Loading

Yetişkinlerde laringotracheitis tedavisi için ilaçlar ve preparatlar

Laringotrakeitis, farinks ve trakeada ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, hastalık zayıflatılmış bağışıklık, hipotermi, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı gelişir. Erişkinlerde yaşam tehlikesi, laringotrakit genellikle temsil etmez, istisnalar hastalığın larenks stenozu eşlik ettiği durumlardır. Hastalığın nedenine ve hangi belirtilere eşlik edeceğine bağlı olarak, laringotraheiti tedavi etmek için neyin tedavi edileceğini belirleyin.

Makalenin içeriği

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Laringotracheitis gelişimini tetikleyebilecek birçok sebep vardır. En sık görülen faktör viral bir enfeksiyondur, sıklıkla parainfluenza'dır. Daha az yaygın olarak laringotrakit, örneğin streptococcus veya staphylococcus gibi bakterilerin vücuduna girme sonucu ortaya çıkabilir. Alerjiler de hastalığın gelişimine yol açabilir.

İnsan vücudu üzerinde etkisi laringotracheitis gelişimini kışkırtan bir dizi faktör vardır:

 • ağır tozlu havanın solunması;
 • ses cihazında aşırı yük (yüksek sesle bağırmak, uzun konuşma, şarkı söylemek);
 • boğazda kuruluğa neden olan sigara, alkol kötüye kullanımı;
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarını önemli ölçüde azaltabilen, vücudun güçlü bir hipotermisi.

Çoğunlukla laringotrakitin nedeni, trakea ve larinkste lokalize olan inflamatuar süreçtir. Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • ses kısıklığı, boğazda terleme, hastalığın gelişmesiyle birlikte, tam bir ses kaybı olabilir;
 • kuru, havlayan, sinir bozucu öksürük;
 • Solunumla ilgili zorlukların ortaya çıkmasına neden olan mukus boğazlarının şişmesidir.

Laringotracitin ana bulguları, hastalığa neden olan başka bir enfeksiyon, viral veya bakteriyel semptomlarla birleştirilir: ateş, burun iltihabı, baş ağrısı, genel halsizlik, hızlı yorgunluk.

Önemli! Genellikle laringotrakitin bir komplikasyonu olarak, gırtlak solunumu ve kuru, sinir bozucu öksürük eşlik eden stenoz laringotrakitis (yalancı krup) gelişebilir.

tedavi

Laringotracheitis tedavisi karmaşık bir şekilde yapılmalıdır. Her şeyden önce, hasta, özellikle sonbahar veya kış aylarında, hipotermi olasılığı, başka bir enfeksiyonun yapışması ve komplikasyonların gelişmesi arttıkça, ses ve yatak istirahatine uymalıdır. Odadaki iklim koşullarına uymak da önemlidir: odanın en uygun sıcaklığı ve nemi sırasıyla% 18-20 ve% 50 olmalıdır. Gerekli koşulları sağlamak için, pencereyi açabilir, ıslak temizlik yapabilir, odanın etrafına ıslak sayfalar asabilir, hava nemlendirici kullanabilirsiniz.

Ayrıca, laringotrakeit tedavisi sırasında, doğru beslenmeyi gözlemlemek önemlidir: sıcak, tuzlu, sert, sıcak veya soğuk yiyecekleri dışarıda bırakmak ve ayrıca alkollü ve gazlı içecekler kullanmayı bırakmalısınız. Sıcak, yumuşak yiyeceklere tercih edilmelidir. Laringotracheitis ile bol miktarda içecek (çay, şifalı bitki, Borjomi veya Polyana Kvasova gibi maden suyu) mukozal farenksin nemlendirilmesi ve öksürüğü kolaylaştırır.

Larengotracitin ilaç tedavisi, hastalığın ana semptomlarının hafifletilmesine dayanır ve ayrıca hastalığa neden olan sebebi ortadan kaldırmayı amaçlar.

 1. Hastalığın nedeni viral bir enfeksiyon ise, karmaşık tedavi antiviral ajanların kullanımını içerir (Groprinosin, Amizon, Rimantadine). Bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için antibiyotikler kullanılmalıdır (Augmentin, Sumamed).
 2. Boğazda terlemeyi azaltmak için sadece anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahip olmayan, aynı zamanda anestezik etkisi olan özel preparatlar (spreyler, pastiller, emilim tabletleri) kullanılır.

Önemli! Spreylerin kullanımı, bronkospazm veya larinksin spazmına eğilimli hastalarda kontrendikedir.

 1. Laryngotracheitis, alkali çözeltilerin (mineralli su veya kaynatılmış su litresi başına 5 gram madde oranında pişirme soda çözeltisi) kullanımı ile inhalasyonlar gösterir.
 2. Hastalığa ateş eşlik ediyorsa, parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar kullanın.
 3. alerji yutak, hem de yatkınlık mukozanın belirgin ödem, antihistaminikler (Zodak, loratadin, Suprastin) kullanımını göstermektedir.
 4. Hastalık, kuru, ağrılı öksürük kullanımı antitusif ilaç (Sinekod, Stoptusin) azaltmak için yapışkan salgıları aşırı üretimi eşlik değilse.
 5. Eğer laringotrakeitis, kalın, viskoz balgamın serbest bırakılmasıyla ortaya çıkarsa, karmaşık bir tedavide, mukolitik ve balgam söktürücü etkisi olan ilaçları (Ambroksol, Erespal, ATSTS) içerir.
 6. Hastalık larinks güçlü mukozal ödem ve spazm eşlik ise, enjeksiyon veya inhalasyon hormonal ilaçlar (prednizon) şişme azaltmak ve (No-Spa, papaverin, Eufelin) antispazmodikler kullanmak uygulamak gereklidir.
 7. Hastalık kronik bir forma geçtiyse, tedavi bağışıklık düzenleyici ilaçlar (Bronchomunal, Immunal), vitamin kompleksleri ile takviye edilmelidir.
 8. ilaç hipertrofik laringotrakeit kronik biçimlerinin tedavisinde olumlu sonuç vermezse, mikrocerrahi yaklaşımlar kullanılarak endoskopik yöntemi (aşırı doku eksize, larinks büyümeleri çıkarılması) ameliyatı gerçekleştirilir.

Önemli! Hastanın durumunu yakından izlemek gereklidir. Nefes darlığı ve oksijen eksikliğinin ilk belirtilerinde hemen doktorunuzu aramalısınız.

Halk ilaçları

Larengotracitin karmaşık tedavisi sadece ilaç tedavisinin değil aynı zamanda halk ilaçlarının ve tedavi yöntemlerinin kullanımını da gösterir.

 1. laringotrakeit ile gargara boğaz mukoza nemlendirmek, bir antibakteriyel etki sağlar. işlem altı kez şifalı otlar (papatya, adaçayı, nergis), soda-tuz çözeltileri (200 ml ılık su içinde tuz ve soda çay kaşığı) infüzyonu kullanılarak günde durulamadan önce gerçekleştirilebilir. Yerleştirilen sesi geri yüklemek için taze sıkılmış lahana suyuyla durulayın.
 2. Larengotracheitis tedavisinde buhar inhalasyonları ve evde nebülizör inhalasyonları da endikedir. İlk durumda, su sıcaklığı, tuz ve sodyum karbonat durulama için tarifi oranlarda ilave edilir, kaynayıncaya kadar ısıtılır, bir alerji, eğer, aroma yağları (okaliptüs) bir kaç damla ilave edilir ve sıcak buhar nefes, bir kap üzerinde bükme ve bir havlu ile kaplandı. İşlem, öksürük tamamen yok olana kadar günde beş ila beş defa on dakika süreyle gerçekleştirilir. Bir nebülizer varsa, o zaman mineral su, tuzlu su ile alkali inhalasyon.
 3. Yerel ısınma kompresleri (sıcak su dolu sıcak su şişesi) kas spazmı azaltır, viskoz sekresyonun sıvılaşmasını teşvik eder, farengeal bölgede kan dolaşımını iyileştirir. Bu prosedürleri yatmadan önce en iyi şekilde uygulayın.
 4. Hardal ayağı banyoları aynı zamanda, düzenli kullanımla birlikte yüksek bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan laringotrakitin tedavisinde etkili bir prosedürdür.
 5. Kronik laringotrakitte, bağışıklığı arttırmak ve patojenik mikroorganizmaları bastırmak için sarımsak tüketmelisiniz. Papatya ile zengin bir içecek, bal ile ılık süt, aynı zamanda bağışıklığı artırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 6. Laryngotracheitis ve nazofarenksin diğer hastalıklarını tedavi etmenin etkili yolları arasında soğan tarifleri bulunmaktadır. Soğan çok sayıda yararlı maddeler içerir - fitokitler. Soğan inhalasyonunu uygulayın: Soğan temizlenir ve ezilir, bundan sonra kasenin üzerine bükülür, birkaç derin nefes alın. Soğan suyu da bu sebzenin tüm yararlı özelliklerini korur. Kolayca hazırlayın: küçük bir soğanı ince ince doğrayın, 10 gram şekerle öğütün ve 200 ml su dökün. Karışımı yavaş yavaş kaynatın ve kalınlaşana kadar pişirin. Her saat bir çay kaşığı yiyin.
 7. Bal, boğaz hastalıklarının tedavisinde yararlı özellikleriyle uzun zamandır bilinmektedir. Bu nedenle, bal bazlı laringotracheitis tedavisi için çok sayıda reçete vardır.

Boğazda iltihaplanma ve terlemeyi azaltmak için 50 gram bal ve 250 ml havuç suyunu karıştırabilirsiniz - bu karışım küçük miktarlarda çok sayıda resepsiyonda tüketilir.

Bal zencefilli karışımı da laringotrakit için mükemmel bir tedavidir. Bunu yapmak için ince bir rende üzerine 100 gram zencefil kökü sürün ve 300 gram balla dökün. Karışımı sürekli karıştırılarak beş dakika karıştırın. Ürün çaya eklenebilir ve yatmadan önce kullanılabilir.

 • Kara turp suyu, laringotrakitin tedavisi ve önlenmesi için etkili bir şekilde kullanılır. Suyu almak için turp yıkamanız gerekiyor, üstünü kesin, bir oluk açın. Ortaya çıkan kavitede bir çay kaşığı bal koyup turpu serin ve karanlık bir yerde alın. Bir süre sonra turp, bal ile karıştırılmış suyu tahsis eder. Kullandığınız için bal eklemeniz gerekiyor. Bu aracı kullanmak düzenli olarak gereklidir.
 • Laryngotracheitis'in karmaşık tedavisinde şifalı otlar da etkilidir. John's wort'un iyi kanıtlanmış kaynatma. Bunu hazırlamak zor değil, bunun için, kurutulmuş otu St John's wort öğütmek ve altı yemek kaşığı ot için bir bardak kaynayan suyun hesaplanması onu demlemek. Suyu birkaç saat termosda ısrar et. Daha sonra yemeklerden yarım saat önce iki yemek kaşığı kullanın. Aynı tarifte, laringotrakitin tedavisi için yararlı olacak olan, plantain, ledum ve kekik yaprakları bir kaynatma hazırlayabilirsiniz.
 • Sarımsağın brotluğu farinksin hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için, beş diş eti temizlenir ve öğütülür, 300 ml süt ile karıştırılır. Elde edilen karışım geri akıtıldı. Soğutulmuş et suyu, her dört saatte bir gıda alımından bağımsız olarak 5 ml tüketilir.
 • Kayısı çekirdekleri laringotrake ile öksürük tedavisinde etkili bir araçtır. Kullanmadan önce, filmden temizlenmeli, kurutulmalı ve öğütülmelidir. Ortaya çıkan toz, sıcak çay veya sütte bir çay kaşığı zemine eklenir, iyice karıştırılır ve günde üç kez tüketilir.

Larengotracheitis hastalıkları sık sık önlemek için, hastalıkları önlemek için gereklidir. Bunu yapmak için nazofaringeal organların akut ve kronik hastalıklarının zamanında ve doğru tedavisi. Vücudun, vokal kordların aşırı stresinden kaçınmak ve hipotermiden sakınmak gerekir.

Larengotracheitis yetişkinlerde nasıl görünür ve bir rahatsızlık nasıl tedavi edilir?

Laryngotracheitis, genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda teşhis edilen yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Bu patoloji için larinks ve trakea mukoza zarının eşzamanlı inflamasyonu ile karakterizedir. Bu tür bir rahatsızlık doğada bulaşıcıdır ve çoğunlukla uçuk enfeksiyonunun veya ARVI'nın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Larengotracheitis'in karakteristik semptomları ses fonksiyonunun ihlali, mukopürülan balgamda öksürük ve gırtlakta ve sternumun arkasındaki ağrı hisleridir. Laringotraheitis nasıl tedavi edilir ve çeşitli komplikasyonlardan nasıl korunulur, kulak burun boğaz uzmanı hastanın muayenesinden sonra belirlenir.

Patolojinin özellikleri

Çoğu zaman, laringotrakit başka bir rahatsızlığın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Laringotrakeitis, trakea larenksini etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patoloji gelişimini bademcik iltihabı, farenjit, rinit, sinüzit veya adenoidlerin bir komplikasyonu olarak başlatabilir. Çoğunlukla, laringotrakitin seyri, enflamasyon sürecinin alt solunum yollarına yayılmasıyla komplike hale gelir ve bu da pnömoni, bronşit veya bronşiyolit gelişmesine neden olur.

Laryngotracheitis, oldukça bulaşıcı tipte bir hastalık olarak kabul edilir ve havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Çocukluk çağında laringotrakit gelişiminin ana nedeni hemofilik bir çubuktur ve erişkinlerde streptokok, difteri veya influenza virüslerinden kaynaklanabilir.

Uzmanlar laringotrakitin gelişmesinin ana nedeninin virüs, yani nedensel ajan olduğunu ileri sürmektedir. Aynı zamanda, varlığı, hastalığın gelişimini provoke edebilecek predispozan faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süreli maruz kalma
 • çok soğuk veya tersine, sıcak içecekler içmek
 • sigara ve alkolizm
 • kirlenmiş havanın gaz ve tozla solunması
 • çok sık ve uzun süreli ağlama
 • yüksek sesle histerik şarkı

Aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile erişkinlerde akut laringotrakititten şüphelenmek mümkündür:

 1. vücut ısısı 40 dereceye kadar artış
 2. boğazda ağrı ve boğuk ses
 3. yutmada zorluk
 4. hırıltı varlığı ile gürültülü solunum
 5. burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısı
 6. küçük bir balgam ile kuru öksürük atakları

Bu semptomlara ek olarak, vücudun genel bir zehirlenmesi, güçlü bir baş ağrısı, güçsüzlük hissi ve kas güçsüzlüğü vardır.

Larengotracheitis'in kronik formunda, semptomlar çok belirgin değildir ve baskın olarak boğazda bir yumru hissi, mukoza zarının artan kuruluğu ve sesin tonalitesinde bir azalma şeklinde ifade edilir. Buna ek olarak, hasta, balgamı ayırmak zor olan öksürük ile sorunludur. Bazı vakalarda, hastalığın alevlenmesine, balgamın parlak kırmızı kan damarları ile salınması eşlik eder.

Hastalığın komplikasyonları

Başlanan laringotrakit ciddi komplikasyonlara neden olabilir!

Laryngotracheitis, etkili bir tedavinin yokluğunda birçok komplikasyonun gelişimini tetikleyebilen karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Enfeksiyonun trakeaya solunum sisteminin altta yatan kısımlarına nüfuz etmesi durumunda, bu durum pnömoni ve trakeobronşit gelişmesine neden olabilir.

Patolojinin akışın kronik formuna geçişiyle birlikte, uzun süreli pnömoni gelişme riski artmakta ve çocukluk döneminde bronşit görünümü artmaktadır.

Laringotrakeitin arka planına karşı gelişen çeşitli bronş-pulmoner komplikasyonlara, vücut sıcaklığındaki artış ve insan vücudunun artan zehirlenmesi eşlik eder.

Öksürük giderek daha kalıcı hale gelir ve akciğerler etkilendiğinde, yaygın kuru ve odak ıslak ırklar görülür.

Larengotracitin akut formu, laringeal lümende balgam birikmesi ile karakterize edilir ve çocuklarda farinks kaslarının refleks spazmı ile birlikte, yalancı kroup ataklarının ortaya çıkması olabilir. Krup ile boğulmaya neden olan ve ölüme neden olan belirgin bir tıkanıklık vardır.

Kronik laringotrakeit, öksürük sırasında mukus larenks ve trakeada sürekli irritasyon ile karakterizedir ve bu da organda iyi huylu bir tümör oluşumuna neden olabilir. Uzmanlar, kronik formda böyle bir patolojinin prekanseröz bir durum olarak kabul edildiğini, çünkü onkolojinin gelişmesiyle birlikte mukozal hücrelerin malign bir dönüşümünü provoke edebildiğini söylüyorlar.

İlaç tedavisi

Larengotracheitis tedavisi karmaşıktır ve semptomlara bağlıdır

Larengotracit tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleştirilir, çünkü çeşitli komplikasyonlar geliştirme riski çok büyüktür. Öncelikle, patolojinin ortadan kaldırılması poliklinik şartlarında gerçekleştirilir, ancak ağır vakalarda hastanede yatış gerekli olabilir.

 • Laringotrakeitisin ARVI'nin bir sonucu olması durumunda, antiviral ilaçlar örneğin Tamiflu ya da Rimantadin gibi reçete edilir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemek için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir: Viferon, Anaferon, Grippferon.
 • Hastalığın bakteriyel doğasını doğrularken, antibiyotik preparatları belirtilir. Bu veya bu güçlü ajan, enflamatuar süreci provoke eden patojeni ve bunların veya diğer bileşenlere olan duyarlılığını dikkate alarak seçilir.
 • Laringotracitin karakteristik bir işareti öksürüktür, bu yüzden ilaç tedavisi ortadan kaldırılmasını hedefler. Kuru, ağrılı öksürük ile öksürük reseptörlerini etkileyen ilaçlar reçete edilir. Sinecod, Stoptussin, Kodelak: İyi bir etki aşağıdaki araçlar tarafından sağlanır.
 • Hastanın viskoz balgam oluşumu ile ilgili bir öksürük ile ilgili endişesi varsa, tedavi, biriken mukusu sulandıran ve ayrılmasını kolaylaştıran ilaçlarla gerçekleştirilir. Daha sıklıkla bu öksürüğe karşı mücadele için aşağıdaki tıbbi ürünler seçilir: Lazolvan, şurup alteja, bir Liquorice kökü şurubu.
 • Larengotracheitis'in ilaç tedavisi, yeni nesil antihistaminiklerin, örneğin Erius, Zirtek veya Zodak'ın uygulanmasını içerir. Bu tür ilaçların yardımı ile, dokuların şişmesini gidermek, nefes alışını normalleştirmek ve tıkanmayı önlemek mümkündür. Antihistaminikler genellikle oral veya inhalasyon solüsyonları olarak verilir ve ciddi vakalarda enjeksiyon gerekebilir.
 • Larengotracitin akut formunun vücut sıcaklığındaki artışa eşlik etmesi durumunda, Nurofen veya Parasetamol gibi antipiretik ilaçlar reçete edilir. Stenotik bir hastalıkta, larinksin spazmını rahatlatan ilaçlar yardımıyla tedavi uygulanır. İyi bir etki Drotaverin, Euphyllinum ve No-shpa gibi ilaçların alınmasıdır.

Diğer tedaviler

Laringotraheitis'i nebülizör inhalasyonlarıyla tedavi ediyoruz - hızlı ve etkili!

Laringotracheitis tedavisi, bitkilere veya Berodual gibi bir ilaca dayalı inhalasyonlarla yapılabilir. İnhalasyonlar, nebulizatör gibi özel bir aparat yardımıyla yapılabilir. Buhar inhalasyonlarının ve nebülizörün kullanımı ile hastanın ateşi olması durumunda kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca, hasta sakin ve inaktif olduğunda, öğün aralarında molalarda böyle bir prosedürün uygulanması tavsiye edilir. Solunduğunda, konuşmanıza gerek yoktur ve sonunda en az yarım saat boyunca boğazınızı zorlamak zorunda kalmazsınız.

Larenjit tedavisinde iyi bir etki aşağıdaki şifrelere dayanır:

Larengotracheitis tedavisi özel bir diyete bağlılığı içerir, yani tuz, asidik ve baharatlı yemekler hariç tutulur. Ek olarak, biriken balgamın ayrılmasını kolaylaştıran, mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmek önemlidir. Böyle bir hastalığın tedavisi, sesin dinlenmesi ile uyumlu olmayı gerektirir, yani hasta sessiz olmalıdır. Gerçek şu ki, bir fısıltı bile vokal kordların aşırı gerginliğine neden olur ki bu da hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir.

Tracheitis hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Laryngotracheitis tedavisi geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir:

 1. Evde, aşağıdaki şemaya göre soğan yardımı ile inhalasyon yapabilirsiniz: kök ince bir şekilde doğranır, bir kaba dökülür ve bundan çıkan buharların üzerine soluklanmalıdır.
 2. Ayrıca soğandan bir kaynatma hazırlayabilir, ezilmiş ürünü 200 ml kaynar suya dökebilirsiniz. Ortaya çıkan yoğurda biraz şeker eklenmeli, iyice karıştırılmalı ve kalınlaşana kadar pişirilmelidir.
 3. Larengotracheitis tedavisinde iyi bir etki, sadece çayın eklenmesi veya ilacın ilaçlarla birleştirilmesi olan baldır. Evde, turp suyu ile bal birleştirebilir ve günde birkaç kez 5-10 ml alabilirsiniz.

Laringotracheitis gibi bir patolojinin önlenmesi, aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. organizmayı erken yaştan öte
 2. immünmodülatör ajanları almak
 3. güçlü hipotermiden kaçının
 4. solunum jimnastiği yapmak
 5. spor yapmak
 6. ARVI'nın önlenmesi ve larinksin herhangi bir iltihabı

Laryngotracheitis tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir, ancak zamanında teşhis ve yeterli tedavi randevusu ile, iyileşme zaten 5-7 gün sonradır. Böyle bir hastalığı olan herhangi bir ilacın sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve herhangi bir kendi kendine tedaviden kaçınmanın en iyisi olduğunu hatırlamak önemlidir.

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.

ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.

Akut laringotrakitte, J04.2 hastalığının ICD 10 koduna göre, larinks ve trakea iltihabı aynı anda gözlenir.

nedenleri

Laringotrakeitisin nedeni, genellikle mevsim dışı dönemlerde grip, soğuk algınlığına neden olan bir adenovirüs enfeksiyonu olan bir enfeksiyondur.

Larengotracitin nedeni larenks - larenjitin izole enflamasyonu olabilir, ancak daha sıklıkla bu hastalık eşlik eder ve burun sinüslerinin, solunum yollarının enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Laringotracheitis ile iltihaplanma sürecinde nazal mukoza, nazofarenks ve bronşlar yer alır. Tüm vakaların% 90'ından fazlasında laringotrakitin nedeni viral bir enfeksiyondur.

Bakteriyel floranın, enfeksiyöz ajanı streptokok ve stafilokoktur. Önemli ölçüde daha az sıklıkta laringotrakit, klamidyal veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Enfeksiyöz hasara ek olarak, laringotrakitin nedenleri, boyun, larinksin yaralanmalarıdır. Hastalık bir alerji, yabancı cisim olabilir, gastroözofageal reflü ile mide içeriğinin aktarımını tersine çevirebilir.

İnflamasyonun nedeni, inhalasyon sırasında agresif kimyasal bileşiklerin buharlarının hareketi sırasında mukozanın bir lezyonu olabilir.

Laringotracheitis'i yüksek sesle şarkı söylemek, çığlık atmak, konuşmak, sigara içmek, tozu solumak, hipotermi, rüzgarda konuşmak.

Laringotrakeitisin nedeni soğuk yiyeceklerin alınması, içilmesi, soğuk hava ile ağız solunumu ile nefes almasıdır.

semptomlar

Laringotracheitis belirtileri genellikle bir burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, yutulduğunda ağrı ile birlikte bir soğuk virüs hastalığının arka planında görülür.

Yeterli tedavi olmaksızın hastalığın akut formu kronik laringotrake hastalığına geçer. Hastalık, sık alevlenmelerle uzun süreli bir seyir ile karakterizedir.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracit, semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Semptomların şiddeti larinks ve trakea lezyon derecesine bağlıdır.

İç mukozanın lezyonunu karakterize eden catarrhal laringotrakeitis için, mukus deşarjının deşarjı, hastanın tatmin edici bir durumu, normal veya hafif yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir.

39 ° C - infiltratif pürülan apse veya laringotrakeit, hasarı ile karakterize edilir, 38 ° C'ye kadar sıcaklıktaki bir yükselişe karakterize mukoza, kas, kıkırdak, tabakaları olmak

Akut laringotracheit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür, sıvının yudumunu almaya çalışmakta güçlük çeker. Hasta iştahını kaybeder, zehirlenme belirtilerinde bir artışa sahiptir, bir bütün olarak devlet önemli ölçüde kötüleşir.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Laringotracheitte karakteristik semptomlar seste değişiklikler. Kabalaştı, kaba, son halini kaybeder. Laryngotracheitis, gece saatlerinde daha sık kuru, havlayan öksürük eşlik eder.

Bir öksürük saldırısından sonra, hasta sternumun arkasında ağrı hisseder. Bir öksürüğü kışkırtmak derin bir nefes alabilir, gülebilir, soğuk, kirli hava solumasını sağlayabilir.

İlk öksürük kuru, balgam olmadan. Hastalık ilerledikçe, öksürük balgam görünümü ile yumuşatılır. Zamanla, balgam mucopurulent, bol olur.

Eşzamanlı olarak, yutma sırasında ağrı, boğaz ağrısı, sürekli rahatsızlık not edilir.

Ağrılı duyular, konuşmaya, nefes almaya veya solunduğunda ortaya çıkar. Tüm değişikliklere, genel refahta bir bozulma eşlik eder.

Kronik laringotrakit belirtileri

Kronik laringotrakitte, hasta sürekli kuru öksürükten şikayetçidir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde konuşma ses kısıklığı not edilir. Bir hastanın uzun süre konuşması zordur, ses kısıklaşır.

Bu hastalarda laringoskopi vokal kıvrımlarda değişiklikler ortaya koyduğunda - keratoz.

Hormonal arka plan değiştiğinde kronik laringotrakitin alevlenmeleri dikkat çekicidir. Kadınlar - adet öncesi, gebelikte, menopozda.

tanılama

Laringoskopi ile, hasta larenksde, kızarıklık ile kendini gösteren, şişlik derecesinde değişiklikler gösterir.

Vokal kıvrımlar kalınlaşır, yüzeyinde solunum yarıklarına akan viskoz mukus görülür. Viskoz bir akıntının birikmesi nedeniyle, vokal kıvrımların sıkışması bozulur.

Laringoskopi, pürülan içerikli apselerin varlığını, larinkste kıkırdaktaki değişikliklerin belirlenmesini sağlar. Değişiklikler iki taraflı. Vokal kıvrımlarda mukoza dehidrasyonu üzerinde belirgin bir damar paterni vardır.

özofagoskop ile gırtlak gösterilen çalışma özofagus pürülan iltihabı, mide asidi, döküm ve yiyecek artıkları zaman gırtlak mukozası üzerinde etki edici önlemek için zaman.

Bilgisayarlı tomografi, X-ray, histolojik inceleme, endofibrolarin ve trakeoskopi kullanarak tanıyı netleştirmek.

tedavi

Laringotracheitis tedavisinin ana kuralı, akut diyetin yanı sıra soğuk, sıcak tahriş edici gıdaların, sigara içmenin tamamen durmasıdır. Ses yükünü tamamen ortadan kaldırmak, soğuk havada kalma süresini azaltmak gerekir.

Hasta ayakta tedavi edilir, ağır şartlarda larenkste stenoz oluşması durumunda hastaneye yatırılır.

Yerel tedavi

Evde laringotracitis tedavisinde iyi bir etki, bir mineral su nebülizörü, anti-enflamatuar, aseptik ilaçlar ile inhalasyon yoluyla lokal tedavi sağlar.

laringotrakeit de mukus hidrasyonu yeterli salin ile inhalasyon nebulizer için bir preparasyon olarak, iyi bir etki nebulize mukolitik Mucosolvan® kullanımı, kayda değer bir sonuç verir.

Mukozada güçlü bir şişme ile nabülizörden bir pulmicort süspansiyonu solunur. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilir. Teneffüs ettikten sonra ağzınızı yıkayın.

Larengotracheitis ile buhar inhalasyonu yasaktır.

Larengotracheitis spreyleri, mukolitik, antibakteriyel etkiye sahip aerosoller, inhalasyon araçları için kullanım, hormon içeriği için başvuruyorum.

Hastanın durumunu, odadaki havanın nemlendirilmesini, sıcak içeceklerin sık alımını - komposto, papatya suyu, emzirme, çay - olumlu etkiler.

Laringotrakeitisli hastalar için fizyoterapi prosedürleri endikedir:

 • potasyum iyodür, kalsiyum klorür, larinks bölgesine hiyalüronidazın elektroforezi;
 • lazer tedavisi;
 • endolarengyal fonoforez;
 • mikrodalga tedavisi.

Tıbbi tedavi

Mukozanın şişkinliği ile, mukusun sıvılaşması için mukolitikler tarafından viskoz bir akıntının varlığı reçete edilir. Kronik laringotrakitin atrofik formları sırasında mukozada kuruluk, incelme sekretolitik atanmasıyla ortadan kalkar.

Doku rejenerasyonu süreçlerini hızlandırmak ve iltihabı ortadan kaldırmak için, mikrosirkülasyon, rezorbe, kas tonusu artırmak için fonlar reçete.

Balgam deşarjını iyileştirmek için öksürdüğünde, ATSTS, ATSTS-uzun, Kodelak-bronho gibi mukolitik ilaçlar reçete edilir.

Parasetamol, teraflu ve kogrex ile 38 ° C'yi aşan yüksek bir sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilir. Hastalığın ilk 3-4 gününde antiviral ilaçlar anaferon, ergoferon alınır.

Semptomların başlangıcından sonra sıcaklık 5'inci gün devam ederse, antibiyotikler ana tedaviye bağlanır. Streptokokal enfeksiyonun penisilin (amoksiklav, Augmentin), makrolidler (sumamed, klatsid), sefalosporinler (seftriakson) yüksek hassasiyete sahiptir.

Antibiyotikler, şiddetli koşullarda, intravenöz veya intramüsküler olarak seftriakson enjeksiyonları içinde reçete eder. Boğazdaki pürülan apseler ile birlikte, larinotrakiti tedavi etmek için antibiyotikler de kullanılır. Tercih edilen ilaç klavulanik asit, fluorokinolonlar ile amoksisilin'dir.

Genel anti-inflamatuar tedaviye, nazofarenks ve solunum yollarının eşlik eden hastalıklarının tedavisine dikkat edilir.

cerrahlık

Larengotracheitis komplike kurs ile cerrahi tedaviye başvurur. Enflamasyon komplikasyonları - boyun fıtığı, apse, mediastinit, cerrahi olarak harici girişten tedavi edilir.

komplikasyonlar

Larengotracitin ciddi komplikasyonları, enfeksiyon bronşlara ve akciğerlere yayıldığında ortaya çıkar. Enfeksiyonun alt solunum yoluna girmesinin sonucu pnömoni, bronşiyolit (bronşiyollerin iltihaplanması), trakeobronşit olabilir.

6 yaşın altındaki çocuklarda laringotrakitin ciddi bir komplikasyonu sahte bir gruptur. Larinksin küçük ebadı ve huni şeklindeki formu, şişme sırasında havaya akciğerlerin girmesini engelleyerek güçlü bir daralmaya katkıda bulunur.

laringotrakeit de Stenoz (daralma) ödem, aynı zamanda kasların güçlü spazmı, hem de fotoğrafta görüldüğü gibi bloklar larinks lümen, mukus birikimini sadece kaynaklanır.

Ödem, astar bölgesinde oluşur, nefes darlığı, mavi dudaklar, cilt, kuru öksürük şeklinde kendini gösterir. Özellikle hızlı süreç, yeni yürümeye başlayan çocuklarda gelişir.

Laringotrakeitisli yalancı kabukçıklar difteri içindeki gerçek gruptan farklıdır.

Hem yalancı krup hem de gerçek, laringeal ödem eşlik eden stenoz laringotrakitise işaret eder. Sahte kruplar arasında, difinitedeki larenjit dışında, larenksin stenozuna neden olan tüm larenjit yer alır.

Neredeyse tüm yanlış tahıl vakaları 3 yıla kadar bildirilmiştir, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu komplikasyona daha az duyarlıdır. Ve tüm vakaların sadece% 9'u 6 yaşın üstündedir.

önleme

Ses kısıklığı ile boğazı incelemek, laringoskopi yapmak gerekir.

Akut laringotrakeitin ve hastalığın kronik evreye geçişini önlemek için, sigarayı bırakmak, üst solunum yolunun enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi etmek, gastroözofageal mide hastalığının alevlenmesini önlemek gerekir.

görünüm

Komplikasyonlara eşlik etmeyen akut laringotrakit, uygun bir prognoza sahiptir. Konuşma, şarkı söyleme ile profesyonel olarak ilişkili kişiler için, olası mesleki yetersizlik nedeniyle tahmin daha da kötüleşir.

Çocuklarda laringotracitis için ilaçlar

Çocuğun bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmediğinden, çeşitli hastalıklar geliştirme riski yüksektir. Her şeyden önce, nazofarenksin organlarında inflamatuar reaksiyonlar meydana gelir. En yaygın hastalıklardan biri laringotrakittir - farinks ve trakea iltihabına neden olan bir hastalıktır. Özellikle çocukluk çağında olduğu için küçük çocuklara yönelik tehlikeli bir hastalıktır, çünkü sahte krup oluşma riski yüksektir. Bu nedenle, komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir çocukta larenoterapi tedavisinden daha önemlidir.

Nedenleri ve belirtileri

Genellikle laringotrakit, viral bir enfeksiyondan kaynaklanır (parainfluenza, influenza, herpes). Hastalığın ortaya çıkmasına ve gelişmesine katkıda bulunan ana nedenler arasında şunları belirleyin:

 • Beş yaşından önce nazofarenks organlarının anatomik ve fizyolojik yapısının özellikleri (dar larinks);
 • kataral hastalıklar; zayıflamış bağışıklık;
 • hipotermi, genellikle küçük bir taslak;
 • enfeksiyon taşıyıcısı ile temas;
 • yüksek sesle ve uzun süreli ağlama, ses tellerinin aşılması, gırtlağa mekanik hasar;
 • alerjiye neden olan çeşitli maddelerin solunması (cila, boya, yün, toz);
 • Hastanın bulunduğu odada yüksek sıcaklık (22 derecenin üzerinde), düşük nem (% 50'den az) ve tozlu hava.

Laringotrakeitis olasılığı nazofarenksin, sık sık burun tıkanıklığı, diş ve dişeti hastalığının kronik hastalıkları ile artar.

Ayrıca beş yaşındayken, hastalığa sıklıkla, farinksin güçlü bir şekilde şişmesi ile tehlikeli olan ve boğulmaya neden olabilen yalancı krup belirtileri eşlik eder. Bu nedenle, çocuğun hayatında bir tehdidin oluşmasını engellemek için, laringotrakeit ile hangi semptomların ortaya çıktığını ve hastalık gelişiminin farklı aşamalarında hangi tedavinin gerekli olduğunu bilmek gerekir.

Hastalığın çeşitli formları vardır, bunların her biri belirli semptomlarla karakterize edilir ve bireysel bir yaklaşım gerektirir:

 • Catarrhal formu - larinksotheitin en güvenli formu. Bu form çoğunlukla on dört yaşın altındaki çocuklarda bulunur. boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürük alay, ateş: bu durumda laringotrakeit başlıca belirtileri birçok viral enfeksiyon belirtileri benzer. Bununla birlikte, uygunsuz ya da zamansız tedavi ile yaşamı tehdit eden yüksek bir darlık olasılığı vardır.
 • Hiperplastik formu - Çocuklarda da sıklıkla gelişen bir tür laringotefitis. Bu formun temel farkı, mukus farenksın güçlü bir ödemi olup, bu da nefes almada zorluğa neden olabilir.
 • Hemorajik formu larinks mukozasında kanama eşlik nedeniyle bazı tetikleme faktörlere (hematopoez bozukluklarının işlemi, karaciğer hastalığı) varlığı sıklıkla oluşur. Anahtar bu durumda özellikleri: Ağızda kuruluk, nöbetler, boğulma öksürük, boğazda kan, yabancı cisim hissi ile karışık viskoz salgısı.

Laryngotracheitis, normal solunum yolu viral enfeksiyonu ile ilk kez karşılaşan üç yaşın altındaki çocukların% 30'unda teşhis edilir. Alerjiden muzdarip olanlar için hastalık gelişme riski daha yüksektir.

Hastalığın herhangi bir aşamasında kendini gösteren laringotrakitin ana belirtileri ve belirtileri:

 • burun akıntısı, hipertermi, genel halsizlik - akut solunum yolu hastalığının ana belirtileri;
 • ses tonu, ses kısıklığı değiştirmek;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • iştah azalması;
 • kuru, paroksismal, havlayan öksürük;
 • hızlı ya da tam tersine nefes darlığı; nefes darlığı;
 • Hastalığın daha sonraki aşamalarında, solunum solgunluğunun arka planına, cildin solukluğuna, nazolabial üçgenin siyanozuna neden olabilir.

Önemli! uyuşukluk, artan anksiyete, huysuzluk, burun akıntısı, yüksek sesli bir, havlayan öksürük: laringotrakeit hasta bebek ise hastalığın doğal seyri aşağıdaki belirtiler teşhis etmek için yardımcı olacaktır.

tedavi

Larengotracheitis'in çocuklarda tedavisi, hastalığın nedenleriyle mücadele etmenin yanı sıra altta yatan semptomların ortadan kaldırılması ve hafifletilmesi için kapsamlı bir şekilde gereklidir.

Hastalığın tedavisi için genel öneriler bir dizi önemli aktiviteyi içerir.

 • Laringotrakeitis, yatak istirahatine uyumu gerektirdiğinde, hipotermi olasılığını ortadan kaldırır ve ses tellerinin aşırı yüklenmesini gerektirir.
 • Aynı zamanda çocuğun bulunduğu ortamdaki optimum iklim koşullarına dikkat etmek gerekir: yeterli nem (% 50'den az,% 60-70'ten daha iyi), soğuk hava (20 dereceden fazla olmamalıdır). Islak temizlik, nemlendirici çalışması ve odanın havalandırılması yoluyla gerekli parametrelerin elde edilmesi sağlanmalıdır.
 • Bol miktarda içecek, nazofaringeal mukozayı nemlendirmeye, vücut sarhoşluğunu azaltmaya, viskoz sekresyonunu seyreltmeye ve sıklıkla laringotracheiti desteklemeye yardımcı olur. Bu durumda, komposto, bitkisel çaylar, alkali içecekler (Borjomi) kullanımı belirtilir. Esas olan, kullanılan sıvının sıcak olması (yaklaşık 37 derece) olmasıdır. Sıcak, çok soğuk ve gazlı içecekler kontrendikedir.
 • Hastalık döneminde yiyecekler yeterli vitaminle (sebzeler, meyveler, et, balık, tahıllar) mümkün olduğunca dengeli olmalıdır. Bu durumda, akut gıdayı dışarıda bırakmak, ateşli ılık besinler tercih etmek gerekir.

Alerjiye yatkın olan hastalarda laringotrakeitis tedavisinde, esansiyel yağların kullanımını sınırlamak, dikkatli bir şekilde şifalı otları kullanmak, sadece kanıtlanmış ilaçları kullanmak gerekir.

Larengotracheitis için genel önerilerle eşzamanlı olarak, ilaç tedavisinin kullanılması gereklidir.

 • Antialerjik ilaçların kullanımı. Bu ilaç sınıfının aksiyonu, ödemin azaltılması, stenoz gelişiminin önlenmesidir. Ayrıca, antihistaminiklerin çoğunun, çocuğun sakinleşmesine ve kas spazmını azaltmasına yardımcı olacak bir yatıştırıcı etkisi vardır. İlacın seçimi ve formu çocuğun yaşına bağlıdır. Örneğin, Fenistil, Zodak, Loratadin kullanabilirsiniz.
 • Laringotrakeitisli antitussifler sadece hastalığa balgam boşalması olmayan kuru öksürük eşlik ettiği zaman kullanılır. Bir çocuğun geceleri huzur içinde uyuyabilmesi ve boğulma öksürüklerinden uyanmaması için, Stoptusin, Herbion'u muz ile kullanın.
 • Sıvılaşma ve balgam atılımının iyileştirilmesi için üretken öksürük ile mukolitik ve balgam söktürücü müstahzarlar. Bu durumda, önerilen emzirme, ambroksol (Ambroksol, Lazolvan), asetylcestein (ACTS) dayalı ilaçlar.
 • boğaz mukozasına nemlendirin şifalı otlar, antiseptik ve anestezik sprey dayalı şekerler boğazda ağrı hafifletmeye yardımcı, laringotrakeit pastiller de kullanın, boğaz ortadan kaldırır.

Önemli! Çocuklarda, sprey şeklinde ilaçlar, bronkospazm gelişimini önlemek için dikkatle kullanılmalıdır.

 • Hastalık sıcaklığında (38 derece üzerinde) önemli bir artış ile birlikte ise, parasetamol göre fitiller ya da şurup şeklinde (Tsefekonovye mumlar Efferalgan şurubu) veya ibuprofen (Nurofen şurup Ibufen) antipiretik ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Larengotracheitis bir viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antiviral ilaçlar, örneğin Groprinosin, Amizon, interferon (Laferobion) bazlı ilaçlar kullanın.
 • Çocuklarda laringotrakit için antibiyotikler aşağıdaki durumlarda kullanılır: hastalık bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklandığında; vücudun yüksek zehirlenmesi ile; Hastalığın viral doğasında komplikasyonları önlemek için. Laringotrakeitisin nedeninin çoğu kez virüs olduğu gerçeği göz önüne alındığında, antibakteriyel ilaçların kullanılması genellikle gerekli değildir. Antibiyotik kullanmaya ihtiyaç varsa, penisilin ilaçlarını (Augmentin) tercih ederler. Ayrıca sefalosporinler (Cefadox) ve özellikle ağır vaka makrolidleri (Sumamed) kullanın.

Fizyoterapik tedavi

Aynı zamanda, standart ilaçların tedavisi ve kullanımı ile ilgili genel önerilerle, laringotrakitin karmaşık tedavisinde, iyileşme sürecini hızlandırmak ve hastalığın semptomlarını hafifletmek için fizyoterapötik prosedürler kullanılır:

 • farinks ve trakea (sıcak su şişesi), hardal sıvaları üzerinde sıcak kompresler;
 • buhar üzerinde solunması ve bir nebülizatör kullanılması;
 • elektroforez, UHF, mikrodalga tedavisi;
 • masaj;
 • alt ve üst ekstremiteler için sıcak banyolar.

Önemli! Ayak banyoları ve ısınma kompresleri sadece normal vücut sıcaklığında kullanılmalıdır.

Larengotracheitis inhalasyonlarının tedavisinde kullanılırsa, ana önerileri takip etmek gerekir:

 • prosedürü günde iki kez veya daha fazla yürütmek;
 • İşlemden sonra 30 dakika boyunca konuşmayın ya da yiyecek ve içecek yemeyin;
 • Prosedür sırasında, ağzınızı solumak, burnunuzu solumak gerekir;
 • temiz sıcak su ile bir kapta inhalasyon yapın veya bireysel hoşgörüsüzlük yokluğunda, birkaç damla uçucu yağ (çay ağacı, okaliptüs) ekleyin;
 • soda-tuz çözeltilerinin kullanımı ile prosedürleri gösterir (bir litre suda üç yemek kaşığı tuz ve üç çay kaşığı kabartma tozu çözülür).

bir nebülizatör - kolaylık ve inhale tedavi ve inflamasyon alanında daha etkin ilaç teslim güvenliği için, özel bir cihaz kullanmak en iyisidir. Ancak, çoğu nebulatörlerde bitki çayları ve esansiyel yağlar kullanamazsınız unutmayın. inhalasyon nebülizör kullanılan alkali maden suyu (Borjomi Glade Kvasova), ilaçlar, bir inhalasyon şeklinde (Mucosolvan®, Sinupret, Nebutamol) 'de hastalık semptomlarını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir.

Gargara gargara infüzyonları ve çeşitli otlar, genellikle en çok papatya ve calendula, adaçayı çiçekleri kullanılır hazırlanması için et suyu. Bu prosedür iltihabı azaltabilir, ağrıyı azaltabilir. Durulama, semptomlar tamamen yok olana kadar günde üç kez yapılır.

Çoğunlukla, çocuklarda laringotrakit tedavisi, ayaktan tedavi edilir. Bununla birlikte, acil tıbbi yardım almak gerektiğinde durumu bilmelidir. Çoğu zaman, tehlike, larinksin şiddetli şişmesi ile karmaşıklaşan durumlardan kaynaklanır. Bu durumda hastalık eşlik eder:

 • aralıklı, düzensiz solunum;
 • nefes darlığı;
 • solunum zorluğu, gürültülü solunum;
 • aşırı uyarılabilirlik veya tersine, uyuşukluk;
 • deride solgunluk ve siyanoz.

Bu durumda, asfiksi gelişimi için tehlikeli olan larengotrakitisin (yalancı krup) katı bir formu vardır. Sahte krup için ilk yardım:

 • alkali inhalasyon;
 • Üst ve alt ekstremiteler için sıcak banyolar;
 • Hava nemlendirici ile nemlendirilir, sık ıslak temizlik yapılır.

Solunum yolları, virüslerin ve bakterilerin organizmalarımıza girdiği bir çeşit ağ geçididir. En sık görülen soğuk algınlığı en üst kısmı - nasofarenks'i etkiler.

Bununla birlikte, çocuklarda iltihaplanma süreci, alt yalancı parçalara (larinkse ve daha sonra trakeaya) inmeye eğilimlidir.

Çocukların bağışıklık özelliklerinin yanı sıra, hava yollarının nispeten kısa bir uzunluğu, çocuğu hastalığa yetişkinlere göre daha yatkın hale getirir. Çocuklarda laringotrakitis nedir ve nasıl tedavi edilir - daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Laryngotracheitis nedir

Laringotrakeitis, hem larinks hem de trakeaya etki eden inflamatuar bir süreçtir.

Larenks, farinksden sonra başlar ve daha sonra trakeaya geçer. Üst solunum yolunun bu kısımlarının hastalıklarında, esas olarak virüsler, farenksden larenks içine düşen ve daha aşağı doğru - trakeaya doğru hareket eden suçludur.

ARVI grup adı altında birleşmiş herhangi bir solunum yolu virüsü olabilir ve günlük hayatta soğuk algınlığı denir. Hastalık aşağıdaki genel senaryoya göre gelişir:

 1. Solunum yolu mukozasında bir kez, virüsler yerel bağışıklığı bastırmaya başlar.
 1. Bağışıklık, hava yolu mukozasını yoğun olarak kolonize etmeye başlayan bakteriler tarafından azaltılır.
 1. Bakteriyel enfeksiyon nihayetinde pürülan inflamasyona yol açar, mukopürülan balgamın boşaltılmasıyla öksürük.

Mukus larinks ve trakea şişer ve kırmızıya döner. Çocuklarda laringotrakitin bu belirtileri, özel bir endoskopik cihaz olmadan görülemez. Bununla birlikte, hastalık, ebeveynlerin, gırtlak iltihabını ve trakeayı örneğin farenjitden ayırabildiği diğer bariz belirtilerle kendini gösterir.

Laringotrakit neden oluşur?

Solunum yollarının iltihabındaki temel faktör, lokal bağışıklığın azaltılmasıdır. Yukarıda gösterildiği gibi, virüslerden kaynaklanabilir. Ancak genellikle çocuklarda laringotrakitin nedeni viral değildir.

1. Lokal bağışıklıktaki azalmanın arka planında bakteriyel laringotrakit

Çeşitli bakteriler her yerde bizi çevreler: bazıları deride yaşar, diğerleri burun, ağız, boğazda sınırlı olarak temsil edilir. Çocuğun bağışıklığı gelişmemiş ve kararsızdır. Üst solunum yolunun bağışıklığının zayıflaması, yayılma potansiyeli olan patojenik mikroplar sağlar.

Gırtlak ve trakea bağışıklığının zayıflamasının ana faktörleri:

 • hipotermi;
 • ağızdan soğuk hava soluması (örneğin, çocuklar kışın oynarlarken);
 • pasif içicilik (örneğin, yetişkinlerin çocukların kaldığı bir odada sigara içtikleri zaman).

2. Patojenik mikropların neden olduğu enfeksiyon sonucu bakteriyel laringotrakeitis

Enflamatuar bir bakteri sürecinin başlangıcı için, bu gereklidir:

 • Üst solunum yolunun mikroflorasının dengesinin ihlali;
 • "güçler" dengesini yeniden kurmak için bağışıklığın yetersizliği.

Mikroplara ve savunma kuvvetlerine saldırma dengesini önemli ölçüde bozan bir faktör, hasta bir kişi olan bakteriyel enfeksiyonun dış kaynağıdır. Öksürme ve hapşırma sırasında, büyük miktarlarda patojen mikroorganizmalar etraftaki alana püskürtülür. Çocuğun vücudu böyle bir bakteriyel "saldırı" ile baş edemez ve hastalanır.

3. Çocukta enfeksiyon odağı nedeniyle bakteriyel laringotrakeit

Enfeksiyon kaynağı, üst solunum yollarında yaşayan sadece dış ortam ve şartlı patojenik mikroplar değil, aynı zamanda vücuttaki mevcut enfeksiyöz odaklar olabilir:

 • Burunda (rinit);
 • paranazal sinüslerde (sinüzit);
 • iltihaplı bademcikler (bademcik iltihabı);
 • boğaz ağrısı (farenjit).

Bütün bu hastalıklar, aşağıdaki solunum yolu boyunca enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.

4. Alerjik laringotrakit

Enfeksiyöz olmayan doğanın neden olduğu laringeal ödem. Bu, örneğin aerosol ilaçlarının etkisine karşı alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkar.

Çocuk laryngotracheitis türleri

Hastalık iki şekilde kendini gösterir:

 • Akut karmaşık olmayan;
 • karmaşık sıkma.

Larengotracheitis'in çocuklarda tedavisi prensipte forma bağlı değildir. Bununla birlikte, larinks veya trakeada belirgin bir stenoz daima çocuğun daha fazla radikal yollara ihtiyaç duyduğunu gösterir ve bu da çocuğun hastanede varlığını düşündürür.

Çocuklarda laringotrakit belirtileri

Larinks ve trakea iltihabı beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmaz. Çoğu zaman solunum yolunun üst kısımlarındaki iltihaplanma sürecinin devamı olarak ortaya çıkar: boğazda ve burunda. Çocuklarda laringotrakitin ilk belirtileri, rinit ve farenjitin standart belirtileri ile kendini gösterir:

 • Burun akıntısı, tıkanıklık;
 • öksürük;
 • boğaz ağrısı, ısırma, pershing;
 • yüksek sıcaklık.

Akut laringotracheit

Enfeksiyonun solunum yolundan ilerletilmesi, çocuklarda laringotrakitin ek belirtilerini gösterir:

 • Öksürük “kuru” ve keskin bir ses elde eder;
 • sesin değişmesi, ses kısıklığı;
 • Göğsün üst kısmında öksürdüğü zaman ağrı;
 • paroksismal öksürük;
 • geceleri öksürük atakları;
 • derin nefesle öksürük;
 • balgam ayrılması;
 • zamanla, balgam pürülan olur;
 • yüksek sıcaklık.

Akut laringotrakeit, larinksin önemli stenozu ile komplike olabilir.

Stenosing laryngotracheitis

Stenoza belirli bir organın, boşluğun vb. Lümenini daraltma denir. ödem değişen derecelerde de mukoza (şişme) ve bu nedenle, küçük bir stenoz akut larenjitin ve tracheitis durum dahil olmak üzere, herhangi bir enflamatuar süreç meydana gelir. Böyle aleni çocuklarda laringotrakeit belirtileri ses değiştirir olarak, ses kısıklığı, öksürük dile getiren ses larinks ve glottis inflamatuar ödem sonucu daha fazla değildir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, darlık o kadar şiddetlidir ki, bu gibi durumlar stenozan laringotrakit olarak sınıflandırılmaktadır. Lümenin güçlü bir daralması havanın hareketini engeller. Çocuklarda laringotrakitin yaygın semptomları aşağıdakilerle desteklenir:

 • Gürültülü nefes alıp verme;
 • nefes darlığı;
 • nefes darlığı nöbetleri;
 • artan kalp hızı.

Sınırda, darlık o kadar güçlü olabilir ki, akciğerlere hava girişini engeller ve boğulmaya neden olur. Bununla birlikte, bu çocuklarda laringotrakitin belirtilerinin oldukça nadir bir gelişmesidir.

Tanı Yöntemleri

İlk teşhis şunları içerir:

 • muayene;
 • akciğerleri dinlemek;
 • Hastanın durumunun iyi olma durumu ile ilgili şikayetler temelinde incelenmesi.

Genel olarak, tanı zor değildir. Sıklıkla tekrarlayan hastalıklarla birlikte, daha etkili antibakteriyel tedavi önermek için boğazın mikroflorasının (boğazdan alınan swab) bir analizi gereklidir.

Çocuklarda tedavi yöntemleri

Evde çocuklarda laringotrakit tedavisi:

 • İmmünmodülatör tedavi (3 yaşından büyük çocuklar için);
 • antibiyotik tedavisi;
 • semptomatik tedavi.

Evde

Bir çocukta laringoterapi nasıl tedavi edilir?

1. immünostimülatör tedavi

Çocuklarda laringotrakeitis tedavisinde immünomodülatör tedavi şunları içerebilir:

 • Antiviral immünomodülatörler;
 • antibakteriyel immunomozlantlar.

İlk grubun preparatları, interferon salınımını artırarak, vücudun genel immün yanıtını arttırmayı amaçlamaktadır. 3 yaşından büyük çocuklara uygulanabilecek bu türden araçlar şunlardır:

İkinci grubun preparatları, bileşimlerinde, hava yollarında iltihaplanma sürecinin en sık nedeni olan, bakterilerin parçalarını etkisiz hale getirmiştir. İmmün yetersiz hücrelerin sayısını arttırır, bakteri yakalama ve yıkım sürecini aktive ederler. Bunlar topikal hazırlıklardır:

Tüm immünomodülatörler sıklıkla kullanılır - bir hafta boyunca günde 6 defaya kadar veya durumun belirgin bir şekilde ortadan kalkmasına kadar.

2. laringotrakeit için antibiyotikler

Etkili yerel antibiyotik uygulaması - ağız içine sprey spreyi. Çocuklarda laringotrakit için geleneksel tedavi, Bioparox aerosolüdür. 3 yıl ağızda 1-2 sprey ile günde 4 kez inhalasyon olan çocuklar. İlk kez dikkatli kullanılmalıdır çünkü Bioparox, tüm aerosoller gibi, küçük çocuklarda solunum yollarının spazmına neden olabilir.

Şiddetli inflamasyon ve yüksek ateş vakalarında, çocuklarda larenotrakitis tedavisi için genel antibiyotikler reçete edilebilir:

 • Korunmuş penisilinler (Augmentin, Amoxiclav, Flemoxin, vs.);
 • Makrolidler (Azitromisin - 6 aylıktan itibaren çocuklar için süspansiyon);
 • sefalosporinler (Supraks, Zinatsev, Fortum, vs.).

Antibiyotikler genellikle 7 günden fazla sürmez. Antibiyotik ajanlar, rejim, yani uygulanır. Resepsiyonlar arasında eşit zaman aralıklarına uyularak.

3. Semptomatik tedavi

Laringotracheitis'in ağrılı semptomlarını ortadan kaldırmak için, çocuklar aşağıdakilerle tedavi edilir:

 • Kuru öksürük ile mücadele etmek için - Tussin, Sinekod, Tusuprex, vb.
 • balgam temizliğini iyileştirmek için - ACTS, Bromgeksin, Mukoltin, terpopsis, Ambroksol, vb preparatları;
 • ödem, irritasyon, kaşıntı - Erius (şurup), Zirtek, Xizal, vb.

Özel talimatlar

Çocuklarda laringotrakitin etkili tedavisi için, gerekli dış koşulların sağlanması önemlidir:

 • Çocuğun daha az konuşmasını sağlayın;
 • ek olarak odadaki havayı nemlendirin (ıslak havluları asın, açık kapları su ile doldurun);
 • daha fazla içecek sıcak içecekler verin - çay, ballı bal, kompostolar;
 • Sıcaklığın olmadığı ve iyileşme aşamasında, boyun ve göğsün ısınması tavsiye edilir.

Larengotracheitis için acil bakım

Larengotracheitis'i sıkmak için, çocuk acil tıbbi yardım almalıdır.

Ebeveynlerin sağlayabileceği yardımın sınırları oldukça sınırlıdır.

 1. Bir naftisin solüsyonunun (% 0,05) 0,3-0,5 ml (çocuğun yaşına bağlı olarak) alınması gereklidir.
 1. Naphthyzine su 2-5 ml (yaşına bağlı olarak) ekleyin.
 1. Çocuk başını geri fırlatarak oturma pozisyonunda olmalıdır.
 1. Ortaya çıkan çözelti, bir şırınga ile (iğne olmadan) nazal geçitlerden birine hızla enjekte edilir.
 1. Her şey yolunda giderse, çocuk öksürmelidir.

Yukarıda açıklanan prosedür bir kerelik prosedürdür. Bebek öksürükten sonra öksürmezse ve hafif bir nefes almıyorsa, prosedür tekrar tekrar edilebilir, ancak başka bir burun pasajında.

Ayrıca, akut stenozan laringotrakit ile birlikte, çocuğa bir antihistamin ilacı ilacı verilmesi önerilir.

Alerjik laringotrakit ile

Alerjik laringotrakit ile stenoz çok güçlüdür. Yukarıdaki tüm stenotik form hakkında tam olarak larinks ve trakea ödemi uygulanır ve inflamatuar bir neden değildir.

Bu durumda, bir glukokortikosteroid ilacı, Pulmicort kullanılabilir. Larengotracheitis çocuklarda, bu ilaç solunum yolu aşırı ödemini gidermek için etkilidir. Başlangıçta, bronşiyal astım ve akciğerlerin kronik obstrüksiyonu ile saldırıların rahatlatılması amaçlanmıştır. Alım yöntemi - inhalasyon.

Pulmicort, solunum yollarının viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarında kontrendikedir. Bu ilaç sadece larinks ve trakea alerjik ödemi için kullanılır.

Geleneksel tıp

Laringotrakeitis için halk ilaçları, solunum yolu üzerinde lokal semptomatik etki gösteren inhalasyonlardır.

Bir nebülizör veya sıcak bir buharı solumak için geleneksel bir yöntem kullanabilirsiniz.

Ne teneffüs edilebilir:

 • Bir deniz tuzu çözeltisi;
 • okaliptüs;
 • patates buharı;
 • papatya;
 • adaçayı.

Listeden seçme sorusu ilke değildir. En önemli şey iltihaplı mukus larenks ve trakea gerekli nemlendiricidir.

Çocuklarda laringotrakit tedavisi için, bir eczane homeopatik ilaç, Aflubin, tavsiye edilebilir. Çocuklar için rejim - 5 günde üç kez düşer.

1 yaş altı çocuklarda larinotrakitis

Larengotracheitis'in bebeklerde tedavisi büyük bir sorumluluktur. Birçok ilaç istenmeyen veya kontrendikedir. Durum, bebeklerin bakterilere ve virüslere karşı çok hassas olduğu gerçeği ile karmaşıktır. Enflamasyon her zaman hızla gelişir. Profesyonel tıbbi bakım gereklidir.

Laryngotracheitis ile ne yapılmamalıdır?

 1. Sıcak soluma kullanmayın.
 1. Bir doktor reçetesiz antibiyotik vermeyin.
 1. Sokağa çıkmayın.
 1. Yaşam alanını havalandırmak için gereklidir.

Önleme yöntemleri

Laringotracheiti önlemeye yönelik önlemler, esas olarak, vücudun koruyucu fonksiyonlarında doğal bir iyileşme olduğunu gösterir:

 • Çocuk açık havada daha fazla zaman geçirmelidir;
 • vücut ılımlı günlük egzersiz yapmalı;
 • Yılda bir kez denize gitmek iyidir;
 • Diyette sebze, meyve, fındık sunulmalıdır.

Nelerden Kaçının

 • Subcooling, bağışıklığı azaltmak için doğru yoldur;
 • ARVI'nin mevsimsel yükselişleri sırasında anaokulunda kalmak;
 • bir çocuğun huzurunda sigara içmek.

Larengotracheitis tanısı hangi koşullarda yapılır? Cevap Dr. Komarovsky tarafından verilmektedir.

Sonuç

Laringotrakeitis, üst solunum yollarının (larinks ve trakea) iki parçasını etkileyen inflamatuar bir hastalıktır.

Çocuk laringotrakeitis baskın olarak bakteriyel bir nedene sahiptir.

Çocuklarda laringotrakit tedavisi - immünmodüller, antibakteriyel.

Stenosing laryngotracheitis acil ilk yardım gerektirir.

Çocuğun bir gırtlak iltihabı ve bir trakea tarafından rahatsız edilmediği, bağışıklığını güçlendirmek, dengeli beslenmeyi düzenlemek, izlemek, aşırı soğutulmaması ve daha sık taze havada yürümesi gerekir.

Laringotrakeitis, larinks ve trakeayı içine alan enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Çocuklarda, patoloji ihmal edilen solunum yolu hastalıklarına karşı gelişir: grip, anjin, sinüzit. Laringotracheitis ortaya çıkarsa, çocuk doktoru çocuklarda semptomları ve tedaviyi belirler.

Ebeveynlerin bu patolojinin işaretlerini diğer soğuk algınlarından ayırt etmeleri zordur. Çocuklarda hastalık hızla komplikasyonlara dönüştüğü için - bronşit, zatürre veya yanlış tahıl - tedaviyi erteleyemez. Çocuk doktoru teşhis edecek, ilaç ve halk ilaçları içeren bir tedavi önerecektir.

nedenleri

Çocuklarda bağışıklık, biçimlendirici aşamadadır ve üst solunum alt organlarına giden yol kısadır. Bu nedenle, daha çok laringotrakit hastasıdır. Hastalık neden olur:

 • virüsler (gergedan, entero, adenovirüsler);
 • bakteriler;
 • alerjenleri dahildir;
 • mantarlar.

Patoloji, akut solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle solunum organlarında görülen viral mikrofloranın etkisi altında gelişir.. Akıntısı ile birlikte, trakea içinden geçen bir kan damarı spazmının yanı sıra mukoza solunum tüpünün şişmesi de vardır.

Bu komplikasyon, hastalığın alevlenmesine yol açmakta, stenoza neden olan larengotraheronritis (yanlış tahıl) ölümcül bir durumdur. Bu durumda çocuğun acil tıbbi bakıma ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, trakeada anormal daralma veya tam tıkanıklık nedeniyle, bebek genellikle ölümle sonuçlanan asfiksi gelişir.

semptomataloji

Larengotracheitis çocuklarda şu şekilde kendini gösterir:

 • gece yoğun bir solunum var;
 • horlama meydana gelir;
 • çocuk, yorucu havlayan öksürüğün acılarından muzdariptir;
 • bağlar etkilenir, sesin tını değişir, ses kısıklığı görünür;
 • sıcaklık yükselir;
 • iştah kaybı;
 • uyuşukluk, uyuşukluk var.

Çocuklarda laringotrakit belirtileri bulunursa, tedavi gecikmeden başlamalıdır. Bu, hastalığın tehlikeli komplikasyonlara dönüşmesine izin vermeyecektir. Hastalığın ağır seyrinde, kendi kendine ilaç kabul edilemez, çocuğun bir doktorun yardımına ihtiyacı vardır.

İlaç tedavisi

Laringotrakeitis geçici bir hastalıktır, aniden ortaya çıkar ve hemen ciddi komplikasyonlara dönüşür. Bir çocukta laringotraheitis tedavi etmek için ne, sadece bir çocuk doktoru belirleyebilir. Hastalığın şeklini, seyrinin şiddetini, ortaya çıkan komplikasyonları ve kontrendikasyonları dikkate alarak ilaçları alacak.

ilaçlar

Tipik olarak, terapinin seyri şunları içerir:

 • antiviral ajanlar ve antibakteriyel ilaçlar - patojen mikrofloranın gelişimini baskılayabilirler;
 • bağışıklık düzenleyici ilaçlar, vücudun patojenlerle savaşmasına yardımcı olur, iyileşmeyi hızlandırır;
 • interferonlar antiviral ilaçların etkisini artırır;
 • antihistaminikler alerjik belirtileri bastırır;
 • kortikosteroidler enflamatuar süreci ve ödemi rahatlatır;
 • öksürük ilaçları balgamın seyreltilmesini teşvik eder, çekilmesini kolaylaştırır;
 • pastiller, yerel ilaçlar ağrıyı, boğaz ağrısını gidermek için kullanılır.

Uyuşturucu satın almadan önce doktorunuza danışın. Bu istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Laringotracheitis için antibiyotikler

Reçeteli standart terapinin erken aşamalarında patolojinin tedavisi için:

 • yatak istirahati;
 • Patolojinin semptomlarını ortadan kaldıran ilaçların kullanımı;
 • inhalasyon.

Zamanında tedavi ile hastalık antibiyotik kullanılmadan geçer. Bununla antiviral ve antitussif ajanlar başa çıkıyor. Çocuklarda akut laringotracheitis teşhisi konduğunda, bakteriyel bir enfeksiyon hastalığa katılırsa, antibiyotiklerin atanmasıyla tedavi yapılır.

Genel talimatlar

Hasta çocuğun odasında rahat koşullar yaratın:

 • uygun bir sıcaklık ve nem sağlamak;
 • çocuk, mors, komposto, bitki çayı ile bol miktarda sarhoş;
 • Kırıntıları stres ve aşırı fiziksel efordan korunur.

İlaçlar ile inhalasyonlar

Laringotracheitis inhalasyon ile yapılmalıdır. Onları çeşitli şekillerde gerçekleştirin. En büyük etki bir nebülizer kullanılarak elde edilir.

Cihaz antiseptik solüsyonlarla doldurulur:

 • propolis tentürlü tuzlu su çözeltisi (20: 1 oranında);
 • Tonzilgon ile tuz çözeltisi (oranlar: 7 yaş altı çocuklar - 1: 2, 7 - 1: 1);
 • calendula tentür ile tuzlu (40: 1 oranında).

Bir gün 10-15 dakika süren 2-3 inhalasyon yapın. Bir prosedür gece yapılır.

İnhalasyonlar, eğer değilse:

 • Çocuğun sıcaklığı 38 dereceye yükseldi;
 • bebek 1 yaşına girmemiş;
 • kırıntı kardiyovasküler sistem hastalıkları muzdarip, kanama eğilimli;
 • akut bronşiyal astım;
 • ciddi bir larenjit formu gelişti;
 • ilaca alerjik bir reaksiyon vardır.

Halk yöntemleri ile tedavi

Larengotracheitis çocuklarda, terapötik tedavi halk tıbbı ile tamamlanmaktadır. Hastalığı bastırmak için inhalasyon, fito çay, durulama ve içme için bitkisel çay kullanın. İlaçların yumuşatıcı, iltihap önleyici, öksürük ve yatıştırıcı etkisi vardır.

Bitkisel preparatlar

Laringotrakeitis tedavisi için, bu gibi preparatlar hazırlanır:

 1. Koleksiyon, anne ve üvey anneden ve kekikten, 10 gram ve 20 gram papatyadan alınır. Hammadde 1 yemek kaşığı ölçün, 250 ml kaynar su içinde demleyin. İnfüzyon bir termos şişesinde pişirilir. 0.25 bardakta çay gibi içiyorlar.
 2. Toplama, otlak, ıhlamur, nergis, St. John's wort, althea den otlardan aynı oranlarda alınır. İlaç için 1 çorba kaşığı ham madde alın, 0.5 litre kaynar su ile hazırlanır. Ateşe 20 dakika bıktınız. Israr etmek için altı saat bekletin. Günde üç kez veya dört kez 0.25 bardak içiyorlar.

Şuruplar, meyve suları ve infüzyonlar

 1. Bal ve limon ile şurubu. Bir limon al, merkezde bir kesi yap. Suya batırın, yumuşak olana kadar kaynatın (yaklaşık 15 dakika). Serin, tohumları çıkarın, patates püresi haline getirin. Bal ile eşit parçalara bağlanın. Karışıma 1 yemek kaşığı gliserin dökülür. 4-8 yaş arası çocuklara günde 5 kez 1 çay kaşığı verilir. 9 yıldan beri, günde 6 defaya kadar verilen doz 1 çorba kaşığı kadar arttırılır. Şurup, antitussif etkisi vardır.
 2. Süt ile incir İnfüzyon. 250 ml kaynatılmış sütte 5 parça taze incir dökülür. Sekiz saat sonra, çözüm gelecektir. Isıtılmış meyveler sütle birlikte alınır, püreye toplanır, sütle birleştirilir. Çocuğa günde üç kez 1/3 fincan verin.
 3. Ballı havuç suyu. 250 ml taze sıkılmış meyve suyunda 1 çorba kaşığı bal çözülür. Şurup biraz ısındı, günde beş kez 1 çay kaşığı ver.
 4. Soğanların infüzyonu. 250 ml su içinde, 3 çay kaşığı şeker, bir soğan kafasından bir yulaf ekleyin. Ateşte 10 dakika güveçte. Kalınlaştırılmış, günde dört kez 1 çay kaşığı vermek anlamına gelir.
 5. Siyahın çekirdeği kısmen çıkarılır, delik balla doldurulur. Tahsis edilen meyve suyu ile çocuğa bir içecek verilir ve günde üç kez 1 çay kaşığı verilir.
 6. Aloe ile yaprakları kesin, 5-10 gün boyunca buzdolabında saklayın. Bu dönemde, patojen mikroorganizmaları tahrip edebilen biyoaktif maddeler, hamur içinde birikecektir. Yapraklardan suyu sıkın. Taze sıkılmış aloe suyunda, bal çözülür. Günde üç kez 1 çay kaşığı verin.
 7. Sarımsaklı süt. 250 ml sütte, beş diş sarımsakdan oluşan bir bulamaç ekleyin. İlaç ateşe konur, kaynamaya bırakılır, soğumaya bırakılır. Bütün hacim gün boyunca tüketilir.
 8. Havuç suyu ve aloe'yi balla karıştırın (1: 1: 1 oranında). Günde üç kez 1 çay kaşığı verin.
 9. 250 ml süt ısıtın, içine 1 tatlı kaşığı soda ekleyin, 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Çocuğun tıbbını günde iki kez iç.
 10. Kök zencefil, bir yulaf dönüşür, bal ekleyin (oranı 1: 3), ateşe koyun, 5 dakika çalın. Çocuğu bir rüyadan önce vermek için sıcak çay eklemek.

durulama

 1. Patates suyu Bir yumrudan suyu sıkın. 250 ml su içinde elde edilen suyu dökün ve 1 tatlı kaşığı soda dökün. Çözelti günde 2-3 kez boğazını durulayın.
 2. Soda-tuz çözeltisi. 200 ml su içinde 1 çay kaşığı tuz ve soda karıştırın. Orofarenks günde 2-3 kez durulayın.
 3. Bir termos bir masaya bir papatya ve okaliptüs kaşık uykuya dalmak, kaynar su (1-1,5 l) dökün. Israr etmek için iki saat bekletin. Günde 2-3 kez Gargara.

Otlar ile solunum

Inhalasyon akut aşamasında, gerçekleştirmek yasaktır. Sıcaklık normalleştiğinde devam ederler.

Buhar uygulamaları için, aşağıdaki bitkilerin şifreleri kullanılır:

Aromatik buharlar yumuşatır, nemlendirir, nefes almayı kolaylaştırır, iltihaplanmayı azaltır. Brotların hazırlanması için bir tıbbi bitki veya bir bitki karışımı kullanın. Koleksiyonları çizerken, çim eşit miktarlarda ölçülür.

İnhalasyon için ekstrakt aşağıdaki gibi hazırlanır: 250 ml kaynar su içinde 1 yemek kaşığı hammadde (bir bitki veya karışım) kaplanır. Çözelti inhalasyon cihazına doldurulur veya çocuğun önüne sıcak bir solüsyon içeren bir kap yerleştirilir, baş büyük bir havlu ile kaplanır. Bebeğe 10-15 dakika boyunca aromalı buharlar verin.

Aromatik yağlarla etkili inhalasyon:

250 ml sıcak su içinde 3-5 damla yağ (bir veya karışım) ilave edin. Uçucu yağlar ile inhalasyon süresi 10-15 dakika.

Evde yapılan inhalasyonlar için, kaynayan suda çözülmüş deniz tuzu, genellikle tekdüze kaynaklı patates çiftleri kullanılır. Daha büyük bir terapötik etki için patateslerin ezilmiş yumrularının 2-3 damla herhangi bir uçucu yağ ilave edilmesi tavsiye edilir.

Prosedür için, çocuğun alerjik reaksiyonu olmayan araçları seçin.

Laryngotracheitis çocuklarda rahatsızlık verici duyumlara neden olur, onları verimsiz öksürük ataklarıyla tüketir ve tehlikeli komplikasyonlara yol açar. Bununla birlikte, patolojinin kendi kendine tedavisi kesinlikle yasaktır.

Çocuk çocuk doktoruna gösterilmeli, gerekirse tedaviyi reçetelemeli, terapiyi ayarlayınız. Bir doktor tarafından önerilen ilaçlar ve ev ilaçları, bebeğin hızlı bir şekilde iyileşmesine izin verecektir.

Çocuk laringotrakiti en sık 6 ay ila 7 yaş arası çocuklarda görülür, ilginç bir gerçektir: hastalık kızlara daha duyarlıdır. Her halükarda, hastalığın gelişmesinin ana nedeni, mikroorganizmalar tarafından organizma için elverişsiz olan, larinksin ve trakeanın belirli kısımlarının yenilmesidir.

Tipik olarak, bir virüs veya enfeksiyon doğrudan soğuk algınlığı ile ilgilidir. Zayıf bağışıklık ve diğer faktörler nedeniyle inflamasyon gelişir. Çocuk organizmasının yüksek hassasiyetine bağlı olarak laringotrakeit yeterince hızlı gelişir ve zamanında tedavi gerektirir. Böyle bir rahatsızlığı tedavi etmemek çok tehlikelidir, çünkü çok sayıda komplikasyon riski vardır.

Nedenleri ve belirtileri

Laringotrakeitis, trakea ve larinksin enfeksiyöz inflamatuar bir lezyondur.

Laryngotracheitis - larinksin ve trakeanın iltihaplanması, ölümcül KBB hastalıkları tarafından kışkırtır. Bu hastalık tehlikeli potansiyel komplikasyonlardır. Yetişkinlerde, hastalık nadirdir, ancak çocuklarda, vücudun zayıflığı nedeniyle, genellikle olur.

Çoğu durumda, laringotrakitin ilkel virüslerin aktivitesinin bir sonucu olmasına rağmen, bu gibi patojenlerin neden olabileceği gerçeğine rağmen:

 • alerjenler
 • adenovirüsler
 • patojenik bakteriler
 • kızamık
 • İnfluenza A
 • parainfluenza mikroorganizmaları
 • gergedan ve enterovirüsler
 • mantar enfeksiyonları

Laringotracheitis'in gelişimi, örneğin ARVI gibi bir solunum yolunda ortaya çıkan viral mikrofloranın patogenezine (gelişimine) bağlıdır. Enfeksiyon, trakeada bir vazospazmı kışkırtır, bu da bazen virüsün merkez üssündeki mukoza zarında ciddi sorunlara neden olur. Benzer bir komplikasyon, hastalığın akut şeklini, tıkanma stenozu laringotraheobronşit'e dönüştürür.

Çocuğunuzda rahatsızlığın ne kadar ciddi olduğuna bakılmaksızın, zamanı tanımlamak ve tedavi etmeye başlamak son derece önemlidir.

Aksi halde, bağlarda, trakeanın kendisinde ve komşu KBB organlarında hasar riski vardır. Laringotracitin zamanında teşhisi, devam eden hastalığın etiyolojisinin ayrıntılı bir incelemesi ile yapılabilir. Ancak, doğru teşhisin ciddiyetini anlamalı, ki bu her zaman evde mümkün değildir.

Laryngotracheitis hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Laringotracitin belirgin belirtileri şunlardır:

 • solunumsal rahatsızlığın gelişimi ve ardından keskin bir komplikasyon (laringotrakitin alevlenmesi)
 • Özellikle geceleri, çok yüksek sesle bir nefes görünümü
 • Hormon ve paroksismal öksürük havlaması
 • Solunumun ciddiyetinde ve sesin tonunda meydana gelen değişikliklerde bağ kaybı
 • sıcaklıkta artış
 • halsizlik, uyuşukluk ve genel yorgunluk
 • iştah kaybı

Çocuğunuz için yukarıdaki semptomların kompleksini fark ettiğinizde, her ebeveyn derhal hastalığı tedavi etmek için önlem almaya başlamalıdır. Hastalığın şiddetli seyrinde, kendi kendine ilaç verilmemelidir, bu gibi durumlarda bir doktora danışmak son derece önemlidir.

ilaç

Sadece bir uzman etkili bir ilaç ve doğru tedaviyi reçete edebilir

Laringotracheitis'in çeşitli aşamaları ve tipleri olduğu unutulmamalıdır. Kendi kendine ilaçlama sadece hastalığın hafif bir etiyolojisi ile mümkündür. Laringotracitin şiddetli seyri bir doktora başvurmayı gerekli kılar.

Laringotracheitis geliştirirken, tedaviye başlamadan önce, çocuk için rahat ortam koşullarının organize edilmesi gerekir. Bu etkinlik:

 • Hastanın bulunduğu odada uygun bir sıcaklık ve nem organizasyonu
 • sistematik havalandırma
 • çocuk büyük miktarda sıvıyı kabul eder
 • tedavi süresi için herhangi bir stres ve fiziksel efor eksikliği

Çocuklarda laringotrakitin tedavisinin temeli, ilaçların kullanımıdır. Hastalığın seyri ve şiddetine bağlı olarak atanırlar. Laringotracit tedavisinin genel seyri, aşağıdaki ilaçlar ile gerçekleştirilir:

 • istenmeyen ve mikrofloranın hoş olmayan semptomlarını provoke etmeyi amaçlayan antiviral veya antibakteriyel ilaçlar
 • Vücudun hastalıktan daha hızlı kurtulmasına yardımcı olan immün sistemi uyarıcı maddeler
 • İnterferon ilaçları antiviral ve antibakteriyel ilaçların etkisine bir katkıdır.
 • antihistaminikler allerjenik etiyolojide yardımcı olacaktır
 • kortikosteroidler inflamasyonu ve ödemi hafifletmek için kullanılır
 • öksürük rahatsız edici bir öksürük nötralize
 • Boğaz ağrısı ve diğer semptomların belirtileri ile, oldukça özel bir araç (pastil, pastil, tablet, vb.) kullanabilirsiniz.

İlaç seçimi, hemen hemen her zaman gerekli olan bir doktora danışmanın özel bir ayrıcalığıdır. Herhangi bir ilaç satın almadan önce, genel olarak, çocuğun hastalık etyolojisini tanımlayan bir eczacının eczaneye danışması da önemlidir.

Antibiyotik - gerekli ya da değil

“Çocuklarda larenotrakiti tedavi etmemiz gerekiyor mu?”, Küçük çocukların ebeveynleri arasında sıkça sorulan bir soru. Ona bir cevap vermek kesin değildir, bu oldukça sorunludur, çünkü hastalığın şiddetine ve genel olarak etiyolojik paterne bağlıdır.

Ancak, birçok uzman larinksotezitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken hastalıktan çok uzak olduğunu belirtmektedir.

Bu hastalık, standart bir terapötik önlemler seti tarafından tamamen iyileştirilebilir:

 • yatak istirahati
 • bol içki
 • elverişli ortam
 • semptomlarla mücadeleyi amaçlayan güçlü olmayan ilaçların alınması
 • inhalasyon ve diğer

Uzmanlar, çoğu durumda zorunlu antitussif ilaçlarla zamanında tedavinin başarılı olacağına dikkat çekiyor. Larengotracheitis ile çocuklara antibiyotik verilmesi, sadece hastalığın ciddi bakteriyel formunda rasyonel olan aşırı bir ölçektir.

Kural olarak, bu gibi durumlarda, hastalık zaten bronşlara yayılmış ve bazı komplikasyonlara neden olmuştur. Böyle durumlarda tedavi, bir larinjolog veya çocuk doktorunun zorunlu katılımıyla gerçekleştirilir.

Nebulizer tarafından soluma

Önemli! Artmış vücut ısısı ile, inhalasyon yasaktır!

Daha önce belirtildiği gibi, inhalasyon çocuklarda laringotrakit için zorunlu bir prosedürdür. Farklı yollarla yapılabilir, ancak nebülizör inhalasyonları en etkilidir.

Nebülizör, inhalasyon prosedürlerini yürütmek için özel bir cihazdır. ENT hastalıklarının çoğunu tedavi etmek için, özellikle ailede küçük çocuklar varsa, bu cihaz gereklidir.

Laringotrakeitisli bir nebülizatörde bir çözelti olarak kullanmak faydalıdır:

 • propolis alkollü tentür oranı 1:20 oranında fiz. çözüm
 • Oranlar içinde Tonsilong: 1: 1 fizyolojik çözelti (7 yıl) ve 1: 2 (1-7 yıl)
 • Furacilin saf formunda öksürük tedavisinde çok etkilidir
 • alkolde calendula tentürü - 1: 40 oranında fiz. Çözelti (bir seferde en fazla 4 ml tentür)
 • Interferon - 3 ml'lik bir ampul ile bir ampul. çözüm

Çocuk ile soluma, günde en az 2 kez yapılmalıdır, bunlardan biri yatmadan önce zorunludur. Sık sık öksürük atakları ile, kokuları önemli ölçüde yumuşattığı için, dumanları solumak için önlemler alabilirsiniz.

Hastalık için halk ilaçları

Çocuklarda larengotracheitis tedavisinde halk yöntemlerinin sadece yardımcı bir tedavi olduğu unutulmamalıdır.

Her şeyden önce, çocuklarda laringotrakit ile, halk ilaçları sadece tıbbi tedaviye ek olarak kullanılabilir olduğunu anlamak önemlidir. Dahası, insanlardan tariflerin büyük çoğunluğunu kullanarak, bileşenlerinin sadece semptomların tezahürünü yoğunlaştırabileceğinden, son derece ihtiyatlı olmak gerekir.

Çocuğa kendi başına hazırladığı ilaçları vermeden önce, kendi bileşenlerine karşı alerjisi olmadığından emin olun.

Çocuklarda laringotrakitte en etkili olan aşağıdaki halk tarifleri olacaktır:

 • Buhar inhalasyonu. Prensip olarak, inhalasyon bu rahatsızlık için zorunlu bir prosedürdür. Günde 2-3 kez yapılmalıdır (her zaman yatmadan önce). Prosedür, mevcut herhangi bir yöntemle gerçekleştirilebilir, en basit ve etkili yol, buharların bir pişirilmiş patates kabından solunması ve buna eklenmiş bir çift damla damla esansiyel yağdır.
 • Med. Balla pişirilen halk ilaçlarından herhangi biri çocuk için faydalı olacaktır. En başarılı tarifler: siyah turp suyu ile bal (1'e 1, günde üç kez bir çay kaşığı alın) ve bal ile aloe suyu (bir öncekine benzer).
 • Bitkisel kaynatma ve tentürler. Bu ajanları çok dikkatli kullanmak gerekir; çünkü bunlar boğaz, trakea ve larinks mukoz membranlarını tahriş edebilir, hoş olmayan semptomları yoğunlaştırabilir.
 • Sarımsaklı süt 5 ezilmiş sarımsak karanfil bir bardak süt ile karıştırın. Karışımı kaynatın, karıştırın ve soğutun. Birkaç resepsiyonda bir bardak içki içmek önemli.
 • Durulama için patates suyu. Bu ürünün hazırlanması için bir bütün patates suyunu çıkarmak gerekir. Daha sonra bir durulama solüsyonu (200 ml su artı bir çay kaşığı soda) ile bir bardağa ekleyin ve karıştırın. Ortaya çıkan karışımı bebeğe verin, böylece boğazını durulayın. Prosedürü günde birkaç kez tekrarlayın.

Tehlikeli belirtiler ve olası komplikasyonlar

Bu hastalığın ciddiyeti göz önüne alındığında, zamanında tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Çocuklarda laringotrakitis, komplikasyonları için oldukça tehlikeli olduğundan, tedavi sırasında gelişiminin riskini göz önünde bulundurmak önemlidir. Zamanında tedavi ile hastalığın 4-7 gün içinde geri çekileceğini anlamaya değer.

Bununla birlikte, kendi kendine tedaviye girmek için bazı tehlikeli işaretler gerekli değilse, hemen klinikle temasa geçilmesi tavsiye edilir. Bunlar:

 • bir çocukta solunum havası eksikliği
 • cilt solgunluğu
 • bir düdükle solurken çok gürültülü solunum
 • nefes alma ağırlığı
 • fovea palpasyonu

Çocuklarda laringotrakitin başlıca komplikasyonları şunlardır:

 • trakeobronşit
 • zatürree
 • bronko-pulmoner hastalıklar
 • asfiksi (boğma)
 • Bir larinks tümörünün veya kanserinin gelişimi

Larengotracheitis bir çocukta çok tehlikeli olabilir, bu yüzden bir uzmanın ziyaretine değmezse buna değmez. Sadece bir doktorun bir hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebildiğini ve doğru tedavi sürecini belirleyebileceğini anlamak önemlidir.

Size ve çocuklarınıza sağlık!

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Votka boğazda sıkıştır

Boğaz hastalıklarının tedavisinde halk yöntemleri sıklıkla kullanılır. Bir tür alternatif tıp, bir vodka kompresinin yardımıyla boğaz ağrısının tedavisidir.Makalenin içeriğiBir kompres nedir?

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Boğaz ağrısı, antiseptik, antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik, analjezik, immünostimülanlar, vitaminler - birkaç grup ilaçlar kullanılır. Aerosoller, inhalanlar gibi topikal kullanım için yaygın ilaçlar.