Loading

Bademcik iltihabı: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir?

Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır. Lenfoid nodüller, faringeal mukozada bulunur ve hava ile solunan mikropların penetrasyonunu engelleyen özel hücreler - lenfositler ve makrofajlar üretir. İmmün yetersiz hücreler tüm patojen mikroorganizmaları yok etmeyi başarırsa, kişi sağlıklı kalır, aksi halde bademcik iltihabı gelişir. Kitle mikrobiyal atak ve azaltılmış bağışıklık, patolojinin hızlı oluşumuna katkıda bulunur.

İnsan lenf çıkış halkası 6 bademcik içerir: 2 palatin, 2 tübüler, 1 farengeal ve 1 lingual. Palatine bademcikler virüsler ve bakterilerle savaşan ve çoğu kez iltihaplı olan ilk bademciklerdir. Ortak insanlarda bir somun veya palamutla dışsal benzerlik için bezler olarak adlandırılır. Latince bademcikler iltihabı bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren patojenik mikropların etkisiyle oluşan bulaşıcı bir süreçtir.

Bademcik iltihabı nedenleri:

 • Kokkovaya enfeksiyonu - pnömokok, meningokok, altın veya epidermal stafilokok, gonokok,
 • Hemofilus çubuk, corynebacterium diphtheria,
 • Anaerobik mikroorganizmalar
 • Mikoplazmalar, klamidya, soluk treponema,
 • Viral enfeksiyon - herpes, rinovirüs, adenovirüs,
 • Mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda bademciklerin herpetik iltihabı daha yaygındır. Bu, bademcik mukozasında saydam içeriğe sahip küçük baloncukların oluşmasından kaynaklanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalarda sıcaklık yükselir, karın ağrısı, kusma ve farinksin arka duvarında ağrı görülür ve gökyüzünde çok sayıda küçük ülser görülür, bunlar yavaş yavaş kurumuş ve kabuk haline getirilir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 1. hipotermi,
 2. Bağışıklığın zayıflaması,
 3. Yetersiz beslenme,
 4. Bademciklerin mikrotraları,
 5. hipovitaminozu,
 6. Sık soğuk algınlığı,
 7. Enfeksiyöz odaklar - kronik rinit, sinüzit, çürük,
 8. Poliplerin neden olduğu burun nefeslerinin bozulması, nazal septumda eğrilik, nazal konka artışı.

Genellikle sonbahar-kış döneminde iltihaplı bademcikler. Büyük miktarlarda nedensel ajan öksürme ve hapşırma sırasında çevreye salınır. Ulaşımda, çocukların toplu veya diğer kalabalık yerlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir.

semptomataloji

Bademciklerin akut iltihabı, boğazda ağrı, terleme, bademciklerin şişmesi ve kızarması, sarhoşluk, titreme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. İltihaplı bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Çene altında bulunan lenf düğümleri iltihaplıdır ve ağrılıdır.

Palatine bademcik iltihabı

 • Catarrhal formu - Kalıcı subfebril durumu, boğazda terleme, hiperemi, etrafındaki bademcik ve mukoza zarının şişmesi ile ortaya çıkan palatine bademciklerin yüzeysel yenilgisi. Boğazdaki ağrı hissi minör veya tamamen yok.
 • Foliküler inflamasyon ile boğazda ateş, şiddetli bir ağrı var, kulaklara uzağa veriyor. Bademciklerin yüzeyinde püstüller vardır - sarı-beyaz foliküller bir iğne ucunun büyüklüğündedir. Foliküler anjinanın faringoskopik resmi, yıldızlı gökyüzüne benzemektedir. Hastalar şiddetli zehirlenme, üşüme, bel ve ekstremitelerde ağrı, genel halsizlik, iştahsızlıktan muzdariptir. Lenf düğümleri dokunduğunda şişer ve ağrılı hale gelir. Çocuklarda ishal ve kusma gelişir, bilinç bozulur.
 • Lacunar inflamasyonu - bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterize edilen en şiddetli patoloji şeklidir. Hastalar ses kısıklığı veya tam bir ses kaybından şikayetçidir. Bademciklerin ödemi, sesin kısık olması nedeniyle ses tellerinin normal kapanmasını önler.

Şek. 1 - catarrhal anjina, Şek. 2 - foliküler anjina, Şek. 3 - lacunar anjina

 • Fibröz inflamasyon beyaz veya sarı renkli bir film formunda sürekli bir plak bademciklerinin yüzeyindeki görünüm ile karakterize edilir. Hastalık ciddi bir seyre sahiptir ve beyin hasarı ile komplike olabilir.
 • Fertil form amigdala tek taraflı pürülan erime neden olur. ateş, titreme, salya akışı, yutma boğaz ağrısı, ağız kokusu, ağrı lenf düğümleri ve hastanın ağır genel durumu ile ortaya çıkan Patoloji. Peritonsillar apse oluşumu ile hastalık komplikedir.

Lingual tonsil iltihabı

Bu patoloji nadirdir, ama çok zordur. Genellikle lingual bademcik iltihabı, farengeal veya palatine bademciklerin yenilgisiyle birleştirilir. Patolojinin nedeni kaba yiyeceklerin yutulması veya dikkatsiz tıbbi manipülasyonun neden olduğu travmadır.

Hastalar ağızdaki bir ağrıdan şikayet ederler, bu da dilin çıkmasıyla artar. Çiğneme, yutma ve seslerin telaffuz süreçleri tarafından engellenir, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Dil, boğulmaya yol açabilecek boyutta artar. Hastalar ağızlarını yarı açık tutmak zorunda kalıyorlar. Zehirlenme belirtileri önemli ölçüde ifade edilir: ateş, migren, lenf düğümleri artar. Dil dilinde pürülan çökeller oluşur.

Faringeal bademcikler iltihabı

Hastalık adenoidit olarak adlandırıldı, çünkü genişlemiş bademcikler olan insanlarda görülür - adenoidler. Patoloji, ısı, burun tıkanıklığı, mukus ve irin salınımı ile kendini gösterir. Adenoidler ile, iltihaplanma süreci kulaklarda ağrı ve işitme kaybı ile kendini gösteren eustachiitis gelişimi ile işitsel tüpe yayılabilir.

Tubal bademcikler iltihabı

Tubal bademciklerin iltihaplanması, bir kulak patolojisi ile benzer semptomlara sahiptir. Hastalar boğulma, boğaz ağrısı, genişlemiş submandibuler lenf nodları, boğazın arka kısmından aşağı akan balçık ya da iltihap belirtileri gösterir.

Çocuklarda bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Bu, çocuğun bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve çok sayıda mikropla başa çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kaprisli, huzursuz, yemek yemeyi reddederler. Bir çocuğun ateşi nöbetlere yol açabilir ve şiddetli öksürük sıklıkla kusma ile sonuçlanır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, insan bağışıklık sistemini yavaş yavaş yok eden ve boşaltım, kardiyovasküler, cinsel ve sinir sistemlerini bozan vücuttaki enfeksiyonun odak noktasıdır.

laringeal ödem, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, artrit, lenfadenit, sepsis: zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda bademcik iltihabı komplikasyon gelişmesi ile sona erer.

tanılama

Hastalığın teşhisi, KBB doktoru tarafından farenksinin farenksoskopik muayenesi ve hastanın şikayetleri üzerine kuruludur. Muayene edildikten sonra, doktor iğrenç, genişletilmiş bademcikler, pus ile kaplı görür. Servikal ve submandibuler lenf düğümleri genişler ve oldukça hassastır.

Laboratuvar teşhisleri Patoloji genel bir kan testi yapmaktır, burada inflamasyon belirtileri - lökositoz, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de bir artış.

Büyük bir tanı değeri, mikrofloradaki nazofaringeal akıntının araştırılmasıdır. Steril bir sürüntü, boğazdan bir leke alır ve diferansiyel teşhis besleyici ortamı için bir dizi ürün üretir. Patolojinin etken maddesini tanımlarlar, bunu cins ve türlere göre tanımlarlar ve daha sonra antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlerler.

tedavi

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabının nedeni enfeksiyon olduğu için, hastalığın tedavisi ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bunu yapmak için antimikrobiyal ajanlar kullanın - antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ve antifungal ilaçlar.

 • KBB doktoru, bir muayene sırasında faringeal mukozada pürülan bir çökelti veya folikülden öğrenmiş olan hastaları atar. 5-7 günlük antibiyotik tedavisi. Ayrılmış farinksin bakteriyolojik incelemesinin sonuçlarını almadan önce, bir dizi penisilinden gelen antibiyotikler - "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Flemoksin çözücü"; Makrolidler - "Vilprafen", "Azitromisin", sefalosporinler - "Seftriakson", "Sefalotin". Çocuklara bir süspansiyon veya enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete edilir.
 • Enflamasyonun nedeni mantar enfeksiyonu ise ve tonsil mukozasında kalın, kıvrımlı bir kaplama oluşursa, mantar karşıtı maddeler, - "Candide", "Nystatin", "Ketoconazole", "Fluconazole". Antifungal solüsyonlar bademcikler ve tüm ağız boşluğunu tedavi eder.
 • Bademcik iltihabı semptomatik tedavi kullanmaktır durulama için antiseptik çözümler - "Chlorfilipta", "Dioksidin", "Furacilin". Durulama, mukoza boğazının patojenik bakterilerden ve hayati fonksiyonlarının ürünlerinden mekanik bir temizliğini sağlar.
 • Boğaz ağrısı yumuşatmak ve iltihaplı bademcikler tedavi yardımcı olacaktır pastil veya pastil - "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin". Lokal bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, patojenik koklara, çubuklara, mantarlara karşı antiseptik etkileri vardır.
 • Boğaz ağrısı Yerel tedavi kullanımı ile tamamlanmaktadır spreyler ve aerosoller - "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton", "Miramistin".
 • Amigdala bir yandan iltihaplı ise, irin yüzeyden sürekli çıkarılmalıdır. dezenfektan çözeltileri ile gargara bağışıklığı güçlendirmek.
 • Genel güçlendirme tedavisi kullanmaktır multivitaminler ve immünomodülatörler.
 • Bademciklerin kronik iltihaplarında yıkama Lugol çözeltisiyle müteakip yağlama ile. Bu hastalar tayin edilir fizyoterapi - ultraviyole ışınlama, UHF tedavisi, lazer tedavisi, düşük frekanslı fonoforez.

Konservatif tedavinin olumlu etkisinin yokluğunda, ülser oluşumu ve enfeksiyonun nazofarenksin ötesine yayılması, cerrahi tedavi Bu bezlerin çıkarılması oluşur. Halen bademcikler bir lazer tarafından uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem kansız, ağrısız ve güvenlidir. Kan hızla bir "lazer" trombüsü oluşturan katlanır, hasarlı dokular hızla yenilenir, metabolik süreç ihlal edilmez.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile oldukça etkilidir ve pratik olarak hiçbir yan etkisi ve kontrendikasyon yoktur.

 1. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen çözelti, her 2-3 saatte bir gün boyunca durulanır.
 2. Bir bardak kaynamış suda yarım limon suyunu eritin ve boğaz ağrısını yıkayın. Limon antiseptik özellikleri belirgin ve boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır.
 3. İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar, boğaz ağrısını durulamak için kullanılır.
 4. Hastalara günde birkaç kez bir kaşık dolusu bal tüketmesi veya durulama suyuna eklenmesi önerilir. Bir petekin 10-15 dakika boyunca çiğnenmesi yararlıdır.
 5. Propolis'in belirgin bir bakterisidal etkisi vardır. Sulama veya kaynar su için et suyuna ruhu tentür eklenir.
 6. Sıvı bal ile karıştırılmış Aloe suyu, bademciklerin kronik iltihaplanmasıyla hasta bir dağın yağlanması için kullanılır.

Evde, patoloji ile başa çıkma, bol miktarda içilmeye ve odayı sık sık havalandırmaya yardımcı olacaktır. Hastalar mümkün olduğunca sıcak bir çay, papatya, köpek gülü, kalina, limon ile içilmelidir.

önleme

Bademcik iltihabı için önleyici tedbirler amaçlanmaktadır:

 • Bağışıklık güçlendirilmesi,
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürmek,
 • sertleştirme,
 • Yararlı ürünlerin kullanımı - sebze ve meyveler,
 • Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 • Taslaklardan ve hipotermiden korunma,
 • Nazal solunumun restorasyonu,
 • Kronik bir enfeksiyonun tedavisi - bir soğuk algınlığı, sinüzit, çürük,
 • Günlük fırçalamadan sonra boğazı bitkisel süslerle durulayın.

Amigdala bir yandan iltihaplandı: nedenleri ve tedavisi

İltihaplı bademciğin neden olduğu problemler, çeşitli komplikasyonların ve hoş olmayan sağlık etkilerinin gelişmesine yol açabilir. İltihaplı bademcik pek çok acı verici belirtileri uyandırır: hasta sıcaklığı yükseltir, boğazda şiddetli ağrı vardır, çalışma kapasitesi keskin bir şekilde düşer ve genel sağlık durumu kötüleşir.

Hastalık tamamen tedavi edilmezse, bu bronşit, zatürrenin, ve sonuçları arasında böyle romatizma, kalp hastalığı, kronik bademcik iltihabı, ve diğer birçok sağlık sorunları gibi ciddi hastalıklar olabilir.

Bir tarafta bademcik iltihabı nedenleri

İltihaplı amigdala anjinin gelişimini gösterir.

Bir kişi, sadece bir elle bademcik iltihaplı ise, bu durum, iltihabik ve enfeksiyonlu hastalıkların bir dizi bir komplikasyonu neden olduğunu gösteriyor olabilir, ya da bağışıklık önemli bir azalma ile bademcik gevşek yüzeyinde streptokoklar, stafilokoklar veya mantarlara maruz kalmanın bir sonucu olarak.

Amigdala tek taraflı inflamasyonun ana nedenleri aşağıdaki hastalık ve durumlar olabilir:

Hipotermi, yağmur, ıslak ayakkabılar, hasta bir kişi ile temas halinde çeşitli patojenlerin yutulmasıyla kışkırtılan, bağışıklıkta keskin bir düşüş.

İltihaplı bademcik, hasta kişiye güçlü bir rahatsızlık vermekle kalmaz, çalışmasını engeller ve şiddetli ağrıya neden olur, aynı zamanda çeşitli olumsuz sonuçlarla da tehdit eder.

Bu düşünmek için geleneksel olduğu gibi, bu basit ve kolay bir hastalık değildir. Bademcik iltihabı, tam teşekküllü bir muayene ve teşhis gerektirir, çünkü tedavi için temel olarak antibiyotiktir ve belirli bir patojen için seçilmeli ve doktor reçetesine göre kesinlikle uygulanmalıdır. Bu tür hastalıklarla kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığın kronik bir forma girmesine veya çeşitli komplikasyonlar geliştirmesine neden olabilir.

Angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

İlk aşamalarda, bademcik iltihaplı olduğunda, tedavi yanlış, zamansız veya kişi hiç tedavi edilmeyecekse, hastalık diğer organlara komplikasyonlar verebilir. Çoğu zaman bu durum, kalbin, böbreklerin, akciğerlerin ve üreme sisteminin çalışması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan, bademcik iltihabının kronik seyri ile karmaşıklaşır. Vücuttaki enfeksiyonun sürekli odaklanması romatizma gelişmesine, orta kulak iltihabının ortaya çıkmasına neden olabilir, dişlerin durumunu etkiler ve sinüzit ve sinüzit gibi hastalıklara neden olur.

Yoğunlaşma ve enfeksiyon gelişmesi belirtileri vücut ısısında keskin bir artış, zehirlenme semptomlarındaki artış, şiddetli zayıflık, boğazda diğer inflamasyon odakları, burun akıntısı, öksürük ve ağrıdır.

İlaç ve antibakteriyel etkiler

Tedavi nedenine ve ek semptomlara bağlıdır

Bademcik iltihabının tedavisi mutlaka karmaşık olmalı ve bireysel olarak uyarlanmalıdır. Hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğu ortaya çıkarsa, ana ilaç antibiyotiktir. Streptokok ve stafilokoklarda en sık olarak iltihaplanmalara neden olan bakterilerin üremesini ve tahrip edilmesini önlemeyi amaçlamaktadır.

Antibiyotiklere ek olarak, doktor, anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antihistaminikler, öksürük ilaçları, burun damlaları, orta kulak iltihabı ve diğer birçok madde dahil olmak üzere soğuk algınlığı reçete edebilir. Bağışıklığı güçlendirmek ve vücudun direncini güçlendirmek için, hastaya vitaminler ve immünostimulanlara ihtiyaç olacaktır.

Hastalığın karmaşık tedavisi sadece ilaç almakla sınırlanamaz. Bademciklerin iltihaplanması genellikle bademciklerde bir irin birikmesi ile birlikte görülür, bu nedenle yardımcı prosedürler gerekli olacaktır.

Enfeksiyonu yaymamak için boğazınızı ıslatamazsınız, ancak durulama yapabilirsiniz ve ihtiyacınız var.

Bu prosedür sadece iltihaplanma sürecini azaltmaya değil, aynı zamanda iltihabı ve bununla birlikte enfeksiyonun nedenlerini de ortadan kaldırır. Antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımıyla birlikte, yıkama işlemi iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Boğaz, kompres ve inhalasyon durulayın

Soda-tuz çözeltisinin içi boş boğazı

Hasta amigdala iltihabına sahip olduğunda, durulama, ağrının azaltılması, şişkinliğin giderilmesi, yutma sürecinin iyileştirilmesi ve irin yıkanması için en iyi yoldur. Bu amaçlar için, eski kanıtlanmış yöntemi kullanmak - bir tuz ve soda çözeltisiyle durulamak en iyisidir. Onun için, mutfağı eriten ılık su ve hatta daha iyi - deniz tuzu ve sıradan alkollü içecekler kullanın. Eğer irin serbest bırakılmasıyla çok güçlü bir iltihap varsa, çözeltiye birkaç damla iyot tentürü eklenebilir.

Hazırlanan çözüm, mümkün olan en sık, en iyisi - her saatte gargaralanmalıdır. Bu prosedür, yemeklerden en az 15 dakika önce ve bulantıyı kışkırtmak için bir yemekten çeyrek saat sonra yapılır.

Bademciklerin iltihaplanmasıyla mücadele etmenin bir başka iyi yolu da Lugol'ün çözeltisiyle yağlamaktır. Bu, özellikle aktif bir pürülan süreç olduğunda, çok etkili bir yöntemdir. Etkisi arttırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için durulama ve inhalasyonlar ile kombine edilebilir. Güçlü bir tahriş ve kuru bir boğaz ile, durulama otları, örneğin, papatya ya da doğal bir elma sirkesi zayıf bir çözümün şifreleri ile yapılabilir. Bu ilacın bakteriyostatik özelliği vardır ve hastalık ile daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olur.

Soluma, özellikle boğaz, kuru boğaz, öksürük ve terleme durumlarında etkili olan bir başka mükemmel tedavidir.

Bu özel ilaçlar ile inhalasyonlar yapmak, ancak bu amaçlar için evde, kabartma tozu basit bir çözüm, bir papatya, calendula, okaliptüs veya nane, ya da bu bitkilerin bir karışımı.

Sıkıştırmalar boğazda ağrı ve bademcik iltihabı için çok etkili olabilir, ancak sadece sıcaklık ve şiddetli takviyenin yokluğunda kullanılabilirler. Enflamatuar süreç çok uzadıysa, lokal ısı kullanımı enfeksiyonun vücuda yayılmasına yardımcı olabilir. Bu durumda, kompres sadece zarar verebilir. Ancak sıcaklık ve irin olmadan sadece iltihap varsa, bir kompres ile ısınmak odağı hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu amaçlar için, votka kompresleri, lahana yaprağı uygulamalarının yanı sıra süzme peynirden gelen sıkıştırmaları kullanabilirsiniz. Özellikle küçük çocukları tedavi etmek için iyidirler, çünkü onlar tekdüze bir ısınma sağlarlar, kıstırmazlar ve cildi tahriş etmezler.

Popüler tavsiye ve yemek tarifleri

Boğaz ağrısı süt ve bal ile tedavi ediyoruz

Geleneksel tıp, boğaz ağrılı ve amigdala iltihaplı olduğunda bir durumun tedavi edilmesinin birçok yolunu bilir. İltihabı gidermek ve yutmayı kolaylaştırmak için doğal bal sıklıkla kullanılır. Ağızda az miktarda balın emilmesi için basit bir teknik vardır. Bu doğal iyileştirici madde, güçlü bir dezenfekte edici ve dezenfekte edici, yara iyileştirici etkiye sahiptir, durumun hızlı bir şekilde rahatlatılmasını kolaylaştırır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Benzer şekilde, bal peteği içinde bal kullanılır. Bir parça balmumu haline gelene kadar hastaya bir parça bal peteği verilir. O zaman tükürürsün.

Tüm kataral hastalıklar ballı içeceklere iyi cevap verirler, örneğin bal ve tereyağı ile sıcak süt içilirken boğazı yumuşatır, bal ve limon ile çayı ısıtır, vücudu vitaminler ile doyurur ve toksinleri giderir.

Ahududu, kalina, yaşlı ve kireç rengi ve diğer sweatshops çayları aynı özelliklere sahiptir.

Zehirlenme indüksiyonu, tam iyileşme için önemli bir süreçtir. Hem halk hem de geleneksel tıp, hastalara sık ve bol miktarda sıcak içecek önermektedir. "Borjomi" gibi çeşitli bitkisel çaylar, meyve içecekleri, meyve suları ve mineral alkali su kullanmak en iyisidir.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Lazerle bademciklerin uzaklaştırılması için prosedür

Günümüzde cerrahi müdahaleler istisnai durumlarda, sadece ne ilaç ne de halk yöntemleri işe yaramazsa kullanılır. Bademciklerin çıkarılmasına başvurmak, hastalığın kronikleştiği veya hastanın genel sağlığını olumsuz yönde etkilediği durumlarda söz konusudur.

Bugün, hastalığın ortadan kaldırılması doğrudan cerrahiden daha yumuşak yöntemler olabilir. Bu amaçla donma ve lazer tedavisi kullanılır. İşlemden sonra, rehabilitasyon ve tam iyileşme için bir süre gerekli olacaktır.

Ne yazık ki, bademciklerin çıkarılması, gelecekte bademcikler kesildiği için, iltihaplanmanın yokluğunu garanti etmez, iltihap, lakun içinde birikmez, ancak iltihaplanma süreci gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bademciklerin uzaklaştırılması birçok farklı problemin vücuttan kurtulması ve hastalığın çeşitli organlarda toksik etkisini azaltabilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Boğazdaki bademcikler: iltihap. Karakteristik semptomlar ve tedavi.

Bademcik iltihabı, yaygın tedavi gerektiren çok yaygın bir durumdur.

Yeterli olmayan bir terapinin yokluğunda kronik bir forma girme ve onunla başa çıkma eğilimi tamamen son derece zordur ve bazen imkansızdır.

Bu durumda, özellikle çocuklarda bademcik iltihabı özellikle sık görülür, çünkü bağışıklığı gelişmiş erişkinlere göre çok sayıda viral ve bakteriyel atak karşısında daha fazla silahsızdırlar. Bu hemen bir cevap gerektirir, çünkü çocuklarda komplikasyon riski çok daha yüksektir.

İnsanlarda bademciklerin işlevleri, yapısı ve işlevi

Bademcikler bağışıklık sisteminin organları arasındadır. Asıl görevi, vücudu ve özellikle de solunum sistemini patojen mikrofloranın penetrasyonundan korumaktır.

Doğası gereği, çeşitli enfeksiyöz ajanlarla savaşan lenfositlerin kaynağı olan lenfoid dokuyu temsil ederler. Bu organlar, içinde mikropların tutulmasına yardımcı olan gevşek bir yapıya sahiptir.

Birkaç çeşit vardır:

Bademcikler iltihaplıdır: nedenler

Bademcik iltihabının başlıca nedenleri, virüs veya bakterilerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklarda bulunur.

Bademcikler fotoğraf iltihaplı

Bu mikroorganizmalar nazofarengeal veya oral boşluğu, en sık hava damlacıkları nüfuz ve çarpıcı mukoza yüzeyi üzerinde dinlenmeye edilebilir.

Bu organların neden iltihaplanmasının en yaygın nedeni:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • hemofili influenzae;
 • Mikoplazma ve diğerleri.

Ve patojen mikroflora temsilcileri her zaman çevreleyen havada daha büyük veya daha küçük miktarlarda mevcut olsa da, bir kişi her zaman hasta olamaz.

Bu durumların bir kombinasyonu ile kolaylaştırılır, Enfeksiyonun etken maddesi ile temas ve doğal savunmalarda azalma gibi nedenlerle olabilir:

 • şiddetli hipotermi;
 • son hastalık ya da kronik patolojinin alevlenmesi;
 • dengeli ve yeterli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması zor olan beslenme yetersizliği;
 • ağız boşluğunun mukoza zarlarına hasar;
 • stresi.
Kaynak: nasmorkam.net bademciklerden hangisini veya mikroorganizmayı etkilediğine bağlı olarak:

İlk olarak, dokuların sadece küçük bir şişmesi, düşük sıcaklık ve zayıf şekilde ifade edilen ağrı duyumları tipiktir. İkinci durumda, işaretler parlak bir şekilde telaffuz edilir ve organların mukoza zarının yüzeyinde beyaz bir kaplama görülebilir.

Lacunar anjinası ile, ağızdan hoş olmayan bir koku görünümü eşlik eden salgı bezinin özel fizyolojik depresyonlarında irin birikmesi görülür.

Bademcik iltihabı belirtileri. Nerede acıyor?

Klinik resmin doğası, bademciklerin iltihaplanmalarına ve hangisinin etkilendiğine bağlıdır. Yine de, hemen hemen her zaman insanlar yutkunmaya acizdir.

Bu durumda, aşağıdaki gibi işaretler olabilir:

 • ateş, göstergeler 37 ila 40 ° C arasında değişebilir;
 • etkilenen organların mukoza zarında şişlik ve kızarma;
 • öksürük;
 • burun akıntısı (kesinlikle boğaz ağrısı için tipik değil);
 • halsizlik ve yorgunluk.

Herpetik enfeksiyon olduğunda, hastalar karındaki ateş, kusma ve rahatsızlıktan şikayet ederler. Mukozal bezleri ve farinks arka duvarı yüzeyi üzerinde bakıldığında Sonra rot veya kapalı kabuklar mümkün olan sıvı içeriği, dolu çok sayıda küçük kabarcıklar görülebilir.

Lingual tonsil yenmek için karakterize edilir:

 • hareketler sırasında dilin şişkinliği ve rahatsızlık;
 • çiğneme ve yutma güçlüğü;
 • konuşma değişikliği.

Eğer bademcikler iltihaplanırsa, ancak boğaz ağrır ya da rahatsız etmezse, kronik bademcik iltihabı olabilir. Bu patoloji sıklıkla vücut ısısı olmadan ortaya çıkar, çünkü vücut kronik bir enfeksiyon odağı ile savaşmayı durdurur.

Palatine bademcikler: iltihap

En çok inflamatuar süreçleri geçiren bademcikler. Bu gibi durumlarda, anjin ya da kronik tonsillit formlarından biri tanısı konur.

Bu patolojilerin oldukça ciddi olduğu düşünüldüğünde, bir uzman kesinlikle bunları tedavi etmelidir. Ve en etkili olanıydı, ilk aramadan önce boğazdan bakteriyolojik araştırmaya geçmesini tavsiye ediyoruz.

Bu analiz, hastalığın nedensel etkisini doğru bir şekilde belirleyecek ve doktorun en etkili tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Bir tarafta bademcik iltihaplandı

Bazen bezlerden sadece biri iltihaplanır. Tek taraflı yenilgi, vücudun aktif olarak enfeksiyonla savaştığını ve yayılmasını engellediğini gösterir.

Bununla birlikte, nadir durumlarda, bu, fasiyal sinirin nörit, lenf nodu iltihabı veya kulak burun boğaz ile ilgili olmayan diğer patolojilerin bir işareti olarak hizmet vermektedir.

Sağ taraf veya sol bademcik iltihaplı olup olmadığına bakılmaksızın, tedavi patolojik sürecin gelişim nedenine göre gerçekleştirilir.

Çocuklarda bademcik iltihabı

Bir çocukta iltihaplı bademcikler nadir değildir. Çoğu durumda, çocuklara viral enfeksiyonlar veya boğaz ağrısı teşhisi konur.

İlk durumda, bebek boğazdaki ısı ve rahatsızlığa rağmen, neşeli ve neşeli kalır ve durumu üçüncü günde önemli ölçüde iyileşir. İkincisi, hastalığın belirtileri daha belirgindir ve şunlardan oluşur:

 • şiddetli ateş (40 ° C'ye kadar);
 • yoğun boğaz ağrısı, çok acı verici yutma eylemi yapmak;
 • güçlü zayıflık, ağlamaklılık;
 • solunumun şiddeti;
 • Bezler üzerinde beyaz bir kaplamanın görünümü.

ОРВИ'de ebeveynler, bir enfeksiyonla bağımsız olarak başa çıkmayı deneyebilirler. Fakat anjina, çocuk doktoruna acil bir talep ve tüm reçetelerine sıkı sıkıya uyulmasını gerektirir.

Bir çocukta iltihaplı bademcikler

Biraz daha az sıklıkta, ama yine de genellikle çocuklar adenoiditten muzdariptir. Bununla birlikte, eşlik eden farengeal tonsil artar:

 • horlama;
 • yeşil veya sarı sümbül tahsisi;
 • baş ağrısı;
 • uykuda bozulma;
 • öksürük;
 • burun sesi.

Adenoidit her zaman bir çocuk kulak burun boğazının gözetiminde tedavi edilir.

Ne zaman doktora gitmelisin? Hangi uzman iyileşir?

Bu tür inflamatuar süreçlerin tedavisi, kulak burun boğaz uzmanının (ENT) ayrıcalığıdır. Bu uzmanın, ilk ihlal belirtilerinin ortaya çıkmasıyla temasa geçmesi tavsiye edilir, bununla birlikte, modern yaşam koşullarında bu pratik olarak imkansızdır.

Bu nedenle, aşağıdaki koşullardan en az biri karşılandığında zorunlu bir doktora danışması gerekecektir:

 • Vücut ısısının 3 günden uzun süre 38 ° C'nin üzerinde korunması;
 • hastanın durumunda keskin bir bozulma;
 • iyileşmenin başlangıcı, ani bir ağırlaşma değişikliği;
 • çocuk yaşı;
 • pürülan odakların oluşumu.

Yetişkinlerde Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu durumda, lenf dokusunun lingual birikiminin lezyonu dışında, evde tedavi uygulanır.

Bakteriyel enfeksiyonda, bu tür girişimler sadece etkisiz değil aynı zamanda çok tehlikeli olabileceğinden, kendiliğinden iltihaplanmaya ancak enflamatuar sürecin viral yapısının doğru bir şekilde güvencesi verilebilir.

Tedavi genellikle karmaşıktır ve enfeksiyonun nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir dizi ilacın alınmasını içerir.

Ancak, iyileştirmeler, yüksek sıcaklık ve yukarıda listelenen diğer koşulların uzun süreli korunması olmadan, kendi kendine tedavi arka plana karşı, her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tedavinin etkinliğini artırmak için, hastalara tavsiye edilir:

 • Mümkün olduğu kadar çok sıcak içecek kullanın, örneğin, bitkisel ve geleneksel çaylar, et suyu, kompostosu, meyve içecekleri ve su;
 • En azından hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uymak;
 • İştah gibi yiyin.

Ağır vakalarda, büyük pürülan oluşumların varlığında, hastaların KBB çalışmasında bezleri yıkaması önerilebilir.

Konservatif tedavinin uzun süreli yokluğu ve bademciklerdeki ciddi hasarlar nedeniyle, bunların kaldırılması öngörülür.

Çoğu durumda, operasyon adenoidit ve kronik bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir.

Aynı zamanda, enflamatuar süreç hastayı ciddi komplikasyonlarla tehdit ettiği zaman sadece son çare olarak reçete edilir.

ilaç

Tedavinin doğası, patolojik sürecin nedenleri ve lokasyonlarına bağlıdır. Viral enfeksiyonlar ile, semptomatik tedavi için yeterli araç vardır, yani, rahatsızlığın ana belirtilerini gidermeye yardımcı olur.

Bakteriyel enfeksiyonlar, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine ve komplikasyon riskinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak antibiyotik alması gerektiğinde.

Spesifik bir ilaç, yalnızca bir doktor tarafından, durumun yer çekimi ve kendisine başvuran kişinin özelliklerine dayanarak seçilmelidir.

Başlangıçta, hasta topikal kullanım için ilaç (Isofra, Polidexa, Rinil) reçete edilir. Düşük etkinlikte, penisilin grubunun sistemik antibiyotikleri tavsiye edilir:

 • augmentin;
 • flemoksin;
 • Ospamoks;
 • amoksiklav;
 • amoksisilin;
 • Wilprafen ve diğ.

herhangi bir etki, tedavinin sona 3-4 gün sonra da tetrasiklin grubunun temsilcileri (tetrasiklin, Doxey-E, Doksisiklin, JUnidoks Soljutab vs.) ya da makrolidler (Sumamed, Hemomitsin, Azitromisin, azivok, Azitral vs.) ile değiştirilir ise.

Zor durumlarda, antibiyotikler beklenen sonuçları vermediğinde, Hastalığın nedensel ajanını belirlemek için boğazdan yayma ile ilgili bakteriyolojik bir çalışma yapılır. ve çeşitli ilaçlara olan duyarlılığı.

Bu durumda, antibakteriyel özelliklerini artıracak olan durulama çözeltisine birkaç damla iyot ve soda eklenebilir.

Evde tedavi olmaktan mı? Insanların anlamı

Halk ilaçları ile tedavi sadece ilaç tedavisine yardımcı olarak algılanabilir. Boğazda rahatsızlığı gidermenin en etkili yolu durulamadır.

İşte çareler için birkaç yemek tarifleri, gargara daha iyi:

Çocuklarda iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Tedavinin doğası, çocuğun boğazındaki bademciklerdeki iltihaplanmaya neden olan sebepler temelinde belirlenir.

 1. ARVI ile Boğaz, antipiretik ve durulama solüsyonlarında ağrı için reçete edilen fonlardır.
 2. Bakteri enfeksiyonları ile Tedavi çocuk doktoru tarafından seçilir. Sadece bir doktor mevcut durumda ne yapılacağını tam olarak söyler ve uygun ilaçları reçete edecektir. Genellikle, semptomları ortadan kaldıran ilaçlara ek olarak, antibiyotik tedavisi içerir.
 3. Adenoidit ile tedavi daha uzun ve daha karmaşık. Bu bileşim genel olarak kortikosteroidler grubu preparatları (Nazoneks, Fliksonaze ​​ve diğ.), Vazokonstriktif düşer ve spreyler (Rinazolin, Nazivin, ksilometazolin, Rinazolin) ve antimikrobiyaller (Protargolum, kolloid, Gümüş-Defla vs.) içerir.

Bir tanı ile karıştırılmamak için, ebeveynler çocuğun boğazında rahatsızlık olduğunda ne arayacaklarını bilmelidir. Zorunlu tıbbi tavsiye gerektiren durumlarda:

 • Klasik antipiretik şuruplar tarafından kötü biçimde ortadan kaldırılmış sürekli ateş;
 • bezlerde beyaz plak veya mantar;
 • bademcikler güçlü şişlik;
 • kusma kusma kışkırtıcı saldırıları;
 • yeşil veya parlak sarı sümük vurgulayarak.

Önleyici tedbirler

Bademcikler iltihaplı değil, bu tavsiye edilir:

 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • mümkünse, sertleşmek, stresi önlemek ve açıkçası hasta insanlarla temas kurmak;
 • doğru yer;
 • gerekirse, vitamin-mineral kompleksleri alın;
 • Temiz havada günlük yürüyüş.

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı - bu çocuklar ve yetişkinlerde en yaygın hastalıklardan biridir. Bademcikler viral ve bakteriyel bir enfeksiyon, şiddetli hipotermi veya yüzlerce başka sebepten dolayı iltihaplıdırlar, bu yüzden boğaz ağrısı ile ilgili endişelenmeye değer değildir. Fakat bademcik iltihabı kronikleşirse veya yılda 3-4 kez daha fazla gelişirse, hastalığa neyin neden olduğunu ve sorunun kaynağından nasıl kurtulacağını öğrenmek gerekir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Bademcikler lenfoid doku ve lenfoid nodüllerin bir araya gelmesiyle oluşur, bunların içinde lenfositler oluşur - patojenik bakterileri ve virüsleri yok eden hücreler. Oluşan lenfositlerin bir kısmı kan dolaşımına girerken, bazıları ağız ve solunum yollarını aktif olarak korurken, mikropların daha fazla ilerlemesini engeller.

Palatine bademcikler ya da çağrıldıkları gibi, bademcikler - insan vücuduna nüfuz etmelerine izin vermeyecek "girişte" tüm tehlikeli mikroorganizmaları gözaltına almaları gereken bir bağışıklık savunması organıdır. Farenin her iki tarafında palatine bademcikler, dilin arkasında bulunur ve ağzınızı açarsanız açıkça görülür. Doktor her zaman onları arar ve "ah-ah-ah" demesini ister. Çoğu zaman iltihap haline gelen ve boğaz ağrısı ve öksürükten muzdarip olan palatine bademciklerdir.

Palatine ek olarak, bir kişinin boğazında 3 çeşit bademcik vardır:

 • farinkste yer alan tubal eşleştirilmiş amigdala, dış tetkik sırasında görülemez, nadiren inflame;
 • faringeal tonsiller - posterior duvardaki faringeal ark bölgesinde yer alır. Çoğunlukla okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda iltihaplıdır. Faringeal tonsilin iltihaplanması adenoidit veya adenoidler olarak adlandırılır;
 • lingual tonsil - küçük, dilin köküne yakın bulunan, çoğunlukla yetişkinlerde, iltihaplı, bu hastalık çok nadirdir.

Her gün vücudumuz yüz binlerce patojende bulunur, çoğu bağışıklık hücreleri tarafından başarılı bir şekilde yok edilir, ancak bazen bağışıklık sistemi enfeksiyonla baş edemez ve sonra vücut iltihaplanma geliştirir.

Bademcik iltihabı nedenleri

 • solunum yolu enfeksiyonu - virüs, stafilokok, streptokok ve pnömokoklar sürekli bedenlerimize saldırıyorlar. mikrop sınırlı miktarda ağız boşluğu içine almak ya da bağışıklık sistemi patojenik mikroplar hemen yok edilir, yeterince güçlü, fakat miktar çok büyük mikroorganizma ya da düşük bağışıklık, bakteri ve virüs ise, inflamasyona yol açar, kan girin;
 • hipotermi - ilkbahar-sonbahar aylarında bademcik iltihabı ile hastalığın zirvesinin düştüğü fark edilir. Bu sadece patojenik mikroorganizmaların artan aktivitesinden değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin büyük ölçüde zayıfladığı gerçeğine de bağlıdır. Batırılmış ayaklar, soğuk içecek, taslak - tüm bu faktörler, kendi başlarına, hastalığa neden olamaz. Sadece mikroplarla tam olarak mücadele edemedikleri için insan vücudunu zayıflatan faktörleri kışkırtıyorlar;
 • enfeksiyonun kronik odakları - sıklıkla tekrarlayan anjina, burun sinüsleri, çürük dişler ve benzeri patojen mikroorganizmaların sürekli girişi nedeniyle ortaya çıkar;
 • Burun nefes darlığı - hangi yerel bağışıklık ve iltihaplanma riskini de azaltmaktadır birkaç kat artar, soğuk bademcikler ve boğaz sorunları burun nefes altında sıkıntı, aşırı soğutulmuş.

Bademcikler iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı hakkında konuşmak, çoğunlukla basit bir bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ima eder. Hastalığın ilk belirtisi boğazda kuruluk ve rahatsızlık hissidir., boğazdan şantaj, "öğütme", "sanki içine kum dökülür gibi", o zaman boğazda boğaz ağrısı olabilir, bademciklerin boyutu artar, palpasyonda acı verir.

Iltihap yayılırsa, bu belirtilere Artmış ateş, ateş, baş ağrısı, öksürük ve vücudun her yerinde ağrıyan. İnceleme üzerine bademcikler genişlemiş, hiperemik, ödemlidir. Beyaz veya sarı bir kaplamaya sahip olabilirler. Hastanın sesi kısıklaşır, bu aşamada tedaviye başlanmazsa, hastalık hava yollarının aşağı doğru yayılmaya başlayabilir.

Birkaç çeşit anjina vardır:

 • Mavi dil - En kolay ve en sık görülen varyant olan enfeksiyon sadece bademciklerin mukoza zarını etkiler. Katarreli anjina subfebrilindeki sıcaklık 37-37,5 C'ye kadar veya normaldir. Sağlık durumu önemsiz bir şekilde acı çeker, boğaz ağrısı sadece yutmada ortaya çıkar, bademcikler artar, hiperemiktir, ama üzerlerinde bir dokunuş yoktur. Uygun tedavi ile Catarrhal anjina 3-5 gün içinde geçer.
 • Foliküler boğaz ağrısı - daha şiddetli, sıcaklık üstündedir - 38-39 derece, hasta bir ateş olduğunu yukarı, o vücudu ağrıyan bir baş ağrısı vardı, boğaz ağrısı sadece yutma değil, aynı zamanda bir çağrı sırasında, ağrı boyun ve kulakları verilebilir. İncelendiğinde, bademcikler büyük ölçüde genişlemiş, hiperemik, yüzeylerinde açıkça görülebilen beyaz ve sarı noktalar - folikülleri dolduran püy. Tedavi edilmeden foliküler anjin oldukça şiddetli olabilir ve komplikasyonlara neden olabilir.
 • Lacunar Angina - Staphylococcus aureus, streptococcus veya pneumococcus'un yutulmasından kaynaklanan daha ağır bir form. Bu hastalıkta, vücut ısısı 39-40 dereceye, sağlık bozulur, hasta, bilinç veya deliryum kaybı oluşabilir bir baş ağrısı muzdarip, yataktan kalkmak olamaz sıklıkla boğazı, zayıflık keskin bir ağrı hisseder yükselir. muayenede - boğaz kuvvetle hiperemik, bademcik görünür boşlukları irin büyük birikimi yüzeyinde, genişlemiş. bademcik bademciklerin küçük beyaz noktalar olduğunu görünüyorsa, bir topluiğne başı ya bir tane büyüklüğü, daha sonra Laküner - bezelye veya irin daha birikiminin bir değere ulaşabilir. Lacunar angina en ciddi şekilde ortaya çıkar, antibiyotik ve yardımcılar mutlaka tedavide kullanılır.
 • Phlegmonous tonsillit - zayıflatılmış hastalarda, belli tipteki patojenik mikroorganizmalarla bağışıklıkta veya enfeksiyonda keskin bir azalma ile oluşur. Bu formda, iltihap tüm bademcik ve çevre dokulara yayılır, bir apse - irin ile dolu bir boşluk vardır. Bir yandan bademciklerdeki karakteristik artış, keskin ağrı, 41-42 dereceye ateş, bilinç kaybı, halsizlik ve şiddetli ateş. Hastanın durumunu iyileştirmek için apse kırılması gereklidir. Antibiyotik tedavisinin kullanılmasından önce, böyle bir anjin özellikle çocukluk döneminde ölüm sebebi haline gelebilir ve çok tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildi, bizim zamanımızda uygun tedavi ile, kusurlu anjin artık böyle bir tehlikeye sahip değildir.
 • Lingual tonsil iltihabı - Sık görülen angina bulguları hariç - nadir görülür, artan vücut ısısı, boğaz ağrısı ve genel halsizlik, hastalığın bu formu dil hareketinde ağrı, zor çiğneme ve seslerin telaffuz ile karakterizedir.
 • Faringeal bademcikler iltihabı - Adenoidit genellikle palatine bademcik iltihabı ve klinik tablonun klasik tablosundan çok farklı bir komplikasyonu olarak gelişir. Yukarıdaki işaretlerin hepsine solunum zorluğu, nazofarenksin arka duvarı boyunca mukusun akışı ve kulaktaki ağrı eşlik eder.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Angina, özellikle çocukluk döneminde tehlikeli bir hastalıktır, kronik bademcik iltihabı vücutta bir enfeksiyon kaynağı haline gelebilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve burun nefeslerinin bozulmasına neden olabilir.

Ancak, anjina tüm çocuk doktorlarından korktuğu için ana neden, enfeksiyonun vücuda yayılma riskidir. Yani, streptococcus miyokardit veya romatizma gelişmesine neden olabilir - çok ciddi hastalıklar ve diğer mikroorganizmalar böbrek, akciğer ve diğer iç organların iltihaplanmasına neden olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina tedavisi sırasında, hastalığın ilk belirtilerinde semptomatik tedaviye başlamak ve tüm prosedürleri mümkün olduğunca sık ve düzenli olarak yürütmek önemlidir.

İlaç, bir doktor tarafından muayene ve konsültasyon yapıldıktan sonra reçete edilmelidir.

Boğazın ilk belirtilerinde ihtiyacınız var:

 • Mümkün olduğunca sık gargara - bu, mikroorganizmaları mekanik olarak uzaklaştırmaya, aktivitelerini önlemeye, iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. furatsilina çözelti et suları papatya, adaçayı, soda-tuzlu su (1 st su, tuz ve soda 0.5 çay kaşığı) iyot çözeltisi (1-2 su 1 çorba kaşığı başına damla),% 1 çözelti - Gargara bir antiseptik çözeltiler olabilir Hidrojen peroksit (1 st su başına 10-30 damla), propolis çözeltisi (1 st su başına 2-5 damla) ve benzeri. Bu gibi durulamaların mümkün olduğunca sık yapılması, günde 10-12 defaya kadar, günde en az 4-6 kez yapılması gerekir;
 • daha fazla alkalin sıvı içirin - hastanın günde 2-2.5 litre sıvı içmesi gerekir. Sıcak süt, limonlu ve ballı bir saat, et suyu, maden suyu, komposto, kissel ve benzeri olabilir;
 • inhalasyonlar yapmak - bu tür prosedürler sadece normal vücut sıcaklığında gerçekleştirilebilir. İnhalasyonlar adaçayı, papatya, haşlanmış patates veya özel müstahzarlar ile yapılır;
 • resorptif pastil ve tablet almak - çeşitli öksürük damlaları boğaz yumuşatmak ve iltihabı azaltmak için yardımcı olur, anjin ile yardımcı olarak kullanılabilir. İyi bir etki Agicept, Travisil, Pharyngosept, Sprepsils, Septotelet, Angisept ve diğerleri gibi ilaçlara sahiptir;
 • spreyler kullanın - küçük çocukların anjin tedavisi için bir nebülizör ile ilaçları kullanabilirsiniz, onlar inflamasyonu azaltmak ve mikroorganizmaları yok yardımcı olur. Angina kullanımı Ingalipt, Yoks, Bioparox, Stopangin ve diğerleri için.

Ne zaman antibiyotik almak

Hasta anjin varsa, şimdiki tedaviye rağmen, en fazla 2 gün vücut ısısı, genel bir kötüleşme yaşandı, uygun tedavi reçete edecektir bir doktora danışın için acil bir ihtiyaç öksürük arttı veya aşırı tükürük salgılanması görünür, kusma veya bilinç kaybı.

Özellikle çocukluk çağında antibiyotik kullanılmadan foliküler ve lacunar anjina ile yeterli değildir.. ampisilin, amoxiclav, amoxil, augumentin ve diğerleri: anjin için en etkili ilaçlar penisilin antibiyotik olarak kabul edilir. Daha ciddi durumlarda, öngörülen sefalosporinler: sefazolin, seftriakson, sefaleksin, intramüsküler veya intravenöz veya makrolidler: vilprafen, sumamed veya azitromisin.

Bademcik iltihabının tedavisinden sonra, 2-3 hafta boyunca koruyucu bir rejimin gözlemlenmesi, hipotermi, yorgunluk, fiziksel ve zihinsel stresden kaçının, iyi yemek yiyin, daha fazla dinlenin ve temiz havada günde en az 1-2 saat harcamanız çok önemlidir. Bu tür önlemler komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı, frigngeal lenfatik halkanın elementlerinin etkilendiği belirli bir enfeksiyöz, daha az sıklıkla iltihaplanma sürecinin spesifik bir belirtisidir. Çoğu durumda, palatine bademcikler iltihabı bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı neden olur. Her durumda, yetişkinlerde veya bir çocukta böyle bir semptom varsa, kendi kendine ilaç vermek yerine bir doktora başvurmalısınız.

etiyoloji

Çocuklarda veya yetişkinlerde bademcik iltihabı aşağıdaki etiyolojik faktörlerden kaynaklanabilir:

 • lenf dokusunun bakteriyel hasarı;
 • viral enfeksiyonlar;
 • doğada mantar olan rahatsızlıklar;
 • herpes virüsü;
 • çok zayıf bağışıklık sistemi;
 • paranazal sinüslerin (sinüzit) iltihabı;
 • ihmal edilmiş biçimde çürükler;
 • zor burun solunumu;
 • bademcik.

Lingual bademcik iltihaplanmasına yol açan bulaşıcı işlemin nedensel etkeni olarak, şu hususlara dikkat edilmelidir:

Tedavi edilmeyen herhangi bir bulaşıcı süreç, bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, herhangi bir zamanda ciddi bir patolojik sürecin gelişmesine neden olabilir. Özellikle insan bağışıklık sistemi zayıfsa bu tehlikelidir.

sınıflandırma

Klinisyenler bu patolojik sürecin iki tür gelişimini ayırt ederler:

En tehlikeli olanı, tedavi edilmesi zor olduğu ve neredeyse her zaman ciddi komplikasyonların gelişimini provoke ettiği için kronik inflamatuar süreçtir.

semptomataloji

Genel klinik tablo aşağıdaki spesifik özellikler ile desteklenebilir:

İnsan bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak, yaş, subfebril vücut sıcaklığı 39-40 dereceye kadar yükselebilir.

Bir hastayı bademcik iltihabı için incelerken, aşağıdaki işaretler gösterebilir:

 • bademcikler kızarıklık;
 • pürülan kıvamdaki sarımsı beyaz bir akıntı;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Genel klinik tablonun hemen hemen her zaman orijinal nedenin özelliği olan işaretlerle desteklendiği belirtilmelidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda kataral anjinada aşağıdaki gözlemler görülür:

 • Boğazın şişmesi ve kızarması;
 • düşük dereceli ateş;
 • boğazda ılımlı ağrı - yutmak yiyeceği, hasta konuşabilir, ama somut bir rahatsızlık ile.

Foliküler ve lacunar anjine pürülan süreç eşlik eder. Bu durumda bademcikler iltihabı aşağıdaki belirtilerle desteklenmektedir:

Lingual tonsil iltihabı aşağıdaki belirtilerle eşlik edebilir:

Ayrı ayrı, yetişkinlerde lingual tonsil iltihabı not edilmelidir. Bu durumda, aşağıdaki klinik tablo gözlenebilir:

 • hasta yutmak ve çiğnemek zordur;
 • Sesin açık bir şekilde telaffuz edilmesi imkansızdır, çünkü dilin herhangi bir hareketi acıyı kışkırtır.

Çocuklarda lingual bademcik iltihabı her zaman kaprissizlik, iştahsızlık ve kötü uyku ile eşlik eder.

Çocuklarda bademcik iltihabının erişkinlere göre çok daha fazla olduğu göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü çocukların bağışıklık sistemi kendi başına enfeksiyon ile baş edememektedir. Ek olarak, boğazın arka tarafındaki irin akışı, çocukta genellikle şiddetli bir öksürük ile güçlü bir öksürüğe neden olur.

tanılama

Yukarıdaki klinik resmin varlığında, hemen tıbbi yardım almalı ve kendi kendine ilaç almamalısınız. Her şeyden önce, hekim, hastalığın ve yaşamın tarihini açıklayan hastanın ayrıntılı bir fizik muayenesini yapar. Doğru bir teşhis için laboratuvar-enstrümantal muayene yöntemleri atanır:

 • genel ve biyokimyasal kan testi;
 • genel idrar analizi;
 • Boğazdan bir yayma;
 • balgam analizi;
 • immünolojik testler;
 • antibiyotiklere duyarlılık testi;
 • Göğsün röntgen muayenesi.

Klinik tabloya bağlı olarak, teşhis programı ayarlanır.

Bu inflamasyonun yetişkinlerde veya çocuklarda boğazda tedavisi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. İlaçla veya geleneksel tıbbın tavsiyesiyle kendi kendine ilaçlama kabul edilemez. Bu izinsiz faaliyetler, tanıyı zorlaştıran ve dolayısıyla yanlış tanı ve tedaviye yol açabilecek klinik tabloların yağlanmasına yol açabilir.

tedavi

Bir yetişkin ya da çocukta bademcik iltihabı nasıl doğru tedavi edilir, doğru bir teşhis ve etiyolojik faktör tanımlandıktan sonra, sadece doktora söyleyebiliriz. Genel olarak terapi, semptomları gidermek ve aynı zamanda faktörün altta yatan nedenini ortadan kaldırmak için ilaç almaktır.

İlaç tedavisi, bu spektrumun ilaçlarını içerebilir:

 • boğazda ağrı ve iltihapların giderilmesi için antibakteriyel maddeler;
 • antibiyotikler;
 • antiviral;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptikler.

Doz, kabul ve tedavi süresi sadece ilgili hekim tarafından reçete edilir. Kendi takdirinize bağlı olarak, sağlığın iyileştirilmesiyle bile tedavi süreci mümkün değildir.

İlaç tedavisine ek olarak, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • enfeksiyonu önlemek için hastanın izolasyonu;
 • yatak istirahati;
 • bol içecek (sıcak çay, ballı bal, papatya suyu, adaçayı, okaliptüs);
 • bir antiseptik ile gargara.

Bir doktorun tüm önerilerini takip ederseniz, boğazda bu bulaşıcı süreç tamamen iyileşebilir ve ciddi komplikasyonlardan kaçının.

Alternatif tıbbın kullanımı sadece bir doktorun ilaç tedavisine ek olarak önerilmesiyle mümkündür. Önleyici amaçlar için de kullanılabilirler.

önleme

Bademcik iltihabına karşı özel önlemler mevcut değildir, çünkü bu ayrı bir hastalık değildir, ancak belirli bir patolojik sürecin klinik tablosunun bir belirtisidir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarını, tüm bulaşıcı ve enflamatuar süreçleri tedavi etmek için zamanında ve sonuna kadar takip etmelisiniz.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve koruyucu tıbbi muayeneyi de unutmamalıyız. İlk semptomlarda bir doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalısınız.

"Bademcik iltihabı" hastalıklarda görülür:

Adenovirüs enfeksiyonu, ARVI grubuna bağlı enfeksiyöz bir hastalıktır. Solunum yolu, göz ve sindirim sistemi mukozasını etkiler. ARVI teşhisi konan kişilerin neredeyse dörtte biri adenovirüsler tarafından kışkırtılmış bir rahatsızlığa sahiptir. Adenovirüs enfeksiyonu, hem bireysel bireyleri etkileyebilir hem de doğada epidemiyolojik olabilir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tehlikeli olan anjin, komplikasyonları ve sonuçlarıdır.

Angina veya akut tonsillit palatin ve nazofaringeal tonsillerin etkilendiği enfeksiyöz ve enflamatuar bir hastalıktır. Çoğu zaman, hastalığın nedensel maddesi stafilokok veya hemolitik streptokoktur.

Gelecek anneye bir boğaz tedavi etmek: hamilelikte güvenli ilaçlar

Boğazdaki ağrı herkese tanıdık bir duygudur. Ancak genel durumlarda bu rahatsızlığın tedavisi ciddi bir sorun teşkil etmezse, o zaman acıdan kurtulma süreci hamile kadın için gecikebilir.