Loading

Boğaz için spreyler: yetişkinler, çocuklar ve hamile kadınlar için etkili araçlara genel bakış

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk mevsimde viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun, penetran bir organizmanın belirtisidir. Boğaz için sprey kolayca farinks, larinks, bademcik iltihabı ilk belirtileri ile başa çıkmak. Bu, basınç altındaki ilacı içeren bir flakondur. Püskürtüldüğünde boğazın mukozasına düşer, onu işler ve tedavi edici etkisini gösterir. Çoğu insan için sprey, ev tıbbı sandığında vazgeçilmez bir şeydir.

Boğaz için sprey kullanımı çok uygundur. İlaç doğrudan lezyon üzerine püskürtüldüğünde, mukozayı koruyucu bir filmle kaplar ve mevcut mikroplardan ayırır. Tabletler ve pastiller ile karşılaştırıldığında, boğaz spreyi etkisi çok daha hızlı ve daha etkili oluyor. Spreyleri oluşturan ilaçlar kan dolaşımına nüfuz etmez ve iç organ ve sistemlerin performansını etkilemez.

Eylem Mekanizması ve Uygulama Yöntemi

Boğaz için spreylerin farmakolojik etkisi:

 • Çoğu ilaç antiseptiktir. Ağızda ve boğazda yaşayan mikropları yok ederler.
 • Bazı ilaçlar, inflamatuar mediatörlerin üretimini baskılayarak hastalığın semptomlarını azaltır. Spreylerin anti-enflamatuar etkisi şişlik, kızarıklık ve ağrıyı azaltmaktır.
 • Semptomatik eylem, boğazda rahatsızlık, terleme, yanma ve kaşıntıyı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Spreyi uyguladıktan sonra, bu belirtiler hızlı ve kalıcı olarak geçer. İlaçların bu özelliği sayesinde, ağrı geçer, uyku iyileşir, iştah görünür ve iş kapasitesi artar.
 • Deniz suyu ve bitki özlü maddelere dayanan spreyler, boğazdaki mukoza zarını nemlendirir ve saflaştırır. Ağız boşluğunu korumak ve mukozayı tahrişten korumak için tasarlanmıştır.

Boğaz ağrısındaki spreyler tüketiciler arasında çok popülerdir ve ilaç pazarında çeşitli isimlerle temsil edilmektedir. Şu anda içeren spreyler Antiseptikler, antibiyotikler ve uçucu yağlar. Anestezi, dezenfeksiyon ve zarflama etkisine ek olarak, bakterisit, şifa ve mukolitik etkileri vardır.

Mukus ve mukusun boğazdan çıkarılması için su ile durulanması gerekir.. Bu, spreyin aktif maddelerinin etkilenen alana nüfuz etmesini sağlayacaktır. Ürünü nozul içine almak için ilaçla birlikte balon sallanmalı ve kolda birkaç kez bastırılmalıdır. Daha sonra ağzınızı açın, nefesini tutun, ağızlığı ağzınıza sokun ve kolu 2 defa bastırarak kutuyu sağa ve sola çevirin. Bu, farinks ve bademciklerin tamamen sulanması için gereklidir. İlaç ağızda 3-5 dakika bekletilmeli ve yarım saat kadar yiyecek ve su içmeyi reddetmelidir. Spreyi uyguladıktan sonra kapak çıkarılmalı, su ile yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Kapak ve şişe üzerinde yüksek sıcaklıklara izin verilmesi yasaktır.

Spreylerin kullanımına kontrendikasyonlar:

 1. 3 yaşın altında yaş,
 2. Bronş tıkanıklığı
 3. İlaca karşı hoşgörüsüzlük,
 4. Alerjik reaksiyonlar,
 5. Hamilelik ve emzirme,
 6. Mukoza atrofisi.

Sprey ile tedavi süreci zamanla sınırlıdır ve genellikle 5-7 gündür. İlacın sürekli ve tekrarlı kullanımı, bileşenlerine mikroplarda direnç oluşmasına yol açar. Bu durumda, enfeksiyondan kurtulmak oldukça zor olacaktır.

Boğaz ağrısından etkili spreyler

Boğaz için bir sprey seçerken, sadece fiyata odaklanmamalısınız. Her zaman tüketicinin beklentilerini haklı tutan pahalı bir araç değildir. Bazen ucuz bir ilaç bile çok etkili ve kalitatif olduğunu kanıtlamaktadır.

Bir ilaç seçerken, kişi fiyat ve popülerliğe dayanmamalı, ancak hastalığın nedenleri ve belirtileri. Sağlığa zarar vermeden tam iyileşme elde etmenin tek yolu budur. Kulak burun boğaz uzmanı muayene ve muayeneden sonra uygun spreyi doğru seçecektir. Patolojiye neden olan enfeksiyon türünü bağımsız olarak belirlemek ve bir sprey seçmek genellikle çok zordur.

 • Hastalık bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antimikrobiyal bileşenlere sahip bir sprey kullanılması gerekir.
 • Farinks ve larinkste viral hasar ile anestetik ve analjezik içeren spreyler hastalıkla baş etmede yardımcı olacaktır.
 • Pharynx, larinks, bademcikler kronik iltihabı, zarflama ve nemlendirici ilaçlarla tedavi edilir.

Boğaz için en popüler ve etkili spreylerin listesi:

"Geksoral"

"Geksoral" patojenik mantar ve bakterileri yok eden etkili bir spreydir. Travma ve diş çıkarıldıktan sonra boğaz, stomatit, diş eti iltihabı için reçete edilir. Güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir ve coccal ve çubuk florasına karşı aktiftir. "Geksoral" Sprey ağızda ağrıyı ortadan kaldırır, öksürük ve mukozada şişme. İlacın ana aktif maddesi ağız mukozası üzerinde tutulur ve pratik olarak kan içine emilmez. Bu bağlamda, "Geksoral" ciddi bir yan etkisi yoktur. Uzun süreli kullanımda, tat duyularının ihlali olabilir ve ilaç yutulursa kusma meydana gelir.

"Akvalor"

"Aqualor", rinit, bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit ve adenoidit için kullanılan bir spreydir. Ayrıca, influenza epidemisi sırasında veya kitle tıkanıklığı olan yerleri ziyaret ettikten sonra profilaktik amaçlar için kullanılır. "Akvalor" Sprey yararlı mikro elementler ile deniz suyu içerir. Basınç altındaki çözelti, patojenik florayı ve pürülan kaplamayı temizler, antiseptik ve analjezik etkiye sahiptir, boğazda rahatsızlık ve terlemeyi ortadan kaldırır. Oral mukozayı nemlendirmek ve kronik süreçlerde tahrişi gidermek için kullanılır.

"Lugol"

"Lugol", çocukluktan beri herkese pratik olarak bilinen boğazın tedavisi için bir iyot çözeltisidir. Şu anda, şifa ve bakteriyostatik etkisi olan aynı adı sprey dayanmaktadır. Onun popülaritesi yüksek verim ve nispeten ucuz maliyete bağlıdır. "Lugol" un modern uygun şekli, tek bir tıklamayla iltihap odağını tedavi etmenizi sağlar. İlacın dezavantajı, çocuklar ve yetişkinler tarafından zayıf bir şekilde tolere edilen ve kusmaya neden olabilen keskinliğidir. İyot ve türevlerine alerjinin varlığında "Lugol" kullanılması yasaktır.

"Kameton"

"Cameton" - analjezik, dezenfektan ve orta derecede dikkat dağıtan etkisi olan ucuz bir ilaçtır. Dozlama valfı bulunan bir kapta basınç altında olan yağlı bir sıvıdır. "Cameton" - uçucu yağlara dayalı ve soğuk algınlığı için kullanılan bir ilaçtır. Sprey bileşenleri, ilaç uygulaması alanında kan akışını yoğunlaştırır, mukozal reseptörleri uyarır, alevlenir ve lokal olarak anestetik etki gösterir, soğuk, yanma ve karıncalanma hissi eşlik eder. İlaç mukoza zarını nemlendirir ve nefesi normalleştirir. "Cameton" sadece hastalığın ilk aşamalarında etkilidir. Ciddi iltihapla baş edemez ve patojenik bir enfeksiyonu yok etmez. Bu gibi durumlarda, spreyi antimikrobiyallerle birlikte uygulanması tavsiye edilir.

"Orasept"

"Oracept", bir sprey şeklinde üretilen ve antiseptik ve analjezik etkiye sahip bir ilaçtır. İlacın aktif maddeleri sistemik kan dolaşımına girmez, tüm organizmayı etkilemez, sadece lokal etkiyi etkiler. Fenol fungisidal bir etkiye sahiptir ve gliserin boğaz ağrısını yumuşatır ve tahrişini önler. Sprey, hastalar ve 2 yaşından büyük çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Nadir durumlarda, ilacın püskürtülmesi alanında kızarıklık ve şişlik ortaya çıkabilir. "Oracept", farinks ve larinksin iltihaplı mukozası üzerinde antimikrobiyal bir etkiye sahiptir. Ağız boşluğunun stomatit, diş eti iltihabı ve diğer bakterileri için etkili sprey.

"Valium"

"Strepsils" - etkili bir sprey, farenjit ve diğer boğaz hastalıklarının karmaşık tedavisinde kullanılır. Bu ilaç hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır: kaşıntı, terleme, ağrı. Patolojinin neden olduğu enfeksiyonla başa çıkmak için, tedaviyi antibakteriyel ajanlarla takviye etmek gerekir. Sprey kullanımı kontrendikasyonlar: çocukların yaşı, ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar.

"Tantum Verde"

"Tantum Verde" - çok olumlu niteliklere sahip yerel bir antiseptik. Bu ilaç çocuklarda boğaz ağrısı, kulak burun boğaz ve diş hekimliği tedavisinde pediatri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bileşenleri epitele derinden nüfuz eder ve etkilenen doku üzerinde etki yapar. "Tantum Verde" streptokok, stafilokok, mantar ve viral enfeksiyonlara karşı etkilidir. Ağrıya neden olan inflamatuar mediatörlerin üretimini baskılayan bir analjeziktir. İltihaplanma semptomlarıyla etkili bir şekilde savaşır ve sıcaklığı yerel düzeyde düşürür. "Tantum Verde" analjezik, antipiretik ve anti-romatizmal etkilere sahip lokal steroid olmayan anti-iltihabik bir madde anlamına gelir. Mukoza zarından kolayca emilir ve lezyonda birikir.

"Stopangin"

"Stopangin" - genellikle KBB doktorları ve diş hekimleri tarafından reçete edilen bir sprey. Hemostatik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir, mukoza boğazını sarar ve kokusunu giderir. Anjin, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı ile "Stopangin" atayın. Patojenik floranın büyümesini yavaşlatır ve iltihap belirtilerini azaltır.

"Bioparox"

Antibiyotik ile "Bioparox" Sprey güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir ve burun ve ağız sulanması için tasarlanmıştır. Uzun süreli kullanımı ile ilaca ve bakterilere karşı duyarlılığı pratikte azalmaz. Püskürtme sırasında uzak yerlere nüfuz ederek, ajan salgı miktarını azaltır ve iltihap belirtilerini ortadan kaldırır. Antimikrobiyal etkisi "Bioparox" streptokok, stafilokok, pnömokok, mikoplazma veya mantar enfeksiyonuna karşı etkili.

"Proposol"

"Proposol" propolis içerir - organik asitler ve mineraller içeren güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip arıların hayatının doğal bir ürünüdür. Bu sayede propolis güçlü bir bakteri öldürücü ve bakteriyostatik etkiye sahiptir. Propolis, bazı sentetik antibiyotiklerden çok daha verimli çalışır. Bu durumda, mikroflorayı kırmaz ve disbiyoz gelişmesine neden olmaz. Propolis bağışıklığı uyarır, metabolizmayı ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır. İlacın ikinci aktif maddesi, boğazın mukoza zarını nemlendiren, yumuşatan ve kaplayan gliseroldür. Fenol vasküler duvarı güçlendirir, dokuları serbest radikallerin etkilerinden korur, iyi uyuşturur.

"Chlorophyllipt"

"Klorofiltip" - antiviral, antibakteriyel, antifungal, antiprotozoal etkisi olan doğal bir antiseptik. Bu iltihap belirtilerini ortadan kaldırır, balgamı inceler ve temizler, bronşların düz kaslarından spazmı hafifletir. İlacın bileşenleri boğazda ağrıyı azaltır, terlemeyi, kaşıntıyı ve beraberindeki soğuk semptomları hafifletir. Tedavi sonucunda rejenerasyon süreçleri iyileşir, dokuların enfeksiyona karşı direnci artar.

Ingalipt

"Ingalipt" - boğazda hızla ağrı ve rahatsızlık giderici, çok iyi, etkili ve ucuz bir ilaç. "Ingalipt", kullanımın ilk günlerinde enfeksiyonla savaşmaya başlar. Ağrının yoğunluğunu azaltır, mikropları ve lokal inflamasyon belirtilerini yok eder, antitusif etkisi vardır, ağızda yaralanmaları iyileştirir. İlacın bileşenleri boğaz boğazını yumuşatır ve mukozayı pürülan akıntılardan temizler. "Ingalipt" asgari yan etkilere sahip hipoalerjenik bir ilaçtır.

"Theraflu"

"Teraflu" - belirgin antiseptik özellikleri ve makul bir fiyat birleştiren bir ilaç. Analjezik etki, irrigasyondan hemen sonra mukozanın uyuşmasından kaynaklanır. Sprey uygulamasının etkisi birkaç saat sürmektedir. Kullanmadan önce bir uzmana danışın.

"Miramistin"

"Miramistin" - Geniş sadece KBB pratiğinde kullanılan antimikrobiyal ajanın aralık, aynı zamanda Cerrahi, Jinekoloji, Deri ve Zührevi içinde. KBB uzmanlarına yutak, gırtlak, sinüslerin süpüratif inflamasyon tedavisi için ilaç reçete. Genellikle, mucistin, tedavinin etkinliğini arttırmak için antibiyotiklerle birlikte reçete edilir.

"Derinat"

"Derinat", boğaz ağrısının en iyi savunucusu. Bu ilacın antiviral, immünmodülatör ve onarıcı etkileri vardır. Önleyici amaç ile ilaç, soğuk algınlığı döneminde ve salgınlar sırasında kullanılır. Dersten sonra "Derinat" gevşek mukoza boğazını iyileştirir ve tamamen iyileşir.

"Angileks"

"Angilex" - analjezik etkisi olan bir antimikrobiyal ilaç. Bakteri öldürücü, bakteriyostatik ve fungisidal bir etkiye sahiptir ve boğaz ve ağız boşluğunun iltihaplı hastalıkları için endikedir. 2 yaşın üzerindeki çocuklarda diş çürümesi ile ağrıyı hafifletir, yetişkinlerde ameliyatların sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olur.

Hamilelik sırasında boğaz için spreyler

Hamilelerin tedavisi için öngörülen herhangi bir ilaç fetus için etkili ve güvenli olmalıdır. Her kadının hayatındaki bu özellikle önemli dönemde, boğaz tedavisi için halk ilaçları seçilmelidir. Ancak ilaçlar arasında patolojinin semptomlarını hızlı ve kalıcı olarak ortadan kaldıran güvenli aerosoller bulunmaktadır.

Doğru ilacı seçmeye yardımcı olacak bir profesyonel. Boğaz için izin verilen spreyler - "Stopangin", "Tantum Verde", "Ingalipt". Kesinlikle yasaklanmış iyot bazlı hamile spreyler.

Çocuklar için boğaz için spreyler

irritan karşılık olarak bir refleks solunum tutuklama - onlar laringospazmı tetikleyebilir olarak 3 yaşından küçük çocuklar, boğaz ağrısı en spreyleri kullanılması kontrendikedir.

3 yaşından itibaren çocuklar atanır "Ingalipt", "Geksoral", 4 yaşından itibaren - "Tantum Verde", 5 yaşından itibaren - "Kameton " 8 yıldan itibaren "Stopangin". Çok küçük çocuklara sprey girebilir "İlk Yardım", sadece doğal bileşenlerden oluşan - bitki özleri.

Yaşamın ilk yılındaki çocukları tedavi etmek için uzmanlar bir sprey reçete "Aqualor Baby". Bu burun boşluğu ve farenksin yıkanmasını sağlayan yumuşak bir duş. Bu Adenoidit, rinit, sinüzit, farenjit, larenjit, diş eti iltihabı, periodontitis tedavisinde, soğuk algınlığı önlenmesi için, tıbbi prosedürler sonrasında yanı sıra SARS, grip boğaz ağrısı tedavisi için, nazofarenks günlük bakımı için tasarlanmıştır.

1 yaşından büyük çocuklar için bir çocuk spreyi «Aquamaris bebeğim», ve 2 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için "Aquamaris normları". İlacın mikroelementleri bağışıklık tepkisini uyarır ve vücudun patojenik mikroplara karşı direncini arttırır.

İlacı kullanmadan önce çalışılması gereken talimatlarda ilaçların yan etkilerinin yanı sıra yaş kısıtlamaları da belirtilmektedir.

Püskürtme şeklinde üretilen boğazdaki mevcut ilaç seti arasında herkes kendileri için en uygun olanı seçer. Bazı hastaların durumunu rahatça azaltan ilaçlar, başkaları için etkisiz olabilir veya istenmeyen bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Yetkili bir KBB doktoru ve eczanede bir eczacı değil, belirli bir ilacı seçmelidir. Sadece bu yolla hastalık hızla ve sağlığa zarar vermeden aşılabilir.

Purulent boğaz ağrısı için durulama ve sulama nedir?

Angina ve orofarenksin diğer hastalıkları (ARVI, farenjit, vb.) Sadece antibiyotiklerle ve diğer sistemik ilaçlarla değil, aynı zamanda lokal terapilerle de tedavi edildiğinde çok daha etkilidir. Özellikle çeşitli çözüm ve infüzyonların kullanımı ile boğaz ağrısı ile iyi bir yardımcı olur. Bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan başka, tedaviyi yapan temel programı belirleyecek olan, katılan doktor da söyleyecektir. Ancak, hastalığın ilk belirtisinde bir doktoru ziyaret etmek her zaman mümkün değildir ve tedaviyle gecikme bazen öngörülemeyen sonuçlara yol açar. Bir çıkış yolu vardır: lokal terapi kendi başınıza ve boğaz ağrısının semptomlarının başlangıcından sonra mümkün olduğunca erken.

Boğaz ağrısı nasıl durulanır

Bu terapi yöntemiyle şu sonuçları elde edebilirsiniz:

 • Düzenli durulamalarla bakteriyel enfeksiyon kısmen nötralize edilir, çünkü çoğu solüsyon antiseptik etkiye sahiptir.
 • Bademcikler ve orofarenksin tüm boşluğundan gelen mikroplar, mekanik olarak durulama ile durulanır, bu da iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemez ancak etkilemez.
 • Her ne şekilde olursa olsun, sıradan temiz su olsun, bademcikler enfeksiyona daha dirençli hale geldikçe, yerel bağışıklık savunması güçlendirilmelidir.
 • Pürülan anjina ile, bademciklerde pus formunda birikmiş ölü mikroplardan ve diğer parçacıklardan kurtulmanın daha güvenilir bir yolu yoktur. Bir tedavi yöntemi terapötik olarak davranır ve bademcikleri temizler, sadece hoş olmayan plaktan kurtulmak için değil, aynı zamanda enfeksiyonun daha derin dokulara girmesini de önler. Dahası, durulama pürülan tıkaçları yumuşatır, böylece koltuklarını rahatça bırakabilirler.
 • Durulama seansı sırasındaki tıbbi maddeler, doğrudan en yoğun inflamasyonun oluştuğu yerler olan lakuna ve foliküllere düşer. Buradan, daha iyi emilirler ve buna göre, etkilenen alanları daha etkili bir şekilde etkiler.
 • Durulama, pürülan boğaz ağrısı için en etkili semptomatik ilaç olarak kabul edilmez. Hasarlı mukoza zarını çabucak iyileştirir, ağrıyı ve iltihabı ortadan kaldırır, böylece kişi daha iyi hissetmeye başlar.

Pürülan anjina ile durulamaların diğer avantajları aşağıdaki gibidir. Prosedürler kesinlikle güvenlidir, çünkü neredeyse ilaçların sistemik kan dolaşımına emilmelerine yol açmazlar, bunun sonucu olarak durulama solüsyonları çocuklukta bile, neredeyse kısıtlama olmaksızın kullanılır. Kronik bademcik iltihabı ile, durulamalar genellikle, düzenli olarak ve yeterli sıklıkta prosedürler gerçekleştirirseniz, antibiyotik olmadan patolojinin alevlenmesini hafifletir. Remisyon süresi boyunca durulama kursları yaparsanız, ölü bakterilerin ve toksinlerinin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasından dolayı, bademcik iltihabı alevlenmez.

Eğer evde geleneksel tıp yardımı ile pürülan tonsillitin nasıl tedavi edileceğini bilmek istiyorsanız, bu makaleyi ziyaret edin.

Durulama kuralları

Bazı kurallara uyulursa, pürülan boğaz ağrısı ile durulama etkisi çok daha yüksek olacaktır. Bu "tonoz", bir eczane ilacı veya doğaçlama ilaçlardan kendi kendine hazırlanmış bir çözüm olup olmadığı, herhangi bir ilacın durulanması için hareket eder:

 1. Seansın başlangıcından önce, kafa maksimum seviyeye geri alınmalıdır, böylece solüsyon orofarinkste olabildiğince derince yıkanmalıdır. İşlem sırasında dil aşağı doğru bastırılır.
 2. Uygulanan çözeltinin sıcaklığı 35-37 dereceden sapmamalıdır. Aksi halde, bademcik yanıklarla yaralayabilir veya tam tersine daha fazla hipotermiye neden olabilirsiniz. Tüm et suyu ve infüzyonların da belirtilen sıcaklığa kadar soğutulması gerekir.
 3. Durulama süresi 2-3 dakikadır, her bir spesifik yaklaşım 20 saniye sürer, bundan sonra çözeltinin kısmı yenisiyle değiştirilir. İlacın yaklaşık miktarı - yarım bardak (150 ml'ye kadar) ve günde durulama sayısı - ilk günde 12'ye kadar, 5-7'ye kadar - aşağıdaki. Seans sırasında "Y" sesini telaffuz etmeniz gerekiyor. Tabii ki, bu kural yetişkinler tarafından iyi bilinir, ancak bebeği bu mektubu daha kolay göstererek durulama sırasını açıklamak.
 4. Enjeksiyon ve iltihap içerdiği için durulamadan sonra çözeltiyi asla yutmayın. Kesinlikle tükürmek zorundadır.

Durulama yardım

Durulama solüsyonlarının çoğu, orofarinkste patojenik mikroflora için elverişsiz koşulların yaratılmasına yardımcı olan asidik, alkali bir ortama sahiptir. İlaçlar-antiseptikler, patojenik bakterileri kasıtlı olarak yok eden özel maddeler içerir. Fitorazitörler enflamasyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca mükemmel bir iyileşme etkisine sahiptir. Eczanede çok çeşitli durulama ajanları vardır, aşağıda en etkili şekilde çalışanlar vardır:

 1. İyodine dayalı preparatlar. İyot, güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir, ağrıyı hafifletir, daha hızlı hissetmenize yardımcı olur. Bu grup çözeltide Lugol, İyodinol, Polyvidon-iyot, durulama için Yoks içerir. Sıradan iyot ve su yardımıyla antiseptik bir çözüm de yapabilirsiniz. İyot, küçük çocuklarda kullanımın yanı sıra aşırı duyarlılık için kontrendikedir.
 2. Klorheksidin, furacilin ve bunların temelleri, çoğu bakteriyi öldüren en popüler ve ucuz antiseptiklerdir. Daha geniş bir etki yelpazesi yeni bir ilaç antiseptik Miramistin'e sahiptir.
 3. Propolis ve sebze bileşenleri (Malavit, Rotokan, calendula tentürleri, okaliptüs, vb.) Anlamına gelir. Belirgin dezenfeksiyon etkisi nedeniyle bademcikler dezenfekte edin.
 4. Hidrojen peroksit, borik alkol, manganez çözeltileri genellikle iyi bir sonuç ve ucuz olması nedeniyle kullanılır. Antiseptik olduklarından bademciklerde bakterilerin ölümünü sağlayın.
 5. Durulama için heksoral. Sprey gibi, Geksoral'ın çözümü de daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur, çünkü bademcikler üzerinde bulunan mikropların zarını tahrip edebilir.
 6. OCI çözümü. Bu ilaç, iltihap ve ağrının hızla giderilmesi için pürülan anjina ile gösterilen NSAİ'lerin lokal aksiyon grubuna aittir.

Genellikle, doktor antiseptik etkisi olan tek bir ilaç ile gargara önerir ve aynı zamanda fito-ilaçlar veya halk tarifleri kullanarak prosedürleri tamamlar.

Durulama için halk tarifleri

Geleneksel tedavi yöntemlerinden 1-2'sini seçebilirsiniz, ancak bunları bir defada değil düzenli olarak kurtarmak için uygulamanız gerekir:

 • Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz, soda ve 5 damla iyot ekleyin. Bundan daha iyi, denenmiş ve test edilenlere göre, hiçbir şey yoktur: çözelti, bademciklerin dekontamine edilmesine yardımcı olur, aynı zamanda lakuyu mükemmel bir şekilde temizleyen, irin çeker.
 • 2 diş sarımsak ezin, kaynar su ile bir bardak demleyin. Bir saat sonra gerginlik ve gargara.
 • Pancar suyu sıkın, sirke bir çay kaşığı ekleyin (150 ml). Çocuklar bu ürünü sirke olmadan hazırlayabilirler.
 • 100 gr taze yaban mersini alın, onları dövün, bir bardak kaynar suyla pişirin. Soğuduktan sonra süzün, durulayın.
 • Limon suyunu 1: 2 suyla seyreltin, prosedürü yapın. Su yerine, adaçayı infüzyonu, meşe kabuğu, başka herhangi bir anti-enflamatuar bitki veya koleksiyon alabilirsiniz.

Boğaz irrigasyonu ne için kullanılır?

Boğazın sulanması, durulama için belirtilen çözeltilerle aynı şekilde gerçekleştirilebilir. Orofarenksin nasıl durulacağını bilmeyen bir çocukta pürülan anjin gelişirse bu gerekli olabilir. Bebeğin kafasını eğerek, boğazını şırıngayla serpiştirmeli ve sonra çocuğu çözüp tükürmesini isteyin.

Yetişkinler ayrıca bir şırınga veya şırıngadan boğazın sulanmasını da harcayabilirler: doktorlar, lakunadan gelen bir irin jetinin basıncı altında daha iyi yıkandığını ve bu nedenle durulama işleminin sulama ile değiştirilmesinin gerektiğini belirtmektedirler. Angina'nın çok daha hızlı geçtiği bademciklerden mükemmel şekilde uzaklaştırılmış ve pürülan kaplama. Bir çocuk için, bir işlem için 50 ml çözelti, bir yetişkin için - 100 ml

Sulama için, antiseptik, antibakteriyel, yara iyileştirici, anti-enflamatuar etkileri olan eczaneler de kullanılabilir. İlaçlama ilacı süresi - 1-2 saniye. Talimatlara göre günde 2-3 kez sulama uygulayın. Çocukluk çağında, eczacılık spreyi ile sulama laringospazm riski nedeniyle 3 yıldan itibaren reçete edilir - veya doktor reçetesine göre.

Boğaz sulama ilaçları

Sulamayı harcanmanın en kolay yolu, alkali bir bileşim ile maden suyu satın almak ve prosedürü günde birkaç kez yapmaktır. Aşağıda, eczaneden alınabilen antiseptik etki ile boğazın sulanması için spreyler bulunmaktadır:

 • Klorheksidin ile anti-angina;
 • Deniz suyuna dayalı AquaMaris;
 • Sülfonamidlerle inhalipt;
 • Iyot ile Yox sprey;
 • Klorobutanol, levomenthol ile kamer;
 • Iyot ile Lugol sprey;
 • Maksikold Lor, hexaral ile heksaetidin;
 • Çinko ile Novosept Forte;
 • Propolis tabanlı propolis;
 • Benzokain ile Septhotte.

Bitki bileşenlerine dayanan pürülan boğaz ağrısı için ilaçlar:

 • Papatya, nane, anason ve diğerleri ile Camillosan;
 • Kırlangıçotu, aloe, okaliptüs, çam tomurcukları, vb.
 • Deniz suyu ve aloe, papatyaya dayalı Aqualor Boğazı;
 • Okaliptüs, calendula, çay ağacı ile septisol.

Bademcikler nasıl tedavi edilir

Bezlerin tedavisi ile onlardan plağın, pürülan fişler mekanik olarak çıkarılabilir. Ayrıca, bademciklerin ilaçlarla yağlanması, ilacın, sulama ve durulama sırasında aktif maddelerin nüfuz etmediği, ulaşılması zor bölgelere bile ulaştırılmasına yardımcı olacaktır.

Bu prosedürü yapmak için evde erken çocukluk döneminde çocuk yapamaz, çünkü bademciklerin hassas dokusuna zarar verme tehlikesi vardır.

Tedavi yapmak için pamuk yünü alın, bir solüsyonda nemlendirilmiş ahşap, metal bir çubuk (kaşık) üzerine sarın. Mukoza zarını çizmemeye özen göstererek sürtünme olmaksızın salgı bezlerinin pürüzsüz hareketlerini yapın. Pürülan bölgedeki bademciye hafifçe bastırabileceğiniz pus'u çıkarmaya çalışmanız gerekir. Prosedürler günde 2-5 kez yapılmalıdır.

Çoğu zaman, pürülan anjinadaki bezlerin Lugol antiseptik ile tedavisi hala kullanılan ve çok aktif olan kanıtlanmış bir araçtır. Buna ek olarak, bademcik yağı tedavisi için bademcik yağı alabilir (200 gr bitkisel yağ ile taze St John's wort çiçeklerini 20 gramı dökün, 21 gün ısıtın), aloe vera suyu ve balın bir karışımını (1: 1). Eczacılık fonlarından da gerekirse Rotokan, Klorheksidin, Miramistin, Aquirin, su ile seyreltilmiş prosedür için uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı için herhangi bir lokal tedavi yardımcıdır. Bazen hastalıkla ancak yukarıda belirtilen şekillerde baş edebilirsiniz, ancak çoğu durumda ana tedavi türü antibiyotiklerin uygulanmasıdır, bu nedenle doktorun randevularını ihmal etmek gerekli değildir.

Ve son olarak, Doktor Komarovsky doğru gargara ipuçları veren kısa bir video izlemek için sunuyoruz.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Boğaz için spreyler ve pastiller

Hemen hemen her insan, ömür boyu en az bir kez boğazda ağrı hissetti. Yetişkinler, çocuklar veya hamile kadınlar için doğru şırınga sprey nasıl seçilir? hepsi aynı etki spreyler var ve tüm devlet çocuk ve kadınlara uygulanabilir değil, çünkü bu sorunun cevabı önemlidir.

Bu grubun ilaçları boğazda ağrıyı azaltmak ve iltihabı rahatlatmak için tasarlanmıştır. Bazı aerosoller antibakteriyel, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Boğaz için aerosollerin avantajı, doğrudan etkilenen bölgeye uygulanmasıdır. Sulama sırasında boğazda yüksek konsantrasyondaki terapötik bileşenler, enfeksiyonla kısa sürede baş etmeyi mümkün kılar.

Boğaz için terapötik spreyler özellikle viral ve enfeksiyöz hastalıkların salgının zirvesinde olduğu sonbahardan bahara kadar olan dönemlerde talep edilmektedir. Angina, farenjit, kronik bademcik iltihabı, larenjit, boğazda ağrıya neden olan hastalıklar, persenya, kuruluk, bademciklerin ödemi ile pürülan bir kaplamadır. Bu gibi durumlarda, doktor uygun bir aerosol ile boğaz irrigasyonu reçete edebilir.

Aerosoller ve spreyler nasıl kullanılır?

Spreyler veya aerosoller, basınç altında bulunan tıbbi bileşimin bulunduğu özel şişelerdir. Kullanmadan önce, koruyucu kapağı çıkarın ve ilaçla birlikte satılan nebülizörü takın. Ancak hemen ardından boğazınızı sulamanız gerekmez. İlk olarak, ajanın nebulizatöre girmesi için birkaç vuruş yapması gerekiyor. Daha sonra spreyi ağzınıza yönlendirin ve birkaç musluk çekin.

Boğazın sulanması sırasında nefesini tutmanız gerekir. İnhalasyon sırasında ilacın solunum sistemine girmemesi için bunu yapmak önemlidir. Boğazın mukoza zarında mümkün olduğu kadar gecikmeli olması önemlidir. Bu nedenle, bu ilaç türü genellikle 6 yaşından büyük çocuklara reçete edilir. Bu yaşta çocuk zaten prosedür sırasında nasıl davranılacağını açıklayabilir. Boğazın tedavisinden sonra, nebulizatör ılık su ile yıkanmalıdır.

İlacın 5 dakika boyunca ağzınızda tutulması tavsiye edilir. İlacı içemezsin ya da ele geçiremezsin. Bu sayede, prosedürün etkisi çok daha yüksek olacaktır.

Boğazın tedavi için hazırlanması gerekir. Bunu yapmak için bademciklerdeki plakayı çıkarmak için durulamak gerekir. Durulama, Furacilin tabletin daha önce çözüldüğü ılık su yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Aerosol kullanımının böyle bir tarifi yaygındır. Her silindirin nasıl uygulanacağı öğretilir. Sprey, hastalığın tipi, yaşı ve hastanın bireysel özelliklerine göre doktor tarafından seçilmelidir.

Tıbbi aerosollere genel bakış

Medikal ürünlerin pazarı şişelerde çeşitli ilaçlar sunmaktadır. En yaygın olanları şunlardır:

 • Ingalipt;
 • kameton;
 • bioparoks;
 • Orasept;
 • Geksoral;
 • Strepsils;
 • Ilk yardım;
 • Tantum Verde;
 • TerraFlu Lar;
 • Stopangin;
 • Kamfomen;
 • Miramistin;
 • Akvalor;
 • Kolustan.

Bu ilaç listesi tamamlanmadı. Her bir bölgedeki tedarikçilere bağlı olarak farklı bir isimle ilaçların analogları olabilir.

Ingalipt, yetişkinler ve üç yaşın üzerindeki çocuklar için reçete edilir. Streptocid çözünür, yaprak nane yağı, okaliptüs yağı, timol, sülfatiazol içerir. İlaç antibakteriyel, antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri vardır. Farenjit, tonsillit, larenjit ve stomatit için kullanılır. Alerjik reaksiyonlar, mide bulantısı, ödem şeklinde yan etkileri vardır. Çocuklarda refleks bronkospazmı olabilir.

Cameton birleşik bir çözüm olarak kabul edilir. Dezenfeksiyon ve anti-inflamatuar yolu etkiler. 30 g ve 45 g'lık silindirlerde üretilir 5 yaşın altındaki çocuklar yasaktır. İlacın tuhaflığı, boğaz mukozasında uzun süre devam etmesidir. Bileşim şunları içerir: klorobutanol hidrat, mentol, okaliptüs yağı, kafur. Anjina, rinit, akut solunum yolu viral enfeksiyonunu öksürük ile tedavi etmek için kullanılır.

Bioparoks, bileşimde bir antibiyotiğe sahiptir, bu nedenle, örneğin sinüzit, farenjit, larenjit, tracheitis, bronşit, bademcik iltihabı gibi nazofarenks hastalıklarında antibakteriyel etkiye sahiptir. İlaç 2,5 yıl sonra çocuklar için kullanılabilir. Bioparox uzun süre önerilmez. Pakette iki ipucu var: biri boğaz için, diğeri burun için. Fiyat diğer spreylere göre daha yüksektir.

Orasept - KBB hastalıkları ile boğazın sulanması için başka bir ilaçtır. Fenol ve gliserin içeren kompozisyonundan dolayı antiseptik ve anestetik bir etkiye sahiptir. Yetişkinler ve 2 yaş üstü çocuklar için uygundur. Hamilelik ve emzirme döneminde dikkatli kullanın. Oracept'in özel bir yan etkisi yoktur, hastalar tarafından iyi tolere edilir. Bu nedenle nüfus arasında oldukça popülerdir.

Gebelik sırasında aerosol uygulanması

Hamilelik için herhangi bir tedavi bir doktor ile görüştükten sonra yapılmalıdır. Bazı ilaçlar kesinlikle yasaktır. Gelecek anneler için izin verilebilir nedir?

Heksoral anjin, farenjit, mantar enfeksiyonları, diş eti iltihabı, glossit tedavisi için bir spreydir. Ameliyattan önce ve sonra kullanılabilir. Ana bileşen hex-ethidindir. İlaç antimikrobiyal, antibakteriyel, antifungal, analjezik etkiye sahiptir. Geksorala kullanırken, bakteri direnci gözlemlenmedi. Heksoralin fetus üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Bu nedenle, hamile kadınlara reçete edilir. Bununla birlikte, gelecekteki anneler herhangi bir ilacı kötüye kullanmamalıdır. Bu aerosol ile tedaviye başlamadan önce uzmanlara danışın. Belki de hastalık diğer yöntemlerle aşılacaktır. Ancak, Geksoral'ı kullanmaya hala ihtiyaç varsa, o zaman riski ve faydayı değerlendirmeniz gerekir.

Boğazın sulanması için sprey... Ambulans bitkisel bir preparattır. Kompozisyon şunları içerir: propolis özü, ara kök, papatya, elecampane kökü, calendula çiçekleri. Virüsleri, bakterileri, mantarları yok eder. Alerjik reaksiyon, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit neden cızırtılı boğaz ağrısı çeşitli etyolojiler, için kullanılır. İlacın temeli bir bitki olduğundan, doktor hamile hastalar için kullanmayı uygun görmeyi düşünebilir.

Gelecekte anneler tedavi edilirken Stopangin kullanılabilir. Ancak sadece hamileliğin 2. ve 3. trimesterinde kullanılabilir. Stopangin bir antifungal, analjezik, zarflama maddesidir. Etkisi 12 saate kadar sürer. Sulama sırasında, solumayın. Bu aerosol, 7 günden fazla kullanılmaz.

Hangi spreyler çocuklar için uygundur

Yukarıda tarif edildiği gibi, bazı spreyler küçük bir yaştan ve bazıları sadece 8 yıldan beri kullanılabilir. 2 yıldan küçük bebeklerin bu türden bir ilaç kullanmasına izin verilmez. Ancak belirli bir yaşa ulaşmış olanlar için Tantum Verde'yi kullanabilirsiniz. İlaç bir sprey, durulama çözeltisi ve tabletler biçiminde temin edilebilir.

Tantum Verde bir analjezik, anti-inflamatuar etkisi olan bir anti-inflamatuar nonsteroidal ilaçtır. Çocuklar için spreyi uygulayın. Boğaz için hap kullanımı, ancak çocuk onları doğru şekilde çözebilecek yaşlara ulaştığında gerçekleşebilir.

Çocuklarda boğazın tedavi edilmesinin en güvenli yolu Aqualor. Bebekler için bile güvenli bileşime bağlı olarak soğuk algınlığı ve nazofarenksin diğer hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Aqualor'un ana bileşeni deniz suyu, eser elementler ve deniz suyu yararlı maddeleridir (Fe, K, Mg, Ca, Na, CI, I, Se, Zn, Cu). Koruyucular, hazırlığa eklenmez. Deniz suyu doğal bir antiseptik olarak kabul edilir.

Aqualor hem boğaz hem de burun için kullanılabilir. 2 yaşından büyük çocuklar için papatya ve aloe vera ilavesiyle bir ilaç üretilir. Boğaz için Aqualolar 6 ay çocuklarda kullanılır. Ajan sadece tedavi için değil aynı zamanda önleme için de kullanılabilir.

Spreyleri ve şekerleri birleştirmek mümkün mü?

Boğazdaki ağrılarda, aerosollere ek olarak, rezorpsiyon için şekerlemeler, pastiller veya tabletler reçete edilebilir. Şimdi eczanede limon, ahududu, vişne, çilek, balın tatlarıyla bu türden bir formda çeşitli ürünler satın alabilirsiniz. Eylemleri farklı. Bazı şekerler ağrıyı, öksürüğü, terlemeyi rahatlatabilir. Esansiyel yağlar ile lolipoplar, inflamasyonu kaldırmak için boğaz yumuşatmak için yardımcı olur. Bazı ilaçlar antibiyotik içerir, bu yüzden pürülan anjini tedavi etmek için kullanılabilirler.

Çocuk acı ilacı kabul etmeyi reddedebilir ve tatlı pastil zor değildir emdi çünkü çocuklar için, onlar, her derde deva olabilir. Popüler boğazlar şunlardır:

 • Geksoral;
 • Travisil;
 • Karmolis;
 • Grammidin;
 • Strepsils;
 • Stopangin;
 • Doktor Anne;
 • Septotlet Neo;
 • Faringosept.

Boğaz hastalıklarında şeker kullanımı nedir? Rezorpsiyon ile, ilacın sadece küçük bir dozu kan dolaşımına emilir. Bu nedenle, şeker kullanımı etkili ve güvenli bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Ancak hastanın keskin ateşi, üşüme, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürüğü varsa, o zaman kimse şekerlerle tedavi edilemez. Bu durumda, ek ilaç gerekli olacaktır.

Ancak pastiller, viral veya enfeksiyöz hastalıkların karmaşık tedavisine girebilirler. Bazı durumlarda, doktorlar sadece spreyleri değil, aynı zamanda boğaz ağrısı için lolipop önerebilir. Boğazını sulayabilirsin ve bir süre sonra hapları çözebilirsin. Bu nedenle, dozu geçmemek için dozajı izlemek gereklidir.

Boğazdan troçların özellikleri

Stopangin - preparasyonun iki tür salımı vardır: bir sprey ve şeker şekeri. İlacın kullanımı boğaz, persenia ve ağrı mukoza zarının şişmesini gidermek için yardımcı olacaktır. 18 yaşın altındaki kişiler için geçerli değildir. Boğaz için lolipop tam çözünme kadar rassevat olmalıdır. Tedavi süresi 5 gündür. Kadınları hamileliği planlamak tavsiye edilmez. Eğer etki iki günlük bir dönemden sonra hissedilmezse, doktora başvurmalısınız.

Septotlet Neo - pastil, antiseptik etkisi vardır. 4 yaşından küçük çocuklar için kontrendikedir. Nazofarenksin viral hastalıkları için kullanılır. Bu antibakteriyel bir ilaç değildir. Çocuklar için, Carmolis denilen lolipoplar daha uygundur. Onlar bir bitki üssü var: karanfil, adaçayı, nane yağı, lavanta, hindistan cevizi, limon balsamı. Fakat Carmolis'i uygulamak 6 yıla ulaşan çocukları takip ediyor. İlaç, diyabet, alerjiler, böbrek ve kalp hastalığına eğilimli hastalar için yasaktır.

Pastilles Dr. Ann larenjit, farenjit, tracheitis tedavisinde iyi bir şekilde kurulmuştur. Bileşim ayrıca bir bitki tabanına sahiptir. Hamile kadınları tedavi etmek için kullanılabilir. İlaç boyalar ve koruyucu maddeler içerdiğinden, taşınmayın. İlacın kendisi oldukça tutucu bir ilaç olarak kabul edilir.

Grammidin lollies farenjit, bademcik iltihabı, periodontitis, stomatit tedavisinde kullanılır. Onları eritmek için hemen bir yemekten sonra olmalı ve sonra 1-2 saat yememeye ve yememeye çalışın. 4 yaşından küçük çocuklar için geçerlidir, ancak dozaj günde sadece 1-2 tablettir.

Uyuşturucu kullanırken özel talimatlar

Herhangi bir ilaç çeşitli rahatsızlıklardan muzdarip insanlara yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ancak her ilacın yan etkileri, özel talimatları, kontrendikasyonları ve dozu vardır.

Tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmak daha iyidir.

Ama eğer boğazdaki acılar habersiz yakalanırsa ve ENT'ye resepsiyonda görünme olasılığı yoksa, o zaman tıbbi ürünler alırken aşağıdakileri dikkate alın:

 • raf ömrü;
 • kontrendikasyonlar;
 • okuma;
 • yan etkiler;
 • psikotansiyel reaksiyon üzerinde etkisi;
 • diğer ilaçlar ile etkileşim;
 • çocuklar ve yetişkinler için dozaj;
 • preparatın bileşimi.

Bütün bunlar ilaca verilen talimatlarda belirtilmiştir. Satın aldığınız ilaçla uyuşmayan diğer ilaçları kullanmaya karar verirseniz, uyarıları dikkate almayın. Asla dozu aşmayın.

Boğazını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi etmekten mi?

Ağız boşluğu ve larinks - anjin, farenjit, pürülan inflamasyona neden olan bakterilerin, virüslerin ve mantarların habitatı olabilir. Ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için, evde boğazınızı hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi, eczane ilaçlarını, halk tariflerini ve doğaçlama ilaçları kullanmayı bilmelisiniz.

Boğaz hastalıklarının ilk semptomlarını hızlıca tedavi etmeye başlamak önemlidir.

Boğaz tedavisi için genel öneriler

Ana önerilere uyursanız, boğaz hastalıklarının akut veya kronik aşamalarını önleyin.

 1. İlk 2-3 gün içinde daha fazla uyumak, yatak istirahatine uymak, ev işlerini yapmamak önemlidir.
 2. Gün boyunca bol bol su içirin. Sıvı, toksinleri ve patojenik bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Faydalı bitkisel infüzyonlar, maden suyu, meyve suları, yabani gül suyu.
 3. C vitamini ile vücudu besleyin. Diyetinize ilacı içebilir veya daha fazla turunçgiller enjekte edebilirsiniz.
 4. Eczacıların terapötik etkisini güçlendirmek için halk ilaçları ile alternatif ilaçlar.
 5. Hastalığın ilk günlerinden sık sık gargara yapmak, sprey spreyler, anti-inflamatuar maddeler almak gerekir.

Etkili tedavi için gerekli şartlardan biri yeterli miktarda C vitaminidir.

Eczaneden ilaçlar

Boğazdaki ağrı bakteriyel, viral, fungal mikroorganizmalar veya tümör lezyonlarından kaynaklanabilir. Hastalığın etiyolojisine bağlı olarak, uzmanlar çeşitli ilaç tiplerini içerebilen karmaşık tedaviyi reçete eder.

Tablo "Boğazdan ilaç grupları"

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar. Aralarında popüler Maksimum sulama gırtlak ve bademcik tatsız belirtiler kaldırarak patojenik bakteriler, mantarlar, enfeksiyon, imha, kartuş bir araçtır bir boğaz spreyi sahiptir.

Boğaz ağrısı

Boğaz için aerosol, doğrudan larinksin gerekli kısımlarına püskürtülebilen bir yerel preparat formudur. İlacın uygulanması sırasında, orofarenksin tüm mukozası tamamen işlenir (boğazın durulanması için çözeltiler ve şekerler larinks ve bademciklerin arka duvarını tedavi edemez). Spreyi kullandıktan sonra, hemen tedavi edici bir etkiye sahip olmaya başlar. Karmaşık tedavide bir boğazın tedavisi için aerosol tekrar tekrar geçerliliğini arttırır.

tür

Boğaz boşluğu hastalıklarında, aerosol ilk işaretlerin ortaya çıkmasıyla hemen kullanılmalıdır - yanma, terleme, mukoza zarının iltihaplanması. Spreyler, aksiyona bağlı olarak çeşitli tiplere ayrılır:

 1. Antibiyotikler. Bu tip ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir. Antibiyotikler anjin, bademcik iltihabı ile kronik enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Kompozisyondaki antibiyotiği içeren diğer lokal tedaviler arasında en etkili olanlar, yorumlara göre, Ingalipt ve Bioparox tanınır.
 2. Antiseptikler. Bu tür ilaçlar mikropların neden olduğu solunum yolu hastalıklarının tedavisi için optimaldir. Spreyler, larinks, ağız boşluğu mukoza zarının yüzeyinde enfeksiyonu yok eden bir antiseptik etkiye sahiptir.
 3. Kombine. Kompozisyonda birkaç aktif madde vardır, bu da vücut üzerinde karmaşık terapötik etki yapar. Yani, bazı bileşenler sadece tamamlayıcı değil, aynı zamanda başkalarının eylemlerini de arttırır.
 4. Antienflamatuvar. Enflamatuar süreci ortadan kaldırır, patojenik mikroorganizmaların aktivitesini inhibe eder. Enflamatuar hastalıkların tedavisi, anjin, bademcik iltihabı ve diğer patolojilerde ağrı giderilmesi için atanır.
 5. Temizleyici ve nemlendirici. Bu tip spreyler sadece hastalığın semptomlarının yoğunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel hijyenik araç olarak da hizmet eder. İlaçlar gelişimlerinin ilk aşamalarında soğuk algınlığı, larenjit, farenjit, anjinayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 6. Homeopatik serilerin aerosolleri. Onlar antimikrobiyal etkisi, ağrı, tahriş rahatlatmak, etkili farenks mukoza zarının kuruluk ortadan kaldırmak. Ayrıca propolis, okaliptüs, bitki özleri, deniz suyuna dayalı preparatlar arındırıcı ve yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

Kullanım endikasyonları

Aerosollerin kullanımı, inflamatuar odaklar üzerinde amaçlanan eylemleri ile doğrulanır. Mantarlar, patojenik bakteriler ve viral enfeksiyonların neden olduğu hastalıklarla boğaz yardımında kullanılır. Patolojik süreç bazen sadece orofarenks değil, aynı zamanda pürülan bir pürülan karakteri de etkiler. Bu durumlarda antiseptik veya antibakteriyel etkisi olan aerosoller de kullanılır. Boğazın sulanması için sprey kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • anjina, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, adenoidit tedavisi;
 • akut solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı tedavisi;
 • kronik enfeksiyonların alevlenmesinin ortadan kaldırılması.

Kontrendikasyonlar

Boğazda spreyi diğer semptomlardan soğuk algınlığı semptomlarından ayıran en önemli şey, aktif maddelerin pratik olarak iç organların işlevi üzerinde olumsuz etki yapmadan kan dolaşımına girmemeleridir. Bu, aerosollerin neden minimum miktarda yan etki ve kontrendikasyon olduğunu açıklamaktadır. Larinks için bir pshikalku kullanmak yasaktır:

 • aerosol çocuklarda laringospazmı uyarabildiği için erken yaş (3 yıla kadar);
 • aktif maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • ilacın en az 1 bileşenine alerjik reaksiyonlar;
 • bronşlarda obstrüktif süreçler;
 • laktasyon, gebelik (sadece bir doktor gözetiminde kullanılmak üzere reçete edilebilir);
 • atrofik farenjit.

Nasıl doğru kullanılır

Boğaz ağrısı için bir sprey, bademcikler bölgesinde yüksek konsantrasyonda aktif bileşenler oluşturur, böylece anjina veya başka enfeksiyöz enflamatuar hastalıklı bir kişinin iyileşmesini hızlandırır. İlacın sadece küçük bir kısmı kan akışına girer ve bu da hastayı tehlikeli yan etkilerin gelişmesinden korur - bu, üst solunum yolu patolojilerini tedavi etmede etkinliği ile birlikte spreyin başlıca avantajlarından biridir. Terapötik etkisini iyileştirmek için, aerosolun püskürtülmesi doğru yapılmalıdır. Bunu yapmak için:

 • Sulama mukusundan önce biraz su içmek tavsiye edilir;
 • ilacı kullanırken, balon dik tutmaya değer (aşağıdan aşağıya);
 • Nebulizatörün özelliklerine bağlı olarak, serbest bırakma nozuluna bir kez basın veya 1-2 saniye boyunca tutun;
 • İlacın kullanılmasından sonra, 1-2 saat boyunca yemek yemeyi veya içmeyi reddetmelisiniz.

Boğaz için etkili sprey

Mukoza larenksinin sulanması yoluyla, soğuk ve diğer hastalıkların hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırabilirsiniz. Boğaz için pshikalka'yı farklı kılan büyük artı, inflamatuar odaklarda yüksek konsantrasyonda aktif bileşenlerin oluşmasıdır. Spreyler, sadece erken evrelerde değil, aynı zamanda kronik evrelerde de enfeksiyöz ve enflamatuar patolojileri ortadan kaldırır.

İncelemelere göre, aerosol formundaki ilaçların kullanımı kolaydır ve orofarinkste ağrıyı hızla ortadan kaldırabilir. Püskürtüldüğünde, mukoza yüzeyinde koruyucu bir film oluştururlar, böylece patojenik virüsleri ve bakterileri yok ederler. Bu tür ilaçlar yaygın olarak sadece yetişkinleri tedavi etmek için kullanılmaz, çoğu bir çocuğu tedavi etmek için kullanılabilir. Bu durumda, uygun bir çarenin seçimi, bireysel hastanın bireysel özelliklerine, hastalığın ciddiyetine, seyrinin süresine dayanır.

Yetişkinler için

Boğaz için iyi bir aerosol bulun, basittir, çünkü eczanelerde bu tür ilaçların yelpazesi harikadır. Bununla birlikte, bir sprey satın almadan önce, sizin için en etkili ilacı seçecek bir doktora danışmak daha iyidir, bu da sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın kendisini de hızla ortadan kaldırabilir. Orofarenks tedavisi için modern ilaçlar arasında en popüler ve etkili olan:

 1. Strepsils. Aerosol, ağız boşluğu ve yutak bölgesinde lokalize olan enflamatuar süreçleri ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Boğaz için lidokain ile sprey ağrıyı hafifleten, mukoza yumuşatır ve tahriş ortadan kaldırır nane yağı içerir. Sulama Strepsilsom boğaz en fazla 5 gün boyunca günde 6'dan fazla olmamalıdır.
 2. Ingalipt. İlaç iltihabı ortadan kaldırır, gırtlaktaki patojenik florayı yok eder. Hazırlık streptotsid, gliserol, nane yağı ve timol içerir, bu sayede sprey antiseptik, yumuşatıcı, iyileştirici etkiye sahiptir.
 3. Joks. Topikal ajan, viral, bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde savaşan allantoin ve iyot içerir. Aerosol Yokes, ek olarak, mantarları tedavi etmek için kullanılır. Günde 2-4 kez boğaz atıyorlar.
 4. Lugol. Enflamasyon, larinks ve ağız boşluğunda enfeksiyon için reçete edilir. Lugol antiseptik bir etki sağlar.
 5. Proposol. Ilacın temeli bitkidir: propolis aktif olarak patojen mikroorganizmaları ortadan kaldırır, dokuların hızlı iyileşmesini destekler, fungisidal, anti-inflamatuar, bakterisidal etkiye sahiptir.

Çocuklar İçin Boğaz İçin Sprey

Doktorlar bir çocuğa sadece üç yaşından itibaren tedavi etmek için sprey kullanmasını önermektedir, ancak küçük çocukları tedavi etmek için kullanılabilecek bir grup ilaç vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Orasept. 2 yaşından itibaren geçerlidir. Sprey ağrıyı hafifletir, iltihaplı dokuları yumuşatır ve yumuşatır.
 2. Akvalor. Aerosol 6 aydan başlayarak kullanılabilir. Aqualora'nın amacı kızarıklık ve hiperemi gidermek, ödem azaltmak, pürülan çökelleri çıkarmak, mukoza zarını onarmak, virüsleri bastırmaktır. Bu spreyin avantajı doğal bileşimindedir (papatya ve aloe özleri, deniz suyu).

Üç yaşından itibaren çocuk bu tür yerel ilaçlarla tedavi edilebilir:

 1. Geksoral. Günde 3 kez izin verilen kullanım, yemeklerden sonra günde iki kez boğazın yıkanmasına ihtiyaç duyulur.
 2. Stopangin. Aerosol 8 yaşından çocukları tedavi edebilir. Günlük doz 2 spreydir.
 3. Kamerun Aerosol. 5 yaş ve üstü çocuklar için izin verilir. Doktorlar günde 4 defadan fazla kullanılmasını önermezler.
 4. Tantum Verde. Günde 4-5 kez 4-5 sulamaya 4 yaşındakiler atayın.
 5. Ingalipt. Ucuz ilaç, 5 günden fazla olmayan çocuklara uygulanabilir ve günde 2 sprey yapılır.

Boğaz için aerosol fiyatları

Farenks iltihabının tedavisi için herhangi bir etkili araç seçmek zordur, bu nedenle boğazın tedavisi için aerosoller hasta inceledikten ve hastalığın tipini belirledikten sonra doktor tarafından atanır. Bu durumda, uzman, en pahalı araçları seçmez, çünkü genellikle verimlilikteki ucuz spreyler, reklamı yapılan yerel ilaçlardan daha düşük değildir. En popüler aerosoller ne kadar?

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademciklerin lacunae yıkanması

Palatine bademcikler - boğazdaki bademciklerin en büyüğü ve lenfoid doku birikimini temsil eder. Bademciklerin içinde çok sayıda "cepler" ve lacunas denen kanallar vardır.

Larenjit ile boğazda kompresyon, üretim teknikleri ve uygulama

Larenjit altında yaygın olarak larinks ve vokal kordları etkileyen inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır. Genellikle soğuk algınlığı veya bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar.