Loading

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Boğaz ağrısı, antiseptik, antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik, analjezik, immünostimülanlar, vitaminler - birkaç grup ilaçlar kullanılır. Aerosoller, inhalanlar gibi topikal kullanım için yaygın ilaçlar.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için

Bir virüsün neden olduğu Catarrhal tonsillit, antiviral, antiinflamatuar ilaçlar, immünomodülatörler ile tedavi edilir.

Enfeksiyon dengeli beslenme, vitaminler B, C alımı ve A'ya karşı yetişkinler için irinli anjina için ilaçların listesini gövdesini güçlendirmek için yardımcı olacak hastalığın ilk gününde almak antibiyotikleri içerir.

Antibiyotik ilaçlar, streptokokların böbreklere girdiği sistemik kan akımında enfeksiyonun yayılmasını bastırmak için gereklidir, kalp ciddi lezyonlara neden olur.

Antibiyotiklere ek olarak, pürülan tonsillitin tedavisi için antiseptikler, anti-enflamatuar ilaçlar, durulama ve inhalasyonlar için lokal olarak kullanılır. Güçlü bir ödem palatine ile bademcikler, ağrı ve ateşten - antipiretik ve analjeziklerden, haplarda antihistaminik ilaçlar alırlar.

antiseptikler

Anjin boğaz ağrısı Septolete, Faringosept, Septolete Plus Strepfen, Stopangin 2A Theraflu LAR gelen rezorbe tabletler şeklinde antiseptikler ile tedavi. Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için etkili ilaçlar antiseptik, analjezik eylemi olan ilaçları içerir.

Anormal bir anjina formu ile antiseptikler, antibiyotiklerin etkisini tamamlayan yardımcı bir tedavi olarak hizmet ederler. Antiseptikler, pusun biriktiği lakunaya derinlemesine nüfuz etmeyen palatine bademciklerin yüzey tabakasında çalışın.

Bir boğaz ağrısı şekerinden, emilmeye yönelik tabletlerden tedavi edilmek üzere uygun olmakla birlikte, bunlar genellikle tatlandırıcılar, boyalar, tat arttırıcılar içerir. Diyabetle, alerjik yatkınlık spreyler veya durulama solüsyonları kullanmak daha iyidir.

Anti-Angin Formülü

Anjin Anti-Angin için aktif ilaç Formül pastiller, tabletler, spreyler şeklinde salınır. İlacın bileşimi anestezik, dezenfekte edici bir etkiye sahip olan klorheksidin ve tetrakain içerir.

İlaç, ağız mukozasının lokal immünitesini arttıran ve spesifik olmayan bağışıklığı arttıran askorbik asit içerir.

Tabletler ve pastiller 5 yaşından küçük çocuklara kabul edilir.

 • 5 ila 10 yaş arası çocuklar - günde 3 tabletten fazla değil;
 • 10 ila 15 yaş arası çocuklar - günde en fazla 4 pastil veya tablet;
 • 15 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler ilacı günde 6'dan fazla almazlar.

Gebelik ilk trimesterde, diyabetik hastalarda Anti-Angin Formül kullanımı, laktasyon ile kontrendikedir.

Geksoral Küvetler

Lokal olarak anestezi, antimikrobiyal özellikler, Hexoral Tabloların emilmesi için tabletlere sahiptir. İlaç hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı ilk günden itibaren kullanılmak üzere onaylanmıştır. Semptomlar düzeldikten sonra, Hexoral Tubbs birkaç gün daha alınmalıdır.

İlaç, Geksoral Tabs'i uygulayan 4 yaşından büyük çocuklar için boğaz ağrısına izin verilir:

 • 4-12 yaş - günde en fazla 4 tablet;
 • Çocuk ve yetişkinler için 12 yaşından sonra - günde en fazla 8 tablet.

Tablet almak arasında 2-4 saat sürmelidir. İlaç almak eşit olarak dağıtılmalıdır, belirli bir zamanda emilim için tabletleri kullanın.

Kontra-belirtilen Geksoral Musluklar ülserler, ağızda yara, alerjiler, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılır.

Bir sonraki makalemizde, anjinin lokal tedavi yöntemini tanımak için bir yetişkinde anjina ile gargara yapmaktan daha çok tavsiye ediyoruz.

Mukoza üzerinde antienflamatuar, antiseptik etki, bir aerosol ve durulama çözeltisi formunda salınan Yoks araçlarıyla karakterize edilir. İlaç povidon-iyot ve allantoin içerir.

İlacın aktif bileşenleri virüslerin, mantarların, bakterilerin aktivitesini bastırır. Yutmayarak, günde 2-4 kez ihtiyacınız olan etkiyi elde etmek için ürünü kullanın.

İlaç 8 yaşından itibaren çocuklar için izin verilir, gebelik, emzirme, kalp yetmezliği, iyot alerjisi kontrendikedir. Jox, hidrojen peroksit içeren preparatlarla birlikte kullanıldığında aktivitesini kaybeder.

antibiyotikler

Bakterilerin neden olduğu pürülan bir form antibiyotiklerle tedavi edilir. Ev Böyle Flemoksin Sollyutab, Azitroks, Sumamed, seftriakson, sefuroksim, meropenem olarak antibiyotik hap kullanmak daha uygun olur.

Flemoxin Solutab

Yetişkinlerde anginadan seçim ilacı - Flemoxin Solutab. Bu, yetişkinler ve çocuklar için, boğaz ağrılar için çözülebilir tabletler şeklinde satılan, en iyisi olmasa da iyi bir çözümdür, çözünmüş bir şekilde mideye girer.

Eritilmiş bir şekilde antibiyotik kullanımı ile mide mukozası daha az hasarlıdır. Ve böylece sindirim sisteminin yararlı mikroflorası acı çekmez, Flemoxin Solutab vitaminleri B ile alın.

Flemoxin Solutab, streptococci'ye karşı aktif olan ve ağırlıklı olarak yüksek ateşli pürülan anjinaya neden olan amoksisilinlere karşılık gelir.

Pürülan tonsillit Flemoxin Solutab vakalarının yaklaşık% 10'u yardım etmemektedir. Bu, ilk resepsiyondan sonraki ertesi gün netleşir. Hasta daha iyi hissetmezse, antibiyotik değiştirilmelidir.

Ancak kokci bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu pürülan boğaz ağrısı vakalarında, 3 yaşındaki yetişkinler ve çocuklar için en etkili tedavi olan Flemoxin Solutaba'dır.

İlaç günde 2 kez alınır, paketin içerdiği talimatlara göre kurs 10-15 gün.

Azitroks

Çalışan yetişkinler için çok uygun olan antibiyotik Azitrox kapsülleri günde bir kez alınabilir. İlaç, azalidlere aittir, gram-pozitif koklara, gram-negatif bakterilere, mikoplazmalara, klamidyaya, treponmaya karşı anjin için geniş bir etki spektrumuna sahiptir.

Antibiyotiklerin vücutta birikme kabiliyeti, uzun bir yarı ömür süresi, 3, 5, 7 gün boyunca kısa kurslarda kullanılmasına izin verir. Anjina ile, yetişkinler 3 gün boyunca günde 1 tablet al.

Anjin tedavisinin tüm seyri için, 3 tablet yeterlidir, bu da Azitrox tabletleri oldukça ucuz bir ilaç haline getirir, ve daha az yan etkilere neden olur, kolayca tolere edilir.

Vücut ağırlığı 45 kg'dan az olan çocuklar için kontrendike Azitroks, ilaca karşı hassasiyet, böbrek yetmezliği. Bir doktor gözetiminde Azitrox hamilelik sırasında kullanılabilir.

Belki de boğaz ağrısını evde nasıl tedavi edeceğiniz hakkında bilgi arıyordunuz - makalemizi okuyunuz. Boğaz ağrısı evde nasıl tedavi edilir - evde tedavi.

Antiviral ilaçlar

Virüslerden kaynaklanan anjin, 1-2 günlük hastalık süresini azaltabilen antiviral ilaçların kullanımı ile tedavi edilir. Viral anjinada en etkili olanı Tamiflu, Relenza'dır.

Virüsün neden olduğu bademcik iltihabı, çoğu durumda yetişkinlerde antiviral ilaçlarla özel tedavi gerektirmez.

Çocuklarda antiviral preparatlar, bir boğaz iltihabı ile birlikte, ARVI sık relapslarında kullanılır.

Antiviral ilaçların bademcik iltihaplanmasında düşük etkinliği, virüslerin uyum sağlama yeteneğinin yüksek olması, ilaçlara dirençli yeni suşların geliştirilmesi ile açıklanmaktadır.

immünomodülatörler

Artmış spesifik olmayan bağışıklık, immünmodülatör ajanların Bağışık, Ribomunil, Sikloferon, Neovir kullanımı ile kolaylaştırılmıştır.

Bağışıklığı güçlendirici ilaçların etkisi hemen ortaya çıkmaz, ancak bademcik iltihabı tedavisi sırasında ana tedaviye ek olarak, immünomodülatörler iyileşmeyi destekler.

Immunal

Ürünün bileşimi, aktif bileşen olarak Echinacea ve C vitamini içerir. İmmün aktivite, immün sistemi uyarıcı etki ile sınırlı değildir. Bu ilaç influenza virüslerine, herpes'e karşı aktiftir.

Suyu Echinacea, fagositoz uyarıcı lökosit sayısını arttırarak lokal bağışıklık geliştirir, ağız boşluğu içinde patojenik mikroorganizmaların büyümesini engeller.

Hamilelik sırasında, emzirme sırasında 12 yaşına kadar immün değildir. 3 gün boyunca günde 3 kez içme, 10 ardışık gün boyunca İmmünal alırlar.

antihistaminikler

Angina bulaşıcı ve alerjik hastalıkları ifade eder. Sadece çocuklarda değil, aynı zamanda yetişkinlerde de boğaz ağrısı komplikasyonları, laringeal ödem olabilir. Bu özellikle pürülan boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Alerjik şişlik nedeniyle, boğazın lümeni belirgin şekilde daralır, bu da yutulduğunda acıyı arttırır ve boğulma tehdidi oluşturur.

Pürülan ve nekrotik tonsillit alerjik bileşenine karşı antihistaminik ilaçlar Fenistil, Loratadin, Suprastin, Zirtek kullanın.

loratadin

Antihistaminik ilaç Loratadin, histamin reseptörlerinin bir engelleyicisidir, ödemleri ortadan kaldırır, kılcal damarların geçirgenliğini azaltır.

İlaç hızlı, yetişkinler için 1 tablet için günde bir kez, 0,5 tablet - 3 yaşından çocuklar için kullanılabilir.

fenkarol

Anjinalı erişkinlerde boğazın alerjik ödemini önlemek için, yutulduktan sonra uyuşukluğa neden olmayan bir antihistamin ilacı olan Fenkarol ilacının kullanılması uygundur.

Fenkarol tabletler 3 yaşından büyük çocuklar için izin verilir, ancak hamilelik ve emzirme için tavsiye edilmez. Şiddetli koşullarda, Quincke'nin ödeminin tehdidi, boğazın lümeninin daralmasının neden olduğu boğulma, Fenkarol kas içine enjekte edilir.

vitaminler

İyileşmeyi hızlandırmak, komplikasyonları önlemek ve bağışıklığı arttırmak için vitamin almak gereklidir. Anjina ile, C vitamini ve B grubu vitaminler için artan bir ihtiyaç vardır.

Hastanın beslenmesi ile doğru besinleri almak zor, boğaz ağrısına pek çok türde yemek yemesine izin vermez. Centrum, Vitrum, Alfabe, Complivit, Duovit, Supradin preparatlarına yardımcı olacak vitamin ve minerallerin tedarikini yenileyin.

bir vitamin ve mineral kompleksini seçimi, vitamin B12 ve B6, folik asit varlığı gereklidir vitamin B grubu A vitamini, E, askorbik asit, vitamin K gibi güçlü antioksidan oluşuyordu dikkat etmek gereklidir.

Terli yüksek sıcaklıkta, vücut minerallerini kaybeder. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir vücut rezervleri doldurmak için gereklidir. Pürülan anjina tedavisinde antibiyotiklerle birlikte bir vitamin terapisi yürütülmesi özellikle önemlidir.

Bu makaleye ek olarak, makalemizde pürülan boğaz ağrısının tedavisi ile tanışmanızı öneririz.

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin insanlarda ortaya çıkmasının en yaygın nedeni, streptokok bakterilerin saldırısıdır.

Pürülan anjina oldukça hızlı gelişir, çünkü bakteriler vücudu birkaç dakika içinde etkiler. Bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesini nasıl önleyeceğinizi size anlatacak bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Bademcikler üzerinde pürülan mevduat - pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan boğaz ağrısı ana patojenleri streptococcus ve pneumococcal virüsleridir. Bir kişi vücuda girdiğinde, virüs vücudun doğal bir filtresi olan bademciklerden geçer.

Hücreleri çeşitli patojen mikroorganizmalarda tutulurlar ve pürülan boğaz ağrısının gelişmesine yol açan patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğrarlar.

Uzmanlar, hastalığın gelişimini provoke edebilecek bazı olumsuz faktörleri tanımlarlar:

 1. sağlıksız koşullarda insan yerleşimi
 2. Ciddi hastalıklar veya yetersiz beslenme sonucu vücudun koruyucu işlevlerinde azalma
 3. yıkanmamış veya ısıl işlem görmemiş gıdaların tüketimi
 4. Diş etlerinin ve dişlerin değişen karmaşıklığı hastalıkları
 5. sinüs tıkanıklığına bağlı burun içinden normal nefes almayı engelleyen KBB organlarının patolojisi
 6. şiddetli hipotermi
 7. uzun süre tozlu bir yerde olmak
 8. Sigara ve alkolizm gibi alışkanlıkların kötüye kullanılması

Sıklıkla, daha önce tonsil yaralanması olan hastalarda angina gelişir. Ek olarak, daha önce bademcik iltihabı geçirmiş olan hastalarda bu tür bir patoloji teşhis edilebilir, ancak bazıları korunmuştur.

Hasta, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden yaklaşık bir hafta sonra pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark etmeye başlar, ancak bazı durumlarda kuluçka süresi çok daha az olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Pürülan tonsillitin en tipik semptomları aşağıdaki semptomlardır:

 • lenf düğümlerinin hassasiyetinde artış
 • Boğaz bölgesinde ağrı görünümü
 • boyunda ciddi şişlik
 • eklemlerde ağrıların görünümü
 • vücut ısısı yükselişi
 • ciltte döküntü oluşumu
 • bezler üzerinde beyaz kaplama
 • yuturken ağrı ve ter görünümünü
 • genel esenlikte bozulma
 • şiddetli tıkanıklık
 • burun boşluğundan öksürük ve akıntı

Bu belirtiler ortaya çıktığında, en kısa zamanda bir uzmandan yardım almanız gerekir. Pürülan anjinin, bir doktorun gözetiminde yapılması gereken karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Herhangi bir kendi kendine ilaçlama, tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilir;

Patolojinin tedavi prensipleri

Purulent boğaz ağrısı ciddi bir hastalıktır, bu nedenle tedavi kapsamlı olmalıdır!

Evde patolojiye başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekir. Hastanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak, doğru tanı koyacaktır ve en etkili tedaviyi reçete edecektir.

Evde pürülan bademcik iltihabının giderilmesi, bir doktorun tüm önerilerine ve randevularına uyulmasını gerektirir. Reçeteli rejimi ve diyetini sürdürmek, ilaç tedavisi yapmak ve en basit fizyoterapi türlerini uygulamak önemlidir.

Böyle bir hastalığın tedavisi, vücut ısısı azalıncaya ve hastalığın akut evresinin semptomları ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Ayrıca her gün, hastanın bulunduğu odanın ıslak temizliği ve havalandırması yapılmalıdır.

Hasta ayrı bir yemek yemesi ve aşağıdaki kurallara uyması gerekir:

 • Küçük porsiyonlarda gün boyunca yiyecek alın, ancak çoğu zaman
 • En iyi seçenek sıvı veya yarı sıvı gıdadır
 • Pişmiş yemekler sıcak olmalı, soğuk değil, sıcak olmalıdır.

Evde pürülan boğaz ağrısı ilaç tedavisi antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik ilaçlar ve vitaminler kullanılarak yapılır. Bu hastalığa karşı mücadelede son yer alınmamakta ve ulusal terapi araçları kullanılmamaktadır.

İlaç tedavisi

Boğaz için sprey - pürülan anjina için etkili ve kullanışlı bir araç

Pürülan bademcik iltihabı ile ana semptom yüksek vücut ısısıdır, bu nedenle antipiretik ilaçların alımı reçete edilir.

Bu ilaçları almak sadece termometre 38 derecenin üzerinde gösteriyorsa gereklidir. Vücut ısısını azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • parasetamol
 • ibuprofen
 • Asetilsalisilik asit
 • Panadol

Pürülan anjinaya boğazda ağrı ve bezlerde bir plak oluşumu eşlik eder. Bu semptomatolojiyi ortadan kaldırmak için, bir sprey ve durulama çözeltileri formunda emilim tabletleri, antiseptikler kullanılması tavsiye edilir.

İyi bir etki, aşağıdaki lokal antiseptiklerin tablet şeklinde kullanılmasıdır:

Bu gibi ilaçların yardımıyla sadece patojenik ortamın daha fazla çoğalmasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz bölgesinde ağrıyı giderir.

Pürülan boğaz boğazından gelen spreyler hoş olmayan semptomları giderebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bu patolojinin tedavisi için daha sık olarak, sprey şeklinde aşağıdaki ilaçlar atanır:

Pürülan oluşumları kaldırmak ve boğazı dezenfekte etmek için, bir peroksit ve Dentastin çözeltisi kullanılarak mukozal tedavi yapmak mümkündür.

Hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak, durulama için antiseptiklerin yardımıyla mümkündür.

Rotokan ve Chlorophyllipt gibi iyi bir etki, günde birkaç kez boğazla tedavi edilmesi gereken bir ilaçtır.

Hastalığın tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotikler hastalığın tedavisinin temelini oluşturur!

Pürülan hastalığın tedavisi bir uzman tayin antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılır.

Bakterilere karşı en etkili olanı 10 gün içinde alınması gereken penisilin ajanlarıdır.

Pürülan anjina ile mücadelede, penisilin grubunun aşağıdaki antibiyotikler kullanılabilir:

Amoksisilin, sentetik kökenli penisilin türevidir ve bununla tedavi, bakterinin ölümüne neden olmaz, ancak sadece daha fazla büyümesini engeller.

Sefalosporin grubunun antibakteriyel ajanları kimyasal kompozisyonları ile penisilin preparatlarını andırır. Böyle bir ilaç, Cefalexin gibi, bakteri yaşamı için önemli olan hücre duvarının oluşumuna engel oluşturur. Bunun bir sonucu, patojen mikroorganizmaların hızlı ölümü ve hastanın iyileşmesidir.

Hastanın penisilin ve türevlerine karşı alerjisi varsa, hastaya Eritromisin ve Tetrasiklin verilir.

Eritromisin, çeşitli bakteri türlerine karşı mücadelede yardımcı olan geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. Böyle bir ilacın antibakteriyel aktivitesi penisilin ile aynıdır, bu nedenle hoşgörüsüzlüğü olan kişiler için iyi bir alternatif olarak kabul edilir.

Tetrasiklin, bakterilerin daha fazla çoğalmasını önleyen protein sentezi üzerinde yıkıcı bir etki yapar. Bu antibakteriyel ilaç, penisilin intoleransı olan hastalarda bakteriyel enfeksiyonların çoğunu ortadan kaldırmak için reçete edilir.

Çoğu zaman pürülan tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibiyotikler reçete edilir:

 • eritromisin
 • klindamisin
 • amoksisilin
 • klaritromisin
 • diş hekimleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi spreyler şeklinde antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilebilir. Böyle etkili bir ilaç, yerel bir etkiye sahip olan Bioparox'dur. Bu antibakteriyel ajan genellikle antibiyotiklerin iç alımı istenmeyen olduğunda, gebelikte pürülan tonsillit tedavisi için reçete edilir.

Hastalık halinde solunum

Önemli! Artmış vücut ısısında, inhalasyon yasaktır.

Akut anjina için etkili bir tedavi prosedürü inhalasyon olup, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletmek mümkündür. Bu gibi prosedürlerin gerçekleştirilmesinde, antiseptik maddeler genellikle, örneğin birkaç damla iyot ilavesiyle bir soda çözeltisi kullanılır. Ek olarak, hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve bir Klorheksidin solüsyonu ile inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ev inhalasyonunun gerçekleştirilmesi için basit ve kanıtlanmış bir yöntem, buharların haşlanmış patateslerden solunması prosedürüdür. Bu tür bir inhalasyon için hasta, kök sebzeler ile tencerenin üzerine eğilmeli, başını bir havluyla örtmeli ve buharları solumalıdır. Bu prosedür hastanın durumu hafiflene kadar günde birkaç kez önerilir. Pürülan boğaz ağrısına genellikle vücut sıcaklığındaki bir artış eşlik eder ve bu durumla, inhalasyonlar kontrendikedir.

Bu prosedürü, arteriyel basınç ve kardiyovasküler sistemin çalışması ile ilgili sorunları olan kişilere karşı dikkatli bir şekilde yürütmek gerekir.

Evde anjina tedavisinde, inhalasyonlar tıbbi decoctions ve ilaçlar ile bir nebülizör ile yapılabilir. Bu prosedürler için, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

Tonzillon N gibi bir homeopatik ilacın kullanımı ile inhalasyon ile iyi bir etki verilir.

Patolojide sıkıştırır

Pürülan boğaz ağrısı ile ısınma, boğazda ağrıyı ortadan kaldırabileceğiniz, yararlı ve etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Maksimum etkiyi elde etmek için, bu tür bir prosedürün belirli kurallara uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Isınma sıkıştırmayı ayarlamayı reddetmek aşağıdaki durumlarda olacaktır:

 1. ciltte alerjik ve püstüler döküntülerin görünümü
 2. kardiyovasküler sistem patolojilerinin saptanması
 3. Kompresyon bölgesinde cildin bütünlüğünün ihlali
 4. hastada tromboflebit varlığı veya kanama eğilimi
 5. akut dönemde enfeksiyöz hastalıkların varlığı

Hastanın ateşi varsa, pürülan boğaz ağrısına kompres koymasına izin verilmediği unutulmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısını evde tedavi etmek için çeşitli çözümlere dayanarak kompresler yapabilirsiniz. En sık olarak aşağıdaki şemaya göre ayarlanmış alkol veya votka kompresleri kullanılır:

 • Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve çözelti içinde ıslatılır
 • hafifçe sıkın ve cilde uygulayın
 • Üstte bir muşamba, bir pamuklu yün tabakası koymak ve bir mendil veya eşarp ile bir kompres yeri sarın

Evde votka veya alkol yoksa, tuz çözeltisi ile bir kompres hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 ml ılık suda 20 gram sofra tuzu çözülür ve sonuçta elde edilen çözelti işlem için kullanılır.

Geleneksel terapi yöntemleri

Gargara - pürülan boğaz ağrısı için zorunlu bir prosedür

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi, hem ilaç tedavisi, hem de halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. Daha önceki tedavinin başladığını hatırlamak önemlidir, tehlikeli komplikasyonların gelişmesinden kaçınmanın şansı o kadar yüksektir.

Geleneksel tıp, bakteriyel bir etkiye sahip olan bitkisel infüzyonlar ve et suyunun yardımı ile böyle bir hastalığı tedavi eder:

 • Propolis, anjina ile mücadelede etkili bir halk ilacı olarak kabul edilir, bu da hastalığın herhangi bir aşamasında durumu hafifletmeye yardımcı olur. Küçük bir propolis parçasını almalısın, ağzına koy ve yavaşça çiğnemelisin. Halk tedavisinin olumlu bir etkisinin elde edilmesi, ancak dilin uyuşukluk hissi ve yanma hissine neden olan kalite propolisin yardımı ile mümkündür.
 • Pürülan anjinin tedavisi için basit ve kanıtlanmış bir halk yolu, salin ile durulanır. Böyle bir prosedürü bir bardak ılık suda yürütmek için 2-5 yemek kaşığı deniz veya sıradan tuzu çözün. Böyle bir çözüm ile Gargara mümkün olduğunca sık tavsiye edilir, bu hastanın iyileşmesini hızlandıracak.
 • Lahana turşusu suyu dezenfekte edici bir etkiye sahiptir ve pürülan yaraların iyileşmesini hızlandırır, bu nedenle anjin ile gargara tavsiye edilir.
 • Doğal antibiyotik sarımsak olup, en karmaşık formda bademcik iltihabından kurtulmak mümkündür. Bir sarımsak sarımsakını bir bardak ılık sütün içine sıkabilir ve karışımı küçük yudumlarda içebilirsiniz. Ayrıca sarımsağı süzme peynirle karıştırmak ve bu tür bir tıbbi karışımı yemek tavsiye edilir.

Pürülan boğaz ağrısı, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Etkili terapinin yokluğunda bakteriler, örneğin, burun kulakları veya sinüsleri gibi başka organlara girerler.

Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabından sonraki komplikasyonlar, hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gelişir.

Tehlikeli etkiler, horlama görünümünü ve hatta nefes almayı durdurmayı içerebilir. Pürülan boğaz ağrısının yokluğunda parathonsillar apse veya menenjit gelişebilir. Buna ek olarak, akciğerlere inhalasyon sırasında irin penetrasyonu ve enfeksiyonu mümkündür. Vücudun bu patolojik durumunun sonucu pnömoni gelişmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Sorularınız

Soru: Yetişkinlerde pürülan anjina tedavisi nedir?

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı, mikroplara neden olan patojenlere ölümcül davranan antibiyotiklerle tedavi edilir. Vakaların büyük çoğunluğunda, anjin, hemolitik streptokok tip A veya stafilokoktan kaynaklanır. Bu, tedavinin streptokok ve stafilokokları etkili bir şekilde öldüren antibiyotiklerle yapılması gerektiği anlamına gelir. Bu antibiyotikler arasında korunmuş penisilinler, makrolidler, sefalosporinler, tetrasiklinler ve florokinolonlar bulunur.

Pürülan boğaz ağrısından preparatlar

Bademcik iltihabı, yüzeylerinde irin oluşumu ile birlikte, pürülan boğaz ağrısı olarak adlandırılır.

En sık rastlanan vakalar 5-10 yaş arası pürülan anjina çocukları ve 15 ila 25 yaşlarındaki kişilerdir. Hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle semptomlarını doğru bir şekilde tanımak ve tedaviyi zamanında başlatmak son derece önemlidir.

Angina, bademciğin viral veya bakteriyel enfeksiyonlarla yenilmesi sonucu oluşur. Hastalığın nedenleri genel, lokal ve patojenlerle ilişkilidir.

 • zayıflatıcı hastalıklar veya yetersiz beslenme, organizmanın enfeksiyon ajanlarına düşük direncini provoke etmek;
 • sağlıksız koşullar ve kişisel hijyen ile uyumsuzluk.
 • sağlıksız ürünler;
 • enfekte gıdalar;
 • ağızda lokal iltihap;
 • burun tıkanıklığı ve sık oral solunum (özellikle kışın);
 • İşlemden sonra enfekte olmuş bademcik kalıntıları giderilir.

Patojenlerle ilişkili:

 • streptokok;
 • Pnömokok.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

Pürülan boğaz ağrısı tanısı için, bir kulak burun boğaz uzmanı ile muayene, streptokok enfeksiyonu varlığı için bir inme ve albümin izleri için idrar tahlili gereklidir.

Topikal oluşan kompleks hastalıkların tedavisine öngörülen tedavi için ve genel işlem (yatak istirahatı, aşırı alkol, analjezikler ve antipiretikler, antibiyotikler, kortikosteroidler) (çözeltiler, spreyler, antiseptik, antibiotikosoderzhaschie spreyler gargara).

Streptococcus ve pneumococcus'un neden olduğu pürülan boğaz ağrısı tedavisinde antimikotik ilaçlar reçete edilir: tabletlerde veya intramüsküler enjeksiyon şeklinde.

En sık kullanılan hastalığın tedavisi için:

 • Penisilin tip 5 - fenoksimetil penisilin;
 • klindamisin;
 • klaritromisin;
 • eritromisin;
 • Klindamisin.

Lokal tedavi için spreyler, örneğin Bioporox reçete edilir. Antibiyotik spreyler genellikle antibiyotiklerin iç alımının örneğin gebelik ve emzirme döneminde olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda reçete edilir. 2-3 enjeksiyon için günde 3-4 kez antibiyotik içeren ilaçlar kullanın.

Pürülan akut bademcik iltihabının etkin tedavisi yalnızca ilaçların entegre kullanımı ve tüm tıbbi önerilerin uygulanmasıyla sağlanır.

Bol bol içme ve antimikotik ilaçların yanı sıra, ağız boşluğunu antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri olan özel solüsyonlarla yıkamanız tavsiye edilir. Durulayın ağız boşluğu saatte 1 kez olmalı ve durulama için aşağıdaki çözümleri kullanabilirsiniz:

 1. borik asit;
 2. iyot, tuz ve soda;
 3. hlorofillipta;
 4. furatsiolina;
 5. stomatodina;
 6. soda;
 7. kabartma tozu;
 8. kalendula tentürleri;
 9. rotokana ve diğerleri.

Farinksin şişmesini gidermek için kortikosteroid atar. Ağrı kesici, aynı zamanda antipiretik etkisi olan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Pürülan tonsillit tedavisi için parasetamol ve ibuprofen bazlı analjezikler kullanılır.

örneğin, emme için özel tabletler yardım etmek boğazında ağrı azaltın, Lizobakt, Travisil, Faringosept Neo anjina Imudon ve diğerleri.

Pürülan bademcik iltihabının tedavisinde, pürülan çökelleri temizleyen ve ağız boşluğunu dezenfekte eden ilaçlar yararlıdır. Plakı çıkarmak için aşağıdaki çözümleri kullanın:

 • Lugol. Çözelti, moleküler iyodin içerir ve bakterisit, antiseptik ve lokal olarak tahriş edici etkiye sahiptir. Hamilelik sırasında kullanım için yasak;
 • Stomatodin. Pamuklu çubukla günde 2-3 kez, doğrudan etkilenen yüzeye uygulayın;
 • Hidrojen peroksit. Nemlendirilmiş pamuklu bezler yardımıyla, pürülan plak günde 2 kez alınır - sabah ve yatmadan hemen önce;
 • Chlorophyllipt. Bir yağ çözeltisi yardımıyla, ağız (boğaz) günde 2-3 kez tedavi.

Enflamasyonu hafifletmek ve ağrıyı azaltmak için antiseptik topikal spreyler kullanılır:

 • Faringosept;
 • Stopangin;
 • Ingalip;
 • Miramistin;
 • Orasept;
 • Tantum Verde;
 • Chlorophyllipt;
 • Angal S.

Akut irinli tonsillit olarak iyi bir etki gargara için kullanılır geleneksel ilaçları, yani bitkisel çaylar papatya ve adaçayı, verebilir. Geceleri 1 saat ılık bir bardak süt içmek için olabilir. Bal bir kaşık (bal alerjisi değilse), enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırabilir (limon veya bal, dut meyve içecekleri, taze meyve ve kuru meyvelerden yapılan meyve içecekler ile çay) sıvıların bol içki, ağrıyı dindirmek hisler ve iyileşmeyi hızlandırır.

Gebelikte akut iltihaplı bademcik iltihabı tedaviye devam eden hekimin gözetiminde yapılmalıdır. Hamilelik en az etkili dozlarda antipiretikler almasına izin verildiği gibi, aynı zamanda lokal etki gösteren antibiyotik içeren spreylerin kullanılmasına izin verilir.

Hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacak;

 1. sertleştirme;
 2. bağışıklığı güçlendirmek;
 3. yüksek kaliteli yiyecekler;
 4. odanın havalandırması ve düzenli ıslak temizliği;
 5. spor yapmak;
 6. kişisel hijyen kurallarına uyulması.

İmmünostimulatör ajanların alınması ve doğru beslenmesi, pürülan boğaz ağrısının oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Hastalığın başlangıcını önlemek için, akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında yoğun konsantrasyonlu yerlerin kalma süresini azaltmak ve hasta insanlarla temastan kaçınmak gerekir.

Angina, yaygın ama oldukça ağır bir hastalıktır ve bu da pek hoş olmayan duyumlara neden olur. Yüksek vücut ısısı, boğazda keskin bir ağrı, yutulma ve rahatsızlık duymadan konuşma becerisi - bu tür istenmeyen tatsız belirtiler, mutlaka tıbbi tedavi gerektiren hastalığın tüm şiddetini yansıtır. Özel randevular doktor tarafından sadece hastanın bireysel özellikleri ve durumu göz önünde bulundurularak verilir, ancak bazı durumlarda (doktorun ziyareti ertelenir veya imkansız hale gelir), boğazdan kendiniz hap almanız gerekir.

Kendi kendine ilaçlama yapmadan ve kurtarma ilaçlarının seçimi için eczaneye gitmeden önce, tedavinin ana yönünü belirleyeceğiz. Bunu yapmak için, hem viral hem de bakteriyel olabilen hastalığın nedenini tanımlamak gerekir. Tanı boğazdan (bademciklerden veya arka duvardan) bir yayma yoluyla gerçekleştirilir, ancak bazı görsel önkoşullar vardır. Bu nedenle, hastalığın bakteriyel yapısıyla, aşağıdaki semptomları ayırt etmek yaygındır:

 • Artan vücut ısısı (38 derece ve üstü).
 • Kataral hastalıkların diğer belirtilerinin yokluğu (örneğin öksürük).
 • Lenf düğümlerinin büyüklüğü ve ağrılı duyulardaki genişlemesi.
 • Bademciklerde sarı veya gri renkte bir plağın varlığı (pus birikmesi).

Tüm bu semptomları kutluyorsanız, bir bakteri anjina hapına ihtiyacınız olacaktır, diğer durumlarda antiviral tedaviye ihtiyaç vardır.

Tedavinin yönünü belirledikten sonra, bunun için hangi ilaçların kullanılması gerektiği hakkında konuşalım. Her şeyden önce, hastalığın karmaşık etkilere maruz kaldığı unutulmamalıdır. Göreviniz, komplikasyonları önlemek ve rahatsız edici semptomları, yani boğaz bölgesinde ateş ve keskin acıyı durdurmaktır.

Tam olarak ne tehlikeli angina olabilir? Hastalık çok bulaşıcıdır ve kişiden kişiye kolayca bulaşır, ayrıca sıklıkla kışkırtır:

 • Enfeksiyonun kulaklara ve nazal sinüslere yayılması;
 • romatizma;
 • böbrek hastalığının başlangıcı;
 • Akciğerlerde pus birikmesi.

Viral hastalığın komplikasyonlara neden olmadığına ve bakteriye göre çok daha kolay aktarıldığına dikkat edilmelidir, bu nedenle spesifik tedavi gerektirmez. Eğer hala karar verirseniz ve bu durumda boğaz ağrısına (antibiyotiklere) karşı ilaç almak için, yan etkilerin bir kısmını provoke edebileceklerine dikkat edin. Yani, bir dizi ilaç dışkı, kusma, cilt alerjik döküntüleri görünümünü bir bozukluk yol açar. Ayrıca, bu ilaçlar bağımlılık yapıcıdır ve gerekirse yeniden kullanım gelecekte işe yaramaz olabilir.

Tedavi için ne tür ilaçlar önerilir? Bu sinsi ve tehlikeli hastalıktan sık sık hasta olan çocuklar için yetişkinler ve onların kendi ilaçları listelendiğini unutmayın. İlk durumda, aşağıdaki gibi ilaçlardan seçilmesi önerilir:

Çocuklar için benzer bir liste Sumamed, Amoxiclav, Supraks ve Augmentin gibi isimleri içerir. Artan etkililik ile karakterize edilen en sık reçete edilen ve kullanılan ilaçlar hakkında, ayrı konuşmak gerekir.

İlaç "Amoksiklav" yeni doğanlar (yanı sıra erken doğmuş gibi erken yaşlarda da dahil olmak üzere), herhangi bir yaş kategorisinde çocuklar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır. İlaç terapi ve yetişkinler için kullanılacak kadar çok yönlüdür. Hastanın yaşına ve hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak, ana noktaları aşağıda sunulan bir rejim ve dozaj reçete edilir:

 • Yeni doğan bebekler - 12 saatten sonra günde 2 kez, 1 kilogram başına 30 mg'dan fazla değildir.
 • 3 aya kadar - günde 3 defadan fazla olmayan bir kullanım için 8 saat ara ile benzer bir dozda kullanılabilir.
 • 12 yaşın altındaki çocuklar (3 aylıktan itibaren) - gerekirse günde üç kez benzer bir dozaj - her 6 saatte bir (günde 4 kez).
 • Vücut ağırlığı 40 kilogram olan 12 yaşından büyükler - her 6 veya 8 saatte 1.2 gram. ilaç.

Angina'dan başka bir popüler hap ise "Amoksisilin" dir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için önerilir. Yaş grubuna bağlı olarak, ilacı almak için öneriler tanımlanmıştır:

 • 12 aya kadar - günde iki kez 125 mg / günde üç kez 100 mg.
 • 36 aydan 10 yıla kadar - günde üç kez 250 g / günde iki kez 375 mg.
 • 10 yaşından büyükler ve yetişkinler - her 12 saatte bir 500 mg'a kadar ve her 12 saatte 750 mg'a kadar.

Ancak, boğaz ağrısı için en iyi tabletler, çoğu, "Sumamed" dir. Geniş bir etki yelpazesi olan bir araçtır. Aktif madde azitromisin'dir. Tedavinin tam akışı 5 gündür, ilk olumlu değişiklikler ikinci günde zaten. İlaç aşağıdaki nispi kontrendikasyonları vardır:

 • gebelik;
 • laktasyon dönemi;
 • karaciğer ve böbreklerin patolojisi.

Sumamed'e dayanan terapi çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir, ancak bazı yan etkilere neden olabileceğini unutmayınız. Çoğu zaman sindirim sistemi, kusma ve kendi kusma ihlali ile kendini gösterir.

Ayrı bir ayrıntılı tartışma boğaz ağrısından ve boğaz ağrısından haplar gerektirir. Böylesine ciddi bir hastalıktaki keskin ağrıyı hafifletmek için her ilacı kullanamazsınız. En etkili ilaçların genellikle kabul edildiği kabul edilir:

 • Çeşitli emilebilir tabletler (Strepsils, Sepptelet, Pharyngosept). Antiseptik bir etkisi var, bademcikler üzerinde doğrudan bir etkisi var. Ortalama alındıktan sonra 2-3 saat içinde bir boğazda içmek veya durulamak veya çalkalamak yasaktır.
 • Ingalipt bir sprey. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkisi ile doğal ilaç. Günde 4 kez, valf üzerindeki basıncın süresi - 2 saniyeye kadar püskürtmek gereklidir, ekstre edilen bileşim 5 dakikaya kadar ağızda tutmaya çalışılmalıdır. "Ingalipt" kullanımı kontrendikasyon erken çocukluk yanı sıra bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü olarak kabul edilir.
 • "Stopangin" bir çözümdür (sindirim için değil, durulama ve işleme için). Ana aktif bileşen, heksetidindir. Bakterileri öldürür, aktivitelerinin neden olduğu iltihabı hafifletir ve bu nedenle boğazdaki ağrılı hisleri azaltır. İlaç çok sayıda doğal esansiyel yağlar, okaliptüs, mentol, nane ve diğer yararlı bitkileri içerir. Etkilenen mukozanın iyileşmesinin hızlanmasına katkıda bulunurlar ve hafif bir analjezik etkiye sahiptirler.
 • Boğazdaki boğaz ağrısına ve ağrılı hislere karşı uygun tabletler - "Lizobakt." İlaç artan güvenlik ile yerel antibiyotik kategorisine aittir. "Lizobakt" oldukça pahalıdır, ancak artan bir kaliteye sahipken neredeyse hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur.
 • Klasik "Furacilin". Tabletlerde üretilir, ancak boğaz ve ağız boşluğunun durulanması için çözeltilerin hazırlanması için kullanılır. Bileşim güvenlidir ve istenen herhangi bir frekansta kullanılabilir. "Furacilin" çözümünün yutulması tavsiye edilmez.
 • "Bioparox". Özellikle pürülan boğaz ağrısı ile gösterilir. Lokal bir antibiyotiktir, direkt olarak iltihap odağı üzerinde hareket eder, bakterileri öldürür.
 • "Tantum Verde." 3 yıldan küçük çocuklar için tavsiye edilmez, tabletler ve spreyler şeklinde üretilmiştir. Kompozisyonun bileşenlerinden birine tolerans göstermediğinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tedavi süresi - üst üste 5 günden fazla değil.

Şimdi anjinadan hangi tabletlerin çoğunlukla doktorlar tarafından hastalarına reçete edildiğini biliyorsunuz. Sonuç olarak, bir zamanlar popüler olan "Lugol's Solution" ilacı hatırlatmak isterim. Steril pamuklu bezlere uygulanır ve aynı zamanda mekanik saflaştırmalarını gerçekleştirirken iltihaplı bademciklerin tedavisinde kullanılır.

Pürülan boğaz ağrısı tabletleri de yukarıda sunulan listeden seçebilirsiniz. Ancak, bazı durumlarda, belirli ilaçların ve halk ilaçlarının alımına eklenmesi gereksiz olacaktır:

 • Doğal katkı maddeleri ile bol sıcak içecek. Örneğin, papatya veya adaçayı ile.
 • Tuzlu su ile durulayın (bir bardak ılık su yarım çay kaşığı sofra tuzu, her üç saatte bir manipülasyon yapılır).
 • Limon suyu ile soda ya da seyreltik su ile durulayın.
 • Özel, vitaminli bir diyetin oluşumu. Meyve ve sebze meyve içecekleri, ballı süt, gazsız maden suyu gibi ürünleri ve yemekleri içerir.

Aslında, sadece boğaz ağrısı değil, aynı zamanda antipiretik ürünlerin yanı sıra antibiyotik almaktan alerjik reaksiyon riskini azaltacaktır antihistaminikler, tablet almak önemlidir. Bu yüzden, vücut sıcaklığını parasetamol bazlı ilaçlarla normalize etmenin en kolay yolu. Yetişkinler günde bir kez en fazla bir tablet alabilir, resepsiyonun süresi düzenli olarak 5 günü geçmemelidir. Bu durumda, "Parasetamol" in kronik alkolizm, karaciğer ve böbrek patolojileri için önerilmemesi gerçeğini hesaba katmak gerekir. Antihistaminikler gelince, klasik "Suprastin" yeterli olacaktır.

Angina'dan hangi tabletler daha iyi, elbette terapisti çözmeli. Bu analizlere dayanan sadece bir uzman, hastanın durumunun genel bir değerlendirmesinin yanı sıra, gerekli randevular hakkında sonuç çıkarabilecek ve sağlığa ek bir zarar vermeyecektir. Böyle ciddi bir hastalığın tedavisinin karmaşık bir şekilde yapılması gerektiğini de hatırlamak son derece önemlidir, rahatsızlık semptomları hastalığın nedeni ile birlikte ortadan kaldırılmalıdır.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, iltihaplı bademcik dokularında patojenlerin yok olmasını sağlayan sistemik antibiyotiklerle gereklidir. Antibiyotik tedavisine ek olarak, hastalığın semptomlarını azaltmak ve hastanın durumunu hafifletmek için semptomatik tedavi kullanılır.

Doğru öncelik vermek önemlidir: antibiyotikler, pürülan boğaz ağrısı ile tedavi edilmelidir, diğer araçlar yardımcıdır ve çoğu durumda bunlar olmadan yapmak mümkündür. Angina kendi başına tehlikeli değildir, ancak bazı komplikasyonları nedeniyle bazıları sakatlığa ve hatta ölüme neden olabilir. Pürülan boğaz ağrısı olan bir hastayı tedavi etmek, boğaz ağrısı veya ülserden kurtulmak değildir (bu tezahürler kendiliğinden geçer), fakat vücutta bakteriyel enfeksiyonun yayılmasını ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için. Antibiyotikler hastalığın neden olan etkenlerini yok eder ve uygulama zamanında başlatıldığında hastayı komplikasyonlara karşı korur, tüm yardımlar durulama, şekerler, spreyler - yapmazlar.

Ayrı bir şekilde, pürülan anjinin neden antibiyotik olmadan tedavi edilemediğini tartıştık...

Pürülan boğaz ağrısına yönelik ana ilaçlar, hemolitik streptokoklara ve bazı patojenler olan stafilokok suşlarına karşı etkili antibiyotik preparatlarıdır.

Siliyer epitelin villusundaki stafilokok bakterileri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde tercih edilen ilk tedavi hattının preparatları şunlardır:

 1. Amoksisilin bazlı araçlar. Genellikle, hastalığın ağır seyrinden dolayı, hastanın durumunu olabildiğince çabuk normale döndürmek önemlidir ve genellikle bir doktor tarafından bakteri muayenesi için zaman yoktur. Bu nedenle iltihaplı anjina amoksisilin, klavulanik asit ile kombine edilir onun ilaç, tanısı hemen sonra tedavi - amoksiklav, augmentin, Ekoklavom, Flemoklav Soljutab ve bunların analogları anlamına gelmektedir. Bu ilaçlar ayrıca saf amoksisiline dirençli bakterilere karşı da etkilidir. Ancak, saf amoksisilin temelinde fon - Flemoksin Soljutab, Amosin, Ospamoks ve diğerleri - onlara bakteriyel direnç olasılığı olsa bile, ancak yüksek olmadığı için de, çok sık reçete edilir;
 2. Azitromisin, en güvenli, en etkili ve mevcut makrolidlerden biri olan - Azitro-Sandoz, Sumamed, Azitrox, Ecomed, Azithromycin. Etkinlikleri ve yan etkilerin sayısı ile, bu ilaçlar amoksisilin ve klavulanik aside dayalı olanlara benzer;
 3. Sefadroksil - Biodroksil, Duracef - ve sefuroksim - Zinnat bazlı ilaçlar.

(Nedeniyle alt sindirilebilirliği kadar) ampisilin, (yüksek maliyet nedeniyle) jozamisin, sefalosporinler sadece enjeksiyonla uygulanan (alış vadesi geldiğinde sık sindirim bozuklukları) Daha az eritromisin dayalı irinli anjina ilaçlar için tercih edilir.

Anjina'nın etken maddelerine karşı çok etkili olan ancak Biseptol veya siprofloksasin gibi ciddi yan etkilere neden olan antibiyotikler ve diğer bazı antibakteriyel ajanlar vardır. Hastalık ayrıca daha güvenli ve daha hassas antibiyotiklerle tedavi edilebildiğinden, pürülan boğaz ağrısı için reçete edilmez.

Sadece bir doktor pürülan boğaz ağrısı için bir tedavi seçmelidir. Bu tanı olası hatalar en başta gelen nedeni - Hastalar sıklıkla irinli bademcik hastalığı tamamen farklı doğa için yanlış şunlardır: Virüs mononükleoz ve gerpanginu, mantar ve faringomikozy tonzillomikozy. Onlara antibiyotik uygulamak sadece işe yaramaz, aynı zamanda zararlı da değildir.

Örneğin, fotoğrafta - tipik bir pürülan lacunar bademcik iltihabı:

Ve burada - bulaşıcı mononükleoz:

Bu fotoğrafta - pharyngomycosis:

Fotoğrafta - foliküler pürülan boğaz ağrısı:

... ve enterovirüs vesiküler farenjit (herpangina):

Her zaman bir doktor bile, gerçek bir pürülan boğaz boğazından bademciklerdeki fungal hasarı ayırt edemez ve teşhis için bakteriyolojik araştırma yürütmesi gerekir.

Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı için bir çare seçerek, doktor hastanın duyarlılığını, geçmişte çeşitli antibiyotik almanın gerçeklerini, patojenin farklı ajanlara ve diğer faktörlere olan direncini dikkate alır.

Ayrıca, doktor antibiyotik tedavisinin süresini (farklı antibiyotikler için, alınan süre 3 ila 10 gündür), günlük dozu, alma zamanını ve ilacın kendisinin şeklini seçmelidir. Pürülan boğaz ağrısı yetişkinleri genellikle reçete tabletler, çocuklar - tozlar dayalı süspansiyonlar.

Çocuklar için azitromisin preparatları genellikle bir süspansiyonun hazırlanması için toz formunda mevcuttur ve ölçüm kaşıkları ve şırıngalarla pazarlanmaktadır.

Pürülan boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan diğer antibiyotikler ve doktor tarafından nasıl seçildikleri hakkında daha fazla bilgi edinin...

Kural olarak, zaten pürülan boğaz ağrısı için etkili bir ilaç alımı başladıktan sonra, hasta çok daha iyi olur, vücut ısısı biraz azalır, halsizlik zayıflar. Bu nedenle, yardımcı araçların kullanılmasına gerek yoktur.

Araştırmaya göre, antibiyotik aldıktan sonra 12-36 saat içinde, dokularda patojenik bakteriler artık tespit edilmemektedir. Dokularda yeterli miktarda antibiyotik bulundurmak ve hastalığın komplikasyonlarına karşı tam koruma sağlamak için ilacın daha fazla kullanılması gerekmektedir.

Hasta, antibiyotiğin alınmasından itibaren üç gün içinde iyileşmezse, doktor ilacın etkisiz olduğu sonucuna varır. Daha o reçete çalışmıyor ortaya çıkmaktadır hastalığın teşhisinde boğazından Bir bezi alarak gerektirir, doktor bakteriyel aşılama testinin sonuçlarını alır ve spesifik patojen patoloji neden ve nasıl ilaçlarla tedavi edilmelidir anlamaya çünkü böyle bir durumun olasılık olduğunu.

Pürülan anjina ile standart antipiretikler kullanılır: Nurofen, Parasetamol, Efferalgan, eğer sıcaklık çok fazla yükselirse ve sadece bir doktorun gözetiminde ise, Analgin veya Analdime tek bir uygulama yapılmasına izin verilir.

Antipiretik ajanların kendileri sadece sıcaklık 39 ° C'nin üzerine çıktığında veya 38 ° C'nin üzerine çıktığında, hastanın çok ağır bir şekilde yatışmasıyla alınmalıdır. Dozlar arasındaki aralıkları kesin olarak koruyun. Örneğin, Nurofen 8 saatte bir defadan fazla verilmemelidir, Paracetamol - her 6 saatte bir defadan daha sık.

Parasetamol - en güvenli antipiretiklerden biri

Antipiretik kullanmadan önce, ilaçsız yöntemlerle bir hastada sıcaklık düzenlemesi için tüm olası önlemleri almak gerekir:

 1. Mümkün olduğunca fazla sıvı içirin - bu, ısının ter ile salıverilmesini yoğunlaştırmanızı sağlar;
 2. Eğer yoğun bir şekilde içerseniz, terli giysiler kullanın. Ahududu reçeli veya ahududu, üzümü reçeli bir kaynatma - halk ilaçları kullanmak için yeterlidir.
 3. 20-22 ° C aralığında hava sıcaklığındaki odada bakım yapmak için, hastanın kendisi giyinecek kadar sıcaktır. Bu, onun terlemesine ve nefes alıp vermemesine izin verir.

Antipiretikler, sadece bu önlemler işe yaramadığında veya hastanın sıcaklığı çok hızlı yükseldiğinde reçete edilir.

Hastalığın çok belirgin ağrı sendromu olduğu durumlarda, bir kişinin yutmasını önlemek, ağrı kesiciler kullanmak mantıklıdır:

 • Anestezik ile Grammidin Neo;
 • Gargara için% 2 lidokain çözeltisi;
 • Sepptolet Plus (anestezi bileşeni - benzokain);
 • AntiAngine formülü (anestetik bileşen - tetrakain);
 • Teraflu Lar (anestetik bileşen - lidokain);
 • Heksoral Musluklar (anestezik bir bileşen - benzokain);
 • Strepsils Plus (anestetik bileşen - lidokain);
 • Tantum Verde (benzidamin hidroklorürün bir anti-enflamatuar bileşeni içerir)...

... ve diğerleri. Hepsi bir süreliğine boğazdaki ağrıyı rahatlatır veya tamamen ortadan kaldırır. Bir kural olarak, eğer antibiyotik başlanırsa, bu ilaçlar 2-3 kez kullanılır, bundan sonra ağrı kendi kendine geçmeye başlar.

Rezorpsiyon Strepsils ana etkisi - boğazda geçici bir ağrı hafifletilmesi

Pürülan anjini semptomatik olarak çeşitli durulama solüsyonlarıyla tedavi edin. Düzgün uygulandığında, boğazı yumuşatır, ağrıyı giderir, mukusun bakterilerle yıkanmasına yardımcı olur, yutmayı kolaylaştırır.

Bu çözeltiler genellikle basit kaynamış sudan aşağıdakilerin eklenmesi ile hazırlanır:

 • tuzu;
 • soda;
 • Papatyaların kaynatılması;
 • Adaçayı kaynatma;
 • Meşe kabuğunun kaynatılması...

... ve diğer bileşenler. Durulama çözümleri ve uygulama kuralları hakkında ayrıntılı olarak, ayrı bir materyalde tartıştık...

Meşe kabuğu, et suyu pişirmeye hazır

Pürülan anjin, durulama, şekerler, spreyler ya da emici tabletler ile tedavi edemeyeceğinizi anlamak önemlidir. Bir hastalığı tedavi etmek, patojenini yok etmek ve aktivitesinin vücuttaki tüm sonuçlarını ortadan kaldırmak anlamına gelir. Streptokok ve stafilokokların (anjina patojenleri) yok edilmesiyle, sadece antibiyotikler tedavi edilir ve vücuda alınan veya içe enjekte edilenler.

Antibiyotikler ve antiseptik içeren spreyler ve şekerler sadece etkilenen bademciklerin dışarıdan alınmasına izin verir. Özel çalışmaların sonuçları, bademcik dokularındaki patojenik bakterileri yok etmek için bu tür lokal tedavinin imkansız olduğunu ve bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını tedavi etmenin imkansız olduğunu göstermektedir.

Aynı zamanda, çeşitli emici haplar ve şekerler ile birlikte, antibiyotiğe ek olarak boğazda pürülan anjina ile tedavi edebilirsiniz. Bu durumda, antibiyotik hastalığı tedavi edecektir ve adjuvan hastanın durumunu rahatlatacak ve iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Boğazın yağlanması veya açlık apselerinin tedavi edilmesi için önerilen, pürülan boğaz preparatları ile işe yaramaz ve hatta zararlıdır. Bu gibi prosedürler ya hastalığın etken maddesiyle savaşmaya ya da ülserlerin iyileşmesini hızlandırmaya izin vermez. Aynı zamanda, bu tür tedavi çok acı verici ve hasta için ciddi acılara neden olur.

Aynı grup, bal, propolis, sirke ve hatta kerosene dayanan pürülan boğaz ağrısından iddia edilen halk ilaçlarını içerir. Bazıları kendileri için tehlikelidir (örneğin, kerosenin yanmasına neden olur, çünkü büyük miktarda şeker, doku yüzeyindeki patojen mikrofloranın gelişimini uyarır), bazıları uygulama biçiminden dolayı zararlıdır.

 • Pürülan boğaz ağrısını sadece tek bir etkili antibiyotikle tedavi etmek;
 • Sadece şiddetli boğaz ağrısı için akut ihtiyacı olan hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan ilaçlar kullanılır - boğaz ağrısı, yüksek ateş;
 • Özellikle cansız boğaz ağrısı ile başka yollarla, özellikle de hastaya ya da onun bakımını üstlenecek kişiye karşı anlaşılabilir olmayan kişilerle kullanılmalıdır.

Ayrıca bilmek yararlıdır:

 • Bir pürülan boğaz ağrısı tedavisinde ne kadar doğru?
 • Başımı pürülan boğaz ağrısı ile yıkayabilir miyim?
 • Bir pürülan boğaz ağrısı ile yürümek mümkün mü?

Pürülan boğaz ağrısını evde tedavi etmek için standart bir ilaç seti kullanılmalıdır: Antibiyotik, patojene karşı etkili...

Akut ağrıda, pürülan boğaz ağrısı olan boğaz, anti-inflamatuar bileşenlerle solüsyonlarla tedavi edilmeli veya lokal a...

Pürülan anjina ile, farinksin mukoza zarını tahriş etmeyen, sindirim bozukluklarını indüklemeyen ve artmayan herhangi bir sıcak içecek içebilirsiniz.

Bademcik iltihabı, yüzeylerinde irin oluşumu ile birlikte, pürülan boğaz ağrısı olarak adlandırılır.

En sık rastlanan vakalar 5-10 yaş arası pürülan anjina çocukları ve 15 ila 25 yaşlarındaki kişilerdir. Hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle semptomlarını doğru bir şekilde tanımak ve tedaviyi zamanında başlatmak son derece önemlidir.

Pürülan anjina, pürülan plak veya irin dolu foliküllerin varlığı ile karakterizedir.

Angina, bademciğin viral veya bakteriyel enfeksiyonlarla yenilmesi sonucu oluşur. Hastalığın nedenleri genel, lokal ve patojenlerle ilişkilidir.

 • zayıflatıcı hastalıklar veya yetersiz beslenme, organizmanın enfeksiyon ajanlarına düşük direncini provoke etmek;
 • sağlıksız koşullar ve kişisel hijyen ile uyumsuzluk.
 • sağlıksız ürünler;
 • enfekte gıdalar;
 • ağızda lokal iltihap;
 • burun tıkanıklığı ve sık oral solunum (özellikle kışın);
 • İşlemden sonra enfekte olmuş bademcik kalıntıları giderilir.

Patojenlerle ilişkili:

 • streptokok;
 • Pnömokok.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • boğaz ağrısı;
 • şiddetli baş ağrısı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • halsizlik, halsizlik, eklem ağrısı ve titreme;
 • vücut ısısı 38-40 derece;
 • ağızdan pürülan bir koku;
 • bademciklerin artması ve kızarması, üzerlerinde sarı-beyaz bir kaplama oluşumu;
 • iştah kaybı;
 • kulakta ağrı;
 • kusma.

Pürülan boğaz ağrısı tanısı için, bir kulak burun boğaz uzmanı ile muayene, streptokok enfeksiyonu varlığı için bir inme ve albümin izleri için idrar tahlili gereklidir.

Topikal oluşan kompleks hastalıkların tedavisine öngörülen tedavi için ve genel işlem (yatak istirahatı, aşırı alkol, analjezikler ve antipiretikler, antibiyotikler, kortikosteroidler) (çözeltiler, spreyler, antiseptik, antibiotikosoderzhaschie spreyler gargara).

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi karmaşık tedaviden oluşur: antibiyotik almak ve topikal ilaçlar kullanmak

Streptococcus ve pneumococcus'un neden olduğu pürülan boğaz ağrısı tedavisinde antimikotik ilaçlar reçete edilir: tabletlerde veya intramüsküler enjeksiyon şeklinde.

En sık kullanılan hastalığın tedavisi için:

 • Penisilin tip 5 - fenoksimetil penisilin;
 • klindamisin;
 • klaritromisin;
 • eritromisin;
 • Klindamisin.

Lokal tedavi için spreyler, örneğin Bioporox reçete edilir. Antibiyotik spreyler genellikle antibiyotiklerin iç alımının örneğin gebelik ve emzirme döneminde olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda reçete edilir. 2-3 enjeksiyon için günde 3-4 kez antibiyotik içeren ilaçlar kullanın.

Bioparox, anjinin semptomlarından kurtulmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Pürülan akut bademcik iltihabının etkin tedavisi yalnızca ilaçların entegre kullanımı ve tüm tıbbi önerilerin uygulanmasıyla sağlanır.

Bol bol içme ve antimikotik ilaçların yanı sıra, ağız boşluğunu antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri olan özel solüsyonlarla yıkamanız tavsiye edilir. Durulayın ağız boşluğu saatte 1 kez olmalı ve durulama için aşağıdaki çözümleri kullanabilirsiniz:

 • borik asit;
 • iyot, tuz ve soda;
 • hlorofillipta;
 • furatsiolina;
 • stomatodina;
 • soda;
 • kabartma tozu;
 • kalendula tentürleri;
 • rotokana ve diğerleri.

Boğaz durulamaları, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan bileşenlerden biridir.

Farinksin şişmesini gidermek için kortikosteroid atar. Ağrı kesici, aynı zamanda antipiretik etkisi olan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Pürülan tonsillit tedavisi için parasetamol ve ibuprofen bazlı analjezikler kullanılır.

örneğin, emme için özel tabletler yardım etmek boğazında ağrı azaltın, Lizobakt, Travisil, Faringosept Neo anjina Imudon ve diğerleri.

Pürülan bademcik iltihabının tedavisinde, pürülan çökelleri temizleyen ve ağız boşluğunu dezenfekte eden ilaçlar yararlıdır. Plakı çıkarmak için aşağıdaki çözümleri kullanın:

 • Lugol. Çözelti, moleküler iyodin içerir ve bakterisit, antiseptik ve lokal olarak tahriş edici etkiye sahiptir. Hamilelik sırasında kullanım için yasak;
 • Stomatodin. Pamuklu çubukla günde 2-3 kez, doğrudan etkilenen yüzeye uygulayın;
 • Hidrojen peroksit. Nemlendirilmiş pamuklu bezler yardımıyla, pürülan plak günde 2 kez alınır - sabah ve yatmadan hemen önce;
 • Chlorophyllipt. Bir yağ çözeltisi yardımıyla, ağız (boğaz) günde 2-3 kez tedavi.

Enflamasyonu hafifletmek ve ağrıyı azaltmak için antiseptik topikal spreyler kullanılır:

 • Faringosept;
 • Stopangin;
 • Ingalip;
 • Miramistin;
 • Orasept;
 • Tantum Verde;
 • Chlorophyllipt;
 • Angal S.

Miramistin, iyileşmeyi hızlandıran topikal bir inhibitördür.

Akut irinli tonsillit olarak iyi bir etki gargara için kullanılır geleneksel ilaçları, yani bitkisel çaylar papatya ve adaçayı, verebilir. Geceleri 1 saat ılık bir bardak süt içmek için olabilir. Bal bir kaşık (bal alerjisi değilse), enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırabilir (limon veya bal, dut meyve içecekleri, taze meyve ve kuru meyvelerden yapılan meyve içecekler ile çay) sıvıların bol içki, ağrıyı dindirmek hisler ve iyileşmeyi hızlandırır.

Gebelikte akut iltihaplı bademcik iltihabı tedaviye devam eden hekimin gözetiminde yapılmalıdır. Hamilelik en az etkili dozlarda antipiretikler almasına izin verildiği gibi, aynı zamanda lokal etki gösteren antibiyotik içeren spreylerin kullanılmasına izin verilir.

Hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacak;

 • sertleştirme;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • yüksek kaliteli yiyecekler;
 • odanın havalandırması ve düzenli ıslak temizliği;
 • spor yapmak;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulması.

İmmünostimulatör ajanların alınması ve doğru beslenmesi, pürülan boğaz ağrısının oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Hastalığın başlangıcını önlemek için, akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında yoğun konsantrasyonlu yerlerin kalma süresini azaltmak ve hasta insanlarla temastan kaçınmak gerekir.

Boğaz ve gırtlak hastalıkları doğrudan bağışıklık ve vücudumuzun genel durumu ile ilgilidir. Vücudun bu kısımları sıklıkla çeşitli rahatsızlıklara maruz kalır: bunlar genel bir doğa ve akut enflamatuar hastalıkların kronik hastalıkları olabilir.

En yaygın ve aynı zamanda hoş olmayan hastalıklardan biri, bir insana çok fazla rahatsızlık ve sıkıntı getiren pürülan anjinadır. Bu hastalık streptokokal etiyolojiye sahiptir, belirgin bir mevsimselliğe sahiptir ve esas olarak akut formdadır. Enflamatuvar odaklar, kural olarak bademcikler bölgesinde bulunur.

Boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleşmelidir. Tedavinin zamansız bir şekilde başlatılması veya etkisiz yöntemlerle yapılması, bunun üzücü sonuçlara ve hatta bazen ölüme yol açabilir.

Pürülan anjina ile vücudun belirgin bir zehirlenmesi söz konusu olduğundan, özellikle hastalığın gelişimin keskin bir aşamasında olduğu zaman, hastanın çoğu zaman yatakta kalması gerekir.

Bu dönemde, hasta kendini özellikle tedavi etmeli ve bir uzmanın tüm önerilerini takip etmelidir. Bu tüketilen gıdalar için geçerlidir: iltihaplı mukozaya zarar vermekten kaçınmak için nazik (yumuşak ve sıcak olmamalıdır) olmalıdır.

Toksinlerin vücuttan en hızlı şekilde yok edilmesi için hastanın çok fazla sıvı tüketmesi gerekir. İçme sindirim için rahat olmalı. Pürülan boğaz ağrısı olan hastanın ana diyeti, meyve ve sebze suyu, yeşil çay ve limon, bal ile ılık süt, gazsız (alkali) maden suyudır.

Purulent boğaz ağrısının bilimsel adı akut tonsillittir.

 • Olası nedenler
 • olan semptomların
 • Genel öneriler
 • Halk ilaçları nasıl tedavi edilir?
 • Tavsiye edilmeyen nedir?
 • Önleyici tedbirler

Akut tonsillitin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır: patojenik cocci, insan vücuduna düşer. Pnömokok, Staphylococcus aureus, meningococcus ve streptococcus hemolitik gibi patojenleri içerir.

Ve aynı zamanda viral kökenli, mantar mayası benzeri, rod, tifo ateşi ve soluk spiroket, klamidya ve diğer protozoan mikroorganizmalara neden olan enfeksiyonlar.

Hastanın bağışıklık sisteminin durumu, akut formda hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynar. Çoğu zaman doktorlar, pürülan boğaz ağrısı oluşumunu not eder Azaltılmış dokunulmazlık ve motive edici koşulların varlığına karşı. Kural olarak, aşağıdaki olumsuz faktörleri içerir:

 • Hijyen kurallarının kurallarını dikkate almamak.
 • Çevresel durumun durumu. Olumsuz bir dış ortamın insan sağlığı durumu üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.
 • Vücudun hipotermiye yol açan hava sıcaklığının kardinal değişimi.
 • Vücudun yetersiz miktarda besin ve vitamin (özellikle çocuklar) aldığı yanlış, dengesiz beslenme.
 • Kalıtsal veya edinsel kökenli olan burun septumunun eğriliği. Bu durumda, bir kişinin burun boyunca nefes alması zordur.
 • Çeşitli kökenli bademcik yaralanmaları.

Enfeksiyon iki şekilde bulaşır:

 • yıkanmamış eller ve yiyeceklerle
 • havadaki damlacıklar.

Bunlar, enfeksiyonun eksojen yolla bulaşma yollarıdır ve aynı zamanda, patojenik kokların, diğer organlarda mahallede bulunan, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından bademciklere girdiği endojen bir de vardır. Bu, aşağıdakileri ifade eder: çürük, frontal sinüzit, sinüzit veya sinüzit tarafından etkilenen dişler.

Pürülan anjina, patojen türlerine göre değişir: streptokok, stafilokok ve benzerleri. Klinik formlarda akut bademcik iltihabı benzer olduğu gerekçesiyle banal ve kaba bir görünüme ayrılır.

Klinik forma dayanarak, Akut anjin, aşağıdaki alt türlere ayrılır:

 • Mavi dil, bademciklerin yüzeysel bir lezyonu ile karakterizedir;
 • foliküler, bu durumda, bademciklerin foliküler aparatı zarar görür, bademciklerin ötesinde irin, bir kural olarak yayılmaz;
 • tekneli tavan - bademcikler soluk sarı renk pürülan kaplama tarafından etkilenir, bu lacunae bölgesinde toplanır;
 • apse - Foliküler veya lacunar anjinanın bir komplikasyonu olan hastalığın en şiddetli formu.

Neden topuklarda çatlaklar görülür? Evde tedavi ve yararlı öneriler.

Halk ilaçları yardımıyla beyin sarsıntısı nasıl tedavi edilir?

Hastalığın ilk belirtileri hemen görülmez. Enfeksiyondan yaklaşık bir hafta sonra hissetmeye başlarlar. Ancak, bazen kuluçka dönemi çok daha az olabilir.

Akut tonsillit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Lenf bezlerinin iltihaplanması ve ağrıları;
 • boğazda ağrı ve gıdıklama;
 • boyunda ödem;
 • tüm eklemlerde rahatsızlık hissi;
 • vücut ısısında 38 ila 39 derece artış;
 • bezlerde beyaz bir kaplama görülür;
 • yutulduğunda dayanılmaz acı hissedilir;
 • tüm vücutta zayıf sağlık durumu, genel depresyon, halsizlik, halsizlik;
 • titreme;
 • karın ağrısı;
 • öksürük (çocuklarda şiddetli öksürüğün tedavisi hakkında halk ilaçları yardımıyla bu makaleyi okuyun) ve burun akıntısı pürülan boğaz ağrısının zorunlu bir bileşeni değildir.

Bakterilerin hızlı üreme için bir özelliğe sahip olduğunu bilmeye değer, bu nedenle tüm tıbbi reçeteleri ve önerileri kesinlikle uygulamak son derece önemlidir.

Tedaviyi uygunsuz bir şekilde tedavi ederseniz, aşağıdaki komplikasyonlar mümkündür: böbrek hastalığı, romatizma, kan hastalıkları ve kardiyovasküler sistemin rahatsızlıkları.

Akut tonsillit semptomlarının ilk tezahüründe, etkili ve güvenli tedavi gereklidir. Pürülan boğaz ağrısı için kesin bir tedavi şeması yoktur. Kural olarak, doktor antibiyotikleri reçete eder, kesinlikle uzmanın talimatlarına ve doktorun belirleyeceği süreye göre alınmalıdır.

Hiçbir durumda ortak bir hatayı kabul etmemelisiniz - akut semptomların ortadan kalkmasıyla birlikte ilaç kullanmayı bırakın. Bu durumda hastalık geri dönüp tedavi edebilir ve daha zorlaşacaktır.

Daha önce de açıkladığımız gibi, doktor randevuları koşulsuz olarak yapılmalıdır, ancak ihmal edilmemesi gereken genel öneriler de vardır:

 • katı yatak istirahatı;
 • alışılmış diyette değişiklikler;
 • Mümkün olduğunca çok sıvı içmeniz gerekir;
 • Mukusun tahriş etmeyeceği koruyucu yiyecekler yiyin.

Halk ilaçları nasıl tedavi edilir?

Bu durumda, geleneksel tıbbın olanakları sınırsızdır. Çok başarılı olan bir dizi önleyici tedbir biliniyordu.

Akut bademcik iltihabında sıklıkla çeşitli bitkisel tentürler ve et suları ile gargara yapmak son derece önemlidir:

 • Kadife çiçeği ve gül yaprakları çiçeklenir. Durulama işlemini hazırlamak için, malzemelerin bir çay yatağını almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Çare infüze edildikten sonra, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez süzün ve gargara yapın.
 • Hastalık erken bir aşamada ise, iyi yardım lahana yaprakları, Boğaza bağlı, aynı zamanda boyun da bir yün şal bağlamak zorundadır. Bal peteğini balla çiğnemeye ihtiyaç duyduğunuz etkiyi arttırmak için - harika bir bakterisittir.
 • Gargara yapmak için iyi bir araç demleme çay mantarı, papatya çiçeği, kadife çiçeği, sarımsak, adaçayı ve pembe telsizden.
 • Kırmızı pancar Akut tonsillit tedavisi için etkili bir araçtır. Pancar, yıkanmış ve kaynamış su ile durulanması gerekir, kabuğu kesilmiş ve küçük bir rende üzerinde kökü rendeleyin. Elde edilen kütle içinde (1 cam miktarı) 1 yemek kaşığı ekleyin. kaşık sirke ve 3 saat bekletin. Bundan sonra, karışımın ince bir elek ile silinmesi ve ürünün 6-7 kez gargaralanması için gargaralanması gerekir.
 • Tedavinin iyi bir etkisi aşağıdakilerin yardımıyla elde edilebilir sıkıştırmak: Bir kısım aloe suyu, üç parça votka ve balın iki parçasını karıştırıyoruz.
 • Tıbbi bitkilerin inhalasyon infüzyonu. Infüzyonu hazırlamak için, papatya, St. John'un wort ve adaçayı almanız gerekir. Su ısıtıcısında tüm malzemeleri uyuyarak fazla sıcak su ile doldurmuyoruz. Buhar ağzı ile solunmalı ve burun boyunca solunmalıdır. Prosedür en az 10 dakika süreyle yapılmalıdır. Soluma, yatmadan önce günde bir kez yapılır. İnhalasyonlar yardımı ile enflamasyonu gidermek, yutma işlemini kolaylaştırmak ve boğazı yumuşatmak mümkündür.

Tüm vitaminleri korumak için dog-gülü doğru şekilde nasıl demleyeceğinizi öğrenin.

Hamilelik sırasında papatya içebilir miyim? Olası kontrendikasyonlar.

Ulusal tıbbın içinde ballı bir aloe uygulaması hakkında - Ne yapılmalı veya yapılmaması tavsiye edilir?

Pürülan boğaz ağrısı ile, ısınma kompres yapamazsınız, yatak istirahati ihlal.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, bir süre akut, tuzlu ve sıcak yiyecekleri reddetmek gerekir. Güçlü alkollü içecekler kullanmak ve sigarayı tamamen ortadan kaldırmak gerekli değildir.

Ve en önemlisi, anjinanın göz ardı edilemeyeceğini unutmayın, aksi takdirde diğer hayati organlar üzerinde ciddi komplikasyonlara neden olur.

 • En önemlisi, bağışıklık sisteminizin durumunu izlemeniz gerekir.
 • Vitamin ve mineral almayı unutmayın.
 • Spor yap, öfkelen, ama aşırı soğuma.
 • Temiz havada daha fazla yürüyün.
 • Daha fazla sebze, meyve ve ekşi sütlü ürünler yiyin.
 • Bol sıvı tüketin.
 • Odadaki havaya dikkat edin, çok kuru olmamalıdır.
 • ARVI epidemisi döneminde, büyük nüfuslu yerlerden uzak durmaya çalışın.

Pürülan anjinin çok tehlikeli bir rahatsızlık olduğunu unutmayın. Onunla başa çıkın, doğru yaklaşımla, 7 - 8 gün için mümkündür.

Hızlı tedavi için angina ile gargara ne hakkında Video:

Bir pürülan boğaz ağrısı olduğunda, tedaviden ziyade sadece doktor tarafından karar verilir. Hastaneye ziyaret zorunludur. Hastalık bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar, mutfak eşyaları ve kolektif kullanıma ait nesneler aracılığıyla bulaşabilir.

Bir hastada pürülan boğaz ağrısının tedavisi yakın tıbbi gözetim altında gereklidir. Bu, yanlış ve yanlış yapıldığında, bazen ölümle sonuçlanan ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir. Akut tonsillit (sözde angina) halk ilaçları ile tedavi edilmemelidir.

Hastalık döneminde vücudun belirgin bir zehirlenmesi vardır, bu nedenle hasta kişi yatak istirahatine uymalıdır. Bağlantıları insanlarla sınırlamak ve ses barışını korumak gereklidir.

Bu sırada mukoza zarı iltihaplıdır, bunun nedeni yumuşak ve sıcak yiyeceklerin alınması ve vücudun bağışıklığının artması için mümkün olduğunca çok sayıda vitamin içermelidir.

Hızlı bol miktarda bir içecek ile toksinlerin hızlı atılımı kolaylaştırılır. Hastalık döneminde içmek için tavsiye edilir:

 • ballı süt;
 • meyve ve sebze meyve içecekleri;
 • limonlu yeşil çay;
 • karbonatsız alkali maden suyu.

Tedavi, çeşitli antiseptik solüsyonlar, ilaçla inhalasyon, tabletler veya enjekte eden ilaçlarla ağrının durulanması ve sulanmasından oluşur.

Antibiyotik olmadan cerahatli boğaz ağrısı tedavisi mümkün değildir. Tüm tedavinin temeli bunlar. Sadece antibiyotikler mikropları tahrip edebilir - bu hastalığa neden olan streptokok ve stafilokoklar. Pürülan boğaz ağrısı ile tedavi eden doktor, çoğu durumda çeşitli grupların antibiyotiklerini reçete eder.

Penisilin grubunun en etkili ve etkili antibiyotikleri aşağıdaki tabletlerdir:

Çoğu zaman, doktor makrolid grubunun - Rulid, Sumamed, Azitrox - antibiyotik verilmesini önerir. Tedavinin seyri üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Hastalığın şiddetli seyrinde, tsevalosporins reçete edilir - Maksiecef'in atıfta olduğu dördüncü nesil pürülan boğaz ağrısı için ilaçlar.

Boğaz ağrısı, hasta ayakları üzerinde kısa bir süre koymak, florokinolon yardımcı olacaktır. Bu antibiyotikler Levofloksasin, Ofloksasin, Pefloksasindir. Bu fonların kullanılacağı yol sadece doktor tarafından belirlenir. Bunlar tabletler veya enjeksiyonlar olabilir. Çok şiddetli hastalıklarda, enjeksiyonlara tercih edilir. Genel olarak, tedavi süreci 5 ila 10 gün sürer. Gerekirse uzatılır.

Bu, bir antibiyotik olarak yalnızca boğaz ağrısı için böyle bir tedavinin başa çıkmasına yardımcı olacağı konusunda bir yanlış anlamadır. Daha etkili ve hızlı bir iyileşme için, başka yöntemler kullanmanız gerekir. Bu durumda, anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan spreylerin kullanılması çok önemlidir. Antiseptik ajanlar, harici olarak kullanıldığında bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Farinkste ortaya çıkan inflamatuar süreçleri mükemmel bir şekilde ortadan kaldırırlar. Bunları işlerken, ağız boşluğunun dezenfeksiyonu ve irin plakasının çıkarılması gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, doktor, pamuklu çubukla uygulanması gereken hidrojen peroksit kullanmanızı tavsiye edebilir. Gelecekte, sabah ve akşam saatlerinde günde 2 kez bademcikler ve farinks boşluğu ile tedavi edin. İyi bir sonuç, bu yerlerin peroksit durumunda olduğu gibi yağ klorofililpti ile işlenmesidir.

İlaç - stomatidin daha az etkili değildir. Hastalanmış yüzeye 2-3 kez pamuklu çubuk veya tampon ile uygulanır. En etkili ve sıklıkla reçete edilen antiseptik spreyler şunlardır:

Çoğu zaman bu hastalıkta, Lugol ilacı, pamuklu çubukla doğrudan etkilenen bademciklere uygulanır. Ayrıca, irin filmini çıkarmaya da yardımcı olur.

Gargara yapmadan hastalığı tedavi etmek zordur. Bu prosedür çeşitli temizlik solüsyonları kullanılarak gerçekleştirilir. Bu boğaz ağrısı için muazzam bir yarar sağlar. 2-3 saat içinde gargara yapmak gerekir. Her işlemden sonra bir saatten daha geç olmamakla birlikte yiyip içebileceğinize dikkat edilmelidir.

Hasta insanlar genellikle 1 tablet kaynatılmış ve 1 bardak kaynamış suda çözünen "Furatsilin" gibi araçlara başvururlar. Boğaz her 3 saatte bir durulanır. Aynı amaçlar için, hazır bir okaliptüs tentür çözeltisi kullanılır, 1 damla ılık suda 15 damla çözülür. Her saat boğazını çalkala.

Balgam akıntısını geliştirin ve boğaz inhalasyonunun iltihaplı mukozasını yumuşatmaya yardımcı olun. Bu prosedürler için şunları kullanabilirsiniz:

 • basit tuz çözeltisi;
 • mineral alkali su;
 • antiseptik bitkilerin çözeltileri.

Tedavi sırasında reçete için hap veya pastil almak için önemlidir. Enflamasyonu ortadan kaldırmaya ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olurlar. Bununla birlikte, gerçekleştirdikleri temel işlev ağrıyı ortadan kaldırmaktır. İyi kanıtlanmış bir dizi emilebilir tablet vardır. Bunlar şunları içerir:

Rezorpsiyon için hazırlanan plakalar ve tabletler, her 2-3 saatte 5-10 gün boyunca kullanılır. Bademciklerin şişmesini azaltmak için doktor antihistaminiklerin kullanımını reçete edebilir - Zodak, Erius, Aleron. İyileşme aşamasında, fizyoterapi, örneğin elektroforez reçete edilir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Anlamak için gereklidir yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi nasıl. Çünkü bu bulaşıcı hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastalığın nedeni bakteridir. Enflamasyon palatine bademciklerde lokalizedir, ancak yumuşak damak ve farinkse yayılabilir. Birçok insan sorunu sadece halk ilaçlarıyla savaşmaya çalışır, ama yeterli değildir.

Hastaların% 80'inde pürülan boğaz ağrısı, akut tonsillitin nedensel ajanı streptokok, diğerleri - stafilokoktur. Hastalık, bulaşıkları, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı sıklıkla arka planda gelişir:

 1. azalmış bağışıklık;
 2. vücudun hipotermisi;
 3. keskin sıcaklık dalgalanmaları;
 4. kirlenmiş havanın solunması;
 5. çürük, stomatit.

Hastalık hızla gelişir. Kuluçka süresi yaklaşık 48 saattir. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının ilk belirtileri vücudun zehirlenmesi ile ilişkilidir. Genel halsizlik kaslarda ve eklemlerde iştah kaybı, ağrı görünür, sıcaklık hastalığın başlangıcından sonra üçüncü günde en üst düzeye çıkarır boğaz, paralel, ağrı olarak 38-39 ° C'ye yükselir. En üst düzeyde, hastayı saatlerce rahatsız eder, yemek yiyor ve ağrılı ya da imkansız hale getiriyorlar. Boğaz parlak kırmızı olur, bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplanır. Anjina ile, doktorlar genişlemiş lenf düğümlerini teşhis edebilir.

Purulent boğaz ağrısı belirgin mevsimsellikli bir hastalıktır. Zirve sonbahar ve ilkbaharda düşer, bu nedenle bu zamanda bağışıklığı güçlendirecek vitaminler ve diğer ilaçları kullanmaya değer.

Soru üzerine doktor: "Bir yetişkinden pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek ne kadar çabuk?" Soruna karmaşık bir şekilde yaklaşmanın gerekli olduğunu söyleyecektir. Hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmek, düzenli olarak ilaç almak ve rejime bağlı kalmak eşit derecede önemlidir.

Hastalığın ilk belirtileri bulunursa, aşağıdaki öneriler takip edilmelidir:

 1. Tanıyı netleştirmek ve doğru tedaviyi reçete etmek için bir doktora başvurun.
 2. Yatak dinlenmeye dikkat edin.
 3. Hastalık dönemi için ayrı çatal bıçak takımı ayırın.
 4. Bol sıvı tüketin.
 5. Odayı havalandırın.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı belirtileri diğer hastalıkların arka planına karşı ortaya çıkabilir - difteri ve bulaşıcı mononükleoz. Doğru teşhis için, bir doktor kontrolüne ihtiyacınız var!

Yetişkinlerde pürülan anjina için antibiyotikler ilaç tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bademciklerin ile enfeksiyon diğer organlara (kalp, böbrekler, eklemler) yayılarak ciddi komplikasyonlara neden olabilir, çünkü imkansız her durumda onu ihmal ediniz. hastanın (özellikle hastalığın yaş, alerjik reaksiyonlar), bireysel ihtiyaca göre özel karışımların seçimi.

Genellikle, hasta penisilin grubu için antibiyotik reçete edilir. Geniş bir etki spektrumuna ve en az yan etkilere sahiptirler. Bunlardan en popüler olanları: Amoksisilin, Ospen, Solutab, Flemoklava Solutab.

Penisilin alerjisi durumunda tedavide diğer grupların antibiyotikleri kullanılır. Örneğin, Sumamed, Kefleks, Klacid, Supraks ve diğerleri.
Pürülan boğaz ağrısı için antibakteriyel ilaçlar, yetişkinler için yemeklerden bir saat önce veya iki saat sonra önerilir. Ortalama tedavi süresi 7-10 gün sürer. Bağırsak mikroflorasını normalleştirmek için, antibiyotik almakla paralel olarak ve sonra, doktorlara bir probiyotik (Acipol, Linex) almaları önerilir.

Hastalığın semptomları ilacı aldıktan birkaç gün sonra ortadan kalkmışsa, tedaviyi bırakmanız gerekmez. Sadece tam bir antibiyotik tedavisi için enfeksiyonu tamamen yok edebilir.

Purulent boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş gibi hoş olmayan belirtiler eşlik eder. Bu nedenle, doktor anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar reçete. Sıcaklığı azaltır ve inflamasyonu azaltırlar. Onlara taşımak için: Nurofen, Najz, Koldreks, Ferveks. Bu ilaçlar, çok sayıda yan etki nedeniyle 3-5 günden fazla sürmez.

Vücudun normal sıcaklığını tekrar sağlamak için, hasta ayrıca ahududu veya aspirin, parasetamol ile çay içer.

Bir komplikasyonda akut bademcik iltihabını diğer preparatlarla tedavi etmek için homeopatik ilaçların uygulanması mümkündür. Angina-GF'nin anti-ödem etkisi vardır, inflamasyonu azaltır ve ağrıyı hafifletir.

Bağışıklığı güçlendirmek için multivitamin kompleksleri reçete edilir (Vitrum, Complivit).

İlaçların yan etkilerini en aza indirmek için, yedikten sonra onları daha iyi alınız.

Lokal antiseptikler için karakteristik antifungal, anti-inflamatuar özellikler vardır. Kullanılacak kontrendikasyonlar minimaldir, bu nedenle hamile ve emziren kadınlarda boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılırlar.

En yaygın tabletler, lolipoplar, pastiller. Bunlar: Lizobakt, Strepsils, Anti-angin.

Kullanmadan önce, kompozisyonu dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. İlacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar mümkündür.

plak çıkarın ve irinli mantar gargara yumuşatır. zararsız En durulama - bitkisel çaylar (adaçayı, papatya, kadife çiçeği) ve iyot eklenmesiyle soda-tuzlu su çözeltisi.

Ucuz ve etkili araçlar - Furacilin (tablet veya çözelti şeklinde). Antiseptik özellikler de bu tür ilaçlara sahiptir: Klorheksidin, Givalex, Hexoral, Jox ve diğerleri.

Hastalığın ilk belirtilerinde garipleşmeye başlayabilirsiniz. Prosedür 100-120 saniye sonra bir saatten az olmamalıdır.

Durulama çözeltileri bademcikler (Lugol çözeltisi ve Klorofililpt) yağlayabilir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde çoğu ilaç salgılanır ve sprey şeklinde (Hexoral, Jox ve diğerleri). Bu çok kullanışlı, çünkü her zaman gargara yapmak için bir fırsat yok. Onları günde 4-5 kez kullanın.

Yatmadan önce mukoza zarını sulamayı unutmayın.

En basit ve en popüler tarifler şunlardır:

 1. alkol. Oda sıcaklığında kaynatılmış su, bir ila iki oranında, eylemin süresi - sekiz saate kadar votka ile karıştırılır.
 2. tuz. Bir bardak suya iki çorba kaşığı tuz çözülür. Sıkıştırma 6 saat süreyle uygulanır.
 3. lor. Süzme peynir, ısıtılır ve tuval kumaş üzerine dağıtılır. Çenenin altına yerleştirin, sarın ve gece için bırakın.

Sıkıştırmayı dikkatli kullanın. Örneğin, akut aşamada ısınmayı kullanamazsınız. Bu bakterilerin çoğalmasını destekler.

Hastalık sırasında, sorunu daha da kötüleştirmemek için beslenme kurallarına uymak önemlidir.

 1. Gıda yumuşak olmalı ve iltihaplı bademciklere zarar vermemelidir.
 2. Gastrointestinal sisteme aşırı yüklenmemesi için günde 5-6 defa yemelisiniz.
 3. Hastalar için Pevzner sistemindeki 13 numaralı tabloyu tavsiye etmişlerdir (çamaşırhaneler, et suları, diyet etleri, pişmiş meyveler).

Hastayı zorla beslemeyin, hastalık durumunda iştahın azalması normaldir.

Karmaşık terapilerde karmaşık halk yöntemleri kullanılmaktadır:

 1. Pancar suyu ile durulayın (bir bardak meyve suyunda bir çorba kaşığı sirke ekleyin).
 2. Propolis çiğneme.
 3. Çiğneme kireci (asit ve esansiyel yağlar bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir). 60 dakika yemek ve içmek zorunda değilsiniz.
 4. Bal ya da süt eklenir.
 5. Pamuklu çubuk üzerinde iyot uygulayın ve boğaz ağrısını yağlayın.
 6. Haşlanmış sütü ya da haşlanmış patatesleri soluyabilirsiniz.

Geleneksel tıp yöntemlerini uygulamadan önce, kontraendikasyonları okuduğunuzdan emin olun!

Kural olarak, konservatif yöntemler hastalığın tedavisinde etkilidir. Ancak bazı durumlarda, bir işlem reçete edilir:

 1. anjina yılda üç kereden fazla;
 2. boğazda süpüratif apseler;
 3. Bademciklerdeki artışa bağlı asfiksi;
 4. Diğer organların ve vücut sistemlerinin çalışmalarındaki komplikasyonlar.

Bademciklerin çıkarılması radikal bir ölçüdür. Tonsilektomi yapmadan önce, doktorlar lazer lacunotomi (kronik tonsillit için modern etkili teknik) deneyin öneririz.

Purulent boğaz ağrısı için etkili ilaçlar

Bir pürülan boğaz ağrısı olduğunda, tedaviden ziyade sadece doktor tarafından karar verilir. Hastaneye ziyaret zorunludur. Hastalık bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar, mutfak eşyaları ve kolektif kullanıma ait nesneler aracılığıyla bulaşabilir.

Bir hastada pürülan boğaz ağrısının tedavisi yakın tıbbi gözetim altında gereklidir. Bu, yanlış ve yanlış yapıldığında, bazen ölümle sonuçlanan ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir. Akut tonsillit (sözde angina) halk ilaçları ile tedavi edilmemelidir.

Hastalık döneminde vücudun belirgin bir zehirlenmesi vardır, bu nedenle hasta kişi yatak istirahatine uymalıdır. Bağlantıları insanlarla sınırlamak ve ses barışını korumak gereklidir.

Bu sırada mukoza zarı iltihaplıdır, bunun nedeni yumuşak ve sıcak yiyeceklerin alınması ve vücudun bağışıklığının artması için mümkün olduğunca çok sayıda vitamin içermelidir.

Hızlı bol miktarda bir içecek ile toksinlerin hızlı atılımı kolaylaştırılır. Hastalık döneminde içmek için tavsiye edilir:

 • ballı süt;
 • meyve ve sebze meyve içecekleri;
 • limonlu yeşil çay;
 • karbonatsız alkali maden suyu.

Tedavi, çeşitli antiseptik solüsyonlar, ilaçla inhalasyon, tabletler veya enjekte eden ilaçlarla ağrının durulanması ve sulanmasından oluşur.

Antibiyotik olmadan cerahatli boğaz ağrısı tedavisi mümkün değildir. Tüm tedavinin temeli bunlar. Sadece antibiyotikler mikropları tahrip edebilir - bu hastalığa neden olan streptokok ve stafilokoklar. Pürülan boğaz ağrısı ile tedavi eden doktor, çoğu durumda çeşitli grupların antibiyotiklerini reçete eder.

Penisilin grubunun en etkili ve etkili antibiyotikleri aşağıdaki tabletlerdir:

Çoğu zaman, doktor makrolid grubunun - Rulid, Sumamed, Azitrox - antibiyotik verilmesini önerir. Tedavinin seyri üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Hastalığın şiddetli seyrinde, tsevalosporins reçete edilir - Maksiecef'in atıfta olduğu dördüncü nesil pürülan boğaz ağrısı için ilaçlar.

Boğaz ağrısı, hasta ayakları üzerinde kısa bir süre koymak, florokinolon yardımcı olacaktır. Bu antibiyotikler Levofloksasin, Ofloksasin, Pefloksasindir. Bu fonların kullanılacağı yol sadece doktor tarafından belirlenir. Bunlar tabletler veya enjeksiyonlar olabilir. Çok şiddetli hastalıklarda, enjeksiyonlara tercih edilir. Genel olarak, tedavi süreci 5 ila 10 gün sürer. Gerekirse uzatılır.

Bu, bir antibiyotik olarak yalnızca boğaz ağrısı için böyle bir tedavinin başa çıkmasına yardımcı olacağı konusunda bir yanlış anlamadır. Daha etkili ve hızlı bir iyileşme için, başka yöntemler kullanmanız gerekir. Bu durumda, anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan spreylerin kullanılması çok önemlidir. Antiseptik ajanlar, harici olarak kullanıldığında bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Farinkste ortaya çıkan inflamatuar süreçleri mükemmel bir şekilde ortadan kaldırırlar. Bunları işlerken, ağız boşluğunun dezenfeksiyonu ve irin plakasının çıkarılması gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, doktor hidrojen peroksit kullanmanızı tavsiye edebilir. pamuklu çubukla uygulanmalıdır. Gelecekte, sabah ve akşam saatlerinde günde 2 kez bademcikler ve farinks boşluğu ile tedavi edin. İyi bir sonuç, bu yerlerin peroksit durumunda olduğu gibi yağ klorofililpti ile işlenmesidir.

İlaç - stomatidin daha az etkili değildir. Hastalanmış yüzeye 2-3 kez pamuklu çubuk veya tampon ile uygulanır. En etkili ve sıklıkla reçete edilen antiseptik spreyler şunlardır:

Çoğu zaman bu hastalıkta, Lugol ilacı, pamuklu çubukla doğrudan etkilenen bademciklere uygulanır. Ayrıca, irin filmini çıkarmaya da yardımcı olur.

Gargara yapmadan hastalığı tedavi etmek zordur. Bu prosedür çeşitli temizlik solüsyonları kullanılarak gerçekleştirilir. Bu boğaz ağrısı için muazzam bir yarar sağlar. 2-3 saat içinde gargara yapmak gerekir. Her işlemden sonra bir saatten daha geç olmamakla birlikte yiyip içebileceğinize dikkat edilmelidir.

Hasta insanlar genellikle 1 tablet kaynatılmış ve 1 bardak kaynamış suda çözünen "Furatsilin" gibi araçlara başvururlar. Boğaz her 3 saatte bir durulanır. Aynı amaçlar için, hazır bir okaliptüs tentür çözeltisi kullanılır, 1 damla ılık suda 15 damla çözülür. Her saat boğazını çalkala.

Balgam akıntısını geliştirin ve boğaz inhalasyonunun iltihaplı mukozasını yumuşatmaya yardımcı olun. Bu prosedürler için şunları kullanabilirsiniz:

 • basit tuz çözeltisi;
 • mineral alkali su;
 • antiseptik bitkilerin çözeltileri.

Tedavi sırasında reçete için hap veya pastil almak için önemlidir. Enflamasyonu ortadan kaldırmaya ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olurlar. Bununla birlikte, gerçekleştirdikleri temel işlev ağrıyı ortadan kaldırmaktır. İyi kanıtlanmış bir dizi emilebilir tablet vardır. Bunlar şunları içerir:

Rezorpsiyon için hazırlanan plakalar ve tabletler, her 2-3 saatte 5-10 gün boyunca kullanılır. Bademciklerin şişmesini azaltmak için doktor antihistaminiklerin kullanımını reçete edebilir - Zodak, Erius, Aleron. İyileşme aşamasında, fizyoterapi, örneğin elektroforez reçete edilir.

Boğazın her türlü şifalı bitki ve bitki infüzyonu ile durulanması ile tedavi edilmesi olumlu etki sağlar. Bunun için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

İstenen et suyu bir veya daha fazla bitkiden yapılır. Bunu yapmak için 1 bardak çimen ve aynı miktarda kaynar su alın. Karışım infüze edilmeli, bu 30 dakikadan 1 saate kadar sürecektir. Daha sonra ilaç filtrelenir ve her 2-3 saatte bir boğaz ağrısını durulayın.

Böyle bir prosedürü birkaç çeşit bitki kullanarak yapmak istiyorsanız, aynı miktarda 2-3 tür almanız gerekir. 1 çorba kaşığı. Bu karışımı 200 g kaynar su ile dökün. Her şey infüzyondan sonra, tahliye ve boğaz ağrısını durulamak için kullanılabilir.

Kötü değil, 1 bardak su başına 1 çay kaşığı alır soda ve tuz ile farinks çözeltisi iyileşmesinde yardımcı olur. Çözeltiye 3 damla iyodin eklenir. İyi karıştırılmış bir çözelti, her 2 saatte bir boğaz yıkar. Ürün, mukoza zarının şişmesini ve ağrısını gidermeye yardımcı olur. Pürülan bademcik iltihabı tedavi ederken, bir parça 30 dakika çiğnenmesi gereken propolis kullanabilirsiniz.

Nasıl cansız bir boğaz ağrısı tedavi etmek ve nasıl tedaviye katılacak hekim, hangi kurs ve dozu ayarlar. Bu hastanın yaşını ve kilosunu, hastalığın derecesini etkiler.

Nasıl angina ile gargara edebilirim Çocuklarda angina ile sıcaklık ne kadar yüksek ve ne kadar kalıyor? Semptomlar ve catarrhal sore tedavisi lacunar angina nedir?

Angina bademciklerin etkilendiği enfeksiyöz bir patolojidir. Apselerle boğaz ağrısı, enfeksiyonun çoktan gittiği ve evde kullanılan her zamanki yöntemlerle tedavi edilemeyeceğinin bir göstergesidir. Pürülan boğaz ağrısı için tedavi edebilen tek güvenilir ilaç, bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik tedavisidir.

Pürülan boğaz ağrısı tanısını koyarken (tabii ki sadece bir uzman bunu yapmalıdır), antibiyotikler hemen reçete edilir. Hastalık, mümkün olan en geniş etki spektrumuna sahip ilaçlarla tedavi edilmeye başlar. Bunlar sefalosporinler, makrolidler ve diğer bazı antibiyotik sınıflarıdır. Boğaz ağrısının görünümünü en çok uyaranlar da dahil olmak üzere çok sayıda farklı türde mikroorganizmaları yok ederler. Bu nedenle, amaca uygun olmamalı, ancak zaten etkili tıbbi önlemler gecikmeden başlar.

Daha sonra hastanın boğazından bir bezle çekilmesi ve bununla özel bir laboratuvar testi yapılması gerekir: antibiyotiklere duyarlılık için ekim. Bu muayene, belirli bir hastada anjinaya neden olan patojenik bakteriler için hangi tip antibiyotiklerin en etkili olacağını belirlemenize olanak sağlar. Ekim sonuçları alındıktan sonra, tedavi rejimi ayarlanır - başka bir ilaç reçete edilebilir, dozu artırılır veya azalır, ek ilaç eklenir, vb.

Önemli! Tedavinin 3-5'inci gününde, yetişkin bir hastanın durumunda geçici bir bozulma olabilir. Bu normal bir olgudur - bakterilerin kitlesel ölümü ve çok sayıda toksinin salınmasıyla ilişkilidir.

Boğaz tedavisinde antibiyotikler evde olabilir, genellikle bu patoloji hastanede yatış gerektirmez. Ancak, antibiyotik tedavisinin sistemik bir tedavi olduğunu, yani bağırsakta normalde olması gereken bakteriler de dahil olmak üzere vücudun tüm mikroflorasını etkilediğini unutmayın. Bu nedenle, dysbacteriosis gelişmesini önlemek için, antibiyotik tedavisi lactobacilli veya konvansiyonel biochetophrine ile ilaç kullanımı ile kaplanmalıdır.

Boğaz boğazını en az 1 hafta veya daha iyisi - 10 gün boyunca antibiyotiklerle tedavi edin. Bu, bu ilaç sınıfının kümülatif etki olarak adlandırılan bir özellikten kaynaklanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Yani, etkilerinin tam olarak ortaya çıkması için, vücutta belirli bir aktif madde konsantrasyonunun elde edilmesi gereklidir. Ayrıca, sıcaklık düşüşünden ve hastalığın temel semptomlarının azalmasından en az 3 gün sonra antibiyotikler içmeye devam etmelisiniz. Sadece bu durumda, patojenik mikroorganizmaların hazırlanarak tahrip edilmesi en eksiksiz olacaktır.

Antibiyotikler yaygın olarak bir tablet formunda kullanılır ve yetişkin bir hastaya oral yoldan verilir. Ayrıca antibiyotikli bir sprey de kullanabilirsiniz. Sprey uygulayarak, özel nebülizörlerin kullanılması en uygun olanıdır - bu, ilacın tüketimini azaltacak ve doğrudan boğaza verilmesini sağlayacaktır. Ancak, her antibiyotiğin bir spreye dönüşmeyeceğini unutmayın - onu tayin eden doktor size bu olasılığı anlatacaktır.

Tabii ki, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlar sadece antibiyotiklerle sınırlı değildir. Daha az önemli olan, hasta için yatak istirahatıdır, bu da hipotermi riskini en aza indirir ve bu nedenle, bağışıklık sisteminin daha da büyük bir engellenmesidir. Ayrıca, özellikle çocuklarla hastanın başkalarıyla iletişimini ciddi şekilde kısıtlamak gerekir. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğunu unutmayın, bu da hastanın diğer insanlar için bir enfeksiyon kaynağı olabileceği anlamına gelir.

Pürülan anjinada büyük değerde bir içme rejimi vardır. İçebilirsiniz:

 • limon ve ballı çay;
 • bitkisel ilaçlar ile çaylar;
 • meyve içecekleri ve meyve suları;
 • komposizyonlar ve decoctions;
 • gazsız saf maden suyu.

Bir hasta içmek çok olmalı - toksinlerin atılmasına ve sıcaklıkta hafif bir düşüşe katkıda bulunacaktır.

Önemli! Bir anjinada ateşi tedavi etmek ve ilaçlı ajanları yıkmak için yalnızca 38 ° C'yi geçtiğinde takip edilir.

Hastanın odası sıcak olmalı ama tıkalı değil. Bunu yapmak için periyodik olarak kısa havalandırma yapmalısınız. Yetişkin hastaya ayrıca, ses dinlenmesinin gözlenmesiyle yardımcı olunur - bu da zaten boğazdaki yükü azaltacaktır. Bir başka önemli tavsiye de diyetle ilgilidir: Hasta, boğaz ağrısını tahriş etmeyen veya yaralamayan yumuşak ve sıcak yiyecekler yemelidir.

Anjina enfeksiyonunu tedavi sadece sistemik antibiyotik tedavisi ile değil. Buna mükemmel bir katkı, antibakteriyel etkiye sahip maddelere yerel maruziyet olacaktır.

Yani, örneğin, evde iyi bir çare iyot, kaynatılmış su ve kabartma tozu içeren bir çözüm ile garipleşiyor. Buna ek olarak, anjin özel olarak hazırlanmış tentürler ile anjin tedavisi yapabilirsiniz. Sarımsak da içerdiği fitokitler nedeniyle güçlü bir dezenfektandır. Temel olarak, hem boğazın bulaşmasını hem de içeri girmesi gereken sarımsak suyunu ve çeşitli karışımları yapabilirsiniz. Son olarak, sarımsak bir karanfil sadece ağzına konabilir, periyodik ısırmak ve kendi meyve suyu içme - enfeksiyon etkili bir şekilde tedavi yardımcı olacaktır.

Önemli! Boğazın yeşil ile tedavi edilmesi için angina önerilmez. Bu ilaç, güçlü bir antiseptik olmasına rağmen, bademcikler üzerinde çok güçlü bir tahriş edici ve kuruma etkisi vardır.

Ayrıca evde, bazı ilaçları ve dezenfektanları kullanabilirsiniz:

 • Furacilin 1 tablet eziyet ve 1 su bardağı kaynatın su dökün. Bu ilacı günde 5-6 kez durulayın. Ayrıca, 3-5 damla okaliptüs ekstresi veya calendula da eklenebilir.
 • 1 çorba kaşığı alın. klorheksidin ve boğazlarını durulayın. Protsedluru günde iki kez tekrarlanabilir. Bu durumda, ilaç yutulamaz. Durulandıktan sonra, en az 3 saat boyunca yemekten ve içmekten kaçının.
 • Yarım litre ılık suya az miktarda kuru potasyum permanganat dökün. Kristalleri iyice çözün ve 10-12 damla iyot ekleyin. Bu çare günde en fazla 4 kez gargara olabilir.
 • Okaliptüs yapraklarından çizim esasına göre yapılmış bir antibakteriyel bitkisel ürün - eczane klorofilit al. Gargara bu çözüm ile günde 4-5 kez olabilir.

Bütün bu ilaçlar genellikle bir çözüm olarak kullanılır. Fakat kullanımı daha uygun olan, yukarıdaki ilaçları içeren bir spreytir. Böyle bir sprey elde etmek için, bir nebülizer kullanmalısınız - sıvıları püskürtmek için basit bir cihaz. Ana durum, nebulizer solüsyonunun doldurulmasından önce dikkatlice filtrelenmesi gerektiğidir - daha sonra sprey düzgün olacak ve cihaz hasar görmeyecektir.

Önemli! Purulent boğaz ağrısı, lyugol ile tedavi edilmesi tavsiye edilmez. Bu preparatın çözeltisi ve püskürmesi, artan viskoziteye sahip olan, bademciklerini kaplayan ve apselerle savaşmayı zorlaştıran gliserol içerir.

Bu ilaçlar pürülan boğaz boğazının nedenini tedavi edemez. Ancak evde hastalığın semptomlarından kurtulmaya ve yetişkin bir hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Her şeyden önce, bitmiş preparatlara dikkat edilmeye değer. Eczaneden satın alınması kolay bir sprey, hap veya emme şekeri olabilir:

Buna ek olarak, evde, aynı zamanda, iltihabı bastırmak ve ağrı sendromunu rahatlatmak mümkün olan çeşitli geleneksel tıp araçlarının kullanılmasına yardımcı olur:

 • Sıcak kaynamış suda kabartma tozu çözeltisi ile boğazın yıkanması.
 • Kuru papatya ve ıhlamur çiçekleri karışımı kullanın. 1 çay kaşığı karıştırın. Papatya ve iki kat daha fazla ıhlamur ve karışıma bir bardak kaynar su dökün. Daha sonra çözüm 30-40 dakika boyunca ısrar edilmeli, gazlı bezle süzülmeli ve durulama için kullanılmalıdır.
 • Atkuyruğu tentürünü durulayın, bunun için 5 kaşık kuru ot yarım litre kaynar su ile doldurulmalıdır. Sıvıyı yaklaşık 20 dakika boyunca infüze edin ve ardından sert bileşenleri çıkartarak tahliye edin. Yarım litre kaynar su için 5 yemek kaşığı alın. at kuyruğu. Saatte en az dörtte bir oranında infüzyon yapın, filtreleyin ve durulamaya başlayın.
 • Koyu kırmızı yaprakları kaynatma boğazını yıkamak için uygulama. 1 bardak kaynar su için 2 yemek kaşığı almalısınız. Phytopreparation, 10-15 dakika bekleyin ve süzün.
 • Pancar suyu ve sirke ile boğaz yıkama. Bu çözelti, 1 bardak kıyma pancarına 1 kaşık sirke ilave edilerek elde edilir. Yarım saatlik bir infüzyondan sonra, karışım sıkılmalıdır ve aslında durulama sıvısı elde edilir.
 • Soğan kabuğunu, 1 litre suda kaynatmanız gereken 6 yemek kaşığı kullanın. Daha sonra karışım soğutulmalı, tülbentten geçirilerek süzülmeli ve durulamaya başlanmalıdır.

Önemli! Tercihen olabildiğince sık, evde yapılan preparatlarla boğazınızı yıkayın ve temizleyin. Ortalama olarak, bu çözümler her yarım saatte bir yıkanmalıdır.

Hazır bir sprey kullanmak istemiyorsanız, evde bu ilaçları tatbik etme yöntemine iyi bir alternatif inhalasyon olacaktır. Burada, mukus boğazındaki uçucu ilaçların yutulması, yüksek sıcaklığın etkisi altında buharlaşmalarına bağlı olarak meydana gelir. Çözeltiyi bir kaba yerleştirmeniz, üzerine eğmeniz ve kafasına kalın bir kumaş (örneğin bir havlu) atmanız gerekir. Böylece buhar kaybı en aza indirgenecek ve çoğu solunduğunda boğazınıza düşecektir - bu, spreyin nasıl çalıştığının bir benzetimi. Evde anjin inhalasyonlarını tedavi etmek için şunları yapabilirsiniz:

 • klorofilit çözeltisi;
 • çeşitli phytopreparations;
 • uçucu eter bileşenleri içeren yağlar;
 • soda çözeltisi vb.

Anjina - bulaşıcı bir hastalık gelişimi - hastanın bağışıklık sisteminin etkin çalışmasının açıkça bozulmuş olduğunu gösterir. Aksi takdirde, vücutta patojenik bakterilerin yoğun gelişim olasılığına izin vermezdi. Bu, en kısa sürede iyileşmenin, bağışıklık fonksiyonlarını sürdürmeyi ve aktive etmeyi amaçlayan tedaviye yardımcı olacağı anlamına gelir. Evde, bunun için bir dizi olasılık var:

 1. Kolay sindirilebilir bir proteinin (örneğin tavuk etinde) bir hastanın diyetine dahil edilmesi. Protein, bağışıklık sisteminin ana yapı malzemesidir.
 2. Biyolojik olarak aktif maddelerin ve bir dizi eser elementin zengin kaynağı olan bal ve / veya propolis kullanımı.
 3. Bağışıklık çalışmaları için gerekli vitamin kompleksleri ve özellikle C vitamini alımı.
 4. Örneğin, boğaz ağrısının viral yapısında reçete edilmesi daha iyi olan ginsengin interferon veya tentürü gibi immün uyarıcı ajanların atanması.

Yazar: Lokoshko Denis

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nasıl calendula bir tentür ile pişirmek ve gargara?

Boğazın durulanması için nergis tentürü en popüler doğal ilaç olarak kabul edilir, çünkü birçok insan bir infüzyonun nasıl gelişeceğini bilir ve bu zor olmayacaktır.

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi yöntemleri

Makalenin içeriğiGebelikte larenjit tedavisi, fetüsün gelişimini etkilemeyen sadece güvenli araçların alınması ile birlikte yapılmalıdır. Ve bu arada, o kadar da değil.