Loading

Balgam çıkarma sırasında balgamdaki kan nedenleri - çocuklarda ve yetişkinlerde tanı ve tedavi

Zulüm, boğazda tahriş, solunum yolunun çeşitli rahatsızlıklarının açık bir işareti haline gelir. Bununla birlikte, eğer kan aynı zamanda tahsis edilirse, bu, tıbbi muayeneye tabi olmanız gerektiği anlamına gelir. Sabah veya gün boyunca balgam çıkarma sırasında kanla yoğun öksürük, bronşit, soğuk algınlığı, zatürree gibi çeşitli ciddi hastalıklara neden olur. Makalede, kastrasyon sırasında hangi kanda mukus tahsis edildiğini ve bu konuda ne yapılacağını öğreneceksiniz.

Kanla öksürük nedir?

Hemoptizi, mukusdaki kırmızı inklüzyonların varlığıyla belirlenir. Bu semptomun sebebi kan damarlarının zarar görmesidir. Öksürme sırasında boğazda bir karıncalanma hissi ile uzamış öksürük oluşur. öksürme kanın iltihabı bazen seçkin çizgiler varlığı ise - merak etmeyin, ancak genellikle olduğunda, hemoptizi, pulmoner kanama neden olabilir mukoza zarının ya da akciğer dokusu iltihabı, iltihabı neden olabilir.

nedenleri

Hemoptizi, malign tümörlerin oluşumunu gösterebilir. Diğer nedenler:

 • akciğer damarlarının tromboembolisi;
 • mitral kapak darlığı;
 • sol ventrikül iyi çalışmıyor;
 • Eisenmenger sendromu;
 • damarlar ve arterlerin gelişim anomalisi;
  pulmoner vaskülit;
 • hemorajik diyatezi;
 • Goodpasture sendromu.

İnflamatuar bir sürecin varlığında, akciğerin travmasında, çürüklerinde veya yabancı cisimlerin girişinde mukusda kan akıntısı olabilir. Metastatik akciğer karsinomu, viral veya pnömokokal pnömoni ile kan öksürüğü oluşabilir. Öksürük sırasında balgamdaki balgam kanı diğer tehlikeli hastalıklarda kendini gösterir. Öksürük için kan mide ülseri veya duodenum nedeniyle ortaya çıkabilir. Kan damarları ile öksürme veya kusma durumunda, bir doktorunuza danışın, çünkü bu gastrointestinal sistem veya özofagusun bir ihlali olabilir.

Balgam çıkarma sırasında balgamda kan

Balgam boğaz temizlerse (kırmızı-paslı renk damarları vardır), o zaman akciğerlerde küçük bir kan damarı yırtılmış demektir. Bu bir kişinin yaşamını veya iyileşme sürecini etkilemez. Bu işaret, akciğer enfeksiyonunun bir sinyalidir, ancak sadece kan sürekli olarak tahsis edilmezse. Bu düzenli olarak gerçekleşirse, en kısa zamanda bir uzmana başvurun.

Sabahları balgamda kan

Uyandıktan hemen sonra, çeşitli fizyolojik nedenlerle balgam ortaya çıkar ve tehlikeli bir hastalığın belirtilerinden biridir. Örneğin, bu şiddetli bir öksürük olduğunda ortaya çıkan bronşiyal damarların bir kopmasını gösterebilir. Özellikle belirli ilaçlarla tedavi edildiğinde damarlar çok kırılgandır. Kan küçük pıhtılarda atılır ve birkaç gün sonra yok olur.

Sabahları balgam çıkarırken bol miktarda kan görmeniz durumunda, bu, tüberküloza sahip olabileceğinizi gösterir. Koch'ın asası denir. Semptomlar: yıkıcı öksürük, yüksek ateş, kan balgamı akıntısı. TB, florografi yardımıyla tespit edilir. Bir sonraki neden, en tehlikeli hastalık olan akciğer kanseridir. Kanser mevcut olduğunda:

 • nefes darlığı;
 • boğaz şişmesi;
 • yüreklendirici öksürük;
 • kilo kaybı, iştah;
 • sıcaklık artışı;
 • hemoptizi.

Bunun nedeni nikotin ürünleri (sigara) için büyük bir tercihtir, bu nedenle sigara içenler sabahları öksürük çekerler. Balgamda bir kan karışımı olduğunda, sabah kalp krizi geçirme olasılığı yüksektir. Uzamış bol öksürük oluşabilir. Hastalar göğüs ağrısı, nefes alma zorluğu ve nefes darlığı yaşarlar.

Öksürük olmadan kan ile balgam

Hastalık sırasında, vücut hastalığın üstesinden gelmeye çalışır, bu nedenle sıcaklık ortaya çıkar. Öksürük, zararlı maddeleri solunum yollarından ve aşırı balgamdan arındırmaya yardımcı olur. Bir öksürük sırasında kan balgamının izolasyonunun nedenleri farklı olabilir, sadece doktor hastalığı belirleyebilir. Örneğin, böyle bir semptom, alerjik bir reaksiyonun bir işareti olabilir. Bir başka sebep de kardiyovasküler sistemde bir bozukluk olabilir.

Pulmoner alveollerin içi boş organlarda balgam varlığı, boğazda tahrişe neden olabilir. Pulmoner emboliye yol açabilir. Bir başka sebep cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya sigara içilmesi olabilir. Vücut, solunum organlarının duvarlarına yerleşmiş nikotin zamklarından kurtulmaya çalışır. Küfürlü öksürükler şu durumlarda oluşur:

 • pulmoner ödem;
 • zatürree
 • kronik bronşit;
 • akciğerlerin apsesi;
 • tüberküloz;
 • bronşiyal astım.

Soğuk algınlığı ile

Solunum yolu hastalıklarının semptomları genellikle bronşiyal mukozadan balgam salgılanmasıdır. Açık veya sütlü bir renge ve kabarcıklara sahiptir. Kan pıhtıları üzerine düşerse, balgam pembeye dönüşür ve bazen koyu kırmızı bir balgam rengi görülür. Kan akıntısının nedeni boğazın iltihaplanmasıdır. Boğazın duvarları şişer. Güçlü bir keskin öksürük nedeniyle damarlar patlayabilir. Sağlık için tehlikeli değildir, tıbbi müdahale gerekli değildir.

Pürülan balgam olduğunda, buna dikkat etmelisiniz. Zatürre veya pnömoni geçiren hastalarda pürülan akıntı vardır. Söz konusu hastalıklardan sonra, bir kişinin bağışıklığı büyük ölçüde zayıflar. Her zaman onun savunma reaksiyonu ile baş edemez, bu nedenle öksürük sırasında irin izi olduğunu fark ederseniz, kan pıhtıları tahsis edilir, tedavi terapisti ile temasa geçin.

Bronşit ile

Bronşit ile öksürük sırasında kırmızı damarları gözlemleyebilirsiniz. Uzamış öksürük sırasında ortaya çıkan kalın mukoza kütlesinde bulunabilirler. Bronşit, bronşiyal mukozanın inflamasyonunun tezahürüyle karakterizedir. Hastalık uzun sürmez, ancak yüksek ateşle birlikte sık sık boğulma öksürüğü. Bronşektatik hastalık sırasında bronşiyal membran irin ile kaplıdır. Bu, kronik veya akut bronşit ile ve bronşlara verilen hasar ile gözlenebilir.

Bronşit parlak yamalar veya kırmızı kan damarları ile kendini gösterir, püy pıhtıları vardır. Akciğerlerde balgam durgunluk belirtileri birkaç ekleyin: nefes darlığı var, halsizlik. Hastalık bronkoskopi yardımı ile tespit edilebilir. Bronşit proteinini sentezlemek hücrelerin yapısını ve fonksiyonunu bozan hastalık, kistik fibroz geninin mutasyon nedenidir kistik fibroz, ile karışabilir, kalın bir tükürük, kan bir tat ile öksürük, vardır.

Pnömoni ile

Akciğer veya pnömoni iltihabına balgamlı öksürük eşlik eder, köpüklü kan tahsis edilir. Akut form, balgam ve kan şeritleri ile şiddetli nefes darlığı ile karakterizedir. Bununla birlikte, hastanın genel durumu, sağır öksürük ve göğüs ağrısında bozulma görülebilir. Ekspresyona paslı bir renk tonu ve tükürük salgınının eşlik etmesi eşlik eder. Pürülan abseler olabilir. Oral kavitede küçük bir pürülan birikimi birikir, hoş olmayan bir koku fark edilir.

Hamilelikte

Hamilelik sırasında öksürüğün kan damarları ile rahatsız edildiği durumlar vardır; bu, öksürük sırasında küçük bir bronş damarının rüptürü, olası bir zihinsel travma veya ağır bir yüktür. Kırmızımsı paslı rengin kahverengi veya balçık çizgileri birkaç gün boyunca gözlemlenebilir ve sonra tamamen ortadan kaybolur. Enflamatuvar bir süreç durumunda, kan balgamındaki irin, doktorunuza acilen başvurmanız önerilir.

tanılama

Öksürük birçok hastalıkta kanda görülür, kesin tanının, hastalığın dinamiğinin, şiddetinin belirlenmesine yardımcı olacak, hastanın belirli muayenelerine ihtiyaç vardır. Bunu yapmak için, farklı tedavi yöntemleri belirleyin, bunların sonuçları cerrahi tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirler veya konservatif tedaviyi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tanı ölçütleri teşhis edilir: balgam analizi, bronkoskopi, bilgisayarlı tomografi, radyografik çalışmalar ve diğerleri.

Resim tüberküloz karakteristik belirtileri içeriyorsa, atandı:

 • balgamın ek mikroskobik analizi;
 • Balgamın PCR analizi;
 • balgamın bakteriyolojik kültürü.

Kanla öksürdüğünde ne yapmalısın

Tanı sonuçlarına bağlı olarak, doktor balgamda kan damarları ile ne yapacağını belirler. Örneğin, bir hasta X-ışını incelemesi sırasında pnömonide karakteristik bir değişiklik geçirirse, tedavi antibiyotik yardımı ile reçete edilir. Kanserli hastaların muayenesi sırasında, tümörün hızlı bir şekilde saptanması ve daha fazla gelişmesini önlemek için BT, bronkoskopi ve diğer muayeneler yapılır.

Acil İlk Yardım

Hasta bol kanlı balgam varsa, düz oturup vermedi böylece onu sakinleştirmeye bel altına yastık koydu ve ayarlamak için çalışıyorum, ama bırakmıyorsun. Hareket etmesine ya da konuşmasına izin verme. Daha sonra hastanın göğsüne soğuk bir şeyleri dondurucudan koyun. Bundan sonra, acilen muayene için hastaneye götürülmek üzere acil tıbbi yardım isteyin. Merkezde balgamdaki kanın tedavi ve nedenlerini belirleyebileceksiniz.

Halk ilaçları

popüler halk ilaçları itibaren devyasily muz, anne ve üvey anne, ısırgan, biberiye, menekşe, nane, çam tomurcukları, gül kalça, huş tomurcukları, meyan kökü ve çay alımını tahsis. Bazıları Borjomi ile ılık süt içiyor. Güçlü bir öksürükle, zencefil, limon, bal kökü ile çay içilir. Buhar inhalasyonunu okaliptüs, çay ağacı veya köknar yağlarıyla kullanabilirsiniz.

Ne yapamazsın

Herhangi bir ısıtmayı hariç tuttuğunuzdan emin olun. Hardal, sıcak banyo, kompres veya parafin kullanmayın. Bu ilaçların, pürülan ve kanlı balgam öksürüğü sırasında kullanılması özellikle yasaktır. Sıcaklığı düşürmek için aspirin ortadan kaldırın. Aspirin kanın incelmesine yardımcı olur, bu da pıhtılaşmanın ciddi şekilde bozulmasına veya dolaşımının bozulmasına yol açabilir.

önleme

Hastalığı önlemek için, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek, kötü alışkanlıkları dışlamak, sporda aktif olmak, sıklıkla sokakta olmak gerekir. Doğru dengeli beslenmenin de bir yeri vardır. Diyet, taze meyve ve sebzelerde bulunan farklı vitamin ve mineralleri içermelidir. Giysiler sezon için giyilmelidir. Karmaşık tedavinin yapıldığı özel sanatoryumlarda veya tatil yerlerinde yılda bir veya iki kez ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Balgam çıkarma sırasında kan

Bir balgamda veya bir öksürükte kan, her zaman sağlıkla ilgili ciddi problemlere tanıklık eder, bu nedenle hiçbir şekilde bu rahatsız edici işaretin dikkatsizce terk edilmesi imkansız değildir. Bu belirti neden gelişir? Bir çok nedeni var, her ikisi de akciğer hastalıkları ile bağlanabilir ve diğer iç organların işleyişinin ihlaline tanıklık edebilirler. Bazen öksürme sırasında kılcal damar hasarı durumunda ortaya çıkabilen tek bir önemsiz kan akıntısı vardır, ancak kanla öksürük tekrarlanırsa derhal doktora başvurmalısınız.

Hemoptizi Türleri

Tıbbi uygulamada, kan ile balgam çıkarma çeşitli gruplara ayrılır. Aşağıdaki türler ayırt edilir:

 • Gerçek hemoptizi, balgamın kanlı görünümü ile karakterize bir durumdur. Parlak kırmızıdan kahverengiye bir ip ucu. Bununla birlikte, bronştan bol miktarda mukus salgısı vardır;
 • akciğerlerden küçük kanama - hasta kanın katkısıyla balgam öksürürken, salgılar köpüklüdür, bazen saf bir şekilde kan, mukus yoktur. Bronştan diürnal salgılamaların toplam sayısı 100 ml'ye ulaşır;
 • ortalama kanama - balgam çıkarma kanının hacmi 500 ml'ye ulaşır;
 • bol kanama - kan ve mukusun bolca ayrılması ile birlikte ciddi bir durum. Salgı miktarı 500 ml'yi aşıyor.

Kanamaya neden olan çeşitli hastalık türleri vardır. Bunlar, zararsız, konjenital akciğer hastalıkları, sık ve nadir hastalıkları içerir.

Zararsız sebepler

Bazen kan damarları öksürürken, alerjiler veya soğuk algınlığı ile ortaya çıkar. Bunun nedeni kapillere mekanik hasar vermesidir. Bu durum kural olarak tedavi gerektirmez, salınan kan miktarı çok azdır. Bazı hastalarda antikoagülan ilaçlarla tedavi sırasında kahverengimsi balgam veya az miktarda kan bulunur. Bu, uyuşturucuların kanı sulandırma kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda öksürük sırasında küçük kan kaybı teşhisi konur. Kılcal damarların zayıflığı nedeniyle hasar görebilirler. Ayrıca, böyle bir semptomun nedenleri, güçlü fiziksel aşırılık, duygusal deneyimler olabilir.

Solunum sistemi konjenital patolojisi

Balgam çıkarma sırasında boğazdan gelen kan, sıklıkla bronkopulmoner sistemin gelişmesiyle ilişkili konjenital anomalilerin bir belirtisidir. Bir insanda, akciğerlerden kanama ile birlikte birkaç durum vardır.

Kistik Fibroz

Pankreas veya kistik fibrozisin kistik fibrozisine ekzokrin bezleri ile mukus salgılanması eşlik eder. Bunun bir sonucu olarak, sindirim organlarında, mukus bezlerinin kanalları ve bronşlarda bir sekresyon meydana gelir. Nefes alma bölümünde, bronşların açıklığı hastada bozulmakta, pürülan mukus içeriği vücutta birikmektedir. Bronşektazi gelişiminin bir sonucu olarak, hasta balgam ile balgam bekler. Eğer yardım olmazsa, ölüm tehdidini taşıyan organın tamamen tıkanması söz konusudur.

Bronşiyal kist rüptürü

Hem yenidoğanlarda hem de erişkinlerde bronş kisti teşhisi konur. Patoloji, genellikle doğada saklı olan bronşlardaki bir neoplazmdır. Bu hastalık için kan tahsisi, eğitimin kopması veya enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, hava bronşlarının boşluğunda birikir, vücut ısısı yükselir, hastanın genel refahı keskinleşir, halsizlik, sinirlilik ve iştahsızlık gelişir.

Rundu-Osler-Weber hastalığı

Hemorajik telanjiyektazi veya Rundu-Osler-Weber hastalığına, genişlemiş kılcal damarlardan sık kanama eşlik eder, enflamatuvar olmayan bir karaktere sahiptir, deri üzerinde vasküler yıldız şeklinde ve ağ şeklinde kendini gösterir. Teleangiektazi, solunum sistemi de dahil olmak üzere çeşitli iç organları etkiler. Semptomlar ciltte sık kanama, anemi, kan öksüren hastalar, mukus içerir.

Ortak akciğer hastalıkları

Birçok hasta neden kan öksürdüğümü soruyor? Bu açıklama çeşitli akciğer hastalıkları ve komplikasyonları ile sağlanır. Bunlar tüberküloz, bronşit, zatürre ve diğer birçok hastalığı içerir. Her birini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Akciğerin mantar enfeksiyonu

İlk aşamalarda akciğerlerin kandidiyazı, sıradan bir soğuk gibi görünüyor, hasta öksürüyor, genel durum kötüleşiyor. Öksürük kuru veya bol balgamlı olabilir. Daha sonraki aşamalarda, pıhtılar gizli olarak gözükür, kan sıcaklığı yükselir, solunum zorlaşır, sternumun arkasında ağrı oluşur.

Glistüler işgali

Çoğu zaman, hastalar akciğer dokusunun ve bronşların parazitler tarafından tahrip edilmesi nedeniyle kan tükürürler. Kan miktarı, organ hasarının derecesine bağlı olarak önemsiz veya büyük olabilir. Daha sık kuru, paroksismal öksürük. Bir kişi nefes darlığı, alerjik deri döküntüleri, subfebril vücut ısısı ile bozulur. Periyodik baş ağrıları, baş dönmesi vardır.

tüberküloz

Öksürük sırasında kanamanın en yaygın nedenlerinden biri tüberkülozdur. Ve hem öksürük sırasında hem de kan olmadan kan tahsisi not edilir. Hastalığın karakteristik belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında kalıcı artış (38-39 derece);
 • kilo kaybı;
 • iştah kaybı;
 • uyku sırasında şiddetli terleme;
 • alopesi (saç dökülmesi);
 • 3 haftadan fazla süren kuru öksürük;
 • hemoptizi.

Bu belirtileri görmezden gelemezsiniz, eğer bulunurlarsa, mümkün olan en kısa zamanda bir doktorla randevu almanız gerekir. Tüberkülozun daha sonraki aşamalarda tedavisi, genellikle ciddi bir durum ve hastanın ölümü ile birlikte uzun bir zaman gerektirir.

Akut ve kronik bronşit

Bronşit gelişmesi ile birlikte, küçük miktarlarda kan ve pus ile balgam balgam çıkarma oluşur. Bu işaret özellikle hastalığın başlangıcında belirgindir, ancak bu dönemde bile öncü değildir. Hastalığın diğer belirtileri ateş, genel halsizlik, nefes alma zorluğu, hırıltılı solunum, kuru öksürük, terleme ve göğüs ağrısını içerir. Uygun tedavi olmadığında, bronşit pnömoniye geçer.

Akciğer kanseri

Akciğerlerdeki neoplazm şiddetli öksürüğe neden olur, hastalar bol miktarda mukus öksürür, kanın bir karışımıyla birlikte püy. Bununla birlikte, vücut ağırlığı keskin bir şekilde düşer, iştah azalır, solunum zorluğu gelişir, solunum güçlüğü, genel halsizlik, sakatlık. İlk aşamada patolojinin tedavisi cerrahi olarak gerçekleştirilir. Daha sonraki aşamalarda radyasyon ve kemoterapinin kullanılması gereklidir.

zatürree

Eşlik eden hemoptizi, özellikle de stafilokok, Klebsiella, psödomonas ve diğerleri gibi patojenlerin neden olduğu akciğerin akut iltihaplanmasıdır. Mukus, paslı veya kahverengimsi bir renk tonu, daha az görülen kırmızı kan pıhtıları içerir.

Pnömoninin diğer belirtileri şunlardır:

 • vücut sıcaklığında keskin bir artış, bazen 40 dereceye kadar;
 • zayıflığı;
 • güçlü boğucu öksürük;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • bazen bilinç kaybı.

Durum acil tedavi gerektirir. Antibiyotiklerle tedavi ve diğer ilaçlar kullanılır.

Akciğer enfarktüsü

Bir akciğer enfarktüsü, vücudun belirli bir kısmının iskemisinin emboli veya pulmoner arter trombüsünden kaynaklandığı bir durumda bir duruma karşılık gelir. Bir adam göğsünün ağrıyor, kuru bir öksürük göründüğünden şikayet ediyor. Hoş olmayan duyumlar, fiziksel efor, eğim, kıvrımlar ile güçlendirilir. Hastalığın semptomatolojisi hastaların% 50'sinde kan pıhtılaşmasıyla kendini gösterir. Balgam paslı bir gölgeye sahiptir, kan lekeleri önemsizdir. Bazı durumlarda bol pulmoner kanama teşhisi konur.

Pulmoner apse

Akciğer apsesi, akciğer dokularında pürülan nekrotik boşlukların oluşmasına neden olan organın dokularında inflamatuar bir sürecin gelişmesiyle karakterizedir. Takas sırasında balgam hoş olmayan bir putrefactive kokusu ile birlikte, parlak kan lekeleri vardır. Salgılanan sır miktarı bazen 1 litreye ulaşır. Hasta sternumda ağrı hisseder, iştah azalır ve vücut ağırlığı azalır. Apse, vücut ısısında, zayıflıkta, apatide keskin bir artışa neden olur.

Kardiyovasküler sistemin patolojisi

Akciğer hastalıklarına ek olarak, kalp hastalığı ve kan damarları hemoptizi provoke edebilir. Şunları içerir:

 • Kalbin azalan pompalama fonksiyonu nedeniyle akciğerin şişmesi. Bu durum şiddetli nefes darlığına, kanın karıştırılmasıyla köpüklü akıntıya neden olur;
 • mitral darlığı - mitral orifisin daralmasına bağlı kan akışının ihlalinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu durumda, hastanın özellikle fiziksel efor ile kanla birlikte güçlü bir öksürüğü vardır, bir nefes darlığı, iyi olma halindeki genel bir bozulma vardır;
 • Aort anevrizması, pulmoner hemorajinin başka bir nedenidir. Sedavlivanie akciğer atelektazisine yol açar, zatürre gelişmesine neden olur. Hasta kanın katılması, boğulma ile öksürük geliştirir. Durum ciddi, çoğu zaman hastanın ölümcül bir sonucunu doğurur.

Kalp ve kan damarlarının patolojisi genellikle öksürük olmaksızın kan atılımı ile kanıtlanır. Bu belirti bulunursa, her zaman bir doktor ile randevu almalısınız.

tanılama

Kastrasyon sırasında kan tahsisinin nedenlerini tanımlamak için, aşağıdaki yöntemler de dahil olmak üzere kapsamlı bir inceleme yapılır:

 • Röntgen. Bu tür bir çalışmanın yardımıyla akciğer kanseri, pulmoner emboli, enflamasyon, fungal ve helmintik organ hasarını belirlemek mümkündür;
 • bilgisayarlı tomografi. Yöntem, akciğerlerin ve bronşların durumunun değerlendirilmesine, yapısındaki patolojik değişikliklerin belirlenmesine yardımcı olur;
 • kan testi. Bir laboratuvar kan testi, vücuttaki enflamatuar sürecin belirlenmesine yardımcı olur;
 • balgam analizi. Enfeksiyon patojenlerini tanımlamak için gerçekleştirilir;
 • elektrokardiyografi. Bu araçsal çalışma, kalbin çalışmasının ihlal edildiğini ortaya koymaktadır;
 • sindirim sistemi endoskopi ve diğer muayene yöntemleri.

Hemoptizi ile birlikte çeşitli hastalıklar için semptomlar çok benzerdir. Kendinizi teşhis etmeye çalışamazsınız. Bunu sadece bir doktor yapabilir.

Pulmoner hemoraji için ilk yardım

Bir insanın akciğerlerden çok fazla kanaması durumunda ne yapmalıyım? Bu durumun gelişmesi ile hasta hemen hastaneye yatırılmalıdır. Ambulans ekibini aradıktan sonra, aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmelisiniz:

 1. Hastanın yarı oturma postürünü benimsemesine yardım edin.
 2. Baş yükseltilmelidir.
 3. Kişi, dökülen kanı tükürmeli, hiçbir şekilde geciktirilmemeli veya yutulmamalıdır.
 4. Durum izin verirse, hastaya soğuk bir içecek verin veya bir miktar buz yutun.
 5. Hasta bilinçsiz olduğunda, kafasının bir tarafa çevrilmesi ve böylece boğulmaması gerekir.

Ambulans geldikten sonra, doktorlar kanamanın hangi durumlarda geliştiğini rapor etmelidir. Bu daha ileri tanıya yardımcı olacaktır.

Tedavi nasıl yapılır?

Terapi yöntemi daima hastalığın türüne bağlıdır. akut bronşit tedavisinde büyük bir sıvı miktarı, ilaç, mukolitik, balgam çıkarma, non-steroid anti-enflamatuar maddeler teşvik ilaçların kullanımını kullanılan uyum kısmı olup,. akciğerler ve bronşların mukusun çıkarılması için aşağıdaki ilaçların tarafından atanır:

 • Pektolvan;
 • bromheksin;
 • ambrobene;
 • Ambroksol ve diğerleri.

Göğüste şiddetli ağrı ile ısınma etkisi olan kompresler kullanılır. Fizyoterapi sıklıkla kullanılır. Bronş tıkanıklığının gelişmesiyle, organın lümeni uzatan ilaçlar reçete edilir. Viral bir enfeksiyon tarafından provoke edilen bronşitte antiviral ilaçlar endikedir (Viferon, Amiksin, Amizon ve diğerleri).

Semptomatik tedavi bronkodilatör ilaçlar (ASKOR, BEROTEK, bronholitin), mukolitik (Mukobene, Mukoneks, Ambroksol), ekspektoranlar kullanılmasını içerir. erken aşamada tespit akciğer kanseri, cerrahi gerektirir. Operasyon ile birlikte radyasyon, kemoterapi reçete edilir. Kemoterapi cerrahi ciddi sakınca olmadığı durumlarda kullanılır. Daha sonraki aşamalarda, metastaz geliştiği zaman palyatif tedavi uygulanır. Özü semptomları hafifletmekte, hastanın ömrünü uzatmaktadır.

Özetleme

Hemoptizi ile birlikte görülen herhangi bir hastalık, hastanın hayatı ve sağlığına ciddi bir tehdit oluşturur. Böyle bir işaret bulunursa, kendi başına geçeceğini umamaz. Kişinin sağlığına yönelik ihmalkar davranışları genellikle şiddetli komplikasyonlara ve ölüme neden olur. Bu tür sonuçları önlemek için, nitelikli tıbbi bakım için zamanında başvurmak gerekir.

Balgam çıkarma sırasında balgamda kan: nedenleri olabilir?

öksürük - Bu, insan solunum sistemi hastalıkları hakkında tanıklık eden en yaygın işaretlerden biridir. Böyle bir öksürük, solunum yolunun mukoza zarları tahriş edildikten ve sonuç olarak, kan damarlarının zarar görmesiyle oluşur, bu da balgamda kanın ortaya çıkmasına neden olur.

Bu çok tehlikeli bir tahriş. Bu nedenle varlığı, akciğerlerdeki küçük bir damarın rüptürüne bağlı olası iç kanamayı gösterir. Balgamdaki kan, akciğerlerde, farklı boyutlarda veya pnömonide bir tümör olan tüberküloz gibi enfeksiyöz hastalıkların gelişiminin başlangıcının bir işareti olabilir.

Kanla birlikte balgam nedenleri

Uzmanlar, aşağıdaki ana nedenleri tanımlamaktadır:

 • Bronşit. Bol balgam ile uzun süreli öksürük eşlik ediyor. Balgamın, pürülan salgılarla karıştırılmış küçük kırmızımsı lekeler vardır. Hasta, sık sık nefes darlığı, ateş ve vücutta zayıflık hissi için not edilir.
 • Pnömoni. Balgam küçük bir parça kırmızımsı kan ile pas rengini alır. Hasta bronşit ile aynı semptomları geliştirir.
 • Tüberküloz. Balgam, öksürük olmaksızın atılabilen kan damlaları ile çok sayıda pürülan formasyona sahiptir. Hastanın kilosunu kaybetmesi nedeniyle ısrarcı ve uzamış bir sıcaklık artışı 385'e (bazen daha fazla), keskin bir iştah kaybına neden olduğu gözlemlendi. Bütün bunlara sürekli yorgunluk, uyku sırasında aşırı terleme ve birkaç hafta boyunca uzun süreli kuru öksürük eşlik ediyor.
 • Kalbin işi bozuldu. Bu, kanın durgunlaşması, fiziksel aktiviteden sonra uzamış nefes darlığının yanı sıra dikkat çekici kan izleriyle öksürük ile karakterizedir.
 • Kanser varlığını gösteren tümörler. Hasta balgam ve kan damarlarının ayrılmasıyla birlikte kalıcı ve şiddetli öksürükten muzdariptir. Keskin bir kilo kaybına başlayın, göğüste ağrı ve boğulma hissi ve terlemeyi arttırın.
 • Stafilokok ve psödomonas. Bir kişinin akciğerlerini etkiler ve akut pnömoniye neden olur. Balgam, kan damlaları, çok yüksek bir sıcaklık (41 ° C'ye kadar), vücudun genel zehirlenmesi ve sık sık nefes darlığı ile turuncu bir renk alır.
 • Akciğerlerin bulaşıcı hastalıkları (amoebiasis ve paragonimosis). Parazitler yavaş yavaş akciğer dokusunu tahrip eder, bu da balgamda kanla öksürüğün ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca, bronkospazm, kuru ve şiddetli öksürük, sık sık nefes darlığı ve cilt hastalıkları vardır.
 • Yaralanmaların sonucu (ciddi yaralanma veya yaralanma, ayrıca kimyasallara maruz kalma). Buradaki kan, balgamdaki kırmızı kirliliğin rengidir. Yaralanmaların bir sonucu olarak komplikasyonlar ortaya çıktığı zaman, bunlara, nefes darlığı, düşük tansiyon ve yaralanma bölgesinde sık görülen ağrı eşlik eder. Cerrahi müdahale olmaksızın son derece tehlikeli bir durum olabilir.

Hemoptizi sınıflandırması

Balgamın hacmi ve kıvamına bağlı olarak, bu tür hemoptizi ayırt edilir:

 1. Gerçek doğanın hemoptizi. Kanla birlikte balgam akıntısı hacmi genellikle günde 50-60 ml'yi geçmez. Balgam, bronşlar tarafından salgılanan iyi işaretlenmiş damarlar ve hafif turuncu lekeler içeren, mukus ve viskozdur.
 2. Küçük bir düzeyde pulmoner hemoptizi. Bir gün için kanla toplam balgam hacmi 90-100 ml'yi geçmez. Kıvamında, kirlenme olmadan ve bazen köpüklü olmaksızın, daha sıvı ve saftır.
 3. Orta seviyenin pulmoner hemoptizi. Güne 450 ml'den fazla bol miktarda kan kaybı eşlik eder. Kan hafifçe köpürebilir ve çoğu zaman temiz ve kirlilik içermez.
 4. Büyük bir pulmoner hemoptizi. Hastanın kanı miktarı 520 ml'yi geçebileceğinden, hasta için tehlikeli bir durumdur. Hayata yönelik ciddi bir tehdidi temsil eder.

Tükürükte kanın gözlendiği patolojik durumlar

Aşağıdaki tüm koşullar sağlık için çok tehlikelidir ve tedavi olmaksızın onları bırakmak tehlikelidir:

 • Akciğerlerde geçen inflamatuar reaksiyonlar. Bu akut bronşit, akciğer dokusunun çeşitli pürülan hastalıkları, tüberküloz ve akciğerler ve bronşların kronik iltihaplanmasını içerir.
 • Patolojik neoplazmlar. Bunlar arasında adenokarsinom ve akciğer kanseri en sık görülür.
 • Diğer hastalıklar. gövde (kistik fibrozis) ihlali tuz miktarı, bozulmuş dolaşım organlarının, akciğer, akciğer harabiyeti ve travma damarlarda kan pıhtılaşması, arterler ve venler veya diyatezi geliştirilmesinde doğum kusurlarına.

Tüberküloz için balgam

Tüberkülozun aktif formunda, kanın bir karışımı ile öksürük, ana semptomlardan biridir. Bu hastalığın tedavisi zordur.

Gelişimin nedeni, dış ortamın ve çeşitli antibakteriyel ilaçların etkilerine karşı artan dirence sahip olan patojenik mikrobikterlerdir.

Tüberküloz dönemi, belirgin şekilde görülen kan damarları ile bol miktarda balgam sekresyonu ile karakterizedir. Balgam pürülan veya normal olabilir ve atılımının zirvesi sabah gelir. Hemoptizi, bağımsız bir semptom olarak, gelişimin sonraki aşamalarında ortaya çıkar, anemi ile kolaylıkla karışabileceğinden, hatırlanması önemlidir.

Küme istilası

Bu hastalığın gelişiminin nedeni büyük sayılarda helmintler. Akciğerler de dahil olmak üzere insanın herhangi bir organında serbestçe yaşayabilirler. Helmintik enfeksiyon olduğunda balgam açıkça görülebilen kan lekeleri ile üretilir.

Hemoptizi, bu gibi paraziter hastalıklar ile de oluşabilir:

Enfeksiyon kötü yıkanmış yiyecekler, kirli su veya cilt yoluyla temas yoluyla gerçekleşir. Helmintik invazyon öksürüğü sıklıkla kurudur ve akciğerlerden az miktarda salgı ile birlikte gelir.

Akciğerlerin iltihabı

Tıbbi terminolojide, genellikle pnömoni denir. Zarar verici süreçlerin başlıca etkenleri stafilokok ve psödomonastır. Çok tehlikeli hastalık, komplikasyon durumunda olduğu gibi ölüme de yol açabilir.

Hemoptizi, klonlu türlerin pnömonisi için en uygunudur. Kendisini kuru öksürük, göğüste akut ağrı ve ateş gibi gösterir (40 0 C'ye kadar). Hastalığın gelişimi sırasında balgam öksürük sırasında balgam ile salgılanmaya başlar.

Balgamın doğasına dikkat etmek çok önemlidir çünkü doğru tanıyı ve ilerlemenin evresini belirleyebilir.

Kanserde kan balgamı

Hemoptizi, en tehlikeli akciğer hastalığının, yani kanserin bir belirtisi olabilir.

Bu hastalığın gelişimi için aşağıdaki sebepler vardır:

 • kötü alışkanlıklar;
 • genetik yatkınlık;
 • akciğer veya bronş dokusunun patolojisi;
 • endokrin sistemindeki bozukluklar;
 • Kötü ekolojik bir durum;
 • Tehlikeli ve zehirli kimyasallarla temas.

Kanserin ilerleyişinin bu belirtiler üzerinde olabileceğini kabul edin:

 • şiddetli ve inatçı öksürük;
 • keskin kilo kaybı;
 • aşırı terleme;
 • halsizlik ve kronik yorgunluk;
 • zor nefes darlığı.

Öksürdüğünde balgam kanla serpiştirilir. Kıvrılmayı başarmış olan kan, küçük pıhtılar şeklinde açıklanacaktır ve taze, doymuş kırmızı bir renk olacaktır.

Aynı zamanda, mukus aynı zamanda balgam ile öksürebilir.

Hasta, nefes darlığı ile birlikte şiddetli ve ağrılı öksürükten muzdariptir. Hastalık geliştikçe klinik semptomlar hızla artar. Bununla birlikte, periferal akciğer kanseri tipinin ilerlemesi ile birlikte, semptomlar ortaya çıkmayabilir.

Tanı ölçütleri

Yetkili doktor, sadece öksürükte kanın nedenleri kesin olarak belirlendiğinde tedaviye başlar.

Hastaya böyle bir teşhis kompleksi verilir:

 • tüm gerekli verilerin tam denetimi ve toplanması;
 • kan ve idrar testleri;
 • boğaz muayenesi;
 • MRI;
 • elektrokardiyogram yapmak;
 • akciğerleri dinlemek;
 • sıcaklık ve basınç ölçümü.

Klinik semptomlara bağlı olarak, daha dar profil uzmanları da tanıya katılabilir.

Bir uzmandan acil bir sınava ihtiyacınız olduğunda?

Hasta aşağıdaki belirtileri not ettiğinde, bu ciddi bir hastalığa işaret eder, Uygun tedavi olmadan tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir:

 • Bir öksürük ile birlikte kanın ekspanse edilmesi.
 • Zayıflık ve uyuşukluk, iştahsızlık, kilo kaybı.
 • Fiziksel aktivite olmadan ortaya çıkan zor dispne.
 • Göğüste şiddetli ağrı.

Bu tür tehlikeli hastalıkların zemininde, bazı durumlarda, pulmoner hemoraji ortaya çıkabilir. Bu durumda, hasta oturma pozisyonunu almalı ve hemen bir ambulans çağırmalıdır. Temizlenemeyen her şey kendi içinde gözaltına alınabilir.

tedavi

Hemoptizi sadece bir semptom olduğundan, tedavi tanısına göre tayin edilir. Akut formda bronşit ile hastanın dinlenmeye, bolca içmeye, mukolitik ve ekspektoran kullanımına ihtiyacı vardır (Lazolvan, Ambrobene, althea infüzyonu).

Hastalığın nedeni bir tümör ise, o zaman cerrahi bir prosedürün erken aşamasında. Kemoterapi sadece ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda yapılır.

Ekspresyon sırasında kanın varlığı tehlikeli bir sinyaldir, bundan sonra hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Bu sadece sağlığı korumak için değil, bazı durumlarda hayat kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Ancak, balgamda kanın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacak bazı kurallar vardır:

 • Sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı;
 • Vitaminlerle zenginleştirilmiş doğru beslenme;
 • Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 • Soğuk algınlığının hızlı ve etkili tedavisi.

Bu basit kurallar, kişinin sağlığını olabildiğince uzun süre korumak ve çok sayıda tehlikeli hastalığı önlemek için yardımcı olacaktır.

Balgam balgam - ne olabilir?

Öksürdüğü zaman ya da olmasın kanlı balgam, bazı konjenital hastalıklarla birlikte, çürük yaralanmaları sonrasında ortaya çıkabilir. Ancak çoğu zaman hemoptizi, solunum, kalp ve kan damarlarında tehlikeli patolojik süreçlerin varlığına işaret eder.

Kanlı balgam ciddi patolojilerin varlığını gösterebilir

Balgamın kanla olan nedenleri

Balgamdaki kan, genetik anormalliklere bağlı olarak ortaya çıkabilir, semptom, solunum sistemi hastalıkları, kalp ve kan damarlarını gösterir, bazen nedenleri güvenli bir doğaya sahiptir. Hemoptizi (hemoptizi) enflamatuar bir süreç, mantar enfeksiyonu veya parazit istilasının zemine karşı gelişir.

Öksürük kanı - güvenli sebepler

Mukusdaki kanlı damarlar her zaman ciddi patolojik süreçlerin bir işareti değildir. Bazen rahatsız edici semptomlar kısa sürelidir, 1-3 gün boyunca kendi kendine yok olurlar, sıcaklığı yükseltmeden akarlar, bir kişinin genel sağlığı bozulmaz, balgam kırmızımsı-paslı rengin kan şeritleri ile kahverengi bir gölgedir.

Neden boğazda kan var:

 • öfkeli bir öksürük ile bronş tüplerinde küçük kılcal damarların yırtılması;
 • ağır fiziksel çaba;
 • antikoagülanların uzun süreli kullanımı.
Bir kişi için çok tehlikeli hemoptizi - günlük kan pıhtısı hacmi 500 ml'yi geçmektedir.

Güçlü öksürükten sonra balgamda kan oluşabilir

Solunum sistemi hastalıkları

Hemoptizi genellikle grip, ARVI, solunum yolu patolojileri ile ortaya çıkar. Mukus içinde kırmızı damarlar vardır, bazen pulmoner kanama vardır.

Kan pıhtıları ile balçık - ne olabilir:

 1. Bronşit, öksürük süreci sırasında bronşektazi, pus kan ile serbest bırakılır, hastalıkta dispne görülür, çalışma kapasitesi azalır ve sıcaklık artar.
 2. Ne zaman pnömoni - balgam söktürücü ile kıl pıhtıları ile mukus paslı gölge görünür. Hastalığa yüksek sıcaklık, ciddi zehirlenme belirtileri eşlik eder, dispne, önemsiz fiziksel çabalarla bile ortaya çıkar.
 3. Akciğer apsesi - bol terleme, uzamış ateş, nefes almada ağrı, iştahın bozulması. Kanlı emprenye ile pürülan akıntı, bir fetid kokusu var.
 4. Tüberkülozla birlikte, ana semptomlar sıcaklıkta subfebril değerlerin yükselmesi, kiloda keskin bir azalma, iştahsızlık ve balgamda pürülan ve kanlı pıhtılaşmadır.
 5. Bronşlarda adenom - Ağzınızdan öksürdüğünüz zaman, biraz kanlı balgam alırsınız, nefesler bir hıçkırık gibi olur, bir kişi zayıflar, zayıflar.
 6. Akciğer kanserinde metastaz varlığı, balgamda kan damarları görülür, öksürük atakları uzun süre kalıcıdır ve boğulma eşlik eder. Bir kişi hızla kilo vermeye başlar, gece yoğun olarak terler.
 7. Ne zaman tracheitis, bademcik iltihabı, larenjit kuvvetle ikna ve boğaz boğaz, ses kısıklaşır, pembe yoğun boşaltım ile kuru öksürük.
 8. Pnömotoraks, akciğerde travmanın tehlikeli bir komplikasyonu olup, nefes darlığı, arteriyel endekslerde azalma, hasta huzursuzluk, göğüs ağrısı şikayetleri ve hava kıtlığı ile birlikte görülür. Zamanında sağlanan profesyonel yardım olmadan, durum ölümüne yol açabilir.

Hemoptizi tüberkülozun kanıtı olabilir

Streptococci'nin neden olduğu anjinada, reflü sırasında kan, bademciklerin püyden yanlış bir şekilde mekanik olarak temizlenmesi sırasında ortaya çıkar ve bu da doku yaralanmasına neden olur. Eğer hastalığın etken maddesi stafilokoksa ise, bağışıklık sisteminin kuvvetli bir yanıtının bir arka planına karşı, damarlar iltihap bölgesinde genişler, ancak mukozanın yüzeyi mukusla çıkan bir eritrosit kütlesini oluşturur.

Hemoptizi - akciğerlerde mantar enfeksiyonunun bir belirtisi, helmintlerin ve protozoaların akciğerlere girdiği zaman ortaya çıkar.

Çocukta öksürük sırasında kanın ortaya çıkmasının en yaygın nedeni yabancı cisimlerin yutulmasıdır. Hemen bir ambulans çağırın - durum yaşamı tehdit ediyor.

Bir öksürük olmadan kanın boğazdan alınabileceği 10 hastalık

Sıklıkla, beklemek zorunda olduğumuz vücudumuzda balgam üretilir. Ama ya bir kişi sadece bir mukus salgısını değil, aynı zamanda kanı öksürürse? Hemoptizi birçok hastalığın bir belirtisi olabilir ve bunlardan bazıları zararsız olarak adlandırılabilir. Bazen kan tükürük ile, bazen de tükürük ile birlikte görülür, her durumda, bir öksürük olmadan balgam çıkarma sırasında boğazdan kanı fark ederek, bu olgunun nedeni ciddi bir hastalık olabilir, çünkü hastaneye gitmek için acildir.

Balgam çıkarma sırasında kan varlığı nasıl belirlenir

Birçok kişi öksürdüğünde kanı görmenin kolay olduğuna inanır. Ama aslında, her zaman kan tükürürken, bir kişi kan tükürürken, bu fenomenin çeşitli biçimleri vardır.

Şöyle görünebilir:

 • kanlı akıntı balgamında küçük bir katkı;
 • taze kanın bir karışımı değil, daha önceden kalınlaşmış ve topaklarda kaybolan;
 • balgamda kırmızı veya kahverengi kan çizgileri;
 • balgamın kahverengi veya paslı bir renkte tam boyanması.

Kan sadece balgamda değil, tükürükte de görülebilir. Çoğu zaman bu ciddi sağlık sorunlarına işaret eder, bu nedenle ilk vakalar ortaya çıktığında, tıbbi yardım almanız gerekir.

Balgamda kan bulunması da çok iyi bir semptom değildir, ancak tek seferlik bir vaka, ciddi bir tedavi olmaksızın geçecek olan zararsız bir hastalığın tezahürü olabilir. Bununla birlikte, düzenli hemoptizi ile, kişinin kanı balgam çıkarması olan ciddi patolojiler için tıbbi muayeneden geçmesi gerekir. Tabii ki, bazen böyle bir semptom, vücudun herhangi bir doğumsal patolojisine bağlı olarak ortaya çıkar, fakat çoğu durumda kişi, mümkün olan en kısa sürede iyileşmesi gereken bir hastalığın etkisi altındadır.

Tüberküloz için ücretsiz bir online test yapın

Gezinme (yalnızca iş numaraları)

17 işin 0 tamamlandı

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17

bilgi

Bu test, tüberküloz olasılığını belirlemenizi sağlayacaktır.

Testi daha önce geçtin. Tekrar başlatamazsın.

Testi başlatmak için giriş yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Bunu başlatmak için aşağıdaki testleri tamamlamanız gerekir:

sonuçlar

Kategoriler

 1. % 0’a yönelme yok

Tebrikler! Daha fazla tüberküloz olma olasılığınız sıfıra yaklaşıyor.

Ancak, vücudunuza bir göz atmayı ve düzenli olarak tıbbi muayenelerden geçmeyi unutmayın ve hiçbir hastalık sizin için korkunç değildir!
Ayrıca, erken dönemde tüberküloz tespiti ile ilgili makaleyi okumanızı öneririz.

Düşünmek için bir fırsat var.

Doğru ile söylenebilir tüberkülozlu hasta, ama, Koch basili değildir ardından sağlık açıkça yanlış bir şey varsa bu olasılık olduğunu söylemek. Derhal tıbbi muayeneden geçmenizi öneririz. Ayrıca, erken dönemde tüberküloz tespiti ile ilgili makaleyi okumanızı öneririz.

Acil olarak uzmana hitap edin!

Çubuklarla vurma olasılığınız çok yüksektir, ancak uzaktan teşhis edilemez. Hemen bir uzmanla görüşmeli ve tıbbi muayene yaptırmalısınız! Ayrıca erken evrelerde tüberkülozun saptanması ile ilgili makaleyi okumanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 1. Cevap ile
 2. Görüntüleme ile ilgili bir işaretle

Yaşam tarzınız ağır fiziksel aktivite ile bağlantılı mı?

 • Evet, her gün
 • bazen
 • Mevsimsel (örneğin bahçe)
 • hayır

Tüberküloz testini ne sıklıkla geçiyorsunuz (örn. Mantoux)?

 • En son ne zaman olduğumu bile hatırlamıyorum
 • Her yıl, başarısız olmaksızın
 • Birkaç yıl sonra

Kişisel hijyeni dikkatli bir şekilde gözlemliyor musunuz (duş, yemek öncesi ve yürüyüşlerden sonra eller, vb.)?

 • Evet, sürekli ellerimi yıkıyorum
 • Hayır, hiç takip etmiyorum.
 • Deniyorum ama bazen unuttum

Bağışıklığınızı önemsiyor musunuz?

 • evet
 • hayır
 • Sadece hastalık ile
 • Cevaplamak zor

Akrabalarınız veya aile üyelerinizde tüberküloz var mı?

 • Evet anne
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır
 • Kesin olarak söyleyemem

Olumsuz bir ortamda (gaz, duman, kimyasal madde emisyonları) yaşıyor mu, çalışıyor musunuz?

 • Evet sürekli yaşıyorum
 • hayır
 • Evet, bu şartlarda çalışıyorum
 • Daha önce yaşamış veya çalışmış

Nemli veya tozlu ortamlarda bir odada ne sıklıkla kalıyorsunuz?

 • sürekli
 • Ben değilim
 • Daha önce, orada
 • Nadiren, ama olur

Kaç yaşındasın?

 • 18'den az
 • 18'den 25'e
 • 25'ten 40'a
 • 40'tan fazla
 • kadın
 • Adam

Son zamanlarda özel bir neden olmadan aşırı yorgunluk hissi yaşadın mı?

 • Evet, çok sık
 • Normalden daha sık değil
 • Bunu hatırlamıyorum

Son zamanlarda fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık yaşıyor musunuz?

 • Evet, kesinlikle telaffuz edildi
 • Normalden daha fazla
 • Hayır, bu değildi

Son zamanlarda zayıf bir iştahı fark ettiniz mi?

 • Evet, her şey daha önce normal olmasına rağmen böyle bir şey var.
 • Genellikle fazla yemiyorum
 • Hayır, iştahım iyiyim

Son zamanlarda sağlıklı, bol diyette keskin bir düşüş gözlemlediniz mi?

 • Evet, yemek iyi olsa da, sonuncusu çok attım
 • Çok az ama bu çok kritik olduğunu söylemez
 • Son zamanlarda, terbiyeli bir şekilde attı, ama bu doğru beslenme sonucudur!
 • Hayır, kendim için farketmedim

Kısa süre önce vücut ısısında bir artış yaşadın mı?

 • Evet, görünen bir sebep yok
 • Hayır, bu değildi

Son zamanlarda uyku bozukluğunuz var mı?

 • Evet, bundan önce yoktu
 • Genelde uyumakta zorluk çekiyorum
 • Hayır, bir bebek gibi uyuyorum

Son terlemeyi fark ettin mi?

 • Evet, çok belirgin
 • Eğer sadece biraz
 • Hayır, bu değildi

Son zamanlarda sağlıksız bir solukluk gözlemlediniz mi?

 • Evet, belirgin derecede solgun
 • Hayır, bu değildi

Bir öksürük olmadan boğazdan kanın balgam çıkarma nedenleri

Hemoptiziye neden olan tüm nedenler birkaç gruba ayrılabilir:

 • sağlık nedenlerinden zararsız;
 • konjenital hastalıklar;
 • modern tıbbında yaygın olan ve prensip olarak, kolaylıkla tedavi edilebilen yaygın hastalıklar;
 • Teşhis ve tedavi edilmesi daha zor olan nadir hastalıklar.

Sıklıkla, hemoptizi, bronştaki damarın rüptürünün veya aşırı fiziksel eforun bir sonucudur. Bu gibi nedenler özel korkulara neden olmaz ve her şeyin geçmesi için beklemek ve dinlenmek yeterlidir. Ayrıca, bazı ilaçları ya da kararsız bir psikolojik rahatsızlığı nedeniyle kan tükürme neden olabilir. Hemoptizinin sürekli saldırıları ciddi hastalıklara eşlik edebilir. Birçok patoloji bu şekilde listelenir, ancak en yaygın hastalıkları listeleyelim.

 1. Akciğerlerdeki tümörler. Böyle bir hastalıkta, bir kişi öksürmeye başlar ve zamanla öksürük artar ve balgamda zengin kırmızı bir rengin kan damarları vardır. Gelen semptomlar ağırlığında keskin bir azalma, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve artan terlemeyi içerir.
 2. Akciğer veya bronşit iltihabı. Bu inflamatuar süreç soğuk algınlığının sonucudur. Balgamda kan varsa, kişinin uzun süredir hastalandığını söyleyebiliriz ve iltihap daha ciddi formlar almaya başladı. Hastada ayrıca ateş, öksürük, nefes darlığı, kötü sağlık ve sürekli soğuk algısı vardır.
 3. Bronko-statik hastalık Böyle bir hastalıkta, hava yolu genişler, bu da püyün görünümünü oluşturur, bu nedenle balgam hafifçe püy ve kanla seyreltilir. Bronşektazili bir kişi, sürekli olarak zayıf, ateşli hisseder, nefes darlığı ve öksürükten muzdariptir.
 4. Akciğerlerin pürülan enflamasyonu. Hasta balgamı balgam ve kan ile karıştırarak balgam çıkarır ve bu tür salgıların kokusu ayırt edici derecede etkili notalara sahiptir. Bu durumda, bir kişi akciğerlerde ağrı, vücuttaki zayıflık ve iştah kaybı ile karşılaşır.
 5. Mantarların neden olduğu bulaşıcı hastalık. Akciğerlere nüfuz ederek, mantar hızla daha fazla doku yakalar ve enfeksiyonu geniş bir alana yayır. Bu hastalıktaki balgam kanlı damarlara sahiptir.
 6. Parazitlerin neden olduğu hastalıklar. Vücuduna saldıran paraziter hastalıklar hemoptize neden olur. Bu kan enfekte akciğer dokusundan geliyor. Ayrıca, akciğerlerdeki parazitlerin varlığı, alerjik reaksiyonlar, ısı ve nefes darlığı ile kendini gösterir.
 7. Göğüs yaralanmaları. Yaralanan kaburgalar veya hava yolları çoğu kez hemoptize neden olur. Bu tür hasarların ciddi bir sonucu, plevral boşlukta çok miktarda havanın birikmesidir. Bu fenomen pnömotoraks olarak adlandırılır ve hatta ölüme bile yol açabilir. Pnömotoraks fark etmek için zamanında, göğüs ağrısı ve solunum sistemi çalışmalarındaki sorunlara dikkat etmeniz gerekir.
 8. Kardiyovasküler hastalıklar. Hemoptizi sadece solunum organlarıyla ilgili sorunlara değil, aynı zamanda kalp ve kan damarlarının patolojilerine de neden olur. Çoğu insanın öldüğü kardiyovasküler hastalıklar yüzünden. Bu tür hastalıkların ana tehlikesi, gelişimin ilk aşamalarında görünmezliklerinde yatmaktadır, bu yüzden larenks kanı, kalp hastalığının veya kan damarlarının ihmalinden söz etmektedir.
 9. Bazı tıbbi prosedürler yürütmek. Bazı cerrahi müdahaleler, belirli bir süre için kanın balgam söktürmesini sağlar. Operasyondan sonra doktorlar böyle bir sonuç konusunda uyarıyor ve hemoptizi korkuya neden olmamalı.
 10. Başlatılan tüberküloz. Bu tür bulaşıcı bir enfeksiyonun birçok belirtisi vardır ve hastalığın yeterince gelişmiş bir formuna hemoptizi eşlik eder.

Kanın öksürmesinin başka nedenleri vardır, ancak yukarıda listelenenler en yaygın olanlardır.

Hemoptizi teşhisi ve tedavisi

Sabit hemoptizi bir kişiyi uyarmalı ve onu tıbbi araştırma yapmaya teşvik etmelidir. Yardım için başvurmuş olan bir kişiye çeşitli çalışmalar yapılabilir.

Kalıcı hemoptizi nedenini bulmak için, hastalar:

 • Akciğerlerin röntgen muayenesi;
 • bilgisayarlı tomografi;
 • balgamın bakteriyolojik muayenesi.

Çoğu zaman, kanlı balgam tükürme nedenini bulmak için, sadece x-ışını araştırması yeterlidir. Bu prosedür, kanama yerini doğru olarak belirleyebilir ve aynı zamanda büyük harcamalar gerektirmez.

Tıbbi araştırma sonuçlarına bağlı olarak, doktor böyle bir semptoma farklı şekilde tepki verebilir.

 1. Akciğerlerde bir değişiklik tespit edilirse, muayene hemoptiziye yol açan kesin hastalıklar veya yaralanmalar netleşene kadar devam eder.
 2. Kanın sadece birkaç gün boyunca balgam çıkarma sırasında saptanmazsa ve X-ışını endişe verici herhangi bir neden bulamadıysa, hemoptizi geçici olarak güvenli bir fenomen olarak kabul edilir.
 3. X-ışını incelemesinin herhangi bir patolojinin bulunmadığı, ancak hastanın akciğer kanserini dışlamadığı durumlarda, kesin kesinlik için bir biyopsi yapılması gerekir. Biyopsi sonuçları kanserin varlığını gösterirse, doktor belirli bir vaka için uygun olan özel bir tedaviyi önerir.

Bazen uzun ve detaylı incelemelerden sonra bile hemoptizinin gerçek nedenleri saptanmaz. Yapılan çalışmalar herhangi bir sonuç vermezse, 10 gün içinde tekrarlanır.

Düzenli sabah öksürük

Bir insan sabahları sürekli kan öksürürse, vücudun çalışmasında uzun süren bir arızadan söz edebiliriz. Bu fenomenin birkaç nedeni var.

 1. Sabah hemoptizi en sık görülen nedeni akciğer hastalığıdır. Bu nedenle, enflamatuar süreçler, tümörler veya tüberküloz, balgamda kanın görülmesine neden olur.
 2. Küçük miktarlarda, pus veya mukus ile kalın kan bademcik iltihabı veya nazofarenks ile ilgili sorunlardan söz eder.
 3. Bazen boğazdan sabah kanı kardiyovasküler hastalığa neden olur.

Sabahları düzenli hemoptizi fark ettiğinizde, ağır bir uyanış için her şeyi yazmanız gerekmez. Boğazdan gelen sürekli kan, mümkün olduğu kadar erken teşhis edilmesi gereken ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Hamilelik sırasında kanın tahmini

Hamilelik her kadın için özel bir durumdur çünkü bir çocuğun görünümü önemli bir olaydır. Doğal olarak, bir çocuğun yatağı onun sağlığı ile meşgul bir kadın yapmalı ve eğer bu durumda boğazdan kan varsa, hemen doktora gitmelidir.

 1. Genellikle balgamdaki kan güçlü bir öksürük veya burun kanaması nedeniyle ortaya çıkar ve bu fenomenlerin sebebi, bronşların virüs veya iltihaplanmasıdır. Bu tür hastalıklar nedeniyle, bir kadın tedaviden sonra bile bir süre öksürebilir ve uzun süreli öksürük mukoza damarlarını yaralar. Daha uzun ve daha sert olan öksürük, balgamda kanın ortaya çıkması daha olasıdır.
 2. Boğazdan kanın bir başka nedeni de mukozanın patlayan damarlarıdır. Bu tür zararlar hamilelikte tehlikelidir, çünkü çocuk kan pıhtılaşabilirliğiyle ihlal edilebilir ve bunun ciddi sonuçları vardır.
 3. Düzenli hemoptizin en kötü nedeni solunum sistemi hastalıklarıdır. Tabii ki, hamilelikte, tüberküloz veya zatürre özellikle tehlikeli olacaktır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisinde Amoksiklav

Amoksiklav - penisiline bağışıklık geliştirmek, daha mücadele mikroorganizmaların halinde etkili bir araç sağlar penisilin, amoksisilin ve klavulanik asit dayanmaktadır bademcik iltihabı her türlü tedavisinde öncü ilaçların biri.

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.