Loading

Azinromisin anjin ile nasıl alınır

En yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Hastalık, boğazda keskin bir ağrı, yüksek vücut ısısı ve ağız açıklığı ile açıkça görülebilen palatine bademcik iltihabı ile birlikte görülür. Hastalığın tedavisi için antibiyotik olmalıdır. Birçok doktor anjina hastası olan hastalarına Azitromisin reçete eder.

Çoğu durumda, anjinin nedensel ajanları stafilokok ve streptokoklardır. Azitromisin, bu patojenleri etkili bir şekilde etkileyerek kısa bir süre için hayati fonksiyonları bastırır.

Azitromisin bir yarı sentetik geniş spektrumlu antibiyotiktir. Anjina ile etkilidir.

Azitromisin nedir?

Bu ilaç, geniş bir etki yelpazesinin bir antibiyotiktir. Bu tür bakterilere karşı aktif olarak savaşır:

 • Moraxella kataralis;
 • Staphylococcus aureus;
 • gonokok;
 • Streptococcus pyogenic;
 • E. coli vb.

Antibiyotik, çocukların ve yetişkinlerin tedavisinde kullanılabilir. İlaç makrolidlerin grubuna aittir. Gastrointestinal sistem tarafından iyi emilir. Resepsiyon günde bir kez yapılır.

Anjin tipine (pürülan, foliküler vb.) Bağlı olarak, doktor ilacın bireysel dozajını ve ilacı almayı seçer. Ortalama olarak, azitromisin süresi 2-5 gündür, ilacı bir hafta sürer.

Azitromisin avantajları

Diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında bazı avantajlı anları düşünelim:

 • Gastrointestinal sistemin asidik ortamında iyi stabilite.
 • Bağırsak mukozasının duvarları boyunca etkili emilim.
 • Uzun süre kanda kalabilir.
 • Hücrelerde büyük konsantrasyonlarda birikme yeteneğine sahiptir.
 • Yağlı ortam içinde mümkün olduğu kadar erir ve dokulara iyi nüfuz eder.
 • Bademciklerde, yani lenfoid dokuda iyi birikebilir.

Gün boyunca tek kullanımın, diğer antibiyotiklere göre önemli bir avantaj olduğunu da belirtmek gerekir. Bu yöntem, ilacın uzun bir süre kanda kalmasından kaynaklanmaktadır.

Birçok antifungal ilaç, bakterileri tamamen inhibe etmek için 10 günlük bir uygulama sürecine ihtiyaç duyar.

Angina Azitromisin tedavisi için kurallar

Sadece ilgili hekimin azitromisin reçete etme ve optimal tedavi yöntemini seçme hakkı vardır.

Azitromisinin geniş spektrumlu bir antibiyotik olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bileşenleri anjinaya neden olan bakterileri aktif olarak ortadan kaldırmaktadır. Bu ilaç bir grup makrolid grubuna ait olduğu ve penisilin ilaçları tarafından daha iyi tolere edildiği için doktorlar genellikle hastalarına reçete ederler.

Yukarıda belirtildiği gibi, antibiyotik gastrointestinal sistemin çevresine dirençlidir. Bu nedenle, resepsiyon her zaman yapılabilir. Bununla birlikte, doktorlar yemekten bir saat önce almayı önerirler, böylece aktif bileşenlerin emilimi mümkün olduğunca çabuk geçer.

Vücudun yumuşak dokularına kolayca nüfuz edebilmesi, sıvının yanı sıra anjina tedavisinin etkinliğini arttırır. Aktif tıbbi bileşenler doğrudan inflamasyon bölgesine gelir ve daha sonra serbest bırakılırlar. Bu yetenek, ilacın vücuttaki sağlıklı dokulardaki konsantrasyonunu azaltır.

Kabul 3-5 gün içinde gerçekleştirilir. İlaçları herhangi bir eczaneden satın alabilirsiniz. Tablet formunda 250 ml ve 500 ml'de ve ayrıca kapsüllerde üretilir. Çocuklar ve yetişkinler için anjinada azitromisin reçete edilir.

Yetişkinler için dozaj

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi için, doktor aşağıdaki tedavi rejimini reçete eder: günde bir kez 500 mg'lık bir tablet veya kapsül. Hastanın herhangi bir nedenden dolayı ilacı kaçırması halinde, bir sonraki doz bulunduğunda alınabilir. Dozlar arasındaki aralık 24 saat olmalıdır.

Diğer antibakteriyel ilaçlar gibi, Azitromisin sistemik olarak hareket eder. Oldukça hızlı bir etkiye sahiptir, enfeksiyonun daha fazla yayılmasına izin vermez. Hastalığın ciddi komplikasyonlara neden olabileceği ve böbrek ve kalbin durumunu olumsuz etkileyebileceğinden, anjinin zorunlu antibakteriyel tedavi gerektirdiğine dikkat edilmelidir..

Birçok uzman, ilacın kapsül şeklinin çok daha etkili olduğuna ve enfeksiyonla daha iyi başa çıktığına inanmaktadır. Bu görüş, kapsülü almanın ilacın ince bağırsağa tamamen ulaşmasından kaynaklanmaktadır.

Çocuklar için dozaj

Çocuğun organizmasının kendine özgü özelliği, her yaştaki antibiyotiğin bu yaşta kullanılmasına izin vermemesidir. Özellikle bu, yaşamın ilk yılındaki çocuklar için geçerlidir. Bu yaşta azitromisin tavsiye edilmez.

12 yaşına kadar olan çocuklar, bu antibakteriyel ilacın aşağıdaki dozajın bir süspansiyonu olarak reçete edilir:

 • Bir yıla kadar bebekler - Çocuk ağırlığı kg başına 5 ml ilaç;
 • 1 ila 3 yıl arasında - kg başına 10 mg;
 • 4-12 yaş - kilogram başına kg başına 15 mg.

Ortalama olarak, süspansiyon 3 gün boyunca günde 1 kereden fazla verilemez. 12 yaşından sonra, doktor çocuğun ağırlığına bağlı olarak, 250 veya 500 mg tablet / kapsül şeklinde ilaç reçete.

Hamilelik sırasında azitromisin

Azitromisin ile gebelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi sadece doktor reçetesine göre mümkündür.

Hamilelik her kadın için özel bir zamandır. Bu hoş ve aynı anda heyecan verici zamanda, hamile bir kadın bir anjina geliştirebilir. Hamilelik sırasında azitromisin için, ancak anne ve fetusun faydaları zararı aşarsa reçete edilir.

Bu antibiyotik neden sadece kritik bir durumda reçete edilir? Bugüne kadar, aktif bileşenlerin anne ve fetus üzerindeki etkisi hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ancak, mevcut verilere göre, olumsuz sonuçlar ortaya çıkmamıştır.

Angina Azitromisin tedavisinde yan etkiler

Bu antibiyotik yardımıyla anjin tedavisi sadece doktor reçetesine göre yapılmalıdır. Resepsiyonda, kronik hastalığınızı ve olası alerjik reaksiyonlarınızı rapor etmelisiniz. Ayrıca başka ilaçlar alsanız doktor da bilmelidir.

Azitromisin almanın neden olabileceği en yaygın alerjik reaksiyonlara dikkat edin:

Yorumlara göre, bazı hastalar bulantı, şişkinlik, ağızda hoş olmayan bir tat bırakma hissi yaşayabilir. Nadiren, hasta uykusuzluk, anksiyete, baş ağrısı, depresyon olabilir.

Bir antibiyotiğin diğer ilaçlarla eşzamanlı olarak kullanılmasının bazı etkinliklerin zayıflamasına neden olabileceği düşünülmelidir. Bu antibiyotik ile tedavi sırasında alkol alınması yasaktır.

Azitromisin çocuklarda ve erişkinlerde anjin tedavisinde çok etkili bir ilaç olduğu sonucuna varılabilir. Çok sayıda gözden geçirme göre, bu ilaç diğer iltihaplı hastalıklarda başarılıdır. Ana terapötik etkinin yanı sıra, hasta boğaz ağrısı, ateş, genel halsizlik gibi semptomlardan kurtulur.

Angina azitromisin: kullanım talimatları

Çoğu kulak burun boğaz uzmanı Azitromisin anjin altın standardındadır. Buna dayalı hazırlıklar yeni nesil makrolidlere atfedilmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlarla etkili bir şekilde mücadele eder ve geniş bir etki alanına sahiptir.

Azitromisin Özellikleri

İlaç, yeni jenerasyonun yarı sentetik bir antibiyotiğidir ve yeni oluşturulmuş makrolidlerin alt sınıfının ilk temsilcisidir. Bu antibakteriyel geniş bir etki spektrumuna sahiptir, patojenlerin geniş bir yelpazede aynı zamanda bakteriyel tonsilit önemli patojenler olan, streptokok ve stafilokok hareket etmeye ve edebilir, sinüzit, rinit, otit, diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ajanlar.

Ayrıca, Azitromisin tabletleri solunum yolu, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları için reçete edilir, ürogenital kürenin tedavisinde etkilidir.

Aksiyon şekli anginada Azitromisin


Oral olarak alındığında (iç), ilaç mide asidik ortamda stabildir. Pratik olarak sindirim sisteminde bölünmez. Maksimum konsantrasyonu kan plazmasında 2,5-3 saat sonra elde edilir, 5 ila 7 gün arasında çok uzun bir süre bakterisid etki seviyesinde kalır. Azitromisin karaciğerde metabolize edilir ve safra ile değişmeden atılır.

İlaç, lenf bezlerinin dokularında birikebilir - lizozomlar ve fagositler tarafından enfekte olmuş dokulara sağlıklı olanlardan daha büyük bir sayıda verilir. Enfekte bademcikler ve lenf düğümlerindeki hücreler içindeki konsantrasyonu kan plazmasındaki orandan daha yüksektir.

Bu nedenle bademcik iltihabına sahip azitromisin, bademciklerde birikir, kısa süreli giriş yolları ile uzun bir bakterisid etkiye sahiptir ve anjina ile etkili bir şekilde savaşabilir. Enfeksiyon bölgelerindeki konsantrasyonunun sağlıklı dokulara göre% 24-36 daha yüksek olduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır.

Azitromisin kullanımına kontrendikasyonlar

Bununla birlikte, Azitromisin bir grup antibiyotik ilacıdır. Kullanımları bir doktor tarafından önerilmelidir.
Tüm antibakteriyel ajanlar gibi, Azitromisine dayanan preparatlar da bir takım kontraendikasyonlara sahiptir.

Bu nedenle Azitromisin kullanımı ile ilgili talimatlar, olası yan etkileri belirler:

 • Sindirim sistemi bozuklukları: ishal, şişkinlik, kabızlık, karın ağrısı;
 • Kandidiyaz (pamukçuk);
 • Bireysel alerjik belirtiler, bu ilacın penisiline karşı bireysel bir hoşgörüsüzlük olduğu durumlarda reçete edilir;
 • Alerjik konjonktivit;
 • Baş dönmesi ve uyuşukluk, baş ağrısı, kasılmalar;
 • Güneş ışığına karşı artan hassasiyet veya hoşgörüsüzlük.

Bilim adamları tüm antibiyotiklere ortak bu olumsuz belirtiler azitromisin oldukça nadirdir ve 0.8 den% ilacı aldıktan tüm vakaların% 5 arasında değişmektedir eğer unutmayın.

Koşulsuz kontrendikasyonlar arasında, talimat aşağıdakileri çağırır.

 • Azitromisin'e bireysel hoşgörüsüzlük.
 • Laktasyon dönemi.
 • Böbrek ve / veya karaciğerin şiddetli yetersizliği (disfonksiyonu).

Hamilelik sırasında ilacı almaktan bahsediyorsak, o zaman doktor için son söz. Bu yeni bir ilaçtır ve henüz fetus üzerindeki etkisi konusunda güvenilir bir araştırma yoktur. Azitromisinin çok az sayıda yan etkiye sahip olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, ancak hamile bir kadında pürülan anjinin tedavisi için kullanılması sadece doktorun talimatlarına göre mümkündür.

Azitromisin üretim şekilleri ve benzerleri


Azotromisin 250 mg'lık kapsüller içinde, 6 kapsüllik bir karton paketinde.

Kaplanmış 6 tabletlik bir blister pakette en çok 0.5 g olan Azitromisin tabletleri de vardır.

Çocuklar için Azitromisine dayanan özel bir süspansiyon vardır. Evde tozdan hazırlayın.

Azitromisin temelinde preparatlar, farmakolojik endüstrisi tarafından 60'dan fazla isim yayınlanmıştır. Analoglar arasında isim vermek gerekli:

 • Azaks,
 • Aziklar,
 • Azinort,
 • Azitrol,
 • Azitroks,
 • Azitsin,
 • Altrotsin,
 • Brilid,
 • Defenz,
 • Zetamaks,
 • Zitroks,
 • Zitrotsin,
 • Ketek,
 • Klameda,
 • Klarimaks,
 • Klaritrogeksal,
 • Klaritrotsin,
 • Klaritsid,
 • klatsid,
 • Ksitrotsin,
 • Meristat,
 • Ormaks,
 • Rovalen,
 • Roksigeksal,
 • Sumasmed,
 • fromilid,
 • Eritromisin.

Bununla birlikte, azitromisin analogları, ancak replasman doktor ile anlaşıldıktan sonra akut bademcik iltihabı veya pürülan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir.

Farklı ilaçlar başka pek çok etki mekanizmasına sahip olabileceğinden.

Purulent anjinada azitromisin alımı

% 80-95 oranında pürülan anjina formları, Azitromisine duyarlı, anaerobik ve aerobik bakterilere neden olur. Günümüzde anjinalı erişkinlerde azitromisin en sık kullanılan ilaçtır.

Bu ilaç ile pürülan tonsillit tedavisi sırasında, hastalar aşağıdakilere dikkat edin.

 • Boğazda ağrının azalması ilacı almanın ikinci günüdür.
 • Tedavinin 3. gününde apselerin bağımsız açılması.
 • Hastanın durumunun 3-4 günlük tedavi için iyileştirilmesi. Bu süre zarfında, hastalar belirgin bir iyileşme fark eder: vücut ısısında bir azalma, hastanın genel durumunda bir iyileşme, boğazda ağrıda azalma.

Doktorlar enfeksiyonun yok edilmesi, ilaç tedavisi ilk 2 gün içinde oluşur ki, ve daha fazla pürülan bademcik iltihabı karakteristik olası komplikasyonlardan hastanın vücuduna Azitromisin korur.

Aziromisin nasıl alınır?

Bu ilaç, eczanelerin reçeteyle satıldığı gerçeğine atfedilmektedir. Bu nedenle, bir kulak burun boğaz uzmanı doz ve tedavi rejimini reçete etmelidir.

Pürülan boğaz ağrısı ile, Azitromisin genellikle 5 günlük bir süre verilir. İlk günde bir tablet (500 mg) ve sonraki ½ tabletleri alın.

3 günlük bir tedavi programı ile günlük olarak 1 tablet alınır.

Bazı durumlarda pürülan tonsillit tedavisi kursu daha uzun ve 8 güne kadar olabilir.

Burada daha önemli bir nokta dikkate alınmalıdır. Bu ilaç kilogram vücut ağırlığı başına hesaplanır. Tedavi süresince, bir yetişkinin 1 kg vücut ağırlığı başına en az 1.5 g alması gerekir.

Diyet Azitromisin alımını etkilemez. Ancak yemeklerden 1 saat önce veya yemekten sonra 2 kez alınmalıdır. Yani, ilaç hızla kana karışacaktır.

Antibiyotiğe ek olarak, hastaya immünomodülatör ilaçlar, ateşi, baş ağrısını hafifletmek için ilaçlar verilmeli ve ayrıca lokal tedavi için ilaç kullanılmalıdır. Hasta yatak istirahatinde tutulmalı ve bir diyet takip edilmelidir. Pürülan bademcik iltihabı karmaşık tedavi gerektiren karmaşık bir hastalıktır.

Azitromisin kronik tonsillitte nasıl kullanılır?

Azitromisin tedavisinin iyi bir etkisi, kronik bademcik iltihabının (kronik bademcik iltihabı) alevlenmesiyle bulunur.

Bu durumda, tedavi süreci genellikle 3 gündür. İlacın alınmasından sonra semptomlar daha yavaş ifade edilir, boğazda ağrı ilaç aldıktan sonra birkaç saat geçer. Kronik tonsilliti gösteren diğer belirtileri yok edin. Azitromisin sistemik bir etkiye sahiptir, şiddetli ve etkili bir şekilde tedavi edilmesine izin verir. Hastalar, tedaviden sonraki alevlenmelerin meydana gelmediğini veya çok nadiren meydana geldiğini belirtmektedir.

Akut tonsillit tedavisinde günde bir kez 500 mg atar. Nadir durumlarda, ilaç günde 2 kez resepsiyona ayrılır.

Azitromisin tedavisi sırasında dikkatli olmalısınız. Olumsuz olayların ortaya çıkması durumunda her zaman ilgili hekime bildirilmelidir. İlacın dozunu ayarlamak veya bir analog ile değiştirmek gerekebilir.

Güneşli mevsimde tedavi ederken, dikkatli olmalısınız, çünkü cildiniz güneş ışığına daha keskin tepki verecektir, güneş yanığına daha yatkındır.

Pediatri'de Azitromisin Özellikleri

Çocuklar için azitromisin süspansiyon içinde veya kapsüllerde (saf bir madde olarak 250 mg) toz içinde salınır.

Azitromisinin çocuklarda tedavisinde kullanımı sadece bir doktora danışıldıktan sonra mümkündür.

Ilacı sadece 45 kg'dan fazla olan çocuklar için kapsüller ve tabletler halinde atayın. Bebekler için, bu amaçla tozdan yapılmış bir süspansiyon kullanılır.

Makrolit veya böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğuna karşı alerjik reaksiyonların varlığında Azitromisin bebeklere reçete edilmez.

Çocuğunuzun kalp ritim bozukluğu varsa doktorunuza söyleyin. Burada ilaç dikkatle uygulanır.

Antasitler ile kombinasyon halinde Azitromisin ile tedavi, ilacın konsantrasyonunu% 30 oranında azaltır. Konsantrasyonda ve diğer bazı ilaçların uygulanmasıyla değişiklikler vardır. Bu nedenle, doktorunuza diğer ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz.

İlacı, hastanın ağırlığına bağlı olarak ve hastalığın seyri ile ilgili olarak, günde 5-10 mg / kg'lık dozlarda atayın. Doktor belirli bir doz bekler.

Azitromisin, bakteriyel anjina tedavisinde etkili ve modern bir ilaçtır. Ağrıyı hızlı bir şekilde kaldırabilir, hücre içi seviyedeki enfeksiyonu etkin bir şekilde kavrar, yayılmasını önler. Bununla birlikte, antibiyotik bir takım yan etkilere sahiptir, doktor tarafından atanmalıdır ve bazı durumlarda etkisiz olduğunu kanıtlayabilir.

Angina Azitromisin tedavisi

Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları genellikle faringeal halkanın dokularında anginopodobnye değişikliklerine başladığında. Bu durumlarda antimikrobiyal ve semptomatik ilaçların etkisi antibiyotiklerle desteklenir. ENT anjinada Azitromisin atayabilir. Bu ilacın çeşitli kullanım özellikleri ve diğer ilaçlara göre avantajları vardır.

Kısaca angina hakkında

Angina, bademciklerin ve / veya faringeal halkanın diğer bölümlerinin enfeksiyonların neden olduğu akut inflamasyonudur. Çoğu durumda, bu hastalık staphylococcus aureus, β-hemolitik streptokok, klamidya, soluk treponema (onlara karşı etkili Azitromisin), daha az sıklıkla Candida mantarlarına neden olur. Uygunsuz tedavi ile parathonsillar apse, flegmon, pürülan otitis, lenfadenit, kardiyak patolojiler, otoimmün bozukluk ile komplike olabilir.

Anjinada Azitromisinin tedavi edici özellikleri

Azitromisin, azalidlerin, makrolidlerin grubunun antibiyotiklerine aittir. Bakteriyel enfeksiyonlarda ve sefalosporinlerin penisilinlerine karşı toleranssızlık durumunda kullanılması önerilir.

Antibiyotik aktif bileşeni azitromisin (ATL şifre J01FA10) 'dir. Bu geniş spektrumlu antimikrobiyal ajan protein sentezini baskılamakta ve büyümeyi, bakterilerin çoğalmasını kötüleştirmektedir. Bir "şok" dozunun atanmasıyla, ilaç hemen enfeksiyonu yok etmeye başlar.

Azitromisinin diğer antibiyotik gruplarının üzerindeki ana avantajı, azitromisinin, faringeal halkanın dokularında hızla birikmesi ve enfeksiyöz odaktan yavaşça atılmasıdır. Tedavi, tedavinin tamamlanmasından sonra bademcikler için 5-6 gün daha geçerlidir. boğaz ağrısı nüks veya komplikasyonlarını önler.

Azitromisin karşı etkili:

 • Staphylococcus aureus;
 • streptococcus'un ilaca duyarlı suşları;
 • chlamydia;
 • Toxoplasma gondii;
 • eritromisin Gram-pozitif mikroplara kararsız;
 • pnömokok, mikobakteri, mikoplazmalar, diğer pulmoner enfeksiyonlar;
 • soluk treponema (spiroketler);
 • anaerobik bakteriler.

İlaç viral ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmez. Azitromisin sadece azotromisin patojenlerine duyarlı bakterilerin neden olduğu bakteriyel anjina veya diğer hastalıklarda yardımcı olur. Bu nedenle, mikrobiyolojik çalışmalar ve antibiyotiklerin davranışlarını terk etmemelidir. Onların sonuçları LOR'un tedavi rejimini zamanında ayarlamasına izin verir.

Anjinada antibiyotik almak için öneriler

Boğazın Azitromisin ile tedavisi, KBB organlarındaki komplikasyonlarının yanı sıra, bakteriyel bir hastalığın reflü, foliküler veya laküner formu için önerilmektedir. Doktor hastanın ağırlığını, yaşını, kliniğin şiddetini ve kalbin, böbreklerin ve karaciğerin eşlik eden patolojilerini hesaba katarak dozu hesaplar.

Antibiyotikler tedavi ederken, disbiyoz nedeniyle diyare veya kabızlığı önlemek için pro ve prebiyotikler de içmelisiniz. 38ºC'nin üzerindeki bir sıcaklıkta, antipiretik ilaçların alınması gerekir.

Angina Azitromisin tedavisi, günde 3 defaya kadar inhalasyonlarla kombine edilmelidir., Manganez, furacilin ve diğer aseptik preparatların bir çözeltisi, bitkisel kaynatma ile sık durulama ile. Her yarım saatte bir meyve suyu, limon suyu ile çay içmek için küçük bir çocuk verilir ve gün içinde boynuna bir kuru bandaj koyulur.

Angina Azitromisin ile nasıl alınır:

 • Bir yemekten önce veya kısa bir süre önce bir anasitle aynı anda içmek imkansızdır;
 • 44 kg ağırlığa kadar olan çocuklar için, doktor günlük 5-20 mg / kg'lık bir dozaj bekler;
 • günlük yetişkinler 1 g Azitromisin alabilmektedir;
 • Terapi şemasını kırmak veya günlük dozu aşmak mümkün değildir - terapötik etki kaybolur, yan etkiler veya zehirlenme belirtileri ortaya çıkar;
 • anjina ilacı günde 24 kez zorunlu, 24 saat aralıklarla tüketilir, bolca gazsız soğuk su ile yıkanır;
 • kapsüller toz dökmek ve kabuk olmadan içki ve eziyet veya çiğnemek için hapları: çok hızlı emilim karaciğer üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir;
 • Azitromisin yemekten 120 dakika sonra ya da yemekten bir saat sonra içilirse, aç karnına yemek tavsiye edilmez;
 • Ara sıra bir geçişte, ilacı, yemeden önce / yemekten sonraki zaman aralığına ve sonraki sefere - 24 saatten sonra tam olarak - alırlar;
 • Bir yan etkisi veya aşırı doz belirtileri varsa, ilaçları durdurun ve doktorunuza danışın.

Azitromisin almak için sadece doktor kaç gün reçete yazmalıdır. Tıbbi tahminlere göre, yeterli tedavi ile, anjin 8 gün kadar sürer. Talimatlar, antibiyotiğin üç ila beş gün arasında tüketilmesi gerektiğini, artı azitromisinin hala bir hafta sürdüğünü söylüyor. Toplamda, terapötik etki 9-12 gün boyunca devam eder: tedavinin seyrini uzatmaya veya günlük oranı aşmaya gerek yoktur - aşırı doz veya ilaç zehirlenmesi olabilir.

Anjina ile terapi şemalarından birini uygulayın:

 • İlk gün 10-20 mg / kg (azitromisin yaş normundan daha fazla değil) reçete edilir, daha sonra 5 mg / kg'lık bir dozda dört gün;
 • üç gün 10-20 mg / kg oranında reçete edilir;
 • Üç gün 10 mg / kg, daha sonra iki gün 5 mg / kg kullanın.

Azitromisin bireysel makrolid intoleransı, hamilelik sırasında ve 0-6 ay arası çocuklarda 5 kg'dan az bir ağırlığa sahip olarak alınamaz. Bu antibiyotik, ergotamin veya türevleriyle tedavi ile birleştirilmez. Emzirme, bir tedavi periyodu boyunca ve kurstan 8 gün sonra kesilir.

Erişkinlerde boğaz hastalıklarında antibiyotik kullanımı

Erişkinlerde anjina ile azitromisin 500 mg veya 500 mg'lık tabletlerde kullanılır. Karmaşık bir hastalık şekliyle, 16 yaşın üstündeki bir doktor intravenöz uygulama için bir antibiyotik solüsyonu reçete edebilir.

Angina kullanım Azitromisin için talimatlar:

 • Bir antibiyotiğin intravenöz uygulanması sadece hastanelerde yapılır. Komplike anjina ile erişkinlere günde 2 kez 500 mg için bir damlalık verilir. Liofizat d / infüzyon için ilaç preparatı, steril su d / enjeksiyon ile seyreltilebilir. Bitmiş solüsyon hemen enjekte edilir / damlatılır (püskürülemez!) 1-3 saat boyunca (maddenin konsantrasyonuna bağlı olarak). Tedavinin üçüncü gününde, hasta tabletleri 250 mg / gün dozunda almaya;
 • Yetişkinler Azithromycin 500 anjina ile 1 kez / gün reçete edilir. Bir kez 500 mg-1 g (1-2 tablet) ve kalan 2-4 gün - 1 tablo * 250 mg veya 500 mg içilir.

Düşük vücut kitle indeksi (45 kg'dan az) veya iç organların işlevlerinde ciddi bozulma olan hastalar için, günlük dozajın düzeltilmesi veya ilacın değiştirilmesi gerekir.

Çocuklarda boğaz hastalığının tedavisinde antibiyotik kullanımı

6 aylık çocuklarda anginada azitromisin sadece toz d / süspansiyon preparasyonu şeklinde kullanılır. 3 yaşından büyük bir çocuk düzgün bir şekilde yutmayı öğrendiğinde, doktor ağırlığı 12 kg'ı geçerse 125 mg tablet kullanımına izin verir. Pediatristler, 18-44 kg aralığındaki bir vücut ağırlığında, 250 mg'lık bir antibiyotik dozunun kullanılmasına izin verir. Ancak üreticiler, çocukların sadece bir süspansiyon almasını sağladılar, böylece çocuk, ilacın katı formlarıyla boğuşmuyordu. 12 yaşından sonra ergenler 45 kg ağırlığında reçete edilen hap veya kapsül 500 mg.

Anjinada azitromisin dozu:

 • streptokok formu ile: ardışık üç gün boyunca 20 mg / kg / 24 saat, maksimum - 500 mg / gün;
 • altı aydan 3 yıla kadar olan çocuklarda anjina ile "Azitromisin 100 mg / 5ml" süspansiyonu 10-20 mg / kg, daha sonra 2-3 veya 2-5 gün - 5 mg / kg;
 • Çocuğun gerçek ağırlığının her 2 kg için 0.5 ml bir hacimde 12 kg reçete şurup "Azitromisin 200 mg / 5ml" ağırlığı olan çocuklarda anjina ile;
 • 3 gün boyunca 125 mg tabletler ile muamele edilir: 18-30 kg ağırlığındaki çocuklar 250 mg / gün (2 sekme) ve 31 ila 44 - 375 mg (3 tablet);
 • 45 kg'ın üzerinde bir vücut ağırlığına sahip adolesanlarda anjina ile yetişkin bir dozaj uygulanır: 1 tablet / kapsül üst üste üç gün 500 mg / 24 saat.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu yüzden ilacın ölçüm kaşığının saflığını izlemeniz ve hasta çocuğun yemeklerini kaynatmanız gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı, ısınma prosedürleri, inhalasyonlar, kendi kendine ilaçlama ile. Apsenin daha sonraki akılsızlaştırılmadan açılması sepsis ve ölümle sonuçlanabilir. Bu hastalık şekli bir hastanede tedavi edilirken, antibiyotik tedavisi ilacın alınmasına bağlı olarak 3-5 gün sürer. Hastaya komplike NSAID, glukokortikosteroidler, antialerjik ajanlar ve probiyotikler reçete edilebilir.

Pürülan boğaz ağrısı ile, bir kişi penisilin veya sefalosporin serisinin antibiyotikleri alerjisi varsa Azitromisin reçete edilir. 16 yaşın üzerindeki hastaların ilk günü, ilaç iv IV 500 mg / gün ile enjekte edilir. 2. ve 3. günlerde kullanılan karmaşık bir infüzyon akışı ile 250-1000 mg'lık bir antibiyotiğin oral kullanımına aktarıldı.

Pürülan boğaz ağrısı ile, 45 kg'ın altında olan hastalara Azitromisin tabletleri, kapsülleri veya süspansiyonu reçete edilir. Çocuklar bir antibiyotiğin şok dozunun ilk üç gününü (10-20 mg / kg), ancak yaşa bağlı normu aşmadan reçete edebilirler.

Okuyucunun dikkatine

Angina Azithromycin, ATX J01FA10 kodlu yapısal analoğu ile değiştirilebilir.. Bunlar Sumamed, Azimisin, Asitrus, Sumamox, azitromisin ile diğer tek bileşenli antibiyotiklerdir.

Terapi şemaları, alıştırma amacıyla düzenlenmiştir. Dozaj, ilgili doktor tarafından bireysel olarak seçilir: bu, boğaz ağrısını tedavi etmeye ve ilaç zehirlenmesini önlemeye yardımcı olur.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Tonsillit azitromisin

Makrolid grubunun en popüler antibiyotiklerinden biri olan Azitromisin, anjina randevusu için bir endikedir. İlaç streptokok ve stafilokoklara karşı aktiftir. Hastalar arasında, azitromisin hızlı eylemi için kabul edildi. Hastalığın semptomlarının giderilmesi, 5-7 gün sonra, tedavinin ilk 3-5 gününde ve tam iyileşmede zaten ortaya çıkar.

İlaç nasıl çalışır?

Azitromisin bakteriyostatik olarak davranır: mikroorganizmalara duyarlı proteinlerin sentezini inhibe eder, böylelikle üremelerini askıya alır. Staphylococcus aureus, piyojenik streptokoklar, Haemophilus influenzae, Bacteroides fragilis, gonokok, Chlamydia ve diğerleri dahil olmak üzere patojenlerin geniş bir spektrumuna karşı aktiftir.

Azitromisin sindirim sisteminden kan dolaşımına emilir. İlaç hızla organ ve biyolojik sıvıların hücrelerine girer. Çoğunlukla, bağırsak yoluyla safra ile birlikte atılır, yaklaşık üçte biri karaciğerde metabolize edilir, idrar ile küçük bir miktar bırakır.

Azitromisin için hangi tür anjin reçete edilir?

Azitromisin kronik ve pürülan anjina için reçete edilir. Enflamasyonu azaltır ve solunum fonksiyonunu geri kazandırır, sıcaklığı düşürür, boğaz ağrısı ve halsizliği ortadan kaldırır.

Bademcik zedelenmeye zarar veren Azitromisin beyaz kaplamayı kaldırır, yüzeyin temizlenmesine yardımcı olur. İnflamasyonun olduğu yerlerde yoğunlaşır. İlacın etkinliği, etkisinin son dozdan bir hafta sonra devam etmesi ile açıklanmaktadır.

Ilacın avantaj ve dezavantajları

Anginada azitromisin diğer antibiyotiklere göre belirgin avantajlara sahiptir. Ana şey - daha kısa bir tedavi süresi. Pürülan tonsilliti olan tüm ilaçlar 10 gün veya daha uzun süre içinde alınmalıdır. Azitromisin bir istisnadır. Hastalığı ortadan kaldırmak için 5 günlük terapi yeterlidir. Rahatsızlık getiren ve yaşam kalitesini azaltan tüm belirtiler daha kısa sürede ortadan kaldırılır.

Azitromisin diğer bir artı, diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında göreceli güvenliği ve daha düşük toksisitesidir. İlaç çoğu hasta tarafından iyi tolere edilir, yetişkinler ve çocukların tedavisi için reçete edilir.

Azitromisinin dezavantajları yan etki riskini içerir. Tedavi sırasında, artan uyuşukluk, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, deri döküntüleri görünümü olabilir. Karaciğer enzimlerinin aktivitesi geçici olarak artabilir.

Talimat ve dozaj

Hem yetişkinler hem de çocuklar için anjinada azitromisin reçete edilebilir. Ancak bir antibiyotik olduğu için, tedaviden olumlu bir sonuç elde etmek için dozu doğru bir şekilde hesaplamak ve alım süresini gözlemlemek önemlidir.

İlacın gerekli miktarı hastanın yaşına göre hesaplanır:

Doğumdan ve 6 aya kadar, Azitromisin kullanımı önerilmez. Antibiyotikler sadece ciddi vakalarda ve sürekli tıbbi gözetim altında reçete edilir. 6 ay ila 12 yıl arasında ilacın bir süspansiyon şeklinde kullanılmasına izin verilir. Tek bir dozun hacmi vücut ağırlığına bağlıdır (1 kg başına 5 ml). Günde 1 ilaç alımı, tedavi kursu - en az 3 gün. 12 yıldan (vücut ağırlığı - 45 kg'dan fazla) kapsüller kullanılmaktadır. Tek doz - 1 adet (500 mg), günde 1 kapsül, tedavi kursu - 3 gün.

Anginada azitromisin, gıdadan ayrı olarak alınmalıdır: Gıda, ilacın kanın emilimini kötüleştirdiği için, bundan 2 saat önce veya sonra. Rejime sadık kalmak, ilacı her gün aynı anda içmek en iyisidir. Başka bir prosedür atlanırsa, ilk fırsatta Azitromisin almanız gerekir. Bir sonraki kapsül (süspansiyonun dozu) - bir günde.

Kontrendikasyonlar

Anginada azitromisin çocuk veya emzirme sırasında kullanılması istenmez. Bu tür tedavi olasılığının sorusu, tüm riskleri ve ilacın algılanan faydalarını değerlendirdikten sonra doktor tarafından bireysel olarak kararlaştırılmaktadır.

Azitromisinin uygulanması için kontrendikasyon, makrolit intoleransıdır. Yani, bu grubun ilaçlarına alerjisi olan hastalara reçete edilmez. Bakım ile tedavi böbrek, karaciğer veya kalp ihlali ile gerçekleştirilebilir.

İlaç ne kadar etkilidir?

Hastalara göre anjinada azitromisin çok etkilidir. Tedavi seyrinin daha kısa olmasına rağmen (ortalama 3 ila 5 gün) hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak için diğer antibiyotiklerden daha hızlıdır.

İlacın etkinliği, dağılımının özellikleri ile ilişkilidir. Kanın içine girdiğinde hemen iltihaplı organlara gider. Dokulardaki konsantrasyonu plazmada olduğundan daha yüksektir. İlaveten, ilacın birikimi terapötik etkisini uzatabilir, kabul sürecinin bitiminden sonra 5-7 gün boyunca çalışmaya devam eder.

Dikkat

Azirtomycin ile tedaviye başlamadan önce birkaç şey düşünülmelidir:

İlaç yan etkileri, en tehlikeli - anjioödem ve anafilaktik şok (nadiren) neden olabilir. Alkol ile alınamaz. Azitromisini bozulan böbrek ve / veya karaciğeri almak disfonksiyonlarının daha da çoğuna yol açabilir. Resepsiyon, antasit ajanlar ile birleştirilemez. Tek doz dozları arasındaki müdahale en az 24 saat olmalıdır. Doktor tarafından reçete edilen dozu aşmayın, ilacı 6 yaşından küçük çocuklar için bir süspansiyon şeklinde 12 yaşından küçük çocukların tedavisi için kapsül şeklinde kullanın.

analogları

yurt içinde - ( "Kern Pharma" Makedonya) ve ( "Vertex", "Ozon") üretim Eczaneler Azitromisin ithal bulunabilir. Rus analoğu aynı göstergeler, kontrendikasyonlar ve yan etkiler listesine sahiptir, ancak maliyeti biraz daha düşüktür (yaklaşık 110 ruble).

Azitromisin en bilinen yapısal analogları aşağıdaki ilaçlardır:

ZI-Faktör. Bu analoğun fiyatı Azitromisin ile neredeyse aynıdır. Ancak sadece tabletlerde ve kapsüllerde üretilir, bu da onu çocuklukta kullanmak imkansız hale getirir. Azitroks. Maliyet, Azitromisin'den biraz daha yüksektir. Birçok salım formuna sahiptir (tabletler, kapsüller, süspansiyon ve kendi hazırlığı için toz). Sumamed. Azitromisin daha pahalı analog. Bir süspansiyonun hazırlanması için tabletler, kapsüller ve toz formunda sunulur.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anginada azitromisin reçete edilir. İlaç bir antibiyotiktir, makrolid gruplarına aittir. Kronik ve pürülan anjina için reçete edilir. Başlıca avantajı, tedavinin seyrinin sadece 3-5 gün olmasıdır ve eylem, yatıştan sonra 7 gün sürer.

Yazar: Olga Khanova, doktor,
Moylor.ru için özel olarak

Angina tedavisi hakkında yararlı video

Anjin (akut şiddetlenmesi veya kronik bademcik iltihabı), - boğaz halkası (ağız açılması sırasında ağız içinde iyi görebilir bademcik) lemfoid dokusunun iltihabı.

Nedeni grup A, stafilokok, pnömokok, hemofilik çubuk vb. Beta-hemolitik streptokoklardır.

Tonsillit erken komplikasyonlar:

paratonsiller, faringeal apseler; bölgesel lenfadenit (lenf düğümlerinin iltihabı); pürülan otitis, sinüzit; flegmon bademcikler; sepsis.

Geç bulaşıcı alerjik komplikasyonların olası gelişimi:

romatizma; glomerulonefrit; kollajen hastalıkları.

Hastalığın bulaşıcı doğası ve tehlikeli komplikasyonların uygulanması için yüksek risk, antibiyotik tedavisinin kullanımı için endikasyonlardır. Streptokokkal tonsillit için tercih edilen ilaçlar beta-laktam antibiyotiklerdir (sefalosporinler, penisilinler). Makrolidler, bu ilaçlara alerjisi olan hastalarda kullanılır. Erişkinlerde anjinada azitromisin gibi bu tür makrolid, klinik olarak etkilidir.

Azitromisin avantajları

İlaç nasıl çalışır?

Azitromisin bakteriyostatik olarak davranır: mikroorganizmalara duyarlı proteinlerin sentezini inhibe eder, böylelikle üremelerini askıya alır. Staphylococcus aureus, piyojenik streptokoklar, Haemophilus influenzae, Bacteroides fragilis, gonokok, Chlamydia ve diğerleri dahil olmak üzere patojenlerin geniş bir spektrumuna karşı aktiftir.

Azitromisin sindirim sisteminden kan dolaşımına emilir. İlaç hızla organ ve biyolojik sıvıların hücrelerine girer. Çoğunlukla, bağırsak yoluyla safra ile birlikte atılır, yaklaşık üçte biri karaciğerde metabolize edilir, idrar ile küçük bir miktar bırakır.

Azitromisin için hangi tür anjin reçete edilir?

Azitromisin kronik ve pürülan anjina için reçete edilir. Enflamasyonu azaltır ve solunum fonksiyonunu geri kazandırır, sıcaklığı düşürür, boğaz ağrısı ve halsizliği ortadan kaldırır.

Bademcik zedelenmeye zarar veren Azitromisin beyaz kaplamayı kaldırır, yüzeyin temizlenmesine yardımcı olur. İnflamasyonun olduğu yerlerde yoğunlaşır. İlacın etkinliği, etkisinin son dozdan bir hafta sonra devam etmesi ile açıklanmaktadır.

Ilacın avantaj ve dezavantajları

Anginada azitromisin diğer antibiyotiklere göre belirgin avantajlara sahiptir. Ana şey - daha kısa bir tedavi süresi. Pürülan tonsilliti olan tüm ilaçlar 10 gün veya daha uzun süre içinde alınmalıdır. Azitromisin bir istisnadır. Hastalığı ortadan kaldırmak için 5 günlük terapi yeterlidir. Rahatsızlık getiren ve yaşam kalitesini azaltan tüm belirtiler daha kısa sürede ortadan kaldırılır.

Azitromisin diğer bir artı, diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında göreceli güvenliği ve daha düşük toksisitesidir. İlaç çoğu hasta tarafından iyi tolere edilir, yetişkinler ve çocukların tedavisi için reçete edilir.

Azitromisinin dezavantajları yan etki riskini içerir. Tedavi sırasında, artan uyuşukluk, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, deri döküntüleri görünümü olabilir. Karaciğer enzimlerinin aktivitesi geçici olarak artabilir.

Talimat ve dozaj

Hem yetişkinler hem de çocuklar için anjinada azitromisin reçete edilebilir. Ancak bir antibiyotik olduğu için, tedaviden olumlu bir sonuç elde etmek için dozu doğru bir şekilde hesaplamak ve alım süresini gözlemlemek önemlidir.

İlacın gerekli miktarı hastanın yaşına göre hesaplanır:

Doğumdan ve 6 aya kadar, Azitromisin kullanımı önerilmez. Antibiyotikler sadece ciddi vakalarda ve sürekli tıbbi gözetim altında reçete edilir. 6 ay ila 12 yıl arasında ilacın bir süspansiyon şeklinde kullanılmasına izin verilir. Tek bir dozun hacmi vücut ağırlığına bağlıdır (1 kg başına 5 ml). Günde 1 ilaç alımı, tedavi kursu - en az 3 gün. 12 yıldan (vücut ağırlığı - 45 kg'dan fazla) kapsüller kullanılmaktadır. Tek doz - 1 adet (500 mg), günde 1 kapsül, tedavi kursu - 3 gün.

Anginada azitromisin, gıdadan ayrı olarak alınmalıdır: Gıda, ilacın kanın emilimini kötüleştirdiği için, bundan 2 saat önce veya sonra. Rejime sadık kalmak, ilacı her gün aynı anda içmek en iyisidir. Başka bir prosedür atlanırsa, ilk fırsatta Azitromisin almanız gerekir. Bir sonraki kapsül (süspansiyonun dozu) - bir günde.

Kontrendikasyonlar

Anginada azitromisin çocuk veya emzirme sırasında kullanılması istenmez. Bu tür tedavi olasılığının sorusu, tüm riskleri ve ilacın algılanan faydalarını değerlendirdikten sonra doktor tarafından bireysel olarak kararlaştırılmaktadır.

Azitromisinin uygulanması için kontrendikasyon, makrolit intoleransıdır. Yani, bu grubun ilaçlarına alerjisi olan hastalara reçete edilmez. Bakım ile tedavi böbrek, karaciğer veya kalp ihlali ile gerçekleştirilebilir.

İlaç ne kadar etkilidir?

Hastalara göre anjinada azitromisin çok etkilidir. Tedavi seyrinin daha kısa olmasına rağmen (ortalama 3 ila 5 gün) hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak için diğer antibiyotiklerden daha hızlıdır.

İlacın etkinliği, dağılımının özellikleri ile ilişkilidir. Kanın içine girdiğinde hemen iltihaplı organlara gider. Dokulardaki konsantrasyonu plazmada olduğundan daha yüksektir. İlaveten, ilacın birikimi terapötik etkisini uzatabilir, kabul sürecinin bitiminden sonra 5-7 gün boyunca çalışmaya devam eder.

Dikkat

Azirtomycin ile tedaviye başlamadan önce birkaç şey düşünülmelidir:

İlaç yan etkileri, en tehlikeli - anjioödem ve anafilaktik şok (nadiren) neden olabilir. Alkol ile alınamaz. Azitromisini bozulan böbrek ve / veya karaciğeri almak disfonksiyonlarının daha da çoğuna yol açabilir. Resepsiyon, antasit ajanlar ile birleştirilemez. Tek doz dozları arasındaki müdahale en az 24 saat olmalıdır. Doktor tarafından reçete edilen dozu aşmayın, ilacı 6 yaşından küçük çocuklar için bir süspansiyon şeklinde 12 yaşından küçük çocukların tedavisi için kapsül şeklinde kullanın.

analogları

yurt içinde - ( "Kern Pharma" Makedonya) ve ( "Vertex", "Ozon") üretim Eczaneler Azitromisin ithal bulunabilir. Rus analoğu aynı göstergeler, kontrendikasyonlar ve yan etkiler listesine sahiptir, ancak maliyeti biraz daha düşüktür (yaklaşık 110 ruble).

Azitromisin en bilinen yapısal analogları aşağıdaki ilaçlardır:

ZI-Faktör. Bu analoğun fiyatı Azitromisin ile neredeyse aynıdır. Ancak sadece tabletlerde ve kapsüllerde üretilir, bu da onu çocuklukta kullanmak imkansız hale getirir. Azitroks. Maliyet, Azitromisin'den biraz daha yüksektir. Birçok salım formuna sahiptir (tabletler, kapsüller, süspansiyon ve kendi hazırlığı için toz). Sumamed. Azitromisin daha pahalı analog. Bir süspansiyonun hazırlanması için tabletler, kapsüller ve toz formunda sunulur.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anginada azitromisin reçete edilir. İlaç bir antibiyotiktir, makrolid gruplarına aittir. Kronik ve pürülan anjina için reçete edilir. Başlıca avantajı, tedavinin seyrinin sadece 3-5 gün olmasıdır ve eylem, yatıştan sonra 7 gün sürer.

Yazar: Olga Khanova, doktor,
Moylor.ru için özel olarak

Angina tedavisi hakkında yararlı video

Azitromisin kronik tonsillitte nasıl kullanılır?

Azitromisin tedavisinin iyi bir etkisi, kronik bademcik iltihabının (kronik bademcik iltihabı) alevlenmesiyle bulunur.

Bu durumda, tedavi süreci genellikle 3 gündür. İlacın alınmasından sonra semptomlar daha yavaş ifade edilir, boğazda ağrı ilaç aldıktan sonra birkaç saat geçer. Kronik tonsilliti gösteren diğer belirtileri yok edin. Azitromisin sistemik bir etkiye sahiptir, şiddetli ve etkili bir şekilde tedavi edilmesine izin verir. Hastalar, tedaviden sonraki alevlenmelerin meydana gelmediğini veya çok nadiren meydana geldiğini belirtmektedir.

Akut tonsillit tedavisinde günde bir kez 500 mg atar. Nadir durumlarda, ilaç günde 2 kez resepsiyona ayrılır.

Azitromisin tedavisi sırasında dikkatli olmalısınız. Olumsuz olayların ortaya çıkması durumunda her zaman ilgili hekime bildirilmelidir. İlacın dozunu ayarlamak veya bir analog ile değiştirmek gerekebilir.

Güneşli mevsimde tedavi ederken, dikkatli olmalısınız, çünkü cildiniz güneş ışığına daha keskin tepki verecektir, güneş yanığına daha yatkındır.

Pediatri'de Azitromisin Özellikleri

Çocuklar için azitromisin süspansiyon içinde veya kapsüllerde (saf bir madde olarak 250 mg) toz içinde salınır.

Azitromisinin çocuklarda tedavisinde kullanımı sadece bir doktora danışıldıktan sonra mümkündür.

Ilacı sadece 45 kg'dan fazla olan çocuklar için kapsüller ve tabletler halinde atayın. Bebekler için, bu amaçla tozdan yapılmış bir süspansiyon kullanılır.

Makrolit veya böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğuna karşı alerjik reaksiyonların varlığında Azitromisin bebeklere reçete edilmez.

Çocuğunuzun kalp ritim bozukluğu varsa doktorunuza söyleyin. Burada ilaç dikkatle uygulanır.

Antasitler ile kombinasyon halinde Azitromisin ile tedavi, ilacın konsantrasyonunu% 30 oranında azaltır. Konsantrasyonda ve diğer bazı ilaçların uygulanmasıyla değişiklikler vardır. Bu nedenle, doktorunuza diğer ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz.

İlacı, hastanın ağırlığına bağlı olarak ve hastalığın seyri ile ilgili olarak, günde 5-10 mg / kg'lık dozlarda atayın. Doktor belirli bir doz bekler.

Azitromisin, bakteriyel anjina tedavisinde etkili ve modern bir ilaçtır. Ağrıyı hızlı bir şekilde kaldırabilir, hücre içi seviyedeki enfeksiyonu etkin bir şekilde kavrar, yayılmasını önler. Bununla birlikte, antibiyotik bir takım yan etkilere sahiptir, doktor tarafından atanmalıdır ve bazı durumlarda etkisiz olduğunu kanıtlayabilir.

Anjina tedavisi için Azitromisin kullanımı

Anjin (akut şiddetlenmesi veya kronik bademcik iltihabı), - boğaz halkası (ağız açılması sırasında ağız içinde iyi görebilir bademcik) lemfoid dokusunun iltihabı.

Nedeni grup A, stafilokok, pnömokok, hemofilik çubuk vb. Beta-hemolitik streptokoklardır.


Tonsillit erken komplikasyonlar:

 • paratonsiller, faringeal apseler;
 • bölgesel lenfadenit (lenf düğümlerinin iltihabı);
 • pürülan otitis, sinüzit;
 • flegmon bademcikler;
 • sepsis.

Geç bulaşıcı alerjik komplikasyonların olası gelişimi:

Hastalığın bulaşıcı doğası ve tehlikeli komplikasyonların uygulanması için yüksek risk, antibiyotik tedavisinin kullanımı için endikasyonlardır. Streptokokkal tonsillit için tercih edilen ilaçlar beta-laktam antibiyotiklerdir (sefalosporinler, penisilinler). Makrolidler, bu ilaçlara alerjisi olan hastalarda kullanılır. Erişkinlerde anjinada azitromisin gibi bu tür makrolid, klinik olarak etkilidir.

Azitromisin avantajları

Diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında ilacın avantajları:

 • asidik ortama dayanıklı (midede yok olmaz);
 • bağırsak mukozasından iyi emilir;
 • kanda uzun süre kalır (14 saat sonra vücuttan dozun% 50'si atılır);
 • Hücreler arası sıvı ve kan ile karşılaştırıldığında hücrelerde daha büyük bir konsantrasyon biriktirme yeteneğine sahiptir;
 • yağlı ortamda iyi çözünür ve dokulara nüfuz eder;
 • lenfoid dokuda birikir (bademcikler);
 • Çok çeşitli aktiviteler.

Kullanım yöntemi aynı zamanda bir avantajdır: yetişkinlerde günde 0.5 gram 1 kez, uzun süre kanda antibakteriyel etki için gerekli olan ilaç konsantrasyonu kaldığı için.

Boğazın antimikrobiyal ajanlarla tedavisi, komplikasyonların gelişimini dışlamak için patojenin (vücuttan alınması) eradikasyonunu sağlamak için 10 gün boyunca gereklidir. İlacın terapötik konsantrasyonu kaldığı sürece yetişkinlerde azitromisin 5 gün (her kurs için 2.5 gram) alınır.

Kabul kuralları

İlaç, ağız yoluyla, yemeklerden 1 saat önce veya 2 saat sonra ağızdan tatbik edilir, çünkü besin varlığı emilimini azaltır.

Azitromisin tolere edilebilirliği

Yetişkinler için azitromisin yeterince güvenli, iyi tolere edilir, diğer farmasötik preparatlarla birleştirilir. Klinik çalışmalara göre, üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde ilaç, vakaların sadece% 0.8'inde açıkça ifade edilen yan etkiler nedeniyle iptal edilir.

En yaygın yan etkiler şunlardır:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • uyku bozukluğu;
 • kandidiyazis;
 • karın ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik, ishal, kabızlık;
 • konjunktivit;
 • güneş ışığına karşı hoşgörüsüzlük (fotosensitivite).

Azitromisin etkinliği

Uygulama hakkında geri bildirim azitromisin lehine çok eloquent. Objektif olarak, klinik çalışmalara göre, tedaviden sonra semptomların ortadan kalkması (klinik etkinlik) 5 gün boyunca% 96.1 olarak gözlenmiştir. Patojenin eradikasyonu -% 94.2'de.

Kontrendikasyonlar

 • karaciğer ve böbrek fonksiyonunun yetersizliği;
 • laktasyon;
 • bireysel duyarlılık

Bu nedenle, anjinada azitromisin olarak böyle bir farmasötik kullanımının, klinik olarak gerekçelendirilmesi, nispeten güvenli ve uygun olması gereklidir. Ancak, bu ilacın bir antibiyotik olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle, belirtilen dozajları ve tedavi süresini gözlemlemek gereklidir. Aksi halde, etki yetersiz olduğunda bedenin hassaslaşması riski vardır. Herhangi bir antibiyotik gibi, azitromisin bağırsak mikroflorasında bir dengesizliğe neden olabilir, bu yüzden kullanımının enterol gibi biyolojiklerle birleştirilmesi tavsiye edilir.

Azitromisin: angina durmaz

Talimat ve dozaj

Hem yetişkinler hem de çocuklar için anjinada azitromisin reçete edilebilir. Ancak bir antibiyotik olduğu için, tedaviden olumlu bir sonuç elde etmek için dozu doğru bir şekilde hesaplamak ve alım süresini gözlemlemek önemlidir.

İlacın gerekli miktarı hastanın yaşına göre hesaplanır:

 • Doğumdan ve 6 aya kadar, Azitromisin kullanımı önerilmez. Antibiyotikler sadece ciddi vakalarda ve sürekli tıbbi gözetim altında reçete edilir.
 • 6 ay ila 12 yıl arasında ilacın bir süspansiyon şeklinde kullanılmasına izin verilir. Tek bir dozun hacmi vücut ağırlığına bağlıdır (1 kg başına 5 ml). Günde 1 ilaç alımı, tedavi kursu - en az 3 gün.
 • 12 yıldan (vücut ağırlığı - 45 kg'dan fazla) kapsüller kullanılmaktadır. Tek doz - 1 adet (500 mg), günde 1 kapsül, tedavi kursu - 3 gün.

Anginada azitromisin, gıdadan ayrı olarak alınmalıdır: Gıda, ilacın kanın emilimini kötüleştirdiği için, bundan 2 saat önce veya sonra. Rejime sadık kalmak, ilacı her gün aynı anda içmek en iyisidir. Başka bir prosedür atlanırsa, ilk fırsatta Azitromisin almanız gerekir. Bir sonraki kapsül (süspansiyonun dozu) - bir günde.

Kontrendikasyonlar

Anginada azitromisin çocuk veya emzirme sırasında kullanılması istenmez. Bu tür tedavi olasılığının sorusu, tüm riskleri ve ilacın algılanan faydalarını değerlendirdikten sonra doktor tarafından bireysel olarak kararlaştırılmaktadır.

Azitromisinin uygulanması için kontrendikasyon, makrolit intoleransıdır. Yani, bu grubun ilaçlarına alerjisi olan hastalara reçete edilmez. Bakım ile tedavi böbrek, karaciğer veya kalp ihlali ile gerçekleştirilebilir.

İlaç ne kadar etkilidir?

Hastalara göre anjinada azitromisin çok etkilidir. Tedavi seyrinin daha kısa olmasına rağmen (ortalama 3 ila 5 gün) hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak için diğer antibiyotiklerden daha hızlıdır.

İlacın etkinliği, dağılımının özellikleri ile ilişkilidir. Kanın içine girdiğinde hemen iltihaplı organlara gider. Dokulardaki konsantrasyonu plazmada olduğundan daha yüksektir. İlaveten, ilacın birikimi terapötik etkisini uzatabilir, kabul sürecinin bitiminden sonra 5-7 gün boyunca çalışmaya devam eder.

Dikkat

Azirtomycin ile tedaviye başlamadan önce birkaç şey düşünülmelidir:

 1. İlaç yan etkileri, en tehlikeli - anjioödem ve anafilaktik şok (nadiren) neden olabilir.
 2. Alkol ile alınamaz.
 3. Azitromisini bozulan böbrek ve / veya karaciğeri almak disfonksiyonlarının daha da çoğuna yol açabilir.
 4. Resepsiyon, antasit ajanlar ile birleştirilemez.
 5. Tek doz dozları arasındaki müdahale en az 24 saat olmalıdır.
 6. Doktor tarafından reçete edilen dozu aşmayın, ilacı 6 yaşından küçük çocuklar için bir süspansiyon şeklinde 12 yaşından küçük çocukların tedavisi için kapsül şeklinde kullanın.

analogları

yurt içinde - ( "Kern Pharma" Makedonya) ve ( "Vertex", "Ozon") üretim Eczaneler Azitromisin ithal bulunabilir. Rus analoğu aynı göstergeler, kontrendikasyonlar ve yan etkiler listesine sahiptir, ancak maliyeti biraz daha düşüktür (yaklaşık 110 ruble).

 • ZI-Faktör. Bu analoğun fiyatı Azitromisin ile neredeyse aynıdır. Ancak sadece tabletlerde ve kapsüllerde üretilir, bu da onu çocuklukta kullanmak imkansız hale getirir.
 • Azitroks. Maliyet, Azitromisin'den biraz daha yüksektir. Birçok salım formuna sahiptir (tabletler, kapsüller, süspansiyon ve kendi hazırlığı için toz).
 • Sumamed. Azitromisin daha pahalı analog. Bir süspansiyonun hazırlanması için tabletler, kapsüller ve toz formunda sunulur.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anginada azitromisin reçete edilir. İlaç bir antibiyotiktir, makrolid gruplarına aittir. Kronik ve pürülan anjina için reçete edilir. Başlıca avantajı, tedavinin seyrinin sadece 3-5 gün olmasıdır ve eylem, yatıştan sonra 7 gün sürer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.

Bademciklerin lacunalarının Tonsillor aparatı ile yıkanması. Evde bir şırınga ile bademcikler lacunae yıkamak için nasıl

Birçok bademcik iltihabı muzdarip. Kronik bademcik iltihabında iyileşmeyi hızlandırmak ve enflamatuar sürecin alevlenmesini önlemek önemlidir.