Loading

Akut ve kronik bademcik iltihabı için ilaç

Doktor tarafından atanan bademcik iltihabı ilacı, yüksek bir tedavi etkinliği sağlar. Hastalığın karmaşık tedavisi için, boğaz ağrısı üzerinde iyileştirici bir etkisi olması için mümkün olan en kısa sürede yetenekli, doğal bitkisel ilaçlar, inhalasyonlar kullanın.

Tedaviye başlamadan önce, doktor hastanın ilaç reçetesi için gerekli olan birkaç test yapmasını önerir. Laboratuarda yapılması gerekli:

 • genel bir kan testi;
 • larinkste mikroflora ekim;
 • Romatizmal faktörleri tanımlamak;
 • EKG'yi çıkarın.

Boğaz ağrısı acil yardım gerektiğinde, güçlü ilaçlar uygundur.

Kronik süreçlerde tedavi alternatif olabilir:

 • homeopati;
 • şifalı otlar;
 • fizyoterapi.

Boğaz ağrısı antibiyotik tabletleri

Akut tonsillit için ne zaman antibiyotik gereklidir?

Hastalık yüksek sıcaklıkta ortaya çıkarsa, nörotoksikoz ve bademcikler üzerinde pürülan tıkaçlar oluşmadan, antibakteriyel maddeler olmadan yapamazsınız. Bu olgularda geleneksel tıp ve homeopati hazırlıkları etkisizdir. Bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik alımı komplikasyon riskini azaltır. Uzman, mikropların duyarlılığına ilişkin testlerin sonuçlarını inceleyen ilaçları kullanır. Penisilin grubunun preparatlarını tablet şeklinde önerir:

Seflosparin serisinin preparatları kullanılmadan başarılı tedavi imkansızdır. Pürülan akıntılardan kurtulmak ve inflamasyonun yoğunluğunu azaltmak için antibakteriyel ilaçlara yardımcı olunması:

Penisiline karşı alerjik reaksiyonlar yaşayan hastalar sefadroksil veya amoksisilin kullanıyor.

Bakteriyel bademcik iltihabının akut seyri çoğunlukla tetrasiklin, doksisiklin ile tedavi edilir. Foliküler anjinada, doktor, özellikle çocuklarda ve yaşlı hastalarda, mikrofloranın doğasını, hastanın durumunu, ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için endikasyonları dikkate alarak antibiyotikler reçete eder.

Kronik tonsillit tedavisi

Enfeksiyöz ajanlardan düzenli, tekrarlayan ataklar, hastalığın kronik formunun gelişmesine yol açar. Bakteriyel floranın neden olduğu uzun süreli bir işlemle antibakteriyel tedavi ve ev ilaçları kullanılmaktadır.

Boğazda rahatsızlık en basit yöntemleri ortadan kaldırır:

 • soda ve tuzlu su ile durulama;
 • Vitaminli çay ve meyve içeceklerinin kullanımı;
 • duyarsızlaştırıcı ilaçların alınması.

Şiddetli vakalarda, doktorlar bademciklerin derhal uzaklaştırılmasına başvururlar.

2 kronik hastalık şekli vardır: toksik-alerjik ve basit.

Tedavide, hidrozasiyum aspirasyonunun yürütülmesi için araç kullanılır, bunun yardımı ile lakunlardan püy çıkarılır.

Ozon bademciklerdeki durgun olayları ortadan kaldırmak için kullanılır. Antifungal ve antiviral: geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Ozon kullanımı hasta için güvenlidir. Doktor lazer tedavisini reçete eder, kişinin durumunu iyileştirir ve genel bağışıklığı arttırır.

Ultrason tedavisi birkaç önemli avantajı vardır:

 • hastaya zarar vermez;
 • çevreleyen dokuları korur;
 • bağışıklığı artırır;
 • komplikasyonlara neden olmaz.

Hastalar sağlıklı bir yaşam tarzı, vitamin terapisi, stresin normalleşmesinden sonra iyileşme bildirdiler.

Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi özellikleri

Küçük bir çocuk için angina ciddi bir hastalıktır. Bebek ne kadar küçükse, hastalığın tedavisine daha hızlı başlanır. Her şeyden önce, doktor farenks gelen bakteriyel flora bir analiz atar. Bebekler doktor tarafından belirtilen dozlarda antibiyotik kullanırlar. Antipiretik ajanları şu şekilde kullanıyorlar:

 • mumlar;
 • şuruplar;
 • tabletler;
 • enjeksiyonu.

Viral bademcik iltihabı antiviral ilaçlar, homeopatik ilaçlar kullanarak antibiyotik kullanılmadan tedavi edilir.

Çocuğun tükettiği sıvının kayıtlarını tutmak gereklidir. Bir hipertermide olan çocuklarda hızla bir organizmanın dehidrasyonu vardır. Çocuğa, aşağıdaki gibi parametrelerin büyüklüğünü kontrol ederek iyi bir bakım sağlanır:

Hasta çocuğun bulunduğu odada havanın temizliğine özellikle dikkat edilir. Bademcik iltihabının ilerlemesi ve tedavisinin etkisiz olması, dairede kuru ve tozlu hava ile ilişkilidir. Çocukta bademcik iltihabı tedavisi, zorunlu bir yatak istirahati eşliğinde, papatya infüzyonu ile boğazda durulanır.

Çocuklar için antibiyotik, çocuğun durumunu kolaylaştıran ve komplikasyon olasılığını azaltan penisilindir. Hastalığın nüksetmesini önlemek için tedaviye başlamadan önce bir uzmana danışmak gerekir.

Antiviral ilaçların kullanımı

Tonsilitin etkili yolları - tonsil mukozasında virüsleri yok eden ilaçlar. Enfeksiyöz ajanların üremesini etkilemek, anjinası olan bir hastada zehirlenmeyi azaltmak için bir mekanizmaya sahiptirler.

Amizon güçlü bir ilaçtır, bağışıklığın güçlü bir uyarıcısıdır. Tonsillit tedavisi için C vitamini ve interferon ile kombinasyonunu kullanın.

Antiviral ajanlar flavozid ve proteflazid, bir kişinin bağışıklığını artırarak interferonun görünümünü uyarır. Yaşlı hastalarda ilacın uygulanmasından sonra komplikasyon insidansı azalır. Bitki ham maddeleri temelinde Altabor, antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. İlaç iltihabı azaltır, mükemmel bir antioksidandır.

Umcalor kronik bademcik iltihabı için kullanılır. İlaç hastalığın seyrini kolaylaştırır, komplikasyonların oluşmasını engeller. Çocuklarda, ilacın kullanımı antibiyotiklerin atanması ile kombine edilir.

Ergoferon, herpes virüsünün neden olduğu anjinin karmaşık tedavisinde kullanılır. İlaç atipik patojenler üzerinde hareket eder, zayıflamış bir hastada gelişir, süperinfeksiyon gelişimini engeller.

Bademcik iltihabına karşı mücadelede yerel etkinin ilaçları

Chrophillip'in tabletler formundaki aktif bileşenleri, hastanın pürülan tıkaçları ve bademciklerin şişmesini ortadan kaldırmasına yardımcı olur. İlaç özellikle staphylococci için etkilidir, kronik bademcik iltihabı için aktif olarak kullanılır.

Ilaç grammidin - tablet şeklinde mevcut mükemmel bir antibakteriyel madde. İlacın aktif maddesi kısa sürede bademcik mukozasında patojenlerin ölümüne neden olur. İlaç anestezi ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Alerjisi olan hastalarda ilacın kullanımı önerilmez.

Anjina tedavisi için evrensel bir ilaç, bir jel veya ağız boşluğunun durulanması için bir çözelti halinde heksoraldır. Heksedin ve bitkilerin uçucu yağlarının kombinasyonu, kronik tonsillitli hastalarda antimikrobiyal tedaviye izin verir. Bu gibi belirtilerin ortadan kaldırılması için hekimler hekim tarafından doktorun herhangi bir anjina formunda reçete edilir:

İlaç 4 yaşın altındaki çocuklar ve alerjisi olanlar için reçete değildir. Tandum Verde anestezi yapar, iltihabı hafifletir, anestetik bir etkiye sahiptir. İhmal edilen anjina vakalarının tedavisinde tabletler kullanılır. İlacın hiçbir yan etkisi yoktur, hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Geleneksel tıp kullanımı

Bademcik iltihabı tedavisi niteliğini tanımlayan, doktor bitkisel ilaçlar reçete. İnfüzyon şeklinde patates çiçekleri ağrılı boğaz ağzı ile durulanır. Eğer hastalığın ilk saatlerinde tedaviye başlarsanız, anjin hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Şifalı hammaddeler, tıbbi althaea ve beyaz söğütün kabuğudır. Gargaralar infüzyonla ne kadar uzadıkça, hastalığın tüm semptomları ortadan kalkacaktır.

Pürülan bademcik iltihabı, ebegümeci çiçeklerinin infüzyonuyla ağrının durulanması ile tedavi edilir. Aloe'den yapılan likör, bir organizmanın tonusunu kaldıracak, vitaminlerini sağlayacaktır. Bir çay yaprakları bir günde birkaç kez gargara eğer bir kaynatma tedavi purulent boğaz ağrısı şeklinde yükseldi. Şeker şurubu ile pişirilmiş ladin genç sürgünler şifa şifa, hızla boğaz ağrısı belirtileri kurtulmak için yardımcı olur.

Kötü iyileşmiş tonsillit tekrar tekrar şiddetlenir. Komplikasyonları önlemek için tedaviyi deneyimli bir uzmana vermek zorunludur.

Kronik tonsillit için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve boğazda ağrı ile karakterize patolojik bir süreçtir. Cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak kesinlikle tüm yetişkinlerin rahatsızlığını etkiler. Kronik bademcik iltihabını evde tedavi edebilir, ancak sadece doktorun sürekli gözetimi altında tedavi edebilirsiniz.

Makalenin içeriği

Antibiyotik tedavisi

Tüm tanı prosedürleri geride kaldığında ve doktor lezyon derecesini belirlediğinde, hastaya antibiyotiklerin atanmasına karar verir. Bu, sadece acı verici duyuları değil, aynı zamanda patolojik sürecin gelişiminin nedenini durdurmak mümkün olan en popüler tedavi yöntemidir.

Antibiyotik ilaçlar hastalığın ağırlaştırılması sırasında alınması önerilir. Ancak doktor, tank ekimine bağlı olarak onları atar. Körlüğü antibiyotiklerle körü körüne tedavi ederseniz, uzun zamandır beklenen etkiyi bekleyemezsiniz.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi kısa sürebilir. Ama sonra doktor kolay ve güvenli bir araç reçete eder.

Ancak agresif ilaçların kullanımı ile uzun bir terapi süreci gerektirir. Eğer latent bademcik iltihabı teşhisi konulduysa, o zaman antibakteriyel ilaçlar kullanılmaz, çünkü ağızdaki mikroflorayı ve mide bağırsak sistemini tahrip ederler.

ilaçlar

Kronik tonsillit tedavisi için analjezik etkisi ile ilaçları kullanın. Bunun için tabletler Nurofen taşımak mümkündür. İlaç kronik bademcik iltihabı semptomlarını gidermek için kullanılır. Ancak bu, acı veren ilaçların en küçük acılarda gerekli olduğu anlamına gelmez.

Antihistaminikler alırsanız mukus boğazının ve bademciklerin şişmesini azaltmak mümkündür. En etkili tabletler Zirtek, Telfas. Onlar, meslektaşlarından çok daha güçlü ve daha güvenlidirler ve ayrıca, sedasyon olmaksızın daha uzun bir terapötik etkiye sahiptirler.

Kronik tonsilliti tedavi etmek için lokal antiseptik ilaçlar kullanın. Bunlar, bir sprey şeklinde, eczanede satılmaktadır. En yaygın ilaç Mirastin kalır. Çok çeşitli etkileri var. Pastiller arasında, tabletlerin popülaritesi Tharyngept tarafından kazanılmıştır. Boğazın yıkanması için bir araç seçerken, Geksoral etkili kalır.

fizyoterapi

Kronik tonsilliti fizyoterapi yardımıyla tedavi edebilirsiniz. Konservatif terapötik önlemlerin arka planı ve ameliyattan birkaç gün sonra gerçekleştirilir. Fizyoterapiden sonra, hastanın durumu çok iyileşir, ancak bu gibi prosedürler yalnızca yardımcı tedavi olabilir ve ana tedavi değildir.

Tedavi kronik bademcik iltihabı UHF, UFO gibi yöntemler kullanarak olabilir. Ameliyattan sonra, hasta hastaneden taburcu edildiğinde ve ayakta tedaviye girdiklerinde atanırlar.

durulama

Durulama ile birlikte kronik tonsilliti tedavi etmek gereklidir. Bu terapi yöntemi zorunlu ve etkilidir. Bu amaçlar için hazır eczaneler çözümlerini kullanabilir veya evde edinebilirsiniz. En etkili olanları:

 • soda-iyodin çözeltisi;
 • Chlorophyllipt;
 • furatsilin;
 • Klorheksidin.

Kronik tonsilliti tedavi etmek için, antiseptik ajanlara ek olarak, probiyotik kullanmak da mümkündür. Onlar sayesinde, ağız boşluğunun mikroflorasını normalleştirmek ve hastanın durumunu hafifletmek mümkündür.

Bir boğazın ilk belirtileri tespit edildiğinde boğaz ağrısı ile durulama yapılmalı, ancak, başlanmadan önce yapılmalıdır. Ancak aşağıdaki kuralları uygulayarak durulamayı doğru bir şekilde yapmalısınız:

 1. Hazırlanan ürünün sıcaklığı vücudun sıcaklığından çok farklı olmamalıdır, aksi takdirde bademciklerin dokusu yardımcı irritan faktöre yenik düşer.
 2. Talimatları izleyin ve kullanmadan önce durulama suyunu seyreltin. Bunu yapmazsanız yanık mukusuna neden olabilirsiniz.
 3. Durulama süresi 5 dakikadır. Bu kez olumlu sonuç almak için yeterli olacaktır.
 4. Durulama sırasında, kafa "ve" harfini telaffuz ederek geri atılmalıdır. Böylece, sıvı mümkün olduğunca derine nüfuz edebilir.
 5. Mide zarına zarar verebileceği için solüsyonu yutmak yasaktır.

Yıkama ve Püskürtme

Durulama kullanmadan kronik bademcik iltihabı tedavi etmek imkansızdır. Bu prosedür standart antiseptik ajanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Filmlere ve bademciklerdeki tıkanıklıkların zarar görmesi halinde durulama işlemi önerilir. Tüm pürülan alanları yıkayarak ortadan kaldırılacak ve aynı zamanda derinlikteki mikroorganizmalara erişimi kolaylaştıracaktır.

Yıkamak için bir sprey alırken, bileşimine dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki bileşenler olmalıdır:

 • anestetik içeren analjezikler;
 • antibiyotik çözeltisi (Bioparox);
 • probiyotikler;
 • antiseptikler.

Ameliyat tedavisi

Hastalık ile konservatif tedavi yardımı ile baş edemiyorsanız, doktor kronik bademcik iltihabı cerrahi olarak tedavi edecektir. Bunun için lazer tedavisi, kuzinler, kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri, lakunanın diseksiyonuna dayanır.

Lakerin kısmi diseksiyonu, etkilenen bademcikler üzerinde yaraların ve yapışıklıkların gelişmesine neden olabilir. Sonuç olarak, bu durum patolojik akıntının drenajını kötüleştirecek ve tonsillit zehirlenmesinin semptomları artacaktır.

Lazer tedavisi

Boğazın kronik formunu tedavi etmek için bir lazer tekniği kullanın. Güvenliği ve verimliliği ile ayırt edilir. Lazer ışını, pıhtılaşmanın gerçekleştiği dokulara yönlendirilir. Bu tedavi yöntemi, kanamanın yanı sıra enfeksiyonun yayılmasını da azaltır. Tedaviden hemen sonra hasta normal bir yaşam sürdürebilir.

cryolysis

Erişkinlerde hastalığın tedavisi için kriyodestrit kullanılır. Bu geleneksel operasyon için etkili bir alternatiftir.

Yöntemin özü, yavaş yavaş rehabilitasyonunun gerçekleşeceği, sadece bezlerin yüzey hücresel katmanlarını çıkarmaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için düşük sıcaklıklı sıvı azot kullanılır. Onun sayesinde, etkilenen bademciklerin dokuları yok edildi ve atrofiye edildi.

ectomy

Bu tedaviyi gerçekleştirmek için bir mikrodeveloper kullanılır. Onun sayesinde yumuşak bir kumaş kesebilirsin. Takım, 6000 rpm hızda dönen özel bir bıçağa sahiptir, kesilmiş bölümleri keser. Bu tedaviden sonra rehabilitasyon kısadır ve daha az ağrı eşlik eder.

Sıvı-plazma yöntemi

Terapinin amacı, plazmanın yönlendirilmiş bir manyetik akı ile oluşturulduğudır. Kumaşlar 45-60 dereceye kadar ısınır. Bu nedenle proteinler yok edilir. İşlem sırasında kanama yoktur ve ağrı daha az sıklıkla gerçekleşir, rehabilitasyon daha hızlıdır.

Klasik yöntem

Kullanılan yöntemler üzerinde olumlu bir etki yapamıyorsanız ve komplikasyonlar meydana gelirse, doktor bademcik çıkarmaya karar verir. Operasyon lokal anestezi altında. Bunu uygulamak için bir bistüri, makas kullanın. Bademcikler kesilmiş veya yırtılmış. Bu tedavi yöntemine ağır kanama eşlik eder, ancak burada rehabilitasyon süreci çok fazla acı çekmeden gerçekleşir. Klasik cerrahi müdahale yöntemi, kronik bademcik iltihabından kurtulmak için etkili bir yoldur.

Alışılmamış anlamına gelir

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavi geleneksel olmayan yöntemler kullanarak olabilir.

Bitkisel preparatlar

Tedavi için, böyle bir halk ilacını fito çay olarak kullanabilirsiniz. İnflamasyonu ve patojenik mikroorganizmaları mükemmel şekilde bastırır. Bunun için böyle bitkileri almanız gerekiyor:

 • calendula ve papatya,
 • Aziz John'un,
 • anne-ve-üvey anne,
 • pelin
 • kekik,
 • adaçayı,
 • Ayr ve Şakayık
 • okaliptüs ve siyah frenk üzümü yaprakları.

Ürünü hazırlamak için sunulan bileşenleri ezmeniz gerekir. Elde edilen karışımın 10 gramında bir bardak ılık su bulunur. Bir tabağa koyun, kaynatın, süzün ve ilacın beklemesi için 3 saat bekleyin. Ilacı günde 2 kez 100 ml miktarında alın. Boğazınızı yıkarken ilacı da kullanabilirsiniz.

Yetişkinlerde kronik boğaz ağrısı tedavisi için antiseptik etkisi olan bir koleksiyon kullanılabilir.

Bunu yapmak için, papatya, calendula, ıhlamur, okaliptüs, biberiye, adaçayı gerekir. 20 gram hammadde, bir bardak kaynar sudan oluşur. 5 dakika kaynatın, 5 saat ısrar edin, süzün ve ilacı günde 3 kez alın. Ürün ayrıca gargara için uygundur.

Propolis ve sarımsak

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmek, aşağıdaki kanıtlanmış yemek tariflerinin yardımıyla etkilidir:

 1. İnce doğrayın propolis, votka ile eşit miktarlarda birleştirin. 5 gün boyunca ilacı alın, sonra 20 damla için günde 3 damla kullanın. Sıcak suyla tentürü yıkayın. Terapatik kurs 2 hafta sürecek, ardından bir hafta ve 2 tane daha kurs verecektir.
 2. Propolis ve tereyağı eşit miktarlarda birleştirin. Onlara bal ekle. Mikrodalgada eritin, ürünü bir cam kaba yerleştirin. İlaç günde 5 g 2-3 kez emilmelidir.
 3. 5 dilim sarımsak ince ince doğrayın, 20 g bitkisel yağ ekleyin. 5 gün ısrar edin ve süzün, birkaç damla limon suyu ile seyreltin. İlaç günde 2 kez 10 damla alınmalıdır.

Pancar ve karanfil

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için en iyi aracı bulmak istiyorsanız, o zaman pancar ve karanfil iyice işe yarayacaktır. Bu tür tarifler etkili olacaktır:

 1. Pancar rendeleyin kabuğuyla ezin. 1 ekleyin, 2 litre kaynar su. Yavaş ateşte, yaklaşık bir saat boyunca yanar. Et suyu soğut, filtre. Günde birkaç kez boğazınızı yıkamak için bir ilaç kullanın.
 2. Pancar eziyet, suyu sıkın. Günlük doz 3 doz için 30 gram olacak. Yetişkinlerde tedavi süresi 14 gündür.
 3. 5 diş alın, 0.25 litre kaynar su dökün. Infuse 2 saat demektir. Günlük doz 300 ml, 3 doz için kullanılır. Hastalığı 20 gün boyunca tedavi edin.

Myrtle yaprakları ve St. John's wort

Yetişkinlerde kronik boğaz ağrısı tedavisinde bu gibi araçların yardımı ile olabilir:

 1. 10 myrtle yaprağı alın, bir bardak su ekleyin. Ocakta ayarlayın, 5 dakika pişirin ve 20 dakika demleyin. Ilacı filtre ve 20 ml sabah ve akşam alın. İlaç boğazını yıkamak için kullanılabilir. Terapötik kurs 30 gün sürer.
 2. İnce kıyılmış mersin yaprağı 120 g alın, onlara 0.2 litre alkol ekleyin. Çare için kapalı bir kapta 7 gün bekleyin. Ilacı kullanmadan önce, tentür 10 ml, 250 ml su ile seyreltin. Bu, boğazı yıkamak için mükemmel bir araçtır.
 3. Aziz John'un yağının yağı, antibakteriyel etkiye sahip etkili bir ilaçtır. Ayçiçeği yağı bir kadeh içine yerleştirin, ince kıyılmış çiçek salkımına 60 g, St. John's wort yaprakları. 25 gün bekleyin, süzün, alınan bademciyi tedavi edin.

McClure

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin yanı sıra acıyı azaltmak da bir yonca yardımıyla olabilir. Tentürü almak için, maklyura'nın taze meyvelerini kullanmanız gerekir.

İnce kesilmiş, eşit oranlarda alkolle karıştırın. Meyvelerin posası havada hızla oksitlendiği için, bunları dikkatli ve kapalı bir şekilde kesmek gerekir. Hemen sonra alkol ile birleştirin. Alınan araçlar 3 hafta boyunca ısrar ediyor.

Ilacı aşağıdaki gibi alın: 20 ml su içinde 3 damla seyreltin.

Kabul şeması aşağıdaki şemaya göre: 1 hafta - günde 20 ml, 2 hafta - 40 ml, 3 hafta - 60 ml. Dördüncü haftada, alım 40 ml'ye ve beşinci ila 20 ml'ye düşürülür. Angina'yı tekrar tedavi etmek için sadece bir hafta dinlendikten sonra mümkündür.

Kronik bademcik iltihabı, relaps ve remisyon aşamasıyla karakterize tehlikeli bir hastalıktır.

Yetişkinlerin sağlıklarını sürekli olarak izlemeleri ve bağışıklıklarını güçlendirmeleri çok önemlidir.

Relapsın evresi geldiyse, hastalığa hemen müdahale et. Bu yapılmazsa, patojenik mikroorganizmalar komşu dokuları etkileyecek ve ciddi komplikasyonlara neden olacaktır.

Daha iyi olan kronik bademcik iltihabı için hazırlıklar

Kronik tonsillit tedavisi için sadece ilaçlar değil, aynı zamanda halk yöntemleri kullanılır.

Palatine bademciklerindeki kronik inflamasyon, çocuklukta en yaygın olanıdır, ancak erişkin popülasyonda görülme durumu dışlanmaz.

Bu inflamatuar sürecin bir sonucu olarak, diğer organların ciddi komplikasyonları ortaya çıkabilir. Yeterli bir tedavi komplikasyonların gelişmesini önlemek için yardımcı olabilir.

Daha önce, kronik bademcik iltihabının gelişmesiyle, her iki bademciği derhal kaldırmanız gerektiğine inanılıyordu.

Ancak bu, hatalı bir bakış açısı olarak kabul edilir, çünkü bademcikler bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Buna ek olarak, palatinin bademcikleri dört diğer bademcik ile farinksin bir tür koruyucu geçidi oluştururlar.

Çeşitli patojenler (virüsler, bakteriler) hastalıkları ile ilk karşılaşanlardır.

Bundan sonra, antikor üretimini teşvik eden bir bağışıklık reaksiyonları zinciri başlar. Antikorlar patojenin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır

Kronik tonsillit gelişmesine katkıda bulunan nedenler

Uzun süreli viral, bakteriyel ataklar kronik bademcik iltihabının başlamasına yol açabilir.

Lenfoid doku, yük ile baş edemez ve sonuç olarak, bakteriler bunların içinde çoğalır.

Hastalık, anjina hastalığının akut formundan sonra ortaya çıkabilir. Özellikle bu gelişim mekanizması çocuklarda ve zayıf bağışıklığı olan erişkinlerde görülür.

Akut sürecin tedavisi gecikmeli ya da tam iyileşme sağlanana kadar yapılmadığı takdirde hastalığın kroniği mümkündür.

Bu, anjin sonrası erken aktivasyonla, hastalığın bacaklara aktarılmasıyla da kolaylaştırılır.

Çoğu durumda, hastalığın nedeni streptokok enfeksiyonlarıdır, fakat aynı zamanda stafilokokal, klamidyal, mikoplazmal enfeksiyonların etkilerinden ortaya çıkma vakaları da vardır.

Bademcik iltihabı görünümünü teşvik etmek için:

 • immün yetmezlik durumları (birincil, ikincil);
 • genellikle hasta çocuklar;
 • bakteriyel inflamasyonun kronik odakları;
 • sık ve genel hipotermi;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • sigara;
 • keskin ürünler;
 • kontrolsüz antibiyotik alımı.

Kronik bademcik iltihabı akut faza ve remisyona sahiptir.

Yukarıdaki faktörler bademcik iltihabına katkıda bulunur.

Hastalığın belirtileri

Bu patoloji için alevlenme ve remisyon dönemleri ile akış karakterize edilir. Ayrıca kronik bademcik iltihabı için üç patolojik süreç vardır:

 • telafi;
 • subcompensated;
 • dekompanse.

Kompanse kronik tonsillit için, sadece lokal değişiklikler karakteristiktir. Hastalar bazen sadece sabahları ortaya çıkan boğazda hafif bir ağrıdan endişe duyuyorlar.

Farenks incelendiğinde, bu zamanda bademcik üzerinde fişleri görmek için ihmal edilmiş durumlarda, bademcikler üzerinde sivri ve yara izi görebilirsiniz görebilirsiniz.

Ayrıca sürecin başlangıcında, ana şikayet ağızdan gelen kokuşmuş bir kokudur. Hastadaki alevlenmeler yıl boyunca yaklaşık bir - iki kez ortaya çıkar.

Subcompensated form, telafi ve dekompansasyon arasında bir ara durumdur.

Dekompanse edilmiş form, toksinler bademcikler içinde bakteriler tarafından üretilen kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkar.

Genel zehirlenme gelişir, hastanın şikayetleri vardır:

 • genel halsizlik;
 • zayıflık, şiddeti zehirlenme derecesine bağlıdır;
 • baş ağrısı;
 • sürekli yorgunluk hissi.

Alevlenme yıl içinde daha sık üç ila dört kez görülür. Komplikasyonlar en sık olarak kesin olarak dekompanse edilmiş bir hastalık şekli ile ortaya çıkar.

Kronik bademcik iltihabının bir formu ile, bir kişi uzun bir süre herhangi bir yere gitmez, bu da hastalığın ilerlemesine ve komplikasyonların ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Alevlenmeler için, hastalığın akut bir formunun görünümü karakteristiktir, bademciklerde pürülan bir değişiklik gelişir. Mukus bezlerinde foliküller veya pürülan akıntılar görülür.

Ayrıca, alevlenme vücut sıcaklığında keskin bir artışa, lenf düğümlerinde bir artışa, boğazda ağrıda bir artışa neden olur.

Kronik tonsillitin alevlenmesi bazen paratonsillar apse olarak ortaya çıkar.

Boğaz ağrısı olarak başlar, ancak daha sonra:

 • Ağrı giderek artıyor;
 • Hasta ağrı nedeniyle ağrısını açamaz;
 • içmeyi reddediyor;
 • farinksin belirgin bir şişmesi gördüğünüzde.

Başka komplikasyonlar olabilir:

 • miyokardit;
 • endokardit;
 • kalp kusurları;
 • glomerulonefrit;
 • poliartrit.

Sıklıkla, tedavinin yokluğunda, ancak bir çok komplikasyon gelişmez, zaman içinde bir uzmanla temas kurarak bunu önlemek mümkündür.

Hastalık nasıl teşhis edilir?

Kronik tonsillit teşhisi, kulak burun boğaz doktorunda zorluklara neden olmaz, ancak bunun için hastalığın başlangıcında başvurmak gerekir.

İşlemin etiyolojisi belirlenir ve ileri tedavi belirlenir.

İşlem, kanın genel klinik analizinde (lökositoz, eritrosit sedimantasyon hızının hızlanması) inflamasyon bulgularının varlığı ile karakterizedir.

Komplikasyonların gelişiminde, antistreptolizin tanımı ve etkilenen organları incelemek için ek yöntemler de öngörülmektedir.

Streptococcus'u tanımlamak için ekspres yöntemler vardır.

Hastalığı ortadan kaldırmak için terapötik önlemler

Tonsillit tedavisi tıbbi, cerrahi, fizyoterapi içerir.

İyi bir etki gösterir ve uygulama tıbbi ve fizyoterapi yöntemleri, halk tedavisi yöntemleri ile birlikte.

Tedavinin zamanlaması, formun ve komplikasyonların varlığına, sürecin aşamasına bağlıdır. Böylece, bir alevlenmenin gelişmesiyle, antimikrobiyaller reçete edilir.

Sistemik antibakteriyel ilaçların kullanımı, enfeksiyöz sürecin nedensel etkisinin hızlı bir şekilde baskılanmasına yardımcı olur.

Bu amaçla, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

Dozajlar, alım sıklığı, alım süresi gözlenmelidir. İlaç tipini belirlemek ve tedavi seyri sadece doktoru, hastayı inceledikten ve hastalığın anamnezini topladıktan sonra anketler yapabilir.

Ayrıca bir aerosol - Bioparox formunda bir antimikrobiyal etkiye sahip bir ilaç vardır, ancak bademcik iltihabı durumunda tek başına kullanılamaz. Bademcik iltihabı ile sadece karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır.

Antiseptik ilaçlar da kullanılır. Spreyler, aerosoller, emilim tabletleri, pastiller, durulama solüsyonları şeklinde üretilirler.

Bademcikler sulama için böyle ilaçlar kullanılır:

Sulama ve sürenin sıklığı, hastanın yaşı ve klinik görüntüsü ile belirlenir.

Çocuklar için, ilacın ses tellerinde olduğu gibi, laringospazm gelişmesi riski vardır, yaş kısıtlamaları vardır.

Tabletli formlar arasında, aşağıdakiler yaygındır:

Küçük çocuklarda kullanılmak üzere birçok tablet formunun kullanılması yasaktır.

Boğazın durulanması, gün boyunca yaklaşık altı ila sekiz kez gerçekleştirilir ve birkaç çeşit çözüm alternatifi olabilir.

Sonra tıbbi çözümleri, sonra halk ilaçları durulayın.

Durulama için tıbbi çözümler:

Kronik tonsillit tedavisinde önemli bir rol, genel ve lokal immüniteyi normalize etmeye yardımcı olan ilaçlara aittir.

İşte bu amaç için uygun bazı ilaçlar:

Imudon altı yaşında kullanım için tavsiye edilir. Imudon tarafından resorpsiyon için tablet formunda üretilir, bu nedenle Imudon da etkisini hemen ağız boşluğunda uygular.

Imudon bakteriyel lizat içerir. Bu durumda, Imudon, en fazla sayıda bademcik iltihabına neden olan bakterilerin lizatlarını birleştirir.

Bu nedenle, Imudon antikorların gelişimini teşvik eder ve bağışıklığın gelişmesini sağlar.

Ancak Imudon sadece bademcik iltihabı için değil, aynı zamanda ağız boşluğunun diğer hastalıkları için de kullanılır. Imudon'u ve bademcik iltihabının alevlenmesini önlemek için başvurabilirsiniz.

Imudon, devam eden doktor tarafından seçilen bir ders tarafından uygulanır.

IRS 19 ayrıca bakteriyel lizatlar içerir. İntranazal olarak uygulanan bir aerosol formunda mevcuttur.

Tedavi sağlar, nazofarenksin iltihabının önlenmesi. Yerel bağışıklık seviyesinde bir artışı teşvik ediyor Belki de üç aydan beri kullanımı.

Lizobakt ayrıca emilme için tabletler şeklinde gelir. Benzer immün sistemi uyarıcı ve immüno-modüle edici etki ortaya çıkar.

Bronchomunal, kapsüllerde üretilen ve ayrıca bakteriyel lizatlar içeren bir ilaçtır. Ama içeri alınır. İlacın yetişkin ve bebek dozu vardır. Genel antibakteriyel bağışıklığı oluşturur.

Daha önce de belirtildiği gibi, sadece uyuşturucu değil, aynı zamanda kronik tonsillit için fizyoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.

Kronik bademcik iltihabı ile palatine bademciklerin yıkanması, mukus zarlarından bakterileri çıkarmak, tıkaçları temizlemek için yaygın olarak kullanılır. Mandreller antimikrobiyal solüsyonlarla tedavi edilmelidir.

Bademciklerin kızarması birkaç gün, genellikle on gün boyunca gerçekleştirilir. Tedaviyi yıl boyunca birkaç kez tekrarlamak mümkündür.

Ultraviyole ışınlamanın sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda bölgesel lenf düğümlerinde de bir anti-inflamatuar etkisi vardır. Ayrıca, tonsillit için kurs tedavisi kullanılır.

Ultrason bademciklerde kan dolaşımını artırarak bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Kronik tonsillit için cerrahi, istisnai durumlarda sadece mutlak endikasyonlarda kullanılır.

Bademciklerin uzaklaştırılması, bağışıklığın azalmasına ve diğer organlarda iltihabın gelişmesine katkıda bulunduğundan beri.

Artık yaygın lazer çıkarılması, daha az travmatik ve kısa bir rehabilitasyon döneminden sonradır.

Kronik bademcik iltihabı ile bademciklerin tamamen çıkarılması değil, aynı zamanda kısmi olarak çıkarılması (etkilenmiş dokular) da mümkündür.

Kısmi çıkarma ile, organın koruyucu işlevi kalır, bağışıklık sistemi pratikte acı çekmez.

Esas olan, kronik bademcik iltihabının tedavisinin kapsamlı olması ve uzmanların gözetimi altında yapılması gerektiğidir.

Tonsilliti tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Tonsilliti tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Bademcik iltihabı tedavisi çeşitli yollarla kullanılabilir: hem yerel hem de çok çeşitli aktiviteler. Şartlı olarak, tüm ilaçlar birkaç gruba ayrılabilir:

 1. Geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri. Genellikle tayin uzmanları, insan vücudu üzerinde herhangi bir toksik etkiye sahip olduğu ve bu nedenle söz konusu hastalık etkeni En mikro organizmalara karşı etkili olan gruplar makrolidler ve penisilinler, anlamına gelir.

Böyle bir hastalığın tedavisi kapsamlı olmalı

Bir ilaç nasıl seçilir?

Herhangi bir ilacı seçmek için doktor olmalısınız. Bu ya da bu durumda hangi ilacın etkili olacağını öğrenmek için uzman bir araştırma yapmalı ve hastalığın nedenlerini öğrenmelidir. Bu amaçla, örneğin, boğazdan bir yayma ve bir kan testi gibi testler reçete edilir.

patojenler ve değerlendirme araçlarının belirlenmesi sonrasında akışını kolaylaştıracak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için, hastalığın nedenlerini ortadan kaldıracak odyolog belirtiler seçer.

Etkili ilaçlar

Yani, bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlar:

 • "Bioparox" topikal uygulama için bir aerosoldür. Bu araç, anti-enflamatuar, antifungal ve antibakteriyel etki sağlayan çeşitli yönlerde hemen hareket eder. İlaç, KBB organlarının yanı sıra üst solunum yollarının çeşitli hastalıkları için reçete edilir. Bademcik iltihabı 4 kez ağızdan günde dört kez alınmalıdır. "Bioparox", 2.5 yaşından büyük çocuklar için reçete edilir, ancak hamile ve emziren kadınlarda kullanılması tavsiye edilmez. Kontrendikasyonlar, bronkospazmı ve bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğünü içerir.

Bioparox etkili bir topikal ajandır

Pharyngept - popüler bir antiseptik

Tonsilgon, sıklıkla bademcik iltihabı için reçete edilen bir anti-inflamatuar ilaçtır.

Sadece bir doktor tavsiyesi üzerine bademcik iltihabı tedavi etmek için ilaç seçin!

Erişkinlerde kronik tonsillit tedavisi

Kronik bademcik iltihabı, palatine bademciklerin uzun süreli iltihabı ile karakterize bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina zamanında tedavi edilmediyse veya yanlış tedavi edilmişse, hastalığın kronik formu gelişir. Bu patoloji daha az tedavi edilebilir ve bunu yapmak çok zaman alır. Doktor genellikle farklı ilaç gruplarından ilaçlar içeren karmaşık tedaviyi reçete eder. Sık sık reçete edilen hastalık ve antibiyotiklerin hastalık döneminde. Hangi gruptaki ilaçları alarak tedavi edilebileceğinden, bademcik iltihabı için hangi ilacın en iyisi olduğunu söylemek zor.

Hangi ilaçlar kullanılıyor?

Kronik bademcik iltihabından gelen ilaçlar çoktur, biri veya diğerini almanın yararı doktora yapan doktor tarafından belirlenir. Tonsillit tedavisi için en yaygın ilaçlar şunlardır:

 • Geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri - Azitromisin, Augmentin ve Cefodox.
 • Bademciklerin tedavisi için tıbbi preparat - Bioparox.
 • Dezenfekte hapları - Trachean ve Decatilene.
 • Antibakteriyel spreyler - Ingalipt ve Givalex.
 • Boğaz boşluğunun tedavisi için antiseptik çözümler - Miramistin, Chlorophyllipt ve Furacilin.
 • Antialerjik ilaçlar - Loratadin, Suprastin ve Tsetrin.
 • Antipiretik ilaçlar - İbuprofen, Naise ve Parasetamol.

Buna ek olarak, tedavi şeması, genellikle boğazda antienflamatuar kompresler yapan Dimexide içerir.

Kronik tonsillitin tıbbi tedavisi, geleneksel tıp tarifleri ile desteklenebilir. Birçoğu oldukça etkilidir ve hastalığın kötüleşmesini önleyebilir.

Antibiyotiklerle tedavi

Kronik bir tonsillit formu hastanın muayenesi sonucu belirlenirse, doktor antibakteriyel ilaçlar reçete eder. Bu grubun ilaçları, enfeksiyonlarla savaşmak için gereklidir, çünkü bezlerin ciddi iltihaplanması sebebidir. Çoğu zaman, hastalık streptokok ve stafilokoklara neden olur.. Nedensel ajan farinksden bapsose temelinde belirlenir. Herhangi bir sebepten ötürü, bacussis uygulamak imkansızsa, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri reçete edilir.

Kronik bademcik iltihabı için antibakteriyel ilaçların kullanımının, sadece hastalığın alevlenmesi dönemlerinde tavsiye edilebileceği anlaşılmalıdır. Hastalığın gizli seyri ile, böyle bir tedavi herhangi bir etkisi olmayacaktır, ancak sadece disbiyozis yol açacaktır.

Anjin tedavisi için azitromisin bazlı antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir. Bu antibiyotiklerin tekliği, kısa bir yolla alınmaları ve uzun süreli etkilerinin olmasıdır.

En etkili ilaçlar

Bir doktor bademcik iltihabı için farklı haplar reçete edilebilir. Tedavi infeksiyon ve anesteziyi ortadan kaldırarak enfeksiyonla mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Bu ya da bu durumda en etkili araç, ilgilenen hekim tarafından belirlenir.

bioparoks

Anjina için en iyi ilaç Bioparox spreyidir. Bu ilaç bademciklerin yerel tedavisi için kullanılır ve antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar etkileri vardır. Yetişkinlerde bademcik iltihabı ağızdan en fazla 4 inhalasyon yaptığında, önce boğazınızı soda veya tuz çözeltisi ile yıkamanız gerekir.

İlaç hamile ve emziren kadınlar yanı sıra, bronkospazmaya eğilimli hastalar için tavsiye edilmez. Ilacı kullanmadan önce her zaman talimatları okumalısınız.

Stopangin

Bir yetişkin bademcik iltihabı ilaç Stopangin reçete edilebilir. Bu ilaç bir sprey ve durulama çözeltisi şeklinde temin edilebilir. Sulama boğaz günde 3 kez kadar tavsiye edilir. Stopangin, bakteri ve mantarlar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda iltihabı hızla giderir.

Farmakoterapinin atrofik formunda, hamileliğin ilk üç ayında ve bireysel bileşenlerin hoşgörüsüzlüğünde kullanamazsınız.

Tantum Verde

Steroidal olmayan bir grubun anti-inflamatuar bir ilaçtır. Tonsil mukozasının iyileşmesini hızlandırır ve iltihabı ortadan kaldırır. Bu ilacın hamilelik ve emzirme sırasında kullanılmasına izin verilir. İlaç tablet şeklinde ve mukus boğazının tedavisi için bir çözüm olarak üretilmektedir. Sprey boğazınızı günde 8 kez sulandırarak, her iki saatte bir kullanabilirsiniz.

Tantum Verde, bazı bireysel bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü için reçete edilemez.

Furacilin çözeltisi

Birçok insan kronik bademcik iltihabı için en iyi çare Furacilin çözüm olduğuna inanıyoruz. Böyle bir çözelti, bağımsız olarak iki ezilmiş tabletin bir bardak sıcak su içinde çözülmesiyle hazırlanabilir. Bir boğaz gargarası için sadece sıcak bir solüsyon kullanmak mümkündür, sadece sıcak bir iltihabı güçlendirir ve mukozaya zarar verir.

Furacilin tabletlerini öğütmek için bunları blisterden çıkarmak gerekli değildir. Gerekli miktarda tablet kesilerek paketin içine doğru bir oklava ile birkaç kez kesilir ve taşınır.

Eczanede Furacilin hazır bir çözüm satın alabilirsiniz, ancak tabletlerden daha büyük bir sipariş maliyeti.

Faringosept

Pharyngept, birçok patojenik bakteri türü üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan lokal aksiyon antiseptiktir. Bu ilaç resorpsiyon için tablet şeklinde mevcuttur. Tharyngept üç yaş ve hamile kadınlar için çocuklara reçete edilebilir. Tabletler, ağız boşluğunda rasgele dağıtılmalıdır. Tıbbı uyguladıktan sonra bir buçuk saat içmemeli ve yememelisiniz. Bir yetişkin için günlük doz 5 tablettir.

Tharyngept tabletleri hoş bir çikolata tadına sahiptir, bu nedenle emilmeleri hoş olmayan hislere neden olmaz. Kontrendikasyon, ilaca dahil bazı maddelerin ayrı ayrı hoşgörüsüzlüğüdür.

Doktor tarafından gösterilen dozu aşmak kesinlikle yasaktır, çünkü bu durumda yan etkiler gelişebilir.

Tonsilotren

Tonsilotren homeopatik ilaçlar anlamına gelir, bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve arttırılmış lokal immüniteyi arttırır. Hamilelik ve emzirme döneminde Tonzilotrene reçete edilebilir, ancak beklenen yarar potansiyel zararı aşıyorsa. Hastalığın ilk günlerinde her saat bir tablet reçete, akut dönem geçtiği zaman, günde 3 kez ilacı al, tabletin ağzında yavaş yavaş çözülmelidir.

Falimint

Falimint, belirgin bir analjezik etkiye sahip olan, lokal aksiyonun antiseptik bir ajandır. İlaç resorpsiyon için tablet şeklinde mevcuttur. Onları günde 5 defaya kadar uygulayın, yetişkinler resepsiyon başına 1-2 tablete atanabilir.

Falimint, hamileliğin tüm dönemlerinde ve emzirme döneminde reçete edilmez. İlacın 5 yaşın altındaki çocuklara reçete edilmesi kesinlikle yasaktır.

tonzilgon

Bu belirgin bir anti-enflamatuar etkiye sahip bir bitkisel preparattır. İlaç, damla ve tablet şeklinde salınır. Yetişkinlerin ilacın her iki formunu kullanmalarına izin verilir. Hamile kadınlar Tonzilgon, ancak beklenen fayda olası zarardan daha yüksekse atanabilir.

Imudon

Genellikle bademcik iltihabı kronik formu için reçete bu bağışıklık düzenleyici. Imoudon etkili bir şekilde enfeksiyonla savaşır, iltihabı ortadan kaldırır ve lokal bağışıklığı artırır.

İlaç, tamamen çözünene kadar yavaş yavaş çözünmesi gereken tabletler formunda salınır. İlacını kullanmadan önce talimatları okumalısınız.

Kötü bir artış değil bağışıklık Echinacea purpurea tentür olabilir. Böyle bir ilaca değer çok ucuzdur.

IRS-19

Kronik dahil olmak üzere nazofarenks hastalıklarında kullanılan etkili tıbbi ürün. Yerel bağışıklığı arttırır, iltihaplanma derecesini azaltır ve nüks sıklığını azaltır.

Bir ilaç, günde birkaç kez sulanması gereken bir sprey şeklinde üretilir. Talimatlar, spreyin hamilelikte kullanılması için tavsiye edilmediğini gösterir.

Otoimmün hastalıklar ve bireysel bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü için IRS-19 kullanmak mümkün değildir.

Miramistin

Topikal bir çözümdür. Miramistin gargara için kullanılır ve ilaç ya saf halde ya da su ile seyreltilerek kullanılabilir. İlaçlı pakette mukoza zarının sulanması için özel bir nozul bulunmaktadır. Bu gibi prosedürler günde birkaç kez yapılmalıdır.

Miramistinin kendine özgü bir tadı ve kokusu yoktur, bu nedenle durulama prosedürleri zorluklara neden olmaz. Hamile kadınların tedavisi doktor ile anlaşılmalıdır. İlaç nadiren yan etkilere neden olur ve genellikle tüm yaş gruplarındaki hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, şifalı otlar ve fizyoterapiden alınan et suyu ile desteklenebilir. Bazı ulusal tarifler, özellikle arı ürünleri ve aloe bazında da yardımcı olabilir. Hastalığın tekrarlanma sıklığını azaltmak için, doktora zamanında başvurmanız ve tüm önerilerini uygulamanız gerekir.

Kronik bademcik iltihabı

Açıklama:

Uzun süreli iltihaplanma ve yutak bademcik sonra anjin ve yutak mukoza iltihabı (kızıl, kızamık, difteri) ile ya da önceki akut hastalığı olmayan birlikte diğer enfeksiyonlu hastalıkların ertelendi geliştirir. Kronik bademcik iltihabı, mukoza zarının ülserasyonu, granülasyon, bademciklerin kalınlığında püstüller, bağ dokusunun proliferasyonu. ortak fenomenlerin (kalıcı servikal lenfadenit, yüksek vücut sıcaklığı, vb. D. merkezinde değişiklikler ve) ile birleştirilir ise kronik bademcik iltihabı basit bir şekli için, sadece lokal semptomlar (boğaz ağrısı, vb) karakterize edilir, bu şekilde toksik-alerjik olarak adlandırılır. Kronik bademcik iltihabı romatizma, nefrit, tirotoksikoz ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine katkıda bulunabilir.
Tarihsel olarak, kronik bademcik iltihabı uzun zamandır bulaşıcı-alerjik kökenli bir hastalık olarak kabul edilmiştir (BS Preobrazhensky, 1966).

Kronik tonsillit belirtileri:

Üç tür kronik bademcik iltihabını ayırt etme fırsatı sunar:
A. Ücretlendirilmiş.
B. Subcompensated.
V. Dekompanse edildi.

Kronik bademcik iltihabı nedenleri:

Kronik tonsillitin etiyolojisi ve patogenezi bugüne kadar tam olarak anlaşılamamıştır.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi:

İki ana tedavi yöntemi vardır: cerrahi ve konservatif.
Konservatif tedavi kompanse formda olduğu gibi dekompanse edilmiş, tekrarlayan anjina ile ortaya çıkar ve cerrahi tedavi için kontrendikasyonların olduğu durumlarda endikedir. Konservatif tedavi yöntemleri yeterli bir lot önerdi.
Kısaca ve şematik olarak, ana eylemlerinin doğası gereği konservatif tedavinin araçları aşağıdaki gibi gruplanabilir.
vücudun savunmasını güçlendirmek 1. Araçlar: Günün doğru modu, doğal vitaminler, egzersiz, sağlık tesisi ve iklimsel faktörlere biostimulants, gamma globulin, demir takviyeleri ve diğerleri yeterli miktarda kullanımı ile dengeli bir diyet.
2. Hipotansitize edici ajanlar: kalsiyum preparatları, antihistaminikler, askorbik asit, epsilon-aminokaproik asit, küçük alerjen dozları vb.
3. İmmüno düzeltmenin yolları: Levamizol, prodigiozan, tymalin, IRS-19, bronkoskopi, ribomunil vb.
refleks 4. maddeler: novokain blokajı, akupunktur servikal omurganın elle tedavi çeşitli (kronik bademcik iltihabı ve sık angina olan hastalarda boyun kısa ekstansör spazm travmatik servikal birleşme hareketliliği ihlal meydana geldiği gözlenmiştir, ve bu edildi, bu ilgili blokaj seviye tekrarlayan tonsillite duyarlılığı artırır).
5. Palatine bademcikler ve bunların bölgesel lenf düğümleri üzerinde sanitasyon etkisi olan fonlar (aktif, tıbbi manipülasyonlar).
A. bademciklerin lacunae yıkanması. Bademciklerin (mantar, irin) patolojik içeriğini uzaklaştırmak için kullanılır. Genellikle çeşitli çözümler uygulayarak kanülden bir şırınga ile durulayın. Bu tür çözeltiler antiseptikler, antibiyotikler, enzimler, anti-mantar, anti-alerjik, bağışıklık uyarıcı maddeler, biyolojik açıdan aktif ajanlar, ve diğerleri olabilir. Uygun yıkama bademcik boşlukları iltihabı azaltmak için yardımcı olur, tonsil boyutu genellikle azalmaktadır.
B. Bademciklerin lacunalarının içeriğinin emilmesi. Elektrikli pompa ve kanül yardımıyla, sıvı pusu bademciklerin lakunalarından uzaklaştırmak mümkündür. Ve vakum kapaklı özel bir uç kullanarak ve bir ilaç çözeltisi ekleyerek, aynı anda lakunaları yıkayabilirsiniz.
B. Lakonyadaki tıbbi maddelerin tanıtımı. Enjeksiyon için bir kanülü olan bir şırınga kullanılır. Çeşitli emülsiyonlar, macunlar, merhemler, yağ süspansiyonları. Onlar daha uzun bir süre lacunada kalırlar, bu nedenle daha belirgin olumlu etki. Etki spektrumu üzerindeki ilaçlar, solüsyonlar şeklinde yıkamak için kullanılanlarla aynıdır.
D. Bademcikler içine enjeksiyonlar. bir iğne ile bir şırınga kendisi ya da farklı ilaçlar ile kendisini çevreleyen doku alanı bademcik emprenye. amigdala emdirilmiş kumaş aslında çare olarak bir süre önce, Harkov'daki sadece bir iğnenin enjeksiyon aksine, hiç kimse iğne ve daha etkili olduğu kanıtlanmıştır, küçük iğneler, çok sayıda özel memesi enjekte etmek için önerilmiştir.
D. Bademciklerin yağlanması. Yağlama için, oldukça fazla sayıda farklı çözelti veya karışım önerilmiştir (etki spektrumları, yıkama preparatları ile aynıdır). En yaygın olarak kullanılan ilaçlar Lugol çözeltisi, collargol, klorofililpt yağ çözeltisi, propolis tentürü, vb.
E. Boğazını çalkalayın. Hasta tarafından bağımsız olarak gerçekleştirilir. Halk hekimliği tarafından sayısız durulama önerilmektedir. Eczanelerde, yeterli sayıda hazır solüsyon veya durulama için konsantre de bulabilirsiniz.
6. Fizyoterapi tedavi yöntemleri.
En çok reçete ultrason, mikrodalga tedavi, lazer, mikrodalga, UHF, inductothermy, bademcik ultraviyole ışınlama, manyetik, elektroforez, "Vitaphon" (birim yaymalar), çamur inhalasyon. Levamizol ve diğerleri gibi bağışıklık düzenleyici maddelerin lokal olarak uygulanmasına yönelik yöntemler de önerilmiştir.
Aşağıdaki metodoloji ilgi çekicidir. 10-14 gün boyunca günde 2 kez, emilim için bir karışım kullanılması önerilir: 2 çorba kaşığı. ince rendelenmiş havuç + 1 yemek kaşığı kaşık. Bir kaşık bal + 5-10-15 (miktarı yaşına bağlıdır) propolis alkol tentürü + 0.5 ml askorbik asit çözeltisinin 0.5 ml'si.
Kısa bir süre cerrahi tedavi çeşitlerini düşünelim. Tipik olarak, işlem, dekompanse edilmiş bademcik iltihabı şeklinde ve tekrar tekrar yapılan konservatif tedavinin bademciklerin durumunu iyileştirmediği durumlarda reçete edilir.
tonsilektomi için Kontrendikasyonlar: Hemofili, şiddetli kardiyovasküler ve böbrek yetmezliği, şiddetli diyabet, aktif tüberküloz, akut enfeksiyöz hastalıklar, gebeliğin son ayları, adet görme. Gün önce angina ise, o zaman 2-3 hafta içinde yapılmalıdır.
Erişkinler genellikle lokal anestezi altında, terminal anestezi, dikain veya pyromecaine, infiltrasyon - novokain veya trimekain için kullanılır.
Dil-dil kemerinin kenarı boyunca kavisli kesiğe geçişle kavisli bir kesik oluştururlar. İnsizyondaki disektör veya asansör, üst ve alt kutuplardan üst ve alt kutuplardan amigdala kapsülünün arkasındaki paratonsillar boşluğa girer. Sonra amigdala bir kelepçe ile kavrayın ve farengeal kemerden ayırın. Açıkça bölünemeyen sikatrisyel füzyon makasla kesilerek küçük kesikler yapılır. Amigdala'yı bir kesme döngüsüne sokmak ve aşağı doğru bükmek, tüm amigdalayı bir döngü ile keser. Tonsillar niş hemostatik macun ile tedavi edilir. Amigdalanın çıkarılması sırasında, iç ve dış karotid arterlerin kutuplarına yaklaştığı dikkate alınır.
Ameliyattan sonra, hasta genellikle sağ tarafına oturtulur ve kafasına yüksek bir pozisyon verilir. İlk gün birkaç yudum su almasına izin verilir. Sonraki günlerde hasta ovuşturdu ve sıvı sağlıksız yiyecek alır, antibakteriyel tedavi reçete edilir. Hastane rejiminin 4-5. gününde, tonsiller nişler fibröz plaktan temizlenir. Hasta bir otorinolaryngologdan ayaktan gözlem için taburcu edilir.
Cerrahi yöntemler bademciklerin diathermocoagulasyonunu (şimdi nadiren kullanılır) içerir.
Son yıllarda, yeni cerrahi tedavi yöntemleri geliştirilmiştir: bir cerrahi lazer kullanarak tonsillektomi.
Bademcikleri ve cerrahi ultrasonu etkiler. Kriyocerrahi yöntemi (bademciklerin dondurulması) oldukça yaygındır. Bu yöntem küçük bademcikler için kullanılır, bazı doktorlar bademciklere daha fazla ultrason ön-dondururlar, bu da dokuların donmalarını azaltmaya yardımcı olur ve bademcikler üzerindeki yara yüzeyinin iyileşmesini sağlar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebelikte larenjit tedavisinin nedenleri, belirtileri ve özellikleri

Gebe kadınlarda larenjit - sık görülen bir patoloji olan, gelişimi bağışıklık zayıflaması ile ilişkilidir. Sonuçta, bu dönemde annenin vücudu çift yük altındadır ve bağışıklık savunması önemli ölçüde azalır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda hızlı ve etkin bir şekilde angina tedavisi nasıl yapılır

Angina bademcikleri etkileyen yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle anjin soğuk algınlığı ile karıştırılır, sonuç olarak, - yanlış tedavi edilir.