Loading

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı

Anjina, lenfadenoid faringeal halkanın (Valdeira-Pirogov'un halkası) bir bölümünü oluşturan çoğunlukla palatine bademciklerin bir enflamasyonudur (bademcik iltihabı).

Modern sınıflandırmaya göre, tonsillit ayrılır:

Akut, inflamasyonun doğasına göre (catarrhal, lacunar, follicular):

Palatin bademciklerinin primer - akut inflamasyonu, daha az sıklıkla faringeal halkanın diğer formasyonları, bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar;

sekonder akut enfeksiyöz hastalıklar (kızıl ateş, difteri, agranülositoz, diğerleri), enfeksiyöz hastalıklara bağlı bademcik iltihabı.

Kronik tonsillit, patogenez sırasında ayrılır:

telafi - küçük veya hiç olmayan sonuçlar;

dekompanse - hastalık bedenin kooperatif fonksiyonlarının ihlali ile eşlik eder.

İnsan lenfatik sistemi dolaşım sistemini tamamlar, kılcal damarlar, damarlar ve düğümlerden oluşur. Lenfın tek yönlü hareketi, valf sistemi tarafından sağlanır. Lenflerin venöz kanıyla birlikte vücut sıvılarının dokudan çıkışını sağlar. Önemli organların yakınında damarlar bölgesel lenf düğümleri oluştururlar. Nodlardan akan lenf lenfositler ile zenginleştirilir - vücudun bağışıklık savunmasında önemli olan kan hücreleri. Lenf düğümlerinin fizyolojik özelliklerinin ihlali onların iltihaplanmasına neden olur.

Hastalığın tanımı

Foliküler anjina (foliküler bademcik iltihabı) boğazda palatine bademciklerin foliküllerinin akut pürülan inflamasyonudur. Yetişkinlerde bademciklerde kronik inflamatuar süreçlerin alevlenmesi ya da kataral inflamasyonun devam etmesi söz konusudur.

Foliküler de dahil olmak üzere çeşitli formlarda bademcik iltihabı genellikle 7 ila 40 yaşlarındaki insanları etkiler. 41 ila 60 yaş arası bireylerde önemli ölçüde daha az yaygın bademcik iltihabı. Yaşlılık grubundaki insanlar pratik olarak bademcik iltihabından etkilenmezler.

Bazı durumlarda, patogenez lokalize olabilir:

nazofarenks - nazofaringeal tonsil etkilenir;

larinksin laringeal dokusu.

Foliküler anjin yaygın bir hastalıktır. Bunun nedeni bademciklerin çeşitli patojenlere karşı savunmasız olmasıdır. Palatine bademcikler, lenfadenoid faringeal halkanın diğer oluşumları, çevreden korunan subkütan bölgesel lenf bezlerinin aksine:

mukoza zarının yüzeyinde bulunur ve diğer lenf düğümleri gibi çevredeki alandan korunmaz;

mikrobiyal veya viral maddelerle doğrudan temas, havanın ekshalasyonu ile veya yiyeceğin çiğneme ve yutulmasıyla ve vücudun lenfatik ve dolaşım sistemi ile değil.

Palatin bademcik - sınır palato-gırtlak-lingual ve palatin bulunan eşleştirilmiş lenf düğümleri, ağız boşluğunda katlanır. Denetim için kolayca erişilebilir. Genişleme altında bademciklerin serbest yüzeyi kıvrımlardan (kriptler) oluşur. Kriptler arasındaki boşluklar lacunas oluşturur (invaginasyonlar). Kriptler arasında - lenfositlerin yüzeye serbestçe hareket ettiği ve mikroorganizmaların, virüslerin ve tümör hücrelerinin fagositozuna (yakalama ve yok etme) katıldığı foliküller bulunur.

Lakeside ve palatine bademciklerin fizyolojik önemi:

ağız yoluyla alındığında yabancı mikroorganizmaları yakalar ve emer;

Lenfopoez (lenfositlerin oluşumu) sürecine ve T ve B lenfositlerinin (bağışıklık savunma hücreleri) uzmanlaşmasına katılır;

Zayıf mikroorganizma, zayıf bir organizmanın arka planına karşı, bir azalma, bademciklerin koruyucu işlevlerinin durması ile birlikte görülür. Bademciklerdeki patogenezin bir sonucu olarak, foliküllerde (folliküler anjina) ve / veya lakunada (lacunar anjinası) akut pürülan süreçler gelişir. Hasarlı bademcikler, vücuttaki lenf sistemi üzerinden çürüme ürünlerini yayan bir patojenez kaynağı haline gelir.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın etken maddeleri ve bademcik iltihabına bireysel yatkınlık, foliküler anjina etyolojisinde rol oynar:

enfeksiyöz ajanlar (beta hemolitik streptococcus - BHSA, stafilokok C ve G, virüsler, mantarlar Candida spp.)

Vücudun reaktivitesinde genel azalma (soğutma, kronik yorgunluk, hipovitaminoz, yetersiz beslenme).

Endojen, sürekli olarak vücutta dolaşan etken madde, reaktivitede düşüşün arka planına karşı, hastalık provoke edilir.

eksojen, etken madde dışarıdan gelir.

Patojenin bulaşma yolları:

solunum yoluyla aerosol, hava yoluyla;

fekal-oral, gıda, su ile;

Bulaşan bulaşma faktörleri:

İnsanların anjinaya mevsimlik ve bireysel yatkınlığı not edilir.

Foliküler boğaz ağrısı patogenezi. Akut primer inflamasyon tipine göre ilerleyen foliküler anjin için patogenezin evrelemesi karakteristiktir. Mukoza zarının yüzeyinde bulunan palatine bademciklerin tuhaf morfolojik yapısı, boğaz ağrısının etken maddeleri ile doğrudan temas sağlar. Sağlıklı bir kişinin bir organizmanın pancarları mikroorganizmaları yakalar ve emer, hücresel ve humoral bağışıklık mekanizmasını tetikler.

Belirli koşullar altında: - Organizmanın zayıflamış genel reaktivitesi ve büyük bir mikrobiyal atak bademcik iltihabı için ön şartlar yaratır.

Gates enfeksiyonu - palatine bademcikler, mukoza zarının duvarlarında gevşek bir yapıya ve yüksek mikroplara sahiptirler. Mikroorganizmalar, özellikle stafilokoklar, aşağıdakiler dahil olmak üzere, bağışıklık gelişimini önlemeye yönelik bir mekanizmaya sahiptir:

Mikrobiyal hücrelerin (lipoteikoik asit) duvarlarının faktörleri, bademciklerin mukozal epitelyumu için bir afiniteye sahiptir.

m-protein streptokokları, insan vücudundaki hücrelerin fagositozunu baskılamaktadır.

Öncelikle orofarenks ve palatine bademciklerin lenfoid formasyonları patogenezde rol oynar. Tedavinin yokluğunda, streptokok kan dolaşımına girer, termoregülasyonun ihlaline, kardiyovasküler, idrar, sindirim sistemi, sinir sistemi toksisitesine neden olur. Primer tonsillit patogenezinin gelişiminde streptokok enzimleri (proteinaz, streptokinaz) katılmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Foliküler anjina'nın yaralayıcıları yumuşak damak, palatin kemerleri, palatine bademciklerin mukoza zarının iltihaplanmasıdır:

ağız boşluğunun dokularının yüzeyi, mukusla kaplı hiperemiktir;

hasta boğazda ağrısız ağrı şikayeti

muayene subfebril sıcaklığında, orta şişlik, mukozal ödem, bölgesel lenf düğümleri (servikal, submandibular) genişlemiş, palpasyonda ağrılıdır.

1-3 gün içinde, tedavinin yokluğunda ilk işaretler belirir. Genel bir klinik muayene foliküler tonsillit belirtilerini ortaya çıkarır:

Faringoskopi ile, bademciklerin mukoza zarından görünen irin içeren küçük kabarcıklar (foliküller) bulunur;

Boğazda keskin ağrı, genel rahatsızlık

Febril sıcaklığı, bölgesel lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır.

Foliküler boğaz ağrısının karakteristik bir semptomu, lakunanın yanında bulunan pürülan nekrotik bölgelerdir. Foliküler ve lacunar anjinanın bölünmesi şartlıdır. Genellikle pus lacunas ve pus ile dolu foliküller vardır. Görsel olarak lacunar anjin formu, pürülan içeriklerle dolu amigdala üzerindeki şeritler tarafından ortaya çıkar.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı. Klasik görünümde, foliküler anjina dahil olmak üzere herhangi bir enflamasyona altı dış bulgu eşlik eder:

yerel hiperemi (bademcik kızarıklığı),

hipertermi (artırılmış yerel vücut ısısı),

Bezlerin ve çevresindeki dokunun şişmesi,

lokal asidoz (dokuların artan asitliği),

Zarar gören organın işlevinin ihlali,

İlgili makale: yetişkinlerde veya bir çocukta belirtileri olmayan yüksek ateş

Son yıllarda hipertermi yokluğunda, foliküler boğaz ağrısı alışılmadık bir sey olmuştur. Bazı kaynaklarda, inflamasyon için normal sıcaklık tanıdaki hatalardan kaynaklanır. Olgu, akut anginası olan bir hasta listesi elde edilememesi nedeniyle hastalar tarafından fark edildi. Sonuç olarak, anjina hastalığındaki bazı insanlar işyerinde kalmaya zorlanır ve bu da vücut için ciddi sonuçlar doğurur.

termoregülasyon kaybı fenomeni önemli bir tanı özelliği ile birlikte bir eksiklik ya da kırık termo mekanizmasının yokluğunda, ile, organizma bazı maddeler katılabilir. hormonlar, hipopitüitarizm, hipotiroidizm bastırılmasıyla birlikte enflamasyon patolojisinin önünde ise, Parkinson hastalığı, enflamatuar aracıların sentezi ihlali - histamin ve serotonin, iltihaplanma, foliküler anjin de dahil olmak üzere, sıcaklık artışı olmadan da gerçekleşebilir.

Vücudun homeostazını değiştiren patolojiler:

metabolik dengesizlikler, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar

hastalığın başlangıç ​​aşaması

alkol ile tükenme ve zehirlenme

farmakolojik vazodilatatörler (kan damarlarının duvarlarının genişlemesine neden olan ilaçlar).

Bazı durumlarda, foliküler anjin için normal sıcaklık şu durumlarda olabilir:

kronik inflamasyon;

Bazı hastalar diğer iltihap belirtileri yokluğunda sadece boğazda ağrıya dikkat ederler. Bademcikler üzerindeki boğaz-pürülan foliküllerin incelenmesinde önemli bir tanı işareti belirlenir.

Foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları

Angina - orofarinkste lokalize olan fokal enfeksiyonun, bir bütün olarak kişinin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Kronik formda bademcik iltihabının uzak organ ve vücut sistemlerinin fonksiyonu üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Tıbbi uygulamada bademcik iltihabının etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan hastalıklar genellikle metatonsillar hastalıklar olarak adlandırılır (yani, tonsillitin bir sonucu olarak gelişir).

Halen yüz metatonsiller hastalıktan daha fazla bilinmektedir. Doktorlar her zaman anjina ve diğer patolojiler arasında bariz bir ilişki bulamazlar. İltihaplı palatine bademcikler - odak:

Vücudun streptokok ve stafilokok enfeksiyonlarının etkilerine duyarlılığı;

Vücudun bağışıklık savunma bozukluğu;

kalıcı (kalıcı) bakteriyemi;

vücutta nörodinamik süreçlerin rahatsızlığı.

Patogenezde kronik foliküler tonsillitin etkisi yaygın olarak bilinir:

böbrek ve idrar sisteminin diğer elemanları.

Ayrıca, kronik anjinin çeşitli hastalıklarda negatif rolü belirlenmiştir. Kronik tonsillitin birbirleriyle olan ilişkileri:

dermatit, özellikle sedef hastalığı, odak ya da bademcik ameliyatı (bademciklerin çıkarılması) ile ilgili olarak, bazı durumlarda deri patolojisinin normalleşmesinde önemli bir faktördür;

kollajenozlar (sistemik lupus eritematoz, hemorajik vaskülit, poliartrit ve diğerleri);

solunum yolu hastalıkları (kronik pnömoni, peribronit ve diğerleri);

karaciğer hastalıkları, viral hepatitin şiddetinin doğrudan bağımlılığı;

periferik anjioödem (Raynaud hastalığı), serebral anjioödem (Menier sendromu).

Bazı bilimsel kaynaklar kronik bademcik iltihabının bozukluğunu açıklar:

doğurganlık çağındaki kadınlarda adet döngüsü ve üreme bozuklukları;

artan yorgunluk, meteorolojik bağımlılık;

cinsel gücü azalttı

adrenal korteks, pankreas, tiroid bezlerinin hormonal fonksiyonlarının tükenmesi.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Kulak burun boğaz uzmanı, burun boşluğu, larenks, farinks, kulakların teşhisi, terapötik veya cerrahi tedavisi ve önlenmesi konusunda uzmandır.

Kulak burun boğaz uzmanına danışmak için, eğer bir boğaz şüphesi varsa, eğer duygu varsa, iletişim kurmak gerekir:

boğazda ağrı (persenya);

boğazın şişmesi ve nefes darlığı;

lokal (boğazda) ve genel sıcaklıkta arttı;

Tanı anket, farenks muayene (pharyngoscope) ve larinks (larengoskopi) dayanmaktadır. Tonsillitin klinik tablosu tipiktir, tanılama hatalarının yüzdesi büyük değildir. genellikle, laboratuar yöntemleri kullanılır tonsilit (bademcik iltihabı) neden olan ajanı belirlemek için (bakteriyolojik tohumlama, PCR testi beta hemolitik streptokok grup A - AGBHS, hızlı bir yöntem, ve diğerleri).

Tedavi stratejisini belirlemek için bakteriyel ve viral bademcik iltihabının ayırıcı tanısı gereklidir. Hastalığın viral etiyolojisi ile antibiyotik tedavisi etkili değildir. Bakteriyel ve viral bademcik iltihabının teşhisi için dış laboratuvar kriterlerinden biri, ilk 48 saatte antibiyotik kullanımı üzerindeki terapötik etkinin değerlendirilmesidir, virüsler için antibiyotikler işe yaramamaktadır.

Bakteriyel bademcik iltihabının tedavisinden önceki bir sonraki adım, mikrofloranın antibiyotiklere duyarlılığını ve etkili bir ilacın seçimini belirlemektir. Çeşitli anjina tiplerinin tedavisinde temel bir fark yoktur.

Anjina tedavisinde iki ana tedavi yöntemi vardır:

İlaç tedavileri, çok sayıda anjina tedavisi olgusunda kullanılmaktadır.

1. Etiyopatik tedavi yöntemleri

Hastalığın nedenlerini bastırmak için kullanılan ilaçlar, bu durumda mikroplar (stafilokok, streptokok).

Foliküler anjina için antibiyotikler. Bademcik iltihabı BHSA durumunda içinde antibiyotik penisilin serisi (benzilpenisilin, amoksisilin, fenoksimetilpenisilin ve benzer ilaçlar) tabletler kullanılması tavsiye edilir. Penisilin antibiyotikler hoşgörüsüz olduğunda, antibiyotikler reçete edilir - makrolidler (toplanmış, kemomisin ve diğerleri).

Kural olarak, genellikle atayın:

Antibiyotik tedavisinin etkisi ilk 48 saatte beklenmelidir. Tedavinin yokluğu tedavi stratejisinin düzeltilmesinin sebebidir. Antibiyotik kullanırken, dikkat etmelisiniz:

Onlara bireysel duyarlılık;

Belirli dönemlerde antibiyotik kullanımı olasılığı (gebelik, eşlik eden hastalıklar ve diğerleri);

Diğer tıbbi ürünlerle uyumluluk.

Anjinadaki etiyotropik yöntemlere ayrıca terapötik teknikler (yıkama, durulama, boğazlar, folikülden irin emmesi, bademciklerin yağlanması, folikül ilaçlarının sokulması) dahildir. Yöntemler, bademciklerin tedavisi için antimikrobiyal ajanların kullanımında etiyotrop olarak kabul edilir.

Bademciklerin bademciklerinin yıkanması. Bir şırınga, antiseptik çözeltileri ile yıkayın. Bademciklerin şişmesini azaltır, iltihap,

Pürülan folikül içeriğinin emilmesi. Vakum emiş kullanılır, foliküller aynı zamanda yıkanır.

Tıbbi maddelerin bademcikler içine enjekte edilmesi.

Bademciklerin yara iyileştirici yağ çözeltileri ile yağlanması.

Orofarenksin otlar ile süslenmesi, hazır durulama çözeltileri ile durulanması.

2. Patojenetik tedavi yöntemleri

Patogenez mekanizmasını (immünokortüsyon, vitamin terapisi, antihistaminikler, novokain blokajları, fizyoterapötik manipülasyonlar) düzeltmeyi amaçlayan ilaçlar kullanın.

İmmünoterapi. Viral etiyolojide bademcik iltihabı vakalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Vitamin tedavisi. Bir diyetle kombinasyon halinde kullanılır, günün doğru modu, genellikle foliküler boğaz ağrısı için reçete edilir.

Antihistaminikler. Angina, vücudun duyarlılığına neden olur, alerjinin komplikasyonu durumunda antialerjik ilaçların kullanımı haklıdır.

Novocaine ablukaları. Bazı durumlarda, bir patojenik terapi aracı olarak kullanılırlar.

Fizyoterapötik manipülasyonlar. Foliküler tonsillit reçete edildiğinde (ultraviyole, mikrodalga, UHF, elektroforez, manyetoterapi, inhalasyon yardımı ile tıbbi ürünlerin uygulanması bademciklerin ışınlanması)

3. Semptomatik tedavi yöntemleri

Foliküler anjin için vücut sıcaklığındaki artış, değişen yoğunluktaki ağrı ile karakterizedir. Gerekirse, doktor hoş olmayan semptomları ortadan kaldıran ilaçlar reçete eder.

Cerrahi tedavi yöntemleri. Bademciklerin operatif sökülmesi - yaygın olarak kullanılan manipülasyon. Tonsillektomi (bademciklerin uzaklaştırılması) bazen genel anestezi altında lokal olarak gerçekleştirilmektedir. Manipülasyon herkese gösterilmez. Mutlak ve bağıl kontrendikasyonlar vardır. Mutlak kontrendikasyonlar: hemofili, böbrek ve kalp yetmezliği, şiddetli metabolik bozukluklar vb. Bağıl kontrendikasyonlar: hamilelik, bulaşıcı hastalıkların ve diğerlerinin alevlenmesi.

İşlem şu durumlarda gösterilir:

özellikle geceleri, yutma engelleyen bademcikler, nefes alma (apne);

kronik bademcik iltihabının tıbbi tedavisi;

çevreleyen dokunun pürülan süreçte tutulumu.

Modern KBB cerrahisinde kullanılan yöntemler:

eksizyon (makas, elektriksel, ultrasonik neşter, kızılötesi neşter, tıraş makinesi teknolojisi, kontrollü kaldırma teknolojisi)

radyofrekans ablasyonu (bademciklerin boyutunda kontrollü azalma), karbon dioksit (karbon) lazer (amigdala'nın "buharlaşması")

Bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılmasına yönelik yöntemler, kliniklerin mevcudiyetine ve doktorların niteliklerine bağlıdır.

Makale yazarı: Oleg Vladimirovich Lazarev, KBB doktoru

Foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, bademciklerin dokularını etkileyen ani bir enfeksiyöz hastalıktır. Biri patomorfolojik olan bu hastalığın birkaç sınıflandırması vardır. Buna göre, faringoskopi (farinksin incelenmesi) ile akut tonsillitin aşağıdaki formları ayırt edilebilir: katarr, foliküler, laküner ve nekrotik. İstatistiğe göre, akut tonsillitin foliküler şekli diğerlerine göre daha sık teşhis edilir, bu nedenle bu makalede vurgu yapılır.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Bu hastalık her zaman bulaşıcı bir doğadır. En sık görülen patojenler A grubunun beta hemolitik streptokoklarıdır, nadiren stafilokokta ekilen ve streptococci ile olan kombinasyonları ekilir.

Mikrop, bademciklere dışarıdan girer veya kan akışıyla, diğer lokalizasyonun (kronik otitis, sinüzit, çürükler) kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından geçirilir. Çoğunlukla bakteri bademciklerde asemptomatik olarak yaşar (bu durum kronik bademcik iltihabı olarak adlandırılır) ve vücudun bağışıklık durumu azaldığında ya da olumsuz etkenler onu etkilediğinde aktive olur, bunların başlıcaları şunlardır:

 • genel veya yerel süper soğutma;
 • sigara;
 • Aşırı kuru, gazlı ve tozlu hava;
 • ortam sıcaklığında keskin değişiklikler (güçlü bir dondan çok sıcak bir odaya geçiş).

Hastalığın epidemiyolojisi

Akut bademcik iltihabı, özellikle de foliküler formu, sıklıkla sadece mevsimsel akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına yol açan sıklıkta ortaya çıkar. Onun için, viral enfeksiyonlar için olduğu gibi, belirgin bir mevsimsellik karakteristiktir: çoğu zaman geçişli sonbahar-bahar döneminde anjinadan etkilenir. Çoğunlukla hasta çocuklar - çocuk, 4-5 yıldan beri tam olarak platine bademcikler oluşturduğu andan itibaren bu hastalığa karşı duyarlıdır. Erişkin popülasyona gelince, aslanların çeşitli işletmelerin iş göremezlik tabakalarının payının "Teşhisi" sütununda, akut bademcik iltihaplanması belirtilmelidir.

Herhalde okuyucu “Foliküler anjina yaşayabilir mi?” Sorusuyla ilgileniyor. Buna evet cevap vermek için acele ediyoruz, çok bulaşıcı! Enfeksiyon esas olarak havadaki damlacıklar, yani hapşırma ve öksürme yoluyla bulaşır. Sindirim (enfekte ürünlerin kullanımı sırasında) yanı sıra, iletişim-hane (kontamine ev eşyaları aracılığıyla) enfeksiyon bulaşma yolları önemlidir. Çocuklar enfeksiyona karşı özellikle savunmasızdır, bu nedenle hastalık sırasında onlarla temastan kaçınılmalıdır.

Foliküler boğaz ağrısı: belirtiler

Foliküler de dahil olmak üzere herhangi bir tonsillit belirgin bir karakteristik semptomatolojiye sahiptir.

İnkübasyon süresi, yani enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar geçen süre 10-12 saat ila 1-2 gün arasında değişebilir. Bu süre sonra, foliküler boğaz ağrısı belirtileri görünür:

 • belirgin genel halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk;
 • eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 • titreme;
 • 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • terleme;
 • şiddetli baş ağrısı;
 • iştahın bozulması veya tamamen yokluğu;
 • hastalığın ilk saatlerinde - yutmada boğazda rahatsızlık, zayıf ağrı; zamanın geçmesiyle birlikte, ağrının şiddeti artar - dayanılmaz hale gelir, yutmayı önler, uykuyu rahatsız eder, kulağa yayılabilir;
 • sıklıkla anterior ve posterior lenf nodlarında artış, yutma bölgesinde ağrı, palpasyondaki hassasiyet;
 • Bazen dalak - splenomegali bir artış var;
 • Çocuklar kusma, ishal, bilinç bozukluğu ve hatta medeniyet olgusu (boyun kaslarının sertliği) yaşayabilirler.

Bazen insanlar terimi "tonsillit" habersiz olduğunu belirtmek gerekir (zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yok gibi, ama yüzeye birine boğaz ve bademcikler ılımlı ağrısı endişe hasta küçük püstüller görebilir) basitçe Kronik tonsillit alevlenme denir. (Semptomların listeden ilk 7 işaretleri bakınız) bu hastalığı çok belirgin zehirlenme sendromu ile karakterizedir için - okuyucuların bu kategori ateş ve oluşabilecek zehirlenme diğer belirtileri olmadan o tonsillit açıklamak istiyorum için öyle.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Akut tonsillitin en tehlikeli komplikasyonlarının erken evrelerinde farinks, mediastinit, orta kulak iltihabı, menenjit, sepsis apsesi vardır.

Daha sonra anjina komplikasyonları akut romatizmal ateş veya post-streptokokal glomerülonefrit olabilir.

tanılama

Tanı genellikle basittir. Şüpheli anjina Doktor ona farenks denetlenmesine veya pharyngoscope yardımcı olacaktır hastalığın formunu netleştirmek için hasta veri ve tıbbi geçmişi, tipik şikayetler temelinde mümkün olacaktır: palatin bademcik, keskin parlak hiperemik arttı (yani kanlanmış..), Şişmiş; yüzeyde çok sayıda yuvarlak biçimli-beyazımsı sarı veya sarı noktalar vardır. Yumuşak damak da ödemli ve hiperemik. folikül olgunlaşma açılır ve irin beyaz, sarı ve yeşil bir film oluşturarak, bademcikler yüzeyinde çıkar gibi. (Difteri filmlerin benzer bir görünüm karşıt olarak) ya da bir kanama kusur geride bırakmak Bu filmler kolaylıkla bir spatula ile temizlenebilir.

Ek araştırma yöntemleri anlamı ortak bir kan testi kaynaktan (burada hekim işaretlenmiş lökositozu sol lökosit kayması, ESR keskin bir artış olur - bazen 40-50 mm / h kadar) ve bakteriyolojik araştırma tonsil bez ya da kan analizi ile kombine yaratıcısı doğrulanması amacı.

Klinik olarak, akut streptokok bademcik etyoloji birçok bulaşıcı hastalıklar (örneğin, enfeksiyonlu mononükleosis ya da difteri) benzer olduğundan, daha sonra sırayla enfeksiyon hekim yayılması enfeksiyon hastalıkları klinikte yatış yönüne verilebilir önlemek için kullanılırlar.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Bu hastalığın tedavisi sadece doktora başvurmalı! Bu durumda kendi kendine ilaçlama, kabul edilemez bir durumdur çünkü ciddi komplikasyonlara neden olabilir, hatta bazen hayatı tehdit edebilir.

Her şeyden önce, hastalık çok bulaşıcı olduğundan hasta izole edilmelidir. Kaldığı yerin bulaşıcı hastalık bölümünün kutusu olması daha iyi olursa, bazı durumlarda evin ayrı bir odada tecrit edilmesine izin verilir.

Rejimin bir yatak tarafından takip edilmesi gerekir - bu durumda iyileşme hızı hızlanacak ve hastalığın sonuçları en aza indirilecektir.

Hastalığın tüm dönemi koruyucu bir diyete uymalıdır: sadece yumuşak, sıcak ve nötr bir yiyecek kullanın. Akut, asidik, füme ürünler diyetten çıkarılmalıdır. Tabii ki, bağışıklık sisteminin yeterli işleyişini sağlamak için kullanılan gıdaların mikro elementlerle ve vitaminlerle doyurulması gerektiğini belirtmek gerekir. Bol miktarda sıcak içecek tarafından çok önemli bir rol oynamaktadır: meyve ve sebze kokteylleri, ballı süt, limonlu yeşil çay, gazsız alkali maden suyu.

Akut tonsillitin tıbbi tedavisi karmaşık olmalı ve aşağıdaki yöntemleri içermelidir:

 • zorunlu olarak - antibiyotik alımı (penisilin serisi, sefalosporinler, makrolidler); vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra sadece 3-4 gün sonra kursu ve iptali gerekli atamaları;
 • yerel eylem antibakteriyel ajanların kullanımı - Bioparox sprey şeklinde ilaç en etkili olduğu kanıtlanmıştır;
 • antiseptik solüsyonlarla ağız çalkalama (Klorheksidin, Klorofilkil, Furacilin); Bu prosedürün anlamı sadece mikroorganizmaların engellenmesi değil, aynı zamanda bademciklerin yüzeyinin pürülan baskınlardan arındırılması ve dolayısıyla enfeksiyonun daha fazla yayılmasının önlenmesi olduğu için, durulamalar sık ​​olmalıdır (saatte 2-3 kez).
 • antiseptik çözeltileri ile tedavi doğrudan bademcik (genellikle bu amaçla bir Lugol çözeltisi ve bir Klorofililpt yağ çözeltisi); pamuklu çubukla hazırlanan preparat, kendi terapötik etkisini uyguladığı bademciklere uygulanır;
 • Uygulama topikal olarak aktif bir anti-enflamatuar ve analjezik spreyler (Kameton Tera Grip, Ingalipt, Tantum Verde) ve peletler (Septolete, Faringosept, Dekatilen, Trachisan, neo-anjin ve diğerleri);
 • Boğaz ve bademciklerin belirgin ödemi ile antialerjik ilaçlar tavsiye edilir (Cetrin, Eden, Zodak);
 • vücut sıcaklığı 38.5 ° C'ye kadar ve tatmin edici bir tolere edilebilirlik ve 39 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda azaltılması tavsiye edilmez, çünkü bu sıcaklıkta kişinin kendi bağışıklığı olabildiğince verimli çalışır; daha yüksek bir sıcaklık zaten tehlike ile doludur, bu nedenle, bu durumda, antipiretik ajanların kullanımı (parasetamol (Efferalgan, Panadol) veya ibuprofen (Nurofen, Imet) içeren preparatlar belirtilir;
 • Bir hastalık akut aşamadan bir subakut hastasına geçtiğinde, fizyoterapi (bademcikler üzerinde UHF, elektroforez) reçete edilebilir.

Foliküler boğaz ağrısının önlenmesi

Bu hastalığın spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığın gelişmesini önlemek için, kişinin kendi sağlığına dikkat etmek gerekir. Onlar önemli:

 • sağlıklı uyku;
 • rasyonel ve dengeli beslenme;
 • ılımlı fiziksel aktivite;
 • sertleştirme;
 • kronik enfeksiyon odaklarının zamanında yeterli tedavisi;
 • somatik hastalıkların önlenmesi.

görünüm

Zamanında tanı konması ve 7-10 günlük hastalıktan sonra foliküler boğaz ağrısının uygun şekilde tedavisine başlanması ile tam iyileşme sıklıkla gerçekleşir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda kronik bademcik iltihabı - kronik bademcik iltihabı gelişir.

Kendi kendine tedavi, doktor tavsiyeleri ile uyumsuzluk, akut bademcik iltihabı - romatizmal kalp hastalığı ve glomerülonefritin geç komplikasyonlarının gelişmesidir - sürekli tıbbi kontrol ve ilaç gerektiren ciddi hastalıklar.

"Canlı sağlıklı!" Programında angina tehlikeleri ve tedavisi ayrıntılı olarak:

Foliküler boğaz ağrısı - çocuklarda ve yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi, ilaçlar

Bu nedir? foliküler bademcik iltihabı adı foliküler bademcik dokusu (tonsillae), lenf düğümleri akut pürülan enflamasyon, bu kronik enflamatuar süreçleri veya inflamatuar reaksiyonların devam kataral tipi angina akışına bağlı olabilir.

Foliküler boğaz fotoğrafı

Hastalık yedi ila kırk yaş arası hastalara en hassastır. Yaşlılık hastaları pratik olarak bu tür bademcik iltihabı ile hastalanmazlar. Bazı vakalarda pürülan işlemlerin lokalizasyonu, nazofarenkste, nazofaringeal tonsilin lenfoid dokusunu veya laringeal lenfoid dokuyu etkileyebilir.

Hızlı sayfa gezinme

Hastalığın patogenezini ne belirler?

Hastalığın yaygınlığında büyük bir rol bademciklerin yüzeysel lokalizasyonu ile oynanır. Mukozal lenf dokusu yüzeyinde kaplama konumu korunur ve dolaşım veya lenf sistemi yoluyla değil, çeşitli patojenik etkenlere karşı savunmasız ve viral ve mikrobiyal maddeler, sindirim ya da inhalasyon ile doğrudan temas etmez.

lenfoid doku kript (kırışıklıkların) oluşur Tonsil aralıkları da lenfositlerin yüzeyinde serbest dolaşımını sağlamak için boşlukları ve lenfoid nodül formasyonların (folikül) şeklinde bir çok girintiye yerleştirilmiştir ve virüslerin, mikroplardan ve anormal hücrelere karşı fagositik savunma katılan.

Belirli koşullar - immünolojik reaktivite ve masif mikrobik saldırılara zayıflaması, koruyucu fonksiyonlarda bir azalma ve folikülleri akut cerahatli süreçlerinin gelişimine neden ve laküner foliküler laküner anjin bir tezahürü olarak teşhis edilir lenfoid bademcik dokusu girintiler.

enfeksiyonun başlıca kaynaklarıdır - grup, "A" (beta-hemolitik) piyojenik streptokoklar, Staphylococcus grup «g» ve "C", enzimler (streptokinaz ve proteaz) ailesinin ilk şekillerde foliküler bademcik iltihabı, hem de virionlar virüs ve mantar gelişimi katılmaktadırlar «Candida».

Hastalığın gelişimine doğrudan katılım kabul edilir:

 • Negatif dış faktörler;
 • Asemptomatik olarak, vücutta dolaşan etken madde, bağışıklık faktöründe bir azalma ile kendini gösterir;
 • Boğaz ağrısı için bireysel genetik yatkınlık.

Faringeal ve palatin lenfoid formasyonları patolojik sürece ilk girenlerdir. Aynı zamanda, etkilenen lenfoid doku ana enfeksiyon kaynağı ve vücutta çeşitli patolojilerin gelişmesine neden olur, çürüme ürünleri lenfojen olarak yayılır.

Tedavi edilmezse, yetişkinlerde ve çocuklarda foliküler bademcik iltihabı, periferik dolaşım, merkezi sinir sistemi ve gastrointestinal fonksiyonları vücut termoregülasyon işlemlerinde rahatsızlığa neden olan, kan içinde streptokok patojenlerin içeri girişini teşvik etmektedir.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı belirtileri, fotoğraf

Hastalığın habercisi, damağa ve bademciklerine geçen, damakın mukoza kaplamasına iltihabik bir tepkidir. Dikkat edilir ki:

 • şiddetli hiperemi ve ağız dokularının balçık kaplaması;
 • boğazda küçük ağrı;
 • düşük dereceli ateş;
 • mukoza örtüsünün şişmesi ve hafif şişlik;
 • submandibular ve servikal lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı belirtileri

boğaz foliküler boğaz fotoğrafı

Tedavinin yetersiz veya tam olmaması durumunda, foliküler anjinin ilk semptomatolojisi, hastalığın üçüncü gününde ortaya çıkar. Işığında:

 1. Bıldırcınların mukus dokusu boyunca küçük foliküler nodülleri dolduran pürülan bir substratın aydınlatılmasıyla;
 2. Boğazda genel halsizlik ve keskin ağrılar;
 3. Artan doku asiditesi (lokal asidoz);
 4. Boğaz ve genişlemiş bölgesel lenf düğümleri.

Foliküler boğaz ağrısı karakteristik bir semptomu - Bu, lakunanın yakınındaki pürülan nekrotik alanların oluşumudur. Genel olarak, anjinanın tamamen geleneksel olarak lacunar ve foliküler formlara bölünmesi genellikle pus ve lacuna ve foliküller ile doldurulur. Lacunar patolojisi, bademcikler üzerinde bulunan pürülan şeritler şeklindedir.

Son yıllarda, yetişkinlerde, foliküler anjinada birçok sıcaklık eksikliği vakası olmuştur. Hastaların birçoğunun vücutta ciddi rahatsızlıklardan etkilenen akut bademcik iltihabı belirtileri ile dışarı çıkmaya zorlayan bir hasta izin belgesi (tamamen yasadışı olan) reddedildi.

Sıcaklık indeksi gibi bir işaretin klinik tablosundan çıkması, aşağıdakilerin neden olduğu çeşitli patolojilerden önce gelebilir:

 • Parkinson hastalığı;
 • hormonal dengesizlik - hipofiz hormonlarının sentezinin inhibisyonu;
 • serotonin ve histamin sentezinin ihlali (iltihap aracıları);
 • homeostazın temel işlevlerini değiştiren süreçler (bağışıklık fonksiyonlarında azalma, kalp kasındaki çeşitli bozukluklar, farmakolojik vazodilatatörlerin ve antibiyotiklerin etkisi, enfeksiyonlar, zehirlenme, vb.);
 • uzun süreli inflamatuar süreçler;
 • kadınlarda aylık kanamalar.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı belirtileri, özellikleri

Çocuklarda foliküler anjina pek çok vakada, dış belirtiler olmaksızın hastalığın ortaya çıkabileceği akranları veya ebeveynlerinden kaynaklanan enfeksiyonlara bağlı olarak gelişir.

Zayıf bağışıklık sistemi ve düşük koruyucu bir sistemle, yoğun büyüme ve patojenik mikrofloranın gelişimi bademciklerin foliküler nodüllerinde pürülan inflamasyonun gelişmesine neden olur.

Pürülan süreci hızlandırmak Çocuğun bademciklerinde neden olduğu birçok provokatif faktör olabilir:

 • çocuğun ciddi hipotermisi;
 • stres durumu;
 • ikinci el duman;
 • beriberi ve malnütrisyon;
 • kataral hastalıklar.

Çocukta anjinin foliküler formunun belirtileri, çok yüksek bir sıcaklıkta ortaya çıkar ve kritik belirteçlere ulaşır. Birkaç gün sürer ve antipiretiklerin etkisi ile zayıf bir şekilde azalır.

Okul ve okul öncesi çağındaki çocuklar kendilerini gösterebilir:

 • ateşli koşullar;
 • Kulakta radyasyon ile şiddetli baş ağrıları;
 • boğazda hoş olmayan duyular ve yutulduğunda ağrı;
 • sesin nazal ve monotonluğu;
 • mide bulantısı ve iştah azalması.

Çok küçük hastalar Anksiyete gösterirler, yemeyi reddederler, tükürük salgılanırlar, kusma ve ishal dikkati çekebilir, karakteristik belirtileri gösterirler:

 • genişlemiş servikal ve submandibuler lenf düğümleri nedeniyle başın döndürülmesinde zorluklar;
 • mukozanın kızarıklığı;
 • bademciklerin dokuları ve sarı-gri ülserlerin arka faringeal duvarındaki görünüm;
 • dilin arkasında gri plak.

Çocuk uykudan rahatsız olur ve terleme artar. Kalp ve eklem ağrısı olabilir. Şiddetli hastalıkta, çocuk halsiz ve uyuşuktur, bayılma ve nöbetler meydana gelebilir. Belirtilerin hastalık başlangıcında en belirgin olduğu belirtilmelidir.

Çocuklarda foliküler anjinin bağımsız tedavi yöntemleri kabul edilemez çünkü ciddi komplikasyonlarla doludurlar.

Foliküler boğaz ağrısı, ilaç tedavisi

Foliküler anjinanın ana tedavi yöntemi, mikrobiyal büyümeyi durdurarak ve çoğaltarak vücudun korunmasını sağlayan antibiyotiktir. Tabletler, süspansiyonlar, spreyler ve enjeksiyonlar şeklinde reçete ilaçlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde foliküler anjinin tedavisi her zaman karmaşıktır ve antienflamatuar, antipiretik ve antihistaminikler, vitamin kompleksleri ve immünomodülatörlerin atanmasını içerir.

1) Antibiyotik tedavisi makrolid grubundan antibiyotikler içerir, örneğin Suminged, Augmentin adı verilen modern bir ilaç olan Amoxiclav gibi birleşik bir ilaçtır.

2), Ateş belirtileri kaldırmak inflamatuar reaksiyonlar ve geniz ağrı semptomlarını, İlaç yazan ateş düşürücü özellikleri azaltmak için - "Panadol", "Parasetamol" veya "Nurofen".

3) örneğin "fenistil", "Suprastinum", "Zirteka" ya da "Zodaka" olarak antihistaminler boğazda şişme ve antibiyotiklere bir organizmanın alerjik tepki şiddetini azaltır rahatlatmak.

4) "Miramistin", "hlorofilliptom" ve "furatsilina" - boğazda enflamatuar reaksiyonların çıkarılması, plak lemfoid doku, patojenik organizmaların imha temizleyici lokal antiseptik atanması ile elde edilir.

5) bir yardımcı araç olarak - ve viral soğuk algınlığı önlenmesi, antibakteriyel tedavisinin geliştirilmesi ve uyuşturucu immüno kullanılan bağışıklık işlevini güçlendirerek - bir baz ile birlikte "İnterferon", "Viferon", "immunala", "Ribomunil" veya Echinacea preparatları.

6) bağışıklık fonksiyonunu desteklemek için vitamin ve soğuk ilgili patolojiler vücudu korumak minerallerin vücutta doldurmak "Sulama" farklı vitamin kompleksleri atanır, çocuklar için "Kraliçe", - "Multi-tabs" veya "Alfovit".

7) Antibiyotik aldıktan sonra, probiyotik reçete etmek, bağırsak florasını düzeltmek için tavsiye edilir - bu "Linex", "Bifiform" veya "Bifidumbacterin" preparatları olabilir.

Çocuklarda tedavi özellikleri

Çocuklarda foliküler anjina tedavisinde farmakolojik tedavi, yetişkin tedavisinden çok farklı değildir. Antiviral tedavi olarak, genellikle "Arbidol", "Anaferon" ve rektal fitiller "Viferon" gibi ilaçlar önerilir.

Boğaz ağrısı durdurmak için, ilaç "Tantum Verde" bademcikler bir aerosol uygulaması şeklinde günde 4 kez çok etkilidir.

Durulama için, bitkisel infüzyonları ve zayıf tuz ve soda çözeltilerini kullanın. Çocuklar tarafından mükemmel bir şekilde kabul edilen emilebilir pastiller ve tabletler "Streptocide", "Septepryl" ve "Tharyngept" dir.

Lenf düğümlerinde inflamatuar süreç süresi ile fizyoterapi tedavisi yöntemlerini uygulayın:

 • servikal ve submandibular düğümlerde ultra yüksek frekanslı tedavi;
 • ultrason, ultrason ve manyetoterapi;
 • Lenf dokularının ultrason ve fonoforez kombinasyonunda özel preparatlarla sulanması.

Terapötik tedavi etkili değilse veya hastalık karmaşıktır - doktor çeşitli tonsillektomi yöntemlerini önerir:

 • tel döngü ve makas yöntemi;
 • elektrokoagülasyon veya ultrasonik neşter;
 • radyofrekans ablasyonu;
 • bademciklerin hesap makinesi ile kesilmesi;
 • karbondioksit veya kızılötesi lazer.

Kurtarma işlemi genellikle cerrahi tekniğe bağlı olarak bir ila iki hafta sürer.

Foliküler boğaz ağrısı prognozu olumludur. Doktorun tüm reçeteleri ve önerileri ile, tam bir iyileşme, kural olarak, iki hafta sonra ortaya çıkar. Ancak sıklıkla tekrarlayan pürülan süreçler, yeşim ve romatizmanın gelişmesine yol açabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı - bademciklerde pürülan foliküllerin oluşmasıyla karakterize edilen ve şiddetli semptom belirtileriyle birlikte görülen bir hastalıktır. Bu anjin tipi ile, sıcaklık genellikle 38 dereceye ve daha yüksek bir düzeye yükselir, yutma zorlaşır ve genel esenlik keskin bir şekilde bozulur. Yeterli tedavi yetersizliği önemli romatizma olarak kabul edilir en ciddi olan komplikasyonları, böbrek hasarı, yaygın selülit yol açabilir olarak tonsillit tedavi nasıl hastalığın ilk belirtileri de düşünmek gerekir.

Temel tedavi prensipleri

Angina, bakterilerin nazofarenksine penetrasyondan sonra gelişen enfeksiyöz hastalıkları ifade eder. Foliküler bademcik iltihabının% 90'ında, sadece bir antibiyotik kullanıldıktan sonra tedavi edilebilen streptokokun neden olduğu saptanmıştır. benzer belirtiler difteri veya mononükleoz görülebilir beri doğru bir teşhis için bir doktora danışmak şiddetli ihtiyaç, bu enfeksiyonlar tamamen farklı tedavi gerektirir. Anjina tedavisinde olumlu bir sonuç elde etmek için, sadece doktorlardan en önemli önerileri takip edebilirsiniz.

 • Geniş bir etki spektrumu olan bir antibiyotik kullanmak gereklidir.
 • Antibiyotik tedavisi devam etmeli ve anjina semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, patojenin tamamen ortadan kaldırılması ancak 7-10 gün sonra ortaya çıkar.
 • Enfeksiyonun ilk günlerinde, özellikle küçük çocuklar için yatak istirahati gereklidir.
 • Yiyecekleri revize etmek gerekir - çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek kullanmak kabul edilemez. Hastalık boyunca, çok sayıda sıvı içmeniz gerekir, bu vücuttaki birikmiş toksinleri gidermek için gereklidir.
 • Püstülleri çıkaramaz ve iltihaplı bademcikleri tedavi edici solüsyonlarla yağlayamazsınız - eğer manipülasyon düzgün yapılmazsa, bu sadece iltihaplanma alanını genişletir.
 • Sık boğaz ağrısı, bir enfeksiyon kaynağı gerektirir. Hastalık çürük dişler, böbrek hastalıkları ile şiddetlenir.
 • Antipiretik maddelerin alımını azaltmak için vücudun sıcaklığı 38.5 derecenin altında olması tavsiye edilmez. Yüksek sıcaklık, insan vücudunu enfeksiyonla mücadele edecek şekilde ayarlayan koruyucu komplekslerin geliştirilmesine katkıda bulunur.
 • Sıcaklık dengelenene kadar boğazın ısıtılması yapılmaz.

Doktorun tüm önerilerinin gözlenmesi komplikasyonlardan kaçınacak ve akut folliküler anjinanın kronik bir forma geçişini önleyecektir. Çocuklara anjina tedavisinde özel dikkat gösterilmeli, ebeveynlerin çocuklarında foliküler boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceği bir çocuk doktoru veya KBB - bir doktor tarafından eğitilmelidir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde ilaç tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi, ilaç ilaçları ve ev ilaçları kullanımı ile kapsamlı olmalıdır. Düzgün şekilde formüle edilmiş tedavi şeması 2-3 gün içinde sağlığı iyileştirecektir, gelecekte sadece patojeni tamamen ortadan kaldırmak ve vücudu güçlendirmek için gerekli olacaktır. Aşağıdaki ilaçlar ilaçlardan reçete edilir:

 • antibiyotikler. Sefalosporinler, makrolidler - Cefamizin, Cefalexin, Solutab, Ampisilin tercih edilir. Sıcaklık normal hale geldikten sonra tedavi üç ila dört gün daha devam eder. İlaçların dozu bir doktor tarafından seçilir, bazı ilaçlar vücut ağırlığına göre hesaplanır. Çocukların böyle bir dozaj formunu bir süspansiyon olarak bir antibiyotik vermesi daha iyidir.
 • Kullanmak ve lokal aktivitenin antibakteriyel ajanları. Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina tedavisinde iyi bir ilaç olan Bioporox'u bir aerosol şeklinde önerdi.
 • Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler tahrişi azaltmaya, ağrıyı gidermeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.
 • Hastalığın ilk günlerinde olabildiğince sık antiseptik ile gargara - Klorheksidin, Furacilin. Durulama sırasında, sadece mukoza zarını yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda patojenik bakterilerin bir kısmı giderilir, bu da enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler.
 • Boğazın belirgin bir şişmesi ile doktor reçete eder. antihistaminikler - Zodak, Tsetrin. Kullanımları hastanın durumunu kolaylaştırır. Antihistaminikler genellikle antibiyotik tedavisi sırasında çocuklara reçete edilir, bu da antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonların gelişmesini engeller.
 • Sıcaklığı normalleştirdikten sonra hasta atanabilir fizyoterapi prosedürleri.
 • Zayıf bağışıklık ve küçük çocukların tedavisinde antiviral kullanım ve anjinin nedeni virüs ise immünomodülatörlerdir.
 • Antibiyotik kullanırken, kullanmak önemlidir dysbiosis gelişimini engelleyen ilaçlar. Lineks, Bifidumbacterin içerir.
 • Foliküler boğaz ağrısı genellikle rinit ile birlikte oluşur, bu nedenle bu durumda kullanılması gereklidir burun damlaları. Derinat damla sadece iltihabı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda immünomodülatör bir etkiye sahiptir, bu nedenle sıklıkla pediatrik pratiğinde kullanılırlar.

Nadir durumlarda, anjin, mantar veya virüslerden kaynaklandığını unutmayın. Bunların ortadan kaldırılması için, başka bir tedaviye ihtiyaç duyulur, bu nedenle, anjina bir doktora başvurduğunda gerekli olur - ancak testler yapıldıktan sonra, hastalığın etken madde tipini güvenilir bir şekilde kurmak mümkün olur.

Foliküler boğaz ağrısının evde tedavisi

Erişkinlerde foliküler anjina ve kolayca tolere edilen çocuklar genellikle bir ayakta tedavi olarak kabul edilir, yani evde. Foliküler boğaz ağrısının evde nasıl tedavi edileceğinden, refahta hızlı bir iyileşmeye bağlı olacaktır. Boğaz ağrısı hava yoluyla bulaşır, bu nedenle hasta kişi, etrafındaki insanlar arasında hastalığa neden olabilen, hastalığın nedensel ajanlarının kaynağıdır. Angina'yı evde tedavi ederken aynı tavsiyelere uymalısınız:

 1. Hasta kişiyi ayrı bir odaya yerleştirmek ve ona kişisel bir havlu ve tabak vermek tavsiye edilir. Her yemekten sonra bardak ve kaşıklar dezenfekte edilmelidir.
 2. Odada genellikle ıslak temizlik yapmak için havalandırmalı ve günde en az iki kez olmalıdır.
 3. Hasta her zaman sıcak bir içecek içmelidir. En iyisi, eğer gül kalçaları veya anti-enflamatuar bitkilerin et suyu olacaksa, kızılcık meyve içecekleri, limonlu sıcak çay, kompostolar.
 4. Gargara en az iki saatte bir kez yıkanmalıdır. Durulama için adaçayı, kadife çiçeği, papatya bir kaynatma kullanabilirsiniz. İyi bir etki aşağıdaki bileşimdir - bir tatlı kaşığı soda ve tuz bir bardak ılık suda seyreltilir, çözeltiye birkaç damla iyot eklenir. Bu karışım bakteriler üzerinde olumsuz bir etki yapar ve apseleri mükemmel bir şekilde temizler.
 5. Hastalığın ilk günlerinde, yiyecekler çok tuzlu değil, silinmelidir. Füme, çok yağlı, ekşi ve salamuralı yemeklerin kullanımı hariç tutulmuştur.
 6. Hastanın tam iyileşmesi için zayıflatılmış organizması, ek kısım vitaminler gerektirir. Taze meyve ve sebzeleri büyük miktarlarda yiyerek gerekli eser elementlerin alınabildiğinden emin olun. Hastalık için gerekli olan maksimum C vitamini miktarı, özellikle siyah frenk üzümünde, çileklerde bulunur. Küçük porsiyonlarda en iyisi bu, vücudu rahatlatır ve tüm besinleri sindirmek için zaman verir.
 7. Yatak dinlenmesi sıcaklık normal olana kadar devam etmelidir. Hastalığın akut döneminde, aşırı okuma veya TV seyretme ile gözlerde zorlama istenmez.

Foliküler boğaz ağrısı ve halk tıbbı belirtileri ortadan kaldırılmasına yardımcı olun.

 1. Ezilmiş bir taze sarımsak başı bir bardak elma suyu ile doldurulur. Elde edilen yulaf ezmesi ocakta beş dakika ısıtılır, daha sonra süzülür. Şifalı sıvı küçük sipslerde içilir ve kullanımından sonra battaniyenin altına uzanmak gerekir. Bu tür tedavinin ilk günü için en az üç bardak sarımsak-elma karışımı içmek arzu edilir.
 2. Rendelenmiş yeşil elma, bir soğan ve iki adet doğal balın birlikte karıştırılması, bakterisit, anti-enflamatuar ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Karışım günde birkaç kez bir kaşık dolusu yenmelidir.
 3. Propolis, bulaşıcı bir maddenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Küçük bir propolis parçası yumuşak bir kıvamda çiğnenmeli ve yanaktan yarım saat ya da daha uzun süre bekletilmelidir.

Foliküler anjin, hastalığın nüksüne yatkındır. Bir kimsenin hastalığın belirtilerinden muzdarip olmasını önlemek için, önleyici tedbirleri takip etmek ve bedeni sinirlendirmek gerekir. Sıcak günlerde aşırı soğuk algınlığı yapamazsınız, yetişkin hastalarda, kronik bademcik iltihabı genellikle sigara ve alkol kötüye kullanımı ile gelişir, istisna olmaksızın bu faktörler hayat boyunca bir kişiye eşlik eder. Foliküler boğaz ağrısı tamamen ortadan kaldırmak için tamamen mümkündür, terapi sırasında ana şey kalıcılık göstermek ve tedavinin tüm sonunu sonuna kadar tutmaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar ve yetişkinler için soğuk algınlığı için antiviral ilaçlar

Soğuk algınlığının ilk belirtileri kendini gösterdiğinde, doktorlar antiviral ilaçlar almayı önermektedir. Bu fonlar, tedavi edici ve önleyici amaçlar için kullanılan bir grup uyuşturucuya aittir.

Hangi antibiyotikler anjina ile tedavi edilir

Angina mikroorganizmaların etkisiyle oluşan hastalıklara işaret eder. Bu durumda, enfekte bir kişi veya nesne ile temas halinde streptococci yutulması neden bademcik iltihabı belirtileri.