Loading

Boğazdaki pürülan tıkaçların nasıl tedavi edileceğine dair bazı yararlı ipuçları

Yazar: Alexey Shevchenko 18 Şubat 2017 23:23 Kategori: Sağlık nasıl daha uzun süre korunur?

Günün vakti, arkadaş ve blog okuyucuları "Sağlıklı yaşam biçimi". Bugün otobüs işimdeydim ve arkamda oturan iki yolcunun konuşmasının istemsiz bir dinleyicisi haline geldim. Bir kadın ne yazık ki diğer çocuğuna pürin bademciklerini çıkarma operasyonu geçireceğini söyledi, çünkü onlar gerçekten pürülan tıkaçlarla kaplı ve zaten kalbe bir komplikasyon verdi.

Bu üzücü bir durumdur, ancak kronik bademcik iltihabı (ve pürülan tıkaçlar sadece ana belirtilerinden biriyse) böbreklere veya kalbe komplikasyonlar verirse, daha fazla bekleyemezsiniz - cerrahın yardımına acilen ihtiyaç vardır. Ama eğer boğaz ağrınıza dikkat ederseniz, onu bile getiremezsiniz. Bugün, size boğazdaki pürülan sigortaları nasıl tedavi edeceğimi anlatmaya çalışacağım.

Trafik sıkışıklıkları nereden geliyor?

Önce küçük bir soğuk, sonra boğaz ağrısı şişlik eşlik boğaz ağrısı, persenia, rahatsızlık. Ama yakında her şey geçiyor gibi görünüyor ve kişi artık hastalık hakkında düşünüyor. Ağızdan hoş olmayan bir koku gelirse, hijyendeki kusurlar, koma hissi - güçlük ve kronik yorgunluk - çok yoğun bir programa yazılır.

Çoğu zaman, palatine bademciklerdeki patomorfolojik süreç gizlice ilerler ve ciddi bir anjina, farenjit ve hatta kan testlerinde bile kendini göstermez. Ve sadece karakteristik pürülan tıkaçlar (hala kubbe tıkaçlar olarak adlandırılır) olduğunda, hastalığın vücudun bağışıklık ve hayati güçlerini zayıflatmaya devam ettiği anlaşılır.

Pürülan fişler tehlikeyle doludur

Pürülan tıkaçlar gibi böyle bir olgu her zaman çok fazla kaygıya neden olur. Adam nahoş bir tat ve işiten kokusuyla işkence ediliyor - bu sadece belaların yarısı değil. Bademciklerin lenfoid dokusunda sürekli olarak pus birikmesi, çok daha ciddi sonuçlarla doludur.

Enflamatuar süreç vücut boyunca yayılma eğilimi gösterir. Her şeyden önce dişler acı çekiyor. Periodontal dokuların iltihaplanması başlarsa, dışarı doğru sağlıklı dişler basitçe dışarı çıkar. Kronik zehirlenme (zehirlenme) tüm sindirim sistemi üzerinde feci bir etkiye sahiptir.

Boğazda pürülan tıkanıklık


İçindekiler:

Pürülan (kaslı) tıpalar, akut veya kronik tonsillitin en önemli tanı işaretlerinden biri olan lacunar veya foliküler anjinadır. Pürülan boğaz ağrısı tipleri birbirleriyle birlikte olabilir, hastalığın semptomlarını tamamlar ve ağırlıklandırırlar.

Bademcikler veya bademcikler, orofarinkse doğru lakuna formunda açılan iç boşluklara sahiptir. Bazı lacunae epitel katlar tarafından gizlenir, diğerleri iyi görselleştirilmiştir. Bu tür deliklerin toplamı birkaç onlarcaya kadar olabilir. Dokular mikroplardan etkilendiğinde, bağışıklık sistemi hücreleri, lökositler onlara acele eder.


Kural olarak, iyi işleyen bir bağışıklık sistemi olan kişilerde, boğazdaki tıkanıklık, iyileşme sonrasında görünürlüğünden kaybolan geçici bir fenomendir. Bağışıklık sistemi (yerel veya yaygın) zayıflamış ise, anjina kronik tekrarlayıcı bir seyir ve sıkıca bademcik kabuk açıklıkları (bezleri) mukozasında "çözeceğine" irinli mantar kazanır.

gevşek ve sevimsiz görünüşlü, biraz lenfoid doku yüzeyi üzerinde yükselmiş, bademcikler - boğazın kendi kendine muayene beyaz, sarımsı noktalar, lekeler, topaklar görülebileceği ile (diğer en azından) palatine çarpıyordu. Sık sık, fişlerin varlığı sıvı irin birikimi varlığı ile birleştirilir.

Diğer semptomlar kötü nefes, bazen subfebril ateş, halsizlik, yorgunluk, boğaz ağrısı, özellikle yutulduğunda, sabahtır.

En yaygın tıkaçlar okul öncesi, okulda, ergenlikte ve 35 yaşına kadar olan yetişkinlerde görülür. Daha sonraki bir dönemde, pürülan fenomenler, lenfoid dokunun yeniden yapılandırılması ile bağlantılı olarak giderek önem kazanmaktadır.

Abse nedenleri

Çoğu zaman, pürülan fişlerin varlığında, tanı "kronik bademcik iltihabı" veya anjinin yanı sıra farenjittir. Herhangi bir kronik hastalık, yavaş tekrar eden bir duruma geçen bir takım olumsuz faktörlerin bir kombinasyonu ile akut süreçlerin bir sonucudur.

Badem dokusunda bitki örtüsü yapabilen patojen mikroorganizmalar:

 • hemolitik streptokok;
 • staphylococcus aureus;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • mantarlar (esas olarak, Candida cinsi);
 • mikoplazma;
 • klamidya.

Bakteriler ya da mantarlar hasta kişiden tükürük ile penetre olurlar ve ayrıca kendi kendine enfeksiyon şeklinde de olabilirler - maksiller sinüslerden, çürük dişlerden vb. Viral enfeksiyon, örneğin grip, ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, bazı herpesviral anjina, adenovirüs enfeksiyonu sonucu orofarenks'i de etkileyebilir.

Tehlikeli bir tip anjina difteri, Akut dönemde, boğazda ağrı ve pürülan tıkaçların oluşması şeklinde de ifade edilebilir.

Bağışıklık sistemi normal bir fonksiyonu olan sağlıklı bir insanın ciddi sonuçlara yol açmadan akut bademcik iltihabı varsa, zayıflamış insanlarda, çocuklarda hastalık kronikleşir. Bu durumda, hoş olmayan bir koku eşlik eden, pürülan fişler neredeyse sürekli olarak görülebilir.

Boğaz ağrısı alevlenmesi hipotermi, beriberi, halsizlik, sigara, tozlu havanın solunması, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Genellikle tıpalar bademcik çıkarılan insanlarda görülür. Bunlar lenfoid dokuların diğer kümeleri üzerinde yerleşirler (faringeal, lingual tonsiller). Gerçek şu ki, salgı bezlerinin çıkarılmasından sonra, akciğerler, bakteriyel yol üzerindeki doğal bariyer kaybolduğundan ve boğaz daha kuru hale geldikçe, enfeksiyondan daha az "korunmuş" hale gelir. Gelişen kronik farenjit boğazda ağrıya ve bademciklerdeki tıkanıklığa yol açar. Ayrıca, burun solunumu zorluğu ağızdan zorla inhalasyona ve ekshalasyona ve sonuç olarak - boğazda farenjit ve tıkanıklık oluşmasına neden olur.

Daha pürüssüz sigortalar tehlikeli midir?

Kronik bademcik iltihabı, vücutta kan ve lenf akışı ile enfeksiyonun yayılmasını gerektirir, bu da kalp hastalığına, böbreklerin iltihaplanmasına ve eklemlere neden olabilir.

tedavi

İlk aşamada, lokal immünitenin belirgin bir azalma eğilimi göstermediği ve bademcik dokusunun - patolojik gevşemeye gitmediği zaman, konservatif yollarla boğazda tıkanıklıktan kurtulabilirsiniz.

Tapaların kendiliğinden çıkarılmasının sadece önlemlerle gerçekleştirilebileceği unutulmamalıdır, zira bademciklerin yüzeyini travmatize etmek oldukça kolaydır.

Bu da, konjesyonun daha da zorlaşmasını sağlayacak olan lenfadenoid dokuda skarlaşmaya yol açar.

Enfeksiyon yayılmasını durdurmak için antibakteriyel ilaçlar almak için pürülan süreçler gerektiğinde. Teşhis ve laboratuvarda bezlerden bulaşma sonrasında ağızda yaşayan bakterilere karşı hangi etken maddelere duyarlı olduğunu belirleyecektir. Çoğu zaman doktor penisilin serisinin (oksasilin, ampisilin, amoksisilin, amoksiklav) sistemik antibiyotiklerini reçete eder.

bir analiz olmadan, geniş spektrumlu makrolid (azitromisin, Azitroks, su-faktör sumamed, klabaks, klaritromisin) ya da sefalosporin (Sefaklor, seftriakson, supraks, sefiksim) formülasyonları tavsiye edilebilir. Antibiyotikler genellikle hem de soluma yoluyla (örneğin, "Bioparox" preparatı) ile olduğu gibi, bezler topikal uygulama için kullanılır.

fişleri uzaklaştırılması etkili bir yöntem pürülan birikimleri kolayca uzaklaştırılır, pompalama ve bademcik antiseptik çözeltiler ve düşük frekanslı ultrason işleme yardımcı yıkama vakum orofarinks dezenfekte değişimi arıtma cihazı "Tonzilor" dir.

Poliklinikler ayrıca, çözelti içinde aşağıdaki preparatlarla birlikte 10 prosedürle birlikte bezlerin manuel (şırınga) yıkanmasını gerçekleştirir:

 • antibiyotikler;
 • furacillin;
 • potasyum permanganat;
 • borik asit;
 • miramistinom;
 • yodinolom.

Fişleri genişlemiş lakünlerin varlığında çıkardıktan sonra, özel macunlarla "mühürlenebilir".

Ayrıca, hastaya aşağıdaki tedavi programı reçete edilir:

 1. Genel bağışıklığı güçlendirmek için - interferon preparatları, bağışıklık, ekinezya tentürü, amixin, tactivin, aloe özü enjeksiyonları.
 2. B grubu vitaminler, C vitamini, PP.
 3. Yerel bağışıklığı korumak için - aerosol IRS-19, lizozim, "Isofra" nın burnunda düşer.
 4. Phytoncides ile izotonik solüsyon ile inhalasyon.
 5. Otlar (adaçayı, papatya, meşe kabuğu, okaliptüs), tuz ve soda çözeltisi, antiseptik, malavit, propolis tentür ile boğazını durulayın.
 6. Fizyoterapi (ultrason, mikro akımlar, UHF, fonoforez).

Son zamanlarda, yeni bir prosedür popülerdir - lazer lacunomisi (fişlerin çıkarılması ve lakuna kısmının bir lazerle kapatılması). Birçok durumda, tatsız bir manipülasyon - tonsilektomi yerini alabilir. Bezlerin total eksizyonu için endikasyonlar ciddi derecede kronik anjina, sık alevlenme, sürekli pürülan blokaj varlığı, konservatif tedavinin etkin olmaması ve diğer vücut sistemlerinde hasar belirtilerinin görülmesidir.

Halk yöntemleri ile tedavi

Tapaları kendiniz, özellikle derinlerde bulunanlar, tamamen başarılı olmaları muhtemel değildir.

Halk yöntemleri, bağışıklığı arttırmak, boğazı dezenfekte etmek, geniş yüzeyli tıkaçları yumuşatmak ve kademeli reddetmelerini kolaylaştırmak için amaçlanmıştır:

 • Günde 7-8 kez her gün, aşağıdaki vasıtalarla gargara yapılması önerilir: 200 ml. su, 1 litre. pancar suyu, 1 litre. Limon suyu, 1 litre. bal. Sıvıyı ağzınızda en az 2 dakika tutunuz.
 • Propolis ve polenin tentürlerini almak bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur ve çiğneme propolisi sakızını da orofarenks dezenfekte eder.
 • 15 gr ot sarı kantaron, biberiye, levzei kökü, at kuyruğu otu, elecampane kökü, meyan kökü 10 g çim thoroughwax, şakayık kökü, tatlı bayrak, kuşburnu 20 g,: İmünostimulan, anti-inflamatuar eylem bir koleksiyona sahiptir. 1 litre al. toplama, kaynar su (250 ml.) ile demlemek, demlemek olsun. Gün boyunca iç.

önleme

Bazı önlemlerin gözlenmesi, orofarinkste kronik pürülan süreçlerden kaçınmaya ve ciddi tıbbi manipülasyonlara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır:

 • Ağız hijyeni, günlük diş fırçalama bakımı.
 • Çürük ve pulpitis, dişeti hastalığının zamanında tedavisi.
 • Sinüs hastalıklarının tedavisi.
 • Tesislerde optimum sıcaklık ve nem seviyesinin korunması, evde temizlik.
 • Ellerin sık yıkanması, vücut için hijyen bakımı.
 • Doğru beslenme, vitamin alımı.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek, ilaç-immüno-uyarıcıların önleyici tüketimi, sertleşme.
 • Hipoterminin önlenmesi.
 • Salgın hastalık döneminde sağlığın korunması, hastalarla temasın önlenmesi.
 • Belli enfeksiyonlara karşı aşılama.

Çok iyi bilgilendirici yazı!

Bir çok yararlı bilgi. Teşekkür ederim.

İlginç ve yararlı bir yazı için teşekkür ederiz.

Teşekkürler, erişilebilir ve anlaşılabilir Bir çok ilginç ve kullanışlı bilgi.

Bana göre 57 yıl sonra, son 15 yıldır ya da yaz tatilinden sonra tıpkı son zamanlarda ortaya çıkmıştı. Şehirde bizde herhangi bir ENT, zamorachinatsja'nın lacunas'ı temizlemesini istemiyor. 15 yıl önce temizlendim. Hepsi bu kadar. Tanıdık yoktur. Trafik sıkışıklığı arttı. Onları kendim temizlerim. Ben durulayım. Ama yine büyüyorlar.

Ve bademcikler bıçakla çıkarılabilir ve acıtır mı? Çok korkuyorum

Bıçak evet, ameliyatla bademciklerin mne.Tri hastane gün, 5 kg.Posle çıkarılması daha sonra tiner boğaz ağrısı, yutma olamazdı, ben o nadiren grip ile hasta olabilirdim olmasaydı, normal bir insan şimdiye kadar dondurma, soğuk içecek yiyebilirim oldu, soğuk algınlığı

Merhaba Trafik sıkışıklığı bundan sonra ortaya çıktı mı?

Bundan sonra görünemezler, bademcikler
Ayrıca silindim, trafik sıkışıklığı 8 yaşından itibaren kalıcıydı, 15 yaşındaydı ve her şeyden yoruldu ve kabul etti

Genellikle sahipleriyle yaşayan köpekler, uzun bir çılgınlığın ardından eve dönerler. Bu nedenle, Khaziayev sakinlerinin evcil hayvanlarıyla önleyici görüşmeler yapmaları şiddetle tavsiye edilmektedir.

İçme için şık lavman + tüpü Sıkıştırın, mantarı olmayan bir yere yerleştirin, kelepçelenmemiş Kutunun tüpe batırılmış, tüpler yıkanır.Tüm fişler çıkana kadar.

12 yaşımdan beri bu trafik sıkışıklığıyla ıstırap çektim ve onlardan kurtulamıyorum, başım ağrıyor, bir dere ile sümük, onlardan nasıl kurtulacağım.. Onlardan dolayı hamile kalamıyorum, sıcaklık 40'a kadar.

İlk kez böyle bir problemle karşılaştım ve uzun bir süre boyunca ne olduğunu bilmiyordum. Ve son zamanlarda bir arkadaşım bana nihayet açıkladı. Deneyimi paylaşacağım. Eminim ki pek çok kişi ilginç olacak ve umarım herkes bana yardımcı olur. Dişler için profilaksi yapmaya karar verdim ve vücudu sarımsak ve susam yağıyla temizledim. Yani, bir diş sarımsak karanfil bir saat için yere ince kıyılmış ve 5 dakikaya ihtiyacı vardır. uzanmak için. Sonra 30 dakika içinde emilmeli, sonra tükürün. İnternette bulunan birçok kişi, bu bedeni kronik hastalıklardan tedavi etme yöntemiyle ilgili bilgi edinir. Ve bu yönteme, soğuk preslenmiş yağ, tercihen susam yağı ile bir ağız durulama eklemeye karar verdim. Ağızda biraz yağ alın ve 15-20 dakika boyunca aktif olarak durulayın. Tükürük yutmayın, bir zaman sonra tükürdü. Bu konuda ve tüm avantajlar hakkında daha detaylı bilgi bulmak da mümkündür. Bu arada, yağ ile durulandıktan sonra sarımsak yaprakları kokuyor. Hoş bonus) Yani, böyle bir çift durulamadan sonra, ilk kez ağzıma bu şeyi hissettim. O sadece düştü ve kolayca tükürdüm. Büyük chechivitsy için,) bir maç kafasından tüm sağlıklı Zhmenya boyutları Sonra, fişler beş ay içinde düştü ve bunun bir parçası maalesef RTAC hep başarıyla otkashlya Sızlanan mümkün değildir yutuldu. Uzun yıllar boyunca yuvalandıkları yerde, hayal edemiyorum. Ancak bir ay boyunca, serpinti sona erdi. Umarım şimdi bir soğuk algınlığı yakalama ihtimalim daha düşük olur ve sonra nasıl saldırılacağıdır. Deneyin, belki başka biri bu muckten kurtulacaktır. Sağlıklı ve mutlu ol!

VIKA ve ağzını ya da tereyağını mı karıştırdın?

Ben sarımsak mide girecek, demiyor dahası, bir kerelik prosedür bahsetmiyoruz aç karnına, üzerine sarımsak kullanımının pankreas sorunlarının bir bölümünü neden olacaktır (ve karnına ek olarak, kolayca yapabilirsiniz sarımsak ekmek için) inanıyoruz. Bir doktor olarak, yukarıda açıklanan yöntemi kullanmak tavsiye yok.
Bu sorunu ortadan kaldırmanın en güçlü yollarından biri kazıma dokudur, sonra bu tapa veya kazıma tank laboratuarına taşınmalıdır. Nedenin tam olarak ne olduğunu anlamalısınız, çünkü içeriden geliyor. Bakteriyel flora ise, o zaman bir duyarlılık yöntemi ile bir dizi antibiyotik veya bağışıklık preparatı ile tedavi edilir. Eğer bir fungal flora bulunursa, bu problemi ortadan kaldırmak doğru ve antifungal tedaviden dolayı zor olmayacaktır.
Bu, benim kişisel deneyim değil reklamcılıktır oluyor imunofan şahsen bağışıklık ilacı kullanılan (çok güçlü ve uzun etkili pobochki düzenlenen ve patojenik floraya bağışıklık yanıtının şeklinde 4 aya kadar sürer edilemez ilacı) Tabii ki 10 günlük, 1 ampul kullanıldı intramusküler.

Geçenlerde kızımın bademciklerinde bir mantar keşfettim. Korkmuştu. Bir lacunadan çok şey çıktı. Yukarıdakileri okudum trafik sıkışıklığı nedeniyle, bir kız hamile olamaz. Kızım için endişeleniyorum. Kısırlığı gerçekten etkileyebilir mi?

saçma doggy, pürülan reçel ve hamilelik.

iş) olağan kliniğe kendini yokluğunda olamazdı onlar bana Betadinede hepsi bir hafta içinde gerçekleşecek durulama için yanlış bir şey söylediği için üzgün bir deneyime sahip, ben ilk başta Kasım 2015 ((bu stalknulas yapmak ((ne yapacağını bilmiyorum, ben (özel kliniğe gitti. antibiyotikler herhangi analizler tayin etmedi bana reçete değilken ben (o zaman yıkanmış furatsilinom. hepsi orada anlattı, her zamanki gitti tükürmek ve geçen hafta kuralları gibi geçti gibi antibiyotik içmek ve en furatsilinom. Eh, ben de giderim. durulayın söylenen durulanır nihrina geçemedi mutluyum Beni bekle tlivaya.. Batz yine.. ben tanzilor aparat tanzilgon içki durulayın ve klorofilin durulama için gitmek prosedür için kendilerine reçete edilmiş başka bir hastaneye gitti, şiddetle koşum aerosoller. Eh, ben. Dün 1.5 mutlu gerçekleşti söyleyebilirim çünkü keçe zayıf.. Bugün ben.. onunla yoruldum ben sadece sıcak, boğaz.. zaten cehennem kaldırarak düşünme kapalı tutulan içki ((ne yapacağını bilmiyorum ((yine; (

Görünüşe göre bağışıklık, gevşekliği veriyor, güçlendiriyor. Yukarıdaki gibi yazılmıştır.

parmağınızla ulaşabilir ve temizleyebilirsiniz

Bana hr / tonzilit ve bu tıpalar, şu anda bir boğaz ve uvula bir hipostasis presler veya ne yapmak istiyosun...

Pamuklu çubukla temizlerim, pamuklu yünü temizlerim.

Yani, bir gün, profiklatiki için, inanamadım glistov.I bir araç benimsemeye karar Ben delat.Imeya diş problemleri, sonra günah işlemiş biliyor ve eto.V bu probok.Vyhodilo bir çok muzdarip uzun bir zaman ama biraz glist.Ya! bir panik halindeydi gitti literatürü okumaya başladı ve bu fişler biryere anlamıyla saat hoş olmayan bir koku kayboldu, lenf anlamlı düğümlerin oldu ilacı nazo-glotku.Posle içine dolaşabilir solucanları bir neden olduğuna dair razmerah.Probki gitmiş azaldı! Ben Standı değil asla yaptığınız o menya.Prinyala tıp tabanlı Pirantela.Inogda olmaz ise Rila, biz! Sana sağlık diliyorum. semptomları değil, neden kendisi tedavi! Ve ben en azından birileri yardımcı olmayı umuyoruz.

Solucanlardan ne tür haplar aldın?

Merhaba Kabul etmek istiyorum ki benzer bir sorunum var. Düzenli olarak Laura'ya lacunae yıkama prosedürlerine gidiyorum. Hem kamu hem de özel klinikleri ziyaret etti. Pap, farklı prosedürler aldı tüm tedaviler geçmesine karşın irinli tıkanıklık oluşması beni rahatsız devam eder ve benim durumumda bu hipotermi ya da ekranın soğuk, hala gözlemlenebilir kısmında bağlı değildir. Bir keresinde, Lor tarafından söylendi, yemeğe dikkat et, yanlış bir ısırık, gıdaların eşit olmayan dağılımı ve sık sık pürjörlerin oluşması. Ve gerçekten, çiğneme sürecinin bana sadece sağ tarafta olduğunu fark ettim. Söylesene, belki bu onların eğitimiyle desteklenir mi?

En etkili yol, mendalineları kaldırmaktır.

Karmaşıklık ve ekonomi için (para ve zaman).
çünkü Forumlarda yer alan bilgiler zamanında çok yardımcı oldu, bilgi vermeyi de görevim olarak görüyorum.
1. Ölülen bademciyi tedavi etmek (analizde işlevsizliğini gösterdiyse) - atılan para ve zaman.
Bir karar vermek için birçok doktora gittim.
Farklı kliniklerdeki 7 doktorun 5'inin görüşü "silindi"
Ben boğazına sorun yoktu gerçeğine rağmen - veya anjin, (tabii basın ve onların varlığını fikri ahlaken bana karartıyor oldu bundan sonra) tesadüfen öğrenilen tıkanıklık varlığı hakkında hiçbir şey hala 37 derece sıcaklık ve haşlanmış sebze sürü rahatsızlığı vardı yıl.
Karşı olan iki kişinin görüşü, "o" lar, Sovyet zamanlarının doktorlarıdır. Onların görüşü - "tedavi etme" = yaşamın yıkanması için sonsuz bir şekilde - çok ikna edici değildir.
Öncelikle, tedavi etmek için NE? Zaten çalışmayan bademcik, bir bakteri kaynağı mı?
İkincisi, neden?
Üçüncü olarak, prensip olarak imkansızdır - sadece yüzeysel olarak, bakteri ve tıkaçlarla dolu karmaşık, dallı bir yapı içinde yıkayabilirsiniz.
2. Zorunlu.
Benim fikrim ve dersi geçen birkaç tanıdıkların görüşü işe yaramaz bir şeydir.
10 liç geçirdi. Bir gün sonra mantarı sıktım. 7 yıkama tamamlandı. Aynı akşam mantarı sıktı.
Belki de yararlıdır - ama sadece hala çalışan bir amigdala durumunda (geçici bir etki için)
3. Hakkında sık karşılaşılan bir sorun değil.
Bir zorluk vardı, benzer bir şey bulamadı ve panik yapmaya başladı, operasyon sırasında bir şeylerin hasar görmesine karar verdim.
Yutma refleksi bozulmuşmuş gibi. Farinks zayıftı ve besinleri (hatta sıvı lapası bile) itmek için yetersizdi. Ve yavaşça boğazını aşağıya attı, ya da bir kaz gibi yutkunma hareketleri yaptı, bir şekilde son yuttu.
Ve bir ay kadar uzun sürdü.
Ve nedeni basit: Çok dikkatliyim - 6 gün boyunca yemek yemedim, konuşmadım. Ve kas zayıfladı. Buna rastlarsanız - paniğe gerek yoktur - her şey yeniden yüklenir, belki daha fazla zamana ihtiyaç vardır - ama tam olarak geri yüklenir.
Bir yıl geçti. Her şey yolunda. Sabit farenjit, vb. Ile ilgili olarak hiçbir sonuç yok. Sıcaklık neredeyse normaldir (bazen tekrar yükselir, ancak nadiren).
Operasyondan sonra bağımsız bir görüş için birkaç doktor oldu - hepsi de kusursuz bir şekilde yaptı. Admiralty Tersanelerinde (Doktor Aznavaryan AM)

Böyle bir sorunla karşı karşıya. Ben bir şırınga boşanma soda ve tuz ile su aldım ve her gün temizlemek için bir şırınga kullanın! Daha sonra haftada bir ya da iki kez lyugolum ya da miramistin işledim prosedürü tekrar ediyorum ve yaşıyorum. Ve hatta daha az yemeye ihtiyacım var. Vücudun oruç tutması gerekiyor!

Boğazda trafik

Boğazdaki trafik sıkışıklıkları hakkında

Ağrı, rahatsızlık ve boğazda tıkanıklık hissi yaşamakta olan her insan tarafından deneyimlenmelidir. Bunun nedeni, farengeal mukozanın ödemi ile birlikte görülen soğuk algınlığının sinir uçlarını tahriş etmesidir. ağrı ve cızırtılı Boğazda.

Birçok durumda, azaltılmış bağışıklık olmaması durumunda, akut bir süreç evde şu şekilde iyi tedavi edilir: gargara, bol içki. Oysa evde farinkse Kendine enflamatuar hastalıkların tedavisi - bu doğru değildir ve bu yüzden böyle bir hastalığın arka plan üzerinde kronik boğazın hastalık gelişebilir: farenjit, kronik bademcik iltihabı ve hatta kronik larenjit. Bazı durumlarda, semptomlar ortaya çıkabilir: endişe, boğazda bir koma hissi ve ağızdan bir koku hissidir.

Boğazdaki ağrılarla birlikte, bir aynanın ağzını incelemek. Muayene sırasında, boğazda pürülan tıkaçlar görülebilir, kırkdörtgenin mukus lateral duvarlarından ortaya çıkan hoş olmayan bir kokuya sahip, kıvrımlı doğanın beyaz-sarı kümeleri. Bu oluşumlar denir kasvetli tıkanıklık, Palatine bademciklerinin lacunalarından çıkıyorlar.

Eğer bu doğanın boğazında bir trafik sıkışması fark ederseniz, muhtemelen kronik bademcik iltihabına sahip olursunuz. Bu hastalık palatine bademciklerdeki iltihaptan kaynaklanır. Palatine bademcikler - bunlar aynı bezler, farinks kapsülünün yan duvarlarından sınırlanan lenfoid dokunun birikmesidir. Palatin bademciklerinin bir özelliği anatomik yapılarıdır.

Neden fişlerini boğazından çıkarmıyorsun?

Eğer kronik bademcik iltihabı Boğazda tıkanıklık oluşma evresine ulaştı, sonra bağımsız bir şekilde, bir doktorun yardımına başvurmadan, onlardan kurtulmak işe yaramıyor. Çoğu zaman, boğazda trafik sıkışıklığıyla karşılaşanların çoğu, ağızdan gelen acı ve kokuları hesaba katarak, bağımsız bir şekilde kaldırmaya başvururlar. Bu, amigdalayı parmaklarınızla presleyerek, lakunlardan bir kaşıkla ya da bir maçla birlikte durdurucuları seçerek elde edilir. Bu yöntem kategorik olarak uygun değildir, çünkü mantarın yüzey kısmı çıkarılır ve amigdala derinliği değil.

Boğazdaki mantar, kronik bir enflamasyonun ardından palatine bademciklerde ortaya çıkan patomorfolojik işlemlerin etkisidir. Ayrıca, boğazdaki tıpalarla birlikte, irin sıvı kısımları da olabilir. Bu nedenle, sırayla, boğazdaki tıkanıklıktan kurtulmak için kronik bademcik iltihabı patogenezinin tüm önemli bileşenlerine etki etmek gerekir..

boğazında tıkanıklık kaldırarak bağımsız yöntemleri yalnızca ileri sonuçta zor irinli fişleri tahliye yapar lacunae, içinde yara sürecini aktive hastalığı (travma bademcik dokusu), seyrini kötüleştirebilir. Ne kendini çeşitli durulama veya diğer benzer yöntemler kronik tonsillit dekompansasyona sonunda aykırı kurşun düzgün, olsun, yardıma ve boğazdaki tıkanıklığı oluşturmaz.

Boğazda pürülan tıkanıklık nedenleri

Herhangi bir kişinin hastalığı sırasında nahoş hisseler ve boğaz ağrısı eşlik eder. Böyle bir hastalığın her birinin boğazındaki tıpa gibi belirtileri ve sonuçları farklı olabilir ve sadece bir doktor uzmanı tarafından belirlenir. Teşhis, doğru bir tanı koymanıza ve etkili bir tedavi önermenize olanak tanıyan bir kan testi, bulaşma ve diğer tıbbi prosedürleri içerir. Boğazda kızarıklık ve terleme evde yok edilebilir, ancak çeşitli etiyolojilerin boğazındaki pürülan tıkaçlar mutlaka özel tutum ve dikkat gerektirir.

Boğazda pürülan tıkanıklık nedeni farklı olabilir. Ancak herhangi bir nedenin sonucu bademcik iltihabı olabilir. Amigdala, boğazı çeşitli enfeksiyonlardan koruyan lenfoid bir dokudur. Bademciklerde güçlü bir iltihaplanma süreci çeşitli mikroplardan kaynaklanabilir, bu nedenle doğru bir teşhis ancak laringeal bir yayma yapılırken yapılabilir.

Angina aşağıdaki gibi mikroplardan kaynaklanabilir: streptococcus, pneumococcus, staphylococcus aureus veya adenovirüsler ve difteri - difteri mikropları. sadece boğazda pürülan tıkanıklığın zamanında tedavisi ciddi komplikasyonlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Çocukların ve yetişkinlerin boğazında pürülan tıkaçlar

Genç ve yaşlı yaş gruplarının çocuklarında sıklıkla boğazda pürülan sigortalar ile anjina görülebilir. foliküler ve tekneli tavan angina sarı ve beyaz pürülan tıpalar tarafından işaretlenir, neredeyse tüm bademcikler irin kapaklı kabarcıklar. Hastalık eşlik ediyor baş ağrısı, ateş, genel zayıflık var iştah kaybı. Kan testinde güçlü değişiklikler vardır, bunlar yüksek bir lökosit içeriği ile ilişkilidir.

Ani bir hastalık şüphesi varsa difteri anjina, Hasta bir çocuk hemen hastaneye kaldırılmalıdır. Böyle bir hastalık gelecekte her türlü komplikasyon için çok tehlikelidir. Difteri, kaldırıldığında büyük acı veren, pürülan gri renkte tortularla işaretlenmiştir. Böyle bir hastalığın şüphesi, ilk muayenelerde zaten olabilir.

Çoğu zaman ebeveynler bademciklerin kaldırılmasıyla ilgili bir soruya sahiptirler, bu tavsiyeye sadece ilgili doktor tarafından verilebilir. Çoğunlukla bir çocuk sadece "büyümek"Bıldırcınların bir hastalığı, ancak kalp, eklem ve böbreklerde ciddi bir komplikasyon riski varsa, bir karar vermeden önce tecrübeli uzmanlara danışmaya değer.

Çoğu zaman, boğazdaki pürülan tıkanıklık ile ilgili aynı sorularla, hasta ve yetişkin hastalar doktora yönelir. Bir kişi sürekli boğaz ağrısı, farenjit, boğazda pürülan sigortalar ile aynı hastalığa neden olur. Düşük bağışıklık, kötü çevresel koşullar, uygunsuz kendi kendine tedavi - tüm bunlar kronik bademcik iltihabına (bademciklerin kronik iltihabı). Periyodik alevlenmelerle kronik tonsillit anjina ile kendini gösterir. Boğazdaki pürülan tıkanıklık ve kötü nefesin sürekli görünümü endişe ve hastayı ortaya çıkarır.

Kronik tonsillit tedavisinde ihmalkar tutum durumunda hastaya tehdit boyun flegmonunun hareket eder peritonsiller apse, son derece tehlikeli bir komplikasyon. Eklem, kalp ve böbrek hastalıkları, varlığı ile ilişkili önceki hastalıklar sonrası komplikasyonlar olarak çok tehlikelidir. boğazda pürülan tıkanıklık.

Boğazda tıkanıklık tedavisi

Boğazdaki mantar ve ağız kokusu o kadar ağır olabilir ki, hastalar genellikle herhangi bir önlem almaya, hatta palatine bademciklerin çıkarılmasına bile hazırdırlar.bademcik ameliyatı). Bazı durumlarda böyle bir karar çok kabul edilebilir, ancak şu ki herhangi bir operasyon yeterince ciddi bir şekilde gerekçelendirilmelidir. Bazen yakın gelecekte farenks doğal savunma mekanizmalarının anatomisi ile Bademciklerin çıkarılması ve üzgün ile aceleyle, insanlar çok sert tedavi edilebilir ve yoğun yaşam kalitesini düşüren kronik farenjit biçimi ile karşılaşabilir. Bu yüzden, boğazınızda bir stoper varsa, hiçbir şekilde Fazla sıkmayın bademcikler kaldırılması ile.

Boğazdaki mantarlar, otorinolaringolojinin tüm kanunları göz önüne alındığında, tonsillektominin bir göstergesi değildir. Doğru yaklaşım ile boğazda pürülan tıkanıklık tedavisi ameliyatsız yapabilir, problemi konservatif bir şekilde çözebilir. "ENT-Astım" kliniğinde bir dizi prosedürden oluşan kronik bademcik iltihabı tedavisinde etkili bir teknik geliştirilmiştir ve başarıyla uygulanmıştır. Her şeyden önce, bu hastalığın patogenezindeki önemli bağlantıların tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Bu da aslında boğazdaki trafik sıkışıklıklarından kurtulmanızı ve palatine bademcik tutmanızı sağlıyor.

Ağız kokusu nedenleri hakkında videolar ve yayınlar - boğazda trafik sıkışıklığı

Rusya-1 kanalından kötü nefes aktarımının arsa

Narin bir problem var, ama birçoğu onunla yüzleşiyor - bu ağızdan hoş olmayan bir koku. Programda hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasının nedenleri hakkında "En önemli şey" tıbbi bilimler doktoruna söyler Alexander Sergeyevich Puryasev - "ENT-Astım" kliniğinin başhekimi

Boğazdaki trafik sıkışıklıkları hakkında danışma için kaydolun

Sitemizde kullanıcı soruları boğazda trafik sıkışıklığı hakkında

Alexander Puryasev,
tıp bilimleri doktoru, kliniğin baş doktoru:Bir sonuç olarak, vücut kronik zehirlenme altındadır, fokal enfeksiyon kaynağıdır kronik bademcik iltihabı, geliştirdik, bademcikler lacunae gelen irin, tabii ki, bütün organizmayı bağırsak zehirlenmesini meydana gelir ve. Eklemler, böbrekler, kalp komplikasyonlarından sakınmak gerekir! bir anket kullanılarak Deneyimli KBB doktoru, bazı testler fizik muayene yöntemleri kronik tonsillit tazminat derecesini belirleyecektir gerekebilir ve bu verilere dayanarak tedavi stratejisi hakkında bir karar vereceğiz: muhafazakar (cerrahi olmayan) sanation tedavi veya en kötü seçeneğini - cerrahi (bademcik ameliyatı).

Alexander Puryasev,
tıp bilimleri doktoru, kliniğin baş doktoru:Kronik tonsillitin var. Sorun, pürülan sigortalarda değil - hastalığın sonucudur, bademciklerin kronik iltihaplanması sonucu oluşur. Bu hastalık hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, http://www.lor-astma.ru/tonsillitis.htm

Alexander Puryasev,
tıp bilimleri doktoru, kliniğin baş doktoru:Sizin (ve kronik bademcik iltihabı olan diğer birçok hasta), ana yanlış anlama, pürülan fişlerde sorunu görmenizdir. Bu doğru değil. Pürülan tıkanıklık, palatine bademcikler veya daha kesin olarak kronik bademcik iltihabının bir sonucudur (sonuçtur). Tüm vücudunuz için kötü bir hastalık olan bademciklerin içinde odak enfeksiyonu, bağırsaklarınızı ve çevresindeki insanları enfekte eder. Kara para aklama sorunu çözmez, istediğin kadar yıkayabilirsin, ama sonuç olmayacak. Burada, bademciklerin uygun sanrısını içeren ve hem genel hem de yerel bağışıklık sistemi ile çalışan karmaşık bir tedaviye, sistemik bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Bir sonuç mu gerekiyor? Lütfen!

Alexander Puryasev,
tıp bilimleri doktoru, kliniğin baş doktoru:Muhtemelen, kronik bademcik iltihabınız var. Ayrıca tedavi edilmek zorundadır.

Alexander Puryasev,
tıp bilimleri doktoru, kliniğin baş doktoru:ya da koklear nöritiniz soğuk algınlığı veya soğuk algınlığı ile tüberküloz iltihabına bağlı olarak ilerler. Her neyse, hala bir anket yapmak - bir odyogram - çok gereklidir.

Boğazda tıkanıklık tıkanıklığı, nedenleri kurtulmak için nasıl

Katarsak hastalığı, farenksin şişmesi, sinir uçlarının tahrişi, acı verici duygu, terleme ve rahatsızlığın olduğu en yaygın fenomen olarak kabul edilir. Fakat hastalığın yanlış tedavisi ile ne olabilir?

Boğazdaki pürülan tıkaçlar kavramı

Herhangi bir komplikasyon yoksa, soğuk durulama ve içme ile evde güvenle tedavi edilebilir. Ancak iltihaplanma süreci durgunluğa gitmezse, boğazda trafik sıkışıklığı olabileceğinden, bir doktora acilen başvurmanız gerekir.

Bu fenomen evde ayırt edilebilir. Bunu yapmak için aynaya git ve ağzını açmalısın. Eğer bademciklerin kıvrımlı bir yapıya sahip beyazımsı sarı renkli topaklar varsa, bunun boğazda kasık tıkanıklığı olduğu söylenebilir.

Hasta böyle bir sürecin varlığını fark ederse, o zaman bademcik formunun bademcik iltihabının gözlendiği söylenebilir.
Amigdala üzerindeki kasık mantar, peynirli çörek olarak çevirir. Boğazdaki bu tür pürülan tıkaçlar, ağız boşluğunda bulunan ölü epitelyal hücrelerden oluşur. Ayrıca kalsiyum tuzları ve bakterileri içerir.

Zararlı maddelerin çökeltilmesi bademciklerin özel bir yapıya sahip olmasıyla açıklanmaktadır. Sürekli tıkanmış küçük çöküntüleri var. Eğer zamanında temizlenmezlerse, çürüme ve iltihaplanma süreci başlar.

Boğazdaki mantar nedenleri

Boğazda beyaz tıkaçlar varsa, o zaman bademcik iltihabı veya kronik tipte bademcik iltihabı teşhisi yapılır. Bu hastalıklar en sık bir kataral hastalıktan sonra komplikasyon olarak hareket eder.

bağlı doku bezlerine maruz meydana bademcik taşı pürülan streptokoklar, stafilokoklar, Chlamydia, Mycoplasma, Pnömokok olarak patojenleri.
Pürülan tıkanıklık tezahürünün nedenleri:

 • Bakteri ve mantarların enfekte olmuş kişiden sağlıklı kişiye aktarılması;
 • Tedavi edilmeyen dişler, sinüslerde iltihaplanma sürecinin özelliği nedeniyle ağız boşluğuna zararlı mikropların nüfuzu;
 • orofarenksin soğuk algınlığı veya grip sonrası viral enfeksiyon ile enfeksiyonu;
 • büyük ölçüde zayıflamış bağışıklık fonksiyonu;
 • Vitamin eksikliği;
 • sigara şeklinde zararlı alışkanlıkların varlığı;
 • Yanlış ve sağlıksız diyetler;
 • Aşırı soğutulmuş;
 • alerjik reaksiyon varlığı.

Bir kişinin güçlü bir bağışıklığı varsa, akut tonsillit komplikasyonları olmadan gider. Zayıflamış bir bağışıklık fonksiyonu ile, kronik bir formda büyür. O zaman bademcikler üzerinde mantar her zaman vardır.

Pürülan fişler tehlikesi


Birçok hastadan şu soruyı duyabilirsiniz: boğazdaki trafik sıkışıklıkları - bu nedir? Ve vücudun genel durumu için tehlikeli mi? Boğazdaki pürülan tıkaçlar kendi başlarına tehlikeli değildir. Ancak, onlara neden olan hastalık, çevreleyen dokuyu olumsuz etkilemektedir.

Bademcik tıkaçlarının bademcikler üzerindeki varlığı, vücudun çok ciddi bir enflamatuar sürece sahip olduğunu gösterir. Bu fenomen iç organlarda bir gerginlik gösterir. Her şeyden önce, kalp, böbrekler ve eklem dokuları acı çekiyor. En tehlikeli komplikasyonlar paratonsiller apse, flegmon, sepsisdir.

Eğer kronik doğanın bademcik iltihabı bademcikler üzerinde beyaz tıkaçlar üretirse, ama genel durum bozulmazsa, o zaman endişe yaratmamalıdır. Onları ortadan kaldırmak için normal tedavi gereklidir.

Hastanın güçlü bir ağrı hissi veren ve genel rahatsızlığı olan bir tıpa varsa, lakün yıkanmalıdır. Bu prosedür bir KBB doktoru tarafından yapılır.
Eğer hasta düzenli olarak boğazda acı verici bir his ve rahatsızlık hissi duyarsa ve tıkaçlar asla geçmezse, bademcikler yük ile baş edemezler. Bu durumda, sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır ve hastanın hayatını tehdit ederler. Sonra tamamen kaldırılmaları gerekiyor.

Çocuk boğazında tıkanıklık oluşumu

Genellikle genç ve orta yaştaki çocuklarda bademcikler üzerinde sıkışmalar vardır. İlk kez kendilerini foliküler ve lacunar formunun anjinalarında gösterirler. Daha sonra bebek zayıflık, sıcaklık göstergelerindeki artış 39-40 dereceye, iştahsızlığa, kan analizinde bir değişiklik yapmaya başlar.

Böyle belirtiler ortaya çıktığında, doktorlar sıklıkla ayırıcı tanı koyarlar. Bu anjina difteri ayırt etmek için gereklidir. Bademcikler gelen enfeksiyonu belirlemek için irin parçacıkları alınır. Şüpheler onaylanırsa, çocuk hastaneye gönderilir.

Bademciklerdeki pürülan tıkaçlar, bezlerin mukoza zarının deformasyonuna yol açar. Bir çocukta bağışıklık işlevi büyük ölçüde zayıflarsa, relapslar düzenli olarak gerçekleşir. Bu eğitimde bademcikler her zaman dövülecek. Hastalık yılda beş defadan fazla olursa, doktorlar bademcik kaldırmak için tavsiye eder.

Boğazda pürülan tıkanıklık tedavisi

Birçok insan boğazda pürülan tıkanıklıktan nasıl kurtulacağı sorusuyla ilgileniyor? Bazıları bunları kendi başlarına ortadan kaldırmaya çalışır. Ancak dokuların mukoza zarının travmatize olması ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasının gerçekleşmesi kesinlikle yasaktır. Bademciklerdeki dokulara verilen hasar, lenfoid dokudaki skarların ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha sonra tapaları çıkarma işlemi daha da şiddetlenir.

Boğazdaki pürülan sigortaları tedavi etmek için ilaçlar, fizyoterapi, halk ilaçları ve cerrahi müdahale yardımı yapılabilir.
Trafik sıkışıklarının oluşmasında, yapılacak ilk şey onların ortaya çıkma nedenlerini ortadan kaldırmaktır. Çoğu zaman, ana faktör bakteridir. Bundan sonra tedavi antibakteriyel ilaçlar almaktan oluşur.

İyileşme sürecinin etkili olabilmesi için, bademciklerden patojen tipini belirlemek için bir yayma yapmalısınız. Çoğunlukla, hastalara Amoksisilin, Oksasilin, Amoksiklav, Sefaklor, Sumamed, Azitroks reçete edilir.

Boğazda irin nasıl kurtulur? Tedavinin ana yollarından biri, bademciklerin gargaralanması ve durulanmasıdır. Böyle amaçlar için, furatsilin, bir borik asit, iyotinol, Miramistin çözeltisi kullanabilirsiniz.

Çocuklarda bir boğazda stopper tedavi etmek için? Küçük çocuklar için bademcikler üzerindeki eğitimi ortadan kaldırmak çok daha zordur. Boğazın geniş açılışı için bir problem var. Özellikle ebeveynler ağız boşluğunda herhangi bir manipülasyon gerçekleştireceklerse.

Durulamalar da etkisiz olabilir, çünkü üç veya dört yaşından küçük çocuklar böyle prosedürleri nasıl gerçekleştireceklerini bilmiyorlar. Sonra bademcik iltihabı tedavisi:

 1. Amoksiklav veya Augmentin formunda antibakteriyel ilaçlar almak;
 2. bademciklerin Lugol çözeltisi ile yağlanması;
 3. boğaz Miramistin, Tantum Verde veya Hexoral'ın sulanması;
 4. bademciği bir bandajla ovuşturarak.

Tedavinin etkili olması için, bu manipülasyonlar her saat başı yapılmalıdır.

Pürülan fişlerin ortadan kaldırılması yöntemleri

Festering fişlerini evde çıkarabilir miyim? Küçük boyutlarda pürülan tıkaçlar oluşursa ve aynı zamanda küçük boyutlara sahiplerse, bunlar kendiliğinden ortadan kaldırılabilir. Üç ana yol var.

Ilk yöntem. Dil kullanarak sümüklü böcek sıkma

Yöntem, bademciklerin tabanında dilin basılması ile oluşur. Bu nedenle, durdurucunun bir ağızda dışarı itilmesini sağlamak gereklidir.
Öncelikle dilin yardımıyla fişleri gevşetmeye çalışabilirsiniz. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Birkaç denemeden sonra ve trafik sıkışıklıklarının sıkılması mümkün değilse, bu girişim en iyi durumda kalır.

Ikinci yöntem. Pamuklu çubuk kullanımı

Boğazdaki tıpalardan bir pamuklu çubukla kurtulabilirsiniz. Kesinlikle farklı boyutlarda oluşumlar için kullanılabilir. Hiçbir durumda, fişleri parmaklarınızla çıkarmaya çalışmayın, çünkü bu, mukoza zarını yaralayabilir ve enfeksiyonun penetrasyonuna neden olabilir.

Pürülan fişlerin çıkarılması, hazırlık prosedürleri gerektirir. Bu manipülasyonlar yemekten iki ila üç saat sonra yapılmalıdır. Bundan önce ellerinizi sabunla iyice yıkamalı ve kuru bir bezle silmelisiniz. Ayrıca dişlerinizi fırçalamanız ve ağzınızı zayıf tuzlu bir solüsyonla yıkamanız gerekir.

İyi aydınlatmanın olduğu, aynanın önündeki bademciklerdeki mantarları çıkarın. Bir el yanağı çeker, ikincisi ise pamuklu çubuk olmalıdır. Bunun yardımıyla bademciklere basmanız gerekiyor. Başarılı olursa, mantar yavaş yavaş dışarı çıkacaktır.

Bu tür oluşumların ortaya çıkmasının, iltihaplı bir işlemin varlığına işaret ettiğini belirtmek gerekir. Böylece etkilenen bölgedeki gemiler büyük ölçüde genişler ve bu da kanamaya neden olabilir. Sıkıldıktan sonra, batırılmış disk zayıf bir tuz çözeltisinde nemlendirilmeli ve amigdalaya uygulanmalıdır.

Üçüncü yol. Durulama ile tapaları çıkarma

Evde pürülan fişler nasıl çıkarılır? Lakeside yıkanabilir. Ancak bu yöntem% 100 verimliliği garanti etmez. Prosedürü uygulamak için antiseptik solüsyonlar;

 1. tuzlu çözelti. Bunu yapmak için, bir kaşık tuz almanız ve yüz mililitre kaynamış suda çözünmeniz gerekir;
 2. soda çözeltisi. Üretimi için iki kaşık alın ve yüz mililitre suda çözün;
 3. furacilinin sulu çözeltisi. Hasta bir furacilin tabletine ihtiyaç duyacaktır. Suya eklemeden önce iyice ezilmeli;
 4. iodinol. Bu ilaç, alkol ve iyot içeren karmaşıktır.

Trafik sıkışıklıklarından kurtulmak için, iyot veya ev yapımı ürünler kullanmanız gerekmez, çünkü yanlış bir dozda mukoza zarını yaralamak mümkündür.

İşlem yemekten sonra otuz ila kırk dakika arasında yapılmalıdır. Daha sonra, yirmi mililitre kapasiteli bir şırınga, antiseptik bir çözelti ile toplanır. Kafa geri atıyor ve şırınga bademciğe getiriliyor. Yirmi otuz saniye sonra çözelti tükenmelidir. Bu manipülasyonlar iki ila üç kez tekrarlanır. Bezler çok sık yıkandığında, pürülan tıkaçlar yumuşar ve yavaş yavaş ortaya çıkar.

Boğazda mantar varsa, nasıl tedavi edilir sadece doktora söyleyecektir. Bunları ortadan kaldırmak için bağımsız olarak, mukoza zarının travmasına yol açabileceğinden daha iyi değildir.

Boğazdaki pürülan tıkaçlara neden ve nasıl tedavi edilir?

Çocuğun ve ilaç tedavisinin gözlemlenmesi sadece loromla yapılmalıdır. Laboratuvar testlerinin sonuçlarına göre doktor şunları yazdı:

 • antibakteriyel ilaçlar;
 • bakterisidal çözeltiler ile gargara;
 • otlar ile durulayın;
 • fizyoterapi;
 • bağışıklığı güçlendirmek ve korumak için bir vitamin kompleksi.

Kronik tonsillite dikkatsizlik tehlikeli komplikasyonların temeli olabilir. Bunlar arasında servikal flegmon, böbrek, kalp ve eklem hastalıklarına giren paratonsillar apse yer alır.

Tıkanıklık tedavisi

Ağızdan hoş olmayan koku, ağrı, tıkanıklık oluşumunun neden olduğu kötü sağlık - kardinal önlemlerin temeli - tonsillektomi (bademcik iltihabı). Bazen bu tek çözümdür, ancak genellikle cerrahi müdahale önlenebilir. Modern klinikler, kronik bademcik iltihabının cerrahi olmayan yöntemlerini geliştirir ve başarılı bir şekilde uygular, bu türden bir prosedürler, bezlerin çıkarılmasını önlemeye yardımcı olur.

Kaldırılmış bademcikli kişilerde sık sık görülen tıkanıklık belirtileri hakkında konuşan bir istatistik vardır. Onlar olmadan, bakterilerden doğal koruyucu bir bariyer yoktur - akciğerler savunmasız hale gelir, kronik farenjit gelişimi, tıkanmış burun nefesleri. Sonuç olarak - boğazda trafik sıkışıklığı.

Modern tıp, bu hastalığın patogenezindeki ana bağlantıları ortadan kaldırmayı amaçlayan etkili bir tedavi kompleksi sunar. Hem geleneksel tedavi yöntemlerini hem de halkı (otlar, soğuma, infüzyon) içerir.

ilaç

Tedavi prosedürlerini atamadan önce, doktor trafik sıkışıklığı oluşumunun nedenini tanımlamalıdır. Doktor büyük bir irin birikmesi ortaya çıkarsa, daha sık, o kaldırılması için başvurur. Bundan sonra hastanın antibakteriyel ilaçlar reçete etmesi gerekir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın anamnezini, laboratuar testlerinin sonuçlarını dikkate alarak gerçekleştirilir. Antibiyotikler enfeksiyonun yayılmasını durdurur, inflamatuar süreçleri durdurur.

Kural olarak, uzmanlar makrolidler ve sefalosporinler grubundan, penisilin serisinin antibiyotiklerinden geniş spektrumlu ilaçlar reçete:

Bağışıklık sistemini geliştirmek için, echinacea, interferon ile ilaç reçete.

Ayrıca, hastanın ağzını antibakteriyel ve anti-enflamatuar ajanlarla yıkaması ve sulaması gerekir:

 • Borik asit çözeltisi;
 • furatsilin;
 • Potasyum permanganat;
 • iodinol;
 • Miramistin.

Paralel olarak, kulak burun boğaz ofisindeki bezleri yıkamak için bir prosedür, gerekli ise (çok büyük lakuna ile) - mühürleme, lazer lacunotomi.

Geleneksel ilaç kullanarak tıkanıklık tedavisi

Boğazda mantar tedavisi zordur. Hastanın durumunu hafifletmek için geleneksel tıbbın yöntemleri, dekompresyonlarla durulama ve bakterisit özellikli infüzyonlar da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aşağıdaki tarifler etkilidir:

 1. Bir bardak su, bir çorba kaşığı pancar suyu, limon suyu ve kireç balı alın. İyice karıştırın ve günde birkaç kez boğazını durulayın. Bu, pürülan fişlerin çıkmasını tetikleyecektir.
 2. Eşit oranlarda adaçayı, meşe kabuğu, papatya, okaliptüs, St. John's wort demlerini alın. Karanlık bir yerde tentür koruyun. Gargara günde 8 defaya ihtiyaç duyar.
 3. Ağız ve larinksin enflamatuar süreçlerine karşı mücadelede soda ve tuzun kanıtlanmış çözümü. Gırtlakları günde 4-5 kez yıkarlar.

Bileşenlere alerji olmadığında, propolis, malavita tentürleri kullanılması tavsiye edilir.

önleme

Hastalığın önlenmesi en iyi kurtarma yöntemidir, boğazdaki mantarlar istisna değildir.

Boğazda tıkanıklık oluşumunu önlemeye yardımcı olacak eylemlerin listesi:

 • Nazal sinüs hastalıklarının zamanında tedavisi.
 • Dişeti hastalığının ve çürüklerin zamanında tedavisi.
 • Evde temizlik gözetimi, optimum nem ve sıcaklık parametrelerini destekler.
 • Hipoterminin önlenmesi.
 • Soğuk sıvıların kullanımında kısıtlama.
 • Doğru ve dengeli beslenme.
 • Kişisel hijyen ile uyumluluk.
 • Vitamin komplekslerinin kabulü.
 • Hastalarla temasın kısıtlanması.

Boğazdaki trafik, kurtulabileceğiniz veya önleyebileceğiniz bir hastalıktır. Sertleşme, randevulara bağlılık ve loralara zamanında ziyaret, bademciklerin sağlıklı kalmasına ve vücudun patojen mikroorganizmalardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Boğazdaki pürülan tıkaçlar nasıl tedavi edilir? Eğitim ve belirtilerin nedenleri

Ne yazık ki boğazdaki pürülan tıkaçlar nadir görülen bir durum değildir. Görünümlerinin ana nedeni, salgı bezlerinin özel çöküntülerinde akut veya kronik bir enflamatuar süreçtir.

Genellikle yetişkinlerde bulunurlar, ancak bazen farklı yaşlarda çocuklarda görülürler.

Bu nedenle, onlarla nasıl başa çıkılacağını, evde kendi başına neler yapılabileceğini ve doktorun hangi durumlarda yardıma ihtiyacı olacağını anlamak çok önemlidir.

Onlar nedir?

Bademcikler üzerindeki beyaz oluşumlar, mukoza zarının ölü hücrelerinin, tahrip olmuş bakteri hücrelerinin parçacıklarının ve şiddetli durumlarda ve irin bir kümelenmesidir.

Onlar öksürme, hapşırma ve konuşma sırasında kendiliğinden ortaya çıkabildikleri lacunaslarda oluşurlar.

Böyle durumlarda, bir kişi, yumuşak ya da oldukça yoğun olabilen açık saçık topaklara periyodik olarak tükürür.

Sertlik onlar içinde zaman içinde biriken kalsiyum tuzları ve diğer mineralleri ekler.

Eğitim nedenleri. Bu nedir?

Boğazdaki beyaz tıkaçların ortaya çıkmasının temel nedeni kronik bademcik iltiğidir.

Bu patoloji, bademcikler patojenik mikroplardan, özellikle stafilokok veya streptokoklardan etkilendiğinde ortaya çıkar.

Bu bakterilerle primer enfeksiyon, akut inflamasyonun ortaya çıkmasına neden olur - anjin. Bu bezlerin kan damarlarında belirgin bir artış ve geçirgenliklerinde bir artış eşlik eder.

Sonuç olarak, mukoza zarının şişmesine ve organların büyüklüğünde bir artışa katkıda bulunan, önemli ölçüde daha fazla lökosit ve kan plazması terler.

Bu da, lakunların ölü hücrelerin kalıntılarından temizlenmesi için doğal mekanizmaların ihlaline neden olur, bu da irin oluşumu ve apselerin oluşumu ile sonuçlanır.

boğazda pürülan tıkanıklık fotoğraf

Zamanında, yetkin karmaşık tedavi olmadığında, akut tonsillit kronik hale gelir, böylece enfeksiyonun odağı sürekli olarak ağız boşluğunda bulunur.

Patojenik bakteriler yavaş yavaş dokuya daha derinden nüfuz ederler, bunun sonucunda organlar acil işlevlerini yerine getirmeye son verirler ve kendileri de patojenik mikroflora kaynağı haline gelirler.

Bu nedenle, hangi hastalıkların boğazda tıkaçlar oluşturduğu zaten açıktır. Gelişmeleri için ön koşullara gelince şunları içerebilir:

 • KBB organlarının kronik hastalıkları, örneğin, adenoidit, sinüzit ve diğer sinüzit tipleri;
 • ağız boşluğu ve özellikle dişler için yetersiz bakım;
 • bağışıklık sisteminin güçlü bir şekilde zayıflaması, genellikle ciddi, uzun süreli hastalıkların, belirli ilaçların, monoton diyetlerin, vb.
 • Bezlerin mukoza zarına zarar.
kasvetli fotoğraflar

Belirtileri ve belirtileri. Klinik resim

Ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının sürekli olarak bulunmasıyla, kişi her yıl anjinadan 3 kez daha fazla acı çeker. Oldukça sert akarlar ve tedaviye iyi cevap vermezler.

Buna ek olarak, çıplak gözle bezlerin mukoza zarının yüzeyinde beyazımsı veya sarımsı lekeler görebilirsiniz, hasta rahatsız olabilir:

 • değişen yoğunlukta ağrı ve boğaz ağrısı;
 • yoğun ısı;
 • halsizlik ve aşırı yorgunluk;
 • artmış servikal lenf düğümleri;
 • yabancı cisim varlığı;
 • Kötü nefes.

Remisyon süresi boyunca, hasta öksürürken veya konuşurken pürülan fişlerin boğazdan çıktığını fark edebilir. Oldukça tatsız, tiksindirici bir kokusu olan beyaz veya sarı küçük oluşumlara benziyorlar.
Kaynak: nasmorkam.net

Bir çocuğun boğazında mantar

Çoğu durumda, çocukların şiddetli ateş, ağrı ve güçsüzlük ile birlikte anjinada süpüratif apseler vardır. Çocuğun yutulması ve nefes alması zorlaşır. Bununla birlikte, hastalığın kroniği nadirdir, ancak yeterli tedavi olmadığında mümkündür.

Doğru bir şekilde teşhis etmek ve doğru tedaviyi seçmek için bir doktora danışmak gerekir. Hiçbir durumda çocuklar evin eğitimini kendi başlarına sıkıştıramazlar.

Bu tür eylemlerle, sadece bebeğin durumunda bir bozulmayı kışkırtacak ve enfeksiyonun yayılmasına yardımcı olacaksınız.

popüler Dr EO Komorowski boğaz ağrısı çubukla gibi belirtiler inflamasyon patojenleri ortadan kaldırmak için bir antibiyotik seçmek için en kısa sürede bakteriyolojik muayene için ve sonuçların temelinde mümkün olduğunca geçmek önerir.

Bebeklerde beyaz oluşumlar bulunursa, en kısa zamanda kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız.

Sadece bir uzman, bebeklerde hastalığa neyin tedavi edileceğini tam olarak söyleyebilecek, Böylece komplikasyonlara ve istenmeyen sonuçlara yol açmaz.

Hamilelik sırasında boğazda trafik

Hamilelerin, fetusun korunması için gerekli olan bağışıklığı önemli ölçüde azalttığı bir sır değildir.

Bu nedenle, kronik bademcik iltihabına maruz kalma riski taşıyan diğer hastalardan daha fazladır.

Aynı nedenden dolayı, gelecekteki annelerin, doğum sırasında veya doğumdan sonra fetusun intrauterin enfeksiyonu olasılığını da içeren komplikasyonları geliştirme olasılığı daha yüksektir.


Bu bağlamda, her durumda, tedavinin uygunluğu ve pürülan apselerin çıkarılması ile ilgili karar tek tek alınır.

Bununla birlikte, çoğu durumda, enfeksiyon çocuğa zarar vermez ve komplikasyonların gelişmesine yol açmaz.

Bu gibi durumlarda, genellikle doğum yönetimine bağlı kalın ve doğumdan sonra uygun tedaviye geçilmesini tavsiye ederiz.

İstenmeyen sonuçlardan kaçınmak için, hamile kadınların kendi sağlıklarını izlemeleri ve tüm önleyici kurallara uymaları özellikle önemlidir.

KBB doktoruna ne zaman gitmeliyim?

Genel olarak, bademciklerdeki pürülan tıkanıklık, her zaman, kulak burun boğaz uzmanından, bakteri doğasının kronik iltihaplanmasının varlığını gösterdikleri için tavsiye almak için bir mazerettir. Acil doktor yardımı gereklidir:

 • çapı 1 cm'yi aşan büyük formasyonların varlığında;
 • eğer boğazda kalıcı pürülan tıkaçlar varsa;
 • sık sık anjina rekürrensi ile (yılda 3'ten fazla bölüm);
 • genel durum kötüleşirse;
 • kalpte ağrı olduğunda, eklemler, böbrekler vb.

Resepsiyonda, kulak burun boğaz uzmanı ayrıntılı olarak hastaya bir patolojinin süresi, geçirdiği tedavinin karakterini ve görsel muayeneyi ve ayrıca lenf düğümlerinin palpasyonunu soracaktır.

Testlerin sonuçları, patojen türünün ve çeşitli antibiyotiklere duyarlılığının belirlenmesine yardımcı olacaktır.

boğaz fotoğrafındaki mantar

Bulgulara dayanarak, KBB hastaya apseleri kaldırmayı amaçlayan belirli prosedürleri önerebilecek ve patolojiyi nasıl tedavi edeceğini anlatacaktır.

Patolojiden nasıl kurtulur: tedavi

Boğazda tıkanıklık tedavisi esas olarak bir dizi ilaçla gerçekleştirilir ve doğrudan pürülan apseler şu prosedürlere yardımcı olur:

KBB odasındaki boşlukları temizleme. Prosedür, özel bir kanüle bağlı bir şırınga ile beslenen antiseptik çözeltileri ile gerçekleştirilir. Ucu, tüm içeriğin sıvının basıncıyla yıkandığı etkilenen lakunaya sokulur. Duyular biraz acı veriyor.

İğnenin aparatın tübünün içine emildiği bir vakum metodu da kullanılır. Fark edilebilir bir sonuç elde etmek için her iki günde bir 10 ila 15 prosedür gereklidir.

Lacunae Lazer tedavisi - etkili bir tedavi yöntemi, pürüj fişleri sonsuza kadar kurtulmak için izin. Lazer iltihaplı mukoza zarını yakabilir ve pürülan çökelleri buharlaştırabilir.

Vücudun yüzeyindeki manipülasyondan sonra, bir lacuna oluşturan yaralar oluşur. Bakterilerin bunlara nüfuz etmesine izin vermezler. Genellikle, belirgin bir sonuç elde etmek için, bir oturum yeterlidir, daha az sıklıkla - 2 veya 3. Her prosedür 20 dakikadan fazla sürmez.

Bununla birlikte, enfeksiyonun üstesinden gelmek için, genellikle fizyoterapi prosedürleri ile desteklenmiş yeterli ilaç gereklidir.

İlaç tedavisi

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinin temeli antibiyotiktir, bakteriyolojik sonuçlara bağlı olarak spesifik bir ilaç seçilir.

Ancak genellikle verilerini almadan önce, streptokok ve stafilokoklara göre artan aktivite ile geniş bir etki spektrumu reçete edilir.

Çoğu zaman, enfeksiyona karşı mücadele aşağıdakilerin atanmasıyla yönlendirilir:

 • penisilinler: Amoksisilin, Gramox-D, Ospamox, Ampisilin, Flemoxin, Augmentin, Amoksiklav, Klamam, Flemoklav;
 • sefalosporinler: Cefazolin, Cefix, Cefodox, Cefalexin, Durocef, Sefuroksim, Zinnat;
 • tetrasiklinler: Tetrasiklin, Doxycycline, Unidox, Rondomycin, Xedocine, Monoclin, Doxibene, Medomisin, Vibramisin;
 • Makrolidler: Azitromisin, Sumamed, Eritromisin, Azivok, Azitral, Vilprafen, Klabaks, Hemomisin.

Ayrıca, hastalar ağızları antiseptik solüsyonlarıyla durulamalılar:

 • miramistinom;
 • klorheksidin;
 • furatsilinom;
 • tuzlu veya alkali çözelti;
 • şifalı bitkilerin infüzyonu.

Boğazınızı dikkatlice yıkamak çok önemlidir. Bu antiseptik maddelerin daha derin nüfuz etmesine ve maksimum sayıda bakteri yok etmesine yardımcı olacaktır.

Bazen apseler bağımsız olarak açılır. Böyle durumlarda laküneyi bir otolaryngolog tarafından yıkadıktan sonra, rüpten sonra yer Lugol çözeltisi ile yıkanmalıdır.

Insanların yöntemleri

İnsanlar halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi edemez. Bunlar sadece temel tedaviye ek olarak kullanılabilir.

Pürülan plağı ortadan kaldırmak için şunları yapabilirsiniz:

 • 2 gram için günde üç kez propolis çiğnemek;
 • nergis tentürü sulu bir çözelti ile gargara;
 • papatya çiçekleri infüzyonu ile durulayın;
 • kalça infüzyonu içmek;
 • Okaliptüs veya çay ağacının esansiyel yağı ile inhalasyon yapın.

Herhangi bir geleneksel ilacı kullanmadan önce ENT ile istişare yapmalısınız çünkü bazı durumlarda bozulmalara neden olabilir. Ayrıca kullanmadan önce, seçilen bileşenlere alerjisi olmadığından emin olun.

Onu evde nasıl kaldırabilirim? Mümkün mü?

Resmi ilaç bademcikler temizlemek için herhangi bir mekanik yöntem önermez.

Bu, mukoza zarına zarar verebilir, kanama ve durumu daha da kötüleştiriyor, Çok tehlikeli komplikasyonların ortaya çıkması da mümkündür.

Yine de, farklı kaynaklarda, bezlerden pusu sıkmak için farklı yollar bulabilirsiniz. Örneğin:

 • dil;
 • pamuklu çubukla;
 • yıkayarak.

En fizyolojik dildeki topakların çıkarılmasıdır. Ağızlıklarını gevşetmek ve sıkmak için her bezin üzerine baskı yapmak için en fazla çaba harcarlar.

Bu yöntem oldukça güvenlidir ve mukozanın bütünlüğünün bozulmasına yol açmaz. Ancak aynı zamanda, önemsiz bir şekilde farklılık gösterir, çünkü sadece küçük yüzey birikintilerinin veya parçacıklarının uzaklaştırılmasına olanak sağlar.

Pürülan topakları boğazdan atmanın çok daha etkili bir yolu pamuklu çubukların kullanılmasıdır.

Ancak, kullanımının yaralanmalara, mikropların dokuya ve komplikasyonlara daha derin girmesine, en tehlikeli olanının sepsise yol açabileceği gerçeğine hemen odaklanmalıyız.

Bir yumru almak için, pamuklu çubuk alın ve yanakları yanlara doğru çekerken bezlerden birinin tabanına uygulayın. Yavaş yavaş, keskin darbeler ve büyük çabalar olmadan, tampon yukarı doğru itilir.

Bu manipülasyonun 2-3 kez ve sadece ağrı olmadan geçtiği zaman tekrarlanmasına izin verilir. Sonuç olarak, top dışarı çıkmazsa, onu çıkarmak ve doktora başvurmak için herhangi bir bağımsız girişimi durdurmak gerekir.

Kaldırma yöntemi: video


Sorunun çözümü için yeterince güvenli bir yöntem, bezleri antiseptik maddelerin çözeltileri ile yıkamaktır. Kalitelerinde şunları seçebilirsiniz:

 • zayıf bir tuz veya alkali sulu çözelti (100 g ılık su için 1 tt tuz veya soda);
 • furacilinin çözeltisi;
 • iodinol;
 • Miramistin;
 • Klorheksidin.

Fişlerin boğazını temizlemek için, seçilen çözelti, daha önce iğnenin çıkarıldığı, başını geriye doğru yatırdığı ve sıvıyı bademciye veren şırınganın içine alınır.

Bu durumda, şırınga organın yüzeyine yakın tutmak için denenmelidir, ancak mukoza zara zarar vermeyecek şekilde.

Çözelti sadece etkilenen bölgeler tarafından değil, aynı zamanda palatine kemer tarafından da sulanır, birkaç saniye boyunca ağzın içinde tutulur ve sonra da tükürülür. Prosedür 2-3 kez tekrarlanır.

Olası komplikasyonlar: tehlikeli midir?

Hoş olmayan bir koku ile boğazda pürülan toplar, bakteriler tarafından kışkırtan bir kronik iltihaplanma sürecinin bir işaretidir.

Onların varlığı enfeksiyonu diğer organlara yayma tehlikesini işaret eder. Özellikle, doktora zamanında gitmezseniz ve bu tür oluşumlarla ne yapacağınızı anlamıyorsanız, gelişim mümkündür:

 • kardiyovasküler sistemin ciddi patolojileri - aritmi, miyokardın iltihabı, endokardiyum ve perikardiyum;
 • paratonazlar apsesi - enflamatuar sürecin çevre dokulara ve subkütan dokuya yayılması, etkilenen bölgeyle sonuçlanan, sağlıklı dokulardan içeride, irin ve bakterilerin bir kümesi olan yoğun bir kapsül tarafından sınırlandırılır;
 • flegmon boynu - belirli sınırlar olmadan boğaz ve deri altı doku dokularının diffüz iltihabı;
 • sepsis - içine patojenik mikroorganizmaların girmesiyle provoke edilen kan enfeksiyonu;
 • böbrekler patolojileri - pyelonefrit, glomerülonefrit, nefrojenik hipertansiyon;
 • artrit.

Önleme. Hastalık nasıl önlenir

Problemin gelişmesini önlemek için akut bademcik iltihabını en başından tedavi etmek gerekir. Süreç hala kronikleşmeyi başardıysa, bağışıklığın gücünü en üst düzeyde tutmaya dikkat etmek gerekir.

Bu nedenle, bademcikler üzerinde irin biriktirmek için yapmanız gerekir:

 • dişlerinizi en az günde 2 kez iyice fırçalayın;
 • günlük içecek 2 veya daha fazla litre su;
 • bağımlıları terketmek;
 • rasyonel beslenme;
 • Diş hekimini 6 ayda bir ziyaret edin ve diş çürüğü, diş eti iltihabı ve diğer hastalıklara hemen müdahale edin;
 • hipotermiye izin vermemeye dikkat edin.

Bakteriyel rinit ya da sinüzitin ortaya çıkmasında hemen hemen tam bir tedaviye başlanması önemlidir, çünkü nazofarenks ve paranazal sinüslerde lokalize olan mikroorganizmalar bademciklerin alçalmasına ve zarar görmesine neden olur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Korkunç bir boğaz. Angina nedir ve neden tehlikeli?

Boğazın enflamatuar hastalıkları çoktur, ancak çoğu kez sadece tek bir semptomla - endişeleniriz - ağrı. Boğaz çok ağrılı olduğunda, birçok kişi anjina hakkında konuşur, ancak bu hastalığı diğer benzerlerinden ayırmak önemlidir.