Loading

Boğaz ağrısı için etkili kürler

Angina veya akut bademcik iltihabı - öncelikle palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir doğaya sahip olan enflamatuar bir hastalıktır. Gelişiminin temelinde patojenik mikroplar olduğundan, tedavi öncelikle patojenlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Makalede ayrıca, anjin için hangi çarenin en etkili olduğunu tartışacağız ve bu hastalığın çocuk ve yetişkinlerdeki tedavisindeki farklılığı öğreneceğiz.

Angina'da hatırlanması gerekenler

Akut tonsilliti tedavi etmeye başlamadan önce, her zaman bir doktora danışmalısınız. Bu hastalık, deneyimsiz bir insanın ilk bakışta göründüğü kadar zararsız olduğu için. Bu patolojinin uygun şekilde uygulanmadığı tedavi ile ilgili komplikasyonlar çok ciddi olabilir ve bundan kesin bir sonuca varabilir: bir terapiste danışmadan boğaz ağrısından tedavi edilmesi tehlikelidir.

Hastalık dış enfeksiyon taşıyıcıdan kirlenme ve mevcut hastalık komplikasyonu sonucu olabilir olarak da adlandırılan. onun Yaratıcıları olarak, tesadüfen, bu nedenle doğru tanı olmadan, virüsler veya bakteriler, aynı zamanda mantarlar sadece için harekete ve etkisiz olması sadece hastalık tedavi boğaz ağrısı nedenini belirlemek, ancak ciddi yaralanmalara neden olabilir olabilir.

Viral boğaz ağrısı tedavisi

Çoğu zaman viral bir viral şekli vardır. Ayırt edici özelliği, hastalığın kendi başına (genellikle hastalığın başlangıcından itibaren 5-10 gün içinde) ortadan kalkmasıdır. Ama vücudu mücadele dikkat gerektirir, bu nedenle boğaz ağrısı için bir çare hastalığın direncini güçlendirmek yardımcı olmaktır olarak doktor reçete - Bir pastil "Valium" ve "Septolete" veya "Falimint".

boğaz için bu gibi durumlarda popüler olan ve spreyler: "Akvalor", "lugol sprey" ve "Geksoral". Başarılı bir kurtarma için önkoşullar biri Boğaz ağrısı için bir çare değil, aynı zamanda şifalı otlar (nergis, adaçayı, papatya) ya da bir çözüm "furatsilina" nin kaynatma gargara olağan bir parçası değil sadece.

Genel durumu kolaylaştırmak için, doktorlar genellikle standart ilaçlar reçete: "Parasetamol", "Aspirin" veya "Ibuprofen."

Anjina tedavisinde neden antibiyotik gereklidir?

Anjina bakterisinin ana patojenleri ile mücadele etmek için (çoğunlukla streptococcus), lokal ve sistemik antiseptikler ve antibiyotikler kullanılır. Ve bu hastalığa eşlik eden hoş olmayan semptomları gidermek için (iltihap, ateş, ağrı vb.), Semptomatik ilaçları kullanın.

anjina yetişkinler için etkili ilaçlar Atama hastalığın nedenini ortadan kaldırmak Çünkü doktorlar, ( "amoksisilin", "Amoksiklav" "Penisilin", "sefadroksıl" vd.) tam olarak antibiyotik tercih ve çeşitli belirtiler uzak ve tedavi olarak gidin. Bu, anjina kontrolü için antibiyotiklerin kullanılmasının, başarılı bir tedavi için ön koşul olduğunu göstermektedir.

Bu arada, etkiyi güçlendirmek için, tedavi sürecinde, yerel preparatları sistemik olanlarla birleştirmek gerekir. Ve penisilin alerjisi olanlar, genellikle makrolidlerin grubundan fonlar atarlar: "Eritromisin", "Azitromisin", "Linkomisin", vb.

Anjinada kullanılan antibakteriyel ilaçlar

akut tonsillit nedeni oldukça sık hastanın vücudunda bakteri florasının varlığı yatıyor yana, yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için bir çare atama, doktorlar geniş spektrumlu antibiyotikler tercih. Bu postula özellikle hastalık etyolojisinin tam olarak belirlenemediği durumlarda geçerlidir.

Açıklanan patolojinin en yaygın nedensel ajanı streptococcus'dur. Tespiti durumunda, hastaya penisilin ilaçları reçete edilir. Angina için belki de en popüler ilaç (özellikle çocuklar için) hoş bir narenciye tadı olan çözünür tabletler formunda bulunan "Flemoxin" dir.

Bugün için bu hastalığın acil tedavisi için ilaçlar da bilinmektedir. Bu ilaçlar ile tedavi sadece 3 gün sürebilir. yetenekli, bu arada, diğer antibiyotiklere direnç geliştirmek mümkün olan bu patojenler ile bile mücadele - Bu antibiyotiklerin arasında lider "Sumamed" ( "Azitromisin" eşanlamlı) 'dir. 3 gün boyunca günde bir kez 1 g alınır. Ve ilk kabulden sonra hasta, genel olarak, genel durumun rahatladığını hisseder.

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Ve yetişkinler ve çocuklar için, anjina tedavisinde ana şey doğasının kesin tanısıdır. Bulgulara dayanarak, doktor bir tedavi planı yapar ve uyuşturucu reçete eder.

Eğer altta yatan hastalık öksürük, burun akıntısı ve yüksek ateşe eşlik eden viral bir enfeksiyondur ise, semptomlara bağlı olarak tedavi edilir. çocuk anjin için bir ilaç olarak, ek olarak gargara çözüm "furacilin" kullanımı spreyler, "Tantum Verde", "Kameton" vb uygun yaş ateş düşürücü kullanarak yüksek sıcaklık mücadele boşaltılır ile "Ingalipt" önermek atanır.. şuruplarda veya fitillerde: Parasetamol, Nurofen, Panadol veya Ibufen.

Yatak istirahati, sık içme ve her 2 saatte bir gargara, hastanın durumunu büyük ölçüde rahatlatmaya yardımcı olur.

Bakteriyel anjina çocuklarda nasıl tedavi edilir?

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda akut bademcik iltihabı için ana ilaçlar, antibiyotiklerdir. Bunların her birinin amacı doğrudan hastanın yaşına, şartlarına ve aynı zamanda bu tür ilaçları kullanma tarihine bağlıdır.

o penisilin grubu "amoxiclav" "Amoksisilin" vb Bir süspansiyon formunda mevcut olarak, çocuklar için kullanımı kolay olduğu anlamına gelir.. - Daha önce bahsedildiği, bugüne kadar, boğaz ağrısı için en iyi tedavi olduğuna inanılmaktadır

Yukarıdaki fonların aktif maddesine alerjisi olduğunda, "Sumamed" atanır. Ancak kullanımı ile, oldukça güçlü bir antibiyotik olduğundan, olası yan etkilere dikkat etmek gerekir.

Yerel eylemin antibakteriyelleri

Yerel eylem hazırlıkları da vardır. Yetişkinler ve çocuklar için boğaz ağrısı için en etkili ilaç "Bioparox" aerosolüdür. Boğazını sularlar ve enfeksiyonu doğrudan mukoza üzerinde savaşmaya başlar.

Bu, bu aracı kullandıktan sonra, mümkün olan en düşük konsantrasyonda deneklerin kanında bulunan ve hamile ve emziren kadınlar için uygun kılan araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Buna, hemen hemen tüm anjina patojenlerinin "Bioparox" ilacına duyarlı olduğunu eklemeliyiz.

Hangi durumlarda boğaz ağrısı tedavisinde antifungal ilaçlar kullanılır?

Ancak anjina, zaten var olan hastalıkların bir sonucu olarak gelişen ikincil bir patoloji olabilir. Bu tür vakalarda, bir sütçünün (kandidiyazis) bir arka planında ortaya çıkan akut bademcik iltihabı söz konusudur. Etken maddesi Candida'nın maya benzeri bir mantarıdır, bu da böyle bir hastalığın antibakteriyel ajanların tedavisinde etkili olmadığı anlamına gelir.

Bu durumlarda, doktor anjina için bir ilaç olarak geniş bir aksiyona sahip antifungal ilaçlar atar. Bu fonlar, bir mantar enfeksiyonunun neden olduğu boğazın mukoza zarlarının hastalıklarıyla savaşmayı amaçlayan "Futsis" i içerir. Enfeksiyonun kendisinden ve semptomlarından kurtulmak için sadece bir kez almak yeterlidir.

Pürülan boğaz ağrısı için kullanılan ilaçlar

Anlayacağınız gibi, pürülan anjina formunun tedavisi, zorunlu antibiyotik kullanımını gerektirir ve bir kural olarak, her zaman bir şemaya göre gerçekleştirilir:

 • genel restoratif tedavi;
 • Boğazın durulanması ve yağlanması için antiseptik solüsyonların uygulanması;
 • boğazı tahriş etmeyen bir diyet;
 • 5-7 gün yatak istirahatı;
 • gerekirse antialerjik ilaçların uygulanması.

halihazırda bahsedildiği gibi irinli bademcik iltihabı, ana çare - "Amoksisilin" ve "Sefalosporin" ve onun benzerleri, vb "Sefuroksim", "Seftriakson", "Sefazolin" onların bileşenlerinin hoşgörüsüzlük varsa, makrolidler kullanılmaktadır olduğunu.. : "Klaritromisin" ve "Spiromisin".

Ek olarak, enflamasyon, sıcaklık ve ağrıyı hafifletmek için steroid olmayan ajanlar ve Parasetamol kullanılır. Ayrıca "Ibuprom" ve "Nimesulide" ilaçlarını da uygulayın... "Faringosept", "Strepsils: bademcik streptokokların neden olduğu zaman, "Claritin", "Suprastin", "Loratin" vb "Diazolin" semptomların şiddetini kaldırarak, ilacın lokal etkisi hakkında unutmayın antihistaminikler aldığınızdan emin olun "," Stopangin "ve diğerleri.

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Boğaz ağrısı, antiseptik, antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik, analjezik, immünostimülanlar, vitaminler - birkaç grup ilaçlar kullanılır. Aerosoller, inhalanlar gibi topikal kullanım için yaygın ilaçlar.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için

Bir virüsün neden olduğu Catarrhal tonsillit, antiviral, antiinflamatuar ilaçlar, immünomodülatörler ile tedavi edilir.

Enfeksiyon dengeli beslenme, vitaminler B, C alımı ve A'ya karşı yetişkinler için irinli anjina için ilaçların listesini gövdesini güçlendirmek için yardımcı olacak hastalığın ilk gününde almak antibiyotikleri içerir.

Antibiyotik ilaçlar, streptokokların böbreklere girdiği sistemik kan akımında enfeksiyonun yayılmasını bastırmak için gereklidir, kalp ciddi lezyonlara neden olur.

Antibiyotiklere ek olarak, pürülan tonsillitin tedavisi için antiseptikler, anti-enflamatuar ilaçlar, durulama ve inhalasyonlar için lokal olarak kullanılır. Güçlü bir ödem palatine ile bademcikler, ağrı ve ateşten - antipiretik ve analjeziklerden, haplarda antihistaminik ilaçlar alırlar.

antiseptikler

Anjin boğaz ağrısı Septolete, Faringosept, Septolete Plus Strepfen, Stopangin 2A Theraflu LAR gelen rezorbe tabletler şeklinde antiseptikler ile tedavi. Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için etkili ilaçlar antiseptik, analjezik eylemi olan ilaçları içerir.

Anormal bir anjina formu ile antiseptikler, antibiyotiklerin etkisini tamamlayan yardımcı bir tedavi olarak hizmet ederler. Antiseptikler, pusun biriktiği lakunaya derinlemesine nüfuz etmeyen palatine bademciklerin yüzey tabakasında çalışın.

Bir boğaz ağrısı şekerinden, emilmeye yönelik tabletlerden tedavi edilmek üzere uygun olmakla birlikte, bunlar genellikle tatlandırıcılar, boyalar, tat arttırıcılar içerir. Diyabetle, alerjik yatkınlık spreyler veya durulama solüsyonları kullanmak daha iyidir.

Anti-Angin Formülü

Anjin Anti-Angin için aktif ilaç Formül pastiller, tabletler, spreyler şeklinde salınır. İlacın bileşimi anestezik, dezenfekte edici bir etkiye sahip olan klorheksidin ve tetrakain içerir.

İlaç, ağız mukozasının lokal immünitesini arttıran ve spesifik olmayan bağışıklığı arttıran askorbik asit içerir.

Tabletler ve pastiller 5 yaşından küçük çocuklara kabul edilir.

 • 5 ila 10 yaş arası çocuklar - günde 3 tabletten fazla değil;
 • 10 ila 15 yaş arası çocuklar - günde en fazla 4 pastil veya tablet;
 • 15 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler ilacı günde 6'dan fazla almazlar.

Gebelik ilk trimesterde, diyabetik hastalarda Anti-Angin Formül kullanımı, laktasyon ile kontrendikedir.

Geksoral Küvetler

Lokal olarak anestezi, antimikrobiyal özellikler, Hexoral Tabloların emilmesi için tabletlere sahiptir. İlaç hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı ilk günden itibaren kullanılmak üzere onaylanmıştır. Semptomlar düzeldikten sonra, Hexoral Tubbs birkaç gün daha alınmalıdır.

İlaç, Geksoral Tabs'i uygulayan 4 yaşından büyük çocuklar için boğaz ağrısına izin verilir:

 • 4-12 yaş - günde en fazla 4 tablet;
 • Çocuk ve yetişkinler için 12 yaşından sonra - günde en fazla 8 tablet.

Tablet almak arasında 2-4 saat sürmelidir. İlaç almak eşit olarak dağıtılmalıdır, belirli bir zamanda emilim için tabletleri kullanın.

Kontra-belirtilen Geksoral Musluklar ülserler, ağızda yara, alerjiler, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılır.

Bir sonraki makalemizde, anjinin lokal tedavi yöntemini tanımak için bir yetişkinde anjina ile gargara yapmaktan daha çok tavsiye ediyoruz.

Mukoza üzerinde antienflamatuar, antiseptik etki, bir aerosol ve durulama çözeltisi formunda salınan Yoks araçlarıyla karakterize edilir. İlaç povidon-iyot ve allantoin içerir.

İlacın aktif bileşenleri virüslerin, mantarların, bakterilerin aktivitesini bastırır. Yutmayarak, günde 2-4 kez ihtiyacınız olan etkiyi elde etmek için ürünü kullanın.

İlaç 8 yaşından itibaren çocuklar için izin verilir, gebelik, emzirme, kalp yetmezliği, iyot alerjisi kontrendikedir. Jox, hidrojen peroksit içeren preparatlarla birlikte kullanıldığında aktivitesini kaybeder.

antibiyotikler

Bakterilerin neden olduğu pürülan bir form antibiyotiklerle tedavi edilir. Ev Böyle Flemoksin Sollyutab, Azitroks, Sumamed, seftriakson, sefuroksim, meropenem olarak antibiyotik hap kullanmak daha uygun olur.

Flemoxin Solutab

Yetişkinlerde anginadan seçim ilacı - Flemoxin Solutab. Bu, yetişkinler ve çocuklar için, boğaz ağrılar için çözülebilir tabletler şeklinde satılan, en iyisi olmasa da iyi bir çözümdür, çözünmüş bir şekilde mideye girer.

Eritilmiş bir şekilde antibiyotik kullanımı ile mide mukozası daha az hasarlıdır. Ve böylece sindirim sisteminin yararlı mikroflorası acı çekmez, Flemoxin Solutab vitaminleri B ile alın.

Flemoxin Solutab, streptococci'ye karşı aktif olan ve ağırlıklı olarak yüksek ateşli pürülan anjinaya neden olan amoksisilinlere karşılık gelir.

Pürülan tonsillit Flemoxin Solutab vakalarının yaklaşık% 10'u yardım etmemektedir. Bu, ilk resepsiyondan sonraki ertesi gün netleşir. Hasta daha iyi hissetmezse, antibiyotik değiştirilmelidir.

Ancak kokci bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu pürülan boğaz ağrısı vakalarında, 3 yaşındaki yetişkinler ve çocuklar için en etkili tedavi olan Flemoxin Solutaba'dır.

İlaç günde 2 kez alınır, paketin içerdiği talimatlara göre kurs 10-15 gün.

Azitroks

Çalışan yetişkinler için çok uygun olan antibiyotik Azitrox kapsülleri günde bir kez alınabilir. İlaç, azalidlere aittir, gram-pozitif koklara, gram-negatif bakterilere, mikoplazmalara, klamidyaya, treponmaya karşı anjin için geniş bir etki spektrumuna sahiptir.

Antibiyotiklerin vücutta birikme kabiliyeti, uzun bir yarı ömür süresi, 3, 5, 7 gün boyunca kısa kurslarda kullanılmasına izin verir. Anjina ile, yetişkinler 3 gün boyunca günde 1 tablet al.

Anjin tedavisinin tüm seyri için, 3 tablet yeterlidir, bu da Azitrox tabletleri oldukça ucuz bir ilaç haline getirir, ve daha az yan etkilere neden olur, kolayca tolere edilir.

Vücut ağırlığı 45 kg'dan az olan çocuklar için kontrendike Azitroks, ilaca karşı hassasiyet, böbrek yetmezliği. Bir doktor gözetiminde Azitrox hamilelik sırasında kullanılabilir.

Belki de boğaz ağrısını evde nasıl tedavi edeceğiniz hakkında bilgi arıyordunuz - makalemizi okuyunuz. Boğaz ağrısı evde nasıl tedavi edilir - evde tedavi.

Antiviral ilaçlar

Virüslerden kaynaklanan anjin, 1-2 günlük hastalık süresini azaltabilen antiviral ilaçların kullanımı ile tedavi edilir. Viral anjinada en etkili olanı Tamiflu, Relenza'dır.

Virüsün neden olduğu bademcik iltihabı, çoğu durumda yetişkinlerde antiviral ilaçlarla özel tedavi gerektirmez.

Çocuklarda antiviral preparatlar, bir boğaz iltihabı ile birlikte, ARVI sık relapslarında kullanılır.

Antiviral ilaçların bademcik iltihaplanmasında düşük etkinliği, virüslerin uyum sağlama yeteneğinin yüksek olması, ilaçlara dirençli yeni suşların geliştirilmesi ile açıklanmaktadır.

immünomodülatörler

Artmış spesifik olmayan bağışıklık, immünmodülatör ajanların Bağışık, Ribomunil, Sikloferon, Neovir kullanımı ile kolaylaştırılmıştır.

Bağışıklığı güçlendirici ilaçların etkisi hemen ortaya çıkmaz, ancak bademcik iltihabı tedavisi sırasında ana tedaviye ek olarak, immünomodülatörler iyileşmeyi destekler.

Immunal

Ürünün bileşimi, aktif bileşen olarak Echinacea ve C vitamini içerir. İmmün aktivite, immün sistemi uyarıcı etki ile sınırlı değildir. Bu ilaç influenza virüslerine, herpes'e karşı aktiftir.

Suyu Echinacea, fagositoz uyarıcı lökosit sayısını arttırarak lokal bağışıklık geliştirir, ağız boşluğu içinde patojenik mikroorganizmaların büyümesini engeller.

Hamilelik sırasında, emzirme sırasında 12 yaşına kadar immün değildir. 3 gün boyunca günde 3 kez içme, 10 ardışık gün boyunca İmmünal alırlar.

antihistaminikler

Angina bulaşıcı ve alerjik hastalıkları ifade eder. Sadece çocuklarda değil, aynı zamanda yetişkinlerde de boğaz ağrısı komplikasyonları, laringeal ödem olabilir. Bu özellikle pürülan boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Alerjik şişlik nedeniyle, boğazın lümeni belirgin şekilde daralır, bu da yutulduğunda acıyı arttırır ve boğulma tehdidi oluşturur.

Pürülan ve nekrotik tonsillit alerjik bileşenine karşı antihistaminik ilaçlar Fenistil, Loratadin, Suprastin, Zirtek kullanın.

loratadin

Antihistaminik ilaç Loratadin, histamin reseptörlerinin bir engelleyicisidir, ödemleri ortadan kaldırır, kılcal damarların geçirgenliğini azaltır.

İlaç hızlı, yetişkinler için 1 tablet için günde bir kez, 0,5 tablet - 3 yaşından çocuklar için kullanılabilir.

fenkarol

Anjinalı erişkinlerde boğazın alerjik ödemini önlemek için, yutulduktan sonra uyuşukluğa neden olmayan bir antihistamin ilacı olan Fenkarol ilacının kullanılması uygundur.

Fenkarol tabletler 3 yaşından büyük çocuklar için izin verilir, ancak hamilelik ve emzirme için tavsiye edilmez. Şiddetli koşullarda, Quincke'nin ödeminin tehdidi, boğazın lümeninin daralmasının neden olduğu boğulma, Fenkarol kas içine enjekte edilir.

vitaminler

İyileşmeyi hızlandırmak, komplikasyonları önlemek ve bağışıklığı arttırmak için vitamin almak gereklidir. Anjina ile, C vitamini ve B grubu vitaminler için artan bir ihtiyaç vardır.

Hastanın beslenmesi ile doğru besinleri almak zor, boğaz ağrısına pek çok türde yemek yemesine izin vermez. Centrum, Vitrum, Alfabe, Complivit, Duovit, Supradin preparatlarına yardımcı olacak vitamin ve minerallerin tedarikini yenileyin.

bir vitamin ve mineral kompleksini seçimi, vitamin B12 ve B6, folik asit varlığı gereklidir vitamin B grubu A vitamini, E, askorbik asit, vitamin K gibi güçlü antioksidan oluşuyordu dikkat etmek gereklidir.

Terli yüksek sıcaklıkta, vücut minerallerini kaybeder. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir vücut rezervleri doldurmak için gereklidir. Pürülan anjina tedavisinde antibiyotiklerle birlikte bir vitamin terapisi yürütülmesi özellikle önemlidir.

Bu makaleye ek olarak, makalemizde pürülan boğaz ağrısının tedavisi ile tanışmanızı öneririz.

Anjina tedavisinde en iyi ilaçların değerlendirmesi

Bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili benzersiz bir sonuç toplayarak, tek bir derecelendirmede en iyi fonları toplamak istiyorum. Bu tamamen kişisel bir fikir değildir, fakat en üstte, uzun yıllara dayanan deneyim ve pratik çalışmalarla doktorların görüşlerine dayanarak oluşturulmuştur. İlaçlar kategorilere ayrılır:

 1. antibiyotikler;
 2. yerel antiseptikler;
 3. destekleyici prosedürler;
 4. geleneksel tıp.

Ayrıca, pediyatride kullanılan ve yetişkinlerin tedavisi için kullanılan bir birim vardır.

Ne yazık ki, "kurtulmak" tek ilaç işe yaramazsa, bademcik iltihabı tüm yukarıdaki kategorilerden gelen fonları içeren karmaşık tedavi gerektirir. Bu nedenle, yetişkinlerde ve çocuklarda anjin için en etkili ilaç olanı, ancak en etkili ilaç sadece imkansız değil, aynı zamanda saçmadır. Yine de, amacımız ilaçların inanılmaz miktarda anlamalarına yardımcı ve sistemik etkiye sahip anjin için yeterli ilaç, hem de dar anjina ödülü, yerel nüfuz iyi çare tahsis etmektir.

Bir ilacın seçimi şüphesiz bir doktorun denenmesi için daha iyidir, bademcik iltihabı için kendi kendine ilaç hastalığın göz ardı edilmesi ile karşılaştırılabilir.

antibiyotikler

İlk yer değil çünkü bu ilaç grubunun ciddiyetinin antibiyotik verilen ve çünkü en sık bademcik provokatör mücadelede onların vazgeçilmezliğin edildi - streptococcus. Onların yardımı olmadan bademcik iltihabını iyileştirmek ve bu sinsi hastalığın ciddi komplikasyonlarından kaçınmak gerçek değildir.

İlke olarak, antibiyotiklerin anjinadan en önemli hap olduğu söylenebilir.

Yerel antiseptikler

Oral boşluğun, bademciklerin ve boğaz membranlarının yerel dezenfeksiyonu için kullanılan preparatlar, büyük bir miktardır. Onların seçiminde, gerçekten kafanız karışabilir, bununla birlikte, bir doktordan kaliteli yardım almanız ve reytingimizi dinlerseniz bu gerçekleşmez.

Destek prosedürleri

Yardımcı prosedürler, sadece önceki iki ilaç grubu doğru şekilde kullanıldığında, doğru etkiyi getirir, bademciklerin kendileriyle iltihaplanma semptomlarıyla kesinlikle savaşamazlar. Boğazda ağrı ve nefes darlığı ile ilgili olarak en etkili olanları şunlardır:

 1. Boğaz durulama
 2. Nebulizatör ile solunması

Halk ilaçları

Geleneksel tıp doktorlar tarafından her zaman memnuniyetle karşılanmaz, daha kesin olarak, artık onaylanmamıştır, yan işlemler olarak kullanılması tavsiye edilir. Ana durum - bir yetişkin ve bir çocukta anjinda halk tıbbının güvenliği, hiçbir durumda hasara neden olmamalıdır. Ayrıca, çocuklarda anjinin tedavisi için bu tür ilaçları kullanmamak, ancak çocuk doktorundan klasik tıbbi yardım almak daha iyidir.

 • İlk olarak, bademcik iltihabından erişkinlere kadar izin verilen halk metotları, boğazın ve ağrının et suyu, infüzyon ve şifalı otların tenteleri ile yıkanması olarak adlandırılabilir. Bu amaç için uygun: papatya, calendula, civanperçemi, St. John's wort veya listelenmiş, hazır Rotokan koleksiyonundan hemen hemen tüm özleri içeren iyi bir ilaç.

Ama civanperçemi ile hamile kadınlara veda etmeye değer. rahim tonunu arttırır.

 • Boğazın tuzla yıkanması ya da evde hazırlanması durulama çözeltisi ile sağlanır.
 • Propolis ayrıca, anjina ile emilmede veya tentürlü bir çözelti formunda değişmeyen kıvamda da zarar vermez.

En tehlikeli ve şüpheli etkili araçlar

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, iyi değil, olumlu bir cevap bulmak halk ilaçları ile de inkar edilemez zarar getirebilir. Bunlar aşırı, tartışmasız ucuz, ancak tıbbi yöntemlerle yüksek oranda onaylandı:

 1. kerosen;
 2. sirke;
 3. sıcak sıvılar;
 4. potasyum permanganat.

jet enjekte edildiğinde, çünkü yanık ve yodizma tehlikesinin bu yollarla için, özellikle bir sprey "Mavi iyot" ve Lugol çözeltisi arasında, modern tıp bir yapı arasında bir görüş vardır.

Anjin için ilaçlar: antibiyotikler, antiviral, lokal ilaçlar

Angina (bademcik iltihabı) yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. İstatistiklere göre çocukluk döneminde foliküler inflamasyon şekli en sık görülen enfeksiyondur, ikinci sırada - lacunar.

Anjin için antibiyotikler ana tedavi önlemidir. Hastalığın ana patojenleri bakteri olduğu için. Viral etiyolojinin iltihaplanması, bağışıklık düzenleyici, bağışıklık uyarıcı ilaçlar reçete edildiğinde. Topikal ürünlere doktorlar için önemli bir rol verilmiştir: durulama, aerosoller ve spreyler için çözücüler.

Anjina için antibakteriyel tedavi

Çoğu durumda, hastalığa antibiyotik reçete edilir. Ancak, bu ilaçların sadece bakterileri ve mantarları yok etmede etkili olduğunu, ancak virüslere karşı güçsüz olduklarını hatırlamakta fayda var. Patojen belirlemek için boğaz ağrısı veya PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) ile, sadece şiddetli seyrinde, atipik belirtiler, komplikasyonlar durumunda nadirdir. Hatta viral tonsillitli mikroflorası faringeal mukoza (stafilokoklar, streptokoklar) arasında mümkün autoinfektsirovanie temsilcileri yapar genel ve yerel bağışıklığın azalmasına çünkü önsel antibiyotikler atama, doktor genellikle "güvenli oyun".

Antibiyotik tedavisinin genel prensipleri şöyledir:

 • İlaçların kabul edilmesi, hastalığın ilk semptomlarının tezahürüyle başlar.
 • Anjin tedavisinin antibiyotik tedavisiyle seyri ortalama olarak bir hafta sürmektedir, ancak doktor tavsiyesi üzerine uzayabilir.

Önemli! Giriş süresi aşağıdaki gibi hesaplanır: ana semptomlar durduktan sonra (sıcaklığın azaltılması, boğaz ağrısının giderilmesi, bademciklerdeki plaklar), 2-3 gün daha antibiyotik içmek gerekir.

 • Etkilenen dokularda optimal konsantrasyon elde etmek için antibiyotikler düzenli aralıklarla (genellikle 5-8 saat) alınmalıdır.
 • Ek olarak atanabilir nistatin preparatı, antifungal aktiviteye sahip. Farklı mukus bireyler üzerinde yaşayan patojenik ve simbiyotik, "yararlı" bakteriler gibi antibiyotikler acı çekmesinden dolayı, ekolojik nişları cinsin mantarları tarafından işgal edilebilir. Candida. Kandidiyaz veya pamukçuk denen tehlikeli olmayan ama nahoş bir hastalığa neden olurlar.
 • Anjin için çocuk antibiyotikler en az toksik ve alerjen olmalıdır.
 • Bir ilacı seçerken, alanın patojen karakteristiğinin özelliklerinden başlamak gerekir. Örneğin, yerel bilim adamları tarafından bildirildiği üzere, Rusya'nın bazı bölgelerinde, bazı streptokok ve stafilokok suşları eritromisine direnç (duyarsızlık) geliştirmiştir.
 • 7-10 gün boyunca ilacın sağ seçimi ile boğaz ağrısı tedavi mümkündür. Tedavinin 3-4 günü iyileşmediğinde, başka bir daha etkili antibiyotik gereklidir.

Penisilin serisinin antibiyotik

İlk sırada anjinin tedavisi için önerilen bu ilaçlardır. Profesör yazdığı gibi TV Palchun: "Tercihi [bademcik iltihabı tedavisinde] penisilin ve onun yarı sentetik türevi, çünkü β-Hemolitik streptokoklar penisiline en çok duyarlıdır ". Bununla birlikte, Batılı meslektaşları bu antibiyotiğin atanmasını çok şüpheci bir temel önlem olarak görmektedir. böylece C. Zwatr penisilin ile ilgili bir makalede, "dikkat çekiyor:"Nedeniyle Batılı ülkelerde... akut tonzillofaringit büyüyen antibiyotik direnci sadece şiddetli vakalarda (yetersizlik peritonsiller apse tehdit yutmak için) 'de penisilin tedavisi reçete tavsiye olmasından. "

Not. Rus tıp pratiğinde, anjina ve farenjitleri ayırt etmek gelenekseldir, Batılı doktorlar bunları bir hastalık haline getirmektedir - tonsillofarenjit.

Yukarıda görüldüğü gibi, bademcik iltihabı için penisilin preparatları almanın öneri - tartışmalı bir soru. Aynı Zvatr inanarak vb romatizmal ateş, kızıl hastalığı, gibi nadir komplikasyonlar, bu hafif ise mümkündür antibiyotikler olmadan boğaz ağrısı tedavisi için ülkelerde onları terk önerir.

Penisilinlerin eylem ilkesi

Bu serinin antibiyotikleri, membrandaki kanallar yoluyla bakteriyel hücrenin içine nüfuz eder. Peptideoglycan Murein'in sentez sistemlerini etkiler, bireysel bağlantılarını bozar ve maddeyi kararsız hale getirir, dış etkilere duyarlıdır. Bu Gram-pozitif bakterilerin hücre duvarının ana bileşenidir. Gram-negatif bakterilerin, genellikle% 10'dan az olan çok az murein vardır. Bu antibiyotik seçiciliğine bağlıdır.

Dış duvardan hücre duvarı tarafından korunmayan bakteri, hızla ölüyor. Kompozisyonunda (proteinler, lipidler, özel polisakkaritler) ek maddelere sahip olan türler penisiline karşı dirençli olabilir. Bu antibiyotikler flegmonöz, catarrhal ve pürülan anjina için reçete edilir.

Kullanılan ilaçlar

Hastalığın ciddiyetine, hastanın durumuna ve yaşına bağlı olarak, aşağıdaki antibiyotiklerden biri seçilir:

 1. Amoksisilin. İlaç iyi emilir ve toksisitesi düşüktür. 8 saat arayla uygulanır. 2 yaşın altındaki çocuklar, dozaj vücut ağırlığına göre hesaplanır: Günde 20 mg / kg. 2 ila 5 yaşında, en fazla 125 mg, 5 ila 10 yıl, 250 mg. Yetişkinler ve 10 yaşından büyük çocuklar için antibiyotik, alım başına 250-500 mg olarak belirlenmiştir.
 2. Flemoksin-Soljutab. Ayrıca, gıda alımından bağımsız olarak mükemmel emme oranlarına (% 95) sahiptir. çocuklukta başvurmak için önerilir. Hafif ila orta derecede anginada kullanıma uygundur. Bir yıla kadar olan çocuklara 30-60 mg / kg vücut ağırlığı reçete edilir. Büyük yaşta, 125 ila 500 mg arasında reçete edilir. Yetişkin dozu 750 mg'a ulaşabilir.
 3. Dişçiler. Streptococcus'un neden olduğu bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Alerjiye eğilimli kişilere ve bronşiyal astımı olan hastalara dikkatle alınmalıdır.. İlaç en iyi yemeklerden önce bir saat alındığında emilir ve 2 saatten az olmamalıdır. Yetişkinler için ortalama günlük doz - (- 100 000 IU / kg ila 50 000), 2-3 g küçük çocuklar için antibiyotiğin 1-2 gram tatbik her 10 yaş, vücut ağırlığının bazında hesaplanmasını gerektirir 4g Çocuklar artabilir.
 4. Ampisilin. Ağır, karmaşık enfeksiyonlar için kullanılır. Bu pürülan (lacunar, foliküler) anjina için reçete edilir. Sindirim sisteminde iyi emilim nedeniyle tablet şeklinde kullanılması önerilir. Yetişkinler için, ilacın günde 4 kez, günde 2 gr'a kadar reçete edilir. 10 yaşın altındaki çocuklar - her 6 saatte bir çocuğun kilosunun 15-25 mg / kg'ı için. Ampisilin alerjiye, kusmaya, mide bulantısına neden olabilir.
 5. Oxacillin. Staphylococcal angina tedavisinde kullanılır. Enjeksiyonlar için kullanılması önerilir, oral uygulama ile maruz kalmanın etkinliği çok daha düşüktür. Enjeksiyonlar her 4-6 saatte bir yapılmalıdır. İlaç uzun süreli tedavi için uygundur - 3 haftadan fazla. 3 ay ile 2 yıl, 2 g -, - 1, 60-80 mg / kg 2 yaşın altındaki çocuklar için antibiyotiğin günlük doz çocuk 2-6 yaş için günde 4 g - yetişkin dozu ulaşabilir.
 6. Amoxiclav. Bileşiminde amoksisilin ve klavulanik asit içerir, bu da ilacın spektrumunu genişletir, vücutta daha stabil hale getirir. Amoksiklav tablet şeklinde alınır ve sindirim sistemine iyi emilir. Güçlü bir antibiyotik olarak sınıflandırılır, 12 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, daha büyük yaşta her 8 saatte bir veya her 12 saatte bir tablet reçete edilir.

sefalosporinler

Önceki serilerin antibiyotiklerine, bazı akut anjinlere (örneğin, kan dolaşımına) karşı toleranssızlık için reçete edilirler. Penisilinlere benzer bakteriyel ve mikotik hücreler üzerinde etkilidirler. Bu sınıfın bazı uyuşturucuları, değerli doktorları sayesinde, uygulayıcı doktorlardan olumlu eleştiriler aldı:

 • Cocci için en aktif olan seftriakson. Ilacın büyük bir artı vücuttan kaldırılması uzun bir süre, bu sadece günde bir kez almanızı sağlar. Enjeksiyon çözeltisinin hazırlanması için sadece toz formunda kullanılabilir. Ağırlığı 50 kg'dan fazla olan yetişkinler ve çocuklar günde 4 grama kadar reçete edilir. Genç yaşlarda, doz 20-80 mg / kg'dır. Yenidoğanlar için 50 mg / kg'ı geçmemelidir. Anjina tedavisi için sefalosporid sınıfından en iyi antibiyotik olarak kabul edilir.
 • Ilaç sefazolin stafilokoklara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Kas içi ve intravenöz uygulama için kullanılır. Yetişkin dozu - günde 6 g'a kadar (muhtemelen endikasyonlarda artış), çocuklar - 25-50 mg / kg. Yenidoğan (1 aya kadar) ilaç kontrendikedir.
 • Sefuroksim aksetil Ampisilin dirençli koklara karşı uygulanır. Dahili yönetim veya enjeksiyonlar, damlalıklar için kullanılabilir. İlk durumda, maksimum tek yetişkin dozu 500 mg, bebek - 250 mg'dır. Düzenli aralıklarla günde iki kez tanıtıldı.

makrolidler

Makrolidler düşük toksisite ve alerjenite ile karakterizedir. Eylemleri esas olarak bakteriyostatiktir, yani. Protein sentezini engelleyen, ancak bakterilerin çoğalmasını ve çoğalmasını bastırırlar, fakat ölümlerine sebep olmazlar.

İlaçlar, uygun anjina ile kullanımlarını mümkün kılan koklara karşı aktiftir. Bazı uzmanlar, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde makrolidlerin rolünü fazlasıyla takdir etmektedir. Yani tıp bilimleri doktoru JL GI notlar: "Makrolidlerin önemli bir avantajı antibiyotik olmayan etkileridir - anti-enflamatuar ve immünmodülatör."

Aşağıdaki preparatlar anginada kullanılmak üzere endikedir:

 1. Klaritromisin. İç uygulamada, gıda emilimini yavaşlatabilir, bu nedenle optimal alım süresi yemeklerden kısa bir süre önce yapılır. Yetişkinler için maksimum günlük alım miktarı 1 gr, çocuklar için - 500 mg'dır.
 2. Klatsid. İlaç karmaşıktır. Kompozisyonunda, klaritromisine ek olarak, bir dizi yardımcı madde vardır. Onlar belirler etkilenen dokuya antibiyotiğin yüksek derecede nüfuz etmesi. Vücudun iç ortamında, kendisine bir hidroksil grubu ekleyebilir. Elde edilen metabolit ve klaritromisin, birbirlerinin eylemlerini karşılıklı olarak tamamlayan dirençli koko florasını bile etkili bir şekilde inhibe eder. Akciğer boğaz ağrısı için yetişkin dozu günde iki kez 250 mg'dır. Ağır inflamasyon formlarında, 500 mg'a çıkarmak mümkündür.

Angin viral etiyolojisinin tedavisi için hazırlıklar

Virüsler, bakterilerden farklı olarak, kendi sentezleme sistemlerine sahip değildirler, bu da onların bastırılmaları için ilaç seçimini zorlaştırır. Antibiyotikler, bu mekanizmaları kesin olarak bakterilerde bloke ederek hareket ederler. Virüsler ayrıca bir konakçı hücre sistemini sentezlemek için kullanılır. Bu nedenle, çoğu antiviral ilaçlar doğrudan parazit üzerinde hareket etmez, ancak insan bağışıklığının bağlantılarından birini aktive eder. Bu durumda, genellikle antiviral aktivitesi olan immünomodülatörler olarak adlandırılır.

Antiviral ilaçlar

Anjina ile, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 1. Amantidin. Kapsüller, tabletler şeklinde üretilmiştir. Virüsün kafese girmesini önler. Amantidin içeren müstahzarların farklı isimleri olabilir: midantan, neomidantan, simetri, viregit. Bununla birlikte, hepsi aynı hap içinde aktif maddenin özdeş bir konsantrasyonunu içerir - 100 mg. İlaç merkezi sinir sistemi, kardiyovasküler sistem, cilt geniş bir yan etki yelpazesine sahiptir, bu nedenle kesinlikle doz ile uymak için gereklidir. Bir günde 600 mg'dan fazla maddeyi, bir kez - 200 mg'dan fazla olmamak kaydıyla izin verilir.
 2. rimantadin. Bir önceki maddeye kimyasal olarak ve etki mekanizmasına göre. 50 mg'lık bir dozajda tabletler halinde üretilir. Tedavi rejimi ayrı ayrı yapılır. İlaç boğaz ağrısının erken aşamalarında yüksek aktivite gösterir.

immünomodülatörler

Solunum hastalıkları ve özellikle anjin ile birlikte, aşağıdaki grupların etkili ilaçları olduklarını kanıtladılar:

 • Amiksin. İnsan bağışıklığı hücrelerinde, virüsü vücuttan uzaklaştırmayı amaçlayan bir reaksiyon dizisini tetikleyen interferonların oluşumuna neden olur. Ek olarak, amiksin, virüs alt birimlerinin sentezine ve patojenin reprodüksiyonuna (çoğalmasına) müdahale eder. İlaç 7 yaşından itibaren çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. Yetişkinler için resepsiyon şeması, hastalığın ilk 2 gününde günde 1 tabletin bir girişidir ve sonraki 48 saatlik bir aralıkta bir başka 4'ün eklenmesidir. Çocuklar için, ilaca 1, 2, 4 gün tedavi başına 1 tablet reçete edilir.
 • Kagatsel. Özellikle virüslere karşı aktif "geç" interferon sentezini uyarır. Tedavi süresi 4 gün sürer, ilaç günde üç kez alınır. Yetişkinlerin ilk iki günü, bir seferde 3 tablet içmelidir, 6 yaşından büyük çocuklar. Takip eden günlerde, resepsiyon başına 1 tablet alınır. 3 ila 6 yaş arası çocuklar ilacı ilk 2 gün iki kez, diğeri ise 1 kez içmelidir.
 • Viferon. İnsan interferonunu içeren karmaşık bir ilaçtır. Ek olarak (forma bağlı olarak) C, E vitamini mevcut olabilir. Ilacın yaş sınırlaması yoktur. Doz ve tedavi rejimi, vücut ağırlığına, hastanın durumuna, patojen tipine ve enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak ayrı ayrı hesaplanır. İlacın yan etkileri nadirdir ve alerjik reaksiyonlarda ifade edilir.
 • Izoprinozin. Ilaç kullanımı için tavsiye edilir 3 yaş üstü çocuklar için terapi. Lenfositlerin aktivitesini arttırır (bağışıklık hücreleri) ve antikorların sentezini uyarır. İzoprinosin, sindirim sisteminde iyi bir emiciliğe sahiptir, oral uygulama için tablet formunda mevcuttur. Dozaj günde 50 mg / kg'dır, ilaç 3-4 alımında alınır.

Sıklıkla, immünomodülatörler, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde viral anjin ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için önleyici bir önlem olarak reçete edilir. Ancak, bazı modern doktorlar bu uygulama hakkında olumsuzdur. Bu ilaçları aldıktan sonra bağışıklık sisteminin, alerjilerin gelişimini provoke edebilen, daha da kötüleştiren, otoimmün hastalıkların seyrini zorlaştırabilecek bir aktivite artışı durumuna girmesi gerçeği.

Topikal preparatlar

Yerel terapi bazen genel olarak tercih edilir ve her durumda iyi bir şekilde tamamlar. Etkilenen bademcikler üzerinde bir nokta etkisi olduğunda, tüm organizma için komplikasyon riski yoktur, yan etkiler, alerjik reaksiyonların daha düşük bir olasılığı.

Önemli! Lokal terapinin önemli bir dezavantajı, anjina durumunda ikincil bir ölçüm olarak değerlendirilmesine izin veren düşük etkinliğidir.

Bir tedavi aracı olarak, kimyasal olarak sentezlenmiş ve doğal preparatları ayırmak gelenekseldir.

Anjina lokal tedavisi için sentetik ilaçlar

En etkili ve zararsız aşağıdaki antiseptik ilaçları içerir:

 1. Furatsilin. Çözeltinin kendi kendine üretimi için tabletler şeklinde veya hazır, sıvı halde üretilir. Bakteriyel proteinlerin denatürasyonuna neden olur. Boğazınızı durulamak için anjin kullanıldığında.
 2. Strepsils. Bu resorpsiyon için bir tablettir. Antimikrobiyal (bakteri ve mantar parazitlerinin zarlarını tahrip eder) ve zarflama etkisi vardır. Semptomların şiddetini azaltır (rahatsızlık ve boğaz ağrısı). 5 yaş üstü çocuklar için uygundur. Doz - 2-3 saat içinde 1 tablet, ancak günde 8'den fazla değil.
 3. Miramistin. İlaç iltihaplanmayı giderir ve bakteri ve mantarların zarlarına bağlanarak ölümüne yol açar. Bu hamilelik sırasında çocuklukta kullanılmak üzere yerel olarak hareket eden en iyi ilaçlardan biridir. Solüsyon halinde mevcut olan sprey nozul dahildir. Bademcik iltihabı ile günde üç kez durulama veya su boğaz için kullanılır. İlaç dermal ve mukoza zarlarından nüfuz etmez, bu nedenle, dıştan uygulandığında, simbiont mikroflorayı olumsuz etkilemez.
 4. Geksoral. İki formda mevcuttur: bir alkollü durulama çözeltisi, soluma için bir aerosol. İlk durumda, ilave dilüsyon gerekli değildir. İlaç günde iki kez kullanılır. Heksoral bakteri metabolizmasının belirli aşamalarını bastırır, böylece hayati işlevlerini engeller. Önemli miktarda çözelti yutulursa, sindirim sistemine emildiğinde toksik etkisini önleyen kusma meydana gelir.
 5. Anti-anjina. Resorpsiyon için bir sprey ve tablet şeklinde üretilmiştir. İki ana bileşenden oluşur: antibakteriyel özelliklere ve tetrakain anesteziklerine sahip klorheksidin. Sprey çocuklarda günde 6 defaya kadar yetişkinlerde kullanılır - 3'e kadar - günde 3 tablet - 3-6, düzenli aralıklarla alınması gerekir.

Doğal ilaçlar

Angina tedavisi için doğal hammaddelerden (sürgünler ve bitki kökleri, arıcılık ürünleri, vb.) Hazırlanan preparatlar seçilebilir:

 • Chlorophyllipt. Durulama için tabletler ve çözeltiler şeklinde üretilmiştir, inhalasyonlar. Preparat, anti-enflamatuar, yara iyileştirici ve antiseptik etkiye sahip olan okaliptüs yapraklarının aktif bileşenlerini içerir. Klorofilit, çoğalmasını, özellikle stafilokokları etkileyerek büyümelerini durdurur. İlacın alınma süresi 1-2 haftadır, ilaçların sıklığı günde 3-4 kezdir.
 • Hemşirelik ücretleri 1 ila 4 arasındaki sıra sayıları olan ilaçları kullanabilirsiniz. Bunlar çeşitli şifalı otlar içerir. Onları uygulayarak, durulama için bir kaynatma yaparak, günde 3-4 kez 1-2 hafta. Bitkilerin toplanmasında kullanılan fitoesterler - doğal antibakteriyel bileşikler, ek olarak balgam ayrışmasına katkıda bulunur ve bunun vücuttan uzaklaştırılması, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Hemşirelik ücretleri pürülan tonsillit için iyidir, onların seyrini kolaylaştırır.
 • Proposol-H. Bir nebulizer ile balonlarda aerosol şeklinde üretilmiştir. Ilacın ana bileşeni propolistir. Propolisin antiseptik ve antiinflamatuar özelliklerini belirler. Boğazın sulanması, yemeklerden en az 30 dakika önce günde 6 kez yapılır. Kursun süresi 7-10 gündür.

Anjinada H1-histamin blokerlerinin kullanımı

Antihistaminikler hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Enflamasyonun klinik belirtilerinin şiddetini azaltırlar - şişlik, balgam oluşumu, boğazda kaşıntı ve yanma. Anjina reçete ile:

 1. Difenhidramin. Tabletler şeklinde üretilen, hipo-duyarlaştırıcı, analjezik bir etkiye sahiptir. Uyuşukluğa, uyuşukluğa neden olabilir. Bebekleri tedavi etmek için bile kullanılır. Doz, hastanın yaşına, alma amacına ve ilacın nasıl uygulandığına bağlıdır.
 2. Suprastin. Yüksek hızlı ilaç, etki yönetiminden sonra 15-30 dakika içinde gelir. Maksimum doz günde 20 mg / kg'ı geçmemelidir. Girişte, ilgilenen hekimin tavsiyeleri tarafından yönlendirilmelidir, tk. talimatlar genellikle alerjilerin tedavisi için şemaları göstermektedir.
 3. Tavegil®. İlaç uzun bir etkiye sahiptir: etkisi 12 saate kadar korunur. Resepsiyon, yemeklerden önce günde iki kez yapılır. 12 yaşın altındaki çocuklara bir seferde, daha büyük yaşta - bir bütün olarak 0,5 tablet reçete edilir.

Kompleks terapi, vücuttaki temel sistemlerin kontrolü ile birleşince, anjina ile hızlı bir şekilde ve gereksiz komplikasyonlara neden olur. Hastalığı ciddi şekilde tedavi etmek ve tüm reçete yazan doktorun talimatlarına uymak önemlidir.

Erişkinlerde anjina için ilaç

Hastanın durumunu iyileştirmek bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) olan hastalar için ilaç reçetelemenin temel amacıdır. Herhangi bir ajanı kullanmadan önce, öncelikle, yalnızca kalifiye tıbbi personel için mümkün olan ve laboratuar testleri yapabilen hastalığın etken maddesini doğru bir şekilde tanımlamak gerekir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Bademcik iltihabı karmaşık bir nitelikte olmalıdır. Vücuda hastalığın üstesinden gelebilme yeteneği kazandırmak önemlidir. Bununla birlikte, yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi sadece viral etiyolojisi ile gerçekleşebilir. Bakteriyel bademcik iltihabı mutlaka doğal immünolojik süreçlerde tıbbi müdahale gerektirir.

Eczane ağı her türlü ilaçla doludur, dolayısıyla bir yetişkinin anjina tedavisinden önce nüfusun uzun bir süredir bir sorusu yoktu. Hastalar hala kendi takdirlerine bağlı olarak, özellikle de antibiyotik kullanmamalıdırlar. Genellikle doktorlar, etkilenen bademciklerin yüzeyindeki lekelerin bakteriyolojik analizinin sonuçlarına dayanarak, yetişkinlerin yanı sıra çocuklara da ilaçlar reçete ederler. Ek olarak, teşhis faaliyetlerinde uzman, boğaz ağrısının özgüllüğünü göz önünde bulundurur;

 1. Mavi dil. Hafif bir klinik tabloyla karakterizedir. Hastalığın semptomları 1-2 gün geçer ya da hastalığın başka bir forma geçişi söz konusudur.
 2. Foliküler. Vücut ısısında artış, bademciklerin içindeki foliküllerin takviyesi anlamına gelir. Bu durumda iltihaplanma, adenoidlerin sınırlarının ötesine gitmez.
 3. Laküner. Açık kısımlarında pürülan enfeksiyonun daha fazla yayılması ile birlikte lakuna-depresyon bölgesinde badem şeklindeki lenf nodlarının yenilgiye uğradığını varsayar.
 4. Nekrotik. Şiddetli semptomlarla karakterizedir. Genellikle bu tip bademcik iltihabı cerrahi müdahale gerektirir.

Ne antibiyotik almak

Her yıl ilaç endüstrisi, yaşamın her durumu için uyuşturucu üretimini artırmaktadır. Enfeksiyon streptokok veya stafilokokal olduğundan emin olunca bademcik iltihabı için antibiyotikler alınmalıdır. Çocuklar gibi yetişkinlerde anjina için ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Aklınızdaki antibakteriyel ajanları kullanmak imkansız. Yukarıdakiler göz önünde bulundurulduğunda, yetişkinlerin anjinada antibiyotiklerle başvurması için aşağıdaki tipik tıbbi tavsiyeler:

 • Amoxiclav. İlacın bir parçası olan amoksisilin, bakteri zarını tahrip eder ve patojenin ölümüne yol açar. Kursun uzunluğu bireysel olarak belirlenir, ancak genellikle 7 günü geçmez. Penisilin antibiyotiklerinin penisilinaz (bakteriler tarafından üretilen özel bir enzim) tarafından yok edilebileceğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, tabletlerde veya Flemoxin solutebada Klindamisin gibi klavulanik asit bulunan erişkinlerde anjinada "korunmuş" ilaçların kullanılması önerilmektedir.
 • Seftriakson. Sefalosporin sınıfını ifade eder. Erişkinlerde anjina için bu etkili ilaç geniş bir antimikrobiyal spektruma sahiptir. Seftriakson bakterisitleri patojenleri etkiler, büyümelerini ve üremelerini durdurur. Kursun süresi ortalama 3-7 gündür.
 • Supraks. Bu ilaç penisilin serisinin antibiyotiklerine bakteriyel direnç varlığında reçete edilir. Supraks, çok sayıda patojenik mikroorganizmaya karşı bakterisidal özelliklere sahiptir. İlaç 1-2 kat kullanım gerektirir.
 • Azitromisin. Anjinli bu tabletler yabancı maddeler üzerinde bakteriyostatik etkiye sahiptir. Azitromisin, anjinin dolaylı semptomlarına karşı hızını belirleyen sindirim sisteminden hızla emilir: öksürük, şiddetli ağrı ve boğazda terleme.

Yüksek sıcaklıkta antipiretikler

Bademcik iltihabının doğası, vücudun aktif bir bağışıklık yanıtı anlamına gelir. Aynı zamanda, hastanın vücut ısısı kritik sınırların üstesinden gelebilir. Aşırı ısınmanın komplikasyonlarını önlemek için uzmanlar antipiretik ajanların atanmasına başvururlar. Bu sınıftaki en güvenli ilaçlar İbuprofen ve Parasetamol'dur. Bununla birlikte, ciddi vakalarda yetişkinler için analjezik ilaçların seçimi de haklı olarak kabul edilir.

Anjina tedavisi için ilaçların gözden geçirilmesi

Ne yazık ki, birçok kişi hastalığın belirtilerini hafifletmeye ilaçları dağıtmak için tercih yeterince ciddiye akut tonsillit, halk sık sık denilen anjin, gibi hastalıklara karşılık gelir. Aslında, boğaz ağrısı - İyi tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara (kalp hastalığı, eklemler) daha sonra yol açtığına bir hastalık, bu nedenle herhangi bir genel semptomlar (ateş, halsizlik eşlik olmasa bile boğazında belirgin ağrı görünümü, baş ağrısı vb.), bir doktora gitmek daha iyidir.

Angina tedavisi için ilaçların sınıflandırılması ve gözden geçirilmesine dikkatinizi sunuyoruz.

Anjina için antibiyotikler

Antibiyotikler, bakteri kaynaklı ise antibiyotikler etkili olacaktır, çünkü antibiyotikler virüsler üzerinde herhangi bir etki göstermemektedir. Viral bir boğaz ağrısını bakterilerden görsel olarak ayırt etmek zor olabilir, bu nedenle doktor, klinik tabloya dayanarak, test sonuçlarını beklemeden, geniş bir etki spektrumu antibiyotikleri reçete edebilir.

Doktor akut tonsillit ve reçete edilen antibiyotikler teşhis ederse, o zaman alınmalıdır. Ayrıca, durumdaki düzelmeye rağmen, ağrı sendromunun azalması ve vücut ısısının normale döndürülmesine rağmen, tedavinin seyrini kesmek imkansızdır. Bu, bademcik iltihabının sebebi olan bakteri florasının, sadece yok edilmekle kalmayacak, aynı zamanda bu tip antibiyotiğe de direnç gösterecek olmasına yol açacaktır. Bu durumda, boğazdaki akut formdan enflamatuar süreç kronikleşebilir. Daha sonra, zaten kronik hale gelen bademcik iltihabı ile, hasta daha "güçlü" antibiyotik almak zorunda kalacak. Ayrıca, antibiyotik tedavisinin reddi, enfeksiyonun yayılmasına ve komplikasyonların gelişmesine (miyokardit, glomerülonefrit, artrit ve hatta menenjit) yol açabilir.

Çoğu durumda, antibiyotik penisilin grubundan atanır, sıklıkla tercih edilen ilaç, antibiyotik ve klavulanik asit birleştirerek, amoksisilin ve bunun analogları veya anjin ile kombine hazırlanmasıdır. aşırı duyarlı penisilinler veya makrolidler (azitromisin, eritromisin, vs.) grubundan ilaç yazabilir kullanımları doktor için diğer kontrendikasyonlar zaman.

Yerel olarak kullanılan antibakteriyel ilaçlar da vardır. Bunlardan biri, inhalasyonlar için bir aerosol formunda üretilen, iyi bilinen bir preparasyon Bioparox'dur. Rusya'da nispeten yakın zamanda kullanılmaktadır, bu yüzden akut tonsillitli hastalarda kullanımının tavsiye edilebilirliği konusunda hala tartışmalar vardır. Bioparox etkili değildir pürülan sürecinin gelişimi ile, sadece hastalığın ilk (catarrhal) aşamasında kullanım için tavsiye edilir. Ancak, bir doktor ve sistemik antibiyotikler ile birlikte pürülan anjina ile atanabilir. Bu ilacın, başka bir antibakteriyel ilaç kadar ciddiye alınması gerektiği, yani tedaviye başladıktan sonra, bir sona getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ayrıca bir antibiyotik gramicidin içeren lokal aksiyon Grammidin neo bir antibakteriyel madde vardır. Rezorpsiyon için tablet formunda mevcuttur. Ayrıca bir antibiyotik ek olarak, aynı zamanda bir çocuk formu (Gramdin çocuk) yanı sıra analjezik bir etkiye sahip bir anestezi ile Grammidin neo vardır.

Anjina ile antiviral ilaçlar

bir viral hastalık doktorun zemin üzerine boğaz ağrısı gelişmesiyle birlikte antiviral ilaçlar alımını reçete edebilir. Antiviral tedavi semptomların başlamasından sonraki ilk 24-48 saat içinde, tedavinin başlangıcında etkili olduğu hatırlanmalıdır. yeterince geniş Bugün spektrum antiviraller: Ingavirin, Arbidol, Kagocel, Tamiflu, Relenza, vb bu ilaçlarla tedavi bile Anaferon zamanında başlatma antibiyotik gerekebilir bakteriyel florası orada meydana gelecektir garanti etmez..

Anjinada lokal antiseptikler

Antibiyotik tedavisine ek olarak, eğer reçete edilirse, herhangi bir etiyolojinin anjina ile, hastalığın semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan lokal tedaviye ihtiyaç vardır.

Anjin tedavisi için kullanılan ilaçlar, antimikrobiyal etkiye sahiptir ve ayrıca anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Bunlar tabletler, pastiller, rezorpsiyon için pastiller, spreyler, yağlama ve boğazın durulanması için yağlayıcılar şeklinde temin edilebilir. Yerel ilaçların kullanımı için minimum kontrendikasyonları vardır, bu nedenle bir doktorla görüştükten sonra, hamile ve emziren kadınların yanı sıra çocukları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Boğazın durulanması ve yağlanması için araçlar

Angina ile gargara yapmak için kullanılabilecek en zararsız yol, elbette, bitkisel infüzyonlar ve soda-tuz solüsyonları, kontrendikasyonların yokluğunda, iyot ilavesiyle olur. En sık kullanılan otlar, bireysel hoşgörüsüzlük haricinde, kullanım kısıtlaması olmayan papatya, adaçayı ve kadife çiçeği suyudır.

Eski, kanıtlanmış, düşük maliyetli, ama yine de tablet veya nihai çözüm şeklinde bir eczanede satın alınabilir oldukça etkili furatsilin olduğunu. Ayrıca antiseptik etkisi sahip olan, örneğin klorheksidin, Miramistin, Givalex, Furasol, Geksoral, Chlorophillipt ve diğ., Olarak gargara maddeler için kullanılabilir.

Bazen boğazın durulanması için kullanılabilen çözeltiler de bademciklerin yağlanması için kullanılır. Çoğu zaman, Lugol çözeltisi ve Chlorophyllipt yağ çözeltisi bu amaçla kullanılır.

spreyler

Boğazı durulama yeteneği her zaman değildir, bu nedenle boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğu çeşitli şekillerde mevcuttur. Spreyler, nasıl gargara yapılacağını bilmeyen küçük çocukları tedavi etmek için uygundur. Boğaz ağrısını tıbbi çözümlerle günde 3-4 kez sulayın. Bugüne kadar, sprey şeklinde çok sayıda ilaç bulunmaktadır: Hexoral, Miramistin, Strepsils plus, Tantum Verde, Jox ve diğerleri.

Rezorpsiyon için tabletler, pastiller ve pastiller

Bu, anjinin tedavisinde kullanılan belki de en popüler ilaç türüdür. Anti-anjina, Strepsils, Faringosept, Septolete, Geksoral Sekmeler, Tantum Verde, Lizobakt - bu akut tonsillit tedavisinde rezorbe tabletlerin tam listesi değildir.

Doğrudan anjina ile iltihaplı bademcik iltihabı uygulanan ilaçların çoğu kullanım için kontraendikasyonları yoktur. Çoğu zaman, kullanımları ilacın bir parçası olan herhangi bir bileşene bireysel hoşgörüsüzlükle sınırlıdır. Özellikle anjin tedavisine yönelik ilaçların kompozisyonunun dikkatli bir şekilde incelenmesi, anestetik ve esansiyel yağlara karşı alerjisi olan kişileri takip eder. Ayrıca dikkatli bir şekilde iyot preparatları almanız gerekir. Gebe ve emziren kadınların yanı sıra tiroid bezi hastalığından muzdarip insanlar, sadece doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanabilirler.

Boğaz ağrısı semptomatik tedavi

ateş düşürücü

boğazda şiddetli ağrı ek olarak, bademcik iltihabı, genellikle zehirlenme sendromu eşlik (ateş, baş ağrısı, titreme, güçsüzlük, ve diğerleri.). Gerekirse angina sıcaklık steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçları kapsayan gruptan antipiretikler uygulanan azaltmak için (Parasetamol, ibuprofen, Nurofen, Panadol, aspirin, Koldreks, Fervex ve diğ.). Antipiretik ek olarak, bu ilaçlar da analjezik ve anti-inflamatuar etkileri vardır. Bu ilaçlar anjina ile durumu rahatlatır, ancak hastalığın nedenini etkilemez.

Angina ile diğer ilaçlar

Homeopatik ilaçlar

Diğer tedavilerle birlikte karmaşık terapinin bir parçası olarak önerilmektedir. Böyle bir ilaca bir örnek: 2 yaşından itibaren hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılan Anginitis-GF. Analjezik, anti-inflamatuar ve anti-ödematöz etkisi vardır.

vitaminler

anjin önerilen emme multivitamin kompleksleri (Multitabs, Pikovit, alfabe, Biomax, Vitrum, Complivit ve diğ.) maruz kaldıktan sonra vücudun bağışıklık ve kurtarma korumak için, doğal bağışıklık sistemi uyarıcıları (Sibirya ginsengi, ginseng, Echinacea purpurea göre belirli diyet takviyeleri alımı olarak yararlı mi ve diğerleri).

probiyotikler

bağırsak bozukluğu önlemek amacıyla anti bakteriyel terapi, Bifidobacteria ve Lactobacilli'nin içeren ilaçların uygulanmasını tavsiye ise (Lineks, Atsipol, atsilakt, Bifiform, Bifidumbacterin, Probifor, Normoflorin ve diğ.) anjin tedavisi için tahsis edildi. bakteri öldürücü terapinin arka da vajinal mikroflora normal bileşimi ve pamukçuk gelişme bozulması ortaya çıkabilir olduğu gibi probiyotik alan kadınlar için, özellikle uygundur.

İlgilenilen tıbbi ürünlerin listesinin aşina olduğu için dikkatinizi çekiyoruz. Kendinize veya sevdiklerinize ilaç tedavisi için kendiliğinden atama kabul edilemez, bir doktora görünmelisiniz.

Hangi doktora başvurulur?

Boğaz ağrısı belirtileri olduğunda, mümkün olan en kısa sürede çocuk doktoru veya terapistle görüşmeniz gerekir. Şiddetli vakalarda KBB doktorunun konsültasyonu gösterilir. Tekrarlayan tonsillit, bir enfeksiyöz hastalık uzmanı, bir immünolog tarafından yapılan muayenenin bir göstergesidir. Kardiyolog, romatolog, nefrolog ve diğer uzmanların dahil olduğu hastanın tedavisinde komplikasyon gelişmesi ile.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

Boğazın anjina ile şişmesi nasıl rahatlatılır?

Angina (akut bademcik iltihabı) enfekte bir kişi ile temasıyla enfekte olmak için çok kolay bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın etken maddeleri, belirli koşullar altında patojenik faaliyetlerine başlayan virüsler, bakteriler ve mantarlardır.