Loading

Akut laringotrakit: belirtiler, tedavi

Laryngotracheitis nadir görülen bir KBB hastalığıdır. Genellikle çocuklarda görülür, ancak yetişkinlerde hastalık vakaları vardır. Bu rahatsızlığa neden olan komplikasyonlar acil tıbbi müdahale gerektirir, bu nedenle erişkinlerde laringotracheiti tedavi etmek için semptomları, nedenleri ve yöntemleri bilmek gereklidir.

Akut laringotrakit nedir?

Bu hastalık larinks (larenjit) mukozasının iltihaplanmasını ve trakea iltihabını (tracheitis) birleştirir. Genellikle laringotrakeitis, uygun olmayan tedavi, zayıflamış immünite veya ikincil enfeksiyonların bağlanması sonucu ortaya çıkan larenjitin bir komplikasyonudur.

Enflamatuar süreç larinksin birinde başlar ve yavaş yavaş vücut boyunca yayılır. Larenks ses oluşumuna katılır, ses telleri bunun içinde bulunur, dolayısıyla hastalık kişinin sesini olumsuz etkiler. Aynı zamanda, devam eden trakeaya hava ileten bir solunum işlevi de gerçekleştirir. Trakea alt solunum sistemine işaret eder. Bu, biferokasyon yapan ve bronşlara giden tüp şeklindeki bir organdır.

gırtlak ve nefes borusu iltihabı karakteristik semptomların oluşmasına sebebiyet verir tanesi lümen, salma kas spazmı ve yapışkan mukoza pürülan akıntı, daralması, ödem yol açar. Tehlikelidir çünkü komşu organlara ve yapılara (bronş, akciğer, boyun) yayılma olasılığı vardır ve bu tür sonuçlar ölümle sonuçlanabilir.

Laringotracheitis akut ve kroniktir. Akut formda iyileşme 1-3 hafta içinde gerçekleşir ve kronik hastalık aylar boyunca tedavi edilir.

Hastalığın formları

Yetişkinlerde akut larinotrakitis, primer veya rekürren olabilir. Hastalığın 3 klinik varyantı vardır:

 • Ani başlangıç, diğer viral enfeksiyon belirtileri olmadan.
 • ARVI'nin arka planında laringotrakitin görünümü (belirtiler aniden ortaya çıkar).
 • ARVI zemininde laringotrakitin görünümü (semptomlar giderek artmaktadır).

Akışı dalgalı veya sürekli olabilir.

Akut laringotracheit türleri vardır:

 • Kataraldan. Bu şiddetli semptomlar olmadan sık görülen bir enflamasyondur. En sık görülür.
 • Atrofik. Larinksin mukoza zarında atrofik fenomenler ile karakterizedir. Daha çok, maden işçilerinin yanı sıra sigara içenlerdeki profesyonel bir hastalık olarak.
 • Hiperplastik. Solunum ve konuşmada belirgin ihlallerin olduğu en ciddi laringotrakit formu.

Tanıyı belirlerken, larinksin stenozu da dikkate alınır. Toplamda 4: telafi, eksik telafi, dekompanse ve terminal vardır.

Akut laringotrakit nedenleri

En yaygın nedeni haline laringotrakeit virüsü (grip, parainfluenza, SARS, ARI, adenomavirus) ya da bakteriler (stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar). Hastalık, bir viral enfeksiyonun klinik belirtisi veya grip sonrası bir komplikasyon olarak gelişebilir. Virüs enfeksiyonuna genellikle bakteriyel eklenir.

Patojenlerin çoğaltılması, bu faktörler tarafından kolaylaştırılmaktadır:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • organların mukoz membranında lezyonların varlığı;
 • burun ile solunum zorluğu (burun septumunun eğriliği, polipler);
 • alt ve üst solunum yollarının kronik hastalıkları (adenoidit, farenjit, rinit, vb.);
 • diabetes mellitus ve diğer metabolik bozukluklar;
 • mide ekşimesi ve gastrit.

Ayrıca, iltihaplanma süreci boğaz ve trakea tahrişinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bunun nedeni:

 • çok sıcak veya tersine, soğuk yiyecekler, baharatlı baharatlar ve alkollü içecekler kullanın;
 • kimyasalların boğazına girme;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • kirlenmiş havanın sürekli solunması;
 • sigara;
 • ses yükleri (çığlık, şarkı söyleme).
içeriğe ↑

Akut laringotrakit: belirtiler

Akut laringotracitin ana belirtileri:

 • larinkste ve sternumda ağrı, öksürme, hapşırma, soğuk havayı teneffüs etme, tükürük ve beslenmeyle artar;
 • kuru, ağrılı öksürük. Ayrıca "havlayan" denir. Öksürük atakları genellikle geceleri ve sabah olur.
 • Boğazda terleme, yanma ve diğer hoş olmayan duygular, "yumru";
 • ses kısıklığı ve gürültülü ses;
 • küçük miktarda balgamın ayrılması;
 • Servikal lenf düğümlerinde bir artış.

Akut larenjitli vücut ısısı genellikle yüksek değildir, 37.4ᵒ işaretine ulaşır. Ancak alt solunum yolu enflamatuar sürece dahil olduğunda, 38ᵒ'nin üzerine çıkar.

Zamanla laringotrakit ile öksürük ıslanırsa, bir kişi mukus balgam öksürür. Sıklıkla hastalığın belirtisi, soğuk algınlığı ile ilişkilidir.

Larinks incelendiğinde, akut laringotrakitin bu tür belirtileri vardır:

 • mukoza ödem ve hiperemi;
 • ses tellerinin rengini kalınlaştırmak veya pembe veya parlak kırmızıya değiştirmek;
 • organın duvarlarında balgam.

Hastalığın kesin tanısı ve nedeni sadece bir doktor kurabilir. Semptomlar ortaya çıktığında, kulak burun boğaz uzmanına (ENT) başvurun.

Hastalığın teşhisi

Akut laringotrakitin teşhisi bu prosedürleri içerebilir:

 1. dış muayene, larenksin palpasyonu (boğaz muayenesi) ve fonendoskopun dinlenmesi. Larenks, görülebilen bir mobil organdır, bunu araştırmak ve kıkırdağın durumunu değerlendirmek mümkündür. Dinlerken doktor, tracheitis sırasında ortaya çıkan karakteristik gürültüyü duyabilecektir;
 2. dolaylı laringoskopi. Bu, larinks boşluğunu inceleyebileceğiniz basit bir yöntemdir. Laringoskopi, yumuşak gökyüzü ile temas etmeden önce ağız içine sokulan özel bir ayna ile gerçekleştirilir. Dil gazlı bez ya da bandajla sarılmış bir doktorun eliyle çıkarılmalı ve düzeltilmelidir. Hastanın boğaz aydınlatılır ve ENT aynadaki durumunu inceler. Böylece, larinks, kıvrımları, ses telleri ve epiglotis larenksinin durumunu değerlendirmek ve ayrıca hareketliliklerini belirlemek mümkündür;
 3. direkt laringoskopi. Önceki yöntemin tanı için gerekli bilgileri sağlamadığı durumlarda gerçekleştirilir. Direkt laringoskopi, rijid bir laringoskopla (otonom aydınlatmalı tüp) yapıldığı için daha doğrudur. Sadece larinksin değil, aynı zamanda trakeanın durumunu da değerlendirmenizi sağlar. Yerel veya genel anestezi altında sırtüstü pozisyonda gerçekleştirin. Sonunda bir kamera ile esnek bir endoskop kullanmak da mümkündür;
 4. Bronkoskopi. Trakea ve bronşları incelemenize izin verir. Bu amaçla, hastanın ağzına bir bronkofibroskop yerleştirilir - bir aydınlatma cihazı ve bir kamera ile donatılmış esnek bir fiber optik demet. İnceleme sırasında elde edilen iç organların görüntüsü, monitör ekranında görüntülenir.

muayene sonuçlarına göre, doktor bir teşhis yapabilir, ama aynı zamanda kan ve idrar genel analizini yanı sıra mümkün hastalığına neden olan ajan ve zehirlenme şiddetini kurmak yapacak balgam bakteriyel kültür, geçmesi gerekecektir. Testlerin sonuçları 3-5 gün olmasına rağmen, doğru tedaviyi reçetelemek için hastanın durumunun kötüleşmesi durumunda gerekli olacaktır.

Çoğunlukla laringotrakitin tanısı larinks, akciğer röntgeni veya mediastende (pnömoni gibi şüpheli komplikasyonlar) radyografi içerir. Daha doğru veriler için, bir CT taramasına ihtiyacınız vardır.

Akut laringotrakit: yetişkinlerde tedavi

Akut larenjit ve tracheiti tedavi etme görevi enfeksiyonla mücadele etmek ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmaktır.

Viral laringotrakit tedavisi daha mı?

Çeşitli antiviral ilaçlar vardır:

 • Amizon. Bir izonikotinik asit türevidir. Immünomodülatör, anti-inflamatuar, antipiretik etkiye sahiptir;
 • Rimantadin. Rimantadin hidroklorür, adamantandan türetilmiş bir tıbbi maddedir. İnfluenza virüsüne karşı doğrudan antiviral etkiye sahiptir;
 • Groprinozin. İnosin pranobex içerir. Ayrıca doğrudan antiviral bir etkiye sahiptir ve bağışıklığı uyarır. Daha geniş bir etki spektrumuna sahiptir (SARS, grip, kızamık, herpes);
 • Anaferon. Çeşitli akut viral enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi için Homeopatik ilaç. İmmünmodülatör özelliği vardır.

Hastalık bir bakteri florasından kaynaklanıyorsa ve diğer yollar uygun sonucu vermemişse, yetişkin laringotrakit için antibiyotikler reçete edilir. Doktor, bakteriyosunun onayladığı enfeksiyona karşı aktif olan ilacı yazacaktır. Genel olarak, bunlar Amoksisilin, Sumamed, Sefuroksim gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerdir. Şiddetli vakalarda laringotrakit için antibiyotikler intravenöz veya intramüsküler olarak uygulanır.

Antiviral veya antibakteriyel tedaviye ek olarak, antitüsif tedavi gereklidir. Laringotrakeitis ile öksürük ilaçları balgam sıvılaşmasına ve balgam çıkarma işlemine katkıda bulunan mukolitik maddeler içermelidir, örneğin:

 • ambroksol ve ambroksol hidroklorür (Ambroksol, şurup Lazolvan, Ambrobene, Mukolvan tabletlerinde bulunur);
 • bromhexine hydrochloride (Bromhexine tabletleri);
 • karbosistein (Fluidite şurubu);
 • bitki maddeleri. Şurubu Propana bileşimi doğal bir mukolitik, spazm, antitusif olan sarmaşık yapraklarının bir özüdür. Althaea kökü ekstresi esasında yapılan althaea şurubu ile benzer bir etki sağlanır.

Larengotracheitis kompleks ilaçlarla, örneğin Kodelak ile etkilidir. sodyum bikarbonat, öksürük merkezi heyecanlanma azaltma yetenekleri nedeniyle belirgin bir antitusif özelliklere sahip meyan kökü ve ot termopsisa ve kodein,: Bu mukolitik ve ekspektoran ajanlar içerir.

ağrısı, öksürük rahatsızlık ve kurtarma ve inhalasyon fizprotsedury kullanımını hızlandırıcı elimine etmek için (potasyum iyodür, kalsiyum klorür, fonoforez, lazer, mikrodalga tedavisi elektroforez).

Soluma için hangi ilaçlar kullanılır? Mucosolvan®, Fluimucil, berodual, maden suyu - ve balgam atılımını, chlorophyllipt çözüm sıvılaştırılması için - dezenfeksiyon için, Rotokan - iltihabı rahatlatmak için.

Kuru öksürük, antitussif ve immüno-modüle edici etkisi olan soluma Tonzilgon için bir çözüme yardımcı olacaktır. Karahindiba otu, althea kökü, papatya, meşe kabuğu, ceviz yaprağı, civanperçemi, atkuyruğu çimi: 7 şifalı bitkilerden oluşur.

İnhalasyonlar için ayrıca okaliptüs, sandal ağacı, köknar, limon, çay ağacının esansiyel yağlarını kullanın. Hoş olmayan semptomları giderecek ve normal nefes almayı geri kazanacaklardır. Bu tür yağlar herhangi bir eczanede satılmaktadır. Ayrıca bir tutam normal soda ekleyebilirsiniz.

Larengotracheitis ile boğaz ağrısı rahatsız edici ayak banyoları ve alkol kompresinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Sıcaklığı azaltmak için (38ᵒ'nin üzerine çıkarsa), parasetamole dayalı antipiretikler alabilirsiniz. Lütfen sıcaklığın 2-3 günlük bir tedavi süresinin azalması gerektiğini unutmayın. Bu olmazsa, o zaman bir doktora görünmeli ve antibiyotik reçete edecektir.

Güçlü bir ödem ile antihistamin (Suprastin, Loratadin) ilaç ve antispazmodik (No-shpa, Drotaverin) alımını gösterir.

Evde, boğazın gargarası, St. John's wort, nane, nergis, ısırgan otu, adaçayı ile gösterilir. Herhangi bir akut laringotracheitis tedavisi sırasında, bir koruyucu diyet, yatak istirahati gözlemlenmeli ve daha az konuşmaya çalışılmalıdır. Ayrıca bol miktarda sıcak içecek ve odada nemli havanın bakımı.

Laringotracitin olası komplikasyonları arasında:

 • pnömoni;
 • Stenosing laryngotracheitis'in giderilmesi;
 • bakteriyel traktitis;
 • mediastenit;
 • larinksin stenozu;
 • flegmon boynu;
 • kardiyak ve pulmoner yetmezlik.

Bu hastalıkların tedavisi zordur, bazı durumlarda bile cerrahi müdahale gereklidir. Larenksin stenozu, bir kişinin boğulmasına ve ölümüne yol açabilecek tehlikeli bir olgudur. Laringotracitin nasıl tedavi edileceğini biliyorsan, bu tür komplikasyonları önleyebilirsin.

Akut laringotrakitin önlenmesi

Larinks ve trakeanın iltihaplanmasını önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 1. Bağışıklık güçlendirmek. Bunu birçok yönden yapabilirsiniz: vitaminler açısından zengin gıdalar yiyin, öfke, özel müstahzarlar ve vitaminlerden oluşan bir kompleks alın.
 2. Kötü alışkanlıkları reddedin.
 3. Salgın sırasında hasta kişilerle temastan kaçının, kişisel koruyucu ekipman kullanın ve antiviral ilaçlar kullanın.
 4. Odayı havalandırın, evi temiz tutun ve hava nemi normaldir. Ve temiz havada daha fazla zaman harcamak daha iyidir. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, şehir dışındaki doğaya yapılacak geziler faydalı olacaktır. Bu önlemler burun, boğaz ve alt solunum yollarının sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.
 5. Boğazın mukoza zarını tahriş edebilecek yiyecekler yemeyin.
 6. Üst solunum yolu ve boğaz hastalıkları, yanı sıra mide ekşimesi ve gastrit hastalıkları.

Trakea ve gırtlak akut iltihap belirtileri fark ederseniz, tedavi ile gecikme ve kötüleşme durumunda - nitelikli yardım isteyin!

laringotrakeit

laringotrakeit - viral ya da bakteriyel enfeksiyon ortaya çıkmasına neden olan gırtlak ve nefes borusu, kombine lezyonlar enflamatuar hastalık. Klinik görüntü boğaz ve göğüs, bölgesel lenfadenit muko-balgam çıkarma, rahatsızlık ve ağrı ile öksürük, bozulmuş laringotraheita ses fonksiyonu ile karakterize edilir. gerçekleştirilmektedir tanı hastanın muayene, perküsyon ve akciğerlerin oskültasyonun, mikrolaringoskopiya BT gırtlak ve nefes borusu, radyografi, balgam, ELISA, RIF ve patojen PCR tespiti bakteriyolojik ve mikroskobik inceleme Laryngotracheitis zaman. laringotrakeit tedavi yöntemi, bir antiviral ya da antibakteriyel tedavi, kemoterapi mukolitik, antihistaminler, anti-ateş ilaçlar, fizyoterapi kullanımını gerçekleştirmek için.

laringotrakeit

Laringotrakeitis, larinks (larenjit) ve trakea (tracheitis) 'e yayılan enfeksiyöz ve enflamatuar bir süreçtir. Laringotrakeitis, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, adenoidler, rinit, sinüzitin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, bronşit, bronşiyolit veya pnömoni gelişimi ile enflamatuar sürecin alt solunum yollarına yayılması ile komplike hale gelebilir. Larenksin arka planına karşı 6 yaşından küçük çocuklarda larenksin yaş yapısı ile bağlantılı olarak, larenksin daralması sık görülür ve bu da solunum bozukluklarına yol açar - yanlış kabuğa yol açar.

Laryngotracheitis nedenleri

Laryngotracheitis doğada bulaşıcıdır. Genellikle viral laringotrakeit ortaya çıkar. Onlar adenoviral enfeksiyon, akut solunum yolu viral enfeksiyon, parainfluenza, grip, kızamıkçık, kızamık, su çiçeği, kızıl hastalığı görülmektedir. Bakteriyel laringotrakeit Mycobacterium tuberculosis (larenks tüberküloz), (tersiyer sifilizli) Treponema pallidum, mikoplazma ve chlamydia enfeksiyonu olan nadir durumlarda, beta-hemolitik streptokok, stafilokok, pnömokoklar neden olabilir. Enfeksiyon o öksürük veya hapşırma, özellikle hasta bir kişiden damlacıkları tarafından gerçekleşir. bağışıklık sistemi ve bulaşıcı ajanın düşük virülans bir iyi durumda laringotrakeit Ancak, enfeksiyondan sonra gelişme gerçekleşemez.

görünüm laringotrakeit lehine ve kronik biçimde geçişini katkıda bulunan faktörler nedeniyle aşırı soğutma veya kronik hastalıkların (kronik gastrit, hepatit, karaciğer sirozu, glomerülonefrit, piyelonefrit, romatizma, şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, tüberküloz), durgun işlemler solunum hastanın vücut durum zayıflatıldığı astım, bronşiektazi, anfizem, pulmoner fibrozis yolları; kronik alerjik rinit nazal solunum bozuklukları kalıcı ağızdan solunum, nazal septum Koanal atrezi, sinüzit ve bir eğrilik diğer burun sinüziti; Yan parametreleri (soğuk veya çok sıcak, çok kuru ya da ıslak) hava inhale; mesleki tehlikeler (toz ya da hava ve sıvının tahriş edici varlığı, geliştirilmiş solunum veya sesli yük), sigara.

Larengotracheitis sınıflandırılması

Görünüşten dolayı, viral, bakteriyel ve mikst (viral-bakteriyel) laringotrakeitler ayırt edilir. Kulak burun boğazda meydana gelen morfolojik değişimlere bağlı olarak, kronik laringotrakit, kataral, hipertrofik ve atrofik olarak sınıflandırılır.

Akut ve kronik laringotrakit iltihaplı süreç boyunca izole edilir. Akut laringotracheitis birkaç hafta sürer ve tam iyileşme ile biter. Olumsuz eşlik eden faktörler ile uzun süreli bir seyre gidebilir ve kronik laringotrakitise geçebilir; bu durum, sonbahar-kış döneminde sıklıkla görülen remisyon ve alevlenmelerle uzun süreli bir seyre sahiptir.

Larengotracheitis'in çeşitli formlarının morfolojik özellikleri

akut olarak, irin gibi eksüda, mukozal kalınlaşma çok sayıda gırtlak ve nefes borusu lümenine birikimi nedeniyle eksudatif sıvısı ile emprenyasyondan önce mukus parlak kırmızı renk bir belirgin hiperemi Laryngotracheitis. Laringotracitin ilk döneminde eksüdat sıvı bir kıvama sahiptir, geliştikçe, kalınlaşır, mukoza zarında fibröz filmler görülür. streptokok veya stafilokok laringotrakeit durumunda, sarı-yeşil kabukları oluşumu nefes borusu lümenine dolum.

Kronik akıntılı bir şekilde laringotrakeit nedeniyle geçirgenlik submukozal kan damarlarının uzantısı ve alt mukoza melkotochechnye (peteşial), artan vasküler permeabilite neden kanamalar varlığına durgun siyanoz renk, mukozal kalınlaşma hiperemi mukoza ile karakterize edilir.

Kronik hipertrofik laringotrakeit olarak kas ve ses telleri içeren mukozal epitelyal hiperplazi, bağ dokusu hücreleri ve submukozal mukus bezleri, sızma iç laringeal ve trakeal kas lifleri ortaya çıkar. hipertrofik laringotrakeit yaygın ya da aşınma olabilir ses tellerinin koyulaştırıcı yumrular şeklinde lokalizasyonunu sınırlıdır. onlar en sık, çalışmaları artmış iş yükü ses (şarkıcılar, öğretim elemanları, öğretmenler, aktörler) ile ilişkilidir bireylerde gözlenir geçen, "vokal nodüller" denir. hipertrofik laringotrakeit prolapsus olarak laringeal ventrikül veya larinks temas ülser, kist oluşumuna neden olabilir.

Kronik atrofik bir şekilde silindirik bir mukosiliyer skuamöz keratinize değiştirilmesi ile birlikte Laryngotracheitis, bağ elemanlarının submukoza sklerozirovaniem ve kas atrofisi endolarengeal mukoz bezleridir. gırtlak ve nefes borusu duvarı kapsayan kabuklar biçiminde mukus bezleri salgısı kurutma ses tellerinin incelmesi bulunmaktadır.

Akut laringotracheit belirtileri

yutma ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, parazitli veya boğaz ağrısı, rahatsızlık: Tipik haliyle, akut laringotrakeit semptomları üst solunum yolu enfeksiyonu mevcut manifestasyonlarının arka görünür. Viral laringotrakitin klinik belirtileri, vücut ısısının subfebril değerine düşürülmesinden sonra ortaya çıkabilir.

Akut laringotrakeitis, vokal kordlardaki larinksin daralması nedeniyle doğada "havlayan" bir kuru öksürük ile karakterizedir. Öksürük ve bir süre sonra sternumun arkasında tipik bir tracheitis ağrısı görülür. Öksürük sabah ve gece daha sık görülür, bir saldırı olarak kendini gösterir. Öksürme, soğuk veya tozlu havanın solunmasını, kahkahayı, ağlamayı, bazen sadece derin bir nefesi kışkırtır. Öksürük, az miktarda viskoz mukus balgamın salınmasıyla eşlik eder. Laringotrakeitis geliştikçe balgam daha akıcı ve bol hale gelir, mukus-pürülan bir karakter kazanır. Öksürük, ses kısıklığı veya ses kısıklığı ile birlikte, larinkste (gıdıklama, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi) rahatsızlık hissedilir.

Akut laringotrakeitli hastalar sıklıkla servikal lenf nodu grubunun (lenfadenit) bir artış ve ağrı gösterir. Perküsyonda perküsyon sesinde bir değişiklik olmaz. Genellikle trakeal bifurkasyon alanında lokalize olan gürültülü solunum, bazen kuru veya orta kalibreli ıslak hışıltılı solunum yollarını dinleme.

Kronik laringotrakit belirtileri

Kronik laringotrakeitli hastalar, ses bozukluğu, gırtlak ve sternumun arkasındaki öksürük ve hoş olmayan duyulardan şikayetçiydiler. Sesin (disfoni) ihlali, çoğunlukla sabah ve akşam görülen ve gün boyunca hiçbir zaman sabit bir kısma kadar ortaya çıkmayan hafif, kaba bir görünümden farklılık gösterebilir. Kronik laringotrakeitli bazı hastalar ses yükünden sonra yorgunluk yaşarlar. Hormonal reorganizasyon (hamilelik, menopoz, menstürasyonun başlangıcı) ile birlikte, kadınlarda kronik laringotrakitin alevlenmesi sırasında olumsuz iklim koşullarında disfoniyi şiddetlendirmek mümkündür. Sabit disfoni, çoğunlukla hipertrofik veya keratolojik nitelikte olan ses tellerinde morfolojik bir değişimi gösterir. Belirli mesleklerden kişiler için, laringotrakitin kronik seyrinin sonucu olarak seste küçük bir değişiklik bile uyku, depresyon ve nevrasteni yol açan bir psikolojik faktör olabilir.

Kronik laringotrakit ile öksürük kalıcı bir niteliktedir. Balgam küçük miktarlarda ayrılır. Larengotracitin inatçı öksürük ataklarına karşı alevlenmesi sırasında, öksürük ataklarına rastlanır ve balgam miktarında artış olur. Hastalardaki sürekli öksürük genellikle larinkste hoş olmayan duyumlara neden olur: terleme, kuruluk, gıdıklama vb.

Laringotracheitis komplikasyonları

Enfeksiyöz sürecin trakeadan solunum sisteminin alt kısımlarına yayılması trakeobronşit ve pnömoninin ortaya çıkmasına neden olur. Kronik laringotrakitte, uzamış pnömoni oluşabilir. Çocuklarda bronşiyolit olabilir. Laringotracheitis'e karşı gelişen bronko-pulmoner komplikasyonların gelişimi, vücut ısısında artış ve zehirlenme belirtilerinde artış ile karakterizedir. Öksürük kalıcı olur. Akciğerlerde, yoğun kuru ve fokal ıslak hışıltılı solunum yolu ile oskültasyon duyulur. Belki yerel künt perküsyon sesi.

Laringeal geriatrik lümende balgam birikimi ve küçük çocuklarda laringeal kasların refleks spazmı birikmesi, sahte krupa saldırısına neden olabilir. Geniş bir şekilde ifade edilen tıkanıklığa eşlik etmek, hasta için ölümcül bir tehlike olan asfiksaya neden olabilir.

Mukoza larenks ve trakeada öksürük ile sürekli irritasyon ve kronik laringotrakit ile kronik inflamasyonun sonucu olarak larinks veya trakeada iyi huylu bir tümörün ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca, kronik larinotrakitis, özellikle hipertrofik formu, prekanseröz durumları ifade eder, çünkü mukoza hücrelerinin malign dönüşümüne laringeal kanser gelişmesine yol açabilir.

Laringotracheitis teşhisi

Laryngotracheitis hasta şikayetleri ve anamnezinin verileri temelinde teşhis edilir; akciğerlerin muayene, perküsyon ve oskültasyon sonuçları; laringotrakeal cerrahi, bakteriyolojik çalışmalar, X-ışını ve BT tanılarının sonuçları.

Laryngotracheitis teşhis ve gerektiğinde şekli, mikrolaringoskopiya yardımcı biyopsi örnekleme sağlar belirler. ARB balgam (kislorodoustoychivye bakteriler), ELISA ve RIF PCR çalışmaları için bakteriyolojik tohumlama balgam, smear boğaz ve burun ve balgam mikroskopisi ile yapılan tanımlama laringotrakeit patojen. tüberküloz etyolojisi laringotraheita saptanması üzerine bir TB başvurmalıdır. laringotrakeit frengi bir tezahürü olduğu durumlarda, hasta kulak burun boğaz uzmanı zührevi hastalıklar uzmanı ile birlikte incelenir.

laringotraheoskopii hipertrofik değişiklikleri sırasında kronik laringotrakeit, özellikle algılama uzun süredir olan hastalar gırtlak CT ve endoskopik biyopsi ön tutan bir onkolog başvurmak gerekir. Laringotracitin bronko-pulmoner komplikasyonlarını teşhis etmek için akciğer radyografisi endikedir.

Laryngotracheitis difteri, larinks ve trakea, pnömoni, larinks papillomatozu ve malign tümörler, bronşiyal astım ve retropharyng apsesi yabancı cisimden ayrılmalıdır.

Laringotracheitis tedavisi

Çoğu durumda laringotrakit, ayaktan hastaya uygulanır. Sahte korulukların vakaları bir hastanede yatış gerektirebilir. Akut laringotrakeitis ya da kronik laringotrakitin alevlenmesi olan bir hastanın büyük miktarda ılık sıvı (çay, komposto, kissel) alması önerilir. Hastanın sıcak hava ile yeterince nemlendirildiği odada.

Viral laringotrakeitisin etiyotropik tedavisi, antiviral ilaçların (interferon, remantadin, umifenovir, proteinflazid) atanmasından oluşur. Bakteriyel ve karışık laringotrakitte, geniş spektrumlu ilaçlarla (sefuroksim, seftriokson, amoksisilin, azitromisin) sistemik antibiyotik tedavisi gösterilmektedir. Laringotracitin semptomatik tedavisi antitusif, antihistaminikler, mukolitik ve antipiretik ilaçların kullanımından oluşur. Laringotrakeitisli hastalarda iyi bir etki yağlı ve alkalin inhalasyon, larinks ve trakeada elektroforezdir.

Kronik laringotrakeit tedavisi, immünomodülatör tedavi (bronko-munal, likopid, immünal), C vitamini, multivitamin kompleksleri, karbostitin atama ile desteklenir. Kronik laringotrakitte, fizyoterapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır: UHF, ilaç elektroforezi, indüktotermi, inhalasyon tedavisi, masaj.

Kronik hipertrofik laringotrakitin izole vakalarında, ilaç tedavisi istenen etkiyi vermediğinde ve malign büyümenin bir tehdidi olduğunda cerrahi tedavi endikedir. Cerrahi kistleri çıkarmak, ventriküler prolapsusu ortadan kaldırmak, aşırı larinks ve vokal kordların çıkarılması olabilir. Operasyonlar mikrocerrahi teknikleri kullanılarak endoskopik olarak gerçekleştirilir.

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.

ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.

Akut laringotrakitte, J04.2 hastalığının ICD 10 koduna göre, larinks ve trakea iltihabı aynı anda gözlenir.

nedenleri

Laringotrakeitisin nedeni, genellikle mevsim dışı dönemlerde grip, soğuk algınlığına neden olan bir adenovirüs enfeksiyonu olan bir enfeksiyondur.

Larengotracitin nedeni larenks - larenjitin izole enflamasyonu olabilir, ancak daha sıklıkla bu hastalık eşlik eder ve burun sinüslerinin, solunum yollarının enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Laringotracheitis ile iltihaplanma sürecinde nazal mukoza, nazofarenks ve bronşlar yer alır. Tüm vakaların% 90'ından fazlasında laringotrakitin nedeni viral bir enfeksiyondur.

Bakteriyel floranın, enfeksiyöz ajanı streptokok ve stafilokoktur. Önemli ölçüde daha az sıklıkta laringotrakit, klamidyal veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Enfeksiyöz hasara ek olarak, laringotrakitin nedenleri, boyun, larinksin yaralanmalarıdır. Hastalık bir alerji, yabancı cisim olabilir, gastroözofageal reflü ile mide içeriğinin aktarımını tersine çevirebilir.

İnflamasyonun nedeni, inhalasyon sırasında agresif kimyasal bileşiklerin buharlarının hareketi sırasında mukozanın bir lezyonu olabilir.

Laringotracheitis'i yüksek sesle şarkı söylemek, çığlık atmak, konuşmak, sigara içmek, tozu solumak, hipotermi, rüzgarda konuşmak.

Laringotrakeitisin nedeni soğuk yiyeceklerin alınması, içilmesi, soğuk hava ile ağız solunumu ile nefes almasıdır.

semptomlar

Laringotracheitis belirtileri genellikle bir burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, yutulduğunda ağrı ile birlikte bir soğuk virüs hastalığının arka planında görülür.

Yeterli tedavi olmaksızın hastalığın akut formu kronik laringotrake hastalığına geçer. Hastalık, sık alevlenmelerle uzun süreli bir seyir ile karakterizedir.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracit, semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Semptomların şiddeti larinks ve trakea lezyon derecesine bağlıdır.

İç mukozanın lezyonunu karakterize eden catarrhal laringotrakeitis için, mukus deşarjının deşarjı, hastanın tatmin edici bir durumu, normal veya hafif yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir.

39 ° C - infiltratif pürülan apse veya laringotrakeit, hasarı ile karakterize edilir, 38 ° C'ye kadar sıcaklıktaki bir yükselişe karakterize mukoza, kas, kıkırdak, tabakaları olmak

Akut laringotracheit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür, sıvının yudumunu almaya çalışmakta güçlük çeker. Hasta iştahını kaybeder, zehirlenme belirtilerinde bir artışa sahiptir, bir bütün olarak devlet önemli ölçüde kötüleşir.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Laringotracheitte karakteristik semptomlar seste değişiklikler. Kabalaştı, kaba, son halini kaybeder. Laryngotracheitis, gece saatlerinde daha sık kuru, havlayan öksürük eşlik eder.

Bir öksürük saldırısından sonra, hasta sternumun arkasında ağrı hisseder. Bir öksürüğü kışkırtmak derin bir nefes alabilir, gülebilir, soğuk, kirli hava solumasını sağlayabilir.

İlk öksürük kuru, balgam olmadan. Hastalık ilerledikçe, öksürük balgam görünümü ile yumuşatılır. Zamanla, balgam mucopurulent, bol olur.

Eşzamanlı olarak, yutma sırasında ağrı, boğaz ağrısı, sürekli rahatsızlık not edilir.

Ağrılı duyular, konuşmaya, nefes almaya veya solunduğunda ortaya çıkar. Tüm değişikliklere, genel refahta bir bozulma eşlik eder.

Kronik laringotrakit belirtileri

Kronik laringotrakitte, hasta sürekli kuru öksürükten şikayetçidir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde konuşma ses kısıklığı not edilir. Bir hastanın uzun süre konuşması zordur, ses kısıklaşır.

Bu hastalarda laringoskopi vokal kıvrımlarda değişiklikler ortaya koyduğunda - keratoz.

Hormonal arka plan değiştiğinde kronik laringotrakitin alevlenmeleri dikkat çekicidir. Kadınlar - adet öncesi, gebelikte, menopozda.

tanılama

Laringoskopi ile, hasta larenksde, kızarıklık ile kendini gösteren, şişlik derecesinde değişiklikler gösterir.

Vokal kıvrımlar kalınlaşır, yüzeyinde solunum yarıklarına akan viskoz mukus görülür. Viskoz bir akıntının birikmesi nedeniyle, vokal kıvrımların sıkışması bozulur.

Laringoskopi, pürülan içerikli apselerin varlığını, larinkste kıkırdaktaki değişikliklerin belirlenmesini sağlar. Değişiklikler iki taraflı. Vokal kıvrımlarda mukoza dehidrasyonu üzerinde belirgin bir damar paterni vardır.

özofagoskop ile gırtlak gösterilen çalışma özofagus pürülan iltihabı, mide asidi, döküm ve yiyecek artıkları zaman gırtlak mukozası üzerinde etki edici önlemek için zaman.

Bilgisayarlı tomografi, X-ray, histolojik inceleme, endofibrolarin ve trakeoskopi kullanarak tanıyı netleştirmek.

tedavi

Laringotracheitis tedavisinin ana kuralı, akut diyetin yanı sıra soğuk, sıcak tahriş edici gıdaların, sigara içmenin tamamen durmasıdır. Ses yükünü tamamen ortadan kaldırmak, soğuk havada kalma süresini azaltmak gerekir.

Hasta ayakta tedavi edilir, ağır şartlarda larenkste stenoz oluşması durumunda hastaneye yatırılır.

Yerel tedavi

Evde laringotracitis tedavisinde iyi bir etki, bir mineral su nebülizörü, anti-enflamatuar, aseptik ilaçlar ile inhalasyon yoluyla lokal tedavi sağlar.

laringotrakeit de mukus hidrasyonu yeterli salin ile inhalasyon nebulizer için bir preparasyon olarak, iyi bir etki nebulize mukolitik Mucosolvan® kullanımı, kayda değer bir sonuç verir.

Mukozada güçlü bir şişme ile nabülizörden bir pulmicort süspansiyonu solunur. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilir. Teneffüs ettikten sonra ağzınızı yıkayın.

Larengotracheitis ile buhar inhalasyonu yasaktır.

Larengotracheitis spreyleri, mukolitik, antibakteriyel etkiye sahip aerosoller, inhalasyon araçları için kullanım, hormon içeriği için başvuruyorum.

Hastanın durumunu, odadaki havanın nemlendirilmesini, sıcak içeceklerin sık alımını - komposto, papatya suyu, emzirme, çay - olumlu etkiler.

Laringotrakeitisli hastalar için fizyoterapi prosedürleri endikedir:

 • potasyum iyodür, kalsiyum klorür, larinks bölgesine hiyalüronidazın elektroforezi;
 • lazer tedavisi;
 • endolarengyal fonoforez;
 • mikrodalga tedavisi.

Tıbbi tedavi

Mukozanın şişkinliği ile, mukusun sıvılaşması için mukolitikler tarafından viskoz bir akıntının varlığı reçete edilir. Kronik laringotrakitin atrofik formları sırasında mukozada kuruluk, incelme sekretolitik atanmasıyla ortadan kalkar.

Doku rejenerasyonu süreçlerini hızlandırmak ve iltihabı ortadan kaldırmak için, mikrosirkülasyon, rezorbe, kas tonusu artırmak için fonlar reçete.

Balgam deşarjını iyileştirmek için öksürdüğünde, ATSTS, ATSTS-uzun, Kodelak-bronho gibi mukolitik ilaçlar reçete edilir.

Parasetamol, teraflu ve kogrex ile 38 ° C'yi aşan yüksek bir sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilir. Hastalığın ilk 3-4 gününde antiviral ilaçlar anaferon, ergoferon alınır.

Semptomların başlangıcından sonra sıcaklık 5'inci gün devam ederse, antibiyotikler ana tedaviye bağlanır. Streptokokal enfeksiyonun penisilin (amoksiklav, Augmentin), makrolidler (sumamed, klatsid), sefalosporinler (seftriakson) yüksek hassasiyete sahiptir.

Antibiyotikler, şiddetli koşullarda, intravenöz veya intramüsküler olarak seftriakson enjeksiyonları içinde reçete eder. Boğazdaki pürülan apseler ile birlikte, larinotrakiti tedavi etmek için antibiyotikler de kullanılır. Tercih edilen ilaç klavulanik asit, fluorokinolonlar ile amoksisilin'dir.

Genel anti-inflamatuar tedaviye, nazofarenks ve solunum yollarının eşlik eden hastalıklarının tedavisine dikkat edilir.

cerrahlık

Larengotracheitis komplike kurs ile cerrahi tedaviye başvurur. Enflamasyon komplikasyonları - boyun fıtığı, apse, mediastinit, cerrahi olarak harici girişten tedavi edilir.

komplikasyonlar

Larengotracitin ciddi komplikasyonları, enfeksiyon bronşlara ve akciğerlere yayıldığında ortaya çıkar. Enfeksiyonun alt solunum yoluna girmesinin sonucu pnömoni, bronşiyolit (bronşiyollerin iltihaplanması), trakeobronşit olabilir.

6 yaşın altındaki çocuklarda laringotrakitin ciddi bir komplikasyonu sahte bir gruptur. Larinksin küçük ebadı ve huni şeklindeki formu, şişme sırasında havaya akciğerlerin girmesini engelleyerek güçlü bir daralmaya katkıda bulunur.

laringotrakeit de Stenoz (daralma) ödem, aynı zamanda kasların güçlü spazmı, hem de fotoğrafta görüldüğü gibi bloklar larinks lümen, mukus birikimini sadece kaynaklanır.

Ödem, astar bölgesinde oluşur, nefes darlığı, mavi dudaklar, cilt, kuru öksürük şeklinde kendini gösterir. Özellikle hızlı süreç, yeni yürümeye başlayan çocuklarda gelişir.

Laringotrakeitisli yalancı kabukçıklar difteri içindeki gerçek gruptan farklıdır.

Hem yalancı krup hem de gerçek, laringeal ödem eşlik eden stenoz laringotrakitise işaret eder. Sahte kruplar arasında, difinitedeki larenjit dışında, larenksin stenozuna neden olan tüm larenjit yer alır.

Neredeyse tüm yanlış tahıl vakaları 3 yıla kadar bildirilmiştir, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu komplikasyona daha az duyarlıdır. Ve tüm vakaların sadece% 9'u 6 yaşın üstündedir.

önleme

Ses kısıklığı ile boğazı incelemek, laringoskopi yapmak gerekir.

Akut laringotrakeitin ve hastalığın kronik evreye geçişini önlemek için, sigarayı bırakmak, üst solunum yolunun enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi etmek, gastroözofageal mide hastalığının alevlenmesini önlemek gerekir.

görünüm

Komplikasyonlara eşlik etmeyen akut laringotrakit, uygun bir prognoza sahiptir. Konuşma, şarkı söyleme ile profesyonel olarak ilişkili kişiler için, olası mesleki yetersizlik nedeniyle tahmin daha da kötüleşir.

Larengotracheitis yetişkinlerde nasıl görünür ve bir rahatsızlık nasıl tedavi edilir?

Laryngotracheitis, genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda teşhis edilen yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Bu patoloji için larinks ve trakea mukoza zarının eşzamanlı inflamasyonu ile karakterizedir. Bu tür bir rahatsızlık doğada bulaşıcıdır ve çoğunlukla uçuk enfeksiyonunun veya ARVI'nın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Larengotracheitis'in karakteristik semptomları ses fonksiyonunun ihlali, mukopürülan balgamda öksürük ve gırtlakta ve sternumun arkasındaki ağrı hisleridir. Laringotraheitis nasıl tedavi edilir ve çeşitli komplikasyonlardan nasıl korunulur, kulak burun boğaz uzmanı hastanın muayenesinden sonra belirlenir.

Patolojinin özellikleri

Çoğu zaman, laringotrakit başka bir rahatsızlığın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Laringotrakeitis, trakea larenksini etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patoloji gelişimini bademcik iltihabı, farenjit, rinit, sinüzit veya adenoidlerin bir komplikasyonu olarak başlatabilir. Çoğunlukla, laringotrakitin seyri, enflamasyon sürecinin alt solunum yollarına yayılmasıyla komplike hale gelir ve bu da pnömoni, bronşit veya bronşiyolit gelişmesine neden olur.

Laryngotracheitis, oldukça bulaşıcı tipte bir hastalık olarak kabul edilir ve havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Çocukluk çağında laringotrakit gelişiminin ana nedeni hemofilik bir çubuktur ve erişkinlerde streptokok, difteri veya influenza virüslerinden kaynaklanabilir.

Uzmanlar laringotrakitin gelişmesinin ana nedeninin virüs, yani nedensel ajan olduğunu ileri sürmektedir. Aynı zamanda, varlığı, hastalığın gelişimini provoke edebilecek predispozan faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süreli maruz kalma
 • çok soğuk veya tersine, sıcak içecekler içmek
 • sigara ve alkolizm
 • kirlenmiş havanın gaz ve tozla solunması
 • çok sık ve uzun süreli ağlama
 • yüksek sesle histerik şarkı

Aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile erişkinlerde akut laringotrakititten şüphelenmek mümkündür:

 1. vücut ısısı 40 dereceye kadar artış
 2. boğazda ağrı ve boğuk ses
 3. yutmada zorluk
 4. hırıltı varlığı ile gürültülü solunum
 5. burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısı
 6. küçük bir balgam ile kuru öksürük atakları

Bu semptomlara ek olarak, vücudun genel bir zehirlenmesi, güçlü bir baş ağrısı, güçsüzlük hissi ve kas güçsüzlüğü vardır.

Larengotracheitis'in kronik formunda, semptomlar çok belirgin değildir ve baskın olarak boğazda bir yumru hissi, mukoza zarının artan kuruluğu ve sesin tonalitesinde bir azalma şeklinde ifade edilir. Buna ek olarak, hasta, balgamı ayırmak zor olan öksürük ile sorunludur. Bazı vakalarda, hastalığın alevlenmesine, balgamın parlak kırmızı kan damarları ile salınması eşlik eder.

Hastalığın komplikasyonları

Başlanan laringotrakit ciddi komplikasyonlara neden olabilir!

Laryngotracheitis, etkili bir tedavinin yokluğunda birçok komplikasyonun gelişimini tetikleyebilen karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Enfeksiyonun trakeaya solunum sisteminin altta yatan kısımlarına nüfuz etmesi durumunda, bu durum pnömoni ve trakeobronşit gelişmesine neden olabilir.

Patolojinin akışın kronik formuna geçişiyle birlikte, uzun süreli pnömoni gelişme riski artmakta ve çocukluk döneminde bronşit görünümü artmaktadır.

Laringotrakeitin arka planına karşı gelişen çeşitli bronş-pulmoner komplikasyonlara, vücut sıcaklığındaki artış ve insan vücudunun artan zehirlenmesi eşlik eder.

Öksürük giderek daha kalıcı hale gelir ve akciğerler etkilendiğinde, yaygın kuru ve odak ıslak ırklar görülür.

Larengotracitin akut formu, laringeal lümende balgam birikmesi ile karakterize edilir ve çocuklarda farinks kaslarının refleks spazmı ile birlikte, yalancı kroup ataklarının ortaya çıkması olabilir. Krup ile boğulmaya neden olan ve ölüme neden olan belirgin bir tıkanıklık vardır.

Kronik laringotrakeit, öksürük sırasında mukus larenks ve trakeada sürekli irritasyon ile karakterizedir ve bu da organda iyi huylu bir tümör oluşumuna neden olabilir. Uzmanlar, kronik formda böyle bir patolojinin prekanseröz bir durum olarak kabul edildiğini, çünkü onkolojinin gelişmesiyle birlikte mukozal hücrelerin malign bir dönüşümünü provoke edebildiğini söylüyorlar.

İlaç tedavisi

Larengotracheitis tedavisi karmaşıktır ve semptomlara bağlıdır

Larengotracit tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleştirilir, çünkü çeşitli komplikasyonlar geliştirme riski çok büyüktür. Öncelikle, patolojinin ortadan kaldırılması poliklinik şartlarında gerçekleştirilir, ancak ağır vakalarda hastanede yatış gerekli olabilir.

 • Laringotrakeitisin ARVI'nin bir sonucu olması durumunda, antiviral ilaçlar örneğin Tamiflu ya da Rimantadin gibi reçete edilir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemek için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir: Viferon, Anaferon, Grippferon.
 • Hastalığın bakteriyel doğasını doğrularken, antibiyotik preparatları belirtilir. Bu veya bu güçlü ajan, enflamatuar süreci provoke eden patojeni ve bunların veya diğer bileşenlere olan duyarlılığını dikkate alarak seçilir.
 • Laringotracitin karakteristik bir işareti öksürüktür, bu yüzden ilaç tedavisi ortadan kaldırılmasını hedefler. Kuru, ağrılı öksürük ile öksürük reseptörlerini etkileyen ilaçlar reçete edilir. Sinecod, Stoptussin, Kodelak: İyi bir etki aşağıdaki araçlar tarafından sağlanır.
 • Hastanın viskoz balgam oluşumu ile ilgili bir öksürük ile ilgili endişesi varsa, tedavi, biriken mukusu sulandıran ve ayrılmasını kolaylaştıran ilaçlarla gerçekleştirilir. Daha sıklıkla bu öksürüğe karşı mücadele için aşağıdaki tıbbi ürünler seçilir: Lazolvan, şurup alteja, bir Liquorice kökü şurubu.
 • Larengotracheitis'in ilaç tedavisi, yeni nesil antihistaminiklerin, örneğin Erius, Zirtek veya Zodak'ın uygulanmasını içerir. Bu tür ilaçların yardımı ile, dokuların şişmesini gidermek, nefes alışını normalleştirmek ve tıkanmayı önlemek mümkündür. Antihistaminikler genellikle oral veya inhalasyon solüsyonları olarak verilir ve ciddi vakalarda enjeksiyon gerekebilir.
 • Larengotracitin akut formunun vücut sıcaklığındaki artışa eşlik etmesi durumunda, Nurofen veya Parasetamol gibi antipiretik ilaçlar reçete edilir. Stenotik bir hastalıkta, larinksin spazmını rahatlatan ilaçlar yardımıyla tedavi uygulanır. İyi bir etki Drotaverin, Euphyllinum ve No-shpa gibi ilaçların alınmasıdır.

Diğer tedaviler

Laringotraheitis'i nebülizör inhalasyonlarıyla tedavi ediyoruz - hızlı ve etkili!

Laringotracheitis tedavisi, bitkilere veya Berodual gibi bir ilaca dayalı inhalasyonlarla yapılabilir. İnhalasyonlar, nebulizatör gibi özel bir aparat yardımıyla yapılabilir. Buhar inhalasyonlarının ve nebülizörün kullanımı ile hastanın ateşi olması durumunda kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca, hasta sakin ve inaktif olduğunda, öğün aralarında molalarda böyle bir prosedürün uygulanması tavsiye edilir. Solunduğunda, konuşmanıza gerek yoktur ve sonunda en az yarım saat boyunca boğazınızı zorlamak zorunda kalmazsınız.

Larenjit tedavisinde iyi bir etki aşağıdaki şifrelere dayanır:

Larengotracheitis tedavisi özel bir diyete bağlılığı içerir, yani tuz, asidik ve baharatlı yemekler hariç tutulur. Ek olarak, biriken balgamın ayrılmasını kolaylaştıran, mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmek önemlidir. Böyle bir hastalığın tedavisi, sesin dinlenmesi ile uyumlu olmayı gerektirir, yani hasta sessiz olmalıdır. Gerçek şu ki, bir fısıltı bile vokal kordların aşırı gerginliğine neden olur ki bu da hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir.

Tracheitis hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Laryngotracheitis tedavisi geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir:

 1. Evde, aşağıdaki şemaya göre soğan yardımı ile inhalasyon yapabilirsiniz: kök ince bir şekilde doğranır, bir kaba dökülür ve bundan çıkan buharların üzerine soluklanmalıdır.
 2. Ayrıca soğandan bir kaynatma hazırlayabilir, ezilmiş ürünü 200 ml kaynar suya dökebilirsiniz. Ortaya çıkan yoğurda biraz şeker eklenmeli, iyice karıştırılmalı ve kalınlaşana kadar pişirilmelidir.
 3. Larengotracheitis tedavisinde iyi bir etki, sadece çayın eklenmesi veya ilacın ilaçlarla birleştirilmesi olan baldır. Evde, turp suyu ile bal birleştirebilir ve günde birkaç kez 5-10 ml alabilirsiniz.

Laringotracheitis gibi bir patolojinin önlenmesi, aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. organizmayı erken yaştan öte
 2. immünmodülatör ajanları almak
 3. güçlü hipotermiden kaçının
 4. solunum jimnastiği yapmak
 5. spor yapmak
 6. ARVI'nın önlenmesi ve larinksin herhangi bir iltihabı

Laryngotracheitis tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir, ancak zamanında teşhis ve yeterli tedavi randevusu ile, iyileşme zaten 5-7 gün sonradır. Böyle bir hastalığı olan herhangi bir ilacın sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve herhangi bir kendi kendine tedaviden kaçınmanın en iyisi olduğunu hatırlamak önemlidir.

laringotrakeit

Laryngotracheitis, akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri eşliğinde, larinks ve trakea enfeksiyöz ve enflamatuar bir lezyondur.

Erişkinlerde laringotrakit, solunum bozuklukları ve heyecan verici bir öksürük ile kendini gösterir ve çocuklarda ciddi bir komplikasyonun işareti olarak ortaya çıkabilir - sahte bir krup.

nedenleri

Genellikle larinotrakitis çocuklarda da gelişir, ancak yetişkinler de hasta olabilir. Genellikle laringotrakeitis, akut solunum yolu enfeksiyonunun bir komplikasyonudur ya da solunum sisteminde ya da bir bütün olarak vücutta bağışıklık savunmasında azalma ile ortaya çıkar. Hastalıklar her biri ayrı ayrı meydana gelebilir - larenjit veya traktitis, ancak genellikle organların yapısının özellikleri ile birlikte akar ve benzer klinik belirtiler verir.

Laringotracheitis'in başlıca nedenleri:

 • Solunum-viral lezyonlar (özellikle influenza virüsü, parainfluenza ve adenovirüs tehlikelidir),
 • bakteriyel lezyonlar (streptokok veya stafilokok, tüberkülar),
 • mikoplazmal lezyonlar,
 • uçuk lezyonları
 • alerjik nedenler,
 • kimyasal maddeler.

Laringotracheitis gelişimi için provoke edici faktörler şunlardır:

 • tozlu ve kirli havanın solunması.
 • ağlayan bir ağlama
 • yüksek sesle şarkı söylemek
 • sigara, alkol,
 • genel hipotermi belirtileri veya ayakların donması.

Gelişim mekanizması

Trakea, hava ileten bir tüp gibi davranır ve iltihaplanma, mukoza zarı alanında şişmeye neden olabilir. Bu, ayrılması zor içeriklerin, tahriş edici reseptörlerin oluşmasına ve hava kütlelerinin davranışının bozulmasına neden olur.

Larenks, hava iletme fonksiyonuna ek olarak, ses oluşturucu bir unsurun rolünü oynar. Ses telleri nedeniyle. Hava akımları ve ligamentlerin titreşimleri, kulakla duyulabilir bir ses çıkarır.

İltihaplanma durumunda, ses telleri hasar görür ve şişirilir ve yakın hücresel dokunun bölgesi sıvı birikmeye başlar ve gırtlağı sıkıştırır.

Bir komplikasyon meydana gelebilir - yanlış krup (hava yolu sıkışması ve boğulma ile şişlik).

sınıflandırma

Akut ve kronik laringotrakit vardır. Akut laringotracheitis ayrılır

 • İlk kez ortaya çıkan birincil,
 • tekrarlayan, tekrarlayan, soğuk algınlığı ya da olumsuz faktörlerin etkisinde ortaya çıkan.

Birincil akut laringotrakeit, kursun üç çeşidini içerebilir:

 • Akut solunum yolu hastalığı belirtisi olmayan ani laringotrakeitis,
 • Mevcut ARI'nin arka planında ortaya çıkan akut,
 • yavaş yavaş soğuk algınlığı komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Akıntı ile akut laringotrakit sürekli veya dalgalı olabilir.

Kronik laringotrakitis, tedavi akut olduğunda veya tedavi olmadığında ortaya çıkar. Genellikle ligamentlerin profesyonel aşılması ile oluşur.

Hastalığın üç formunu tahsis eder:

 • vokal kord ve trakea bölgesinde kızarıklık ve biraz şişkinlik olan catarrhal
 • atrofik olarak, koruyucu özelliklerini kaybettiği ve iltihaplandığı için mukus zarında kademeli bir atrofi vardır. Genellikle tozlu binalarda çalışan insanlar ve kömür madenlerinde çalışanlar oluyor.
 • hiperplastik, trakea ve larinkste alanların veya tüm mukozal bölgenin genişlemesi vardır, solunum ve ses ile sonuçlanır.

Akut laringotracitis iltihabı

Akut laringotracheitis, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun akut veya yavaş yavaş başlangıcına karşı kendini gösterir. vardır:

 • keskin bir sıcaklık atlama,
 • boğaz ağrısı,
 • sternumun arkasındaki hüzün,
 • acılı, kuru öksürük,
 • öksürük keskin sesler ve ses tellerinin spazmı nedeniyle çınlama veya havlama karakterine sahiptir,
 • öksürük sırasında, göğüs kemiğinin arkasındaki ağrı yoğunlaşır.
 • öksürük atakları, kahkaha, derin nefes alma, tozlu veya soğuk havanın solunması sonucu oluşur.
 • az miktarda kalın ve viskoz balgam çıkarılır,
 • ses kısıklığı veya ses kısıklığı,
 • gırtlak ile kurulukta, gırtlak ile rahatsızlık.

Süreç geliştikçe, öksürük ıslanır, daha az ağrılı olur, bir sürü balgam-pürülan balgam içerir.

Servikal lenf düğümleri reaksiyona girebilir, ağrılı ve büyümüş olurlar. Akciğerleri dinlerken, trakea izdüşümünde sert solunum ve kuru hışıltı belirtilir.

Kronik Sürecin Belirtileri

Kronik larinotrakitis, başlıca belirtilerden oluşur:

 • ses - aphonia'nın tamamen yokluğuna kadar, sesin rahatsızlığı, hafif disfonilerden ve ses kısıklığından,
 • kahkaha, soğuk ya da derin nefes almanın neden olduğu öksürük atakları,
 • larinkste ve sternumun arkasında ağrı,
 • Ses yorgunluğu oluşabilir (uzun şarkı söylerken veya konuşurken).

Çığlık atarken, kederle şarkı - kablolarýndaki ağır yükler sonra stres sonrası soğuk algınlığı olan kadınlarda hormonal değişiklikler, zaman kronik laringotrakeit alevlenmesi oluşabilir.

Kronik laringotrakeitte, öksürük genellikle az miktarda balgam ile birlikte kalıcıdır ve alevlenmelerin arka planında öksürük atakları artar ve balgam daha fazla olur. Bir öksürüğün arka planında, trakea ve larenks bölgesinde kaşıntı ve kuruluk hissi olabilir.

tanılama

Tanının temeli tipik hasta şikayetleridir - bir boğaz sesi, kuru öksürük ve göğüs ağrıları, yanı sıra akciğerleri ve trakea bölgesini dinlemek ve dinlemek.

Laboratuvar araştırması yapıldı:

 • Genel kan testi,
 • genel idrar analizi,
 • balgamın bakteriyolojik muayenesi,
 • Mümkünse, solunum yolu enfeksiyonları için serolojik testler.

Tanı tamamlanmaktadır ve mikrolaringoskopii tracheoscopy yürütmek - özel bir cihaz vasıtasıyla ses telleri ve gırtlak muayenesi, gerekirse röntgen ve tomografi gırtlak ve nefes borusunu atanır.

biyopsi için doku çit parçası ile kronik laringotrakeit gerekli laringoskopi olarak kanser hariç ve hırıltı durumunda etmek - zatürre ve bronşit hariç göğüs röntgeni.

Larengotracitin larinks ve trakea yabancı cisimden, larinkste difteri ve papillomatozdan ve peroparingeal apselerden ayırdedilmesi önemlidir.

* Bu yazının yazıldığı çocuklarda larenotrakitin teşhisi ve tedavisi ile ilgili Federal önerileri kontrol edin.

Laringotracheitis tedavisi

Terapötikler, pratisyen hekimler veya KBB doktorları laringotrakit tedavisine girer, komplikasyonsuz bir seyir durumunda tedavi poliklinik doktorunun gözetiminde poliklinik temelinde yapılır.

Akut veya akut kronik süreçte, öksürüğü kolaylaştırmak için, çay biçiminde çok sayıda ılık sıvı almak gerekir, kompostolar, papatya, meme alır. Odada hava nem ve serinlik gerektirir.

Sıcaklık 38,5ºS üzerindeyse virüsler savaşmak için vücuda yardımcı olarak, vücut sıcaklığı ve tatmin edici tolere ılımlı bir artış ile aşağı vurmaya gerek yok, sen parasetamol ya da kombine araçları (örneğin, tera-Grip veya koldreks) alabilir.

Hastalığın başlangıcında, 5 gün boyunca şemaya göre antiviral ajanlar (anaferon, ergoferon) kullanmak mümkündür. Hastalığın 4. gününde artmış vücut ısısı devam ederse, antibiyotik preparatları başlatılmalıdır.

Solunum yolu enfeksiyonları kullanıldığında

 • penisilin serisinin antibiyotikleri (amoksiklav, augmentin),
 • makrolidler (sumamed, clacid),
 • Şiddetli vakalarda sefalosporinlerin kullanımı (örneğin, kas içinden veya seftriaksondan intravenöz olarak) mümkündür.

Laringotrakeitis ile öksürüğü kolaylaştırmak için, bir nebülizör yoluyla inhalasyon yapmak gereklidir (bu cihaz herkes için evde tutulmalı ve hem yetişkinlerde hem de çocuklarda hastalık için kullanılmalıdır). Hafif bir seyir ile, salin kullanılabilir, solunum yolunun mukoza zarının nemlendirilmesi olumlu bir etkiye sahiptir. Bu yeterli değilse, mukolitik (örneğin, inhalasyon lazolvan için bir çözüm) ekleyebilirsiniz.

Akut dönemde, solunum yolunun belirgin ödemi ile (özellikle çocuklarda), Pulmicort kullanımı mümkündür. inhalasyon nebulizatör tutun ve daha sonra su ve yıkama ile ağız durulama ilaç kabı doldurmak için, 1: 2 ml (1 mg), bir dozaj, o 1 oranında tuzlu su ile seyreltilmelidir içeri soluma için bir süspansiyondur.

Oral öksürük mukolitikler kullanılır: ATSTS, ATSTS-uzun, kombine ajanlar (örneğin, kekik ile Codelac-broncho şurubu)

Fizyoterapik tedavi oldukça etkilidir: tıbbi ürünlerin elektroforezi, ultra-yüksek frekanslı (UHF) elektrik alanına maruz kalma, terapötik egzersiz, masaj, boğaz bölgesine lazer düşük yoğunluklu radyasyona maruz kalma.

Laringotracheitis ile prognoz olumludur, ancak mesleği şarkı söyleyen veya uzun konuşmalarla ilişkilendirilen insanlarda laringotrakit ses oluşumunu bozabilir ve profene neden olabilir. iş görmezlik.

Larengotracheitis tanısı ve tedavisi ile ilgili bölüm Federal Standart uyarınca yazılmıştır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademciklerin çıkarılmasından sonra oluşan komplikasyonlar ve sonuçlar

Bilindiği gibi, bademcikler koruyucu bir işlev görürler, ancak bazen iltihaptan da etkilenirler. Eğer bademcik iltihabı gibi hastalıklarla sistematik olarak hastalanıyorsanız, doktorlar cerrahiyi tavsiye eder - bademciklerin uzaklaştırılması.

Evde 1 gün boyunca boğaz nasıl tedavi edilir

Soğuk algınlığı ile birlikte boğaz ağrısı, ARVI'daki ilk ve en yaygın semptomlardan biridir. Vücuda nazal mukozadan veya ağız boşluğundan giren virüs, burada yerleşir, iltihaplanma sürecini başlatır ve vücudun enfeksiyonu.