Ağızdan kalıcı bir yanma kokusu var.

Hangi testleri yapmalıyım?

Fiziksel muayene yapmanın yanı sıra, doktor daha doğru bir klinik tablo sunacak testler yazacaktır. Bu bir genel ve biyokimyasal kan testi ve oncomarkers için bir çalışma.

Malign tümör hücreleri, sağlıklı hücreler tarafından üretilen maddelerden farklı spesifik protein bileşikleri üretir. Ayrıca, tümör belirteçlerinin bir analizini ortaya çıkarırlar. Kandaki çok sayıda kanser belirteçleri, vücutta kanserin varlığını gösterir.

Ne tür bir incelemeye girmeye değer?

Testlere ek olarak, doktor şüphelenilen kanser için zorunlu testlerde ısrar edecektir:

 1. Laringoskopi - neoplazma için larenksin uzay ve duvarlarının incelenmesi. Doğrudan laringoskopi yardımı ile (buna fibrolaringoskopi denir), bugün bir biyopsi yapılır.
 2. Biyopsi - laboratuvar testi için larinksin mukus dokusundan hücrelerin toplanması. Bu yöntem en güvenilir olarak kabul edilir, çünkü doku örnekleri ayrıntılı mikroskobik, biyokimyasal, moleküler genetik çalışmaya tabi tutulur.
 3. Larinks ve toraksın radyografisi, farengeal kavitede yeni gelişmelerin görülmesine ve yayılmalarının derecesine yardımcı olan bir yöntemdir.
 4. Ultrasonografi, larinkste metastaz varlığını teşhis etmeyi sağlayan bir başka görselleştirme yöntemidir. Kontraendikasyon sadece boyundaki yaralar olabilir, çünkü tanı resmini deforme edebilirler.
 5. Bilgisayarlı tomografi, X ışınlarını kullanan ve incelenen organların üç boyutlu görüntüsünü sağlayan bir yöntemdir. Boğaz kanseri tanısı konduğunda, CT, doku durumundaki en küçük değişiklikleri ayrıntılı olarak tespit ettiği için özellikle değerli bir maddedir.

Tümör oluşumlarının zamanında tespiti, korkunç bir hastalığın gelişmesini engelleyebilir ve bunun tersine, belirtilere kayıtsız kalmak patolojiyi geri döndürülemez hale getirecektir! Kanser hücreleri yoğun olarak bölünecek, tümör büyüyecek ve yakından yatan organların dokularına filizlenecek ve bu acı verici acıya ve ölüme neden olacaktır.

Doktora zamanında gitmezseniz sonuç nedir?

Onkologlar, birinci ve ikinci aşamada kanserlerin% 95'inde tedavi edilebileceğini söylüyorlar. Ancak, maalesef, kanserin ilk aşamalarında neredeyse asemptomatiktir. Bu yüzden, boğazdaki en ufak bir rahatsızlık durumunda, doktora bir ziyareti ertelemek zorunda değilsiniz! Daha da iyisi - düzenli olarak önleme için onu ziyaret edin.

Şüpheli kanser için prosedür şu şekilde olmalıdır:

 1. Bir uzmana başvurmak için bölge doktoruyla irtibata geçin;
 2. ikamet yerinizde bir poliklinikte bir onkolog ziyaret edin;
 3. testler yapmak ve gerekli tüm sınavları geçmek;
 4. "Kanser" tanısı doğrulanırsa umutsuzluğa kapılmayın - tedavi ve rehabilitasyon sürecinden geçin.

Duruma göre tedavi

Yorgunluğa sahip olmayan bilim adamları kanser için bir tedavi bulmak için çalışıyorlar, ama şimdiye kadar, ne yazık ki, kesinlikle güvenilir ve etkili bir çare yoktur. Hastalık keşfedildiğinde, resmi tıp her zaman 2 şekilde tedavi eder - cerrahi ve radyoterapi yardımı ile.

Yöntemler, hastanın durumu izin veriyorsa, birleştirir: ilk olarak, tümör ışınlanır ve sonra çıkarılır. Bazı durumlarda, hastalara kemoterapi reçete edilir. Anlamı, ilaçları alarak neoplazmaları yok etmektir. Kemoterapi aynı zamanda ameliyattan önce de endikedir: ilaçlar tümörün tamamını küçültür, çıkarması daha kolaydır.

Kanser tedavisindeki kesin bir başarı, yalnızca halk yöntemleriyle sınırlı kalmayan, ancak "tedavi edilemez" bir hastalığı tedavi etmek için evrensel olarak kabul edilen bilimsel olmayan yöntemleri kullanan alternatif tıptadır. Örneğin, doktor Kachugin semikarbazid-kadmiyum teknolojisidir.

Tahmin ve ne beklemeli?

Hastalığın gelişim senaryosunu ve larinks kanserinde yaşam beklentisini tanımlamamıza izin veren birkaç faktör vardır:

 1. Organizmanın yabancı hücrelerin "işgaline" direnç derecesi.
 2. Hastanın yaşı: organizmanın daha genç, patolojinin hızlı gelişir.
 3. Boğazdaki tümör ve metastazların yeri: ses tellerinde, tümör yavaş büyür ve larenks eşiğinde neoplazm hızla gelişir ve lenf nodu bölgesine yayılır.

Onkologlar, boğaz kanserini önlemek için mümkün olduğuna eminler. Hastalığın birincil önlenmesi, doğru beslenme, karsinojenlerin dışlanması ve vücudun direncinin güçlendirilmesidir.

Eğer bir terleme, boğazda bir koma hissi varsa, bir uzmanın yardımını aramak zaman açısından önemlidir. Bir sonraki adım, onkolog, tedavi ve erken aşamada kanser tedavisi, metastaz ve nükslerin önlenmesi ile gözlemidir.

Boğazda com

Boğazdaki bir yumru, kişinin boyunda baskı hissettiği ve hava yollarından zor bir hava geçirdiği rahatsız edici bir duyudur. Bu bağımsız bir hastalık değildir, ancak vücutta bazı bozukluklar olduğunu işaret eder. Çoğu zaman tiroid bezinin işleyişindeki bozukluklarda veya parçalarından birinin çıkarılmasında olduğu gibi, larinks ve nörolojik problemlerin patolojilerinde de ortaya çıkar.

Böyle bir semptomu olan bir kişinin, ortaya çıkmasının nedenlerini anlamak için doktorlara danışması gerekmez ve daha da fazlası, kendinizden kurtulmaya çalışır. Görünüş faktörleri o kadar çeşitlilik gösterdiğinden, doğru tanıyı yapabilen ve tedaviyi reçete edebilen sadece nitelikli bir uzmandır.

Doktorlar bir şey hareket ederse boğazı hastalarda yumru kendileri sırasında ve yemekten sonra, böyle boğazında yabancı cisim hissi, yutamamanın olarak, boğazda yanma hissi ve şiddetli ağrılar en karakteristik belirtileri tanımlamak unutmayın.

Başlangıç ​​nedenlerine bağlı olarak, bu bozukluğu tedavi etmenin birkaç yolu vardır - temel olarak kullanılan ilaçlar ve bir terapistle görüşme gereklidir.

etiyoloji

Tıpta, boğazdaki bir koma hissini uyandıran tüm faktörleri iki büyük gruba ayırmak yaygındır. İlk şunları içerir:

 • anjina, farenjit veya larenjit gibi hastalıklarda kronik veya akut doğanın iltihaplanması. Bu rahatsızlıklar, oksijenin vücuda erişimini tamamen engelleyebilen bir apse veya şişlik ile komplike olabilir;
 • malign, larenks, trakea veya nazofarenks gibi organlarda daha az sıklıkla benign neoplazmlar. Boğazda bir koma hissine ve nefes almanın zorluğuna yol açarlar. Bu tür neoplazmlardan erken evrelerde kurtulmak en iyisidir, çünkü metastazların yayılması ile komplike olabilirler;
 • tiroit bezinin ihlalleri, ayrıca tam veya kısmi çıkarılması durumları;
 • Servikal omurga ile ilgili sorunlar boğazda koma en sık nedenidir;
 • yemek borusu içine mide içeriğini atma;
 • hareketsiz ve inaktif çalışma ya da yaşam tarzı;
 • alkol ve tütün kullanımı ile ilgili bağımlılık;
 • metabolik bozukluklar;
 • vetovasküler distoni;
 • tıbbi müdahale sonrası komplikasyonlar.

Çoğu zaman insanlar yutulduğunda ya da yedikten sonra boğazda bir yumru hissederler - bu gibi durumlarda, bu tür nahoş duyguların nedeni gastrointestinal sistemdeki problemlerdir.

İkinci nedenler grubu:

 • stresli durumlar;
 • duygusal farklılıklar;
 • nevrozlar;
 • Günün irrasyonel rejimi, bir insanın dinlenmek için yeterli zamana sahip olmadığı zaman.

Ek olarak, boğazda koma görünümünde faydalı bir etkiye sahip olan birkaç faktör vardır:

 • aşırı yüksek vücut ağırlığı;
 • omurganın yer değiştirmesine neden olan çeşitli travmalar;
 • Boğazda yabancı bir cismin varlığı;
 • bazı ilaçları almak;
 • güçlü ve uzun süreli öksürüğün etkileri;
 • gebelik;
 • özofagus veya diyaframda bir fıtık.

Garip bir şekilde, boğazda koma en yaygın nedenleri sinir bozukluklarıdır. Ancak bu sadece sindirim sistemi organları, tiroid bezi ve solunum organları ile ilgili hiçbir sorun olmadığı durumlarda söylenebilir.

o fetüse ya da genel olarak bebeğini taşımayı akışı için herhangi bir tehdit taşımaz olarak gebelik sırasında boğazda yumru görünümünü, kadınlarda korkuya neden olmamalıdır.

semptomlar

Ayrıca tükürük nefes ve yemek sadece acı yutmak, ama hangi sert boğazında koma belirgin belirtileri, ek olarak, aşağıdakiler gibi diğer belirtiler vardır:

 • sızdırmazlık;
 • cızırtılı;
 • yedikten sonra boğaz ağrısı;
 • katı gıda alımında zorluk;
 • sürekli anksiyete;
 • ruh hali değişikliği;
 • artan basınç;
 • artan kalp hızı;
 • oksijen eksikliği ve sonuç olarak boğulma saldırıları;
 • bulantı;
 • mide rahatsızlığı;
 • Göğüs ve kalpte ağrı, genellikle alt sırt ve sırtına geçer;
 • kas zayıflığı;
 • ateş ve artan terleme, ve bazı durumlarda, aksine, üşüme;
 • farklı tezahürün yoğunluğu başındaki ağrı;
 • uzuvlarda bir ağırlık hissi.

Buna ek olarak, bir kişi sürekli olarak gergin, çünkü boğazda bir yumru bir onkolojik neoplazm olduğuna inanıyor. Böylece, kişinin kendisine durumu kötüleştirdiği ortaya çıkmaktadır, çünkü sinir durumu sadece semptomların tezahürünün yoğunluğunu arttırmaktadır.

Hamilelik sırasında, boğazda bir koma hissi belirtileri her an tam olarak ortaya çıkabilir ve kadına doğuma kadar eşlik edebilir. Çoğu zaman, doktorlar, çocuğu taşıyan zayıf cinsiyetin temsilcileri tarafından hassas bir şekilde ele alınmaktadır. Bu, hamilelik sırasında bir kadının tüm duyularının kötüleşmesinden ve normal hayatta normalde dikkat etmemesi endişe vericidir. Bu nedenle, böyle bir duygunun sebebini tespit etmeye ve ondan kurtulmaya çalışır.

tanılama

Boğazda koma nedenlerini belirlemek için, aşağıdakilerden oluşan kapsamlı bir teşhis yapılması gerekmektedir:

 • Gün rejimi ve beslenme, çalışma koşulları hakkında detaylı bilgi toplanması. Katılan hekimin hastanın klinik kartına aşina olması (bazı hastalıkların varlığı genellikle bu hoş olmayan hissin sebebidir);
 • hamileliğin nasıl gerçekleştiğini bulmak;
 • Tanımlar, boğazdaki bir yumruğun ilk belirtileri ortaya çıkarıldığında, hangisi hastayı rahatsız eder. Koma kurtulmak için bağımsız girişimleri olup olmadığını ve yemekten sonra rahatsızlık varlığı olup olmadığını öğrenin;
 • hastanın genel muayenesi, ağız boşluğu ve boyun palpasyonu;
 • kan ve idrarın genel ve biyokimyasal analizi;
 • Servikal vertebra MRG ve BT;
 • X-ışını;
 • hormon seviyesinin belirlenmesi;
 • ultrason;
 • glottal ayna ile kapsamlı inceleme;
 • Gebelikte bir kadını endişelendiren boğazda bir şişlik varsa, doğum uzmanı-jinekolog ek danışmanlık.

Bu bozukluğun seyrinin tam bir resmini aldıktan ve kökeninin nedenlerini belirledikten sonra doktor en etkili tedaviyi reçete eder.

tedavi

Bazı durumlarda, insanlar sadece durumu daha da kötüleştirebilecek gereksiz ilaçların yardımıyla boğazda komadan kurtulmaya çalışıyorlar. Ayrıca, yumru kökenin kendisinin çözüleceğine de ümit ediyorlar - bazıları özellikle katı yiyecekler ve bol miktarda sıvı kullanarak itmeyi umuyorlar. Bu yüzden hastalar doktorlara yönelir, şiddetli ağrı, oksijen eksikliği hissederler, bazı insanlar kişinin hareket ettiğini hissetmeye başlar. Nedeni ne olursa olsun, ilk semptomlar ortaya çıktığında, özellikle de hasta bir anne olmak üzere olan bir kadınsa, tedaviye başlamak en iyisidir.

Boğazda komayı tetikleyen şeye bağlı olarak, her hasta için ayrı bir tedavi reçete edilir. Nedeni tiroid bezinin yanlış işleyişi ise, yüksek iyot içeriği olan preparatlar reçete edilir. Hormonal bozukluk - ilgili hormonlar. Sorunun servikal vertebra ile ortaya çıktığı durumlarda, özel terapötik jimnastik, lazer ve manuel terapi reçete edilir. Hastalar daha fazla hareket etmeye ve iyi beslenmeye teşvik edilir.

Tanısal muayenelerin sonuçlarına göre, hasta antibiyotik ve diğer ilaçlarla yatırılmaktadır. Bu durumlarda, sinirsel bozuklukların ortaya çıkışının nedenleri, antidepresanlar ve sakinleştiriciler reçete edilir. Problemler sindirim sistemi rahatsızlıklarında yatarsa ​​- her hasta ayrı bir diyete göre düzenlenir.

Nadiren, onkolojik tümörün boğazda bastırdığı görülür. Teşhis edildiğinde, uygun tedavi yöntemleri hemen atanır - cerrahi müdahale veya kemoterapi.

Hamilelik sırasında kadınların tedavisi şunlardan oluşur:

 • gelecekteki anneler için izin verilen özel anti-soğuk ilaçlar;
 • bitki yatıştırıcıları;
 • Sağlıklı uyku ve temiz havada çok zaman geçiriyorum.

Koma nedeni guatr ise, kadınlara sağlığını geliştiren ancak fetüse zararlı olmayan ilaçlar reçete edilir. Guatrın çıkarılması için ameliyat sadece bebeğin doğumundan sonra yapılabilir.

önleme

Ana önleyici araç, komadan kurtulmaya çalışmak zorunda olmamanız ve ilk semptomlarda derhal doktora başvurmak daha iyidir. Ayrıca, önleme şunları içerir:

 • solunum yolu, gastrointestinal ve tiroid bezi hastalıklarının zamanında tedavisi;
 • vokal kord gerilmesinden kaçınma;
 • alkol ve tütün içmeyi reddetmek (özellikle hamilelik sırasında kadınlar için);
 • Beslenmenin rasyonalizasyonu - vitaminlerle zenginleştirilmeli ve sadece yağlı ve baharatlı yemeklerden oluşmamalı;
 • tam dinlenme - sekiz saatten az olmayan bir rüya için zaman bırakmak;
 • açık havada yürür;
 • düzenli, ancak güçlü olmayan fiziksel efor;
 • En hafif terlemede boğaz ile salin yıkamak;
 • Kliniğe yılda en az iki defa önleyici muayene yapılması;
 • konut veya çalışma odasında havanın nemlendirilmesi;
 • Gelecekte anneler tarafından doğum uzmanı-jinekolog düzenli katılım.

"Boğazda kimler" hastalıklarda görülür:

Akropobi, bir korku korkusuyla karakterize bir hastalıktır. Böylece kişi baş dönmesini, bulantı ve kusmayı test edebilir, bazı motor reaksiyonlarda bir uyuşukluğa kadar kırılır. Farklı insanlar farklı nedenlerle bu duruma neden olurlar, tezahürün derecesi de farklıdır. Ama her durumda - bu bir kişi için büyük bir rahatsızlıktır. Böyle bir patolojiyle bağımsız olarak mücadele etmek için, güçte olmayan kişi, bu nedenle nitelikli doktorun yardımına ihtiyaç duyar.

Otoimmün tiroidit, kronik bir seyir ile karakterize bir otoimmün tiroid hastalığıdır. Geliştikçe, tedrici ve uzun süreli tiroit yıkımı meydana gelir. Sonuç olarak, hipotiroid durumu ilerlemeye başlar. Tıbbi istatistikler, toplam nüfusun% 3-11'inde bir rahatsızlık meydana gelir.

Vagotoni, iç organların, damarların ve iç salgı bezlerinin işleyişinden sorumlu olan vagus sinirin artan tonunun arka planında ortaya çıkan en yaygın patolojik durum değildir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür.

Vertebrojenik torasalji, göğüste değişen derecelerde ağrı hissi ile karakterize bir durumdur, ancak omurganın bir lezyonu vardır. Böyle bir rahatsızlık, tamamen zararsız faktörlerin yanı sıra ciddi hastalıkların ortaya çıkmasından kaynaklanabilir. Çoğu zaman, provokatörler, sedanter bir yaşam tarzı, omurga hernisi, osteokondroz ve spinal kolon eğriliğidir.

Özofagusun divertikülü, lümeni ile iletişim kuran bu organın duvarının deformasyonudur. Böyle bir bozukluğun ortaya çıkması, gastrointestinal sistemin katmanlarının hacminde bir artış ve bunların mediastene doğru tersine dönmesi ile karakterize edilir. Divertikül tek veya çoklu sakkaform uzantıları temsil eder.

Böbreğin distopiası, organ topografyasının ihlali ile karakterize olan doğuştan gelen bir hastalıktır. Bir veya iki taraflı olabilir. Klinisyenler böyle bir doğumsal patolojinin 800-1000 çocuktan birinde oldukça nadir olduğunu belirtmektedirler. Tedavi hem konservatif hem de radikal olabilir, sadece eşlik eden komplikasyonların gelişmesiyle kullanılır.

Disfaji - yutak, özofagus veya CNS bazı rahatsızlıkları için not edilir yutma ihlali. Çoğu klinik durumda, bu semptom özofagus patolojilerinde (özofagus disfajisi) görülür. Özofagus, temel işlevi, gelen yiyecekleri orofarenksin arkasından doğrudan mide boşluğuna taşımak olan bir tür kaslı tüpdür.

Histeri (histerik nevroz), nevrozların grubuna ait olan karmaşık bir nöromüsküler hastalıktır. Kendini belli bir psiko-duygusal durum şeklinde gösterir. Aynı zamanda, sinir sisteminde görünür bir patolojik değişiklik yoktur. Hastalık neredeyse her yaşta bir kişiyi etkileyebilir. Kadınlar, hastalığa erkeklerden daha duyarlıdır.

Dönüşüm bozukluğu psikolojik bir hastalıktır, aynı zamanda dönüşüm bozukluğu, histeri veya histerik dönüşümün dissosiyatif tezahürü olarak da adlandırılır. Hastanın duyusal fonksiyonları ve motor becerileri bozulmuş. Bu nedenle, bir kişi sürekli olarak oldukça sağlıklı ve hiçbir patolojisi olmamasına rağmen, çeşitli hastalık belirtileri ortaya çıkarır. Bununla birlikte, tüm patoloji bulguları mevcuttur ve hastanın genel durumu kötüleşir. Bu noktada, bilinçaltı zihin stresli durumları çeşitli hastalıkların taklitleriyle değiştirir.

Larengotracheitis çocuklarda ve yetişkinlerde, larenks ve trakeaya verilen hasarla kombine edilen enflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın semptomları, çeşitli bakteri ve virüslerin insan vücuduna girmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Bilim adamları "hastalıkları sinirler nedeniyle meydana" Tüm ifadeyi tekrarlamak seviyorum ve sinir sistemi tüm organizmanın çalışmasını kontrol eder, çünkü gerçek. kalp hızı, baş ağrısı, yeme bozuklukları veya nevroz farenks sayısını hızlanması tezahür edebilir onun iş sağlığı bozulur herhangi ihlalleri ise - nadiren meydana gelen bir durumdur, ihtiyaç belirtiler hangi daha detaylı olarak dikkate alınması gerekir.

Boğaz kanseri (laringeal kanser), boğaz dokularına dayanan kötü huylu tümör oluşumu ile karakterize olan son derece ciddi bir hastalıktır. Semptomları birtakım bazı faktörler tarafından kışkırtılan boğaz kanseri, esas olarak 40-70 yaş arası erkekler arasında meydana gelen bir hastalıktır.

Reflü özofajit, yemek borusuyla ilgili en yaygın hastalıklardan biridir. Özofagus mukozasının ve bağırsak içeriğinin doğrudan teması sonucu ortaya çıkar. Karakteristik artmış asidite göz önüne alındığında, yemek borusunun alt kısmı, reflü-özofajit semptomlarının, mide ekşimesi, ağrı ve benzeri sindirim sistemi bozuklukları şeklinde semptomlar olduğu için ortaya çıkar.

Subatrofik farenjit, farenks ve lümenli lenf düğümlerinde bağ dokusunun çoğaldığı bir hastalıktır. hastalıkla vurdu İnsanlar bu belirtilerin arka planı, ciddi sağlık bozukluğu, huzursuzluk, rahatsızlık, ağrı, boğaz kuruluğu, uykusuzluk şikayetçi.

Tiroidit, etiyolojinin özelliklerine göre farklılık gösteren ve tiroid bezindeki dokuların iltihaplanması olan tek bir ortak süreçle birleştirilen bir grup hastalıktır. Bu hastalığın seyrinin spesifik formuna bağlı olarak semptomları belirlenen tiroidit, genişlemiş tiroid bezinin muntazam inflamasyona uğradığı bir hastalık olan bir struma da gelişebilir.

Torakalgia - sternumda kompresyon veya inflamatuar sinir hasarına bağlı gelişen patolojik bir durum olarak kabul edilir. Acılığın şiddeti ve lokalizasyonu doğrudan provoke edici bir faktör tarafından belirlenir.

Eroziv özofajit, özofagus mukozasına zarar veren keskin bir inflamatuar süreç ile karakterize gastroenterolojik bir hastalıktır. Çoğu durumda, bu hastalık yemek borusunun akut veya kronik iltihabı sonrası ikincildir.

Tiroid ve tiroid uyarıcı hormonların seviyesinin normal olmasına rağmen, ötiroidizm, organın çalışmasının bozulduğu tiroid bezinin bir durumudur. Bu terim genellikle, elde edilen analizlerin sonuçlarını karakterize etmek için klinisyenler tarafından kullanılır. Ancak, klinik ötiroidizmin fizyolojik bir durum olmasına rağmen, endemik guatr veya otoimmün tiroidit gibi ciddi hastalıklar, arka plana karşı ilerlemeye başlayabilir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde pansumanın kaldırılması

Kronik bademcik iltihabı ile yıpranmış, bazı hastalar bademciklerin kaldırılmasına karar verir. Hangi durumlarda gösterilen operasyonda, nasıl yapılır ve bundan ne gibi sonuçlar beklenebilir?

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.